مطالب مرتبط:
صدور مجوز فعالیت دو نشریه دیگر در مهاباد
صدور مجوز فعالیت 35سمن در روستا های خراسان رضوی
صدور مجوز فعالیت چهار کانون در دانشگاه علوم پزشکی تهران
شاهکار جدید وزارت صنعت در صدور مجوز فعالیت/ بلاتکلیفی 3 هزار مشتری ریگان خودرو
دستورالعمل صدور مجوز و نحوه فعالیت کاریابی های الکترونیکی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 16:352018-08-18سياسي

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته


ـ ماه هاست که از صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی از سوی هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی می گذرد، اما مطلع شدیم پیرو نامه ای از سوی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواستار برگرداندن .

- " گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد ــ ماه هاست که از صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی از سوی هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی می گذرد، اما مطلع شدیم پیرو نامه ای از سوی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواستار برگرداندن آن به حالت گذشته شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ با وجود به سرانجام نرسیدن داستان طولانی ادغام اتحادیه های قرآنی کشور و پیگیری های زیاد مدیران اتحادیه های قرآنی استان ها و پیگیری های ایکنا و کشاکش این موضوع، امروز شاهد انتشار خبر دیگری بودیم مبنی بر اینکه روند صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی پس از حدود یک سال ونیم که باید توسط هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی انجام می شد، مجدد دچار تغییر می شود! مطلع شدیم طی نامه ای از سوی عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی، قائم مقام رییس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وی خواستار برگرداندن فرآیندهای صدور مجوزهای مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت مانند روال قبل و منطبق بر ضوابط و مقررات تأسیس مؤسسات و کانون ها و انجمن های فرهنگی شدند.

در بخشی از این نامه آمده است؛ متعاقب اجرای راهبرد تسهیل فرآیند های ارائه خدمات و صدور مجوز های فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تصویب نهایی نتایج و راهکارهای حاصل از این بررسی ها در جلسه مورخ هشتم مردادماه 1397 شورای معاونان وزارت متبوع که طی ابلاغیه شماره 97/301003 مورخ 17 مردادماه 1397 به این معاونت ابلاغ شده همچنین با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازمشترک دفتر امور حقوقی و مالکیت معنوی و همچنین دفتر نوسازی و تحول اداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر غیر قانونی تلقی شدن مصوبه شماره 93/18905 شورای توسعه فرهنگ قرآنی و با عنایت به اجرایی شدن برنامه تجمیع فرآیندهای صدور کلیه مجوزهای مؤسسات فرهنگی(در همه گرایش ها) در درگاه جامع صدور مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقرر گردید موضوع صدور مجوز موسسات فرهنگی قرآن و عترت مانند روال قبل و منطبق بر ضوابط و مقررات تأسیس مراکز، مؤسسات و کانون ها و انجمن های فرهنگی و نظارت بر آنها مصوب جلسه مورخ 27 شهریورماه 75 شورای عالی انقلاب فرهنگی در معاونت قرآن و عترت صورت پذیرد و اجرای آیین نامه تشکیل هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن متوقف شود.

شایان ذکر است موضوع عدم رعایت الزامات قانونی مصوبه مذکور قبلا طی نامه شماره 96/113077 توسط وزیر محترم وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ چهارم اردیبهشت 1396 طی نامه ای جداگانه به رییس محترم شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعلام شده است .

اما مسئولان موسسات قرآنی خوب است خبر دیگری را نیز بدانند و آن برگزاری مجمع عمومی اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور به تاریخ پنجشنبه و جمعه هفته گذشته، 25 و 26 مردادماه در مشهد مقدس است.

گزارش ها حاکی است؛ سیدعلی سرابی، رییس هیئت مدیره این اتحادیه با اشاره به گزارشی اجمالی از فعالیت های این اتحادیه و نخستین مجمع آن در اوایل دهه 80 گفت: طی آن زمان با جمعیتی حدود 20 نفر و با 14 مؤسسه ثبت شده، مجمع عمومی برگزار شد، اما امروز پس از گذشت حدود 15 سال به نقطه حاضر رسیده ایم.

به گونه ای که مجبور هستیم به هر استان براساس محدودیت، سهمیه برای حضور در مجمع عمومی اعلام کنیم.

وی در بخش دیگر از این ارائه گزارش، ادامه داد: امروزه مجموعه فعالان مردمی به عنوان نمایندگان مؤسسات و فعالان قرآنی بخش مردمی در بالاترین مرجع تصمیم گیری درباره مسائل قرآنی کشور یعنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، شش کرسی دارند، چیزی در حدود 15 درصد اعضای شورای توسعه به گونه ای که در کنار وزرا و رؤسای سازمان های بزرگ حق رأی دارند و این دستاوردها در سایه مجاهد ت های دوستان شما به دست آمده است و حفظ جایگاه و استقلال رأی مؤسسات مردمی حاصل این تلاش ها است.

حتی تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی اگر با پافشاری اتحادیه تشکل ها در سال 85 و مکاتبات آن با رییس جمهور وقت نبود، شاید شورای توسعه نیز شکل نمی گرفت.

وی در ادامه درباره فرآیند ادغام اتحادیه های کشوری و نظرات موافق و مخالفی که در مجامع گذشته این اتحادیه با آن روبرو بودند، عنوان کرد: بسیاری از اعضای مجمع عمومی اتحادیه تشکل ها حتی بر این اعتقاد بودند که دو اتحادیه به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه دهند.

اما من قول دادم و تلاش کردم که روند سالم، عادلانه، منصفانه و روبه رشدی را اتحادیه مشترک داشته باشد.

سرابی در بخش دیگری با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازروند ادغام که در حدود یکسال از مراحل اجرایی آن گذشته است، عنوان کرد: پیگر روند ادغام اتحادیه به صورت سالم، عادلانه و منصفانه بوده ایم.

در رابطه با پیگیری روند ادغام، مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته ایم.

چنانکه باید هیئت رسیدگی شکل می گرفت تا فرآیند ادغام را شکل می داد و حدود دو سال و پس از گذشتن از چالش دبیر و دبیرخانه، هیئت رسیدگی فعالیتش را آغاز بکار کرد که پس از یکسال تدوین آیین نامه ها و ضوابط، آیین نامه ها در شورای توسعه تصویب و به روزرسانی شد تا اینکه بتوانیم به ادغام برسیم.

وی ادامه داد: برای شروع ادغام اتحادیه قرآنی کشور، کلیات اساسنامه آن با موارد اختلافی به تصویب شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور رسید و سپس برای اعلام نظر نهایی درباره موارد اختلافی به هیئت رسیدگی ارجاع شد و در ادامه پس از اعلام نظر نهایی برای تصویب نهایی به شورای توسعه فرستاده شد تا ثبت نهایی شود.

اما از سوی دیگر برای ادغام اتحادیه های استانی نیز مقرر شد دو اتحادیه پیش نویسی از اساسنامه اتحادیه های استانی را تهیه و به هیئت رسیدگی تحویل دهند، سپس به شورای توسعه فرهنگ قرآنی داده شد که پس از چند ماه اساسنامه نهایی شد که بر مبنای آن ادغام در اتحادیه های استانی کلید خورد.

رییس هیئت مدیره اتحادیه تشکل های قرآن و عترت در بخش دیگر این سخنان اظهار کرد: اما اسم آن ادغام اتحادیه های استانی بود، اما از لحاظ حقوقی قرار بر این بود، چون اتحادیه تشکل ها در استان ها تابع ثبت کشوری بودند و ثبت مستقل نداشته اند و اتحادیه مؤسسات در استان ها ثبت مستقل داشته اند، شکلی پیش بینی شد تا مؤسسات دارای مجوز از وزارت ارشاد در مجمع عمومی اتحادیه مؤسسات شرکت کنند و انتخابات انجام و سپس تغییر اساسنامه قبلی به جدید در اتحادیه مؤسسات به ثبت برسد که این امر در استان ها انجام شد.

وی به موارد اختلافی با هیئت رسیدگی، چون تعجیل در روند ادغام اتحادیه های استانی در هر هفته سه استان، عدم موافقت بر حضور مؤسساتی که دارای موافقت اصولی فعالیت از سوی وزارت ارشاد هستند، اما هنوز پروانه فعالیت دریافت نکرده اند در مجمع عمومی استان ها؛ تشکیل کمیته بی طرف برای اجرایی کردن فرآیند ادغام در ابتدا با حضور سه نماینده، اشاره کرد.

سرابی در بخش دیگری از گفته هایش با اشاره به موارد اختلافی که در برخی از استان ها چون کردستان، کرمانشاه، خراسان رضوی به وجود آمد و در انتخابات استان تهران به اوج رسید، عنوان کرد: اما در ادغام اتحادیه کشوری با مواردی چون تعداد اعضای حاضر از استان ها در مجمع عمومی که با تصویب حداقل پنج نفر و حداکثر 20 نفر، همچنین شرایط کاندیداهای هیئت مدیره و بازرسی که فقط شامل اعضای مجمع عمومی استان ها می شود و نه دیگر مؤسسات استان ها، مخالفت کردیم که از سوی سازمان دارالقرآن و هیئت رسیدگی با بی توجهی به اعتراضات روبرو شدیم.

وی همچنین به مطالبات 9 گانه اخیر مدیران عامل اتحادیه در جلسه 20 تیرماه 97 نیز اشاره کرد و گفت: این پیش نویس از قبل تهیه شده بود که آنها امضا کردند که طی آن خواستار تغییر نماینده شورای توسعه فرهنگ قرآنی در هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی شدند که این امر نیز انجام شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، به نظر می رسد که بازگو کردن چنین مواردی که به دلسرد کردن مسئولان مؤسسات و خانه های قرآنی می انجامد و راه آنها را با سردرگمی همراه می کند، دیگر صلاح نیست و بهتر است حال که زمان به سرانجام رسیدن ادغام اتحادیه های قرآنی کشور است، دست از این حرف ها برداشته و پس از گذشت سال ها بحث درباره ادغام اتحادیه های قرآنی به دنبال عمل بود، نبش قبر گذشته را نکنیم و اگر اعتراضی بوده است، باید در جای خود مطرح می شد و از همان ابتدا طی روند ادغام در اتحادیه های قرآنی استان ها، بیان می شد؛ حال که موعد رسیدن و ایستادن در پله آخر و آن هم ادغام اتحادیه قرآنی کشور است.

چنانکه ایکنا هم علاوه بر پیگیری های مکرر ادغام اتحادیه ها قرآنی و همچنین برپایی نشست بررسی روند اتحادیه مدغم قرآنی در استان ها با حضور مسئولان قرآنی و دستگا ه های مرتبط در این حوزه خواستار به سرانجام رسیدن این امر و مطالبات مدیران عامل اتحادیه ها و همچنین مدیران تشکل های قرآنی ـ مردمی شد.


کلید واژه ها: فرهنگ - قرآن - قرآنی - وزارت فرهنگ - فرهنگی - مجوز - اسلامی - وزارت - هیئت رسیدگی - شورای - ارشاد - معاون - نامه - شورای عالی انقلاب فرهنگی - توسعه - عالی - انقلاب فرهنگی - گزارش - استان - غیر قانونی - مردم نهاد - دفتر - خبرنگار - نبش قبر - طولانی - مدیران - داستان - نوسازی - برنامه - امروز

آخرین اخبار سرویس:
واکاوی چیستی شهادت و عزاداری عاشورا

تهران امروز میزبان گفتگوی امنیتی منطقه ای

برد شطرنجبازان ایران در المپیاد جهانی

دولت با ارائه لوایح تفکیک وزارتخانه ها می خواهد عدم پاسخگویی خود به ملت را گردن مجلس بیاندازد

سومین یادوراه شهدای هشت سال دفاع مقدس در کرج + فیلم

تجدد در برابر سنت

عهد و میثاق در منظر قرآن

نمایشگاه«چهل طلوع افتخار» در یاسوج برپا شد

اقدامات تروریستی دشمن، نشانی که خبر از قدرت ایران می دهد

اجرای طرح «هدایتی و تربیتی فقه و اصول» در مؤسسه امام خمینی(ره)

بدرقه پیکر مطهر مظلوم ترین شهید حادثه تروریستی اهواز

شنیده شدن صدای انفجاری قوی در اربیل عراق

تابش: روحانی در سازمان ملل پاسخ گستاخی ها و هتاکی های ترامپ را داد

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه چهارم مهرماه 97

کلیه استخدامی های قم - 4 مهر 97

کلیه استخدامی های فارس و شیراز - 4 مهر 97

دعوت به همکاری اپراتور مرکز تماس در کردستان

استخدام نمایشگاه کابینت MDF اکام

استخدام کفش فروشی پلاسکو

استخدام نیروی مسلط به تدوین و فضای مجازی در خراسان جنوبی

استخدام پزشک درمانگر mmt برای سه روز در هفته شیفت عصر

استخدام طراح حرفه ای ناخن در سالن ویدا رُز شعبه باغستانِ کرج

استخدام کارشناس شیمی در شرکت حیات سبز

استخدام همکار ساده خانم جهت خشکشویی در خراسان جنوبی

دعوت به همکاری شرکت بیمه پاسارگاد در اصفهان

دبیرخانه کمک به کسب و کارهای نوپا راه اندازی می شود

تروریسم تکفیری و داعش، بزرگترین خطر برای اسلام است

روحانی در دیدار جمعی از رهبران جوامع مسلمان آمریکا:تروریست های داعشی اعتقاد ملتها به اسلام و دین را سربریدند

مضحکه ای به نام ترامپ

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از امروز

اجرای طرح هدایتی و تربیتی فقه و اصول در موسسه امام خمینی(ره)

ماجرای حذف دریاچه ارومیه از جلد کتاب دوم دبستان

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛چهارشنبه چهارم مهرماه 1397/تصاویر

موسسه ای مردم نهاد که متولی حفظ میراث شیعه است

استخدام کمک آشپز در کافه رستوران چیلک

استخدام سالن کار جهت رستورانی در محدوده مهرشهر کرج

لحظه خندیدن حضار به صحبت های دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل+فیلم

حواستان به مردم باشد

ما در برابرخون محمد طاها ساکت نمی نشینیم

عراقچی: روحانی بدرستی اشاره کرد که ­مذاکره تنها یک عکس گرفتن نیست و منطقی خاص دارد/ جلسه شورای امنیت برخلاف خواست و میل ترامپ برگزار خواهد شد

بهزاد نبوی:40 سال بعد از انقلاب نمی توان به دست مردم کوپن داد/مردم اول انقلاب و جنگ صبرشان بیشتر بود و اعتماد زیادی به مسئولان داشتند

برخورد قانونی با افرادی که مانع خدمات رسانی و حمل و نقل بار توسط کامیون ها شوند/ امنیت کامل در جاده های استان برقرار است

ادامه فشار شهرداری امیدیه بر نماینده صنفی کارگران/چالش برای معوقات هنوز ادامه دارد

یادوراه شهدای هشت سال دفاع مقدس+فیلم

دشمنان بدانند اهل سنت در خدمت انقلاب هستند

هدف دشمن از حملات تروریستی ایجاد ناامنی است

حال و هوای بیمارستان ها در زمان جنگ/ خستگی که با ایمان مداوا می شد

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل

سخنرانی رییس جمهوری در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 4 مهر 97

حادثه وحشتناکی که در حین بازی تنیس رخ داد+فیلم

صفحه اول روزنامه های اصفهان - چهارشنبه 4 مهر ماه

روحانی:تلاش مشترک برای استحکام و اجرای برجام، مهمترین موضوع در روابط امروز ایران و اروپا است/ترزا می:تلاش می کنیم برجام در تمامی ابعاد حفظ شود

تلاش ما این است که امنیت کامل به سوریه بازگردانده شود

شکافِ مزدی، عمیق تر و سبد معیشت کارگران، خالی تر شده/تعلل دولت در برگزاری جلسات شورای عالی کار، توهین آمیز و مغایر با قانون است

سردیس «مرضیه حدیدچی» رونمایی می شود

خط قرمز نقد؛ حفظ انسجام و اتحاد ملی/ رسانه ها مجال موج سواری به دشمن ندهند

صبر و انفاق؛ راهبردی مطمئن در اوضاع اقتصادی کشور

عاقبت به خیری فرزندان در سایه سار قرآن کریم

تذکر برای رعایت استاندارد ظاهری کارمندان و مدیران

روحانی: تروریسم تکفیری و داعش، بزرگترین خطر برای چهره رحمانی اسلام است

اصرار نماینده تهران بر استعفایش از مجلس

دیدار روحانی با رییس جمهوری فرانسه و نخست وزیر انگلیس

دکتر روحانی در دیدار نخست وزیر بلژیک

دکتر روحانی در دیدار نخست وزیر ارمنستان

بچه ها خودشان مدرسه را رنگ زدند

کلاس قایقی

بعد از حادثه تروریستی چه کار کنیم؟

تأثیرات ترافیک و آلودگی هوا بر روان مردم

دختر گمشده(قسمت پایانی)

کمبود جدی فضای آموزشی در ملارد

درمان بیماریهای روانی بدون توجه به ابعاد اجتماعی ناقص است

«ناپدید شدن زنبورها»، بلایی که به جان زنبورستان ها افتاده

مردم از انگ دیوانگی می ترسند

حیاط مدرسه، زمین بازی ما

سهم نوسان اقتصادی و نگرانی از آینده بر سلامت روان جامعه

هنرمند به مثابه فعال اجتماعی

شناسایی بیماری به کمک ردیاب هوشمند

کتاب الکترونیک خود را بسازید

گوگل 20ساله شد

آرامش چه زمانی به بازار تلفن همراه باز می گردد

شنا در فاضلاب

اینج ا کارت قرمز صادر می شود

پاسخ ایران به هرگونه تهدید سخت و محکم است

دیدارهای روحانی با سران کشورها

تلاش برای اجرای برجام، مهمترین موضوع روابط ایران و اروپاست

روحانی: تروریسم تکفیری و داعش، بزرگترین خطر برای چهره رحمانی اسلام است

روحانی: حفظ برجام مسئولیت بین المللی است

واکنش احمدی نژاد به سخنرانی روحانی!

روزنامه های چهارشنبه چهارم مهر ماه 97

منافقین در جنگ تحمیلی چه نقشی بازی کردند؟

مدیریت و نقش آفرینی حضرت زینب سبب تثبیت عاشورا شد

اولین تاکسی پرنده در دبی با موفقیت آزمایش شد+فیلم

2 کتاب دفاع مقدس در کرمان رونمایی شد

تلاش برای اجرای برجام، مهمترین موضوع روابط ایران و اروپاست

تلاش مشترک برای استحکام و اجرای برجام، مهمترین موضوع در روابط امروز ایران و اروپا است

خلاصه دیدار اینترمیلان -فیورنتینا+فیلم

دادستان دیوان محاسبات: مناصب انتصابی و انتخابی در دایره قانون منع بکارگیری بازنشستگان/اشتغال مجدد، قراردادی، ساعتی، خرید خدمت و حتی اعاده به خدمت بازنشسته ممنوع است

ظریف در لحظه سخنرانی روحانی(عکس)

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته