مطالب مرتبط:
مهر ماه ، موعد کنکور ثبت جهانی جنگل هیرکانی شد
جنگل های هیرکانی به بالگرد نیاز دارد
چگونه جنگل هیرکانی از یخبندان بزرگ در امان ماند؟
ارزیابی کمی و کیفی جنگل های هیرکانی برای به دست آوردن اطلاعات به روز
جنگل هیرکانی آماده ثبت جهانی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 16:002018-08-18اجتماعي

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی


ایرنا- مسیر یک جاده با دشت هایی که تکه تکه زرد و سبز دیده می شوند به شوق دیدن سدی در قلب جنگل های هیرکانی یک روز خاطره انگیز را به همراه می اورد.

- به فاصله اندکی از شهر بابل، مزارع برنج تا چشم کار می کند در برابر دیدگان تو قرار دارد، مزارعی که اینک حتی به تپه های متصل به جنگل کشیده شدند.

تپه های کم ارتفاع با درختانی تک تک و جدا از هم به مزارع تبدیل شدند به چشم می ایند، تپه هایی که در سالهای نه چندان دور جنگل های انبوه بودند.

مسیر 40 کیلومتری تا سد البرز از جلگه تا جنگل و کوه در پی سرسبزی جاده، طبیعت زنده و حاصلخیز به سرعت پیموده می شود و زمانی برای درنگ به حاشیه نیست که اگر دست هایی زخمی بر ان نمی زد، زییابیها دوچندان می شد.

کارگاههای نامرتبط، تعویض روغنی ها، تراشکاریها و ساختمانهای بدمنظر تا امده در کنار حاشیه جاده، هر چند خط نازییایی را بر صورت این جاده می زند اما همه این مناظر در برابر طبیعت سبز منطقه زانو می زند و در شوق دیدن سدی در عمق کوه و جنگل، نادیده گرفته می شود.

سد خاکی البرز با ارتفاع 75 متر و به طول تاج 838 متر با حجم مخزنی 150 میلیون مترمکعب در دهستان لفور سوادکوه در محل اتصال سه رودخانه کارسنگ رود، آذر رود و اسکلیم رود که جمعا در پایین دست رودخانه بابلرود را تشکیل می دهند، واقع است.

هر چند عملیات اجرایی سد البرز در سال 1374 آغاز شده بود اما 15 سال بعد یعنی در سال 89 با صرف هزینه حدود 300 میلیارد تومانی به بهره برداری رسید و بدین طریق آب 54 هزار هکتار اراضی 220 روستا و اب شرب 650 هزار نفر از جمعیت شهرهای بابل، بابلسر، قائمشهر و جویبار تامین می شود.

زییایی های سد البرز و جاده نسبتا تنگ مسیر ان که در برخی جاها شانه خاکی ندارد در کنار زییاییهای طبیعی برای هر بیننده وجد اور و خاطره انگیز است.

رودخانه بابلرود که همچون ماری پر خط وخال در مسیر به زییاییهای ان می افزاید ، اینک در ناسازگاری انسان و طبیعت در برخی مواقع جیره ابی دارد، تلخ اور است اما رنگ به رنگ شدن مسیر فرصت تمرکز نمی دهد.

پس از گذشت چند تپه و روستا اینک در جلویت کوهی نمایان می شود از کمرکش کوه با فشار به پدال گاز ماشین رد می شوید و در نوک قلعه ، تنگه ناشی از اتصال سه رودخانه و سد البرز با همه زیبابیهای طبیعت اطراف نمایان می شود.

اینک جنگل ، کوه و چند رودخانه پر اب دست به دست هم دادند تا مناظری که هرگز پیش از ان ندیده بودید را یک جا ببینید.

اینجا دیگر دست انسان کمتر توانسته تغییر ایجاد کند، جز سدی پر اب که در درون ذهن ادمی دخیل در بطن طبیعت شده و چندان ناموزون به نظر نمی رسد.

طبیعت نیز اینجا همه داشته های خود را بی منت تقدیم می کند، درختان تمشک ، آلوچه وحشی، انار ترش ، گردو و چندین میوه فصلی بوفور یافت می شود که به رایگان در اختیار مسافران است.

اسمان صاف است تا دور و دستها ردیف به ردیف درختان سبز رنگ دیده می شود که زیبایهای منطقه را دوچندان می کند و اینکه باید این طبیعت و این فرصتها را قدر بدانیم ، چراکه در پایین دست جا به جا هجوم به طبیعت دیده می شود و تکه های سیاه و زرد نشان از ویلا و ساختمان دارد.

در مسیر عبور به سد در جای جای طبیعت جنگلی وجود صدها خانه و ویلا به صورت ناموزون و تک تک که نشان از دست اندازی به طبیعت چه به صور مجاز یا غیرمجاز است، ناراحت کننده بوده و این سوال مطرح می شود که در درون همه این خانه ها ادمها زندگی می کنند.

ماشین را در کنار یک تپه جنگلی پارک کرده و برای پرسیدن ادرسی با یک روستایی گپ و گفت وگو داشتم و او به نظر 70 سال می رسید از هجوم خوش نشینان به مناطق جنگلی و یا اراضی باغی برای خرید زمین و تبدیل به ویلا گله داشته و وضعیت موجود را نگران کننده دانسته است.

وی گفت: چراغ بسیاری از این ویلاها تنها چند روز از سال روشن می شود و هم اسراف است که زمین حاصلخیزی از بین می رود و هم اینکه کسی از ان استفاده نمی کند.

جدا از ان این روستایی سرد و گرم چشیده نگران رسوخ فرهنگ مصرفی است که هویت روستایی و کار و تلاش را از بین می برد.

سد البرز و مناطق جنگلی اطراف ان با تپه ماهورهای سبزرنگ بی اندازه زیبا است و می تواند ساعتها یا روزها برای انسانهای خسته از زندگی شهری فرصتی برای تجدید قوا باشد اما به گفته کارشناسان باید با مطالعه دقیق و ایجاد طرحهای گردشگری هم فرصت استفاده همه از این امکانات را فراهم اورد و هم مانع از تخریب طبیعت اطراف ان شد.

ایجاد چند هتل جنگلی که محیط کمتری( شاید 20 تا 30 هکتار ) را تخریب می کند بهتر است تا هزاران ویلایی که صدها میلیارد تومان برای ساخت ان هزینه می شود ، صدها هکتار جنگل را به نحوی تخریب می کند و محیط گسترش یافته بیشتری برای رسوخ فرهنگ مصرفی دارد.

خرید ملک برای سرمایه ، ساخت ویلا برای ارزش افزوده بیشتر و سرمایه گذاری بی پروا طبیعت مازندران را در هم می پیچید و اگر به سرعت نجنبیم همین اندک جنگل زییایی که باید غنیمت شمرده شود از بین می رود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران به خبرنگار ایرنا گفت: متولی طرح گردشگری سدهای مازندران شرکت آب منطقه ای است و مجوز واگذاری طرح گردشگری سد البرز را انها صادر می کنند.

مهران حسنی بیان داشت : اداره کل میراث مازندران آمادگی دارد به تمامی طرح های بوم گردی که قابلیت اقتصادی داشته باشد به خصوص در مناطق زیبای اطراف سد البرز و لفور تسهیلات 6 درصدی اهدا کند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت : در ارائه تسهیلات هیچ محدودیتی وجود ندارد و آن چیزی که مهم است طرح باید توجیه فنی و اقتصادی بوم گردی داشته باشد.

ابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران نیز به خبرنگار ایرنا گفت : طرح گردشگری سد البرز تهیه شده و به تصویب کارگروه گردشگری استان رسیده و تمام تلاش ما این است که بزودی با واگذاری این طرح به بخش خصوصی گام های مثبت برای جذب گردشگر صورت گیرد.

وی افزود : با اجرای طرح گردشگری در سد البرز تاسیسات اقامتی ، تفریحی ، سیاحتی و پذیرایی در محوطه سد البرز بنا می شود که مسافران و گردشگران می توانند از این امکانات استفاده کنند.

یخکشی گفت: مازندران دارای 10 سد است که در تلاش هستیم طرح گردشگری تمامی این سدها را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی بیان داشت : در حال حاضر طرح گردشکری سه سد مازندران به نام های سد شهید رجایی ساری ، سد سنبل رود شیرگاه و سد برنجستانک به بخش خصوصی واگذار شد و بقیه سدها نیز به ترتیب واگذار خواهد شد.

مسیر جاده سد البرز باریک( شاید غنمیت باشد) است و برخی جاها حتی شانه خالی ندارد و به همین خاطر ترافیک و تصادف در این مسیر زیاد است.

دهیار روستای قرآن تالار بابل کنار به خبرنگار ایرنا گفت : ترافیک پایان هفته در روستای قرآن تالار و روستاهای همجوار مسیر سد البرز بسیار شدید است تا جایی که در یک مسیر 4 کیلومتری از سه راه شیردارکلا تا پل قرآن تالار 4 الی 5 ساعت ترافیک ایجاد می شود که برای بومیان این روستاها نیز بسیار آزار دهنده است.

جعفر فرهادی بیان داشت: همه ما به ظرفیت های گردشگری آگاهی داریم اما این امر نباید زندگی عادی مردم بومی را با چالش جدی روبرو کند.

وی گفت: جاده های چهار روستای شیردارکلا ، گونه کلا ، سید کلا و قرآن تالار نه تنها تعریض نشده بلکه جاده فاقد شانه خاکی است که این امر مشکل ترافیک و تردد را برای بومی ها حادتر کرده است.

فرهادی اظهار داشت: در صورت بروز مشکلاتی همچون تصادف، خرابی ماشین و یا هر حادثه دیگر برای بومیان منطقه ماشین های امداد رسان به دشواری می توانند خود را به محل حادثه برسانند و این ترافیک سنگین بسیار برای ما آزار دهنده شد.

رییس اداره راه و شهرسازی بابل در این باره گفت: طرح تعریض جاده چهار روستای بابل متصل به منطقه سد البرز سوادکوه که شاهد ترافیک سنگین هستیم نیازمند 80 میلیارد ریال اعتبار است.

حنظله تقی پور بیان داشت: تعریض جاده اصلی این چهار روستا که کوهستانی است نیاز به کار بیشتر و تملک زمین دارد که تحقق آن با اعتبارات اندک شهرستانی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در حال رایزنی با نمایندگان مجلس می باشیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت آنها اعتبارات ملی برای این طرح مهم را اخذ کنیم تا عملیات اجرایی آن آغاز شود.


کلید واژه ها: رودخانه - البرز - طبیعت - جنگل - خاطره انگیز - جاده - هایی - انسان - روستا - حاشیه - قائمشهر - سوادکوه - میلیارد - دهستان - جویبار - طبیعی - منطقه - تمرکز - تامین - همراه - ماشین - جمعیت - هزینه - صورت - زنده - قلعه - برنج - زانو - چگینی

آخرین اخبار سرویس:
کاروان زنان بنی اسد در قزوین

ارتقای کیفیت آموزشی مورد توجه مسئولان باشد

هشدار هواشناسی به پایتخت نشین ها

عکس/ اولین برف پاییزی بر قامت توچال

مهربانی مهر؛ خیر جمعی می تواند ایرانی بهتر را به ارمغان آورد

وضعیت ترافیکی شامگاهی معابر تهران در اول مهرماه

زنگ مهر در مدارس چهارمحال و بختیاری نواخته شد

غروب خورشید در ورنازا + عکس

تا 6 سال آینده دانش آموزان به 16 میلیون می رسند/یکی از چالش های آموزش و پرورش، کمبود نیروی انسانی است

سرودی که یاداور کودک آزاری ساختاری یک نسل است

تصاویر/ دیدار نود ارومیه و اکسین البرز

اجرای گشت های پیاده پلیس در اطراف مدارس استان البرز

Close Up - یکم مهرماه نود و هفت

درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با یک تخلف

رسوبات کارخانه ید گلستان توسط سازمان انرژی اتمی کنترل می شود

طاها اقدامی شهید خردسال اهواز جهانی شد ! + عکس

زنگ اول،بوی ماه مهر در تبریز

مراسم زنگ نماز در دبیرستان عفتیه تبریز

وقتی المیرا شریفی کلاس اول بود ! + عکس

دانش آموزان از شهدا چه می دانند؟

تصاویر/ آموزش غواصی به زنان عربستانی

آموزش و پرورش در پیشرفت کشور نقش مؤثر و تعیین کننده ای دارد

هشدار هواشناسی به پایتخت نشین ها

ادارات و مدارس خوزستان فردا تعطیل اعلام شد

گذر از گردنه حافظه محوری مدارس نیازمند حمایت خانواده هاست

شما این درِ 200 ساله را ندیدید؟ + عکس

تنها مرکز یادگیری محلی خراسان شمالی خصوصی می شود

تعهد تهران و ژاپن برای کاهش آلودگی هوا

زنگ مهر در قلب پایتخت نواخته شد

چشم انتظاری و صبوری

والدین آشخانه ای خواستار جداسازی دانش آموزان 2 مدرسه شدند

فعال شدن دومین آتشفشان گلی بزرگ جهان در حومه باکو

وعده وزیر آموزش و پرورش درباره امنیت سرویس مدارس | زنان راننده سرویس دختران شوند

والدین آشخانه ای خواستار جداسازی دانش آموزان 2 مدرسه شدند

مهر با عطر درس و مشق و مدرسه

فعالیت نخستین سامانه سرد پاییزی تا چهارشنبه در گلستان

خاطرهٔ تلخ وزیر آموزش وپرورش از تنبیه شدن در مدرسه !

نواختن زنگ مهر در زنجان

آذربایجان شرقی عاری از بیماری آنفلوآنزای پرندگان است

فردا، دوشنبه تعطیل است

رونمایی از سامانه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی

محورهای ارتباطی ایلام برای تردد زائران اربعین آماده است

آذربایجان شرقی عاری از بیماری آنفلوآنزای پرندگان است

محورهای ارتباطی ایلام برای تردد زائران اربعین آماده است

محورهای ارتباطی ایلام برای تردد زائران اربعین آماده است

جدیدترین انواع کاردستی جشن الفبا

محورهای ارتباطی ایلام برای تردد زائران اربعین آماده است

زنگ مهر،ایثار و مقاومت

ادارات و مدارس خوزستان فردا تعطیل اعلام شد

9 هزار دانش آموز چرداولی سال تحصیلی را آغاز کردند

وضعیت ترافیکی شامگاهی معابر تهران در اول مهرماه

9 هزار دانش آموز چرداولی سال تحصیلی را آغاز کردند

کلاس اولی ها

ادارات و مدارس خوزستان دوشنبه تعطیل اعلام شد

وضعیت ترافیکی شامگاهی معابر تهران در اول مهرماه

وضعیت ترافیکی شامگاهی معابر تهران در اول مهرماه

هدیه عجیب شهردار تهران به دانش آموزان +تصاویر

پلیس مدرسه چه وظایفی دارد؟

13 هزار خادم اربعین حسینی در مرز شلمچه مستقر می شوند

سایت گردشگری در روستای آقابابای قزوین احداث می شود

نصب 11 نماد ویژه محرم در اردبیل/نمایش آیین های عزاداری با «المان»

تعطیلی نوبت صبح مدارس مسیر تشییع شهدا در اهواز

چه کشورهایی بالاترین ساعات تدریس را به خود اختصاص داده اند؟ +اینفوگرافی

سایت گردشگری در روستای آقابابای قزوین احداث می شود

نماز جماعت دانش آموزان در اولین روز مدرسه+ فیلم

زنگ مهر و ایثار در مدارس شهرستان رباط کریم

سال تحصیلی جدید در سوریه متفاوت از سالهای قبل

سایت گردشگری در روستای آقابابای قزوین احداث می شود

وضعیت ترافیکی شامگاهی معابر تهران در اول مهرماه

هدیه های جالب شهردار تهران به دانش آموزان ! + عکس

آبرسانی دستی به حیات وحش مراکان ادامه می یابد

پنج درصد دانش آموزان لرستانی عضو کانون پرورش فکری هستند

مسجد ثامن الحجج کوی امام رضا از این پس مدرسه هم است.

آبرسانی دستی به حیات وحش مراکان ادامه می یابد

پنج درصد دانش آموزان لرستانی عضو کانون پرورش فکری هستند

افتتاح مدرسه سه کلاسه در میمند

وقتی حیوانات عکاس می شوند! +تصاویر

دوره تخصصی تربیت مربی کودک در خوی برگزار شد

استخدام کارشناس فنی رشته تحصیلی مهندسی مکانیک در سعادت آباد

توزیع 150 هزار بسته تحصیلی میان دانش آموزان محروم سراسر کشور

برگزاری یادوراه شهدای دانش آموز در یاسوج

جو ناپایدار تا سه روز آینده

نگرانی نظام استکبار جهانی از اجرای سند تحول آموزش و پرورش

15درصد هوای امسال تهران در آلودگی گذشت

سطحی نگری تا کی؟/ «آیینه قرآن شو»

حمایت تحصیلی بیش از 30هزار دانش آموز در تهران و شهرهای مرزی

زنگ مهر وایثاردر مجتمع اموزشی ثارالله کرمان

مهارت آموزی در محیط کار واقعی را در برنامه های اشتغال

اولین روز مدرسه / تصاویر

طرح ارتقاء امنیت در البرز اجرا می شود

سرویس بهداشتی برخی از مدارس به تعمیر نیازمند است تخصیص اعتبار بازسازی از طرف مدیریت شهری

تعطیلی مدارس در مسیر تشییع پیکر شهداء

رکاب زنان مشهدی به اردبیل رسیدند

رکاب زنان مشهدی به اردبیل رسیدند

طرح ارتقاء امنیت در البرز اجرا می شود

سرویس بهداشتی برخی از مدارس به تعمیر نیازمند است/تخصیص اعتبار بازسازی از طرف مدیریت شهری

اجرای طرح همیار پلیس در استان بوشهر آغاز شد

اجرای طرح همیار پلیس در استان بوشهر آغاز شد

بازگشایی مدارس در پایتخت

این سرباز فداکار در حمله تروریستی اهواز را شناسایی کنید +تصاویر

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی