مطالب مرتبط:
​حاشیه ای بر طغیان بچه های انقلابی علیه اشرافیت درفضای مجازی/ چرا باید به مقابله با اشرافیت نئومذهبی ها پرداخت؟
پویش جدید فرزندت کجاست؟ در فضای مجازی +عکس
چرا فعالیت اپراتورهای مجازی در سایه مانده است؟
امن ترین کیف پول ارزهای مجازی هم هک شد
چرا دولتی ها هیچ واکنشی به نابسامانی های اوضاع اقتصادی کشور نمی دهند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 12:202018-08-18سياسي

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟


از زمانی که مفهوم کنشگری فعال در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مطرح شد، آسیب هایی نیز به وجود آمد، از جمله آنکه پویش های اجتماعی در فضای مجازی بسیار کمتر منجر به رفتار بیرونی می شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مردم ایران همواره در طول تاریخ به بهم پیوستگی اجتماعی، اتحاد درونی و همدلی ناگسستنی مشهور بودند.

همین موضوع همواره باعث شد تا در مسیر پرپیچ وخم تاریخی شاهد حرکت های اجتماعی مردمی باشیم که به ویژه در موضوعات مختلف اثرات مهمی را در پی داشته است.

نمونه پویش های اجتماعی در فضای واقعی زمانی که زلزله طبس رخ داد و یا زلزله رودبار و بعدها زلزله بم را شاهد بودیم، مردم در یک به هم پیوستگی اجتماعی و در یک پویش اقداماتی را انجام می دادند که اثر بیرونی داشت.

همبستگی اجتماعی مردم پس از اقدامات تروریستی منافقین و لو دادن خانه های تیمی مشکوک و مقابله همه جانبه با منافقین در دهه شصت یا رعایت مصرف محدود نفت در زمستان سال 57 از نمونه هایی است که می توان در تاریخ از آن نام برد.

مهدی یعقوبی فعال رسانه ای و فضای مجازی دراین باره می گوید: قبل از اینکه فضای مجازی و پیام رسان ها پا بگیرند نمونه هایی از پویش ها و کمپین ها رخ دادند که حتی در یک برهه ای هم موفق بودند، مثلاً کاریکاتور موهن یک روزنامه دانمارکی نسبت به پیامبر اعظم (ص) باعث شد یک پویشی علیه این کشور شکل بگیرد، حتی مردم شیرینی دانمارکی را هم به خاطر اسمش سعی کردند خرید نکنند یا خیلی جاها نام این شیرینی عوض شد و به آن شیرینی گل محمدی می گفتند .

ابعاد کوچک تر حرکت های اجتماعی در سطح محلی نیز به همین منوال بود.

یعنی ممکن بود مردم محل همگی وارد پویش کمک به یک پیرمرد کفاشِ نیازمند محل شان شوند و با سپردن کار به او و پرداخت پول و انعام به صورت توأمان بابت حسن انجام کار، مشارکت کنند.

فضای مجازی بستر ساده و مناسب پویش ها حالا با گسترش عصر فناوری ارتباطات و حرکت سریع آن به سمت درنوردیدن لایه های اجتماعی و دربرگیری رفتارها و عکس العمل های انسانی، پویش های اجتماعی مردم نیز به سرعت به فضای مجازی منتقل شد.

اما هم زمان با سرعت انتقال این نوع پویش ها، تغییراتی نیز در ماهیت و عملکرد آن ها رخ داد.

حامد کبودوند مسئول نمایندگی سازمان فضای مجازی سراج استان قزوین و فعال فضای مجازی دراین باره عنوان می کند: پویش های اجتماعی در فضای مجازی می تواند به نوعی جهت گیری و بازتاب افکار عمومی و یا جهت هایی که به افکار عمومی داده شده است را نشان بدهد .

این یعنی پویش اجتماعی در فضای مجازی همچنان از یک رویکرد بیرونی سرچشمه می گیرد اما ماهیت عملکرد آن در فضای مجازی است.

فضای مجازی این امکان را فراهم کرد که پویش ها بتوانند سریع تر رشد کنند و افراد بیشتری را درگیر کنند، ویژگی دیگر این که تولید محتوا و پیام رسانی هم در این وضعیت آسوده تر بود.

مهدی یعقوبی معتقد است: امروزه اگر قرار است پویشی شکل بگیرد ابزار آن قطعاً همین فضای مجازی است، یعنی فضای مجازی دامنه جغرافیایی یک کمپین را به سرعت افزایش می دهد .

کنشگری در حالت لم داده! حالا اگر کمی عمیق تر به پویش اجتماعی در فضای مجازی نگاهی بیاندازیم باید اعتراف کنیم که پویش اجتماعی در فضای مجازی علاوه بر ویژگی های ذاتی آن، زمانی مطلوب به نظر می رسد که به نتیجه بیرونی منتهی شود.

آرزو یارکه سلخوری کارشناس مدیریت رسانه و فعال فضای مجازی در این بار اظهار می کند: با گسترش استفاده از فضای مجازی و تأثیرگذاری این فضا بر اتفاقات و حوادث مختلف، شاهد ایجاد کمپین های مختلفی از قبیل نخریدن کالاهای گران، نه به خرید خودرو صفر، نه به کار اجباری کودک و غیره بودیم؛ پویش هایی که به اصطلاح می توان آن را نوعی اسلکتیویست یا همان مبارزه خوابیده دانست که صرفاً در فضای مجازی رخ می دهد.

این پویش ها باعث می شود در کم ترین زمان ممکن، توجه افکار عمومی به یک موضوع خاص جلب شود اما باید دانست که توجه رسانه ای همیشه به معنای تأثیرگذاری نیست .

چالش سطل آب یخ و محتوای خالی آن در ایران در یکی از مصداق های کمپین های فضای مجازی می توان به موردی اشاره کرد که در مدت زمان کمی فضای جهان را در نوردید؛ چالش سطل آب یخ، به کارزاری گفته می شود که از سال 2012 در رابطه با کمک به جامعه سرطان در نیوزلند و مؤسسه خیریه کمک به بیماران اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ای ال اس) در آمریکا فعال شد و آغازگر آن نیز بسکتبالیستی بود که به این بیماری مبتلا شده بود.

قوانین این چالش ساده بود، هر فرد سه نفر را به چالش دعوت می کرد و خود نیز یا باید سطل آب یخ برسر خودش می ریخت و یا مبلغ 100 دلار به موسسهٔ خیریه بیماران ALS کمک می کرد.

اجرای کمپین در کشورهای غربی باعث جمع آوری کمک هایی شد.

اما همین چالش به سرعت در کشور ما نیز مشهور شد، ولی تفاوت های بنیادینی داشت.

در طول تابستان سال 1393 که این چالش در شبکه های اجتماعی در ایران به راه افتاده بود، هیچ یک از طبقات عمومی مردم و حتی بسیاری از سلبریتی ها از هدف اصلی آن اطلاعی نداشتند و تقریباً هیچ کمک گزارش شده ای به مؤسسات خیریه مربوط به این بیماری یا بیماری های سرطان ثبت نشد.

در واقع هیجانی از شبکه های اجتماعی به ایران منتقل شد که در نتیجه آن کاربران دوستان خود را دعوت می کردند و سپس روی سر خود یک سطل آب یخ می ریختند! مهدی گلدوزها معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قزوین معتقد است: در فضای واقعی می بایست جمعی بنشینند و روش ها و الگوهای متنوع را برای دستیابی به هدف پویش ها بررسی کرده و به ایده و طرح نهایی برسند، از جمله بسترهای موجود برای نتیجه عملیاتی، فضای مجازی است که می توان از آن به پویش اجتماعی در فضای مجازی یاد کرد.

لذا اگر این طرح صرفاً محدود به فضای مجازی باشد و منقطع از مرحله اول طبیعتاً نتیجه بخش نخواهد بود .

پویش علی کریمی، سونامی که هرگز رخ نداد امروزه ما در وضعیتی قرار داریم که کنشگری اجتماعی به نتایج مطلوب خود نمی رسد.

همان پیرمرد کفاش و نیازمند محل، هم چنان کفش می دوزد اما بجای حمایت معنوی و مادی که او را امیدوار کند، یک پست و لایک در شبکه های اجتماعی ما را ارضا می کند.

یعقوبی به عنوان یک فعال فضای مجازی معتقد است، پویش و کمپین باید حتماً با برنامه باشد یعنی این که برای شروعِ آن، برای ادامه آن و برای پایان آن برنامه داشت: اما خیلی از کمپین هایی که صورت می گیرد فقط بر اثر یک جرقه شروع می شود و چون برای ادامه دادن و درنهایت پایان بخشیدن به آن برنامه ای ندارند منجر به رفتار بیرونی نمی شود .

یکی از مصداق هایی که مهدی یعقوبی نیز به آن اشاره می کند پویشی بود که علی کریمی با یک جرقه و در زمان افزایش قیمت های خودرو، طلا و دیگر کالاهای مهم مطرح کرد و از مردم خواست تا آن را به اشتراک بگذارند؛ همین اتفاق افتاد و میلیون ها کاربر ایرانی در پاسخ به پویش علی کریمی بر نخریدن خودروی صفر و گران، نخریدن طلا و مسکن و هرچیزی که گران شده بود تأکید کردند.

اما هم زمان با همین پویش، پیش فروش اینترنتی خودروهای گران شده با هجوم و استقبال مردم در چندین دقیقه به پایان رسید، پیش فروش سکه نیز با استقبال مشابهی روبرو شد و هرگز مقاومتی در برابر نخریدن کالاهایی که گران شده بود نیز به صورت محسوس رخ نداد.

در واقع مشخص نشد که آن میلیون ها کاربری که برای این کمپین تولید محتوا کردند، چرا عمل نکردند و چرا خودشان مجری کمپین نبودند؟ وجدان آرام با یک لایک آرزو سلخوری اظهار می کند: اغلب کمپین هایی که در فضای مجازی در کشور ایجاد می شود صرف گذاشتن پست و هشتک خلاصه می شود، چراکه این حضور در حرکت اجتماعی، برای افراد کمترین هزینه را دارد، این در حالی است که این حضور مجازی تأثیر واقعی آن چنانی در به ثمر نشاندن کمپین ندارد، بنابراین اغلب آن ها جنبه بیرونی ندارد و در موارد خیلی کم شاهد بیرونی شدن کمپین ها هستیم .

البته حامد کبودوند از مربیان برجسته سواد فضای مجازی استان قزوین بر نکته دیگری نیز تأکید می کند و می گوید: ممکن است اثرگذاری پویش های اجتماعی در رویکردهای اجرایی و بیرونی خیلی محسوس نباشد اما قطعاً دغدغه و ذهنیت جامعه را نشان می دهد و فضای جامعه را به سمتی که آن کمپین درست و صحیح فعالیت کرده هدایت می کند، مهم ترین دلیلی که پویش های اجتماعی شکست می خورند عدم انطباق دغدغه هایشان با واقعیت های جامعه و عدم استفاده از تکنیک های درست رسانه ای است .

برنامه ریزی و داشتن طرح عملیاتی برای پویش های اجتماعی در دریافت مابه ازای بیرونی آن اثربخش خواهد بود و احتمالاً به دریافت حرکت های عملی در فضای جامعه منجر خواهد شد.

گلدوزها معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قزوین دراین باره می گوید: اگر مرحله اول ایده پردازی و طراحی مدل انجام نشود و تمامی حرکت ها منحصر به فضای مجازی شود هیچ امیدی به اثربخشی آن نخواهد بود و چه بسا بر ضد خودش هم عمل کند، به کرات افرادی را دیدم که مشی و سیره آن ها در فضای مجازی و واقعی دو چیز کاملاً متفاوت و بعضاً متعارض بوده است، این موضوع نتیجه حضور صرفاً مجازی بوده و هیچ پیوستی با فضای واقعی وجود نداشته است .

به مدلی کاربردی باید رسید به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، به نظر می رسد یکی از مهم ترین نکاتی که در پویش های اجتماعی باید به آن توجه کرد، برنامه ریزی و توجه به خروجی عملیاتی پویش ها است.

در مرحله دوم هدایت و جریان سازی کمپین ها نیز اهمیت ویژه دارد به نحوی که صرفاً روی سهولت و سادگی فضای مجازی تأکید نداشته باشد و کاربران برای پیوستن به آن ملزم باشند تا تغییرات و یا رفتارهایی را در فضای واقعی انجام دهند.

اما باید در هر پویشی به ساختارهای اجتماعی ایران، نیازها، احساسات، خواست مردم و نیز باروهای آن ها توجه کرد.

در کمپین هایی که نیاز به پیوستگی جمعیتی بالاتری دارند، طبیعتاً برای اجرایی شدن علاوه بر طرح و برنامه و نیز هدایت آن، نیازمند توجه به باورها و ساختارهای اجتماعی کلی جامعه ایران هستیم و در برابر جوامع کوچک تر محلی و بومی این باورها و بافت اجتماعی محدودتر و ساده تر می شود.

با همین وضعیت به راحتی می توان علت شکست پویش هایی در نفی خرید کالاهای گران شده را درک کرد که در فضای مجازی با استقبال روبرو می شود ولی در عمل هیچ اتفاقی رخ نمی دهد و در نقطه مقابل می توان علت موفقیت کمپین هایی را دریافت که در دفاع از باورهایی ارزشمند تشکیل می شوند و اغلب اثرگذاری بیرونی نیز دارند.

برای مثال می توان به پویش نذر آب جهت کمک به تأمین آب مردم خوزستان اشاره کرد.

این کمپین علاوه بر درنوردیدن فضای مجازی، موفق شد انبوه گروه های جهادی را برای حل مشکلات آب و زیرساختی به مناطق محروم خوزستان هدایت کند و هم چنین کمک های انسان دوستانه فراوانی را در تأمین آب مردم جنوب جلب نماید.

یکی دیگر از این موفقیت ها پویش های پس از زلزله کرمانشاه بود.

می توان با مطالعه نمونه های اثرگذار پویش های موفق در ایران، به مدلی موفق برای طراحی پویش های اجتماعی دست پیدا کرد.

گزارش از: جابر خرم نیا خبرنگار ایسنا منطقه قزوین انتهای پیام
کلید واژه ها: فضای مجازی - اجتماعی - مجازی - مردم - شیرینی - دانمارکی - هایی - شبکه های اجتماعی - تاریخ - زلزله - منافقین - زلزله رودبار - رفتار - کاریکاتور - ارتباطات - نمایندگی - پیام - گل محمدی - همبستگی - روزنامه - کوچک تر - رودبار - تاریخی - پیرمرد - انتقال - بازتاب - زمستان - فناوری - ایران - اتحاد

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه سراب: ولایت و امامت محور اتحاد مسلمانان است

نکوداشت امامزاده غیاث الدین محمد در مشهد

زمان و مکان مراسم تشییع پیکر مرحوم نوربخش و تاج الدین اعلام شد

رحمانی فضلی درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

ابراز امیدواری دولت مسکو بر برگزاری هفته فرهنگی روسیه در ایران درسال آینده

پایان صدرنشینی ایران در جدول پولشویی

فینال و مراسم اهدای مدال اولین دوره مسابقات تیر و کمان ارتش های جهان ( سیزم )

ادای احترام به پیکر رییس تامین اجتماعی و معاونش در گرگان + تصاویر

برگزاری مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز

اصلاحات زنده است/ ملت ایران بر اثر فشارها و تحریم های بیگانگان کمر خم نمی کند/ معلوم نیست شعار «پایان ماجرا برای اصلاح طلبی» کجا طراحی شد

پروژه ای که 6 مدیرکل را بلعید!+تصاویر

محمدجواد فدایی به سمت استاندار کرمان انتخاب شد

خادمان موکب حضرت ابوالفضل(ع) بیرجند تجلیل شدند

حافظان قرآن مازندران تجلیل شدند

«شیخ مصطفی» سلبریتی بدون هیاهو

17 نفر از شاگردان امام عسکری(ع) قمّی هستند

امام حسن عسگری(ع) را بهتر بشناسیم/سختی هایی که امام در زندان با آن مواجه بودند​

واکنش سردار سلامی به توهین وزیر آمریکایی/ دورریز غذای ایرانی ها 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند

مراسم بدرقه پیکر نوربخش و تاج الدین در گرگان برگزار شد +تصاویر

پایان مسابقات قرآن کارکنان تامین اجتماعی در مشهد

تاکید عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بر لزوم ادامه پیگیری قتل خاشقجی

مشهدالرضا(ع) سوگوار شهادت امام حسن عسکری(ع)

پیام تسلیت مقامات و شخصیت های مختلف به مناسبت درگذشت مدیرعامل و معاون حقوقی سازمان تأمین اجتماعی

ثبت ملی یادمان شهید خلبان چاغروند هویت بخش ملی و بصیرت افزایی دینی است

انتشار الکترونیکی نشریات دانشجویی

استاندارخراسان رضوی درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی را تسلیت گفت

گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

نیازها در شرایط تحریم به دانشگاه ها اعلام شود/صنایع تعطیل و نیمه تعطیل را می توانیم احیا کنیم

برگزاری گرامیداشت علامه قاضی در حرم مطهر رضوی

تجلیل از خادمان موکب حضرت ابوالفضل(ع) هیأت ابوالفضلی بیرجند

گزارش تصویری تجلیل از هشت حافظ قرآن مازندران در نکا

25 آبان 61 در اصفهان؛ برگ زرین تاریخ ایران

تمدن اسلامی با وقف گره خورده است

اجرای پویش «محمد(ص)، رسول انسانیت» در برزیل

افراد درون گرا و برون گرا چه ویژگی هایی دارند؟

روش جدید سارقان در گردنبند قاپی

برخورد مرگبار یک خودرو با یوزپلنگ در جاجرم

پایان تحقیقات درباره قتل سفیر روسیه

مراسم گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی‎

مراسم بدرقه پیکر نوربخش و تاج الدین در گرگان برگزار شد

رییس جمهور عراق به تهران می آید

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

سرود؛ هنری برای وحدت اسلامی/ ساماندهی 40 گروه سرود در کشور

بدرقه پیکر رییس تامین اجتماعی و معاون وی در گرگان + تصاویر

بدرقه پیکر رییس سازمان تامین اجتماعی و معاون وی در گرگان

اقتدار و هیمنه آمریکا در دنیا روبه زوال است

توصیه های ذوالقدردرباره استفاده از اینترنت توسط کودکان

نجات 12 کشاورز ایلامی از سیلاب

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

کاهش آسیب های اجتماعی با ترویج فرهنگ قرانی

استاندار گلستان در مراسم تشییع رییس و معاون تامین اجتماعی: میزبان خوبی نبودیم

پایان صدرنشینی ایران در پولشویی

بدرقه پیکر نوربخش و تاج الدین در گرگان+تصاویر

مشهدالرضا(ع) سوگوار شهادت امام حسن عسکری(ع)

بدرقه پیکر رییس سازمان تامین اجتماعی و معاون وی در گرگان

واعظ موسوی: محصولات فرهیختگان حوزه با بی توجهی مواجه نشود

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

25 آبان سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)

سالروز شهادت یازدهمین ستاره عالم آرای حقیقت ، حضرت امام حسن عسکری (ع)

خراسان جنوبی سوگوار شهادت امام حسن عسکری (ع)

پیام تسلیت مقامات کشور درپی درگذشت مدیرعامل تأمین اجتماعی

غرفه مطبوعات و رسانه های لرستان در دوازدهمین نمایشگاه کتاب جانمایی شده است

برنامه های هفته کتاب لرستان تبیین شد

مصاحبه با پیرمردی که برای وزیر کشاورزی شعر خواند

اصول شناخت دروغ در فضای مجازی

سرود؛ هنری برای وحدت اسلامی/ساماندهی 40 گروه سرود در کشور

کانون های فرهنگی؛ رابط اصلی جوانان با مساجد

دور ه های آموزشی؛ لازمه برپایی مسابقات قرآن/ فعالان قرآنی عامل به قرآن باشند

بدرقه پیکر نوربخش و تاج الدین در گرگان

موشک های جهاد یک تهدید بزرگ برای رژیم صهیونیستی است

سرلشگر صفوی: استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است

عربستان به نیابت از آمریکا به دنبال ایجاد ناامنی در ایران است

اقدامات امام حسن عسکری(ع) در جامعه برای غیبت امام عصر(عج)

آغاز مراسم تشییع پیکر نوربخش و تاج الدین در گرگان

اختتامیه طرح تربیت مدرس جامع برگزار شده است

واژگونی سراتو 2 قربانی گرفت

امام حسن عسکری(ع) پاسدار عقاید شیعه

اصلاح طلبان هیچ گاه نباید در انتخابات لیست حداقلی ارایه دهند

ایران برای آزادی مرزبانان میرجاوه ربوده شده تیم مستشاری ارسال می کند/ دشمنات به شدت تنبیه خواهند شد

السلام علیک یا حسن ابن علی ایها العسکری

تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر ترویج هر چه بیشتر معارف دینی

تشییع پیکر میهمانان فقید گلستان

1200 کیلومتر راه روستایی فاقد آسفات در جنوب کرمان وجود دارد

سیداحمد میرعمادی: «مجتهد پروری»، «تشویق شاگردان به اشکال گیری» و «استنباط از منابع مختلف» از ویژگی های روش فقهی حضرت آیت الله مکارم شیرازی است

زمان و مکان مراسم تشییع دکتر نوربخش و عبدالرحمان تاج الدین اعلام شد

نماینده رهبر انقلاب در عراق: جنگ و جهاد بهترین فرصت برای تبلیغ و خودسازی است

علمای سعودی: قانون اساسی عربستان همان کتاب خدا و سنت رسول الله(ص) است!

مراسم ادای احترام به زنده یادان نوربخش و تاج الدین برگزار شد

آمریکا به دنبال سخت کردن شرایط سوخت رسانی به ایرلاین های ایرانی درجهان

1200 کیلومتر راه روستایی فاقد آسفات در جنوب کرمان وجود دارد

قطعنامه ضدایرانی سازمان ملل درباره حقوق بشر

رییس جمهور عراق به تهران می آید

تاکید آیت الله مکارم بر ترویج هر چه بیشتر معارف دینی

علامه جعفری، فلسفه را مختص شرق، غرب یا اسلام نمی دانست

پیام سید محمد خاتمی در چهارمین کنگره حزب اتحاد قرائت شد

واکنش جهانگیری و کی روش به «خب» گفتن حجتی! +عکس

خرید بلیط هواپیما کیش و بلیط هواپیما مشهد با سیمرغ 24 و خرید تور خارجی با تکتازان پرواز عرش

ورود 3 بز به مترو پلیس را به دردسر انداخت+ تصویر

عدم موافقت 98 کشور با قطعنامه علیه ایران

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟

چرا پویش های مجازی بی اثرند؟