مطالب مرتبط:
بی بی سی: ترامپ فرمان اجرایی #تحریم ها علیه ایران را امضا کرد. آیا می دانید چه تحریم هایی باز می گردند؟ ببینید
آیا چین بازار انرژی ایران را تصاحب خواهد کرد؟
فولاد مبارکه قویتر از همیشه ایران خودرو را حمایت خواهد کرد
آیا ترامپ سناریوی کره شمالی را درباره ایران تکرار می کند؟
ایران خودرو برای جلوگیری از افزایش قیمت فداکاری کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 17:322018-08-18اقتصادي

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند


با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت .

- " با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت به دلیل ساختار مالکیت عمودی، با حضور کروز در هیأت مدیره و ترکیب سهامداری ایران خودرو مخالفت کرده است.

قطعه سازان می گویند شرکت کروز از یک طرف در تملک تک بعدی 2خانواده است و از سوی دیگر می تواند با در اختیار گرفتن سهام ایران خودرو ارتباط همکاری قطعه سازان را با شرکت ایران خودرو قطع کند.

مطابق اطلاعات موجود هم اکنون 100درصد از سهام شرکت کروز به شرکت توسعه صنایع وینارت تعلق دارد و 100درصد از سهام این شرکت هم تحت مالکیت 2خانواده علیپور و کشاورز است.

روزنامه همشهری در صفحه اقتصاد خود نوشت : قرار است فردا - یکشنبه 28مرداد - سهامداران ایران خودرو با حضور در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده هیأت مدیره جدید را برگزینند.

در این شرایط رقابت بر سر کنترل اکثریت کرسی های هیأت مدیره و در نهایت تعیین یا تثبیت مدیرعامل به اوج می رسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، هیأت مدیره ایران خودرو از 5عضو تشکیل شده و هر گروهی که 3عضو آن را در اختیار داشته باشد می تواند در اعمال سیاستگذاری ها و نصب مدیرعامل نقشی پر رنگ تر ایفا کند.

در 4دهه گذشته سازمان گسترش به نمایندگی از دولت از قدرت کافی برای ایفای چنین نقشی برخوردار بوده است.

اما در مجمع فردا برای نخستین بار تسلط دولت بر مدیریت ایران خودرو به چالش کشیده می شود.

از چند سال پیش در ترکیب سهامداران عمده شرکت ایران خودرو یک مالک جدید هم حضور یافته؛ گمانه زنی ها نشان می دهد شرکت قطعه سازی کروز دست کم 18درصد از سهام ایران خودرو را در اختیار دارد هرچند گفته می شود میزان مالکیت این شرکت در ایران خودرو در ماه های اخیر به میزان نامعلومی افزایش یافته است.

کروز از طریق شرکت های وابسته اش در سال های اخیر یک صندلی از 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو را در اختیار داشته است.

محمد علیپور فطرتی و حمید کشاورز ازجمله صنعتگران فعال در بخش خصوصی هستند که کروز را در اوایل دهه 60خورشیدی پایه گذاری کرده اند.

تخمین ها و برآوردها نشان می دهد کروز 12تا 30درصد از قطعات مورد نیاز ایران خودرو را برای ساخت اتومبیل تولید می کند.

برخی برآوردها نشان می دهد شرکت کروز احتمالا در روز 28مرداد و در پایان مجمع عادی به طور فوق العاده ایران خودرو دست کم صاحب 2کرسی از 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو خواهد شد و حالاپرسش اصلی آن است که صندلی سوم هیأت مدیره ایران خودرو به چه کسی خواهد رسید؟ صندلی سوم تعیین کننده ترکیب موازنه قوا در هیأت مدیره بزرگ ترین شرکت خودروساز ایران خواهد بود.

چگونگی مالکیت کروز در ایران خودرو شرکت کروز به طور مستقیم در شرکت ایران خودرو سهامدار نیست، بلکه این شرکت از طریق تاسیس 2شرکت زیر مجموعه تحت نام های تدبیر سرمایه آراد و وینارت به طور غیرمستقیم سهام شرکت ایران خودرو را خریده است.

سهم این شرکت که در چند سال گذشته کمتر از 10درصد بود در 3سال گذشته از طریق خرید سهام خرد در بورس تهران آرام آرام افزایش یافته است.

کروز حالا میزان مالکیتش را در ایران خودرو در بدبینانه ترین حالت به 18درصد رسانده است.

البته با توجه به نقص های موجود در نحوه نمایش ترکیب سهامداران عمده در سامانه های بورس برای رونمایی از میزان دقیق مالکیت کروز در سهام ایران خودرو باید در انتظار مجمع فردا باقی ماند.

به نظر می رسد سهام متعلق به کروز و مالکان آن به طور مستقیم و غیرمستقیم با وزن سهام متعلق به سازمان گسترش و نوسازی و صندوق بازنشستگی کشوری که اولی ماهیت دولتی و دومی شبه دولتی دارد؛ برابری می کند.

به این ترتیب گمان می رود جریان مجمع فوق العاده ایران خودرو در روز یکشنبه 28مرداد ماه به گونه ای پیش رود که تعیین مالکان 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو با تنش هایی همراه شود زیرا دارنده 3کرسی از این 5کرسی می تواند خود را به عنوان مالک اصلی ایران خودرو معرفی کند.

اعتراض قطعه سازان به کروز با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت به دلیل ساختار مالکیت عمودی، با حضور کروز در هیأت مدیره و ترکیب سهامداری ایران خودرو مخالفت کرده است.

قطعه سازان می گویند شرکت کروز از یک طرف در تملک تک بعدی 2خانواده است و از سوی دیگر می تواند با در اختیار گرفتن سهام ایران خودرو ارتباط همکاری قطعه سازان را با شرکت ایران خودرو قطع کند.

مطابق اطلاعات موجود هم اکنون 100درصد از سهام شرکت کروز به شرکت توسعه صنایع وینارت تعلق دارد و 100درصد از سهام این شرکت هم تحت مالکیت 2خانواده علیپور و کشاورز است.

در عین حال سهامداران شرکت وینارت، که همگی از خانواده مالکان کروز یعنی خانواده های کشاورز و علیپور هستند، مالک 100درصد از سهام شرکت تدبیر سرمایه آراد هم هستند و این شرکت دست کم 18درصد از سهام ایران خودرو را در اختیار دارد.

قطعه سازان همچنین مدعی اند شرکت کروز در تلاش است از طریق خرید سهام ایران خودرو انحصار ساخت قطعات اتومبیل در ایران را در دست بگیرد، زیرا این شرکت از طریق مالکیت عمودی در ایران خودرو و کسب 3کرسی در هیأت مدیره ایران خودرو قادر خواهد بود از اطلاعات مربوط به قرارداد های داخلی و خارجی ایران خودرو قبل از هر شخص دیگری دست یابد و روند تولید قطعات را به نفع خود تمام کند.

البته مالکان کروز همه این ادعاها را رد می کنند.

در این میان شورای رقابت هم با این عقیده هم نظر است و می گوید مالکیت شرکت کروز در ایران خودرو، با توجه به اینکه این شرکت بخش زیادی از قطعات اولیه شرکت ایران خودرو را تولید می کند، مطابق با قانون تمرکز یا مالکیت عمودی است و به ایجاد انحصار در صنعت خودرو سازی منجر می شود.

اقدامات اجرایی شورای رقابت هفته گذشته رضا شیوا، رییس شورای رقابت در نامه ای به شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو از آنها خواست تا مانع برگزاری مجمع فوق العاده 28مرداد ماه ایران خودرو شوند تا موضوع احتمال ایجاد انحصار شرکت کروز در بازار بررسی شود.

در یکی از این نامه ها اشاره شده است که واگذاری کرسی های بیشتر در هیأت مدیره ایران خودرو به کروز غیرقانونی است اما مالکان کروز هم معتقدند براساس قانون تجارت، شورای رقابت قانوناً نمی تواند برگزاری یک مجمع را لغو کند.

این در شرایطی است که مجمع فوق العاده شرکت ایران خودرو در نوبت دوم برگزار می شود و مطابق قانون تجارت امکان لغو نوبت دوم مجمع فوق العاده وجود ندارد و مجمع ایران خودرو می تواند حتی با حضور تعداد کمی از سهامداران تشکیل و انتخابات هیأت مدیره برگزار شود.

همزمان با صدور نامه شورای رقابت برای لغو مجمع فوق العاده 28مردادماه شرکت ایران خودرو، ابتدا چهارشنبه شب شایعه لغو مجمع منتشر  شد اما بعداز آنکه مدیران کروز به این رویه اعتراض کردند، مشخص شد شورای رقابت از قدرت قانونی برای صدور دستور لغو مجمع برخوردار نیست .

آگاهان به مسائل قانون تجارت معتقدند مطابق این قانون هیچ کس نمی تواند برگزاری مجمع را لغو کند مگر با صدور یک دستور یا حکم قضایی.

بنابراین به احتمال قریب به یقین مجمع صاحبان سهام ایران خودرو فردا تشکیل خواهد شد مگر آنکه در دقیقه 90 اتفاق های دیگری پیش آید.

سرنوشت صندلی سوم با توجه به سهم 18درصدی شرکت کروز در ایران خودرو این شرکت به احتمال فراوان مالکیت 2صندلی از 5صندلی ایران خودرو را در اختیار خواهد گرفت اما احتمالا سرنوشت صندلی سوم هیأت مدیره ایران خودرو به ارائه یک نامه قضایی که گفته می شود در دستان مدیران کروز است، موکول خواهد شد.

اسفند ماه سال قبل زمانی که مجمع فوق العاده شرکت ایران خودرو برای تعیین اعضای هیأت مدیره برگزار شد نمایندگان کروز نامه ای را به مجمع ارائه کردند که طبق آن از شرکت های سپهر ایرانیان کیش، نگار نصر سهم و سرمایه گذاری سمند، که به نمایندگی از دولت، سهامدار ایران خودرو هستند سلب حق رأی شد.

به دنبال این واقعه دولتیان دست به کار شدند و در بهار امسال نسبت به این تصمیم قضایی اعتراض کردند و در رأی جدید حکم قبلی باطل شد و حضور شرکت های نامبرده شده در مجمع ایران خودرو و ارائه رأی بلامانع تشخیص داده شد.

برخی گمانه زنی ها حاکی است نمایندگان شرکت کروز بار دیگر نسبت به رأی صادر شده در محاکم قضایی اعتراض کرده اند ولی هنوز از سرنوشت رأی نهایی صادر شده خبری در دست نیست در چنین شرایطی چنانچه رأی دادگاه به نفع شرکت کروز صادر شده باشد با احتمال بسیار زیاد با ارائه این رأی در مجمع عمومی 28مرداد ماه، برگ برنده در اختیار شرکت کروز قرار خواهد گرفت.


کلید واژه ها: ایران خودرو - خودرو - ایران - شورای رقابت - صندوق بازنشستگی کشوری - مدیره - شرکت ایران خودرو - سهام - شورای - بازنشستگی - مدیرعامل - روزنامه همشهری - همشهری - علیپور - کشاورز - صندوق - کشوری - ترکیب - میزان - فوق العاده - قطعه سازی - جدید - نمایندگی - دولت - اطلاعات - روزنامه - یکشنبه - افزایش - ساختار - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
عدم سرمایه گذاری و توجه جدی مسئولان برای ساخت اسباب بازی داخلی/ سهم بالای چین و کشورهای مشابه در بازار اسباب بازی ایران

قیمت مسکن با معرفی «ملاوردی» در استان های همسایه خراسان رضوی بالا رفت/ دستیار ضربه گیر رییس جمهور!

سند الگوی پیشرفت نسخه درمان بیماری تمرکزگرایی است

اجرای پروژه های بزرگ از پراکندگی سرمایه گذاری جلوگیری می کند

یک باب منزل مسکونی در خراسان شمالی برای امور قرآنی وقف شد

تخفیف 10 تا 25 درصدی عوارض پروانه ساخت در قم

60 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود

اجرای پروژه های بزرگ از پراکندگی سرمایه گذاری جلوگیری می کند

نشست خبری مدیرکل صنعت لرستان به روایت تصویر

تازه ترین قیمت خودروهای داخلی در بازار

ماجرای روز خیانت در زندگی زناشویی چیست؟

استخدام حسابدار جهت یک شرکت بازرگانی در تهران

استخدام دو ردیف شغلی در یک شرکت معتبر پخش مواد غذایی

استخدام پیک موتوری با درآمد بالا خوب در خراسان رضوی

10 درصد جمعیت معتادان کشور را بانوان تشکیل می دهند

روزنامه استخدامی آذربایجان شرقی و تبریز | سه شنبه 29 آبان 97

استخدام راننده در شرکت بهستان پخش

وضعیت صادرات نفت ایران بعد از دادن معافیت ها

جلیلوند: SPV تنها 20 درصد از مشکلات تحریم را حل می کند

استخدام منشی خانم در شرکت مهندسان مشاور

استخدام تراشکار و فرزکار ماهر در خراسان رضوی

ایجاد امید به فسادستیزی شریعتمداری در وزارت کار

سند الگوی پیشرفت نسخه درمان بیماری تمرکزگرایی است

یک باب منزل مسکونی در خراسان شمالی برای امور قرآنی وقف شد

فلفل مرغوب یکی از محصولات تولیدی مردم روستای فرومد

استخدام کارمند خانم جهت کادر اداری دفتر پخش لوازم خانگی

استخدام منشی مسلط به کامپیوتر در کلینیک ترک اعتیاد - کرج

استخدام انباردار آشنا به حسابداری با ضامن معتبر

استخدام شاگرد نقاش ماهر جهت همکاری در شهر مشهد

سبد غذایی کارگران آماده شد

استخدام منشی به صورت تمام وقت در دفتر وکالت در کرج

استخدام شاگرد ماهر صافکار جهت همکاری در مشهد

اتصال کارت بانکی به کارت سوخت/ نیازی به صدور کارت های سوخت جدید نیست

استخدام کوپ کار حرفه ای جهت سالن در جهانشهر کرج

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا در کرج

استخدام قالب ساز جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام فروشنده پارچه جهت پارچه فروشی در شهر مشهد

استخدام تعدادی تراشکار و فرزکار در شهر مشهد

استخدام صندوقدار آقا جهت فروشگاه فرش در شهر مشهد

یک روز با خاص ترین پورشه باکستر تهران + تصاویر

استخدام ساندویچ زن جهت کار در فست فود - کرج

قیمت انواع کارکرده خودرو پروتون جنتو در بازار + جدول

استخدام کارشناس فروش حضوری در هلدینگ معتبر در آذربایجان شرقی

مانعی در مسیر اجرای خروج فرسوده های سنگین

استخدام چند فروشنده خانم و آقا جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام فروشنده جوان آقا جهت قنادی در شهر مشهد

برنامه سینماهای آبادان و خرمشهر

استخدام فرزکار ماهر جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام کارگر ساده آقا جهت همکاری در کرج

استخدام منشی خانم ترجیحاً دارای سابقه فروش در کرج

معصومه ابتکار: دولت مصمم به حمایت فعالیتهای اقتصادی است

سند الگوی پیشرفت نسخه درمان بیماری تمرکزگرایی است

عرضه مجدد نفت در بورس نیاز به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی ندارد

تسهیل توسعه هوش مصنوعی با بستر HiAI 2.0 هوآوی

تحرک چرخ اقتصاد آذربایجان غربی با توسعه گردشگری

فاز دوم پارک 12 هکتاری سرعین سال آینده شروع می شود

10 هکتار گلخانه در دشتی احداث شد

رفع مشکل فاضلاب سپتیک شهر یاسوج از طریق تصفیه خانه فاضلاب این شهر

لغزندگی محور مشهد – کلات

10 هکتار گلخانه در دشتی احداث شد

53 میلیارد دلار واردات و صادرات در کشور انجام شد

راه برون رفت از مشکلات خشکسالی اجرای عملیات آبخیزداری است

مشارکت بزرگ ترین بانک دانمارکی در یکی از بزرگ ترین پول شویی های جهان

چگونگی کنترل اقتصاد در شرایط تحریم

قیمت آپارتمان های نقلی در تهران

سرمایه گذاری میلیاردی ابوظبی به منظور افزایش تولید نفت

تولیدکننده ها: قیمت های دولت را قبول نداریم!

چگونگی کنترل اقتصاد در شرایط تحریم

استخدام برنامه نویس back end جهت مجموعه ای در خراسان رضوی

در اتفاقی نادر 2 مجسمه اسکار به حراج گذاشته می شود

صندوق های صدقات معابر منطقه 3 ایمن می شوند

استخدام چند نفر کارگر کارواش آقا در البرز

استخدام پرسکار ماهر آقا در محدوده محمدشهر

استخدام رنگ کار چوب جهت زیرکاری مبل در البرز

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/29

اجرای پروژه های بزرگ از پراکندگی سرمایه گذاری جلوگیری می کند

صفحه نخست روزنامه های امروز سه شنبه 29 آبان

تحرک چرخ اقتصاد آذربایجان غربی با توسعه گردشگری

راه برون رفت از مشکلات خشکسالی اجرای عملیات آبخیزداری است

53 میلیارد دلار واردات و صادرات در کشور انجام شد

استخدام نیروی خانم جهت طراحی سایت و فتوشاپ در مشهد

استخدام خانم جهت همکاری در دفتر دکوراسیون در کرج

استخدام آشپز ماهر جهت کار در مطبخ در کرج

استخدام کارمند فروش آشنا به امور اداری در کرج

استخدام نیروی تاسیسات کار در استان البرز

استخدام نیروی پذیرش جهت درمانگاه شبانه روزی در کرج

دستگیری 30 نفر از دلالان ارزی در استان البرز/ کشف بیش از 24 هزار دلار و 20 میلیون وجه نقد

افزایش پروازهای ورودی به مشهد در دستور کار میراث فرهنگی

هواوی تا سال 2020 می تواند به اولین تولید کننده گوشی های هوشمند در جهان بدل شود

فاز دوم پارک 12 هکتاری سرعین سال آینده شروع می شود

10 هکتار گلخانه در دشتی احداث شد

53 میلیارد دلار واردات و صادرات از ایران صورت گرفته است

دریافت پراید به جای خودروی ثبت نامی از سایپا اختیاری است

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار+ جدول

53 میلیارد دلار واردات و صادرات از ایران صورت گرفته است

دریافت پراید به جای خودروی ثبت نامی از سایپا اختیاری است

طرح استیضاح وزیر علوم کلید خورد

سخن مشفقانه جمعی از مدیران میانی با مدیریت عالی وزارت تعاون،کار و رفاه

موز رکورددار گرانی در شهریور شد

مدیر وزارت کار: سبد غذایی کارگران آماده شد

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند