مطالب مرتبط:
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ در طول 4ماه ارزش پول ایران کاهش پیدا کرد
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید
واکنش ترکیه به فشار آمریکا؛ اردوغان: مردم طلا و دلارها را به لیر تبدیل کنند
آنکارا، واشنگتن را تهدید کرد/سخنگوی اردوغان: آمریکا با خطر از دست دادن ترکیه مواجه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 13:322018-08-18اقتصادي

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است


در بریتانیا اگر احدی از مسئولان خطا کند او را مجبور به استعفاء می کنند.

در چین حکم این افراد اعدام است و در ژاپن این اعمال به حدی قبیح و زشت است که مسئول مربوطه دست به خودکشی می زند.

- مجموع مولفه هایی که عرض کردم بی اعتمادی را افزایش داده و مردم از خود سوال می کنند که به چه کسی اعتماد کنیم؟ آقایان بفهمند که بی اعتمادی، یک شبه حاصل نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ، افشار سلیمانی سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان در گفت وگو با ایلنا در تشریح دلایل همکاری مردم ترکیه با دولت این کشور برای تبدیل دلار به لیر و تزریق به بازار اظهار کرد: کاهش نرخ و ارزش لیر ترکیه تنها به وضعیت اقتصادی فعلی ترکیه مربوط نمی شود و اتفاقاً سابقه قبلی دارد؛ اگر دو سال گذشته را مورد بررسی قرار دهیم به وضوح می بینیم که هرگاه ارزش دلار افزایش پیدا کرده به نسبت آن ارزش لیر پایین آمده و این موضوع در مورد ایران هم صدق می کند.

اگر به خاطر داشته باشیم قبل از انتخابات اخیر ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه، اردوغان و تیم او سعی کردند ارزش لیر را کنترل کنند تا بتوانند مردم را به پای صندو های رای بکشانند؛ مشابه این روند در انتخابات سال 96 ایران هم اتفاق افتاد اما پس از رای آوردن اردوغان و روحانی در آنکارا و تهران کنترل ارز از دست آنها در رفت و نهایتاً وضعیت به حالت فعلی تغییر شکل داد.

وی ادامه داد: وقایع اخیر کاملاً نشان می دهد که عدالت و توسعه و تدبیر و امید اشتباهات مشابهی در این خصوص انجام دادند؛ درست است که هر زمان هر دو کشور مورد تحریم واقع می شوند مشکلات عدیده ای در محور اقتصادی برای آنها پیش می آید اما واقعیت این است که دلایل عمده اقتصادی و خصوصاً عدم سیاست گذاری درست در این مسیر موجب شده تا چنین مشکلاتی به وجود بیاید.

سلیمانی افزود: واقعیت این است که میزان ارز در ترکیه محدود است.

چراکه این کشور صادرات انرژی ندارد و نهایتاً سالانه 150 تا 160 میلیارد دلار صادرات دارند؛ مساله دیگر این است که چرخه تولید در ترکیه به ارز نیاز دارد و دلیل آن خرید مواد اولیه است که بدون تردید برای تهیه آن باید مقدار قابل توجهی ارز مورد استفاده قرار بگیرد.

از منظری دیگر ترکیه به جای اینکه تمرکز خود را بر روی پروژه های ارز آور متمرکز کند بر فرآیند تولید متمرکز شده است.

ترکیه در وضعیت کنونی چیزی در حدود 500 میلیارد دلار بدهی دارد که نزدیک به 100 میلیارد آن را باید به صورت فوری پرداخت کند و مابقی را باید در آینده نزدیک تسویه کند.

این مولفه ها باعث شده تا نظام عرضه و تقاضا در این کشور به هم بریزد و مشکلاتی برای این کشور از حیث اقتصادی به وجود بیاید.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به تاثیر کاهش نرخ سود در ترکیه و ایران، عنوان کرد: دولت فعلی ایران سیاست کاهش نرخ سود را در دستور کار قرار داد و در ترکیه همین روال توسط اردوغان با اعمال فشار بر بانک مرکزی و سیاست دیکته ای انجام شد و نتیجه آن سوق دادن بازار عرضه و تقاضا به سوی دلار و سکه بود.

البته وابستگی آنکارا به خارج را نباید از قلم انداخت اما به هر ترتیب دولتمردان باید بپذیرند و متوجه باشند که تمامی این مولفه ها که در اقتصاد وجود دارد به صورت یک زنجیر به هم پیوسته به یکدیگر ربط دارند و همین متغیرهاست که اقتصاد یک کشور را با بحران روبه رو می کند یا از فرش به عرش می رساند.

وی افزود: یکی از دلایل که بر وضعیت اقتصادی ترکیه تاثیر گذاشته است، پرونده بازداشت اندرو برانسون کشیش آمریکایی است.

این موضوع اگرچه منشاء اصلی وضعیت اقتصادی ترکیه نیست اما موجب شد تا سقوط ارزش لیر سرعت بیشتری بگیرد و به نوعی باید آن را یک مولفه روانی و سیاسی قلمداد کنیم.

همزمان با کاهش ارزش لیر، شاهد خروج سرمایه از ترکیه هستیم که شامل سرمایه های بومی و خارجی در این کشور می شود و به نوعی آسیب جدی و اصلی این روند به شمار می رود.

به عنوان مثال بر اساس آمارها رقمی در حدود 82 میلیارد دلار توسط اسپانیا در ترکیه سرمایه گذاری شده است و نا امنی اقتصادی می تواند موجب خروج این حجم عظیم سرمایه خارجی شود.

در طول چهار ماه اخیر ارزش پول هر ایرانی کاهش پیدا کرده است که چشم انداز خوبی را نشان نمی دهد اما ترکیه همچنان به این درجه از بحران پا نگذاشته است.

باید دانست که وضعیت اقتصادی هر دو کشور تابع شاخص ها، عوامل و دلایل متفاوتی است که در اکثر کشورها این مولفه ها ثابت هستند اما اینکه مردم و شهروندان تا چه حد دولت های خود را یاری کنند در هاله ای از ابهام قرار دارد و اساساً در هر کشور این موضوع به صورت دیگر رخ عیان می کند.

این کارشناس مسائل ترکیه در پاسخ به این پرسش که چرا مردم ایران همانند شهروندان ترکیه دولت را در خصوص تبدیل دلار به پول ملی یا تحویل آن به بانک ها یاری نکردند، گفت: باید واقعیت ها را به صورت شفاف مورد تحلیل قرار داد؛ به لحاظ فرمول های موجود در اقتصادِ سیاسی، روشی که در ترکیه طی روزهای اخیر توسط اردوغان و حزب عدالت و توسعه انتخاب شد تنها یک شعارگرایی یا بهتر بگویم یک موج سواری پوپولیستی قلمداد می شود.

بحث بر سر این است که آیا این حرکات و راهبردها جواب می دهد یا خیر؟ پاسخ منفی است، چون این مواضع به صورت مقطعی جواب می دهد و نمی توان انتظار این را داشت که اقتصاد سر و سامان پیدا کند.

اگر قرار بود اینچنین شود چرا ترکیه به امیر قطر و سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری او متوسل شد؟ سلیمانی اضافه کرد: دلایلی که پیش تر به آن اشاره کردم نباید بیرون از دایره تحلیل قرار بگیرد؛ سوال اصلی این است که مگر مردم عادی در ترکیه و ایران چه مقدار دلار در اختیار دارند؟ باید توجه داشت که وضعیت اقتصاد ترکیه از ایران بهتر است اما نباید فراموش کرد که عمده دلارهایی که در تهران و آنکارا وجود دارد در دست افراد خاص و یا دولت وجود دارد.

در شرایط فعلی این تئوری که می گوید: دولت، تاجر خوبی نیست به واقعیت پیوسته است.

ارز دو کشور در دست عده ای مشخص است و مقداری از آن هم در دست اشخاص یا کمپانی هایی است که وقتی احساس خطر می کنند و اقتصاد را در لبه پرتگاه می بینند، تمامی ارز خود را از کشور خارج می کنند.

عده ای ممکن است بگویند که مردم ترکیه درخواست اردوغان را لبیک گفته اند اما بحث بر سر این است که آیا نفوذ آک پارتی و اردوغان همانند سال 2014 است؟ صراحتاً باید بگویم خیر، این چنین نیست.

در انتخابات اخیر حزب عدالت و توسعه مجبور به ائتلاف با حزب حرکت ملی شد و نشان از پایین آمدن مقبولیت آن دارد.

اگر به 10 سال پیش برگردیم، می بینیم که عدالت و توسعه در ترکیه کارهای خوبی انجام داد اما پس از آن به دلیل مواضع ناسنجیده موجب شد تا حامیان آن کم شود و اکثراً طیف مذهبی و غیر سرمایه دار ترکیه با اردوغان همراه هستند.

این پژوهشگر حوزه قفقاز با بیان اینکه اعتماد مردم نسبت به دولت دوم روحانی تا حد زیادی از دست رفته، عنوان کرد: باید متوجه باشیم که اعتماد به دولت اردوغان در ترکیه بیشتر از اعتماد مردم ایران به دولت روحانی است؛ البته در وضعیت فعلی تنها نمی توان دولت را مقصر اصلی دانست بلکه سایر قوا نیز در از دست رفتن اعتماد مردمی دخیل هستند.

اینکه دیده می شود ارزش پول ملی کشورمان در حال سقوط است و معیشت مردم با مشکل روبه رو شده دلیل واضحی برای سلب اعتماد مردم به حساب می آید؛ این باعث می شود تا میزان محبوبیت و مقبولیت روحانی در ایران همانند اردوغان در ترکیه نباشد و کاهش پیدا کند.

این درد بزرگی است که از سال 90 تا 97 ارزش پول کشورمان تا به این حد کاهش پیدا کرده است.

در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد قیمت دلار چیزی حدود 250 درصد افزایش داشت که سوء تدبیر پس از اعمال تحریم ها یکی از دلایل اصلی آن به شمار می رود و در دولت اول روحانی دلار به نزدیک پنج هزار تومان رسید از زمستان سال 96 شاهد افزایش آن بودیم.

این روند پس از خروج ترامپ هم سیر صعودی داشت و امروز شاهد آن هستیم که دلار چیزی حدود 11 درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: نباید در داخل کشور کسی از انتقادها ناراحت شود؛ زیرا کسانی که وضعیت فعلی را تحلیل می کنند و نسبت به آن انتقاد دارند از بدنه همین نظام هستند و نباید به آنها برچسب اپوزیسیون زده شود.

سوال اصلی این است که چرا این بی اعتمادی به این شکل برجسته شده است؟ پاسخ مشخص است؛ میلیاردها تومان و دلار در این فرآیند خورده شده و بنیان فساد از زمان احمدی نژاد کاشته شد و تا به امروز هم با روی کار آمدن روحانی ریشه این فساد خشکانده نشده است.

سلیمانی گفت: مردم هر روز که از خواب بلند می شوند و اخبار را مرور می کنند می بینند که فلان نفر اختلاس کرده و رقم های هنگفتی از خزانه و مملکت خارج شده است.

حال چرا باید توقع داشته باشیم که مردم ایران همانند ترکیه بروند دلار را به تومان تبدیل کنند یا در اختیار بانک ها بگذارند؟ وی ادامه داد: مشکل از آنجاست که بی قانونی در سراسر کشور موج می زند؛ در بریتانیا اگر احدی از مسئولان خطا کند او را مجبور به استعفاء می کنند.

در چین حکم این افراد اعدام است و در ژاپن این اعمال به حدی قبیح و زشت است که مسئول مربوطه دست به خودکشی می زند.

مجموع مولفه هایی که عرض کردم بی اعتمادی را افزایش داده و مردم از خود سوال می کنند که به چه کسی اعتماد کنیم؟ آقایان بفهمند که بی اعتمادی، یک شبه حاصل نمی شود.


کلید واژه ها: ترکیه - میلیارد - اقتصادی - اردوغان - دلار - مردم - انتخابات - جمهوری آذربایجان - تمرکز - ایران - سلیمانی - اعتمادی - وضعیت اقتصادی - صادرات - واقعیت - مشکلات - کشور - افزایش - جمهوری - روحانی - ریاست جمهوری - تدبیر و امید - تولید - تهران - آذربایجان - ارزش دلار - بریتانیا - درست - مسئولان - خودکشی

آخرین اخبار سرویس:
آب بندان های سه استان شمالی کشور بهسازی می شود

195 دیدار و سفرسرنوشت ساز برای تضمین آینده سیستان و بلوچستان

195 دیدار و سفر سرنوشت ساز برای تضمین آینده سیستان وبلوچستان

محکومیت مدیرکل گمرک اسبق بوشهر به 5 سال حبس، 74 ضربه شلاق و یک میلیارد تومان جزای نقدی

تلافی چین علیه دور جدید تعرفه های آمریکا

سازمان مدیریت صنعتی و شرکت پتروشیمی تفاهم آموزشی امضا کردند

اتحادیه طلا: اینترنتی سکه نخرید!

دومین روز متوالی سقوط دلار !

مشخصات ب ام و M5 جدید جی پاور

توسط اطلاعات سپاه شهرستان البرز کشف احتکار لوازم بهداشتی به ارزش 150میلیارد ریال/ انبارها پلمب شدند

ترکیب اینتر و تاتنهام مشخص شد

ترکیب بارسلونا و آیندهوون مشخص شد+عکس

سازمان مدیریت صنعتی و شرکت پتروشیمی تفاهم آموزشی امضا کردند

چین تلافی کرد؛ بر 60 میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه اعمال می شود

نیروی فضایی مدنظر ترامپ 13 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت

خبر 20، سه شنبه 27 شهریور 97

روسیه: بهای نفت تا بشکه ای 50 دلار کاهش می یابد

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

نسل آینده مزدا CX-3 چه ویژگی هایی خواهد داشت؟

سکه ثامن پلمپ شد !

گمرک: واردات اسکناس ارز قاچاق نیست

توسط اطلاعات سپاه شهرستان البرز کشف انبار احتکار لوازم بهداشتی به ارزش 150میلیارد ریال

سازمان مدیریت صنعتی و شرکت پتروشیمی تفاهم آموزشی امضا کردند

روسیه؛ بهای نفت تا بشکه ای 50 دلار کاهش می یابد

رایزنی برای استمهال 3 ساله تسهیلات کشاورزان آسیب دیده از سرمازدگی

ورود طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

محکومیت مدیرکل گمرک اسبق بوشهر به 5 سال حبس، 74 ضربه شلاق و یک میلیارد تومان جزای نقدی

نماینده مجلس: صحبتی از فیلتر اینستاگرام در میان نیست

حمایت از صنایع به دور از شعار زدگی باشد

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

افزایش حقوق کارمندان امکان پذیر نیست !

نحوه توزیع کالا های احتکاری مشخص شد

ورود طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

4 کشته در تصادف پراید و تریلر در اصفهان

تحصیل 220 هزار دانش آموز آذربایجان غربی در مدارس تخریبی!

رشد باسوادی در ایران از میانگین 15 ساله جهان بالاتر است

نبود لاستیک نفتکش های خوزستانی را از کار انداخته است

نگرانی اوپک از کاهش عرضه نفت ایران

عزاداری سید الشهدا در تکیه ها و مساجد

کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی به 3637 قلم افزایش یافت

برای شرکت در مراسم عزاداری، بازار طلای تبریز تعطیل شد

آخرین قیمت سکه در بازار / طلا و دلار امروز چند؟

دختران نیجریه ای؛ قربانی باند های قاچاق! +عکس

نبود لاستیک نفتکش های خوزستانی را از کار انداخته است

اداره کل کتابخانه های استان اصفهان 30 طرح در دست ساخت دارد

هزینه تهیه قیمه نذری برای 100 نفر چقدر تمام می شود؟

سایت های فروش طلا و سکه مجوز ندارند؛ اینترنتی نخرید!

همدردی وزیر راه با خانواده جانباختگان سانحه اتوبوس

نمایشگاه پاییزه در نیکشهر برپا شد

در جنوب شرقی ترین بندر ایران چه می گذرد؟

دستور پخت سوپ با تخم مرغ آماده

قیمت خودروهای وارداتی در داخل و خارج ایران

رشد قیمت خودرو متوقف شد/جدول مظنه امروز ماشین های داخلی

بسته شدن 50 خیابان لندن در روز جهانی عاری از خودرو

1.5 میلیون نفر از مردم سیستان و بلوچستان درگیر معضل کم آبی

آیین سنتی تعزیه سیار-بازار اراک

موسسه رازی توانایی تأمین نیاز داخل کشور را دارد/ برنامه ریزی دقیق برای مقابله با تحریم ها

کوپن الکترونیکی نه اختلال در بازار ایجاد می کند و نه رانت

رشد باسوادی در ایران از میانگین 15 ساله جهان بالاتر است

600تن انار در شهرستان اندیکا برداشت شد

کاهش 1 تا 5 میلیونی قیمت خودروهای داخلی + جدول

ثروت آمریکایی ها از 100 تریلیون دلار گذشت!

اعطای تسهیلات اشتغالی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) توسط پست بانک ایران

دکوراسیون داخلی و چیدمان منزل با بودجه محدود

عربستان سعودی، یک میلیارد دلار در لوسید موتورز سرمایه گذاری کرد

معاون تضمین کیفیت موسسه رازی: موسسه رازی توانایی تأمین نیاز داخل کشور را دارد/ برنامه ریزی دقیق برای مقابله با تحریم ها

شرکت تجارت الکترونیک ثامن پس از 2 سال فعالیت اعلام ورشکستگی کرد

600تن انار در شهرستان اندیکا برداشت شد

کشف 30 میلیارد ریال کالای احتکار شده در تربت حیدریه

600تن انار در شهرستان اندیکا برداشت شد

آمریکا قادر به قطع صادرات نفت ایران نیست

تامین 30 درصد تخت های دیالیز خراسان رضوی توسط خیران

توسعه زیر ساختهای حمل و نقل هوایی در استان کرمان

ربات ها علیه انسان ها در بازار کار

جزییات دستور شریعتمداری در مورد سامانه جامع تجارت

کوپن الکترونیکی و چالش های پیش روی آن

همایش بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و HSE

قیمت ظروف یکبار مصرف در آستانه تاسوعا و عاشورا

رشد قیمت خودرو متوقف شد/ جدول مظنه امروز ماشین های داخلی

قاچاق ارز صدای بانک مرکزی افغانستان را درآورد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز سه شنبه 27 شهریورماه 97

هشدار رییس اتحادیه طلا و جواهر به مردم

استیصال عربستان از کنترل قیمت جهانی نفت

5 میلیارد ریال به ساخت موزه دفاع مقدس اختصاص یافت

230میلیارد ریال برای توسعه کارخانه آرد گچساران هزینه شد

افزایش قیمت مواد اولیه مبل و منبت ملایر را تهدید می کند

احداث 2 بند خاکی روستایی در سبزوار آغاز شد

230میلیارد ریال برای توسعه کارخانه آرد گچساران هزینه شد

آغاز مرحله دوم فروش محصولات MVM در ایران/شهریور 97

اولین فروشگاه شیائومی در ترکیه افتتاح شد

تاکید دبیرکل اوپک بر ادامه همکاری با ایران

بازار پر هیجان ارز در آستانه تعطیلات

رشد سهام خودرویی ها علیرغم افت شاخص

گزارش میدانی از دلارفروشی در میدان فردوسی: این همه دلار از کجا می آید؟

توضیحات قشم ایر در مورد خبر واگذاری این شرکت به همدان

استخدام برنامه نویس ارشد PHP | Laravel

انتقاد فرماندار تربت حیدریه از نحوه واگذاری تسهیلات اشتغالزایی

1987 میلیون یورو حاصل فروش ارز صادرات به سامانه نیما

دور زدن تحریم به سبک اروپایی

احداث 2 بند خاکی روستایی در سبزوار آغاز شد

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ نباید به منتقدین برچسب اپوزیسیون زد/ دلارها در تهران و آنکارا در دست افراد خاص است