مطالب مرتبط:
هیچ چیز جز شهادت نمی توانست ما را از هم جدا کند/ بعضی تهمت ها داغ روی داغ ما می گذارد/ دیدار با رهبری برایمات نروحیه بخش بود
هیچ چیز جز شهادت نمی توانست ما را از هم جدا کند/ بعضی تهمت ها داغ روی داغ ما می گذارد/ دیدار با رهبری برایمان روحیه بخش بود
تابستان داغ بر جسم و ذهن ما چه اثری می گذارد؟
قند چه کاری با مغز می کند؟/ تابستان داغ بر جسم و ذهن ما چه اثری می گذارد؟/ 6 ترفند ارزان که دندان هایتان را مثل مروارید سفید می کند
تابستان داغ بر جسم و ذهن ما چه اثری می گذارد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 20:022018-08-18سياسي

هیچ چیز جز شهادت نمی توانست ما را از هم جدا کند/ بعضی تهمت ها داغ روی داغ ما می گذارد


حضرت آقا به خانواده های شهدای مدافع حرم گفتند که این امتحان خیلی سختی است بالاخره این رفتن ها برای بچه های کوچک خانواده ها خیلی سخت است ولی .

- "، پیکر شهید مدافع حرم علی سلطان مرادی پس از دو سال و اندی چشم انتظاری خانواده به میهن بازگشت، به همین بهانه گفتگوی با همسر شهید که در ایام شهادت وی انجام شده است از نظرتان میگذرد: شهید علی سلطان مرادی یکی از نیرو های متخصص سپاه پاسداران بود که به طور داوطلبانه و بر حسب احساس وظیفه دفاع از حرم اهل بیت راهی جبهه حق علیه باطل شد، این پاسدار که در میان همرزمان خود به خوش اخلاقی و مومنی شهرت داشت علاوه بر شایستگی های نظامی، قاری و مربی برجسته قرآن کریم نیز بود و به سه زبان انگلیسی، عربی و فرانسوی نیز تسلط کامل داشت.

شهید علی سلطان مرادی، روز پنج شنبه بیست و دوم بهمن ماه سال 93، در منطقه “کفر نساج” واقع در شمال غرب “درعا” (استان جنوبی “سوریه”)، در نبرد با “آل امیه” و پیروان “اسلام آمریکایی” بال در بال ملائک گشود.

از این پدر آسمانی دو فرزند به جای مانده است، که همسر صبور و فداکار وی با مهربانی و صبوری خاصی نسبت به تربیت این دو یادگار شهید سلطان مرادی اهتمام می ورزد، در ادامه گفتگوی مفصل با این همسر شهید از نظرتان میگذرد.

به عنوان نخستین سوال از زمانی بگوید که ایشان 25 دی 93 قصد رفتن به سوریه را داشتند و شما را در جریان این تصمیم قرار دادند، پذیرش این مسئله برای شما چگونه بود؟ ایشان تقریباً همه کار های اعزامش را کرده بود و تا یک هفته قبل از اعزام دوندگی های بسیاری می کرد و حتی خرید های منزل را به بطور گسترده ای انجام داد من به ایشان گفتم چه خبراست مگر یکی دو سال نمی خواهی از ماموریت برگردی؟ او فقط لبخند زد در واقع همسرم یک نوع رفتار همراه با سکوت از خود نشان می داد که انگار می دانست قرار نیست از ماموریت برگردد حتی بعضی از خرید هایی که آن زمان شهید انجام داد را هنوز داریم و در منزل استفاده می کنیم.

وقتی شهید به شما اعلام کرد که می خواهد به سوریه برود، شما چه گفتید؟ لطفا اجازه بدهید اول در خصوص مسئله ای که خیلی من را آزار می دهد صحبت کنم، چون وقتی مسائل مالی پیش می آید و می گویند همسرت به خاطر پول عازم جبهه شد، یک مقدار به من بر می خورد، چون واقعاً این مسائل نبوده مثلاً خانه ای جدید که می خواستیم تهیه کنیم نیاز به پول داشتیم، اما علی آقا (شهید سلطان مرادی) با اینکه می دید که به پول نیاز داریم می گفت: نیازی به جابجایی نیست و همین زندگی که داریم خیلی هم عالی است در ضمن ایشان مترجم زبان های خارجی نیز بودند و از طریق ترجمه هم درآمد داشتیم از سوی دیگر، چون ایشان نیروی عملیاتی بودند پشت میز نشینی برایشان خیلی سخت بود و به جایی که منتقل شده بودند، چون کار وی پشت میز نشینی بود اصلاً راضی نبود و علت انتقالشان به کار های دفتری این بود که در یکی از مأموریت هایی که داشتند در حال چتربازی قلم پایشان شکست و به همین دلیل از مأموریت های سخت منع شده بود و به ایشان استراحت داده بودند و به همین دلیل از دوستان عملیاتی شان دور شده بود که البته اکثراً هم شهید شده بودند مثل شهید عزیزی که از دوستان صمیمی ایشان بود و شهید کارگر و اکثر شهدای مدافع حرم دوستان همسرم بودند و خودش هم می گفت که جای من اینجا نیست و احساس می کنم که عمرم تلف می شود؛ و من وقتی این حرف ها را از وی شنیدم و هدف قلبی او را می دانستم مانع او نشدم و تصمیم نهایی را به خودش واگذار کردم؛ و در حال حاضر زینب وار صبرپیشه کرده ام.

و درنهایت به هدفشان رسیدند! بله و شهید در تماس های تلفنی که با من داشتند تاکید می کرد که مطمئن باش من فقط به خاطر دفاع از حرم اینجا هستم که من به ایشان می گفتم که هر روز به زیارت می روی؟ گفت، نه من فقط همان دو روز اول توانستم به زیارت بروم و روز های دیگر فقط از دور سلام می دهم، چون حجم کار خیلی بالا است.

کلاً یک بار به سوریه رفتند؟ بله البته قبلاً برای مأموریت می رفتند، ولی در زمان جنگ به خاطر شرایط و مشکل جسمی که برای پایش پیش آمده بود امکان اعزام نداشت و به محض بهبود شرایط با علاقه و عشق تمام عازم جبهه شد.

لحظه ای که شما را در جریان اعزام خود قرار داد، عکس العمل ابتدایی شما چه بود؟ چیزی نداشتم که بگویم البته شهید به من گفت که اگر بخواهی من به سوریه نمی روم و من گفتم که نمی توانم جلویت را بگیرم، چون در چنین موقعیت های است که پای اعتقادات انسان به وسط می آید، از سوی به خاطر خودم و بچه ها دوست داشتم کنارمان بماند، اما از سوی دیگر دوست نداشتم جلوی جهادش را بگیرم.

خود شهید زمان ترک شما و بچه ها، چه حس و حالی داشتند؟ خب بالاخره ایشان هم مانند ما، با دلتنگی ها و دلبستگی های خانوادگی دست و پنجه نرم می کردند، اما زمانی که پای جهاد به میان می آید، باید از خیلی مسائل گذشت و بنده روحیه بالای شهادت را در ایشان از زمان اعزام تا زمان شهادت به وضوح می دیدم به طوری که در یک ماه حضور در سوریه آمادگی شنیدن خبر شهادت وی را داشتم و از ته دل می دانستم که ایشان به شهادت خواهد رسید به خاطر همین منزل را همیشه تمیز و آماده نگه می داشتم تا در صورت شنیدن خبر شهادت همسرم با مشکل روبرو نشوم.

شهید سلطان مرادی هم از شهادت زیاد سخن می گفتند؟ - از آنجا که ایشان بیشتر در مناطق جنگی بود و در تماس های تلفنی که با من داشتند وقتی می پرسیدم که چه زمانی بر می گردید در جواب به من با لحنی معنادار می گفت که اگر عمری باشد بر می گردم همه این مسائل باعث می شد که من ایشان را همیشه در خیل شهدا ببینم.

چند روز قبل از شهادتشان با ایشان تماس تلفنی داشتید؟ من شنبه اول هفته با ایشان تماس تلفنی داشتم و ایشان چهارشنبه شهید شدند یعنی سه روز قبل از شهادتشان و نکته جالب اینکه ایشان بعد ازظهر 22 بهمن ماه همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

آخرین مکالمه تلفنی شهید با شما با مکالمات قبلی شان تفاوت داشت؟ بله، آخرین مکالمه تلفنی ما بدون خداحافظی ماند، زیرا بچه ها یه مقدار دلتنگی پدر حساسشان کرده بود و زمانی که با شهید صحبت می کردم با یکدیگر بحث می کردند که کدامشان سریعتر با پدرشان صحبت کند در همین حین تلفن هم قطع شد و دفعه بعد که تماس گرفتند من به محمدرضا گفتم شما برو گوشی را بردار من هم فاطمه را سرگرم می کنم و شما با بابا صحبت کن و زمانی که صحبت کردی صدا بزن تا فاطمه هم با پدر صحبت کند، که البته محمدرضا هم دیر رفته بود گوشی را بردارد و تلفن قطع شده بود و وقتی که من رفتم پای تلفن که خودم صحبت کنم دیدم ای داد و بی داد، تلفن قطع شده و دیگر هم ایشان تماس نگرفتند و سپس بدون خداحافظی خبر شهادت وی را به ما دادند.

وی چطور به شهادت رسیدند؟ ایشان با موتور به همراه همکارشان برای شناسایی شهر تازه پاکسازی شده درعا در حال گشت زنی بودند و حدود پنج یا شش شهر و روستا را جلو رفته بودند، البته ناگفته نماند بقیه همکارانشان گفته بودند که با هم برویم که ایشان مانع شده بودند و گفته بود که خطرناک است همه با هم برویم اول ما می رویم و شناسایی می کنیم و بعد اطلاع می دهیم که شما هم بیایید که دیگر وقتی که رفته بودند جلو از پشت وارد خط دشمن شده بودند و فکر می کردند که منطقه خالی است و کسی نیست، ولی متأسفانه دشمن دوره شان کرده بود و غافلگیر شده بودند که همکارشان تیر می خورد و ایشان از طریق بی سیم اعلام کرده بودند و بعد از مدتی با صدای یا ابوالفضل خودشان هم به شهادت رسیده بودند.

البته همکارانشان به دلیل قابلیت های بالای جسمانی که شهید داشتند احتمال می دادند که فقط مجروح شده باشند و احتمال برگشتنشان را می دادند به همین دلیل تا دو سه روز به ما اعلام نکردند تا اینکه در نهایت مأیوس شده بودند و بعد تروریست ها فیلم و تصویرشان را روی سایت هایشان گذاشتند که همرزمانشان مطمئن شدند که به شهادت رسیدند.

خبر شهادت ایشان را چه کسی به شما داد؟ همرزمان همسرم به برادر شهید گفته بودند و ایشان هم با برادر من تماس گرفته بود و موضوع را گفته بود و البته من قبلاً هم عرض کردم، چون منتظر این خبر بودم با ایما و اشاره و صحبت هایی که برادرم با برادر شوهرم انجام می داد و پچ پچ هایی که با همدیگر می کردند من متوجه شدم که همسرم به شهادت رسیده البته به من گفتند که مجروحیت است، ولی من به آن ها گفتم که صد در صد شهادت است.

روز 22 بهمن ایشان به شهادت رسیدند به هر حال شهادت همسرتان در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برایتان معنای خاصی نداشت؟ من این سؤال را در یک مصاحبه دیگر هم اینگونه پاسخ دادم که حضرت امام (ره) فرموده بودند که سربازان ما یا در آغوش مادرانشان هستند یا در گهواره ها خوابیده اند وعلی آقا از آن سربازانی بود که در گهواره خوابیده بود، چون ایشان سال 57 به دنیا آمده بودند یعنی واقعاً در آن زمان گهواره ای بودند و این ها همان سربازانی بودند که حضرت امام فرموده بودند که در گهواره ها خوابیده اند که الآن به عنوان یار انقلاب به پا خواسته اند.

دوست دارم این سوال را بدون تعارف و از اعماق وجودتان پاسخ دهید و آن اینکه اگر می دانستید که همسرتان در این راه شهید خواهد شد باز هم می گذاشتید که به جبهه اعزام شود؟ بله، چون اگر قرار بود اینجا بماند و مثل خیلی های دیگر در بی تفاوتی و یک روزی به مرگ طبیعی از دنیا برود آن هم بدون آنکه توجهی به جهاد داشته باشد، شرایطی بوجود می آمد که نه خود شهید می پسندید و نه بنده، زیرا این عهدی بود که در دوران ماه عسل با یکدیگر بسته بودیم که ایشان در دلنوشته ای برایم نوشتند که "هیج چیز نمی تواند ما را از هم جدا کند مگر شهادت".

شهید برای خود در میان شهدا الگویی هم داشت؟ بله علی آقا علاقه بسیار زیادی به شهید دکتر چمران داشتند و می بینید هم از لحاظ چریکی بودنشان و هم از نظر دلنوشته ها و مناجاتشان خیلی به ایشان شباهت دارد.

یک عکسی هم در دهلاویه کنار عکس شهید چمران انداخته اند که می بینید که چه شباهت هایی دارند البته ایشان به شهید صیاد هم خیلی ارادت داشتند، در واقع ایشان همه شهدا را دوست داشتند به طوری که تفریحگاه اصلی ما بهشت زهرا بود، ولی به هر حال از لحاظ چریکی الگویشان شهید چمران بود و در عملیاتی هایی که انجام می دادند با آمادگی جسمانی بالایی که داشتند این الگو را بیشتر رعایت می کردند، آن موقع که جنگ سوریه شروع شد ما در محله ای که زندگی می کردیم یک محوطه بازی داشت که علی آقا هر شب ساعت 10 لباس ورزشی می پوشید و می رفت ورزش می کرد و می گفت: بدنم باید برای هر جنگی آماده باشد.

در خصوص شرایط بچه هایتان برای ما بگویید، وقتی که شهید با خانواده خداحافظی می کرد، بچه ها می دانستند که پدرشان عازم کجاست؟ وقتی که علی آقا آماده اعزام شده بود، چون نظامی بود به لحاظ قوانین مرسوم نظامی، نباید به صورت آشکار اعزام می شدند و برای اینکه بچه ها هم حساس نشوند یک اسم رمز منطقه عملیاتی را به بچه ها گفته بود و گفت: من دارم می روم فلان جا و بعداً که همکارانش اسم رمز را از زبان بچه ها شنیدند مبهوت ماندند، و از سوی دیگر قرار بود به جز بنده هیچ کس حتی خانواده هایمان هم متوجه نشوند که ایشان به سوریه اعزام شده اند.

در خصوص آن یک ماهی که ایشان در جبهه بودند برای ما بگویید، حال هوای خانه بدون حضور پدر از یک سو و از سوی دیگر اینکه ترجیحا کسی نمی بایست از اعزام ایشان با خبر می شد؛ این مسائل تنهایی شما را دوچندان نمی کرد؟ البته تقریباً تا یک هفته بعد همه اعضای خانواده هایمان فهمیدند، چون ما دیگر حوصله مان سر رفته بود و رفتیم به خانواده ها سر زدیم و جالب اینکه همانجا متوجه شدم پدر و مادر ها همه فهمیدند که علی آقا برای دفاع از حرم رفته است.

به هر حالا از نظر کاری شرایط ایجاب می کرد که ایشان زیاد در این خصوص صحبت نکند و اصلاً علی آقا زیاد اهل صحبت کردن هم نبود و بعد از شهادتشان تازه همه فهمیدند که ایشان در واقع چکاره بودند.

در واقع تخصص شهید در جنگ چه بود؟ علی آقا گشت اطلاعات و شناسایی بودند یعنی آنجا وظیفه شان این بود، اما از آنجا که اکثر رشته های نظامی را گذرانده بودند و از سوی دیگر محقق هم بودند در مدتی که آنجا بودند بیکار نبودند تحقیقات نظامی انجام می دادند مثل رزم شبانه و کتاب های نظامی زیادی دارند که تحقیق کردند و نوشته اند یا ترجمه کرده اند در ضمن رزمی کار هم بودند و از سوی دیگر شهید قرآنی هم محسوب می شود و هر جا که آیاتی از قرآن پخش می شد چه رادیو و تلویزیون چه جا های دیگر، علی آقا ادامه قرآن را تلاوت می کردند.

می خواهم برگردم به موضوعی که در ابتدا شما یک اشاره ای به آن کردید، نکته ای که وجود دارد این است که برخی ها با کنایه در خصوص شهدای مدافع حرم می گویند که این شهدا به خاطر مسائل مالی عازم جبهه شده اند آیا خود شما مستقیماً این صحبت های آزاردهنده را شنیده اید؟ تا حالا کسی به خود من به طور مستقیم چنین چیزی را نگفته، ولی به مادرم و خواهرانم گفته اند.

مثلاً یکی به خواهرزاده ام گفته بود و خواهرزاده ام در جواب به آن شخص گفته بود که من فلان مبلغ را به شما می دهم شما در مقابل حاضر هستید که بروید جلوی گلوله؟ متاسفانه برخی ها بدون تفکر و انصاف سخنانی را به زبان می آوردند که اصلاً منطقی نیست الآن مثلاً کسی دیگری بدون اطلاع و استدلال گفته است 200 میلیون به شما می دهند، من می خواهم این سوال را از این گونه افراد بپرسم که چه کسی حاضر است جان عزیزترین کسان خود را با مال دنیا معامله کند و از این افراد تقاضا می کنم با این گونه قضاوت ها و تهمت ها، دل داغدیده خانواده های مظلوم شهدای مدافع حرم را به آتش نکشند.

به نظر من کسانی که خدایی ناکرده به نیات دنیوی عازم جهاد شود اصلا به شهادت نمی رسد.

گویا شما به همراه فرزندانتان دیداری با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتید؟ از آن دیدار برایمان بگویید؟ در آن دیدار روحیه بخش و خاطره انگیز که علاوه بر خانواده ما، خانواده چند شهید مدافع حرم دیگر نیز حضور داشتند، در آن دیدار بنده از دلتنگی بچه ها برای ایشان گفتم و تقاضای دعا و عاقبت بخیری داشتم و در مورد علی آقا (شهید سلطان محمدی) هم گفتم که چقدر ولایی بودند و چقدر به شما علاقه داشتند و بعد حضرت آقا فرمودند: در خصوص ولایی بودن شهید، حتماً همینطور بوده که اگر غیر از این بوده چنین رشادت ها و شجاعت هایی از ایشان نمی دیدیم و این جمله ای بود که حضرت آقا در وصف علی آقا گفتند.

مسئله دیگری که من گفتم البته از طرف پدر و مادر علی آقا گفتم، چون آن ها زیاد اهل صحبت کردن نیستند گفتم که پیکر ایشان را هنوز نیاوردند و پدر و مادرش هم منتظر هستند که ایشان گفتند که انشاء الله پیکرشان را بر می گردانند و رهبری فرمودند، خودم از ریز جریانات و شهادتشان با خبرم که این موضوع خیلی برای من جالب بود و فکر نمی کردم به خاطر مشغله کاری فراوانی که ایشان دارند در جریان ریز اتفاقات شهدای مدافع حرم قرار گیرند و از ریز ماجرای شهادت ایشان هم به خوبی خبر داشتند.

در خصوص دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی کدام نکته و یا بیاناتی بوده که پبش از گذشته موجب دلگرمی شما را فراهم کرد؟ البته ناگفته ماند در آن دیدار تاریخی که حضرت آقا رباعی زیبای ما سینه زدیم بی صدا باریدند ، از هر چه که دم زدیم، آن ها دیدند ما مدعیانِ صفِ اول بودیم از آخر مجلس شهدا را چیدند می خواندند و اشک ریختند حضور داشتیم و واقعا آن لحظات وصف ناپذیر و روحانی بود به طوری که با شعر خواندن حضرت آقا و اشک ریختن ایشان، حس و حال عجیبی به خانواده های شهدا دست داده بود و فضای مجلس بی شباهت به روضه های اهل بیت نبود و یک شور حسینی در مجلس برپا شده بود و به معنای واقعی نمیدانم چگونه آن فضا را برایتان توصیف کنم.

به هر حال در خصوص آن روز باید گفت، حضرت آقا وقتی عکس شهید علیپور از آذربایجان را از خانواده شان گرفتند بر زیر عکس این شعر زبیا درج شده بود که ایشان این شعر را با حس و حال خاصی قرائت کردند و در ادامه این شعرخوانی حماسی ایشان به شدت در فضای مجازی دیده شد.

نکته دیگری که در خصوص آن دیدار قابل تامل بود اینکه اکثر خانواده های شهدایی که در آن دیدار حضور داشتند، خانواده هایی بودند که شهدایشان به جهاتی مظلوم بودند و از اسم و رسم آنچنانی به لحاظ رسانه ای برخوردار نبودند و شاید شناخته شده ترین خانواه ها، خانواده شهید بیضایی بود.

در خصوص بیانیات ایشان نیز کدام نکات در ذهنتان مانده است؟ حضرت آقا در این دیدار به خانواده های شهدا گفتند که این امتحان خیلی سختی است بالاخره این رفتن ها برای بچه های کوچک خانواده ها خیلی سخت است، ولی بدانید که اجر دارد و اجر شما با این صبری که دارید بسیار بالا است و کمتر از شهدا نیست و باید سعی کنید این مسئله را برای ارتقاء خودتان پله کنید و از فرصت استفاده کنید که از این مسئله شهادت و صبری که به وجود آمده نهایت استفاده را کنید و ارتقاء پیدا کنید، زیرا شهدای شما کمتر از شهدای کربلا نیستند و فرمودند: عزیزان شما که در سوریه و کربلا شهید شدند مثل این است که دم حرم امام حسین (ع) شهید شدند و اجر دو شهید دارند وروی این مسئله هم بسیار تأکید داشتند، چون هم برای دفاع از اسلام رفتند و هم جهاد بیرون از مرز ها بوده که اگر این شهدای شما نبودند الآن ما این جنگ را در شهر های خودمان داشتیم تجربه می کردیم.

آیا در این دیدار، سله ای هم از طرف رهبری دریافت کردید؟ بله وفتی حضرت آقا دیدند فاطمه، دخترم بی قراری می کرد حضرت آقا انگشترشان را به فاطمه اهدا کردند.

بچه ها در مورد مسئله شهادت به باور رسیدند؟ محمدرضا، پسرم که از همان اول که به ایشان گفتم پدرت شهید شده است و با ایشان صحبت کردم و به ایشان توضیح دادم پذیرفت.

محمدرضا پس از شهادت پدرش، برایش نامه نوشته که "پدر من می دانم برای دفاع از حرم رفتی و شهید شدی من هم دوست دارم بیایم و از حرم دفاع کنم".

البته همان ابتدا که علی آقا شهید شده بود بچه ها از طرف مدرسه به اردو رفته بودند و ما درگیر مراسم بودیم در مسجد جمکران به بچه ها گفته بودند که نامه بنویسید و بیندازید داخل چاه جمکران که محمد رضا این نامه را نوشته بود و مسئولشان از نامه محمدرضا عکس گرفته بود که در آن نامه به امام زمان سلام داده بود و دعا کرده بود و نوشته بود پدرم شهید شده و کاشکی من هم شهادت قسمتم شود.

اما فاطمه دختر 4 ساله ام مدام می گوید پدرم برمیگردد و زمانی که با محمدرضا دعوایش می شود می گوید که صبر کن بابا از سرکار بیاد.


کلید واژه ها: شهید - سلطان - مرادی - خانواده - همسر - مدافع حرم - سوریه - سپاه پاسداران - گفتگوی - مدافع - شهادت - اعزام - جبهه - خرید - منزل - مهربانی - فرانسوی - امتحان - نخستین - وظیفه - منطقه - تربیت - احساس - لبخند - تصمیم - همراه - صبوری - زندگی - فرزند - رفتار

آخرین اخبار سرویس:
خودسازی با وزیر بهداشت!

بررسی مشکلات انستیتو رازی و پاستور در کمیسیون بهداشت

روحانی: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

تصاویر| ورود روحانی به نیویورک

عمارتی که بوی تعفن می دهد

استاندار چهارمحال و بختیاری: ساخت و سازها قانونی باشد

خط و نشان وزیر اطلاعات برای طراحان اقدام تروریستی اهواز

پرسش مهر رییس جمهور از دانش آموزان چه بود؟

زندگی دوگانه سلبریتی ها

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

پیروزی یووه در شب گلزنی رونالدو

اینفوگرافی / آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید

حضور وزرای بهداشت، دفاع و دادگستری در مراسم تشییع شهدای حمله تروریستی در اهواز

بررسی معافیت های مالیاتی محصولات کشاورزی در کمیسیون اقتصادی

لایحه جامع حفاظت از خاک کشور تصویب شد

هبه طبق فتوای آیت الله مظاهری

هبه طبق فتوای آیت الله وحید خراسانی

پورابراهیمی: مجلس ذره ای از منافع مردم کوتاه نمی آید

هبه

خبر مهم/ توضیح استاندار خوزستان درباره مسئول تأمین امنیت رژه اهواز

جزییات مذاکره ایران و آمریکا در دولت احمدی نژاد

احکام ودیعه

احکام کفالت

احکام ضمانت

احکام رهن

بانویی که می خواهد رییس جمهور عراق شود

احکام حواله دادن

احکام قرض

احکام وکالت

1100 روز تحمل داغ یک سکوت

احکام محجورین

احکام مساقات

احکام مزارعه

1100 روز تحمل داغ یک سکوت

احکام جعاله

حمایت قانونگذار دانمارکی از استرداد اعضای گروه های تروریستی به ایران

ذکر روز دوشنبه

دفاع مقدس حاصل درس گرفتن از عزت طلبی عاشوراست

هزینه ویزا و عوارض خروج زائران اربعین

روزنامه های دوشنبه 2 مهر 1397

عمارت تعیین تکلیف شد

عمارتی که بوی تعفن می دهد

حضور وزرای بهداشت، دفاع و دادگستری در مراسم تشییع شهدای حمله تروریستی در اهواز

مرد شب با بازی نوه سعید راد و کارگردانی برانکو

عناوین روزنامه های سیاسی 2 مهر 97/ همه حقوق بگیران تروریست +تصاویر

سوال از وزیر جوان درباره فیلترینگ تلگرام و فعالیت تلگرام طلایی

عمر ازدواج متقاضیان طلاق توافقی چقدر است؟

روزنامه پیروزی| برگ ریزان

سخنان مهم روحانی در بدو ورود به خاک آمریکا

هیچ وقت در بن بست قرار نمی گیریم/ نباید دفاع مقدس رنگ فراموشی به خود بگیرد

آزادی رسانه ها در آمریکا دروغ است/خبرنگاران بی سواد آفت برخی رسانه های داخلی

فردا در خوزستان تعطیل عمومی اعلام شد

شک ندارم بانک مرکزی و برخی از ارکان دولت تعمدا ماموریت در خراب تر شدن اوضاع و اذیت کردن مردم دارند

شهدای حمله تروریستی اهواز فردا تشییع می شوند

پیکر یکی از شهدای حادثه تروریستی اهواز در سبزوار تشییع و خاکسپاری می شود

اردوغان حمله تروریستی اهواز را تسلیت گفت

تولید تمام نیازهای نظامی در داخل کشور/ بلایی به سر دشمن می آوریم که تاکنون ندیده باشد

اتاق فرمان رسانه ای برای تفرقه افکنی بین ملت ایران و عراق ایجاد شده است

سیاست ملی با زیاده خواهی های ترامپ در تضاد کامل است

روایت کری از استدلالی که عراقچی به خاطر آن از 4 خواسته ایران کوتاه آمد

یادداشت/محمدکاظم انبارلویی ردیابی خون مظلومان اهوازی!

پاسداشت سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس/10 در یک چشم بهم زدن همه تکه تکه شدند+عکس

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس دراول مهر

پاسداشت سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس/11 آزاد شدیم که کشته شویم!

اختصاصی فارس/ مهلت دو هفته ای به احزاب اصلاح طلب برای ارسال نظرات خود درباره پارلمان اصلاحات

ماده قانونی ارتداد (بررسی مبانی حقوقی ارتداد)

رقابت «هیتلر» و «لنین»

پیوستن به «FATF» آشفتگی های بیشتر اقتصادی را به دنبال خواهد داشت

عیادت نماینده مقام معظم رهبری با مجروحان حادثه تروریستی اهواز

ایران بر پایبندی 100 درصدی اعضای اوپک تاکید دارد

پیام تسلیت وزیر دفاع صربستان به امیر حاتمی در پی حادثه تروریستی اهواز

روحانی در نیویورک: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

حضور قائم مقام حوزه های علمیه در مراسم ترحیم یکی از شهدای حادثه تروریستی اهواز

کار مشترکِ همایون و مژگان فرزندان استاد شجریان به مناسبت سالروز تولد وی+ فیلم

والورده: پشیمانم؛ اسیر قانون مورفی شدیم/وی ای آر برای اجرای عدالت است اما اخراج درست نبود

سقوط مرگبار اسکی باز آمریکایی از کوه های نیوزیلند

ورود نماینده رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری به اهواز

بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در محکومیت حمله تروریستی اهواز

شناسایی رد پای مثلث شوم منطقه در عملیات تروریستی اهواز

ملت دربرابر تصمیمات خائنانه برخی نمایندگان سکوت نمی کند

جزییات پیاده روی اربعین دانشجویی اعلام شد

شهرداری ضامن کنترل کیفیت ساختمان

اهدا تندیس من هم یک جنگلبانم به بانک ایران زمین

برخورد جدی با قضات متخلف

عمارتی که بوی تعفن می دهد

روز اول مدرسه فرزند شهید مدافع حرم +عکس

آنان که پیرو ولایت و امامت نیستند بر جنازه من حاضر نشوند

عمارتی که بوی تعفن می دهد

حزب اسلامی کار حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

بیانیه حزب اتحاد ملت ایران در محکومیت حمله تروریستی اهواز

خانواده شهدای مدافع حرم، شاگردان ممتاز مکتب زینبی هستند

بدون عنوان

انتصاب دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه

عکس/ برخورد جالب سرباز تبریزی با پرچم آمریکا

فیلم: مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»

تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

رییس جمهور وارد نیویورک شد

پیام تسلیت فرمانده کل ارتش در پی حادثه تروریستی در اهواز

روزگارما 1397/07/02

عکس/ سه شهید حمله تروریستی اهواز در یک قاب

هیچ چیز جز شهادت نمی توانست ما را از هم جدا کند/ بعضی تهمت ها داغ روی داغ ما می گذارد

هیچ چیز جز شهادت نمی توانست ما را از هم جدا کند/ بعضی تهمت ها داغ روی داغ ما می گذارد