مطالب مرتبط:
دانش آموزان برای کنکور از پایه و با برنامه ریزی درس بخوانند
هدف اصلی برنامه های اوقات فراغت رشد همه جانبه شخصیت دانش آموزان است
برنامه ریزی می شود که آموزش حقوق شهروندی در قالب یک منشور به دانش آموزان آموزش داده شود
بطحایی: هیچ دانش آموزی مهرماه از تحصیل بازنمی ماند/ اگر نیاز باشد معلم خصوصی در اختیار دانش آموزان شین آبادی قرار می دهیم/ اردوگاه باهنر از جمله سرمایه های مهم وزارت خانه است
بطحایی: سفر دانش آموزان به گرجستان بدون اطلاع مقامات بوده/کسی نیست از او توضیحی بخواهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 19:122018-08-18اجتماعي

بطحایی در برنامه زنده به سوال های دانش آموزان پاسخ داد


وزیر آموزش و پرورش در برنامه حالا خورشید روبه روی دانش آموزان از برنامه هایش برای کنکور گفت و به سوال ها و انتقادهای آن ها پاسخ گفت.

- این برای اولین بار بود که یک وزیر آموزش و پرورش رودرروی دانش آموزان نشست و انتقادهای آن ها را در یک برنامه زنده شنید و به سوال های آن ها پاسخ داد.

سید محمد بطحایی در برنامه حالا خورشید که اغلب زمان آن با سوال های دانش آموزان به مسأله کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی در آن گذشتت اثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال 98 را مختص دانش آموزان پایه دوازدهم دانست و تاکید کرد که مدل پیشنهادی برای تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبانی که سال های قبل دیپلم گرفته اند، تا پیش از مهر 97 مشخص می شود.

بعد از اعلام مصوبه شورای سنجش و پذیرش کنکور، مبنی بر تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال 98، دانش آموزان و والدین آنها انتقادات زیادی به این مصوبه وارد کردند.

حجم نگرانی و انتقادات به اندازه ای بود که بعد از گذشت چند روز به سوژه اصلی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تبدیل شد و داوطلبان آزمون سراسری خواستار توضیح شفاف مسولان در این خصوص بودند.

سیدمحمدبطحایی، وزیر آموزش و پرورش به طور مستقیم و رودر روی دانش آموزان به دغدغه های آن ها درباره کنکور سراسری سال 98 پاسخ داد.

بطحایی در این برنامه که شکل و شمایل مناظره به خود گرفته بود، خطاب به دانش آموزان کنکوری گفت:بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش کنکور سال 98 با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی برای داوطلبان برگزار می شود، موضوعی که تا امسال صرفا با تأثیر مثبت بوده است.

او ادامه داد: این قانون فعلا برای دانش آموزانی اعمال خواهد شد که مهر امسال پایه دوازدهم را می گذارنند و سال 98 کنکور می دهند.

بنابراین فقط معدل اخذ شده این دانش آموزان در کنکور سال 98 تأثیر قطعی خواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که تکلیف سایر داوطلبان کنکوری که سال های پیش دیپلم گرفته اند، چه می شود؟ گفت: برای این افراد باید مدلی را سازمان سنجش به شورای سنجش و پذیرش پیشنهاد کند و پس از بررسی های لازم تصمیم قطعی برای این گروه از داوطلبان مشخص شود؛ روش های تطبیقی که کارشناسان آن را تأیید کرده باشند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: مدل پیشنهادی برای تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبانی که سال های قبل دیپلم گرفته اند، باید تا پیش از مهر 97 مشخص شود و اکنون این موضوع در حال بررسی است و اصل را بر این قرار دادیم تا حقوق داوطلبان ضایع نشود.

او ادامه داد: کسی که به طور مثال 6 سال پیش دیپلم گرفته است، شرایط امتحان نهایی متفاوتی نسبت به شرایط فعلی داشته است بنابراین در شورای برنامه ریزی هماهنگی لازم انجام می شود تا در چنین مواردی حقوق داوطلبان ضایع نشود.

وزیر آموزش و پرورش درباره تضمین امنیت امتحانات نهایی گفت: اگر بنا باشد سهم امتحانات نهایی افزایش یابد، یکی از دغدغه های اصلی ما اجرای مناسب و عادلانه این امتحانات است و سعی داریم در توزیع سؤالات و تصحیح آن عوامل انسانی کمترین دخالت را داشته باشد.

بطحایی ادامه داد: امسال نسبت به سال های گذشته فرآیند برگزاری امتحانات نهایی را تغییر دادیم و خطاها را به صفر نزدیک کردیم که این روند برای امتحانات شهریور ماه همچنین آزمون های سال های آتی استمرار خواهد داشت.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امنیت امتحانات نهایی تضمینی برای تأثیر سوابق تحصیلی است یا خیر، گفت: سعی کردیم در فرآیند برگزاری امتحانات خطا را به صفر نزدیک کنیم اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که به دلیل ترس از خطاها از اصلاح سیستم خودداری کنیم، همواره باید سایه غول کنکور را بر روح و روان دانش آموزان داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: برای تأمین امنیت امتحانات نگرانی ما آموزش و پرورشی را چندین برابر نیست و اگر به ضریب اطمینان نرسیم، تصمیمی را اعلام نمی کنیم.

بطحایی گفت: همواره به آموزش و پرورش این ایراد گرفته می شود که چرا قانون کنکور را اصلاح نمی کنیم بنابراین وارد مسیر اصلاح شدیم و باید با مطالعات دقیق ایرادهای کار را بگیریم و گام های بعدی را برداریم.

او با اشاره به موضوع اصل آزمون مدارس خاص برای دوره متوسطه اول، گفت: برای حذف این آزمون ها مقاومت های بسیاری بود و همچنان هم این مقاومت ها وجود دارند اما ما ادامه این مسیر را با قدرت پیش گرفته ایم.

وزیر آموزش و پرورش درباره فشار و مقاومت هایی که برای حذف آزمون ها وجود دارد، گفت: این فشار و تهدیدها را نه صرفا مافیای کنکور بلکه همین عادت هایی است که نسبت به شرکت در کلاس های تقویتی کنکور برای خانواده ها نهادینه شده است، ایجاد می کنند.

البته کسانی هم هستند که از این آزمون ها منافع مالی بالایی دارند.

او تأکید کرد: همه افرادی که در آموزشگاه های علمی کار می کنند، مافیا نیستند و بسیاری از آنها برای اصلاح نظام تعلیم و تربیت گام برمی دارند.

بطحایی افزود: تا زمانی که محدودیت های عرضه نسبت به تقاضا وجود دارد، برگزاری آزمون هایی مانند کنکور را شاهد هستیم اما باید فرآیند ها را به نحوی اصلاح کنیم که فساد و خطا به صفر نزدیک شود.

او ادامه داد: همه ابزارهای اندازه گیری دارای خطا هستند اما سعی می کنیم این درصد را به کمترین میزان خود برسانیم به همین علت است که تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور را از 30 درصد شروع کردیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه 90 درصد دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند، گفت: برای 10 درصد رشته ها آزمون وجود دارد و این آزمون باید کارکرد خودش را به درستی انجام که بهترین شرایط آن است که به قانون کنکور عمل کنیم و این اقدام به دور از هیجان و فضاسازی های رسانه ای باشد.

بطحایی درباره کاهش ساعت آموزشی برای پایه دوازدهم، گفت: تا زمانی که کنکور به شکل فعلی وجود داشته باشد، تصمیم گرفتیم تا ساعت آموزشی که در پایه دوازدهم از 24 به 35 ساعت رسیده است، مورد بررسی قرار دهیم و برخی از دروسی که امتحان نهایی ندارند، تجمیعی ارائه شوند تا دانش آموزان پایه دوازدهم برای کنکور و امتحانات نهایی مشکل کمتری داشته باشند.

او ادامه داد: این موضوع هنوز قطعی نشده است و در حال بررسی ابعاد مختلف هستیم تا بهترین راه حل را برای این موضوع انتخاب کنیم.

وزیر آموزش و پرروش گفت: امروز به جهت ساعات آموزشی و مهارت های تست زنی که در مدارس مورد توجه قرار می گیرد، معلم کمتر می تواند درباره سایر موارد مانند آسیب های اجتماعی با دانش آموزان گفتگو کند بنابراین باید درباره ساعت آموزشی تصمیم گیری درستی داشته باشیم.

بطحایی در پایان صحبت های خود گفت: از اول مهر ماه 2 ساعت آموزشی در دوره ابتدایی کاهش یافته است و این دو ساعت به مدارس واگذار می شود تا بنا بر شرایط برای دانش آموزان برنامه ریزی کنند که چنین اقدامی برای توجه بیشتر به مهارت های زندگی در دانش آموزان است.


کلید واژه ها: دانش آموزان - وزیر آموزش و پرورش - سوابق تحصیلی - آموزش و پرورش - کنکور - برنامه - آموزش - پیشنهاد - برنامه زنده - وزیر - شورای - کنکور سراسری سال - شبکه های اجتماعی - خورشید - کنکور سراسری - آزمون سراسری - سازمان سنجش - فضای مجازی - محمد - زنده - اجتماعی - مناظره - امتحان - برگزار - والدین - تصمیم - مجازی - قانون - آزمون - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
از افزایش تعداد دانش آموزان تا کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش در قم

ساعت کار خط 5 متروی تهران تغییر کرد

تامین اجتماعی و بهزیستی آماده هرگونه خدمات به مجروحان و بازماندگان حمله تروریستی اهواز

تشییع نمادین شهدای کربلا توسط قوم بنی اسد - قزوین

ترافیک سنگین در ورودی های تهران

حیاط مدارس شمال تهران برای توقف سرویس ها ساماندهی می شود

عمیق ترین دریاچه دنیا کجاست؟

ساعت کار خط 5 متروی تهران تغییر کرد

مراسم نمادین حرکت کاروان اسرای کربلا در غنا برگزار شد

دستگاه های اجرایی به آموزش و پرورش کمک کنند

احداث بیش از 8 هزار متر مربع فضای سبز در بلوار شهدای نیروی انتظامی

دانشگاه یا کلاهبرداری بزرگ در آمریکا

خاطرهٔ تلخ وزیر آموزش و پرورش از تنبیه شدن در مدرسه

لکه های بر دیوارمانده، بلای جان دیوارها

استقبال جهرمی ها از ماه مدرسه با دستانی پر مهر

دستگاه های اجرایی به آموزش و پرورش کمک کنند

لزوم ایجاد فضای شاد و با نشاط برای حضور نوآموزان در مدارس

ترافیک سنگین در ورودی های تهران/7 محور پرترافیک

آینده بهتر کودک در گرو دغدغه کم تر و محیط سالم تر است

دسته عزاداری سادات حسینی در حرم سید الشهدا(ع)+ تصاویر

شناسایی 8700 بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی

نقش سترگ مدرسه و معلم در پیشگیری از خشونت و پرخاشجویی

اعتیاد در جامعه زنان باید به شکل ویژه تر بررسی شود

بیش از 9 تُن علوفه نذر وحوش پناهگاه کلاه قاضی اصفهان شد

اعتیاد در جامعه زنان باید به شکل ویژه تر بررسی شود

بیش از 9 تُن علوفه نذر وحوش پناهگاه کلاه قاضی اصفهان شد

خبر خوبی که وزیر آموزش و پرورش به دانش آموزان داد + فیلم

ساعت کار خط 5 متروی تهران تغییر کرد

754 معلم جدید وارد آموزش و پرورش آذربایجان غربی می شوند

مدارس استان با 287هزار دانش آموز بازگشایی می شود

پاسخ وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت «معلمان زندانی»

نشست خبری وزیر آموزش و پرورش

جانبازی که خود را به قافله شهدا رساند

آمادگی متروی تهران برای مهرماه

تمهیدات ترافیکی پلیس در آستانه بازگشایی مدارس

مدارس استان با 287هزار دانش آموز بازگشایی می شود

اکران طرح های فرهنگی روی 270 بیلبورد، رفت و روب اطراف هیئات، تکایا و مساجد

754 معلم جدید وارد آموزش و پرورش آذربایجان غربی می شوند

4 هزار و 126 دانش آموز کلاس اولی در بوکان راهی مدرسه شدند

4 هزار و 126 دانش آموز کلاس اولی در بوکان راهی مدرسه شدند

نشست خبری وزیر آمورش و پرورش در مدرسه دارالفنون

ساعت کار خط 5 متروی تهران تغییر کرد

آینده بهتر کودک در گرو دغدغه کم تر و محیط سالم تر است

تنبیه بدنی برای بطحایی وزیر آموزش و پرورش هم خاطره تلخ ساخت

38 کلاس درس در بانه به بهره برداری رسید

مراسم حرکت کاروان نمادین اسیران کربلا در روداب

آیین تعزیه خوانی در روستای فش

بازسازی عملیات والفجر 2

ساعت کار خط 5 متروی تهران تغییر کرد

38 کلاس درس در بانه به بهره برداری رسید

آینده بهتر کودک در گرو دغدغه کم تر و محیط سالم تر است

خبر خوب: هوا خنک می شود و تهران بارانی!

این 13 استان در خطر وقوع «سیلاب ناگهانی» قرار دارند

در مدارس «نمره» بابت نمازخواندن داریم؟

بیش از 1.6 میلیون راس دام علیه تب برفکی مایه کوبی می شوند

آشیانه بالگرد هوایی هلال احمر اردبیل نیاز به اعتبار دارد

تمهیدات ترافیکی پلیس اردبیل برای بازگشایی مدارس

اجرای 135 برنامه در هفته دفاع مقدس

تماشای هر نوع صفحه نمایشی به هر میزان، برای کودکان ممنوع! بچه خنگ می شود

بنزن پایتخت، 3.5 برابر استانداردهای جهانی است

تخریب تدریجی باغ ها در شهریار

نشست خبری بطحایی وزیر آموزش و پرورش

زمان فعالیت خط 5 مترو تهران یک ساعت زودتر آغاز می شود

آشیانه بالگرد هوایی هلال احمر اردبیل نیاز به اعتبار دارد

طرز تهیه شکلات با طعم چای سبز

پاسخ وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت «معلمان زندانی» و حضور «عارف» در صندوق ذخیره

ایین سنتی دفن نمادین شهدای دشت کربلا

پیش بینی کاهش دما و بارش برای برخی مناطق کشور

آینده بهتر کودک در گرو دغدغه کم تر و محیط سالم تر است

افزایش 25درصدی حق شغل معلمان دارای حق التدریس / تخصیص 52درصد اعتبارات استانی

1300 نوآموز در کلاس های آمادگی مناطق دو زبانه شرکت کردند

پیش بینی بارشهای رگباری در خراسان رضوی

اولین روز مدرسه در سرپل ذهاب زلزله زده

1300 نوآموز در کلاس های آمادگی مناطق دو زبانه شرکت کردند

اتوبوس های شهری بندرعباس اول مهر برای دانش آموزان رایگان است

هواشناسی اصفهان در باره وزش باد شدید هشدار داد

ماه مهر،ماه مهربانی به دانش آموزان نیازمند +گزارش

عکس منتخب هفته ـ 24 شهریور تا 30 شهریورماه 97

جشن شکوفه ها در مدرسه «شهیدی» قزوین

نشست خبری وزیر آموزش و پرورش

آیین سنتی بنی اسد در شهرستان پیشوا اجرا شد

آیین نمادین کاروان اسرای کربلا در ورامین برگزار شد

بارش پاییزی بهتر از سال گذشته در پیش است

هوای استان بارانی می شود

بارندگی های پاییز امسال بهتر از سال گذشته است

جوی آرام و یکنواخت درخراسان جنوبی

ساماندهی رانندگان ناوگان حمل و نقل در دوگنبدان

نرم افزار موقعیت یاب سرویس مدارس در شهرری رونمایی شد

آمادگی کامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه برای مهرماه

گرد و خاک در نصف جهان

میزان آلاینده سرطانزای بنزن پایتخت 3.5 برابر استانداردهای جهانی است

تمایل گسترده دانش آموزان به رشته علوم تجربی، آسیب است

باران در شمال آذربایجان غربی به پیشواز پاییز می آید

از حادثه تروریستی اهواز تا جنجالی ترین روزهای آموزش و پرورش در سال تحصیلی که گذشت

رزمندگان در دفاع مقدس از سوزش پوست ناشی از بمب خردل فریاد می زدند/ داروهایم را از دلالان تهیه می کنم

تقویت کیفیت آموزش مدارس دولتی

پاسخ وزیر درباره وضعیت معلمان زندانی | احتمال تعطیلی 5 روزه مدارس در زمستان

نشست خبری وزیر آموزش و پرورش

آیین نمادین کاروان اسرای کربلا در ورامین برگزار شد

افزایش هزار و 100 مدرسه و 8 هزار کلاس جدید به فضای آموزشی

بطحایی در برنامه زنده به سوال های دانش آموزان پاسخ داد

بطحایی در برنامه زنده به سوال های دانش آموزان پاسخ داد