مطالب مرتبط:
صدور مجوز فعالیت دو نشریه دیگر در مهاباد
صدور مجوز فعالیت 35سمن در روستا های خراسان رضوی
صدور مجوز فعالیت چهار کانون در دانشگاه علوم پزشکی تهران
شاهکار جدید وزارت صنعت در صدور مجوز فعالیت/ بلاتکلیفی 3 هزار مشتری ریگان خودرو
دستورالعمل صدور مجوز و نحوه فعالیت کاریابی های الکترونیکی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 15:352018-08-18سياسي

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته


ـ ماه هاست که از صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی از سوی هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی می گذرد، اما مطلع شدیم پیرو نامه ای از سوی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواستار برگرداندن .

- " گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد ــ ماه هاست که از صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی از سوی هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی می گذرد، اما مطلع شدیم پیرو نامه ای از سوی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواستار برگرداندن آن به حالت گذشته شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ با وجود به سرانجام نرسیدن داستان طولانی ادغام اتحادیه های قرآنی کشور و پیگیری های زیاد مدیران اتحادیه های قرآنی استان ها و پیگیری های ایکنا و کشاکش این موضوع، امروز شاهد انتشار خبر دیگری بودیم مبنی بر اینکه روند صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی پس از حدود یک سال ونیم که باید توسط هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی انجام می شد، مجدد دچار تغییر می شود! مطلع شدیم طی نامه ای از سوی عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی، قائم مقام رییس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وی خواستار برگرداندن فرآیندهای صدور مجوزهای مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت مانند روال قبل و منطبق بر ضوابط و مقررات تأسیس مؤسسات و کانون ها و انجمن های فرهنگی شدند.

در بخشی از این نامه آمده است؛ متعاقب اجرای راهبرد تسهیل فرآیند های ارائه خدمات و صدور مجوز های فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تصویب نهایی نتایج و راهکارهای حاصل از این بررسی ها در جلسه مورخ هشتم مردادماه 1397 شورای معاونان وزارت متبوع که طی ابلاغیه شماره 97/301003 مورخ 17 مردادماه 1397 به این معاونت ابلاغ شده همچنین با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازمشترک دفتر امور حقوقی و مالکیت معنوی و همچنین دفتر نوسازی و تحول اداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر غیر قانونی تلقی شدن مصوبه شماره 93/18905 شورای توسعه فرهنگ قرآنی و با عنایت به اجرایی شدن برنامه تجمیع فرآیندهای صدور کلیه مجوزهای مؤسسات فرهنگی(در همه گرایش ها) در درگاه جامع صدور مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقرر گردید موضوع صدور مجوز موسسات فرهنگی قرآن و عترت مانند روال قبل و منطبق بر ضوابط و مقررات تأسیس مراکز، مؤسسات و کانون ها و انجمن های فرهنگی و نظارت بر آنها مصوب جلسه مورخ 27 شهریورماه 75 شورای عالی انقلاب فرهنگی در معاونت قرآن و عترت صورت پذیرد و اجرای آیین نامه تشکیل هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن متوقف شود.

شایان ذکر است موضوع عدم رعایت الزامات قانونی مصوبه مذکور قبلا طی نامه شماره 96/113077 توسط وزیر محترم وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ چهارم اردیبهشت 1396 طی نامه ای جداگانه به رییس محترم شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعلام شده است .

اما مسئولان موسسات قرآنی خوب است خبر دیگری را نیز بدانند و آن برگزاری مجمع عمومی اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور به تاریخ پنجشنبه و جمعه هفته گذشته، 25 و 26 مردادماه در مشهد مقدس است.

گزارش ها حاکی است؛ سیدعلی سرابی، رییس هیئت مدیره این اتحادیه با اشاره به گزارشی اجمالی از فعالیت های این اتحادیه و نخستین مجمع آن در اوایل دهه 80 گفت: طی آن زمان با جمعیتی حدود 20 نفر و با 14 مؤسسه ثبت شده، مجمع عمومی برگزار شد، اما امروز پس از گذشت حدود 15 سال به نقطه حاضر رسیده ایم.

به گونه ای که مجبور هستیم به هر استان براساس محدودیت، سهمیه برای حضور در مجمع عمومی اعلام کنیم.

وی در بخش دیگر از این ارائه گزارش، ادامه داد: امروزه مجموعه فعالان مردمی به عنوان نمایندگان مؤسسات و فعالان قرآنی بخش مردمی در بالاترین مرجع تصمیم گیری درباره مسائل قرآنی کشور یعنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، شش کرسی دارند، چیزی در حدود 15 درصد اعضای شورای توسعه به گونه ای که در کنار وزرا و رؤسای سازمان های بزرگ حق رأی دارند و این دستاوردها در سایه مجاهد ت های دوستان شما به دست آمده است و حفظ جایگاه و استقلال رأی مؤسسات مردمی حاصل این تلاش ها است.

حتی تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی اگر با پافشاری اتحادیه تشکل ها در سال 85 و مکاتبات آن با رییس جمهور وقت نبود، شاید شورای توسعه نیز شکل نمی گرفت.

وی در ادامه درباره فرآیند ادغام اتحادیه های کشوری و نظرات موافق و مخالفی که در مجامع گذشته این اتحادیه با آن روبرو بودند، عنوان کرد: بسیاری از اعضای مجمع عمومی اتحادیه تشکل ها حتی بر این اعتقاد بودند که دو اتحادیه به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه دهند.

اما من قول دادم و تلاش کردم که روند سالم، عادلانه، منصفانه و روبه رشدی را اتحادیه مشترک داشته باشد.

سرابی در بخش دیگری با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازروند ادغام که در حدود یکسال از مراحل اجرایی آن گذشته است، عنوان کرد: پیگر روند ادغام اتحادیه به صورت سالم، عادلانه و منصفانه بوده ایم.

در رابطه با پیگیری روند ادغام، مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته ایم.

چنانکه باید هیئت رسیدگی شکل می گرفت تا فرآیند ادغام را شکل می داد و حدود دو سال و پس از گذشتن از چالش دبیر و دبیرخانه، هیئت رسیدگی فعالیتش را آغاز بکار کرد که پس از یکسال تدوین آیین نامه ها و ضوابط، آیین نامه ها در شورای توسعه تصویب و به روزرسانی شد تا اینکه بتوانیم به ادغام برسیم.

وی ادامه داد: برای شروع ادغام اتحادیه قرآنی کشور، کلیات اساسنامه آن با موارد اختلافی به تصویب شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور رسید و سپس برای اعلام نظر نهایی درباره موارد اختلافی به هیئت رسیدگی ارجاع شد و در ادامه پس از اعلام نظر نهایی برای تصویب نهایی به شورای توسعه فرستاده شد تا ثبت نهایی شود.

اما از سوی دیگر برای ادغام اتحادیه های استانی نیز مقرر شد دو اتحادیه پیش نویسی از اساسنامه اتحادیه های استانی را تهیه و به هیئت رسیدگی تحویل دهند، سپس به شورای توسعه فرهنگ قرآنی داده شد که پس از چند ماه اساسنامه نهایی شد که بر مبنای آن ادغام در اتحادیه های استانی کلید خورد.

رییس هیئت مدیره اتحادیه تشکل های قرآن و عترت در بخش دیگر این سخنان اظهار کرد: اما اسم آن ادغام اتحادیه های استانی بود، اما از لحاظ حقوقی قرار بر این بود، چون اتحادیه تشکل ها در استان ها تابع ثبت کشوری بودند و ثبت مستقل نداشته اند و اتحادیه مؤسسات در استان ها ثبت مستقل داشته اند، شکلی پیش بینی شد تا مؤسسات دارای مجوز از وزارت ارشاد در مجمع عمومی اتحادیه مؤسسات شرکت کنند و انتخابات انجام و سپس تغییر اساسنامه قبلی به جدید در اتحادیه مؤسسات به ثبت برسد که این امر در استان ها انجام شد.

وی به موارد اختلافی با هیئت رسیدگی، چون تعجیل در روند ادغام اتحادیه های استانی در هر هفته سه استان، عدم موافقت بر حضور مؤسساتی که دارای موافقت اصولی فعالیت از سوی وزارت ارشاد هستند، اما هنوز پروانه فعالیت دریافت نکرده اند در مجمع عمومی استان ها؛ تشکیل کمیته بی طرف برای اجرایی کردن فرآیند ادغام در ابتدا با حضور سه نماینده، اشاره کرد.

سرابی در بخش دیگری از گفته هایش با اشاره به موارد اختلافی که در برخی از استان ها چون کردستان، کرمانشاه، خراسان رضوی به وجود آمد و در انتخابات استان تهران به اوج رسید، عنوان کرد: اما در ادغام اتحادیه کشوری با مواردی چون تعداد اعضای حاضر از استان ها در مجمع عمومی که با تصویب حداقل پنج نفر و حداکثر 20 نفر، همچنین شرایط کاندیداهای هیئت مدیره و بازرسی که فقط شامل اعضای مجمع عمومی استان ها می شود و نه دیگر مؤسسات استان ها، مخالفت کردیم که از سوی سازمان دارالقرآن و هیئت رسیدگی با بی توجهی به اعتراضات روبرو شدیم.

وی همچنین به مطالبات 9 گانه اخیر مدیران عامل اتحادیه در جلسه 20 تیرماه 97 نیز اشاره کرد و گفت: این پیش نویس از قبل تهیه شده بود که آنها امضا کردند که طی آن خواستار تغییر نماینده شورای توسعه فرهنگ قرآنی در هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی شدند که این امر نیز انجام شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، به نظر می رسد که بازگو کردن چنین مواردی که به دلسرد کردن مسئولان مؤسسات و خانه های قرآنی می انجامد و راه آنها را با سردرگمی همراه می کند، دیگر صلاح نیست و بهتر است حال که زمان به سرانجام رسیدن ادغام اتحادیه های قرآنی کشور است، دست از این حرف ها برداشته و پس از گذشت سال ها بحث درباره ادغام اتحادیه های قرآنی به دنبال عمل بود، نبش قبر گذشته را نکنیم و اگر اعتراضی بوده است، باید در جای خود مطرح می شد و از همان ابتدا طی روند ادغام در اتحادیه های قرآنی استان ها، بیان می شد؛ حال که موعد رسیدن و ایستادن در پله آخر و آن هم ادغام اتحادیه قرآنی کشور است.

چنانکه ایکنا هم علاوه بر پیگیری های مکرر ادغام اتحادیه ها قرآنی و همچنین برپایی نشست بررسی روند اتحادیه مدغم قرآنی در استان ها با حضور مسئولان قرآنی و دستگا ه های مرتبط در این حوزه خواستار به سرانجام رسیدن این امر و مطالبات مدیران عامل اتحادیه ها و همچنین مدیران تشکل های قرآنی ـ مردمی شد.


کلید واژه ها: فرهنگ - قرآن - قرآنی - وزارت فرهنگ - فرهنگی - مجوز - اسلامی - وزارت - هیئت رسیدگی - شورای - ارشاد - معاون - نامه - شورای عالی انقلاب فرهنگی - توسعه - عالی - انقلاب فرهنگی - گزارش - استان - غیر قانونی - مردم نهاد - دفتر - خبرنگار - نبش قبر - طولانی - مدیران - داستان - نوسازی - برنامه - امروز

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد آیت الله سبحانی از اسراف گسترده در ادارات

حمیرا ریگی سفیر جدید ایران به برونیی اعزام می شود

هیات پارلمانی ایران در آنکارا

«در طلوع آزادی» مهمان طرح کتاب خوان بهمن شد

ارسال 100 پیامک به یک عضو مجمع تشخیص برای تصویب نکردن سی اف تی و پالرمو

علی مطهری: اسماعیل بخشی اسنادی درباره شکنجه شدنش به نمایندگان ارائه نکرد

ناصر ایمانی: احمدی نژاد ویراژ سیاسی می دهد/اشتباه کرد در حمایت از بازرگان توییت زد

وقتی غلط املایی حاشیه ساز می شود!

نامه 150 نماینده درباره بیمه فرهنگیان قرائت شد

استخدام تحصیلدار آقا در فروشگاه های زنجیره ای اوشانک/تهران

استمهال وام کشاورزان اجرایی نمی شود

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت تاکسی ماکسیم در تهران

دست های بسیاری در کارند تا امید و اعتماد جوانان نسبت به آینده را کمرنگ کنند

حمیرا ریگی زیروکی سفیر ایران در برونیی شد

شما عاشق این سگ می شوید + ویدئو

در دیدار با اعضای هیأت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد انتقاد آیت الله سبحانی از اسراف گسترده در ادارات

بواتنگ هم به حقانیت مسی سوگند خورد/کاریکاتور

12 توصیه برای داشتن حال خوب

نسل چهارمی ها پیام وفاق ملی ایران را در دنیا منتشر می کنند

کنفرانس ورشو؛ جنایتی در حق همه ملت ها

دانلود آهنگ جدید محسن بوستان بنام سایه

دانلود آهنگ جدید اتابک علیزاده بنام مرسی مرسی

دانلود آهنگ جدید حامد خانی بنام عیبی نداره

دانلود آهنگ جدید حسین آزادی بنام آشوب

دانلود آهنگ جدید عباس ظریفیان بنام بی تو

دانلود آهنگ جدید ما سه تا باند بنام دارو

دانلود آهنگ جدید سینا ثنا بنام عزیزم

شاخص های FATF برای شناسایی شرکت های دور زننده تحریم ها

سوابق راننده در هزینه بیمه نامه پررنگ می شود

سهم 2 میلیارد دلاری مترو از بودجه سال 98

صورت های مالی ایران زمین شفاف شد

توصیف امام علی(ع) در کلام حضرت فاطمه(س)

طلب دنیا در کلام امام محمد باقر(ع)

واکنش جهانگیری به حاشیه های مصاحبه موسوی خویینی ها

«حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونیی شد

نذر انقلابی نانوایان فیروزکوه در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی

در رادیو ایران 20 بشنوید: باشگاه بدنسازی، جایی برای اوقات فراغت جوانان

پیکر مطهر شهید «زیبرم» پس از 30 سال به وطن بازگشت

فیلم| تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار

جایگاه حوزه امور زنان و امور خانواده در ساختار آموزش وپرورش ارتقا پیدا می کند

تصاویر/ حضور فرزندان رهبر انقلاب در مراسم یک یادبود

بصیرت افزایی راهکار مقابله با دشمنان است

سال 98 برای استان باید سال گردشگری و اشتغال باشد

نمایشگاه توانمندی مددجویان مجری طرح اشتغال در ارومیه برپا می شود

دهه فجر فرصتی برای تبلیغ آموزه های فرهنگ اسلامی است

خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی وارد فازاجرایی شد

امام جمعه ای که در استخر به منبر رفت! +عکس

مخالفت نماینده پارلمان آل خلیفه با تحریم فیلم های اسراییلی

بررسی اشتباهات علمی در کتاب های فارسی

لزوم مردمی بودن روابط عمومی ها در پیشبرد اهداف سازمانی

اجرای طرح «میراث بان» افتخاری در آینده نزدیک

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اقدام آلمان علیه ماهان ایر

سوالات استخدامی دستگاه های اجرایی -بانکدار 1

فرمانده کل ارتش با خانواده دو شهید ارامنه دیدار کرد

حصر باقی است و پوسته آن نشکسته/ صدور کیفر خواست برای یک مقام دولتی

توضیح وزارت بهداشت در باره محکومیت حسین دهباشی

60 هزار تن قیر به وزارت راه دادند اما فقط به سه پیمانکار داده شد/ اعتراضات کامیونداران به خاطر غفلت از پاسخگویی به آنها بود

آیت الله علوی گرگانی: دیرکرد و ربا از سیستم بانکداری کشور حذف شود

لغو پروازهای ماهان ایر به آلمان اقدامی شتابزده و غیرقابل توجیه است

وضعیت پس از تلاش برای ربودن هواپیمای روسی به افغانستان

پژمانفر: نان و غذای مردم روی هواست

محمدعلی رجبی فروش خاک ایران به خارج از کشور ممنوع شد!

استاندار تهران: تحویل 18 هزار واحد مسکونی مهر در دهه فجر

برگزاری نشست هماهنگی اجرای طرح جابه جایی مسافران نوروزی

ساخت دارو با نام معصومان خیانت به اهل بیت و اسلام است

دستور به دادستان نظامی اصفهان؛ مشکلات یکی از محلات خیابان فتح کوی زینبیه را پیگیری و رفع کنید

دستور اجرای طرح توسعه دانشگاه فرهنگیان البرز صادر شد

«محمدعلی جناح» تاریخ شبه قاره هند را تغییر داد

یادمان فاطمی یاس کبود در جهرم افتتاح شد

وقتی غلط املایی حاشیه ساز می شود!

ضرورت ایجاد ساختار مناسب برای همکاری های علمی بین ایران و اتریش

دستور اجرای طرح توسعه دانشگاه فرهنگیان البرز صادر شد

چه کسی می خواهد در مقابل تک تازی بانک ها مقابله کند؟

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی منصوب شد

هدف منطقه آزاد کیش جذب سالیانه 6 میلیون گردشگر است

بخشی از درآمد اجراهای صحنه ای باید به خزانه واریز شود

ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی با رهبری «علی رهبری» روی صحنه خواهد رفت

انتشارات ماهور کتاب «ردیف میرزاعبدالله برای سنتور» را منتشر کرد

اسلحه پسرم را به من بدهید تا به جنگ قاتلانش بروم

دشمن دنبال تزریق روحیه نا امیدی در جامعه است

دهمرده: با دانه درشت ها برخورد جدی صورت گیرد

صباغیان: درباره افزایش بی رویه قیمت کالاها جلسه غیرعلنی برگزار شود

جهانگیری: سردار سلیمانی جان برکف ترین انسان کشور است

نفت را هر طور بگویید در بورس عرضه می کنیم

زکات در روستاهای قرچک سازماندهی شود

لاریجانی: می خواهند دل مردم را خالی کنند اما موفق نمی شوند

استخدام مسئول اداری در یک شرکت غذایی معتبر در مشهد

وقتی غلط املایی حاشیه ساز می شود!

باکو مجبور به مختومه کردن پرونده جدید یک روزنامه نگار زندانی شد

کواکبیان: ایران مقابل نشست ورشو مقابله به مثل کند

توضیحات مهم یک نماینده مجلس درباره استخدام فرزندان فرهنگیان بازنشسته

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی: سازمان حفظ نباتات نقش کلیدی در تامین امینت غذایی کشور دارد

پسر خورشید بار دیگر در برج میلاد

اجرای طرح «میراث بان» افتخاری در آینده نزدیک

ظریف: به شما اطمینان می دهم آمریکا نمی تواند از برجام خارج شود!

یادواره شهدای شرکت صنایع الکترونیک شیراز

وقتی غلط املایی حاشیه ساز می شود!

دشمن دنبال تزریق روحیه نا امیدی در جامعه است

چرا قبل از بهشت و جهنم به برزخ می رویم؟

سرلشکر موسوی با خانواده شهید ارمنی دیدار کرد

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته

باز هم بر ابهامات صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی افزوده شد/ نبش قبر گذشته