مطالب مرتبط:
روستاییان فارس در صف خرید آب!
روستاییان فارس در صف خرید آب!/ 20 لیتر 400 تومان
روستاییان فارس در صف خرید آب!
روستاییان فارس در صف خرید آب!/ ما به نان شب هم محتاج هستیم !
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با فارس: پیگیر خرید تضمینی چای با قیمت مناسب هستیم/ ارزآوری از صادرات هندوانه منطقی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 19:022018-08-18سياسي

روستاییان فارس در صف خرید آب!


روستاییانی که روزگاری روستایشان قطب کشاورزی و منبع مولد اقتصادی برای استان فارس بود، حالا برای زندگی روزمره ی خودشان هم به رنج افتاده اند.

- مردمی که روزگاری تامین کننده بخش اعظمی از قوت لایموت فارس و کشور بودند حالا هر روز دبه هایی در دست، روستا به روستا و آبادی به آبادی؛ پی جرعه ای آب شرب روانند! آب شربی که طعم گس پلاستیک و فلز می دهد و .

طعمی که ذائقه ی هیچ انسانی آن را نمی پسندد.

مردم دهستان رحمت آباد شهرستان شیراز و روستای کمجان و سلطان شهر در خرامه حضور رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها و دو عضو شورای اسلامی استان فارس، را در عصر یک روز تابستانی غنیمت شمردند تا حرف هایشان را بگویند، گلایه هایی که از میان لب های داغمه بسته شان بیرون آمد و باری شد بر دوش وکلای آنان.

مجبور شدم گاو و گوسفندهایم را هم بفروشم !یکی از اهالی دهستان رحمت آباد منطقه ی کربال که جزو شهرستان شیراز محسوب می شود؛ می گوید: وقتی به دلیل بی آبی و بی توجهی مسؤولان، دامداری و کشاورزی من از بین رفته و حتی مجبور شدم گاو و گوسفندهایم را هم بفروشم، چطور می توانم زندگی چند خانواده ی تحت پوشش ام را مدیریت کنم؟او اضافه می کند: خشکسالی کار خداست اما مدیریت و مقابله با خشکسالی که با ماست! در این وضعیت که ادارات و نهادها، حمایتی از ما نمی کنند، بانک ها هم برای گرفتن معوقات خود فشار می آورند؛ با این وضعیت چطور می توانیم وام های مربوط به شغل های از بین رفته مان را پس بدهیم؟به گفته ی این روستایی که دستان پینه بسته اش نشان از طی روزگاری سخت دارد، خشکسالی در این منطقه از کشاورزی و دامداری هم گذشته و به آب شرب مردم روستا رسیده است .

او که خود عضو شورای اسلامی روستا هم بوده، تأکید می کند: اهالی روستای ما تاکنون چند بار قصد برپایی تجمع را داشتند ولی خود ما از آنها خواهش کردیم که با احترام به قانون و نظام پیش برویم و تجمع نکنند؛ اما به هرحال ما حق مان را هم می خواهیم .

تبعات رودخانه ی خشک رحمت آباد، دامان مناطق دیگر را هم می گیردیک عضو دیگر شورای اسلامی روستای رحمت آباد نیز به رودخانه ی خشکی اشاره می کند که در نزدیکی این روستا واقع است.

او می گوید: این رودخانه، از قدیم مسیر تخلیه ی پسآب پتروشیمی بوده و سالیان سال در زمین های کشاورزی ما استفاده می شده؛ اما الان خشک شده و به تبع آن زمین های کشاروزی هم کاملاً خشک و غیرقابل کشت شده اند.

این ساکن روستای رحمت آباد تأکید می کند: من به نمایندگی از مردم رحمت آباد می گویم که اگر نهادها و دستگاه های مسئول به ما نرسند، زمینه ی خشک شدن تالاب ها و دریاچه بختگان و در ادامه ی آن ریزگردها و معارضات سرطان زای محیط زیستی، دامان بسیاری از مردم مناطق دیگر را هم می گیرد.

