مطالب مرتبط:
​حاشیه ای بر طغیان بچه های انقلابی علیه اشرافیت درفضای مجازی/ چرا باید به مقابله با اشرافیت نئومذهبی ها پرداخت؟
پویش جدید فرزندت کجاست؟ در فضای مجازی +عکس
چرا فعالیت اپراتورهای مجازی در سایه مانده است؟
امن ترین کیف پول ارزهای مجازی هم هک شد
چرا دولتی ها هیچ واکنشی به نابسامانی های اوضاع اقتصادی کشور نمی دهند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 13:202018-08-18سياسي

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟


از زمانی که مفهوم کنشگری فعال در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مطرح شد، آسیب هایی نیز به وجود آمد، از جمله آنکه پویش های اجتماعی در فضای مجازی بسیار کمتر منجر به رفتار بیرونی می شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مردم ایران همواره در طول تاریخ به بهم پیوستگی اجتماعی، اتحاد درونی و همدلی ناگسستنی مشهور بودند.

همین موضوع همواره باعث شد تا در مسیر پرپیچ وخم تاریخی شاهد حرکت های اجتماعی مردمی باشیم که به ویژه در موضوعات مختلف اثرات مهمی را در پی داشته است.

نمونه پویش های اجتماعی در فضای واقعی زمانی که زلزله طبس رخ داد و یا زلزله رودبار و بعدها زلزله بم را شاهد بودیم، مردم در یک به هم پیوستگی اجتماعی و در یک پویش اقداماتی را انجام می دادند که اثر بیرونی داشت.

همبستگی اجتماعی مردم پس از اقدامات تروریستی منافقین و لو دادن خانه های تیمی مشکوک و مقابله همه جانبه با منافقین در دهه شصت یا رعایت مصرف محدود نفت در زمستان سال 57 از نمونه هایی است که می توان در تاریخ از آن نام برد.

مهدی یعقوبی فعال رسانه ای و فضای مجازی دراین باره می گوید: قبل از اینکه فضای مجازی و پیام رسان ها پا بگیرند نمونه هایی از پویش ها و کمپین ها رخ دادند که حتی در یک برهه ای هم موفق بودند، مثلاً کاریکاتور موهن یک روزنامه دانمارکی نسبت به پیامبر اعظم (ص) باعث شد یک پویشی علیه این کشور شکل بگیرد، حتی مردم شیرینی دانمارکی را هم به خاطر اسمش سعی کردند خرید نکنند یا خیلی جاها نام این شیرینی عوض شد و به آن شیرینی گل محمدی می گفتند .

ابعاد کوچک تر حرکت های اجتماعی در سطح محلی نیز به همین منوال بود.

یعنی ممکن بود مردم محل همگی وارد پویش کمک به یک پیرمرد کفاشِ نیازمند محل شان شوند و با سپردن کار به او و پرداخت پول و انعام به صورت توأمان بابت حسن انجام کار، مشارکت کنند.

فضای مجازی بستر ساده و مناسب پویش ها حالا با گسترش عصر فناوری ارتباطات و حرکت سریع آن به سمت درنوردیدن لایه های اجتماعی و دربرگیری رفتارها و عکس العمل های انسانی، پویش های اجتماعی مردم نیز به سرعت به فضای مجازی منتقل شد.

اما هم زمان با سرعت انتقال این نوع پویش ها، تغییراتی نیز در ماهیت و عملکرد آن ها رخ داد.

حامد کبودوند مسئول نمایندگی سازمان فضای مجازی سراج استان قزوین و فعال فضای مجازی دراین باره عنوان می کند: پویش های اجتماعی در فضای مجازی می تواند به نوعی جهت گیری و بازتاب افکار عمومی و یا جهت هایی که به افکار عمومی داده شده است را نشان بدهد .

این یعنی پویش اجتماعی در فضای مجازی همچنان از یک رویکرد بیرونی سرچشمه می گیرد اما ماهیت عملکرد آن در فضای مجازی است.

فضای مجازی این امکان را فراهم کرد که پویش ها بتوانند سریع تر رشد کنند و افراد بیشتری را درگیر کنند، ویژگی دیگر این که تولید محتوا و پیام رسانی هم در این وضعیت آسوده تر بود.

مهدی یعقوبی معتقد است: امروزه اگر قرار است پویشی شکل بگیرد ابزار آن قطعاً همین فضای مجازی است، یعنی فضای مجازی دامنه جغرافیایی یک کمپین را به سرعت افزایش می دهد .

کنشگری در حالت لم داده! حالا اگر کمی عمیق تر به پویش اجتماعی در فضای مجازی نگاهی بیاندازیم باید اعتراف کنیم که پویش اجتماعی در فضای مجازی علاوه بر ویژگی های ذاتی آن، زمانی مطلوب به نظر می رسد که به نتیجه بیرونی منتهی شود.

آرزو یارکه سلخوری کارشناس مدیریت رسانه و فعال فضای مجازی در این بار اظهار می کند: با گسترش استفاده از فضای مجازی و تأثیرگذاری این فضا بر اتفاقات و حوادث مختلف، شاهد ایجاد کمپین های مختلفی از قبیل نخریدن کالاهای گران، نه به خرید خودرو صفر، نه به کار اجباری کودک و غیره بودیم؛ پویش هایی که به اصطلاح می توان آن را نوعی اسلکتیویست یا همان مبارزه خوابیده دانست که صرفاً در فضای مجازی رخ می دهد.

این پویش ها باعث می شود در کم ترین زمان ممکن، توجه افکار عمومی به یک موضوع خاص جلب شود اما باید دانست که توجه رسانه ای همیشه به معنای تأثیرگذاری نیست .

چالش سطل آب یخ و محتوای خالی آن در ایران در یکی از مصداق های کمپین های فضای مجازی می توان به موردی اشاره کرد که در مدت زمان کمی فضای جهان را در نوردید؛ چالش سطل آب یخ، به کارزاری گفته می شود که از سال 2012 در رابطه با کمک به جامعه سرطان در نیوزلند و مؤسسه خیریه کمک به بیماران اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ای ال اس) در آمریکا فعال شد و آغازگر آن نیز بسکتبالیستی بود که به این بیماری مبتلا شده بود.

قوانین این چالش ساده بود، هر فرد سه نفر را به چالش دعوت می کرد و خود نیز یا باید سطل آب یخ برسر خودش می ریخت و یا مبلغ 100 دلار به موسسهٔ خیریه بیماران ALS کمک می کرد.

اجرای کمپین در کشورهای غربی باعث جمع آوری کمک هایی شد.

اما همین چالش به سرعت در کشور ما نیز مشهور شد، ولی تفاوت های بنیادینی داشت.

در طول تابستان سال 1393 که این چالش در شبکه های اجتماعی در ایران به راه افتاده بود، هیچ یک از طبقات عمومی مردم و حتی بسیاری از سلبریتی ها از هدف اصلی آن اطلاعی نداشتند و تقریباً هیچ کمک گزارش شده ای به مؤسسات خیریه مربوط به این بیماری یا بیماری های سرطان ثبت نشد.

در واقع هیجانی از شبکه های اجتماعی به ایران منتقل شد که در نتیجه آن کاربران دوستان خود را دعوت می کردند و سپس روی سر خود یک سطل آب یخ می ریختند! مهدی گلدوزها معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قزوین معتقد است: در فضای واقعی می بایست جمعی بنشینند و روش ها و الگوهای متنوع را برای دستیابی به هدف پویش ها بررسی کرده و به ایده و طرح نهایی برسند، از جمله بسترهای موجود برای نتیجه عملیاتی، فضای مجازی است که می توان از آن به پویش اجتماعی در فضای مجازی یاد کرد.

لذا اگر این طرح صرفاً محدود به فضای مجازی باشد و منقطع از مرحله اول طبیعتاً نتیجه بخش نخواهد بود .

پویش علی کریمی، سونامی که هرگز رخ نداد امروزه ما در وضعیتی قرار داریم که کنشگری اجتماعی به نتایج مطلوب خود نمی رسد.

همان پیرمرد کفاش و نیازمند محل، هم چنان کفش می دوزد اما بجای حمایت معنوی و مادی که او را امیدوار کند، یک پست و لایک در شبکه های اجتماعی ما را ارضا می کند.

یعقوبی به عنوان یک فعال فضای مجازی معتقد است، پویش و کمپین باید حتماً با برنامه باشد یعنی این که برای شروعِ آن، برای ادامه آن و برای پایان آن برنامه داشت: اما خیلی از کمپین هایی که صورت می گیرد فقط بر اثر یک جرقه شروع می شود و چون برای ادامه دادن و درنهایت پایان بخشیدن به آن برنامه ای ندارند منجر به رفتار بیرونی نمی شود .

یکی از مصداق هایی که مهدی یعقوبی نیز به آن اشاره می کند پویشی بود که علی کریمی با یک جرقه و در زمان افزایش قیمت های خودرو، طلا و دیگر کالاهای مهم مطرح کرد و از مردم خواست تا آن را به اشتراک بگذارند؛ همین اتفاق افتاد و میلیون ها کاربر ایرانی در پاسخ به پویش علی کریمی بر نخریدن خودروی صفر و گران، نخریدن طلا و مسکن و هرچیزی که گران شده بود تأکید کردند.

اما هم زمان با همین پویش، پیش فروش اینترنتی خودروهای گران شده با هجوم و استقبال مردم در چندین دقیقه به پایان رسید، پیش فروش سکه نیز با استقبال مشابهی روبرو شد و هرگز مقاومتی در برابر نخریدن کالاهایی که گران شده بود نیز به صورت محسوس رخ نداد.

در واقع مشخص نشد که آن میلیون ها کاربری که برای این کمپین تولید محتوا کردند، چرا عمل نکردند و چرا خودشان مجری کمپین نبودند؟ وجدان آرام با یک لایک آرزو سلخوری اظهار می کند: اغلب کمپین هایی که در فضای مجازی در کشور ایجاد می شود صرف گذاشتن پست و هشتک خلاصه می شود، چراکه این حضور در حرکت اجتماعی، برای افراد کمترین هزینه را دارد، این در حالی است که این حضور مجازی تأثیر واقعی آن چنانی در به ثمر نشاندن کمپین ندارد، بنابراین اغلب آن ها جنبه بیرونی ندارد و در موارد خیلی کم شاهد بیرونی شدن کمپین ها هستیم .

البته حامد کبودوند از مربیان برجسته سواد فضای مجازی استان قزوین بر نکته دیگری نیز تأکید می کند و می گوید: ممکن است اثرگذاری پویش های اجتماعی در رویکردهای اجرایی و بیرونی خیلی محسوس نباشد اما قطعاً دغدغه و ذهنیت جامعه را نشان می دهد و فضای جامعه را به سمتی که آن کمپین درست و صحیح فعالیت کرده هدایت می کند، مهم ترین دلیلی که پویش های اجتماعی شکست می خورند عدم انطباق دغدغه هایشان با واقعیت های جامعه و عدم استفاده از تکنیک های درست رسانه ای است .

برنامه ریزی و داشتن طرح عملیاتی برای پویش های اجتماعی در دریافت مابه ازای بیرونی آن اثربخش خواهد بود و احتمالاً به دریافت حرکت های عملی در فضای جامعه منجر خواهد شد.

گلدوزها معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قزوین دراین باره می گوید: اگر مرحله اول ایده پردازی و طراحی مدل انجام نشود و تمامی حرکت ها منحصر به فضای مجازی شود هیچ امیدی به اثربخشی آن نخواهد بود و چه بسا بر ضد خودش هم عمل کند، به کرات افرادی را دیدم که مشی و سیره آن ها در فضای مجازی و واقعی دو چیز کاملاً متفاوت و بعضاً متعارض بوده است، این موضوع نتیجه حضور صرفاً مجازی بوده و هیچ پیوستی با فضای واقعی وجود نداشته است .

به مدلی کاربردی باید رسید به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، به نظر می رسد یکی از مهم ترین نکاتی که در پویش های اجتماعی باید به آن توجه کرد، برنامه ریزی و توجه به خروجی عملیاتی پویش ها است.

در مرحله دوم هدایت و جریان سازی کمپین ها نیز اهمیت ویژه دارد به نحوی که صرفاً روی سهولت و سادگی فضای مجازی تأکید نداشته باشد و کاربران برای پیوستن به آن ملزم باشند تا تغییرات و یا رفتارهایی را در فضای واقعی انجام دهند.

اما باید در هر پویشی به ساختارهای اجتماعی ایران، نیازها، احساسات، خواست مردم و نیز باروهای آن ها توجه کرد.

در کمپین هایی که نیاز به پیوستگی جمعیتی بالاتری دارند، طبیعتاً برای اجرایی شدن علاوه بر طرح و برنامه و نیز هدایت آن، نیازمند توجه به باورها و ساختارهای اجتماعی کلی جامعه ایران هستیم و در برابر جوامع کوچک تر محلی و بومی این باورها و بافت اجتماعی محدودتر و ساده تر می شود.

با همین وضعیت به راحتی می توان علت شکست پویش هایی در نفی خرید کالاهای گران شده را درک کرد که در فضای مجازی با استقبال روبرو می شود ولی در عمل هیچ اتفاقی رخ نمی دهد و در نقطه مقابل می توان علت موفقیت کمپین هایی را دریافت که در دفاع از باورهایی ارزشمند تشکیل می شوند و اغلب اثرگذاری بیرونی نیز دارند.

برای مثال می توان به پویش نذر آب جهت کمک به تأمین آب مردم خوزستان اشاره کرد.

این کمپین علاوه بر درنوردیدن فضای مجازی، موفق شد انبوه گروه های جهادی را برای حل مشکلات آب و زیرساختی به مناطق محروم خوزستان هدایت کند و هم چنین کمک های انسان دوستانه فراوانی را در تأمین آب مردم جنوب جلب نماید.

یکی دیگر از این موفقیت ها پویش های پس از زلزله کرمانشاه بود.

می توان با مطالعه نمونه های اثرگذار پویش های موفق در ایران، به مدلی موفق برای طراحی پویش های اجتماعی دست پیدا کرد.

گزارش از: جابر خرم نیا خبرنگار ایسنا منطقه قزوین انتهای پیام
کلید واژه ها: فضای مجازی - اجتماعی - مجازی - مردم - شیرینی - دانمارکی - هایی - شبکه های اجتماعی - تاریخ - زلزله - منافقین - زلزله رودبار - رفتار - کاریکاتور - ارتباطات - نمایندگی - پیام - گل محمدی - همبستگی - روزنامه - کوچک تر - رودبار - تاریخی - پیرمرد - انتقال - بازتاب - زمستان - فناوری - ایران - اتحاد

آخرین اخبار سرویس:
محمود صادقی: انزوای بین المللی از عوامل مهم خالی شدن سفره مردم

عزاداری ماه محرم در هیئت ابن الرضا (ع)

آیین عزاداری سنتی روزعاشورا در روستای «فدیشه» نیشابور

گزارش تصویری:مراسم نخل گردانی در روستای دستگردقم در روز عاشورا

واکنش وزارت خارجه به انتشار یک متن توهین آمیز

مراسم عزاداری عاشورای حسینی در مشهد مقدس

اقامه نماز عشق در روز عاشورا

دبیرکل انصارالله: هرگز در برابر دشمن تسلیم نخواهیم شد

معرفت دینی و بصیرت سیاسی مهم ترین درس عاشورا

مراسم تعزیه خوانی روز عاشورا در تهران

قدیمی ترین نوحه فارسی با شعر ناصرالدین شاه

ویدئو / تعزیه ظهر عاشورا در یک محله قدیمی تهران

تصاویر/ مراسم عزاداری روز عاشورا در قزوین

تصاویر/ عزاداری روز عاشورا در جزیره کیش

برگزاری مراسم عاشورادر بیرجند

مراسم ظهر عاشورا در مشهد مقدس

اعتراف رقیه به چگونگی فیلمبرداری با شورای شهری های بابل در تاریکخانه

شام عروسی آخرین شام جوان مقتول بود

نوروزی: در کنار رسیدگی در دادگاه های اخیر بازتاب خبری آنها نیز دارای اهمیت است

طلاق اسلامی در هند منع میگردد

شور و شعور حسینی مردم محمودآباد در روز عاشورا

عزاداری مردم جویبار در عاشورای حسینی

اجتماع بزرگ عصرتاسوعای حسینی در قائم شهر +کلیپ

هر تصمیم خلاف منافع ملی را «وتو»می کنم

حال و هوای شهر میامی در عاشورای حسینی

چند پیامبر دراطراف خانه خدا دفن شده اند؟

حق‎الناس با گریه‏ بر سیدالشهدا(ع) جبران نمی ‏شود

مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می گویند

حل سه مشکل فرهنگیان

مردم یمن در برابر زورخواهی های دشمنان تسلیم نخواهند شد

عبدالملک حوثی: هیچ گاه عقب نشینی نمی کنیم وهرگز تسلیم نمی شویم

اهدای خون ایرانیان مقیم چین در روز عاشورا

مراسم عاشورای حسینی در اصفهان و شیراز

نماز ظهر عاشورا

مداحان باید اشعاری بخوانند که در جهت اخلاقیات باشد/ مداحان درباره مسائل کلی سیاست و اجتماع سخن بگویند

در غروبی نفس گیر

شیراز غرق ماتم حسین(ع)

گزارش بلومبرگ از اختلافات بر سر سفر رییس جمهور ایران به نیویورک؛روحانی می خواهد اروپا را به سمت خود جذب کند تا ترامپ منزوی شود؛ اصولگرایان می گویند خِیری در این بازی نیست / اصولگرایان نگران «نقشه» ترامپ برای دیدار با روحانی اند

اسامی روزهای هفته ملی کودک اعلام شد

واکنش حامد همایون به ترور شدنش در فضای مجازی!

 اجازه نمی دهیم نمایندگان با تصویب لایحه CFT لکه ننگ دیگری بر پیشانی مجلس بنشانند

آیین خیمه سوزان ظهر عاشورا در شیراز

سرانجام رزمنده ای که امام حسین(ع) را یاری نکرد

برگزاری مراسم عاشورای حسینی در حرم مطهر حضرت زینب(س)+ تصاویر

بصیرت افزایی مهم ترین ثمره فرهنگ عاشورا است

مراقب باشیم تا اقتصاد اربعین تبدیل به یک حرکت دولتی نشود

بصیرت افزایی مهم ترین ثمره فرهنگ عاشورا است

جزییات برنامه های رییس جمهور در سازمان ملل

واکنش شدید وزارت خارجه به انتشار مطلبی موهن علیه امام حسین(ع)

مراسم عزاداری عاشورای حسینی - حرم مطهر رضوی

ترویج فرهنگ حسینی دراروپا با ابتکار جوانان مسلمان

مراسم عزاداری عاشورای حسینی - بم

کامیابی نیا در هیئت بنی فاطمه +عکس

تصویری از سعید مرتضوی در میان عزاداران!

واکنش شبکه سه به خبر کنار گذاشتن محمدرضا گلزار

رشته ها و مواد امتحانی آزمون دکتری 98 اعلام شد

کاش اندازه حجاب، به تلفات جاده ای توجه می شد

عاشوراییان در سومین حرم اهل بیت(ع)

مراسم عزاداری عاشورای حسینی - بم

ویدئو / تعزیه ظهر عاشورا در یک محله قدیمی تهران

مردم خوزستان در مکتب حسینی پرورش یافتند

مسئولیت یزید در واﻗﻌﮥ کربلا و شهادت امام حسین(ع) -بخش دوم و پایانی مستندات اهل سنت در نقش یزید در فاجعه کربلا

مداحی محمود کریمی در شب عاشورا

گزارش تصویری(2):مراسم عزاداری عاشورای حسینی درحرم حضرت معصومه(س)

آیت الله حیدری: مردم خوزستان در مکتب حسینی پرورش یافتند

سید عبدالملک الحوثی: پیروزی مردم یمن در افق پدیدار شده است

مراسم خیمه سوزان عصر عاشورا در مشهد

دامان وزارت خارجه از افکار افراد موهن به اهل بیت مبری است

دامان وزارت خارجه از لوث افکار و افراد موهن به اهل بیت (ع) به طور کامل مبری است

شکوه عاشورا در خوی

ثبت جهانی آیین زنجیر زنی ابرکوه را پیگیری خواهیم کرد

نباید کسانی را روی کار بیاوریم که با اصول و ارزشها مشکل دارند

انزوای بین المللی از عوامل مهم خالی شدن سفره مردم

عاشورا ...

برگزاری مراسم سنتی هروله در بین الحرمین

گزارش ایکنا از آیین چند هزار ساله «گِل مالی» + عکس

با 10 خرافه بسیار عجیب اما رایج مردم در سراسر دنیا آشنا شوید

جمعه در کرمان عزای عمومی اعلام شد

عبرت های عاشورا در کنار مصایب کربلا برای نسل جوان تبیین شود

ساعت رسمی کشور فردا تغییر می کند

شیوه ارائه دروس معارف در دانشگاه ها تغییر می کند

از این خیمه گاه بیرون رفته، به جبهه دشمنان پیوسته و در دشمنی با ماست

جلودارزاده: اگر اندازه حجاب به تلفات جاده ای توجه می شد الان دیگر ما سانحه رانندگی نداشتیم

کارگروه های مختلف فروش نفت در دوران تحریم تشکیل شده است

انگیزه بالای سیاه پوستان آمریکایی برای شرکت در انتخابات نوامبر

دامان وزارت خارجه از افکار افراد موهن به اهل بیت مبری است

آغاز سخنرانی رهبر انصارالله یمن به مناسبت عاشورا/ مردم یمن در برابر زورخواهی های دشمنان تسلیم نخواهند شد

گزارش تصویری(1):مراسم عزاداری عاشورای حسینی درحرم حضرت معصومه(س)

واکنش وزارت خارجه به انتشار یک متن توهین آمیز

ثبت جهانی آیین زنجیر زنی ابرکوه را پیگیری خواهیم کرد

روایتی از یک سیل مرگباردرروستای قدس میامی

یکی از عوامل مهم خالی شدن سفره مردم، انزوای بین المللی است

واکنش وزارت خارجه به انتشار یک متن توهین آمیز

اقامه نماز ظهر عاشورا در استان مرکزی

مراسم «گِل مالی» خرم آبادی های مقیم فولادشهر در روز عاشورا

واکنش غیر مستقیم رییسی به ماجرای تتلو: به جبهه دشمنان دین خدا پیوست

طنین ندای لبیک یا حسین جوانان در روستای امیر حاجیلو فسا

معاون البغدادی به اعدام محکوم شد

تجمع عظیم عزاداران حسینی در صنعا/ برگزاری مراسم عاشورای حسینی توسط مردم یمن+ تصاویر

مراسم روز عاشورا در روستای گنجه

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