مطالب مرتبط:
چرا خارجی ها حتی با دلار 11هزار تومانی به ایران نمی آیند؟
چرا خارجی ها حتی با دلار 11هزار تومانی به ایران نمی آیند؟
چرا توریست های خارجی حتی با دلار 11هزار تومانی به ایران نمی آیند ؟
چرا خارجی ها حتی با دلار 11هزار تومانی به ایران نمی آیند؟
چرا خارجی ها حتی با دلار 11هزار تومانی به ایران نمی آیند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 07:452018-08-19اقتصادي

چرا خارجی ها حتی با دلار 11هزار تومانی به ایران نمی آیند؟


«ورود گردشگران خارجی در 4 ماه اول سال، 37 درصد رشد داشته است»؛ جمله ای حاکی از تحول آماری که به گفته معاون گردشگری البته تا حد زیادی مدیون عراقی ها بوده، - " ورود گردشگران خارجی در 4 ماه اول سال، 37 درصد رشد داشته است ؛ جمله ای حاکی از تحول آماری که به گفته معاون گردشگری البته تا حد زیادی مدیون عراقی ها بوده، چون 75 درصد امسال بیشتر به ایران سفر کرده اند؛ همان مسافران و زائرانی که به اعتقاد تورگردان ها، نمی توان در دسته توریست ها قرارشان داد، چون در خانه و حسینیه می خوابند و خرج آنچنانی ندارند و درآمدی هم عاید کشور نمی کنند.

ورود گردشگران خارجی در 4 ماه اول سال، 37 درصد رشد داشته است ؛ جمله ای حاکی از تحول آماری که به گفته معاون گردشگری البته تا حد زیادی مدیون عراقی ها بوده، چون 75 درصد امسال بیشتر به ایران سفر کرده اند؛ همان مسافران و زائرانی که به اعتقاد تورگردان ها، نمی توان در دسته توریست ها قرارشان داد، چون در خانه و حسینیه می خوابند و خرج آنچنانی ندارند و درآمدی هم عاید کشور نمی کنند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در واکنش به نقدهای وارد شده به صحت آمار گردشگران ورودی که برخلاف نظر تورگردان ها و هتلدارها، فروشندگان صنایع دستی، راهنمایان تور و رانندگان خودروهای توریستی، با افزایشی بیش از 30 درصد روبه رو شده، گفته است: این آمار وجود دارد و ما به عنوان دستگاه متولی آن را اعلام می کنیم، پس دیگر نمی توان آن را قبول نکرد.

این آمار رسمی از منابع ورودی کشور، یعنی اداره گذرنامه و پلیس مهاجرت گرفته شده و نمی توان به آنها شک و شبهه ای وارد کرد، اما موضوع این است که عده ای نمی خواهند ما بگوییم در این حوزه رشد داشته ایم و اگر همین حالا بنده عددی را اعلام کنم، فردا عده ای به آن ایراد وارد می کنند و می گویند چطور شد که وضعیت به این صورت شد؟ درحالی که براساس آمار رسمی در چهار ماه نخست سال 97 نسبت به سال گذشته با رشد 38 درصدی گردشگران ورودی به کشور مواجه بودیم و شما به این موضوع هیچ شکی نداشته باشید.

با این حال تورگردانانی که گروه های گردشگری را به صورت منسجم وارد کشور می کنند، معتقدند؛ این آمار دقیق گردشگران خارجی نیست و مخلوطی از همه مسافران ورودی است، هرچند که معاون گردشگری نیز در مصاحبه با ایسنا، تلویحا این موضوع را تایید کرده که این آمارها تلفیقی از نیروهای کار، تجار، زائران، بیماران و .

است و نحوه سفر عراقی ها را مثال زده و گفته که تعریف سازمان جهانی جهانگردی از گردشگر کاملا مشخص است و آمارهایی که اعلام می شود، دقیقا بر آن اساس است.

بالاخره آن عراقی که برای خرید به منطقه آزاد سفر می کند، انگیزه تجارت دارد و پولی را به چرخه و زنجیره اقتصادی کشور وارد کرده است، پس می توان آن را گردشگر دانست.

افت ریال ایران در ماه های گذشته عراقی های زیادی را روانه ایران کرده که در کنار سفری ارزان به شهرهای زیارتی چون قم و مشهد، به معامله دلار و دینار هم مشغول بوده اند، اتفاقی که به همه گردشگران تعمیم داده می شود و این فرض می رود که وضعیت موجود در بازار ارز به نفع گردشگری ورودی تمام شود؛ چراکه روند افزایشی دلار و یورو ایران را به مقصدی ارزان تبدل کرده است، با این حال گزارش های تورگردان ها خلاف این باور است.

مصطفی شفیعی شکیب ـ عضو جامعه تورگردانان ایران ـ درباره دلایل کاهش سفر گردشگران خارجی به ایران و این که چرا دلار یازده دوازده هزار تومانی سفر به ایران را برای خارجی ها جذاب نکرده است؟ به ایسنا گفت: گردشگر خارجی معمولا به کشوری سفر می کند که امنیت آن تامین باشد و خطری او را تهدید نکند، درست است که ایران در خاورمیانه کشور امنی به شمار می آید، ولی این شرایط را فقط ما حس می کنیم، تصویری که رسانه های کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی آسیایی ها از ایران نشان می دهند، کشوری بحران زده است که به زودی در آن نزاع داخلی و یا جنگی با نفوذ نیروهای خارجی اتفاق خواهد افتاد.

او سپس به اثرات این تصویرسازی در سفر گردشگران خارجی به ایران اشاره کرد و افزود: بهار امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته سفر گردشگران خارجی تا بیش از 30 درصد کاهش داشته است، این آمار را به استناد تعداد تورهای انجام شده در آژانس خودم و سایر همکارانم ارائه می دهم.

این تورگردان درباره تفاوت این آمار با آنچه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرده است، توضیح داد: از نظر ما گردشگر شخصی است که با تور و همراهی راهنما سفر می کند، هتل رزرو کرده و در خانه، کمپ و یا حسینیه اقامت ندارد، اما آماری که سازمان داده تمام ورودی ها را از نیروی کار تا ایرانی مقیم، دانشجو و هیات های تجاری و سیاسی را حساب کرده است.

وی اظهار کرد: از نظر ما آن هایی که از طریق مرز آزاد وارد کشور می شوند و به دنبال کسب و کارند و و مدت اقامت شان به 24 ساعت هم نمی رسد یا آن زواری که مکان ارزان را برای اقامت پیدا می کنند و از خدمات توریستی هیچ استفاده ای نمی کنند و درآمدی برای کشور ندارند، گردشگر نیستند.

شاید از بین دو میلیون عراقی که به ایران سفر می کنند، بیشتر از یک و نیم میلیون نفر در حسینیه و خانه های شخصی اقامت داشته باشند که از قِبل آن ها درآمدی عاید کشور نمی شود.

شفیعی اضافه کرد: البته ما گردشگرانی داریم که برای زیارت می آیند و درآمد قابل توجهی هم ایجاد می کنند، هرچند تعداشان خیلی اندک است، اما از خدمات توریستی بهره می برند و اقامتشان مثل آن دسته دیگر در حسینیه و خانه های شخصی نیست.

او ادامه داد: برای اطلاع از واقعیت آماری گردشگری ایران می توان مقایسه ای در وضعیت فروش فروشگاه های صنایع دستی در شهر گردشگرپذیری چون اصفهان داشت یا میزان اِشغال هتل های 3 تا 5 ستاره را در ابتدای سال بررسی کرد که طبق آنچه هتل ها به ما آژانس دارها اعلام کرده اند؛ در این فصل بین 30 تا 40 درصد ریزش آماری داشته اند.

این عضو جامعه تورگردانان گفت: برای تایید صحت آماری که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرده، یک محاسبه سرانگشتی در میزان آورده اقتصادی گردشگران ورودی به کشور می توانیم داشته باشیم که به گفته معاون گردشگری، اگر متوسط هزینه کرد هر نفر 680 دلار درنظر گرفته و در 5 میلیون و 140 هزار گردشگری که سال 96 وارد کشور شدند، ضرب کنیم، به رقمی در حدود سه و نیم میلیارد دلار می رسیم که باید ببنیم این عدد قابل توجه در کجا هزینه شده است که زیرساخت های گردشگری هنوز مشکل دارند.

وی با اعتقاد بر این که دوران طلایی گردشگری رو به غروب است، افزود: نخستین نشانه ها را اسفندماه سال 96 هنگام حضور در نمایشگاه گردشگری برلین دریافت کردیم، وقتی تعداد آژانس های مراجعه کننده و بازدیدکنندگان غرفه ایران 30 درصد کمتر شد.

ما یکی از مقاصد گران آن نمایشگاه بودیم، نرخ مان هنوز هم نسبت به ترکیه، ارمنستان، ترکمسنا و حتی آذربایجان بالاتر است که اصلی ترین علت آن نرخ هتل ها است.

شفیعی پیش بینی کرد؛ ریزش آماری در فصل دوم گردشگری ایران که پاییز و زمستان است ، ادامه داشته باشد.

او گفت: جمعیت تورهای گردشگری رو به کاهش رفته است، آژانس های بزرگ خارجی چون از مدت ها قبل برای تور ایران تبلیغ و هزینه کرده اند نمی توانند برنامه خود را به یکباره کنسل کنند، بنابراین با هر تعداد که شده، این تور را اجرا می کنند، اما آژانس ها کوچک تر با توجه به شرایط بی ثبات بازار ایران که سود کافی هم ندارد، تورهایشان را کنسل کرده اند.

به گفته این تورگردان، عقب نشیتی از سفر به ایران، بیشتر از سوی کشورهای اروپایی بوده است، همان 38 کشوری که مشمول قانون محدودیت ورود بدون ویزا به آمریکا شده اند.

توریست های این کشورها اگر به ایران سفر می کنند، یا تقریبا بیشتر کشورها را دیده اند و اهل ماجراجویی هستند و به این تهدید آمریکا زیاد اهمیت نمی دهند یا اهل مطالعه هستند و حسابی عاشق ایران که می خواهند این تمدن را از نزدیک ببینند.

شفیعی سپس درباره تاثیر نوسانات ارز بر مقرون به صرفه شدن سفر به ایران، اظهار کرد: از دید گردشگر مخصوصا آن هایی که بدون تور و انفرادی سفر می کنند این نوسانات خوب است، چون سفرِ ایران را ارزان می کند، اما همین نوسانات نرخ تور ایران را متناقض کرده است، برخی از آژانس ها تورهایی را که قبلا 700 دلار قیمت داشت، حالا با نصف قیمت عرضه می کنند، چون دلار گران شده و ارزش ریال پایین آمده است.

شاید بتوانیم چنین قیمت هایی را برای این فصل به خارجی ها بدهیم، ولی با این شرایط بی ثبات ارز در ایران که پیس بینی آینده را دشوار کرده، نمی توانیم روی نرخ ها ریسک زیادی کنیم.

متاسفانه تنقاض هایی که در نرخ گذاری تورهای ایران وجود دارد، آژانس های خارجی را بی اعتماد و پرتوقع خواهد کرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران، تاریخ انتشار 23مرداد 97، کدمطلب: 97052312066، www.

isna.

ir
کلید واژه ها: گردشگر - گردشگران خارجی - گردشگران - گردشگری - آمار - درصد - مسافران - سازمان جهانی جهانگردی - معاون - کشور - صنایع دستی - توریست - ایران - پلیس مهاجرت - صورت - خانه - جهانگردی - بیماران - گذرنامه - مصاحبه - مهاجرت - جهانی - اداره - میراث - واکنش - دلار - پلیس

آخرین اخبار سرویس:
تامین امکانات خدماتی در شهرک های صنعتی دراولویت قرار گیرد

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

30 رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان معرفی شد

یکهزار میلیارد ریال به شهرداری های استان زنجان پرداخت شد

کاهش 20 درصدی درآمدهای استان + فیلم

دبیرکل اوپک: این سازمان نه انحصاری است و نه یک کارتل

30 رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان معرفی شد

یکهزار میلیارد ریال به شهرداری های استان زنجان پرداخت شد

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

تسهیلات طرح مسکن روستایی به 25 میلیون تومان رسید

گلستان با کمبود چهار میلیارد مترمکعبی آب روبرو خواهد شد

مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ و فهرست متقاضیان مورد تایید منتشر شد

سیستم تزریق مستقیم (GDi) به زبان ساده؛ فناوری ای برای کاهش انقلابی مصرف سوخت

اعضای هیات تحقیق و تفحص از بازار خودرو تعیین شدند

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

یکهزار میلیارد ریال به شهرداری های استان زنجان پرداخت شد

30 رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان معرفی شد

دبیرکل اوپک: این سازمان نه انحصاری است و نه یک کارتل

مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ و فهرست متقاضیان مورد تایید منتشر شد

مقایسه تعرفه مکالمات اپراتورها

چرا ترمز دستی اهرمی، به زودی فراموش خواهد شد

رکوردشکنی های شاخص کل بورس در اولین روز پاییز نیز ادامه یافت/ رشد چشمگیر معاملات خرد درپی ورود موج جدید نقدینگی

بهره برداری از سه طرح ورزشی در نور آباد ممسنی

موج جدیدی از افزایش قیمت در راه است/ هیچ یک از سکه های پیش فروش شده وارد بازار نشد

هشدار رییس اتحادیه صادرات صنعت چاپ از وضعیت نابسامان مقوا

طرح تفکیک وزارت صمت در کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در یک شرکت معتبر دارویی

کالاهای مکشوفه محتکران چه می شود؟

بررسی تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی در کمیسیون برنامه و بودجه

فروش آیفون ایکس | 60 میلیون دستگاه

شریعتمداری بر دو راهی استیضاح یا استعفای

ترافیک سنگین خیابانهای تهران را قفل کرد

تور گردشگری «واکاوی تاریخ چای» در گیلان برگزار می شود

26 هزار خودرو در شهریور ماه تحویل مشتریان شد

عوارض ازدواج با زن مطلقه / معایب و مزایای ازدواج با یک زن مطلقه چیست؟

وظایف بانک کشاورزی در قبال کشاورزان خسارت دیده بررسی شد

طرح تفکیک وزارت «صنعت، معدن و تجارت» در کمیسیون اجتماعی رد شد

استخدام کارگر جهت امور انبار، نظافت و خدمات در تهران

استخدام ویزیتور و کارشناش فروش با سابقه کار در اصفهان

خسارت میلیاردی سیل به باغدارن جهرمی

بررسی تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی در کمیسیون برنامه و بودجه

نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس شهری در مهاباد افزایش یافت

کارگران بیکار جذب صنایع دیگر شوند

استخدام مامور خرید در یک شرکت معتبر در جاده مخصوص کرج

ارزان ترین و گران ترین شهرهای توریستی

اطلاعیه دیرهنگام مبنی برغیرقانونی بودن فعالیت تجارت الکترونیک ثامن

مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش 7 ماهه شد

تولید و توزیع مجدد بنزین سوپر آغاز می شود

نرخ تورم به 11.3 درصد رسید

فعالیت تجارت الکترونیک ثامن غیرقانونی است

بارندگی های 24 استان در پایان سال آبی، منفی بود

نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس شهری در مهاباد افزایش یافت

توضیحات شرکت ملی پخش درباره تخلف بانکرینگ در بوشهر

آغاز مجدد تولید و توزیع بنزین سوپر

کارگران بیکار جذب صنایع دیگر شوند

نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس شهری در مهاباد افزایش یافت

طلای خوش عیار جودوی جهان بر سینه ملایی

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت معتبر تولیدی و صنعتی

به دلیل افزایش هزینه ها امکان رعایت نرخ های مصوب نیست

استخدام حسابدار در شرکت ماشین سازی آسیاکار باختر

گرگان / پرتوزایی رسوبات کارخانه ید کانسار خزر خطرناک نیست

چرا بنزین سوپر نایاب شد؟

کارگران بیکار جذب صنایع دیگر شوند

کشف 20 تن گوجه احتکار شده در یزد

جزییات معاملات مسکن در بهار 97

بزرگترین حراجی کتاب دنیا برگزار می شود

مدیران خودرو قیمت محصولاتش را 55 درصد افزایش داد

خبر های کوتاه بخش خبری 20 یکم مهر 97+ فیلم

بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش به 7 ماه رسید

وزیر نفت سعودی از افزایش تولید نفت در زمان مناسب خبر داد

آیا کوتاه شدن روزها باعث صرفه جویی در هزینه های مالی می شود؟

استخدام نیروی خدماتی آقا در یک شرکت معتبر محدوده دروازه دولت

افت 100 میلیون یورویی تزریق ارز در بازار ثانویه + نمودار

نظرسنجی: روش سرمایه گذاری مورد علاقه شما با توجه به وضعیت اقتصادی کشور چیست؟

استخدام کارشناس فروش داخلی و حضوری در شرکت بارمان پارسه امرتات

پیش بینی اوپک در مورد افزایش عرضه و تقاضای نفت تا سال 2040

میزان اختلاس شرکت فرآورده های نفتی بوشهر در دست بررسی است

صادرکنندگان خصوصی لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی را خواستار شدند

نائب رییس کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی مطرح کرد: قانون کپی رایت فعلی بازدارندگی لازم را ندارد

پذیره نویسی اوراق مرابحه و اوراق مشارکت در فرابورس

پایان هفته سبز برای آیفکس و بازارهای فرابورس

مهندس نعمتی از منطقه پستی شمال شرق بازدید به عمل آورد

نشست مشترک شرکت ملی پست و ثبت احوال

شاخص کل فرابورس 34 واحد رشد کرد

آیفکس پله 1700 واحدی را در نوردید

هشدار دوباره معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران به معامله گران بازار پایه

«نطرین» به تابلو معاملاتی بازار دوم فرابورس آمد

فروش 250 هزار یورو ارز مسافرتی در شعب بانک ملی ایران

با حضور دکتر ولایتی; تمبر نودمین سالگرد تأسیس بانک ملی ایران رونمایی شد

قیمت سرسام آور بازی FIFA 2019 در بازار تهران

چند درصد از بازار لوازم التحریر را از خارجی ها پس گرفته ایم؟ + فیلم

سازمان مدیریت میادین به «سازمان دوستدار کودک» تبدیل می شود

صادرکنندگان خصوصی لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی را خواستار شدند

دو راهی استیضاح و استعفای شریعتمداری

توزیع سبد حمایتی کالا در کردستان آغاز شد

شهرک صنعتی بهشهر، تبدیل به شهرک ارواح شد

لوازم جانبی تقلبی اپل چطور سر از آمازون در می آورند؟

تورم شهریور ماه به 11.3درصد رسید

ایموبیله هفتمین گلزن برتر لاتزیو / چیرو از رکورد کلوزه گذشت

بررسی شعبده جدید آئودی: A6 جدید

چرا خارجی ها حتی با دلار 11هزار تومانی به ایران نمی آیند؟

چرا خارجی ها حتی با دلار 11هزار تومانی به ایران نمی آیند؟