مطالب مرتبط:
«قالیباف» نامه به سران قوا را برای اتمام حجّت و ثبت در تاریخ منتشر کند
حسام الدین آشنا: «قالیباف» نامه به سران قوا را برای اتمام حجّت و ثبت در تاریخ منتشر کند
محتوای نامه جنجالی قالیباف به سران سه قوه چیست؟
فولادگر در گفت وگو با فارس: نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد
نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 10:212018-08-19اقتصادي

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی


با توجه به شرایط کنونی جامعه «آتش به اختیار» نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

- " با توجه به شرایط کنونی جامعه آتش به اختیار نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو" به نقل ازبا توجه به شرایط کنونی جامعه آتش به اختیار نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

چراکه شرایط کشور ایجاب می کند همه دلسوزان مردم، نظام و انقلاب با همدلی و وحدت تمام فکر و توان خود را برای حل مشکلات مردم به کار ببندند.

صحبت از دکتر محمدباقر قالیباف است که این روز ها نامه 11 صفحه ای اش به سران قوا مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

نامه ای که رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس آن را این گونه توصیف می کند: نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد، قالیباف در این نامه رویکرد ها و راهکار های مدیریت حوزه نقدینگی و ارز را -به عنوان بحرانی ترین نقاط فعلی اقتصاد ایران- با لحاظ شرایط تحریم ارائه کرده است.

آقای حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان با اشاره به نامه قالیباف در جایگاه نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام به مسوولان ارشد نظام و محتوای آن، در گفتگو با فارس گفته است: گویا نامه محرمانه آقای قالیباف درباره اوضاع اقتصادی و راهکار های پیشنهادی وی به اعضای شورای هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه و برخی مسوولان مرتبط ارسال شده است و بنده هم به دلیل مسوولیت کمیسیون ویژه نظارت بر اصل 44 قانون اساسی، این نامه 11 صفحه ای را دریافت کردم.

این نامه که در مشورت با تعداد زیادی از کارشناسان و صاحبان تجربه در حوزه های مختلف اقتصادی تهیه شده است، رویکرد ها و راهکار های مدیریت حوزه نقدینگی و ارز را -به عنوان بحرانی ترین نقاط فعلی اقتصاد ایران- با لحاظ شرایط تحریم ارائه کرده، عمده تمرکز این بسته پیشنهادی، تفکیک سپرده گذاران کلان و خُرد است و بخش عمده ای از راهکار های وی در جهت هدایت نقدینگی از بخش راکد و غیرمولد اقتصاد ایران به بخش واقعی اقتصاد از طریق برقراری انضباط مالی بانک هاست که گام های روشنی برای تحقق آن پیشنهاد شده است.

فولادگر می گوید محور اول این نامه موضوع نقدینگی و دومین محور آن بازار ارز است.

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در ادامه درباره راهکار های این نامه بیان داشته است: مهار بمب نقدینگی محور اول نامه است و در ذیل آن تصریح شده ریشه حملات سوداگرانه به بازار های مخلتف، رها شدن بخشی از نقدینگی سرگردان در اقتصاد ایران است و تا نقدینگی مهار و هدایت نشود، سایر اقدامات اصلاحی کم اثر خواهد بود.

در این نامه مدیریت نقدینگی در سه محور مورد بحث قرار گرفته و در هر بخش به صورت اجرایی، راهکار هایی پیشنهاد شده است.

محور مهم و قابل توجه این راهکارها، هدایت نقدینگی سرگردان به فضای تولید (در بخش های مختلف) و توجه به حمایت از اقشار آسیب پذیر در شرایط کنونی و پیش روست که هزینه های تولید و قیمت کالا ها بالا رفته است.

بخش دیگر نامه به موضوع مدیریت تخصیص، کشف نرخ و تأمین ارز و امکان پوشش ریسک نرخ ارز و سرمایه گذاری ارز پایه اختصاص یافته است.

آقای قالیباف معتقد است، در شرایط کنونی نرخ هایی که به عنوان قیمت ارز اعلام می شود، حاصل مبادله غیررسمی حجم اندکی از ظرفیت عرضه ارز در کشور است.

با ایجاد بازار شفاف در این حوزه، می توان به اهداف اساسی تخصیص، کشف نرخ و سرمایه گذاری و پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز برای فعالان اقتصادی کمک شایانی نمود.

قالیباف در این بخش از نامه ایرادات سامانه نیما را فهرست کرده و مدل پیشنهادی خود را برای ایجاد بازار شفاف و رقابتی در حوزه بازار سرمایه ارائه داده و الزامات و جزییات این مدل پیشنهادی را بیان کرده است.

همچنین در انتهای نامه نکات مهمی در زمینه راه های تأمین ارز در شرایط تحریم را مطرح کرده است.

پیله فروش: بدون مهار نقدینگی هر اقدام اصلاحی دیگر خنثی و بی فایده است آقای دکتر میثم پیله فروش، کارشناس اقتصادی با اشاره به نامه محمدباقر قالیباف به مسوولان ارشد نظام و محتوای آن، اظهار داشت: آقای قالیباف این نامه را به صورت محرمانه به سران قوا ارسال کردند و در نامه بر مدیریت نقدینگی و بازار ارز به عنوان اساسی ترین مشکل اقتصاد لجام گسیخته امروز، تاکید شده است.

وی با اشاره به اینکه بدون مهار نقدینگی هر اقدام اصلاحی دیگر خنثی و بی فایده است، افزود: ریشه ایجاد نقدینگی سود سپرده های بانکی است.

نقدینگی ای که هر روز و هر لحظه در کشور خلق می شود ناشی از سود سپرده های موهومی است که به سپرده های کلان پرداخت می شود.

سود سپرده هایی که ناشی از فعالیت تولیدی بانک ها نیست و عمدتاً ناشی از استقراض از بانک مرکزی است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بانک مرکزی با خلق پول، از طریق پرداخت سود سپرده به سپرده های کلان، آن ها را در بانک ها نگه داشته است.

اما این وضعیت کشور را با بحران مواجه خواهد کرد و به نظر می رسد که این موضوع از تحریم های آمریکا هم خطرناک تر است و از اساس به خاطر این موضوعات است که اقتصاد دچار شکنندگی شده است.

وی با اشاره به اینکه تا حکومت برنامه ای برای این سود های موهوم نداشته باشد، اقدام مثبت دیگری نمی تواند انجام دهد، اظهار داشت: مسأله شناسی نامه آقای قالیباف به سران نظام این بوده است که سرطان نقدینگی اقتصاد کشور را با خطر مواجه ساخته است و دولت باید با استفاده از نظر کارشناسان متبحر، راه های کارآمد مدیریت نقدینگی را اجرایی کند.

راه هایی که در سایر کشور های مبتلا به اجرایی شده و شناخته شده هستند.

این کارشناس اقتصادی گفت: در بحث نقدینگی باید ابتدا تا آنجا که می توانیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم که ابزار های آن شناخته شده است و دوم نقدینگی موجود را شناسایی و برای مهار آن عملیات اجرایی کنیم.

پیله فروش یادآور شد: موضوع بحرانی دیگر اقتصاد کشور ما ارز است.

به نظر من تا یک بازار شفاف و مبتنی بر ویژگی های واقعی بازار، در این باره شکل ندهیم نمی توانیم ارز را مدیریت کنیم و به اعتقاد برخی باید به سمت تخصیص اداری و دستوری ارز برویم.

این موضوع درشرایطی تحقق می یابد که دولت کارآمد و توانا داشته باشیم، ولی تجربه چند ماهه نشان داده است در شرایط کنونی تخصیص اداری ارز نتیجه ای جز فساد و رانت نخواهد داشت.

در نتیجه چاره ای جز ارائه راهکار های مبتنی بر بازار واقعی نیست.

وی با اشاره به راهکار های مدیریت ارز، عنوان کرد: تا آنجا که می توانیم طرف تقاضای بازار ارز را باید محدود کرده و طرف عرضه ارز را با استفاده از بازار سرمایه گسترده کنیم.

هر چند سامانه نیما تلاش کرد به این سمت برود، اما با مشکلاتی که برای نیما وجود دارد نمی تواند این سیاست ها را اجرایی و محقق کند.

وی افزود: مکمل این سیاست، حمایت هدفمند از صنایع و خانوار هایی است که از افزایش نرخ ارز آسیب می بینند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم باید از روش های مختلف تأمین ارز استفاده کنیم، صندوق تضمین برجام را که در نامه توضیح داده شده است، یک روش مؤثر برای تأمین سرمایه گذاری در کشور دانست.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه چقدر این گونه برنامه ها می تواند عملیاتی و قابل اجرا باشد، گفت: تجربه کشور ها و علم اقتصاد نشان می دهد که این دو موضوع قابل مدیریت است و راهکار های اجرایی دارد.

نامه ای هم که ارسال شده شامل رویکرد ها و راهکار های اجرایی است.

در مجموع نباید فراموش کرد تا مسأله نقدینگی و ارز را حل نکنیم دیگر موضوعات اقتصادی حل نمی شود.

پیله فروش افزود: این را باید توجه داشته باشیم که راهکار های اشاره شده در نامه شامل سپرده های کوچک مردم در بانک ها که 9/99 درصد حساب ها را شامل می شود نشده و بخشی بزرگی از نقدینگی کشور در دست عده کمی که قرار دارد که عمدتاً دولتی و خصولتی هستند.

