مطالب مرتبط:
کمتر از 40 درصد صنایع کشور پیوست سلامت دارند
35 درصد صنایع کوچک و متوسط کشور تعطیل هستند
بررسی سلامت آب، در 70 درصد از دشت های کشور
بیش از 65 درصد صنایع کوچک و متوسط کشور فعال هستند
بیش از 65 درصد صنایع کوچک و متوسط کشور فعال هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 23:552018-08-18اقتصادي

کمتر از 40 درصد صنایع کشور پیوست سلامت دارند


طبق اعلام معاون بهداشت وزیر بهداشت، کمتر از40 درصد صنایع در ایران پیوست سلامت دارند؛ این در حالیست که همه صنایع پیش از آغاز به فعالیت باید پیوست سلامت داشته باشند.

- دکتر علیرضا رییسی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح چگونگی اجرای قانون مربوط به پیوست سلامت از سوی دستگاه های مختلف و بویژه صنایع، با بیان اینکه در خوشبینانه ترین حالت کمتر از 40 درصد صنایع در کشور پیوست سلامت دارند، گفت: هر کارخانه یا صنعتی که قرار است ساخته شود، باید پیوست سلامت داشته باشد، اما در حال حاضر این موضوع اصلا رعایت نمی شود و بویژه صنایع عظیم کشور مانند پتروشیمی و نیروگاه ها پیوست سلامت ندارند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت تعیین کننده سیاست ها و نه مجری آن است، افزود: فقط 20 تا 25 درصد عوامل موثر بر سلامت در دست وزارت بهداشت است و 75 تا 80 درصد دیگر آن خارج از این وزارتخانه است.

به عنوان مثال، میزان آلودگی مناطقی مانند عسلویه و پارس جنوبی بر همه مسلم است.

از طرفی دیگر فلزات سنگین و .

وارد آب و بعد از آن وارد بدن ماهی ها و آبزیان می شوند و در نهایت نیز آنها صید می شوند.

این در حالی است که مسمومیت فلزات سنگین تجمعی است و ممکن است 10 سال بعد اثر خود را روی اعضای بدن نشان دهند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: پیوست سلامت در قوانین برنامه پنجم و ششم توسعه نیز آمده و پروتکل ها و فرآیند آن آماده است، اما باید تعهدی برای اجرای آن وجود داشته باشد.

این موضوع در شورای عالی کارگروه های سلامت و امنیت غذایی دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت پیگیری می شود، اما مشکلاتی برای اجرای آن وجود دارد.

رییسی در ادامه تصریح کرد: یکی از این مشکلات ما این است که صنایعی که در حال حاضر فعال هستند، پیوست سلامت ندارند و آنها نیز باید به این سمت حرکت کنند.

بر اساس قانون هیچ صنعتی نمی تواند شکل بگیرد، مگر اینکه پیوست سلامت داشته باشد.

هرچند این الزام قانونی وجود دارد، اما می توان آن را دور زد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با انتقاد از عملکرد صنایع به دلیل اهمیت ندادن به پیوست سلامت، افزود: به ما می گویند شما با طرح این مباحث، جلوی صنایع را می گیرید و پروژه مورد نظر باید به سرعت شروع به فعالیت کند.

حتی گاهی نیز گفته می شود چرا جلوی فعالیت دستفروشانی که مواد غذایی می فروشند را می گیرید؟ چرا قلیان ها را جمع می کنید؟ این کارها اشتغال ایجاد می کند.

وی در ادامه اظهار کرد: وقتی پای پیوست سلامت به میان می آید، صنایع می گویند پیمانکار و سرمایه گذار آماده کار هستند و سریع باید کار را شروع کنیم.

از نظر قانون مشکلی در این زمینه نداریم، اما در اجرا معمولا دچار مشکل هستیم.

باید ضمانت اجرایی برای این موضوع وجود داشته باشد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: پروتکل اجرا و فرآیند پیوست سلامت به همه دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است و آنها منتظر هستند تا برای آغاز به کار صنایع از آنها استعلام گرفته شود، اما دانشگاه ها و وزارت بهداشت موظف نیستند که خودشان به دنبال صنایع بروند.


کلید واژه ها: سلامت - بهداشت - وزارت بهداشت - وزیر بهداشت - درصد - قانون - وزارت - عالی - معاون - کشور - مشکلات - وزیر - سرمایه گذار - مواد غذایی - شروع - پیمانکار - پتروشیمی - نیروگاه - دانشگاه - کارخانه - مسمومیت - اشتغال - قوانین - برنامه - سرمایه - آلودگی - انتقاد - پروژه - اهمیت - پزشکی

آخرین اخبار سرویس:

کمتر از 40 درصد صنایع کشور پیوست سلامت دارند

کمتر از 40 درصد صنایع کشور پیوست سلامت دارند