مطالب مرتبط:
گزارش فارس از شنبه های انقلاب؛ رفاه و ارتقای سطح زندگی رتبه 18 ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم / ارتقای سن امید به زندگی به 76 سال
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین استانداری خراسان رضوی: ایران در رتبه ششم پناهنده پذیری دنیا/ 95 درصد اتباع خارجی در مشهد زندگی می کنند
ایران در رتبه ششم پناهنده پذیری دنیا/ 95 درصد اتباع خارجی در مشهد زندگی می کنند
نجات ایران در گرو تصمیم امسال ماست/تصمیم سختی که 30 سال قبل توسط مسئولان گرفته شد و صلحی پایدار، پرفایده و کم هزینه را برای ایران و نظام به ارمغان آورد/امید به آینده و وفاداری دوسویه نظام و مردم دچار خدشه شده است
توییت ظریف: دولت آمریکا می خواهد دنیا باور کند که نگران مردم ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 01:052018-08-18اقتصادي

رتبه 18 ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم / ارتقای سن امید به زندگی به 76 سال


به اعتقاد وزیر سابق رفاه از نظر بانک جهانی رتبه 18 در دنیا را در زمینه قدرت خرید مردم داریم که در گذشته اصلاً رتبه ای نداشتیم همچنین پوشش آموزش برای کسانی که امکان تحصیل نداشتند 60 درصد افزایش یافته است.

- شعارسال": عبدالرضا مصری در سلسله نشست های شنبه های انقلاب با موضوع کمیته رفاه و ارتقای سطح زندگی گفت: بررسی مباحث رفاهی در جریان انقلاب باید توأم با سایر بحث ها صورت گیرد شاید جوانان امروز سرمایه های اجتماعی گذشته را ندیده باشند این در حالی است که در ابتدا گرفتار درگیری های خیابانی و گروهک های ناشی از استکبارها بودیم و پس از آن هم گرفتار هشت سال دفاع مقدس شدیم که عمده منابع از فرودگاه ها و نیروگاه ها را از دست دادیم.

وی ادامه داد: خسارت ناشی از جنگ 20 سال نیاز به بازسازی برایمان ایجاد کرد در حالی که ما خیلی زودتر می توانستیم این راه را طی کنیم و اکنون هم تحریم ها آغاز شده است تحریم هایی که در دنیا بی سابقه بوده و علی رغم آن بسیاری از پیشرفت ها را در حوزه علم و فناوری، دفاعی، نانو، پزشکی و غیره کسب کرده و اکنون جزو هفت تا 10 کشور برتر دنیا هستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و وزیر سابق رفاه گفت: ما در جنگ فقط سرمایه های مادی را از دست نداده ایم بلکه نیروهای مؤثر و سرمایه های معنوی از دست داده ایم که می توانستند اکنون در حیطه ساماندهی و بازسازی کمک حال کشور باشند.

مصری در مورد میزان برخورداری از رفاه گفت: شاخص های رفاه در دنیا 18 تا 22 شاخص معرفی شده که میزان درآمد، بهداشت، امید به زندگی، خدمات توانبخشی، حمل ونقل و مسکن و غیره را شامل می شود در کنار آن شاخص احساس هم که در بین مردم وجود دارد نیز تعریف می شود.

اینکه مطالبات از میزان رفاه بالا برود و مردم آن را احساس کنند شاخص مهمی است که متأسفانه مردم احساس کمتری از این رفاه در کشور دارند چرا که 250 شبکه خبری جهانی علیه ما برنامه تولید می کند.

وی گفت: علی رغم تمام مشکلات و بازسازی ها نمره بالایی در شاخص های رفاهی داریم هر چند که قبول داریم راه های نرفته زیادی وجود دارد که مبارزه با مفاسد یکی از آنهاست که باید با آن برخورد شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و وزیر سابق رفاه با اشاره به شاخص امید به زندگی، گفت: این شاخص که واکسیناسیون، تغذیه، بهداشت را شامل می شود کشور ما در اوایل انقلاب در رتبه 142 قرار داشت که اکنون به 63 رسیده و سن امید به زندگی از 55 به 76 سال افزایش یافته است.

مصری تصریح کرد: امروز صد درصد شهرها و 91 درصد روستاها از برق برخوردارند، 91 درصد روستاها و شهرها آب آشامیدنی سالم دارند، 90 درصد روستاها و شهرها از نعمت گاز و مخابرات برخوردار بوده و 85 درصد آنها از شبکه های بهداشت و درمان استفاده می کنند.

وی با اشاره به نظام پرداخت بیمه در کشور، گفت: در تمام دنیا محاسبات پرداخت بیمه شونده اهمیت دارد این در حالی است که در کشور ما سهم پرداختی دولت بسیار بالاست در بحث بیمه کارگران روزمزد ساختمانی 7 درصد را کارگران پرداخت می کنند که در حال حاضر 1.

2 میلیون خانوار از این بیمه برخوردارند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و وزیر سابق رفاه افزود: در بحث بیمه رانندگان نیز بیش از یک میلیون راننده تحت پوشش بیمه رفته اند که 16 درصد حق بیمه را دولت می دهد و در بیمه روستاییان و عشایر 66 درصد را دولت واریز می کند و بیمه سلامت نیز صد درصد رایگان است.

مصری گفت: به دنبال این هستیم از بسته های حمایتی بکاهیم و به سمت بسته های بیمه ای برویم و در این راستا از دو میلیون خانوار به 10 میلیون خانوار جمعیت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی را افزایش دادیم و در این میان دولت 120 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است یعنی حق بیمه خود را نپرداخته است.

وی گفت: از نظر بانک جهانی در حوزه قدرت خرید مردم رتبه 18 در دنیا را داریم که در گذشته اصلاً رتبه ای نداشته ایم همچنین در گذشته 40 درصد از افراد واجدالتعلیم امکان تعلیم و آموزش نداشتند اما اکنون پوشش صد درصدی داریم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و وزیر سابق رفاه در مورد شاخص مرگ ومیر اطفال کمتر از 5 سال، گفت: در گذشته 200 نفر در صد هزار نفر مرگ ومیر در این شاخص رخ می داد که اکنون 23 نفر در صد هزار رسیده است.

مصری بر افزایش سهم زنان در عرصه مختلف تأکید کرد و گفت: مشارکت آنان 6.

5 درصد بوده اما اکنون 34.

5 درصد شده است در گذشته زنان فقط در بخش آموزش و پرورش و در بهداشت و درمان به عنوان بهورز و پرستار فعالیت داشتند اما اکنون متخصصان و فوق تخصصان در تمام رشته های پزشکی از زنان وجود دارد و آنها در تمام عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، اجرایی و فرهنگی فعالیت دارند.

وی به شاخص تراکم نفر در واحد مسکونی اشاره کرد و گفت: دغدغه زمین همواره وجود داشته این در حالی است که شاخص تراکم نفر در واحد مسکونی از 6.

7 در سال 57 به 3.

52 در سال 95 رسیده و همچنین شاخص تعداد خانوار در واحد مسکونی از 1.

27 به 1.

06 رسیده و در حال حاضر 1.

5 میلیون نفر از طریق مسکن مهر صاحب خانه شده اند و 40 درصد از شهرهای ما اکنون خانه های مهر ویژه بازنشستگان دارند.

* رفع سوءتغذیه و کاهش 10 برابری مرگ ومیر نوزادان همچنین در این نشست محمود افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر که در سال های اخیر به عنوان معاون سلامت زندان ها و قائم مقام هلال احمر فعالیت کرده، گفت: یکی از شاخص های مهم رفاه دسترسی به خدمات اولیه بهداشت و سلامت است.

این در حالی است که دسترسی حتی در شهرهای ما قبل از انقلاب مناسب نبوده اما در 5 سال اولیه پس از انقلاب ضریب نفوذ خانه های بهداشت در روستاها افزایش یافته و اکنون 95 درصد دسترسی به خدمات دارند.

وی ادامه داد: حتی در مناطق شهری به پزشکان خارجی وابسته بوده ایم و ارائه خدمات فوق تخصصی در کشور وجود نداشت اما اکنون نیاز ما به خارج برطرف شده و در زمینه بیماری های واگیر علی رغم گذشته که بسیاری از مرگ ومیرها بر اثر سل، آبله، فلج اطفال، حصبه، بیماری های روده ای و مرگ مادران و کودکان را داشته ایم اکنون ریشه کن و کنترل شده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به بومی شدن دانش و فناوری جدید گفت: حضور اورژانس در کمترین زمان، رفع نیازهای غذایی و سوءتغذیه و حضور عالمانه در بالاهای طبیعی را داریم و اکنون دسترسی به محصولات غذایی از 1700 کالری در ابتدای انقلاب به 3100 کالری در روز رسیده است.

* تأمین مسکن معلولان و زنان سرپرست خانوار در نشست شنبه های انقلاب علی اسفندیاری رییس سابق سازمان امداد و نجات و بهزیستی کشور با اشاره به طرح شهید رجایی که از اوایل انقلاب راه اندازی شده، گفت: طرح هایی برای حمایت از سالمندان و زنان سرپرست خانوار داشته ایم و از جمله کشورهایی هستیم که قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را داریم.

وی ادامه داد: مناسب سازی شهرها و معابر از اوایل انقلاب در دستور کار قرار گرفته و اکنون معلولان و جانبازان به راحتی می توانند تردد داشته باشند 2200 مرکز توانبخشی دولتی و خصوصی و 24 هزار مرکز خیریه در این خصوص فعالیت دارند.

اسفندیاری گفت: استخدام معلولان در ادارات نیز دنبال می شود ما از وجود اورژانس اجتماعی در میان کشورهای دنیا برخوردار شده ایم، مسکن معلولان و زنان سرپرست خانوار را داریم به طوری که در سال های اخیر 97 واحد مسکونی به بهزیستی تحویل داده شده است و رشد 30 برابری بیمه ها را داریم.

*رشد 30 برابری بیمه ها علی ضیایی مدیرعامل سابق تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و نماینده مجلس یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود که به حضور زنان در عرصه های اجتماعی بیش از گذشته اشاره کرد.

وی گفت: علی رغم تبلیغات گسترده علیه ایران زنان حضور فعالی را در نهادهای رسمی و غیررسمی دارند و سازمان های حمایتی و مردم نهاد بسیاری برای حمایت از مردم ایجاد شده است.

مدیرعامل سابق تأمین اجتماعی، گفت: سطح زندگی نسبت به اوایل انقلاب شاید دهها برابر بهتر شده در گذشته فقط یک شبکه تلویزیونی وجود داشت و بسیاری از مردم تحت پوشش بیمه نبودند اما اکنون 40 میلیون نفر بیمه تأمین اجتماعی هستند و 17 صندوق بیمه ای فعال است، 14 میلیون خانوار نیز تحت پوشش بیمه ها قرار گرفته و 80 میلیون دفترچه درمانی صادر شده است.

ضیایی با بیان اینکه منکر مشکلات موجود نیستیم، ادامه داد: عزم عمومی کمک کرده بسیاری از مشکلات رفع شود 2.

5 تا 3 برابر جمعیت کشور طی سال های اخیر افزایش یافته و سطح زندگی مردم 10 برابر شده است ورشد 30 برابری بیمه ها را داریم.

*معجزه بهداشت و درمان پس از انقلاب همچنین در این نشست سیدحسن طریقت منفرد وزیر سابق بهداشت و درمان، گفت: نظام بهداشت و درمان بعد از انقلاب با یک معجزه مواجه شده و این در حالی است که یکی از ثروتمندترین کشورها در جهان بوده و هستیم در گذشته پزشک خارجی وارد می کردیم و روستاها کوچکترین امکانات بهداشتی را حتی نشنیده بودند.

وی ادامه داد: اکنون در جایگاهی هستیم که در بخش بهداشت تمام امکانات را داریم و بزرگترین سرمایه که نیروی انسانی است را در اختیار داریم حتی گاهی بیش از نیازهایمان وجود دارد.

طریقت منفرد گفت: قانون کارآمد و اعتبارات خوبی داریم اما با وجود تمام این امکانات گاهی مردم شهد آن را نمی چشند که این به سوءمدیریت و تبلیغات نادرست برمی گردد.

با این وجود در تمام ابعاد پس از انقلاب معجزه را دیده ایم و به تنهایی در مقابل استکبار ایستاده ایم.

*بیشترین بودجه در رفاه هزینه شده است در نشست شنبه های انقلاب الفت پور معاون سابق سازمان برنامه و بودجه، معاون سابق وزیر رفاه و مشاور سازمان انرژی اتمی گفت: در شرایط موجود که تنش های معیشتی ارز، مسکن، خودروو غیرهایجاد شده است وظیفه ما این است که آنها را از خط انقلاب تفکیک کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه رفاهی قوانین مربوط به رفاه در اروپا از قرن هفدهم مصوب شده و اولین قانون در ایران به سال 1301 برمی گردد.

معاون سابق سازمان برنامه و بودجهگفت: به دلیل اینکه قانون بسیار قدیمی در کشور در حوزه رفاه وجود دارد بیشترین بودجه ریزی در میان بودجه های دیگر نظام در رفاه هزینه شده و از نظر رشد آموزش عالی در منطقه اول هستیم.

*خداحافظی با مدارس چند شیفته همچنین بوربور رییس سابق سازمان توسعه و نوسازی مدارس گفت: در گذشته مدارس پنجنوبتهبود اما اکنون هر 30 دانش آموز یک کلاس درس برای باسواد شدن دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر آموزش و پرورش با مدارس چند شیفتی خداحافظی کرده و بسیاری از کودکان بازمانده از تحصیل به آموزش بازگشته اند.

بوربورگفت: خیرین مدرسه ساز 528 شعبه در کشور به صورت فعال دارد و تاکنون صد هزار کلاس درس ساخته شده است.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 27 مرداد 1397 ، کد خبر: 13970527000497 ، www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: امید به زندگی - رفاه - سن امید به زندگی - شاخص - کمیسیون برنامه - قدرت خرید مردم - زندگی - بازسازی - امید - مردم - برنامه - سرمایه - درصد - رتبه - کشور - احساس - میزان - روستاها - افزایش - وزیر - مصری - بهداشت - آب آشامیدنی - جهانی - امروز - بودجه - تحریم - بانک جهانی - دفاع مقدس - خرید

آخرین اخبار سرویس:
در جمع خبرنگاران مطرح شد واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

3 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار در بخش کشاورزی گلستان مصوب شد

بازدید استاندار اردبیل از واحدهای صنعتی نمین

مینی بوس ویژه معلولان در شیروان راه اندازی می شود

پخته شدن گوشت در ماشین بدون گاز!+عکس

اجرای ضوابط و مقررات پیش فروش خودرو ضروری است/ پیش فروش خودرو بدون مجوز وزارت صمت غیرقانونی است

اجرای اولین گیمیفیکیشن شرکت مخابرات ایران - منطقه اصفهان

قیمت هر گرم طلای 18 عیار 365 هزار تومان شد (+جدول)

کاهش 70 درصدی فلرینگ فاز های 9 و 10 در حال بررسی است

خودروسازان برای خودرو های ضرر ده جایگزین پیدا کنند/ 80درصد تولید به تعهدات قبلی اختصاص می یابد

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

موافقان و مخالفان افزایش وام مسکن

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

قیمت طلا و سکه در 30 دی ماه 97+ جدول

پرستاران بخش خصوصی 25 درصد بیشتر از دولتی ها کار می کنند

رهاسازی موقت زاینده رود راهکار نیست/ مسئولان به فکر منابع آب پایدار باشند

شرایط بخشیده شدن سودو جریمه وام های کمتر از 100 میلیون تومان اعلام شد

نرخ مرغ تا اطلاع ثانوی اعلام نمی شود

سروش از سایپا رفت/ سلیمانی مدیرعامل شد

پرقدرت ترین سوبارو تاریخ به بازار می آید؛ آشنایی با سوبارو ایمپرزا STI S209

افزایش وام مسکن به 300 میلیون تومان

منطقه مناسب خرید «نوساز کوچک متراژ» در بازار مسکن

سروش از سایپا رفت/ سلیمانی مدیرعامل شد

استخدام سوپروایزر جهت انجام پروژه های تحقیقاتی در شهر کرج

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

ترس آمریکا از اسلام، حجاب و خبرنگار بودن مرضیه هاشمی است

استراتژی ماه های آینده وزارت صنعت از زبان رحمانی

پیام خانواده و دوستان مرضیه هاشمی به دادگاه آمریکایی

دولت، اشتغال و تناقض هایی که وجود دارد

حکم قطعی پرونده 5 صراف صادر شد

سلیمانی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا شد

اعتبار 35 هزار میلیارد ریالی دولت برای کشاورزی گلستان

سردار رحیمی درباره فرار سه متهم اصلی بازار کاغذ توضیحاتی داد.

500 تُن کود شیمیایی در سردشت توزیع شد

واکنش وزیر صنعت به تغییر مدیرعامل سایپا تغییر مدیران در جهت اصلاح امور اشکالی ندارد/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

نمد شهرکرد

میزان مراجعه افراد برای ثبت نام در دستگاه های حمایتی افزایش یافته است

تنها با مدیریت عرضه و تقاضا می توان بازار مسکن را متعادل کرد/ تولید برنامه محور مهم ترین راه کار توازن در بازار مسکن

ایران با پرداخت 45 میلیارد دلار یارانه انرژی از چین جلو زد

دوچرخه سواران 40 بهار در آرین شهر

یک شنبه 30 دی | دلار ثابت ماند

حمایت از اشتغال و کسب و کار با اعطای تسهیلات بدون سود

بورس افت کرد

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

آخرین وضعیت پرونده رییس سابق بانک مرکزی

رشد اقتصاد هند در سال 2019 از انگلیس پیشی می گیرد

553 معلول در فیروزه زیرپوشش توانبخشی مبتنی بر جامعه هستند

6 میلیاردریال به مناطق محروم الیگودرز اختصاص یافت

واکنش وزیر صنعت به تغییراحتمالی مدیرعامل سایپا تفییر افراد در جهت اصلاح امور اشکالی ندارد/ حرفی از توقف تولید پراید نزده ام

عشایر دزفول از خطرات ناشی از افزایش دبی دز در امان ماندند

هنر صنعت زیلوبافی میبد

نمایشگاه دکوراسیون داخلی در اراک

نرخ انواع رنو دست دوم تولید داخل + جدول

افزایش قیمت غیرقانونی نان /شهروندان هرگونه گرانفروشی نان را گزارش کنند

برنامه جدید غول نفتی انگلیس در دریای خزر

خرید نقدی، چالش اصلی طرح های توسعه فولاد در زمان تحریم

صادرات غیر نفتی به جای رشد 20 درصدی کاهش یافت

صادرات صنایع معدنی باید جایگزین نفت شود

سروش از سایپا رفت/ سلیمانی مدیرعامل شد

کارگران با حق مسکن چه کنند؟ 10 سانتی‎متر خانه بخرید یا اتاق 1 متری اجاره کنید

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

آغاز ثبت نام در آزمون استخدامی بانک ملی ایران

شغل آتش نشانی به گروه مشاغل سخت ملحق شد

واکنش جالب وزیر صنعت به تولید پراید با ضرر!

در یک ماه چقدر چک برگشت خورد؟

اعلام وصول طرح سهمیه بندی بنزین در جلسه علنی امروز مجلس

تکلیف خرید خدمت سربازی در سال 98 روشن شد

معرفی فیس لیفت سیتروئن C3-XR تنها برای بازار چین

استخدام نیروی خانم جهت کار در کارگاه قنادی کامران در شیراز

افزایش تولید آب از آب شیرین کن ها

هنوز هیچ خودرویی از گمرک خارج نشده است

مهلت ارائه جداول کمی و منابع مالی برنامه سوم شهرداری تهران پایان شهریور 98

ارائه نسل جدید سلول های خورشیدی با استفاده از مواد بدون سرب

احیای آب بندان ها موجب افزایش ذخیره آب برای کشاورزان می شود

30 میلیون مترمکعب آب در چهار سد منطقه گنبدکاووس ذخیره شد

25 میلیاردریال از فروش سوخت به مرزنشینان خوزستان پرداخت شد

طرح استفاده از خاک آلوده در تولید سیمان رونمایی شد

کمک خیران به ایتام در آستارا افزایش یافت

سود و جریمه تسهیلات بانک مسکن بخشیده می شود

2 هزار نیروی جدید در کشت و صنعت مغان استخدام می شود

اتحادیه پرنده و ماهی اعلام نرخ مرغ را متوقف کرد

زیرگذر شندآباد با 45 میلیارد ریال احداث می شود

بانک اطلاعات فروشگاه های بزرگ در فسا تدوین شد

خداحافظی با طرح خرید خدمت سربازی

تنها بیمارستان شهرستان البرز به کما رفت

کارنامه سیاه ترامپ در نیمه اول دوره ریاست جمهوری اش/ دوره سخت تر در نیمه دوم

مصرف گاز در استان اصفهان رکورد زد

موافق جوان گرایی هستیم اما اداره دستگاه دولتی قائده دارد/ مشخص نشد که چرا در روز تعطیل و یک شبه عزل و نصب ها انجام شد

آتش نشانی جزو مشاغل سخت به شمار آمد/ نیمی از مردم ایران شامل دریافت بسته حمایتی شدند

مدیر عامل سایپا تغییر کرد/ سلیمانی جایگزین سروش شد

جریمه 14 میلیاردی برای قاچاق بیش از 2 هزار گوشی همراه

ذخیره 2هزار میلیاردی منابع در 6 ماه

شهرداری تهران تا 20 سال آینده نیاز به افزایش پست مدیریتی ندارد

زنگنه: در انتصاب مدیر عامل شرکت ستاره خلیج فارس تخلفی رخ نداده است

تازه ترین اطلس فرونشست تهران/ 22 تا 23 سانتیمتر فرونشست در تهران و کرج

انصاری از پاسخ وزیر نفت قانع شد

درجه 19 شهرداری ارتقا یافت

طرح «سهمیه بندی بنزین» اعلام وصول شد

کارت بانکی مهاجرین محمدکاظم کاظمی مسدود شد

در تصادفات رانندگی روزانه چند نفر کشته می شوند؟

رتبه 18 ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم / ارتقای سن امید به زندگی به 76 سال

رتبه 18 ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم / ارتقای سن امید به زندگی به 76 سال