مطالب مرتبط:
خربزه، جان کودک 3 ساله را گرفت
کارخانه قدیمی شهاب دوباره جان می‎گیرد؟/ اعلام آمادگی «شهاب» برای تولید انبوه در نامه به وزیر صنعت
تصادف جان پاکبان شهرداری بندرعباس را گرفت
تمام انتقادات را قبول داریم و به جان می خریم، اما مشتاقی: به تصمیمات شورای فنی اعتماد کنید/ فرنگی کارانی را انتخاب کردیم که به مدال طلا نزدیک تر بودند
نجات جان پیرمرد 76 ساله توسط تکنسین های اورژانس تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 01:452018-08-18سياسي

اینجا جان دوباره می دهد


با سیم خاردارهای نصب شده روی دیوارش، بیشتر شبیه پادگان است، علی رغم این که فضای سنگینی در محیط حاکم است، نوای موسیقی امید بخش و لطیفی در فضا پخش می شود، - پس از گذر از حیاط بزرگ، وارد سالن می شویم، صفی طولانی از آبی پوشانی را می بینیم که نور امید به زندگی در چشمانشان برق می زند، با صدای بلند به اکیپ همراه، سلام می کنند.

اینجا مرکز ماده 16 تبریز است، مکانی که نهال های سوخته در آن، دوباره جوانه می زنند و آنان که زمین خورده اند دوباره بلند می شوند.

اینجا فرقی ندارد پیر یا جوان باشی همه از یک جنس تسلیم و درگیر درد مشترکی هستند و حال به اجبار هم که باشد، می خواهند از باتلاق بدبختی اعتیاد نجات یابند.

خدا نکند گذرتان به اینجا بیفتد، این دعاییست که مرد 50 ساله در حال ترک از مرکز ماده 16 در حق خبرنگاران می کند، رسول مرد 50 ساله ای که از 41 سالگی به مدت هشت سال دچار اعتیاد بود و اکنون در گوشه ای از کارگاه جوشکاری با دستگاه هایی، مشغول تهیه پله های فلزی است، به گفته خودش حدود یک سالی می شود در مرکز ماده 16 حضور دارد و در این مدت هیچ نوع موادی مصرف نکرده و پاک است.

وی با بیان این که اعتیاد برایم آبرو و حیثیتی باقی نگذاشت، می گوید: قبل از اعتیادم فردی با آبرو و با حیثیت نزد همه بودم ولی با اعتیاد آبرو و حیثیت خود را نزد خانواده و آشنایان از دست دادم، شغل آبرومند و مغازه تعویض روغنی برای خود داشتم و از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار بودم ولی با هم نشینی با دوستان ناباب و وسوسه و اغفال آن ها، گرفتار این بلای خانمان سوز شدم.

با مصرف مواد روزهای کابوس و دردهای زندگی ام شروع شد وی با تاکید بر این که اکنون به این نتیجه رسیدم که اعتیاد بلای خانمان سوزی بود که با شعله های سوزانش زندگی ام را نابود کرد، می گوید: همانطور که شما هم می بینید تاثیرات مواد مرا بزرگ تر از سنم، پیرمردی80 ساله نشان می دهد، برای اولین بار که مواد مصرف کردم حالت خوشایند موقتی به من دست داد ولی این تنها آغاز کابوس و دردهای زندگی ام بود.

وی حمایت خانواده را برای ترک مواد مخدر اصلی ترین مشوق در این مسیر عنوان می کند و می گوید: خدا را شاکرم که خانواده خوبی داشتم و مرا حمایت کرده و پشیتیبانی کردند که توانستم تاکنون مصرف مواد را متوقف کنم.

وی با بیان این که با حمایت مرکز ماده 16 از مصرف مواد دست کشیده ام، افزود: اگر بیرون از این مرکز بودم قطعا در وضعیت بدی قرار داشتم و معلوم نبود در چه وضعیت نکبت باری به سر می بردم، معتقدم اگر هر روز به این مرکز مراجعه نکنم دوباره وسوسه ی مصرف مواد در من برانگیخته شده و به مصرف ادامه می دهم ولی زمانی که وارد این محل می شوم با اعمال تست های روزانه، نوعی حس بازدارندگی از مصرف مواد مخدر به من دست می دهد و همواره تلاش می کنم پاک بمانم.

از انسان بودنم خجالت می کشم وی در خصوص توصیه به سایر افراد، می گوید: خدا نکند گذر کسی به اینجا بیافتد به کسانی که قصد دارند مصرف مواد را تجربه کنند، توصیه می کنم قبل مصرف به این مرکز مراجعه کرده و از حال و روز ما در این محل درس عبرت بگیرند، هشت سال مواد مصرف کردم و اکنون خیلی پشیمانم، مواد انسان را به روزی دچار می کند که از انسان بودنت خجالت می کشی.

سرانجام این مسیر به مرگ، بیمارستان یا زندان یا یک عمر سرخوردگی و بدبختی ختم می شود.

مرد دیگر 38 ساله ای که حدود 15 سال اسیر اعتیاد بود اکنون یک سالی می شود در یکی از کارگاه های مرکز ماده 16 تبریز مانند هنرمندی به نقاش کاری و کنده کاری روی چوب مشغول است.

از گذشته اش می پرسم، آهی سوزناک از ته دل کشیده و می گوید: گذشته ی تیره و تاریک من که تعریفی ندارد، اما باز گوشه ای از این زندگی نکبت بار را به شما می گویم تا شاید سرگذشت من برای دیگران درس عبرت شود.

یک سال قبل، زندگی برایم مفهومی نداشت و همه چیز، خانواده و سلامتی را باخته بودم و مانند مرده ای متحرک نفس می کشیدم، به یاد دارم دوران خدمت سربازی با دوستان نابابی آشنا شدم و به دست همین دوستان دچار اعتیاد شده و روز به روز به سیاهی و بدبختی کشیده شدم.

با اعتیاد هزاران بار مردم و زنده شدم وی ادامه می دهد: برای اولین بار در جمع دوستانم مواد مصرف کردم دوستانی که به من مواد تعارف کرده و همش تکرار می کردند؛ بکش بره بابا، با یک بار مصرف که چیزی نمی شود نترس نمی میری.

ولی بعد ازآن، هزاران بار مرده و زنده شدم.

وی با بیان این که اعتیاد پیر و جوان، زن و مرد نمی شناسد، می گوید: زندگی ما درس عبرتی است که اگر روزی کسی در این مسیر بیافتد، خود درس عبرتی برای دیگران می شود، همه بدانند اعتیاد جز سرگردانی و آوارگی سرانجامی ندارد.

وی با اشاره به نقش مرکز ماده 16 مرکز در ترک و بهبودی اش، یادآور می شود: این مرکز در بهبودی من، تاثیر فراوانی داشته است در این مرکز کارهایی از جمله آموزش انواع حرفه ها و اشتغال، تاثیر فراوانی در ترک و بهبودی ام داشته است.

وی ادامه می دهد: هر جمعه خانواده ام را ملاقات می کنم اگر خدا و خانواده ام نبودند نمی توانستم تا اینجا هم دوام آورده و با اراده برای ترک تلاش کنم، در هر ملاقاتم با آن ها، احساس سرافکندگی و شرمندگی دارم، ای کاش هیچوقت دچار اعتیاد نمی شدم.

در یکی دیگری از کارگاه ها، سراغ جوان 30 ساله ای می روم که پشت دار قالی مشغول بافندگی است، به گفته خودش سه ماهی می شود در مرکز حضور دارد و عامل اصلی اعتیاد خود را خانواده و در راس آن ها پدرش را مقصر می داند.

وی با بیان این که از دوران کودکی شاهد مصرف مواد توسط پدرم بودم، می گوید: از هفت سالگی مصرف الکل را شروع کردم و از 9 سالگی نیز به مصرف سیگار و مواد مخدر روی آوردم، از دوران کودکی تحت تاثیر محیط خانه و فرهنگ خانواده شروع به مصرف مواد کردم، پس از هر بار مصرف پدرم، باقیمانده مواد را جلوی چشمش مصرف می کردم.

وی با بیان این که بعد از گذشت سه ماه از حضورم در مرکز، نتوانستم مصرف مواد را به طور کامل ترک کنم، افزود: از مصرف مواد پشیمانم ولی نمی توانم از مصرف آن دست بکشم تاکنون بعد از مراجعه به این مرکز، چهار مرتبه مصرف کردم و هنوز هم پاک نشده ام.

وی ادامه می دهد: مهارت آموزی تاثیر مثبت برای من داشته است شاید در آینده من نیز مانند هم نوعان خود با اراده ای قوی بتوانم در این مسیر سرسختانه بجنگم.

وی با بیان این که مصرف مواد سرنوشت شومی برای من رقم زد، افزود: کسی را جز خدا ندارم تا در این مسیر یاری ام کند و تنها امیدم به اوست تا روزی بتوانم بر غول اعتیاد غلبه کنم.

با کمی گشت در این مرکز و شنیدن تنها بخش کوتاهی از زندگی این افراد، قلبم از این تلخی های زندگی به درد می آید، برخی ها خانواده خود را به عنوان اصلی ترین حامی و مشوق برای ترک اعتیاد می دانند ولی بالعکس برخی نیز خانواده خود را تنها عامل اعتیاد خود عنوان می کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که مرکز ماده 16 تبریز با ظرفیت 500 نفر به عنوان مرکز نگهداری معتادان متجاهر بی خانمان است، اظهار می کند: در حال حاضر 490 نفر معتاد متجاهر در مرکز ماده 16 تبریز نگهداری، درمان و غربالگری می شوند.

11 کارگاه برای حرفه آموزی و آموزش های لازم در این مرکز مستقر است که افراد براساس علاقه خود در کارگاه ها مشغول به کار شده و در قبال کار خود دستمزد نیز دریافت می کنند.

بهروز مهدوی ادامه می دهد: نزدیک به 250 نفر توانایی انجام کار دارند و مابقی تحت درمان و غربالگری هستند تا پس از سپری کردن دوره درمان، آموزش ها و مهارت های لازم را کسب کنند، در این مرکز دستگاه های مختلف از جمله شهرداری، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه فنی و حرفه ای پای کار آمده تا هزینه ‍ های آن را تامین کنند.

وی با اشاره به این که در کشور 18 مرکز ماده 16 داریم ولی مرکز ماده 16 در مقایسه با سایر مراکز کشور، دارای بخش آموزشی و حرفه آموزی است، می گوید: از سایر استان ها برای الگو برداری از این مرکز جهت بازدید مراجعه می کنند، وزارت کشور نیز به تمامی استان ها اعلام کرده تا از این مرکز بازدید و الگو برداری کنند.

وی به استقرار 280 کمپ سرپایی در استان برای درمان معتادان اشاره کرده و می گوید: تمامی معتادان در مرکز ماده 16 دارای بیمه حوادث، سلامت و کارفرمایی هستند.

مهدوی در خصوص درمان کامل افراد در مراکز ترک اعتیاد، اظهار می کند: اگر شرایط ایده آلی برای درمان فراهم شود در حالت خوشبینانه تنها 20 درصد افراد به طور کامل مصرف مواد را ترک می کنند و در غیر اینصورت بیش از 40 و 60 درصد افراد، مجددا به مصرف مواد مخدر روی می آورند.

بزرگ ترین کار معتاد پنهان کاری است و همواره به فکر مصرف مواد به دور از دید افراد است.

وی با بیان این که بیشترین میزان اعتیاد در استان، براساس کشفیات و دستگیری ها مواد مخدر سنتی از جمله تریاک است، می گوید: با این که استان ما در مصرف مواد مخدر در جایگاه 28 کشوری قرار دارد ولی اکنون اعتیاد جوانان و زنان نسبت به سال گذشته رشد زیادی داشته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با تاکید بر این که اگر در خصوص اعتیاد اطلاع رسانی و آگاهی انجام نشود، در حق آینده سازان کشور خیانت می شود، بیان می کند: سن اعتیاد در کشور ما کاهش یافته است در مقابل این آسیب نباید از اطلاع رسانی دریغ کنیم.

وی ادامه می دهد: کسی که برای اولین بار تریاک مصرف می کند لذت فراوانی را به دست می آورد ولی بعد از مصرف چندین مرتبه‎ ای، مجددا تلاش می کند تا همان حس مطلوب اولیه را به دست آورد، ولی هرگز چنین حسی را مجددا تجربه نکرده و فرد به شدت وابسته ی مواد مخدر می شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این که کار اطلاع رسانی در حوزه درمان در جامعه به خوبی انجام نشده است، گفت: داروها و روان گرانی که در داروخانه ها وجود دارد، همگی دارای نوعی مواد اعتیادآورهستند ولی پزشکان آن را براساس روش علمی به بیمار تجویز می کنند، برخی خودسرانه داروهایی مانند ترامادول، ریتالین و انواع پام ها را خریداری و مصرف و نوعی وابستگی در فرد ایجاد می شود.

وی با بیان این که اعتیاد صنعتی و برخی داروها در دنیا خطرناک ترین بخش است، بیان می کند: معتقدم برگشت ازاعتیاد، اعجاز است، چرا که اگر تمام شرایط از جمله آموزش، تغذیه مناسب و استاندارد فراهم شود می توان تاحدودی به بهبودی افراد امیدوار شد.

اکنون زمان پنهان کاری نیست چرا که نیاز است عواقب اعتیاد برای همگان آشکار شود.

اکثر خانواده ها در وضعیت حال حاضر از اعتیاد فرزندان خود اطلاعی ندارند رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایسنا با بیان این که اکثر خانواده ها در وضعیت حال حاضر از اعتیاد فرزندان خود اطلاعی ندارند، اظهار می کند: برخی با دستگیری فرزندان خود توسط پلیس از اعتیاد آن ها آگاه می شوند.

سرهنگ قاسم دهقانی با بیان این که در سال جاری دو هزار و 122 نفر توزیع کننده خرد مواد مخدر در استان شناسایی و دستگیر شدند، بیان می کند: تعداد دستگیر شدگان خرد در استان نسبت به سال گذشته هشت درصد افزایش یافته است.

وی به شناسایی و دستگیری بیش از 9 هزار نفر معتاد متجاهر و مصرف کننده مواد مخدر در استان اشاره کرد و ادامه می دهد: تعداد دستگیری افراد نسبت به سال گذشته 36 درصد افزایش یافته است.

وی در خصوص نارضایتی برخی از معتادان که مدعی هستند حضور در مرکز ماده 16 روی درمان آن ها تاثیری ندارد، اظهار می کند: معتادانی که تحت درمان قرار می گیرند از حالت روانی خوبی برخوردار نیستند و هر موقع از آن ها سوال کنی که درمان تاثیری دارد یا نه؟ ادعا می کند، هیچ تاثیری ندارد، در حالی که فرد رو به بهبود است و تنها از لحاظ روانی احساس می کند که درمان نشده است.

وی ادامه می دهد: اگر فرد معتادی بیرون از مرکز ماده 16 حضور داشته باشد، به مدت یک روز هم نمی تواند از مواد مخدر دوری کند ولی در مرکز با انجام تست ها و طبق تشخیص پزشک افراد ترخیص می شوند.

بر اساس این گزارش، اعتیاد بلایی خانمانسوز است که هر روز بیشتر از دیروز خانواده ها را درگیر خود می کند و تنها راه چاره برای پیشگیری از نفوذ این پدیده شوم به داخل خانواده ها، آگاه سازی آحاد جامعه به ویژه نسل جوان از پیامدهای وحشتناکی است که در پس ظاهر زیبای مصرف اولین ماده مخدر، پنهان شده است.

حفظ کانون خانواده و ارتباط خوب والدین با فرزندان سدی بزرگ در برابر آسیب اعتیاد است.

گزارش از لیلا جلیلی، خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی
کلید واژه ها: اعتیاد - مصرف - خانواده - زندگی - آبرو - ماده - حمایت - امید به زندگی - خبرنگاران - مواد مخدر - بزرگ - نشان - امید - جوان - کارگاه - باتلاق - موسیقی - طولانی - مکانی - سالگی - اولین - تسلیم - تبریز - درگیر - سالن - سلام - مالی - محیط - زمین - شروع

آخرین اخبار سرویس:
اوقات شرعی بیست و نهم دی در سمنان

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در گفت وگو با فارس: مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان قدمی در راستای عدالت مالیاتی است

اقدام پژوهی چگونه توانستم توانایی دانش آموزان در حفظ اصطلاحات درس جغرافی دبیرستان افزایش دهم؟

چگونه حب دنیا، شهرت و ریاست عامل دوری از خدا می شود؟

واکنش دادستان کل کشور به فضاسازی درباره قطع ید

چه کسانی به استقبال نامزدی علی لاریجانی رفته اند؟

اقدام پزوهی چگونه توانستم چالش های تدریس درس ریاضیات دوره متوسطه را بررسی کنم

گردن تحریم ها نیندازید!

غایبان جشن 40 سالگی انقلاب

دبیرکل سازمان ملل: نقش ایران در منطقه سازنده و مثبت است

سرود ویژه شهید «محسن حججی» ساخته شود

حضور سعید مرتضوی در عراق شایعه است

طرح جدید «سربازی» به مجلس می آید

اقدام پژوهی چگونه توانستم کلاس درس مطالعات اجتماعی را شاد ، جذاب و مخاطب پذیر نمایم؟

گلایه از شیوه برخورد نیروی انتظامی با ته لنجی/ راه حل کنترل خودروهای شوتی تعقیب و برخورد نیست

اقدام پژوهی چگونه توانستم انجام آزمایش ها و تدریس عملی علوم تجربی دوره متوسطه را در دانش آموزان فعال نمایم؟

شهیدی از شیرازِ سرمست +عکس

در یک نظام قانونمند و دموکراتیک، بودجه باید شفاف تدوین شود

کارمندان و کارگران سال 98 باید چه میزان مالیات بر حقوق بدهند؟

ابراز نگرانی وزیر دفاع موقت آمریکا نسبت به ایران

ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان

سدسازی در ایران از نقطه شروع تاکنون

حوزه انقلابی دیانت و سیاست را عین هم می داند/ صیانت از انقلاب اولویت کار حوزه های علمیه باشد

نامه نگاری با دولت و مجلس برای ترخیص تجهیزات آتش نشانی از گمرک

چگونه مسخره کردن دیگران روی روح شما اثر می گذارد؟

تکلیف قانون در برابر مجرم تراجنسی

اقدام پژوهی چگونه توانستم با تقویت حس مشارکت پذیری مشکل گوشه نشینی و انزوا طلبی امیرمحمد را بر طرف کنم؟

دستگاه های متولی شرایط را برای مبارزه با دشمن در فضای مجازی فراهم کنند

اسلوونی همواره از برجام حمایت کرده است

مهم ترین مهمانان اجلاس داووس چه کسانی هستند؟

تاکید بر ایجاد نظام صنفی برای هر سازمان

تقدیر مهندس صدری از کارکنان مخابرات کوهرنگ منطقه چهارمحال بختیاری

گفت و شنود/ راه حل!

تاکید فرماندار تربت حیدریه بر همگرایی تشکل های سیاسی در این شهرستان

فارس من| قربانی در گفت وگو با فارس مطرح کرد بودجه 75 هزار میلیاردی وزارت بهداشت در سال 98 /برداشت 3.3 میلیارد دلاری برای واردات دارو و تجهیزات

آغاز کشت مکانیزه زیره سبز در شهرستان کاشمر

بیم ها و امید های SPV

یادداشت/ مهدی فضائلی واقعیت پوشالی ابرقدرت قرن بیستم

در پنتاگون کسانی نشسته اند که درسشان را خوب خوانده اند

سپاه تداوم دهنده انقلاب اسلامی در جهان است

یادداشت میهمان/ پول های کثیف با استانی شدن انتخابات مجلس تشدید می شود

عکس | نماز جمعه نماد ذکر خدا و جنگ با دشمنان است

اقدام پژوهی چگونه توانستم میزان تمرکز و دقت هنرجویان رشته نقشه کشی را افزایش دهم ؟

یادداشت/ مهدی محمدی بیم ها و امیدهای SPV

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه «تعلیم و تربیت»

وقتی عکس «فرهاد» مانع مجوز شد

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

لزوم تنظیم طرح جامع آب خام برای آبیاری فضای سبز شهر تهران

پروفایل های سلامتی به موبایل ها می آیند

سردار زاهدیان: ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان است

تجلیل از خانواده های 40 شهید فداییان اسلام در بوشهر

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 29 دی 97

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته اول بهمن 97

امضا 6 یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و کوبا در حوزه انتقال دانش فنی تولید واکسن

29 دی 1357؛ برگزاری تظاهرات میلیونی اربعین

رسانه آمریکایی: طرح استیضاح ترامپ جدی تر شد

کزازی و تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

برجام نه ورسای است نه ویتنام/ آمریکایی ها و ایرانی ها در برجام بدون شلیک گلوله به یک توافق برد - برد تن دادند

آقای مدیرعامل! نقش شما در رای اعتماد وزیر چه بوده است؟

تاریخ جدید هاردفورک اتریوم اعلام شد

زندگی مومنانه به معنای حذف رفاه نیست

آرمان مهدوی؛ زمینه ساز امنیت و رفع کمبودها

نظام رفاهی و بازنشستگی ایتالیا تغییر می کند

شناسایی پهپاد ها و هدایت کننده های آنها با اپلیکیشن ممکن می شود [تماشا کنید]

اقدام پژوهی چگونه توانستم با تغییر روش تدریس از سنتی به فعال، انگیزه دانش آموزانم را در درس ریاضی بالا ببرم ؟

پیشنهاد ایجاد واحد پول جهان اسلام

پژوهشگر امریکایی تقلب انتخاباتی اشرف غنی را افشا کرد

ترتیل صفحه 560 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

اسدالله علم که بود؟ خان زاده جنوب خراسان +تصاویر

انفجار در انبار مهمات گروه تروریستی جبهه النصره در ادلب سوریه

کلمات قصار/ فیض کاشانی: عمر آن باشد که صرف طاعت و تقوی شود

کلمات قصار/ صائب تبریزی: طاعت زهاد را می بود اگر کیفیتی

تجلیل از خانواده های 40 شهید فداییان اسلام در بوشهر

تصویری از اقامه نخستین نماز جمعه تهران به امامت آیت الله خامنه ای

نشست توسعه فرهنگی استانداران ادوار خراسان شمالی

جنایت، دزدی، خیانت و فساد در کشور زیاد شده است

اعتراضی به کیروش

دوئل نخست وزیر و رییس مجلس عوام انگلیس بر سربرگزیت

راهکارهای جدید برای معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل یادگیری دروس مخصوصا درس املا دانش آموز پایه ششم ابتدایی را که سابقه بیماری صرع دارد ، برطرف سازم؟

ایجاد تشکیل پول واحد اسلامی در جهان اسلام

7 هزار داعشی در افغانستان هستند که با پول عربستان و امارات تجهیز می شوند/ برای دفاع از مرزها طرح آمادگی دفاعی داریم

پوست اندازی زوج و فرد پایتخت

7 هزار داعشی در افغانستان هستند که با پول عربستان و امارات تجهیز می شوند/ دشمن دست بردار نیست

این گونه از والدین تان کمک بخواهید

مهم ترین مهمانان اجلاس داووس چه کسانی هستند؟

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 29 دی 97

کارکنان فدرال بابت تعطیلی از دولت شکایت کردند

زاکانی اصلاح طلب می شود؟/هر جلسه هیأت دولت چقدر هزینه دارد؟/چند نفر بازنشسته برای ادامه کار از رهبر انقلاب مجوز گرفته اند؟/واحد پول جهان اسلام تشکیل شود!

گذرگاه رسیدن به توسعه چیست ؟

آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | شنبه 29 دی 97

تاریخ ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

آب از مرز سیل بندهای شعیبیه عبور نکرده است

دیدار وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان در پاریس

نامه ترامپ رییس مجلس نمایندگان امریکا را از سفر به افغانستان منصرف ساخت

سومین بسته الحاقی بازی Shadow of the Tomb Raider معرفی شد

امام جمعه بندرعباس: با مسئولان متخلف به شدت برخورد شود

آیت الله مؤمن در کما نیست

اینجا جان دوباره می دهد

اینجا جان دوباره می دهد