مطالب مرتبط:
زباله؛ دردبی درمان در مازندران
روش های درمان گلو درد / درمان سرماخوردگی در بارداری
یک غذای خوشمزه و درمان این همه درد
درمان «بیکاری» و «دندان درد»
درمان درد بی برقی و درد بی درمان صنعت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 16:252018-08-18پزشكي

زباله؛ درد بی درمان در مازندران


ـ زباله این روز ها پای ثابت دغدغه های مازندران است، در شهر های ساحلی و شهر هایی با جمعیت بالای 200 هزار نفر، دفن زباله ممنوع است، - اما در حال حاضر، در این استان زباله ها همچنان دفن می شوند؛ آن هم به صورت غیراصولی و غیربهداشتی.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از مازندران به نقل از ایسنا نورزاد سالاریان کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور با اشاره به اینکه دفن غیر اصولی وغیر علمی زباله و پسماندهای شهری،بحران آلودگی آب و خاک و هوا را به دنبال دارد، اظهار کرد: انتشار بیماری، ایجاد بوی بد و متعفن، چشم انداز زشت و نشست شیرابه آلودگی های شدید را در پی دارد.

وی با بیان این که بیماری هایی چون کزاز،حصبه، انگل های روده ای و اسهال خونی از جمله بیماری هایی هستند که از طریق مواد زائد جامد یا همان پسماند انتقال می یابند، تصریح کرد: بیماری هایی مانند سالمونلا،هاری،انگلی می تواند توسط جوندگان از جمله موش از راه مدفوع،ادرارو گزش موجب انتشار این بیماری ها در منطقه شود.

سالاریان آلودگی آب به لحاظ فلزات سنگین از جمله نیترات ها و آلودگی خاک به واسطه انتشار انواع باکتری ها و ویروس ها را بسیار نگران کننده در زندگی مردم دانست و افزود: بهترین روش جهت جلوگیری آلودگی ها،رعایت مسائل بهداشتی در محل تولید و جمع آوری سریع،حمل و نقل و دفن زباله است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: چنان چه جایگاه دفن زباله در مجاورت دریا و روی سفره های آب های زیرزمینی واقع شده باشد، حرکت شیرابه های سمی به سمت دریا و سفره های آب های زیرمینی باعث آلودگی و همچنین نفوذ گازهای تولید شده به داخل آب می شود.

کارشناس حوزه محیط زیست، آموزش خانوارها در طرح تفکیک زباله از مبدا را بهترین روش برای کاهش زباله دانست و یادآورشد: شهرداری رویان توسط رابطین بهداشت برای خانواهای منطقه رویان آموزش را شروع کرده تا مقدار زباله را کاهش دهد؛ زمانی که مقدار زباله کاهش یابد دردفن بهداشتی زباله هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

پسماند، طلای کثیفعباس بابایی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به این که پسماند مواد زائد از فعالیت انسانی که به اشکال مختلف در جامعه تولید می شود، اظهار کرد: حدود 170 سال است که روش های مختلفی برای مدیریت زباله در جهان اجرا می شود، اما متاسفانه در ایران به دلیل اقدام دیرتر،با پسماند رو به رو هستیم.

وی پسماند را طلای کثیف دانست و افزود: به دلیل نبود فرهنگ بازیافت زباله در کشور، تنها در حدود 20 درصد از زباله تولیدی بازیافت می شود؛ در شرایطی که می توان از طریق بازیافت زباله به درآمد خوبی دست پیدا کرد، این فرصت طلایی به تهدیدی برای محیط زیست کشور تبدیل شده است .

عقب ماندن ایران در تولید انرژی از گازهای زبالهرییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور در ادامه با اشاره به این که در کشور ما تفکیک از مبدا صورت نمی گیرد و یا بسیار ضعیف است، خاطرنشان کرد: هرچند تولید کمپوست از زباله های "تر" صورت می گیرد اما به دلیل بازیافت ضعیف و عدم پردازش آن، طیف عظیمی از زباله ها دپو می شود که اثراث فاجعه باری خواهد داشت.

بابایی با بیان اینکه در مراکز دفن زباله استاندارد هایی باید رعایت شود، اظهار کرد: وجود یک لایه نفوذ ناپذیری که مانع از انتقال شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی و خاک شود و همچنین لوله کشی برای دفع گاز متان حاصل از فعالیت باکتری هایی که در مراکز پسماند روی یکدیگر دپو می شوند از جمله اقدامات مهم در مراکز دفن زباله به شمار می رود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورها از گاز خارج شده از فعالیت باکتری ها در محل دفن زباله با انجام لوله کشی و جذب گازها در تولید انرژی استفاده بهینه صورت می گیرد که متاسفانه در ایران رعایت نمی شود.

زباله جوها ناقل انواع بیماریبابایی افراد زباله جو را خطری مهم برای سلامت جامعه دانست و افزود: زباله جوها به صورت غیرصولی در مراکز دفن به پراکنده کردن و جمع آوری و تفکیک زباله هایی چون شیشه، کاغذ و پلاستیک در محیطی که به شدت مستعد بیماری است مشغول فعالیت می شوند و این بیماری را به افراد خانواده و در نتیجه در جامعه انتشار می دهند.

وی با بیان اینکه عدم تفکیک پسماند و مخلوط زباله" تر و خشک" و دپو آن در یک جا پس از مدتی تولید شیرابه را به وجود می آورد،اظهار کرد: بارندگی و رطوبت هوا به افزایش حجم شیرابه ها کمک می کند و موجب آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی و مناطقی که در مجاورت رودخانه قراردارند می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور با اشاره به این که شیرابه ها که حامل مواد سمی و فلزات سنگین و آلودگی میکروبی هستند با وارد شدن به رودخانه ها باعث افزایش غلظت آب و غنی شدن آن می شود، تصریح کرد: اولین نتیجه مخلوط شدن شیرابه و آلودگی آب ها تلف شدن آبزیان است؛با ورود فلزات سنگین به آ های سطحی و زیر زمینی،آلوده شدن خاک و در پی آن محصولات کشاورزی را شاهد خواهیم بود.

بابایی در ادامه افزود: آلودگی هوا و تکثیر پشه و مگس و جوندگان ،سگ های ولگرد و کلاغ ها که هر کدام در نوع خود ناقل بیماری های خاص هستند و همچنین انتشار گازهای گلخانه ای از دیگر خطرات زباله در محل دفن آن است.

تولید 3 برابرمیانگین جهانی زباله توسط ایرانی هاوی با اشاره به اینکه در ایران 3 برابرمیانگین جهانی زباله تولید می شود،تصریح کرد: با تفکیک ، 50 درصد تولید زباله کاهش پیدا کرده و همچنین به مدیریت پسماند هم کمک می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور با بیان اینکه مدیریت پسماند در شهرها برعهده شهرداری ها و در روستاها بر عهده دهیاری و در مراکز بین شهر و روستا با بخشداری ها است، یادآورشد: مسائل و مشکلات جوامع دو طرفه است، هر دو طرف یعنی هم مردم و هم دولت باید برای رفع این معظل کمک کنند که البته نقش اصلی را دربحث زباله خود مردم ایفا می کنند.

کامیون های حمل زباله خود تولیدکننده آلودگیمحسن علیپور شهروند نوری در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه همه مردم برای زیباتر شدن شهر باید تلاش کنند ،اظهار کرد: مغازه داران، میوه فروشان و قصابی هایی که در سطح شهر هستند با رعایت نکات بهداشتی و نریختن زباله های خود در کنار سطل زباله در حالی که سطل بزرگ زباله موجود است می توانند یک قدم برای حفظ محیط زیست بردارند.

وی با بیان این که با تفکیک می توان به کمتر شدن زباله کمک کرد ،تصریح کرد: زباله هایی چون پلاستیک که میلیون سال طول می کشد تا تجزیه آن صورت گیرد،متاسفانه به وفور در جنگل ها و جاده های جنگلی دیده می شود که این خود باعث عدم جذب گردشگر و توریست می شود.

این شهروند یادآورشد: کامیون های حمل زباله زمانی که اقدام به پرس زباله های جمع آوری شده می کنند، حدود 10 لیتر شیرابه از آن خارج شده که کف خیابان ها را کثیف و با بوی بد و متعفن آلوده می کنند که باید برای رفع این معظل چاره ای اندیشیده شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زباله - بهداشت - پسماند - آلودگی - مازندران - بیماری - کارشناس - تولید - بهترین روش - محیط زیست - محیط - هایی - درمان - حفاظت محیط زیست - شهر های ساحلی - کاهش - بهترین - آموزش - منطقه - ایسنا - زیست - شبکه - زیرزمینی - کثیف - دریا - شهرداری - باکتری - مدیریت - انتقال - نیترات

آخرین اخبار سرویس:
اهدا کنندگان خون در برابر هپاتیت B در قزوین واکسینه می شوند

حال عمومی همه مجروحان بستری مساعد است

با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد تولید دارویی برای کاهش عوارض جانبی دیابت

کمبود تجهیزات پزشکی بیمارستانی رفع شده است

حال عمومی مجروحان حادثه تروریستی اهواز مساعد است

عوارض وحشتناک تنفس از راه دهان هنگام خواب

تفاوت ساختار مغز در مبتلایان به افسردگی و اختلال دوقطبی

تفاوت ساختار مغز در مبتلایان به افسردگی و اختلال دوقطبی

نگرانی از بومی شدن سالک در کاشمر و کوهسرخ

وقتی نام زن شاه اسم یک غذای خوشمزه می شود/ «جغور بغور» غذای ملی اسکاتلند+فیلم

سرماخوردگی را با آنتی بیوتیکی گیاهی از پا در آورید

وصله سیلیکونی فشار خون داخل بدن را اندازه می گیرد

طرز تهیه پیتزا فوری با نان تست

بهداشت مجاری ادراری را جدی بگیرید

انسان اولین سرماخوردگی را از این حیوان گرفته است!

افزایش اعتماد بیماران و خانواده هایشان به مراکز درمان اعتیاد

لزوم استفاده زائران کربلا از واکسن مننژیت و آنفولانزا

ارتباط گلبول های سفید خون در مغز و ریسک ابتلا به شیزوفرنی

وزیر بهداشت از فیزیوتراپیست ها عذرخواهی کند

یک توصیه تغذیه ای برای پیشگیری از سکته مغزی

اهمیت سرعت عمل و اخلاق مداری در کار اورژانس/ کاهش مدت رسیدگی به مصدومان

نگرانی از بومی شدن بیماری سالک در کاشمر و کوهسرخ

مغز مبتلایان به افسردگی و دوقطبی بزرگ تر است

تولید سلول های تخمک انسان با استفاده از سلول های خون

تولید اولین کرم ضد آفتاب خاویار پرونایس در شرکت داروسازی دکتر جهانگیر

طرز تهیه پاستیل / طرز تهیه پاستیل خانگی / طرز تهیه پاستیل کشدار

اصول تغذیه دانش آموزان در مدرسه/مغز کودکان را با صبحانه بیدار کنید

فواید عجیب ویتامین D از افزایش قدرت سالمندان تا پیشگیری از کوتاهی قد

دست بانوی کارگر املشی پیوند می شود

این 6 سبزی لاغرتان می کنند

تفاوت ساختار مغز در مبتلایان به افسردگی و اختلال دوقطبی

یک توصیه تغذیه ای برای پیشگیری از سکته مغزی

حرف هایی که هرگز نباید با پیام بگوییم

حال عمومی مصدومان حادثه تروریستی اهواز

112 کسبه آبیک از فروش دخانیات خودداری می کنند

ضربان و حال خوب را ببینید

غذاهایی که هوش کودک را بیشتر می کند

وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان ها/چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس ها

از کجا بفهمیم قد کودکمان مناسب است ؟

مصرف روزانه آسپرین به جای اینکه مفید باشد، ضرر دارد

هفت هزار و پنج واحد خون در بروجرد اهدا شد

طاعون نشخوارکنندگان کوچک، با بیشترین شیوع در میان دام های خراسان شمالی

مراکز غیر بهداشتی تهیه و توزیع موادغذایی شیراز بسته می شوند

بیماریهای اعصاب و روان، عوارض مصرف محرک ها و مخدرهای صنعتی

بیش از 136 هزار زن خانه دار تحت پوشش تامین اجتماعی

توسعه اورژانس ها در دستور کار

معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: مصرف گلوتن برای بیماران سلیاکی یک پرهیز جدی است

بنیان گذار جراحی عمومی و عضو فرهنگستان علوم پزشکی درگذشت

این 6 سبزی لاغرتان می کنند/ عادت هایی که برای سلامتی مضر هستند/ ترکیبات طلایی برای درمان «کم خونی»/ سیگار چه بلایی سر ویتامین های بدن می آورد

نظام سلامت ایران قابل رقابت با بسیاری از کشورهای صنعتی است

فیزیوتراپ ها از وزیر بهداشت به روحانی شکایت می کنند

توزیع دارو توسط بیمه ها دست دلالان را کوتاه می کند

بیماری های روانی از طریق والدین به جنین منتقل می شود؟

استفاده از دستاوردی جدید برای اعمال جراحی اصلاح استخوان

بیماریهای اعصاب و روان، عوارض مصرف محرک ها و مخدرهای صنعتی

ذبح بیش از 10 هزار دام با نظارت دامپزشکی انجام شد

نحوه پاک کردن لکه های عرق روی لباس

غذاهای مضر برای کبد چرب

امکانات به سبک دانشگاه فسا

ذبح بیش از 10 هزار دام با نظارت دامپزشکی انجام شد

کاهش وزن با سبزی های خوشمزه

پاکسازی پوست با زعفران دم کرده

حال عمومی همه مجروحان بستری مساعد است

ممنوعیت واردات و استفاده از دستگاه های برنزه کننده

وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان ها/چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس ها

برنامه وزارت بهداشت برای ورود برخی خدمات درمانی به آمبولانس ها

اصول تغذیه دانش آموزان در مدرسه/مغز کودکان را با صبحانه بیدار کنید

وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان ها/چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس ها

برخی اقلام دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک ترخیص شد

عیادت وزیر بهداشت از مجروحان حادثه تروریستی اهواز

وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان ها/چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس ها

استفاده از سفیدکننده قند در نان

روش هایی ساده برای ارتقا سلامت (فیلم)

مغز کودکان را با صبحانه بیدار کنید

112 کسبه آبیکی، آگاهانه از فروش مواد دخانی خودداری می کنند

مراقب این عفونت چشمی خطرناک باشید

اگر دنبال کاهش وزن هستید، بخوانید

فواید حیرت انگیز آب خیارشور که نمی دانستید

اگر مشکل آبریزش دارید بخوانید!

اهداکنندگان مستمر خون درگیلان رایگان واکسن هپاتیت ب می گیرند

اصول تغذیه دانش آموزان در مدرسه/مغز کودکان را با صبحانه بیدار کنید

برپایی بیمارستان صحرایی در خورمیز مهریز

اعزام اکیپ بسیج جامعه پزشکی به مناطق محروم استان

وجود 127 مرکز درمان سوءمصرف مواد مخدر در کرمانشاه/ بستری بیماران رشد 10 درصدی داشته است

شانزدهمین ایثار ماندگار سال 97 در یزد

وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان ها/چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس ها

همه پاسخ های جنجالی وزیر بهداشت

معاون درمان وزارت بهداشت مطرح کرد همکاری گمرک کشور در زمینه آزاد کردن تجهیزات پزشکی

اهداکنندگان مستمر خون درگیلان رایگان واکسن هپاتیت ب می گیرند

چگونه می توان روزانه یک کیلو لاغر شد ؟

اثر موادمخدر تا چند روز در بدن باقی می مانند؟

آمریکایی ها دروغ می گویند دارو تحریم نیست/از بحران عبور می کنیم

ناوگان بی سکان گردشگری سلامت در ایران

معاون درمان وزارت بهداشت: تنها 54 بیمارستان دولتی در کشور خدمات قلبی ارائه می دهند/ لزوم آغاز درمان بیماران قلبی از آمبولانس ها

برنامه وزارت بهداشت برای ورود برخی خدمات درمانی به آمبولانس ها

پای لنگ وزارت بهداشت در ماجرای نشت متادون

خوردن گردو چگونه روند پیر شدن را کوتاه می کند؟

ممنوعیت واردات و استفاده از دستگاه های برنزه کننده

اهدای 983 واحد خون در روز تاسوعا و عاشورا در هرمزگان

برنامه پنج ساله اورژانس نهایی شد/اورژانسی ها رتبه بندی می شوند

زباله؛ درد بی درمان در مازندران

زباله؛ درد بی درمان در مازندران