راهکار های نامه در جهت تقویت امنیت سرمایه گذاری و کسب و کار مردم است و 9/99 درصد صاحبان سپرده مخاطب نامه نیستند.

امید است که دولت از راه حل های اقتصادی برای رفع مشکلات کشور بهره گیرد و سیاسی با این قبلی پیشنهادات برخورد نکند.

همچنانکه آقای محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگاران از وجود چنین نامه ابراز بی اطلاعی می کند و آقای آشنا، مشاور رییس جمهوری نیز در توییتی آقای قالیباف را خطاب قرار می دهد و از او می خواهد که برای ثبت در تاریخ این نامه را منتشر کند.

قطعاً هدف قالیباف و دیگر کارشناسان و اقتصاددان های کشور برای ارسال نامه به دولت و ارائه راهکار های علمی کمک به دولتمردان برای رفع مشکلات جامعه و دغدغه های مردم است و دولت هم بهتر است به جای سیاسی کاری از این راهکار ها استقبال کرده و کارایی مدیران خود را بالا ببرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - نقدینگی - اقتصادی - قالیباف - نامه - اقتصاد ایران - شرایط - راهکار - مشکلات - مردم - پیشنهاد - سران - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مدیریت - کشور - محمدباقر قالیباف - مجمع تشخیص مصلحت - ایران - جامعه - سران قوا - شورای هماهنگی - کاهش - کوچک - نظام - تحریم - صفحه - خبرگزاری - بسته - اجتماعی - اصفهان

آخرین اخبار سرویس:
رکوردهای خیرکننده در بازار ارز و سکه؛ عبور پوند از 20 هزار تومان، دلار بالای 15 هزار

تعرفه کارت هوشمند ملی تغییر نکرد

چین واردات نفت ایران را کاهش می دهد

تنها راه احیای قدرت خرید مردم

حل مشکل شارژ گوشی و تبلت در کشور های خارجی

جزییات پرداخت وام بازنشستگان

استخدام برقکار

واردات نفت هند از ایران افزایش یافت

تصاویر| دیدار موگرینی و ظریف

جریمه 20 میلیون تومانی برای احتکار شکر

صدور مجوز شکار با هدف مدیریت حیات وحش

نقش بی بدیل بانک ملی ایران در اقتصاد بانک محور کشور

22 ارز در بازار بین بانکی ارزان شد/ ادامه رکورد شکنی شاخص/ خریداران موتور سیکلت بخوانند

کشف 14 میلیارد ریال لاستیک احتکارشده در سراوان

افتتاح رسمی فروشگاه کارچر سنتر در شهر تهران

کاهش قیمت طلا با لغو مذاکرات تجاری آمریکا و چین

اختلاف نظر فاوای شهرداری با اپراتورها

اختلاف نظر فاوای شهرداری با اپراتورها

ترافیک صبحگاهی امروز تهران 16 درصد کاهش داشت

160 هزار تن قارچ امسال در کشور تولید می شود/تصویب معافیت مالیاتی تولیدکنندگان بستر کشت قارچ

هدفگذاری برای تولید 14 میلیون تن گندم در سال زراعی 98-97

دلایل التهاب بازار محصولات پتروشیمی در نیمه اول سال 1397

صدور مجوز برای احداث سه ناحیه صنعتی روستایی در قزوین

افتتاح چهار کانون سلامت در خانه محله های حاشیه شیراز

رفع موانع سرمایه گذاری با راه اندازی سامانه پنجره واحد

​قیمت بنزین سال آینده افزایش می یابد؟

پیشنهاد ارائه تسهیلات به طرح های نیمه تمام عمرانی، مورد تایید شورای عالی سه قوه قرار گرفت

جف بیزوس 5 راز موفقیت خود را فاش کرد / از افکار بزرگ تا ایستادگی در مقابل شکست ها

سکه 4 میلیون و 751 هزار تومان شد/ دلار 15هزار و 482 تومان

جذب هیات علمی جدید تا پایان سال جاری در دانشگاه فنی حرفه ای

اعلام نوبت بندی پرداخت وام ضروری 5 میلیون تومانی

چین در چهار دهه 375 میلیون فرصت شغلی ایجاد کرد

نگاهی به طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو

توزیع سبدهای کالا آغاز شد

ذخیره سازی نفت عربستان کاهش یافت

توضیحات 9 گانه مدیر عامل بانک صادرات به بورس

انگور قوچان به 17 کشور اروپایی صادر شد

صنعتی سازی راهی بسوی خودکفایی

اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درباره شلوغی برخی جایگاه ها

نفت 80 دلاری شد/ شکست رکورد 4 ساله

سرمایه گذاری 5 میلیارد یورویی ماکسیم در ایران

ثبت ارقام عجیب و غریب ارز در بازار آزاد

مصرف برق کاهش یافت/قوت گرفتن مبادله برق با همسایگان

صنوف متخلف در خراسان رضوی 72 میلیارد ریال جریمه شدند

بدهی شرکت های شهرداری به صندوق کارکنان 26 میلیارد تومان است

18.7 میلیارد دلار درآمد صادرات غیرنفتی به نیما عرضه نشده است

تلاش می کنیم زاینده رود دوباره جاری شود طرح لوله گذاری انتقال آب به زاینده رود در زمان خشکسالی است

راه اندازی دفتر پیشگیری از تحریم ها در مرکز اصناف

صنوف متخلف در خراسان رضوی 72 میلیارد ریال جریمه شدند

چین در چهار دهه 375 میلیون فرصت شغلی ایجاد کرد

«ماجراهای کارآگاه ماریلا» برای بچه ها

پرداخت طرح های عمرانی در پنج ماه امسال 4.5 برابر شد

ذخیره سازی نفت عربستان کاهش یافت

مردم را نترسانید، کمبود کالا نداریم!

وعده نوبخت به مردم

کسب عنوان برترین واحد صنعتی و اقتصادی توسط شرکت مخابرات ایران در سومین کنگره سراسری برند ملی اقتدار ملی

مشکل اصلی صنعت دارو نقدینگی است/3500میلیارد تومان حجم مطالبات

صنوف متخلف در خراسان رضوی 72 میلیارد ریال جریمه شدند

ترافیک صبحگاهی امروز تهران 16 درصد کاهش داشت

عرضه هفتگی 220 میلیون دلار ارز پتروشیمی ها به سامانه نیما

طلا 26 هزار تومان گرانتر از دیروز

کشت پاییزه در زمین های کشاورزی مازندران

تاکید روحانی بر اجرای سریعتر 2 بسته معیشتی مردم

اجرای بیش از 170 کیلومتر عملیات شبکه گذاری در گیلان

شکوفه های میوه مازندران در نطفه خفه شدند

«ماجراهای کارآگاه ماریلا» برای بچه ها

نیکی هیلی: روحانی به درون دولت خود بنگرد

نقش بی بدیل بانک ملی ایران در اقتصاد بانک محور کشور

توضیحات 9 گانه مدیر عامل بانک صادرات ایران به بورس

کشت پاییزه در 180 هزار هکتار زمین کشاورزی مازندران

گزارش جدید مدیریت بحران از روند فرونشست زمین در تهران

تصویب قانون جدید ضدپناهجویان در ایتالیا

هزینه خرید لوازم التحریر یک چهارم حقوق یک کارگر

سازمان برنامه سناریوهای مختلف برای بودجه 98 را در نظر گیرد

رشد 60 درصدی قیمت مسکن در تهران

سایه روشن انتخاب وزرای جدید کابینه

کاهش قیمت طلا به دلیل لغو مذاکره چین با آمریکا

شرط چین برای مذاکره با آمریکا

تاثیر سریال «بازی تاج و تخت» در نام گذاری کودکان

افزایس 60 درصدی متوسط قیمت مسکن در تهران

چراغی که با فرمان صوتی روشن می شود

عراق سهم ایران از بازار نفت را تصاحب نمی کند

احتمال افزایش قیمت نفت تا 100 دلار در صورت اجرای تحریم های ضدایرانی

خودروهای لوکس ایران خودرو، پیش فروش نمی شوند

گوجه فرنگی برای خارجی ها 2000 تومان ارزان تر از ایرا

پایین آمدن شاخص اهدای خون در قزوین

هدف ما تامین امنیت اقتصادی برای سرمایه گذاران قانونمند است

افزایش میزان نذورات حسینیه اعظم زنجان در محرم امسال

کمک 17 میلیارد ریالی خیران برای تحصیل دانش آموزان

تولید 14 میلیون تنی گندم هدف گذاری شد

طرح تکمیل پایانه مرزی بازرگان 82 درصد پیشرفت دارد

سیر نزولی مصرق برق با کاهش دما/ صادرات برق قوت گزفت

بنزین هست، مردم به شایعات توجه نکنند

22.7 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی تا 23 شهریور/ 4 میلیارد دلار تاکنون به سامانه نیما تزریق شده است

کیبورد مخصوص تلویزیون های هوشمند ارائه شد

پیمانکاران تحت هیچ شرایطی پروژه ای را متوقف نکنند

ذخیره سازی نفت عربستان کاهش یافت

پرداخت طرح های عمرانی در پنج ماه امسال 4.5 برابر شد

طرح تکمیل پایانه مرزی بازرگان 82 درصد پیشرفت دارد

سامانه نرم افزار توزیع لاستیک دراصفهان آغاز به کار کرد

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی