مطالب مرتبط:
روستاییان فارس در صف خرید آب!
روستاییان فارس در صف خرید آب!/ 20 لیتر 400 تومان
روستاییان فارس در صف خرید آب!
روستاییان فارس در صف خرید آب!/ ما به نان شب هم محتاج هستیم !
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با فارس: پیگیر خرید تضمینی چای با قیمت مناسب هستیم/ ارزآوری از صادرات هندوانه منطقی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 19:022018-08-18سياسي

روستاییان فارس در صف خرید آب!


روستاییانی که روزگاری روستایشان قطب کشاورزی و منبع مولد اقتصادی برای استان فارس بود، حالا برای زندگی روزمره ی خودشان هم به رنج افتاده اند.

- مردمی که روزگاری تامین کننده بخش اعظمی از قوت لایموت فارس و کشور بودند حالا هر روز دبه هایی در دست، روستا به روستا و آبادی به آبادی؛ پی جرعه ای آب شرب روانند! آب شربی که طعم گس پلاستیک و فلز می دهد و .

طعمی که ذائقه ی هیچ انسانی آن را نمی پسندد.

مردم دهستان رحمت آباد شهرستان شیراز و روستای کمجان و سلطان شهر در خرامه حضور رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها و دو عضو شورای اسلامی استان فارس، را در عصر یک روز تابستانی غنیمت شمردند تا حرف هایشان را بگویند، گلایه هایی که از میان لب های داغمه بسته شان بیرون آمد و باری شد بر دوش وکلای آنان.

مجبور شدم گاو و گوسفندهایم را هم بفروشم !یکی از اهالی دهستان رحمت آباد منطقه ی کربال که جزو شهرستان شیراز محسوب می شود؛ می گوید: وقتی به دلیل بی آبی و بی توجهی مسؤولان، دامداری و کشاورزی من از بین رفته و حتی مجبور شدم گاو و گوسفندهایم را هم بفروشم، چطور می توانم زندگی چند خانواده ی تحت پوشش ام را مدیریت کنم؟او اضافه می کند: خشکسالی کار خداست اما مدیریت و مقابله با خشکسالی که با ماست! در این وضعیت که ادارات و نهادها، حمایتی از ما نمی کنند، بانک ها هم برای گرفتن معوقات خود فشار می آورند؛ با این وضعیت چطور می توانیم وام های مربوط به شغل های از بین رفته مان را پس بدهیم؟به گفته ی این روستایی که دستان پینه بسته اش نشان از طی روزگاری سخت دارد، خشکسالی در این منطقه از کشاورزی و دامداری هم گذشته و به آب شرب مردم روستا رسیده است .

او که خود عضو شورای اسلامی روستا هم بوده، تأکید می کند: اهالی روستای ما تاکنون چند بار قصد برپایی تجمع را داشتند ولی خود ما از آنها خواهش کردیم که با احترام به قانون و نظام پیش برویم و تجمع نکنند؛ اما به هرحال ما حق مان را هم می خواهیم .

تبعات رودخانه ی خشک رحمت آباد، دامان مناطق دیگر را هم می گیردیک عضو دیگر شورای اسلامی روستای رحمت آباد نیز به رودخانه ی خشکی اشاره می کند که در نزدیکی این روستا واقع است.

او می گوید: این رودخانه، از قدیم مسیر تخلیه ی پسآب پتروشیمی بوده و سالیان سال در زمین های کشاورزی ما استفاده می شده؛ اما الان خشک شده و به تبع آن زمین های کشاروزی هم کاملاً خشک و غیرقابل کشت شده اند.

این ساکن روستای رحمت آباد تأکید می کند: من به نمایندگی از مردم رحمت آباد می گویم که اگر نهادها و دستگاه های مسئول به ما نرسند، زمینه ی خشک شدن تالاب ها و دریاچه بختگان و در ادامه ی آن ریزگردها و معارضات سرطان زای محیط زیستی، دامان بسیاری از مردم مناطق دیگر را هم می گیرد.

نمی دانیم از کدام مشکل مان حرف بزنیم!روستای کمجان در محدوده ی شهرستان خرامه، دومین منطقه ی مورد بازدید است.

یکی از اهالی این روستا که مانند نماینده مردم روستاهای دیگر، دل پری دارد، می گوید: متأسفانه اینقدر مشکلات ما زیاد است که وقتی هم اندک فرصتی مثل امروز برایمان پیش می آید نمی دانیم کدام یک از مشکلات مان را حتی طرح کنیم.

متأسفانه تا قبل از این سنت شکنی اعضای شورای استان، مسؤولین به روستای ما نیامده که حتی از ما بپرسد مشکل شما چیست؟او با تأکید بر نابودی کشاورزی در این منطقه، تصریح می کند: از آخرین کشت برنج ما 11 سال می گذرد و در این سال ها هیچ درآمد مشخصی نداشته ایم؛ البته از طرح های مختلفی برای کشت های جایگزین حرف زدند اما هیچ وعده ای عملی نشده است .

این ساکن روستای کمجان، ادامه می دهد: خوب است بدانید بخش زیادی از جمعیت روستای ما، ناچارند شب ها ساعت یک نیمه شب با مینی بوس راهی شیراز شوند و بعد از کارگری در میدان تره بار یا جاهای دیگر دوباره به روستای خود برگردند که برخی از آنها در این مسیرهای طولانیِ هر روزه، حتی جان خود را از دست داده اند.

آب آشامیدنی؛ هر بشکه 20 لیتری: 400 تومان !او اضافه می کند: اینجا حتی آب شرب را هم به آسانی در اختیار مردم نمی گذارند؛ در روستای ما دو مکان در نظر گرفتند که ما آب را به صورت بشکه ای بخریم؛ یک بشکه 20 لیتری آب را به قیمت 400 تومان می فروشند و ما مجبوریم یک ظرف ببریم و آب خریداری شده را به زحمت به خانه خود بیاوریم.

قبلاً حداقل برای هر محله یک تانکر گذاشته بودند و در آن آب می گذاشتند اما الان جمع آوری شده اند؛ متاسفانه به جای اینکه وضعیت را بهتر کنند، بدتر می کنند!ریشه ی مشکلات کربال، در دهه 60 شروع شداین مرد میانسال، عامل اصلی وضعیت فعلی بخش کربال را اقدامات دهه 60 می داند و تصریح می کند: احداث کانال های زه کش بزرگ در جنوب و شمال کربال اولین ضربه ای بود که به این بخش وارد شده است.

احداث این کانال ها چه سودی برای روستاییان و حتی خود دولت ها داشته است؟ اتفاقاً برعکس این زه کش ها ضمن از بین بردن تالاب ها و محیط زیست، رطوبت هوا را هم از بین بردند.

او همچنین با تأکید بر اینکه احداث سدهای سیوند و صدرا هم هیچ توجیه اقتصادی نداشته، خاطرنشان می کند: به نظر ما اگر همین اعتبارات خرج شده در این طرح ها را در اختیار خود مردم می گذاشتند حداقل بخشی از مشکلات این مردم محروم حل می شد! این روستانشین، با تأکید بر برخی تصمیمات اشتباه مسئولان در گذشته، اضافه می کند: سئوالی که برای من پیش آمد این است که وقتی کسی یک تصمیم اشتباهی می گیرد، آیا قابل برگشت نیست؟ یا باید بر اشتباه خود اصرار کنند؟رسانه ها رنج های ما را پوشش نمی دهندساکن روستای کمجان در پایان حرف های خود، با گلایه از رسانه ها، می گوید: ما این مشکلات را بارها بیان کردیم اما متأسفانه چون اسم مسؤولین و نهادها می آید، رسانه ها هم زیر بار پوشش این مشکلات نمی روند؛ هرچند باید بگویم همین که امروز اعضای شورای استان آمدند و حداقل حرف های ما را شنیدند، قدردان هستیم.

عبدالرزاق موسوی، عضو شورای عالی استان ها در واکنش به سخنان پایانی این معترضِ روستایی، تأکید می کند: من به شما اطمینان می دهم که هم صحبت های تان بدون سانسور منتشر شود و هم خود ما تا حد توان مان مشکلات این بخش را بررسی و پیگیری کنیم.

مسیر خشک شده ی مرودشت تا کربال، نمایانگر همه چیز استعلی خرمی، رییس شورای اسلامی استان فارس نیز می گوید: ما در شورای استان از بحران خشکسالی سراسر استان به خوبی مطلعیم؛ با مشکلات دیگر کربال هم ناآشنا نیستیم.

در واقع اینکه یک مسیر طولانی را از مرودشت تا خرامه طی می کنیم و یک بوته ی سبز نمی بینیم، خود نمایانگر همه چیز است.

خرمی در عین حال خطاب به مردم کربال تأکید می کند: حتماً ما به کمک آقای موسوی که با شخصیت ملی خود، بزرگ همه شوراییان استان فارس در کشور هستند و همچنین آقای زارع درنیانی که همیشه دغدغه ی مردم شهرستان خرامه را داشته و دارند، هر کاری که بتوانیم برای خواسته های به حق تان انجام خواهیم داد.

امیدوارم بتوانیم گرهی از مشکلات مردم باز کنیممرتضی زارع درنیانی، نماینده مردم شهرستان خرامه در شورای اسلامی استان هم با بیان اینکه هدف این بازدید، آشنا شدن نمایندگان مردم در شورای استان و شورای عالی استان ها، با مسائل و مشکلات مردم کربال بود، خاطرنشان می کند: امیدوارم با جایگاهی که شورای استان و بالاتر از آن شورای عالی استان ها در سطح کشور دارد، بتوانیم پیگیری هایی کنیم تا شاید با انعکاس مشکلات به مسئولان و پیگیری آنها، گرهی از مشکلات مردم باز شود .

جاده روستایی با قابلیت ترانزیتی !شهر سلطان شهر که به گفته ی اهالی آن 5 سال از شهر شدن اش می گذرد، مقصد بعدی اعضای شورای اسلامی استان است.

مرتضی زارع درنیانی در تقاطع ورودی این شهر کوچک، با اشاره به وضعیت نامناسب این جاده می گوید: متاسفانه این مسیر با وجود طول تنها 15 کیلومتری آن، وضعیت نامناسبی دارد؛ یک جاده ی کم عرض روستایی که عملاً به یک محور ترانزیتی تبدیل شده و حضور خودروهای سنگین باعث تخریب بیش از پیش آن هم شده است.

باید اذعان کنیم که در تعریض و بهسازی این جاده هم هیچ اقدامی نشده؛ وضعیت این جاده در شب ها به دلیل عدم روشنایی در آن، بسیار بدتر هم می شود و متاسفانه شاهد تصادفات زیادی در این منطقه بوده ایم .

به گفته ی نماینده خرامه در شورای استان، خودروهایی که از جاده خاوران وارد خرامه می شوند، برای ورود به پاسارگاد و شهرستان های دیگر، ترجیح می دهند به جای شیراز از این تقاطع استفاده کنند و به همین دلیل بار ترافیکی سنگینی در این جاده ی کم عرض شکل می گیرد.

جاده ی سلطان شهر ظرفیت محور ترانزیتی را نداردموسوی، رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها هم در این خصوص گفت: این یک جاده روستایی است و اساساً ظرفیت جاده ی ترانزیتی را ندارد؛ با این حال وقتی به هر دلیلی مردم فراتر از نیاز روستاها از این جاده استفاده می کنند، اینجاست که برنامه های بالادستی مانند طرح توسعه باید تابع خواست و نیاز و شرایط روز مردم باشد و انعطاف لازم را به خرج دهند.

از شهریتِ سلطان شهر فقط دو تابلو نصیب مردم شد!رییس شورای شهر سلطان شهر، با اشاره به بازدید مسئولان از این شهر نیز می گوید: واقعیت این است که از شهریت سلطان شهر فقط دو عدد تابلو نصیب ما شد؛ البته با این تفاوت که ما هزینه های شهری پرداخت می کنیم اما خدمات روستایی دریافت می کنیم !سید ابوالقاسم زارع، در حالی سلطان شهر را شهر خاموش می نامد که به گفته ی این چهره ی فرهنگی آموزش و پرورش، وضعیت روشنایی ضعیف خیابان های اصلی این شهر به روستاهای دوران قدیم شباهت بیشتری دارد.

یارانه ها کفاف پول آب و برق مان را هم نمی کند!یک پیرمرد ساکن سلطان شهر نیز با بیان اینکه درآمد بسیاری از اهالی این شهر کوچک از مبلغ یارانه تجاوز نمی کند، تصریح می کند: یارانه ی ما متأسفانه کفاف هزینه های آب، برق و گازمان را هم نمی دهد.

یکی دیگر از اهالی این شهر نیز با بیان اینکه مردم سلطان شهر اعم از زن و بچه و پیرمرد و پیرزن ناچارند با بدترین شرایط برای برنج کاری و کارگری عازم شهرهای دیگر شوند، تأکید می کند: هر از چند گاهی از ارگان هایی اینجا می آیند و می روند اما متأسفانه پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند؛ امیدواریم شما که نماینده مردم هستید بتوانید برای ما کاری کنید.

هیچ کس به داد کربال نمی رسد؛ ما به نان شب هم محتاج هستیم !در ادامه، فرد موتورسواری که به نظر می رسد از وضعیت محل زندگی خود و عملکرد مسؤولان بسیار دلخور و عصبانی است، وارد جمع می شود.

او خطاب به اعضای شورای استان می گوید: از دوره های گذشته تاکنون ده ها استاندار و فرماندار اینجا آمدند و رفتند اما هیچ تاثیر عملی نداشته؛ هیچ کس به داد کربال نمی رسد.

ما به نان شب محتاج هستیم.

همه بیکار هستند.

کارگران هم برای 50 هزار تومان باید هر روز با ده ها دردسر بروند کامفیروز و برگردند.

نماینده ی ما هم فقط زمان رأی گرفتن به کربال می آید.

موسوی، نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها، درباره مشکلات سلطان شهر می گوید: واقعیت این است که اگر یک منطقه ای ظرفیت های شهر شدن را نداشته باشد و شهر شود، در عمل ضرر می کند.

یکی از شواهد آن هم این است که نهادهایی مانند شهرداری و شورای شهر در قانون وظایفی دارند که با توجه به زیرساخت های محدود آن شهر کوچک از عهده ی آن بر نمی آیند و در نهایت گرفتاری مردم بیشتر می شود.

رییس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها، در ادامه تصریح می کند: باید بدانیم که برخی مسائل مثل همین مسأله بلوارها و خیابان های شهر ربطی به بیرون ندارد و خروجی عملکرد شهردار و شورای شهر است؛ بر همین اساس هم من به مردم سلطان شهر پیشنهاد می کنم از ظرفیت های قانونی شورای شهرتان استفاده کنید و اگر به نتیجه نرسیدید پیگیری موضوع را به فرمانداری شهرستان و شورای اسلامی استان منعکس کنید.


کلید واژه ها: روستا - روستای - کشاورزی - خشکسالی - رودخانه - روستایی - شورای - اسلامی - شورای عالی استان ها - شورای اسلامی استان - آب شرب - مردم - فارس - شورای عالی استان - استان - دامداری - مدیریت - دهستان - زمین - زندگی - شیراز - منطقه - پتروشیمی - نمایندگی - بسته - تجمع - هایی - تابستانی - اقتصادی - پلاستیک

آخرین اخبار سرویس:
مدعیان پولشویی گسترده اگر سند نیاورند، باید محاکمه شوند

نمایی متفاوت از قله دماوند/ عکس

نمایی زیبا از پاییز تهران/ عکس

ظلم خطرناک ترین آفت برای ایمان است

حکم شرعی استفاده از زنان و دختران در فروشگاه ها برای جذب مشتری بیشتر

امنیت یک یا چند کشور از راه ناامنی سایر کشورها حاصل نمی شود

نمایش مبتذل یا تئاتر خانواده/5 مراقب ابتذال در تئاتر باشیم/ تئاتری ها وجدان خود را قاضی کنند

عناوین روزنامه های سیاسی 23 آبان 97/ درس های تحریم های 91 +تصاویر

جلسه وفاق المدارس العربیه پاکستان در جامعه اشرفیه لاهور برگزار شد+ تصاویر

تلاش بیهوده بن سلمان برای ضربه زدن به ایران با هدف خوش خدمتی به آمریکا و اسراییل

پشت صحنه مخالفت با وزیر خارجه

کجای مدیریت می لنگد؟

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

کودکان چگونه قران حفظ می کنند؟

نهضت اسلام در قبال مسائل روز خود پاسخگو و واقع بین بود

روزنامه های چهارشنبه 23 آبان 97

بهانه های دموکرات ها برای مچ گیری از ترامپ

بدون عنوان

نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد

روزهای ناخوش علم

ماهواره بلای جان خانواده های ایرانی است

یادداشت خداحافظی سفیر ایران در کویت در آستانه بازگشت به تهران

اتحاد ملت افغان تنها راهکار خروج آمریکا از خاک این کشور است

ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

گفته های داروغه زاده درباره فیلم های مستهجن و توقیفی

نماینده پزشکان طرحی: اخذ تعهدنامه محضری حق هرگونه اعتراض دانشجویان رزیدنتی را سلب می کند

5 استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید

جدیدترین نوع باشگاه ها می آیند

نام پسر رهبر حزب الله به فهرست تروریستی اضافه شد

سوره های مبارکه بقره آیات 183-186 و قدر+صوت

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

نبیونی در گفت وگو با فارس مطرح کرد ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

ماجراهای بامزه «علی اوجی» و هواپیما سوارشدنش/عکس

موتورسیکلت قابل شارژی که با یک چرخ کار می کند

طرح پیشنهاد ارتش مستقل اروپا به دنبال یکه تازی های ترامپ

مقاومت فلسطین، صهیونیست ها را متوقف می کند

شک در صحت قرائت صیغه ازدواج

من شرمنده این همه شهید و مجروح انقلاب و جنگ تحمیلی هستم

پولشویی در ایران یک واقعیت است/ ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند

ساخت مجتمع مدرن شهربازی کیش آغاز شد

سی ان ان از دولت دونالد ترامپ شکایت کرد

معاون استاندار یزد خواستار شد؛ روابط عمومی ها در فعالیت های ترویجی کتاب و کتابخوانی پیش قدم باشند

تاج صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را بشناسیم

آغاز فعالیت شهردار جدید تهران در توییتر / سلام بر طهران «شهری برای همه»

تیپ دهه شصتی «لیندا کیانی» را دیده اید؟ /عکس

متن شکواییه 10 بندی نمایندگان از آخوندی منتشر شد

احیای فرهنگ وقف لازمه رفع مشکلات جامعه است

جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو برگزار می شود

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن منصوب شد

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد/ موضوع ممانعت از فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی به روابط 2 کشور ربطی ندارد

دادستان تهران در گفت وگوی اختصاصی با فارس: نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد/باید سراغ وحدت رویه برویم قوانین کافی است

فتاوای آیت الله العظمی مظاهری (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد اجاره

10 جمله ممنوعه در محل کار!!

ویدئو / تئاتری با هنرمندی مددجویان کهریزک

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد سر قفلی

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد متفرقه اجاره

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احکام اجاره

خشونت در سیما و بازتاب آن در جامعه

هجمه سخت به حقیقت ظریف

اروپا به دنبال ایجاد ساز و کاری در مقابل سوییفت است

عکس نوشته زن و شوهری عاشقانه

اختلاف تصاویر را بیابید

سکینه ی کبری (س)، مشعل معرفت و دانش عربی +سخن نگاشت

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد مال مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد سرقفلی و حق کسب

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد رهن و اجاره

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) درمورد اجاره طلا

جامعه به وقف نیازمند است /تشکیل بنیاد یاوران وقف علم و فناوری در قم

دو سخنگو با دو مأموریت

راه دشوار شهردار تهران

آغازگر حمله مقصر است! البته اگر «اسراییل» نباشد

کلاه شرعی

فال روزانه چهارشنبه 23 آبان 1397

رحیم پور ازغدی: در کاهش جمعیت از غرب جلو افتاده ایم

تاکید بر یکپارچگی در راهبرد ملی کیفیت و نظام استانداردسازی

همکاری موسسات خیریه با «فارس من»

همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد

کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز

نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های صنعت بیمه

چند نفر دیگر می گویند خودتان می دانید و مملکتتان

معرفت، ایمان و رفتار قرآنی اضلاع توسعه فرهنگ قرآنی هستند

معنی رحمان و رحیم بودن خداوند متعال چیست؟

طرح بومی گزینی ظلم به فرزندانمان است

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

اوج هیجان و لذت در بهترین شهربازی های جهان

سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

منفورترین افراد نزد خداوند چه کسانی هستند؟

درخواست های رهبری از اعضای سپاه

14 هزار میلیارد فرار مالیاتی به عنوان پولشویی کشف شده است

گنبد بارگاه امام رضا (ع) در اوایل سال 1310/ عکس

آشنا به بولتون: دعا کنید هسته ما بیرون نزند!

طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی

در گفت وگوی علیرضا اکبری با فارس مطرح شد؛ اعتراض استاتیک بهترین رویکرد در مقابل اهمال غرب در رفع تحریم هاست

ترتیل صفحه 506 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

وقتی با مرگ فقط یک آینه فاصله داری!

آغاز به کار سومین همایش بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم

روستاییان فارس در صف خرید آب!

روستاییان فارس در صف خرید آب!