مطالب مرتبط:
صدور مجوز فعالیت دو نشریه دیگر در مهاباد
صدور مجوز فعالیت 35سمن در روستا های خراسان رضوی
صدور مجوز فعالیت چهار کانون در دانشگاه علوم پزشکی تهران
شاهکار جدید وزارت صنعت در صدور مجوز فعالیت/ بلاتکلیفی 3 هزار مشتری ریگان خودرو
دستورالعمل صدور مجوز و نحوه فعالیت کاریابی های الکترونیکی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 15:352018-08-18سياسي

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته


ـ ماه هاست که از صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی از سوی هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی می گذرد، اما مطلع شدیم پیرو نامه ای از سوی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواستار برگرداندن .

- " گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد ــ ماه هاست که از صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی از سوی هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی می گذرد، اما مطلع شدیم پیرو نامه ای از سوی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواستار برگرداندن آن به حالت گذشته شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ با وجود به سرانجام نرسیدن داستان طولانی ادغام اتحادیه های قرآنی کشور و پیگیری های زیاد مدیران اتحادیه های قرآنی استان ها و پیگیری های ایکنا و کشاکش این موضوع، امروز شاهد انتشار خبر دیگری بودیم مبنی بر اینکه روند صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی پس از حدود یک سال ونیم که باید توسط هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی انجام می شد، مجدد دچار تغییر می شود! مطلع شدیم طی نامه ای از سوی عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی، قائم مقام رییس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وی خواستار برگرداندن فرآیندهای صدور مجوزهای مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت مانند روال قبل و منطبق بر ضوابط و مقررات تأسیس مؤسسات و کانون ها و انجمن های فرهنگی شدند.

در بخشی از این نامه آمده است؛ متعاقب اجرای راهبرد تسهیل فرآیند های ارائه خدمات و صدور مجوز های فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تصویب نهایی نتایج و راهکارهای حاصل از این بررسی ها در جلسه مورخ هشتم مردادماه 1397 شورای معاونان وزارت متبوع که طی ابلاغیه شماره 97/301003 مورخ 17 مردادماه 1397 به این معاونت ابلاغ شده همچنین با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازمشترک دفتر امور حقوقی و مالکیت معنوی و همچنین دفتر نوسازی و تحول اداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر غیر قانونی تلقی شدن مصوبه شماره 93/18905 شورای توسعه فرهنگ قرآنی و با عنایت به اجرایی شدن برنامه تجمیع فرآیندهای صدور کلیه مجوزهای مؤسسات فرهنگی(در همه گرایش ها) در درگاه جامع صدور مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقرر گردید موضوع صدور مجوز موسسات فرهنگی قرآن و عترت مانند روال قبل و منطبق بر ضوابط و مقررات تأسیس مراکز، مؤسسات و کانون ها و انجمن های فرهنگی و نظارت بر آنها مصوب جلسه مورخ 27 شهریورماه 75 شورای عالی انقلاب فرهنگی در معاونت قرآن و عترت صورت پذیرد و اجرای آیین نامه تشکیل هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن متوقف شود.

شایان ذکر است موضوع عدم رعایت الزامات قانونی مصوبه مذکور قبلا طی نامه شماره 96/113077 توسط وزیر محترم وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ چهارم اردیبهشت 1396 طی نامه ای جداگانه به رییس محترم شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعلام شده است .

اما مسئولان موسسات قرآنی خوب است خبر دیگری را نیز بدانند و آن برگزاری مجمع عمومی اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور به تاریخ پنجشنبه و جمعه هفته گذشته، 25 و 26 مردادماه در مشهد مقدس است.

گزارش ها حاکی است؛ سیدعلی سرابی، رییس هیئت مدیره این اتحادیه با اشاره به گزارشی اجمالی از فعالیت های این اتحادیه و نخستین مجمع آن در اوایل دهه 80 گفت: طی آن زمان با جمعیتی حدود 20 نفر و با 14 مؤسسه ثبت شده، مجمع عمومی برگزار شد، اما امروز پس از گذشت حدود 15 سال به نقطه حاضر رسیده ایم.

به گونه ای که مجبور هستیم به هر استان براساس محدودیت، سهمیه برای حضور در مجمع عمومی اعلام کنیم.

وی در بخش دیگر از این ارائه گزارش، ادامه داد: امروزه مجموعه فعالان مردمی به عنوان نمایندگان مؤسسات و فعالان قرآنی بخش مردمی در بالاترین مرجع تصمیم گیری درباره مسائل قرآنی کشور یعنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، شش کرسی دارند، چیزی در حدود 15 درصد اعضای شورای توسعه به گونه ای که در کنار وزرا و رؤسای سازمان های بزرگ حق رأی دارند و این دستاوردها در سایه مجاهد ت های دوستان شما به دست آمده است و حفظ جایگاه و استقلال رأی مؤسسات مردمی حاصل این تلاش ها است.

حتی تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی اگر با پافشاری اتحادیه تشکل ها در سال 85 و مکاتبات آن با رییس جمهور وقت نبود، شاید شورای توسعه نیز شکل نمی گرفت.

وی در ادامه درباره فرآیند ادغام اتحادیه های کشوری و نظرات موافق و مخالفی که در مجامع گذشته این اتحادیه با آن روبرو بودند، عنوان کرد: بسیاری از اعضای مجمع عمومی اتحادیه تشکل ها حتی بر این اعتقاد بودند که دو اتحادیه به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه دهند.

اما من قول دادم و تلاش کردم که روند سالم، عادلانه، منصفانه و روبه رشدی را اتحادیه مشترک داشته باشد.

سرابی در بخش دیگری با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازروند ادغام که در حدود یکسال از مراحل اجرایی آن گذشته است، عنوان کرد: پیگر روند ادغام اتحادیه به صورت سالم، عادلانه و منصفانه بوده ایم.

در رابطه با پیگیری روند ادغام، مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته ایم.

چنانکه باید هیئت رسیدگی شکل می گرفت تا فرآیند ادغام را شکل می داد و حدود دو سال و پس از گذشتن از چالش دبیر و دبیرخانه، هیئت رسیدگی فعالیتش را آغاز بکار کرد که پس از یکسال تدوین آیین نامه ها و ضوابط، آیین نامه ها در شورای توسعه تصویب و به روزرسانی شد تا اینکه بتوانیم به ادغام برسیم.

وی ادامه داد: برای شروع ادغام اتحادیه قرآنی کشور، کلیات اساسنامه آن با موارد اختلافی به تصویب شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور رسید و سپس برای اعلام نظر نهایی درباره موارد اختلافی به هیئت رسیدگی ارجاع شد و در ادامه پس از اعلام نظر نهایی برای تصویب نهایی به شورای توسعه فرستاده شد تا ثبت نهایی شود.

اما از سوی دیگر برای ادغام اتحادیه های استانی نیز مقرر شد دو اتحادیه پیش نویسی از اساسنامه اتحادیه های استانی را تهیه و به هیئت رسیدگی تحویل دهند، سپس به شورای توسعه فرهنگ قرآنی داده شد که پس از چند ماه اساسنامه نهایی شد که بر مبنای آن ادغام در اتحادیه های استانی کلید خورد.

رییس هیئت مدیره اتحادیه تشکل های قرآن و عترت در بخش دیگر این سخنان اظهار کرد: اما اسم آن ادغام اتحادیه های استانی بود، اما از لحاظ حقوقی قرار بر این بود، چون اتحادیه تشکل ها در استان ها تابع ثبت کشوری بودند و ثبت مستقل نداشته اند و اتحادیه مؤسسات در استان ها ثبت مستقل داشته اند، شکلی پیش بینی شد تا مؤسسات دارای مجوز از وزارت ارشاد در مجمع عمومی اتحادیه مؤسسات شرکت کنند و انتخابات انجام و سپس تغییر اساسنامه قبلی به جدید در اتحادیه مؤسسات به ثبت برسد که این امر در استان ها انجام شد.

وی به موارد اختلافی با هیئت رسیدگی، چون تعجیل در روند ادغام اتحادیه های استانی در هر هفته سه استان، عدم موافقت بر حضور مؤسساتی که دارای موافقت اصولی فعالیت از سوی وزارت ارشاد هستند، اما هنوز پروانه فعالیت دریافت نکرده اند در مجمع عمومی استان ها؛ تشکیل کمیته بی طرف برای اجرایی کردن فرآیند ادغام در ابتدا با حضور سه نماینده، اشاره کرد.

سرابی در بخش دیگری از گفته هایش با اشاره به موارد اختلافی که در برخی از استان ها چون کردستان، کرمانشاه، خراسان رضوی به وجود آمد و در انتخابات استان تهران به اوج رسید، عنوان کرد: اما در ادغام اتحادیه کشوری با مواردی چون تعداد اعضای حاضر از استان ها در مجمع عمومی که با تصویب حداقل پنج نفر و حداکثر 20 نفر، همچنین شرایط کاندیداهای هیئت مدیره و بازرسی که فقط شامل اعضای مجمع عمومی استان ها می شود و نه دیگر مؤسسات استان ها، مخالفت کردیم که از سوی سازمان دارالقرآن و هیئت رسیدگی با بی توجهی به اعتراضات روبرو شدیم.

وی همچنین به مطالبات 9 گانه اخیر مدیران عامل اتحادیه در جلسه 20 تیرماه 97 نیز اشاره کرد و گفت: این پیش نویس از قبل تهیه شده بود که آنها امضا کردند که طی آن خواستار تغییر نماینده شورای توسعه فرهنگ قرآنی در هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی شدند که این امر نیز انجام شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، به نظر می رسد که بازگو کردن چنین مواردی که به دلسرد کردن مسئولان مؤسسات و خانه های قرآنی می انجامد و راه آنها را با سردرگمی همراه می کند، دیگر صلاح نیست و بهتر است حال که زمان به سرانجام رسیدن ادغام اتحادیه های قرآنی کشور است، دست از این حرف ها برداشته و پس از گذشت سال ها بحث درباره ادغام اتحادیه های قرآنی به دنبال عمل بود، نبش قبر گذشته را نکنیم و اگر اعتراضی بوده است، باید در جای خود مطرح می شد و از همان ابتدا طی روند ادغام در اتحادیه های قرآنی استان ها، بیان می شد؛ حال که موعد رسیدن و ایستادن در پله آخر و آن هم ادغام اتحادیه قرآنی کشور است.

چنانکه ایکنا هم علاوه بر پیگیری های مکرر ادغام اتحادیه ها قرآنی و همچنین برپایی نشست بررسی روند اتحادیه مدغم قرآنی در استان ها با حضور مسئولان قرآنی و دستگا ه های مرتبط در این حوزه خواستار به سرانجام رسیدن این امر و مطالبات مدیران عامل اتحادیه ها و همچنین مدیران تشکل های قرآنی ـ مردمی شد.


کلید واژه ها: فرهنگ - قرآن - قرآنی - وزارت فرهنگ - فرهنگی - مجوز - اسلامی - وزارت - هیئت رسیدگی - شورای - ارشاد - معاون - نامه - شورای عالی انقلاب فرهنگی - توسعه - عالی - انقلاب فرهنگی - گزارش - استان - غیر قانونی - مردم نهاد - دفتر - خبرنگار - نبش قبر - طولانی - مدیران - داستان - نوسازی - برنامه - امروز

آخرین اخبار سرویس:
حال خلیل حنیف مساعد است

کتابخانه های حوزه های علمیه با کمبود منابع علمی مواجهند

دانلود آهنگ جدید سولو بند بنام وای وای

دانلود آهنگ جدید ابراهیم مهوری بنام عشق ما شوخی نیست

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درگذشت

توضیحات سخنگوی سپاه درباره آزادی 5 مرزبان ربوده شده در میرجاوه

با 10 میلیاردی آشنا شوید که از صفر به صد رسیده اند

60 هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد

راست و دروغ ماجرای آزار جنسی کودکان در شوشتر

واکنش علی ربیعی به درگذشت نوربخش+عکس

نوزدهمین دوره جایزه ترویج علم

شاه چراغ، سوگوار ماه سامرا

اقامه عزای امام حسن عسکری (ع) در مشهد مقدس

نماینده مجلس: ورود سالانه 5 میلیون گردشگر به ایران کذب است

ربیعی: نوربخش، نیمی از حقوق خود را به بیت المال برمی گرداند/ آشنا: نوربخش دل نگران بیمه شدگان بود

حضور ایران در کنفرانس بین المللی محیط زیست آبزی پروری دریای خزر

یادواره شهدای والامقام محله دانش آباد اردبیل

معرفی رییس حوزه های علمیه کهگیلویه و بویراحمد

ثمرات ماندگار خدمات سپاه و اعتماد مردم

داروی کمیابی که همسر افسر عراقی را شفا داد

توصیه بهداشتی پیامبر(ص) برای جلوگیری از ابتلا به پیسی

گل اول ایران به ترینیدادوتوباگو توسط انصاری فرد / ایران 1 – ترینیداد و توباگو 0

وضعیت کنونی کاروانسرای شاه عباسی مطلوب نیست

نقاشی سه بعدی حیرت انگیز با شن و ماسه+فیلم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم ها بر اقتصاد ایران اثری ندارد

برای مقابله با تحریم ها با اروپایی ها رایزنی می کنیم/ اقدامات اتحادیه اروپایی هنوز به راه حل های عملیاتی منجر نشده است

بل اقلید سپیدپوش شد

واکنش ربیعی به درگذشت مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی (عکس)

شفافیت سیستماتیک پادزهر ‎فساد سیستماتیک است

افتتاح رادیو کاشان همزمان با جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب

ایران باید از منافع برجام بهره مند شود

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

نظر رییس سازمان اوقاف و امور خیریه درباره ساخت آستان امام زاده های جدید

کمالی پور: بافت قدیم شهرستان های جنوبی نیاز به حمایت دارد

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

گردآوری روزنامه های تهران قدیم در کتاب تهران نگاری

پژمان بازغی : گفتند کاری نکن مثل فلانی نابودت کنیم!

تساوی ایران برابر ترینیدادوتوباگو در نیمه نخست/ انصاری فرد پنالتی را از دست داد

چرا مسابقه گلزار امشب پخش نمی شود؟

اقدامات پیشگیرانه در پدافند غیرعامل از بحران جلوگیری می کند

حضور رییس جمهوری فرصتی مغتنم برای توسعه آذربایجان غربی است

تحریم های هوشمند آمریکا ناکام خواهند ماند

برای مقابله با تحریم ها با اروپایی ها رایزنی می کنیم

تحریم های هوشمند آمریکا ناکام خواهند ماند

حضور رییس جمهوری فرصتی مغتنم برای توسعه آذربایجان غربی است

جایزه نوزدهمین دوره ترویج علم اهدا شد

واکنش علی ربیعی به درگذشت نوربخش+عکس

پیام تسلیت سرپرست سازمان اورژانس کشور در پی درگذشت نوربخش

معرفی رییس حوزه های علمیه استان

سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی در نظر گرفته شد

جنگ روانی آمریکا علیه ایران به نتیجه نمی رسد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاون پارلمانی مجلس در سانحه رانندگی کشته شدند

برگزاری نخستین سمپوزیوم علمی در دانشگاه همدرد دهلی + عکس

راهیابی دانشجوی موسسه جهاد دانشگاهی خوزستان به جشنواره ملی قرآن

شهادت 2 برادر شهید در یک روز

قائم مقام اسبق وزارت خارجه:حملات به ظریف به خاطر دفاع او از FATF به مصلحت کشور نیست / او حتما مستنداتی دارد و بر اساس آن صحبت می کند

درگذشت ناگهانی نوربخش و تا ج الدین بر اثر تصادف

واکنش شورای شهر به شایعه عدم تایید حکم حناچی

22 تن گوجه فرنگی قاچاق توقیف شد

کشف 20 قبضه اسلحه در شهرستان چاراویماق

عکس: پیگیری شریعتمداری در بیمارستان پس از تصادف

90 تمرین آمادگی در البرز اجرا شد

جنگ روانی آمریکا علیه ایران به نتیجه نمی رسد

2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی در نظر گرفته شد

واقفان تالش تجلیل شدند

سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

گام های استوار برای آبادی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم ها بر اقتصاد ایران اثری ندارد

علامه طباطبایی در حوزه مکارم اخلاقی نابغه بود

حضور سه وزیر در کمیسیون های مجلس برای پاسخ به سؤال نمایندگان

رییس سازمان تامین اجتماعی بر اثر سانحه تصادف درگذشت

جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی

ایرنا اهمیت بخش آب را بخوبی انعکاس می دهد

چرا حرکت قطارها در مسیر کرمانشاه-ملایر متوقف شد؟

مشهد سوگوار و سیاهپوش شد

ایرنا اهمیت بخش آب را بخوبی انعکاس می دهد

6 کارمند بانک در اردبیل تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند

عراقچی وارد رم شد

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد

کیخا: الگوی کشت به کشاورزان تحمیل شدنی نیست

پاکستان: پنچ مرزبان میرجاوه تحویل ایران شدند

استخدام مسئول دفتر خانم در کانون تبلیغاتی اندیشه نوین درتهران

تصمیم امریکا برای استفاده از ستیزه جویان در سوریه

رزمایش پدافند غیرعامل به صورت جدی در مازندران پیگیری شود

امیرعبداللهیان: نتانیاهو به آخر خط رسیده

در سانحه تصادف؛ مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند+فیلم و عکس

افتتاح آموزشگاه خیر ساز 15 کلاسه در شیراز

سخنان تاثیرگذار روز گذشته قهرمان جانباز ایران با رهبر انقلاب +فیلم

مسولان با همدلی مسایل را به رییس جمهور انتقال دهند

تشییع پیکر عالم ربانی حاج محمدتقی مومن پور

گردهمایی مسئولان و شوراهای بسیج دانشجویی اردبیل

شورای نگهبان مغایرت های قانونی لایحه حفاظت ازخاک رابررسی می کند؟

برگزاری نمایشگاه پیامبر اعظم(ص) در عمان

نابودی اسراییل پیشگویی و غیب نیست بلکه متن قرآن است

آیت الله مکارم شیرازی: آسیب های فضای مجازی در کشور غوغا می کند

پومسه تیمی مردان ایران بر سکوی سوم جهان ایستاد/ قهرمانی کره جنوبی

زیرساخت های لازم برای توسعه روابط فرهنگی با روسیه فراهم است

25 آبان ،روز حماسه و ایثار مردم اصفهان

یک لرستانی استاندار همدان شد

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته