مطالب مرتبط:
آمریکا غیر قابل اعتماد است
اتحادیه اروپا محکم پشت برجام ایستاده است/ آمریکا و انگلیس باید از نتیجه کودتای 28 مرداد درس گرفته باشند
ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: می خواهیم شاهد تغییر رفتار نظام ایران باشیم و از گفتن این موضوع خجالت نمی کشیم
خروج ترامپ از برجام از بدترین اشتباهات سیاست خارجی در تاریخ آمریکا است
پوتین: تحریم های آمریکا اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره ای را تضعیف می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 14:152018-08-18سياسي

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست


ایرنا- «سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای ضمن اشاره به اینکه برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است گفت: - مادرید- ایرنا- سید حسین موسویان پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای ضمن اشاره به اینکه برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است گفت: برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، موسویان در مصاحبه با رادیو کالیفرنیا در پاسخ به این پرسش که آیا خروج ترامپ از برجام، موجب تعجب ایرانی ها شد؟ ادامه داد: خیر! از ابتدای مذاکرات هسته ای، ایران در مورد پایبندی آمریکا به تعهداتش مظنون بود.

رهبر عالی ایران از همان ابتدا که با مذاکرات موافقت کردند، مکرر اعلام کردند که به آمریکا نمی شود اعتماد کرد و آمریکا اهل عمل به تعهداتش نیست.

وی افزود: مقامات دولت آمریکا مکرر تاکید می کردند که موضوع هسته ای ایران، تهدید اول امنیت ملی آمریکا است.

با این وجود آمریکا درحالی توافق هسته ای را نقض کرد که برای نخستین بار مذاکرات در سطح وزرای خارجه ایران و آمریکا انجام گرفت، توافق جامعی برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران حاصل شد، همه قدرت های جهانی در این توافق حضور داشتند و ایران هم طبق گزارشات مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهداتش عمل کرد.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون تصریح کرد: مذاکرات هسته ای ایران ازسال 2003 تا 2013میلادی یعنی به مدت ده سال با سه کشور اروپایی انجام شد.

علاوه بر اروپا، ایران با سایر قدرت های جهانی مانند روسیه و چین هم مذاکره می کرد اما نهایتا هیچ نتیجه ای حاصل نشد زیرا ایران و آمریکا با یکدیگر مذاکره ای نمی کردند.

هرنوع توافقی هم باید به تصویب شورای امنیت سازمان ملل می رسید که بدون موافقت آمریکا ممکن نبود.

لذا ایران ضمن بدبینی به پایبندی آمریکا به توافق احتمالی،تصمیم گرفت که با همه اعضاء دائم شورای امنیت از جمله آمریکا مذاکرات مستقیم سطح بالا داشته باشد.

موسویان تاکید نمود: برجام جامع ترین توافق تاریخ عدم اشاعه سلاح های هسته ای است که پس از 13 سال مذاکره بیش از 200 دانشمند برجسته اتمی و دهها دیپلمات ارشد جهان در170 صفحه تعریف شده است.

کاربرد برجام بسیار فراتر از موضوع ایران و یک سرمایه جهانی برای عاری سازی خاورمیانه و جهان از سلاح هسته ای است.

از اینرو، جامعه جهانی باید یکپارچه از آن حمایت کند.

دیپلمات پیشین ایرانی در پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا همین استدلال کافی نیست که ایران و پنج قدرت جهانی به برجام متعهد بمانند؟ خاطرنشان ساخت: نکته اول اینکه ایران با رفتار خود درمورد برجام به جهان نشان داد که برای رفع اختلافات اولا آماده گفتگو است، ثانیا انعطاف پذیرعمل می کند تا مسیر دیپلماسی موفق باشد و ثالثا اگر توافقی حاصل شود آن را کامل و درست اجراء می کند.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه جامعه جهانی باید از برجام با قدرت تمام حمایت کند، زیرا بهترین امکان برای تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای است.

بیش از 50 سال است که قدرت های جهانی در اجرای مصوبات سازمان ملل برای عاری سازی خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی شکست خورده اند.

اما آنها اکنون با اجرای اصول برجام درکل خاورمیانه می توانند این مهم را تحقق بخشند.

به گفته موسویان، نکته سوم اینکه برجام برای ترامپ فرصتی ایجاد کرده که میراثی بزرگتر از اوباما ازخود بجای بگذارد.

اگر ترامپ برای اجرای اصول برجام توسط سایر کشورهای خاورمیانه اقدام کند، نظریه خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تحقق خواهد یافت که میراثی به مراتب بزرگتر از میراث اوباما خواهد بود.

موسویان در اشاره رادیو به اینکه پاکستان و رژیم صهیونیستی بمب هسته ای دارند و نمی پذیرند که خلع سلاح شوند، تصریح کرد: پاکستان در خاورمیانه نیست.

اسراییل هم قطعنامه عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای را پذیرفته است.

اسراییل ایران را در موضوع هسته ای متهم می کند درحالیکه ایران هم عضو ان پی تی است، هم بمب هسته ای ندارد، برجام را کامل اجراء کرده و آژانس بین المللی انرژی هسته ای هم صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است.

عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای گفت: متقابلا اسراییل تنها کشور دارنده سلاح هسته ای در خاورمیانه است که در پنجاه سال گذشته قطعنامه های مکرر سازمان ملل در مورد عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای را زیر پا گذاشته است.

آمریکا به جای تحریم ایران، باید اسراییل را برای عدم اجرای قطعنامه های سازمان ملل مجازات کند نه ایرانی که عضو معاهده ان پی تی است و بمب هسته ای ندارد.

موسویان در پاسخ به این پرسش که باتوجه به تجدید تحریم های آمریکا، حفظ برجام برای ایران و اروپا چقدر مشکل خواهد بود؟ ابراز داشت: حفظ برجام دشوار خواهد بود زیرا آمریکا برجام و قطعنامه های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی را نقض و بدتر از آن سایر کشورها را نیز برای نقض برجام تحت فشار قرار داده است.

طبق برجام هر شش قدرت جهانی ملزم به تسهیل تجارت با ایران می باشند.

اروپا، روسیه و چین مصمم به حفظ برجام هستند اما اعمال تحریم های ثانویه و فرامرزی آمریکا؛ در آینده نزدیک برجام را با بحران بزرگی روبرو خواهد کرد.

وی در ادامه اشاره نمود: تجربه گذشته نشان داده که چین نقش کلیدی دارد.

در دولت قبل که ایران تحت بدترین تحریم های سازمان ملل و چندجانبه قرارگرفت، اروپا عمده سهم خود در تجارت با ایران را از دست داد متقابلا چین سهم بزرگی در اقتصاد ایران کسب کرد.

موسویان ادامه داد: درعین حال شرایط در دوره دولت روحانی متفاوت تر خواهد بود زیرا دراین دوره، ایران قطعنامه سازمان ملل را اجراء و آمریکا نقض کرده است و از نظر جامعه جهانی در این ماجرا ایران بازیگرخوب و آمریکا بازیگر بد است.

لذا با وجودی که شرایط بسیار پیچیده شده، امید و شانس حفظ برجام وجود دارد.

پژوهشگر حوزه ایران در پرسشی دیگر مبنی بر اینکه تاثیر این شرایط بر وضعیت منطقه چگونه خواهد بود بویژه با توجه به تقابل ایران و اسراییل؟ تصریح کرد: در ایران مقام معظم رهبری تصمیم گیرنده نهایی است همانطور که در آمریکا ترامپ تصمیم گیرنده نهایی است .

با این تفاوت که اختیارات رییس جمهوری آمریکا بیش از اختیارات رهبر عالی ایران است.

در جریان مذاکرات هسته ای، رهبر عالی ایران اعلام کرد که اگر توافقی صورت گیرد و آمریکا به تعهداتش عمل کند، زمینه برای گفت وگو درباره سایر مسائل همچون موضوعات منطقه ای باز خواهد شد.

اگر آمریکا واقعا مایل به گفت وگو با ایران است باید برجام را اجراء می کرد.

وی تاکید نمود: اما اکنون با نقض برجام برای جامعه جهانی ثابت شد که اصولا نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست زیرا هر رییس جمهوری می تواند توافق ها و تعهدات بین المللی رییس جمهور قبلی را لغو کند.

دیپلمات پیشین ایرانی گفت: اگر ترامپ واقعا خواستار گفت وگو است باید ابتدا برجام را کامل اجراء کند و احترام به قطعنامه سازمان ملل را نشان دهد.

این مسیر ممکن است راه گفت وگو در مورد مسائل منطقه را باز کند.

گفت وگو و همکاری این دو قدرت می تواند به صلح و ثبات و حل بحران های منطقه کمک کند.

به عقیده موسویان، بحران جنگ و تروریسم و کشورهای به گل نشسته، گریبانگیر خاورمیانه شده و این منطقه را در آستانه سقوط قرارداده است.

چه بخواهیم یا نخواهیم ایران بعنوان قدرت منطقه ای و آمریکا بعنوان قدرت جهانی در مورد مسائل منطقه نقش مهم دارند و همکاری آنها می تواند به صلح و ثبات کمک کند.

وی ادامه داد: البته فراموش نکنیم که بخش مهمی از بحران های منطقه حاصل جنگ عربی -عربی است.

کشورهای عربی و ناتو مشترکا به لیبی حمله و آنرا بی ثبات کردند.

عربستان و امارات با کمک آمریکا به یمن حمله نظامی کردند.

صدام به کویت حمله کرد.

عربستان و امارات دنبال ساقط کردن حکومت بحرین هستند.

لذا واقعیت این است که کشورهای عربی باعث ایجاد بحران و بی ثباتی درکشورهای عربی هستند اما ایران را متهم می کنند.

عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: تقابل میان اسراییل و ایران از بعد انقلاب ایران وجود داشته و هر دو طرف هم متقابلا مستمرا یکدیگر را تهدید کرده اند.

نتانیاهو شب و روز دنبال حمله نظامی و تغییر رژیم در ایران است.

اما مشکل رسانه های غرب این است که تهدیدات ایران علیه اسراییل را بزرگ اما به تهدیدات اسراییل علیه ایران اهمیتی نمی دهند.

موسویان در پاسخ به این پرسش که آیا اروپایی ها اراده حفظ برجام را دارند؟ خاطرنشان ساخت: برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است.

من شک ندارم که اروپا اراده سیاسی محکمی برای حفظ برجام دارد اما در مورد ظرفیت اقتصادی اروپا برای تامین منافع اقتصادی برجامی ایران تردید دارم.

وی ادامه داد: تحریم های جدید آمریکا مطمئنا به ایران خسارت خواهد زد اما این تحریم ها عامل همه مشکلات اقتصادی امروز ایران نیست.

ناکارآمدی های بزرگ نظام داخلی ایران همچون فساد عامل اصلی مشکلات اقتصادی ایران است.

مصیبت های امروز اقتصادی ایران بدان جهت است که ناکارآمدی های نظام داخلی با تحریم های آمریکا همزمان و همراه شده است.

به گفته وی، درعین حال سیاست تحریم های آمریکا موجب تغییر حکومت در ایران نخواهد شد.

تحریم های آمریکا در چهل سال گذشته با هدف تغییر رژیم در ایران بوده و شکست خورده ضمن اینکه ایران امروز از متحدین آمریکا در منطقه با ثبات تر و قدرتمندتر است.

لذا سیاست ترامپ در مورد تحریم و فشار هم همچون سیاست دولت های آمریکا در چهل سال گذشته شکست خواهد خورد.

بهتر است که ترامپ از برجام بعنوان مدل دیپلماسی برای حل سایر بحران های منطقه استفاده کند.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون در پاسخ به این پرسش که آیا گفت وگوهای پشت پرده ای میان ایران و آمریکا وجود دارد؟ گفت: وزیر خارجه ایران چند روز قبل گفت که کشورهای عمان و سوییس تمایل به میانجی گری از خود نشان داده اند اما تا آنجایی که او مطلع است، گفتو گوی پشت پرده ای وجود ندارد.


کلید واژه ها: آمریکا - ایران - هسته ای - هسته - مذاکرات - موسویان - مذاکره - توافق - سید حسین موسویان - مذاکرات هسته ای - ایران و آمریکا - آژانس بین المللی انرژی اتمی - جهان - مذاکرات هسته - حسین موسویان - سیاست خارجی - شورای امنیت - دانشگاه - شورای امنیت سازمان ملل - جهانی - اروپا - برنامه هسته ای ایران - امنیت - دیپلمات - دستاورد - برنامه هسته ای - ایرانی - موضوع هسته ای - توافق هسته ای - سلاح هسته ای

آخرین اخبار سرویس:
آخرین آرزوی هاشمی

رهبر انقلاب خطاب به برهم صالح: مقابل دشمنان «عراقِ قدرتمند و آرام» با قدرت بایستید

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند

اسامی سرپرستان 11 استانداری کشور اعلام شد

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند/ معرفی استانداران پیشنهادی در روزهای آتی/ انتصاب سرمست بعنوان سرپرست معاونت سیاسی

11 بیمارستان در تهران روی گسل های اصلی

ارزیابی ظریف از سفر رییس جمهور عراق به تهران

استخدام تکنسین کامپیوتر بصورت تمام وقت در تهران

شناخت فرهنگ مهدویت از ضرورت های زندگی امروزی است

فرماندار پردیس: مشارکت مردمی لازمه رفع مشکلات شهرها است

ایمنی سالمندان در شهر دوستدار سالمند

رییس کمیسیون آموزش مجلس به استان مرکزی سفر می کند

ساخت و ساز غیرمجاز در دولتخانه صفوی مورد پیگیری قرار می گیرد

ممنوعیت قانونی در نوازندگی خیابانی نداریم/ حتی فتوایی از حضرت امام داریم

شب شعر و خاطره انتظار سرخ با حضور هنرمندان بسیجی

فرماندار پردیس: مشارکت مردمی لازمه رفع مشکلات شهرها است

هاشمی سرپرست استانداری قم شد

یادواره شهید حمیدرضا بنیاد برگزار می شود

خودسازی و انتظار؛ مهم ترین ویژگی جامعه منتظر

عکس خاصی که شفر با آن تولد وریا غفوری را تبریک گفت (اینستاپست)

واکنش دادستان تهران به شبهات درباره اعدام سلطان سکه

از شعر خوانی امام علی در وصف مهدی عج تا عصر حکومت جوانان

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند

امروز به مجتهدی مثل آخوند خراسانی نیاز داریم

ممنوعیت قانونی در نوازندگی خیابانی نداریم

بزرگداشت سردار شهید زین الدین در سمنان

از اجرای 300 طرح بهداشتی تا جذب 100 درصدی اعتبارات استانی در طرح های عمرانی دانشگاه پزشکی شیراز

لاریجانی با رییس جمهور عراق دیدار و گفتگو کرد

حجت الاسلام سالمی: شادی و نشاط انسان مومن حقیقی است

دفتر نشر فرهنگ اسلامی؛ از شهید باهنر تا چاپ کتاب دینی مدارس پهلوی

سرپرست های 11 استانداری منصوب شدند/«سرمست» سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور شد

برخورد با نوازندگان خیابانی توسط عوامل شهرداری رشت رخ نداده است

هرکس اطلاعاتی از پولشویی دارد، ارائه کند

مستند نامه سرنوشت ساز رهبری امشب پخش می شود

اگر در اسکورت مدیران تأمین اجتماعی قصوری بوده، برخورد قاطع می کنیم

پای درس قرآن من جبهه ای شد

حمله به پزشک یکی از درمانگاه های مشهد

لاریجانی با رییس جمهور عراق دیدار و گفتگو کرد

سرپرست های 11 استانداری منصوب شدند

سرپرست های 11 استانداری منصوب شدند/«سرمست» سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور شد

سرپرست های 11 استانداری منصوب شدند/«سرمست» سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور شد

6 کیفرخواست در حوزه صرافان و ارز طی هفته گذشته صادر شد/دستگیری 19 نفر از دلالان اصلی در بخش پتروشیمی

دیدار رییس جمهوری عراق با رهبر معظم انقلاب / گزارش تصویری

بررسی مرگ نوربخش و تاج الدین در پزشکی قانونی

واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش

راه های رفع خستگی قلب دوم

قدرت حیرت انگیز دستان یک جوان چینی + فیلم

گرامیداشت سالروز اغاز امامت حضرت مهدی (عج)

بازنشسته های وزارت کشور رفتند/ انتصاب سرپرست 11 استانداری (+اسامی)

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند

دیدارهای رییس جمهور عراق در تهران (عکس)

اگر در اسکورت مدیران تأمین اجتماعی قصوری بوده، برخورد قاطع می کنیم

آیا نوازندگی در خیابان جرم است؟

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند

سرپرست های 11 استانداری منصوب شدند

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند/ معرفی استانداران پیشنهادی در روزهای آتی به دولت

اسامی سرپرستان 11 استانداری کشور اعلام شد

سلمانی : معرفی استانداران جدید در روزهای آینده

فرزندان سید کنار تخت بابا قد کشیدند و بزرگ شدند

ارزیابی ظریف از سفر رییس جمهور عراق به تهران

برخورد بد با نوازندگان خیابانی در پیاده راه فرهنگی رشت محکوم است

دیپلماسی اتحاد اسلامی راه حل مشکلات جهان اسلام است

​از حضور در انستیتو شرق شناسی سن پترزبورگ تا سخنرانی درباره حفظ آثار باستانی

اطلاعیه بیمارستان کیش در خصوص بیمه شدگان تامین اجتماعی

اعلام اسامی نفرات برتر مسابقات تنیس روی میز دانش آموزی

جشن بیعت در قزوین برگزار شد

همکاری شوراهای شهر برای ماندن شهرداران بازنشسته، معاونت در جرم است

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند/ معرفی استانداران پیشنهادی در روزهای آتی به دولت/ انتصاب سرمست بعنوان سرپرست معاونت سیاسی

مدیرعامل جدید مؤسسه فرهنگی، اطلاع رسانی تبیان معرفی شد

اجتماع منتظران ظهور

مقام معظم رهبری در دیدار رییس جمهور عراق: کنار برادران عراقی خواهیم بود/ مقابل دشمنان «عراقِ قدرتمند و آرام» با قدرت بایستید

گرامیداشت شهدای عملیات آزادسازی سوسنگرد در سمنان

کشورهای بدخواه نمی خواهند عراق و منطقه روی آرامش را ببینند

مدیری لیبرال که به پایان تاریخ فوکویاما نزدیک می شود

مدیرعامل جدید مؤسسه فرهنگی، اطلاع رسانی تبیان معرفی شد

نفس دفاع مقدس حماسه است نیازی به حماسه سازی نیست

تلخی و شیرینی های زندگی با یک جانباز قطع نخاع

روایتی از شوخی حسن روحانی با رییس جمهور عراق +عکس

وزیر بهداشت: سند درمان کشور تصویب شد

مقابل دشمنان «عراقِ قدرتمند و آرام» با قدرت بایستید

​تبیین جایگاه و نقش حوزه علمیه در تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

عکس/ دیدار رییس جمهور عراق با رهبر انقلاب

مأموریت «جامعه المصطفی» نشر حقایق اسلام در جهان است

آیا با CFT می توان با پولشویی مبارزه کرد؟

پس از انقلاب از یک کشور منفعل تبدیل به کشوری مستقل و فعال شده ایم

لاریجانی با رییس جمهور عراق دیدار و گفتگو کرد

سرقت کامپیوتر خودرو در کمتر از 30 ثانیه + فیلم

انتظار شایسته و سازنده مهمترین وظیفه عصر غیبت است

وکیل دادگستری: ممنوعیت قانونی در نوازندگی خیابانی نداریم

سفری از جنس وحدت به کوی محبت رضوی + فیلم

دانلود آهنگ جدید ماکان باند بنام یه عصر خوب

دیدارهای امروز رییس جمهور عراق

دکتر محقق داماد: آخوند خراسانی در چارچوب اجتهاد پویای شیعه، دموکراسی را برای ما آورد/ امروز به چنین شخصیتی نیازمندیم

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند/ معرفی استانداران پیشنهادی در روزهای آتی/ انتصاب سرمست بعنوان سرپرست معاونت سیاسی

وزیر بهداشت: سند درمان کشور تصویب شد

یک شرکت بهره بردار چوب متولی حفاظت از جنگل های گیلان شد

جلسه غیرعلنی مجلس درباره حقوق کارمندان دولت

سرپرست های 11 استانداری منصوب شدند/«سرمست» سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور شد

منافقین علی را جلوی چشمان پدرش ترور کردند

در کنار برادران عراقی خود خواهیم بود

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست