مطالب مرتبط:
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ در طول 4ماه ارزش پول ایران کاهش پیدا کرد
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید
واکنش ترکیه به فشار آمریکا؛ اردوغان: مردم طلا و دلارها را به لیر تبدیل کنند
آنکارا، واشنگتن را تهدید کرد/سخنگوی اردوغان: آمریکا با خطر از دست دادن ترکیه مواجه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 12:322018-08-18اقتصادي

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است


در بریتانیا اگر احدی از مسئولان خطا کند او را مجبور به استعفاء می کنند.

در چین حکم این افراد اعدام است و در ژاپن این اعمال به حدی قبیح و زشت است که مسئول مربوطه دست به خودکشی می زند.

- مجموع مولفه هایی که عرض کردم بی اعتمادی را افزایش داده و مردم از خود سوال می کنند که به چه کسی اعتماد کنیم؟ آقایان بفهمند که بی اعتمادی، یک شبه حاصل نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ، افشار سلیمانی سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان در گفت وگو با ایلنا در تشریح دلایل همکاری مردم ترکیه با دولت این کشور برای تبدیل دلار به لیر و تزریق به بازار اظهار کرد: کاهش نرخ و ارزش لیر ترکیه تنها به وضعیت اقتصادی فعلی ترکیه مربوط نمی شود و اتفاقاً سابقه قبلی دارد؛ اگر دو سال گذشته را مورد بررسی قرار دهیم به وضوح می بینیم که هرگاه ارزش دلار افزایش پیدا کرده به نسبت آن ارزش لیر پایین آمده و این موضوع در مورد ایران هم صدق می کند.

اگر به خاطر داشته باشیم قبل از انتخابات اخیر ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه، اردوغان و تیم او سعی کردند ارزش لیر را کنترل کنند تا بتوانند مردم را به پای صندو های رای بکشانند؛ مشابه این روند در انتخابات سال 96 ایران هم اتفاق افتاد اما پس از رای آوردن اردوغان و روحانی در آنکارا و تهران کنترل ارز از دست آنها در رفت و نهایتاً وضعیت به حالت فعلی تغییر شکل داد.

وی ادامه داد: وقایع اخیر کاملاً نشان می دهد که عدالت و توسعه و تدبیر و امید اشتباهات مشابهی در این خصوص انجام دادند؛ درست است که هر زمان هر دو کشور مورد تحریم واقع می شوند مشکلات عدیده ای در محور اقتصادی برای آنها پیش می آید اما واقعیت این است که دلایل عمده اقتصادی و خصوصاً عدم سیاست گذاری درست در این مسیر موجب شده تا چنین مشکلاتی به وجود بیاید.

سلیمانی افزود: واقعیت این است که میزان ارز در ترکیه محدود است.

چراکه این کشور صادرات انرژی ندارد و نهایتاً سالانه 150 تا 160 میلیارد دلار صادرات دارند؛ مساله دیگر این است که چرخه تولید در ترکیه به ارز نیاز دارد و دلیل آن خرید مواد اولیه است که بدون تردید برای تهیه آن باید مقدار قابل توجهی ارز مورد استفاده قرار بگیرد.

از منظری دیگر ترکیه به جای اینکه تمرکز خود را بر روی پروژه های ارز آور متمرکز کند بر فرآیند تولید متمرکز شده است.

ترکیه در وضعیت کنونی چیزی در حدود 500 میلیارد دلار بدهی دارد که نزدیک به 100 میلیارد آن را باید به صورت فوری پرداخت کند و مابقی را باید در آینده نزدیک تسویه کند.

این مولفه ها باعث شده تا نظام عرضه و تقاضا در این کشور به هم بریزد و مشکلاتی برای این کشور از حیث اقتصادی به وجود بیاید.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به تاثیر کاهش نرخ سود در ترکیه و ایران، عنوان کرد: دولت فعلی ایران سیاست کاهش نرخ سود را در دستور کار قرار داد و در ترکیه همین روال توسط اردوغان با اعمال فشار بر بانک مرکزی و سیاست دیکته ای انجام شد و نتیجه آن سوق دادن بازار عرضه و تقاضا به سوی دلار و سکه بود.

البته وابستگی آنکارا به خارج را نباید از قلم انداخت اما به هر ترتیب دولتمردان باید بپذیرند و متوجه باشند که تمامی این مولفه ها که در اقتصاد وجود دارد به صورت یک زنجیر به هم پیوسته به یکدیگر ربط دارند و همین متغیرهاست که اقتصاد یک کشور را با بحران روبه رو می کند یا از فرش به عرش می رساند.

وی افزود: یکی از دلایل که بر وضعیت اقتصادی ترکیه تاثیر گذاشته است، پرونده بازداشت اندرو برانسون کشیش آمریکایی است.

این موضوع اگرچه منشاء اصلی وضعیت اقتصادی ترکیه نیست اما موجب شد تا سقوط ارزش لیر سرعت بیشتری بگیرد و به نوعی باید آن را یک مولفه روانی و سیاسی قلمداد کنیم.

همزمان با کاهش ارزش لیر، شاهد خروج سرمایه از ترکیه هستیم که شامل سرمایه های بومی و خارجی در این کشور می شود و به نوعی آسیب جدی و اصلی این روند به شمار می رود.

به عنوان مثال بر اساس آمارها رقمی در حدود 82 میلیارد دلار توسط اسپانیا در ترکیه سرمایه گذاری شده است و نا امنی اقتصادی می تواند موجب خروج این حجم عظیم سرمایه خارجی شود.

در طول چهار ماه اخیر ارزش پول هر ایرانی کاهش پیدا کرده است که چشم انداز خوبی را نشان نمی دهد اما ترکیه همچنان به این درجه از بحران پا نگذاشته است.

باید دانست که وضعیت اقتصادی هر دو کشور تابع شاخص ها، عوامل و دلایل متفاوتی است که در اکثر کشورها این مولفه ها ثابت هستند اما اینکه مردم و شهروندان تا چه حد دولت های خود را یاری کنند در هاله ای از ابهام قرار دارد و اساساً در هر کشور این موضوع به صورت دیگر رخ عیان می کند.

این کارشناس مسائل ترکیه در پاسخ به این پرسش که چرا مردم ایران همانند شهروندان ترکیه دولت را در خصوص تبدیل دلار به پول ملی یا تحویل آن به بانک ها یاری نکردند، گفت: باید واقعیت ها را به صورت شفاف مورد تحلیل قرار داد؛ به لحاظ فرمول های موجود در اقتصادِ سیاسی، روشی که در ترکیه طی روزهای اخیر توسط اردوغان و حزب عدالت و توسعه انتخاب شد تنها یک شعارگرایی یا بهتر بگویم یک موج سواری پوپولیستی قلمداد می شود.

بحث بر سر این است که آیا این حرکات و راهبردها جواب می دهد یا خیر؟ پاسخ منفی است، چون این مواضع به صورت مقطعی جواب می دهد و نمی توان انتظار این را داشت که اقتصاد سر و سامان پیدا کند.

اگر قرار بود اینچنین شود چرا ترکیه به امیر قطر و سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری او متوسل شد؟ سلیمانی اضافه کرد: دلایلی که پیش تر به آن اشاره کردم نباید بیرون از دایره تحلیل قرار بگیرد؛ سوال اصلی این است که مگر مردم عادی در ترکیه و ایران چه مقدار دلار در اختیار دارند؟ باید توجه داشت که وضعیت اقتصاد ترکیه از ایران بهتر است اما نباید فراموش کرد که عمده دلارهایی که در تهران و آنکارا وجود دارد در دست افراد خاص و یا دولت وجود دارد.

در شرایط فعلی این تئوری که می گوید: دولت، تاجر خوبی نیست به واقعیت پیوسته است.

ارز دو کشور در دست عده ای مشخص است و مقداری از آن هم در دست اشخاص یا کمپانی هایی است که وقتی احساس خطر می کنند و اقتصاد را در لبه پرتگاه می بینند، تمامی ارز خود را از کشور خارج می کنند.

عده ای ممکن است بگویند که مردم ترکیه درخواست اردوغان را لبیک گفته اند اما بحث بر سر این است که آیا نفوذ آک پارتی و اردوغان همانند سال 2014 است؟ صراحتاً باید بگویم خیر، این چنین نیست.

در انتخابات اخیر حزب عدالت و توسعه مجبور به ائتلاف با حزب حرکت ملی شد و نشان از پایین آمدن مقبولیت آن دارد.

اگر به 10 سال پیش برگردیم، می بینیم که عدالت و توسعه در ترکیه کارهای خوبی انجام داد اما پس از آن به دلیل مواضع ناسنجیده موجب شد تا حامیان آن کم شود و اکثراً طیف مذهبی و غیر سرمایه دار ترکیه با اردوغان همراه هستند.

این پژوهشگر حوزه قفقاز با بیان اینکه اعتماد مردم نسبت به دولت دوم روحانی تا حد زیادی از دست رفته، عنوان کرد: باید متوجه باشیم که اعتماد به دولت اردوغان در ترکیه بیشتر از اعتماد مردم ایران به دولت روحانی است؛ البته در وضعیت فعلی تنها نمی توان دولت را مقصر اصلی دانست بلکه سایر قوا نیز در از دست رفتن اعتماد مردمی دخیل هستند.

اینکه دیده می شود ارزش پول ملی کشورمان در حال سقوط است و معیشت مردم با مشکل روبه رو شده دلیل واضحی برای سلب اعتماد مردم به حساب می آید؛ این باعث می شود تا میزان محبوبیت و مقبولیت روحانی در ایران همانند اردوغان در ترکیه نباشد و کاهش پیدا کند.

این درد بزرگی است که از سال 90 تا 97 ارزش پول کشورمان تا به این حد کاهش پیدا کرده است.

در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد قیمت دلار چیزی حدود 250 درصد افزایش داشت که سوء تدبیر پس از اعمال تحریم ها یکی از دلایل اصلی آن به شمار می رود و در دولت اول روحانی دلار به نزدیک پنج هزار تومان رسید از زمستان سال 96 شاهد افزایش آن بودیم.

این روند پس از خروج ترامپ هم سیر صعودی داشت و امروز شاهد آن هستیم که دلار چیزی حدود 11 درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: نباید در داخل کشور کسی از انتقادها ناراحت شود؛ زیرا کسانی که وضعیت فعلی را تحلیل می کنند و نسبت به آن انتقاد دارند از بدنه همین نظام هستند و نباید به آنها برچسب اپوزیسیون زده شود.

سوال اصلی این است که چرا این بی اعتمادی به این شکل برجسته شده است؟ پاسخ مشخص است؛ میلیاردها تومان و دلار در این فرآیند خورده شده و بنیان فساد از زمان احمدی نژاد کاشته شد و تا به امروز هم با روی کار آمدن روحانی ریشه این فساد خشکانده نشده است.

سلیمانی گفت: مردم هر روز که از خواب بلند می شوند و اخبار را مرور می کنند می بینند که فلان نفر اختلاس کرده و رقم های هنگفتی از خزانه و مملکت خارج شده است.

حال چرا باید توقع داشته باشیم که مردم ایران همانند ترکیه بروند دلار را به تومان تبدیل کنند یا در اختیار بانک ها بگذارند؟ وی ادامه داد: مشکل از آنجاست که بی قانونی در سراسر کشور موج می زند؛ در بریتانیا اگر احدی از مسئولان خطا کند او را مجبور به استعفاء می کنند.

در چین حکم این افراد اعدام است و در ژاپن این اعمال به حدی قبیح و زشت است که مسئول مربوطه دست به خودکشی می زند.

مجموع مولفه هایی که عرض کردم بی اعتمادی را افزایش داده و مردم از خود سوال می کنند که به چه کسی اعتماد کنیم؟ آقایان بفهمند که بی اعتمادی، یک شبه حاصل نمی شود.


کلید واژه ها: ترکیه - میلیارد - اقتصادی - اردوغان - دلار - مردم - انتخابات - جمهوری آذربایجان - تمرکز - ایران - سلیمانی - اعتمادی - وضعیت اقتصادی - صادرات - واقعیت - مشکلات - کشور - افزایش - جمهوری - روحانی - ریاست جمهوری - تدبیر و امید - تولید - تهران - آذربایجان - ارزش دلار - بریتانیا - درست - مسئولان - خودکشی

آخرین اخبار سرویس:
پارک علم و فناوری گیلان از ایده های کارآفرین حمایت می کند

پاسخی به برخی شبهه سازی ها در مورد اجرای احکام دو مفسد اقتصادی/ آن روی سکه مجازات

علت افزایش قیمت طلا در بازار امروز کشور

با ده خودرو برتر تمام چرخ محرک سال 2018 آشنا شوید - قسمت دوم

روزیاتو: پاسخ به سوالات متداول برای دریافت ارز دانشجویی ارشد و دکترا

تیبای 140 میلیونی در سوریه خاک می خورد! +عکس

دستور قطع خدمات بیمه ای به «بیمارستان ایرانیان» در امارات

میزگرد معادن /چالشها و راهکار در ایرنا برگزار شد

سرپرست استانداری خراسان شمالی تعیین شد

سرپرست استانداری خراسان شمالی تعیین شد

روستایی در نیشابور که اهالی آن با تولید برق کسب درآمد می کنند! +فیلم

سرانه پستی ایران کمتر از 6مرسوله

دستور قطع خدمات بیمه ای به «بیمارستان ایرانیان» در امارات

نمایشگاه توانمندی های صادراتی صنایع کوچک و متوسط البرز افتتاح شد

دلار 9 هزار تومانی هم گران است/ روند کاهشی قیمت دلار منطقی است

تحقق ارتباط بین تولیدکنندگان و بازارهای داخلی و خارجی بواسطه برگزاری نمایشگاه های تخصصی

عزیزالله قربانی: حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی

افزایش 3 برابری نرخ تجهیزات پزشکی قابل قبول نیست

نبض تولید در هپکو دوباره به جریان افتاد

بارندگی لب سد بارزوی شیروان را تر نکرد

سهم سرمایه گذاری بانک های خصوصی باید مشخص شود

نبض تولید در هپکو دوباره به جریان افتاد

نیکی، ثمره تلاش پنج ساله نیکبخت

بزرگترین نمایشگاه توانمندی های تولیدی صنایع کوچک و متوسط استان البرز افتتاح شد

حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی

دوسلدورف از نمای نزدیک

قیمت خودرو امشب بالا می رود؟

بررسی هایما S5 ؛ مشخصات فنی، ظاهری، آپشن ها و تجهیزات

علت نوسانات غیرمنتظره در بورس چیست؟

استخدام کاردان یا کارشناس برق در شرکت ایستانوآوران نیرو

شرایط فروش BYD F3 و BYD S6 (آبان 97)

نیکی، ثمره تلاش پنج ساله نیکبخت

سهم سرمایه گذاری بانک های خصوصی باید مشخص شود

حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی

بارندگی لب سد بارزوی شیروان را تر نکرد

قلم دوربین و ثبت رویداد های مختلف خبری

تمهیدات حمایتی برای بازگشت نخبگان علمی

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

ریزش یک دست در بورس تهران

شرایط جدید واردات خودروی بالای 2500 سی سی اعلام شد

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کرد

نمایش خودباوری البرزی ها در اوج تحریم

نمایش خودباوری البرزی ها در اوج تحریم

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کرد

تعیین تکلیف مسجد حضرت ولیعصر(عج) از اولویت های مدیریت شهری

شرایط جدید واردات خودروی بالای 2500 سی سی اعلام شد

پیش بینی ترکیه از درآمد صنعت گردشگری

پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده

تأکید فرماندار راز و جرگلان برای خارج شدن پرورش اسب اصیل ترکمن از شیوه سنتی

بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت ها اوج گرفت

دلار همچنان در حال سقوط/ دلالان: ضرر بی سابقه ای کردیم

ام وی ام X22 - اتوماتیک در بازار چند؟

قیمت خودرو امشب افزایش می یابد؟

درآمد گردشگری امسال ترکیه بیش از 30 میلیارد دلار خواهد بود

ادامه روند کاهش قیمت ارز/ دلار وارد کانال 11هزار تومانی شد

قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه

تلاش دلال ها برای افزایش قیمت دلار به کانال 12 هزار تومان / دلال ها می خواهند دلار های روی دست مانده خود را بفروشند

قیمت امروز دلار 26 آبان 97/ ورود به کانال 11 هزار تومان

گوشت وارداتی در استان مرکزی از طریق شبکه توزیع شود

ممنوع المصاحبه شدن مسئولان چابهار، ادعا یا واقعیت-رستم کریمی*

گوشت وارداتی در استان مرکزی از طریق شبکه توزیع شود

114 هزار نفر از مردم آذربایجان شرقی عضو کتابخانه ها هستند

کشورهای همسایه بازار هدف تولیدات دارویی ایران هستند

آیا پابجی مرده است؟

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

در سال 98 میزان افزایش حقوق ها بیشتر می شود

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی +جدول

کاهش 18 درصدی قیمت طلا و سکه در یک هفته اخیر، بازگشت 47 میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال

روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد

استخدام مهندس شیمی در محدوده جاده خاوران تهران

ام وی ام X22 - اتوماتیک در بازار چند؟

رشد 32 درصدی ارزش معاملات بورس تهران

خوزستان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد

برنامه چند تریلیونی چین برای تسلط بر تجارت جهان

خوزستان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد

گزارش میدانی خبرنگار شبکه خبر از کاهش قیمت سکه و ارز

افزایش ارزش روابط اقتصادی ایران و عراق تا 20 میلیارد دلار

میانگین حقوق بازنشستگان چقدر است؟

کنترل ایلان ماسک به بزرگترین چالش هیات مدیره تسلا تبدیل شده است!

قیمت بیت کوین سقوط کرد

شیوه نامه جلوگیری از ازدحام کالاهای صادراتی در بازارچه های مرزی

یاری: پرداخت360میلیارد ریال تسهیلات به فرهنگیان استان در دو سال گذشته

استخدام آشپز ماهر در فست فود

گلایه حجتی از سنگ اندازی در پرداخت وام اشتغال روستایی

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

افزایش نرخ امروز طلا ناشی از افزایش قیمت جهانی طلا بود

19 هزار شکایت در هفت ماه نخست سال در اداره کارخوزستان ثبت شد

لوازم رفع معضل نقدینگی در اقتصاد کشور

پژو هم پس از آئودی از 508L در گوانگژو پرده برداشت + تصاویر

قیمت خودرو امشب افزایش می یابد؟/ جلسه ویژه در وزارت صنعت

آگهی های استان تهران | شنبه 26 آبان 97

البرز| محور اصلی در شرکت شهرکهای صنعتی حمایت از واحدهای صادرات محور است

19 هزار شکایت در هفت ماه نخست سال در اداره کارخوزستان ثبت شد

«مادیا» پل ارتباطی مدرسان و مخاطبان/ مهارت های خود را در بزرگترین بازار آموزش کشور تقویت کنید

108 زندانی جرائم غیرعمد در کردستان آزاد شدند

کلاهبردار میلیاردی در مشهد دستگیر شد

برنامه چند تریلیون دلاری چین برای تسلط بر تجارت جهانی

گران ترین هنرمند زنده تجسمی کیست؟

تغییرات نرخ ارز مسافرتی در بازار

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است