مطالب مرتبط:
بی بی سی: ترامپ فرمان اجرایی #تحریم ها علیه ایران را امضا کرد. آیا می دانید چه تحریم هایی باز می گردند؟ ببینید
آیا چین بازار انرژی ایران را تصاحب خواهد کرد؟
فولاد مبارکه قویتر از همیشه ایران خودرو را حمایت خواهد کرد
آیا ترامپ سناریوی کره شمالی را درباره ایران تکرار می کند؟
ایران خودرو برای جلوگیری از افزایش قیمت فداکاری کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 18:322018-08-18اقتصادي

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند


با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت .

- " با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت به دلیل ساختار مالکیت عمودی، با حضور کروز در هیأت مدیره و ترکیب سهامداری ایران خودرو مخالفت کرده است.

قطعه سازان می گویند شرکت کروز از یک طرف در تملک تک بعدی 2خانواده است و از سوی دیگر می تواند با در اختیار گرفتن سهام ایران خودرو ارتباط همکاری قطعه سازان را با شرکت ایران خودرو قطع کند.

مطابق اطلاعات موجود هم اکنون 100درصد از سهام شرکت کروز به شرکت توسعه صنایع وینارت تعلق دارد و 100درصد از سهام این شرکت هم تحت مالکیت 2خانواده علیپور و کشاورز است.

روزنامه همشهری در صفحه اقتصاد خود نوشت : قرار است فردا - یکشنبه 28مرداد - سهامداران ایران خودرو با حضور در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده هیأت مدیره جدید را برگزینند.

در این شرایط رقابت بر سر کنترل اکثریت کرسی های هیأت مدیره و در نهایت تعیین یا تثبیت مدیرعامل به اوج می رسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، هیأت مدیره ایران خودرو از 5عضو تشکیل شده و هر گروهی که 3عضو آن را در اختیار داشته باشد می تواند در اعمال سیاستگذاری ها و نصب مدیرعامل نقشی پر رنگ تر ایفا کند.

در 4دهه گذشته سازمان گسترش به نمایندگی از دولت از قدرت کافی برای ایفای چنین نقشی برخوردار بوده است.

اما در مجمع فردا برای نخستین بار تسلط دولت بر مدیریت ایران خودرو به چالش کشیده می شود.

از چند سال پیش در ترکیب سهامداران عمده شرکت ایران خودرو یک مالک جدید هم حضور یافته؛ گمانه زنی ها نشان می دهد شرکت قطعه سازی کروز دست کم 18درصد از سهام ایران خودرو را در اختیار دارد هرچند گفته می شود میزان مالکیت این شرکت در ایران خودرو در ماه های اخیر به میزان نامعلومی افزایش یافته است.

کروز از طریق شرکت های وابسته اش در سال های اخیر یک صندلی از 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو را در اختیار داشته است.

محمد علیپور فطرتی و حمید کشاورز ازجمله صنعتگران فعال در بخش خصوصی هستند که کروز را در اوایل دهه 60خورشیدی پایه گذاری کرده اند.

تخمین ها و برآوردها نشان می دهد کروز 12تا 30درصد از قطعات مورد نیاز ایران خودرو را برای ساخت اتومبیل تولید می کند.

برخی برآوردها نشان می دهد شرکت کروز احتمالا در روز 28مرداد و در پایان مجمع عادی به طور فوق العاده ایران خودرو دست کم صاحب 2کرسی از 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو خواهد شد و حالاپرسش اصلی آن است که صندلی سوم هیأت مدیره ایران خودرو به چه کسی خواهد رسید؟ صندلی سوم تعیین کننده ترکیب موازنه قوا در هیأت مدیره بزرگ ترین شرکت خودروساز ایران خواهد بود.

چگونگی مالکیت کروز در ایران خودرو شرکت کروز به طور مستقیم در شرکت ایران خودرو سهامدار نیست، بلکه این شرکت از طریق تاسیس 2شرکت زیر مجموعه تحت نام های تدبیر سرمایه آراد و وینارت به طور غیرمستقیم سهام شرکت ایران خودرو را خریده است.

سهم این شرکت که در چند سال گذشته کمتر از 10درصد بود در 3سال گذشته از طریق خرید سهام خرد در بورس تهران آرام آرام افزایش یافته است.

کروز حالا میزان مالکیتش را در ایران خودرو در بدبینانه ترین حالت به 18درصد رسانده است.

البته با توجه به نقص های موجود در نحوه نمایش ترکیب سهامداران عمده در سامانه های بورس برای رونمایی از میزان دقیق مالکیت کروز در سهام ایران خودرو باید در انتظار مجمع فردا باقی ماند.

به نظر می رسد سهام متعلق به کروز و مالکان آن به طور مستقیم و غیرمستقیم با وزن سهام متعلق به سازمان گسترش و نوسازی و صندوق بازنشستگی کشوری که اولی ماهیت دولتی و دومی شبه دولتی دارد؛ برابری می کند.

به این ترتیب گمان می رود جریان مجمع فوق العاده ایران خودرو در روز یکشنبه 28مرداد ماه به گونه ای پیش رود که تعیین مالکان 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو با تنش هایی همراه شود زیرا دارنده 3کرسی از این 5کرسی می تواند خود را به عنوان مالک اصلی ایران خودرو معرفی کند.

اعتراض قطعه سازان به کروز با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت به دلیل ساختار مالکیت عمودی، با حضور کروز در هیأت مدیره و ترکیب سهامداری ایران خودرو مخالفت کرده است.

قطعه سازان می گویند شرکت کروز از یک طرف در تملک تک بعدی 2خانواده است و از سوی دیگر می تواند با در اختیار گرفتن سهام ایران خودرو ارتباط همکاری قطعه سازان را با شرکت ایران خودرو قطع کند.

مطابق اطلاعات موجود هم اکنون 100درصد از سهام شرکت کروز به شرکت توسعه صنایع وینارت تعلق دارد و 100درصد از سهام این شرکت هم تحت مالکیت 2خانواده علیپور و کشاورز است.

در عین حال سهامداران شرکت وینارت، که همگی از خانواده مالکان کروز یعنی خانواده های کشاورز و علیپور هستند، مالک 100درصد از سهام شرکت تدبیر سرمایه آراد هم هستند و این شرکت دست کم 18درصد از سهام ایران خودرو را در اختیار دارد.

قطعه سازان همچنین مدعی اند شرکت کروز در تلاش است از طریق خرید سهام ایران خودرو انحصار ساخت قطعات اتومبیل در ایران را در دست بگیرد، زیرا این شرکت از طریق مالکیت عمودی در ایران خودرو و کسب 3کرسی در هیأت مدیره ایران خودرو قادر خواهد بود از اطلاعات مربوط به قرارداد های داخلی و خارجی ایران خودرو قبل از هر شخص دیگری دست یابد و روند تولید قطعات را به نفع خود تمام کند.

البته مالکان کروز همه این ادعاها را رد می کنند.

در این میان شورای رقابت هم با این عقیده هم نظر است و می گوید مالکیت شرکت کروز در ایران خودرو، با توجه به اینکه این شرکت بخش زیادی از قطعات اولیه شرکت ایران خودرو را تولید می کند، مطابق با قانون تمرکز یا مالکیت عمودی است و به ایجاد انحصار در صنعت خودرو سازی منجر می شود.

اقدامات اجرایی شورای رقابت هفته گذشته رضا شیوا، رییس شورای رقابت در نامه ای به شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو از آنها خواست تا مانع برگزاری مجمع فوق العاده 28مرداد ماه ایران خودرو شوند تا موضوع احتمال ایجاد انحصار شرکت کروز در بازار بررسی شود.

در یکی از این نامه ها اشاره شده است که واگذاری کرسی های بیشتر در هیأت مدیره ایران خودرو به کروز غیرقانونی است اما مالکان کروز هم معتقدند براساس قانون تجارت، شورای رقابت قانوناً نمی تواند برگزاری یک مجمع را لغو کند.

این در شرایطی است که مجمع فوق العاده شرکت ایران خودرو در نوبت دوم برگزار می شود و مطابق قانون تجارت امکان لغو نوبت دوم مجمع فوق العاده وجود ندارد و مجمع ایران خودرو می تواند حتی با حضور تعداد کمی از سهامداران تشکیل و انتخابات هیأت مدیره برگزار شود.

همزمان با صدور نامه شورای رقابت برای لغو مجمع فوق العاده 28مردادماه شرکت ایران خودرو، ابتدا چهارشنبه شب شایعه لغو مجمع منتشر  شد اما بعداز آنکه مدیران کروز به این رویه اعتراض کردند، مشخص شد شورای رقابت از قدرت قانونی برای صدور دستور لغو مجمع برخوردار نیست .

آگاهان به مسائل قانون تجارت معتقدند مطابق این قانون هیچ کس نمی تواند برگزاری مجمع را لغو کند مگر با صدور یک دستور یا حکم قضایی.

بنابراین به احتمال قریب به یقین مجمع صاحبان سهام ایران خودرو فردا تشکیل خواهد شد مگر آنکه در دقیقه 90 اتفاق های دیگری پیش آید.

سرنوشت صندلی سوم با توجه به سهم 18درصدی شرکت کروز در ایران خودرو این شرکت به احتمال فراوان مالکیت 2صندلی از 5صندلی ایران خودرو را در اختیار خواهد گرفت اما احتمالا سرنوشت صندلی سوم هیأت مدیره ایران خودرو به ارائه یک نامه قضایی که گفته می شود در دستان مدیران کروز است، موکول خواهد شد.

اسفند ماه سال قبل زمانی که مجمع فوق العاده شرکت ایران خودرو برای تعیین اعضای هیأت مدیره برگزار شد نمایندگان کروز نامه ای را به مجمع ارائه کردند که طبق آن از شرکت های سپهر ایرانیان کیش، نگار نصر سهم و سرمایه گذاری سمند، که به نمایندگی از دولت، سهامدار ایران خودرو هستند سلب حق رأی شد.

به دنبال این واقعه دولتیان دست به کار شدند و در بهار امسال نسبت به این تصمیم قضایی اعتراض کردند و در رأی جدید حکم قبلی باطل شد و حضور شرکت های نامبرده شده در مجمع ایران خودرو و ارائه رأی بلامانع تشخیص داده شد.

برخی گمانه زنی ها حاکی است نمایندگان شرکت کروز بار دیگر نسبت به رأی صادر شده در محاکم قضایی اعتراض کرده اند ولی هنوز از سرنوشت رأی نهایی صادر شده خبری در دست نیست در چنین شرایطی چنانچه رأی دادگاه به نفع شرکت کروز صادر شده باشد با احتمال بسیار زیاد با ارائه این رأی در مجمع عمومی 28مرداد ماه، برگ برنده در اختیار شرکت کروز قرار خواهد گرفت.


کلید واژه ها: ایران خودرو - خودرو - ایران - شورای رقابت - صندوق بازنشستگی کشوری - مدیره - شرکت ایران خودرو - سهام - شورای - بازنشستگی - مدیرعامل - روزنامه همشهری - همشهری - علیپور - کشاورز - صندوق - کشوری - ترکیب - میزان - فوق العاده - قطعه سازی - جدید - نمایندگی - دولت - اطلاعات - روزنامه - یکشنبه - افزایش - ساختار - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
توقیف 35کیلو گرم شمش طلای قاچاق درمرز خروجی به ترکیه

روند صعودی شاخص های بورس در بازارهای آسیا

تسهیلات جدید گمرکی برای واردات شمش طلا

ورود کمیسیون انرژی مجلس به تشکیل بورس نفت

توقیف 35 کیلو گرم شمش طلای قاچاق توسط ماموران گمرک

تغییرات یکماهه قیمت سکه امامی

گرانی طلا در پی افت دلار

حدود 3400 دلار صنایع دستی از استان خراسان رضوی صادر شد

اعلام نحوه تسویه بدهی ارزی واحدهای تولیدی

محجوب: دستمزد کارگران در شرایط کنونی اقتصاد کشور باید شناور شود

ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت عقب کشیده می شود

کاهش 50 درصدی سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی

GoPro سه مدل دوربین HERO7 خود را رونمایی کرد

حلوا لقمه ای با نان میکادو، شیک و مجلسی

پیوستن به «FATF » به نفع اقتصاد ایران است/ هرچه از جامعه جهانی فاصله بگیریم منزوی تر می شویم

رشد شاخص بورس تهران در آخرین هفته تابستان

قیمت کتاب درسی در سال تحصیلی جدید تنها 5 درصد افزایش یافته است

قیمت ارز شناور است ؛ دستمزد کارگران هم در شرایط کنونی باید شناور شود

حدود 3400 دلار صنایع دستی از استان خراسان رضوی صادر شد

2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی

توقیف 35کیلو گرم شمش طلای قاچاق در مرز خروجی به ترکیه

حدود 3400 دلار صنایع دستی از استان خراسان رضوی صادر شد

چقدر از سپرده های مردم در بانکهای خصوصی است؟

وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال

دولت برای آموزش تعزیه اقدام کند

اجرای طرح میوه رایگان در میادین منتخب، مشوق کودکان به تغذیه سالم

رکورد شکنی های رضا عطاران ادامه دارد! +عکس

پیش بینی یک اقتصاددان از تضعیف دلار در آینده

فارغ التحصیلان زن موفق تر از مردان تحصیل کرده

همتی و نوبخت درباره 11 میلیارد دلار ارز دولتی شفاف سازی می کنند

حدود 3400 دلار صنایع دستی از استان خراسان رضوی صادر شد

51 پرونده تخلف صنفی در مهاباد تشکیل شد

51 پرونده تخلف صنفی در مهاباد تشکیل شد

عمده سپرده های مردم در کدام بانک هاست؟ | 70 درصد سپرده ها دست خصوصی ها است

بررسی قوانین مربوط به بورس کالا در مجلس/لزوم عرضه محصولات زنجیره تولید در بورس

افت دلار به پایین ترین قیمت در 2 ماه اخیر

افزایش قیمت کتاب درسی در سال تحصیلی جدید

ساعت پرواز ها تغییر نمی کند

قیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازار+عکس

کمبود عرضه در بازار ثانویه عامل افزایش نرخ دلار

51 پرونده تخلف صنفی در مهاباد تشکیل شد

چه زمانی ساعت ها را عقب می کشند

قیمت کالاهای جهانی در بورس لندن و نیویورک

قیمت کتاب درسی در سال تحصیلی جدید 5 درصد افزایش یافته است

تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟ | کودکان کار در چهارراه ها ؛ مسئولان انکار می کنند

همتی و نوبخت به مجلس می روند | شفاف سازی درباره 11 میلیارد دلار ارز دولتی

ساعت پروازها تغییر نمی کند

گوپرو از دوربین ورزشی Hero 7 در سه مدل رونمایی کرد

سورپرایز اشکان خطیبی برای پسرک شمع فروش مشهدی! +عکس

سرنوشت دلارهای صادراتی به کجا رسید؟ /جدول

با راز های مرکز تکنولوژی های مک لارن آشنا شوید

کاهش قیمت اجاره بها با طرح مسکن استیجاری

کمیته وزارتی اوپک و غیراوپک از نظر حقوقی حق تصمیم گیری ندارد

معاونان وزیر صمت استعفاء دادند +تصویر

گزارشی از قیمت فروش خانه در تهران/ خانه کم تر از 150 میلیون تومان هم پیدا می شود؟

آزادی دو پسر حسنی مبارک با قید وثیقه 100 هزار پوندی

کاهش معاملات بیت کوین در ایران

تغییر نکردن ساعت پروازها با تغییر ساعت رسمی کشور

در گفت وگوی تفصیلی فارس با یک تولیدکننده داخلی مطرح شد بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها

بزرگترین پولشویی تاریخ اروپا در غول بانکی دانمارک

بلای افت ارزش پول ملی بر جان سکه های مردم! + فیلم

آزادراه قزوین - کرج پرترافیک ترین محور کشور

دختران والیبالیست ایران بار دیگر استرالیا را بردند

پیش بینی یک اقتصاددان از کاهش قیمت دلار در آینده

عکس روز نشنال جئوگرافیک: برداشت چای

ریشه کنی بیماری سل در جهان تا سال 2030

وال استریت رشد کرد

اقتصاد را با متر سیاست اندازه گیری نکنید

آل اسحاق: اقتصاد را با متر سیاست اندازه گیری نکنید

دو هزار میلیارد تومان تسهیلات به بازنشستگان پرداخت می شود

معاونان شریعتمداری استعفاء دادند

نوسازی نیم کره مغزی وزارت صنعت

افزایش 5 درصدی قیمت کتاب درسی

جنگ تجاری آمریکا و چین می تواند 20 سال ادامه یابد

معاملات بیت کوین در ایران کاهش یافت/معامله روزانه 300 بیت کوین

وزیر ارتباطات: ‏بررسی پرونده یک کلاهبرداری پیامکی ⁧ ‎ارزش افزوده ⁩به پایان رسید

557 نفر برای اهدای خون به مراکز ثابت بجنورد مراجعه کردند

پست کردستان 2 میلیون و 500 هزار مرسوله جابجا کرد

ایران بهشت دلالان و واسطه گران است/پیوستن به «FATF » به نفع اقتصاد ایران است/ هرچه از جامعه جهانی فاصله بگیریم منزوی تر می شویم

آزادراه قزوین - کرج پرترافیک ترین محور کشور

ساعت پرواز ها تغییر نمی کند

خودروسازانی که محبوب نیستند

زورکارگران در ترمیم دستمزد به جایی نرسید

«جاهای دیدنی مریوان» بهشت گمشده غرب

8میلیارد دلار ارز دولتی برای 25 قلم فرآورده غذایی

سایه سنگین بخشنامه های متعدد بر سر کالاهای دپو شده در گمرک

آماده توزیع کالاهای احتکار شده در بازار هستیم+مصاحبه

توقیف 35 کیلو گرم شمش طلای قاچاق در گمرک

بهای نفت در بازار نیویورک کاهش یافت

توزیع 15 تن گوشت منجمد در راستای نظارت بر اجرای صحیح توزیع کالا / ضرورت اطلاع رسانی روزانه قیمت کالا های مصرفی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان

معاون سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی: قیمت کتاب درسی در سال تحصیلی جدید تنها 5 درصد افزایش یافته است

بازده 70 درصدی فرابورس از ابتدای امسال

سرمایه گذاری 173 میلیارد دلاری چین در شهرک های اقماری

تسهیلات جدید گمرکی برای واردات شمش طلا

پست کردستان 2 میلیون و 500 هزار مرسوله جابجا کرد

شاهراهی بی کیفیت

سوییچ پرداخت بانک ها در زمان تغییر ساعت رسمی قطع است

همتی و نوبخت درباره 11 میلیارد دلار ارز دولتی شفاف سازی می کنند

نگرانی هندی ها از کاهش صادرات برنج

نوسان ارزی واگذاری 30 شرکت شستا را به تاخیر انداخت

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند