مطالب مرتبط:
تحولات غیرعادی بازار ارز و سکه تناسبی با واقعیت اقتصادی و توان ارزی کشور ندارد
بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است
گزارش روزانه بازار بورس
گزارشی از حال و هوای امروز بازار غیررسمی ارز/خانه دارها نوسان گیر دلار شدند!
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 19:122018-08-18اقتصادي

نوسان های غیرعادی بازار بورس


ظاهرا بازار سرمایه نیز این روزها دچار نوسانات غیرمنتظره ای شده است که پیش از این بازار ارز به آن مبتلا شده بود.

اخبار منتشرشده گویای این مطلب است فعالان این حوزه شاهد کاهش قیمت سهام در هفته سپری شده نسبت به هفته های قبل تر بودند.

- تاریخ انتشار: 27 مرداد 1397 ساعت 19:00 ظاهرا بازار سرمایه نیز این روزها دچار نوسانات غیرمنتظره ای شده است که پیش از این بازار ارز به آن مبتلا شده بود.

اخبار منتشرشده گویای این مطلب است فعالان این حوزه شاهد کاهش قیمت سهام در هفته سپری شده نسبت به هفته های قبل تر بودند.

البته طی یک ماه گذشته شاخص کل بورس بارها رکوردزنی کرد و قیمت سهم ها روندی رو به افزایش داشت.

همچنین گفته می شود بیشترین تاثیر نوسانات شدید ارزی، روی قیمت سهام شرکت های صادرات محور بوده است، زیرا با افرایش قیمت دلار شرکت هایی چون پتروشیمی ها، محصولات شیمیایی، نفتی و فلزات اساسی می توانند در صورت های مالی خودشان سود شناسایی کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه در واکاوی علت نوسانات غیرمعمول این بازار گفته است قیمت محصولات در بازار آزاد با قیمتی که در حال حاضر در بورس کالا معامله می شود، تفاوت دارد و این نشان دهنده وجود رانت است.

کارشناس دیگری در پیش بینی وضعیت شاخص بورس عنوان کرده به نظر می رسد با سیاست کنترل تورمی دولت تا پایان سال جاری شاخص کل بیشتر از 210 هزار واحد رشد نکند و شاید تا پایان دولت دوازدهم نهایت شاخص کل 300هزارواحدی شود.

آنطور که پژوهشکده پولی و بانکی گزارش کرده بیش از 126 میلیارد سهم و حق تقدم، از ابتدای امسال تاکنون در بورس اوراق بهادار معامله شده است.

از ابتدای امسال تاکنون در مدت 94روز معاملاتی تعداد 126 میلیارد و 990 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 362 هزار و 988 میلیارد ریال در هفت میلیون و 495 هزار و 780 دفعه مورد معامله قرار گرفته است.

همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می دهد در این مدت 83 میلیارد و 630 میلیون سهم به ارزش 184 هزار و 47 میلیارد ریال در سه میلیون و 522 هزار و 674 نوبت در بازار اول، 41 میلیارد و 701 میلیون سهم به ارزش 122 هزار و 622 میلیارد ریال در سه میلیون و 876 هزار و 514 نوبت در بازار دوم، 41 میلیون سهم به ارزش 39 هزار و 742 میلیارد ریال در 15 هزار و 848 نوبت در بازار بدهی، 300 هزار سهم به ارزش 17 میلیارد ریال در 716 نوبت در بازار مشتقه و یک میلیارد و 618 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش 16 هزار و 559 میلیارد ریال در 80 هزار و 28 نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

این گزارش می افزاید: شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع 77 هزار و 230 واحد آغاز کرده است تاکنون با 34 هزار و 187 واحد افزایش معادل 5/35 درصد رشد را به ثبت رسانده و به ارتفاع 130 هزار و 476 واحد رسیده است.

شاخص بازار اول نیز در این مدت با 27 هزار و 145 واحد رشد و شاخص بازار دوم با 57 هزار و 451 واحد افزایش مواجه شده اند.

عامل اصلی فرازوفرود بازار سرمایه نوسانات ارزی عامل اصلی فراز و فرودهای غیرمنتظره در قیمت سهام بسیاری از شرکت ها به ویژه شرکت های صادرات محور عنوان شده است.

براساس اطلاعات منتشرشده، بیش از 50 درصد شرکت ها در بورس تهران صادرات محورند و قیمت ارز تاثیر مستقیمی بر سوددهی یا زیان دهی آنها دارد.

طبق خبر منتش شده در خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 17مرداد نماگر بازار بورس تهران در تراز 131 هزار و 521 قرار داشت اما با گذشت پنج روز کاری این شاخص به رقم 130 هزار و 476 رسید.

همچنین حال وهوای گزارش شده از این روزهای بازار سرمایه نیز نشان می دهد سود خوبی نصیب نوسان گیران حرفه ای شده، اما به دلیل وجود ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک در بازار، کارشناسان مربوطه به غیرحرفه ای ها برای انجام سرمایه گذاری هشدار داده اند.

روز سه شنبه هفته گذشته، قیمت ها به حدی رشد کرد که بار دیگر شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بازار سهام با رشد 2404 واحدی مواجه شد و به رقم 130 هزار و 927 واحدی رسید.

شاخص کل هم وزن نیز با رشد 77واحدی مواجه شد و به رقم 19 هزار و 91واحدی رسید.

شاخص آزاد شناور نیز 2522 واحد رشد کرد و به رقم 139 هزار و 621واحدی رسید و شاخص های بازارهای اول و دوم هر یک 1909 و 4131 واحد رشد کردند.

ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و گسترش نفت و گاز پارسیان هر یک به ترتیب 257، 213 و 181 واحد در رشد دماسنج بازار سهام تاثیرگذار بودند، از طرفی بانک ملت، بانک تجارت و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هر یک به ترتیب با 31، 22 و 10 واحد تاثیر منفی بیشترین تاثیر کاهنده را روی شاخص ها داشتند.

محصولات شیمیایی از جمله گروه های بورسی بود که یکدست با رشد مواجه شد و تعدادی از سهم ها افزایش قیمت بیش از سه درصد را تجربه کردند.

فلزات اساسی نیز با افزایش قیمت روبه رو شد و نمادهای تاثیرگذاری همچون صنایع ملی خلیج فارس، فولاد خوزستان و مس شهید باهنر با رشد قیمت بیش از چهار درصد مواجه شدند.

در بازار سبز گروه بانک ها و موسسات اعتباری مخالف جریان بازار با افت فزاینده قیمت روبه رو شدند.

روز چهارشنبه نیز با افت قیمت در بیشتر سهم ها، سهم های شاخص ساز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی با افت 450 واحد مواجه شد و به رقم 130 هزار و 486 واحدی رسید.

اما شاخص کل هم وزن با 43 واحد رشد به رقم 19 هزار و 135 واحد رسید.

فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی فارس و پتروشیمی بندرعباس از جمله سهم هایی بودند که بیشترین تاثیر کاهشی را روی نوسانات دماسنج بازار داشتند اما در طرف مقابل شرکت ارتباطات سیار ایران، خدمات انفورماتیک و صنایع پتروشیمی خلیج فارس سعی کردند روند تغییرات شاخص را به سمت بالا سوق دهند.

سهم های فلزات اساسی عمدتا کمتر از دو درصد نوسان قیمت را تجربه کردند و تعداد اندکی از سهم ها بیش از این مقدار نوسان داشتند.

در این گروه 211 میلیون سهم به ارزش بیش از 91 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

همچنین در گروه فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای که قیمت دلار بسیار بر این گروه تاثیرگذار است، شاهد نوسان قیمت چهار درصدی برای برخی از سهم ها بودیم.

این سهم ها عمدتا با رشد قیمت مواجه بودند.

اما تعداد زیادی از سهم های این گروه نوسان کمی داشتند و با افت قیمت نیز مواجه شدند.

در گروه محصولات شیمیایی نیز تعداد سهم هایی که کاهش قیمت را تجربه کردند، کم نبودند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز تقریبا نیمی از سهم ها با افت قیمت مواجه شدند و نیمی افزایش قیمت دادند.

در این گروه 147 میلیون سهم به ارزش حدود 5/16 میلیارد تومان مورد داد و ستد واقع شد.

واکاوی وضعیت بازار سرمایه یک کارشناس بازار سرمایه در واکاوی علت نوسانات غیرمعمول بورس در این روزها گفت: رانتی که در بورس کالا ایجاد شده، ناشی از فعالیت این بورس نیست بلکه ناشی از دستورالعمل قیمت گذاری است که از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت ها ابلاغ شده و تفاوت فاحش قیمت کالاها در بازار آزاد و در بورس کالا را موجب شده است.

علیرضا قدرتی با طرح این پرسش که حجم تقاضا و رقابتی که در بورس کالا ایجاد شده، ناشی از چیست، به ایسنا گفت: آیا میزان تولید شرکت ها و حجم فعالیت آنها زیاد شده است؟ ما در عمل نمی بینیم که مقدار تولید شرکت ها یا حجم فعالیت آنها افزایش پیدا کرده باشد.

پس چرا تقاضا در بورس کالا زیاد شده است؟ تفاوت قیمتی که در بورس کالا و بازار آزاد وجود دارد، خود بیانگر رانت قیمتی است که به وجود آمده و به افزایش تقاضا در بورس کالا دامن زده است.

همچنین یک کارشناس دیگر بازار سرمایه در پیش بینی وضعیت شاخص بورس به تجارت نیوز گفت: به نظر می رسد با سیاست کنترل تورمی دولت تا پایان سال جاری شاخص کل بیشتر از 210 هزار واحد رشد نکند و شاید تا پایان دولت دوازدهم نهایت شاخص کل 300هزار واحدی شود.

روح ا.

حمیدی در مورد رشد شاخص اظهار کرد: اثر تورم در بورس مثبت خواهد بود و تحقیقات زیادی اثر انتقال تورم در بورس را با وقفه تایید می کنند.

بازارهای مالی کارا هستند و سرمایه گذاران قبل از انتقال ملموس اثر تورم در صورت های مالی شرکت ها، اقدام به سرمایه گذاری می کنند و چون اغلب صنایع بزرگ بورس صادرات محور هستند و شروع تورم با رشد نرخ دلار بوده است، به همین دلیل تاثیر تورم در شاخص کل مثبت خواهد بود و رشد شاخص کل نه از طرف رشد مقدار تولید و فروش بلکه تنها از جانب رشد قیمت ها خواهد بود.


کلید واژه ها: میلیارد - بازار - بازار سرمایه - بورس - قیمت - سرمایه - معاملات - شاخص - بازار ارز - سهام - بورس اوراق بهادار - کارشناس - سرمایه گذاری - شاخص کل بورس - اخبار - گزارش - بورس تهران - بازار بورس - بورس کالا - شاخص بورس - قیمت دلار - نشان - پتروشیمی - پژوهشکده - کاهش - دولت - پیش بینی - افزایش - صادرات - اوراق

آخرین اخبار سرویس:
این دست های نامریی دیدنی است!

ماکرون به ترامپ: اگر ایران نفت بفروشد، قیمت پایین می آید

توضیحات جدید در خصوص اختلاس نفتی

یک درس اقتصادی از ایستگاه های صلواتی

نقش شوک درمانی در بحران سازی نقدینگی

فقط یک تاکسی اینترنتی در شهر ارومیه مجوز قانونی دارد

40هزار تحصیل کرده آذربایجان غربی اسیر دست کاریابی های بی تخصص

مظنه تبلت های اپل در بازار

راند دوم افزایش قیمت مواد شوینده و بهداشتی

صنعت دارو برای دریافت ارز دولتی نقدینگی ندارد

رشد قارچ گونه برندفروشان قاچاق/ اجاره مغازه برای برند ایرانی 2.5 برابر برند خارجی

کمبود سوخت شایعه است

آمار صرافی ها را چه کسی به آمریکا داد؟ بانک مرکزی: از وزارت اقتصاد بپرسید!

تاثیر ارز بر حمل و نقل ریلی | هزینه خرید و نگهداری واگن 130 درصد بیشتر شد

واردات کره به کشور 100 میلیون دلار شد+ جدول

تعیین تکلیف 10موسسه مالی ورشکسته و متخلف جریان دارد

وزیر صنعت پاسخگوی ابهامات خودرویی باشد

قیمت تیرآهن در بازار افزایش نسبی یافت

انواع بخاری برقی در بازار چند؟

آخرین قیمت محصولات هیوندا در بازار + جدول

خرید گوشی موبایل با قیمت بالای یک میلیون تومان

افزایش نسبی قیمت در بازار آهن

آخرین تحولات بازار سبزی و صیفی

مواد شوینده به اندازه کافی در بازار وجود دارد

پیش فروش روز اول ایران خودرو به پایان رسید

تقاضا برای مصنوعات طلا به صفر نزدیک شده است

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

پلاتس گزارش داد تاثیر تحریم های ایران بر قیمت بنزین در کره جنوبی

دولت ارز را در اختیار بازار ثانویه قرار دهد

یک پیشنهاد به خودروسازان

قیمت سبد نفتی اوپک از 78 دلار فراتر رفت

تجارت 13 ساله ایران در یک نگاه

عکس/ حمید گودرزی در لباس طلبگی

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

خروج 303 هزار تن گوجه از کشور

مظنه آپارتمان در منطقه قلهک چند؟

ارزش پول ملی طی 60 روز اخیر 60 درصد کاهش یافت!

مسکن 9.3 درصد گران شد

عرضه نفت خام در بورس در چه مرحله ای قرار دارد؟

هشدار به خریدران ارز: احتمال ضرر زیاد است

حجم تجارت 90 میلیارد دلاری بدون نفت تا پایان امسال

انتقال تکنولوژی کشت سورگوم با پکیج کامل از فرانسه به ایران/ فرصتی برای مدیریت بحران آب نداریم

ارزآوری یک میلیارد دلاری صنعت دام

فارس از 27 پاساژ فروش پوشاک در تهران گزارش می دهد رشد قارچ گونه برندفروشان قاچاق/ اجاره مغازه برای برند ایرانی 2.5 برابر برند خارجی

یادداشت/ حسین شریعتمداری این دست های نامریی دیدنی است!

فیلیپ ای فاروجیو صنایع داروسازی بزرگ و بحران تجویز داروهای مخدر در آمریکا

خبر تکمیل می شود... تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

قیمت طلا افزایش یافت

نوسان شاخص ها در بورس های آسیا

پول فیلیپین سقوط کرد

ساندرو اتوماتیک 1 میلیون تومان گران شد

جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

تامین لاستیک کامیون داران با ارز 4200 تومانی

اقتصاد غزه در فروپاشی کامل قرار دارد

10هزار هکتار از اراضی لرستان آبی می شود

ثبت نام 2500 کامیون دار برای 60 جفت لاستیک!

ترامپ بلوف می زند

سهام عدالت باید قابل خرید و فروش باشد

50 درصد حق آتش سوزی سرا های دانشجویی پرداخت می شود

رییس فدراسیون سه گانه: دنبال افزایش درصد جانبازی ام نیستم/ قانون را اجرا می کنم

کارت هدیه همچنان در دسترس

رییس فدراسیون سه گانه: دنبال افزایش درصد جانبازی ام نیستم/ قانون را اجرا می کنم

قیمت واقعی دلار و یورو چند؟

از ترخیص کالا چه خبر؟

ممنوعیت صادرات دفترچه تحصیلی و گوشت

مقام اماراتی: همگی می دانیم که قیمت نفت توسط بازارها تعیین می شود

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

بازار آشفته مسکن در مازندران/وعده هایی که روی عمل ندید/متقاضیان مسکن توان خرید و ساخت ندارند!

وصیت نامه عجیب یک زن که جسد شوهرش را در فریزر خانه نگه داشته بود

سامانه صدور مجوز الکترونیکی برای مدارس غیر دولتی / لغو مجوز 3 مدرسه غیر دولتی آمار بالایی نیست

جنس دست دوم نداریم که بفروشیم!

تاخیر در اعلام قیمت خوراک فرآورده های نفتی

کمبود سوخت شایعه است

ادعای وزیرخارجه عربستان: 2500 نیروی ایرانی در سوریه حضور دارد/ ایران از القاعده حمایت می کند

پمپئو: تجارت بین المللی با ایران، این کشور را تقویت می کند

سود تسهیلات بافت های فرسوده 9 درصد کاهش یافت

شایعه کمبود سوخت

قیمت انواع بخاری برقی در بازار

قیمت ارز پس از تصویب مجدد یکی از لوایح FATF بالا رفت

استانداران قول دادند، اما برای کشت پاییزه آب جاری نشد

مروری بر ضوابط زیست محیطی استفاده مجدد از آب های برگشتی و پساب

پای فرونشست ها به شاهرود هم باز شد

فقط چهار درصد اعتبار توسعه میادین مشترک در ایلام هزینه می شود

نشست استاندار هرمزگان با گروه های سرمایه گذاری کشور روسیه

میزخدمت با هدف تسهیل و تسریع امور ارباب رجوع در البرز خدمات ارائه می دهد

برنامه های رفع فقر باید به توانمندی افراد منجر شود

گذران زندگی 25 خانوار در چادر پس از 50 روز

فعالان مناطق آزاد بدهکار نیستند که فرار کنند

چرا قیمت گوجه فرنگی به 8 هزار تومان رسید؟

گمرک ایران اعلام کرد: صادرات گوشت گرم و منجمد تولید داخل و وارداتی ممنوع شد

فردا نام نویسی صدور روادید زائران اربعین آغاز می شود

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

استارت آپ ها جایگزین کالاهای ملموس شده است

تخصیص 580 میلیارد تومان اعتبار به عشایر

به نام دانشجو، به کام دانشگاه

دستور آقای وزیر 3 ماه دیر صادر شد!

اطلاعیه بانک ملت در خصوص انتشار خبر مرتبط با پرونده سکه ثامن در شبکه های اجتماعی

زمینه اشتغازایی 18 هزار مددجوی امداد کشور فراهم شد

کمبود سوخت شایعه است

نوسان های غیرعادی بازار بورس

نوسان های غیرعادی بازار بورس