مطالب مرتبط:
«قالیباف» نامه به سران قوا را برای اتمام حجّت و ثبت در تاریخ منتشر کند
حسام الدین آشنا: «قالیباف» نامه به سران قوا را برای اتمام حجّت و ثبت در تاریخ منتشر کند
محتوای نامه جنجالی قالیباف به سران سه قوه چیست؟
فولادگر در گفت وگو با فارس: نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد
نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 09:212018-08-19اقتصادي

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی


با توجه به شرایط کنونی جامعه «آتش به اختیار» نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

- " با توجه به شرایط کنونی جامعه آتش به اختیار نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو" به نقل ازبا توجه به شرایط کنونی جامعه آتش به اختیار نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

چراکه شرایط کشور ایجاب می کند همه دلسوزان مردم، نظام و انقلاب با همدلی و وحدت تمام فکر و توان خود را برای حل مشکلات مردم به کار ببندند.

صحبت از دکتر محمدباقر قالیباف است که این روز ها نامه 11 صفحه ای اش به سران قوا مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

نامه ای که رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس آن را این گونه توصیف می کند: نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد، قالیباف در این نامه رویکرد ها و راهکار های مدیریت حوزه نقدینگی و ارز را -به عنوان بحرانی ترین نقاط فعلی اقتصاد ایران- با لحاظ شرایط تحریم ارائه کرده است.

آقای حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان با اشاره به نامه قالیباف در جایگاه نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام به مسوولان ارشد نظام و محتوای آن، در گفتگو با فارس گفته است: گویا نامه محرمانه آقای قالیباف درباره اوضاع اقتصادی و راهکار های پیشنهادی وی به اعضای شورای هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه و برخی مسوولان مرتبط ارسال شده است و بنده هم به دلیل مسوولیت کمیسیون ویژه نظارت بر اصل 44 قانون اساسی، این نامه 11 صفحه ای را دریافت کردم.

این نامه که در مشورت با تعداد زیادی از کارشناسان و صاحبان تجربه در حوزه های مختلف اقتصادی تهیه شده است، رویکرد ها و راهکار های مدیریت حوزه نقدینگی و ارز را -به عنوان بحرانی ترین نقاط فعلی اقتصاد ایران- با لحاظ شرایط تحریم ارائه کرده، عمده تمرکز این بسته پیشنهادی، تفکیک سپرده گذاران کلان و خُرد است و بخش عمده ای از راهکار های وی در جهت هدایت نقدینگی از بخش راکد و غیرمولد اقتصاد ایران به بخش واقعی اقتصاد از طریق برقراری انضباط مالی بانک هاست که گام های روشنی برای تحقق آن پیشنهاد شده است.

فولادگر می گوید محور اول این نامه موضوع نقدینگی و دومین محور آن بازار ارز است.

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در ادامه درباره راهکار های این نامه بیان داشته است: مهار بمب نقدینگی محور اول نامه است و در ذیل آن تصریح شده ریشه حملات سوداگرانه به بازار های مخلتف، رها شدن بخشی از نقدینگی سرگردان در اقتصاد ایران است و تا نقدینگی مهار و هدایت نشود، سایر اقدامات اصلاحی کم اثر خواهد بود.

در این نامه مدیریت نقدینگی در سه محور مورد بحث قرار گرفته و در هر بخش به صورت اجرایی، راهکار هایی پیشنهاد شده است.

محور مهم و قابل توجه این راهکارها، هدایت نقدینگی سرگردان به فضای تولید (در بخش های مختلف) و توجه به حمایت از اقشار آسیب پذیر در شرایط کنونی و پیش روست که هزینه های تولید و قیمت کالا ها بالا رفته است.

بخش دیگر نامه به موضوع مدیریت تخصیص، کشف نرخ و تأمین ارز و امکان پوشش ریسک نرخ ارز و سرمایه گذاری ارز پایه اختصاص یافته است.

آقای قالیباف معتقد است، در شرایط کنونی نرخ هایی که به عنوان قیمت ارز اعلام می شود، حاصل مبادله غیررسمی حجم اندکی از ظرفیت عرضه ارز در کشور است.

با ایجاد بازار شفاف در این حوزه، می توان به اهداف اساسی تخصیص، کشف نرخ و سرمایه گذاری و پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز برای فعالان اقتصادی کمک شایانی نمود.

قالیباف در این بخش از نامه ایرادات سامانه نیما را فهرست کرده و مدل پیشنهادی خود را برای ایجاد بازار شفاف و رقابتی در حوزه بازار سرمایه ارائه داده و الزامات و جزییات این مدل پیشنهادی را بیان کرده است.

همچنین در انتهای نامه نکات مهمی در زمینه راه های تأمین ارز در شرایط تحریم را مطرح کرده است.

پیله فروش: بدون مهار نقدینگی هر اقدام اصلاحی دیگر خنثی و بی فایده است آقای دکتر میثم پیله فروش، کارشناس اقتصادی با اشاره به نامه محمدباقر قالیباف به مسوولان ارشد نظام و محتوای آن، اظهار داشت: آقای قالیباف این نامه را به صورت محرمانه به سران قوا ارسال کردند و در نامه بر مدیریت نقدینگی و بازار ارز به عنوان اساسی ترین مشکل اقتصاد لجام گسیخته امروز، تاکید شده است.

وی با اشاره به اینکه بدون مهار نقدینگی هر اقدام اصلاحی دیگر خنثی و بی فایده است، افزود: ریشه ایجاد نقدینگی سود سپرده های بانکی است.

نقدینگی ای که هر روز و هر لحظه در کشور خلق می شود ناشی از سود سپرده های موهومی است که به سپرده های کلان پرداخت می شود.

سود سپرده هایی که ناشی از فعالیت تولیدی بانک ها نیست و عمدتاً ناشی از استقراض از بانک مرکزی است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بانک مرکزی با خلق پول، از طریق پرداخت سود سپرده به سپرده های کلان، آن ها را در بانک ها نگه داشته است.

اما این وضعیت کشور را با بحران مواجه خواهد کرد و به نظر می رسد که این موضوع از تحریم های آمریکا هم خطرناک تر است و از اساس به خاطر این موضوعات است که اقتصاد دچار شکنندگی شده است.

وی با اشاره به اینکه تا حکومت برنامه ای برای این سود های موهوم نداشته باشد، اقدام مثبت دیگری نمی تواند انجام دهد، اظهار داشت: مسأله شناسی نامه آقای قالیباف به سران نظام این بوده است که سرطان نقدینگی اقتصاد کشور را با خطر مواجه ساخته است و دولت باید با استفاده از نظر کارشناسان متبحر، راه های کارآمد مدیریت نقدینگی را اجرایی کند.

راه هایی که در سایر کشور های مبتلا به اجرایی شده و شناخته شده هستند.

این کارشناس اقتصادی گفت: در بحث نقدینگی باید ابتدا تا آنجا که می توانیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم که ابزار های آن شناخته شده است و دوم نقدینگی موجود را شناسایی و برای مهار آن عملیات اجرایی کنیم.

پیله فروش یادآور شد: موضوع بحرانی دیگر اقتصاد کشور ما ارز است.

به نظر من تا یک بازار شفاف و مبتنی بر ویژگی های واقعی بازار، در این باره شکل ندهیم نمی توانیم ارز را مدیریت کنیم و به اعتقاد برخی باید به سمت تخصیص اداری و دستوری ارز برویم.

این موضوع درشرایطی تحقق می یابد که دولت کارآمد و توانا داشته باشیم، ولی تجربه چند ماهه نشان داده است در شرایط کنونی تخصیص اداری ارز نتیجه ای جز فساد و رانت نخواهد داشت.

در نتیجه چاره ای جز ارائه راهکار های مبتنی بر بازار واقعی نیست.

وی با اشاره به راهکار های مدیریت ارز، عنوان کرد: تا آنجا که می توانیم طرف تقاضای بازار ارز را باید محدود کرده و طرف عرضه ارز را با استفاده از بازار سرمایه گسترده کنیم.

هر چند سامانه نیما تلاش کرد به این سمت برود، اما با مشکلاتی که برای نیما وجود دارد نمی تواند این سیاست ها را اجرایی و محقق کند.

وی افزود: مکمل این سیاست، حمایت هدفمند از صنایع و خانوار هایی است که از افزایش نرخ ارز آسیب می بینند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم باید از روش های مختلف تأمین ارز استفاده کنیم، صندوق تضمین برجام را که در نامه توضیح داده شده است، یک روش مؤثر برای تأمین سرمایه گذاری در کشور دانست.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه چقدر این گونه برنامه ها می تواند عملیاتی و قابل اجرا باشد، گفت: تجربه کشور ها و علم اقتصاد نشان می دهد که این دو موضوع قابل مدیریت است و راهکار های اجرایی دارد.

نامه ای هم که ارسال شده شامل رویکرد ها و راهکار های اجرایی است.

در مجموع نباید فراموش کرد تا مسأله نقدینگی و ارز را حل نکنیم دیگر موضوعات اقتصادی حل نمی شود.

پیله فروش افزود: این را باید توجه داشته باشیم که راهکار های اشاره شده در نامه شامل سپرده های کوچک مردم در بانک ها که 9/99 درصد حساب ها را شامل می شود نشده و بخشی بزرگی از نقدینگی کشور در دست عده کمی که قرار دارد که عمدتاً دولتی و خصولتی هستند.

راهکار های نامه در جهت تقویت امنیت سرمایه گذاری و کسب و کار مردم است و 9/99 درصد صاحبان سپرده مخاطب نامه نیستند.

امید است که دولت از راه حل های اقتصادی برای رفع مشکلات کشور بهره گیرد و سیاسی با این قبلی پیشنهادات برخورد نکند.

همچنانکه آقای محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگاران از وجود چنین نامه ابراز بی اطلاعی می کند و آقای آشنا، مشاور رییس جمهوری نیز در توییتی آقای قالیباف را خطاب قرار می دهد و از او می خواهد که برای ثبت در تاریخ این نامه را منتشر کند.

قطعاً هدف قالیباف و دیگر کارشناسان و اقتصاددان های کشور برای ارسال نامه به دولت و ارائه راهکار های علمی کمک به دولتمردان برای رفع مشکلات جامعه و دغدغه های مردم است و دولت هم بهتر است به جای سیاسی کاری از این راهکار ها استقبال کرده و کارایی مدیران خود را بالا ببرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - نقدینگی - اقتصادی - قالیباف - نامه - اقتصاد ایران - شرایط - راهکار - مشکلات - مردم - پیشنهاد - سران - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مدیریت - کشور - محمدباقر قالیباف - مجمع تشخیص مصلحت - ایران - جامعه - سران قوا - شورای هماهنگی - کاهش - کوچک - نظام - تحریم - صفحه - خبرگزاری - بسته - اجتماعی - اصفهان

آخرین اخبار سرویس:
نرخ تورم امسال به 27.8 درصد می رسد/ نوسان رشد اقتصادی در بازه منفی 1.1 تا 2.5 درصد

FATF چگونه روی نرخ ارز اثر می گذارد؟

افزایش نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی طبق تورم

امضای تفاهم نامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند در حوزه کارآفرینی

سکته بازار خودرو در فصل داغ خرید و فروش

گردشگری سلامت تهدیدی برای بیماران داخلی

امضای تفاهم نامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند در حوزه کارآفرینی

همکاری اتریش با ایران برای ساخت مرکز انرژی های سبز اکولوژیک

پشت پرده «پروژه نیمه تمام» مخالفان خشمگین دولت

چالش پلاک سفیدهای غیرمجاز در حوالی ترمینال ها!

چند خانواده بسته حمایتی 200 هزار تومانی گرفتند؟

سکته بازار خودرو در فصل داغ خرید و فروش

پشت پرده «پروژه نیمه تمام» مخالفان خشمگین دولت

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟

بررسی ارتباط بین کیفیت گزارشگری مالی و کارایی سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادارتهران

نرخ یورو سوار بر ریل صعودی

استودیوی راک استدی روی پروژه جدیدی فعالیت می کند

با این آئودی پشت چراغ قرمز نمانید

افزایش 20 درصدی کرایه تاکسی ها و اتوبوس ها در اردبیل

356 هزار نخ سیگار قاچاق در ماکو کشف شد

دولت اجازه ندهد بیش از این به مردم فشار اقتصادی وارد شود

بانک مرکزی به دنبال کنترل شوک تبدیل رمز ارز به ریال

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک برای آژانس ها و وانت بارها

آغاز شمارش معکوس برای شروع بزرگترین جشنواره ورزشی کشور در منطقه آزاد اروند

وزارت نفت مسئولیت توسعه خوزستان را بر عهده بگیرد

نرخ سود تسهیلات بخش تولید مناسب نیست/ لزوم بهره گیری بهتر از ظرفیت منطقه آزاد در خوزستان

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟

تخفیف 50تا 70درصدی طرح ترافیک برای آژانس ها و وانت بارها

نرخ یورو سوار بر ریل صعودی

افزایش تولید مرغ در کشور

کنترل قیمت ها مهمترین خواسته مردم از دولتمردان

جابجایی 61 میلیون تن کالا در بندر شهید رجایی/صادرات 28 میلیون تن کالای غیرنفتی

معامله طلا در فضای مجازی غیر قانونی است

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی: 4 هزار میلیارد تومان در مناطق گردشگری آذربایجان غربی سرمایه گذاری شد

خریدهای نوروزی

نگرانی مردم از وضعیت تیم فوتبال پارس جنوبی

ایران خودرو را بیشتر بشناسیم

امام جمعه موقت بندر دیر: از ظرفیت بسیج در کنترل بازار و قیمت ها استفاده شود

یادداشت اقتصادی/ هدایت نقدینگی برای تولید مسکن با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه

وزارت کشاورزی قرقیزستان: ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی توسط قزاقستان نقض قوانین اوراسیا است

ظرفیت 600 میلیون دلاری فرش ایران در بازار عراق

بنیاد برکت 15 هزار طرح اشتغالزایی اجرا می کند

گزارش فارس از خطبه های نماز جمعه سراسر استان تأکید ائمه جمعه کرمان بر نظارت مسئولان به بازار و گرانی ها

سالن ورزشی شهید ستار اورنگ نقاره خانه بویراحمد افتتاح شد

دولت اجازه ندهد بیش از این به مردم فشار اقتصادی وارد شود

عوارض خروج از کشور، دردسر المپیکی ها

گسترش همکاری های تجاری ایران و هند

امضای تفاهمنامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند در حوزه کارآفرینی

ترکیب پدیده شهر خودرو و سپیدرود رشت

آغاز ثبت نام بیمه تکمیل درمان رانندگان حمل و نقل عمومی از فردا

آخرین قیمت طلا جمعه 3 اسفند

نوسان ارزی به حداقل رسید/ مردم نگران تامین کالای شب عید نباشند

استخدام کارشناس فروش و آرایشگر در شرکت آرایشی و بهداشتی موبا

مرمت و بهسازی روکش آسفالت 3 محور روستایی

افزایش قربانیان مبتلا به آنفلوانزا در یونان

مسئولین مشکلات اقتصادی را زودتر سامان دهند

رودخانه های خشک شده نیشابور

«شهر اکسیژن» محصور در غبار معادن

کارت اعتباری خرید مصالح در تولید مسکن اثر چندانی ندارد

توقیف محموله قاچاق در لارستان

موضوع تحصیلات عالی فرزندان ایثارگران از اولویت های بنیاد است

تفاهمنامه همکاری کارآفرینی صندوق کارآفرینی امید و موسسه توسعه کارآفرینی هند امضا شد

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک و حلقه دوم برای آژانس ها و وانت بارها

پیشنهاد دریافت هزینه اعزام و استقرار خطوط مکانیزه سیار معاینه فنی

میانگین نرخ بیکاری در تهران 12 درصد است

بورس های جهانی امروز قرمزپوش شدند

پاورپوینت ماشین های کشاورزی

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟

تصویری ناب و دیده نشده از حرم امام علی(ع)

در حیدرآباد هند صورت گرفت امضای تفاهم نامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند در حوزه کارآفرینی

سالن ورزشی شهید ستار اورنگ نقاره خانه بویراحمد افتتاح شد

قصد خرید خودروی دست دوم دارید؟ این مطلب را حتما بخوانید

نرخ بیکاری در تهران چقدر است؟

تولید ربات تعمیرکار زیردریایی

امام جمعه بوشهر مطرح کرد مسؤولان از بدعهدی های اروپا و آمریکا عبرت بگیرند / لزوم کنترل قیمت کالا و اجناس

ترافیک، اهالی شمال غرب شیراز را کلافه کرده است

پیگیر بومی سازی و به روزرسانی صنعت فولاد هستیم/ ادعای عدم بازگشت ارز صاردات فولاد به دلیل برخی ناهماهنگی ها مطرح شد

هدف سمپوزیوم کیش، بومی سازی تولید فولاد بود/ بازگشت ارز صادرات فولاد برای بانک مرکزی اثبات شده است

سفر وزیر راه و شهرسازی به استان مرکزی

بخش خبری 20 دوم اسفند 97 قزوین+ فیلم

نابسامانی بازار خودرو یکی از عوامل تشدید استرس مردم است

10 هزار هکتار از عرصه های بیابانی البرز درختکاری شد

افزایش معاملات در بازار دلار

چرا کارخانه شکلات نوتلا تعطیل شد؟

ساخت توربین های بادیِ قابل حمل در زاهدان

غنی ترین و ارزشمندترین ثروت ما، منابع انسانی کشور است

ترافیک، اهالی شمال غرب شیراز را کلافه کرده است

میانگین نرخ بیکاری کشوری 11.5 درصد است

ایران پیرتر و پیرتر می شود.

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک برای آژانس ها و وانت بارها

نرخ بیکاری در تهران چقدر است؟

امام جمعه کازرون: تداوم گرانی ها سوال برانگیز است

خودروهای GT چگونه به اینجا رسیدند؟ + تصاویر

در ادامه تشدید تنش بر سر هوآوی؛ چین واردات زغال سنگ از استرالیا را محدود کرد

معاون عمرانی وزیر کشور طی بازدید از پروژه های شهرستان سپیدان تقویت زیرساختهای گردشگری منبع خوبی برای ایجاد درآمدهای پایدار شهرداری ها است

لیگ برتر: پدیده- سپیدرود، امروز

پیش بینی تورم 27.8 درصدی و رشد اقتصادی منفی 2.5 درصد برای سال جاری

بهره برداری از مجتمع خدماتی و پارکینگ تانکرهای نفتکش در ایرانشهر

احیا باغ های فرسوده مرکبات با تسهیلات

صادرات 120 محصول فناورانه از مازندران

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی