مطالب مرتبط:
سازمان گمرک: 1.3 میلیون موبایل از ابتدای سال وارد کشور شد
تنها 307 تاکسی از ابتدای سال تاکنون نوسازی شده اند/توقف ارائه خودرو از سوی خودروسازها
کاهش موقتی سرعت بادهای 120 روزه در سیستان
10 هزار شغل از ابتدای سال 97 در البرز ایجاد شده است ارتقا رتبه اشتغال روستایی در البرز از هجدهم به سوم کشور
تنها 307 تاکسی از ابتدای سال تاکنون نوسازی شده اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 02:002018-08-18اجتماعي

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون


از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، - 3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه "سیستان"/بی آبی "هامون" از ابتدای سال تاکنون از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، دشت سیستان را در حالی تبدیل به کانون ریزگردها کرده که 3 کشور گرفتار توفان های ریزگرد شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایسنا، اولین آسیاب های بادی را ایرانیان در سیستان ساختند.

سرزمین سیستان و دشت خواف، باد معروف 120 روزه ای دارد که بطور قطع همین امر مردم منطقه را به فکر بهره گیری از این نیرو انداخت و موجب اختراع آسیاب های بادی در دور دست های تاریخ در این بخش از سرزمین ایران شد.

بادهای هرات از اردیبهشت ماه تا مردادماه جریان دارد و به گواهی بسیاری از محققان ایرانیان اولین ملتی بودند که باد را مهار کردند و از آن به عنوان محرک آسیاب و چرخ چاه بهره گرفتند.

اما حالا این باد کمر سیستان را خم کرده است.

خشکسالی های پی در پی و عدم لحاظ کردن حق آبه تالاب بین المللی هامون موجب شده است که دشت سیستان تبدیل به کانون ریزگرد شود که گرفتاری های آن علاوه بر ساکنان سیستان، گریبان کشورهای افغانستان و پاکستان را گرفته است.

به گفته رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد این تالاب شد که در همان روزهای اول خشک شد.

علاوه بر آن دیگر بادهای 120 روزه، 120 روزه نیست بلکه وزش باد در 186 روز، روزگار را بر مردمان سیستان تنگ کرده است؛ از این رو راهی کردن مردم به بیمارستان، خالی شدن روستاهای حاشیه هامون و رها سازی فعالیت های کشاورزی تنها تبعات بادهای مهار نشدنی 120 روزه است.

نفوذ ریزگرد دشت سیستان در 3 کشور دکتر احمد قرایی، رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ادامه خشکسالی ها در کشور، گفت: این امر موجب افزایش پهنا، سرعت باد و هم زاویه کریدور باد در کشور شده است؛ به طوری که در چند روز گذشته به بیشترین حد سرعت باد رسیدیم.

وی ادامه داد: زمانی که بر روی نقشه روند ریزگردها مورد بررسی قرار می گیرد، متوجه می شویم که بیشترین اثرات را افزایش پهنای کریدور باد در پاکستان دارد، به گونه ای که حدود 700 کیلومتر نفوذ ریزگرد در خاک کشور پاکستان داریم.

قرایی با اشاره به کانون این ریزگردها، خاطر نشان کرد: این ریزگردها از شهر هرات در افغانستان که بالادست "هامون صابوری" است، شروع می شود و این وزش به سمت هامون صابوری و جنوب سیستان ادامه دارد و با کانون های برخواست ریزگرد سیستان یکپارچه می شود و بعد از آن به سمت خاک کشورهای افغانستان و پاکستان تغییر مسیر می دهد.

رییس پژوهشکده تالاب هامون با تاکید بر اینکه این ریزگرد در ایران تنها منطقه سیستان را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: این ریزگردها حدود 50 درصد از کشور پاکستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

این امر می تواند به دیپلماسی بین المللی کمک کند تا ایران و پاکستان برای سیاست گذاری جامع در حوضه آبریز بین المللی هیرمند وارد مذاکره شوند تا کشور افغانستان را مجاب کنند تا آب این حوضه هر چند که سال های کم بارش را در پیش رو داریم، مدیریت شود.

قرایی، ادامه داد: پدیده جا به جایی ها و فرسایش خاک باعث می شود که بسیاری از فعالیت های کشاورزی و پوشش گیاهی تحت تاثیر قرار گیرد؛ از این رو مدیریت منابع آب بسیار حیاتی است.

خالی شدن برخی از روستاها به دلیل ریزگرد این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان، با تاکید بر اینکه در 15 تا 20 سال اخیر در مدیریت هامون فرصت سوزی شده است، اظهار کرد: این امر باعث شده که اعتماد مردم کاملا از دست برود و نسبت به برنامه ریزی برای آینده خود اقدام کنند و بتوانند زندگی را برای دارا بودن حداقل ها چون نفس کشیدن و دسترسی به آب آشامیدنی انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان سیستان و بلوچستان به دلیل چالش های زیست محیطی تخلیه کامل شدند، افزود: بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده به طور متوسط از سال 1390 تا پایان سال 1396 حدود 1500 خانوار از روستاهای حاشیه تالاب بین المللی هامون مهاجرت کردند.

قرایی با تاکید بر اینکه این آمار در سال 1397 به مراتب بیشتر خواهد شد، گفت: در این منطقه آبی وجود ندارد، ولی آنچه که مهم است، این است که اقوام انسانی در کشور ما از تنوع زیادی برخوردار است و روستاهای حاشیه تالاب یک جامعه خالص قوم سیستانی بودند که با مهاجرت آنها، این نژاد را از دست دادیم.

این محقق حوزه تالاب هامون با بیان اینکه این مهاجرت همچنین مشکلات دیگری را در شهرها ایجاد خواهد کرد، ادامه داد: تاریخچه این مردم در حال از بین رفتن است، ضمن آنکه سیستان و بلوچستان یک منطقه مرزی است و به لحاظ امنیت ملی و پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است که مردم در این نواحی ساکن باشند و مرزداران بومی داشته باشیم و خساراتی که از این لحاظ وارد می شود، با پول قابل جبران نیست.

قرایی اضافه کرد: این امر در مورد مسایل زیست محیطی نیز صادق است و دیگر با صرف هزینه های گزاف نخواهیم توانست وضعیت منطقه را به حالت اولیه بازگردانیم.

روزهای تاریخی کم آبی هامون رییس پژوهشکده تالاب هامون با اشاره به وضعیت آب تالاب بین المللی هامون، یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد شده که در همان روزهای اول خشک شد.

وی سال 1397 را بدترین سال آورد آبی هیرمند برای تالاب ها توصیف کرد و ادامه داد: تقریبا طی 10 سال اخیر هامون این وضعیت را تجربه نکرده بود.

به گفته این محقق در گذشته آب های سیلابی وارد این تالاب می شد، ولی حتی اگر بخواهیم میانگین 10 سال قبل را هم برآورد کنیم، حدود یک پانزدهم حجم و یا یک پنجم تبخیر سالانه تالاب بین المللی هامون، آب به صورت سیلانی و ناگهانی وارد آن شده است.

قرایی اضافه کرد: در چنین شرایطی اکوسیستم زیست محیطی تالاب کاملا شکننده و بحرانی است و به لحاظ اجتماعی نیز در سال های گذشته به وضعیت بحرانی رسیده است؛ چراکه مقدار کمی که فعالیت کشاورزی در منطقه صورت می گرفت، متوقف شده است و به گفته نمایندگان مجلس سال جاری در استان سیستان و بلوچستان اعلام وضعیت "بحرانی" و به نحو مقتضی به امور مردم رسیدگی می شد.

وی همچنین با بیان اینکه این استان از لحاظ ریزگرد نیز در شرایط بحرانی قرار دارد، گفت: تعداد روزهای دارای باد بیش از حد معمول امسال نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان بادهای 120 روزه از ابتدای خرداد با شدت کم آغاز می شود و در اواخر تیر و مرداد این بادها به اوج شدت می رسند و انتظار می رود که از شهریور ماه سرعت باد کمتر شود.

قرایی با تاکید بر اینکه در مهرماه بادهای 120 روزه به پایان می رسد، خاطر نشان کرد: ولی مطالعات ما نشان می دهد که بادهای 120 روزه به 186 روز افزایش یافته است.

ضرورت لایروبی کانال های تالاب "هامون" رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون با تاکید بر اینکه سرمایه اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان رو به پایان است، گفت: ما باید خیلی زودتر و سریع تر از وضعیت کنونی نسبت به برخی از پیشگیری ها و احیای تالاب هامون عمل کنیم، ما تاکنون فرصت را از دست دادیم و امیدوارم دستگاه های اجرایی مربوط با سرعت بیشتر در این زمینه اقدام کنند.

قراییی پایه اصلی بازکردن گره کور تالاب هامون را مذاکرات بین المللی عنوان کرد و افزود: در این زمینه اقداماتی شده، ولی در داخل کشور نیز نیاز به مدیریت دارد که باید انجام شود، وگرنه مشکلات همچنان باقی می ماند.

وی یکی از این اقدامات را لایروبی کانال های هامون عنوان و اظهار کرد: هیرمند توسط کانال ها و شریان هایی به نقاط مختلف تالاب هامون هدایت می شود و لازم است به صورت سالانه و یا هر دو سال یک بار این کانال ها لایروبی شود، ولی در دهه های گذشته این امر اتفاق نیفتاده، در نتیجه شاهدیم یک دهه کانال لایروبی نشده است.

قرایی اضافه کرد: بر اثر بی توجهی نسبت به عدم لایروبی کانال های هامون، ظرفیت آبگیری آنها کاهش یافته است و حتی ممکن است کور شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر اقداماتی برای لایروبی کانال های هیرمند صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: ولی این اقدامات کافی نیست و باید بودجه های مصوب دائمی برای آن در نظر گرفته شود، در غیر این صورت هیچ برنامه مدیریتی و توسعه ای برای آن نمی توان انجام داد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سیستان - ریزگرد - بین المللی - کشور - پژوهشکده - ریزگردها - ایرانیان - ایران - خشکسالی - خبرنگار - پاکستان - مردم - افزایش - اولین - ایسنا - افغانستان - روستاهای - کشاورزی - وزش باد - اختراع - محققان - تاریخ - حاشیه - توفان - معروف - منطقه - گزارش - هرات - نقشه - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر در تبریز

نامه نگاری کلانتری با وزیرکشور درباره یک طرح بلاتکلیف

نامه نگاری کلانتری با وزیرکشور درباره یک طرح بلاتکلیف

اوقات شرعی بیست و دوم آبان در سمنان

همسایه ها همه جوره هوای همدیگر را داشتند

زنان معروف دوره قاجار را بشناسید+ عکس

معافیت جدید برای سربازانی که دچار بیماری می شوند

تصویر هابل از یک کهکشان کوتوله

زمین زیر پای ابردژ خالی می شود

پایان فصل غریب کشی مازنی ها

ضریح حضرت رقیه (س) به تهران منتقل شد

زیباترین مناطق دنیا در فصل پاییز+عکس

برف در ارتفاعات تهران/ بارندگی ادامه دارد

مطالبات معلمان چیست؟؟

کوه شیطان در شمال ایران+عکس

کاریکاتورهای مفهومی روز

اس ام اس شب بخیر عاشقانه جدید

بولدوزرها یک تپه باستانی دیگر را هم تخریب کردند

حمله پلنگ گرسنه به گله گوسفندان در روستای یخکش بهشهر+تصاویر

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی+عکس

طرح معلم تمام وقت تا دو هفته دیگر ابلاغ می شود

عروسک هایی که زندگی ها را روایت می کنند

وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

مدیرکل یونسکو اصلاحات در این سازمان را ضروری دانست

عروسک هایی که زندگی ها را روایت می کنند

کشور باید برای کاهش خسارات جانی و مالی حوادث آماده شود

مانتوی متفاوت خانم معلم خلاق روستای سلخ قشم

قیمت اجاره در منطقه 10 تهران

این سربازان 2 تا 6 ماه معاف می شوند

برف در ارتفاعات تهران/ بارندگی ادامه دارد

زیبا عزیزی به عنوان چهارمین زن برتر جهان + عکس

دریاچه موندسی از نمای نزدیک

کلیشه های زبان فارسی به زبان آموزان آموزش داده شود

پیش بینی بارش پراکنده از ظهر فردا در خراسان شمالی

202 مدرسه در کشور فقط یک دانش آموز دارند

آذربایجان غربی جزو 7 استان برتر کشور در ثبت آثار تاریخی است

پیوند آسمانی 50 زوج خانواده ارتش در ارومیه

آذربایجان غربی جزو 7 استان برتر کشور در ثبت آثار تاریخی است

پلیس تهران به شهروندان: در محدوده های شریعتی، پاسداران و دولت تردد نکنید

انتقاد وزارت آموزش و پرورش از صداوسیما

محتوای کتاب های درسی انگیزه زبان آموزان فارسی را افزایش می دهد

زیبایی های پاییز در روستای فوسک کرمان

عکس | آبگرفتگی شدید معابر عمومی در شمال

تایوانی ها به خاطر آلودگی هوا تظاهرات کردند+عکس

صوت/ چگونه مدیریت شهری محرومیت ایجاد می کند؟

شهید عسگری عاشق نثار جان خود در راه اهل بیت (ع) بود

کویرنوردان گمشده در سمنان پیدا شدند

تصویری باشکوه از یک ستاره غول پیکر

آیا افراد هنگام عصبانیت صادق هستند؟

جدیت در تکمیل گازرسانی به روستای تکله قوز

تصویری زیبا از آهوی گواتردار ایرانی

وضعیت تالاب هورالعظیم رضایت بخش است

سومین دانش آموز حادثه دیده در بردسکن نیز فوت کرد

به یاد راست قامتی کرمانشاهیان

تمامی راه های گیلان باز است

به یاد راست قامتی کرمانشاهیان

180 هزار دانش آموز گیلانی در المپیاد ورزشی شرکت می کنند

زیباییهای پاییز در روستای فوسک کرمان

تمامی راه های گیلان باز است

تمامی راه های گیلان باز است

رونمایی از مدل بروز رسانی شده میتسوبیشی L200 +تصاویر

اینفانتینو و تشویقی که هرگز تجربه نکرده بود+ تصاویر

احتمال سقوط بهمن در جاده چالوس

جاده های کردستان لغزنده است رانندگان احتیاط کنند

احتمال سقوط بهمن در جاده چالوس

اخطار سازمان هوا شناسی نسبت به سیلابی شدن مسیل ها

آبگرفتگی معابر شهری سنندج باعث کُندی حرکت وسایل نقلیه شد

سفر به سرزمین نور

از خبر خوش برای بیماران خاص تا آش کشک خاله اتم

سرنوشت مشترک دنا هیبریدی و ساینا برقی؛ فراموش شدن در انبارهای جاده مخصوص

اخطار سازمان هواشناسی نسبت به سیلابی شدن مسیل ها

جاده های کردستان لغزنده است رانندگان احتیاط کنند

آبگرفتگی معابر شهری سنندج باعث کُندی حرکت وسایل نقلیه شد

پاسخ آموزش و پرورش به خبر محرومیت از تحصیل 12000 کودک خوزستانی

هوای تهران با بارش باران پاک شد

تصویری زیبا از زتا مارافسای ؛ ستاره غول پیکر صورت فلکی

افزایش 30 درصدی تصادفات در 2 روز گذشته در تهران

7 هزار دانش آموز فارس مهارت های زندگی را می آموزند

آهوی زیبای ایرانی در سبزوار

پل معلق پایتخت افتتاح شد

ترافیک سنگین در تهران / در این محدوده ها تردد نکنید

همایش تجلیل از یاوران وقف خراسان رضوی برگزار شد

طرز تهیه چنجه ران گوسفند

202 مدرسه ابتدایی در کشور فقط یک دانش آموز دارند

700 دوچرخه هوشمند در پایتخت بهره برداری می شود

9 هزار دانش آموز مهریزی زیر پوشش طرح نماد قرار گرفتند

7 هزار دانش آموز فارس مهارت های زندگی را می آموزند

بازسازی ضریح حضرت رقیه (س) در تهران

استقبال بی نظیر دانش آموزان شهرستان جهرم از اردوی راهیان نور

در محدوده شریعتی، پاسداران و دولت تردد نکنید

فرصت آموزش و اشتغال مناسب و موثر برای نخبگان فراهم شود

تسهیلات اشتغال آفرینی به زنان سرپرست خانوار اعطا می شود

این سربازان 2 تا 6 ماه معاف می شوند

زمینه پذیرش اجتماعی معتادان پس از اعتیاد فراهم شود

برف در ارتفاعات تهران

راه ناهموار روستاهای فرومد، استربند و چند روستای دیگر شرق سمنان

پلیس تهران به شهروندان: در محدوده های شریعتی، پاسداران و دولت تردد نکنید

انتقال آب از سد امیرکبیر

در محدوده های شریعتی،پاسداران و دولت تردد نکنید

کشف لاشه قوچ وحشی در منطقه جنگل خواجه سرخس

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون