مطالب مرتبط:
راه بستن این رانت کهنه کجاست؟
احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است
طرح «تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی» در راه مجلس/ «رانت»، جرم تلقی می شود
احمد توکلی در گفت و گو با نامه نیوز مطرح کرد؛ فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ اگر از مطالبه گری دست نکشیم حتما با فساد مقابله می شود/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است/ بعضی اقدامات قباحت اخلاقی دارد
تاکتیک تازه جنگی طالبان بستن راه های اکمالاتی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 14:222018-08-18اقتصادي

راه بستن این رانت کهنه کجاست؟


شفاف سازی و مبارزه با هر گونه رانت برنامه ای است که عبدالناصر همتی برای چندمین بار از آمدنش در بانک مرکزی بر آن تاکید کرده و از اهم سیاست ها و برنامه های خود دانسته است.

- رانت گسترده ای که مسئولان بارها از آن سخن گفته اند و طی سال ها در حوزه پولی و ارزی رخنه کرده و کهنه شده است حال باید دید چگونه و با چه برنامه و ابزاری از بین خواهد رفت؟ عبدالناصر همتی- رییس کل بانک مرکزی- اخیرا در یادداشت اینستاگرامی خود بار دیگر بر برنامه های جدی خود برای مبارزه با فساد و رانت تاکید کرده و گفته است که تمام تلاشم را با بهره گیری از نظرات نخبگان و صاحبنظران اقتصادی، پولی و بانکی و همکارانم در بانک مرکزی برای حل مشکلات و ایجاد آرامش و ثبات در اقتصاد به خصوص در بازار ارز و پول به کار می گیرم.

شفاف سازی و مبارزه با هر گونه رانت جزو اصلی تمام سیاست ها و اقدامات خود دانسته و در عین حال تاکید کرده که تقویت ارزش آسیب دیده پول ملی هدایت و کنترل بازار ارز، کنترل حجم نقدینگی و مهار تورم بیدار شده، اصلاح ساختار مالی و ناترازی بانک ها، مبارزه با تحریم های ناجوانمردانه در نقل و انتقال بانکی و مذاکرات مداوم با کشورهای مرتبط در این زمینه از اقداماتی است که در حال انجام بوده و انجام خواهد شد.

این در حالی است که همتی، در اولین اظهارات خود در جایگاه رییس کل بانک مرکزی نیز از برنامه خود به منظور مبارزه با فساد و رانت خواری در نظام پولی و ارزی سخن گفته بود و تاکید کرد که این یکی از مطالبات جدی مردم است و در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی البته معتقد بود که اوضاع ایجاد شده در بازار ارز در نتیجه بی تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست های پولی و سردرگمی در اعمال سیاست های ارزی است که در کنار آن باید ناترازی عمیق ترازنامه نظام بانکی را به آن اضافه کرد.

وجود رانت و فساد و عدم شفافیت در حوزه اقتصادی و به ویژه حوزه پولی و بانکی موضوعی است که در سال های گذشته اخبار متفاوتی از آن منتشر شده و یا به طور رسمی از سوی مراجع ذیربط از جمله قوه قضاییه وجود داشته و پرونده های سنگینی از متهمان مربوطه به جریان افتاده است، همچنین حوزه ارزی نیز به طور خاص مورد توجه بوده و بارها در این باره از سوی کارشناسان و مسئولان مربوطه هشدار داده شده است.

در سال های گذشته با توجه به نرخ های متفاوتی که برای ارز وجود داشت و تک نرخی نبوده است، رانت آن نیز اجتناب ناپذیر بود.

کارشناسان بارها از بانک مرکزی و دولت خواستند تا ارز را تک نرخی کند تا راهی برای بسته شدن رانت موجود در آن باشد؛ ولی جالب اینجاست که حتی برای زمانی که بانک مرکزی حرفی از تک نرخی شدن ارز هم زد، با توجه به اینکه بر اساس برنامه و سیاست مدون و دقیقی انجام نشد، در نهایت رانت آن را نه تنها از بین نبرد بلکه به گونه ای بود که در کمتر از چند ماه موجب تغییر در سیاست ارزی شد.

از فروردین ماه سال جاری و در زمانی که بانک مرکزی سیاست ارزی جدیدی را به مرحله اجرا درآورده و اعلام کرد که دلار 4200 تومانی را فقط به رسمیت شناخته و آن را در اختیار واردکنندگان قرار می دهد، به مرور با توجه به اینکه تمامی واردکنندگان امکان استفاده از ارزی را داشتند که در مقایسه با بازار آزاد که نرخ ها در آن تا 10 هزار تومان پیش رفته بود، اختلاف قیمت بالای ایجاد شده در نهایت به ایجاد رانتی گسترده منتهی شد؛ به گونه ای که واردکنندگان دلار 4200 تومانی را برای تامین هزینه واردات دریافت کرده، اما هنگامی که کالا وارد کشور شد، آن را با دلار تا 8000 تومان بالاتر فروختند و یا اینکه برخی خبرها حکایت از این داشت که حواله های ارز 4200 تومانی در بازار آزاد به فروش می رود.

اجرای این سیاست و رانت های که با خود به همراه داشت جریان را به سمتی پیش برد که مدتی طول نکشید تا انتقادات نسبت به آن به اوج رسید و حتی رییس جمهوری به این موضوع وارد شده و خواهان شفاف سازی شد.

از چندی پیش لیست هایی از دارندگان ارزهای 4200 تومانی که نزدیک به 12 میلیارد یورو دریافت کرده بودند، رسانه ای شد ولی هنوز حدود 9 میلیارد دلار آن به اطلاع عموم نرسیده است.

دولت و بانک مرکزی تغییر سیاست ارزی را نیز در دستور کار قرار داد و از حدود دو هفته پیش بسته جدید ارزی به مرحله اجرا درآمد که از حذف نرخ 4200 تومانی برای تمامی واردکنندگان حکایت داشت و فروش ارز به غیر از کالاهای اساسی به بازار ثانویه رفت که در آن معاملات بین صادرکننده و واردکننده انجام شده و بر اساس عرضه و تقاضا قیمت ها شکل می گیرد.

در حال حاضر نرخ موجود در بازار ثانویه حدود 8000 تا 9000 تومان است اما در بازار آزاد و جایی که قیمت ها بدون هیچ تقاضای واقعی درخواست می شود بین 10 هزار تا 11 هزار تومان متغیر است.

به هر حال اکنون تا حدی رانت بین 4200 تومانی و بازار آزاد از بین رفته و کمتر شده است.

در عین حال که در یکی از اقدامات انجام شده واردکنندگانی که در زمان اختصاص ارز 4200 تومانی آن را دریافت کرده و هنوز کالاهای آنها از گمرک ترخیص نشده است اکنون باید مابه التفاوت آن را به دولت پرداخت کنند تا کالاهایشان ترخیص شود.

اما از سویی در بسته جدید ارزی رانت دیگری بسته شد و آن مربوط به ارز مسافرتی است.

پیش تر و در سیاست قبلی با توجه اینکه برای ارز مسافرتی نرخ 4200 تومان برای دلار و 5000 تومان برای یورو اختصاص پیدا کرده و با نرخ بازار آزاد حداقل 4000 تا 5000 تومان اختلاف قیمت در هر دلار و یورو وجود داشت موجب ایجاد رانت بزرگی شده و ارز مسافرتی را محلی برای دلالی تبدیل کرده بود به طوری که افراد بین 500 تا 100 یورو دریافت کرده و آن را حتی بدون استفاده از سفر برگردانده و برای فروش به بازار می بردند اما در بسته جدید، ارز مسافرتی به همراه تامین حدود 22 نیاز دیگر از بانک ها به صرافی رفته و نرخ آنها در بازار تعیین می شود که اختلاف قیمت آن به حدود 100 تومان رسیده و تا حدود زیادی رانت موجود را از بین برد.

اما به هر حال این تمام ماجرا نیست و به اعتقاد کارشناسان هر جا که ارز و پول وجود دارد، رانت های خاص خود را نیز به همراه خواهد داشت و باید کانال های موجود را بست.

البته این تنها در حوزه بانک مرکزی نیست و با همراهی سایر دستگاهها از جمله قوه قضاییه رقم خواهد خورد.

این در حالی است که اخیرا در جریان اجرایی شدن بسته جدید ارزی برخی صرافی ها در بازار پملب شدند و حتی جالب اینجاست که صرافی یکی از بانک ها که بود سال ها توزیع کننده ارز در بازار بود نیز پلمب شده است؛ این نشان داد که حتی صرافی بانکی که خود بانک مرکزی آن را به عنوان کانال توزیع ارز خود در بازار انتخاب کرده بود نیز خالی از فساد و رانت نبوده است.

البته جریان رانت و فساد در حوزه بانکی محدود به بخش ارز نیست و در تمامی حوزه های دیگر خطرات کاملا محسوس است و از جمله آنها می توان به فعالیت موسسات غیر مجاز در سالهای اخیر و در نهایت فساد شکل گرفته در این موسسات اشاره کرد که چگونه از هم پاشیده و سپرده گذارن خود را با هزاران میلیارد تومان بدهی رها و سرگردان کردند.

اینکه رییس کل بانک مرکزی مبارزه با فساد و رانت را از اصلی ترین برنامه خود می داند، خبر خوشی برای اقتصاد کشوری است که بر پایه تامین مالی بانک ها می چرخد؛ اما این که برنامه های او تا چه اندازه کارساز بوده و سایر دستگاه ها تا چه اندازه با او همراهی خواهند کرد، خود موضوعی است که به مرور آثار آن مشخص خواهد شد، چرا که یکی از گله های مدیران بانک مرکزی در سال های اخیر همواره این بوده که دستشان در برخی بخش ها برای جلوگیری از برخی اقدامات و بستن راه فساد چه از لحاظ قانونی و چه عدم همراهی تعدادی از دستگاه ها و یا اعمال نفوذ قدرت ها کاملا باز نبوده است.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - بانک - رانت - رییس کل بانک مرکزی - مبارزه - مرکزی - برنامه - بازار ارز - کل بانک مرکزی - بانکی - اقتصاد - بازار - اقتصادی - مسئولان - همتی - فساد - شفاف - نقل و انتقال - رانت خواری - نظام بانکی - قوه قضاییه - نظام - مذاکرات - مطالبات - نقدینگی - پول ملی - انتقال - نخبگان - مشکلات - ساختار

آخرین اخبار سرویس:
15میلیارد ریال به کارگاه های تولیدی سیریک اختصاص یافت

حمایت از سزمایه گذار در لرستان تبدیل به مطالبه اجتماعی شود

یلدای پرسود ایرانی

عملیات اجرایی طرح آبیاری کم فشار در خوانسار آغاز شد

پنج هزار تن برنج هندی در هرمزگان توزیع شد

بخش های اجرایی کشور آماده توسعه صادرات هستند

شیرینی یلدا با محصولات ایرانی

پویش لبخند مهربانی زمستانه در کرمانشاه برگزار می شود

15میلیارد ریال به کارگاه های تولیدی سیریک اختصاص یافت

جهانگیری از مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحلی بازدید کرد

بانک مرکزی: مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند

تحقق 71 درصد انرژی تعهدی سال جاری در نیروگاه نکا

اختصاص 100 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه آبرسانی و کاهش تنش آبی شرق مازندران شرق مازندران در معرض شوری آب و افزایش نیترات

افزایش قیمت طلا و سکه

حدود 35 درصد جمعیت بیکار ایران دانش آموختگان دانشگاه ها هستند

قدرت نمایی ایران علیه استکبار با فروش کم نفت در بازار جهانی

قیمت جدید خودرو های تولیدی سایپا ویژه آذر 97 + جدول

شهری ساحلی که امسال باران ندیده

چاه فیروزه ای که در آن مس کشف شده!

افزایش قیمت یورو و پوند/ نرخ دلار ثابت ماند

حمایت از سزمایه گذار در لرستان تبدیل به مطالبه اجتماعی شود

عملیات اجرایی طرح آبیاری کم فشار در خوانسار آغاز شد

فرصت ثبت نام کارت سوخت به زودی تمام می شود

بهای خودرو در روش جدید چطور تعیین می شود؟

بهسازی و استاندارد سازی 20 کیلومتر از محور شهربابک به شهرستان خاتم

اجرای 12 طرح درهمدان با مشارکت خارجی ها

بخش های اجرایی کشور آماده توسعه صادرات هستند

پنج هزار تن برنج هندی در هرمزگان توزیع شد

عملیات اجرایی طرح آبیاری کم فشار در خوانسار آغاز شد

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

مشاهده نرخ های عجیب و غریب در بازار خودرو کشور

توکلی: مقصود از عدالت، توزیع درآمد و توزیع دارایی به کسانی است که مردم عموما آن را منصفانه بدانند

پنج هزار تن برنج هندی در هرمزگان توزیع شد

گشایش نمایشگاه سراسری شب یلدا در ارومیه

فروش 6 میلیارد و 300 میلیون تومانی کتاب در بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد

مروری بر موضوعات ارائه شده در نشست های عصر دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت

بابک زنجانی پس از بازگرداندن پول اعدام می شود

تغییر کاربری یکی از زنده ترین تالابهای غرب کشور!

بانک مرکزی بازار ارز را مدیریت می کند

اهالی خاورمیانه سه برابر اروپایی ها در تصادفات می میرند

قیمت انواع محصولات پارس خودرو 22 آذر 97

بخش های اجرایی کشور آماده توسعه صادرات هستند

پویش لبخند مهربانی زمستانه در کرمانشاه برگزار می شود

زمان ارائه بسته های حمایتی به مردم

انصراف غول نفتی روسیه از ادامه سرمایه گذاری در ایران

15 هزار و 957 حلقه لاستیک در استان مرکزی توزیع شد

تمام درخواست های وام نیازمندان پاسخ داده شد/رشد 36 درصدی کمک های مردمی در 8 ماهه امسال

بیمارستان «میلاد فردا» با قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب های جذب گردشگر سلامت در منطقه

1000 میلیارد ریال کمک اعتباری به صنعت آذربایجان غربی تخصیص یافت

خوراکی های شب یلدا را با 15 درصد تخفیف بخرید

بررسی وضعیت صنعت چرم ایران در منهای نفت

رتبه یک استان در بهبود «فضای کسب و کار» فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است

در کنگره پیشگامان پیشرفت صورت گرفت بررس نقش دانشگاه ها درکمک به تحقق الگوی حمایت از تولید کالای ایرانی

هاشمی تاکید کرد: رضایت مردم در بحث کیفیت نان تأمین شود

وقوع هفت جرم عمده در ایلام کاهش یافته است

دولت خواهان دسترسی معلولان به فرصت های برابر است

مردم سمنان 30 میلیارد ریال صدقه پرداختند

آبخیزداری تنها راه نجات شاهرود از کم آبی است

تحقق 6697 میلیارد ریال طرح های سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی

بزرگترین تعمیرات دوره ای صنعت پتروشیمی جم + گزارش

انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی رانندگان برون شهری

پرداخت 61 میلیارد و 800 میلیون تومان از مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی استان مرکزی

​طلسم موزه «ایران دَرودی» شکست

بازار ارز در کنترل بانک مرکزی است/ مردم مراقب دلالان باشند

توسعه صادرات کشور یکی از مهم ترین راه های مقابله با تحریم است

15 هزار و 957 حلقه لاستیک در استان مرکزی توزیع شد

قیمت طلا و سکه در بازار امروز +جدول

توسعه صادرات همبستگی بخش خصوصی و دولتی را می طلبد

رشد 7.8 درصدی تردد در محور های برون شهری +جدول

تنها 3 درصد معتادان قیافه تابلو دارند!

محورهای مواصلاتی استان غیراستاندارد و خطر آفرین است

تخفیف 90 درصدی هزینه تخلیه و بارگیری در بندر چابهار

نزولات جوی سیستان و بلوچستان 65 درصد کاهش یافت

توسعه صادرات همبستگی بخش خصوصی و دولتی را می طلبد

ضعف زیرساختی 15 روستای بهشهر را خالی از سکنه کرد

رشد 17 درصدی معامله سهام در بورس منطقه ای مازندران

سازمان ثبت املاک سالانه 2 هزار میلیارد تومان درآمد دارد

دولت 20 میلیارد ریال برای خسارت برق غرب مازندران اختصاص داد

افزایش 13 درصدی تردد در جاده های استان قزوین

همتی: بازار در کنترل بانک مرکزی است

معامله مسکن در بورس شدنی است؟

برای تولید دو نوع خودرو در گیلان سرمایه گذاری می شود/فعالیت بیش از 9 واحد قطعه سازی و لوازم یدکی خودرو در گیلان

بنای ثبتی گوهرتاج خانم در املش طمعه حریق شد

پرداخت تسهیلات 4 درصدی برای ایجاد بنا در بافت های فرسوده

معرفی انواع استیک و دستور پخت آن

خجسته: به لطف تدابیر رهبری از اهداف شوم دشمن عبور کردیم

ترس سهام داران از احتمال زیان دهی در بورس تهران

تصاویر/ صف های خرید گوشت با کارت ملی

ترویج فرهنگ بیمه ای در مناطق کمتر توسعه یافته یک ضرورت است

خجسته: به لطف تدابیر رهبری از اهداف شوم دشمن عبور کردیم

اینفوگرافیک/ مداخله ترکیه در خاک سوریه؛ تحولاتی که مشابه گذشته نیست!

ایمن ترین خودروهای 2018 اعلام شدند

معامله دلار در کانال 10 هزار تومان

استخدام مدیر طرح و برنامه، کارشناس اداری و منابع انسانی، تحصیلدار مالی

آیا وابستگی بودجه ایران نسبت به نفت خام کاهش خواهد یافت؟

بیشترین عبارات جستجو شده سال 2018 در گوگل

رانندگان به تجمع تشویق شدند؟

در جاده ها تخت ِ گاز نروید! /نصب دو هزار دوربین ثبت تخلفات در سطح جاده ها

انتصاب در سازمان منطقه آزاد کیش

19 کیلومتر بزرگراه در اردبیل احداث شد

راه بستن این رانت کهنه کجاست؟

راه بستن این رانت کهنه کجاست؟