مطالب مرتبط:
«قالیباف» نامه به سران قوا را برای اتمام حجّت و ثبت در تاریخ منتشر کند
حسام الدین آشنا: «قالیباف» نامه به سران قوا را برای اتمام حجّت و ثبت در تاریخ منتشر کند
محتوای نامه جنجالی قالیباف به سران سه قوه چیست؟
فولادگر در گفت وگو با فارس: نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد
نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 09:212018-08-19اقتصادي

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی


با توجه به شرایط کنونی جامعه «آتش به اختیار» نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

- " با توجه به شرایط کنونی جامعه آتش به اختیار نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو" به نقل ازبا توجه به شرایط کنونی جامعه آتش به اختیار نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز تهیه و آن را به مسوولان اقتصادی و سران فرستاد تا بتواند در کاهش آلام مردم و برطرف شدن مشکلات کشور نقشی کوچک داشته باشد.

چراکه شرایط کشور ایجاب می کند همه دلسوزان مردم، نظام و انقلاب با همدلی و وحدت تمام فکر و توان خود را برای حل مشکلات مردم به کار ببندند.

صحبت از دکتر محمدباقر قالیباف است که این روز ها نامه 11 صفحه ای اش به سران قوا مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

نامه ای که رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس آن را این گونه توصیف می کند: نامه قالیباف می تواند نسخه راهگشایی در حوزه نقدینگی و ارز باشد، قالیباف در این نامه رویکرد ها و راهکار های مدیریت حوزه نقدینگی و ارز را -به عنوان بحرانی ترین نقاط فعلی اقتصاد ایران- با لحاظ شرایط تحریم ارائه کرده است.

آقای حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان با اشاره به نامه قالیباف در جایگاه نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام به مسوولان ارشد نظام و محتوای آن، در گفتگو با فارس گفته است: گویا نامه محرمانه آقای قالیباف درباره اوضاع اقتصادی و راهکار های پیشنهادی وی به اعضای شورای هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه و برخی مسوولان مرتبط ارسال شده است و بنده هم به دلیل مسوولیت کمیسیون ویژه نظارت بر اصل 44 قانون اساسی، این نامه 11 صفحه ای را دریافت کردم.

این نامه که در مشورت با تعداد زیادی از کارشناسان و صاحبان تجربه در حوزه های مختلف اقتصادی تهیه شده است، رویکرد ها و راهکار های مدیریت حوزه نقدینگی و ارز را -به عنوان بحرانی ترین نقاط فعلی اقتصاد ایران- با لحاظ شرایط تحریم ارائه کرده، عمده تمرکز این بسته پیشنهادی، تفکیک سپرده گذاران کلان و خُرد است و بخش عمده ای از راهکار های وی در جهت هدایت نقدینگی از بخش راکد و غیرمولد اقتصاد ایران به بخش واقعی اقتصاد از طریق برقراری انضباط مالی بانک هاست که گام های روشنی برای تحقق آن پیشنهاد شده است.

فولادگر می گوید محور اول این نامه موضوع نقدینگی و دومین محور آن بازار ارز است.

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در ادامه درباره راهکار های این نامه بیان داشته است: مهار بمب نقدینگی محور اول نامه است و در ذیل آن تصریح شده ریشه حملات سوداگرانه به بازار های مخلتف، رها شدن بخشی از نقدینگی سرگردان در اقتصاد ایران است و تا نقدینگی مهار و هدایت نشود، سایر اقدامات اصلاحی کم اثر خواهد بود.

در این نامه مدیریت نقدینگی در سه محور مورد بحث قرار گرفته و در هر بخش به صورت اجرایی، راهکار هایی پیشنهاد شده است.

محور مهم و قابل توجه این راهکارها، هدایت نقدینگی سرگردان به فضای تولید (در بخش های مختلف) و توجه به حمایت از اقشار آسیب پذیر در شرایط کنونی و پیش روست که هزینه های تولید و قیمت کالا ها بالا رفته است.

بخش دیگر نامه به موضوع مدیریت تخصیص، کشف نرخ و تأمین ارز و امکان پوشش ریسک نرخ ارز و سرمایه گذاری ارز پایه اختصاص یافته است.

آقای قالیباف معتقد است، در شرایط کنونی نرخ هایی که به عنوان قیمت ارز اعلام می شود، حاصل مبادله غیررسمی حجم اندکی از ظرفیت عرضه ارز در کشور است.

با ایجاد بازار شفاف در این حوزه، می توان به اهداف اساسی تخصیص، کشف نرخ و سرمایه گذاری و پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز برای فعالان اقتصادی کمک شایانی نمود.

قالیباف در این بخش از نامه ایرادات سامانه نیما را فهرست کرده و مدل پیشنهادی خود را برای ایجاد بازار شفاف و رقابتی در حوزه بازار سرمایه ارائه داده و الزامات و جزییات این مدل پیشنهادی را بیان کرده است.

همچنین در انتهای نامه نکات مهمی در زمینه راه های تأمین ارز در شرایط تحریم را مطرح کرده است.

پیله فروش: بدون مهار نقدینگی هر اقدام اصلاحی دیگر خنثی و بی فایده است آقای دکتر میثم پیله فروش، کارشناس اقتصادی با اشاره به نامه محمدباقر قالیباف به مسوولان ارشد نظام و محتوای آن، اظهار داشت: آقای قالیباف این نامه را به صورت محرمانه به سران قوا ارسال کردند و در نامه بر مدیریت نقدینگی و بازار ارز به عنوان اساسی ترین مشکل اقتصاد لجام گسیخته امروز، تاکید شده است.

وی با اشاره به اینکه بدون مهار نقدینگی هر اقدام اصلاحی دیگر خنثی و بی فایده است، افزود: ریشه ایجاد نقدینگی سود سپرده های بانکی است.

نقدینگی ای که هر روز و هر لحظه در کشور خلق می شود ناشی از سود سپرده های موهومی است که به سپرده های کلان پرداخت می شود.

سود سپرده هایی که ناشی از فعالیت تولیدی بانک ها نیست و عمدتاً ناشی از استقراض از بانک مرکزی است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بانک مرکزی با خلق پول، از طریق پرداخت سود سپرده به سپرده های کلان، آن ها را در بانک ها نگه داشته است.

اما این وضعیت کشور را با بحران مواجه خواهد کرد و به نظر می رسد که این موضوع از تحریم های آمریکا هم خطرناک تر است و از اساس به خاطر این موضوعات است که اقتصاد دچار شکنندگی شده است.

وی با اشاره به اینکه تا حکومت برنامه ای برای این سود های موهوم نداشته باشد، اقدام مثبت دیگری نمی تواند انجام دهد، اظهار داشت: مسأله شناسی نامه آقای قالیباف به سران نظام این بوده است که سرطان نقدینگی اقتصاد کشور را با خطر مواجه ساخته است و دولت باید با استفاده از نظر کارشناسان متبحر، راه های کارآمد مدیریت نقدینگی را اجرایی کند.

راه هایی که در سایر کشور های مبتلا به اجرایی شده و شناخته شده هستند.

این کارشناس اقتصادی گفت: در بحث نقدینگی باید ابتدا تا آنجا که می توانیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم که ابزار های آن شناخته شده است و دوم نقدینگی موجود را شناسایی و برای مهار آن عملیات اجرایی کنیم.

پیله فروش یادآور شد: موضوع بحرانی دیگر اقتصاد کشور ما ارز است.

به نظر من تا یک بازار شفاف و مبتنی بر ویژگی های واقعی بازار، در این باره شکل ندهیم نمی توانیم ارز را مدیریت کنیم و به اعتقاد برخی باید به سمت تخصیص اداری و دستوری ارز برویم.

این موضوع درشرایطی تحقق می یابد که دولت کارآمد و توانا داشته باشیم، ولی تجربه چند ماهه نشان داده است در شرایط کنونی تخصیص اداری ارز نتیجه ای جز فساد و رانت نخواهد داشت.

در نتیجه چاره ای جز ارائه راهکار های مبتنی بر بازار واقعی نیست.

وی با اشاره به راهکار های مدیریت ارز، عنوان کرد: تا آنجا که می توانیم طرف تقاضای بازار ارز را باید محدود کرده و طرف عرضه ارز را با استفاده از بازار سرمایه گسترده کنیم.

هر چند سامانه نیما تلاش کرد به این سمت برود، اما با مشکلاتی که برای نیما وجود دارد نمی تواند این سیاست ها را اجرایی و محقق کند.

وی افزود: مکمل این سیاست، حمایت هدفمند از صنایع و خانوار هایی است که از افزایش نرخ ارز آسیب می بینند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم باید از روش های مختلف تأمین ارز استفاده کنیم، صندوق تضمین برجام را که در نامه توضیح داده شده است، یک روش مؤثر برای تأمین سرمایه گذاری در کشور دانست.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه چقدر این گونه برنامه ها می تواند عملیاتی و قابل اجرا باشد، گفت: تجربه کشور ها و علم اقتصاد نشان می دهد که این دو موضوع قابل مدیریت است و راهکار های اجرایی دارد.

نامه ای هم که ارسال شده شامل رویکرد ها و راهکار های اجرایی است.

در مجموع نباید فراموش کرد تا مسأله نقدینگی و ارز را حل نکنیم دیگر موضوعات اقتصادی حل نمی شود.

پیله فروش افزود: این را باید توجه داشته باشیم که راهکار های اشاره شده در نامه شامل سپرده های کوچک مردم در بانک ها که 9/99 درصد حساب ها را شامل می شود نشده و بخشی بزرگی از نقدینگی کشور در دست عده کمی که قرار دارد که عمدتاً دولتی و خصولتی هستند.

راهکار های نامه در جهت تقویت امنیت سرمایه گذاری و کسب و کار مردم است و 9/99 درصد صاحبان سپرده مخاطب نامه نیستند.

امید است که دولت از راه حل های اقتصادی برای رفع مشکلات کشور بهره گیرد و سیاسی با این قبلی پیشنهادات برخورد نکند.

همچنانکه آقای محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگاران از وجود چنین نامه ابراز بی اطلاعی می کند و آقای آشنا، مشاور رییس جمهوری نیز در توییتی آقای قالیباف را خطاب قرار می دهد و از او می خواهد که برای ثبت در تاریخ این نامه را منتشر کند.

قطعاً هدف قالیباف و دیگر کارشناسان و اقتصاددان های کشور برای ارسال نامه به دولت و ارائه راهکار های علمی کمک به دولتمردان برای رفع مشکلات جامعه و دغدغه های مردم است و دولت هم بهتر است به جای سیاسی کاری از این راهکار ها استقبال کرده و کارایی مدیران خود را بالا ببرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - نقدینگی - اقتصادی - قالیباف - نامه - اقتصاد ایران - شرایط - راهکار - مشکلات - مردم - پیشنهاد - سران - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مدیریت - کشور - محمدباقر قالیباف - مجمع تشخیص مصلحت - ایران - جامعه - سران قوا - شورای هماهنگی - کاهش - کوچک - نظام - تحریم - صفحه - خبرگزاری - بسته - اجتماعی - اصفهان

آخرین اخبار سرویس:
تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 26آبان

پشت پرده فشار ها برای افزایش قیمت خودرو

بعضی مغازه ها فقط روزی 2 کیلو گردو می فروشند/ زمین های بادام زمینی و تخمه آفتابگردان در شمال به ویلا تبدیل شده اند

رشد 20 درصدی تولید مرکبات

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 26 آبان

پتروشیمی ها چقدر ارز آوردند؟

عامل مهم در کاهش چشمگیر قیمت سکه و ارز

نمای دیدنی تهران از ایستگاه فضایی بین المللی + عکس

فال روزانه شنبه 26 آبان 97

آخرین وضعیت بارش ها

در تاجیکستان بزگترین نیروگاه برق آبی افتتاح شد

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن 

باران پاییزی کم آبی ها را جبران می کند؟

با همت عمومی می توانیم کنکور را حذف کنیم

رویترز از عصبانیت سعودی ها از ترامپ خبر داد/ عربستان درصدد کاهش 1.4 میلیون بشکه ای تولید نفت

شلوار گِل مالی فقط یک و نیم میلیون تومانِ ناقابل!

نارضایی کشاورزان و دامداران از بانک کشاورزی

روند نزولی قیمت طلا و ارز پس از برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی

درآمد ورود هر گردشگر برابر با فروش چند بشکه نفت است؟

آخرین میزان بارش های فارس

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

کاهش قیمت ارز موقتی است/ مردم از فروش دلار صرفنظر کنند

کاهش نیم میلیونی سکه در هفته گذشته

همه احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار

شکست تحریم های آمریکا علیه ایران

در رثای مرحوم نوربخش

قیمت طلا امروز25 آبان ماه 97 / هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1210 دلار

سقوط آزاد قیمت ارز و طلا

قیمت مسکن از بهمن ماه، 30 درصد ارزان می شود.

تنش های برگزیتی طلا را به سقف یک هفته ای فرستاد

چرا مردم باید هزینه وزارتخانه‎های 30 طبقه و 3 میلیون کارمند را بپردازند؟

قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

نایب رییس صنف مشاوران املاک: قیمت مسکن از بهمن ماه 30 درصد ریزش خواهد داشت / الان فرصت سرمایه گذاری در بازار مسکن نیست

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن

قیمت طلا صعود خواهد کرد

ارتباط تمام بانک های ایران با سوییفت قطع نشده است

ساخت قلب تپنده صنعت در فارس

قیمت نفت صعودی شد

ارزش بیت کوین سقوط کرد

بازگشت ارز ناشی از صادرات سرعت می گیرد

رکورد زنی عجیب تابلو استخری با دو پیکر در حراجی کریستی +عکس

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران

در رثای مرحوم نوربخش

اهالی فساد با محدودیت پول شویی مخالف هستند

قیمت طلا امروز25 آبان ماه 97 / هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1210 دلار

همه احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار

حال و هوای اقتصاد کشور 12 روز پس از آغاز تحریم ها

رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

گزارش IMF از 13 شاخص اقتصاد ایران در سایه تحریم

قیمت سکه و طلا امروز25 آبان ماه 97 / هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1210 دلار

کمترین وبیشترین نرخ بیکاری در6سال اخیر

سقوط قیمت سکه/ کاهش 450 هزار تومانی نرخ سکه در 4 روز

بازگشت ارز ناشی از صادرات سرعت می گیرد/انتظار از صادرکنندگان، همکاری با دولت و بانک مرکزی است

یارانه های غیرنقدی در راه است

بیمه ها ارتودنسی را دریابند/ هزینه ارتودنسی دولتی چقدر است

ترامپ: توافق چین بر سر تجارت هنوز قابل پذیرش نیست

تغییرات در وزارت صمت شروع شد

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

مسکن 500 میلیونی سال گذشته، یک میلیاردی شد

رونق بازارهای شبانه در شیراز

بهره مندی نیروگاه از گاز طبیعی اولویت فرمانداری شازند است

ثمره کوتاه نیامدن قوه قضاییه

طرز تهیه خورش آلو به 2 روش (با هویج و لپه)

واریز یارانه متولدین 97 همچنان در ابهام

حذف یا واریز یارانه متولدین 97 همچنان در ابهام

آخرین وضعیت واریز یارانه متولدین امسال

با ده خودرو برتر دو دیفرانسیل 2018 آشنا شوید - قسمت اول

بهترین خطوط هوایی دنیا متعلق به کدام کشور است؟

مزیت های عرضه نفت در بورس انرژی

افزایش دورکاری به سبب گرانی املاک تجاری

خرید و فروش اموال مسروقه در مناطقی از اردبیل/ بالارفتن آمار سرقت خودرو

درآمد کشورها از صادرات انیمیشن/ درآمد میانمار از صادرات انیمیشن برابر درآمد نفت ایران!

تصویر/ بنر تبلیغاتی متفاوت یک فروشنده موبایل

راهپیمایی کارگران هفت تپه در شوش

موفقیت مهندسان فارسی در ساخت تجیزات صنعت نفت

دانستنی هایی درباره تالاب بین المللی گاوخونی +تصاویر

جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی از فردا

صادرات نفت کرکوک به ایران ادامه دارد

بعضی مغازه ها فقط روزی 2 کیلو گردو می فروشند/زمین های بادام زمینی و تخمه آفتابگردان در شمال به ویلا تبدیل شده اند

معرفی کامیون نیکولا با آلایندگی صفر؛ آینده رویایی حمل و نقل تجاری

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

دلار و ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟

بازار های شبانه شیراز همچنان پر رونق

بعضی مغازه ها فقط روزی2کیلو گردو می فروشند/زمینهای بادام زمینی و تخمه آفتابگردان در شمال به ویلا تبدیل شده اند

ارزش بیت کوین سقوط کرد

انتقادها به اعدام سلطان سکه در ایران + عکس

واریز یارانه اعضای جدید خانوار ها در هاله ای از ابهام

اکثر واحدهای تولیدی اردبیل در آستانه تعطیلی

چرایی کاهش قیمت جهانی نفت

با کاهش تنش تجاری بین چین و آمریکا اتفاق افتاد: رشد سهام آسیایی

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن

ایرانی ها در نیمه اول سال چقدر مالیات دادند؟

روسیه در مسیر مخالف کاهش تولید نفت به رهبری اوپک/ مخالفت روسیه با کاهش تولید نفت

نماینده ایران در اوپک: تولید نفت را کاهش نمی دهیم

در معاملات جهانی؛ بازارهای نفتی سبزپوش شدند

پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 98

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی

محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود؟ / بسته راهگشای مدیریت ارز و نقدینگی