مطالب مرتبط:
سازمان گمرک: 1.3 میلیون موبایل از ابتدای سال وارد کشور شد
تنها 307 تاکسی از ابتدای سال تاکنون نوسازی شده اند/توقف ارائه خودرو از سوی خودروسازها
کاهش موقتی سرعت بادهای 120 روزه در سیستان
10 هزار شغل از ابتدای سال 97 در البرز ایجاد شده است ارتقا رتبه اشتغال روستایی در البرز از هجدهم به سوم کشور
تنها 307 تاکسی از ابتدای سال تاکنون نوسازی شده اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 03:002018-08-18اجتماعي

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون


از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، - 3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه "سیستان"/بی آبی "هامون" از ابتدای سال تاکنون از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، دشت سیستان را در حالی تبدیل به کانون ریزگردها کرده که 3 کشور گرفتار توفان های ریزگرد شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایسنا، اولین آسیاب های بادی را ایرانیان در سیستان ساختند.

سرزمین سیستان و دشت خواف، باد معروف 120 روزه ای دارد که بطور قطع همین امر مردم منطقه را به فکر بهره گیری از این نیرو انداخت و موجب اختراع آسیاب های بادی در دور دست های تاریخ در این بخش از سرزمین ایران شد.

بادهای هرات از اردیبهشت ماه تا مردادماه جریان دارد و به گواهی بسیاری از محققان ایرانیان اولین ملتی بودند که باد را مهار کردند و از آن به عنوان محرک آسیاب و چرخ چاه بهره گرفتند.

اما حالا این باد کمر سیستان را خم کرده است.

خشکسالی های پی در پی و عدم لحاظ کردن حق آبه تالاب بین المللی هامون موجب شده است که دشت سیستان تبدیل به کانون ریزگرد شود که گرفتاری های آن علاوه بر ساکنان سیستان، گریبان کشورهای افغانستان و پاکستان را گرفته است.

به گفته رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد این تالاب شد که در همان روزهای اول خشک شد.

علاوه بر آن دیگر بادهای 120 روزه، 120 روزه نیست بلکه وزش باد در 186 روز، روزگار را بر مردمان سیستان تنگ کرده است؛ از این رو راهی کردن مردم به بیمارستان، خالی شدن روستاهای حاشیه هامون و رها سازی فعالیت های کشاورزی تنها تبعات بادهای مهار نشدنی 120 روزه است.

نفوذ ریزگرد دشت سیستان در 3 کشور دکتر احمد قرایی، رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ادامه خشکسالی ها در کشور، گفت: این امر موجب افزایش پهنا، سرعت باد و هم زاویه کریدور باد در کشور شده است؛ به طوری که در چند روز گذشته به بیشترین حد سرعت باد رسیدیم.

وی ادامه داد: زمانی که بر روی نقشه روند ریزگردها مورد بررسی قرار می گیرد، متوجه می شویم که بیشترین اثرات را افزایش پهنای کریدور باد در پاکستان دارد، به گونه ای که حدود 700 کیلومتر نفوذ ریزگرد در خاک کشور پاکستان داریم.

قرایی با اشاره به کانون این ریزگردها، خاطر نشان کرد: این ریزگردها از شهر هرات در افغانستان که بالادست "هامون صابوری" است، شروع می شود و این وزش به سمت هامون صابوری و جنوب سیستان ادامه دارد و با کانون های برخواست ریزگرد سیستان یکپارچه می شود و بعد از آن به سمت خاک کشورهای افغانستان و پاکستان تغییر مسیر می دهد.

رییس پژوهشکده تالاب هامون با تاکید بر اینکه این ریزگرد در ایران تنها منطقه سیستان را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: این ریزگردها حدود 50 درصد از کشور پاکستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

این امر می تواند به دیپلماسی بین المللی کمک کند تا ایران و پاکستان برای سیاست گذاری جامع در حوضه آبریز بین المللی هیرمند وارد مذاکره شوند تا کشور افغانستان را مجاب کنند تا آب این حوضه هر چند که سال های کم بارش را در پیش رو داریم، مدیریت شود.

قرایی، ادامه داد: پدیده جا به جایی ها و فرسایش خاک باعث می شود که بسیاری از فعالیت های کشاورزی و پوشش گیاهی تحت تاثیر قرار گیرد؛ از این رو مدیریت منابع آب بسیار حیاتی است.

خالی شدن برخی از روستاها به دلیل ریزگرد این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان، با تاکید بر اینکه در 15 تا 20 سال اخیر در مدیریت هامون فرصت سوزی شده است، اظهار کرد: این امر باعث شده که اعتماد مردم کاملا از دست برود و نسبت به برنامه ریزی برای آینده خود اقدام کنند و بتوانند زندگی را برای دارا بودن حداقل ها چون نفس کشیدن و دسترسی به آب آشامیدنی انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان سیستان و بلوچستان به دلیل چالش های زیست محیطی تخلیه کامل شدند، افزود: بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده به طور متوسط از سال 1390 تا پایان سال 1396 حدود 1500 خانوار از روستاهای حاشیه تالاب بین المللی هامون مهاجرت کردند.

قرایی با تاکید بر اینکه این آمار در سال 1397 به مراتب بیشتر خواهد شد، گفت: در این منطقه آبی وجود ندارد، ولی آنچه که مهم است، این است که اقوام انسانی در کشور ما از تنوع زیادی برخوردار است و روستاهای حاشیه تالاب یک جامعه خالص قوم سیستانی بودند که با مهاجرت آنها، این نژاد را از دست دادیم.

این محقق حوزه تالاب هامون با بیان اینکه این مهاجرت همچنین مشکلات دیگری را در شهرها ایجاد خواهد کرد، ادامه داد: تاریخچه این مردم در حال از بین رفتن است، ضمن آنکه سیستان و بلوچستان یک منطقه مرزی است و به لحاظ امنیت ملی و پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است که مردم در این نواحی ساکن باشند و مرزداران بومی داشته باشیم و خساراتی که از این لحاظ وارد می شود، با پول قابل جبران نیست.

قرایی اضافه کرد: این امر در مورد مسایل زیست محیطی نیز صادق است و دیگر با صرف هزینه های گزاف نخواهیم توانست وضعیت منطقه را به حالت اولیه بازگردانیم.

روزهای تاریخی کم آبی هامون رییس پژوهشکده تالاب هامون با اشاره به وضعیت آب تالاب بین المللی هامون، یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد شده که در همان روزهای اول خشک شد.

وی سال 1397 را بدترین سال آورد آبی هیرمند برای تالاب ها توصیف کرد و ادامه داد: تقریبا طی 10 سال اخیر هامون این وضعیت را تجربه نکرده بود.

به گفته این محقق در گذشته آب های سیلابی وارد این تالاب می شد، ولی حتی اگر بخواهیم میانگین 10 سال قبل را هم برآورد کنیم، حدود یک پانزدهم حجم و یا یک پنجم تبخیر سالانه تالاب بین المللی هامون، آب به صورت سیلانی و ناگهانی وارد آن شده است.

قرایی اضافه کرد: در چنین شرایطی اکوسیستم زیست محیطی تالاب کاملا شکننده و بحرانی است و به لحاظ اجتماعی نیز در سال های گذشته به وضعیت بحرانی رسیده است؛ چراکه مقدار کمی که فعالیت کشاورزی در منطقه صورت می گرفت، متوقف شده است و به گفته نمایندگان مجلس سال جاری در استان سیستان و بلوچستان اعلام وضعیت "بحرانی" و به نحو مقتضی به امور مردم رسیدگی می شد.

وی همچنین با بیان اینکه این استان از لحاظ ریزگرد نیز در شرایط بحرانی قرار دارد، گفت: تعداد روزهای دارای باد بیش از حد معمول امسال نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان بادهای 120 روزه از ابتدای خرداد با شدت کم آغاز می شود و در اواخر تیر و مرداد این بادها به اوج شدت می رسند و انتظار می رود که از شهریور ماه سرعت باد کمتر شود.

قرایی با تاکید بر اینکه در مهرماه بادهای 120 روزه به پایان می رسد، خاطر نشان کرد: ولی مطالعات ما نشان می دهد که بادهای 120 روزه به 186 روز افزایش یافته است.

ضرورت لایروبی کانال های تالاب "هامون" رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون با تاکید بر اینکه سرمایه اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان رو به پایان است، گفت: ما باید خیلی زودتر و سریع تر از وضعیت کنونی نسبت به برخی از پیشگیری ها و احیای تالاب هامون عمل کنیم، ما تاکنون فرصت را از دست دادیم و امیدوارم دستگاه های اجرایی مربوط با سرعت بیشتر در این زمینه اقدام کنند.

قراییی پایه اصلی بازکردن گره کور تالاب هامون را مذاکرات بین المللی عنوان کرد و افزود: در این زمینه اقداماتی شده، ولی در داخل کشور نیز نیاز به مدیریت دارد که باید انجام شود، وگرنه مشکلات همچنان باقی می ماند.

وی یکی از این اقدامات را لایروبی کانال های هامون عنوان و اظهار کرد: هیرمند توسط کانال ها و شریان هایی به نقاط مختلف تالاب هامون هدایت می شود و لازم است به صورت سالانه و یا هر دو سال یک بار این کانال ها لایروبی شود، ولی در دهه های گذشته این امر اتفاق نیفتاده، در نتیجه شاهدیم یک دهه کانال لایروبی نشده است.

قرایی اضافه کرد: بر اثر بی توجهی نسبت به عدم لایروبی کانال های هامون، ظرفیت آبگیری آنها کاهش یافته است و حتی ممکن است کور شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر اقداماتی برای لایروبی کانال های هیرمند صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: ولی این اقدامات کافی نیست و باید بودجه های مصوب دائمی برای آن در نظر گرفته شود، در غیر این صورت هیچ برنامه مدیریتی و توسعه ای برای آن نمی توان انجام داد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سیستان - ریزگرد - بین المللی - کشور - پژوهشکده - ریزگردها - ایرانیان - ایران - خشکسالی - خبرنگار - پاکستان - مردم - افزایش - اولین - ایسنا - افغانستان - روستاهای - کشاورزی - وزش باد - اختراع - محققان - تاریخ - حاشیه - توفان - معروف - منطقه - گزارش - هرات - نقشه - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
هوشمندسازی ترافیک پایتخت در دستور کار شهرداری / تزریق 630 قطار به ناوگان مترو

جانشین پلیس راهور تهران بزرگ در گفت وگو با فارس مطرح کرد آماده باش صد در صدی ماموران راهور/ ترافیک پرحجم در معابر بزرگراهی تهران

دختر دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران را زورکی به عقد پسری با سواد پنجم ابتدایی در آوردند

13 هزار دانش آموز دامغانی سال تحصیلی را آغاز کردند

افزون بر 250 هزار دانش آموز از یزد راهی کلاس های درس شدند

13 هزار دانش آموز دامغانی سال تحصیلی را آغاز کردند

اول مهرماه؛ عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی یزد

آموزش به دانش آموزان کم توان ذهنی، مؤلفه های شناختی آنان را افزایش می دهد

هوشمندسازی ترافیک پایتخت در دستور کار شهرداری / تزریق 630 واگن به ناوگان مترو

هوشمندسازی ترافیک در دستور کار شهرداری

افتتاح همزمان 59 مدرسه در کرمانشاه از سوی رییس جمهور

مدارس کشور به روی 14 میلیون دانش آموز گشوده شد

استخدام منشی خانم در آموزشگاه هنرهای تجسمی لنا در تهران

همه چیز از خانه و مدرسه شروع می شود

آغاز سال تحصیلی جدید با حضور روحانی

فعالیت 15 هزار راننده سرویس مدرسه/ شناسایی 100 نقطه پر تردد پایتخت

راننده های شخصی سرویس مدارس باید مورد تایید باشند

مهر با عِطر محرم آمد

افزون بر 250 هزار دانش آموز از یزد راهی کلاس های درس شدند

استاندار سیستان و بلوچستان آغاز سال تحصیلی جدید را تبریک گفت

کوچ پاییزه عشایر به دزفول آغاز شد

زنگ مهر در سراسر کشور نواخته شد| افتتاح همزمان 59 مدرسه در کرمانشاه از سوی رییس جمهور

برترین عکس های نجوم سال 2018

ترافیک سنگین معابر تهران در روز نخست مهر

آماده باش 3 یگان پلیس برای ساماندهی ترافیک مهر

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ خبر داد حضور پلیس در 1000 میدان و تقاطع پایتخت/ 1400 مدرسه را پوشش می دهیم

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران خبر داد کاهش بار ترافیکی با شناور شدن ساعات کاری/ تردد کامیون های توزیع کالا تا ساعت 9 ممنوع است

ترافیک سنگین معابر تهران در روز نخست مهر/ پیش بینی ترافیک سنگین شامگاهی

آغاز سال تحصیلی 120 هزار دانش آموز در سمنان

اتوبوس های پایتخت معاینه فنی دارند/ راه اندازی 22 خط سرویس مدرسه

اعلام سرفاصله حرکت قطارهای مترو برای مهر

22 خط اتوبوس سرویس مدرسه راه اندازی شد

باز آمد بوی ماه مهر، بوی ماه مدرسه

طرح «شناور» از فردا به اجرا درمی آید

اتوبوس های پایتخت معاینه فنی دارند/ راه اندازی 22 خط سرویس مدرسه

اتوبوس های پایتخت معاینه فنی دارند/ راه اندازی 22 خط سرویس مدرسه

ورود خودروهای فرسوده به پایتخت محدود شود

شهردار تهران خبر داد هوشمندسازی ترافیک در سال جاری / آمادگی شهرداری برای آغاز سال تحصیلی

طنین زنگ مهر در مدارس سراسر کشور

کوچ پاییزه عشایر به دزفول آغاز شد

22 خط اتوبوس سرویس مدرسه در پایتخت راه اندازی شد

22 خط اتوبوس سرویس مدرسه راه اندازی شد

ترافیک سنگین معابر تهران در روز نخست مهر/ پیش بینی ترافیک سنگین شامگاهی

ورود خودروهای فرسوده به پایتخت محدود شود

باز آمد بوی ماه مهر، بوی ماه مدرسه

ورود خودروهای فرسوده به پایتخت محدود شود

زنگ بازگشایی 150 مدرسه البرز توسط خیرین نواخته شد

آغاز سال تحصیلی 14 میلیون دانش آموز

غذا به وقت مدرسه

اینفوگرافی / بالاترین ساعات تدریس در مقطع ابتدایی مربوط به کدام کشورهاست؟

ترافیک سنگین معابر تهران در روز نخست مهر/ پیش بینی ترافیک سنگین شامگاهی

ورود خودروهای فرسوده به پایتخت محدود شود

زنگ بازگشایی 150 مدرسه البرز توسط خیرین نواخته شد

آغاز سال تحصیلی جدید در گیلان

آماده باش 3 یگان پلیس برای ساماندهی ترافیک مهر پایتخت/ استقرار پلیس مقابل 1400 مدرسه

افشانی خبر داد: هوشمندسازی ترافیک در دستور کار شهرداری

زنان زباله گرد در دایره سرگردانی

حذف مشق شب فقط برای کلاس های 17 تا 25 نفره/ حذف کامل مشق شب امکان پذیر نیست

توسعه خودرومحور همچنان در اولویتِ سرمایه گذاران

توسعه خودرومحور همچنان در اولویتِ سرمایه گذاران

مالیات سنگین وام های دانشجویی در استرالیا

مسیرهای منتهی به مدارس جنوب تهران با خط کشی 3 هزار متر ایمن سازی شد

مجموعه سحرآمیز تخت سلیمان در تکاب+عکس

70 درصد آلودگی های زباله ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می شود/بازیافت کابل با روش های سبز

اوقات شرعی یکم مهر شیراز

راهکارهایی برای بهبود وضعیت تحصیلی و روانی در دوران تحصیل

شوش- آیین نمادین کفن و دفن شهدای کربلا

درس جالبی که «بهاره رهنما» گرفت/ عکس

اصفهان دارنده بیشترین جمعیت حیات وحش کشور

کلاس درس بدون معلم نداریم

اجرای 300 عنوان برنامه هفته گردشگری در سیستان و بلوچستان

طرح جدید ترافیکی شهر بندرعباس از 15 مهرماه اجرایی می شود

افزایش عمر مصرف کتب درسی/ آغاز ماندگارسازی کتب از مهر 98

والدین به جای مدرسه خوب، دنبال معلم خوب باشند

آلودگی هوا باعث زوال عقل می شود؟

افزایش عمر مصرف کتب درسی/ آغاز ماندگارسازی کتب از مهر 98

دفاتر ازدواج و طلاق منطقه 5 تهران (آدرس و تلفن)

تصاویر/ غذای مناسبتی در آفریقا

دوازده ماه جدید مشتری

1 مهرماه؛ عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی یزد

آنچه که سیستم آموزشی ایران ندارد...

آموزش زبان فارسی در اوکراین

آغاز فصل جشن رنگ ها در نیمکره شمالی/پاییز نجومی و پاییز هواشناسی در دو نیمکره را بشناسید

آنچه که سیستم آموزشی ایران ندارد...

18 هزار نوآموز یزدی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند

اشعاری در خصوص ورود کاروان اسرا به کوفه

آزمون اصلح دانشگاه فرهنگیان مرداد برگزار می شود

درس دین و زندگی از کنکور حذف نمی شود

تمهیدات ترافیکی و انتظامی پلیس در آستانه بازگشایی مدارس

خاطرهٔ تلخ وزیر آموزش و پرورش از تنبیه شدن در مدرسه

پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت آغاز سال تحصیلی 98-97 ترویج نشاط در تمام مدارس کشور در سال تحصیلی جدید

آیین نمادین کفن و دفن شهدای کربلا در شهرستان شوش

یادداشت سخنگوی سابق پلیس برای اول مهر

ساعت کار خط 5 متروی تهران تغییر کرد

هزار پایه اولی وارد مدارس جویبار شدند

گردشی در مقابر باغ گنبد سبز در قم +تصاویر

پیام نیروی انتظامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی

تمهیدات ترافیکی پلیس راهور سیستان وبلوچستان در ساعات بازگشایی مدارس

فردیس برای آغاز سال تحصیلی جدید آماده است نصب سرعت گیر در نزدیکی مدارس

نگهداری 400 حیوان وحشی در خانه! +تصاویر

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون