مطالب مرتبط:
آمریکا غیر قابل اعتماد است
اتحادیه اروپا محکم پشت برجام ایستاده است/ آمریکا و انگلیس باید از نتیجه کودتای 28 مرداد درس گرفته باشند
ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: می خواهیم شاهد تغییر رفتار نظام ایران باشیم و از گفتن این موضوع خجالت نمی کشیم
خروج ترامپ از برجام از بدترین اشتباهات سیاست خارجی در تاریخ آمریکا است
پوتین: تحریم های آمریکا اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره ای را تضعیف می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 15:152018-08-18سياسي

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست


ایرنا- «سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای ضمن اشاره به اینکه برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است گفت: - مادرید- ایرنا- سید حسین موسویان پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای ضمن اشاره به اینکه برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است گفت: برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، موسویان در مصاحبه با رادیو کالیفرنیا در پاسخ به این پرسش که آیا خروج ترامپ از برجام، موجب تعجب ایرانی ها شد؟ ادامه داد: خیر! از ابتدای مذاکرات هسته ای، ایران در مورد پایبندی آمریکا به تعهداتش مظنون بود.

رهبر عالی ایران از همان ابتدا که با مذاکرات موافقت کردند، مکرر اعلام کردند که به آمریکا نمی شود اعتماد کرد و آمریکا اهل عمل به تعهداتش نیست.

وی افزود: مقامات دولت آمریکا مکرر تاکید می کردند که موضوع هسته ای ایران، تهدید اول امنیت ملی آمریکا است.

با این وجود آمریکا درحالی توافق هسته ای را نقض کرد که برای نخستین بار مذاکرات در سطح وزرای خارجه ایران و آمریکا انجام گرفت، توافق جامعی برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران حاصل شد، همه قدرت های جهانی در این توافق حضور داشتند و ایران هم طبق گزارشات مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهداتش عمل کرد.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون تصریح کرد: مذاکرات هسته ای ایران ازسال 2003 تا 2013میلادی یعنی به مدت ده سال با سه کشور اروپایی انجام شد.

علاوه بر اروپا، ایران با سایر قدرت های جهانی مانند روسیه و چین هم مذاکره می کرد اما نهایتا هیچ نتیجه ای حاصل نشد زیرا ایران و آمریکا با یکدیگر مذاکره ای نمی کردند.

هرنوع توافقی هم باید به تصویب شورای امنیت سازمان ملل می رسید که بدون موافقت آمریکا ممکن نبود.

لذا ایران ضمن بدبینی به پایبندی آمریکا به توافق احتمالی،تصمیم گرفت که با همه اعضاء دائم شورای امنیت از جمله آمریکا مذاکرات مستقیم سطح بالا داشته باشد.

موسویان تاکید نمود: برجام جامع ترین توافق تاریخ عدم اشاعه سلاح های هسته ای است که پس از 13 سال مذاکره بیش از 200 دانشمند برجسته اتمی و دهها دیپلمات ارشد جهان در170 صفحه تعریف شده است.

کاربرد برجام بسیار فراتر از موضوع ایران و یک سرمایه جهانی برای عاری سازی خاورمیانه و جهان از سلاح هسته ای است.

از اینرو، جامعه جهانی باید یکپارچه از آن حمایت کند.

دیپلمات پیشین ایرانی در پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا همین استدلال کافی نیست که ایران و پنج قدرت جهانی به برجام متعهد بمانند؟ خاطرنشان ساخت: نکته اول اینکه ایران با رفتار خود درمورد برجام به جهان نشان داد که برای رفع اختلافات اولا آماده گفتگو است، ثانیا انعطاف پذیرعمل می کند تا مسیر دیپلماسی موفق باشد و ثالثا اگر توافقی حاصل شود آن را کامل و درست اجراء می کند.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه جامعه جهانی باید از برجام با قدرت تمام حمایت کند، زیرا بهترین امکان برای تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای است.

بیش از 50 سال است که قدرت های جهانی در اجرای مصوبات سازمان ملل برای عاری سازی خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی شکست خورده اند.

اما آنها اکنون با اجرای اصول برجام درکل خاورمیانه می توانند این مهم را تحقق بخشند.

به گفته موسویان، نکته سوم اینکه برجام برای ترامپ فرصتی ایجاد کرده که میراثی بزرگتر از اوباما ازخود بجای بگذارد.

اگر ترامپ برای اجرای اصول برجام توسط سایر کشورهای خاورمیانه اقدام کند، نظریه خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تحقق خواهد یافت که میراثی به مراتب بزرگتر از میراث اوباما خواهد بود.

موسویان در اشاره رادیو به اینکه پاکستان و رژیم صهیونیستی بمب هسته ای دارند و نمی پذیرند که خلع سلاح شوند، تصریح کرد: پاکستان در خاورمیانه نیست.

اسراییل هم قطعنامه عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای را پذیرفته است.

اسراییل ایران را در موضوع هسته ای متهم می کند درحالیکه ایران هم عضو ان پی تی است، هم بمب هسته ای ندارد، برجام را کامل اجراء کرده و آژانس بین المللی انرژی هسته ای هم صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است.

عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای گفت: متقابلا اسراییل تنها کشور دارنده سلاح هسته ای در خاورمیانه است که در پنجاه سال گذشته قطعنامه های مکرر سازمان ملل در مورد عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته ای را زیر پا گذاشته است.

آمریکا به جای تحریم ایران، باید اسراییل را برای عدم اجرای قطعنامه های سازمان ملل مجازات کند نه ایرانی که عضو معاهده ان پی تی است و بمب هسته ای ندارد.

موسویان در پاسخ به این پرسش که باتوجه به تجدید تحریم های آمریکا، حفظ برجام برای ایران و اروپا چقدر مشکل خواهد بود؟ ابراز داشت: حفظ برجام دشوار خواهد بود زیرا آمریکا برجام و قطعنامه های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی را نقض و بدتر از آن سایر کشورها را نیز برای نقض برجام تحت فشار قرار داده است.

طبق برجام هر شش قدرت جهانی ملزم به تسهیل تجارت با ایران می باشند.

اروپا، روسیه و چین مصمم به حفظ برجام هستند اما اعمال تحریم های ثانویه و فرامرزی آمریکا؛ در آینده نزدیک برجام را با بحران بزرگی روبرو خواهد کرد.

وی در ادامه اشاره نمود: تجربه گذشته نشان داده که چین نقش کلیدی دارد.

در دولت قبل که ایران تحت بدترین تحریم های سازمان ملل و چندجانبه قرارگرفت، اروپا عمده سهم خود در تجارت با ایران را از دست داد متقابلا چین سهم بزرگی در اقتصاد ایران کسب کرد.

موسویان ادامه داد: درعین حال شرایط در دوره دولت روحانی متفاوت تر خواهد بود زیرا دراین دوره، ایران قطعنامه سازمان ملل را اجراء و آمریکا نقض کرده است و از نظر جامعه جهانی در این ماجرا ایران بازیگرخوب و آمریکا بازیگر بد است.

لذا با وجودی که شرایط بسیار پیچیده شده، امید و شانس حفظ برجام وجود دارد.

پژوهشگر حوزه ایران در پرسشی دیگر مبنی بر اینکه تاثیر این شرایط بر وضعیت منطقه چگونه خواهد بود بویژه با توجه به تقابل ایران و اسراییل؟ تصریح کرد: در ایران مقام معظم رهبری تصمیم گیرنده نهایی است همانطور که در آمریکا ترامپ تصمیم گیرنده نهایی است .

با این تفاوت که اختیارات رییس جمهوری آمریکا بیش از اختیارات رهبر عالی ایران است.

در جریان مذاکرات هسته ای، رهبر عالی ایران اعلام کرد که اگر توافقی صورت گیرد و آمریکا به تعهداتش عمل کند، زمینه برای گفت وگو درباره سایر مسائل همچون موضوعات منطقه ای باز خواهد شد.

اگر آمریکا واقعا مایل به گفت وگو با ایران است باید برجام را اجراء می کرد.

وی تاکید نمود: اما اکنون با نقض برجام برای جامعه جهانی ثابت شد که اصولا نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست زیرا هر رییس جمهوری می تواند توافق ها و تعهدات بین المللی رییس جمهور قبلی را لغو کند.

دیپلمات پیشین ایرانی گفت: اگر ترامپ واقعا خواستار گفت وگو است باید ابتدا برجام را کامل اجراء کند و احترام به قطعنامه سازمان ملل را نشان دهد.

این مسیر ممکن است راه گفت وگو در مورد مسائل منطقه را باز کند.

گفت وگو و همکاری این دو قدرت می تواند به صلح و ثبات و حل بحران های منطقه کمک کند.

به عقیده موسویان، بحران جنگ و تروریسم و کشورهای به گل نشسته، گریبانگیر خاورمیانه شده و این منطقه را در آستانه سقوط قرارداده است.

چه بخواهیم یا نخواهیم ایران بعنوان قدرت منطقه ای و آمریکا بعنوان قدرت جهانی در مورد مسائل منطقه نقش مهم دارند و همکاری آنها می تواند به صلح و ثبات کمک کند.

وی ادامه داد: البته فراموش نکنیم که بخش مهمی از بحران های منطقه حاصل جنگ عربی -عربی است.

کشورهای عربی و ناتو مشترکا به لیبی حمله و آنرا بی ثبات کردند.

عربستان و امارات با کمک آمریکا به یمن حمله نظامی کردند.

صدام به کویت حمله کرد.

عربستان و امارات دنبال ساقط کردن حکومت بحرین هستند.

لذا واقعیت این است که کشورهای عربی باعث ایجاد بحران و بی ثباتی درکشورهای عربی هستند اما ایران را متهم می کنند.

عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: تقابل میان اسراییل و ایران از بعد انقلاب ایران وجود داشته و هر دو طرف هم متقابلا مستمرا یکدیگر را تهدید کرده اند.

نتانیاهو شب و روز دنبال حمله نظامی و تغییر رژیم در ایران است.

اما مشکل رسانه های غرب این است که تهدیدات ایران علیه اسراییل را بزرگ اما به تهدیدات اسراییل علیه ایران اهمیتی نمی دهند.

موسویان در پاسخ به این پرسش که آیا اروپایی ها اراده حفظ برجام را دارند؟ خاطرنشان ساخت: برجام مهمترین دستاورد سیاست خارجی اروپا در دو دهه گذشته است.

من شک ندارم که اروپا اراده سیاسی محکمی برای حفظ برجام دارد اما در مورد ظرفیت اقتصادی اروپا برای تامین منافع اقتصادی برجامی ایران تردید دارم.

وی ادامه داد: تحریم های جدید آمریکا مطمئنا به ایران خسارت خواهد زد اما این تحریم ها عامل همه مشکلات اقتصادی امروز ایران نیست.

ناکارآمدی های بزرگ نظام داخلی ایران همچون فساد عامل اصلی مشکلات اقتصادی ایران است.

مصیبت های امروز اقتصادی ایران بدان جهت است که ناکارآمدی های نظام داخلی با تحریم های آمریکا همزمان و همراه شده است.

به گفته وی، درعین حال سیاست تحریم های آمریکا موجب تغییر حکومت در ایران نخواهد شد.

تحریم های آمریکا در چهل سال گذشته با هدف تغییر رژیم در ایران بوده و شکست خورده ضمن اینکه ایران امروز از متحدین آمریکا در منطقه با ثبات تر و قدرتمندتر است.

لذا سیاست ترامپ در مورد تحریم و فشار هم همچون سیاست دولت های آمریکا در چهل سال گذشته شکست خواهد خورد.

بهتر است که ترامپ از برجام بعنوان مدل دیپلماسی برای حل سایر بحران های منطقه استفاده کند.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون در پاسخ به این پرسش که آیا گفت وگوهای پشت پرده ای میان ایران و آمریکا وجود دارد؟ گفت: وزیر خارجه ایران چند روز قبل گفت که کشورهای عمان و سوییس تمایل به میانجی گری از خود نشان داده اند اما تا آنجایی که او مطلع است، گفتو گوی پشت پرده ای وجود ندارد.


کلید واژه ها: آمریکا - ایران - هسته ای - هسته - مذاکرات - موسویان - مذاکره - توافق - سید حسین موسویان - مذاکرات هسته ای - ایران و آمریکا - آژانس بین المللی انرژی اتمی - جهان - مذاکرات هسته - حسین موسویان - سیاست خارجی - شورای امنیت - دانشگاه - شورای امنیت سازمان ملل - جهانی - اروپا - برنامه هسته ای ایران - امنیت - دیپلمات - دستاورد - برنامه هسته ای - ایرانی - موضوع هسته ای - توافق هسته ای - سلاح هسته ای

آخرین اخبار سرویس:
محکومیت حادثه اهواز از سوی مراجع

ثبت به روز اطلاعات پروژه های عمرانی در سامانه قراردادهای شهرداری تهران

همسایه مدرسه و سخنرانی مدیر

عوامل جنایت اهواز باید به سزای اعمالشان برسند

همایش ملی وحدت اقوام و مذاهب در ارومیه برگزار می شود

حادثه تروریستی اهواز نشان ضعف دشمنان است

جانشین فرمانده سپاه:ملت ایران باحوادث تروریستی مقاومترمی شود

دست های خالی ترامپ در نشست شورای امنیت

سازمان ملل تریبون مناسبی برای ارائه چهره واقعی ایران است

ایران از برتری حقوقی و اخلاقی خود در نیویورک استفاده کند

صوت/ الیاس حضرتی: با هماهنگی روحانی، شریعتمداری استعفا داده است

هشدار جانشین فرمانده سپاه به پشت پرده های حادثه تروریستی اهواز + فیلم

وزیر کشور جمهوری آذربایجان وارد تهران شد

تشییع شهدای حمله تروریستی اهواز

آیا ایران خرج آبادانی سوریه را می دهد؟

نگاهی به نقش آفرینی زنان در حماسه عاشورا

بنی صدر با شنیدن گزارش من از آبادان غش کرد!

دستگیری عوامل مرتبط با حادثه تروریستی اهواز

محتوای این برگه روند فاجعه منا را تغییر داد

آیت الله مکارم شیرازی: حمله تروریستی اهواز ناشی از حماقت بود/ چگونه این همه نفرت و ذلت را برای خود می خرند؟

رضایی: تروریست ها پس از حدود 12 دقیقه به درک واصل شدند

پژمانفر: هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان مرجع عزل نمایندگان خاطی است

علمای اهل سنت حادثه تروریستی اهواز را محکوم کردند

حوزه علمیه امام جعفرصادق(ع) قهستان افتتاح شد

ابراز همدردی امام جمعه بوشهر با خانواده های شهدای حادثه تروریستی اهواز

در معرفی شهدای روحانی و طلبه کم کاری شده است

دوره کارگاه های آموزشی اندیشکده ها ی ملیتی- منطقه ای جامعه المصطفی برگزار می شود

ساخت و تعمیر مکان های دینی از شعائر الهی است

رابطه قناعت با حیات طیبه

بازداشت گسترده مبلغان سعودی در عربستان

پستی که پرویز پرستویی به شهدای دفاع مقدس تقدیم کرد+عکس

آخرین اطلاعات از شناسایی تیم تروریستی در اهواز از زبان وزیر اطلاعات

عمران خان: از کسی نمی ترسیم

دست های خالی ترامپ در نشست شورای امنیت

اهداکنندگان مستمر خون واکسن هپاتیت Bدریافت می کنند

عاشیق قشم، چهره مهجور موسیقی عاشیقی ایران

نقشه محدوده عرصه سه اثر ملی تاریخی لرستان ابلاغ شد

6 جلد کتاب جدید تقویم دفاع مقدس رونمایی شد

جانشین فرمانده سپاه:ملت ایران باحوادث تروریستی مقاومترمی شود

حادثه تروریستی اهواز نشان ضعف دشمنان است

فیلم/ حضور گسترده مردم در تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز

رضایی: وحدت اقوام خوزستان گسستنی نیست/ مراجع اطلاعاتی و قضایی با عوامل این حرکت ناجوانمردانه برخورد کنند

همایش ملی وحدت اقوام و مذاهب در ارومیه برگزار می شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری وارد استان اردبیل شد

نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس در بندر چابهار برپا شد

شهید حادثه تروریستی اهواز در خرم آباد تشییع می شود

مردم ایران از ترقه بازی های دشمن نمی هراسد/ این حادثه تروریستی توسط همه اقوام و مذاهب در ایران محکوم است

خط بطلان اقوام خوزستانی بر اقدام تروریست ها- محسن بهاروند*

آل سعود پشت پرده مالی تمام گروهک های تروریستی است

سرلشکر رضایی: حادثه تروریستی اهواز طراحی شده از بیرون مرزها بود

ما انتقام سخت و ویرانگر می گیریم

نمایندگان مجلس احتمالا بررسی لوایح FATF را به تعویق می اندازند

شهدای جنایت تروریستی اهواز بر دستان مردم قدرشناس

استخدام کارشناس آقا در رشته برق و مکانیک در نیروگاه برق آبی

پیام سازمان بسیج فرهنگیان به مناسبت آغاز سال تحصیلی

نیروی انتظامی با کمپ های غیرمجاز برخورد کند

استخدام تعدادی نگین سوار کن و بسابکار مبتدی در تهران

استخدام کارشناس مسلط به برنامه نویسی در یک شرکت پیمانکاری

استخدام کارگر مبل ساز ماهر بصورت کنترات در قم

استخدام آرایشگر حرفه ای آقا در ترمیم مو هایرموتاس

استخدام منشی نیمه وقت خانم جهت شیفت بعد از ظهر در اصفهان

روزنامه استخدامی استان زنجان | دوشنبه 2 مهر 97

استخدام کارگر ساده برای کارگاه MDF در قم

استخدام مدرس زبان در مجتمع آموزشی صفاهان

دعوت به همکاری کارگر نقاش ماهر در اصفهان

ورزشت کاران| مهم اینه امنیت دارن!

گاهی به لحاظ سیاسی افرادی در کنار مسئولان قرار می گیرند که تصمیم گیری بلد نیستند/ استاندار از ظرفیت دانشگاهیان استفاده کند

استخدام مسئول فنی

استخدام بازاریاب تلفنی

استخدام بازاریاب

استخدام‏ ویزیتور

استخدام مهندس عمران

حسینیه های تاریخی شمال تهران قربانی نوسازی محله ها

روز جهانی جهانگردی در تهران چه خبر است؟

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

همایش تبیین قرآنی انقلاب اسلامی در یزد

نمایشگاه کتاب هفته دفاع مقدس دربایگ

هماهنگی یادواره 235 شهید شهرستان

جلسه هماهنگی یادواره 235 شهید شهرستان

طرح سوال از وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ تلگرام و فعالیت تلگرام طلایی

یادمانی برای لاله های بی نام و نشان

عمارتی که بوی تعفن می دهد

با حکم هیات مدیره کاردگر مدیرعامل بیمه دانا شد

راه اندازی دفتر پیشگیری از تحریم ها

صحبتی مبنی بر تغییر وزیر راه نشنیده ایم/ وزیر راه فردا در جلسه کمیسیون عمران حاضر می شود

امر به معروف و نهی از منکر یک ضرورت دینی است

در نشست اسلامشهر عنوان شد:

حضور بیش از 4 هزار زائر در تکیه گاه حضرت ابوالفضل(ع) چایپاره

پیام مشترک استاندار و نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی در محکومیت فاجعه تروریستی اهواز

پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی در مورد حادثه تروریستی اهواز

پیروزی نهایی با اسلام و ملت شریف ما است

مقاومت فرزندان ایران مثال زدنی است/ بخش عمده عوامل حادثه تروریستی اهواز دستگیر شده اند

بازدید رایگان از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

سردار سلامی: از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگران نیستیم

بانک مرکزی و برخی ارکان دولت مامور خراب تر شدن اوضاع مردم هستند

احزاب حاکم کردستان عراق به دیکتاتوری متهم شدند

محسن رضایی: هدف از این حمله تروریستی این بود که با عملیات پر سر و صدا شکست خودشان را حل کنند

با استقبال رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری آذربایجان وارد تهران شد

با حکم هیات مدیره کاردگر مدیرعامل بیمه دانا شد

فارس گزارش می دهد جزییاتی از برگزاری مسابقات کشوری قرآن کریم/ گردهمایی سالانه نخبگان قرآن در اراک

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

موسویان:برجام ثابت کرد نظام حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست