مطالب مرتبط:
زباله؛ دردبی درمان در مازندران
روش های درمان گلو درد / درمان سرماخوردگی در بارداری
یک غذای خوشمزه و درمان این همه درد
درمان «بیکاری» و «دندان درد»
درمان درد بی برقی و درد بی درمان صنعت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 15:252018-08-18پزشكي

زباله؛ درد بی درمان در مازندران


ـ زباله این روز ها پای ثابت دغدغه های مازندران است، در شهر های ساحلی و شهر هایی با جمعیت بالای 200 هزار نفر، دفن زباله ممنوع است، - اما در حال حاضر، در این استان زباله ها همچنان دفن می شوند؛ آن هم به صورت غیراصولی و غیربهداشتی.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از مازندران به نقل از ایسنا نورزاد سالاریان کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور با اشاره به اینکه دفن غیر اصولی وغیر علمی زباله و پسماندهای شهری،بحران آلودگی آب و خاک و هوا را به دنبال دارد، اظهار کرد: انتشار بیماری، ایجاد بوی بد و متعفن، چشم انداز زشت و نشست شیرابه آلودگی های شدید را در پی دارد.

وی با بیان این که بیماری هایی چون کزاز،حصبه، انگل های روده ای و اسهال خونی از جمله بیماری هایی هستند که از طریق مواد زائد جامد یا همان پسماند انتقال می یابند، تصریح کرد: بیماری هایی مانند سالمونلا،هاری،انگلی می تواند توسط جوندگان از جمله موش از راه مدفوع،ادرارو گزش موجب انتشار این بیماری ها در منطقه شود.

سالاریان آلودگی آب به لحاظ فلزات سنگین از جمله نیترات ها و آلودگی خاک به واسطه انتشار انواع باکتری ها و ویروس ها را بسیار نگران کننده در زندگی مردم دانست و افزود: بهترین روش جهت جلوگیری آلودگی ها،رعایت مسائل بهداشتی در محل تولید و جمع آوری سریع،حمل و نقل و دفن زباله است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: چنان چه جایگاه دفن زباله در مجاورت دریا و روی سفره های آب های زیرزمینی واقع شده باشد، حرکت شیرابه های سمی به سمت دریا و سفره های آب های زیرمینی باعث آلودگی و همچنین نفوذ گازهای تولید شده به داخل آب می شود.

کارشناس حوزه محیط زیست، آموزش خانوارها در طرح تفکیک زباله از مبدا را بهترین روش برای کاهش زباله دانست و یادآورشد: شهرداری رویان توسط رابطین بهداشت برای خانواهای منطقه رویان آموزش را شروع کرده تا مقدار زباله را کاهش دهد؛ زمانی که مقدار زباله کاهش یابد دردفن بهداشتی زباله هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

پسماند، طلای کثیفعباس بابایی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به این که پسماند مواد زائد از فعالیت انسانی که به اشکال مختلف در جامعه تولید می شود، اظهار کرد: حدود 170 سال است که روش های مختلفی برای مدیریت زباله در جهان اجرا می شود، اما متاسفانه در ایران به دلیل اقدام دیرتر،با پسماند رو به رو هستیم.

وی پسماند را طلای کثیف دانست و افزود: به دلیل نبود فرهنگ بازیافت زباله در کشور، تنها در حدود 20 درصد از زباله تولیدی بازیافت می شود؛ در شرایطی که می توان از طریق بازیافت زباله به درآمد خوبی دست پیدا کرد، این فرصت طلایی به تهدیدی برای محیط زیست کشور تبدیل شده است .

عقب ماندن ایران در تولید انرژی از گازهای زبالهرییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور در ادامه با اشاره به این که در کشور ما تفکیک از مبدا صورت نمی گیرد و یا بسیار ضعیف است، خاطرنشان کرد: هرچند تولید کمپوست از زباله های "تر" صورت می گیرد اما به دلیل بازیافت ضعیف و عدم پردازش آن، طیف عظیمی از زباله ها دپو می شود که اثراث فاجعه باری خواهد داشت.

بابایی با بیان اینکه در مراکز دفن زباله استاندارد هایی باید رعایت شود، اظهار کرد: وجود یک لایه نفوذ ناپذیری که مانع از انتقال شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی و خاک شود و همچنین لوله کشی برای دفع گاز متان حاصل از فعالیت باکتری هایی که در مراکز پسماند روی یکدیگر دپو می شوند از جمله اقدامات مهم در مراکز دفن زباله به شمار می رود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورها از گاز خارج شده از فعالیت باکتری ها در محل دفن زباله با انجام لوله کشی و جذب گازها در تولید انرژی استفاده بهینه صورت می گیرد که متاسفانه در ایران رعایت نمی شود.

زباله جوها ناقل انواع بیماریبابایی افراد زباله جو را خطری مهم برای سلامت جامعه دانست و افزود: زباله جوها به صورت غیرصولی در مراکز دفن به پراکنده کردن و جمع آوری و تفکیک زباله هایی چون شیشه، کاغذ و پلاستیک در محیطی که به شدت مستعد بیماری است مشغول فعالیت می شوند و این بیماری را به افراد خانواده و در نتیجه در جامعه انتشار می دهند.

وی با بیان اینکه عدم تفکیک پسماند و مخلوط زباله" تر و خشک" و دپو آن در یک جا پس از مدتی تولید شیرابه را به وجود می آورد،اظهار کرد: بارندگی و رطوبت هوا به افزایش حجم شیرابه ها کمک می کند و موجب آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی و مناطقی که در مجاورت رودخانه قراردارند می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور با اشاره به این که شیرابه ها که حامل مواد سمی و فلزات سنگین و آلودگی میکروبی هستند با وارد شدن به رودخانه ها باعث افزایش غلظت آب و غنی شدن آن می شود، تصریح کرد: اولین نتیجه مخلوط شدن شیرابه و آلودگی آب ها تلف شدن آبزیان است؛با ورود فلزات سنگین به آ های سطحی و زیر زمینی،آلوده شدن خاک و در پی آن محصولات کشاورزی را شاهد خواهیم بود.

بابایی در ادامه افزود: آلودگی هوا و تکثیر پشه و مگس و جوندگان ،سگ های ولگرد و کلاغ ها که هر کدام در نوع خود ناقل بیماری های خاص هستند و همچنین انتشار گازهای گلخانه ای از دیگر خطرات زباله در محل دفن آن است.

تولید 3 برابرمیانگین جهانی زباله توسط ایرانی هاوی با اشاره به اینکه در ایران 3 برابرمیانگین جهانی زباله تولید می شود،تصریح کرد: با تفکیک ، 50 درصد تولید زباله کاهش پیدا کرده و همچنین به مدیریت پسماند هم کمک می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور با بیان اینکه مدیریت پسماند در شهرها برعهده شهرداری ها و در روستاها بر عهده دهیاری و در مراکز بین شهر و روستا با بخشداری ها است، یادآورشد: مسائل و مشکلات جوامع دو طرفه است، هر دو طرف یعنی هم مردم و هم دولت باید برای رفع این معظل کمک کنند که البته نقش اصلی را دربحث زباله خود مردم ایفا می کنند.

کامیون های حمل زباله خود تولیدکننده آلودگیمحسن علیپور شهروند نوری در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه همه مردم برای زیباتر شدن شهر باید تلاش کنند ،اظهار کرد: مغازه داران، میوه فروشان و قصابی هایی که در سطح شهر هستند با رعایت نکات بهداشتی و نریختن زباله های خود در کنار سطل زباله در حالی که سطل بزرگ زباله موجود است می توانند یک قدم برای حفظ محیط زیست بردارند.

وی با بیان این که با تفکیک می توان به کمتر شدن زباله کمک کرد ،تصریح کرد: زباله هایی چون پلاستیک که میلیون سال طول می کشد تا تجزیه آن صورت گیرد،متاسفانه به وفور در جنگل ها و جاده های جنگلی دیده می شود که این خود باعث عدم جذب گردشگر و توریست می شود.

این شهروند یادآورشد: کامیون های حمل زباله زمانی که اقدام به پرس زباله های جمع آوری شده می کنند، حدود 10 لیتر شیرابه از آن خارج شده که کف خیابان ها را کثیف و با بوی بد و متعفن آلوده می کنند که باید برای رفع این معظل چاره ای اندیشیده شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زباله - بهداشت - پسماند - آلودگی - مازندران - بیماری - کارشناس - تولید - بهترین روش - محیط زیست - محیط - هایی - درمان - حفاظت محیط زیست - شهر های ساحلی - کاهش - بهترین - آموزش - منطقه - ایسنا - زیست - شبکه - زیرزمینی - کثیف - دریا - شهرداری - باکتری - مدیریت - انتقال - نیترات

آخرین اخبار سرویس:
افزایش طول عمر ایرانیان و چالشی به نام پوکی استخوان

اختلالات تیرویید زنان را بیشتر گرفتار می کند

فلسفه ایکیگای؛ رویکرد ژاپنی های برای داشتن زندگی طولانی و شاد بیش از 100 سال

عوارض خود ارضایی چیست؟

شیوع حمله قلبی در زنانِ جوان

6 علامتی که باید در کودکان توجه کرد / 8 نشانه اتیسم

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت مطرح کرد انجام 66 مورد پیوند قلب در 6 ماهه اول سال جاری

26 درصد جمعیت کشور نشانه اختلال روانی دارند

10 درصد جمعیت ایران بیماری دیابت دارند

اهدای عضو در مشهد جان یک بیمار را نجات داد

سقط مکرر 2 تا 5 درصد زنان در سنین باروری

اختلالات تیرویید زنان را بیشتر گرفتار می کند

جمع آوری قهوه خانه ها از حرف تا عمل

چهار دروغ بزرگ علم به بشر

شیر را معجزه آسا کنید!

سگ های خانگی از کدام کار انسان ها متنفرند؟

مهم ترین فاکتورهای بهبودی در کودکان اوتیسم

هشدار ، این 15 نشانه را جدی بگیرید

خودکفایی کشور در تولید ید رادیو اکتیو برای درمان

از هزینه تا زمان مناسب برای اقدام/همه چیز درباره سقط جنین های مکرر

حمله قلبی در زنانِ جوان شایع تر است

72 پزشک متخصص جدید در ایلام جذب شد

برای رفع تیغ ماهی در گلوی کودکان چه باید کرد؟

دیابت، سلامت یزدی ها را هدف قرار داد

ترکیبات ضد پیری جدید آلزایمر را هدف قرار می دهد

اختلالات تیرویید زنان را بیشتر گرفتار می کند

هر بیمه شده باید یک دفترچه درمانی داشته باشد

اگر فشار خون بالا دارید این سبزی را زیاد بخورید

از خواص لیمو شیرین بیشتر بدانید

5 آزمایش ضروری که زنان باید انجام دهند

دلیل درد در کلیه ها چیست؟

دلیل درد در کلیه ها چیست؟

لزوم تجویز درمان منحصر به فرد در بیماران دیابتی

288 کانون سلامت محله در مازندران فعال شد

کنگره بین المللی بیماریهای ریه در مشهد برگزار شد

واکنش شریعتمداری به 8 ماه ریاست بدون حکم «نوربخش»

چهار شگرد برای استفاده بهتر از عطر و ادوکلن

اختلالات تیرویید، زنان را بیشتر گرفتار می کند

9 هشدار که خبر از ام اس می دهد

غذاهایی فوق العاده برای جلوگیری از بیماری قلبی

مناطق شهری ایران در آستانه سونامی پیش دیابت

اختلالات تیرویید زنان را بیشتر گرفتار می کند

خواص بی نظیر روی برای سلامتی

فعالیت 28 پزشک متخصص و فوق تخصص در کلینیک تخصصی بیمارستان امام رضا

امراض پاییزی در راه است

فعالیت 21 پزشک متخصص و 7 فوق تخصص در کلینیک تخصصی بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد

دیابت؛ تلخ ترین شیرینی دنیا

بهره مندی 3هزار بیمار دیابتی از خدمات تخصصی در سبزوار

افزایش طول عمر ایرانیان و چالشی به نام پوکی استخوان

مصرف چای باعث تقویت استامینوفن می شود

ابداع ماده روان کننده با الهام از کرم خاکی

انجام 66 مورد پیوند قلب در 6 ماهه نخست سال جاری

سقط مکرر 2 تا 5 درصد زنان در سنین باروری

درمان ورم رحم و بواسیر رحم با کمک طب سنتی

سینوزیت و راه های درمان آن در یک نگاه

نقاط قوت و ضعف طرح تحول نظام سلامت

شهید بهشتی مخالف اجبار در آیین زندگی بود

مراقب باشید، تب مالت در کمین است!

چرا اضافه وزن به افسردگی منجر می شود؟

درمان یکی از عادت های ناپسند

استخدام پزشک مسئول فنی

کاهش تخلفات بهداشتی، هدف نهایی تعامل وزارت بهداشت و سازمان تعزیرات

کاهش قیمت دارو های بیماران پیوند

چهره افسرده عروس سلطنتی سوژه شد

پیام کنگره سلامت برای صلح باید به همه دنیا مخابره شود

چرا اضافه وزن به افسردگی منجر می شود؟

اینفوگرافی / سینوزیت و راه های درمان آن

نقاط قوت و ضعف طرح تحول نظام سلامت

نقاط قوت و ضعف طرح تحول نظام سلامت

اختلالات تیرویید زنان را بیشتر گرفتار می کند

خراسان شمالی کمبودی در زمینه داروی بیماران خاص ندارد

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای بر کاهش ریسک سرطان روده

مربیان مهدهای کودک درجه بندی می شوند

اهدا اعضاء بیمار مرگ مغزی در گچساران

بچه ها را بوس نکنید

سینوزیت و راه های درمان آن

روزجهانی دیابت و شش میلیون ایرانی مبتلا

بالاخره کلسترول تخم مرغ خوب است یا بد؟!/ نقش شیر در سرطان و پوکی استخوان!

استخدام پزشک متخصص اطفال

ذخایر دارویی در کشور چقدر است؟

یخ به جز خوردن 12 کاربرد جالب دارد!

افزایش امید برای درمان بیماران فلج مغزی با سلول های بنیادی

رابطه بداخلاقی و گرسنگی!

معجزه دلقک درمانی!

مضرات لیف زدن (کیسه کشیدن) / با پوست بدنتان مهربان باشید!

رابطه اضافه وزن و افسردگی

نکات طلایی برای کاهش فشار خون بالا

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد تأمین صددرصد «ید رادیواکتیو» در ایران/ استفاده از داروهای جدید در درمان دیابت

رییس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم ایران: راهکارهایی برای تشخیص و درمان پرکاری و کم کاری تیرویید

7 علامت نهفته حمله قلبی در زنان

زیبایی پوست صورت با مصرف صحیح گیاهان دارویی

استخدام پزشک متخصص پوست ومو

استخدام پزشک عمومی

نابینایی در کمین بیماران مبتلا به تیرویید

پزشک خانواده می تواند مشکلات مالی نظام سلامت را کنترل کند

چرا اضافه وزن به افسردگی منجر می شود؟

بیشترین تعداد دیابتی ها در کدام استان هستند؟

نقاط قوت و ضعف طرح تحول نظام سلامت

شیوع دیابت دربوشهر از میانگین کشور پایین تر است

اعزام ون های مناسب سازی شده به پاتوق معتادان

زباله؛ درد بی درمان در مازندران

زباله؛ درد بی درمان در مازندران