مطالب مرتبط:
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است/ وکیلی: وضع موجود را بشناسیم بعد سوال کنیم
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور برای جامعه شفاف سازی است
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور برای جامعه نوعی شفاف سازی است
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است
حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور برای جامعه نوعی شفاف سازی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 01:252018-08-18اقتصادي

حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است/ وکیلی: وضع موجود را بشناسیم بعد سوال کنیم


دو نماینده مجلس از فراکسیون های ولایی و امید درباره موضوع سوال از رییس جمهوری در جمع خبرنگاران تعدادی از رسانه ها با هم مناظره کردند.

.

- دو نماینده مجلس از فراکسیون های ولایی و امید درباره موضوع سوال از رییس جمهوری در جمع خبرنگاران تعدادی از رسانه ها با هم مناظره کردند.

به نقل از ایسنا، حسینعلی حاجی دلیگانی در ابتدای مناظره ای که با حضور محمدعلی وکیلی عضو فراکسیون امید در خبرگزاری ایسنا در حال برگزاری است، گفت: امیدوارم در روز جلسه سوال از رییس جمهور حقوق مردم در قانون اساسی روشن شود.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی گفت: بهترین نتیجه ای که از سوال از رییس جمهور حاصل خواهد شد صرف نظر از رای آوردن یا نیاوردن سوال محورهای پنج گانه و شفاف سازی برای جامعه است.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی سوال از رییس جمهور را دارای پنج محور دانست و افزود: نابسامانی های به وجود آمده از موسسات مالی و اعتباری، عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم های بانکی با وجود وعده های داده شده پس از برجام، عدم اقدام شایسته دولت در کاهش نرخ بیکاری، دلایل رکود شدید اقتصادی طی چند سال گذشته و افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش ارزش پول ملی از محورهای سوال از رییس جمهور است.

وی یادآور شد: تا قبل از اعلام وصول سوال از رییس جمهور، پنج نوبت سوالاتی از رییس جمهور مطرح شد، اما هر بار با کاهش امضاها از نصاب لازم افتاد.

این عضو فراکسیون ولایی با اشاره به بدهی سنگین موسسات مالی و اعتباری به سپرده گذاران گفت: نابسامانی های موسسات مالی و اعتباری موجب نگرانی 20 میلیون نفر از ایرانیان شد که البته تا این لحظه 24 هزار میلیارد تومان از سپرده های مردم در موسسات مالی و اعتباری توسط خزانه و خط اعتباری بانک مرکزی بازپرداخت شده ولی هنوز قسمت عمده سپرده های مردم در این موسسات باقی مانده است.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نرخ بیکاری، اظهار کرد: هر روز شاهد اضافه شدن به خیل لشگر بیکاران کشور هستیم، اما رییس جمهور در آخرین اظهارنظر خود علاوه بر رد وجود تعداد زیاد بیکاران از بازگشت شاغلان بیکار شده به محل کار خود سخن گفت.

به گفته حاجی دلیگانی رکود شدید اقتصادی حاصل بی برنامگی یا برنامه های ضعیف دولت است.

در حالی که رییس جمهور در روز رای اعتماد به وزرا برنامه های مدونی در حوزه اقتصاد ارائه داد و ما اکنون گرفتار رکود تورمی هستیم.

محمدعلی وکیلی در ادامه در پاسخ به حاجی دلیگانی گفت: ساختار قانون اساسی ما برپایه پاسخگو بودن و پاسخگو نمودن مسئولین و قوای سه گانه و رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی است ابزارهایی در قانون برای پاسخگو نمودن دستگاه اجرایی به مجلس وجود دارد.

همچون تذکر، سوال، استیضاح و همچنین تفحص.

این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: به لحاظ گفتمانی نقطه کانونی جریان ما مطالبه پاسخگویی است.

جریان ما نمی تواند مخالف سوال از رییس جمهور یا استیضاح وی باشد.

تابوی تاریخی سوال از رییس جمهور در گفتمان ما محلی ندارد.

تابوسازی از ظرفیت های قانون اساسی مهم ترین عامل عقب افتادگی ما است.

چه در حوزه نظارتی و یا چه در حوزه اخذ رای مستقیم مردم در مسائل مهم کشور.

وکیلی بیان کرد: این که در شرایط کنونی ضرورتی باشد که ما باید از ابزار سوال از رییس جمهور برای پاسخگویی استفاده کنیم من مخالفتی ندارم.

یک سالی در هیات رییسه مسئول این بخش سوال بودم.

دوستان در جریان بی طرفی من در این حوزه سوال در آیین نامه هستند، ولی آقای حاجی به عنوان عضو فعال جریان مقابل ما در مجلس شورای اسلامی جمله ای را در رسانه ها مطرح کردند و نسبتی را دادند که شاید منصفانه نباشد.

وی ادامه داد: این نسبت این بود که عدم همراهی برخی نمایندگان از این سوال به منزلی مردمی نبودن و همراهان این سوال به منزله مردمی بودن آنها است.

من هم گفتم برای عدم سوال از رییس جمهور در شرایط فعلی حاضر به مناظره هستم.

مطالبه پاسخگویی و پاسخگو نمودن مقامات جزو اصول جریان گفتمان ماست.

در جریان فعلی ما با دوستان در این که کشور وضعیت خوبی ندارد هم نظر هستیم ولی دلیل آن چیست؟ سهم هر کدام از جریانات در وضع موجود به چه میزان است؟ ما در این موضوع اختلاف داریم سهم دولت آقای روحانی در وضع موجود کمتر از 10 درصد است.

برای توجه به این موضوع باید مولفه های ایجاد وضع موجود را بشناسیم و بعد بیاییم سوال مطرح کنیم.

وکیلی ادامه داد: اما سهم دولت آقای روحانی در ناکامی در برون رفت از این شرایط کشور بالای 50 درصد است.

هر عاملی می خواهد عامل پیدایش وضع موجود باشد، ولی مسئول برون رفت از این شرایط موجود آقای رییس جمهور است.

من معتقدم که سوال از یک جریان خاص از رییس جمهور در مقصر بودن بالای 50 درصد ناکامی از برون رفت وضع موجود یک نوع انحراف و پاک کردن صورت مساله است.

اول باید سوال از عاملین وضع موجود باشد و بعد سوال و اصلاح رییس جمهور.

در ادامه این مناظره خبرنگار ایسنا از حاجی دلیگانی پرسید به چه دلیل شما بر سوال از رییس جمهور اصرار دارید؟ و حاجی دلیگانی گفت: من از سوی جریان خاصی در این مناظره شرکت نمی کنم.

من اکنون خودم هستم خوشحالم که آقای وکیلی اذعان داشتند که سوال حق نمایندگان است ولی این که اشاره کردند ما باید ببینیم جریانات چه سهمی در این خصوص دارند در قانون اساسی جایگاهی ندارد.

ما براساس قانون اساسی باید مطالب را بیان کنیم.

در این قانون گفته نشده از جریان خاصی می توانیم سوال کنیم که آقای وکیلی اشاره می کند، ما براساس قانون اساسی صحبت می کنیم.

وی افزود: اصل 113 قانون اساسی بیان می کند مسئول اجرای قانون اساسی و همچنین مسئول اجرای مسائل اجرایی کشور به جز اصل 110 برعهده رییس جمهور است.

رییس جمهور کنونی در میان رییس جمهورهای دیگر در این 40 سال بیشترین اختیارات را دارد.

علاوه بر اختیاراتی که قانون اساسی به وی داده و اختیارات شورای هماهنگی اقتصاد اختیاراتی را از ناحیه ولی امر مسلمین به وی داده شده و دو قوه دیگر به نوعی ملزم به همکاری با رییس جمهور شدند.

در واقع دولت و رییس جمهور محور اصلی هستند.

ما در خصوص برون رفت از این وضعیت سوال داریم.

باید بیایند در خصوص این پنج محور توضیح دهند.

حاجی دلیگانی گفت: دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز چه کرد؟ اگر در دولت اول خود بیان می شد که مقصر این موارد دولت قبلی است اکنون در دولت دوازدهم چه می گویند؟ دولت قبل که دولت خودشان بود و یا مسائلی که در خصوص تحریم ها گفتند مطالب اینها وجود دارد.

این پنج سوال که طرح شد مربوط به وضعیتی است که ایشان باید گزارش دهد و اگر راهکاری داشته با مردم در میان بگذارد، چرا که بهترین قضاوت را مردم خواهند کرد.

وی افزود: میان ارائه ی دو بسته ارزی که در اواخر فروردین ماه و در 16 مردادماه ارائه شد دو اتفاق رخ داد اینها تقصیر چه کسی است؟ فقط 57 تن طلا به نحوی فروش می رود و آن وقت می گویند چرا فلانی بیش از 30 هزار سکه می خرد.

شما چرا عرضه کردید؟ در همین مدت 9 میلیارد و به روایتی 18 میلیارد دلار ارز ذخیره ارزی کشور اصلا چرا به صورت نامناسب توزیع شد.

این ارز برای روز مبادای کشور بود.

آن وقت یک آژانس مسافرتی با فرد تماس می گیرد و می گوید شما می توانید به صورت رایگان برای مثال به آنتالیا بروید.

من مخالف سفر نیستم ولی چرا باید با ارز 4200 تومانی خاکی که برای رفاه گربه است وارد شود، چرا باید 300 دستگاه نعش کش برای شهرداری وارد شود.

این موضوع در شورای شهر کنونی، در دولت کنونی و با رضایت رییس مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاده است.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: یک توییتی زده شد که از 30 نماینده تهران جزو امضاء کنندگان سوال نیستند.

ما خطاب به جریانی موضوعی را مطرح نکردیم.

ما فکر کردیم مسائلی که در این سوالات است در تهران اتفاق نیفتاده سوال هم مربوط به مردم تهران و هم مربوط به مردم کشورمان است.

وکیلی در ادامه اظهار کرد: استیضاح رییس جمهور تابو نیست و جزیی از پلن جمهوری اسلامی محسوب می شود اما عدم همراهی در امضای سوال با آقای حاجی دلیگانی و سایر دوستانشان بدان معنا نیست که ما انتقاداتی به دولت نداریم بلکه حرفمان آن است که اگر با طرح سوال به دنبال ترمیم وضعیت و بهبود آن بودیم حتما آن را امضا کرده و پیش قراول می شدیم اما بحث بر این است که محتوای سوال و تمسک به مسائل جزیی شبهه آفرین است.

وی افزود: ورژن اول سوال این بود که رییس جمهور در قبال موسسات مالی و اعتباری باید به مجلس پاسخ دهد و اینکه چرا حقوق مردم تامین نمی شود.

آن موقع می گفتیم که حتما باید از رییس جمهور سوال شود اما حرف ما این است که قبل از سوال از رییس جمهور دیگرانی که موسسات را ترویج داده و اجازه دادند این موسسات منابع مردم را گرفته و آنها را تشویق به این کار کردند پاسخ دهند.

آنها از اعتماد مردم سوء استفاده کردند.

موسساتی که کارشان از مشهد شروع شد و با استفاده از اسامی و عناوین نمادین مقدس و پشتوانه دستگاه های پر قدرت کارشان را شروع کرده و مردم به آنها اعتماد کردند.

این عضو فراکسیون امید یادآور شد: ما نمی گوییم از رییس جمهور سوال نشود بلکه حرف مان این است که باید از کسانی که موسسات مالی و اعتباری را درست کرده سوال پرسیده شود، آنها تاثیر مستقیمی در ایجاد وضع موجود و به هم ریختگی مالی دارند.

وضعیتی که آنها درست کردند باعث شد که 24 هزار میلیارد پول پر قدرت از خزانه برداشته شده تا طلب های مردم داده شود اما متخلفان موسسات مالی کجا هستند؟، چرا باید از بیت المال به جای متخلفین پول مردم داده شود.

چرا کسی از آنها سراغ نمی گیرد؟.

وکیلی افزود: چرا آقای حاجی و دوستانشان که از رییس جمهور سوال کردند نپرسیدند که صاحبان موسسات مالی کجا هستند؟ چرا نباید یکجا از آنها سوال شود که پول ها و منابع کجا رفته است؟.

چرا باید از جیب مردم این پول ها پرداخت شود.

یکی از عوامل مهم وضعیت بازار ارز و سکه در شرایط فعلی تزریق 24 هزار میلیارد پول پر قدرت از خزانه است که باید این پول را متخلفان می دادند.

وی در عین حال گفت: رییس جمهور باید درباره این موضوع پاسخ دهد که سهم دولتش در نداشتن تدبیر لازم در موسسات مالی متخلف چه بوده؟ قطعا باید رییس جمهور به سهم خود پاسخ دهد اما قبل از او باید مشخص شود که این موسسات با چه پشتوانه پر قدرت و چگونه تشکیل شده اند.

سوال از رییس جمهور اشکالی ندارد کما اینکه باید درباره ضعف تدبیر دولتش در مهار بحران سوال شده و پاسخ دهند.

این عضو هیات رییسه مجلس خاطرنشان کرد: قبل از رییس جمهور باید از قوه قضاییه سوال پرسید که چرا برخورد نکردند و چرا اکنون برخورد نمی کنند؟.

چرا جریان رسانه ای دنبال این موضوع نیستند و مردم باید جور آنها را بکشند.

مگر می شود کسی کلاه ملت را بر دارد و بعد در مجلس شو راه انداخته و دولت را تحت فشار قرار دهند.

همان جریاناتی که پشت موسسات در مشهد بوده در دیماه گذشته اعتراضات خیابانی را راه انداخته و مدیریت کردند.

همان هایی که باید در چهارراه ها محاکمه می شدند چون از ملت کلاهبرداری کردند.

آنها دست پیش را گرفتند و اتفاقات دی ماه را ایجاد کردند تا انحراف جدید به وجود آورند بعد دولت را مجبور می کنند که در شرایط احساسی تصمیم غلط بگیرد که آن تزریق پول پر قدرت از جیب مردم بود.

وکیلی همچنین سوال از رییس جمهور درباره ناتوانی دولتش در مهار قاچاق را درست دانست و خاطرنشان کرد: دولت روحانی باید پاسخ دهد که چه کاری درباره مهار قاچاق انجام داده است؟ البته به این شرط که اجازه دهیم همه چیز را بگوید.

رییس جمهور باید بیلان کاری درباره گمرکات رسمی بدهد و اینکه سهم قاچاق از گمرک چقدر است؟ اما در عین حال ناگفته ها را هم بگوید.

یعنی به او فرصت دهیم که توضیح دهد قاچاق چطور انجام می شود؟ وی افزود: اگر مشخص شود که دولت روحانی بالای 50 درصد در حوزه قاچاق بر اساس اختیاراتش سهم داشته است بنده جلوی اصحاب رسانه اعلام می کنم که حاضرم پشت استیضاح روحانی را به این دلیل امضاء کنم.

البته اگر مشخص شود که دولت او بیش از 50 درصد در قاچاق تقصیر داشته است.

وکیلی ادامه داد: سوال دیگر درباره آن است که چرا تحریم های بانکی ادامه دارد و یا به عبارت دیگر چرا برجام به سرانجام نرسیده است.

در پاسخ باید گفت که به سرانجام نرسیدن برجام دلایلی دارد.

ما یک طرف برجام هستیم.

قرارداد و پروتکلی امضا شده که باید طرفین پاسخگو باشند.

ما نمی توانیم مسئول رفتار ترامپ باشیم، کما اینکه در داخل نظام هم مسئول رفتار کسی نیستیم چه برسد به اینکه بخواهیم مسئول رفتار ترامپ باشیم.

ما مسئول رفتار خودمانیم، نمی توانیم بگوییم 1+5 تعهداتش را انجام نداده است.

وی ادامه داد: البته درست می گویم آنها به کف تعهداتشان پایبند نبودند ما در مقابل این بی تعهدی دو حالت بیشتر نداشتیم یا باید به دلیل نقض برجام و عدم پایبندی طرف های مقابل خارج می شدیم و طرح های سانتریفیوژها را به حرکت در می آوردیم و طبق آرزوهایمان اورانیوم را تولید می کردیم اما باید ببینیم چه اتفاقی می افتاد.

در این شرایط ما ذیل فصل هفتم قرار گرفته و شرایطی به مراتب بدتر از آنکه هستیم رخ می داد.

این عضو فراکسیون امید افزود: شخصا معتقدم اگر زورمان می رسید و می توانستیم به دلیل بی تعهدی ها از برجام خارج می شدیم اما قطعا شرایطی به مراتب بدتر رخ می داد.

البته بخشی از سوال آن است که چرا از سفره ای که برجام پهن کرده نتوانسته ایم به دلیل بی عرضگی دستگاه های اجرایی در سقف مقدورات از آن استفاده کنیم.

این سوال متوجه دولت است و انتقاد به رییس جمهور وارد است اما به نظرم باز هم ارزش مطرح کردن سوال از رییس جمهور را ندارد.

باید از وزرا سوال و یا استیضاح می شد.

وی افزود: ما در داخل برای شکست برجام و به بن بست رساندن آن کم کار نکردیم اگر قرار به مواخذه کسی است باید همه مواخذه شوند.

یعنی دولت برای بی عرضگی در برداشت میوه برجام و دیگران به دلیل ماجراجویی و دادن بهانه به دست دشمن جهت خروج از برجام باید مواخذه شوند.

در داخل مقصر کم نداریم.

به نقل از ایسنا، در ادامه حاجی دلیگانی این سوال را پرسید که آیا موضوع معیشت مردم امر جزیی است که وکیلی به این سوال پاسخ منفی داد.

حاجی دلیگانی در ادامه گفت: همه می دانیم که امروز قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده، آیا سوال درباره خیل بیکاران جزیی است.

اینکه در خیلی از شهرها بیکاری افزایش پیدا کرده آیا جزیی است.

دولت آقای روحانی سه سال و نیم فرصت داشت که موضوع موسسات را سامان داده و مدیریت کنند اما عرضه نداشت تا موسسات را به اینجا رساند.

اگر دیگران را مقصر بدانیم قطعا ممکن است که راجع به هر موضوعی ماهم مقصر باشیم ولی سوال پیش می آید که آیا گزارشی از مقصر بودن دیگران توسط رییس جمهور و دولت های یازدهم و دوازدهم به جایی داده شده است.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی یادآور شد طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را در 13 محور دنبال کردیم که هشت ماه طول کشید در کمیسیون مطرح شود.

در بار آخر آقای سیف نزدیک به 10 بار التماس کرد این کار نشود.

چرا آقای سیف ناراحت و مخالف تفحص بود.

یکی از محورهای ما موضوع موسسات بود.

باید ریشه این مسائل مشخص شود.

ما بحثی نداریم، باید با گذشتگان نیز برخورد صورت گیرد اما آیا قبول ندارید یکی از علل ایجاد وضع موجود رشد نقدینگی یا همان پول پرقدرت است.

وی با طرح این پرسش که آیا روحانی در سال 92 با این میزان نقدینگی دولت را تحویل گرفت، افزود: دولت چه اقدامی در کنترل نقدینگی کرده است.

مگر گفته می شود که میزان نقدینگی کشور 1.

6 تریلیون تومان است.

این یعنی در مدت پنج سال نقدینگی چهار برابر افزایش پیدا کرده است.

آن زمان که آقای رییس جمهور در مجمع بودند با همکاری آقای نوبخت، ترکان و نهاوندیان کتابی را نوشتند که در آن گفته شده باید اقتصاد کشور طبق نئولیبرال ها اداره شود.

این اعتقاد آقایان است، حال اینکه همه اقتصاددانان اعم از اصلاح طلب و اصولگرا تاکید داشتند که با 24 بند سیاست های اقتصاد مقاومتی می توان تصمیمات خوبی برای کشور گرفت اما آیا دولت بر این اساس و این مکتب اقتصاد کشور را اداره می کند.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: ما از رییس جمهور می خواهیم همه چیز را بگوید و موضوع ناگفته ای را نگذارد که بماند.

چرا مردم را تهدید به گفتن می کنید.

مردم نگران دانستن نیستند ما هم نگران نمی شویم.

هیچ اشکالی وجود ندارد ولی شفاف توضیح دهند که قرار بود 700 هزار شغل در سال ایجاد کرده و یا موضوع قاچاق را سامان دهند اما چه شد؟ وی در مورد سوال پیرامون برجام از رییس جمهور گفت: مگر نه اینکه الزامات 9 گانه به مثابه قانون است.

در بند اول آن به صراحت گفته شده که تضمین کتبی از طرف مقابل گرفته شود.

چرا نگرفتید؟ مگر در ماده 3 مصوبه مجلس نیامد که در صورت بد عهدی چه کارهایی صورت گیرد.

اقدام متقابل یعنی گام در مقابل گام طرف دیگر ولی ما چه کردیم.

چرا یکباره سقف تعهدات را ما انجام دادیم اما طرف مقابل کف تعهدات را انجام نداد.

چرا برخی خطوط قرمز رعایت نشد.

چرا نماینده رییس جمهور در مذاکرات با آرنج به پهلوی آقای ظریف زد و گفت که هر چه زودتر مذاکرات را تمام کن تا برویم.

وی افزود: من از آقای ظریف سوالی مطرح کردم که در مرحله طرح در کمیسیون است مبنی بر اینکه اگر زورتان بر مذاکرات نرسید چرا به مردم نگفتید و یا حداقل در جلسات غیرعلنی مجلس بیان نکردید تا تدبیری برای مذاکرات انجام شود.

وکیلی در بخش دیگری از این مناظره درباره زمان طرح سوال از رییس جمهوری، گفت: تا الان که من در جریان هستم آقای روحانی روز حضورشان در مجلس را تعیین نکرده ولی طبق آیین نامه سقف زمانی حضور ایشان در مجلس برای پاسخگویی به سوال نمایندگان تا دهم شهریورماه است.

قاعدتا ایشان پس از تعطیلات مجلس در یک جلسه علنی حضور می یابد و به سوالات پاسخ می دهد.

این جلسه نهایتا هفته آینده خواهد بود.

وی درباره این سوال که چرا مجلس به وظیفه نظارتی خود خوب عمل نکرده، گفت: من این را قبول دارم، ابزارهای نظارتی متنوع است اما عواملی در آن دخالت دارد که این ابزارها را از کارکرد لازم می اندازد.

خوب نیست که ما موارد زیادی از استیضاح را می آوریم و تنها یکی از آنها به نتیجه می رسد یا اینکه استیضاح در میانه راه به هر دلیلی منتفی می شود.

طبق آماری که من از مجالس گذشته گرفتم تعداد سوالات از وزرا در این دوره بی سابقه است.

این عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه تکثر سوالات از وزرا ممکن است ارزش سوال را پایین بیاورد، تصریح کرد: در حال حاضر موارد سوال به لحاظ کمی خوب است ولی به لحاظ تاثیرگذاری در آیین نامه اشکالاتی است و من به این مساله اذعان دارم.

در گذشته یک فهم از آیین نامه وجود داشت که اگر وزیری سه کارت زرد بگیرد باید بعد از آن استیضاح شود، این چیز خوبی بود اگرچه در آیین نامه وجود نداشت.

الان به گونه ای است که یک وزیر هر تعداد کارت زرد بگیرد تاثیری ندارد.

وکیلی ادامه داد: گاهی یک تحقیق و تفحص یا یک گزارش یک سال وقت نمایندگان را می گیرد و در نهایت به تشخیص قاضی بستگی دارد و کل پروسه طی شده برای قاضی پرونده حکم قرینه را دارد و الزام آور نیست.

یا وقتی ماده 236 اعمال می شود و گزارشی به قوه قضاییه می رود شاهد این نیستیم که بعد از آن در دستگاه قضایی اتفاقی بیفتد.

مثلا اینکه یک نفر از یک وزیر شکایت کند یا اینکه گروهی از نمایندگان وقت بگذارند و گزارشی تهیه کنند یا تحقیق و تفحص کنند به لحاظ ضمانت اجرا یا آثار مترتب بر آن تفاوتی ندارد.

وی همچنین گفت: همین سوال از رییس جمهوری باید هر سوال به صورت جداگانه به رای نمایندگان گذاشته شود.

اگر رای آورد به عنوان یک پرونده به قوه قضاییه می رود، تا اینجا کار مجلس است و بعد از آن از عهده مجلس خارج است در حالیکه برداشت من از قانون اساسی این است که دامنه نظارت نمایندگان عام است اما به لحاظ عملیاتی دامنه نظارت نمایندگان معطوف و محدود به قوه مجریه است.

به نظر من و طبق برداشت از قانون اساسی، همه دستگاه هایی که به شکلی از بودجه عمومی ارتزاق می کنند باید مورد نظارت مجلس باشند.

این عضو هیات رییسه مجلس در ادامه یادآور شد: عملا آثار مترتب بر کار ما باید توسط قوه قضاییه که قوه مستقل است و طبق تشخیص خود عمل می کند اعمال شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه دولت در مورد کنترل بازار ارز اشتباهاتی کرده، گفت: برخی از این تصمیمات غلط بوده و خسارت زیادی هم به اعتماد مردم وارد کرد اما حتی اگر تجویز درست، کارشناسانه، علمی و مورد اجماع بود و برآیند اجماع جامعه نخبه هم بود در این وضع جواب نمی داد.

فضای عمومی جامعه نسبت به تجویزها فضای مثبتی نیست، باید ذهنیت عمومی جامعه را مثبت کرد.

متاسفانه این ذهنیت در حال حاضر منفی است و این به دیوار بی اعتمادی که ایجاد شده بر می گردد.

باید ببینیم چه اتفاقاتی مردم را به اینجا رسانده وگرنه مردمی وفادارتر به سرزمین خود در زیر این آسمان از مردم ایران پیدا نمی شود و حتما تعلق سرزمینی مردم ما قوی تر از ترکیه است، اکثر آنها هم به نظام شان دل بسته هستند.

وکیلی ادامه داد: باید ببینیم وضعیت آنقدر خوب نیست که با یک نسخه ارزی قابل جبران است یا اینکه مجموعه اقدامات اعتمادآفرین باید انجام شود.

طبیعتا نظر ما (وکیلی و حاجی) در مورد رهایی از وضع موجود هم نظر متفاوتی است.

آقای حاجی فکر می کند سوال از رییس جمهور سناریویی برای بهبود وضعیت موجود است و ما می گوییم این سناریو جواب نمی دهد.

به اعتقاد من اگر عمق بدی این وضعیت فقط اقتصادی باشد حتما چاره دارد اما من معتقد نیستم بدی وضعیت معلول اتفاقات صرفا اقتصادی است.

وی همچنین افزود: ما در جمهوری اسلامی یک تجربه مشابه داشتیم، در سال های 73 تا 75 شرایط مشابهی را گذراندیم، مناسبات بین المللی فریز شد، تورم به بالای 50 درصد رسید و بحران ایجاد شد.

آن موقع هم برخی معتقد بودند شرایط و وضعی که به وجود آمده سیاسی است و یک اتفاق سیاسی باعث بهبود اوضاع شد.

در واقع شوکی وارد شد که اقبال عمومی را برگرداند و باعث شد نسخه عادی جواب بدهد.

این نماینده اصلاح طلب مجلس خاطرنشان کرد: من معتقدم کاش دولت تابع مکتبی بود ولو نئولیبرال.

اما اصلا مکتبی وجود ندارد.

ما سال ها هزینه کردیم که کشور را در ریل رسیدن به سند چشم انداز بیندازیم و آن خصوصی سازی، آزادسازی اقتصاد و کم کردن سایه دولت بود اما الان به سرعت نور کشور را به سمت دولتی کردن می بریم و با مکانیزم کنترل، ثبت سفارش و قیمت گذاری به نقطه اول بر می گردیم.

حاجی دلیگانی در ادامه این مناظره در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا سوال از رییس جمهور با استیضاح های مطرح شده تداخل دارد یا خیر؟ گفت: استیضاح وزیر کار که انجام شد و یک موضوع تمام شده است.

تا الان هم استیضاح دیگری اعلام وصول نشده است.

از زمانی که استیضاحی اعلام وصول شود هم 10 روز فرصت وجود دارد لذا در این زمینه تداخلی نیست.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی تصریح کرد: ما همان طوری که به قوه اجرایی ایراد داریم به خود مجلس هم ایراد داریم و معتقدیم اقتدار، جایگاه و شان مجلس گاهی رعایت نمی شود.

ما به قوه قضاییه هم انتقاد داریم، الان مردم از قوه قضاییه انتظار دارند در این شرایط با مسببین وضع موجود برخورد کند.

قوه قضاییه علاوه بر اختیارات قانونی از رهبری هم استجازه کرده و اختیارات بیشتری از جانب احکام حکومتی دریافت کرده که باید پای کار بایستد و با افرادی که در داخل به مردم صدمه می زنند، برخورد کند.

دستگاه اجرایی، قوه قضاییه و مجلس همه باید به میدان بیایند.

وی ادامه داد: به جز بخش کوچکی از مردم که در قالب دلالی و واسطه گری و بدون رعایت حال عموم فعالیت می کنند باقی مقصر نیستند، درصد قابل توجهی از تقصیرها متوجه دولت، درصدی متوجه مجلس و درصدی هم متوجه قوه قضاییه است.

در واقع مردم کارفرما و ما پیمانکار هستیم و باید کار را درست انجام دهیم.

حاجی درباره تلاطمات بازار ارز نیز اظهار کرد: اتفاقاتی که در حوزه ارز و سکه رخ داد این بود که در اواخر سال گذشته سیل ویرانگر نقدینگی به هر سمتی از اقتصاد تمایل پیدا کرد و آن سمت را خراب کرد.

قبل از عید این حجم نقدینگی به سمت ارز رفت و بازار ارز را متلاطم کرد و همزمان به سمت سکه رفت، اگر ما الان این سوال را از رییس جمهور مطرح نکنیم، چه زمانی مطرح کنیم.

اگر نپرسیم چه کسی پایین آمدن قدرت خرید مردم را جبران می کند پس چه کسی باید سوال کند.

طبق اصل 113 قانون اساسی، اجرای قانون به عهده رییس جمهور و دولت است.

اگر هم در قوانین نقص و اختلالی است ایراد از مجلس است.

این نماینده مجلس ادامه داد: می دانید چه تعداد جوان در این ایام عازم زندان شدند، مثلا جوانی بنا بوده هر ماه یک سکه به همسرش بپردازد، الان سکه دو برابر و بیشتر شده و نمی تواند این مبلغ را بدهد لذا عازم زندان می شود.

یا کارگرانی که پنج ماه است حقوق نگرفتند یا بازنشستگانی که با 30 روز خدمت، یک میلیون و 200 هزار تومان حقوق می گیرند و مشخص نیست چطور می توانند اجاره بدهند و خوراک و پوشاک شان را تامین کنند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش، گفت: ما در بخش آموزش هم دچار تناقض هستیم.

به مردم می گوییم پول به مدارس ندهید اما مدیران از مدارس پول می گیرند.

ستاد آموزش و پرورش به مدارس می گوید هر کدام باید 10 میلیون تومان به هزینه ها کمک کنید، یک اداره آموزش و پرورش 150 مدرسه دارد که اگر از هر کدام 10 میلیون تومان پول بگیرد عدد بزرگی می شود و اینها فشارهایی است که به مردم وارد می شود.

محمدعلی وکیلی نیز در بخش دیگری از این مناظره در پاسخ به این سوال که حد حمایت فراکسیون امید از دولت چه اندازه است؟، گفت: حمایت ما از دولت آقای روحانی در ضعف مقدورات و حق انتخابی بود که داشتیم.

اگر گزینه دیگری بود شاید انتخاب ما هم چیز دیگری بود.

ظرف مقدورات کسانی بودند که ما بین آنها آقای روحانی را پسندیدیم، اگر الان همان ها به صحنه بیایند به رغم انتقاداتی که به روش و منش آقای روحانی داریم حتما باز هم ایشان را انتخاب می کنیم اما معنایش این نیست که آقای روحانی انتخاب اصلح ما در هر شرایطی بوده است.

ما در همان زمان هم گفتیم که انتخاب آقای روحانی به معنی چک سفید امضا نیست و مشروط است.

شرط ما این است که دولت کارآمدی تشکیل شود و ایشان به آنچه وعده داده عمل کند و پایبند باشد.

این عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: آقای روحانی نه دارای حزب سیاسی قوی بود و دیگر اینکه پیدا بود کدام جریان سیاسی ایشان را انتخاب کرده و به چه خاطر بوده است.

ایشان با دو چیز رای آورد؛ یکی میزان مجوزی که نهادهای مقبول مردم صادر کردند و دیگری شعارها و وعده ها به ملت.

در مقیاس عمل به وعده ها اما عقب ماندگی ایشان کاملا قابل نقد است البته ما با سوال اصلا مخالف نیستیم و سوال از رییس جمهوری را بدیهی و حق نمایندگان می دانیم ولی همراهی نکردن با سوال کنندگان معنایش این نیست که آقایان مردمی و ما دولتی هستیم.

ما می گوییم باید مسائل را درست تحلیل کنیم و سهم اتفاقات کنونی را درست توزیع کنیم.

حتما سوال کنندگان نیت خیرخواهانه داشتند و من اگر جای رییس جمهور بودم خودم برای حضور در مجلس و پاسخگویی اعلام آمادگی می کردم.

وکیلی با بیان اینکه سهم وضع کنونی فقط مربوط به دولت روحانی نیست، گفت: من معتقد نیستم تنزل دادن این شرایط به مسائل اقتصادی چیزی را حل می کند.

مردم ما در تنگنای معیشتی هستند و ما این را عامل سرخوردگی می دانیم.

ما برای این دولت هزینه سرسام آور معنوی کردیم و به خاطر اینکه بعضی کارها از عهده دولت بر نمی آید تاسف می خوریم ولی تنزل دادن عوامل و شرایط کنونی به عوامل اقتصادی و محدود کردن سهم دستگاه های مختلف به آقای روحانی، پاک کردن صورت مساله و انحراف است.

اگر می خواهیم ببینیم چه اتفاقی افتاده عوامل پیدایش شرایط کنونی خصوصا عوامل سیاسی را به بحث بگذاریم.

اگر به نتیجه رسیدیم که اکثریت سهم مربوط به آقای روحانی است هر چه تشخیص دادند همان را همراهی می کنیم.

حاجی دلیگانی گفت: پنج سوال ما از آقای روحانی معلوم است، این سوال ها اقتصادی است و نه سیاسی.

آیا شما مشکل مردم را همین محورها نمی دانید؟ وکیلی در این میان پاسخ داد: مشکلات فراتر از این است.

حاجی دلیگانی مجددا اظهار کرد: قانون اساسی میثاق ملی ماست، باید از ظرفیت آن استفاده کنیم.

آیا این را قبول دارید یا نه؟ شما هم سوال بیاورید ما هم آن را امضا خواهیم کرد.


کلید واژه ها: سوال از رییس جمهور - رییس جمهور - مجلس شورای اسلامی - موسسات مالی - نماینده مجلس - رییس جمهوری - مجلس - اسلامی - مناظره - خبرنگاران - اقتصاد - مردم - مالی - حاجی - امید - شورای - سپرده - اقتصادی - دولت - برنامه - رکود - کاهش ارزش پول - کاهش - جمهوری - ارزش پول ملی - قانون اساسی - ایسنا - رسانه - رکود تورمی - رای اعتماد

آخرین اخبار سرویس:
نرخ تولد در چین به کمترین رقم در 60 سال گذشته رسید

قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

کلاهبرداری با فروش قرص لاغری

کفش ملی دیگر زیان ده نیست

کاهش 40 درصدی بودجه نانو در لایحه 98/دو برابر اعتبارات از شرکت ها مالیات بر ارزش افزوده اخذ شد

استخدام مهندس شیمی در محدوده شرقِ تهران

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد فقدان راهکار برای اشتغال مولد و تثبیت آن در لایحه بودجه 98

خودروهای 70 تا 100میلیونی بازار تهران

چرا دولت طلبکارانه حرف می زند؟ /تجربه فیلترینگ در یک سال گذشته چه سود و چه زیانی داشت؟ /تا کی منتظر اتحادیه اروپا باشیم؟

باکس آفیس | شیامالان یک بار دیگر ترس آفرید

پشت پرده خانه های قدیمی ارزان قیمت در پایتخت+جدول قیمت

مناسب سازی 40 درصدی دستگاه های دولتی برای معلولان

چرا در اولین روز بهمن شاخص سهام بورس تهران 3653 واحد ریخت؟

جهیزیه حداقل 83 درصد گران شد

گوشت منجمد چگونه سر از رستوران ها در می آورد؟

دولت به گودِ «سفر» وارد شود

چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

به استنادآمار سازمان برنامه و بودجه؛ اعتبارات ریلی 98 به اندازه ساخت 55 کیلومترخط آهن بیشتر شد

کاهش قیمت مسکن در سال آینده؟

موستانگ عتیقه در تهران!/ عکس

نیاز است منابع جدیدی از سوی دولت به ما تزریق شود فرامرزیان: مسائل بازنشستگان را حل کردیم/ افزایش بودجه در منابع متفرقه قابل توجه بوده است

کاهش 30 درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

پرداخت سه برابری مستمری به مددجویان سال آینده نیز ادامه خواهد داشت

تکذیب شایعه کاهش مستمری مددجویان کمیته امداد

واردات 10 میلیون دلاری درب آسان باز شوی آلومینیومی

وام دهی بانک های چینی افزایش می یابد

کیش حلقه اتصال اقتصاد ایران و جهان می شود / تکلیف روحانی به جزیره /کیش کانون مذاکرات با شرکتهای خارجی شود

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

ابتکارِ متروی توکیو برای کاهش ازدحام در واگن ها

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 درباره چیست؟

این چیزها را در مایکروفر نگذارید

شامپاین با گرده طلا در فروشگاه های تهران +ویدئو

ساماندهی تراکنش های بانکی تیری بر پیکر سوداگران

افزایش 23درصدی بودجه فرصت های مطالعاتی درسال 98/ظرفیت اعزام به خارج در گرو تثبیت سیاست های ارزی

بازار داغ بدلیجات با گرانی قیمت طلا

طعنه جالب همتی به بازی دلالان در بازار دلار

نرخ بیکاری در چین به 4.9 درصد رسید

مارمولک ها از سبزه میدان بجنورد مهاجرت کرده اند؟

تولید نفت چین رکورد زد

نفت روز دوشنبه گران شد

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام 5 میلیون تومانی بازنشستگان

توزیع 600هزار گوشی با دلار دولتی در بازار + قیمت

محکومیت 970 میلیون تومانی پزشکان متخلف با شکایت 134 بیمار

طرح های غیر کارشناسی برای سهمیه بندی بنزین جو روانی جامعه را ملتهب می کند

نرخ تورم 20 درصد شد

مالیات بر ارزش افزوده گاهی چند بار از جیب مصرف کننده پرداخت می شود

26 ثروتمند جهان معادل 3.8 میلیارد نفر ثروت دارند

پول بیمه ها برای هزینه داروی بیماران خاص کافی است؟

تصویب کلیات طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

پرداخت 158 میلیارد تومان اعتبار به فدراسیون ها تا امروز

نرخ تورم دی ماه به 20.6 درصد رسید

قراردادهای سوآپ نفت خام تمدید نشده است

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 مجلس درباره چیست؟

نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!

انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک و خدمات پرداخت

کشف پول شویی 10 میلیارد تومانی در بیرجند

نقشه مهندس قلابی برای فروش طلاهای مسروقه

مصرف شیرخشک در لبنیات مجاز است؟

تعزیرات یک مجتمع تجاری را جریمه میلیاردی کرد

قراردادهای سوآپ نفت خام تمدید نشده است

بدون آب بدون زندگی

قیمت خودرو به قبل از سونامی گرانی باز می گردد؟

بهترین مقاصد خرید ملک در خارج از کشور در سال 2019

رییس کمیته امداد در گفت و گو با فارس: پرداخت سه برابری مستمری به مددجویان سال آینده نیز ادامه خواهد داشت

هشدار صندوق پول درباره کندی رشد اقتصاد جهان

شورای مسکن در استانها احیا شد

وزیر نفت: در تولید گاز از قطر جلو زدیم

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری و روستایی/ نرخ تورم به 20 درصد رسید

ایرانی ها روزانه میلیاردها تومان خرید اینترنتی می کنند!

فهرست برخی مؤسسات که سهم شان از بودجه کم شد

مکرون کمی نفس کشید

صنایع تبدیلی معدنی؛ حلقه گمشده بهره وری/ بودن یا نبودن کارخانه کک سازی سوادکوه تا 3 هفته آینده

دفاع عجیب نماینده خودروسازان از کیفیت خودرو در ایران

چه کسانی پول مشوق صادراتی مرغداران را خورده اند؟

نماینده کارگران در شورای عالی کار خبر داد افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

بخش اول/فعالان صنعت پوشاک کشور در میزگرد فارس مطرح کردند فعالیت 10 درصد صنعت پوشاک با ادامه قاچاق/ وارداتی که 260 هزار شغل را نابود می کند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2بهمن

ماه شمار شدن سود سپرده ها به نفع اقتصاد است

اسراییل و اوکراین یک منطقه آزاد تجاری می سازند

لوتوس تولید خودرو در چین را آغاز می کند

سرقت از بانک با بیل مکانیکی!

خودروسازها باید به تعهداتشان عمل کنند

عیدی سال 98 کارگران مشخص شد

جـزئـیـات طـرح سهمیـه بندی بنزین؛ روزی یک لیتر بنزین برای هر ایرانی

تعزیرات یک مجتمع تجاری را جریمه میلیاردی کرد

جزییات طرح جدید سهمیه بندی بنزین؛ به هر ایرانی چقدر می رسد؟

مالکیت توزیع شده چیست و چگونه به رشد کشور هند کمک می کند

کاهش تغییرات اقلیمی با مدیریت نیتروژن در کشاورزی

قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسید

آخرین قیمت صفحه ستون در بازار

رنو تلیسمان 2017 در بازار چند؟

قیمت انواع تلسکوپ در بازار

اگر هنوز برای کارت سوخت المثنی ثبت نام نکرده ایم، چه کنیم؟

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

کاهش تولید اوپک و متحدانش مانع کاهش قیمت نفت می شود

بنزین سهمیه بندی می شود؟

کفش ملی دیگر زیان ده نیست

سایپا چه تعداد خودرو پیش فروش کرده است؟

مشکل گرانی چگونه حل می شود؟

حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است/ وکیلی: وضع موجود را بشناسیم بعد سوال کنیم

حاجی دلیگانی: سوال از رییس جمهور شفاف سازی است/ وکیلی: وضع موجود را بشناسیم بعد سوال کنیم