مطالب مرتبط:
دیاکو حسینی: شایعه سازان شیرینی یک اتفاق را تلخ کردند
اتفاق تلخ برای گلزن ذوب آهن در بازی با استقلال
شایعه یا واقعیت؛ دخالت دولتی در انتقال مجید حسینی!
تحلیل دیاکو حسینی از اشتیاق شدید ترامپ برای مذاکره/ جنگ تنها جایگزین گفت وگو با تهران است
شیرینی خبرنگاری را تلخ نکنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 14:222018-08-18بين الملل

دیاکو حسینی: شایعه سازان شیرینی یک اتفاق را تلخ کردند


حسینی در خصوص اینکه گفته می شود سهم ایران از 50 درصد به 11 درصد تنزل پیداکرده و ایران بخشی از سهم خود را واگذار کرده گفت: - ممنوعیت تردد کشتی های نظامی خارجی در دریای خزر از موارد مورد توافق است کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر هفته گذشته با حضور رییس جمهوری کشورمان و سران چهار کشور دیگر عضو دریای خزر در قزاقستان نهایی شد تا به این ترتیب طلسم طولانی ترین مذاکرات بین کشورهای عضو دریای خزر که شامل قزاقستان، آذربایجان، روسیه، ایران و ترکمنستان است شکسته شود.

پس از فروپاشی شوروی سابق، نخستین اجلاس کشورهای ساحلی دریای خزر در حدود بیست سال پیش در تهران تشکیل شد و به دلیل نبود اتفاق نظر مشترک، روند نهایی شدن این کنوانسیون طولانی شد.

بر اساس این سند مهم، رفت وآمد کشتی های نظامی در دریای خزر ممنوع اعلام شده است و این مسئله از نکات مهم این سند است که متأسفانه به دلیل شایعات مطرح شده در خصوص اینکه سهم ایران قرار است در این سند کاهش یابد کمرنگ شده است.

در روزهای اخیر شایعاتی در خصوص کاهش سهم ایران از 50 به 11 درصد مطرح شده است.

این در شرایطی است که این موضوع در این کنوانسیون موضوعیت ندارد و اصلاً در خصوص آن توافقی نشده است.

دیاکو حسینی، کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اهمیت این کنوانسیون و گام مؤثری که در این زمینه در دولت یازدهم و دوازدهم برداشته شده است، گفت: موضوع تقسیم دریای خزر خبر کذبی است که باعث می شود شیرینی اتفاقی مثبت در کشورمان تلخ شود.

دیاکو حسینی، کارشناس مسائل بین الملل در خصوص نشست سران کشورهای ساحلی دریای خزر گفت: این اجلاس ابعاد مختلف دارد و قرار است چندین موافقت نامه درزمینهٔ های مختلف ازجمله مبارزه با تروریسم و همکاری های اقتصادی امضاء شود اما مهم ترین بخش آن مربوط به امضای کنوانسیون است که مورد مذاکره قرارگرفته است و این مهم ترین وجه و نقطه عطف محسوب می شود.

وی در خصوص اینکه گفته می شود سهم ایران از 50 درصد به 11 درصد تنزل پیداکرده و ایران بخشی از سهم خود را واگذار کرده گفت: این مباحث کاملاً غلط است و این صحبت ها زمانی شروع شد که تفسیر اشتباه در ایران رایج شد.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: صحبت هایی که در حال حاضر گفته می شود ریشه در یک نگاه کاملاً غیرعلمی به قرارداد 1921 بین ایران و شوروی است که در آنجا گفته شده که دریای خزر دریای مشترک بین ایران و شوروی خواهد بود و هر دو کشور حق مساوی در کشتیرانی آزاد در این دریا را دارند.

وی افزود: این جملات در ایران متأسفانه توسط افراد غیرحرفه ای که تخصصی در این مباحث حقوقی و جغرافیایی ندارند تفسیر شد به حد 50 درصد برای ایران و اتحاد شوروی، درحالی که این نادرست است یعنی دریای مشترک به معنای این که مالکیت به طور مساوی و خط کشی شده بین طرفین تقسیم شده باشد نیست چنانکه دو فرد می توانند در یک زمین و مغازه شریک باشند و آن مغازه بین آن ها مشترک باشد اما ممکن است یکی 10 درصد و دیگری 90 درصد سهم داشته باشد یا بالعکس بنابراین استفاده از این واژه شراکت هیچ کمکی به فهم حدود جغرافیایی مرزهای ایران در آنجا نخواهد کرد.

حق مساوی هرگز به معنای مالکیت نیست وی به مطرح شدن این موضوع که گفته شده همه حق مساوی در این دریا دارند اشاره کرد و گفت: درحالی که حق مساوی هرگز به معنای مالکیت نیست چنانکه همه ایرانیان در کشور از حقوق مساوی برخوردار هستند اما این به این معنا نیست که هرکدام از آن ها مالک بخشی از ایران هستند و این حق آزادی مربوط به کشتیرانی است نه در رابطه با دریا و محیط جغرافی این دریا؛ بنابراین در آنجا ما مرزی نداشته ایم و تفسیرهای غلط موجب ایجاد صحبت از مرزبندی شد.

حسینی افزود: این بحث غلط است و هرگز درباره صحبت از مرز و حدود سرزمینی نباید از درصد صحبت کرد و هیچ نمونه ای در جهان وجود ندارد که در تقسیمات سرزمینی در موارد مربوط به آب های مشترکات دریایی کسی از درصد صحبت کرده باشد از همین رو این بحث غلط است؛ بنابراین صحبت از اینکه گفته می شود سهم ایران به 11 درصد تنزل پیداکرده است کاملاً بی مبنا است؛ چراکه نه این درصد بندی قابل مشخص کردن است و نه به کاربردن کلمه تنزل و کاهش درست است؛ زیرا چیزی نبود که بخواهد کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه این کنوانسیون یک قدم مثبتی است ازاین جهت که کشورهای این منطقه را از بلاتکلیفی درمی آورد گفت: این مقدمه ای را فراهم می کند برای توافقات جزیی در رابطه با موضوعات پیچیده حدود جغرافیایی و مرز در دریا و نحوه استفاده از بستر و زیر بستر و هم کمک می کند به اینکه کشورها بتوانند با تکیه بر چارچوب این توافق مشترک در مورد سایر موضوعات توافق کنند ازجمله همکاری اقتصادی و غیره.

حسینی با بیان اینکه دادن اطلاعات نادرست و اینکه سهم ایران در دریای خزر از بین رفته است باعث شده نکات مهم این کنوانسیون ازجمله ممنوعیت رفت وآمد کشتی های نظامی خارجی در دریای خزر فراموش شود، گفت: در رابطه با استفاده از موشک ها بر فراز این دریا و یا ممنوعیت استفاده از پهبادها و هر اقدامی که به امنیت ملی این پنج کشور ساحلی آسیب می زند در این کنوانسیون موردتوافق قرارگرفته است و این یک قدم بزرگی برای ما و مانع بزرگی برای کشورهای غربی و خصوصاً ایالات متحده که بسیار تمایل داشت در این دریا حضور و در آن نقش داشته باشد است؛ چراکه امروز از طریق این کنوانسیون کاملاً کنار گذاشته شد و راه را برای آن ها بست از سویی دیگر راه را برای همکاری اقتصادی و تجاری کشورهای ساحلی باز می کند که تا به امروز به دلیل نبودن چنین رژیم حقوقی عملاً معلق بود و پیشرفت چندانی نداشت.

شایعات را مبنای قضاوت قرار ندهیم دیاکو حسینی افزود: درنهایت چند نکته قابل توجه در خصوص این اجلاس وجود دارد و آن این است که ما چارچوبی داریم برای اینکه درون آن چارچوب در مورد تعیین دقیق مرزهای ایران مشارکت و آن را تعیین کنیم.

دومین آن اعتمادسازی است و اینکه یک رژیمی فراهم می شود که نحوه ارتباطات اقتصادی، تجاری و زیست محیطی ما را در دریای خزر با کشورهای ساحلی مشخص می کند و این می تواند گام بسیار مهمی باشد و این کار خوب و قدم رو به جلویی است و تا به اینجای کار که به جلو پیشرفته ایم این موضوع حتماً برای ایران مفید خواهد بود.

وی گفت: اگر یاد بگیریم بحث های تاریخی بی مبنا و شایعات را مبنای قضاوت قرار ندهیم و مبنا را بر چیزی بگذاریم که به صورت واقعی وجود دارد خواهیم دید که این کنوانسیون می تواند گام مثبتی برای جمهوری اسلامی ایران باشد.

ضمن آنکه در این کنوانسیون امکان اصلاح و تکمیل آن در نظر گرفته شده است و درنتیجه اگر کشورها توافق کنند که آن را اصلاح و تکمیل کنند این امکان مهیا است و قبل از این مرحله مجلس باید همان طور که در مورد سایر کشورها این گونه است تصویب کند؛ چراکه بعد از تصویب است که می تواند کنوانسیون اجرا شود و بعد از اجرایی شدن هم امکان تکمیل آن از طریق الحاق های مختلف درزمینهٔ های مختلف اقتصادی، نظامی و زیست محیطی و دریای مهیا است و می توان آن را تکمیل کرد و به یک رژیم حقوقی کامل مبدل کرد.


کلید واژه ها: دریای خزر - ایران - دریا - کشور - کارشناس - حسینی - درصد - قزاقستان - شوروی - طولانی - هایی - کشتی - شیرینی - شایعات - رییس جمهوری - طولانی ترین - دولت یازدهم - توافق - نظامی - ممنوع - اجلاس - ساحلی - ترکمنستان - سران - کاهش - تروریسم - اقتصادی - مذاکرات - قرارداد - ممنوعیت

آخرین اخبار سرویس:
واکنش روزنامه های قطر به حمله تروریستی اهواز گسترده بود

جمهوری اسلامی ایران به امارات هشدار داد

ادامه کاهش محبوبیت رییس جمهور فرانسه

جزییات جلسه شورای امنیت به ریاست ترامپ: آمریکا به ایران اجازه سخنرانی نمی دهد/ برایان هوک در گفتگو با الشرق الاوسط: آماده ‎ایم مزایای عظیم و بزرگی به ایران بدهیم

قاسمی: کاردار امارات به وزارت امور خارجه احضار شد

اعلام آمادگی قبایل الدریهمی یمن برای مقابله با ائتلاف سعودی

انتخابات انگلیس به صورت زودهنگام برگزار می شود

نظرسنجی: محبوبیت مکرون کاهش یافت

هشدار روسیه به رژیم صهیونیستی

واکنش وزارت خارجه آمریکا به حمله تروریستی اهواز

نامزدی نخستین زن عراقی برای پست ریاست جمهوری

در انفجاری نزدیک پاریس 6 نظامی زخمی شدند

قطعی گسترده برق در پی طوفان شدید در کانادا

تلاش گالیله برای فریب کلیسا در نامه 405 ساله

ولیعهد سعودی: افراط گرایان بین ما هیچ جایی ندارند

روایت روس ها از پشت پرده حمله تروریستی اهواز

گمانه زنی رسانه‎های بین المللی درباره پشت‎پرده حمله تروریستی اهواز، واکنش احتمالی ایران و چشم انداز منطقه

اگر توافقی بر سر برگزیت شکل نگیرد، باید انتخابات سراسری برگزار شود

تل آویو توافق نظامی درباره سوریه را نقض کرد/ در جریان بمباران لاذقیه یک هواپیمای مسافربری نیز در معرض خطر قرار گرفت

روسیه: اسراییل مسبب سقوط هواپیمای روسی در سوریه است

اکسپرس تریبون: خشم عمران خان از دولت هند؛ مسیر گفت وگوها دشوار شد

کاردار امارات به وزارت امور خارجه احضار شد

کاردار سفارت امارات را احضار می کنیم

الشرق الاوسط: ابوبکر بغدادی به افغانستان رفته است

یگان پهپادی ارتش یمن مقر فرماندهی مزدوران سعودی را هدف قرار داد

حادثه اهواز، محکی بر میزان صداقت رسانه های بین المللی

ماموریت غیرممکن ترکیه در ادلب

تروریسم در هر شکلی باید محکوم شود

وزیر خارجه فلسطین: از زمان اقدام واشنگتن درباره قدس، با هیچ مسؤول آمریکایی دیدار نداشتیم

حضور ولیعهد برکنار شده عربستان در مراسم روز ملی این کشور

چین هزاران سایت اینترنتی را تعطیل کرد

وزارت خارجه ایران: کاردار امارات احضار شد

گزافه گویی وزیر انرژی اسراییل علیه ایران

موشن گرافیک | از صفر تا صد گروه تروریستی «الاحواز»

به کاردار امارات در مورد حمایت آشکار از اقدامات تروریستی هشدار دادیم

​همبستگی مردمی، موازنه جنگ تحمیلی را به نفع ایران تغییر داد/ ملتهای مستضعف با پیروی از استراتژی دفاعی ایران در برابر استکبار پیروز شدند

ایران: حمایت آشکار از اقدامات تروریستی منجر به ایجاد مسئولیت برای دولت امارات خواهد شد

مادورو حمله تروریستی اهواز را محکوم کرد

سودان و جزایر کومور متحد می شوند

واکنش وزارت خارجه آمریکا به حمله تروریستی در اهواز

احتمال دیدار وزیر خارجه پاکستان با «مایک پمپئو»

حماس به تهدیدات محمود عباس پاسخ داد

سازشکاری محمود عباس تحسین اولمرت را برانگیخت

ابراز خوشحالی نشریه نزدیک به نتانیاهو از حمله تروریستی در اهواز

زنگنه: سخنان ترامپ توهین به متحداتش است

وزارت خارجه افغانستان از کارمندانش امتحان انگلیسی می گیرد

هوک: برجام، اجماع جهانی علیه ایران را فرسود

روسیه هزینه پروژه گازی نورد استریم 2 را می پردازد

الجزیره: ایران تعدادی از دیپلمات های اروپایی را احضار کرد

هرج و مرج در سیاست خارجی آمریکا

جلاد مشهور داعش دستگیر شد

(تصاویر)پشت صحنه نمایش لباس در لندن ، صدمات ناشی از توفان در آنتاریو کانادا ، سوگواری برای غرق شدن کشتی تانزانیایی ، غذا خوردن گردشگران در یک رستوران کوهپایه ای در چین و ... در عکسهای خبری روز

روایت 3 عکاس از حمله تروریستی اهواز

ابوبکر بغدادی کجاست؟

انتصاب مامور آمریکا و چالشهای پیش روی صلح در افغانستان

اسراییل درحال راه اندازی 27 کانال ماهواره ای

قاسمی: کاردار امارات به وزارت امور خارجه احضار شد

گردان61 پایگاه هوایی بوشهر

بازداشت دبیر کل جنبش فتح در العیساویه

وزارت دفاع روسیه :تل آویو ساز وکار تعریف شده برای عدم برخورد را در سوریه نقض کرد

گردان61

توافق دو جناح حزب الدعوه عراق بر یکسان سازی مواضع برای تشکیل دولت

شخصیت های خارجی حادثه تروریستی اهواز محکوم کردند

زخمی که روی قامت «اهواز» است...

نقطه ضعف توافق هسته ای از نگاه رییس کارگروه اقدام ایران

«فرشگرد» یا عقبگرد اپوزیسیون (بازگشت به دوران ناموفق «رستاخیز»)

امیدوارم اعضای اوپک از تهدید ترامپ نترسند

دیدار نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با مقتدی صدر

آغاز مجدد درگیری ها در طرابلس لیبی

ادعای الشرق الاوسط: البغدادی از خاک ایران عبور کرده و در افغانستان به سر می برد

شخصیت های خارجی حادثه تروریستی اهواز محکوم کردند

حزب الله عراق: عربستان مسئول مستقیم حمله تروریستی اهواز است

تسلیت سفارت دانمارک در تهران در پی حادثه اهواز

احضار کاردار امارات به وزارت خارجه ایران

نامزدی برای پست ریاست جمهوری +عکس

حیف اسم ایرانی روی شما

16 کشته در درگیری ارتش پاکستان با شبه نظامیان

اعلام همبستگی دولت لبنان با ایران پس از حمله اهواز

سخنگوی ارتش پاکستان پیشنهاد صلح اسلام آباد را تشریح کرد

ذخایر نفت مرغوب عربستان کاهش یافت

آیا زلزله دیشب جویبار، آتش فشان دماوند را فعال می کند؟

اهواز در مقابل الاحواز

اگر ردپایی از عربستان و امارات متحده عربی در حمله اهواز پیدا شود!

زخمی که روی قامت «اهواز» است...

عون: جنایت اهواز نشان داد که تروریسم بیماری همه گیر است

فساد اخلاقی، گریبان گیرمقامات آمریکایی

پناهجویان آفریقایی تبار عازم اروپا در مالاگا اسپانیا

وزارت خارجه ایران: کاردار امارات احضار شد

خوشحالی «اسراییل هیوم» از حمله تروریستی در اهواز

ژاپن مواد هسته ای برای ساخت 6 هزار بمب اتمی در اختیار دارد

الشرق الاوسط: ابوبکر بغدادی به افغانستان رفته است

قطر هیچ ارتباطی با اسراییل ندارد

پوتین وارد جنگ گازی با ترامپ شد

افزایش خشونت در کشمیر و حمله به عزاداران حسینی + تصاویر

ترامپ بار دیگر سازمان ملل را هدف انتقادهایش قرار داد

چین هزاران سایت اینترنتی را تعطیل کرد

اردوغان، شرق فرات را بزرگترین مشکل آینده سوریه خواند

برنامه دولت ترامپ در اهواز چه بود؟/ جان بولتون: برای سرنگونی نظام از خوزستان شروع کنید!

تصاویری از سرباز فداکار حادثه تروریستی اهواز

ثبت آرشیو شخصی جورج اورول در یونسکو

دیاکو حسینی: شایعه سازان شیرینی یک اتفاق را تلخ کردند

دیاکو حسینی: شایعه سازان شیرینی یک اتفاق را تلخ کردند