مطالب مرتبط:
بازنشر مستند «پسر را ببین، پدر را تصور کن» فیلم/ شهیدی که نگاه های مردم آزارش می داد/ «بابا رجب» اسطوره ای فراموش نشدنی...
حسین راغفر: تصمیم گیران اصلی نظام 400 تا 500 نفر هستند که هیچ گاه عزل نمی شوند/ هدف از کودتای اقتصادی، براندازی سیاسی است/اعتماد مردم به جناح های مختلف خدشه دار شده است/ مسئولان معرفی مفسدین را به تاخیر می اندازند تا شاید مردم ماجرا را فراموش کنند
حسین راغفر: تصمیم گیران اصلی نظام 400 تا 500 نفر هستند که هیچ گاه عزل نمی شوند/ هدف از کودتای اقتصادی، براندازی سیاسی است/اعتماد مردم به جناح های مختلف خدشه دار شده است/ مسئولان معرفی مفسدین را به تاخیر می اندازند تا شاید مردم ماجرا را فراموش کنند
گزارش تصویری «نشنال جئوگرافیک»؛ مردم یمن، مردم فراموش شده
کافی:این قهرمانی باعث شد تا مردم ورزقان غم خود را فراموش کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 03:102018-08-18پزشكي

مردم فراموش نمی کنند


ایرنا- سازه ای که به عنوان صفت جوهری روان شناسی مثبت نگر قلمداد شده، قدردانی است.

این صفت پسندیده ریشه های مستحکمی در دین و اخلاق دارد و حق شناسی و واژه های مشابه در زبان های مختلف تقریباً به یک معنا به کار می روند.

- روانشناسان در چهارچوب تحقیقات روانکاوی مثبت ، در جستجوی این پرسش که چه شیوه هایی ، سلامت روانی را حفظ می کند ، اهمیت قدردانی را کشف کرده اند .

آنچنانکه تحقیقات جدید نشان می دهد انسانهای قدردان و سپاسگزار راضی تر، خوشبخت تر و اجتماعی تر از افرادی هستند که با دقت تمامی جهات منفی زندگی را موشکافی و بایگانی می کنند اما جهات مثبت را نادیده می انگارند.

اینها همچنین کمتر از امراض جسمانی گله مند بوده و به هنگام وجود مشکلات شخصی به یاری یکدیگر می شتافتند و بیشتر از دیگران حمایت احساسی و معنوی خودشان را از یکدیگر ابراز می کردند.

همچنین بیشتر در کارهای اجتماعی (و عام المنفعه و خیریه بدون چشمداشت مالی شرکت) می جستند.

قدردانی مردم در فضای مجازی از آقای بازیگر پس از انتشار خبر درگذشت این هنرمند نامی، نشان از این امر دارد که مردم ایران قدرشناس کسانی هستند که برای آنان قدمی بر می دارند.

شاید در برخی مسابقات فوتبال دنیا دیده اید وقتی تیمی می بازد تماشاگران آن به جای فحش و ناسزا، ایستاده بازیکنان و مربی را تشویق می کنند و از آنان می خواهند به تلاششان ادامه دهند.

اگرچه در فوتبال ما چنین فرهنگی کمتر دیده شده اما اگر جامعه ایران را در قامت همان استادیوم ببینیم شخصیت های هنری، ورزشی و نام آوران به مثابه بازیکنانی می مانند که اعتبار خود را از همین مردم کسب می کنند.

این رفتار برگرفته از یکی از مهمترین خصیصه ایرانی ها یعنی قدرشناسی است که در ریشه در فرهنگ ما دارد.

این قدرشناسی در بسیاری از برهه های تاریخی و در بزنگاه ها بسیار دیده شده است.

از تقدیر از فوتبالیست های کشورمان پس از بازماندن از صعود به مرحله دوم جام جهانی تا صبوری برابر برخی بدعهدی ها و بدرفتاری های مسوولان و ایستادن در کنار سیاستمدارانی که همواره قلبشان برای آسایش مردم تپیده است.

در عین حال مردم به درستی می توانند رنگ و لعاب ریا و ریاکاری را درک کنند و اگرچه در برابر بسیاری از بدرفتاری ها سکوت می کنند اما به موقع نسبت به آن واکنش نشان می دهند.

نمونه های قدرشناسی مردم ایران بسیار زیاد است اما اوج تبلور این ویژگی را می توان در فقدان آقای بازیگر سینمای ایران جست وجو کرد.

پس از انتشار خبر مرگ عزت الله انتظامی، فضای مجازی و کوچه و بازار حرف از آقای بازیگر بود.

هنرمندی مردمی که بارها در گفت وگو با آنان نشان داده بود که رنگی از ریا و دو رویی ندارد و عزتش را از مردم بدست آورده است.

عزت الله انتظامی به اعتقاد کارشناسان سینما و نزدیکان وی مردی مردمی بود.

این امر را می توان از دست نوشته هایی که این روزها به یاد این بزرگ مرد سینمای ایران منتشر می شود، فهمید.

امیر شهاب رضویان که مینای شهر خاموش را با انتظامی در دهه 80 به سرانجام رساند می گوید که در بم در خیابان ها هنگامی که مردم می خواستند با وی عکس یادگاری بگیرند به رغم درد زانو اما با لبخند در کنارشان می ایستاد و عکس می گرفت.

تلاش او برای گرفتن تخفیف از رییس هتلی که گروه فیلمبرداری در آن مستقر بودند بدون آنکه کسی از وی خواسته باشد چنین کاری را کند در کنار دیگر فعالیت های انسان دوستانه از جمله درخواست از فرماندار شهر برای در اختیار قرار دادن یک کانکس به زنی که همسرش را در زلزله از دست داده بود نشان می دهد چرا انتظامی فارغ از استعداد منحصر به فرد هنری، به عزت سینمای ایران تبدیل شد.

این تنها دلیل علاقمندی مردم به آقای بازیگر نبود.

او به دور از آنکه بخواهد از برخی اتفاقات برای خود بهره برداری کند در برابر ظلم حکومت در دهه 20 با زبان هنر اقداماتی کرده است.

وی در نشست نقد و بررسی کتاب هنر نقالی در ایران درباره ماجرای کتک خوردنش در یکی از اجراهایش در سال 1320 گفت که در آن سال در سالن های تئاتر پیش پرده خوانی می کردیم که خیلی از آ ن استقبال می شد و در آن ها، دولت و حکومت را نقد می کردیم به طوری که یک بار ماموران دولت به صحنه ریختند و من را کتک زدند.

پرویز خطیبی به دولت نقد می نوشت و ما آن را می خواندیم.

نکته دیگر آنکه عزت الله انتظامی برای مردمی که با او ارتباط برقرار می کردند احترام قائل بود و از کنار برخی اتفاقات بی تفاوت عبور نمی کرد.

شاید اگر امروز به برخی سلبریتی ها پیامی بدهید پاسخی از آنان دریافت نکنید اما یک پیامک اشتباهی آقای بازیگر را نگران یک جوان کرد.

محمد تاجیک خبرنگار سینمایی در این باره می نویسد: چند سال پیش بود که یک بار یک اس ام اسی را برای چند تن از دوستانم به شکل سند تو آل فرستادم .

اس ام اسی که اصلا جدی نبود و دوستانم بر اساس شناختی که از من داشتند طبیعی بود که چندان قصیه را جدی نگیرند.

دراین اس ام اس من نوشته بودم که از دست همه شما خسته شدم و می خواهم خودم را بکشم!این اس ام اس اشتباها به جای اینکه برای یکی از دوستانم به اسم آقای انتظاری ارسال شود به آقای عزت الله انتظامی بازیگر مطرح سینما ارسال شده بود.

البته من موقع ارسال متوجه این اشتباه نشده بودم .

فردای این موضوع ،دیدم تلفن من زنگ خورد .

دیدم یک آقای پیرمردی است و وقتی که سلام علیک مختصری کرد شروع کرد با لحن دلسوزانه ای با من صحبت کردن.

با لحن پدرانه ای به من می گفت که پسرم هر کمکی از دست من بر می آد بگو برات انجام بدهم .

با گذشت مکالمه متوجه شدم که آن پیرمرد ،آقای انتظامی است و بعدکه اس ام اس هام را چک کردم دیدم وای اشتباها آن اس ام اس را برای آقای انتظامی فرستاده ام .

آقای انتظامی با اینکه من را اصلا نمی شناخت ولی به شدت نگران جوانی شده بودکه قصد خودکشی داشت اگرچه هیچ شناختی از او نداشت!عزت الله انتظامی مردی خنده رو بود و کمتر کسی در جمع مردم او را عصبانی دید.

شیطنت های دوست داشتنی آقای بازیگر زبانزد خاص و عام بود تا جایی که در دیدار با اصغر فرهادی زمانی که قرار بود عکس روی جلد یک نشریه پس از 32 سال بازسازی شود وقتی فرهادی می گوید: همه عوض شدیم و شما سیبل داشتید به رندی بیان می کند من عوض شدم اما قشنگ تر شدم.

او در پاسخ به پرسش درباره بهترین خصلت انتظامی به رضا رشیدپور در یک برنامه تصویری می گوید: خضوع در برابر مردم واحترام به ملت ایران.

او حتی درباره اینکه اهالی رسانه او را آقای بازیگر خطاب می کردند خضوع می کرد و با فروتنی با این لقب مواجه می شد.

از آقای بازیگر فیلم های تجاری ندیدم.

اگر پای صحبت بسیاری از بازیگران بخصوص بازیگرانی که پای به سن گذاشتند بنشینید از این موضوع پرده برداری می کنند که در بسیاری از فیلم ها بخاطر پول بازی کرده اند و آن آثار را دوست نداشتند.

در کارنامه کاری هر بازیگری چنین آثاری پیدا می شود اما در کارنامه کاری عزت الله انتظامی چنین چیزی را نمی بینید.

به عنوان نمونه او در سن 81 سالگی در همکاری با مسعود کیمیایی ایفاگر نقشی ماندگار در فیلم حکم شد.

یا زمانی که 84 ساله بود فیلم مینای شهر خاموش را در فضایی دشوار بازی کرد.

این در حالی است که بسیاری از بازیگران پس از گذر از سن 60 سال پیشنهاد بازی ندارند اما انتظامی تا سال های پایانی عمر پیشنهاد بازی دریافت می کرد.

در کنار این نکته، ذکر این مهم ضروری است که انتظامی هیچگاه روی بیلبوردهای خیابانی اقدام به تبلیغ هیچ کالایی نکرد.

این در حالی است که امروز برخی بازیگران با تبلیغ یک کالا یا خدمات در اینستاگرام خود یا اجازه انتشار یک ویدیو، میلیون ها پول دریافت می کنند.

شاید برخی این تصور را داشته باشند که انتظامی پیشنهادی برای تبلیغ نداشته اما بهتر است بدانید که وی در یکی از گفت وگوهای خود اظهار کرده برای تبلیغ ماکارونی روی بیلبوردها، یکی از همکاران من 50 میلیون تومان گرفت برای من از طرف چند بانک 90 میلیون تومان پیشنهاد شد که فقط عکسم را بگذارند که من در این بانک ها سرمایه گذاری کنم که نکردم.

او در توجیه این اقدام می گوید: پیشنهادات زیادی شد تا عکسم را روی بیلبورد بزنند و یا عکسم را فرش ببافند و بفروشند، اما قبول نکردم.

دلم نمی خواهد خرید و فروش بشوم.

انچه اشاره شد بخشی از اقداماتی است که موجب شده مردم قدرشناس عزت الله انتظامی باشند و به حتم همین مردم با حضور باشکوه امروز آقای بازیگر را با عشق به سمت منزل ابدی بدرقه می کنند.

همین مردم در عین حال به درستی فرق بین ریا و فریب و صداقت هنرمندان، اهالی ورزش، سیاستمداران و نام آوران را می دانند.

اگر در چند دهه اخیر به شخصیت های مختلف نگاه کنید و واکنش مردم را به آنان بررسی کنید در می یابید که علاقه آنان به یک فرد بیشتر یا کمتر شده است.

چه بسیار بودند ورزشکارانی که با وارد شدن به منصب های مدیریتی محبوبیت خود را از دست دادند و چه اظهارات فریبنده از سوی یک هنرمندنما یا ورزشکار و فوتبالیست دل مردم را به رنج اورده و او را آرام و بی حاشیه ترک کردند.

سیاسیون هم از این قاعده مستثنی نیستند.

برخلاف آنچه تصور می شود مردم ایران حافظه خوبی دارند و حضورشان در حمایت یا بدرقه به خانه ابدی افراد مختلف، بیانگر بخشی از جایگاه آن فرد در بین مردم است.

بودند سیاسیونی که خواستند از ایستادن در کنار عزت الله انتظامی، در انتخابات منتفع شوند و آقای بازیگر را وارد جناح بندی های سیاسی کنند اما از جایی که عزت الله انتظامی را مردم به درستی می شناختند در آخر همان سیاسیون به عزلت رسیدند و عزت آقای بازیگر مستدام ماند و می ماند.

حالا بچه ی سنگلج که به عشق مردم روی سن تئاتر رفت و به سینما آمد در آغوش مردم به خاک سپرده می شود.

مردی که به قول خودش عشق می کرد وقتی خسرو شکیبایی روز معلم با او تماس می گرفت و این روز را به او تبریک می گفت.

هنرمندی که بارها و بارها به صراحت اعلام کرد که از مردم کشورم نیرو گرفتم پرورش پیدا کردم دستشان را می بوسم .

حالا آقای بازیگر خواهد رفت و رفتار و منش او می تواند تلنگری برای بازیگرانی باشد که تصور می کنند مردم تنها به چهره بودن اهمیت می دهند و نه مرام و نگاه و مردمی بودن.

هنرمندانی که غرق در عکس هایی هستند که در فضای مجازی از آنان منتشر می شود و برای تبلیغ یک کالا یا خدمات لحظه شماری می کنند.

آقای بازیگر رفت اما نام او تا ابد در تاریخ فرهنگ و هنر این مرز و بوم حک خواهد شد.


کلید واژه ها: مردم - آقای بازیگر - ایران - فضای مجازی - فوتبال - بازیگر - روان - بازیکنان - نشان - رفتار - اجتماعی - هنرمند - سینمای ایران - فوتبال دنیا - سلامت روانی - فرهنگ - مجازی - روان شناسی - تماشاگران - فوتبالیست - ایرانی ها - جام جهانی - استادیوم - مسابقات - ایرانی - مشکلات - تاریخی - فرهنگی - درگذشت - خوشبخت

آخرین اخبار سرویس:
بسیاری از تصویربرداری های پزشکی در کشور غیرضروری است

تلفن همراه و دردهای عضلانی + اینفوگرافیک

راه های پیشگیری از ابتلا به «روتاویروس» در کودکان

فواید بی نظیر آلوئه ورا برای سلامتی

درمان بزرگی پروستات در مردان

پزشکان در کدام کشورها بیشترین درآمد را دارند؟

چگونه فشار خون را به طور طبیعی کاهش دهیم؟

اینفوگرافی / پنج دلیل تشنگی مداوم

خواص اسپیرولینا برای کاهش فشار خون

بهترین روش آروغ گرفتن نوزاد

داروهای کاهش وزنی که آدم را سکته میدهند!

درمان بی خوابی با 4 روش فوق العاده

چرا در خواب زیاد عرق می کنیم؟

تشخیص آنفلوآنزا از سرماخوردگی با این علایم

چرا باید از محصولات ارگانیک استفاده کنیم؟

شایع ترین بیماری قلبی در ایران را بشناسید

این اسمورتی ها لاغرتان می کند

فال روزانه چهارشنبه 3 بهمن 1397

وقتی درد قفسه سینه خطرناک میشود

استفاده از کدام لوازم آرایشی در بارداری خطرناک است؟

اعتیاد ماهی های رودخانه تایمز به کوکایین

اعتیاد ماهی های رودخانه تایمز به کوکایین

اندام جدیدی در انسان کشف شد

افسردگی را با یک روش جدید درمان کنید

درمان های خانگی سردرد کدامند؟

مصرف پیاز و سیر خام ورم معده را تشدید می کند

زگیل با چه دارویی درمان می شود؟

علت درد مداوم کف پا چیست و چگونه درمان می شود؟

مضرات آمپول دگزامتازون

خون مردگی و کبودی بدن علتش چیست

بیماری های عجیب و غریب را با این سرکه درمان کنید

فواید و عوارض چای سبز در بارداری

با سر کشیدن این نوشیدنی ها درد و التهاب مفاصل را درمان کنید

مواد غذایی ضد سرطان ؛ هر سرطان کدام خوردنی؟

خواص شگفت انگیز قهوه

دارو های کنترل کننده فشار خون

آنچه درباره آزمایش اعتیاد نمی دانستید

فال چهارشنبه 3 بهمن

طرز تهیه مرحله به مرحله هویج پلو زعفرانی مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی

حجامت برای رفع کمردرد ممنوع/چگونه با آنفلوآنزا مبارزه کنیم

پیام تسلیت سرپرست وزارت بهداشت در پی درگذشت یک پزشک جوان

تشخیص آلزایمر 10سال زودتر با آزمایش خون

چرا آزمایش ایدز قبل از ازدواج اجباری نیست؟

فعالیت 62سمن حوزه سلامت شاخص های بهداشتی خراسان رضوی را ارتقا داده است

حل مشکل فشار خون با زهر خفاش خون آشام!

استخدام 19هزار پرستار در سال آینده

کمک های اولیه برای شکستگی ها و صدمات اسکلتی بدن

کمبود آب بدن؛ عامل مرگ کودکان و نوزادان

آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه ای

تخم مرغ، معجزه ای برای کاهش وزن

جوان مازندرانی که 90 دقیقه در دل برف خوابید

کاهش وزن در خانه با 7 راهکار آسان و ارزان

تعریق زیاد در خواب به چه دلیل است؟

5 علامت ضعف سیستم ایمنی + 4 راه تقویت آن

هشت ماده غذایی که ایمنی بدن تان را ضعیف می کنند

درد مفاصل با کمبود کدام ویتامینها ارتباط دارد؟

اشتباهاتی از جنس رژیم غذایی

هشدار؛ لطفا از این روغن استفاده نکنید

دادن عسل به نوزاد خطرناک است؟

وقتی تخم مرغ برای لاغری معجزه می کند!

ریفلاکس معده (ترش کردن)

اشتباهاتی از جنس رژیم غذایی

قبل از خواب هرگز این غذاها را نخورید تا راحت بخوابید !

2 برنامه ویژه وزارت بهداشت برای مبتلایانِ سرطان

چند توصیه برای خلاصی از افسردگی

عوارض مصرف نمک دریا و روغن جامد

دومین اجلاس مدیران کل بیمه سلامت ایران

جای خالی منشور حقوق بیماران بر دیوار مراکز درمانی

بیش از یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری هستند

شایع ترین بیماری ژنتیکی در غرب

هشدار؛ لطفا از این روغن استفاده نکنید

کارگاه زیرزمینی تولید شامپو غیرمجاز با برند خارجی در جوانرود پلمپ شد

اقدامی خیرخواهانه برای اهداء زندگی

اضافه وزن چشمگیر طناز طباطبایی! +عکس

ریشه کنی فلج اطفال، دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی

گردش خون ضعیف و نامناسب چه علائمی دارد؟

عکس سلفی در کلیسا با روح سرگردان

اجرای پویش ملی «مبارزه با سرطان» در پایتخت

درمان لخته خون پا با 9 روش خانگی

شستن صورت با لیف ممنوع

درد مفاصل مربوط به کمبود این ویتامین هاست

8 ترفند برای بهبود سریع تر سرماخوردگی

سرطان و تغذیه

الزام دریافت مجدد واکسن فلج اطفال به شکل تزریقی

پزشکان مسلمان در اوهایو درمانگاه رایگان راه اندازی می کنند

بسیاری از درخواست های تصویربرداری پزشکی؛ غیرضروری

استخدام مهندس فروش(تجهیزات پزشکی) در تهران

ترکیب «گُل» با توتون قلیان صحت دارد؟

نکاتی در مورد اهمیت خواب

علت های «سلولیت»؛عارضه ای پوست پرتقالی

مردم برای دریافت خدمات طب سنتی به مراکز معتبر مراجعه بکنند

سطح خوشحالی با میزان آلودگی هوا در ارتباط است

طراحی فرمولاسیون داروی درمان مسمومیت با فلزات

صفحه اول روزنامه همشهری سه شنبه 2 بهمن

اجرای پویش ملی «مبارزه با سرطان» در پایتخت

آغاز ساخت 4 دانشکده جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ به زودی

آیا می دانید که مزایای خون بند ناف چیست

رژیم غذایی خود را برای پیشگیری از سرطان تغییر دهید

جایگزینی ظروف یک بار مصرف گیاهی با ظروف پلاستیکی در اصناف

پنج کانون سلامت در لرستان راه اندازی شد

مردم فراموش نمی کنند

مردم فراموش نمی کنند