مطالب مرتبط:
تحولات غیرعادی بازار ارز و سکه تناسبی با واقعیت اقتصادی و توان ارزی کشور ندارد
بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است
گزارش روزانه بازار بورس
گزارشی از حال و هوای امروز بازار غیررسمی ارز/خانه دارها نوسان گیر دلار شدند!
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 18:122018-08-18اقتصادي

نوسان های غیرعادی بازار بورس


ظاهرا بازار سرمایه نیز این روزها دچار نوسانات غیرمنتظره ای شده است که پیش از این بازار ارز به آن مبتلا شده بود.

اخبار منتشرشده گویای این مطلب است فعالان این حوزه شاهد کاهش قیمت سهام در هفته سپری شده نسبت به هفته های قبل تر بودند.

- تاریخ انتشار: 27 مرداد 1397 ساعت 19:00 ظاهرا بازار سرمایه نیز این روزها دچار نوسانات غیرمنتظره ای شده است که پیش از این بازار ارز به آن مبتلا شده بود.

اخبار منتشرشده گویای این مطلب است فعالان این حوزه شاهد کاهش قیمت سهام در هفته سپری شده نسبت به هفته های قبل تر بودند.

البته طی یک ماه گذشته شاخص کل بورس بارها رکوردزنی کرد و قیمت سهم ها روندی رو به افزایش داشت.

همچنین گفته می شود بیشترین تاثیر نوسانات شدید ارزی، روی قیمت سهام شرکت های صادرات محور بوده است، زیرا با افرایش قیمت دلار شرکت هایی چون پتروشیمی ها، محصولات شیمیایی، نفتی و فلزات اساسی می توانند در صورت های مالی خودشان سود شناسایی کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه در واکاوی علت نوسانات غیرمعمول این بازار گفته است قیمت محصولات در بازار آزاد با قیمتی که در حال حاضر در بورس کالا معامله می شود، تفاوت دارد و این نشان دهنده وجود رانت است.

کارشناس دیگری در پیش بینی وضعیت شاخص بورس عنوان کرده به نظر می رسد با سیاست کنترل تورمی دولت تا پایان سال جاری شاخص کل بیشتر از 210 هزار واحد رشد نکند و شاید تا پایان دولت دوازدهم نهایت شاخص کل 300هزارواحدی شود.

آنطور که پژوهشکده پولی و بانکی گزارش کرده بیش از 126 میلیارد سهم و حق تقدم، از ابتدای امسال تاکنون در بورس اوراق بهادار معامله شده است.

از ابتدای امسال تاکنون در مدت 94روز معاملاتی تعداد 126 میلیارد و 990 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 362 هزار و 988 میلیارد ریال در هفت میلیون و 495 هزار و 780 دفعه مورد معامله قرار گرفته است.

همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می دهد در این مدت 83 میلیارد و 630 میلیون سهم به ارزش 184 هزار و 47 میلیارد ریال در سه میلیون و 522 هزار و 674 نوبت در بازار اول، 41 میلیارد و 701 میلیون سهم به ارزش 122 هزار و 622 میلیارد ریال در سه میلیون و 876 هزار و 514 نوبت در بازار دوم، 41 میلیون سهم به ارزش 39 هزار و 742 میلیارد ریال در 15 هزار و 848 نوبت در بازار بدهی، 300 هزار سهم به ارزش 17 میلیارد ریال در 716 نوبت در بازار مشتقه و یک میلیارد و 618 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش 16 هزار و 559 میلیارد ریال در 80 هزار و 28 نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

این گزارش می افزاید: شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع 77 هزار و 230 واحد آغاز کرده است تاکنون با 34 هزار و 187 واحد افزایش معادل 5/35 درصد رشد را به ثبت رسانده و به ارتفاع 130 هزار و 476 واحد رسیده است.

شاخص بازار اول نیز در این مدت با 27 هزار و 145 واحد رشد و شاخص بازار دوم با 57 هزار و 451 واحد افزایش مواجه شده اند.

عامل اصلی فرازوفرود بازار سرمایه نوسانات ارزی عامل اصلی فراز و فرودهای غیرمنتظره در قیمت سهام بسیاری از شرکت ها به ویژه شرکت های صادرات محور عنوان شده است.

براساس اطلاعات منتشرشده، بیش از 50 درصد شرکت ها در بورس تهران صادرات محورند و قیمت ارز تاثیر مستقیمی بر سوددهی یا زیان دهی آنها دارد.

طبق خبر منتش شده در خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 17مرداد نماگر بازار بورس تهران در تراز 131 هزار و 521 قرار داشت اما با گذشت پنج روز کاری این شاخص به رقم 130 هزار و 476 رسید.

همچنین حال وهوای گزارش شده از این روزهای بازار سرمایه نیز نشان می دهد سود خوبی نصیب نوسان گیران حرفه ای شده، اما به دلیل وجود ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک در بازار، کارشناسان مربوطه به غیرحرفه ای ها برای انجام سرمایه گذاری هشدار داده اند.

روز سه شنبه هفته گذشته، قیمت ها به حدی رشد کرد که بار دیگر شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بازار سهام با رشد 2404 واحدی مواجه شد و به رقم 130 هزار و 927 واحدی رسید.

شاخص کل هم وزن نیز با رشد 77واحدی مواجه شد و به رقم 19 هزار و 91واحدی رسید.

شاخص آزاد شناور نیز 2522 واحد رشد کرد و به رقم 139 هزار و 621واحدی رسید و شاخص های بازارهای اول و دوم هر یک 1909 و 4131 واحد رشد کردند.

ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و گسترش نفت و گاز پارسیان هر یک به ترتیب 257، 213 و 181 واحد در رشد دماسنج بازار سهام تاثیرگذار بودند، از طرفی بانک ملت، بانک تجارت و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هر یک به ترتیب با 31، 22 و 10 واحد تاثیر منفی بیشترین تاثیر کاهنده را روی شاخص ها داشتند.

محصولات شیمیایی از جمله گروه های بورسی بود که یکدست با رشد مواجه شد و تعدادی از سهم ها افزایش قیمت بیش از سه درصد را تجربه کردند.

فلزات اساسی نیز با افزایش قیمت روبه رو شد و نمادهای تاثیرگذاری همچون صنایع ملی خلیج فارس، فولاد خوزستان و مس شهید باهنر با رشد قیمت بیش از چهار درصد مواجه شدند.

در بازار سبز گروه بانک ها و موسسات اعتباری مخالف جریان بازار با افت فزاینده قیمت روبه رو شدند.

روز چهارشنبه نیز با افت قیمت در بیشتر سهم ها، سهم های شاخص ساز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی با افت 450 واحد مواجه شد و به رقم 130 هزار و 486 واحدی رسید.

اما شاخص کل هم وزن با 43 واحد رشد به رقم 19 هزار و 135 واحد رسید.

فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی فارس و پتروشیمی بندرعباس از جمله سهم هایی بودند که بیشترین تاثیر کاهشی را روی نوسانات دماسنج بازار داشتند اما در طرف مقابل شرکت ارتباطات سیار ایران، خدمات انفورماتیک و صنایع پتروشیمی خلیج فارس سعی کردند روند تغییرات شاخص را به سمت بالا سوق دهند.

سهم های فلزات اساسی عمدتا کمتر از دو درصد نوسان قیمت را تجربه کردند و تعداد اندکی از سهم ها بیش از این مقدار نوسان داشتند.

در این گروه 211 میلیون سهم به ارزش بیش از 91 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

همچنین در گروه فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای که قیمت دلار بسیار بر این گروه تاثیرگذار است، شاهد نوسان قیمت چهار درصدی برای برخی از سهم ها بودیم.

این سهم ها عمدتا با رشد قیمت مواجه بودند.

اما تعداد زیادی از سهم های این گروه نوسان کمی داشتند و با افت قیمت نیز مواجه شدند.

در گروه محصولات شیمیایی نیز تعداد سهم هایی که کاهش قیمت را تجربه کردند، کم نبودند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز تقریبا نیمی از سهم ها با افت قیمت مواجه شدند و نیمی افزایش قیمت دادند.

در این گروه 147 میلیون سهم به ارزش حدود 5/16 میلیارد تومان مورد داد و ستد واقع شد.

واکاوی وضعیت بازار سرمایه یک کارشناس بازار سرمایه در واکاوی علت نوسانات غیرمعمول بورس در این روزها گفت: رانتی که در بورس کالا ایجاد شده، ناشی از فعالیت این بورس نیست بلکه ناشی از دستورالعمل قیمت گذاری است که از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت ها ابلاغ شده و تفاوت فاحش قیمت کالاها در بازار آزاد و در بورس کالا را موجب شده است.

علیرضا قدرتی با طرح این پرسش که حجم تقاضا و رقابتی که در بورس کالا ایجاد شده، ناشی از چیست، به ایسنا گفت: آیا میزان تولید شرکت ها و حجم فعالیت آنها زیاد شده است؟ ما در عمل نمی بینیم که مقدار تولید شرکت ها یا حجم فعالیت آنها افزایش پیدا کرده باشد.

پس چرا تقاضا در بورس کالا زیاد شده است؟ تفاوت قیمتی که در بورس کالا و بازار آزاد وجود دارد، خود بیانگر رانت قیمتی است که به وجود آمده و به افزایش تقاضا در بورس کالا دامن زده است.

همچنین یک کارشناس دیگر بازار سرمایه در پیش بینی وضعیت شاخص بورس به تجارت نیوز گفت: به نظر می رسد با سیاست کنترل تورمی دولت تا پایان سال جاری شاخص کل بیشتر از 210 هزار واحد رشد نکند و شاید تا پایان دولت دوازدهم نهایت شاخص کل 300هزار واحدی شود.

روح ا.

حمیدی در مورد رشد شاخص اظهار کرد: اثر تورم در بورس مثبت خواهد بود و تحقیقات زیادی اثر انتقال تورم در بورس را با وقفه تایید می کنند.

بازارهای مالی کارا هستند و سرمایه گذاران قبل از انتقال ملموس اثر تورم در صورت های مالی شرکت ها، اقدام به سرمایه گذاری می کنند و چون اغلب صنایع بزرگ بورس صادرات محور هستند و شروع تورم با رشد نرخ دلار بوده است، به همین دلیل تاثیر تورم در شاخص کل مثبت خواهد بود و رشد شاخص کل نه از طرف رشد مقدار تولید و فروش بلکه تنها از جانب رشد قیمت ها خواهد بود.


کلید واژه ها: میلیارد - بازار - بازار سرمایه - بورس - قیمت - سرمایه - معاملات - شاخص - بازار ارز - سهام - بورس اوراق بهادار - کارشناس - سرمایه گذاری - شاخص کل بورس - اخبار - گزارش - بورس تهران - بازار بورس - بورس کالا - شاخص بورس - قیمت دلار - نشان - پتروشیمی - پژوهشکده - کاهش - دولت - پیش بینی - افزایش - صادرات - اوراق

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در دفتر پیشخوان دولت

جدول نرخ سکه و ارز1397/8/29

قیمت خودروهای داخلی1397/8/29

استخدام کارشناس ارزهای دیجیتال،مسئول تحقیق و توسعه (R&D)

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مهندس تولیدو فرآوری و کارشناس رنگ کاری درچرمشهر ورامین

استخدام کارشناس فروش حضوری در یک هلدینگ معتبر در خراسان رضوی

اجرای دو هزار و 700 هکتار جنگل کاری در فارس

تـوافق اعضاء اوپک برای کاهش تولید نفت

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در استان فارس

استخدام مسئول ارتباط با مشتری در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت استارتاپی معتبر

استخدام کارشناس DIGITALMARKETING در یک شرکت استارتاپی معتبر

استخدام مدیر اجرایی قوی،مدیر بازاریابی و فروش در تهران

استخدام نیروی خدماتی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین برق در شرکت صنایع غذایی معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار در شرکت پخش اطلس دینا در تهران

صادرات محصولات نانویی به 50 کشور/ نفوذ نانو در صنعت شیرآلات

مقایسه قیمت مصالح ساختمانی نسبت به پارسال

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در کارخانه تولیدی اصفهان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام اپراتور خط تولید،انبار دار،مسئول IT در یزد

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در کارخانه تولیدی در اصفهان

استخدام مدیر تولید و کنترل کیفیت در شرکت مهندسی در تهران

استخدام کمک انباردار آقا و مدیر تولید و کنترل کیفیت در تهران

استخدام حسابدار در یک صرافی معتبر در تهران

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در هرمزگان

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در تهران

عرضه کنندگان بهبوددهنده نان، گران فروشی می کنند

دوربرگردان ارزی بانک مرکزی علیه بخش خصوصی

این جا بازار ازدواج است+عکس

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

چند نرخی بودن ارز آسیب زا است

استخدام فروشنده آقا،سرپرست فروش آقا ،کارشناس فروش(vip) در فارس

پرداخت کمک جبرانی خانوارهای کم درآمد ابلاغ شد/نحوه واریز به حساب

170 میلیاردریال برای اجرای طرح کلید به کلید در خرم آباد نیاز است

شبکه های اجتماعی میزبان داروهای تقلبی و تاریخ گذشته!

سهم خانوار از سبد حمایت غذایی به نسبت جمعیت/ نحوه واریز به حساب

کاهش آلاینده مازوت با سامانه ساخت محققان کشور

برکناری مدیرکل متخلّف در فارس

تامین برق تابستان در گروی 5950 میلیارد تومان

170 میلیاردریال برای اجرای طرح کلید به کلید در خرم آباد نیاز است

صادرات محصولات فولادی افزایش یافت

دستمزد کارگران چند درصد هزینه هایشان را تامین می کند؟

قیمت های جدید خودرویی روی میز دولت

دلیل سکوت نفتی ها چیست؟

قاچاق روزانه 10 تا 13 میلیون لیتر سوخت از کشور

کاهش قیمت طلا همسو با عقب گرد دلار

چگونه کتاب در ایران فست فودی شد؟

کارمندان یک بانک چینایی بدون اجازه حق باردار شدن را ندارند

چقدر سیگار قاچاق و مصرف شد؟

تبلت ها هم مشمول رجیستری می شوند؟

جنگ اطلاعاتی بین ایران و آمریکا و سکوت نفتی ها

بررسی علت مرگ و میر استارت آپ ها/ ناآگاهی دلیل افول

هفت قصه به روایت «هفت تپه»

بیکاری صدهزار نفری در انتظار صنعت قطعه سازی

اولین دادگاه متحرک و سیار جهان+عکس

پیشنهاد ایجاد شهرک های صنعتی مشترک به عراقی ها/ ظرفیت رسیدن به تجارت 20 میلیارد دلاری با عراق وجود دارد

بهره برداری از طرح بهسازی محوطه امامزاده سید طاهر حسینی بردسکن

خودروهای 200 تا 300میلیونی بازار تهران

همت خیران سبزواری در کتابخانه سازی

کمک 900 میلیون ریالی خیران درود به بقعه امامزادگان این شهر

مراقب ظهور «متولدان فصل تحریم» باشیم!

5 دلیل ریزش قیمت رمز ارزها

استخدام نیروی دفتری مسلط به نرم افزارهای ساختمانی در تهران

استخدام گرافیست جهت شرکت معتبر صنایع غذایی در تهران

استخدام رنگ کار چوب و وردست رنگ کار در تهران

استخدام مدیر رنج با پورسانت و بیمه در دفتر املاک

استخدام کارمند اداری در صنایع بسته بندی آوا پروتیین پایتخت

استخدام مهندس برق جهت شرکت خصوصی در تهران

بهبود اشتهای اژدهای زرد برای خرید نفت ایران+آمار

نسخه جهانی مسکن ارزان

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

درخواست 23هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

مرگ در کمین خلیج گرگان/ عکس

نزول قیمت ارز و سکه

پاساژ ها چطور شهروندی ما را کنترل می کنند؟

گلستان صاحب بیشترین نقاط بوم گردی ایران

استخدام خزانه دار آشنا به امور مالی و مسلط زبان انگلیسی در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در محدوده شمال تهران

کتاب های پرفروش؛ طعمه قاچاقچیان

قیمت واحد مسکونی در محله شادآباد تهران

20 پیش بینی کارشناسی از بازار مسکن

پویش کتاب گردی 97

بارش های اخیر خشکسالی را برطرف نمی کند

از حکم فروش بن کتاب تا سوزاندن کتاب هایی با اسماء متبرکه

درخواست 23 هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

ضرر میلیاردی قطعه سازان خودرو

استخدام از رشته های مهندسی شیمی، مکانیک و برق در تهران

تمهیدات اروپایی در مقابل رسوایی پولشویی در دانمارک

چهارمین ریزش بزرگ شاخص بورس هم ثبت شد

قیمت نفت حالا فقط در دستان سه نفر است/ اوپک کنترل بازار نفت را از دست داده است/تنها راهی که عربستان می تواند به قیمت مورد نظر خود دست یابد چیست؟/میدان های نفتی تگزاس آمریکا تهدید بزرگ تری برای نقشه های سعودی ها است

استخدام مدیر پروژه تولیدی جهت شرکت فعال در زمینه نفت و گاز

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل تولید در یک شرکت

جزییات بدهی بانک ها به بانک مرکزی

فساد سازمان یافته در مسیر واردات خودرو

سهرابی عضو هیات مدیره لیزینگ صنعت و معدن شد

300 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی اشتباهی برداشت شده است

نوسان های غیرعادی بازار بورس

نوسان های غیرعادی بازار بورس