مطالب مرتبط:
سازمان گمرک: 1.3 میلیون موبایل از ابتدای سال وارد کشور شد
تنها 307 تاکسی از ابتدای سال تاکنون نوسازی شده اند/توقف ارائه خودرو از سوی خودروسازها
کاهش موقتی سرعت بادهای 120 روزه در سیستان
10 هزار شغل از ابتدای سال 97 در البرز ایجاد شده است ارتقا رتبه اشتغال روستایی در البرز از هجدهم به سوم کشور
تنها 307 تاکسی از ابتدای سال تاکنون نوسازی شده اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 02:002018-08-18اجتماعي

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون


از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، - 3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه "سیستان"/بی آبی "هامون" از ابتدای سال تاکنون از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، دشت سیستان را در حالی تبدیل به کانون ریزگردها کرده که 3 کشور گرفتار توفان های ریزگرد شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایسنا، اولین آسیاب های بادی را ایرانیان در سیستان ساختند.

سرزمین سیستان و دشت خواف، باد معروف 120 روزه ای دارد که بطور قطع همین امر مردم منطقه را به فکر بهره گیری از این نیرو انداخت و موجب اختراع آسیاب های بادی در دور دست های تاریخ در این بخش از سرزمین ایران شد.

بادهای هرات از اردیبهشت ماه تا مردادماه جریان دارد و به گواهی بسیاری از محققان ایرانیان اولین ملتی بودند که باد را مهار کردند و از آن به عنوان محرک آسیاب و چرخ چاه بهره گرفتند.

اما حالا این باد کمر سیستان را خم کرده است.

خشکسالی های پی در پی و عدم لحاظ کردن حق آبه تالاب بین المللی هامون موجب شده است که دشت سیستان تبدیل به کانون ریزگرد شود که گرفتاری های آن علاوه بر ساکنان سیستان، گریبان کشورهای افغانستان و پاکستان را گرفته است.

به گفته رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد این تالاب شد که در همان روزهای اول خشک شد.

علاوه بر آن دیگر بادهای 120 روزه، 120 روزه نیست بلکه وزش باد در 186 روز، روزگار را بر مردمان سیستان تنگ کرده است؛ از این رو راهی کردن مردم به بیمارستان، خالی شدن روستاهای حاشیه هامون و رها سازی فعالیت های کشاورزی تنها تبعات بادهای مهار نشدنی 120 روزه است.

نفوذ ریزگرد دشت سیستان در 3 کشور دکتر احمد قرایی، رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ادامه خشکسالی ها در کشور، گفت: این امر موجب افزایش پهنا، سرعت باد و هم زاویه کریدور باد در کشور شده است؛ به طوری که در چند روز گذشته به بیشترین حد سرعت باد رسیدیم.

وی ادامه داد: زمانی که بر روی نقشه روند ریزگردها مورد بررسی قرار می گیرد، متوجه می شویم که بیشترین اثرات را افزایش پهنای کریدور باد در پاکستان دارد، به گونه ای که حدود 700 کیلومتر نفوذ ریزگرد در خاک کشور پاکستان داریم.

قرایی با اشاره به کانون این ریزگردها، خاطر نشان کرد: این ریزگردها از شهر هرات در افغانستان که بالادست "هامون صابوری" است، شروع می شود و این وزش به سمت هامون صابوری و جنوب سیستان ادامه دارد و با کانون های برخواست ریزگرد سیستان یکپارچه می شود و بعد از آن به سمت خاک کشورهای افغانستان و پاکستان تغییر مسیر می دهد.

رییس پژوهشکده تالاب هامون با تاکید بر اینکه این ریزگرد در ایران تنها منطقه سیستان را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: این ریزگردها حدود 50 درصد از کشور پاکستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

این امر می تواند به دیپلماسی بین المللی کمک کند تا ایران و پاکستان برای سیاست گذاری جامع در حوضه آبریز بین المللی هیرمند وارد مذاکره شوند تا کشور افغانستان را مجاب کنند تا آب این حوضه هر چند که سال های کم بارش را در پیش رو داریم، مدیریت شود.

قرایی، ادامه داد: پدیده جا به جایی ها و فرسایش خاک باعث می شود که بسیاری از فعالیت های کشاورزی و پوشش گیاهی تحت تاثیر قرار گیرد؛ از این رو مدیریت منابع آب بسیار حیاتی است.

خالی شدن برخی از روستاها به دلیل ریزگرد این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان، با تاکید بر اینکه در 15 تا 20 سال اخیر در مدیریت هامون فرصت سوزی شده است، اظهار کرد: این امر باعث شده که اعتماد مردم کاملا از دست برود و نسبت به برنامه ریزی برای آینده خود اقدام کنند و بتوانند زندگی را برای دارا بودن حداقل ها چون نفس کشیدن و دسترسی به آب آشامیدنی انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان سیستان و بلوچستان به دلیل چالش های زیست محیطی تخلیه کامل شدند، افزود: بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده به طور متوسط از سال 1390 تا پایان سال 1396 حدود 1500 خانوار از روستاهای حاشیه تالاب بین المللی هامون مهاجرت کردند.

قرایی با تاکید بر اینکه این آمار در سال 1397 به مراتب بیشتر خواهد شد، گفت: در این منطقه آبی وجود ندارد، ولی آنچه که مهم است، این است که اقوام انسانی در کشور ما از تنوع زیادی برخوردار است و روستاهای حاشیه تالاب یک جامعه خالص قوم سیستانی بودند که با مهاجرت آنها، این نژاد را از دست دادیم.

این محقق حوزه تالاب هامون با بیان اینکه این مهاجرت همچنین مشکلات دیگری را در شهرها ایجاد خواهد کرد، ادامه داد: تاریخچه این مردم در حال از بین رفتن است، ضمن آنکه سیستان و بلوچستان یک منطقه مرزی است و به لحاظ امنیت ملی و پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است که مردم در این نواحی ساکن باشند و مرزداران بومی داشته باشیم و خساراتی که از این لحاظ وارد می شود، با پول قابل جبران نیست.

قرایی اضافه کرد: این امر در مورد مسایل زیست محیطی نیز صادق است و دیگر با صرف هزینه های گزاف نخواهیم توانست وضعیت منطقه را به حالت اولیه بازگردانیم.

روزهای تاریخی کم آبی هامون رییس پژوهشکده تالاب هامون با اشاره به وضعیت آب تالاب بین المللی هامون، یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد شده که در همان روزهای اول خشک شد.

وی سال 1397 را بدترین سال آورد آبی هیرمند برای تالاب ها توصیف کرد و ادامه داد: تقریبا طی 10 سال اخیر هامون این وضعیت را تجربه نکرده بود.

به گفته این محقق در گذشته آب های سیلابی وارد این تالاب می شد، ولی حتی اگر بخواهیم میانگین 10 سال قبل را هم برآورد کنیم، حدود یک پانزدهم حجم و یا یک پنجم تبخیر سالانه تالاب بین المللی هامون، آب به صورت سیلانی و ناگهانی وارد آن شده است.

قرایی اضافه کرد: در چنین شرایطی اکوسیستم زیست محیطی تالاب کاملا شکننده و بحرانی است و به لحاظ اجتماعی نیز در سال های گذشته به وضعیت بحرانی رسیده است؛ چراکه مقدار کمی که فعالیت کشاورزی در منطقه صورت می گرفت، متوقف شده است و به گفته نمایندگان مجلس سال جاری در استان سیستان و بلوچستان اعلام وضعیت "بحرانی" و به نحو مقتضی به امور مردم رسیدگی می شد.

وی همچنین با بیان اینکه این استان از لحاظ ریزگرد نیز در شرایط بحرانی قرار دارد، گفت: تعداد روزهای دارای باد بیش از حد معمول امسال نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان بادهای 120 روزه از ابتدای خرداد با شدت کم آغاز می شود و در اواخر تیر و مرداد این بادها به اوج شدت می رسند و انتظار می رود که از شهریور ماه سرعت باد کمتر شود.

قرایی با تاکید بر اینکه در مهرماه بادهای 120 روزه به پایان می رسد، خاطر نشان کرد: ولی مطالعات ما نشان می دهد که بادهای 120 روزه به 186 روز افزایش یافته است.

ضرورت لایروبی کانال های تالاب "هامون" رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون با تاکید بر اینکه سرمایه اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان رو به پایان است، گفت: ما باید خیلی زودتر و سریع تر از وضعیت کنونی نسبت به برخی از پیشگیری ها و احیای تالاب هامون عمل کنیم، ما تاکنون فرصت را از دست دادیم و امیدوارم دستگاه های اجرایی مربوط با سرعت بیشتر در این زمینه اقدام کنند.

قراییی پایه اصلی بازکردن گره کور تالاب هامون را مذاکرات بین المللی عنوان کرد و افزود: در این زمینه اقداماتی شده، ولی در داخل کشور نیز نیاز به مدیریت دارد که باید انجام شود، وگرنه مشکلات همچنان باقی می ماند.

وی یکی از این اقدامات را لایروبی کانال های هامون عنوان و اظهار کرد: هیرمند توسط کانال ها و شریان هایی به نقاط مختلف تالاب هامون هدایت می شود و لازم است به صورت سالانه و یا هر دو سال یک بار این کانال ها لایروبی شود، ولی در دهه های گذشته این امر اتفاق نیفتاده، در نتیجه شاهدیم یک دهه کانال لایروبی نشده است.

قرایی اضافه کرد: بر اثر بی توجهی نسبت به عدم لایروبی کانال های هامون، ظرفیت آبگیری آنها کاهش یافته است و حتی ممکن است کور شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر اقداماتی برای لایروبی کانال های هیرمند صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: ولی این اقدامات کافی نیست و باید بودجه های مصوب دائمی برای آن در نظر گرفته شود، در غیر این صورت هیچ برنامه مدیریتی و توسعه ای برای آن نمی توان انجام داد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سیستان - ریزگرد - بین المللی - کشور - پژوهشکده - ریزگردها - ایرانیان - ایران - خشکسالی - خبرنگار - پاکستان - مردم - افزایش - اولین - ایسنا - افغانستان - روستاهای - کشاورزی - وزش باد - اختراع - محققان - تاریخ - حاشیه - توفان - معروف - منطقه - گزارش - هرات - نقشه - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
آموزش تصویری رنگ آمیزی دستکش بافتنی ساده

افزایش 30 درصدی رضایتمندی تهرانی ها از عملکرد پلیس

اعلام مبالغ جدید 24 وام دانشجویی

1776 پرونده زیست محیطی برای متخلفان در استان تهران

برای رفع معضل فاضلاب بادامک باید تصفیه خانه شهر قدس تکمیل شود

تکالیف مهارت محور دانش آموزان در ایوانکی + فیلم

«سایت موزه» به ماندگاری گردشگر در همدان کمک می کند

لینک ثبت نام بزرگترین آزمون استخدامی کشور+رشته ها و شغل ها

راه اندازی متروی البرز- گرمسار تا نوروز 98

قرارهای حامیان طبیعت در هفته آخر دی ماه 1397 هوایِ هوای پاک را داشته باشیم/در شیراز به مسافران حمل ونقل پاک گل نرگس اهدا شد

مدیریت پسماند در کشور کند است

داستان ناتمام آسفالت و انتظار بی پایان مردم آبادان

طرح رتبه بندی معلمان با هدف شایسته گزینی انجام می شود

استخدام کارشناس آموزش و پشتیبانی در شرکت اسنپ - بجنورد

ارتقای 5 پله ای گیلان در جذب نوآموزان پیش دبستانی

تصاویر/ باربکیو در کویر

اختصاص 40 هکتار از منطقه 20 به منطقه گردشگری

توصیه های هواشناسی کشاورزی برای روزهای ابتدایی بهمن

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران

برگزاری کارگاه آموزشی امنیت اخلاقی ‏در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان اردستان

اگر بدون لباس فضانوردی به سیارات دیگر سفر کنید چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

لینک ثبت نام آزمون استخدامی کشور+رشته ها و شغل ها

تعیین مصادیق سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران

مدیران شهری، رینگ 6 کیلومتری منطقه 20 را رکاب زدند

استخدام پیک موتور آقا در البرز

نیازمندی های استخدامی خوزستان 1 بهمن 97

نیازمندی های استخدامی همدان 1 بهمن 97

فیلم:: توصیه های یک سارق سابقه دار برای جلوگیری از سرقت خودرو

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران: نظم رنگی در شهرهای توسعه یافته کمتر است

بازدید مدیر کل دفتری شهری و شوراها یآذربایجان شرقی از پروژه های شهر جدید سهند

تبدیل منطقه شکارممنوع «کاوه ده» به منطقه حفاظت شده تا پایان سال

کارگاه آموزشی جواهر سازی در تفرش+ عکس

مشاهده دو قلاده پلنگ ایرانی در اندیکا+عکس

سرما و یخبندان در خراسان جنوبی ادامه دارد

روستای لترگاز علیا نکا همچنان گرفتار در برف است

محوطه جهانی پاسارگاد نیازمند ملات های مرمتی پایدار است

وجود 15 تا 19 هزار معتاد متجاهر در تهران/ «کهریزک» این هفته مجوز می گیرد

هوای پاک هدیه الهی است و پاسداشت آن وظیف انسانی

شهرداران مدارس منطقه 20 برنامه مدیریتی ارائه می دهند

بیرانوند: قبل از اشاره سردار آزمون تصمیمم را گرفته بودم

فعالیت 5 کمپ ویژه بانوان در البرز

نخستین نمایشگاه دستاوردهای مدارس و مراکز غیردولتی برگزار می شود

بهزیستی آمادگی بیمه کردن کودکان کار را دارد

دوره های آموزشی کشاورزی و باغداری برگزار می شود

توصیه های هواشناسی کشاورزی برای روزهای ابتدایی بهمن

راه اندازی آبنماهای میدان آزادی پس از سالها خاموشی

درخواست خدابخشی برای باز کردن راه های روستاهای الیگودرز

دمای هوا در بیشتر مناطق خراسان رضوی به زیر صفر رسید

افزایش آلایندگی در البرز برای گروه های حساس پیش بینی شد

کانون بوی نامطبوع حوالی فرودگاه امام (ره) تحت مدیریت است

بهترین شهرها برای اجاره ویلا در شمال کدامند؟

توصیه های هواشناسی کشاورزی برای روزهای ابتدایی بهمن

تصاویر/ پرستاران حیات وحش

ویدیو| بیرانوند: قبل از اینکه سردار جهت پنالتی را بگوید تصمیم گرفته بود

عامل 64 درصد تصادفات عدم توجه به جلو و رعایت حق تقدم است

اعمال سیاست های محدودکننده برای کاهش استفاده از خودرو های شخصی

گردشگری یا کشتار حیوانات بومی ایران؟/کاریکاتور

2 ماهی نادر که بدون اکسیژن زنده هستند+ عکس

دانش آموزان علاقه مند، کارآفرین می شوند

هوای پاک در جاجرم

مرمت و بهسازی بقعه دو امامزاده مقدس در گلپایگان

آغاز نام نویسی سفر به عتبات عالیات

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم شد

مدیریت پسماند در کشور کند است/29 درصد از مناطق تهران تحت مدیریت سازمان محیط زیست و شکار ممنوع است

درخواست خدابخشی برای باز کردن راه های روستاهای الیگودرز

استخدام کارمند جلب مشارکت،پیک موتور در البرز

استخدام کارگر جهت یک کارواش در زنجان

استخدام شرکت پزشکی کیمیا تجهیز

دمای هوای آذربایجان غربی افزایش می یابد

پرآب شدن بندهای خاکی گنبدکاووس

هوای پاک برای کودکان

تخفیف هزینه 4 هزار و 177 فقره انشعاب به مددجویان استان فارس

تجهیز 1000 اتاق اسباب بازی در مدارس کشور کلید خورد

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران: عوامل اقلیمی در بهبود کیفیت هوای امسال تهران مؤثر بودند اما اقدامات نباید نادیده گرفته شود

تجهیز 1000 اتاق اسباب بازی در مدارس کشور کلید خورد

تجهیز هزار اتاق اسباب بازی در مدارس کشور کلید خورد

سالانه 490هزار لیتر شیرابه به منابع آب آذربایجان شرقی وارد می شود

کارگاه های آموزشی هوای پاک در سیستان و بلوچستان دایر است

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران خبر داد افزایش آمار استعلامات از سازمان محیط زیست به بیش از دو برابر

وزش باد شدید دید افقی در زابل را کاهش داد

1000 اتاق اسباب بازی در مدارس کشور راه اندازی می شود

10 مدرسه در سبزوار بهره برداری شد

رزم شبانه بسیجیان گردان های الی بیت المقدس در سیریک

آموزش ناجیان غریق 4 استان در جنوب سیستان و بلوچستان

کاهش 20 درصدی غلظت آلاینده ها در صبح/ارتباط مستقیم رشد غلظت آلودگی بر اثر تردد وسایل نقلیه

کتاب معرفی مدیران زن آموزش و پرورش رونمایی می شود

حاکم شدن جوی آرام در لرستان تا دو روز آینده

خبر مهم برای مشمولان به خدمت سربازی

نمره منفی دارها در طرح جدید بیمه شخص ثالث نقره داغ می شوند

اعزام دانش آموزان اراکی به راهیان نور

استخدام فروشنده حضوری جهت همکاری در شهر شیراز

اجرای رفع تصرف اراضی وظیفه محیط زیست نیست

کویر مرنجاب

کسب درآمد از آلودگی هوا به کمک فناوری نانو

کاهش دمای 18 شهر خوزستان 

امکان تعجیل تاریخ اعزام مشمولان به سربازی

سوز سرما همکلاس دانش آموزان/چراغ علاءالدین رؤیاها را به بادمی دهد

جشنواره هوای پاک کودکانه

فراز چهلم/ انقلاب اسلامی آغازگر دگرگونی های بنیادی

مهمترین علل رخداد تصادفات درون شهری فصل زمستان اعلام شد

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون