مطالب مرتبط:
تفسیر آیه 187 سوره اعراف
تفسیر آیه ای از سوره اعراف
تفسیر آیات 159-160 سوره اعراف
تفسیر آیات 184 تا 186 سوره اعراف
تفسیر آیاتی از سوره اعراف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 01:562018-08-18سياسي

تفسیر آیه 188 سوره اعراف


در ادامه تفسیر آیه 188 سوره اعراف را می‏‎خوانید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است: هر کس سوره اعراف را قرائت کند خداوند بین او و ابلیس پرده ای بیفکند تا از شر ابلیس در امان بماند، او در زمره کسانی است که حضرت آدم علیه السلام در بهشت او را زیارت می کند و در بهشت به تعداد همه یهودیان و مسیحیان به او درجات داده خواهد شد.

امام صادق علیه السلام هم فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روز های جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آن ها حسابرسی نمی کند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آن ها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت می دهند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ قُلْ لَا أَمْلِکُ لِنَفْسِی نَفْعًا وَلَا ضَرًّا إِلَّا مَا شَاءَ اللَّهُ وَلَوْ کُنْتُ أَعْلَمُ الْغَیْبَ لَاسْتَکْثَرْتُ مِنَ الْخَیْرِ وَمَا مَسَّنِیَ السُّوءُ إِنْ أَنَا إِلَّا نَذِیرٌ وَبَشِیرٌ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ ﴿188﴾ بگو جز آنچه خدا بخواهد برای خودم اختیار سود و زیانی ندارم و اگر غیب می دانستم قطعا خیر بیشتری می اندوختم و هرگز به من آسیبی نمی رسید من جز بیم دهنده و بشارتگر برای گروهی که ایمان می آورند نیستم (188) شان نزول: بعضی از مفسران (مانند مرحوم طبرسی در مجمع البیان) نقل کرده اند که اهل مکه به پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) گفتند تو اگر با خدا ارتباط داری آیا پروردگار تو را از گرانی و ارزانی اجناس در آینده با خبر نمی سازد که از این طریق بتوانی آنچه به سود و منفعت است تهیه کنی و آنچه به زیان است کنار بگذاری و یا از خشکسالی، و یا پر آبی مناطق مختلف آگاه سازد تا به موقع از مناطق خشک به سرزمینهای پر برکت کوچ کنی؟! در این هنگام آیه فوق نازل شد و به آن ها پاسخ گفت:.

تفسیر گرچه برای این آیه نیز شان نزول خاصی ذکر شده ولی با این حال پیوندش با آیه گذشته روشن است، زیرا در آیه قبل راجع به عدم آگاهی هیچکس جز خدا نسبت به زمان قیام قیامت بحث بود و در این آیه سخن از نفی علم غیب به طور کلی در میان است.

در نخستین جمله، خطاب به پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) کرده می گوید: (به آن ها بگو من مالک و صاحب اختیار هیچگونه سود و زیانی درباره خویش نیستم مگر آنچه را که خدا بخواهد) (قل لا املک لنفسی نفعا و لا ضرا الا ما شاء الله).

شک نیست که هر انسانی می تواند برای خود منافعی کسب کند و یا از خویشتن ضررهایی را دور سازد، ولی با این حال، همانگونه که می بینیم، در آیه فوق مطلقا این قدرت و توانایی بشر نفی شده است، و این به خاطر آن است که انسان در کارهای خود، قدرت و نیرویی از خویش ندارد بلکه همه قدرت ها از ناحیه خدا است و او است که این توانایی ها را در اختیار آن ها گذاشته است؛ و به تعبیر دیگر مالک همه قدرت ها و صاحب اختیار مستقل و بالذات در عالم هستی تنها ذات پاک خدا است، و دگران، حتی پیامبران و فرشتگان، از او کسب قدرت می کنند، و مالکیت و قادریت آن ها بالغیر است، جمله الا ما شاء الله (مگر آنچه خدا بخواهد و در اختیار من بگذارد) نیز گواه این مطلب است.

در بسیاری دیگر از آیات قرآن نیز مالکیت سود و زیان از غیر خدا نفی شده است و به همین دلیل از پرستش بت ها و هر چه غیر از خدا است، نهی گردیده، در سوره فرقان آیه 3 و 4 می خوانیم و (اتخذوا من دونه آلهه لا یخلقون شیئا و هم یخلقون و لا یملکون لانفسهم ضرا و لا نفعا: (آن ها جز خدا معبودهایی برای خود انتخاب کردند، معبودهایی که هیچ چیز را نمی آفرینند، بلکه خودشان مخلوقند، و صاحب اختیار سود و زیانی درباره خویش نیستند) (تا چه رسد به دیگران).

این عقیده یک نفر مسلمان" است که هیچکس را ذاتا خالق و رازق و مالک سود و زیان، جز خدا نمی داند، و به همین دلیل اگر از دیگری چیزی می خواهد با توجه به این حقیقت است که او آنچه دارد از ناحیه خدا است (دقت کنید)؛ و از اینجا روشن می شود آنهایی که اینگونه آیات را دستاویز برای نفی هر گونه توسل جستن به پیامبران و امامان قرار داده اند و آنرا یکنوع شرک پنداشته اند، اشتباهشان از اینجا سرچشمه گرفته که تصور کرده اند توسل به پیامبر و امام مفهومش آن است که او را در برابر خداوند مستقل بدانیم و مالک سود و زیان.

اما اگر کسی با این عقیده که پیامبر و امام از خود چیزی ندارند و هر چه بخواهند از خدا می خواهند، به آنان توسل جوید، یا از آن ها شفاعتی بخواهد عین توحید و عین اخلاص است، و همان چیزی است که قرآن با جمله الا ما شاء الله در آیه فوق به آن اشاره کرده و همان چیزی است که با جمله الا باذنه در آیه من ذا الذی یشفع عنده الا باذنه به آن اشاره شده است.

بنابراین دو گروه درباره توسل جستن در اشتباه اند، آن ها که برای پیامبر و امام قدرتی با لذات و دستگاهی مستقل در مقابل خدا قائلند که این یک نوع شرک و بت پرستی است، و آن ها که قدرت بالغیر را از آن ها نفی می کنند که این نیز یکنوع انحراف از مفاد صریح آیات قرآن است، راه حق این است که آن ها به فرمان خدا نزد او شفاعت می کنند و حل مشکل توسل جوینده را از او می خواهند.

پس از بیان این موضوع، اشاره به مسئله مهم دیگری می کند که مورد سؤ ال گروهی بود و آن اینکه به پیامبرش می گوید به آن ها بگو: (من از غیب و اسرار نهان آگاه نیستم زیرا اگر از اسرار نهان آگاهی داشتم منافع فراوانی را برای خودم فراهم می ساختم و هیچگونه زیانی به من نمی رسید) (و لو کنت اعلم الغیب لاستکثرت من الخیر و ما مسنی السوء).

چون آن کس که از تمام اسرار نهان آگاه باشد، می تواند آنچه را به نفع او است انتخاب کند و از آنچه ممکن است به زیان او تمام شود بپرهیزد.

سپس مقام واقعی و رسالت خویش را در یک جمله کوتاه و صریح بیان کرده می گوید: (من فقط بیم دهنده و بشارت دهنده برای افرادی که ایمان می آورند هستم(ان انا الا نذیر و بشیر لقوم یؤ منون) پاره از کسانی که مطالعات محدودی دارند و تنها با توجه سطحی به یک آیه بدون در نظر گرفتن آیات دیگر قرآن و حتی قرائنی که در خود آن آیه وجود دارد داوری می کنند، آیه بالا را دلیل بر نفی علم غیب به طور مطلق از پیامبران دانسته اند.

در حالی که آیه فوق علم بالذات و مستقل را از پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) نفی می کند همانگونه که مالکیت هر گونه سود و زیان را به طور مستقل از او نفی کرده است با اینکه شک نیست هر انسانی مالک سود و زیانهایی درباره خویش و دیگران است.

بنابر این جمله قبل گواه روشنی است بر اینکه هدف نفی مالکیت سود و زیان یا نفی علم غیب به طور مطلق نیست بلکه هدف نفی خودشان پیدا خواهد کرد و محدود به شرائط یک عصر و یک محیط می شود، اما هنگامی که از این بخش از اسرار غیب آگاه باشند، برنامه ها را آنچنان پیاده می کنند که برای آیندگان و کسانی که در شرائط و مقتضیات دیگر به وجود خواهند آمد نیز مفید و کافی خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سوره - زیان - مناطق - نخستین - ارزانی - گزارش - آینده - گرانی - شهادت - پرده - امام - امان - برکت - جمعه - صادق

آخرین اخبار سرویس:
خبر خوش برای کارکنان هفت تپه

محمدجواد لاریجانی: بیشترین توانمندی جمهوری اسلامی در حقوق بشر است

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز دوشنبه

سفارشات و هدایای امام زمان(عج) به آیت اللّه نجفی مرعشی

بحران استعفا در کابینه دولت بلژیک در آستانه انتخابات جدید پارلمانی

دعوت از مردم شیراز برای شرکت در برنامه اهدای خون

اینفوگرافی / نگاهی به وضعیت اقتصاد سلامت در ایران

ماجرای شباهت «مهناز افشار» به امیر تتلو

توصیه بروجردی به اروپا

ماجرای شباهت «مهناز افشار» به امیر تتلو

سفری به شهر سبزوار + معرفی مراکز دیدنی

برخی برنامه های تلویزیون با تفکر غربی ساخته می شود

آرشیو مردمی ، گورستان تدریجی اسناد ملی

حکم اخیر دیوان محاسبات درباره بورسیه ها ابهام دارد

اکوسیستم استارت آپی سکویی برای اشتغال زایی پایدار ایران است

مشکل کشور ما مشکل، فکری و فرهنگی است نه مشکل مالی

بازدید رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس از کارخانه آب سنگین اراک

ارتباط نماز با اثربخش بودن «انتظار»

روند قانونی که لایحه CFT بعد از تصویب مجدد در مجلس باید طی کند

ردیابی ماهواره ها با الگوریتم ایرانی

ترامپ زندانی می شود

رایج ترین خطاهای عاشقانه

امروزه گفتمان انقلابی را تنها در کلام رهبری می توان دید

خواننده مشهور پاپ و همسرش در حال موتور سواری!

خواننده مشهور پاپ و همسرش در حال موتور سواری!

پیشنهاد بودجه‎ای سخنگوی شورای نگهبان

تاج زاده: براندازی نظام در حد آرزوی طرفدارانش باقی می ماند

دستاورد احسان به خویشان و نزدیکان

ساخت یک پهپاد منحصر به فرد توسط بسیج + عکس

برترین افراد از منظر حضرت زهرا (س)

15 نقل قول خواندنی از علی حاتمی درباره ی خودش و دنیایش

7 موردی که تأخیر نماز بهتر است

تصمیم مجلس برای اصلاح قانون بازنشستگی

جای خالی پرداخت به سربازی اجباری و تبعیض علیه مردان

انتقاد از خصوصی سازی در آموزش عالی/ مناظره مانع انسداد گفتمان است

تاج زاده: براندازی نظام در حد آرزوی طرفدارانش باقی می ماند

هاشم زایی: باید با انتقال تجارب به جوانان از حلقه مدیریتی گذشته عبور کرد

سکه های فرزند زن زیادی جلال آل احمد از کجا سر درآورد؟

مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی دانست خط هفت مترو کجاست

رییسی: خدا رحم کرد رییس جمهور نشدم/تجدید نظر کنید آقای رییس جمهور/چرا رییس جمهور به دو نامه اقتصاددان ها جواب روشنی نداده است؟ /با بودجه سال 98 باید کمربند ها را ببندیم

شورای عالی انقلاب فرهنگی نتوانسته به مطالبات رهبری پاسخ دهد

باید دید امنیتی به دانشگاه ها از بین برود

داریوش طلایی: متاسفانه گرفتار مدرک گرایی شدیم

دلیل مداخله دانشجویان ایرانی در فعالیت های سیاسی و اجتماعی به روایت زیباکلام

ایران مهم ترین دموکراسی غرب آسیا را دارد

حقایق جالب درباره حمام کردن که شخصیت درونی شما را فاش می کند!

ضرب و جرح دانشجو به جرم امید به آینده؟!

هاشم زایی: باید با انتقال تجارب به جوانان از حلقه مدیریتی گذشته عبور کرد

تحرکات منافقانه با ایران هراسی به دنبال برهم زدن روابط ایران و عراق است

روزنامه های دوشنبه 19 آذر 97

10قولی که همه همسران باید بهم بدهند

نیم نگاهی به تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی انقلاب

استخدام کارمند اداری جهت شرکت ساختمانی در تهران

ترتیل صفحه 528 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

مقاومت کشورهای عضو اوپک شکستی دیگر را برای آمریکایی ها رقم زد

درخواست فعال سیاسی و اقتصادی اصولگرا برای ورود مدعی العوم به مساله محمود احمدی نژاد/ جزییات دستگیری 4 متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار/ تایید حکم اعدام باقری درمنی در دیوان عالی کشور

زیباکلام: دانشگاه در ایران نمی تواند غیرسیاسی بماند

اهداف اتخاذ مواضع ضدایرانی توسط احمد ابوالغیظ چیست؟

استخدام حسابدار خانم در شرکت چای دبش

استخدام کارپرداز آقا در عصر ارتباط

مدافعان دروغین حقوق بشر حامیان تروریست در منطقه هستند

تیپ گانگسترطور آقای بازیگر/ عکس

4 عمل توصیه شده قبل از خواب در کلام حضرت زهرا(س)

مردم دنیا دیگر با هیاهوهای تبلیغاتی فریب نمی خورند

سریع ترین راه برای، رفع - گرفتگی گوش -

استخدام سالن دار با سابقه کار در کافه رستوران استانبول

نگران نباش، اسپری فلفل دارم!

تصویب آیین نامه شورایعالی اصلاح طلبان

راه «عمره» باز می شود؟

پایان جلسه افتتاحیه و ادامه نشست پشت درهای بسته در ریاض

آیت الله هاشمی پرورش یافته جنبش بیداری بازگشت به اسلام است

نشانه های اولیه آلزایمر چیست؟

تیپ گانگسترطور آقای بازیگر/ عکس

یک ایرانی کاندیدای برترین فوتسالیست جوان جهان شد+عکس

دبیرکل اتحادیه درصدد انحراف افکارعمومی از مسئله فلسطین و جنگ یمن به سمت ایران است

همکاری سعودی و امارات با مشارکت ⁧ ایران ⁩ و ⁧ عراق ⁩ لازمه داشتن منطقه امن است

فلاحت پیشه:اگر با دنیا کار نکنیم امورات مان پیش نخواهد رفت

مطالبه گری انقلابی و جهاد علمی از مهم ترین وظایف امروز طلاب است

برگزاری یادواره شهدا تزریق حیات به کالبد جامعه است

باید نگاه سلبی به پیام رسان ها به رفتار ایجابی تغییر یابد/ نباید قانونی برای ساماندهی پیام رسان ها تصویب شود که موجبات تمسخر را فراهم کند

درگیری شدید بین نیروهای متجاوز با انصار الله یمن

یادداشت/ حسین شریعتمداری هرکه بی روزی است روزش دیر شد

قانون جدید کمک می کند از صدور چک های بلامحل کاسته شود

اگر پیام رسان داخلی قوی باشد نیازی به بگیر و ببند نیست

ایران با نابودی داعش آرامش و ثبات را به عراق بازگرداند

هفته آینده؛ بررسی 2 طرح استیضاح در کمیسیون آموزش مجلس

قانون جدید کمک می کند از صدور چک های بلامحل کاسته شود

وزیر صهیونیست: موشکهای حزب الله به همه جای اسراییل می رسد

تلاوتی دل نشین از جعفر فردی

فارس من روانبخش: حقوق بگیران نجومی باید مثل عناصر ضدانقلاب محاکمه شوند

پایان سرقت های سریالی برادران مسلح

سرهنگ قلابی راز قتل مرد برج ساز را فاش کرد

حوادث جهان

طبق یک تصمیم جدید؛ موضوع پایان نامه دانشگاه ایالتی در دست دولت مصر

دلیل مداخله دانشجویان ایرانی در فعالیت های سیاسی و اجتماعی به روایت زیباکلام

احتمال زندانی شدن ترامپ قوت گرفت

دموکرات های آمریکا احتمال استیضاح ترامپ را مطرح کردند

دفاع از تحول علوم انسانی

چرا صنعت ایران بالنده نیست؟

در تارک تاریخ نگاری جنگ و دفاع مقدس

تفسیر آیه 188 سوره اعراف

تفسیر آیه 188 سوره اعراف