مطالب مرتبط:
جزییات طرح مجلس برای مبارزه با فساد و رانت خواری
جزییات طرح مجلس برای مبارزه با فساد و رانت خواری
جزییات طرح مجلس برای مبارزه با فساد و رانت خواری
جزییات طرح مجلس برای مبارزه با رانت خواری و مفاسد اقتصادی
مبارزه با فساد به عزم ملی نیاز دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 01:052018-08-18سياسي

حرف تا عمل عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری!


با بررسی سرانگشتی برخی انتصابات یا تأیید احکام صادره در برخی مناصب در استانداری گیلان مواردی به چشم می خورد که ورود دستگاه های نظارتی را برای جلوگیری از فسادهای اداری و مبارزه با ویژه خواری می طلبد.

- حرف تا عمل عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری! " با بررسی سرانگشتی برخی انتصابات یا تأیید احکام صادره در برخی مناصب در استانداری گیلان مواردی به چشم می خورد که ورود دستگاه های نظارتی را برای جلوگیری از فسادهای اداری و مبارزه با ویژه خواری می طلبد.

شعارسال": رهبر معظم انقلاب در فرمایشاتی که در نوزدهم بهمن سال گذشته داشتند فرمودند عدالت لازم است باید با فساد و ظلم مبارزه شود، البته خیلی سخت است، فساد مثل اژدهای هفت سر افسانه هاست.

یک سرش را که می زنی با شش سر دیگر حرکت می کند.

از بین بردنش آسان نیست.

آن کسانی که منتفع از فساد هستند برخورد با این ها کار بسیار سختی است ولی حتماً باید انجام بگیرد.

اساساً مبارزه با فساد، رانت و ویژه خواری به یکی از موضوعات تکراری در سخنرانی ها و گفتگوهای مسئولان ارشد کشور و البته استان بدل شده است اما مبارزه با این اژدهای هفت سر عزم جزم می خواهد نه شعار و سخنرانی.

علی القاعده مخاطب سخنان رهبر معظم انقلاب، کلیه آحاد جامعه به ویژه مسئولان به عنوان کارگزاران حکومت محسوب می باشند و اگر برای این مبارزه، اولویت تکلیفی قائل شویم، بدواً مسئولین باید گزارش دهند که در راستای اجرای دستور مقام معظم رهبری چه کرده اند؟ آنچه در مباحث فساد اداری، رانت خواری، ویژه خواری و عناوین مشابه دیگر مشترک است، عدول از قوانین، تفسیر به انتفاع قوانین، جلوگیری از اجرای قوانین و انحراف از قوانین با مضامین مختلفی چون خم کردن قانون و غیره است.

اما با تحلیلی از عملکرد سالاری استاندار گیلان در مقطع زمانی حدود 10 ماه از انتصاب به سمت استانداری گیلان، می توان به مغایرت های اساسی میان عملکرد وی و شعارهای ادعایی در صدر این یادداشت پی برد که تحلیل آن خود از حیث آسیب شناسی رفتار مدیر ارشد استان حائز اهمیت است.

تعدد تخلفات و عدول از قوانین در دوره کوتاه خدمتی برخی مسئولان نشان می دهد اقداماتی که شاید تا پیش ازاین متداول نبوده و غیرقانونی شمرده می شد اخیراً به راحتی به سرانجام رسید که در ادامه به برخی از موضوعات مرتبط مانند انتصابات، به کارگیری ها و غیره مستنداً پرداخته می شود.

مدیرکل روابط عمومی یا مدیریت روابط عمومی یا معاونت روابط عمومی حوزه استاندار! انتصاب مرتضی عاطفی به سمت مدیریت روابط عمومی و تشریفات استانداری در روز 14 بهمن سال گذشته پس از عدم استمرار حضور پورحسن سرپرست این حوزه اتفاق افتاد.

در این انتصاب، استاندار گیلان در یک اقدام خلاف قانون مرتضی عاطفی که جزو نیروهای قراردادی شهرداری است را به عنوان مدیریت روابط عمومی استانداری منصوب کرد و جالب توجه آن است که هیچ پست سازمانی به وی اختصاص نداد.

از حیث انطباق با قوانین از آنجایی که شهرداری ها تابع قانون استخدام کشوری و نظام پرداخت هماهنگ می باشند، با توجه به اینکه در ماده 11 قانون استخدام کشوری و نیز ماده 92 آیین نامه استخدامی شهرداری ها تجویزی برای مأموریت نیروهای قراردادی پیش بینی نشده و با توجه به ماهیت قرارداد فی مابین شهرداری و نیروی قراردادی که در قالب کار معین مشخص شده، عاطفی را تنها تابع شهرداری می کند لذا عملاً انتقال یا مأموریت نیروی قراردادی امکان پذیر نیست و از سوی دیگر استانداری تابع قانون مدیریت خدمات کشوری است که بر اساس مفاد آن، مشاغل تعریف و پست ها تصریح شده و به عبارتی هر یک از کارکنان رسمی و پیمانی دارای پست معین با شماره منحصر به خود است.

لذا تعرفه مرتضی عاطفی به عنوان مدیریت روابط عمومی و تشریفات استانداری، درحالی که پستی تحت این عنوان وجود خارجی ندارد و عنوان سازمانی آن، معاونت روابط عمومی و تشریفات حوزه استاندار بوده مغایر با قانون است؛ بنابراین فارغ از موضوع عدم وجود امکان مأموریت نیروی قراردادی، تصدی بر پست مجهول نیز از تبعات این انتصاب است.

علاوه بر دو مورد ذکرشده از آنجایی که بر اساس قوانین تأمین اجتماعی، مشمولین باید در کارگاهی که در آن قرارداد دارند مشغول بکار باشند عجیب است که بدون وجود امکان مأموریت، مرتضی عاطفی در محل خدمت استانداری فعالیت می کند.

اما آنچه باز در این میان حائز اهمیت است عنوان سازمانی است که وی در آن مشغول فعالیت است همان طور که گفته شد استاندار، مدیریت روابط عمومی و تشریفات استانداری را بر عهده او نهاده، درحالی که ذیل کلیه مکاتبات اداری عاطفی، عنوان مدیرکل درج شده و در ساختار اداری بدیهی است که جایگاه مدیریت، مدیرکل و معاونت متفاوت است لذا به نظر می رسد این موضوع از مصادیق ماده 555 قانون مجازات اسلامی (باب تعزیرات) در جعل عنوان قابل پیگرد باشد.

عدول از قانون استخدام کشوری، عدول از قانون مدیریت خدمات کشوری، عدول از مفاد قانون تأمین اجتماعی و عدول از آیین نامه استخدامی شهرداری ها چهار ایرادی است که می توان در این موضوع از عملکرد استاندار گرفت.

انتصاب معاون دفتر روستایی و شوراهای اسلامی استانداری گیلان غلامرضا فقیهی از جدیدترین افراد منصوب استانداری است که جایگزین کاظم یوسفی عهده دار معاون دفتر روستایی و شوراهای اسلامی استانداری شد.

وی از نیروهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران بوده که آخرین سمت اجرایی وی مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان سوادکوه است.

فقیهی در شرایطی به پست معاونت دفتر روستایی منصوب شد که در شرایط استخدامی رسمی آزمایشی به سر می برد و به استناد بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی کشور امکان انتقال و مأموریت کارمندان در دوره رسمی آزمایشی، لغو و امکان پذیر نیست ولی علیرغم اطلاع مسئولان طی حکمی غلامرضا فقیهی به سمت یادشده منصوب شد ازاین رو این اقدام، مغایر با بخشنامه مذکور و نیز ماده 116 قانون مدیریت خدمات کشوری و علیرغم مخالفت وزارت کشور انجام شده است.

امریه ای به نام سرباز مشاور! فرشاد نوروزپور از چهره های نزدیک به استاندار است.

پس از انتصاب سالاری به سمت استانداری گیلان، طی حکمی در 13 مهرماه سال گذشته فرشاد نوروز پور درحالی که در وضعیت مشمول وظیفه سربازی قرار داشت به عنوان مشاور جوان منصوب می شود و جالب تر آنکه خیلی سریع بحث امریه وی کارسازی و هم زمان به عنوان مشاور جوان استاندار و امریه مناطق محروم بخشداری شهرستان ماسال تعرفه می شود.

فارغ از نحوه انتخاب امریه و ناتوانی بسیاری از جوانان مستعد و فرهیخته استان گیلان از بهره مندی از آن، این سؤال مطرح می شود که چرا امریه نقطه محروم باید در استانداری خدمت کند؟ آیا نقطه ای محروم تر از استانداری در گیلان وجود ندارد؟! در نگاهی به بند 21 ماده یک بخش سوم از دستورالعمل مشمولین مأمور به دستگاه های اجرایی، مصوب ستاد کل نیروهای مسلح تأکید می کند که جابجایی محل کارکنان مأمور به دستگاه های غیرنظامی اجرایی بدون اخذ مجوز مربوط از ستاد کل یا دفتر سیاست گذاری و نداشتن شرایط احراز ممنوع است.

این امتیازدهی برخلاف مقررات چه مفهومی می تواند داشته باشد؟ و چگونه می توان پذیرفت درحالی که فرزندان مستعدی از مردم، بدون اخذ امریه در مناطق سخت و دشوار به خدمت سربازی مشغول هستند مشاور جوان استاندار گیلان با بهره مندی از سهمیه امریه مناطق محروم در محل استانداری گیلان خدمت سربازی خود را سپری می کند.

ادامه سرپرستی در فرمانداری های شهرستان رودسر و لاهیجان اکنون حدود هشت ماه است که دو فرمانداری رودسر و لاهیجان که از شهرستان های مهم استان محسوب می شوند بدون فرماندار و با سرپرست اداره می شوند.

در ماده 94 قانون مدیریت خدمات کشوری آمده تصدی بیش از یک پست سازمانی برای کلیه کارمندان دولت ممنوع بوده و در موارد ضروری با تشخیص مقام مسئول مافوق تصدی موقت پست سازمانی مدیریتی یا حساس به صورت سرپرستی بدون دریافت حقوق و مزایا برای حداکثر چهار ماه مجاز است.

تبصره- عدم رعایت مفاد ماده فوق الذکر توسط هر یک از کارمندان دولت اعم از قبول کننده پست دوم یا مقام صادرکننده حکم متخلف محسوب و در هیأت رسیدگی به تخلفات اداری رسیدگی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

نکته حائز اهمیت آن است که با توجه به جواز این ماده به سرپرستی تا چهار ماه، به طور بدیهی جایگاه افراد به کارگیری شده در سمت سرپرست فرمانداری های یادشده با توجه به گذشت زمان تعیین شده، فاقد وجاهت قانونی و عملاً بی اعتبار خواهد بود.

جمله اخیر به این معنا است که تصمیماتی که فرمانداران دو شهرستان لاهیجان و رودسر پس از چهار ماه مصرح قانونی گرفته اند، غیرقانونی و قابلیت نقض دارد و این تصمیمات شامل مصوبات شورای تأمین، مصوبات کمیته برنامه ریزی و نیز تصمیمات کمیسیون های ماده 100 و تجدیدنظر این ماده، در صورت عضویت فرماندار و غیره می شود.

انتصاب چهار بخشدار و یک معاون فرماندار غیر مستخدم با توجه به طرح این موضوع در خبر انحراف از قانون با شعار قانون گرایی! و نیز خبر توضیحات استانداری گیلان درباره انتصاب غیرقانونی 4 بخشدار، از تکرار آن در این بخش خودداری می شود.

انتصاب تعداد 7 شهردار بدون رعایت شرایط احراز با توجه به طرح این موضوع در خبر تصدی غیرقانونی 12 شهرداری در گیلان با تأیید استانداری؟! از تکرار آن در این بخش خودداری می شود.

جانشینی معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری موضوع معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری یکی از پر چالش ترین موضوعات استانداری محسوب می شود.

این معاونت نزدیک به یک سال است که بلاتکلیف مانده و پس از اصغریان، مدیرکل اقتصادی استانداری با حفظ سمت به عنوان جانشین این معاونت انتخاب شد.

عنوانی که تاکنون در استانداری گیلان خلق نشده بود و عملاً در قوانین موضوعه به ویژه قانون مدیریت خدمات کشوری نشانی از آن دیده نمی شود.

لازم به ذکر است به کارگیری عناوینی که بار مسئولیت به همراه دارند الزاماً باید با صراحت قانونی باشند چراکه حدودوثغور وظایف و تکالیف آن را می بایست قانون مشخص سازد.

حال مشخص نیست این عنوان جانشینی بر قرینه سرپرستی جعل شده است یا اینکه مفهوم مجزا دارد ازاین رو در هر دو صورت عملاً جایگاهی در ساختار نظام اداری نداشته و اقدامات ذیل این عنوان فاقد وجاهت قانونی است.

استمرار فعالیت نیروی بازنشسته در سمت مدیرکل امنیتی و انتظامی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری پس از بازنشستگی نیز به فعالیت خود در این حوزه ادامه می دهد.

از دیگر مباحث عجیب در استانداری ادامه فعالیت نادر عبدالله پور در کسوت مدیرکلی دفتر امنیتی و انتظامی است.

وی چند سالی است که بازنشسته شده و اگرچه به دلیل ایثارگری و نظامی بودن مشمول مستثنیات قانون منع به کارگیری بازنشستگان مصوب 1395 می شود، اما همان طور که در این قانون تصریح شده به کارگیری این دسته از افراد باید از طریق انعقاد قرارداد با شخص مشمول باشد که آن هم به دلیل محدودیت تصریح شده در تبصره ذیل ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری عملاً امکان پذیر نیست.

لذا جالب توجه است که فردی بدون طی مراتب قانونی به ادامه فعالیت در پست حساس مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری مشغول و در خصوص درآمد وی ناشی از تصدی این شغل نیز الله اعلم اگرچه قانوناً مرجع رسیدگی به این دسته از تخلفات سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و سایر دستگاه های نظارتی است، اما تاکنون اقدام عملیاتی و دارای نمودی از آنان مشاهده نشده و موضوعات مطروحه خود گویای نحوه عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری است! شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 27 مرداد 1397 ، کد خبر: 13970527000626 ، www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: استاندار - مبارزه - استان - فساد - روابط عمومی - رهبر معظم انقلاب - گیلان - قوانین - انتصاب - رانت خواری - انتصابات - مسئولان - روابط - رانت - مدیر - اداری - مقام معظم رهبری - سخنرانی - رهبر - مدیریت - قانون - کارگزاران - ارشد - القاعده - عناوین - تخلفات - حکومت - رهبری - رفتار - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
تجمع حوزویان در حمایت از مردم یمن برگزار می شود

زنگ انتظار در مدارس چهارمحال و بختیاری نواخته شد

تناقض در تصمیم گیری های فعالیت های قرآنی/ آموزش قرآن در سبد هزینه خانوارها وجود ندارد

دیدار فعالان قرآنی دانشگاه های همدان با امام جمعه

چارچوب قانونی و مستحکم وقف نامه تدوین شود

8 و 9 آذرماه؛ زمان برگزاری «مجمع عمومی اتحادیه مدغم قرآنی»

جامعه قانون مدار؛ از شاخص های حکومت مهدی

المصطفی(ص) مبشر پیام عمیق، عقلانی و تقریبی شیعه است

جامعه المصطفی(ص) به دنبال مرجعیت اندیشه‎ای در جهان است

ایجاد گردان خواهران برای اعزام به سوریه

فراخوان طرح مشارکت و ایده پردازی فرزندان روح الله منتشر شد

فیلم/ کلیپ اینستاگرامی سردار سلیمانی به مناسبت سالروز امامت حضرت ولی عصر(عج)

توییتر:: بنیاد مستکبرین

کارشکنی ائتلاف صهیونیستی سعودی در برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی اثر معکوس داشت/ حضور دانشجویان تقریب در کنفرانس چشمگیر خواهد بود

رسیدگی یک روزه به پرونده های فرار از خدمت/ برگزاری بیش از 650 همایش پیشگیری از وقوع جرم

کتاب هندسه انقلاب اسلامی برگرفته از بیانات حضرت امام خمینی (ره)

مراسم ترحیم دکتر نوربخش برگزار شد

سخنان روحانی در نشست خبری مشترک با رییس جمهور عراق

یک محیط بان دیگر به اعدام محکوم شد

کنسرت گروه ضرب و فوت در روز جهانی ایدز

خودسازی و جامعه سازی مهم ترین رسالت منتظران ظهور است

از هرکس پیروی کنید امامتان همان فرد است/بصیرت به معنی واقع بینی است

روزگارما 1397/08/26

آمریکا برای سلطه برکشورها از هر جنایت و توطئه ای استفاده می کند

سرپرست برای شهرداری انتخاب نمی کنیم

جشن آغاز امامت امام عصر(عج) در مسجد مقدس جمکران

​زائری بر «صندلی قرمز» می نشیند

تست شخصیت اقتدارطلب؛ آیا یک فاشیست هستید؟!

اعلام وضعیت قرمز در صنعت قطعه سازی

برای دانستن و توانستن کتاب بخوانیم

تقدیر از برگزیدگان جشنواره ملی قرآن و عترت/تجلیل از رییس دفتر سابق نهاد رهبری در دانشگاه ها

سهم 40 درصدی زنان از اشتغال دولتی

تست مقاومت iPad Pro ناکام شد + ویدیو

آذری جهرمی: محکوم کردن اقدامات پیشینیان در هر دوره مدیریتی، فرهنگی ناپسند است

بازدید دادستان کل کشور ارمنستان از بازداشتگاه اوین

آخرین وضعیت زیرساخت ها و تاسیسات خدمات شهری

مواردی که عرق بدن، نماز را باطل می کند/ فتوای حضرت آیت الله سبحانی

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی: سعودی ها در تمام زندگی خود جز شهوترانی و جنایت کاری نکرده اند

مسئول سازمان بسیج سازندگی کشور درگذشت امیرمحمد اژدری تسلیت گفت

تقسیم یک پست دولتی برای دو نفر!

اساس کار هلال احمر فعالیت های داوطلبانه است

بصیرت و آگاهی بخشی وظیفه روحانیون است

تشکیل خانه احزاب به گفتمان سازی ملی منجر می شود

تکلیف بیمارستان امام خمینی تا پایان هفته مشخص می شود

ویدئو/ دعوا و درگیری شدید در اورژانس بیمارستان شوش

امنیت کامل و توسعه عراق به نفع دو کشور و منطقه است

برهم صالح: زمان شکل گیری نظام منطقه ای تازه ای فرا رسیده است

اباذری و اعوانش بندبازی خطرناکی را شروع کرده اند (گفت وگو با رضا عظیمی، جامعه شناس)

فراکسیون زنان مجلس درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

ابتکار: 40 درصد کارمندان «زن» هستند

روزنامه پیام آشنا نوشت: مهریه، راه یا بیراهه

نشست کتاب خوان مدافعان حرم در اردکان برگزار شد

بصیرت و آگاهی بخشی وظیفه روحانیون است

نشست خبری فرمانده سپاه امام سجاد (ع)

بسیج جنگ روانی دشمن را بی اثر می کند

نماینده مجلس: قوانین طرح هادی نیازمند اصلاح است

مسئولان دادگستری زنجان با تمام وجود نقدپذیر هستند

از نگاه پرس تی وی: واکاوی علل پیروزی دموکرات ها

نماینده مجلس: قوانین طرح هادی نیازمند اصلاح است

بسیج جنگ روانی دشمن را بی اثر می کند

آغاز امامت حضرت مهدی موعود (عج)

از عمل زیبایی فواحش مرتبط با برادران و پسران صدام تا آرزوی پزشک شدن او

نرخ تجهیزات پزشکی نباید خودسرانه افزایش یابد؛ بیماران نباید دغدغه تامین دارو و تجهیزات را داشته باشند

کوتاهی دستگاه ها در بازماندگی از تحصیل کودکان به دلیل فقر قابل پیگرد قانونی است

برگزاری همایش بین المللی سیره علوی

سازهای ناکوک

2 مدیر دیگر در جمع بازنشسته ها استان فارس

عبدالرحمن تاج الدین در گلستان شهدای اصفهان به خاک سپرده شد

ابتکار: 40 درصد کارمندان «زن» هستند

فراکسیون زنان مجلس درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

سند تحول بنیادین تحقق می یابد اگر...

زمان شکل گیری نظام منطقه ای تازه ای فرا رسیده است

ابهامات در شیوه ها و روش های اجرایی برخی قوانین را معطل و ناکام می گذارد

می توانیم در آینده نزدیک روابط اقتصادی با عراق را به 20 میلیارد دلار برسانیم

دلار در کانال 11 هزار تومان

شرط کشت برنج در استان ها

با وجود اظهارات سردار کمالی؛ قدوس تا پایان سال 97 نمی تواند به ایران سفر کند

خواننده مشهور راک آلبوم «مرد عنکبوتی» را به صحنه می برد

دولت امروز نیاز به جلب مشارکت مردم و اعتمادسازی دوباره دارد

پهپاد نظامی امریکا موشک ها را فریب می دهد

نابرابری حقوق معلمین وسایر کارمندان رفع خواهدشد؟

استخدام کارمند اداری در شرکت بین المللی ماکسیم در تهران

سطح معیشت امام عصر(عج) پس از ظهور و استقرار حکومت

استخدام کارشناس پرستاری

استخدام پرستار

استخدام کارشناسIT

استخدام کمک آشپز

استخدام آشپز

استخدام آشپز فرنگی

استخدام سرآشپز

استخدام مهندس معماری

استخدام فروشنده

قهر یا غیبت؛ چرا برخی احزاب اصلاح طلب به جلسه شورای سیاست گذاری نرفتند؟

نشست خبری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

با عزمی راسخ پیگیر مطالبات کارگران خواهم بود

برنامه پژوهشی موسیقی معاصر با محوریت ویولن

حضور خادمان مسجد جمکران در جمع مردم سمنان + فیلم

گرامیداشت سالروز آغاز امامت امام زمان در زاهدان

برگزاری دوره سنگ نوردی در چهارمحال وبختیاری

استفاده از مدیران غیربومی باید به حداقل برسد

حرف تا عمل عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری!

حرف تا عمل عزم استانداری گیلان در مبارزه با فساد، رانت خواری و ویژه خواری!