نمی دانیم از کدام مشکل مان حرف بزنیم!روستای کمجان در محدوده ی شهرستان خرامه، دومین منطقه ی مورد بازدید است.

یکی از اهالی این روستا که مانند نماینده مردم روستاهای دیگر، دل پری دارد، می گوید: متأسفانه اینقدر مشکلات ما زیاد است که وقتی هم اندک فرصتی مثل امروز برایمان پیش می آید نمی دانیم کدام یک از مشکلات مان را حتی طرح کنیم.

متأسفانه تا قبل از این سنت شکنی اعضای شورای استان، مسؤولین به روستای ما نیامده که حتی از ما بپرسد مشکل شما چیست؟او با تأکید بر نابودی کشاورزی در این منطقه، تصریح می کند: از آخرین کشت برنج ما 11 سال می گذرد و در این سال ها هیچ درآمد مشخصی نداشته ایم؛ البته از طرح های مختلفی برای کشت های جایگزین حرف زدند اما هیچ وعده ای عملی نشده است .

این ساکن روستای کمجان، ادامه می دهد: خوب است بدانید بخش زیادی از جمعیت روستای ما، ناچارند شب ها ساعت یک نیمه شب با مینی بوس راهی شیراز شوند و بعد از کارگری در میدان تره بار یا جاهای دیگر دوباره به روستای خود برگردند که برخی از آنها در این مسیرهای طولانیِ هر روزه، حتی جان خود را از دست داده اند.

آب آشامیدنی؛ هر بشکه 20 لیتری: 400 تومان !او اضافه می کند: اینجا حتی آب شرب را هم به آسانی در اختیار مردم نمی گذارند؛ در روستای ما دو مکان در نظر گرفتند که ما آب را به صورت بشکه ای بخریم؛ یک بشکه 20 لیتری آب را به قیمت 400 تومان می فروشند و ما مجبوریم یک ظرف ببریم و آب خریداری شده را به زحمت به خانه خود بیاوریم.

قبلاً حداقل برای هر محله یک تانکر گذاشته بودند و در آن آب می گذاشتند اما الان جمع آوری شده اند؛ متاسفانه به جای اینکه وضعیت را بهتر کنند، بدتر می کنند!ریشه ی مشکلات کربال، در دهه 60 شروع شداین مرد میانسال، عامل اصلی وضعیت فعلی بخش کربال را اقدامات دهه 60 می داند و تصریح می کند: احداث کانال های زه کش بزرگ در جنوب و شمال کربال اولین ضربه ای بود که به این بخش وارد شده است.

احداث این کانال ها چه سودی برای روستاییان و حتی خود دولت ها داشته است؟ اتفاقاً برعکس این زه کش ها ضمن از بین بردن تالاب ها و محیط زیست، رطوبت هوا را هم از بین بردند.

او همچنین با تأکید بر اینکه احداث سدهای سیوند و صدرا هم هیچ توجیه اقتصادی نداشته، خاطرنشان می کند: به نظر ما اگر همین اعتبارات خرج شده در این طرح ها را در اختیار خود مردم می گذاشتند حداقل بخشی از مشکلات این مردم محروم حل می شد! این روستانشین، با تأکید بر برخی تصمیمات اشتباه مسئولان در گذشته، اضافه می کند: سئوالی که برای من پیش آمد این است که وقتی کسی یک تصمیم اشتباهی می گیرد، آیا قابل برگشت نیست؟ یا باید بر اشتباه خود اصرار کنند؟رسانه ها رنج های ما را پوشش نمی دهندساکن روستای کمجان در پایان حرف های خود، با گلایه از رسانه ها، می گوید: ما این مشکلات را بارها بیان کردیم اما متأسفانه چون اسم مسؤولین و نهادها می آید، رسانه ها هم زیر بار پوشش این مشکلات نمی روند؛ هرچند باید بگویم همین که امروز اعضای شورای استان آمدند و حداقل حرف های ما را شنیدند، قدردان هستیم.

عبدالرزاق موسوی، عضو شورای عالی استان ها در واکنش به سخنان پایانی این معترضِ روستایی، تأکید می کند: من به شما اطمینان می دهم که هم صحبت های تان بدون سانسور منتشر شود و هم خود ما تا حد توان مان مشکلات این بخش را بررسی و پیگیری کنیم.

مسیر خشک شده ی مرودشت تا کربال، نمایانگر همه چیز استعلی خرمی، رییس شورای اسلامی استان فارس نیز می گوید: ما در شورای استان از بحران خشکسالی سراسر استان به خوبی مطلعیم؛ با مشکلات دیگر کربال هم ناآشنا نیستیم.

در واقع اینکه یک مسیر طولانی را از مرودشت تا خرامه طی می کنیم و یک بوته ی سبز نمی بینیم، خود نمایانگر همه چیز است.

خرمی در عین حال خطاب به مردم کربال تأکید می کند: حتماً ما به کمک آقای موسوی که با شخصیت ملی خود، بزرگ همه شوراییان استان فارس در کشور هستند و همچنین آقای زارع درنیانی که همیشه دغدغه ی مردم شهرستان خرامه را داشته و دارند، هر کاری که بتوانیم برای خواسته های به حق تان انجام خواهیم داد.

امیدوارم بتوانیم گرهی از مشکلات مردم باز کنیممرتضی زارع درنیانی، نماینده مردم شهرستان خرامه در شورای اسلامی استان هم با بیان اینکه هدف این بازدید، آشنا شدن نمایندگان مردم در شورای استان و شورای عالی استان ها، با مسائل و مشکلات مردم کربال بود، خاطرنشان می کند: امیدوارم با جایگاهی که شورای استان و بالاتر از آن شورای عالی استان ها در سطح کشور دارد، بتوانیم پیگیری هایی کنیم تا شاید با انعکاس مشکلات به مسئولان و پیگیری آنها، گرهی از مشکلات مردم باز شود .

جاده روستایی با قابلیت ترانزیتی !شهر سلطان شهر که به گفته ی اهالی آن 5 سال از شهر شدن اش می گذرد، مقصد بعدی اعضای شورای اسلامی استان است.

مرتضی زارع درنیانی در تقاطع ورودی این شهر کوچک، با اشاره به وضعیت نامناسب این جاده می گوید: متاسفانه این مسیر با وجود طول تنها 15 کیلومتری آن، وضعیت نامناسبی دارد؛ یک جاده ی کم عرض روستایی که عملاً به یک محور ترانزیتی تبدیل شده و حضور خودروهای سنگین باعث تخریب بیش از پیش آن هم شده است.

باید اذعان کنیم که در تعریض و بهسازی این جاده هم هیچ اقدامی نشده؛ وضعیت این جاده در شب ها به دلیل عدم روشنایی در آن، بسیار بدتر هم می شود و متاسفانه شاهد تصادفات زیادی در این منطقه بوده ایم .

به گفته ی نماینده خرامه در شورای استان، خودروهایی که از جاده خاوران وارد خرامه می شوند، برای ورود به پاسارگاد و شهرستان های دیگر، ترجیح می دهند به جای شیراز از این تقاطع استفاده کنند و به همین دلیل بار ترافیکی سنگینی در این جاده ی کم عرض شکل می گیرد.

جاده ی سلطان شهر ظرفیت محور ترانزیتی را نداردموسوی، رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها هم در این خصوص گفت: این یک جاده روستایی است و اساساً ظرفیت جاده ی ترانزیتی را ندارد؛ با این حال وقتی به هر دلیلی مردم فراتر از نیاز روستاها از این جاده استفاده می کنند، اینجاست که برنامه های بالادستی مانند طرح توسعه باید تابع خواست و نیاز و شرایط روز مردم باشد و انعطاف لازم را به خرج دهند.

از شهریتِ سلطان شهر فقط دو تابلو نصیب مردم شد!رییس شورای شهر سلطان شهر، با اشاره به بازدید مسئولان از این شهر نیز می گوید: واقعیت این است که از شهریت سلطان شهر فقط دو عدد تابلو نصیب ما شد؛ البته با این تفاوت که ما هزینه های شهری پرداخت می کنیم اما خدمات روستایی دریافت می کنیم !سید ابوالقاسم زارع، در حالی سلطان شهر را شهر خاموش می نامد که به گفته ی این چهره ی فرهنگی آموزش و پرورش، وضعیت روشنایی ضعیف خیابان های اصلی این شهر به روستاهای دوران قدیم شباهت بیشتری دارد.

یارانه ها کفاف پول آب و برق مان را هم نمی کند!یک پیرمرد ساکن سلطان شهر نیز با بیان اینکه درآمد بسیاری از اهالی این شهر کوچک از مبلغ یارانه تجاوز نمی کند، تصریح می کند: یارانه ی ما متأسفانه کفاف هزینه های آب، برق و گازمان را هم نمی دهد.

یکی دیگر از اهالی این شهر نیز با بیان اینکه مردم سلطان شهر اعم از زن و بچه و پیرمرد و پیرزن ناچارند با بدترین شرایط برای برنج کاری و کارگری عازم شهرهای دیگر شوند، تأکید می کند: هر از چند گاهی از ارگان هایی اینجا می آیند و می روند اما متأسفانه پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند؛ امیدواریم شما که نماینده مردم هستید بتوانید برای ما کاری کنید.

هیچ کس به داد کربال نمی رسد؛ ما به نان شب هم محتاج هستیم !در ادامه، فرد موتورسواری که به نظر می رسد از وضعیت محل زندگی خود و عملکرد مسؤولان بسیار دلخور و عصبانی است، وارد جمع می شود.

او خطاب به اعضای شورای استان می گوید: از دوره های گذشته تاکنون ده ها استاندار و فرماندار اینجا آمدند و رفتند اما هیچ تاثیر عملی نداشته؛ هیچ کس به داد کربال نمی رسد.

ما به نان شب محتاج هستیم.

همه بیکار هستند.

کارگران هم برای 50 هزار تومان باید هر روز با ده ها دردسر بروند کامفیروز و برگردند.

نماینده ی ما هم فقط زمان رأی گرفتن به کربال می آید.

موسوی، نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها، درباره مشکلات سلطان شهر می گوید: واقعیت این است که اگر یک منطقه ای ظرفیت های شهر شدن را نداشته باشد و شهر شود، در عمل ضرر می کند.

یکی از شواهد آن هم این است که نهادهایی مانند شهرداری و شورای شهر در قانون وظایفی دارند که با توجه به زیرساخت های محدود آن شهر کوچک از عهده ی آن بر نمی آیند و در نهایت گرفتاری مردم بیشتر می شود.

رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها، در ادامه تصریح می کند: باید بدانیم که برخی مسائل مثل همین مسأله بلوارها و خیابان های شهر ربطی به بیرون ندارد و خروجی عملکرد شهردار و شورای شهر است؛ بر همین اساس هم من به مردم سلطان شهر پیشنهاد می کنم از ظرفیت های قانونی شورای شهرتان استفاده کنید و اگر به نتیجه نرسیدید پیگیری موضوع را به فرمانداری شهرستان و شورای اسلامی استان منعکس کنید.


کلید واژه ها: روستا - روستای - کشاورزی - خشکسالی - رودخانه - روستایی - شورای - اسلامی - شورای عالی استان ها - شورای اسلامی استان - آب شرب - مردم - فارس - شورای عالی استان - استان - دامداری - مدیریت - دهستان - زمین - زندگی - شیراز - منطقه - پتروشیمی - نمایندگی - بسته - تجمع - هایی - تابستانی - اقتصادی - پلاستیک

آخرین اخبار سرویس:
معاون حقوقی رییس جمهور: مجمع تشخیص مصلحت،نظرات کارشناسان را در باره پالرمو و CFT بشنود/

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: ایران با الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت جزو 5 کشور برتر جهان می شود

انتقاد کاکایی، ساکت و مهدوی از پخش موسیقی نازل در صدا و سیما

گزیده روزنامه های 4 بهمن 1397

تدابیر جدید دانشگاه تهران برای اسکان دانشجویان متاهل

خبرهای مهم چهارم بهمن در صد ثانیه

معرفی فرماندار جدید شهرستان تاکستان

آیت الله نعیم آبادی: جهان تشنه معارف اهل بیت است

برپایی سومین دوره معارف مهدویت در 11 شهر

25 ایده تک خطی برای فعالان فرهنگی مسجد در فاطمیه

پیام انقلاب اسلامی چهل سال بغض سلطه گران را رقم زده است/ ارائه الگویی الهی برای نظم نوی جهانی

بزرگ نمایی اعتبارات نهادهای دینی با هدف ایجاد فضای تقابلی میان مردم با دین است

کسب رتبه نخست خراسان جنوبی در ثبت نام آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

برپایی همایش طلایه داران فاطمی، رهروان خمینی در بجنورد

احداث 520 نیروگاه خورشیدی در استان کرمان تا پایان سال

تشریح معیارهای طراحی یک دانشگاه استاندارد

طرح سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد در هیچ کجای دنیا اجرا نمی شود

تاکید نماینده سازمان ملل بر حمایت از ایران در مبارزه با مواد مخدر

استخدام تعدادی برقکار ماهر و نیمه ماهر و کارآموز در خراسان رضوی

کوبا اقدام رهبرمخالفان ونزوئلا را کودتا خواند

استخدام تکنسین دامپزشکی و دامپروری جهت واکسیناسیون طیور در البرز

استخدام طراح و وردست ناخن کار در محدوده مهرشهر ِکرج

استخدام تعدادی رویه کوب و نجار مبل ماهر در خراسان رضوی

استخدام تعدادی جوشکار آرگون در محدوده سنتو مشهد

استخدام پیک موتوری جهت شیفت ظهر در تهران

دشمن می خواهد پشتیبانی ایدئولوژی را از نظام سلب کند/ اساتید دانشگاه با مراکز ایدئدلوژیک و مساجد وارد ارتباط شوند

2 معاهده در انتظار مصلحت سنجی

اختصاص 125 میلیارد تومان به بزرگراه چابهار- زاهدان قطعی شد

بروجردی: ایران بیدی نیست که با بادهایی همچون اجلاس لهستان بلرزد

تندروها شیپور را از سرگشاد می نوازند

سیستمی کردن آموزه های اصول فقهی/ آنچه به تواتر حجیت می بخشد

بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس وزرای دولت را دعوت به مناظره کرد

چه شد که امام تصمیم به بازگشت به ایران گرفت؟/ واکنش بختیار به این تصمیم چه بود؟

پروازهای فرودگاه رشت

وقتی تعطیلی دولت به پایان برسد سخنرانی خواهم کرد

FATF در تعریف از تروریسم، حق تحفظ نمی پذیرد

قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی برای اجرا ابلاغ شد

معاون حقوقی رییس جمهور: مجمع تشخیص مصلحت،نظرات کارشناسان را در باره پالرمو و CFT بشنود/مخالفان،هیچ راه حل پیشنهادی ندارند

روزنامه اصولگرا : «قبول کنیم اشتباه کردیم» واقعا، آقای روحانی؟!

احزاب با استانی شدن انتخابات دوپینگ می کنند؟

سردار نقدی: رضاخان بی سواد تاریخ هفت هزار ساله ایران را به 2 هزار و 500 سال کاهش داد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

تصاویر/ دیدار اعضای شورای عالی علمی و اجرایی همایش بین المللی امام رضا(ع) با مراجع و علما

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب باید از استقامت مردم قدردانی کنیم

مدیر حوزه علمیه فارس: علم و دانش اسلحه روحانیون است

«ناصبی گری در وهّابیّت» بررسی شد

آغاز فعالیت طلاب شاعر در شب شعر حوزه خراسان

همایش کتاب سال حوزه آغاز شد

آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

قیمت بنزین در سال 98 افزایش نمی یابد

استخدام یک فروشنده جهت فروشگاه لوازم التحریر در تهران

ترامپ حرف خود را پس گرفت

استخدام گرافیست خانم با حقوق وزارت کار در تهران

غلامعلی جعفرزاده: قیمت بنزین در سال 98 افزایش نمی یابد

استخدام کارگر ساده و ماهر جهت یک اغذیه در خراسان رضوی

استخدام کارمند فتوشاپ کار خانم جهت کار در آژانس هواپیمایی

استخدام صندوقدار خانم آشنا به کامپیوتر در مشهد

استخدام 2 نفر خانم آشنا به فتوشاپ در شرکت تبلیغاتی مبلمان

تهران مصمم به توسعه همکاری با سازمان شانگهای است

راه آهن تهران - مشهد کی برقی می شود؟

استخدام کارمند ترجیحا آشنا به کامپیوتر یا الکترونیک - تهران

در جلسه علنی مجلس درباره «واردات خودرو» چه گذشت؟

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری

استخدام بازاریاب موتوری با مزایا در شرکت پایدار تهویه کاسپین

استخدام کارشناس فنی حوزه دیتاسنتر و امنیت شبکه در تهران

ترامپ:وقتی تعطیلی دولت به پایان برسد سخنرانی خواهم کرد

اولین توزیع گسترده شبکه فاضلاب در کشور

اختلاف 10 روزه؛ زمان بازگشایی زاینده رود بین کشاورزان اصفهان

استان به تولید خبر هوشمندانه و هدفمند نیاز دارد

قانون کار کشور نیازمند بروز رسانی است

بیش از 100برنامه ویژه دهه مبارک فجر در ایرانشهر برگزار می شود

زنان زندانی زیر چتر حمایت مسئولان قرار گیرند

مدیرکل زندان های همدان منصوب شد

برنامه توسعه 130 دهستان کشور تدوین شد

رفع نیاز معیشتی معلمان باید دغدغه مسئولان باشد

مجوز فعالیت اساتید پزشکی در مطب مبتنی بر اسناد بالادستی صادر شد

تدارک هفت هزار برنامه همزمان با ایام الله دهه فجر در استان مرکزی

تیترهای صفحه اول روزنامه های چهارم بهمن

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

واکنش وزیر دفاع ونزوئلا به رییس جمهور خودخوانده

توقف تورهای تمدنی/چینی ها کتاب حافظ را کنار نوزادشان می گذارند

استخدام شرکت هواپیمایی تشریفات

پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

استخدام مجتمع صنعتی اسفراین (استخدام جدید)

استخدام خدمتگذار خانم جهت مزون عروس در خراسان رضوی

نشانه های مهدویت در اندیشه اهل بیت (ع)

دعوت به همکاری پژوهشگر بصورت دورکار از سراسر کشور

تعلیق مجوز پرواز ماهان سیاسی است

خط حزب الله 169 منتشر شد دو گانه «تکلیف» و «نتیجه»

وقتی کی روش برانکو را ناامید نکرد!

استخدام دانشگاه علوم پزشکی ایران(اعلام نتایج)

چرا وحید طالب لو پیشنهاد برانکو را رد کرد و حالا پشیمان نیست؟

احزاب با استانی شدن انتخابات دوپینگ می کنند؟

استخدام نیروی آقا جهت همکاری در شهر مشهد

حدیث در مورد حجاب

آموزش دانشجویان از سطحی نگری خارج شود

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

نظام آموزشی نیاز به یک بازنگری جدی محتوایی و علمی دارد

یادواره خلبان شهید عبدالرضا کوپال در بروجرد برگزار شد

جنیدی: تصویب «پالرمو» و «سی اف تی» به مصلحت کشور است

روستاییان فارس در صف خرید آب!

روستاییان فارس در صف خرید آب!