مطالب مرتبط:
خربزه، جان کودک 3 ساله را گرفت
کارخانه قدیمی شهاب دوباره جان می‎گیرد؟/ اعلام آمادگی «شهاب» برای تولید انبوه در نامه به وزیر صنعت
تصادف جان پاکبان شهرداری بندرعباس را گرفت
تمام انتقادات را قبول داریم و به جان می خریم، اما مشتاقی: به تصمیمات شورای فنی اعتماد کنید/ فرنگی کارانی را انتخاب کردیم که به مدال طلا نزدیک تر بودند
نجات جان پیرمرد 76 ساله توسط تکنسین های اورژانس تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 01:452018-08-18سياسي

اینجا جان دوباره می دهد


با سیم خاردارهای نصب شده روی دیوارش، بیشتر شبیه پادگان است، علی رغم این که فضای سنگینی در محیط حاکم است، نوای موسیقی امید بخش و لطیفی در فضا پخش می شود، - پس از گذر از حیاط بزرگ، وارد سالن می شویم، صفی طولانی از آبی پوشانی را می بینیم که نور امید به زندگی در چشمانشان برق می زند، با صدای بلند به اکیپ همراه، سلام می کنند.

اینجا مرکز ماده 16 تبریز است، مکانی که نهال های سوخته در آن، دوباره جوانه می زنند و آنان که زمین خورده اند دوباره بلند می شوند.

اینجا فرقی ندارد پیر یا جوان باشی همه از یک جنس تسلیم و درگیر درد مشترکی هستند و حال به اجبار هم که باشد، می خواهند از باتلاق بدبختی اعتیاد نجات یابند.

خدا نکند گذرتان به اینجا بیفتد، این دعاییست که مرد 50 ساله در حال ترک از مرکز ماده 16 در حق خبرنگاران می کند، رسول مرد 50 ساله ای که از 41 سالگی به مدت هشت سال دچار اعتیاد بود و اکنون در گوشه ای از کارگاه جوشکاری با دستگاه هایی، مشغول تهیه پله های فلزی است، به گفته خودش حدود یک سالی می شود در مرکز ماده 16 حضور دارد و در این مدت هیچ نوع موادی مصرف نکرده و پاک است.

وی با بیان این که اعتیاد برایم آبرو و حیثیتی باقی نگذاشت، می گوید: قبل از اعتیادم فردی با آبرو و با حیثیت نزد همه بودم ولی با اعتیاد آبرو و حیثیت خود را نزد خانواده و آشنایان از دست دادم، شغل آبرومند و مغازه تعویض روغنی برای خود داشتم و از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار بودم ولی با هم نشینی با دوستان ناباب و وسوسه و اغفال آن ها، گرفتار این بلای خانمان سوز شدم.

با مصرف مواد روزهای کابوس و دردهای زندگی ام شروع شد وی با تاکید بر این که اکنون به این نتیجه رسیدم که اعتیاد بلای خانمان سوزی بود که با شعله های سوزانش زندگی ام را نابود کرد، می گوید: همانطور که شما هم می بینید تاثیرات مواد مرا بزرگ تر از سنم، پیرمردی80 ساله نشان می دهد، برای اولین بار که مواد مصرف کردم حالت خوشایند موقتی به من دست داد ولی این تنها آغاز کابوس و دردهای زندگی ام بود.

وی حمایت خانواده را برای ترک مواد مخدر اصلی ترین مشوق در این مسیر عنوان می کند و می گوید: خدا را شاکرم که خانواده خوبی داشتم و مرا حمایت کرده و پشیتیبانی کردند که توانستم تاکنون مصرف مواد را متوقف کنم.

وی با بیان این که با حمایت مرکز ماده 16 از مصرف مواد دست کشیده ام، افزود: اگر بیرون از این مرکز بودم قطعا در وضعیت بدی قرار داشتم و معلوم نبود در چه وضعیت نکبت باری به سر می بردم، معتقدم اگر هر روز به این مرکز مراجعه نکنم دوباره وسوسه ی مصرف مواد در من برانگیخته شده و به مصرف ادامه می دهم ولی زمانی که وارد این محل می شوم با اعمال تست های روزانه، نوعی حس بازدارندگی از مصرف مواد مخدر به من دست می دهد و همواره تلاش می کنم پاک بمانم.

از انسان بودنم خجالت می کشم وی در خصوص توصیه به سایر افراد، می گوید: خدا نکند گذر کسی به اینجا بیافتد به کسانی که قصد دارند مصرف مواد را تجربه کنند، توصیه می کنم قبل مصرف به این مرکز مراجعه کرده و از حال و روز ما در این محل درس عبرت بگیرند، هشت سال مواد مصرف کردم و اکنون خیلی پشیمانم، مواد انسان را به روزی دچار می کند که از انسان بودنت خجالت می کشی.

سرانجام این مسیر به مرگ، بیمارستان یا زندان یا یک عمر سرخوردگی و بدبختی ختم می شود.

مرد دیگر 38 ساله ای که حدود 15 سال اسیر اعتیاد بود اکنون یک سالی می شود در یکی از کارگاه های مرکز ماده 16 تبریز مانند هنرمندی به نقاش کاری و کنده کاری روی چوب مشغول است.

از گذشته اش می پرسم، آهی سوزناک از ته دل کشیده و می گوید: گذشته ی تیره و تاریک من که تعریفی ندارد، اما باز گوشه ای از این زندگی نکبت بار را به شما می گویم تا شاید سرگذشت من برای دیگران درس عبرت شود.

یک سال قبل، زندگی برایم مفهومی نداشت و همه چیز، خانواده و سلامتی را باخته بودم و مانند مرده ای متحرک نفس می کشیدم، به یاد دارم دوران خدمت سربازی با دوستان نابابی آشنا شدم و به دست همین دوستان دچار اعتیاد شده و روز به روز به سیاهی و بدبختی کشیده شدم.

با اعتیاد هزاران بار مردم و زنده شدم وی ادامه می دهد: برای اولین بار در جمع دوستانم مواد مصرف کردم دوستانی که به من مواد تعارف کرده و همش تکرار می کردند؛ بکش بره بابا، با یک بار مصرف که چیزی نمی شود نترس نمی میری.

ولی بعد ازآن، هزاران بار مرده و زنده شدم.

وی با بیان این که اعتیاد پیر و جوان، زن و مرد نمی شناسد، می گوید: زندگی ما درس عبرتی است که اگر روزی کسی در این مسیر بیافتد، خود درس عبرتی برای دیگران می شود، همه بدانند اعتیاد جز سرگردانی و آوارگی سرانجامی ندارد.

وی با اشاره به نقش مرکز ماده 16 مرکز در ترک و بهبودی اش، یادآور می شود: این مرکز در بهبودی من، تاثیر فراوانی داشته است در این مرکز کارهایی از جمله آموزش انواع حرفه ها و اشتغال، تاثیر فراوانی در ترک و بهبودی ام داشته است.

وی ادامه می دهد: هر جمعه خانواده ام را ملاقات می کنم اگر خدا و خانواده ام نبودند نمی توانستم تا اینجا هم دوام آورده و با اراده برای ترک تلاش کنم، در هر ملاقاتم با آن ها، احساس سرافکندگی و شرمندگی دارم، ای کاش هیچوقت دچار اعتیاد نمی شدم.

در یکی دیگری از کارگاه ها، سراغ جوان 30 ساله ای می روم که پشت دار قالی مشغول بافندگی است، به گفته خودش سه ماهی می شود در مرکز حضور دارد و عامل اصلی اعتیاد خود را خانواده و در راس آن ها پدرش را مقصر می داند.

وی با بیان این که از دوران کودکی شاهد مصرف مواد توسط پدرم بودم، می گوید: از هفت سالگی مصرف الکل را شروع کردم و از 9 سالگی نیز به مصرف سیگار و مواد مخدر روی آوردم، از دوران کودکی تحت تاثیر محیط خانه و فرهنگ خانواده شروع به مصرف مواد کردم، پس از هر بار مصرف پدرم، باقیمانده مواد را جلوی چشمش مصرف می کردم.

وی با بیان این که بعد از گذشت سه ماه از حضورم در مرکز، نتوانستم مصرف مواد را به طور کامل ترک کنم، افزود: از مصرف مواد پشیمانم ولی نمی توانم از مصرف آن دست بکشم تاکنون بعد از مراجعه به این مرکز، چهار مرتبه مصرف کردم و هنوز هم پاک نشده ام.

وی ادامه می دهد: مهارت آموزی تاثیر مثبت برای من داشته است شاید در آینده من نیز مانند هم نوعان خود با اراده ای قوی بتوانم در این مسیر سرسختانه بجنگم.

وی با بیان این که مصرف مواد سرنوشت شومی برای من رقم زد، افزود: کسی را جز خدا ندارم تا در این مسیر یاری ام کند و تنها امیدم به اوست تا روزی بتوانم بر غول اعتیاد غلبه کنم.

با کمی گشت در این مرکز و شنیدن تنها بخش کوتاهی از زندگی این افراد، قلبم از این تلخی های زندگی به درد می آید، برخی ها خانواده خود را به عنوان اصلی ترین حامی و مشوق برای ترک اعتیاد می دانند ولی بالعکس برخی نیز خانواده خود را تنها عامل اعتیاد خود عنوان می کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که مرکز ماده 16 تبریز با ظرفیت 500 نفر به عنوان مرکز نگهداری معتادان متجاهر بی خانمان است، اظهار می کند: در حال حاضر 490 نفر معتاد متجاهر در مرکز ماده 16 تبریز نگهداری، درمان و غربالگری می شوند.

11 کارگاه برای حرفه آموزی و آموزش های لازم در این مرکز مستقر است که افراد براساس علاقه خود در کارگاه ها مشغول به کار شده و در قبال کار خود دستمزد نیز دریافت می کنند.

بهروز مهدوی ادامه می دهد: نزدیک به 250 نفر توانایی انجام کار دارند و مابقی تحت درمان و غربالگری هستند تا پس از سپری کردن دوره درمان، آموزش ها و مهارت های لازم را کسب کنند، در این مرکز دستگاه های مختلف از جمله شهرداری، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه فنی و حرفه ای پای کار آمده تا هزینه ‍ های آن را تامین کنند.

وی با اشاره به این که در کشور 18 مرکز ماده 16 داریم ولی مرکز ماده 16 در مقایسه با سایر مراکز کشور، دارای بخش آموزشی و حرفه آموزی است، می گوید: از سایر استان ها برای الگو برداری از این مرکز جهت بازدید مراجعه می کنند، وزارت کشور نیز به تمامی استان ها اعلام کرده تا از این مرکز بازدید و الگو برداری کنند.

وی به استقرار 280 کمپ سرپایی در استان برای درمان معتادان اشاره کرده و می گوید: تمامی معتادان در مرکز ماده 16 دارای بیمه حوادث، سلامت و کارفرمایی هستند.

مهدوی در خصوص درمان کامل افراد در مراکز ترک اعتیاد، اظهار می کند: اگر شرایط ایده آلی برای درمان فراهم شود در حالت خوشبینانه تنها 20 درصد افراد به طور کامل مصرف مواد را ترک می کنند و در غیر اینصورت بیش از 40 و 60 درصد افراد، مجددا به مصرف مواد مخدر روی می آورند.

بزرگ ترین کار معتاد پنهان کاری است و همواره به فکر مصرف مواد به دور از دید افراد است.

وی با بیان این که بیشترین میزان اعتیاد در استان، براساس کشفیات و دستگیری ها مواد مخدر سنتی از جمله تریاک است، می گوید: با این که استان ما در مصرف مواد مخدر در جایگاه 28 کشوری قرار دارد ولی اکنون اعتیاد جوانان و زنان نسبت به سال گذشته رشد زیادی داشته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با تاکید بر این که اگر در خصوص اعتیاد اطلاع رسانی و آگاهی انجام نشود، در حق آینده سازان کشور خیانت می شود، بیان می کند: سن اعتیاد در کشور ما کاهش یافته است در مقابل این آسیب نباید از اطلاع رسانی دریغ کنیم.

وی ادامه می دهد: کسی که برای اولین بار تریاک مصرف می کند لذت فراوانی را به دست می آورد ولی بعد از مصرف چندین مرتبه‎ ای، مجددا تلاش می کند تا همان حس مطلوب اولیه را به دست آورد، ولی هرگز چنین حسی را مجددا تجربه نکرده و فرد به شدت وابسته ی مواد مخدر می شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این که کار اطلاع رسانی در حوزه درمان در جامعه به خوبی انجام نشده است، گفت: داروها و روان گرانی که در داروخانه ها وجود دارد، همگی دارای نوعی مواد اعتیادآورهستند ولی پزشکان آن را براساس روش علمی به بیمار تجویز می کنند، برخی خودسرانه داروهایی مانند ترامادول، ریتالین و انواع پام ها را خریداری و مصرف و نوعی وابستگی در فرد ایجاد می شود.

وی با بیان این که اعتیاد صنعتی و برخی داروها در دنیا خطرناک ترین بخش است، بیان می کند: معتقدم برگشت ازاعتیاد، اعجاز است، چرا که اگر تمام شرایط از جمله آموزش، تغذیه مناسب و استاندارد فراهم شود می توان تاحدودی به بهبودی افراد امیدوار شد.

اکنون زمان پنهان کاری نیست چرا که نیاز است عواقب اعتیاد برای همگان آشکار شود.

اکثر خانواده ها در وضعیت حال حاضر از اعتیاد فرزندان خود اطلاعی ندارند رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایسنا با بیان این که اکثر خانواده ها در وضعیت حال حاضر از اعتیاد فرزندان خود اطلاعی ندارند، اظهار می کند: برخی با دستگیری فرزندان خود توسط پلیس از اعتیاد آن ها آگاه می شوند.

سرهنگ قاسم دهقانی با بیان این که در سال جاری دو هزار و 122 نفر توزیع کننده خرد مواد مخدر در استان شناسایی و دستگیر شدند، بیان می کند: تعداد دستگیر شدگان خرد در استان نسبت به سال گذشته هشت درصد افزایش یافته است.

وی به شناسایی و دستگیری بیش از 9 هزار نفر معتاد متجاهر و مصرف کننده مواد مخدر در استان اشاره کرد و ادامه می دهد: تعداد دستگیری افراد نسبت به سال گذشته 36 درصد افزایش یافته است.

وی در خصوص نارضایتی برخی از معتادان که مدعی هستند حضور در مرکز ماده 16 روی درمان آن ها تاثیری ندارد، اظهار می کند: معتادانی که تحت درمان قرار می گیرند از حالت روانی خوبی برخوردار نیستند و هر موقع از آن ها سوال کنی که درمان تاثیری دارد یا نه؟ ادعا می کند، هیچ تاثیری ندارد، در حالی که فرد رو به بهبود است و تنها از لحاظ روانی احساس می کند که درمان نشده است.

وی ادامه می دهد: اگر فرد معتادی بیرون از مرکز ماده 16 حضور داشته باشد، به مدت یک روز هم نمی تواند از مواد مخدر دوری کند ولی در مرکز با انجام تست ها و طبق تشخیص پزشک افراد ترخیص می شوند.

بر اساس این گزارش، اعتیاد بلایی خانمانسوز است که هر روز بیشتر از دیروز خانواده ها را درگیر خود می کند و تنها راه چاره برای پیشگیری از نفوذ این پدیده شوم به داخل خانواده ها، آگاه سازی آحاد جامعه به ویژه نسل جوان از پیامدهای وحشتناکی است که در پس ظاهر زیبای مصرف اولین ماده مخدر، پنهان شده است.

حفظ کانون خانواده و ارتباط خوب والدین با فرزندان سدی بزرگ در برابر آسیب اعتیاد است.

گزارش از لیلا جلیلی، خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی
کلید واژه ها: اعتیاد - مصرف - خانواده - زندگی - آبرو - ماده - حمایت - امید به زندگی - خبرنگاران - مواد مخدر - بزرگ - نشان - امید - جوان - کارگاه - باتلاق - موسیقی - طولانی - مکانی - سالگی - اولین - تسلیم - تبریز - درگیر - سالن - سلام - مالی - محیط - زمین - شروع

آخرین اخبار سرویس:
دیبالا پیراهنش را به نوجوان ایرانی داد+عکس

استخدام کارشناس برق ساختمان،کارشناس شبکه در یک شرکت معتبر

استخدام نماینده توزیع با شرایط عالی در شهر چالوس یا نوشهر

استخدام نیروی خدمات در شرکت ایده برتر پارسیان خاورمیانه

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت ایده برتر پارسیان خاورمیانه- تهران

استخدام نگهبان/حراست آقا در هلدینگ معتبر در شهر مامونیه،ساوه

آشنا نبودن با مدیریت پروژه، علت تاخیر در اجرا

شکنجه، قتل و ناپدیدسازی خاشقجی از منظر حقوق بین الملل

برنامه ای که امام خمینی(ره) حتی در ماه رمضان گرم نجف هم ترک نکرد

واکنش دبیر کل جمعیت ایثارگران به اظهارات ظریف درباره پولشویی

دانلود اصل دفترچه سوالات استخدامی دستگاه های اجرایی (همراه با سوالات 97)

عزت و عظمت امام حسن عسکری علیه السلام

آیت الله مکارم شیرازی: آسیب های فضای مجازی در کشور غوغا می کند

بررسی اوضاع سیاسی دوران امام حسن عسکری(ع)

وزرای دولت روحانی چند سال سن دارند؟

استخدام طراح آشنا به ادیت و تدوین ویدئو با حقوق ثابت و بیمه

استخدام طراح وب با مزایا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

اللهم صلی علی محمد و آل محمد

درخواست سفیر ایران از رییس کل پلیس ملی سنگال

وجود فساد اعتقاد مردم به نظام اسلامی و دین را متزلزل می کند

اعتراض فراکسیون حقوق بشر مجلس به تردد آزادانه تروریست ها در دانمارک

فراخوان استعدادیابی برای شرکت در مسابقات بین المللی GeCCo

اقدامات امام حسن عسکری(ع) در جامعه برای غیبت امام عصر(عج)

با خواندن این سوره های با فضیلت از اموات خود یاد کنید

رییس شورای هماهنگی تبلیغات خراسان رضوی ریسک پذیری ندارد/ مسئولان با سابقه مدیریتی بالا از مسئولیت خود دل بکنند

حضور بانوان در استادیوم ها مشکل امروز مردم نیست

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

مدل درب ورودی ساختمان؛ انواع در ورودی و نکات مهم در انتخاب آن

چرا در زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان اختلاف وجود دارد؟

رییس جمهور درگذشت مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

دستاوردهای انقلاب برای جوانان تشریح شود

سفیر ایران در واتیکان عضو هیات مدیره هیچ یک از شرکت های شستا نیست

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت وزیر کار و استاندار گلستان در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی

پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت درگذشت دکتر نوربخش و معاونش

رییس جمهور درگذشت رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

وزیر بهداشت درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت دکتر جهانگیری در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

اوقات شرعی بیست و پنجم آبان در سمنان

مهدهای کودک؛ فرصت یا تهدید؟

تاکید رییس کمیسیون خارجی مجلس ایتالیا بر گسترش روابط دوجانبه این کشور با ایران

واکنش سروری به پیش نویس قانون جدید احزاب

اهمیت نماز شب در بیان امام حسن عسکری (ع): آیت الله جوادی آملی

لزوم توجه به کیفیت دستاوردهای پژوهشی و اخلاق علمی

وزیر فرهنگ مراکش از نقش پیروان یهود در توسعه کشور قدردانی کرد

ممنوعیت شناوری کشتی های اوکراین در دریای آزوف

امیدوارم روزی بتوانم کارخانه نساجی را در گلستان احیاء کنم

ماجرای مناظره امام حسن عسکری(ع) و اسحاق کندی در مورد قرآن کریم

عدم موافقت 98 کشور با قطعنامه حقوق بشری علیه ایران

توکلی: مردم به دیده بان شفافیت و عدالت اعتماد و با آن همکاری خوبی دارند

40 فروند سوخو سوپرجت 100 در راه ایران

تصاویر/ مراسم سوگواری شهادت امام حسن عسکری (ع) در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی

تصاویر/ مراسم گرامیداشت علامه طباطبایی و ششمین همایش انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه

آیا می دانید دلیل تأخیر در استجابت دعاهایتان چیست؟

سفر وزیر راه و شهرسازی به کرمان

ساز ایرانی در خارج از کشور فراموش شده!

آفریقای جنوبی و اروپا بر حفظ برجام و لغو تحریمها تاکید کردند

توضیحات احمد توکلی در مورد فعالیت های «دیده بان شفافیت و عدالت»

رحیمیان: شیفتگان آمریکاغیرخودی هستند

مراسم تشییع نوربخش و تاج الدین امروز برگزار می شود

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) در مسجد جمکران

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

پیشوای یازدهم بنیانگذار رساله نویسی بود/ بسترسازی زمینه های غیبت خاتم الاوصیا(عج) در شرایط حصر

ماهیت انقلاب اسلامی و ماهیت آمریکایی ها در تقابل حق و باطل قرار دارد

سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی ها 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند

تعداد کتابخانه های عمومی کشور بعد از انقلاب 9 برابر شده است

استفاده از ظرفیت‎های ملی برای رفع مشکلات اقتصادی نیازمند توجه به اقتصاد مقاومتی است

ویژگی مبلغ واقعی از دید قرآن

گزارش ایسنا از حاشیه های کنگره ملی شهدا

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

هلند: از تحریم تسلیحاتی عربستان حمایت می کنیم

زمان تشییع پیکرمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام شد

کریستیانو رونالدو و جورجینا به زودی جشن عروسی می گیرند

حکم شرعی «احضار روح» از نظر مراجع تقلید

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

پیام تسلیت جهانگیری در پی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

تشییع جنازه وحید مظلومین مشهور به سلطان سکه(فیلم)

پیام تسلیت جهانگیری در پی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

مضجع شریف امام حسن عسکری(ع): تصویری از نمای نزدیک

القاب حضرت علی (ع) چیست و ایشان با چه نام هایی شناخته شده اند؟

امام جمعه موقت تهران: شهدا مدال افتخار را بر سینه ایران و ایرانی نصب کرده اند

98 کشور جهان با قطعنامه حقوق بشری علیه ایران موافقت نکردند

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

اخلاق مداری و رفتار حکیمانه با مردم؛ ضرورت کار پلیس

تشییع جنازه وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه +فیلم

سردار سلامی: دور ریز ایرانی ها، آمریکا را سیر میکند

ترقی: خانه احزاب دست پخت دولت های اصلاح طلب است

محروم کردن جامعه از دانش روز با ادعای دروغگو دانستن علم !

اگر آن کس که جهاد می کند زنده بماند همچون طفلی است که تازه متولد شده است

دوره «اخلاق علمی و حرفه ای سطح یک» در جهاددانشگاهی گیلان برگزار شد

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

رسانه ها درباره کرسی های آزاداندیشی از مسئولان مطالبه گری کنند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 26 آبان 97

اینجا جان دوباره می دهد

اینجا جان دوباره می دهد