مطالب مرتبط:
آمریکا غیر قابل اعتماد است
اتحادیه اروپا محکم پشت برجام ایستاده است/ آمریکا و انگلیس باید از نتیجه کودتای 28 مرداد درس گرفته باشند
ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: می خواهیم شاهد تغییر رفتار نظام ایران باشیم و از گفتن این موضوع خجالت نمی کشیم
خروج ترامپ از برجام از بدترین اشتباهات سیاست خارجی در تاریخ آمریکا است
پوتین: تحریم های آمریکا اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره ای را تضعیف می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 14:152018-08-18سياسي

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست


ایرنا- «سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای ضمن اشاره به اینکه برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است گفت: - مادرید- ایرنا- سید حسین موسویان پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای ضمن اشاره به اینکه برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است گفت: برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، موسویان در مصاحبه با رادیو کالیفرنیا در پاسخ به این پرسش که آیا خروج ترامپ از برجام، موجب تعجب ایرانی ها شد؟ ادامه داد: خیر! از ابتدای مذاکرات هسته ای، ایران در مورد پایبندی آمریکا به تعهداتش مظنون بود.

رهبر عالی ایران از همان ابتدا که با مذاکرات موافقت کردند، مکرر اعلام کردند که به آمریکا نمی شود اعتماد کرد و آمریکا اهل عمل به تعهداتش نیست.

وی افزود: مقامات دولت آمریکا مکرر تاکید می کردند که موضوع هسته ای ایران، تهدید اول امنیت ملی آمریکا است.

با این وجود آمریکا درحالی توافق هسته ای را نقض کرد که برای نخستین بار مذاکرات در سطح وزرای خارجه ایران و آمریکا انجام گرفت، توافق جامعی برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران حاصل شد، همه قدرت های جهانی در این توافق حضور داشتند و ایران هم طبق گزارشات مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهداتش عمل کرد.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون تصریح کرد: مذاکرات هسته ای ایران ازسال 2003 تا 2013میلادی یعنی به مدت ده سال با سه کشور اروپایی انجام شد.

علاوه بر اروپا، ایران با سایر قدرت های جهانی مانند روسیه و چین هم مذاکره می کرد اما نهایتا هیچ نتیجه ای حاصل نشد زیرا ایران و آمریکا با یکدیگر مذاکره ای نمی کردند.

هرنوع توافقی هم باید به تصویب شورای امنیت سازمان ملل می رسید که بدون موافقت آمریکا ممکن نبود.

لذا ایران ضمن بدبینی به پایبندی آمریکا به توافق احتمالی،تصمیم گرفت که با همه اعضاء دائم شورای امنیت از جمله آمریکا مذاکرات مستقیم سطح بالا داشته باشد.

موسویان تاکید نمود: برجام جامع ترین توافق تاریخ عدم اشاعه سلاح های هسته ای است که پس از 13 سال مذاکره بیش از 200 دانشمند برجسته اتمی و دهها دیپلمات ارشد جهان در170 صفحه تعریف شده است.

کاربرد برجام بسیار فراتر از موضوع ایران و یک سرمایه جهانی برای عاری سازی خاورمیانه و جهان از سلاح هسته ای است.

از اینرو، جامعه جهانی باید یکپارچه از آن حمایت کند.

دیپلمات پیشین ایرانی در پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا همین استدلال کافی نیست که ایران و پنج قدرت جهانی به برجام متعهد بمانند؟ خاطرنشان ساخت: نکته اول اینکه ایران با رفتار خود درمورد برجام به جهان نشان داد که برای رفع اختلافات اولا آماده گفتگو است، ثانیا انعطاف پذیرعمل می کند تا مسیر دیپلماسی موفق باشد و ثالثا اگر توافقی حاصل شود آن را کامل و درست اجراء می کند.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه جامعه جهانی باید از برجام با قدرت تمام حمایت کند، زیرا بهترین امکان برای تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای است.

بیش از 50 سال است که قدرت های جهانی در اجرای مصوبات سازمان ملل برای عاری سازی خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی شکست خورده اند.

اما آنها اکنون با اجرای اصول برجام درکل خاورمیانه می توانند این مهم را تحقق بخشند.

به گفته موسویان، نکته سوم اینکه برجام برای ترامپ فرصتی ایجاد کرده که میراثی بزرگتر از اوباما ازخود بجای بگذارد.

اگر ترامپ برای اجرای اصول برجام توسط سایر کشورهای خاورمیانه اقدام کند، نظریه خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تحقق خواهد یافت که میراثی به مراتب بزرگتر از میراث اوباما خواهد بود.

موسویان در اشاره رادیو به اینکه پاکستان و رژیم صهیونیستی بمب هسته ای دارند و نمی پذیرند که خلع سلاح شوند، تصریح کرد: پاکستان در خاورمیانه نیست.

اسراییل هم قطعنامه عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای را پذیرفته است.

اسراییل ایران را در موضوع هسته ای متهم می کند درحالیکه ایران هم عضو ان پی تی است، هم بمب هسته ای ندارد، برجام را کامل اجراء کرده و آژانس بین المللی انرژی هسته ای هم صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است.

عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای گفت: متقابلا اسراییل تنها کشور دارنده سلاح هسته ای در خاورمیانه است که در پنجاه سال گذشته قطعنامه های مکرر سازمان ملل در مورد عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای را زیر پا گذاشته است.

آمریکا به جای تحریم ایران، باید اسراییل را برای عدم اجرای قطعنامه های سازمان ملل مجازات کند نه ایرانی که عضو معاهده ان پی تی است و بمب هسته ای ندارد.

موسویان در پاسخ به این پرسش که باتوجه به تجدید تحریم های آمریکا، حفظ برجام برای ایران و اروپا چقدر مشکل خواهد بود؟ ابراز داشت: حفظ برجام دشوار خواهد بود زیرا آمریکا برجام و قطعنامه های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی را نقض و بدتر از آن سایر کشورها را نیز برای نقض برجام تحت فشار قرار داده است.

طبق برجام هر شش قدرت جهانی ملزم به تسهیل تجارت با ایران می باشند.

اروپا، روسیه و چین مصمم به حفظ برجام هستند اما اعمال تحریم های ثانویه و فرامرزی آمریکا؛ در آینده نزدیک برجام را با بحران بزرگی روبرو خواهد کرد.

وی در ادامه اشاره نمود: تجربه گذشته نشان داده که چین نقش کلیدی دارد.

در دولت قبل که ایران تحت بدترین تحریم های سازمان ملل و چندجانبه قرارگرفت، اروپا عمده سهم خود در تجارت با ایران را از دست داد متقابلا چین سهم بزرگی در اقتصاد ایران کسب کرد.

موسویان ادامه داد: درعین حال شرایط در دوره دولت روحانی متفاوت تر خواهد بود زیرا دراین دوره، ایران قطعنامه سازمان ملل را اجراء و آمریکا نقض کرده است و از نظر جامعه جهانی در این ماجرا ایران بازیگرخوب و آمریکا بازیگر بد است.

لذا با وجودی که شرایط بسیار پیچیده شده، امید و شانس حفظ برجام وجود دارد.

پژوهشگر حوزه ایران در پرسشی دیگر مبنی بر اینکه تاثیر این شرایط بر وضعیت منطقه چگونه خواهد بود بویژه با توجه به تقابل ایران و اسراییل؟ تصریح کرد: در ایران مقام معظم رهبری تصمیم گیرنده نهایی است همانطور که در آمریکا ترامپ تصمیم گیرنده نهایی است .

با این تفاوت که اختیارات رییس جمهوری آمریکا بیش از اختیارات رهبر عالی ایران است.

در جریان مذاکرات هسته ای، رهبر عالی ایران اعلام کرد که اگر توافقی صورت گیرد و آمریکا به تعهداتش عمل کند، زمینه برای گفت وگو درباره سایر مسائل همچون موضوعات منطقه ای باز خواهد شد.

اگر آمریکا واقعا مایل به گفت وگو با ایران است باید برجام را اجراء می کرد.

وی تاکید نمود: اما اکنون با نقض برجام برای جامعه جهانی ثابت شد که اصولا نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست زیرا هر رییس جمهوری می تواند توافق ها و تعهدات بین المللی رییس جمهور قبلی را لغو کند.

دیپلمات پیشین ایرانی گفت: اگر ترامپ واقعا خواستار گفت وگو است باید ابتدا برجام را کامل اجراء کند و احترام به قطعنامه سازمان ملل را نشان دهد.

این مسیر ممکن است راه گفت وگو در مورد مسائل منطقه را باز کند.

گفت وگو و همکاری این دو قدرت می تواند به صلح و ثبات و حل بحران های منطقه کمک کند.

به عقیده موسویان، بحران جنگ و تروریسم و کشورهای به گل نشسته، گریبانگیر خاورمیانه شده و این منطقه را در آستانه سقوط قرارداده است.

چه بخواهیم یا نخواهیم ایران بعنوان قدرت منطقه ای و آمریکا بعنوان قدرت جهانی در مورد مسائل منطقه نقش مهم دارند و همکاری آنها می تواند به صلح و ثبات کمک کند.

وی ادامه داد: البته فراموش نکنیم که بخش مهمی از بحران های منطقه حاصل جنگ عربی -عربی است.

کشورهای عربی و ناتو مشترکا به لیبی حمله و آنرا بی ثبات کردند.

عربستان و امارات با کمک آمریکا به یمن حمله نظامی کردند.

صدام به کویت حمله کرد.

عربستان و امارات دنبال ساقط کردن حکومت بحرین هستند.

لذا واقعیت این است که کشورهای عربی باعث ایجاد بحران و بی ثباتی درکشورهای عربی هستند اما ایران را متهم می کنند.

عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: تقابل میان اسراییل و ایران از بعد انقلاب ایران وجود داشته و هر دو طرف هم متقابلا مستمرا یکدیگر را تهدید کرده اند.

نتانیاهو شب و روز دنبال حمله نظامی و تغییر رژیم در ایران است.

اما مشکل رسانه های غرب این است که تهدیدات ایران علیه اسراییل را بزرگ اما به تهدیدات اسراییل علیه ایران اهمیتی نمی دهند.

موسویان در پاسخ به این پرسش که آیا اروپایی ها اراده حفظ برجام را دارند؟ خاطرنشان ساخت: برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است.

من شک ندارم که اروپا اراده سیاسی محکمی برای حفظ برجام دارد اما در مورد ظرفیت اقتصادی اروپا برای تامین منافع اقتصادی برجامی ایران تردید دارم.

وی ادامه داد: تحریم های جدید آمریکا مطمئنا به ایران خسارت خواهد زد اما این تحریم ها عامل همه مشکلات اقتصادی امروز ایران نیست.

ناکارآمدی های بزرگ نظام داخلی ایران همچون فساد عامل اصلی مشکلات اقتصادی ایران است.

مصیبت های امروز اقتصادی ایران بدان جهت است که ناکارآمدی های نظام داخلی با تحریم های آمریکا همزمان و همراه شده است.

به گفته وی، درعین حال سیاست تحریم های آمریکا موجب تغییر حکومت در ایران نخواهد شد.

تحریم های آمریکا در چهل سال گذشته با هدف تغییر رژیم در ایران بوده و شکست خورده ضمن اینکه ایران امروز از متحدین آمریکا در منطقه با ثبات تر و قدرتمندتر است.

لذا سیاست ترامپ در مورد تحریم و فشار هم همچون سیاست دولت های آمریکا در چهل سال گذشته شکست خواهد خورد.

بهتر است که ترامپ از برجام بعنوان مدل دیپلماسی برای حل سایر بحران های منطقه استفاده کند.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون در پاسخ به این پرسش که آیا گفت وگوهای پشت پرده ای میان ایران و آمریکا وجود دارد؟ گفت: وزیر خارجه ایران چند روز قبل گفت که کشورهای عمان و سوییس تمایل به میانجی گری از خود نشان داده اند اما تا آنجایی که او مطلع است، گفتو گوی پشت پرده ای وجود ندارد.


کلید واژه ها: آمریکا - ایران - هسته ای - هسته - مذاکرات - موسویان - مذاکره - توافق - سید حسین موسویان - مذاکرات هسته ای - ایران و آمریکا - آژانس بین المللی انرژی اتمی - جهان - مذاکرات هسته - حسین موسویان - سیاست خارجی - شورای امنیت - دانشگاه - شورای امنیت سازمان ملل - جهانی - اروپا - برنامه هسته ای ایران - امنیت - دیپلمات - دستاورد - برنامه هسته ای - ایرانی - موضوع هسته ای - توافق هسته ای - سلاح هسته ای

آخرین اخبار سرویس:
با استناد به قانون اساسی ایران؛ قره باغ بخش جدایی ناپذیر قلمروی جمهوری آذربایجان است

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت ارتحال آیت الله مؤمن

خاطرات یک مدیر امنیتی که دشمن ترامپ است

خیز آبادان برای اجرای برنامه های ویژه در عید نوروز

آیت الله جنتی: مقاومت قدرت اسلام را احیا کرد

دستگیری سارقان متواری و تحت تعقیب

چه زمانی باید پزشکِ هم جنس، بیمار را معاینه کند؟

تصاویر/ همایش حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان در مصلای قدس قم

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

محسن کرمعلی همایش بزرگ جوانان مقاومت و گرامیداشت شهید جهاد مغنیه

خیز آبادان برای اجرای برنامه های ویژه در عید نوروز

آسیب های اجتماعی ناشی از سوء مدیریت ها است

اروپا نباید با گره زدن FATF با INSTEX فرصت سوزی کند

فروش اینترنتی محصولات سایپا جمعه هم ادامه دارد

هشدار ترکان به آنها که صندوق رأی را زیر سؤال می برند: گلوله برفی یاس، بهمنی هولناک می شود

یادداشت کدخدایی در وصف آیت الله مومن

شهادت در اسلام هوشمندانه و مقدس است/ کشته شدن؛ جشن فارغ التحصیلی شهدا

بیان مشکل شغل راهنمایان از زبان معاون گردشگری

نماینده مقاومت اسلامی فلسطین: پیروزی فلسطین درحال ظاهر شدن است

قتل مرد 50 ساله در ساوه

سن ازدواج برای دختران و پسران چند سال باشد؟

آیت الله جنتی: مقاومت قدرت اسلام را احیا کرد

جمعی از نمایندگان پارلمان آلبانی استعفا کردند/معترضان در خیابان‎ها

خطر تحجرگرایان و مقدس نمایان احمق در حوزه های علمیه کم نیست/آنقدر که اسلام از این مقدسین روحانی نما ضربه خورده است، از هیچ قشر دیگر نخورده است/ به طلاب عزیز هشدار می دهم که از تجربه تلخ روی کار آمدن انقلابی نماها و به ظاهر عقلای قوم عبرت بگیرند

کابینه قزاقستان استعفا کرد/ رییس جمهور پذیرفت

پوتین خطاب به آمریکا: اگر بخواهید، آماده بحران موشکی به سبک کوبا هستم

تجلیل از خانواده بسیجی شهید محمدحسین حدادیان

دولت ها در تخصیص اعتبار پروژه ها دنبال خودی و غیرخودی می گردند/ ساختار بودجه نویسی از زمان احمدی نژاد وارونه شد

با تشکیل کمیته ی ضدفیلتر، نهادهای دولتی نمی توانند به صورت مستقیم از کسب و کارهای مجازی شکایت کرده و درخواست فیلترینگ ارائه دهند

گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز

محمودی شاه نشین: ارکان نظام با هم افزایی در حل مشکلات کشور گام بردارند

معاون حشدالشعبی عراق: وحدت رمز پیروزی جبهه مقاومت اسلامی است

مادورو، مرز ونزوئلا با برزیل را بست

ظفرقندی به عنوان رییس کل سازمان نظام پزشکی منصوب شد

پیام وزیر کشور در پی درگذشت آیت الله مؤمن

برای او که مومن به انقلاب بود!

آیت الله اراکی: دهه پنجم انقلاب آغاز فروپاشی آمریکاست

نمایشگاه بین المللی جایگاه داران سوخت و صنایع وابسته

نامزد نمایندگی کنگره آمریکا خواستار برگزاری انتخابات دوباره شد

آغاز رهاسازی آب از سد سیلوه به سمت دریاچه ارومیه

با کمک پلیس فتا صفحه جعلی اینستاگرامی به نام لیلا حاتمی بسته شد

الهلال فاتح دربی عربستان

اجلاسیه شهدای کارمند استان کردستان

همایش بزرگ جوانان محور مقاومت

سومین گردهمایی ملی فعالان حرکت های جهادی

ماجرای 18 هزار موتورسیکلت اسقاطی در پارکینگ های ستاد فرمان امام چیست؟

کاهش خسارات حوادث در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر است

نماینده مقاومت اسلامی یمن: سربازان جبهه مقاومت در خط ولایت حرکت می کنند

آیت الله جنتی: آمریکا و رژیم صهونیستی روبه افول هستند/با وجود فشارهای اقتصادی زیر بار ذلت نمی رویم

وزیر کشور درگذشت آیت الله مؤمن را تسلیت گفت

آیت الله محمد مومن درگذشت +سوابق

ما دلقکان تورهای شاد یا مترجم های سیاح نیستیم

صالحی: ایران توان تکنولوژیکی بازگشت به قبل برجام را دارد

پیام وزیر کشور در پی درگذشت آیت الله مؤمن

رییس جمهور ارتحال آیت الله مؤمن را تسلیت گفت

تصاویر/ جلسه همفکری و هم اندیشی نخبگان و فعالان رسانه ای حوزه

ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب توسط استاندار قم به دستگاه های اجرایی

کارهای امروز مسئولین ما با فریاد استقلال خواهی مردم منافات دارد

شهید عزیز به زودی روی آنتن/گلایه پدر شهید حدادیان از شورای شهر تهران + عکس

هتل «انرژی مثبت» در نزدیکی مدار قطب شمال+فیلم

با حضور بیش از سه هزار نفر صورت گرفت تجلیل از خانواده شهید مغنیه در شهر مقدس قم

همایش عشایر کوچرو کشور در لالی برگزار شد

نظام سازی مبتنی بر قرآن پیش نیاز اصلاح ساختار جامعه است

پل میانگذر در خشک شدن دریاچه ارومیه نقش ندارد

تجلیل از خانواده شهید مشهدی در فرهنگسرای گلستان

اطلاعیه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) درباره پارکینگ های موتورسیکلت های اسقاطی

یادواره 1747 شهید شهرستان بابل

اگر حق محرومان ضایع شود،اولین کسانی که باید پاسخگو باشد علما هستند

هم تکلیف امریکاواروپا روشن است و هم تکلیف ایران

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس: عزمی برای رونق پرواز فرودگاه همدان نمی بینیم/ با مدیران ناکارآمد تعارف نداریم

در گفت وگو با فارس مطرح شد حقوق 12 میلیونی معاونین شهردار تهران

روایت مقام سابق اف بی آی از تمایل دولتمردان آمریکایی به برکناری ترامپ

سه پرده از زندگی یک آیت الله تمجید حسن روحانی از تدریس آیت الله مومن

مدیرکل ارشاد استان اصفهان: نیکوکاری در حوزه فرهنگ از ضروریات است/ پیشگامی اصفهان در امور خیریه

آینده جمهوری اسلامی در دست تربیت یافتگان مکتب قرآن است

رییس جمهور ارتحال آیت الله مؤمن را تسلیت گفت

مجوز دولت برای ورود سپاه به موضوع مقابله با قاچاق کالا

لزوم شناسایی و شکوفایی استعدادهای قرآنی در کشور

کودکمان را در روزهای بارانی چگونه سرگرم کنیم؟

تغییر فصل ترانسیلوانیا را از این زاویه بی نظیر ببینید!

رییس جهاد دانشگاهی: تکیه بر توان داخلی و اقتصاد دانش بنیان، راه نجات کشور در شرایط فعلی است

آیت الله جنتی: نشانه های افول صهیونیست ها و آمریکا نمایان است

انتقاد «ثریا» به «جدایی نادر از سیمین»

عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم است

انار کوهدشت به نام برند ساوه صادر می شود

سردار سلیمانی: حتما انتقام حمله تروریستی زاهدان را می گیریم

شهیدان احیاگران واقعی تشیع در جهان هستند

محتشمی پور: ظریف آمریکایی است

باید به بدحجاب محبت کنیم

رییس اتاق بازرگانی اصفهان: مردم را به حضور در جبهه اقتصاد تشویق کنیم

همایش عشایر کوچرو کشور در لالی برگزار شد

نظام سازی مبتنی بر قرآن پیش نیاز اصلاح ساختار جامعه است

پل میانگذر در خشک شدن دریاچه ارومیه نقش ندارد

ظفرقندی به عنوان رییس کل سازمان نظام پزشکی منصوب شد

جمهوری اسلامی ستون جریان مقاومت است

دو سوم موسسات قرآنی در کشور فعال هستند

تصاویر/ نشست علمی طلاب غیرایرانی در مدرسه علمیه امام المنتظر قم

آغاز به کار سومین همایش ملی «ریحانهالنبی» در فارس

پرتاب موشک از زیر سطح برای اولین بار اجرایی می شود

وزارت کار مانع از اشتغال نیروهای غیربومی در خوزستان شود

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست