مطالب مرتبط:
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است/ وکیلی: وضع موجود را بشناسیم بعد سوال کنیم
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور برای جامعه شفاف سازی است
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور برای جامعه نوعی شفاف سازی است
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور برای جامعه نوعی شفاف سازی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 02:252018-08-18اقتصادي

حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است/ وکیلی: وضع موجود را بشناسیم بعد سوال کنیم


دو نماینده مجلس از فراکسیون های ولایی و امید درباره موضوع سوال از رییس جمهوری در جمع خبرنگاران تعدادی از رسانه ها با هم مناظره کردند.

.

- دو نماینده مجلس از فراکسیون های ولایی و امید درباره موضوع سوال از رییس جمهوری در جمع خبرنگاران تعدادی از رسانه ها با هم مناظره کردند.

به نقل از ایسنا، حسینعلی حاجی دلیگانی در ابتدای مناظره ای که با حضور محمدعلی وکیلی عضو فراکسیون امید در خبرگزاری ایسنا در حال برگزاری است، گفت: امیدوارم در روز جلسه سوال از رییس جمهور حقوق مردم در قانون اساسی روشن شود.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی گفت: بهترین نتیجه ای که از سوال از رییس جمهور حاصل خواهد شد صرف نظر از رای آوردن یا نیاوردن سوال محورهای پنج گانه و شفاف سازی برای جامعه است.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی سوال از رییس جمهور را دارای پنج محور دانست و افزود: نابسامانی های به وجود آمده از موسسات مالی و اعتباری، عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم های بانکی با وجود وعده های داده شده پس از برجام، عدم اقدام شایسته دولت در کاهش نرخ بیکاری، دلایل رکود شدید اقتصادی طی چند سال گذشته و افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش ارزش پول ملی از محورهای سوال از رییس جمهور است.

وی یادآور شد: تا قبل از اعلام وصول سوال از رییس جمهور، پنج نوبت سوالاتی از رییس جمهور مطرح شد، اما هر بار با کاهش امضاها از نصاب لازم افتاد.

این عضو فراکسیون ولایی با اشاره به بدهی سنگین موسسات مالی و اعتباری به سپرده گذاران گفت: نابسامانی های موسسات مالی و اعتباری موجب نگرانی 20 میلیون نفر از ایرانیان شد که البته تا این لحظه 24 هزار میلیارد تومان از سپرده های مردم در موسسات مالی و اعتباری توسط خزانه و خط اعتباری بانک مرکزی بازپرداخت شده ولی هنوز قسمت عمده سپرده های مردم در این موسسات باقی مانده است.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نرخ بیکاری، اظهار کرد: هر روز شاهد اضافه شدن به خیل لشگر بیکاران کشور هستیم، اما رییس جمهور در آخرین اظهارنظر خود علاوه بر رد وجود تعداد زیاد بیکاران از بازگشت شاغلان بیکار شده به محل کار خود سخن گفت.

به گفته حاجی دلیگانی رکود شدید اقتصادی حاصل بی برنامگی یا برنامه های ضعیف دولت است.

در حالی که رییس جمهور در روز رای اعتماد به وزرا برنامه های مدونی در حوزه اقتصاد ارائه داد و ما اکنون گرفتار رکود تورمی هستیم.

محمدعلی وکیلی در ادامه در پاسخ به حاجی دلیگانی گفت: ساختار قانون اساسی ما برپایه پاسخگو بودن و پاسخگو نمودن مسئولین و قوای سه گانه و رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی است ابزارهایی در قانون برای پاسخگو نمودن دستگاه اجرایی به مجلس وجود دارد.

همچون تذکر، سوال، استیضاح و همچنین تفحص.

این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: به لحاظ گفتمانی نقطه کانونی جریان ما مطالبه پاسخگویی است.

جریان ما نمی تواند مخالف سوال از رییس جمهور یا استیضاح وی باشد.

تابوی تاریخی سوال از رییس جمهور در گفتمان ما محلی ندارد.

تابوسازی از ظرفیت های قانون اساسی مهم ترین عامل عقب افتادگی ما است.

چه در حوزه نظارتی و یا چه در حوزه اخذ رای مستقیم مردم در مسائل مهم کشور.

وکیلی بیان کرد: این که در شرایط کنونی ضرورتی باشد که ما باید از ابزار سوال از رییس جمهور برای پاسخگویی استفاده کنیم من مخالفتی ندارم.

یک سالی در هیات رییسه مسئول این بخش سوال بودم.

دوستان در جریان بی طرفی من در این حوزه سوال در آیین نامه هستند، ولی آقای حاجی به عنوان عضو فعال جریان مقابل ما در مجلس شورای اسلامی جمله ای را در رسانه ها مطرح کردند و نسبتی را دادند که شاید منصفانه نباشد.

وی ادامه داد: این نسبت این بود که عدم همراهی برخی نمایندگان از این سوال به منزلی مردمی نبودن و همراهان این سوال به منزله مردمی بودن آنها است.

من هم گفتم برای عدم سوال از رییس جمهور در شرایط فعلی حاضر به مناظره هستم.

مطالبه پاسخگویی و پاسخگو نمودن مقامات جزو اصول جریان گفتمان ماست.

در جریان فعلی ما با دوستان در این که کشور وضعیت خوبی ندارد هم نظر هستیم ولی دلیل آن چیست؟ سهم هر کدام از جریانات در وضع موجود به چه میزان است؟ ما در این موضوع اختلاف داریم سهم دولت آقای روحانی در وضع موجود کمتر از 10 درصد است.

برای توجه به این موضوع باید مولفه های ایجاد وضع موجود را بشناسیم و بعد بیاییم سوال مطرح کنیم.

وکیلی ادامه داد: اما سهم دولت آقای روحانی در ناکامی در برون رفت از این شرایط کشور بالای 50 درصد است.

هر عاملی می خواهد عامل پیدایش وضع موجود باشد، ولی مسئول برون رفت از این شرایط موجود آقای رییس جمهور است.

من معتقدم که سوال از یک جریان خاص از رییس جمهور در مقصر بودن بالای 50 درصد ناکامی از برون رفت وضع موجود یک نوع انحراف و پاک کردن صورت مساله است.

اول باید سوال از عاملین وضع موجود باشد و بعد سوال و اصلاح رییس جمهور.

در ادامه این مناظره خبرنگار ایسنا از حاجی دلیگانی پرسید به چه دلیل شما بر سوال از رییس جمهور اصرار دارید؟ و حاجی دلیگانی گفت: من از سوی جریان خاصی در این مناظره شرکت نمی کنم.

من اکنون خودم هستم خوشحالم که آقای وکیلی اذعان داشتند که سوال حق نمایندگان است ولی این که اشاره کردند ما باید ببینیم جریانات چه سهمی در این خصوص دارند در قانون اساسی جایگاهی ندارد.

ما براساس قانون اساسی باید مطالب را بیان کنیم.

در این قانون گفته نشده از جریان خاصی می توانیم سوال کنیم که آقای وکیلی اشاره می کند، ما براساس قانون اساسی صحبت می کنیم.

وی افزود: اصل 113 قانون اساسی بیان می کند مسئول اجرای قانون اساسی و همچنین مسئول اجرای مسائل اجرایی کشور به جز اصل 110 برعهده رییس جمهور است.

رییس جمهور کنونی در میان رییس جمهورهای دیگر در این 40 سال بیشترین اختیارات را دارد.

علاوه بر اختیاراتی که قانون اساسی به وی داده و اختیارات شورای هماهنگی اقتصاد اختیاراتی را از ناحیه ولی امر مسلمین به وی داده شده و دو قوه دیگر به نوعی ملزم به همکاری با رییس جمهور شدند.

در واقع دولت و رییس جمهور محور اصلی هستند.

ما در خصوص برون رفت از این وضعیت سوال داریم.

باید بیایند در خصوص این پنج محور توضیح دهند.

حاجی دلیگانی گفت: دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز چه کرد؟ اگر در دولت اول خود بیان می شد که مقصر این موارد دولت قبلی است اکنون در دولت دوازدهم چه می گویند؟ دولت قبل که دولت خودشان بود و یا مسائلی که در خصوص تحریم ها گفتند مطالب اینها وجود دارد.

این پنج سوال که طرح شد مربوط به وضعیتی است که ایشان باید گزارش دهد و اگر راهکاری داشته با مردم در میان بگذارد، چرا که بهترین قضاوت را مردم خواهند کرد.

وی افزود: میان ارائه ی دو بسته ارزی که در اواخر فروردین ماه و در 16 مردادماه ارائه شد دو اتفاق رخ داد اینها تقصیر چه کسی است؟ فقط 57 تن طلا به نحوی فروش می رود و آن وقت می گویند چرا فلانی بیش از 30 هزار سکه می خرد.

شما چرا عرضه کردید؟ در همین مدت 9 میلیارد و به روایتی 18 میلیارد دلار ارز ذخیره ارزی کشور اصلا چرا به صورت نامناسب توزیع شد.

این ارز برای روز مبادای کشور بود.

آن وقت یک آژانس مسافرتی با فرد تماس می گیرد و می گوید شما می توانید به صورت رایگان برای مثال به آنتالیا بروید.

من مخالف سفر نیستم ولی چرا باید با ارز 4200 تومانی خاکی که برای رفاه گربه است وارد شود، چرا باید 300 دستگاه نعش کش برای شهرداری وارد شود.

این موضوع در شورای شهر کنونی، در دولت کنونی و با رضایت رییس مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاده است.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: یک توییتی زده شد که از 30 نماینده تهران جزو امضاء کنندگان سوال نیستند.

ما خطاب به جریانی موضوعی را مطرح نکردیم.

ما فکر کردیم مسائلی که در این سوالات است در تهران اتفاق نیفتاده سوال هم مربوط به مردم تهران و هم مربوط به مردم کشورمان است.

وکیلی در ادامه اظهار کرد: استیضاح رییس جمهور تابو نیست و جزیی از پلن جمهوری اسلامی محسوب می شود اما عدم همراهی در امضای سوال با آقای حاجی دلیگانی و سایر دوستانشان بدان معنا نیست که ما انتقاداتی به دولت نداریم بلکه حرفمان آن است که اگر با طرح سوال به دنبال ترمیم وضعیت و بهبود آن بودیم حتما آن را امضا کرده و پیش قراول می شدیم اما بحث بر این است که محتوای سوال و تمسک به مسائل جزیی شبهه آفرین است.

وی افزود: ورژن اول سوال این بود که رییس جمهور در قبال موسسات مالی و اعتباری باید به مجلس پاسخ دهد و اینکه چرا حقوق مردم تامین نمی شود.

آن موقع می گفتیم که حتما باید از رییس جمهور سوال شود اما حرف ما این است که قبل از سوال از رییس جمهور دیگرانی که موسسات را ترویج داده و اجازه دادند این موسسات منابع مردم را گرفته و آنها را تشویق به این کار کردند پاسخ دهند.

آنها از اعتماد مردم سوء استفاده کردند.

موسساتی که کارشان از مشهد شروع شد و با استفاده از اسامی و عناوین نمادین مقدس و پشتوانه دستگاه های پر قدرت کارشان را شروع کرده و مردم به آنها اعتماد کردند.

این عضو فراکسیون امید یادآور شد: ما نمی گوییم از رییس جمهور سوال نشود بلکه حرف مان این است که باید از کسانی که موسسات مالی و اعتباری را درست کرده سوال پرسیده شود، آنها تاثیر مستقیمی در ایجاد وضع موجود و به هم ریختگی مالی دارند.

وضعیتی که آنها درست کردند باعث شد که 24 هزار میلیارد پول پر قدرت از خزانه برداشته شده تا طلب های مردم داده شود اما متخلفان موسسات مالی کجا هستند؟، چرا باید از بیت المال به جای متخلفین پول مردم داده شود.

چرا کسی از آنها سراغ نمی گیرد؟.

وکیلی افزود: چرا آقای حاجی و دوستانشان که از رییس جمهور سوال کردند نپرسیدند که صاحبان موسسات مالی کجا هستند؟ چرا نباید یکجا از آنها سوال شود که پول ها و منابع کجا رفته است؟.

چرا باید از جیب مردم این پول ها پرداخت شود.

یکی از عوامل مهم وضعیت بازار ارز و سکه در شرایط فعلی تزریق 24 هزار میلیارد پول پر قدرت از خزانه است که باید این پول را متخلفان می دادند.

وی در عین حال گفت: رییس جمهور باید درباره این موضوع پاسخ دهد که سهم دولتش در نداشتن تدبیر لازم در موسسات مالی متخلف چه بوده؟ قطعا باید رییس جمهور به سهم خود پاسخ دهد اما قبل از او باید مشخص شود که این موسسات با چه پشتوانه پر قدرت و چگونه تشکیل شده اند.

سوال از رییس جمهور اشکالی ندارد کما اینکه باید درباره ضعف تدبیر دولتش در مهار بحران سوال شده و پاسخ دهند.

این عضو هیات رییسه مجلس خاطرنشان کرد: قبل از رییس جمهور باید از قوه قضاییه سوال پرسید که چرا برخورد نکردند و چرا اکنون برخورد نمی کنند؟.

چرا جریان رسانه ای دنبال این موضوع نیستند و مردم باید جور آنها را بکشند.

مگر می شود کسی کلاه ملت را بر دارد و بعد در مجلس شو راه انداخته و دولت را تحت فشار قرار دهند.

همان جریاناتی که پشت موسسات در مشهد بوده در دیماه گذشته اعتراضات خیابانی را راه انداخته و مدیریت کردند.

همان هایی که باید در چهارراه ها محاکمه می شدند چون از ملت کلاهبرداری کردند.

آنها دست پیش را گرفتند و اتفاقات دی ماه را ایجاد کردند تا انحراف جدید به وجود آورند بعد دولت را مجبور می کنند که در شرایط احساسی تصمیم غلط بگیرد که آن تزریق پول پر قدرت از جیب مردم بود.

وکیلی همچنین سوال از رییس جمهور درباره ناتوانی دولتش در مهار قاچاق را درست دانست و خاطرنشان کرد: دولت روحانی باید پاسخ دهد که چه کاری درباره مهار قاچاق انجام داده است؟ البته به این شرط که اجازه دهیم همه چیز را بگوید.

رییس جمهور باید بیلان کاری درباره گمرکات رسمی بدهد و اینکه سهم قاچاق از گمرک چقدر است؟ اما در عین حال ناگفته ها را هم بگوید.

یعنی به او فرصت دهیم که توضیح دهد قاچاق چطور انجام می شود؟ وی افزود: اگر مشخص شود که دولت روحانی بالای 50 درصد در حوزه قاچاق بر اساس اختیاراتش سهم داشته است بنده جلوی اصحاب رسانه اعلام می کنم که حاضرم پشت استیضاح روحانی را به این دلیل امضاء کنم.

البته اگر مشخص شود که دولت او بیش از 50 درصد در قاچاق تقصیر داشته است.

وکیلی ادامه داد: سوال دیگر درباره آن است که چرا تحریم های بانکی ادامه دارد و یا به عبارت دیگر چرا برجام به سرانجام نرسیده است.

در پاسخ باید گفت که به سرانجام نرسیدن برجام دلایلی دارد.

ما یک طرف برجام هستیم.

قرارداد و پروتکلی امضا شده که باید طرفین پاسخگو باشند.

ما نمی توانیم مسئول رفتار ترامپ باشیم، کما اینکه در داخل نظام هم مسئول رفتار کسی نیستیم چه برسد به اینکه بخواهیم مسئول رفتار ترامپ باشیم.

ما مسئول رفتار خودمانیم، نمی توانیم بگوییم 1+5 تعهداتش را انجام نداده است.

وی ادامه داد: البته درست می گویم آنها به کف تعهداتشان پایبند نبودند ما در مقابل این بی تعهدی دو حالت بیشتر نداشتیم یا باید به دلیل نقض برجام و عدم پایبندی طرف های مقابل خارج می شدیم و طرح های سانتریفیوژها را به حرکت در می آوردیم و طبق آرزوهایمان اورانیوم را تولید می کردیم اما باید ببینیم چه اتفاقی می افتاد.

در این شرایط ما ذیل فصل هفتم قرار گرفته و شرایطی به مراتب بدتر از آنکه هستیم رخ می داد.

این عضو فراکسیون امید افزود: شخصا معتقدم اگر زورمان می رسید و می توانستیم به دلیل بی تعهدی ها از برجام خارج می شدیم اما قطعا شرایطی به مراتب بدتر رخ می داد.

البته بخشی از سوال آن است که چرا از سفره ای که برجام پهن کرده نتوانسته ایم به دلیل بی عرضگی دستگاه های اجرایی در سقف مقدورات از آن استفاده کنیم.

این سوال متوجه دولت است و انتقاد به رییس جمهور وارد است اما به نظرم باز هم ارزش مطرح کردن سوال از رییس جمهور را ندارد.

باید از وزرا سوال و یا استیضاح می شد.

وی افزود: ما در داخل برای شکست برجام و به بن بست رساندن آن کم کار نکردیم اگر قرار به مواخذه کسی است باید همه مواخذه شوند.

یعنی دولت برای بی عرضگی در برداشت میوه برجام و دیگران به دلیل ماجراجویی و دادن بهانه به دست دشمن جهت خروج از برجام باید مواخذه شوند.

در داخل مقصر کم نداریم.

به نقل از ایسنا، در ادامه حاجی دلیگانی این سوال را پرسید که آیا موضوع معیشت مردم امر جزیی است که وکیلی به این سوال پاسخ منفی داد.

حاجی دلیگانی در ادامه گفت: همه می دانیم که امروز قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده، آیا سوال درباره خیل بیکاران جزیی است.

اینکه در خیلی از شهرها بیکاری افزایش پیدا کرده آیا جزیی است.

دولت آقای روحانی سه سال و نیم فرصت داشت که موضوع موسسات را سامان داده و مدیریت کنند اما عرضه نداشت تا موسسات را به اینجا رساند.

اگر دیگران را مقصر بدانیم قطعا ممکن است که راجع به هر موضوعی ماهم مقصر باشیم ولی سوال پیش می آید که آیا گزارشی از مقصر بودن دیگران توسط رییس جمهور و دولت های یازدهم و دوازدهم به جایی داده شده است.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی یادآور شد طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را در 13 محور دنبال کردیم که هشت ماه طول کشید در کمیسیون مطرح شود.

در بار آخر آقای سیف نزدیک به 10 بار التماس کرد این کار نشود.

چرا آقای سیف ناراحت و مخالف تفحص بود.

یکی از محورهای ما موضوع موسسات بود.

باید ریشه این مسائل مشخص شود.

ما بحثی نداریم، باید با گذشتگان نیز برخورد صورت گیرد اما آیا قبول ندارید یکی از علل ایجاد وضع موجود رشد نقدینگی یا همان پول پرقدرت است.

وی با طرح این پرسش که آیا روحانی در سال 92 با این میزان نقدینگی دولت را تحویل گرفت، افزود: دولت چه اقدامی در کنترل نقدینگی کرده است.

مگر گفته می شود که میزان نقدینگی کشور 1.

6 تریلیون تومان است.

این یعنی در مدت پنج سال نقدینگی چهار برابر افزایش پیدا کرده است.

آن زمان که آقای رییس جمهور در مجمع بودند با همکاری آقای نوبخت، ترکان و نهاوندیان کتابی را نوشتند که در آن گفته شده باید اقتصاد کشور طبق نئولیبرال ها اداره شود.

این اعتقاد آقایان است، حال اینکه همه اقتصاددانان اعم از اصلاح طلب و اصولگرا تاکید داشتند که با 24 بند سیاست های اقتصاد مقاومتی می توان تصمیمات خوبی برای کشور گرفت اما آیا دولت بر این اساس و این مکتب اقتصاد کشور را اداره می کند.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: ما از رییس جمهور می خواهیم همه چیز را بگوید و موضوع ناگفته ای را نگذارد که بماند.

چرا مردم را تهدید به گفتن می کنید.

مردم نگران دانستن نیستند ما هم نگران نمی شویم.

هیچ اشکالی وجود ندارد ولی شفاف توضیح دهند که قرار بود 700 هزار شغل در سال ایجاد کرده و یا موضوع قاچاق را سامان دهند اما چه شد؟ وی در مورد سوال پیرامون برجام از رییس جمهور گفت: مگر نه اینکه الزامات 9 گانه به مثابه قانون است.

در بند اول آن به صراحت گفته شده که تضمین کتبی از طرف مقابل گرفته شود.

چرا نگرفتید؟ مگر در ماده 3 مصوبه مجلس نیامد که در صورت بد عهدی چه کارهایی صورت گیرد.

اقدام متقابل یعنی گام در مقابل گام طرف دیگر ولی ما چه کردیم.

چرا یکباره سقف تعهدات را ما انجام دادیم اما طرف مقابل کف تعهدات را انجام نداد.

چرا برخی خطوط قرمز رعایت نشد.

چرا نماینده رییس جمهور در مذاکرات با آرنج به پهلوی آقای ظریف زد و گفت که هر چه زودتر مذاکرات را تمام کن تا برویم.

وی افزود: من از آقای ظریف سوالی مطرح کردم که در مرحله طرح در کمیسیون است مبنی بر اینکه اگر زورتان بر مذاکرات نرسید چرا به مردم نگفتید و یا حداقل در جلسات غیرعلنی مجلس بیان نکردید تا تدبیری برای مذاکرات انجام شود.

وکیلی در بخش دیگری از این مناظره درباره زمان طرح سوال از رییس جمهوری، گفت: تا الان که من در جریان هستم آقای روحانی روز حضورشان در مجلس را تعیین نکرده ولی طبق آیین نامه سقف زمانی حضور ایشان در مجلس برای پاسخگویی به سوال نمایندگان تا دهم شهریورماه است.

قاعدتا ایشان پس از تعطیلات مجلس در یک جلسه علنی حضور می یابد و به سوالات پاسخ می دهد.

این جلسه نهایتا هفته آینده خواهد بود.

وی درباره این سوال که چرا مجلس به وظیفه نظارتی خود خوب عمل نکرده، گفت: من این را قبول دارم، ابزارهای نظارتی متنوع است اما عواملی در آن دخالت دارد که این ابزارها را از کارکرد لازم می اندازد.

خوب نیست که ما موارد زیادی از استیضاح را می آوریم و تنها یکی از آنها به نتیجه می رسد یا اینکه استیضاح در میانه راه به هر دلیلی منتفی می شود.

طبق آماری که من از مجالس گذشته گرفتم تعداد سوالات از وزرا در این دوره بی سابقه است.

این عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه تکثر سوالات از وزرا ممکن است ارزش سوال را پایین بیاورد، تصریح کرد: در حال حاضر موارد سوال به لحاظ کمی خوب است ولی به لحاظ تاثیرگذاری در آیین نامه اشکالاتی است و من به این مساله اذعان دارم.

در گذشته یک فهم از آیین نامه وجود داشت که اگر وزیری سه کارت زرد بگیرد باید بعد از آن استیضاح شود، این چیز خوبی بود اگرچه در آیین نامه وجود نداشت.

الان به گونه ای است که یک وزیر هر تعداد کارت زرد بگیرد تاثیری ندارد.

وکیلی ادامه داد: گاهی یک تحقیق و تفحص یا یک گزارش یک سال وقت نمایندگان را می گیرد و در نهایت به تشخیص قاضی بستگی دارد و کل پروسه طی شده برای قاضی پرونده حکم قرینه را دارد و الزام آور نیست.

یا وقتی ماده 236 اعمال می شود و گزارشی به قوه قضاییه می رود شاهد این نیستیم که بعد از آن در دستگاه قضایی اتفاقی بیفتد.

مثلا اینکه یک نفر از یک وزیر شکایت کند یا اینکه گروهی از نمایندگان وقت بگذارند و گزارشی تهیه کنند یا تحقیق و تفحص کنند به لحاظ ضمانت اجرا یا آثار مترتب بر آن تفاوتی ندارد.

وی همچنین گفت: همین سوال از رییس جمهوری باید هر سوال به صورت جداگانه به رای نمایندگان گذاشته شود.

اگر رای آورد به عنوان یک پرونده به قوه قضاییه می رود، تا اینجا کار مجلس است و بعد از آن از عهده مجلس خارج است در حالیکه برداشت من از قانون اساسی این است که دامنه نظارت نمایندگان عام است اما به لحاظ عملیاتی دامنه نظارت نمایندگان معطوف و محدود به قوه مجریه است.

به نظر من و طبق برداشت از قانون اساسی، همه دستگاه هایی که به شکلی از بودجه عمومی ارتزاق می کنند باید مورد نظارت مجلس باشند.

این عضو هیات رییسه مجلس در ادامه یادآور شد: عملا آثار مترتب بر کار ما باید توسط قوه قضاییه که قوه مستقل است و طبق تشخیص خود عمل می کند اعمال شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه دولت در مورد کنترل بازار ارز اشتباهاتی کرده، گفت: برخی از این تصمیمات غلط بوده و خسارت زیادی هم به اعتماد مردم وارد کرد اما حتی اگر تجویز درست، کارشناسانه، علمی و مورد اجماع بود و برآیند اجماع جامعه نخبه هم بود در این وضع جواب نمی داد.

فضای عمومی جامعه نسبت به تجویزها فضای مثبتی نیست، باید ذهنیت عمومی جامعه را مثبت کرد.

متاسفانه این ذهنیت در حال حاضر منفی است و این به دیوار بی اعتمادی که ایجاد شده بر می گردد.

باید ببینیم چه اتفاقاتی مردم را به اینجا رسانده وگرنه مردمی وفادارتر به سرزمین خود در زیر این آسمان از مردم ایران پیدا نمی شود و حتما تعلق سرزمینی مردم ما قوی تر از ترکیه است، اکثر آنها هم به نظام شان دل بسته هستند.

وکیلی ادامه داد: باید ببینیم وضعیت آنقدر خوب نیست که با یک نسخه ارزی قابل جبران است یا اینکه مجموعه اقدامات اعتمادآفرین باید انجام شود.

طبیعتا نظر ما (وکیلی و حاجی) در مورد رهایی از وضع موجود هم نظر متفاوتی است.

آقای حاجی فکر می کند سوال از رییس جمهور سناریویی برای بهبود وضعیت موجود است و ما می گوییم این سناریو جواب نمی دهد.

به اعتقاد من اگر عمق بدی این وضعیت فقط اقتصادی باشد حتما چاره دارد اما من معتقد نیستم بدی وضعیت معلول اتفاقات صرفا اقتصادی است.

وی همچنین افزود: ما در جمهوری اسلامی یک تجربه مشابه داشتیم، در سال های 73 تا 75 شرایط مشابهی را گذراندیم، مناسبات بین المللی فریز شد، تورم به بالای 50 درصد رسید و بحران ایجاد شد.

آن موقع هم برخی معتقد بودند شرایط و وضعی که به وجود آمده سیاسی است و یک اتفاق سیاسی باعث بهبود اوضاع شد.

در واقع شوکی وارد شد که اقبال عمومی را برگرداند و باعث شد نسخه عادی جواب بدهد.

این نماینده اصلاح طلب مجلس خاطرنشان کرد: من معتقدم کاش دولت تابع مکتبی بود ولو نئولیبرال.

اما اصلا مکتبی وجود ندارد.

ما سال ها هزینه کردیم که کشور را در ریل رسیدن به سند چشم انداز بیندازیم و آن خصوصی سازی، آزادسازی اقتصاد و کم کردن سایه دولت بود اما الان به سرعت نور کشور را به سمت دولتی کردن می بریم و با مکانیزم کنترل، ثبت سفارش و قیمت گذاری به نقطه اول بر می گردیم.

حاجی دلیگانی در ادامه این مناظره در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا سوال از رییس جمهور با استیضاح های مطرح شده تداخل دارد یا خیر؟ گفت: استیضاح وزیر کار که انجام شد و یک موضوع تمام شده است.

تا الان هم استیضاح دیگری اعلام وصول نشده است.

از زمانی که استیضاحی اعلام وصول شود هم 10 روز فرصت وجود دارد لذا در این زمینه تداخلی نیست.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی تصریح کرد: ما همان طوری که به قوه اجرایی ایراد داریم به خود مجلس هم ایراد داریم و معتقدیم اقتدار، جایگاه و شان مجلس گاهی رعایت نمی شود.

ما به قوه قضاییه هم انتقاد داریم، الان مردم از قوه قضاییه انتظار دارند در این شرایط با مسببین وضع موجود برخورد کند.

قوه قضاییه علاوه بر اختیارات قانونی از رهبری هم استجازه کرده و اختیارات بیشتری از جانب احکام حکومتی دریافت کرده که باید پای کار بایستد و با افرادی که در داخل به مردم صدمه می زنند، برخورد کند.

دستگاه اجرایی، قوه قضاییه و مجلس همه باید به میدان بیایند.

وی ادامه داد: به جز بخش کوچکی از مردم که در قالب دلالی و واسطه گری و بدون رعایت حال عموم فعالیت می کنند باقی مقصر نیستند، درصد قابل توجهی از تقصیرها متوجه دولت، درصدی متوجه مجلس و درصدی هم متوجه قوه قضاییه است.

در واقع مردم کارفرما و ما پیمانکار هستیم و باید کار را درست انجام دهیم.

حاجی درباره تلاطمات بازار ارز نیز اظهار کرد: اتفاقاتی که در حوزه ارز و سکه رخ داد این بود که در اواخر سال گذشته سیل ویرانگر نقدینگی به هر سمتی از اقتصاد تمایل پیدا کرد و آن سمت را خراب کرد.

قبل از عید این حجم نقدینگی به سمت ارز رفت و بازار ارز را متلاطم کرد و همزمان به سمت سکه رفت، اگر ما الان این سوال را از رییس جمهور مطرح نکنیم، چه زمانی مطرح کنیم.

اگر نپرسیم چه کسی پایین آمدن قدرت خرید مردم را جبران می کند پس چه کسی باید سوال کند.

طبق اصل 113 قانون اساسی، اجرای قانون به عهده رییس جمهور و دولت است.

اگر هم در قوانین نقص و اختلالی است ایراد از مجلس است.

این نماینده مجلس ادامه داد: می دانید چه تعداد جوان در این ایام عازم زندان شدند، مثلا جوانی بنا بوده هر ماه یک سکه به همسرش بپردازد، الان سکه دو برابر و بیشتر شده و نمی تواند این مبلغ را بدهد لذا عازم زندان می شود.

یا کارگرانی که پنج ماه است حقوق نگرفتند یا بازنشستگانی که با 30 روز خدمت، یک میلیون و 200 هزار تومان حقوق می گیرند و مشخص نیست چطور می توانند اجاره بدهند و خوراک و پوشاک شان را تامین کنند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش، گفت: ما در بخش آموزش هم دچار تناقض هستیم.

به مردم می گوییم پول به مدارس ندهید اما مدیران از مدارس پول می گیرند.

ستاد آموزش و پرورش به مدارس می گوید هر کدام باید 10 میلیون تومان به هزینه ها کمک کنید، یک اداره آموزش و پرورش 150 مدرسه دارد که اگر از هر کدام 10 میلیون تومان پول بگیرد عدد بزرگی می شود و اینها فشارهایی است که به مردم وارد می شود.

محمدعلی وکیلی نیز در بخش دیگری از این مناظره در پاسخ به این سوال که حد حمایت فراکسیون امید از دولت چه اندازه است؟، گفت: حمایت ما از دولت آقای روحانی در ضعف مقدورات و حق انتخابی بود که داشتیم.

اگر گزینه دیگری بود شاید انتخاب ما هم چیز دیگری بود.

ظرف مقدورات کسانی بودند که ما بین آنها آقای روحانی را پسندیدیم، اگر الان همان ها به صحنه بیایند به رغم انتقاداتی که به روش و منش آقای روحانی داریم حتما باز هم ایشان را انتخاب می کنیم اما معنایش این نیست که آقای روحانی انتخاب اصلح ما در هر شرایطی بوده است.

ما در همان زمان هم گفتیم که انتخاب آقای روحانی به معنی چک سفید امضا نیست و مشروط است.

شرط ما این است که دولت کارآمدی تشکیل شود و ایشان به آنچه وعده داده عمل کند و پایبند باشد.

این عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: آقای روحانی نه دارای حزب سیاسی قوی بود و دیگر اینکه پیدا بود کدام جریان سیاسی ایشان را انتخاب کرده و به چه خاطر بوده است.

ایشان با دو چیز رای آورد؛ یکی میزان مجوزی که نهادهای مقبول مردم صادر کردند و دیگری شعارها و وعده ها به ملت.

در مقیاس عمل به وعده ها اما عقب ماندگی ایشان کاملا قابل نقد است البته ما با سوال اصلا مخالف نیستیم و سوال از رییس جمهوری را بدیهی و حق نمایندگان می دانیم ولی همراهی نکردن با سوال کنندگان معنایش این نیست که آقایان مردمی و ما دولتی هستیم.

ما می گوییم باید مسائل را درست تحلیل کنیم و سهم اتفاقات کنونی را درست توزیع کنیم.

حتما سوال کنندگان نیت خیرخواهانه داشتند و من اگر جای رییس جمهور بودم خودم برای حضور در مجلس و پاسخگویی اعلام آمادگی می کردم.

وکیلی با بیان اینکه سهم وضع کنونی فقط مربوط به دولت روحانی نیست، گفت: من معتقد نیستم تنزل دادن این شرایط به مسائل اقتصادی چیزی را حل می کند.

مردم ما در تنگنای معیشتی هستند و ما این را عامل سرخوردگی می دانیم.

ما برای این دولت هزینه سرسام آور معنوی کردیم و به خاطر اینکه بعضی کارها از عهده دولت بر نمی آید تاسف می خوریم ولی تنزل دادن عوامل و شرایط کنونی به عوامل اقتصادی و محدود کردن سهم دستگاه های مختلف به آقای روحانی، پاک کردن صورت مساله و انحراف است.

اگر می خواهیم ببینیم چه اتفاقی افتاده عوامل پیدایش شرایط کنونی خصوصا عوامل سیاسی را به بحث بگذاریم.

اگر به نتیجه رسیدیم که اکثریت سهم مربوط به آقای روحانی است هر چه تشخیص دادند همان را همراهی می کنیم.

حاجی دلیگانی گفت: پنج سوال ما از آقای روحانی معلوم است، این سوال ها اقتصادی است و نه سیاسی.

آیا شما مشکل مردم را همین محورها نمی دانید؟ وکیلی در این میان پاسخ داد: مشکلات فراتر از این است.

حاجی دلیگانی مجددا اظهار کرد: قانون اساسی میثاق ملی ماست، باید از ظرفیت آن استفاده کنیم.

آیا این را قبول دارید یا نه؟ شما هم سوال بیاورید ما هم آن را امضا خواهیم کرد.


کلید واژه ها: سوال از رییس جمهور - رییس جمهور - مجلس شورای اسلامی - موسسات مالی - نماینده مجلس - رییس جمهوری - مجلس - اسلامی - مناظره - خبرنگاران - اقتصاد - مردم - مالی - حاجی - امید - شورای - سپرده - اقتصادی - دولت - برنامه - رکود - کاهش ارزش پول - کاهش - جمهوری - ارزش پول ملی - قانون اساسی - ایسنا - رسانه - رکود تورمی - رای اعتماد

آخرین اخبار سرویس:
مردم منتظر افزایش حقوق نباشند

احتمال ورود آمازون به صنعت بانکداری

منهای سیستان و بلوچستان، 100 درصد شهرها گاز دارند

15 سال زندان برای آلوده سازان موادغذایی ! + عکس ها

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟

نخستین موبایل تاشو سامسونگ بدون لایه محافظتی گوریلا گلس از راه می رسد

کلمات قصار/ محتشم کاشانی: ای چرخ غافلی که چه بیداد کرده ای ؟

چه کسی سخنگوی فارسی زبان آمریکا می شود؟

تهدید صادرات صنایع فولاد و پتروشیمی با سیاست های دولت

سحر دولتشاهی با پوشش چادر/ عکس

موسسه رازی توانایی تأمین نیاز داخل کشور را دارد

جدول امروز قیمت خودروها

امسال 190 کیلومتر از راه های روستایی آذربایجان غربی آسفالت می شود

افزایش سطح زیرکشت چغندرقند مانع از تحقق ورود آب به دریاچه ارومیه شد

در جنگ اقتصادی هستیم و اجازه خروج غیر ضروری ارز داده نمی شود

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بنگاههای اقتصادی دارای نیروی مددجو

راه اندازی3 کانکس اضطراری آنتن تلفن همراه در یزد

بفرمایید به بهشت برانکو

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

افزایش جهانی قیمت طلا

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری/ظرفیت های بالقوه بازارهند

ماجرای تجارت سیاهِ دلار از افغانستان به ایران + جزییات

افزایش 31 درصدی تولید کوکایین در کلمبیا در سال 2017

صادرات بیش از 34 تن فرآورده لبنی ایران به روسیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

صدور مجوز تولید خودرو بدون خط تولید

راهنمای خرید سیتروئن C3؛ مشخصات فنی، آپشن ها، قیمت و شرایط فروش

شواهد جدید: پلوتو یک سیاره است

آمریکا بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد

گزارش مرکز آمار از کاهش رشد اقتصادی +جدول

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد

تعرفه60میلیارد دلاری چین بر کالاهای آمریکا/ طرح شکایت درWTO

رکوردی که مردهای عنکبوتی کنار هم زدند +تصاویر

قتل 18 ماهیگیر یمنی توسط عربستان

تاخت و تاز بورگوارد در دنیای تکنولوژی؛ فناوری شارژ سریع از سوپراسپرت تا کراس اورهای برقی

تحریم های آمریکا چه ضرری به دلار می زنند؟

جهش سهام چین و آسیا با وجود نگرانی های جنگ تجاری

چرا نماد اعتماد الکترونیکی سکه ثامن حذف شد+ سند

روزیاتو: سناریوهای احتمالی آینده بازار نفت چگونه است؟

سرمایه گذاری میلیاردی امارات در الجزایر

استعفای مدیرعامل یک بانک بزرگ به خاطر پولشویی + جزییات

ملت یارانه ارزی از جیبشان برود و کالاها را هم گرانتر بخرند؟

ناپدید شدن فروشنده پورشه دردسرساز شد + عکس

جزییات بیشتر از پلتفرم الکتریکی MEB فولکس واگن

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

تولید نفت آمریکا بالاتر می رود

عملکرد دادستان کل، باعث سرخوردگی من شده است

تشدید تدابیر امنیتی در کربلا در آستانه عاشورای حسینی

طلا به کمک پلاتین می رود

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

استون مارتین DB11 ضد گلوله، معرفی شد

آمریکای لاتین در مسیر انقلاب انرژی های تجدیدپذیر قرار دارد

صنعت بازی سازی ایران پیشتاز در منطقه، کم فروغ در عرصه جهانی

گزارش تصویری:آیین عزاداری تاسوعای حسینی در بازار تهران

فوت 3 نفر بر اثر واژگونی خودرو در آزادراه کرج

مصدومیت 2 نفر بر اثر صاعقه در فارس

بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی واگذار می شود

آغاز پروازهای مسافری فرودگاه پیام با هواپیماهای ATR

آینده ی بازار مسکن غیر قابل پیش بینی است/ وام ها کفاف خرید خانه را نمی دهند

دارایی های خریداران سکه ثامن در معرض خطر

تبعات تحریم های آمریکا دامن دلار را می گیرد

اجرای 90درصد میزبانی دربی با صندلی های بدون شماره!

سایت باشگاه رم تغییر خواهد کرد

نخست وزیر پیشین مالزی بازداشت شد

375 میلیون فرصت شغلی در چین ایجاد شد

نرخ مرغ گرم در روزهای تاسوعا و عاشورا

از اجرای طرح پاکبانان محرم تا سفره های احسان حسینی

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا کمک نخواهد کرد

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم

عراق و اقغانستان چقدر کفش ایرانی می خرند؟

استپ وی 125 میلیون تومان شد

بارش باران و مه گرفتگی در محورهای شمالی کشور

ب.ام.دبلیو صفر در بازار چند؟

عزاداری ظهر تاسوعا در تبریز / 2

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

چرا مردم به جای سهام، طلا می خرند؟!

تولید اتوبوس کاهش یافت

قیمت روز آپارتمان در شهر مقدس مشهد؟

افزایش قیمت نفت موقتی و ناشی از تحریم است

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

بسته اقتصادی چین برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا

روش زرشکی شدن مربای به و نکاتی برای طبخ آن

کاهش تولید اتوبوس در کشور

امشب شب عاشورا است

آئودی e-tron معرفی شد؛ اولین خودروی برقی تولید انبوه ارباب حلقه ها

استعفای مدیرعامل بزرگترین بانک دانمارک در پی اتهام پولشویی

واگذاری بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی

شرایط الحاق ایران به FATF

صادرات بیش از 34 تن فرآورده لبنی ایران به روسیه

سقوط جنگنده میگ در روسیه

نقش FATF در گرانی ارز

بخشنامه جدید واردات ارز و طلا به کشور

کشف ماده ای که 10 میلیارد برابر سخت تر از فولاد است

برای اهدای لوازم تحریر، نذر کنیم

چه میزان کفش به عراق و افغانستان صادر می کنیم؟+ جدول

سپردن رمه به گــرگ کار نا رواست

حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است/ وکیلی: وضع موجود را بشناسیم بعد سوال کنیم

حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است/ وکیلی: وضع موجود را بشناسیم بعد سوال کنیم