مطالب مرتبط:
جزییات طرح مجلس برای مبارزه با فساد و رانت خواری
جزییات طرح مجلس برای مبارزه با فساد و رانت خواری
جزییات طرح مجلس برای مبارزه با فساد و رانت خواری
جزییات طرح مجلس برای مبارزه با رانت خواری و مفاسد اقتصادی
مبارزه با فساد به عزم ملی نیاز دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 02:052018-08-18سياسي

حرف تا عمل عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری!


با بررسی سرانگشتی برخی انتصابات یا تأیید احکام صادره در برخی مناصب در استانداری گیلان مواردی به چشم می خورد که ورود دستگاه های نظارتی را برای جلوگیری از فسادهای اداری و مبارزه با ویژه خواری می طلبد.

- حرف تا عمل عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری! " با بررسی سرانگشتی برخی انتصابات یا تأیید احکام صادره در برخی مناصب در استانداری گیلان مواردی به چشم می خورد که ورود دستگاه های نظارتی را برای جلوگیری از فسادهای اداری و مبارزه با ویژه خواری می طلبد.

شعارسال": رهبر معظم انقلاب در فرمایشاتی که در نوزدهم بهمن سال گذشته داشتند فرمودند عدالت لازم است باید با فساد و ظلم مبارزه شود، البته خیلی سخت است، فساد مثل اژدهای هفت سر افسانه هاست.

یک سرش را که می زنی با شش سر دیگر حرکت می کند.

از بین بردنش آسان نیست.

آن کسانی که منتفع از فساد هستند برخورد با این ها کار بسیار سختی است ولی حتماً باید انجام بگیرد.

اساساً مبارزه با فساد، رانت و ویژه خواری به یکی از موضوعات تکراری در سخنرانی ها و گفتگوهای مسئولان ارشد کشور و البته استان بدل شده است اما مبارزه با این اژدهای هفت سر عزم جزم می خواهد نه شعار و سخنرانی.

علی القاعده مخاطب سخنان رهبر معظم انقلاب، کلیه آحاد جامعه به ویژه مسئولان به عنوان کارگزاران حکومت محسوب می باشند و اگر برای این مبارزه، اولویت تکلیفی قائل شویم، بدواً مسئولین باید گزارش دهند که در راستای اجرای دستور مقام معظم رهبری چه کرده اند؟ آنچه در مباحث فساد اداری، رانت خواری، ویژه خواری و عناوین مشابه دیگر مشترک است، عدول از قوانین، تفسیر به انتفاع قوانین، جلوگیری از اجرای قوانین و انحراف از قوانین با مضامین مختلفی چون خم کردن قانون و غیره است.

اما با تحلیلی از عملکرد سالاری استاندار گیلان در مقطع زمانی حدود 10 ماه از انتصاب به سمت استانداری گیلان، می توان به مغایرت های اساسی میان عملکرد وی و شعارهای ادعایی در صدر این یادداشت پی برد که تحلیل آن خود از حیث آسیب شناسی رفتار مدیر ارشد استان حائز اهمیت است.

تعدد تخلفات و عدول از قوانین در دوره کوتاه خدمتی برخی مسئولان نشان می دهد اقداماتی که شاید تا پیش ازاین متداول نبوده و غیرقانونی شمرده می شد اخیراً به راحتی به سرانجام رسید که در ادامه به برخی از موضوعات مرتبط مانند انتصابات، به کارگیری ها و غیره مستنداً پرداخته می شود.

مدیرکل روابط عمومی یا مدیریت روابط عمومی یا معاونت روابط عمومی حوزه استاندار! انتصاب مرتضی عاطفی به سمت مدیریت روابط عمومی و تشریفات استانداری در روز 14 بهمن سال گذشته پس از عدم استمرار حضور پورحسن سرپرست این حوزه اتفاق افتاد.

در این انتصاب، استاندار گیلان در یک اقدام خلاف قانون مرتضی عاطفی که جزو نیروهای قراردادی شهرداری است را به عنوان مدیریت روابط عمومی استانداری منصوب کرد و جالب توجه آن است که هیچ پست سازمانی به وی اختصاص نداد.

از حیث انطباق با قوانین از آنجایی که شهرداری ها تابع قانون استخدام کشوری و نظام پرداخت هماهنگ می باشند، با توجه به اینکه در ماده 11 قانون استخدام کشوری و نیز ماده 92 آیین نامه استخدامی شهرداری ها تجویزی برای مأموریت نیروهای قراردادی پیش بینی نشده و با توجه به ماهیت قرارداد فی مابین شهرداری و نیروی قراردادی که در قالب کار معین مشخص شده، عاطفی را تنها تابع شهرداری می کند لذا عملاً انتقال یا مأموریت نیروی قراردادی امکان پذیر نیست و از سوی دیگر استانداری تابع قانون مدیریت خدمات کشوری است که بر اساس مفاد آن، مشاغل تعریف و پست ها تصریح شده و به عبارتی هر یک از کارکنان رسمی و پیمانی دارای پست معین با شماره منحصر به خود است.

لذا تعرفه مرتضی عاطفی به عنوان مدیریت روابط عمومی و تشریفات استانداری، درحالی که پستی تحت این عنوان وجود خارجی ندارد و عنوان سازمانی آن، معاونت روابط عمومی و تشریفات حوزه استاندار بوده مغایر با قانون است؛ بنابراین فارغ از موضوع عدم وجود امکان مأموریت نیروی قراردادی، تصدی بر پست مجهول نیز از تبعات این انتصاب است.

علاوه بر دو مورد ذکرشده از آنجایی که بر اساس قوانین تأمین اجتماعی، مشمولین باید در کارگاهی که در آن قرارداد دارند مشغول بکار باشند عجیب است که بدون وجود امکان مأموریت، مرتضی عاطفی در محل خدمت استانداری فعالیت می کند.

اما آنچه باز در این میان حائز اهمیت است عنوان سازمانی است که وی در آن مشغول فعالیت است همان طور که گفته شد استاندار، مدیریت روابط عمومی و تشریفات استانداری را بر عهده او نهاده، درحالی که ذیل کلیه مکاتبات اداری عاطفی، عنوان مدیرکل درج شده و در ساختار اداری بدیهی است که جایگاه مدیریت، مدیرکل و معاونت متفاوت است لذا به نظر می رسد این موضوع از مصادیق ماده 555 قانون مجازات اسلامی (باب تعزیرات) در جعل عنوان قابل پیگرد باشد.

عدول از قانون استخدام کشوری، عدول از قانون مدیریت خدمات کشوری، عدول از مفاد قانون تأمین اجتماعی و عدول از آیین نامه استخدامی شهرداری ها چهار ایرادی است که می توان در این موضوع از عملکرد استاندار گرفت.

انتصاب معاون دفتر روستایی و شوراهای اسلامی استانداری گیلان غلامرضا فقیهی از جدیدترین افراد منصوب استانداری است که جایگزین کاظم یوسفی عهده دار معاون دفتر روستایی و شوراهای اسلامی استانداری شد.

وی از نیروهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران بوده که آخرین سمت اجرایی وی مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان سوادکوه است.

فقیهی در شرایطی به پست معاونت دفتر روستایی منصوب شد که در شرایط استخدامی رسمی آزمایشی به سر می برد و به استناد بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی کشور امکان انتقال و مأموریت کارمندان در دوره رسمی آزمایشی، لغو و امکان پذیر نیست ولی علیرغم اطلاع مسئولان طی حکمی غلامرضا فقیهی به سمت یادشده منصوب شد ازاین رو این اقدام، مغایر با بخشنامه مذکور و نیز ماده 116 قانون مدیریت خدمات کشوری و علیرغم مخالفت وزارت کشور انجام شده است.

امریه ای به نام سرباز مشاور! فرشاد نوروزپور از چهره های نزدیک به استاندار است.

پس از انتصاب سالاری به سمت استانداری گیلان، طی حکمی در 13 مهرماه سال گذشته فرشاد نوروز پور درحالی که در وضعیت مشمول وظیفه سربازی قرار داشت به عنوان مشاور جوان منصوب می شود و جالب تر آنکه خیلی سریع بحث امریه وی کارسازی و هم زمان به عنوان مشاور جوان استاندار و امریه مناطق محروم بخشداری شهرستان ماسال تعرفه می شود.

فارغ از نحوه انتخاب امریه و ناتوانی بسیاری از جوانان مستعد و فرهیخته استان گیلان از بهره مندی از آن، این سؤال مطرح می شود که چرا امریه نقطه محروم باید در استانداری خدمت کند؟ آیا نقطه ای محروم تر از استانداری در گیلان وجود ندارد؟! در نگاهی به بند 21 ماده یک بخش سوم از دستورالعمل مشمولین مأمور به دستگاه های اجرایی، مصوب ستاد کل نیروهای مسلح تأکید می کند که جابجایی محل کارکنان مأمور به دستگاه های غیرنظامی اجرایی بدون اخذ مجوز مربوط از ستاد کل یا دفتر سیاست گذاری و نداشتن شرایط احراز ممنوع است.

این امتیازدهی برخلاف مقررات چه مفهومی می تواند داشته باشد؟ و چگونه می توان پذیرفت درحالی که فرزندان مستعدی از مردم، بدون اخذ امریه در مناطق سخت و دشوار به خدمت سربازی مشغول هستند مشاور جوان استاندار گیلان با بهره مندی از سهمیه امریه مناطق محروم در محل استانداری گیلان خدمت سربازی خود را سپری می کند.

ادامه سرپرستی در فرمانداری های شهرستان رودسر و لاهیجان اکنون حدود هشت ماه است که دو فرمانداری رودسر و لاهیجان که از شهرستان های مهم استان محسوب می شوند بدون فرماندار و با سرپرست اداره می شوند.

در ماده 94 قانون مدیریت خدمات کشوری آمده تصدی بیش از یک پست سازمانی برای کلیه کارمندان دولت ممنوع بوده و در موارد ضروری با تشخیص مقام مسئول مافوق تصدی موقت پست سازمانی مدیریتی یا حساس به صورت سرپرستی بدون دریافت حقوق و مزایا برای حداکثر چهار ماه مجاز است.

تبصره- عدم رعایت مفاد ماده فوق الذکر توسط هر یک از کارمندان دولت اعم از قبول کننده پست دوم یا مقام صادرکننده حکم متخلف محسوب و در هیأت رسیدگی به تخلفات اداری رسیدگی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

نکته حائز اهمیت آن است که با توجه به جواز این ماده به سرپرستی تا چهار ماه، به طور بدیهی جایگاه افراد به کارگیری شده در سمت سرپرست فرمانداری های یادشده با توجه به گذشت زمان تعیین شده، فاقد وجاهت قانونی و عملاً بی اعتبار خواهد بود.

جمله اخیر به این معنا است که تصمیماتی که فرمانداران دو شهرستان لاهیجان و رودسر پس از چهار ماه مصرح قانونی گرفته اند، غیرقانونی و قابلیت نقض دارد و این تصمیمات شامل مصوبات شورای تأمین، مصوبات کمیته برنامه ریزی و نیز تصمیمات کمیسیون های ماده 100 و تجدیدنظر این ماده، در صورت عضویت فرماندار و غیره می شود.

انتصاب چهار بخشدار و یک معاون فرماندار غیر مستخدم با توجه به طرح این موضوع در خبر انحراف از قانون با شعار قانون گرایی! و نیز خبر توضیحات استانداری گیلان درباره انتصاب غیرقانونی 4 بخشدار، از تکرار آن در این بخش خودداری می شود.

انتصاب تعداد 7 شهردار بدون رعایت شرایط احراز با توجه به طرح این موضوع در خبر تصدی غیرقانونی 12 شهرداری در گیلان با تأیید استانداری؟! از تکرار آن در این بخش خودداری می شود.

جانشینی معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری موضوع معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری یکی از پر چالش ترین موضوعات استانداری محسوب می شود.

این معاونت نزدیک به یک سال است که بلاتکلیف مانده و پس از اصغریان، مدیرکل اقتصادی استانداری با حفظ سمت به عنوان جانشین این معاونت انتخاب شد.

عنوانی که تاکنون در استانداری گیلان خلق نشده بود و عملاً در قوانین موضوعه به ویژه قانون مدیریت خدمات کشوری نشانی از آن دیده نمی شود.

لازم به ذکر است به کارگیری عناوینی که بار مسئولیت به همراه دارند الزاماً باید با صراحت قانونی باشند چراکه حدودوثغور وظایف و تکالیف آن را می بایست قانون مشخص سازد.

حال مشخص نیست این عنوان جانشینی بر قرینه سرپرستی جعل شده است یا اینکه مفهوم مجزا دارد ازاین رو در هر دو صورت عملاً جایگاهی در ساختار نظام اداری نداشته و اقدامات ذیل این عنوان فاقد وجاهت قانونی است.

استمرار فعالیت نیروی بازنشسته در سمت مدیرکل امنیتی و انتظامی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری پس از بازنشستگی نیز به فعالیت خود در این حوزه ادامه می دهد.

از دیگر مباحث عجیب در استانداری ادامه فعالیت نادر عبدالله پور در کسوت مدیرکلی دفتر امنیتی و انتظامی است.

وی چند سالی است که بازنشسته شده و اگرچه به دلیل ایثارگری و نظامی بودن مشمول مستثنیات قانون منع به کارگیری بازنشستگان مصوب 1395 می شود، اما همان طور که در این قانون تصریح شده به کارگیری این دسته از افراد باید از طریق انعقاد قرارداد با شخص مشمول باشد که آن هم به دلیل محدودیت تصریح شده در تبصره ذیل ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری عملاً امکان پذیر نیست.

لذا جالب توجه است که فردی بدون طی مراتب قانونی به ادامه فعالیت در پست حساس مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری مشغول و در خصوص درآمد وی ناشی از تصدی این شغل نیز الله اعلم اگرچه قانوناً مرجع رسیدگی به این دسته از تخلفات سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و سایر دستگاه های نظارتی است، اما تاکنون اقدام عملیاتی و دارای نمودی از آنان مشاهده نشده و موضوعات مطروحه خود گویای نحوه عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری است! شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 27 مرداد 1397 ، کد خبر: 13970527000626 ، www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: استاندار - مبارزه - استان - فساد - روابط عمومی - رهبر معظم انقلاب - گیلان - قوانین - انتصاب - رانت خواری - انتصابات - مسئولان - روابط - رانت - مدیر - اداری - مقام معظم رهبری - سخنرانی - رهبر - مدیریت - قانون - کارگزاران - ارشد - القاعده - عناوین - تخلفات - حکومت - رهبری - رفتار - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
سردیس مرحومه مرضیه حدیدچی (دباغ) رونمایی می شود

پیام تسلیت مجمع زنان اصلاح طلب به مناسبت حادثه تروریستی اهواز

تاریخ تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی اهواز

ناگفته های یک شاهد عینی از حادثه تروریستی امروز اهواز/هدف اصلی ترور چه کسانی بودند؟

تصاویر/ تاسوعا و عاشورا در روستای سنی مذهب ایران

حجت الاسلام والمسلمین مجتهد شبستری: هیأت انقلابی جامعه را به سمت آرمان های انقلاب هدایت می کند

برنامه ریزی مشاوران ترزا می برای برگزاری انتخابات زودهنگام

گزارش فارس از دستاوردهای گردشگری ایران پس از انقلاب: گردشگری پس از انقلاب به سبد خانوار ایرانی افزوده شد/شگفت زدگی گردشگران از پیشرفت های ایران+ تصاویر

پیام تسلیت مجمع زنان اصلاح طلب به مناسبت حادثه تروریستی اهواز

واکنش حزب الله لبنان به حمله تروریستی اهواز

دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب وبه پنجه قضایی بسپارند

عکس/ احترام سربازان روسی به حرم حضرت زینب

نماینده مجلس: حادثه اهواز ربطی به مشکلات اقتصادی ندارد

مسائل متفرقه اجاره

شهادت 25 نفر و مجروح شدن 60 نفر/رژه هر سال در اهواز برگزار می شد

روایت وزارت نفت از نماینده مدعی با بیشترین افزایش حقوق

مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان به دنبال ناامنی در ایران

عکس/ شهیدی که هفته گذشته زیر تابوت شهدا بود

حادثه تروریستی اهواز، تداعی گر ماجرای نیمروز +عکس

گاف داعش در بر عهده گرفتن حادثه تروریستی اهواز

باید دستاورد های منطقه ای را حفظ کنیم

استفتائات مضاربه (آیت الله العظمی خامنه ای مدظله)

مضاربه مطابق با فتاوای آیت الله سبحانی(مدظله)

پرطرفدارترین کشورهای توریستی در 2016

رمز ماندگاری دفاع مقدس ارتباط عمیق آن با مکتب عاشوراست

قوانین یک عروس برای روز عروسی اش! + عکس

عضو شورای شهر نیشابور به جرم توهین به عزاداران حسینی بازداشت شد

دشمنان، قدرت رزمی نیرو های مکتبی اسلام را دریافته اند

حادثه اهواز ربطی به مشکلات اقتصادی ندارد

مضاربه مطابق با فتاوای آیت الله وحید خراسانی(مدظله)

مضاربه مطابق با فتاوای آیت الله مکارم شیرازی (مدظله)

پست اینستاگرامی عراقچی درباره یکی از شهدای امروز

مضاربه مطابق با فتاوای آیت الله بهجت (قدس سره)

مضاربه مطابق با فتاوای آیت الله فاضل لنکرانی (قدس سره)

وقتی غول های رسانه ای جهان نقاب هایشان را کنار می زنند

پست اینستاگرامی عراقچی درباره یکی از شهدای عملیات تروریستی اهواز

پوشک بچه، موضوع سخنرانی در شب عاشورا!

جهانگیری: عزم ملت و دولت ایران راسخ تر خواهد شد

محسن رضایی: جشن شان را عزا می کنیم/ پشیمانی سختی در انتظار مشاور ولیعهد ابوظبی است

مضاربه طبق فتوای امام خمینی

احکام شرکت

پیام رییس قوه قضاییه در پی حادثه تروریستی در اهواز

پیام وزیر دفاع آذربایجان درباره حمله تروریستی اهواز

نمایندگان برای مقابله با مشکلات معیشتی مردم چه طرحی ارائه دادند؟

یادگار امام: کیست که بر دشمنان میهن نفرین نفرستد؟

دستان شیطانی در پشت پرده حمله تروریستی اهواز

گل دوم الغرافه به الدحیل توسط طارمی

وقتی غول های رسانه ای جهان نقاب هایشان را کنار می زنند

ذکر روز یکشنبه

توان نظامی ایران نشانه اقتدار است و رویکردی بازدارنده دارد

تضمین کننده امنیت ؛ آمادگی و اقتدار نیروهای مسلح کشور است

انتشار عکس های خشن از یک حادثه به خشونت دامن می زند

کمک به کودک برای دوست یابی، چیکار باید بکنید؟

علت خونریزی واژن، هفت دلیل اصلی

پیام رییس قوه قضاییه در پی حادثه تروریستی

در خوزستان عزای عمومی اعلام شد

کاهش تعداد مراکز رأی گیری در انتخابات پارلمانی افغانستان

من این دلکش زمین را خواهم از جان

ادعای مضحک از سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا: در کنار مردم ایران ایستاده ایم!

بانگ توحید در مدارس یزد طنین انداز می شود

گفت وگو با صاحب عکس معروف «رزمنده در حال نماز»/ این عکس تلنگری برایم است

120هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به روستاییان پرداخت می شود

روحانی: پاسخ ایران کوبنده خواهد بود

تصویری واقعی از ابوعلی سینا

تسلیت پرویز پرستویی به مردم زخم خورده اهواز

حدادعادل: حادثه اهواز مردم ایران را متحدتر کرد

دلائل آغاز جنگ 8ساله امریکا علیه ایران توسط صدام

معلوم شد چرا انگلیس نسبت به سفر اتباعش به ایران هشدار داد

گزارش فارس از جاسوس نزدیک به اوباما مولاوردی از کدام مجرم امنیتی دفاع کرد؟

روحانی در ینگه دنیا

بیانیه شورای مرکزی هیئات مذهبی کشور در محکومیت اقدام تروریستی اهواز

طی الارض «امام سجاد علیه السلام» به شام

باید دستاوردهای ارزشمند منطقه ای مان را حفظ کنیم

هفته دفاع مقدس بهترین فرصت برای میثاق با آرمان های شهدا و تحکیم اتحاد و همدلی است

دفاع مقدس ابهت شرق و غرب را درهم شکست

خواسته های عجیب و غریب تروریست های «الاحوازیه»/چرا جدایی طلبان «آبادان» را «عبادان» و «خرمشهر» را «محمره» می نامند؟

بررسی نحوه عملکرد درباره استیضاح وزرا در فراکسیون نمایندگان ولایی

پست اینستاگرامی عراقچی درباره یکی از شهدای عملیات تروریستی اهواز

سرپرست جدید شرکت عمران شهر جدید پردیس منصوب شد

نوحه سرا و سبک ساز جوان پاسخ می دهد؛ چرا شعری را که 30 سال پیش مداحان می خواندند، مردم امروز نمی فهمند؟

حزب الله لبنان: جنایت اهواز واکنش به پیروزی های محور مقاومت بود

ادعای سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا: در کنار مردم ایران ایستاده ایم!

به جای حاشیه سازی در پی غلبه بر توطئه همه جانبه دشمنان باشیم

ایران نیازمند وحدت همه اقوام و گروه ها در کشور است

ملت ایران در برابر دشمن سر فرود نمی آورد

دشمنان جنگ اقتصادی با ریشه سیاسی در پیش گرفته اند

عزاداری پیروان ادیان آسمانی و مذاهب اسلامی در آذربایجان غربی

300 تا 450 ساعت آموزش مهارتی ویژه سربازان در دانشگاه علمی کاربردی

ویزیت و داروخانه مجازی قانون می خواهد

شرایط ارتداد چیست و چه حکمی دارد؟

مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان به دنبال ناامنی در ایران

شرکت مخابرات ایران الگویی ملی در بکارگیری شیوه های مدیریتی نوین در ایران

نماینده مجلس: حادثه اهواز ربطی به مشکلات اقتصادی ندارد

آیین نمادین کفن و دفن شهدای کربلا در شوش برگزار شد

به هیات عمومی دیوان عدالت اداری شکایت شد

ایران درتولید انواع سانتریفیوژ به خوداتکایی کامل رسیده است

جلسه مهم در مورد FATF

کدام نماینده مجلس حقوق نجومی از وزارت نفت دریافت می کند؟

آمریکا: آماده امتیاز دادن به ایران هستیم/ آنها به میز مذاکره برمی گردند!

موضوعات سخنرانی ترامپ در سازمان ملل چیست؟

حرف تا عمل عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری!

حرف تا عمل عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری!