مطالب مرتبط:
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ در طول 4ماه ارزش پول ایران کاهش پیدا کرد
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید
واکنش ترکیه به فشار آمریکا؛ اردوغان: مردم طلا و دلارها را به لیر تبدیل کنند
آنکارا، واشنگتن را تهدید کرد/سخنگوی اردوغان: آمریکا با خطر از دست دادن ترکیه مواجه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 12:322018-08-18اقتصادي

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است


در بریتانیا اگر احدی از مسئولان خطا کند او را مجبور به استعفاء می کنند.

در چین حکم این افراد اعدام است و در ژاپن این اعمال به حدی قبیح و زشت است که مسئول مربوطه دست به خودکشی می زند.

- مجموع مولفه هایی که عرض کردم بی اعتمادی را افزایش داده و مردم از خود سوال می کنند که به چه کسی اعتماد کنیم؟ آقایان بفهمند که بی اعتمادی، یک شبه حاصل نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ، افشار سلیمانی سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان در گفت وگو با ایلنا در تشریح دلایل همکاری مردم ترکیه با دولت این کشور برای تبدیل دلار به لیر و تزریق به بازار اظهار کرد: کاهش نرخ و ارزش لیر ترکیه تنها به وضعیت اقتصادی فعلی ترکیه مربوط نمی شود و اتفاقاً سابقه قبلی دارد؛ اگر دو سال گذشته را مورد بررسی قرار دهیم به وضوح می بینیم که هرگاه ارزش دلار افزایش پیدا کرده به نسبت آن ارزش لیر پایین آمده و این موضوع در مورد ایران هم صدق می کند.

اگر به خاطر داشته باشیم قبل از انتخابات اخیر ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه، اردوغان و تیم او سعی کردند ارزش لیر را کنترل کنند تا بتوانند مردم را به پای صندو های رای بکشانند؛ مشابه این روند در انتخابات سال 96 ایران هم اتفاق افتاد اما پس از رای آوردن اردوغان و روحانی در آنکارا و تهران کنترل ارز از دست آنها در رفت و نهایتاً وضعیت به حالت فعلی تغییر شکل داد.

وی ادامه داد: وقایع اخیر کاملاً نشان می دهد که عدالت و توسعه و تدبیر و امید اشتباهات مشابهی در این خصوص انجام دادند؛ درست است که هر زمان هر دو کشور مورد تحریم واقع می شوند مشکلات عدیده ای در محور اقتصادی برای آنها پیش می آید اما واقعیت این است که دلایل عمده اقتصادی و خصوصاً عدم سیاست گذاری درست در این مسیر موجب شده تا چنین مشکلاتی به وجود بیاید.

سلیمانی افزود: واقعیت این است که میزان ارز در ترکیه محدود است.

چراکه این کشور صادرات انرژی ندارد و نهایتاً سالانه 150 تا 160 میلیارد دلار صادرات دارند؛ مساله دیگر این است که چرخه تولید در ترکیه به ارز نیاز دارد و دلیل آن خرید مواد اولیه است که بدون تردید برای تهیه آن باید مقدار قابل توجهی ارز مورد استفاده قرار بگیرد.

از منظری دیگر ترکیه به جای اینکه تمرکز خود را بر روی پروژه های ارز آور متمرکز کند بر فرآیند تولید متمرکز شده است.

ترکیه در وضعیت کنونی چیزی در حدود 500 میلیارد دلار بدهی دارد که نزدیک به 100 میلیارد آن را باید به صورت فوری پرداخت کند و مابقی را باید در آینده نزدیک تسویه کند.

این مولفه ها باعث شده تا نظام عرضه و تقاضا در این کشور به هم بریزد و مشکلاتی برای این کشور از حیث اقتصادی به وجود بیاید.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به تاثیر کاهش نرخ سود در ترکیه و ایران، عنوان کرد: دولت فعلی ایران سیاست کاهش نرخ سود را در دستور کار قرار داد و در ترکیه همین روال توسط اردوغان با اعمال فشار بر بانک مرکزی و سیاست دیکته ای انجام شد و نتیجه آن سوق دادن بازار عرضه و تقاضا به سوی دلار و سکه بود.

البته وابستگی آنکارا به خارج را نباید از قلم انداخت اما به هر ترتیب دولتمردان باید بپذیرند و متوجه باشند که تمامی این مولفه ها که در اقتصاد وجود دارد به صورت یک زنجیر به هم پیوسته به یکدیگر ربط دارند و همین متغیرهاست که اقتصاد یک کشور را با بحران روبه رو می کند یا از فرش به عرش می رساند.

وی افزود: یکی از دلایل که بر وضعیت اقتصادی ترکیه تاثیر گذاشته است، پرونده بازداشت اندرو برانسون کشیش آمریکایی است.

این موضوع اگرچه منشاء اصلی وضعیت اقتصادی ترکیه نیست اما موجب شد تا سقوط ارزش لیر سرعت بیشتری بگیرد و به نوعی باید آن را یک مولفه روانی و سیاسی قلمداد کنیم.

همزمان با کاهش ارزش لیر، شاهد خروج سرمایه از ترکیه هستیم که شامل سرمایه های بومی و خارجی در این کشور می شود و به نوعی آسیب جدی و اصلی این روند به شمار می رود.

به عنوان مثال بر اساس آمارها رقمی در حدود 82 میلیارد دلار توسط اسپانیا در ترکیه سرمایه گذاری شده است و نا امنی اقتصادی می تواند موجب خروج این حجم عظیم سرمایه خارجی شود.

در طول چهار ماه اخیر ارزش پول هر ایرانی کاهش پیدا کرده است که چشم انداز خوبی را نشان نمی دهد اما ترکیه همچنان به این درجه از بحران پا نگذاشته است.

باید دانست که وضعیت اقتصادی هر دو کشور تابع شاخص ها، عوامل و دلایل متفاوتی است که در اکثر کشورها این مولفه ها ثابت هستند اما اینکه مردم و شهروندان تا چه حد دولت های خود را یاری کنند در هاله ای از ابهام قرار دارد و اساساً در هر کشور این موضوع به صورت دیگر رخ عیان می کند.

این کارشناس مسائل ترکیه در پاسخ به این پرسش که چرا مردم ایران همانند شهروندان ترکیه دولت را در خصوص تبدیل دلار به پول ملی یا تحویل آن به بانک ها یاری نکردند، گفت: باید واقعیت ها را به صورت شفاف مورد تحلیل قرار داد؛ به لحاظ فرمول های موجود در اقتصادِ سیاسی، روشی که در ترکیه طی روزهای اخیر توسط اردوغان و حزب عدالت و توسعه انتخاب شد تنها یک شعارگرایی یا بهتر بگویم یک موج سواری پوپولیستی قلمداد می شود.

بحث بر سر این است که آیا این حرکات و راهبردها جواب می دهد یا خیر؟ پاسخ منفی است، چون این مواضع به صورت مقطعی جواب می دهد و نمی توان انتظار این را داشت که اقتصاد سر و سامان پیدا کند.

اگر قرار بود اینچنین شود چرا ترکیه به امیر قطر و سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری او متوسل شد؟ سلیمانی اضافه کرد: دلایلی که پیش تر به آن اشاره کردم نباید بیرون از دایره تحلیل قرار بگیرد؛ سوال اصلی این است که مگر مردم عادی در ترکیه و ایران چه مقدار دلار در اختیار دارند؟ باید توجه داشت که وضعیت اقتصاد ترکیه از ایران بهتر است اما نباید فراموش کرد که عمده دلارهایی که در تهران و آنکارا وجود دارد در دست افراد خاص و یا دولت وجود دارد.

در شرایط فعلی این تئوری که می گوید: دولت، تاجر خوبی نیست به واقعیت پیوسته است.

ارز دو کشور در دست عده ای مشخص است و مقداری از آن هم در دست اشخاص یا کمپانی هایی است که وقتی احساس خطر می کنند و اقتصاد را در لبه پرتگاه می بینند، تمامی ارز خود را از کشور خارج می کنند.

عده ای ممکن است بگویند که مردم ترکیه درخواست اردوغان را لبیک گفته اند اما بحث بر سر این است که آیا نفوذ آک پارتی و اردوغان همانند سال 2014 است؟ صراحتاً باید بگویم خیر، این چنین نیست.

در انتخابات اخیر حزب عدالت و توسعه مجبور به ائتلاف با حزب حرکت ملی شد و نشان از پایین آمدن مقبولیت آن دارد.

اگر به 10 سال پیش برگردیم، می بینیم که عدالت و توسعه در ترکیه کارهای خوبی انجام داد اما پس از آن به دلیل مواضع ناسنجیده موجب شد تا حامیان آن کم شود و اکثراً طیف مذهبی و غیر سرمایه دار ترکیه با اردوغان همراه هستند.

این پژوهشگر حوزه قفقاز با بیان اینکه اعتماد مردم نسبت به دولت دوم روحانی تا حد زیادی از دست رفته، عنوان کرد: باید متوجه باشیم که اعتماد به دولت اردوغان در ترکیه بیشتر از اعتماد مردم ایران به دولت روحانی است؛ البته در وضعیت فعلی تنها نمی توان دولت را مقصر اصلی دانست بلکه سایر قوا نیز در از دست رفتن اعتماد مردمی دخیل هستند.

اینکه دیده می شود ارزش پول ملی کشورمان در حال سقوط است و معیشت مردم با مشکل روبه رو شده دلیل واضحی برای سلب اعتماد مردم به حساب می آید؛ این باعث می شود تا میزان محبوبیت و مقبولیت روحانی در ایران همانند اردوغان در ترکیه نباشد و کاهش پیدا کند.

این درد بزرگی است که از سال 90 تا 97 ارزش پول کشورمان تا به این حد کاهش پیدا کرده است.

در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد قیمت دلار چیزی حدود 250 درصد افزایش داشت که سوء تدبیر پس از اعمال تحریم ها یکی از دلایل اصلی آن به شمار می رود و در دولت اول روحانی دلار به نزدیک پنج هزار تومان رسید از زمستان سال 96 شاهد افزایش آن بودیم.

این روند پس از خروج ترامپ هم سیر صعودی داشت و امروز شاهد آن هستیم که دلار چیزی حدود 11 درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: نباید در داخل کشور کسی از انتقادها ناراحت شود؛ زیرا کسانی که وضعیت فعلی را تحلیل می کنند و نسبت به آن انتقاد دارند از بدنه همین نظام هستند و نباید به آنها برچسب اپوزیسیون زده شود.

سوال اصلی این است که چرا این بی اعتمادی به این شکل برجسته شده است؟ پاسخ مشخص است؛ میلیاردها تومان و دلار در این فرآیند خورده شده و بنیان فساد از زمان احمدی نژاد کاشته شد و تا به امروز هم با روی کار آمدن روحانی ریشه این فساد خشکانده نشده است.

سلیمانی گفت: مردم هر روز که از خواب بلند می شوند و اخبار را مرور می کنند می بینند که فلان نفر اختلاس کرده و رقم های هنگفتی از خزانه و مملکت خارج شده است.

حال چرا باید توقع داشته باشیم که مردم ایران همانند ترکیه بروند دلار را به تومان تبدیل کنند یا در اختیار بانک ها بگذارند؟ وی ادامه داد: مشکل از آنجاست که بی قانونی در سراسر کشور موج می زند؛ در بریتانیا اگر احدی از مسئولان خطا کند او را مجبور به استعفاء می کنند.

در چین حکم این افراد اعدام است و در ژاپن این اعمال به حدی قبیح و زشت است که مسئول مربوطه دست به خودکشی می زند.

مجموع مولفه هایی که عرض کردم بی اعتمادی را افزایش داده و مردم از خود سوال می کنند که به چه کسی اعتماد کنیم؟ آقایان بفهمند که بی اعتمادی، یک شبه حاصل نمی شود.


کلید واژه ها: ترکیه - میلیارد - اقتصادی - اردوغان - دلار - مردم - انتخابات - جمهوری آذربایجان - تمرکز - ایران - سلیمانی - اعتمادی - وضعیت اقتصادی - صادرات - واقعیت - مشکلات - کشور - افزایش - جمهوری - روحانی - ریاست جمهوری - تدبیر و امید - تولید - تهران - آذربایجان - ارزش دلار - بریتانیا - درست - مسئولان - خودکشی

آخرین اخبار سرویس:
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار:
 
 نوع بیکاری در خوزستان، بیکاری کم سوادان است

تصویب اختصاص 1000میلیارد اوراق مالی برای نوسازی مدارس در سال 98

استاندار خوزستان: وزارت نفت مسؤلیت توسعه خوزستان را بر عهده بگیرد

80 هزار میلیارد مطالبات تأمین اجتماعی از دولت

بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: نرخ سود تسهیلات بخش تولید مناسب نیست

137 هزار تن گوشت گرم و منجمد در 11 ماهه امسال وارد کشور شد

باز پس گیری تهران از خودروها با TOD

فروش فوری سایپا امروز (جمعه) برقرار است

خرید گلیم چقدر هزینه دارد؟

قیمت برخی خودروهای وارداتی در بازار

ورق 20 کیلویی چند؟

انواع پودر فلفل در بازار چند؟

قیمت انواع زیتون در بازار

واردات تذهیب از چین به ایران+جدول

تاثیر مشاغل خانگی بر وضعیت زنان روستایی

لطفا احمق نباشید!

قیمت طلا و سکه در دوم اسفند 97 + جدول

قیمت حبوبات بسته بندی شرکتی

سینه مرغ بندری در فروشگاه های زنجیره ای چند؟

قیمت انواع بالش در بازار

فروش اینترنتی محصولات سایپا جمعه هم ادامه دارد

رابطه ای عجیب در میان زوج های نابارور

30 سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت

نرخ رسمی 16 ارز کاهش یافت/نرخ دلار ثابت ماند

وزارت نفت مسئولیت توسعه خوزستان را به عهده بگیرد

نسخه واحدی برای نیاز بازار کار خوزستان نوشته نشده است

سود علی الحساب با بانکداری اسلامی مطابقت ندارد/ تأثیر سود ماه‎شمار در مبارزه با پولشویی

فرماندار سمنان خبر داد توزیع 305 تن سیب و پرتقال از 26 اسفند در سمنان

آیا مبنای آمار صادرات برای ورود ارز ساختگی است؟/تعارض بخش خصوصی و دولت برای واریز ارز صادرات به سامانه نیما

قیمت طلا و سکه در دوم اسفند 97

حقوق 12 میلیونی معاونین شهردار تهران

کشت برنج خارج از شمال آزاد شد

نمایشگاه بین المللی جایگاه های سوخت و صنایع وابسته

مردان ایرانی چقدر زودتر از زنان می میرند؟

اجرای طرح ارائه ی خدمات ویژه ی رایتل به بازنشستگان تأمین اجتماعی

ایران جزو پنج کشور رشد یافته در زمینه اقتصاد دیجیتال است

130 اسکله ساحلی در مازندران احداث می شود

آیا صدا دادن زانوها باید شما را نگران کند؟

تعطیلی موقت بزرگترین کارخانه شکلات نوتلا

وزیر کشور: افزایش قاچاق را تحمل نمی کنیم

ترامپ ذوق کرد!

ایران خودرو درباره قیمت محصولاتش اطلاعیه جدید داد

عضو هیأت مدیره انجمن صنایع شوینده در گفت وگو با فارس تشریح کرد دلیل افزایش 20 درصدی قیمت محصولات شوینده/واردات مواد شوینده مشابه داخلی ممنوع است

فارس از وضعیت بازار همدان گزارش می دهد دست های خالی، سبدهای خالی

واگذاری کیش به چینی ها صحت دارد؟

عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم است

شمار افراد سلب تابعیت شده در انگلیس

واکنش یک مسئول درباره شایعه قحطی!

انقلاب معدنی در راه است

وزیر صمت: قیمت خودرو با عمل به وعده خودروسازان کاهش می یابد

فشار موتورسازان یا نبود زیرساخت؟

رییس انجمن خبرنگاران لنده مطرح کرد کاهش جرائم با افزایش مقبولیت عمومی پلیس در جامعه

4 میلیارد تومان برای تامین قیر روستاهای رفسنجان و انار اختصاص یافت

استاندار خوزستان بومی گزینی آگهی های استخدامی را نظارت کند

قیمت خودرو با عمل به وعده خودروسازان کاهش می یابد

کلنگ زنی مجتمع گردشگری کشت و صنعت لرستان با حضور وزیر جهاد کشاورزی

شمار افراد سلب تابعیت شده در انگلیس

ادامه ی فروش فوری محصولات سایپا از جمعه سوم اسفندماه به صورت اینترنتی

استاندار خوزستان: وزارت نفت، مسؤولیت توسعه استان خوزستان را برعهده گیرد

4 میلیارد تومان برای تامین قیر روستاهای رفسنجان و انار اختصاص یافت

تصویب 52 طرح با 5 هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار در سیستان و بلوچستان

استاندار خوزستان بومی گزینی آگهی های استخدامی را نظارت کند

رفتار برخی دولت های منطقه موجب تشویق و گستاخی صهیونیست ها است

عرضه جوجه یک روزه به مرغداری ها بیش از نرخ مصوب تخلف است

چهار طرح بیمارستانی در قائمشهر به بهره برداری رسید

گزارش افتخار آمیز و غرور آمیزی برای جامعه جهانی داریم

وزیر صنعت: قیمت خودرو کاهش می یابد!

وزیر صنعت: انقلاب معدنی در راه است

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز جمعه 97/12/3 + تغییرات

وزیر کشور: افزایش قاچاق را تحمل نمی کنیم

نوبخت: 5.6 هزار میلیارد تومان برای توسعه سیستان و بلوچستان اختصاص یافت

عرضه جوجه یک روزه به مرغداری ها بیش از نرخ مصوب تخلف است

سایپا جمعه 3 اسفند هم فروش دارد؛ نرخ های جدید

جریمه عجیب یک بانک به جرم فرار مالیاتی

انتقاد «ثریا» به «جدایی نادر از سیمین»

انقلاب معدنی در راه است

سد کمال صالح اراک سرریز کرد

بازداشت بازیگر سریال معروف+عکس

وزیر جهاد کشاورزی: کمبود نهاده دامی نداریم

اخبار تکذیب شده در رسانه های ایران/ 2 اسفند

دستور رییس جمهور برای تخصیص 1000 میلیارد تومان به سهامداران «پدیده شاندیز»کذب محض است/پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری/اما و اگر در اداره نیروگاه اتمی بوشهر

وزیر کار بالاخره در جمع کارگران هفت تپه حضور یافت

جزییات افزایش نرخ ارز در هفته جاری

وزیر صنعت: قیمت خودرو با عمل به وعده خودروسازان کاهش می یابد

آخرین مهلت ثبت نام اسکان نوروزی فرهنگیان / اعلام نتایج نقل و انتقالات تا اردیبهشت 98

12 هزار واحد مسکونی محرومان در سیستان وبلوچستان ساخته می شود

تشکیل تعاونی های دانشجویی با محور فعالیت های نوآورانه

نوبخت: 5.6 هزار میلیارد تومان برای توسعه سیستان و بلوچستان اختصاص یافت

صادرات 7 میلیارد دلاری تولیدات معدنی/ ظرفیت سالانه مواد معدنی در کشور 700 میلیون تن است

سال آینده اداره نیروگاه اتمی بوشهر با اما و اگر همراه است

خودروهای الکتریکی ارزان ترند یا بنزینی و دیزلی؟

وزیر کار در جمع کارگران نیشکر هفت تپه حضور یافت

اصلاحات جدید در بازار پایه فرابورس/ رونمایی از 3 تابلوی قرمز، زرد و نارنجی تا 70 روز آینده

آغاز گازرسانی به بخش های جویم و بنارویه

سرمایه گذاری فولاد مبارکه در «اکسین» به سود خوزستان است

عواملی که انعقاد خون تان را دچار مشکل می کند

سایپا فردا هم فروش دارد؛ نرخ های جدید

توضیحات رییس کل بانک مرکزی درباره علت افزایش قیمت ارز

قیمت بنزین در سال آینده افزایش می یابد؟

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است