مطالب مرتبط:
تفسیر آیه 187 سوره اعراف
تفسیر آیه ای از سوره اعراف
تفسیر آیات 159-160 سوره اعراف
تفسیر آیات 184 تا 186 سوره اعراف
تفسیر آیاتی از سوره اعراف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 01:562018-08-18سياسي

تفسیر آیه 188 سوره اعراف


در ادامه تفسیر آیه 188 سوره اعراف را می‏‎خوانید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است: هر کس سوره اعراف را قرائت کند خداوند بین او و ابلیس پرده ای بیفکند تا از شر ابلیس در امان بماند، او در زمره کسانی است که حضرت آدم علیه السلام در بهشت او را زیارت می کند و در بهشت به تعداد همه یهودیان و مسیحیان به او درجات داده خواهد شد.

امام صادق علیه السلام هم فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روز های جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آن ها حسابرسی نمی کند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آن ها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت می دهند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ قُلْ لَا أَمْلِکُ لِنَفْسِی نَفْعًا وَلَا ضَرًّا إِلَّا مَا شَاءَ اللَّهُ وَلَوْ کُنْتُ أَعْلَمُ الْغَیْبَ لَاسْتَکْثَرْتُ مِنَ الْخَیْرِ وَمَا مَسَّنِیَ السُّوءُ إِنْ أَنَا إِلَّا نَذِیرٌ وَبَشِیرٌ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ ﴿188﴾ بگو جز آنچه خدا بخواهد برای خودم اختیار سود و زیانی ندارم و اگر غیب می دانستم قطعا خیر بیشتری می اندوختم و هرگز به من آسیبی نمی رسید من جز بیم دهنده و بشارتگر برای گروهی که ایمان می آورند نیستم (188) شان نزول: بعضی از مفسران (مانند مرحوم طبرسی در مجمع البیان) نقل کرده اند که اهل مکه به پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) گفتند تو اگر با خدا ارتباط داری آیا پروردگار تو را از گرانی و ارزانی اجناس در آینده با خبر نمی سازد که از این طریق بتوانی آنچه به سود و منفعت است تهیه کنی و آنچه به زیان است کنار بگذاری و یا از خشکسالی، و یا پر آبی مناطق مختلف آگاه سازد تا به موقع از مناطق خشک به سرزمینهای پر برکت کوچ کنی؟! در این هنگام آیه فوق نازل شد و به آن ها پاسخ گفت:.

تفسیر گرچه برای این آیه نیز شان نزول خاصی ذکر شده ولی با این حال پیوندش با آیه گذشته روشن است، زیرا در آیه قبل راجع به عدم آگاهی هیچکس جز خدا نسبت به زمان قیام قیامت بحث بود و در این آیه سخن از نفی علم غیب به طور کلی در میان است.

در نخستین جمله، خطاب به پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) کرده می گوید: (به آن ها بگو من مالک و صاحب اختیار هیچگونه سود و زیانی درباره خویش نیستم مگر آنچه را که خدا بخواهد) (قل لا املک لنفسی نفعا و لا ضرا الا ما شاء الله).

شک نیست که هر انسانی می تواند برای خود منافعی کسب کند و یا از خویشتن ضررهایی را دور سازد، ولی با این حال، همانگونه که می بینیم، در آیه فوق مطلقا این قدرت و توانایی بشر نفی شده است، و این به خاطر آن است که انسان در کارهای خود، قدرت و نیرویی از خویش ندارد بلکه همه قدرت ها از ناحیه خدا است و او است که این توانایی ها را در اختیار آن ها گذاشته است؛ و به تعبیر دیگر مالک همه قدرت ها و صاحب اختیار مستقل و بالذات در عالم هستی تنها ذات پاک خدا است، و دگران، حتی پیامبران و فرشتگان، از او کسب قدرت می کنند، و مالکیت و قادریت آن ها بالغیر است، جمله الا ما شاء الله (مگر آنچه خدا بخواهد و در اختیار من بگذارد) نیز گواه این مطلب است.

در بسیاری دیگر از آیات قرآن نیز مالکیت سود و زیان از غیر خدا نفی شده است و به همین دلیل از پرستش بت ها و هر چه غیر از خدا است، نهی گردیده، در سوره فرقان آیه 3 و 4 می خوانیم و (اتخذوا من دونه آلهه لا یخلقون شیئا و هم یخلقون و لا یملکون لانفسهم ضرا و لا نفعا: (آن ها جز خدا معبودهایی برای خود انتخاب کردند، معبودهایی که هیچ چیز را نمی آفرینند، بلکه خودشان مخلوقند، و صاحب اختیار سود و زیانی درباره خویش نیستند) (تا چه رسد به دیگران).

این عقیده یک نفر مسلمان" است که هیچکس را ذاتا خالق و رازق و مالک سود و زیان، جز خدا نمی داند، و به همین دلیل اگر از دیگری چیزی می خواهد با توجه به این حقیقت است که او آنچه دارد از ناحیه خدا است (دقت کنید)؛ و از اینجا روشن می شود آنهایی که اینگونه آیات را دستاویز برای نفی هر گونه توسل جستن به پیامبران و امامان قرار داده اند و آنرا یکنوع شرک پنداشته اند، اشتباهشان از اینجا سرچشمه گرفته که تصور کرده اند توسل به پیامبر و امام مفهومش آن است که او را در برابر خداوند مستقل بدانیم و مالک سود و زیان.

اما اگر کسی با این عقیده که پیامبر و امام از خود چیزی ندارند و هر چه بخواهند از خدا می خواهند، به آنان توسل جوید، یا از آن ها شفاعتی بخواهد عین توحید و عین اخلاص است، و همان چیزی است که قرآن با جمله الا ما شاء الله در آیه فوق به آن اشاره کرده و همان چیزی است که با جمله الا باذنه در آیه من ذا الذی یشفع عنده الا باذنه به آن اشاره شده است.

بنابراین دو گروه درباره توسل جستن در اشتباه اند، آن ها که برای پیامبر و امام قدرتی با لذات و دستگاهی مستقل در مقابل خدا قائلند که این یک نوع شرک و بت پرستی است، و آن ها که قدرت بالغیر را از آن ها نفی می کنند که این نیز یکنوع انحراف از مفاد صریح آیات قرآن است، راه حق این است که آن ها به فرمان خدا نزد او شفاعت می کنند و حل مشکل توسل جوینده را از او می خواهند.

پس از بیان این موضوع، اشاره به مسئله مهم دیگری می کند که مورد سؤ ال گروهی بود و آن اینکه به پیامبرش می گوید به آن ها بگو: (من از غیب و اسرار نهان آگاه نیستم زیرا اگر از اسرار نهان آگاهی داشتم منافع فراوانی را برای خودم فراهم می ساختم و هیچگونه زیانی به من نمی رسید) (و لو کنت اعلم الغیب لاستکثرت من الخیر و ما مسنی السوء).

چون آن کس که از تمام اسرار نهان آگاه باشد، می تواند آنچه را به نفع او است انتخاب کند و از آنچه ممکن است به زیان او تمام شود بپرهیزد.

سپس مقام واقعی و رسالت خویش را در یک جمله کوتاه و صریح بیان کرده می گوید: (من فقط بیم دهنده و بشارت دهنده برای افرادی که ایمان می آورند هستم(ان انا الا نذیر و بشیر لقوم یؤ منون) پاره از کسانی که مطالعات محدودی دارند و تنها با توجه سطحی به یک آیه بدون در نظر گرفتن آیات دیگر قرآن و حتی قرائنی که در خود آن آیه وجود دارد داوری می کنند، آیه بالا را دلیل بر نفی علم غیب به طور مطلق از پیامبران دانسته اند.

در حالی که آیه فوق علم بالذات و مستقل را از پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) نفی می کند همانگونه که مالکیت هر گونه سود و زیان را به طور مستقل از او نفی کرده است با اینکه شک نیست هر انسانی مالک سود و زیانهایی درباره خویش و دیگران است.

بنابر این جمله قبل گواه روشنی است بر اینکه هدف نفی مالکیت سود و زیان یا نفی علم غیب به طور مطلق نیست بلکه هدف نفی خودشان پیدا خواهد کرد و محدود به شرائط یک عصر و یک محیط می شود، اما هنگامی که از این بخش از اسرار غیب آگاه باشند، برنامه ها را آنچنان پیاده می کنند که برای آیندگان و کسانی که در شرائط و مقتضیات دیگر به وجود خواهند آمد نیز مفید و کافی خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سوره - زیان - مناطق - نخستین - ارزانی - گزارش - آینده - گرانی - شهادت - پرده - امام - امان - برکت - جمعه - صادق

آخرین اخبار سرویس:
تحولات در دانشگاه آزاد زمینه ساز حضور اساتید انقلابی در عرصه های مدیریتی شده است

وزیر امور خارخه پاکستان با سفیر عراق در پاکستان دیدار کرد

طرح مجلسی ها برای تشکیل یک وزارت جدید

روزنامه های شنبه 28 مهرماه 97

راهپیمایی اربعین حسینی نماد وحدت و صلح در جهان است

انتخابات هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی برگزار شد

فتاوای آیت الله خویی با حاشیه آیات عظام اراکی، گلپایگانی، تبریزی، نوری همدانی، صافی و زنجانی در مورد دیه

دانشگاه بهترین مرکز برای نهادینه کردن فرهنگ گفت وگو و مناظره است

توضیحات حسن عباسی درباره علت محکومیتش

فراهم شدن امکان صدور 48 ساعته گذرنامه به همراه ویزا

خوشگذرانی بهنام بانی در آبشار نیاگارا + عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 28 مهر 97/ بن بست بن سلّاخ +تصاویر

تعبیر خواب سوره رعد - خواندن سوره رعد در خواب چه تعبیری دارد؟

عباسی: «نشر اکاذیب» در پرونده من ثابت نشد

انتقاد شدید مسیح مهاجری از «بدعت در قانونگذاری»

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب

باب نقد درون جریانی بین اصلاح طلبان بسته است

تصویب اصلاحیه های قانون اساسی برای تغییر نام مقدونیه

نباید اعتراض کامیون داران را سیاسی کرد/ بخش مهمی از مشکلات کامیون داران برطرف شده است

انتقاد شدید مسیح مهاجری از «بدعت در قانونکذاری»

سند الگوی 50 ساله پیشرفت ایران، بهترین نقشه راه برای دولت های آینده است

شورای نگهبان با قدرت و به دورازحواشی «FATF» را بررسی می کند

خط امام، خط اسلام و اولیاء خاص خداست

وزارت ارتباطات با همکاری بین بخشی در دولت، در حال تدوین سند ملی تحول دیجیتال است/ سرعت اصلاح بخشنامه ها و دستورالعمل های اداری متناسب با تحول دیجیتال نیست/ نظام آموزشی برای مهارت افزایی در حوزه ی دولت الکترونیک گام های اساسی بردارد

کلمات قصار/ سعدی: نه آن شوکت و پادشایی بمانَد

کلمات قصار/ مولوی: دکان خراب کرده و از کار فارغیم

کلمات قصار/ فرخی یزدی: الغرض از ستم و جور اثری نیست که نیست

کلمات قصار/ سنایی: نیست جای قرار و جای سکوت

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 28 مهر 97

واکنش وزارت امور خارجه ایران به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی

همایش پیاده روی خانوادگی پتروشیمی بندر امام

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

کلیپ زیبای پذیرایی از زائرین اربعین

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

طرح جلد نشریه تایم: طبیعت حقیقی شاهزاده

ارائه مهلت 4 ماهه به ایران از سوی گروه اقدام مالی (FATF)

موافقین و مخالفین FATF با عصبانیت با این لایحه برخورد نکنند

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

ضرب الاجل FATF که جشن ندارد! شورای نگهبان فریب نخورد

این وعده های دروغین را کیهان در دهان شما گذاشت؟!

تصاویر/ سلسله نشست های انسانی نهضت اباعبدالله الحسین(ع)

اهدای تصویر یادگاری رهبر انقلاب و پدر و مادر شهید مغنیه به خانواده شهید

تصویب قانون تغییر نام مقدونیه

تست ترس از موفقیت؛ آیا از موفقیت فرار می کنید؟

پاس گل کاوه رضایی و گل اول کلاب بروژ

تسریع در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی به ویژه قاچاق کالا

برای بچه هایشان در آمریکا 12 هزار دلار می فرستند بعد می گویند این چه مملکتی است!

جزییات5خبر ویژه امروز شنبه 28 مهرماه 1397

وقتی فرمول اداره اهل ایمان با غیراهل ایمان تفاوت دارد

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

افزایش 151.1 درصدی خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه

کوهنوردی در منطقه گردشگری تنگ مجد فسا

گزارش تصویر ی تعزیه «امام حسین (ع) » در پازوار بابلسر

مراسم تجلیل از «مفاخر ماندگار»

تقویت گمانه زنی ها در مورد برکنار عادل الجبیر/ تغییرات اساسی در سیاست خارجی عربستان!؟

تصمیم امروز FATF موفقیتی دیگر برای دیپلماسی تهران

تاکید بر انجام گفت وگوی ملی و پایان یافتن خشونت ها در افغانستان

کوشنر از ترامپ خواست، بن سلمان را تنها نگذارد

جشن افتتاح 1000 موزه در کشور/ موزه به سبدکالای خانوارها اضافه شد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 28 مهر 97

کندن و جابه جا کردن خانه ای قدیمی بدون کوچکترین خرابی+فیلم

اقدامات و مصوبات ‎مجلس و دولت تاثیر مستقیم در مناسبات خارجی ایران دارد

ریشه جریان اصلاحات توجه به محرومان است/ اصلاح طلبی به بازنگری نیازمند است

بعیدی نژاد: تلاش ایران در استانداردسازی نظام بانکی توجه دنیا را جلب کرد

تمجید AFC از عملکرد مجید حسینی در دیدار مقابل بولیوی

43 هزار مازندرانی برای راهپیمایی اربعین ثبت نام کردند

تجمع اربعین یکی از نشانه های ظهور امام زمان(عج) است

زائران اربعین عارفان قیام سیدالشهدا هستند

عکس/ حاشیه نماز جمعه امروز تهران و باز هم پلاکارد علیه دولت و FATF

قاسمخانی : روی کت گویندگان خبر تبلیغ کنکور بزنید + عکس

تصاویر/ ژست های جالب و خلاقانه با مجسمه ها

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

خطر فرقه های انحرافی در راهپیمایی اربعین جدی است

ارزیابی بعیدی نژاد از بیانیه اف ای تی اف درباره ایران/عکس

پیشرفت، راهکار مقابله با تصویرسازی دشمن

دادستان تهران :امروز ناامنی حرف اول دشمن است

واکنش سفیر ایران در لندن نسبت به تمدید تعلیق ایران از لیست FATF

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

موکب مرکزی اندیمشک با حضور استاندار خوزستان گشایش یافت

چه موقع باید دندان عقل را کشید؟

وزیر ارشاد: ترامپ شکست پذیر است؛ با هم بمانیم +عکس

نماینده ولی فقیه در سپاه: حضور زنان در استادیوم ها خطر است

43 هزار مازندرانی برای راهپیمایی اربعین ثبت نام کردند

فاکس نیوز: ایران تسلیحات جدیدی به لبنان فرستاده است

موکب مرکزی اندیمشک با حضور استاندار خوزستان گشایش یافت

جهانی بوداپست را با شکست بزرگ شروع کردیم/کرسی میلیون دلاری رسول خادم پرید

رتبه اول منطقه ای ایران در استاندارد سازی

راهپیمایی اربعین مانور قدرت اسلام است

خودنمایی متخصصان داخلی با رونمایی از لامبورگینی ایرانی+فیلم

فراکسیون امید برای مشکلات مردم چه کرده؟

هر شب 10 هزار زائر اربعین حسینی ظرفیت موکب احمد بن موسی

شورای مرکزی جمعیت اصلاح طلب زنان مسلمان نواندیش انتخاب شدند

صدا و سیما اشتهایی سیری ناپذیر برای عزاداری و مداحی دارد

زیرساخت های پذیرایی و اسکان زائران اربعین در کردستان مهیاست

راهپیمایی اربعین، ریشه در انقلاب دارد و مقدمه ای برای راهپیمایی در قدس است

با اجتهاد جواهری می توان مسائل مستحدثه را حل کرد/ حیات حوزه ها با مسائل مستحدثه سپری شده است

محور فعالیت های مرکز اسلامی لندن علمی ، پژوهشی و اعتقادی است

واکنش معاون حقوقی رییس جمهور به تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF

ابراز همدردی سخنگوی وزارت امور خارجه با دولت و ملت هند

دبیر کمیته سیاسی کنسولی ستاد اربعین: دفاتر پلیس+10 به یاری دفاتر حج و زیارت می آیند

تفسیر آیه 188 سوره اعراف

تفسیر آیه 188 سوره اعراف