مطالب مرتبط:
راه بستن این رانت کهنه کجاست؟
احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است
طرح «تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی» در راه مجلس/ «رانت»، جرم تلقی می شود
احمد توکلی در گفت و گو با نامه نیوز مطرح کرد؛ فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ اگر از مطالبه گری دست نکشیم حتما با فساد مقابله می شود/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است/ بعضی اقدامات قباحت اخلاقی دارد
تاکتیک تازه جنگی طالبان بستن راه های اکمالاتی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 15:222018-08-18اقتصادي

راه بستن این رانت کهنه کجاست؟


شفاف سازی و مبارزه با هر گونه رانت برنامه ای است که عبدالناصر همتی برای چندمین بار از آمدنش در بانک مرکزی بر آن تاکید کرده و از اهم سیاست ها و برنامه های خود دانسته است.

- رانت گسترده ای که مسئولان بارها از آن سخن گفته اند و طی سال ها در حوزه پولی و ارزی رخنه کرده و کهنه شده است حال باید دید چگونه و با چه برنامه و ابزاری از بین خواهد رفت؟ عبدالناصر همتی- رییس کل بانک مرکزی- اخیرا در یادداشت اینستاگرامی خود بار دیگر بر برنامه های جدی خود برای مبارزه با فساد و رانت تاکید کرده و گفته است که تمام تلاشم را با بهره گیری از نظرات نخبگان و صاحبنظران اقتصادی، پولی و بانکی و همکارانم در بانک مرکزی برای حل مشکلات و ایجاد آرامش و ثبات در اقتصاد به خصوص در بازار ارز و پول به کار می گیرم.

شفاف سازی و مبارزه با هر گونه رانت جزو اصلی تمام سیاست ها و اقدامات خود دانسته و در عین حال تاکید کرده که تقویت ارزش آسیب دیده پول ملی هدایت و کنترل بازار ارز، کنترل حجم نقدینگی و مهار تورم بیدار شده، اصلاح ساختار مالی و ناترازی بانک ها، مبارزه با تحریم های ناجوانمردانه در نقل و انتقال بانکی و مذاکرات مداوم با کشورهای مرتبط در این زمینه از اقداماتی است که در حال انجام بوده و انجام خواهد شد.

این در حالی است که همتی، در اولین اظهارات خود در جایگاه رییس کل بانک مرکزی نیز از برنامه خود به منظور مبارزه با فساد و رانت خواری در نظام پولی و ارزی سخن گفته بود و تاکید کرد که این یکی از مطالبات جدی مردم است و در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی البته معتقد بود که اوضاع ایجاد شده در بازار ارز در نتیجه بی تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست های پولی و سردرگمی در اعمال سیاست های ارزی است که در کنار آن باید ناترازی عمیق ترازنامه نظام بانکی را به آن اضافه کرد.

وجود رانت و فساد و عدم شفافیت در حوزه اقتصادی و به ویژه حوزه پولی و بانکی موضوعی است که در سال های گذشته اخبار متفاوتی از آن منتشر شده و یا به طور رسمی از سوی مراجع ذیربط از جمله قوه قضاییه وجود داشته و پرونده های سنگینی از متهمان مربوطه به جریان افتاده است، همچنین حوزه ارزی نیز به طور خاص مورد توجه بوده و بارها در این باره از سوی کارشناسان و مسئولان مربوطه هشدار داده شده است.

در سال های گذشته با توجه به نرخ های متفاوتی که برای ارز وجود داشت و تک نرخی نبوده است، رانت آن نیز اجتناب ناپذیر بود.

کارشناسان بارها از بانک مرکزی و دولت خواستند تا ارز را تک نرخی کند تا راهی برای بسته شدن رانت موجود در آن باشد؛ ولی جالب اینجاست که حتی برای زمانی که بانک مرکزی حرفی از تک نرخی شدن ارز هم زد، با توجه به اینکه بر اساس برنامه و سیاست مدون و دقیقی انجام نشد، در نهایت رانت آن را نه تنها از بین نبرد بلکه به گونه ای بود که در کمتر از چند ماه موجب تغییر در سیاست ارزی شد.

از فروردین ماه سال جاری و در زمانی که بانک مرکزی سیاست ارزی جدیدی را به مرحله اجرا درآورده و اعلام کرد که دلار 4200 تومانی را فقط به رسمیت شناخته و آن را در اختیار واردکنندگان قرار می دهد، به مرور با توجه به اینکه تمامی واردکنندگان امکان استفاده از ارزی را داشتند که در مقایسه با بازار آزاد که نرخ ها در آن تا 10 هزار تومان پیش رفته بود، اختلاف قیمت بالای ایجاد شده در نهایت به ایجاد رانتی گسترده منتهی شد؛ به گونه ای که واردکنندگان دلار 4200 تومانی را برای تامین هزینه واردات دریافت کرده، اما هنگامی که کالا وارد کشور شد، آن را با دلار تا 8000 تومان بالاتر فروختند و یا اینکه برخی خبرها حکایت از این داشت که حواله های ارز 4200 تومانی در بازار آزاد به فروش می رود.

اجرای این سیاست و رانت های که با خود به همراه داشت جریان را به سمتی پیش برد که مدتی طول نکشید تا انتقادات نسبت به آن به اوج رسید و حتی رییس جمهوری به این موضوع وارد شده و خواهان شفاف سازی شد.

از چندی پیش لیست هایی از دارندگان ارزهای 4200 تومانی که نزدیک به 12 میلیارد یورو دریافت کرده بودند، رسانه ای شد ولی هنوز حدود 9 میلیارد دلار آن به اطلاع عموم نرسیده است.

دولت و بانک مرکزی تغییر سیاست ارزی را نیز در دستور کار قرار داد و از حدود دو هفته پیش بسته جدید ارزی به مرحله اجرا درآمد که از حذف نرخ 4200 تومانی برای تمامی واردکنندگان حکایت داشت و فروش ارز به غیر از کالاهای اساسی به بازار ثانویه رفت که در آن معاملات بین صادرکننده و واردکننده انجام شده و بر اساس عرضه و تقاضا قیمت ها شکل می گیرد.

در حال حاضر نرخ موجود در بازار ثانویه حدود 8000 تا 9000 تومان است اما در بازار آزاد و جایی که قیمت ها بدون هیچ تقاضای واقعی درخواست می شود بین 10 هزار تا 11 هزار تومان متغیر است.

به هر حال اکنون تا حدی رانت بین 4200 تومانی و بازار آزاد از بین رفته و کمتر شده است.

در عین حال که در یکی از اقدامات انجام شده واردکنندگانی که در زمان اختصاص ارز 4200 تومانی آن را دریافت کرده و هنوز کالاهای آنها از گمرک ترخیص نشده است اکنون باید مابه التفاوت آن را به دولت پرداخت کنند تا کالاهایشان ترخیص شود.

اما از سویی در بسته جدید ارزی رانت دیگری بسته شد و آن مربوط به ارز مسافرتی است.

پیش تر و در سیاست قبلی با توجه اینکه برای ارز مسافرتی نرخ 4200 تومان برای دلار و 5000 تومان برای یورو اختصاص پیدا کرده و با نرخ بازار آزاد حداقل 4000 تا 5000 تومان اختلاف قیمت در هر دلار و یورو وجود داشت موجب ایجاد رانت بزرگی شده و ارز مسافرتی را محلی برای دلالی تبدیل کرده بود به طوری که افراد بین 500 تا 100 یورو دریافت کرده و آن را حتی بدون استفاده از سفر برگردانده و برای فروش به بازار می بردند اما در بسته جدید، ارز مسافرتی به همراه تامین حدود 22 نیاز دیگر از بانک ها به صرافی رفته و نرخ آنها در بازار تعیین می شود که اختلاف قیمت آن به حدود 100 تومان رسیده و تا حدود زیادی رانت موجود را از بین برد.

اما به هر حال این تمام ماجرا نیست و به اعتقاد کارشناسان هر جا که ارز و پول وجود دارد، رانت های خاص خود را نیز به همراه خواهد داشت و باید کانال های موجود را بست.

البته این تنها در حوزه بانک مرکزی نیست و با همراهی سایر دستگاهها از جمله قوه قضاییه رقم خواهد خورد.

این در حالی است که اخیرا در جریان اجرایی شدن بسته جدید ارزی برخی صرافی ها در بازار پملب شدند و حتی جالب اینجاست که صرافی یکی از بانک ها که بود سال ها توزیع کننده ارز در بازار بود نیز پلمب شده است؛ این نشان داد که حتی صرافی بانکی که خود بانک مرکزی آن را به عنوان کانال توزیع ارز خود در بازار انتخاب کرده بود نیز خالی از فساد و رانت نبوده است.

البته جریان رانت و فساد در حوزه بانکی محدود به بخش ارز نیست و در تمامی حوزه های دیگر خطرات کاملا محسوس است و از جمله آنها می توان به فعالیت موسسات غیر مجاز در سالهای اخیر و در نهایت فساد شکل گرفته در این موسسات اشاره کرد که چگونه از هم پاشیده و سپرده گذارن خود را با هزاران میلیارد تومان بدهی رها و سرگردان کردند.

اینکه رییس کل بانک مرکزی مبارزه با فساد و رانت را از اصلی ترین برنامه خود می داند، خبر خوشی برای اقتصاد کشوری است که بر پایه تامین مالی بانک ها می چرخد؛ اما این که برنامه های او تا چه اندازه کارساز بوده و سایر دستگاه ها تا چه اندازه با او همراهی خواهند کرد، خود موضوعی است که به مرور آثار آن مشخص خواهد شد، چرا که یکی از گله های مدیران بانک مرکزی در سال های اخیر همواره این بوده که دستشان در برخی بخش ها برای جلوگیری از برخی اقدامات و بستن راه فساد چه از لحاظ قانونی و چه عدم همراهی تعدادی از دستگاه ها و یا اعمال نفوذ قدرت ها کاملا باز نبوده است.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - بانک - رانت - رییس کل بانک مرکزی - مبارزه - مرکزی - برنامه - بازار ارز - کل بانک مرکزی - بانکی - اقتصاد - بازار - اقتصادی - مسئولان - همتی - فساد - شفاف - نقل و انتقال - رانت خواری - نظام بانکی - قوه قضاییه - نظام - مذاکرات - مطالبات - نقدینگی - پول ملی - انتقال - نخبگان - مشکلات - ساختار

آخرین اخبار سرویس:
کاهش عرضه و تقاضای آپارتمان نوساز

افزایش میزان تخلیه وبارگیری کالا در بنادر کشور

کاهش 43 درصدی توان تولید نیروگاه های برق آبی/ رشد 12 درصدی بارش ها در فصل بهار راهگشا نبود

قیمت جدید انواع خودرو هیوندای

سیاست گذار اقتصادی کجای راه را اشتباه رفت؟

گوشمالی سختی به تروریست ها خواهیم داد /معمای دلار سه نرخی /هوای بازار صاف تا کمی ابری

نرخ اجاره آپارتمان در بلوار فردوس + قیمت

روابط اقتصادی سوریه و ایران با ورود بخش خصوصی افزایش می یابد

ماشین لباس شویی جیبی + عکس

عرضه ربات های صنعتی مجهز به اینترنت اشیا/ذخیره سازی داده ها در ابر ایرانی

گفت و شنود/ کدام طرف؟

در خواست سفارت ایران از انگلیس: اعضای گروه تروریستی الاحواز را اخراج کنید

جوانمرگی شغلی در بازار کار

50 درصد پنبه مورد نیاز صنایع نساجی از تولید داخلی تامین می شود

تیراژ خودروسازان خصوصی بالا رفت

درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران

سازوکارهای مخرب

پیش بینی در اقتصاد

«سند آمایش مراکز لجستیک» زمینه ساز حمل ونقل پاک وارزان ریلی*

با 40میلیون چه خودرویی می توان خرید؟

ممنوع الخروجی مقامات مرتبط با التهابات ارزی را پیگیری می کنیم

توضیح خجسته درباره «اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی»

واکنش روحانی به ادعای یک مقام آمریکایی درمورد حمله تروریستی اهواز

تولید مسکن در شرایط خوبی نیست/ تعدد قوانین مزاحم در بخش مسکن

زنگنه می تواند نفت بفروشد اما نمی فروشد!

عربستان رکورددار دور ریز غذا در خاورمیانه

هیچ ظرفیتی در آستارا برای سرمایه گذاری مغفول نماند

اثرات سازنده شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کشور

فارغ التحصیلان کدام رشته ها بیکارترند؟

مصرف برق کشور سیر نزولی گرفت

از «وعده وزیر نفت برای عرضه نفت در بورس» تا «فرار خودروسازی مرسدس بنز از چین با جنگ تعرفه ای ترامپ»

مجلسی: سخنرانی روحانی یک فرصت است

عربستان رکورددار دور ریز غذا در خاورمیانه/ عکس

وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم تنشان نمی کند

دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفت وگو با فارس: تولید مسکن در شرایط خوبی نیست/ تعدد قوانین مزاحم در بخش مسکن

تصمیم های غیر کارشناسی؛ مخل صادرات

علت توزیع نشدن گوجه فرنگی در میادین میوه و تره بار اعلام شد

بزرگترین هیات بازرگانی بخش خصوصی عراق در راه ایران

25 شرکت تولیدی آذربایجان غربی در جشنواره باکو حضور می یابد

قیمت آپارتمان در بلوار مرزداران

حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده اند

موشک 23 و نیم تُنی ایران را بیشتر بشناسید

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

تولید نخستین سوزوکی برقی

فراری به دنبال ساخت کراس اوور

هند؛ مقصد صادراتی جدید خودروسازان

تولید تجاری سازان زیر ظرفیت

پاسخگویی به ابهامات خودرویی

کدام کشور ها بالاترین ساعات تدریس در مقطع ابتدایی را دارند؟

چراغی که با فرمان صوتی روشن می شود

خروج بیش از یک میلیون دلار ارز برای واردات انواع آچار به کشور+جدول

پیش بینی قیمت طلا/چرا بازار طلا فروشی ها راکد است؟

تدابیر مقابله با رکود تورمی در بخش مسکن

تامین مالی احداث سه واحد آب شیرین کن توسط بانک صنعت ومعدن

آدرس غلط از«تقویت پول ملی»

قطع صادرات نفت ایران امکان پذیر نیست

تداوم سقف شکنی شاخص فرابورس

صندوق های پیشتاز بورس در نیمه اول 97

سه آلارم شتاب بورس تهران

جایگاه ویژه بورس کالا در توسعه شفافیت اقتصادی

تقاضای جهانی مقاطع به اوج می رسد

خروج محصولات پتروشیمی از بورس تولیدکنندگان را نابود می کند

متهم ردیف اول رانت در بازار پتروشیمی

ساخت و ساز با حساب خالی

چین، آمریکا را «قلدر تجاری» خواند

کاهش قدرت خرید خانوار عامل اصلی روند نزولی قیمت

مانع اداری واگذاری نیمه تمام ها

رونق تجاری و گردشگری بنادر دریای خزر در دستور کار دولت است

مردم به خرید بدلیجات روی آورده اند

وزیر نفت: امکان احیای سهمیه بندی سوخت وجود دارد

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

رونق تجاری و گردشگری بنادر دریای خزر در دستور کار دولت است

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

رونق تجاری و گردشگری بنادر دریای خزر در دستور کار دولت است

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

رونق تجاری و گردشگری بنادر دریای خزر در دستور کار دولت است

برای خرید موتورسیکلت صفر کیلومتر، چقدر باید هزینه کرد؟

ذرت با چه قیمتی در بازار محصولات کشاورزی عرضه می شود؟

خرید انواع رینگ آلومینیومی و فولادی در بازار چقدر آب می خورد؟

انواع بخاری گازسوز در بازار چند؟

قیمت مسکن در گران ترین منطقه تهران

هیات بزرگ بازرگانی عراق راهی ایران شد

دارایی بانک های اماراتی به 762 میلیارد دلار جهش زد

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با فارس: حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده اند

خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی شود

درصد جانبازی غیرقابل تغییر شد

کاهش قیمت طلا از سر گرفته شد

بانک بی پی آی فرانس به تحریم ایران پیوست

دلالان ارز سوار بر امواج می تازند

پتروشیمی‎ها رانت‎خوارند

صادرات گوجه ممنوع شد

رشد 450 درصدی پرداختی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای

هیات بزرگ بازرگانی عراق راهی ایران شد

هیات بزرگ بازرگانی عراق راهی ایران شد

3 تغییر کابینه بعد از بازگشت رییس جمهور اعلام می شود

سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت خودروهاست

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

نارضایتی ها از عملکرد شریعتمداری به شدت افزایش یافته/ وزیر صنعت یا باید استیضاح شود یا استعفا دهد

واردات لوازم آرایشی به صفر رسیده است

جمع آوری 300 قلاده سگ از شهر گلستان

راه بستن این رانت کهنه کجاست؟

راه بستن این رانت کهنه کجاست؟