مطالب مرتبط:
زباله؛ دردبی درمان در مازندران
روش های درمان گلو درد / درمان سرماخوردگی در بارداری
یک غذای خوشمزه و درمان این همه درد
درمان «بیکاری» و «دندان درد»
درمان درد بی برقی و درد بی درمان صنعت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 15:252018-08-18پزشكي

زباله؛ درد بی درمان در مازندران


ـ زباله این روز ها پای ثابت دغدغه های مازندران است، در شهر های ساحلی و شهر هایی با جمعیت بالای 200 هزار نفر، دفن زباله ممنوع است، - اما در حال حاضر، در این استان زباله ها همچنان دفن می شوند؛ آن هم به صورت غیراصولی و غیربهداشتی.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از مازندران به نقل از ایسنا نورزاد سالاریان کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور با اشاره به اینکه دفن غیر اصولی وغیر علمی زباله و پسماندهای شهری،بحران آلودگی آب و خاک و هوا را به دنبال دارد، اظهار کرد: انتشار بیماری، ایجاد بوی بد و متعفن، چشم انداز زشت و نشست شیرابه آلودگی های شدید را در پی دارد.

وی با بیان این که بیماری هایی چون کزاز،حصبه، انگل های روده ای و اسهال خونی از جمله بیماری هایی هستند که از طریق مواد زائد جامد یا همان پسماند انتقال می یابند، تصریح کرد: بیماری هایی مانند سالمونلا،هاری،انگلی می تواند توسط جوندگان از جمله موش از راه مدفوع،ادرارو گزش موجب انتشار این بیماری ها در منطقه شود.

سالاریان آلودگی آب به لحاظ فلزات سنگین از جمله نیترات ها و آلودگی خاک به واسطه انتشار انواع باکتری ها و ویروس ها را بسیار نگران کننده در زندگی مردم دانست و افزود: بهترین روش جهت جلوگیری آلودگی ها،رعایت مسائل بهداشتی در محل تولید و جمع آوری سریع،حمل و نقل و دفن زباله است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: چنان چه جایگاه دفن زباله در مجاورت دریا و روی سفره های آب های زیرزمینی واقع شده باشد، حرکت شیرابه های سمی به سمت دریا و سفره های آب های زیرمینی باعث آلودگی و همچنین نفوذ گازهای تولید شده به داخل آب می شود.

کارشناس حوزه محیط زیست، آموزش خانوارها در طرح تفکیک زباله از مبدا را بهترین روش برای کاهش زباله دانست و یادآورشد: شهرداری رویان توسط رابطین بهداشت برای خانواهای منطقه رویان آموزش را شروع کرده تا مقدار زباله را کاهش دهد؛ زمانی که مقدار زباله کاهش یابد دردفن بهداشتی زباله هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

پسماند، طلای کثیفعباس بابایی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به این که پسماند مواد زائد از فعالیت انسانی که به اشکال مختلف در جامعه تولید می شود، اظهار کرد: حدود 170 سال است که روش های مختلفی برای مدیریت زباله در جهان اجرا می شود، اما متاسفانه در ایران به دلیل اقدام دیرتر،با پسماند رو به رو هستیم.

وی پسماند را طلای کثیف دانست و افزود: به دلیل نبود فرهنگ بازیافت زباله در کشور، تنها در حدود 20 درصد از زباله تولیدی بازیافت می شود؛ در شرایطی که می توان از طریق بازیافت زباله به درآمد خوبی دست پیدا کرد، این فرصت طلایی به تهدیدی برای محیط زیست کشور تبدیل شده است .

عقب ماندن ایران در تولید انرژی از گازهای زبالهرییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور در ادامه با اشاره به این که در کشور ما تفکیک از مبدا صورت نمی گیرد و یا بسیار ضعیف است، خاطرنشان کرد: هرچند تولید کمپوست از زباله های "تر" صورت می گیرد اما به دلیل بازیافت ضعیف و عدم پردازش آن، طیف عظیمی از زباله ها دپو می شود که اثراث فاجعه باری خواهد داشت.

بابایی با بیان اینکه در مراکز دفن زباله استاندارد هایی باید رعایت شود، اظهار کرد: وجود یک لایه نفوذ ناپذیری که مانع از انتقال شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی و خاک شود و همچنین لوله کشی برای دفع گاز متان حاصل از فعالیت باکتری هایی که در مراکز پسماند روی یکدیگر دپو می شوند از جمله اقدامات مهم در مراکز دفن زباله به شمار می رود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورها از گاز خارج شده از فعالیت باکتری ها در محل دفن زباله با انجام لوله کشی و جذب گازها در تولید انرژی استفاده بهینه صورت می گیرد که متاسفانه در ایران رعایت نمی شود.

زباله جوها ناقل انواع بیماریبابایی افراد زباله جو را خطری مهم برای سلامت جامعه دانست و افزود: زباله جوها به صورت غیرصولی در مراکز دفن به پراکنده کردن و جمع آوری و تفکیک زباله هایی چون شیشه، کاغذ و پلاستیک در محیطی که به شدت مستعد بیماری است مشغول فعالیت می شوند و این بیماری را به افراد خانواده و در نتیجه در جامعه انتشار می دهند.

وی با بیان اینکه عدم تفکیک پسماند و مخلوط زباله" تر و خشک" و دپو آن در یک جا پس از مدتی تولید شیرابه را به وجود می آورد،اظهار کرد: بارندگی و رطوبت هوا به افزایش حجم شیرابه ها کمک می کند و موجب آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی و مناطقی که در مجاورت رودخانه قراردارند می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور با اشاره به این که شیرابه ها که حامل مواد سمی و فلزات سنگین و آلودگی میکروبی هستند با وارد شدن به رودخانه ها باعث افزایش غلظت آب و غنی شدن آن می شود، تصریح کرد: اولین نتیجه مخلوط شدن شیرابه و آلودگی آب ها تلف شدن آبزیان است؛با ورود فلزات سنگین به آ های سطحی و زیر زمینی،آلوده شدن خاک و در پی آن محصولات کشاورزی را شاهد خواهیم بود.

بابایی در ادامه افزود: آلودگی هوا و تکثیر پشه و مگس و جوندگان ،سگ های ولگرد و کلاغ ها که هر کدام در نوع خود ناقل بیماری های خاص هستند و همچنین انتشار گازهای گلخانه ای از دیگر خطرات زباله در محل دفن آن است.

تولید 3 برابرمیانگین جهانی زباله توسط ایرانی هاوی با اشاره به اینکه در ایران 3 برابرمیانگین جهانی زباله تولید می شود،تصریح کرد: با تفکیک ، 50 درصد تولید زباله کاهش پیدا کرده و همچنین به مدیریت پسماند هم کمک می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور با بیان اینکه مدیریت پسماند در شهرها برعهده شهرداری ها و در روستاها بر عهده دهیاری و در مراکز بین شهر و روستا با بخشداری ها است، یادآورشد: مسائل و مشکلات جوامع دو طرفه است، هر دو طرف یعنی هم مردم و هم دولت باید برای رفع این معظل کمک کنند که البته نقش اصلی را دربحث زباله خود مردم ایفا می کنند.

کامیون های حمل زباله خود تولیدکننده آلودگیمحسن علیپور شهروند نوری در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه همه مردم برای زیباتر شدن شهر باید تلاش کنند ،اظهار کرد: مغازه داران، میوه فروشان و قصابی هایی که در سطح شهر هستند با رعایت نکات بهداشتی و نریختن زباله های خود در کنار سطل زباله در حالی که سطل بزرگ زباله موجود است می توانند یک قدم برای حفظ محیط زیست بردارند.

وی با بیان این که با تفکیک می توان به کمتر شدن زباله کمک کرد ،تصریح کرد: زباله هایی چون پلاستیک که میلیون سال طول می کشد تا تجزیه آن صورت گیرد،متاسفانه به وفور در جنگل ها و جاده های جنگلی دیده می شود که این خود باعث عدم جذب گردشگر و توریست می شود.

این شهروند یادآورشد: کامیون های حمل زباله زمانی که اقدام به پرس زباله های جمع آوری شده می کنند، حدود 10 لیتر شیرابه از آن خارج شده که کف خیابان ها را کثیف و با بوی بد و متعفن آلوده می کنند که باید برای رفع این معظل چاره ای اندیشیده شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زباله - بهداشت - پسماند - آلودگی - مازندران - بیماری - کارشناس - تولید - بهترین روش - محیط زیست - محیط - هایی - درمان - حفاظت محیط زیست - شهر های ساحلی - کاهش - بهترین - آموزش - منطقه - ایسنا - زیست - شبکه - زیرزمینی - کثیف - دریا - شهرداری - باکتری - مدیریت - انتقال - نیترات

آخرین اخبار سرویس:
جزییات روش درمان «چند دارویی» بیماران مبتلا به صرع

تولد بره 2 سر و 3 چشم در پلدختر

علت تشکیل سنگ مثانه و راه های پیشگیری از آن

مانع سرخوردگی و کاهش انگیزه خدمتی متخصصین طب اورژانس شوید

چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم

روغن زیتون فشار و قند خون را کاهش می دهد

نوشیدنی مفید برای تقویت حافظه و رفع تپش قلب

با این راهکارهای طبیعی فشارخون را کاهش دهید

این بیماری خطرناک علائمی همانند سرماخوردگی دارد

روغن زیتون فشار و قند خون را کاهش می دهد

خوراکی هایی برای تقویت سلامت کلیه ها

شایع ترین بیماری قلبی در ایران را بشناسید

قرص سرماخوردگی پرفروش ترین داروی کشور است

افزایش بیمارهای کبدی ناشی از مصرف الکل در آمریکا

دانستنی های جالب علمی

20دلیل که باعث درد لگن می شود

آشپزی اشاعه فرهنگ است

تولد بره 2 سر و 3 چشم در پلدختر+عکس

پزشکان در کدام کشورها بیشترین درآمد را دارند؟

فریب تبلیغات شیر شتر را نخورید

از دست دادن اضافه وزن به کمک هوش مصنوعی

کثیف ترین وسیله در مطب پزشکان بیمارستان چیست؟

آشپزی اشاعه فرهنگی است

زندگی در همسایگی غول های آهنی

خداحافظی زمستانی

هدف از نگارش «آدم های غلط» نشان دادن حال مادران زندانیان ساواک بود

«دیوید بکهام» و همسرش چقدر ثروت دارند؟

اتوبوس ایدز در مناطق پایتخت مستقر می شود

به چه دلیل نباید از رنگ مو زیاد استفاده کنیم؟

هر آنچه باید در مورد آموکسی سیلین بدانید

پنج سرطان دستگاه گوارش بین 10 سرطان کشنده در ایران

اثر شگفت انگیز انجیر در کنترل وزن و درمان کم خونی

آغاز پیری پوست چند سالگی است؟ + راه های پیشگیری

چاقی این قسمت از بدن مغز را کوچک می کند

دردی که با سنگ پا درمان می شود

خاطرات گوینده مشهور از دوسال پایانی زندگی اش

هوس شیرینی نشانه چیست؟

کشاورزان نگران تامین سموم نباشند

چه عواملی باعث ریزش مو می شود؟

ابداع اپلیکیشنی که مکان بدهکاران را به شما نشان می دهد

راهکاری برای این که آقایان دیرتر دچار طاسی شوند

شکستن قولنج کمر خوب است یا بد

خواص قهوه ؛ از سلامت پوست و مو تا لاغری

دوری از سبک زندگی غلط ابتلا به سرطان را کم می کند/چاقی و اضافه وزن دو عامل مهم سرطان

ماجرای فوت مادر باردار در رشت

اهدای خون

اقدام خطرناک فعال محیط زیست برای جلب توجه

با خواص بی نظیر پیاز آشنا شوید / از درمان سرماخوردگی تا مبارزه با چربی خون

افزایش بیمارهای کبدی ناشی از مصرف الکل

اهداف توسعه طب سنتی از زبان وزارت بهداشت

چیدمان بوفه و رسمی میز غذاخوری

بالاترین میزان دارو های وارداتی مربوط به سرطان

رییس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران: پزشکان از درمان های نوین زخم اطلاع کافی ندارند

خالی شدن سفره مردم از مرغ و گوشت

نکات درمانی آنفلوآنزای خفیف

11ترفند طلایی برای کم کردن عمر آنفلوآنزا

دردی که با سنگ پا درمان می شود

تشخیص زودهنگام از راه های مبارزه با سرطان

سرطان مهمترین عامل مرگ و میر در گیلان

خاطرات مربوط به اعتیاد از ذهن معتادان پاک می شود

کاهش وزن دقیقاً چه تأثیری بر بدن و مغز ما می گذارد؟

رویای پوشالی

هشدار در مورد خطرات مصرف بیش از حد آسپرین برای سلامتی

میوه خوشمزه وتصویه کننده خون

برگزاری کارگاه آموزشی باروری سالم در تربت حیدریه

کاهش چشم گیر سالک در فارس

علائم حساسیت نوزادان به پروتیین شیر

شناسایی ژن های جدید مرتبط با نابینایی و ناشنوایی

لزوم در دسترس بودن دارو های بیماران مبتلا به صرع

اهمیت تشخیص زود هنگام سرطان

بخور و نخور هایی برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا

4 درصد کودکان ایرانی کوتاه قد هستند

مرگ زندگی بخش 2 شهروند گیلانی

حذف منابع نهفته ویروس ایدز

زندگی مردم در بندر جاسک چگونه می گذرد؟

اجرای پزشک خانواده در پنج استان تا بهار 98

12میلیون از جوانان کشور در شرف ازدواج هستند مشاوره بعد ازدواج و قبل از طلاق، گامی برای مدیریت طلاق

اهمیت شناسایی زود هنگام سرطان

12میلیون از جوانان کشور در شرف ازدواج هستند/مشاوره بعد ازدواج و قبل از طلاق، گامی برای مدیریت طلاق

افزایش بیمارهای کبدی ناشی از مصرف الکل در ایالات متحده

اگر این نشانه ها را دارید ممکن است به ام .اس مبتلا باشید !

نتیجه آزمایش لاشه های مشکوک در مشهد مشخص نشده است/ شاید گوشت سگ نباشد

خرید خدمت از بیمارستان رحیمیان الوند

161 ایرانی، خون شان خیلی نادر است

کاهش ارزش ریال، عامل اصلی در جذب گردشگر سلامت نیست

این مواد غذایی را خام نخورید

فریب تبلیغات شیر شتر را نخورید

مسؤول دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره دامپزشکی مشهد: نتیجه آزمایش لاشه های مشکوک در مشهد مشخص نشده است/ شاید گوشت سگ نباشد

معرفی دانشگاه های علوم پزشکی پیشرو در طرح ملی پایلوت غربالگری سلامت ایرانیان بالای 30 سال

انتقاد رییس مرکز تحقیقات سرطان از شیمی درمانی و سونوگرافی های غیرضروری در ایران

افزایش بیمارهای کبدی ناشی از مصرف الکل در ایالات متحده

161 ایرانی، خون شان خیلی نادر است

الگوی مشارکت اعضای هیأت علمی دانشگاه ها در حوزه سلامت طراحی می شود/ تدوین نقشه راه سال 98 در زمینه تحول و نوآوری

درآمد پزشکان در کدام کشور ها بیشتر است؟

اهداف توسعه طب سنتی به روایت معاون کل وزارت بهداشت

فریب تبلیغات شیر شتر را نخورید/ علائم آلرژی به پروتیین شیر گاو در نوزادان

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک بیماریهای ویروسی را افزایش داده است

پیشگیری از 40 درصد از سرطان ها با تغییر شیوه زندگی

سرطان ، گران ترین بیماری دنیا/ لزوم ایجاد بانک ملی ژنوم ایرانیان

چگونه از ابتلا به افسردگی ناشی از کمبود سروتونین، پیشگیری کنیم؟

زباله؛ درد بی درمان در مازندران

زباله؛ درد بی درمان در مازندران