مطالب مرتبط:
درباره مهرداد پهلبد/ داماد صوری دربار! +عکس
گفتگو با کامبیز مهدی زاده فرساد، داماد روحانی + عکس
داماد صوری دربار+عکس
تصاویری هولناک از لحظه بدرقه عروس و داماد در شب عروسی + عکس ها
مرگ دلخراش داماد و 12 مهمانش در روز عروسی+ عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 14:322018-08-18سياسي

داماد صوری دربار! + عکس


با توجه به اینکه پهلبد سال ها مغضوب محمدرضا پهلوی بود، پس از گذشت چند سال با وساطت ملکه مادر و شمس، مدارج ترقی را سریعاً طی کرد.

پهلبد که یک ویلن زن ساده بود، - بعد از ازدواج با شمس، در سال 1330 به ریاست اداره کل هنر های زیبای کشور منصوب شد.

این ریاست ادامه داشت تا آنکه در سال 1342 حسنعلی منصور تشکیل کابینه داد.

در این دوره محمدرضا پهلوی برای آنکه از نظر مالی کمکی به خواهر کرده باشد، وزارت فرهنگ و هنر را به مهرداد پهلبد بخشید در روز هایی که بر ما گذشت، خبر درگذشت مهرداد پهلبد (عزت الله مین باشیان) در سن 103 سالگی در ایالت کالیفرنیای امریکا منتشر شد و بازخوانی کارنامه وی، بار دیگر در اولویت تاریخ نگاران دوران پهلوی قرار گرفت.

از منظر این قلم، پهلبد نمونه ای مناسب و درخور شناخت برای پی بردن به حال و احوال وابستگان به دربار پهلوی است.

جماعتی که بدون امتیاز چندانی بر همگنان خود و بر حسب تصادف، به ناگاه بر جایگاه ها و مناصب مهم تسلط یافتند و عمری از مواهب آن برخوردار گشتند.

امید می برم آنچه در پی می آید، برای پژوهندگان به ویژه نسل جوان، مفید آید.

رضاخان در سال 1319 وقتی دخترانش به سن ازدواج رسیدند، تصمیم گرفت برای ایشان همسری برگزیند.

ارتشبد حسین فردوست در خاطراتش می نویسد: موقعی که رضا خان تصمیم گرفت شمس و اشرف را شوهر دهد، فریدون جم دانشجوی دانشکده افسری فرانسه (سن سیر) بود و علی قوام در انگلیس (کمبریج) دوره می دید.

در ظرف یک هفته عقد و عروسی انجام شد و فریدون و علی هر دو به دانشکده افسری اعزام شدند.

جم به سال دوم رفت، چون قبلاً یک سال در سن سیر بود و قوام به سال اول معرفی شد همکلاس من و محمدرضا شد.

او فردی کم هوش بود.

شمس و اشرف که در زمان رضا خان جرئت نداشتند حرف طلاق را بزنند تا مرگ رضا، با آن ها زندگی کردند و پس از فوت او هر دو طلاق گرفتند.

" هر دو ازدواج بدون میل و خواسته شمس و اشرف صورت گرفت، اما، چون شمس خاطرش در میان خانواده عزیزتر بود به علت کوتاهی قد و بدی چهره علی قوام نپذیرفت که با وی ازدواج کند؛ بنابراین فریدون جم به عقد شمس الملوک و علی قوام به عقد اشرف الملوک درآمدند.

در همین رابطه ثریا اسفندیاری در خاطرات خود می نویسد: واقعیت این است که اشرف فرزند نورچشمی والدینش نبود و رضا شاه پیر، شمس را بیشتر دوست می داشت و گاه به گاه محبت پدرانه اش را به او عنایت می کرد و من اطمینان دارم ماجرایی که در زیر بازگو می کنم عین واقعیت است: وقتی شمس و اشرف به سن ازدواج رسیدند رضا شاه آن دو را به اتاق کارش احضار کرد و در آنجا دو مرد جوان را به آن ها معرفی کرد و گفت: این ها شوهران شما هستند، انشاءالله به پای هم پیر بشوید.

این دو علی قوام و جم بودند.

قرار این بود که شمس با علی قوام و اشرف با جم ازدواج کند.

شب قبل از عقدکنان، شمس پیش رضا خان می رود و می گوید: من از این جم بیشتر خوشم می آید، اگر اجازه بفرمایید به جای علی قوام زن او بشوم! رضا شاه جواب می دهد: البته، هیچ عیبی ندارد، هر کاری شدنی است! اشرف در آخرین لحظه مجبور شد تسلیم هوس خواهر بزرگ تر شود با این حال شمس از همان ابتدا به دلایل نامشخصی از همسرش فریدون جم خوشش نمی آمد و درگیری های بسیاری با وی داشت.

بعد از واقعه شهریور 1320 که رضا خان مجبور به خروج از کشور شد باز هم مشاهداتی از درگیری شمس و همسرش وجود دارد.

مشفق کاظمی دیپلمات ایرانی که در مصر به سر می برد، می گوید: دو نفر بزرگ از ژوهانسبورگ به قاهره آمدند، ولی با هم اختلاف و درگیری داشتند.

مقصود وی از دو بزرگ فریدون جم و شمس پهلوی است.

مخبر السلطنه هدایت نیز در خصوص سفارشی بودن ازدواج دختران رضا خان به شوخی می گوید: شنیده ام که این ها (داماد های رضا خان) در اتومبیل کنار راننده می نشینند و علیاحضرت ها در صندلی عقب! البته گفته می شود به خاطر اختلافات شمس و اشرف، رضا خان دستور داده بود که داماد ها در صندلی جلوی اتومبیل ها بنشینند.

نهایتاً با مرگ رضا خان در سال 1323 اشرف از علی قوام طلاق می گیرد و با کمک شمس با احمد مصطفی شفیق، خلبان نیروی هوایی غیرنظامی مصر بدون اجازه محمد رضا پهلوی در قاهره ازدواج می کند.

ازدواج مشروط! با ازدواج اشرف پهلوی، شمس که سال ها با فریدون جم اختلاف داشته نیز طلاق می گیرد و با عزت الله مین باشیان (پسرخاله اش) که در دربار تدریس موسیقی می کرده در سال 1324 ازدواج می کند.

عزت الله مین باشیان پس از ازدواج اجباراً نام خود را به مهرداد پهلبد تغییر می دهد و نامی هم سنگ با پهلوی ها می یابد.

داماد تازه وارد و شاه محمدرضا پهلوی ابتدا زیر بار ازدواج مهرداد پهلبد با خواهرش شمس نمی رفت و درست نمی دانست که خواهرانش یکی یکی طلاق بگیرند و مجددا ازدواج کنند.

هر چند در نهایت پذیرفت، اما برای ازدواج مین باشیان و شمس شرطی معین نمود که عزت الله از مادرش جدا شود! البته این شرط در خصوص ازدواج اول شمس هم رخ داده بود.

ملکه توران امیر سلیمانی در خاطراتش می نویسد: .

فریدون جم هر چند از این ازدواج راضی نبود، اما به خاطر شمس با خانواده اش قطع رابطه کرد.

روزی خانم جم به من گفت: فلانی دیدید فریدون با من چگونه رفتار کرد؟ به این زودی ما بد شده ایم و ما را فراموش نمودند.

گفتم: من جهت را می دانم شمس اخلاقش آن است که علاقه به هر کس دارد، میل دارد دیگر او با هیچ کس حتی پدر و مادرش هم صحبت نکند.

زندگی ناگزیر در قاهره عدم رضایت محمدرضا پهلوی با ازدواج شمس سبب شد مهرداد پهلبد به عنوان تحصیل برای مدتی عازم مصر شود و این دو مدتی را در قاهره زندگی کنند.

از آنجا که پدر فریدون جم یعنی محمود جم سفیر ایران در مصر بود بابت دلخوری ای که از جدایی شمس با پسرش داشت و پهلبد را در این ماجرا مقصر می دانست درصدد آزار پهلبد برآمد.

متن دو نامه محمود جم گویای این موضوع است.

* متن نامه اول محمود جم به وزارت امور خارجه: سفارت کبرای شاهنشاهی ایران قاهره وزارت امور خارجه عزت الله مین باشیان با گذرنامه جعلی به اسم مهرداد پهلبد قصد مسافرت به امریکا دارد، چون مشکلاتی پیش آمد به تهران مراجعت نمود.

این گذرنامه تحت نمره 514 در تاریخ 16/8/23 در تهران صادر شده است شماره عمومی گذرنامه HI.

100 است.

گذرنامه محل تولد را دماوند در سال 1294 ذکر می کند.

تصور می شود تاریخ و محل تولد هم صحیح نباشد و برای فرار از نظام وظیفه و گرفتن گذرنامه بوده است.

به هر حال، چون مطابق قانون مکلف به عرض گزارش بود اطلاعاً زحمت افزا گردید.

سفیرکبیر محمود جم * متن نامه دوم سفیر کبیر ایران به محمدرضا پهلوی: قاهره هشتم دی 1323 پیشگاه اعلیحضرت همایون شاهنشاهی دستخط مبارک مورخه 26 آذر که به افتخار فدوی شرف صدور یافته بود توسط پست سفارت انگلیس زیارت و باعث بسی مباحات [مباهات]گردید.

دستخط راجع به والاحضرت شمس را فوراً به فلسطین فرستادم که خدمتشان تقدیم گردد.

امّا راجع به عزت الله مین باشیان که امر فرمودند: از مسافرت نامبرده به آمریکا به مصلحتی جلوگیری شود.

نظر به اینکه ایشان به اسم جعلی مهرداد پهلبد به قاهره آمده بود مدتی پیدا کردن او طول کشید.

بالاخره معلوم شد در یک پانسیونی در معادی در ده کیلومتری قاهره منزل نموده است.

به هر حال مشارٌالیه را به سفارت احضار و اوامر مبارک را ابلاغ، هر طوری بود مشارٌالیه را حاضر به مراجعت ایران نموده هفتم دی با راه آهن به فلسطین حرکت نمودند.

عجب این است که پنجم دی از احمد شفیق و والاحضرت اشرف سراغ مین باشیان را گرفتم؛ هر دو اظهار بی اطلاعی نمودند در صورتی که مین باشیان شب و روز در منزل ایشان بوده است.

باری از رسیدگی به گذرنامه معلوم گردید که به معرفی خواجه نوری از شهربانی تهران گذرنامه به اسم مهرداد پهلبد متولد دماوند تحصیل و از سفارت مصر و انگلیس، عراق و فرانسه هم به عنوان این که پهلبد جزو سویت علیاحضرت ملکه است روادید گرفته به قاهره آمده و در معادی منزل کرده است.

والاحضرت اشرف پس از فاش شدن مطلب وصول امر مبارک را با تلفن به عرض علیاحضرت ملکه، که فلسطین تشریف دارند، رسانده بود.

علیاحضرت با تلفن به فدوی فرمودند که مین باشیان برای معالجه آمده ایشان را به فلسطین بفرستم که همراه خودشان تهران ببرند.

خلاصه جریان امر به نحوی است که از شرف عرض می گذرد.

مسافرت تقریباً تمام اعضای خاندان سلطنت به قاهره تأثیر بدی نموده، شهرت داده اند که به واسطه بدی وضع سیاسی ایران همه درصدد فرار هستند؛ البته این اراجیف تکذیب شده است.

فدوی دولتخواه، محمود جم تبار خانوادگی مهرداد پهلبد (عزت الله مین باشیان) در خانواده ای اهل موسیقی، اما نظامی متولد شد.

خانواده مین باشیان از اهالی گرجستان شوروی بودند که اکنون جورجیای روسیه نامیده می شود.

پدرش سرتیپ نصر الله مین باشیان معروف به نصرالسلطان موسیقیدان و رییس اداره موزیک و مادرش عالمتاج آیرملو سومین خواهر تاج الملوک (دومین همسر رضا خان) بود.

پدر بزرگ مهرداد پهلبد، غلامرضا خان مین باشیان معروف به سالار معزز از نخستین کسانی است که موسیقی ایرانی را به نت اروپایی نوشت و انتشار داد.

وی همچنین آهنگساز سرود سلامتی دولت علیه ایران (سرود ملی ایران در آغاز مشروطه) نیز می باشد.

نصر الله مین باشیان پدر پهلبد نیز آهنگساز سرود عروسی محمدرضا پهلوی و فوزیه است.

اما برادرش ارتشبد فتح الله مین باشیان نیز از فرماندهان نیروی زمینی بود که در اعدام بهمن قشقایی، جوانی که علیه رژیم پهلوی قیام کرد، نقش داشت.

گذران در امریکا پس از اخراج پس از آنکه مصدق خانواده سلطنتی را به خاطر دخالت هایشان از کشور اخراج کرد شمس پهلوی به همراه همسرش پهلبد از سال 1330 به امریکا رفته و در آنجا خانه ای اجاره کردند.

در این سفر شمس به همراه ملکه مادر 110 تخته قالی نفیس همراه خود به امریکا می برند.

اسناد این مسئله و مکاتباتی که میان گمرک امریکا و دربار رد و بدل شده است و همچنین نامه هایی از پهلبد و ابراز نگرانی هایش امروزه در مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر موجود است.

در این دوره مصدق هر ماه 700 دلار برای گذران زندگی آن ها به امریکا می فرستاد.

البته نگاه مصدق به شمس به خاطر آنکه در سیاست دخالت نمی کرد، بسیار مثبت بود.

حتی وقتی در 25 مرداد 1332 به مدت پنج روز محمدرضا پهلوی کشور را ترک کرد شمس تلگرافی به مصدق نوشت که آیا حقوق مرا قطع می کنید یا نه که مصدق با نهایت احترام پاسخ می دهد: نه خیر حقوق شما را پرداخت می کنیم.

مطمئن باشید! باید اذعان کرد که شمس همچون اشرف آلوده به فساد نبود، اما جنون جمع آوری ثروت و ملک داشت.

البته شمس و اشرف هر دو بر خلاف نص قانون اساسی که اعلام کرده برادران، خواهران، عمو ها و بنی اعمام شاه نباید دخالتی در کار های اداری داشته باشند در این امور دخالت می کردند.

به عنوان مثال پس از آنکه در سال 1303 جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران (معادل هلال احمر) تأسیس می شود و سلطنت قاجار به هم می خورد و رضا شاه مسئولیت این جمعیت را به ملکه مادر می دهد، ملکه مادر به علت نداشتن سواد مسئولیت این جمعیت را به شمس الملوک واگذار می کند.

از این روی شمس سرپرست عالی جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران می شود.

این جمعیت علاوه بر فعالیت های مثبتش عایداتی هم داشت و منبع درآمدی برای خواهر شاه بود.

شمس تا پایان عمر رژیم پهلوی ریاست عالیه این جمعیت را عهده دار بود.

تغییر دین به تبع همسر شمس که از زمان حیات پدر به مسیحیت علاقه داشت، پس از ازدواج با مهرداد پهلبد و در دوران اقامت در امریکا تغییر مذهب داد و به آیین کاتولیک گروید.

اسدالله علم در خاطرات خود می نویسد: برنامه سفر شمس به رم و واتیکان را تقدیم کردم، شاه آن را تأیید کرد به شرط اینکه والاحضرت درباره ملاقاتش با پاپ زیاد سر و صدا راه نیندازد.

البته شمس فراتر از تغییر دین به عنوان یک میسیونر مذهبی فعالیت می کرد و حتی در سال 1352 کلیسای اختصاصی نیز در ملک خود در مهرشهر کرج احداث کرد.

اسدالله علم در این رابطه می نویسد: به شاه گفتم این مسئله ساخت کلیسا در یک کشور اسلامی درست نیست.

این کلیسا از بیرون کاخ دیده می شود! عزت الله مین باشیان و فرزندانشان شهباز، شهیار و شهرآزاد نیز به پیروی از شمس به آیین مسیحیت گرویدند.

مناصبی که پس وساطت آمدند! با توجه به اینکه پهلبد سال ها مغضوب محمدرضا پهلوی بود، پس از گذشت چند سال با وساطت ملکه مادر و شمس، مدارج ترقی را سریعاً طی کرد.

پهلبد که یک ویلن زن ساده بود، بعد از ازدواج با شمس، در سال 1330 به ریاست اداره کل هنر های زیبای کشور منصوب شد.

در این اداره امور مربوط به موسیقی، نقاشی، مینیاتور، کاشی کاری و.

تحت نظارت مهرداد پهلبد قرار گرفت.

این ریاست ادامه داشت تا آنکه در سال 1342 حسنعلی منصور تشکیل کابینه داد.

در این دوره منصور تصمیم گرفت سه وزارتخانه را به وزارتخانه های کشور اضافه نماید.

1- وزارت فرهنگ و هنر 2- وزارت اطلاعات (در این دوره اداره کل انتشارات و رادیو به وزارت اطلاعات تبدیل شد و بعد ها بخش جهانگردی نیز به آن اضافه گشت).

3- وزارت آموزش عالی (وزارت آموزش و پرورش نیز دو قسمت شد.

یکی آموزش و پرورش و دیگری وزارت علوم و آموزش عالی.

وزارت فرهنگ و هنر عهده دار امور سینما، تئاتر، تلویزیون، موسیقی، برنامه ارکستر ها و بررسی و ممیزی کتاب و.

بود.

در واقع محمدرضا پهلوی برای آنکه از نظر مالی کمکی به خواهر کرده باشد، این پست را به مهرداد پهلبد بخشید.

پهلبد از 1342 تا 1357 به مدت 14 سال به عنوان وزیر فرهنگ و هنر فعالیت داشت.

هیچ دامادی همچون پهلبد چنین خوش شانس نبود که تا این حد در وزارت باقی بماند.

نکته جالب در خصوص اجازه نشر در سال آخر حکومت پهلوی آن است که تنها 600 عنوان کتاب اجازه نشر داشته اند که این به معنای وجود اختناق در این دوران است.

وزیر فرهنگ وچند وچون تعامل با هنرمندان داریوش اسدزاده یکی از بازیگران آن دوره در مورد نحوه برخورد مهرداد پلهبد به عنوان وزیر فرهنگ و هنر با هنرمندان می گوید: یک روز شاه برای اجرای نمایش از گروه تئاتر ما دعوت کرد که به کاخ برویم.

آن روز نمایشنامه ای را بازی می کردیم که ترجمه دکتر والا بود.

همراه با خانم ایرن و آقای وحدت.

شاه که از اجرای نمایش خوشش آمد در پایان ما را خواست و تک به تک سؤال کرد که غیر از اجرای نمایش کجا مشغول به کار هستیم.

وحدت گفت: در اداره نان و غله و من گفتم در وزارت دارایی.

تیمسار ضرغام که پشت سر شاه ایستاده بود گفت: بله ایشان بازرس ویژه اداره ما هستند و بنده از کارشان راضی ام.

شاه خیلی عصبانی شد و رو کرد به پهلبد و با عصبانیت گفت: آقا شما چه کار می کنید در آنجا (وزارت فرهنگ و هنر)؟ اداره دارید؟ وزارتخانه دارید؟ همین فردا دستور انتقالشان را بدهید.

بعد هم با عصبانیت راه افتاد و رفت.

در واقع منظور شاه این بود که اگر این ها هنرمند هستند چرا در وزارت دارایی و.

خدمت می کنند، باید در وزارتخانه شما باشند.

هر چند بعد از آن برای انتقالم نامه آمد، اما من به خاطر دستمزد پایین نپذیرفتم که به وزارت فرهنگ و هنر بروم! پس از آن هم وقتی در تالار فرهنگ و هنر به مناسبت های مختلف مراسمی برپا بود و من شرکت می کردم، پهلبد که سربند آن ما جرا مورد غضب شاه قرار گرفته بود در این مجالس همیشه مرا چپ چپ نگاه می کرد.

فرجام مهرداد پهلبد انسان آرام و ساکتی می نمود و نسبت به مسائل پیرامونش بسیار بی تفاوت بود.

این بی تفاوتی به گونه ای بود که اگر عده ای از مردم به قولی در برابرش پرپر می زدند هم تأثیری در وی نداشت.

در واقع هیچ مسئله ای برای وی غیر از مسائل مربوط به خودش اهمیت نداشت.

در طی دوران وزارت پهلبد برخی او را کلید گوش شاه در جلسات هیئت دولت می دانستند.

پهلبد و همسرش شمس پهلوی از اولین کسانی بودند که سال 1357 به امریکا گریختند.

مهرداد پهلبد که 23 سال پس از مرگ شمس همچنان به زندگی خود ادامه می داد نهایتاً در تاریخ 18 مرداد 1397 و در سن 103 سالگی در ایالت کالیفرنیای امریکا درگذشت.


کلید واژه ها: ازدواج - محمدرضا پهلوی - اشرف - سن ازدواج - ثریا اسفندیاری - واقعیت - وزارت فرهنگ - دربار پهلوی - فرهنگ و هنر - تصمیم - اسفندیاری - جوان - شوهر - طلاق - خانواده - کارنامه - جماعتی - کابینه - امریکا - حسنعلی - درگذشت - فرانسه - انگلیس - وزارت - زندگی - فرزند - تاریخ - عروسی - اعزام - اداره

آخرین اخبار سرویس:
شهدا الگویی ماندگار برای جوانان هستند

گزارش تصویری آیین افتتاح خانه کارگر دزفول

عبدالهیان: آمریکا و عربستان مسئول جنایت در یمن هستند

آیین نکوداشت «جواد وهابزاده» پزشک و ادیب اردبیلی برگزار شد

جشنواره «موسیقی مقاومت» باید احیا شود/ برداشتی غلط از کلیپ سازی در ایران

خداوند، پشتیبان نظام جمهوری اسلامی است

تاکید شکوری راد بر توجه به هویت ملی

لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

خرازی: کنش گران سیاسی تجربه84 را تکرار نخواهند کرد/اصلاحات همیشه زنده است

گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

دستور جلسات هفتگی کمیسیون های مجلس

آیت الله صدیقی: وقتی به نظام و مسئولین تردید باشد اعتقادات محکم نخواهد بود

برگزاری جشن تولد ایسنا با حضور احمد مسجد جامعی

نقدهای جدی به دولت داریم/ سیاست خارجی به حفظ وحدت ملی نیاز دارد

افرادی که دغدغه بیکاری و ازدواج دارند، شغل ایجاد می کنند

مدیریت دینی تنها راه برون رفت از مشکلات است

انتقاد علم الهدی از پهنای کم برای شبکه های اجتماعی داخلی، موبوگرام و تلگرام طلایی/ رهبری گفتند تلگرام فیلتر شود

مجلس سنای آمریکا بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی معرفی کرد

تصویب ایجاد اولین دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه در تربت جام

وحید صیادی نصیری بعلت بیماری کبد فوت کرده است

وقتی به نظام و مسئولین تردید باشد اعتقادات محکم نخواهد بود

باید در راستای توسعه بیش از پیش مناسبات تهران-آنکارا تلاش کنیم

شفافیت مالی و پرهیز از حواشی مطالبه داوطلبان است

برجام را دوباره باFATF تجربه نکنید

حجت الاسلام صدیقی در نمازجمعه تهران : پس از برجام قیمت کالاها تا 70 درصد افزایش یافته است/ FATF مایه خودتحریمی است

شهدا الگویی ماندگار برای جوانان هستند

مناسبات و همکاری های ایران و ترکیه رو به گسترش و راهبردی است

کنش گران سیاسی تجربه سال 84 را تکرار نخواهند کرد/ اصلاحات همیشه زنده است

گزارش تصویری آیین افتتاح خانه کارگر دزفول

تاسیس بیش از 300 موسسه فرهنگی و تحقیقی پس از انقلاب

برترین کسب و کارهای ایرانی شهر مونترال در سال 2018

از الان نمی‎توانیم سرگرم مسائل انتخابات 98 و 1400 شویم

حضور مدافعان حرم در جبهه های مقاومت دلیل روشن طراوت انقلاب و استحکام نظام است

برگزاری جشن تولد ایسنا با حضور احمد مسجد جامعی

 احترام حاج قاسم به یک مادر شهید

پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

تجربه تلخ برجام را در مورد FATF تکرار نکنید/ پیشنهاد تصویب قانون داخلی برای مبارزه با پولشویی

غزه آماده مشارکت در سی وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

برد موشک صیاد سه افزایش می یابد

لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

بررسی تردد ایرانیان به گرجستان در دیدار مقامات دو کشور

سلفی با حاج قاسم

انتقاد ظریف از کیهان و صدا و سیما به خاطر سانسور دستاوردهای ایران

خطبه نخست نماز جمعه تهران

واکنش تقوی به بازگشت استوکس: شاید!

آیت الله صدیقی: وقتی به نظام و مسئولین تردید باشد اعتقادات محکم نخواهد بود

فعالان دانشجویی با نماینده مردم قم در مجلس دیدار می کنند

دیدار شهردار تهران با سید حسن خمینی

برجام را دوباره با FATF تجربه نکنیم/ برخی اگر کل نظام را بخورند باز هم برایشان کافی نیست/ با رواج فرهنگ غربی، برهنگی باب می شود

تشییع و خاکسپاری پیکر نخستین جانباز انقلاب اسلامی اصفهان

زندگی لاکچری و عدالت اجتماعی

برخورد تکان دهنده با معتادان در کمپ های ترک اعتیاد

دلسوزی نمی خواهیم، سفارش کار بدهید

برگزاری جشن تولد ایسنا با حضور احمد مسجد جامعی

لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

امام جمعه تهران: برهنگی در حال باب شدن است

در جشنواره تجلیل ازحامیان خانواده از آیت الله نمازی تجلیل شد

اگر مردم بِبرند با کدام پشتوانه می توان کشور را ساخت؟

بدون مردم ما هیچ هستیم

اینفوگرافیک/ چه کسی تلگرام را فیلتر کرد؟

شکوری راد در پنل تخصصی احزاب و منافع ملی: در تعریف منافع ملی دچار اختلافات اساسی هستیم

خانم بازیگر بازگشته از شبکه جم در مراسم ختم همسر زیبا بروفه + عکس

استخدام منشی در یک شرکت معتبر صنعتی در تهران

استخدام منشی،کارمند اداری در یک شرکت معتبر صنعتی در تهران

ویژگی های ترجمه کتاب شریف اصول کافی به قلم حجت الاسلام حسین انصاریان / فیلم

غزه آماده مشارکت در سی وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

دستور جلسات هفتگی کمیسیون های مجلس

برگزاری جلسات تفسیر موضوعی قرآن از سوی بنیاد خاتم النبیین در انگلستان

گزارش کامل شفقنا از نشست «چالش های حقوق زنان در فقه»: چرا می گویید کسی که در مورد زنان حرف امروزی می زند، مُلا نیست!؟ / فقیه نواندیش، باید حمله ها را تحمل کند

خطبه های نماز جمعه تهران

صادق خرازی: تجربه سال 84 را تکرار نخواهیم کرد/ نام ظریف باقی می ماند

یادواره شهید کشوری و 150 شهید شهرستان سیمرغ برگزار شد

بررسی حادثه تروریستی چابهار در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

بدانیم اگر گرفتار بی برکتی شدیم به وظایف خود عمل نکردیم

گروه های حساس چه کسانی هستند و آلودگی هوا با آنها چه می کند؟

دانشگاهی که در خدمت خودکفایی ملی نباشد استعماری است/ سند نویسی ها باید موانع قانونی را برطرف کند

پاسخ واعظی به کنایه رییسی: انتخابات تمام شد، از الان نمی‎توانیم سرگرم مسائل انتخابات 98 و 1400 شویم

آماده باش زودهنگام چمران برای فتح کرسی های شورای شهر تهران

رییس سازمان اوقاف در جلسه مسابقات بین المللی قرآن ضرورت کاهش تصدی گری سازمان اوقاف بر مسابقات قرآن و برون سپاری رقابت ها

یادواره شهید کشوری و 150 شهید شهرستان سیمرغ برگزار شد

برد موشک صیاد سه افزایش می یابد

پنجمین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم ابوالفضل شیروانیان

آقازاده ای که غریبانه شهید شد

تصویب ایجاد اولین دبیرخانه دائمی وحدت حوزه ودانشگاه در تربت جام

همایش دوچرخه سواری در رشت + عکس

تشییع پیکر مرحوم دانایی فر در امجدیه

برجام را دوباره با FATF تجربه نکنید/ مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود/ مسئولان در زمینه اقتصاد مقاومتی باید گام های جدی تری بردارند

وحدت سدی محکم در برابر نفوذ دشمنان است

سامانی: اتفاقات اخیر هلال احمر در جلسه فوق العاده شورایعالی بررسی می شود/ شفافیت مالی و پرهیز از حواشی مطالبه داوطلبان است

امام جمعه اهل سنت ارومیه: وحدت سدی محکم در برابر نفوذ دشمنان است

مرتضی الویری رییس شورای عالی استان ها شد

امیدوارم فردا در کارون شاهد تکرار اتفاقات امروز هفت تپه نباشیم صدقه نمی خواهیم، حقوق کارگران را بدهید تورم غذایی عدد بالای 50 را نشان می دهد

خانه کارگر شهرستان دزفول افتتاح شد

مسئولان امنیتی و قضایی در مسئله گرانی وارد شوند/ اتوبان چهار بانده به دشمن داده شده ولی جاده خاکی به مدافعین داخلی می دهند

دومین نشست از سلسله نشست های فقه پژوهی

تمدید اجرای طرح ملی حفظ قرآن کریم

توسعه روابط با همسایگان برای ایران اهمیت راهبردی دارد

اگر مردم بِبرند با کدام پشتوانه می توان کشور را ساخت؟

دیدار خانواده شهدای مدافع حرم با سردار سلیمانی

توسعه روابط و همکاری با همسایگان برای ایران اهمیتی راهبردی دارد

داماد صوری دربار! + عکس

داماد صوری دربار! + عکس