مطالب مرتبط:
روستاییان فارس در صف خرید آب!
روستاییان فارس در صف خرید آب!/ 20 لیتر 400 تومان
روستاییان فارس در صف خرید آب!
روستاییان فارس در صف خرید آب!/ ما به نان شب هم محتاج هستیم !
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با فارس: پیگیر خرید تضمینی چای با قیمت مناسب هستیم/ ارزآوری از صادرات هندوانه منطقی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 20:022018-08-18سياسي

روستاییان فارس در صف خرید آب!


روستاییانی که روزگاری روستایشان قطب کشاورزی و منبع مولد اقتصادی برای استان فارس بود، حالا برای زندگی روزمره ی خودشان هم به رنج افتاده اند.

- مردمی که روزگاری تامین کننده بخش اعظمی از قوت لایموت فارس و کشور بودند حالا هر روز دبه هایی در دست، روستا به روستا و آبادی به آبادی؛ پی جرعه ای آب شرب روانند! آب شربی که طعم گس پلاستیک و فلز می دهد و .

طعمی که ذائقه ی هیچ انسانی آن را نمی پسندد.

مردم دهستان رحمت آباد شهرستان شیراز و روستای کمجان و سلطان شهر در خرامه حضور رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها و دو عضو شورای اسلامی استان فارس، را در عصر یک روز تابستانی غنیمت شمردند تا حرف هایشان را بگویند، گلایه هایی که از میان لب های داغمه بسته شان بیرون آمد و باری شد بر دوش وکلای آنان.

مجبور شدم گاو و گوسفندهایم را هم بفروشم !یکی از اهالی دهستان رحمت آباد منطقه ی کربال که جزو شهرستان شیراز محسوب می شود؛ می گوید: وقتی به دلیل بی آبی و بی توجهی مسؤولان، دامداری و کشاورزی من از بین رفته و حتی مجبور شدم گاو و گوسفندهایم را هم بفروشم، چطور می توانم زندگی چند خانواده ی تحت پوشش ام را مدیریت کنم؟او اضافه می کند: خشکسالی کار خداست اما مدیریت و مقابله با خشکسالی که با ماست! در این وضعیت که ادارات و نهادها، حمایتی از ما نمی کنند، بانک ها هم برای گرفتن معوقات خود فشار می آورند؛ با این وضعیت چطور می توانیم وام های مربوط به شغل های از بین رفته مان را پس بدهیم؟به گفته ی این روستایی که دستان پینه بسته اش نشان از طی روزگاری سخت دارد، خشکسالی در این منطقه از کشاورزی و دامداری هم گذشته و به آب شرب مردم روستا رسیده است .

او که خود عضو شورای اسلامی روستا هم بوده، تأکید می کند: اهالی روستای ما تاکنون چند بار قصد برپایی تجمع را داشتند ولی خود ما از آنها خواهش کردیم که با احترام به قانون و نظام پیش برویم و تجمع نکنند؛ اما به هرحال ما حق مان را هم می خواهیم .

تبعات رودخانه ی خشک رحمت آباد، دامان مناطق دیگر را هم می گیردیک عضو دیگر شورای اسلامی روستای رحمت آباد نیز به رودخانه ی خشکی اشاره می کند که در نزدیکی این روستا واقع است.

او می گوید: این رودخانه، از قدیم مسیر تخلیه ی پسآب پتروشیمی بوده و سالیان سال در زمین های کشاورزی ما استفاده می شده؛ اما الان خشک شده و به تبع آن زمین های کشاروزی هم کاملاً خشک و غیرقابل کشت شده اند.

این ساکن روستای رحمت آباد تأکید می کند: من به نمایندگی از مردم رحمت آباد می گویم که اگر نهادها و دستگاه های مسئول به ما نرسند، زمینه ی خشک شدن تالاب ها و دریاچه بختگان و در ادامه ی آن ریزگردها و معارضات سرطان زای محیط زیستی، دامان بسیاری از مردم مناطق دیگر را هم می گیرد.

نمی دانیم از کدام مشکل مان حرف بزنیم!روستای کمجان در محدوده ی شهرستان خرامه، دومین منطقه ی مورد بازدید است.

یکی از اهالی این روستا که مانند نماینده مردم روستاهای دیگر، دل پری دارد، می گوید: متأسفانه اینقدر مشکلات ما زیاد است که وقتی هم اندک فرصتی مثل امروز برایمان پیش می آید نمی دانیم کدام یک از مشکلات مان را حتی طرح کنیم.

متأسفانه تا قبل از این سنت شکنی اعضای شورای استان، مسؤولین به روستای ما نیامده که حتی از ما بپرسد مشکل شما چیست؟او با تأکید بر نابودی کشاورزی در این منطقه، تصریح می کند: از آخرین کشت برنج ما 11 سال می گذرد و در این سال ها هیچ درآمد مشخصی نداشته ایم؛ البته از طرح های مختلفی برای کشت های جایگزین حرف زدند اما هیچ وعده ای عملی نشده است .

این ساکن روستای کمجان، ادامه می دهد: خوب است بدانید بخش زیادی از جمعیت روستای ما، ناچارند شب ها ساعت یک نیمه شب با مینی بوس راهی شیراز شوند و بعد از کارگری در میدان تره بار یا جاهای دیگر دوباره به روستای خود برگردند که برخی از آنها در این مسیرهای طولانیِ هر روزه، حتی جان خود را از دست داده اند.

آب آشامیدنی؛ هر بشکه 20 لیتری: 400 تومان !او اضافه می کند: اینجا حتی آب شرب را هم به آسانی در اختیار مردم نمی گذارند؛ در روستای ما دو مکان در نظر گرفتند که ما آب را به صورت بشکه ای بخریم؛ یک بشکه 20 لیتری آب را به قیمت 400 تومان می فروشند و ما مجبوریم یک ظرف ببریم و آب خریداری شده را به زحمت به خانه خود بیاوریم.

قبلاً حداقل برای هر محله یک تانکر گذاشته بودند و در آن آب می گذاشتند اما الان جمع آوری شده اند؛ متاسفانه به جای اینکه وضعیت را بهتر کنند، بدتر می کنند!ریشه ی مشکلات کربال، در دهه 60 شروع شداین مرد میانسال، عامل اصلی وضعیت فعلی بخش کربال را اقدامات دهه 60 می داند و تصریح می کند: احداث کانال های زه کش بزرگ در جنوب و شمال کربال اولین ضربه ای بود که به این بخش وارد شده است.

احداث این کانال ها چه سودی برای روستاییان و حتی خود دولت ها داشته است؟ اتفاقاً برعکس این زه کش ها ضمن از بین بردن تالاب ها و محیط زیست، رطوبت هوا را هم از بین بردند.

او همچنین با تأکید بر اینکه احداث سدهای سیوند و صدرا هم هیچ توجیه اقتصادی نداشته، خاطرنشان می کند: به نظر ما اگر همین اعتبارات خرج شده در این طرح ها را در اختیار خود مردم می گذاشتند حداقل بخشی از مشکلات این مردم محروم حل می شد! این روستانشین، با تأکید بر برخی تصمیمات اشتباه مسئولان در گذشته، اضافه می کند: سئوالی که برای من پیش آمد این است که وقتی کسی یک تصمیم اشتباهی می گیرد، آیا قابل برگشت نیست؟ یا باید بر اشتباه خود اصرار کنند؟رسانه ها رنج های ما را پوشش نمی دهندساکن روستای کمجان در پایان حرف های خود، با گلایه از رسانه ها، می گوید: ما این مشکلات را بارها بیان کردیم اما متأسفانه چون اسم مسؤولین و نهادها می آید، رسانه ها هم زیر بار پوشش این مشکلات نمی روند؛ هرچند باید بگویم همین که امروز اعضای شورای استان آمدند و حداقل حرف های ما را شنیدند، قدردان هستیم.

عبدالرزاق موسوی، عضو شورای عالی استان ها در واکنش به سخنان پایانی این معترضِ روستایی، تأکید می کند: من به شما اطمینان می دهم که هم صحبت های تان بدون سانسور منتشر شود و هم خود ما تا حد توان مان مشکلات این بخش را بررسی و پیگیری کنیم.

مسیر خشک شده ی مرودشت تا کربال، نمایانگر همه چیز استعلی خرمی، رییس شورای اسلامی استان فارس نیز می گوید: ما در شورای استان از بحران خشکسالی سراسر استان به خوبی مطلعیم؛ با مشکلات دیگر کربال هم ناآشنا نیستیم.

در واقع اینکه یک مسیر طولانی را از مرودشت تا خرامه طی می کنیم و یک بوته ی سبز نمی بینیم، خود نمایانگر همه چیز است.

خرمی در عین حال خطاب به مردم کربال تأکید می کند: حتماً ما به کمک آقای موسوی که با شخصیت ملی خود، بزرگ همه شوراییان استان فارس در کشور هستند و همچنین آقای زارع درنیانی که همیشه دغدغه ی مردم شهرستان خرامه را داشته و دارند، هر کاری که بتوانیم برای خواسته های به حق تان انجام خواهیم داد.

امیدوارم بتوانیم گرهی از مشکلات مردم باز کنیممرتضی زارع درنیانی، نماینده مردم شهرستان خرامه در شورای اسلامی استان هم با بیان اینکه هدف این بازدید، آشنا شدن نمایندگان مردم در شورای استان و شورای عالی استان ها، با مسائل و مشکلات مردم کربال بود، خاطرنشان می کند: امیدوارم با جایگاهی که شورای استان و بالاتر از آن شورای عالی استان ها در سطح کشور دارد، بتوانیم پیگیری هایی کنیم تا شاید با انعکاس مشکلات به مسئولان و پیگیری آنها، گرهی از مشکلات مردم باز شود .

جاده روستایی با قابلیت ترانزیتی !شهر سلطان شهر که به گفته ی اهالی آن 5 سال از شهر شدن اش می گذرد، مقصد بعدی اعضای شورای اسلامی استان است.

مرتضی زارع درنیانی در تقاطع ورودی این شهر کوچک، با اشاره به وضعیت نامناسب این جاده می گوید: متاسفانه این مسیر با وجود طول تنها 15 کیلومتری آن، وضعیت نامناسبی دارد؛ یک جاده ی کم عرض روستایی که عملاً به یک محور ترانزیتی تبدیل شده و حضور خودروهای سنگین باعث تخریب بیش از پیش آن هم شده است.

باید اذعان کنیم که در تعریض و بهسازی این جاده هم هیچ اقدامی نشده؛ وضعیت این جاده در شب ها به دلیل عدم روشنایی در آن، بسیار بدتر هم می شود و متاسفانه شاهد تصادفات زیادی در این منطقه بوده ایم .

به گفته ی نماینده خرامه در شورای استان، خودروهایی که از جاده خاوران وارد خرامه می شوند، برای ورود به پاسارگاد و شهرستان های دیگر، ترجیح می دهند به جای شیراز از این تقاطع استفاده کنند و به همین دلیل بار ترافیکی سنگینی در این جاده ی کم عرض شکل می گیرد.

جاده ی سلطان شهر ظرفیت محور ترانزیتی را نداردموسوی، رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها هم در این خصوص گفت: این یک جاده روستایی است و اساساً ظرفیت جاده ی ترانزیتی را ندارد؛ با این حال وقتی به هر دلیلی مردم فراتر از نیاز روستاها از این جاده استفاده می کنند، اینجاست که برنامه های بالادستی مانند طرح توسعه باید تابع خواست و نیاز و شرایط روز مردم باشد و انعطاف لازم را به خرج دهند.

از شهریتِ سلطان شهر فقط دو تابلو نصیب مردم شد!رییس شورای شهر سلطان شهر، با اشاره به بازدید مسئولان از این شهر نیز می گوید: واقعیت این است که از شهریت سلطان شهر فقط دو عدد تابلو نصیب ما شد؛ البته با این تفاوت که ما هزینه های شهری پرداخت می کنیم اما خدمات روستایی دریافت می کنیم !سید ابوالقاسم زارع، در حالی سلطان شهر را شهر خاموش می نامد که به گفته ی این چهره ی فرهنگی آموزش و پرورش، وضعیت روشنایی ضعیف خیابان های اصلی این شهر به روستاهای دوران قدیم شباهت بیشتری دارد.

یارانه ها کفاف پول آب و برق مان را هم نمی کند!یک پیرمرد ساکن سلطان شهر نیز با بیان اینکه درآمد بسیاری از اهالی این شهر کوچک از مبلغ یارانه تجاوز نمی کند، تصریح می کند: یارانه ی ما متأسفانه کفاف هزینه های آب، برق و گازمان را هم نمی دهد.

یکی دیگر از اهالی این شهر نیز با بیان اینکه مردم سلطان شهر اعم از زن و بچه و پیرمرد و پیرزن ناچارند با بدترین شرایط برای برنج کاری و کارگری عازم شهرهای دیگر شوند، تأکید می کند: هر از چند گاهی از ارگان هایی اینجا می آیند و می روند اما متأسفانه پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند؛ امیدواریم شما که نماینده مردم هستید بتوانید برای ما کاری کنید.

هیچ کس به داد کربال نمی رسد؛ ما به نان شب هم محتاج هستیم !در ادامه، فرد موتورسواری که به نظر می رسد از وضعیت محل زندگی خود و عملکرد مسؤولان بسیار دلخور و عصبانی است، وارد جمع می شود.

او خطاب به اعضای شورای استان می گوید: از دوره های گذشته تاکنون ده ها استاندار و فرماندار اینجا آمدند و رفتند اما هیچ تاثیر عملی نداشته؛ هیچ کس به داد کربال نمی رسد.

ما به نان شب محتاج هستیم.

همه بیکار هستند.

کارگران هم برای 50 هزار تومان باید هر روز با ده ها دردسر بروند کامفیروز و برگردند.

نماینده ی ما هم فقط زمان رأی گرفتن به کربال می آید.

موسوی، نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها، درباره مشکلات سلطان شهر می گوید: واقعیت این است که اگر یک منطقه ای ظرفیت های شهر شدن را نداشته باشد و شهر شود، در عمل ضرر می کند.

یکی از شواهد آن هم این است که نهادهایی مانند شهرداری و شورای شهر در قانون وظایفی دارند که با توجه به زیرساخت های محدود آن شهر کوچک از عهده ی آن بر نمی آیند و در نهایت گرفتاری مردم بیشتر می شود.

رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها، در ادامه تصریح می کند: باید بدانیم که برخی مسائل مثل همین مسأله بلوارها و خیابان های شهر ربطی به بیرون ندارد و خروجی عملکرد شهردار و شورای شهر است؛ بر همین اساس هم من به مردم سلطان شهر پیشنهاد می کنم از ظرفیت های قانونی شورای شهرتان استفاده کنید و اگر به نتیجه نرسیدید پیگیری موضوع را به فرمانداری شهرستان و شورای اسلامی استان منعکس کنید.


کلید واژه ها: روستا - روستای - کشاورزی - خشکسالی - رودخانه - روستایی - شورای - اسلامی - شورای عالی استان ها - شورای اسلامی استان - آب شرب - مردم - فارس - شورای عالی استان - استان - دامداری - مدیریت - دهستان - زمین - زندگی - شیراز - منطقه - پتروشیمی - نمایندگی - بسته - تجمع - هایی - تابستانی - اقتصادی - پلاستیک

آخرین اخبار سرویس:
توصیه امام صادق(ع) هنگام خروج از خانه

واکنش سی ان ان به صحبت های ترامپ درباره ایران

لایحه جنجالی به صحن علنی مجلس ارجاع شد

میشل تمر:باید به عوام فریبی نه بگوییم

ثبت نام جام باشگاه های کتاب خوانی آغاز شد

جهان امروز با معضلی به نام “سازمان تروریسم” روبرو است

نسبت دانشجویان به کل جمعیت کشور چقدر است؟

عراقچی:بازگشت امریکا به 6 ماه قبل آسانتر از 6 سال قبل است ​

ایران همواره به دنبال روابط دوستانه با همسایگان و از جمله ارمنستان است/ تاکید بر ارتقاء روابط اقتصادی همپای روابط سیاسی

تفسیر آیاتی از سوره توبه

عراقچی:بازگشت امریکا به 6 ماه قبل آسانتر از 6 سال قبل است ​

ناظران در هیأت نظارت بر اندوخته اسکناس انتخاب شدند

ایران از گسترش و توسعه روابط اقتصادی، علمی و فناوری با نروژ استقبال می کند

درون گرا ها به کار تعهد بیشتری دارند یا برون گرا ها؟

موزه دانشگاه شهید چمران؛ موزه ای به وسعت عجایب علمی + تصاویر

به میز مذاکره ای که خودتان برهم زدید، بازگردید

تصاویری از خانه کشف شده تروریست ها در اهواز

موزه دانشگاه شهید چمران؛ موزه ای به وسعت عجایب علمی + تصاویر

رییس کمیسیون اقتصادی خبر داد؛ برگزاری نشست مشترک با رییس جمهور به منظور بررسی FATF

انتخابات شورایاری ها درانتظار پاسخ وزیرکشور

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

ایران باب مذاکره را برای کشوری نبسته است

عراقچی: دولت ترامپ ظرفیت گفتگو کردن ندارد

نشست شورای امنیت به جلسه ای در حمایت از برجام تبدیل خواهد شد

نقوی حسینی: رییس جمهور پاسخ سنجیده ای به یاوه گویی های ترامپ داد

دهقانی: منطق ایران در برابر صحبت های بی منطق ترامپ بیشتر از قبل مشخص شد

بررسی موادی از طرح قانون جامع بانکداری در کمیسیون اقتصادی

پایان رسیدگی به طرح اداره صدا و سیما در کمیسیون فرهنگی مجلس

رییسان جمهوری ایران و فرانسه با هم دیدار کردند

قاتل مربی بدنسازی گچسارانی اعتراف کرد ! + جزییات

پخش سخنان رییس جمهوری در سازمان ملل

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

بررسی لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از مأمورین یگان های حفاظت دستگاه های اجرایی

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

کامکار: تحسین قورباغه خوانان در تلویزیون

برخلاف ترامپ،روحانی ایران رایک عضومسئول جامعه جهانی نشان داد

موقوفات آذربایجان شرقی تا سال 1400 سنددار می شود

لایحه CFT به صحن علنی مجلس ارجاع شد

لاریجانی: رژیم صهیونیستی عامل فتنه است

عراقچی: دولت فعلی آمریکا ظرفیت گفتگو ندارد

رییسان جمهوری ایران و فرانسه با هم دیدار کردند

حماس: عباس قبل از سخنرانی در سازمان ملل زمینه وحدت را فراهم کند

شلیک، شات، شهید!

دیدار روحانی با رییس جمهوری فرانسه

دید ما به عاشورا سطحی‎نگر شده است

برگزاری هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1398

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

نسخه طلایی امام علی(ع) برای درمان خستگی دِل

واکنش های جهانی به سخنرانی ترامپ

داعش گروه خفته تشکیل می دهد

واکنش روحانی به جمله ترامپ که وی را مردی دوست داشتنی خطاب کرد: به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است/ او دو سال پیگیر دیدار است

جنایت هولناک با نقاب تصادف لو رفت +عکس

بازتاب گسترده سخنرانی روحانی در رسانه های روسیه

تصویب کلیات طرح اصلاح بودجه 97 در خصوص تهاتر قیر

ماجرای شوخی غیربهداشتی وزیر بهداشت چه بود

راه اندازی سامانه ثبت و پیگیری مکاتبات مردمی وزارت بهداشت

فرسودگی 50 درصد مدارس تهران

کنترل ساخت برعهده شهرداری است نه نظام مهندسی

دست و پای رسانه ها را برای مبارزه با فساد بسته اند

برای ترکان متاسفم؛ درخواست او غیرقانونی است

شلیک، شات، شهید!

برگزاری 3 مسابقه کتابخوانی در هفته دفاع مقدس

سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل

عناوین روزنامه های سیاسی 4 مهر 97/ تهدید مقابل تهدید +تصاویر

روحانی بدرستی اشاره کرد که ­مذاکره تنها یک عکس گرفتن نیست و منطقی خاص دارد/ جلسه شورای امنیت برخلاف خواست و میل ترامپ برگزار خواهد شد

نخست وزیر نروژ با روحانی دیدار کرد

رییس جمهور روحانی: هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رییس جمهور آمریکا نداشتیم/ به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است/ ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد/ هیچ قدرت و دولتی نمی تواند در برابر یک ملت بایستد

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

داعش گروه خفته تشکیل می دهد

نقش مشاوره های پیش از ازدواج در موفقیت زندگی ها

شرط عجیب نماینده مجلس برای منتشرکردن فیش حقوقی اش

عملیات انتقام جویانه ایران در قبال حادثه تروریستی اهواز

واکنش روحانی به جمله ترامپ درباره او

فرش تا عرش فاصله مشکلات مردم و دغدغه های نمایندگان اصلاح طلب

موج پیامک های تهدیدی به نمایندگان همچنان ادامه دارد/ پیامک ها بیشتر با کد مشهد است

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

سفر رییس پارلمان به کویت

جزییاتی از نتایج حضور دیپلماتیک ایران در نیویورک

وقتی رهبران جهان به ترامپ خندیدند + عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 4 مهر 97

نخست وزیر نروژ با روحانی دیدار کرد

نخست وزیر ارمنستان با رییس جمهوری ایران دیدار کرد

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

دیدارهای دوجانبه رییس جمهور در نیویورک/ محکومیت حمله تروریستی اهواز از سوی شورای امنیت/ تاکید وزرای خارجه ایران، 1+4 و موگرینی بر ارتقای روابط گسترده تر اقتصادی با تهران/ سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل

مستندسازان متعهد و انقلابی در کشور جریان ساز هستند/ مطالبه گری در حمایت از تولید ملی ؛ هدف از ساخت مستند ایرانیش

مداحی که با توسل به شهیدان دار فانی را وداع گفت +عکس

گریم باورنکردنی ارژنگ امیرفضلی!

باید از مظاهر دل فریب دنیا گذشت

نشست «نگاهی به نقش منافقین در جنگ تحمیلی» برگزار شد

نشست شورای امنیت به جلسه ای در حمایت از برجام تبدیل خواهد شد

فال روزانه چهارشنبه 4 مهر 1397

تصویب لایحه حمایت ازمحیط بانان

درخواست الویری از لاریجانی برای تجدیدنظر در قانون بازنشستگان

مقایسه ترامپ و روحانی از منظر آذری جهرمی

استماع گزارش روسای دانشگاه فنی و حرفه ای در کمیسیون آموزش

آقا میرزایی: دیدار با رهبری خستگی را از تنمان درآورد / قویدل: دیدار با رهبر انقلاب انگیزه مان را دوچندان کرد

پرونده فعالان محیط زیستی هنوز به دادگاه ارسال نشده

روستاییان فارس در صف خرید آب!

روستاییان فارس در صف خرید آب!