مطالب مرتبط:
​حاشیه ای بر طغیان بچه های انقلابی علیه اشرافیت درفضای مجازی/ چرا باید به مقابله با اشرافیت نئومذهبی ها پرداخت؟
پویش جدید فرزندت کجاست؟ در فضای مجازی +عکس
چرا فعالیت اپراتورهای مجازی در سایه مانده است؟
امن ترین کیف پول ارزهای مجازی هم هک شد
چرا دولتی ها هیچ واکنشی به نابسامانی های اوضاع اقتصادی کشور نمی دهند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 12:202018-08-18سياسي

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟


از زمانی که مفهوم کنشگری فعال در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مطرح شد، آسیب هایی نیز به وجود آمد، از جمله آنکه پویش های اجتماعی در فضای مجازی بسیار کمتر منجر به رفتار بیرونی می شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مردم ایران همواره در طول تاریخ به بهم پیوستگی اجتماعی، اتحاد درونی و همدلی ناگسستنی مشهور بودند.

همین موضوع همواره باعث شد تا در مسیر پرپیچ وخم تاریخی شاهد حرکت های اجتماعی مردمی باشیم که به ویژه در موضوعات مختلف اثرات مهمی را در پی داشته است.

نمونه پویش های اجتماعی در فضای واقعی زمانی که زلزله طبس رخ داد و یا زلزله رودبار و بعدها زلزله بم را شاهد بودیم، مردم در یک به هم پیوستگی اجتماعی و در یک پویش اقداماتی را انجام می دادند که اثر بیرونی داشت.

همبستگی اجتماعی مردم پس از اقدامات تروریستی منافقین و لو دادن خانه های تیمی مشکوک و مقابله همه جانبه با منافقین در دهه شصت یا رعایت مصرف محدود نفت در زمستان سال 57 از نمونه هایی است که می توان در تاریخ از آن نام برد.

مهدی یعقوبی فعال رسانه ای و فضای مجازی دراین باره می گوید: قبل از اینکه فضای مجازی و پیام رسان ها پا بگیرند نمونه هایی از پویش ها و کمپین ها رخ دادند که حتی در یک برهه ای هم موفق بودند، مثلاً کاریکاتور موهن یک روزنامه دانمارکی نسبت به پیامبر اعظم (ص) باعث شد یک پویشی علیه این کشور شکل بگیرد، حتی مردم شیرینی دانمارکی را هم به خاطر اسمش سعی کردند خرید نکنند یا خیلی جاها نام این شیرینی عوض شد و به آن شیرینی گل محمدی می گفتند .

ابعاد کوچک تر حرکت های اجتماعی در سطح محلی نیز به همین منوال بود.

یعنی ممکن بود مردم محل همگی وارد پویش کمک به یک پیرمرد کفاشِ نیازمند محل شان شوند و با سپردن کار به او و پرداخت پول و انعام به صورت توأمان بابت حسن انجام کار، مشارکت کنند.

فضای مجازی بستر ساده و مناسب پویش ها حالا با گسترش عصر فناوری ارتباطات و حرکت سریع آن به سمت درنوردیدن لایه های اجتماعی و دربرگیری رفتارها و عکس العمل های انسانی، پویش های اجتماعی مردم نیز به سرعت به فضای مجازی منتقل شد.

اما هم زمان با سرعت انتقال این نوع پویش ها، تغییراتی نیز در ماهیت و عملکرد آن ها رخ داد.

حامد کبودوند مسئول نمایندگی سازمان فضای مجازی سراج استان قزوین و فعال فضای مجازی دراین باره عنوان می کند: پویش های اجتماعی در فضای مجازی می تواند به نوعی جهت گیری و بازتاب افکار عمومی و یا جهت هایی که به افکار عمومی داده شده است را نشان بدهد .

این یعنی پویش اجتماعی در فضای مجازی همچنان از یک رویکرد بیرونی سرچشمه می گیرد اما ماهیت عملکرد آن در فضای مجازی است.

فضای مجازی این امکان را فراهم کرد که پویش ها بتوانند سریع تر رشد کنند و افراد بیشتری را درگیر کنند، ویژگی دیگر این که تولید محتوا و پیام رسانی هم در این وضعیت آسوده تر بود.

مهدی یعقوبی معتقد است: امروزه اگر قرار است پویشی شکل بگیرد ابزار آن قطعاً همین فضای مجازی است، یعنی فضای مجازی دامنه جغرافیایی یک کمپین را به سرعت افزایش می دهد .

کنشگری در حالت لم داده! حالا اگر کمی عمیق تر به پویش اجتماعی در فضای مجازی نگاهی بیاندازیم باید اعتراف کنیم که پویش اجتماعی در فضای مجازی علاوه بر ویژگی های ذاتی آن، زمانی مطلوب به نظر می رسد که به نتیجه بیرونی منتهی شود.

آرزو یارکه سلخوری کارشناس مدیریت رسانه و فعال فضای مجازی در این بار اظهار می کند: با گسترش استفاده از فضای مجازی و تأثیرگذاری این فضا بر اتفاقات و حوادث مختلف، شاهد ایجاد کمپین های مختلفی از قبیل نخریدن کالاهای گران، نه به خرید خودرو صفر، نه به کار اجباری کودک و غیره بودیم؛ پویش هایی که به اصطلاح می توان آن را نوعی اسلکتیویست یا همان مبارزه خوابیده دانست که صرفاً در فضای مجازی رخ می دهد.

این پویش ها باعث می شود در کم ترین زمان ممکن، توجه افکار عمومی به یک موضوع خاص جلب شود اما باید دانست که توجه رسانه ای همیشه به معنای تأثیرگذاری نیست .

چالش سطل آب یخ و محتوای خالی آن در ایران در یکی از مصداق های کمپین های فضای مجازی می توان به موردی اشاره کرد که در مدت زمان کمی فضای جهان را در نوردید؛ چالش سطل آب یخ، به کارزاری گفته می شود که از سال 2012 در رابطه با کمک به جامعه سرطان در نیوزلند و مؤسسه خیریه کمک به بیماران اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ای ال اس) در آمریکا فعال شد و آغازگر آن نیز بسکتبالیستی بود که به این بیماری مبتلا شده بود.

قوانین این چالش ساده بود، هر فرد سه نفر را به چالش دعوت می کرد و خود نیز یا باید سطل آب یخ برسر خودش می ریخت و یا مبلغ 100 دلار به موسسهٔ خیریه بیماران ALS کمک می کرد.

اجرای کمپین در کشورهای غربی باعث جمع آوری کمک هایی شد.

اما همین چالش به سرعت در کشور ما نیز مشهور شد، ولی تفاوت های بنیادینی داشت.

در طول تابستان سال 1393 که این چالش در شبکه های اجتماعی در ایران به راه افتاده بود، هیچ یک از طبقات عمومی مردم و حتی بسیاری از سلبریتی ها از هدف اصلی آن اطلاعی نداشتند و تقریباً هیچ کمک گزارش شده ای به مؤسسات خیریه مربوط به این بیماری یا بیماری های سرطان ثبت نشد.

در واقع هیجانی از شبکه های اجتماعی به ایران منتقل شد که در نتیجه آن کاربران دوستان خود را دعوت می کردند و سپس روی سر خود یک سطل آب یخ می ریختند! مهدی گلدوزها معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قزوین معتقد است: در فضای واقعی می بایست جمعی بنشینند و روش ها و الگوهای متنوع را برای دستیابی به هدف پویش ها بررسی کرده و به ایده و طرح نهایی برسند، از جمله بسترهای موجود برای نتیجه عملیاتی، فضای مجازی است که می توان از آن به پویش اجتماعی در فضای مجازی یاد کرد.

لذا اگر این طرح صرفاً محدود به فضای مجازی باشد و منقطع از مرحله اول طبیعتاً نتیجه بخش نخواهد بود .

پویش علی کریمی، سونامی که هرگز رخ نداد امروزه ما در وضعیتی قرار داریم که کنشگری اجتماعی به نتایج مطلوب خود نمی رسد.

همان پیرمرد کفاش و نیازمند محل، هم چنان کفش می دوزد اما بجای حمایت معنوی و مادی که او را امیدوار کند، یک پست و لایک در شبکه های اجتماعی ما را ارضا می کند.

یعقوبی به عنوان یک فعال فضای مجازی معتقد است، پویش و کمپین باید حتماً با برنامه باشد یعنی این که برای شروعِ آن، برای ادامه آن و برای پایان آن برنامه داشت: اما خیلی از کمپین هایی که صورت می گیرد فقط بر اثر یک جرقه شروع می شود و چون برای ادامه دادن و درنهایت پایان بخشیدن به آن برنامه ای ندارند منجر به رفتار بیرونی نمی شود .

یکی از مصداق هایی که مهدی یعقوبی نیز به آن اشاره می کند پویشی بود که علی کریمی با یک جرقه و در زمان افزایش قیمت های خودرو، طلا و دیگر کالاهای مهم مطرح کرد و از مردم خواست تا آن را به اشتراک بگذارند؛ همین اتفاق افتاد و میلیون ها کاربر ایرانی در پاسخ به پویش علی کریمی بر نخریدن خودروی صفر و گران، نخریدن طلا و مسکن و هرچیزی که گران شده بود تأکید کردند.

اما هم زمان با همین پویش، پیش فروش اینترنتی خودروهای گران شده با هجوم و استقبال مردم در چندین دقیقه به پایان رسید، پیش فروش سکه نیز با استقبال مشابهی روبرو شد و هرگز مقاومتی در برابر نخریدن کالاهایی که گران شده بود نیز به صورت محسوس رخ نداد.

در واقع مشخص نشد که آن میلیون ها کاربری که برای این کمپین تولید محتوا کردند، چرا عمل نکردند و چرا خودشان مجری کمپین نبودند؟ وجدان آرام با یک لایک آرزو سلخوری اظهار می کند: اغلب کمپین هایی که در فضای مجازی در کشور ایجاد می شود صرف گذاشتن پست و هشتک خلاصه می شود، چراکه این حضور در حرکت اجتماعی، برای افراد کمترین هزینه را دارد، این در حالی است که این حضور مجازی تأثیر واقعی آن چنانی در به ثمر نشاندن کمپین ندارد، بنابراین اغلب آن ها جنبه بیرونی ندارد و در موارد خیلی کم شاهد بیرونی شدن کمپین ها هستیم .

البته حامد کبودوند از مربیان برجسته سواد فضای مجازی استان قزوین بر نکته دیگری نیز تأکید می کند و می گوید: ممکن است اثرگذاری پویش های اجتماعی در رویکردهای اجرایی و بیرونی خیلی محسوس نباشد اما قطعاً دغدغه و ذهنیت جامعه را نشان می دهد و فضای جامعه را به سمتی که آن کمپین درست و صحیح فعالیت کرده هدایت می کند، مهم ترین دلیلی که پویش های اجتماعی شکست می خورند عدم انطباق دغدغه هایشان با واقعیت های جامعه و عدم استفاده از تکنیک های درست رسانه ای است .

برنامه ریزی و داشتن طرح عملیاتی برای پویش های اجتماعی در دریافت مابه ازای بیرونی آن اثربخش خواهد بود و احتمالاً به دریافت حرکت های عملی در فضای جامعه منجر خواهد شد.

گلدوزها معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قزوین دراین باره می گوید: اگر مرحله اول ایده پردازی و طراحی مدل انجام نشود و تمامی حرکت ها منحصر به فضای مجازی شود هیچ امیدی به اثربخشی آن نخواهد بود و چه بسا بر ضد خودش هم عمل کند، به کرات افرادی را دیدم که مشی و سیره آن ها در فضای مجازی و واقعی دو چیز کاملاً متفاوت و بعضاً متعارض بوده است، این موضوع نتیجه حضور صرفاً مجازی بوده و هیچ پیوستی با فضای واقعی وجود نداشته است .

به مدلی کاربردی باید رسید به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، به نظر می رسد یکی از مهم ترین نکاتی که در پویش های اجتماعی باید به آن توجه کرد، برنامه ریزی و توجه به خروجی عملیاتی پویش ها است.

در مرحله دوم هدایت و جریان سازی کمپین ها نیز اهمیت ویژه دارد به نحوی که صرفاً روی سهولت و سادگی فضای مجازی تأکید نداشته باشد و کاربران برای پیوستن به آن ملزم باشند تا تغییرات و یا رفتارهایی را در فضای واقعی انجام دهند.

اما باید در هر پویشی به ساختارهای اجتماعی ایران، نیازها، احساسات، خواست مردم و نیز باروهای آن ها توجه کرد.

در کمپین هایی که نیاز به پیوستگی جمعیتی بالاتری دارند، طبیعتاً برای اجرایی شدن علاوه بر طرح و برنامه و نیز هدایت آن، نیازمند توجه به باورها و ساختارهای اجتماعی کلی جامعه ایران هستیم و در برابر جوامع کوچک تر محلی و بومی این باورها و بافت اجتماعی محدودتر و ساده تر می شود.

با همین وضعیت به راحتی می توان علت شکست پویش هایی در نفی خرید کالاهای گران شده را درک کرد که در فضای مجازی با استقبال روبرو می شود ولی در عمل هیچ اتفاقی رخ نمی دهد و در نقطه مقابل می توان علت موفقیت کمپین هایی را دریافت که در دفاع از باورهایی ارزشمند تشکیل می شوند و اغلب اثرگذاری بیرونی نیز دارند.

برای مثال می توان به پویش نذر آب جهت کمک به تأمین آب مردم خوزستان اشاره کرد.

این کمپین علاوه بر درنوردیدن فضای مجازی، موفق شد انبوه گروه های جهادی را برای حل مشکلات آب و زیرساختی به مناطق محروم خوزستان هدایت کند و هم چنین کمک های انسان دوستانه فراوانی را در تأمین آب مردم جنوب جلب نماید.

یکی دیگر از این موفقیت ها پویش های پس از زلزله کرمانشاه بود.

می توان با مطالعه نمونه های اثرگذار پویش های موفق در ایران، به مدلی موفق برای طراحی پویش های اجتماعی دست پیدا کرد.

گزارش از: جابر خرم نیا خبرنگار ایسنا منطقه قزوین انتهای پیام
کلید واژه ها: فضای مجازی - اجتماعی - مجازی - مردم - شیرینی - دانمارکی - هایی - شبکه های اجتماعی - تاریخ - زلزله - منافقین - زلزله رودبار - رفتار - کاریکاتور - ارتباطات - نمایندگی - پیام - گل محمدی - همبستگی - روزنامه - کوچک تر - رودبار - تاریخی - پیرمرد - انتقال - بازتاب - زمستان - فناوری - ایران - اتحاد

آخرین اخبار سرویس:
نقوی حسینی: موافق با خروج از برجام در شرایط فعلی نیستم

استخدام مراقب جهت آسایشگاه سالمندان در محدوده غرب تهران

استخدام فست فود زنجیره ای شیلا در تهران

اشکالات سپردن اختیار حذف یارانه دهک های بالا به استانداران

استخدام کارشناس ارشد مامایی در یک شرکت معتبر در تهران

هم افزایی اصحاب رسانه، پیش نیاز توسعه در لرستان

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح پنجشنبه 27 دی 97

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | پنجشنبه 27 دی 97

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | پنجشنبه 27 دی 97

جنجال حضور شاتل آمریکایی در تهران +عکس

هم افزایی اصحاب رسانه، پیش نیاز توسعه در لرستان

هیئت تحقیق و تفحص از سازمان جنگل ها از مراتع تصرف شده برخی استان ها بازدید می کند

مافیای منافقین در آلبانی/بلیت واشنگتن و نقش دهلی نو در تحریم ها/26 دی روز رهایی ملت از بند طاغوت/آنچه در رزمایش «فداییان حریم ولایت» گذشت

ایران به تعهدات خود عمل کرده است

سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به جنوب کرمان ؛ تا ساعتی دیگر

اقدام پژوهی چگونه توانستم کلاس درس علوم تجربی را برای فراگیرانم شاد و جذاب نمایم؟

سام قریبیان: هرگز با پدرم جلوی دوربین نخواهم رفت

اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات 2016

افزایش اعزام فعالان قرآنی به خارج از کشور پس از انقلاب

خطیب نماز جمعه این هفته تهران مشخص شد

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | پنجشنبه 27 دی 97

صحبت های علیرضا بیرانوند پس از بازی عراق

مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد اشکالات سپردن اختیار حذف یارانه دهک های بالا به استانداران/فقدان راهبرد وزارت کار برای فقرزدایی

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت داده پرداز رایانه متین

پرونده باز فساد نواز شریف در دادگاه پاکستان

هدف فلسفه نزدیک شدن به حقیقت مطلق است/ چهره قدسی حکیم در قرآن کریم

برنی سندرز برای 2020 می آید

2 هفته پیش، آخرین مصاحبه مرحوم حسین محب اهری

«می» و کلاف سردرگم برگزیت

هفته تودیع ها و معارفه ها/ ظرافت زیبای یک تعبیر

جمع بندی روز: چهارشنبه، 26 دی 1397

خاطره آیت الله هاشمی از فیلم آدم برفی و نظر رهبری

مرجع دستگیر کننده اسماعیل بخشی مشخص شد

قیمت گوشی امروز 27 دی 97

استخدام تکنسین تاسیسات در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر آشنا به امور اداری در محدوده پاسداران

تاکید بر حمایت شورای امنیت از سازوکار استکلهم درخصوص یمن

نگاهی به کتاب خاطرات «ام الاسرا»

وعده های تکراری فرانسه در سومین سالگرد برجام

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 27 دی 97

استخدام کارشناس فروش،کارشناس ارتباط بامشتری،مسئول دفتر

استخدام کارمند اداری آقا در یک شرکت معتبر در خرمشهر

علاقه مندی نسل نوی تئاتر به تبعات اجتماعی دفاع مقدس

فال آنلاین دیوان حافظ پنج شنبه 27 دی ماه 97

دولت حوزه فرهنگ را بی اهمیت تصور نکند/ لزوم هماهنگی نهادهای فرهنگی در تقسیم کار

راه های تشویق عملی مردم به نماز

راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد

استخدام نیروی آمارگیر درب منازل در شرکت دقیق آمار نقش جهان

استخدام طراح وردپرس در شرکت ژرف نگر جوان شهربا

صوت قوی، اوج دلنواز و سبک تأثیرگذار «حمدی زامل»

روایت نمایندگان آمریکا و انگلیس از روز فرار شاه

استخدام تایپیست در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس عمران در یک شرکت پیمانکاری معتبر در تهران

استخدام کارشناس IT درموسسه توسعه دانش پژوهش فناوری فرزان-تهران

آنچه باید بدانیم!/ تعریف روابط عمومی

اعلام فراخوان بیست و هفتمین دوره مسابقات قرآن شمالغرب تهران

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز پنج شنبه

توصیه پیامبر (ص) در هنگام برپایی نماز جماعت

نکاتی از مناظره تاج زاده و زاکانی/ آقای فرمانده سوژه بدی را انتخاب کرد!

آن کسی که در دوره جوانی من خیلی روی من اثر گذاشت، در درجه اوّل، مرحوم «نوّاب صفوی» بود

یادداشت/ سید محمد بحرینیان امام موسی صدر، انقلابی تمام عیار

آستان امامزاده حسن(ع)؛ میزبان سوگواره «یاس نبوی»

دیدار سران قبایل و عشایر عراق با ظریف +عکس

سن استخدام افزایش می یابد؟

پیام تسلیت سردار سلیمانی به فرمانده کل ارتش

تامین«جهیزیه» قانونا بر عهده چه کسی است؟

محکومیت یک ضد انقلاب به 22 سال حبس

تصاویر/ سالروز فرار شاه از ایران

تصاویر/ کشفیات یک عملیات پلیسی در اصفهان

دو مواجهه با موشک یا دوچرخه صادق زیباکلام

سردار باقری با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد

هواخواهی سیستم انتخاباتی منسوخ شده جهانی در لابی های مجلس

تکرار قصه پرغصه جلسات نمادین برای حل معضلات جوانان سبزواری/ مشکلاتی که بدون حضور تشکل های دانشجویی بررسی شد

اوقات شرعی بیست و هفتم دی در سمنان

سرعت پیشرفت های دفاعی جمهوری اسلامی ایران روز به روز زیاد می شود

پلوسی خواستار تعویق سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره

برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید

میکروب ها را بیشتر و بهتر بشناسیم

مهاجمان در اقدامی اهانت آمیز اعضای بدن خوک را جلوی مسجدی در هند ریختند

حضور بدون تشریفات امام جمعه جوان در فرودگاه/ عکس

واکنش رییس صدا و سیما به دستگیری خبرنگار پرس تی وی

پلوسی خواستار تعویق سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره

محکومیت یک ضد انقلاب به 22 سال حبس

نماینده سازمان ملل دیدار با وزیر خارجه سوریه را سازنده خواند

نویسنده آمریکایی: سخنان اخیر پمپئو مملو از دروغ و تناقض بود

روایت شاهدان عینی از شنبه خونین دانشگاه تبریز

فرزندان مجری بازداشت شده پرس تی وی به دادگاه احضار شده اند

مجوز مجلس به دولت برای واگذاری زمین های مسکن مهر درصورت تقاضای مالکین

10 قاب از ایران در مرحله گروهی جام ملت ها

اقدام پژوهی چگونه توانستم مهارت انشانویسی دانش آموزان را افزایش دهم

رونق جلسات پژوهشی و تهذیبی در مدرسه قدیمی تبریز

غریب آبادی: ایران حداکثر خویشتن داری را نشان داده است

ماجرای عجیب حسین فریدون و روحانی و منزلی در سعدآباد!

تخصیص 1.8 میلیارد دلار برای مقاوم سازی مدارس از صندوق ذخیره ارزی

تابلوهای لبخند زیبا بودند اما بهتر از این می شد

ابلاغ اصلاحیه ضوابط طرح تفصیلی به شهرداری رشت

فرزانه صادق مالواجرد به سمت معاون معماری و شهرسازی منصوب شد

آمار عجیب دانش آموزان فوتی و مصدوم در حوادث مدارس

نامزد کارگزاران سازندگی برای انتخابات 1400

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