مطالب مرتبط:
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 00:202018-08-18سياسي

پیرعلی، نقطه پایان نمدمالی


ایرنا - «صفرعلی پیرعلی» با 70 سال سابقه فعالیت به عنوان آخرین هنرمند و بازمانده نمد مالی در همدان چراغ این هنر فراموش شده را به زحمت در روستای شَوَند روشن نگهداشته است.

- همدان - ایرنا - صفرعلی پیرعلی با 70 سال سابقه فعالیت به عنوان آخرین هنرمند و بازمانده نمد مالی در همدان چراغ این هنر فراموش شده را به زحمت در روستای شَوَند روشن نگهداشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، فراوانی دستافرینه های زیبا و چشم نواز، همدان را در زمره استان های پیشتار در عرصه صنایع دستی قرار داده؛ اما گذر زمان گرد فراموشی روی برخی هنرها نشانده و حالا جز نامی و نشانی محو و اندک از این هنرها باقی نمانده است.

نمد به عنوان کهن ترین زیرانداز هم اینک به نوستالژی برای ساکنان همدان تبدیل شده و تنها چراغ کم سوی این هنر در روستای شوند رزن به دست پیرمردی کهنسال روشن مانده است.

صفرعلی پیرعلی تنها بازمانده نمد مالی در زادگاه عارف فرزانه ملاحسین قلی شوندی که 200 مرجع تقلید تریبت کرده است، در برابر ناملایمتی ها کمر خم نکرده و همچنان این هنر صنعت را زنده نگه داشته است.

زمانی حدود 40 کارگاه نمد مالی در روستای شوند رزن فعال بود اما درآمد اندک، تغییر ذائقه مردم در استفاده از نمد به عنوان زیر انداز و جایگزین شدن زیراندازهای جدید و کم کیفیت به جای نمد، اندک اندک این هنر صنعت را به ورطه فراموشی سپرد.

نمد به عنوان کهن ترین زیرانداز به واسطه استفاده از پشم و کرک در تهیه آن، همچنان جایگاه خود را از نظر کیفیت، در بین مابقی زیراندازهای جدید و به روز حفظ کرده است.

البته برخی بر این باورند که نمد به دلیل داشتن خاصیت ضد رطوبت، در صورت استفاده به عنوان زیرانداز می تواند در درمان استخوان درد، رماتیسم و حتی دیسک کمر موثر واقع شود.

پیرعلی که از او به عنوان آخرین بازمانده از نسل صنعتگران نمدمالی باید یاد کرد در حالی وارد هشتاد و پنجمین سال زندگی خود می شود که امسال باید هفتادمین سال فعالیت و اشتغال در این هنر را جشن بگیرد.

وی که صاحب 10 فرزند دختر و پسر است حرفه نمدمالی را به صورت موروثی از اجادش به یادگار برده اما خود را نقطه پایانی برای این هنر می داند.

او به علت علاقه، حرفه نمد مالی را از 15 سالگی در کلاس درس پدر فرا گرفت و به عنوان شاگرد در کارگاه او مشغول به کار شده و از این طریق هفت دهه امرار معاش کرد.

این هنرمند همدانی پیش از آموختن این حرفه، درس اخلاق و مردم داری را نزد پدر فرا گرفت و توجه و عمل به توصیه های آموزگار، صفر علی را به عنوان پدری خوش اخلاق و فردی خوش نام در روستا و منطقه شهره کرد.

کارگاه نمدمالی صفرعلی حاکی از خاطرات کودکی، جوانی و پیری؛ و تیرهای چوبی و دیوارهای کاه گلی این کارگاه، سال ها نظاره گر تلاش پیرعلی برای خاموش نشدن آوای نمد مالی اوست.

زمزمه ترانه زیبا با گویش ترکی ای منه یارم قیزم (ای یار من دخترم) در کنار حرکات موزون و مداوم دست و پا، خستگی را از چهره پیرعلی بیرون می کند.

در حقیقت نمدمال وقتی قوت و توان دست و پاهایش را برای ورز دادن و شکل بخشیدن به نمد به کار می گیرد، زیر لب با خواندن اشعار و ترانه، آوای رنج می سراید تا قدرت بی پایان بگیرد تا در جسم بی جان نمد امید بخشد.

بیشتر این اشعار برگرفته از آوای بومی - محلی شاعران معروف است که ابیات را به تناسب منطقه و کار سختی که در آن رواج دارد، سروده اند.

پیرعلی پیشتر به همراه فرزندانش در کارگاه کوچکشان از سحر تا شامگاه فعال بودند اما کم رونق شدن بازار نمد، یک به یک از شاگردان این استاد چیره دست کاسته و تنها فرزند کوچک وی هم اینک او را یاری می دهد.

این هنرمند سالهاست در زمینه تولید زیرانداز، کمربند، زین اسب، پوشاک، پادری و کارهای تزیینی فعال است و عشایر و صحرانشینان به واسطه مقاومت بسیار بالا و نفوذ ناپذیری محصولات وی، یکی از مشتریان پر و پا قرص پیرعلی هستند.

حال اما پیرعلی به واسطه تلاش برای زنده نگهداشتن این هنر و تماس دائمی با رطوبت، دچار بیماری های مفصلی شده است و دستان پینه بسته و زندگی ساده و بی آلایش پیرعلی حکایت از سال ها تلاش برای کسب روزی حلال است تا با اتکا به نون بازو و عرق جبین فرزندان صالحی را تقدیم جامعه کند.

پیرعلی 85 ساله با روی گشاده، درد و دل های خود را در گفت و گو با ایرنا آغاز می کند و با گویش زیبای ترکی به بیان رنج و مشقت های هنر نمدمالی می پردازد.

این هنرمند در ابتدای سخن عنوان کرد: کار سخت نمدمالی موجب تمایل اندک فرزندانم به این هنر صنعت شد و با وجود آشنایی 10 فرزندم به این حرفه، اما تنها پسر کوچکم این هنر را در کنار من ادامه داده است.

پیرعلی افزود: در حال حاضر با توجه به گرم شدن هوا و سختی شرایط کار نمد مالی، از آغازین ساعت روز در کارگاه مجاور منزل مسکونی کار خود را آغاز می کنم.

وی که دارنده چندین لوح تقدیر به ویژه تقدیرنامه از رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دولت گذشته است، بیان کرد: برای شرکت در نمایشگاه های مختلف دعوت شده و شرکت کردم اما بعلت بی توجهی به مطالبات، درخواست ها و هزینه بر و بی سود بودن حضور در نمایشگاه، دیگر رغبتی برای شرکت در این عرصه نشان ندادم.

او با صدای حاکی از حزن و اندوه اظهار داشت: آوای نمدمالی در حال خاموش شدن است و این روزها تنها دانشجویان، آن هم برای تکمیل و اتمام پایان نامه به کارگاه کوچک من سر می زنند.

پیرعلی ادامه داد: بیشترین مشتریان نمد عشایر هستند؛ چرا که از آن به عنوان محافظی در برابر رطوبت و سرما در دشت و صحرا استفاده می کنند.

وی یادآوری کرد: پیشتر، تولیدات این کارگاه کوچک را با حضور در استان هایی نظیر قم به فروش می رساندم، اما هم اینک با توجه به تحلیل توان جسمی، متقاضیان حضوری به روستا برای خرید نمد مورد نیاز مراجعه می کنند.

این هنرمند با بیان اینکه این حرفه به صورت موروثی از اجدادش به پدربزرگ و پدر او منتقل شده است، بیان کرد: با توجه به نبود حمایت از سوی متولیان، این صنعت پس از من، رو به خاموشی می رود.

پیرعلی بیان کرد: با وجود اینک از 15 سالگی و به مدت بیش از 70 سال در این هنر صنعت فعال هستم، اما به علت نبود بیمه و حمایت های مالی شمار افرادی که به عنوان کارگر در این کارگاه حضور داشتند روز به روز آب رفتند.

وی اظهار داشت: مهمترین مواد اولیه نمد، پشم است و پشم بره چهار ماهه باید در این صنعت به کار گرفته شود بنابراین مواد اولیه را از عشایر تهیه کرده و کالا به آنها تحویل می دهم.

این استاد کار نمدمالی گفت: در شرایط معمول 2 فرد نمدمال می توانند یک نمد با ابعاد یک در 2 متر مربع را در یک روز به پایان برسانند.

وی درباره فرایند نمدمالی توضیح داد: ابتدا پشم خریداری شده با استفاده از دستگاه، حلاجی شده و سپس بر روی قالب های از پیش طراحی شده به تناسب نوع کالای تولیدی قرار می گیرد.

این هنرمند چیره دست یادآوری کرد: پیشتر که گونی وجود نداشت از نی برای درست کردن قالب بهره می گرفتند و با قراردادن نی ها در کنار یکدیگر قالب درست می شد.

پیرعلی افزود: همچنین در ادامه کار نمدمالی چند قطعه صابون را داخل پیت حلبی مملو از آب بر روی آتش قرار می دهند تا به طور کامل ذوب شود، سپس محتویات آن را با استفاده از جارو بر روی پشم ریخته، بعد پشم ها که بر روی قالب قرار دارند را لول کرده و پس از نیم تا 2 ساعت ورز دادن و رفت و آمد روی آن، نمد را با طناب می بندند.

وی ادامه داد: در ادامه طناب ها را باز کرده و با تنظیم و مرتب کردن دور نمد، دوباره آن را با باز و بسته کردن ورز داده و در ادامه نمد بر روی کوره آتش با یک سطح داغ ورز داده می شود.

این استاد کار گفت: ورز دادن نمد به عنوان سخت ترین و دشوار ترین مرحله بر روی یک سطح داغ به مدت سه ساعت با سرعت بالا به منظور جلوگیری از سوختن پشم و نمد ادامه دارد.

پیرعلی بیان کرد: هم اینک کمربند، نمد کوله پشتی، جلیقه، زیرانداز به سلیقه مشتری تولید می کند و برای تعزیه خوانی، زیر منقلی و رستوران های سنتی نیز نمد به تناسب ذائقه مصرف کننده تولید می کند.

وی بیمه نبودن را مشکل اصلی خود عنوان کرد و توضیح داد: پس از 70 سال تلاش بی وقفه دیگر توان و قدرت کار در این حرفه را ندارد؛ اما به علت بیمه نبودن و نداشتن حقوق مجبور است با جسم بیمار و تن رنجور همچنان کار و فعالیت کند.

پیرعلی ابراز امیدواری کرد: متولیان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور فکری به حال بیمه این استاد کار بکنند و باری از مشکلات او را بردارند.

معاون فرماندار رزن نیز در این باره به ایرنا گفت: صنعت در حال انقراض نمدمالی رزن در سال 95 در گروه آثار ناملموس به ثبت ملی رسید؛ اما از میان 40 کارگاه نمدمالی تنها یک کارگاه در این شهرستان باقی مانده است.

علیرضا نوربخش با بیان اینکه پیرعلی در سال 89 به عنوان پیشکسوت صنایع دستی کشور معرفی شد، افزود: کارگاه نمدمالی این استاد چیره دست و پسرانش در روستای شوند به عنوان تنها کارگاه این صنعت در سطح استان به تولید محصولاتی از قبیل زیرانداز، کمربند، جلیقه و کول انداز فعال است.

وی اظهار داشت: یکهزار و 500 متر مربع نمد به ارزش 800 میلیون ریال سالانه در این شهرستان تولید می شود و عمده مشتری این محصولات، عشایران استانهای تهران، قم و مرکزی هستند.

معاون فرماندار رزن، برگزاری دوره های آموزشی، معرفی صنایع دستی، حمایت از طریق پرداخت تسهیلات بیمه ای و حتی بازاریابی با برگزاری نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی را مهمترین راهکار برای احیای نمدمالی و سایر صنایع دستی فراموش شده، برشمرد.

نوربخش عنوان کرد: در راستای حمایت از صفرعلی پیرعلی، 2 مرحله تسهیلات قرض الحسنه خرید تجهیزات، پرداخت سرمایه در گردش، تعمیر ساختمان کارگاه و یک دستگاه حلاجی صنعتی از محل اعتبارات استانی به صورت رایگان در اختیار این هنرمند قرار گرفته است.

کارشناس حوزه صنایع دستی همدان نیز در این باره به ایرنا گفت: میراث فرهنگی همدان رشته نمد مالی را که در حال منسوخ شدن بود احیا کرد.

بهجت عباسی افزود: این رشته تنها در روستای شوند از توابع شهرستان رزن توسط اعضای یک خانواده زنده نگهداشته شده است که این خانواده مورد حمایت میراث فرهنگی قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: با هماهنگی های صورت گرفته تسهیلات بانکی کم بهره به این خانواده تخصیص یافت همچنین از این استاد کار برای حضور در نمایشگاه ها دعوت به عمل آمد.

کارشناس حوزه صنایع دستی همدان گفت: خانواده پیرعلی، چند تن از اهالی روستای شوند را نیز آموزش دادند تا آنها هم این کار را ادامه دهند.

عباسی یادآوری کرد: تاکنون این سازمان چندین دوره آموزشی نمدمالی در استان همدان برگزار کرده است اما با استقبال مواجه نشد که یکی از دلایل استقبال اندک، سخت و طاقت فرسا بودن اشتغال در این حرفه است.

وی بیان کرد: دستافرینه های زیبای این خانواده هنرمند بیشتر در استان قم و بازار همدان به فروش می رسد اما به علت کاهش استفاده از لباس های نمدی، بازار این حرفه رونق چندانی ندارد.

کارشناس صنایع دستی همدان افزود: رشته های مهجوری نظیر نمدمالی که نسبت به معرفی آنها کمتر اقدام شده است، در نمایشگاه های میراث فرهنگی به نمایش گذاشته می شوند تا از این طریق علاوه بر حمایت از هنرمندان فعال در این عرصه، بتوان این هنرها را به مردم معرفی کرد.

عباسی گفت: همدان دارای قابلیت های فراوانی در حوزه صنایع دستی با بیش از 33 هزار هنرمند فعال است و تاکنون حدود 150 رشته صنایع دستی دارای مجوز در این استان شناسایی شده اند.

وی ادامه داد: برای احیای رشته هایی همچون چلنگری، حلبی سازی، کفش دوزی و گیوه بافی، مشبک کاری فلز، مسگری و شیشه گری تلاش های زیادی از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان صورت گرفته است و هنوز اساتیدی در این رشته ها مشغول به فعالیت هستند.

وی شهرستان ملایر را یکی از شهرهای مستعد استان در حوزه صنایع دستی معرفی و اضافه کرد: تاکنون رشته هایی همچون گره چینی، اُرُسی سازی، گیوه بافی، مسگری و شیشه گری در بازار این شهر احیا شده است و هنرمندان و استادکارانی در این حرفه ها مشغول به کار شدند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان نیز گفت: در گذر زمان و با توجه به تغییرات اجتماعی پیش آمده، رشته هایی همچون شالبافی، نمدمالی، پالان دوزی، کلاه مالی، عبابافی و قفل سازی دیگر کاربردی در زندگی روزمره مردم ندارند.

علیرضا قاسمی تاکید کرد: دارا بودن جنبه اقتصادی و کسب درآمد مالی 2 عامل مهم برای ادامه حیات رشته های صنایع دستی به شمار می رود.

وی افزود: برگزاری کلاس های آموزش رایگان صنایع دستی برای جلوگیری از منسوخ شدن این رشته ها، می تواند گامی اساسی برای احیای رشته های در حال فراموشی باشد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: امروزه برخی رشته های صنایع دستی به علت تغییر شرایط زندگی مردم و نداشتن صرفه اقتصادی، خود به خود حذف و به مرور زمان به فراموشی سپرده شدند.

وی ادامه داد: میراث فرهنگی همدان درصدد شناسایی اساتید رشته های در حال فراموشی صنایع دستی است تا با ثبت زندگینامه و روش تولید این دستافرینه ها از منسوخ شدن آنها جلوگیری کند.


کلید واژه ها: مالی - همدان - روستا - روستای - هنرمند - کارگاه - ایرنا - آخرین بازمانده - حرفه - صنعت - چراغ - مرجع تقلید - صنایع دستی - نوستالژی - صورت - مردم - جدید - استخوان - کهنسال - همدانی - اشتغال - درآمد - جوانی - استان - گزارش - توصیه - زندگی - منطقه - فرزند - درمان

آخرین اخبار سرویس:
فقرستیزی؛ محوری ترین فعالیت کمیته امداد

اردوی معرفتی «سلاله ها» در خراسان جنوبی برگزار می شود

ریشه پژوهش در تفکر و اندیشه است

آمریکا را باید با فعل ماضی صرف کنیم/ مشکلات ربطی به انقلاب ندارد، مشکل در رأیی است که داده ایم

جشن آغاز امامت امام زمان (عج) در حوزه خراسان شمالی برگزار می شود

سخنان رییس جمهوری در جلسه هیات دولت

برگزیدگان سومین جشنواره استانی علامه حلی بوشهر تجلیل شدند

سازمان ملل: بیش از 40 مدرسه به دلیل فعالیت داعش در افغانستان تعطیل شده اند

روحیه انقلابی بهترین سلاح در برابر نقشه های دشمن است

نبود محیط بان شادگان را به قتل گاه پرندگان تبدیل کرد

اتوبوس های دست دوم وارد ناوگان اتوبوسرانی شود

استخدام دستیار مدیر عامل (جهت امور مالی) در یک شرکت معتبر

نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد/باید سراغ وحدت رویه برویم قوانین کافی است

​اقامه نماز جمعه تهران به امامت آیت الله امامی کاشانی

استخدام نیروی آقا در فروشگاه بیژن پلاس واقع در رشت

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایرادات CFT را بررسی می کند

نخستین کنگره سراسری جامعه اسلامی مدیران ایران برگزار می شود

پازل عملکرد سعودی ها را آمریکا می چیند/ قرار است «ایران اینترنشنال» مروج ناآرامی باشد

روحانی: آمریکا حتما شکست می خورد/جوان ها باید مدیریت ها را برعهده بگیرند

احضار ظریف به مجلس/ نمایندگان در انتظار شفاف سازی وزیر امور خارجه

«بیشکک» میزبان کنفرانس بین المللی «اسلام در کشورهای سکولار»

نشست خبری فرمانده هوای فضای سپاه در قزوین

اعضای سازمان جهانی گردشگری از علیصدر بازدید کردند

فیلم/ رهبر انقلاب: پرچمداری بانوی چادری قدرت نمایی فرهنگی بود

برق مناطقی از همدان قطع می شود

ویدئو | تمجید کارشناس شبکه من و تو از مدیریت قالیباف در شهرداری تهران

داروی جوانی جاودان ساخته شد

روحانی:راه انتخابی آمریکایی ها غلط است و حتماً شکست می خورند/ به آمریکایی ها فهماندیم نفت مان را می فروشیم

از سمت خود استعفا می دهم

شورای شهر هرمز: ممنوعیت ورود گردشگران به جزیره هرمز صحت ندارد

برق مناطقی از همدان قطع می شود

بررسی مهم ترین مقالات و اخبار هفته در «هفته نامه» کانال اردوی شبکه جهانی سحر

آمادگی حوزه علمیه خراسان برای تربیت نیروهای متناسب با نیازها

ثبت 2000 وقف در کشور طی سال گذشته

کمک به بیماران نیازمند، اصلی ترین هدف موقوفه ها در بحث سلامت باشد

تویسرکان به دنبال جذب گردشگر مذهبی

برگزاری یادواره سالگرد تدفین شهدای گمنام، مصداق واژه آتش به اختیار است

رژیم آل خلیفه نماینده سابق الوفاق در مجلس بحرین را دستگیر کرد

اختصاص 600 میلیون تومان برای تسهیل ایاب و ذهاب دانشجویان بجنورد به شهرداری/ سیستم اتوبوسرانی بجنورد فرسوده است

مردم با صدای رسا، گله و نقدشان را باید بگویند/ سختی هایی در جامعه هست و مشکلات اقتصادی وجود دارد

نهمین سمینار تخصصی دندانپزشکی در شیراز آغاز به کار کرد

استاندار جدید کرمان: با بدنه رأی رییس جمهور کاملا هماهنگم

آیت الله خامنه ای:جنگ کنونی در دنیا جنگ اراده ها است/مشکلات اقتصادی حل خواهد شد/خیلی ها توانایی ایستادگی مقابل هجوم توقعات بی پایان جبهه کفر را ندارند

ابهامات تعطیلی کارخانه نئوپان خلخال رفع شود

پس از واعظ طبسی جریان راست بر خراسان حاکم شد

ظریف، یکشنبه به کمیسیون امنیت ملی می رود

جشنواره راهنمایان حرفه ای گردشگری ایران به میزبانی سنندج برگزار می شود

مدیران کل دفاتر «نظارت بر اجرای اسناد رسمی» و «نظارت بر امور مشاوران املاک و خودرو» منصوب شدند

امیر خانزادی با جانشین فرمانده نیروی دریایی ایتالیا دیدار کرد

گفت وگو و مناظره با ادیان الهی بخشی از تمدن اصیل اسلامی است

قدمت 700 ساله وقف در فارس

از منابع سلامت حفاظت شود

رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است

راه آمریکایی ها غلط است و شکست می خورند

مایک پنس به چین هشدار داد

پذیرش دانشجوی دانشگاه بیرجند در «سوربن» فرانسه

پلمب مدرسه طبیعت در مشهد

احتمال تغییر 4 وزیر دولت روحانی

افراد «رگ گیر» متخلف هستند

ابرهای گره خورده در مشتری +عکس

وزیر دفاع اسراییل استعفا کرد

بلاخره کرمانشاه صاحب شهردار شد

الگوی مدیریت خانواده در اسلام/ آیا غیرت امری مردانه است؟

پس از واعظ طبسی جریان راست بر خراسان حاکم شد

سخنان رییس جمهوری در جلسه هیات دولت

قوانین بارداری در خاندان سلطنتی بریتانیا

شهرداری زمان اجرای طرح تنها می ماند

توییتر:: نمونه ای از اسلام ستیزی دولت هند

پشت پرده تأسف امینی برای مسجدجامعی

حضور رسانه در کنار فعالان اقتصادی ضرورت است

پس از جلسه هیات دولت

ابهامات تعطیلی کارخانه نئوپان خلخال رفع شود

با صدور حکمی مدیر خبرگزاری فارس استان هرمزگان منصوب شد

امام جمعه ایلام بر تکریم ارباب رجوع در دستگاه ها تاکید کرد

آیت الله موسوی تبریزی: تجویز اتانول برای بیماران الکلی در کلینیک ترک اعتیاد اشکال شرعی ندارد

بیست و سومین نشست مالی اسلامی با محوریت «تقسیم ریسک و بازتوزیع ثروت» برگزار می شود

رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است

مدیر خبرگزاری فارس استان هرمزگان انتخاب شد

اجلاس UNWTO مسیر بین المللی شدن همدان را باز کرد

سه پروژه ی اقتصادی، عملیات روانی و ایجاد ناامنی در دستور کار دشمنان قرار گرفته است

اهالی کتاب با آرمان های امام راحل (ره) و شهدا تجدید میثاق کردند

با صدور حکمی مدیر خبرگزاری فارس استان هرمزگان انتخاب شد

پر بازدیدهای فضای مجازی

طلوعی به عنوان شهردار کرمانشاه معرفی شد

اصلاح موی سر با آتش

دو پیام مدیریتی به جشنواره فیلم رشد

رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است

بررسی گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور از کلیات بودجه سال 98

رییس جمهور :دراه انتخابی آمریکایی ها غلط است و حتماً شکست می خورند

آغاز فصل برداشت زعفران در شهرستان ثلاث باباجانی

مشاوره سلامتی به کاربران با توالت هوشمند

4 استاندار جدید معرفی شدند+اسامی

در صنعت نشر تمامی چرخه ها بایدمورد توجه قرار گیرد/خبرهای خوبی درباره ارایه تسهیلات به اهالی اطلاع رسانی

تهدید زیستگاه دلفین ها در جزیره هنگام

وحید مظلومین در آخرین مصاحبه اس چه گفت؟ / عاقل لقمه را به اندازه دهنش برمی دارد! / نمی توانید من را گوشه رینگ بگذارید

استخدام مسئول IT در یک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

چرا کریمی قدوسی از برملاشدن پولشویی های کلان،آشفته شده است؟

استخدام تعدادی منشی خانم در دفتر همراه اول

روحانی: 13 آبان به روز استحکام جمهوری اسلامی تبدیل شد

فتح الله حقیقی به عنوان استاندار زنجان معرفی شد

پیرعلی، نقطه پایان نمدمالی

پیرعلی، نقطه پایان نمدمالی