مطالب مرتبط:
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اشتغال جوانان: پرداخت وام ازدواج تجربه موفق همکاری بین دستگاهی / پروسه دریافت وام ازدواج تا 2 ماه زمان می برد
30 میلیارد ریال وام 6 درصد اشتغال زایی منتظر جوانان چهارمحال وبختیاری
جوانان یزدی 703 میلیارد ریال وام ازدواج دریافت کردند
پرداخت بیش از 840 فقره وام ازدواج به جوانان
ثبت 1058 طرح تعاونی فرش و صنایع دستی برای دریافت وام اشتغال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 12:202018-08-18اقتصادي

آیا زلف اشتغال جوانان را می توان به وام دهی سمن ها گره زد؟


معضل بیکاری جوانان و جلب مشارکت های اجتماعی در دهه های اخیر درحالی تبدیل به مهم ترین دغدغه مسئولان و نقل محافل کارشناسان شده است که هر روز نسخه های جدیدی برای این موضوعات پیچیده می شود.

- سیاست توسعه سازمان های مردم نهاد حوزه جوانان از طریق اعطای وام و تسهیلات نیز یکی از راه کارهایی است که در یک سال اخیر از سوی معاونت ساماندهی جوانان برای اشتغال زایی در این حوزه مطرح شده و اظهارنظر برخی از متخصصان و کارشناسان را به همراه داشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، یکی از مهم ترین و اصلی ترین ارکان توسعه، جلب مشارکت مردم در امور اجتماعی است که عمدتا در قالب فعالیت سازمان های مردم نهاد جوانان متبلور می شود.

اگرچه به گفته معاون ساماندهی امور جوانان، توسعه کمی سازمان های مردم نهاد با هدف اشتغال زایی برای جوانان آغاز شده است، اما برخی از صاحب نظران حوزه جوانان معتقدند بر اساس اصول جهانی، در گزارش سالانه سازمان های مردم نهاد باید درآمد و هزینه ها برابر بوده و منفعت مالی در میان نباشد.

بنابراین سرمایه گذاری در بخش اشتغال با استفاده از سازمان های مردم نهاد مغایر با اهداف اصلی این سازمان ها است.

همچنین فراهم کردن تسهیلات مالی و اعطای وام به سازمان های مردم نهاد باعث می شود تا آنها با یک شرکت خصوصی تفاوتی نداشته باشند و حتی در صورت پرداخت وام به شرط پایین ترین درصد سود بانکی، به این معناست که باید تراز مالی سازمان های مردم نهاد مثبت باشد.

غیر انتفاعی بودن سمن ها به معنی غیر اقتصادی بودن آنها نیست این درحالیست که محمدمهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که آیا قرار است سازمان های مردم نهاد جوانان درآمدزایی داشته باشند یا نه؟ گفت: این تشکل ها حتما باید درآمد داشته باشند و فعالیت سازمان مردم نهاد هیچ مغایرتی با کسب درآمد ندارد.

بحث ما این نیست که سازمان های مردم نهاد نباید غیراقتصادی باشند و یا حتی نباید سود انباشته داشته باشند اما به این سمت می رویم که تشکل های جوانانی که واقعا درآمدزا باشند، سود انباشته پیدا کنند، از حوزه ما خارج شوند و شرکت ثبت کنند.

این هدف غایی ما است تا جوانان مستعد درآمد پیدا کند.

تندگویان در پاسخ به این سوال که آیا معاونت جوانان به دنبال ایجاد سازمان های مردم نهاد پایدار است یا نه؟ نیز تصریح کرد: قانون به ما چنین اجازه ای نمی دهد؛ چرا که سازمان های مردم نهاد جوانان دوره فعالیت مشخصی دارند.

بسیاری از این تشکل ها با گذر از سن جوانی تعطیل می شوند.

درواقع وقتی این سمن به سود انباشته می رسد با همان عنوان برای ثبت شرکت اقدام می کند، اما بعضی موارد هم با همان عنوان باقی می ماند و تنها اعضایش عوض می شود.

به گفته وی این تشکل ها در صورت کسب سود، اشتغال را افزایش می دهد.

همچنین بحث غیرانتفاعی بودن سمن ها به معنی غیراقتصادی بودن آنها نیست بلکه به این معناست که آنها بتوانند هزینه های خودشان را تامین کنند و اگر روزی به سود انباشته رسیدند، به عنوان نهاد خصوصی فعالیت و شرکتشان را ثبت کنند.

پشتوانه سازمان های مردم نهاد "اعتماد مردم" است این درحالیست که حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه، با تاکید بر اینکه پشتوانه فعالیت سازمان های مردم نهاد، اعتماد مردم است، گفت: فرض بر این است که سازمان های مردم نهاد قرار است اقداماتی را برای "مردم" انجام دهند و اهداف مردمی را دنبال کنند، بنابراین این فعالیت ها را نیز باید با کمک خود مردم انجام دهند و اگر منابعی در قالب سازمان مردم نهاد بسیج می شود باید عمدتا به کمک های مردمی تکیه داشته باشد در غیر این حالت اگر دولت و سازمان های مردم نهاد به این ترتیب وابسته شوند زمینه های شکل گیری فساد به شدت افزایش می یابد و امکان اینکه بسیاری از فعالیت هایی سازمان های مردم نهاد صوری شده و برای آزادسازی منابع باشد، بیشتر می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه وقتی فعالیت سمن ها به شکل صوری در می آید امکان اینکه این مبالغ در هرجایی مصرف شود امکان پذیر می شود، تصریح کرد: ممکن است این منابع اصلا در هدف هایی که سازمان مردم نهاد برای آن تشکیل شده مصرف نشود و خللی جدی در کارکرد آنها ایجاد شود.

به ویژه در دوره دولت های نهم و دهم، هدف تشکیل شماری از سازمان های مردم نهادی بیشتر برای دریافت منابع دولتی بود متاسفانه این دسته از سمن ها با مدیران دولتی تبانی می کردند و به اسم آنها پرداخت هایی صورت می گرفت که اصلا وجود خارجی نداشت.

حتی در بودجه عمومی برای آنها ردیف هایی گذاشته شده بود که تسهیل کننده فساد از سوی بخش های عمومی می شد.

وام دهی به سازمان مردم نهاد با اهداف آنها مغایرت دارد راغفر با تاکید بر اینکه اقدام به وام دهی به سازمان های مردم نهاد با ماهیت آنها مغایرت دارد، گفت: آنها قرار است تا فعالیت مردمی انجام دهند.

درست است که دولت ها باید از فعالیت های آنها حمایت کنند اما این حمایت نباید به صورت یک فعالیت دائمی دربیاید؛ چرا که در این حالت ماهیت "مردمی بودن" سمن ها دچار خدشه می شود؛ یا ممکن است آنها تصور کنند بودجه یا اعتبار مستمری دارند که می توانند از طریق آن فعالیت کنند.

این اقتصاددان با بیان اینکه دولت ها باید بیش از هرچیزی برای سمن ها تسهیلات قانونی و امکاناتی برای فعالیت فراهم کند نه این که به آنها بودجه بدهند، تصریح کرد: چرا که وقتی سازمان مردم نهادی از جایی درآمد دارد منویات آن بخش را هم انجام خواهد داد.

درحالی که سرمایه یک سازمان مردم نهاد اعتماد مردم است.

اگر قرار باشد که به دنبال این کج کارکردها هدف سمن ها آسیب ببیند، اعتماد مردم نسبت به سازمان مردم نهاد هم آسیب خواهد خورد .

وی در ادامه گفت: به این ترتیب این نهاد مردمی که می تواند خدمات مهمی را به یک جامعه ارائه کند، اعتبارش دچار آسیب می شود.

درواقع این نهادها قرار است تا کار دولت را بدون اتکا به منابع مادی دولتی دنبال کنند.

ممکن است که دولت ها در بعضی مواقع و برای بعضی فعالیت ها کمک هایی کنند اما این کمک ها مشروط است؛ یعنی منابع برای اقدامات خاص پرداخت می شود و نه اینکه این کار برای آزادسازی منابع پولی با تبانی بین نهادی که منابع را آزاد می کند و سازمان مردم نهاد شکل بگیرد.

پس آنچه آسیب می خورد اعتماد مردم است که بزرگترین سرمایه آنهاست و در این حالت اصل کارکرد این نهادها در کشور دچار تردید می شود.

راغفر در پاسخ به این سوال که آیا سازمان های مردم نهاد می توانند در حوزه اشتغال زایی وارد شوند یا نه؟ اظهار کرد: آنها می توانند به ویژه در حوزه هایی که مشکلات عمومی مردم در آنهاست وارد شوند اما نکته این است که باید برنامه روشنی داشته باشند و با کمک های مردمی این اقدامات را انجام دهند وگرنه هر فعالیتی که برای حل یک مشکل عمومی است می تواند مورد توجه یک سازمان مردم نهاد باشد؛ ولی باید با حمایت های مردمی باشد.

این استاد دانشگاه، با اشاره به برخی تجربیات جهانی در حوزه سازمان های مردم نهاد نیز توضیح داد: نهادهای موفقی که در حوزه سمن های جهانی هستند و توانسته اند که بزرگ شوند، با هدف حمایت از مردم شکل گرفته اند و بسیار هم در سطح ماموریت های بین المللی قوی هستند.

نمونه این سازمان های مردم نهاد "آکسفام"(Oxfam) است که در بریتانیاست و از حمایت های دولتی هم برخوردار است اما این حمایت ها برای ماموریت های بین المللی مصرف می شود.

یعنی دولت دیگر مبادرت به ایجاد تشکل دولتی نمی کند به طوری که به بدنه دولت افزوده و هزینه های بخش عمومی به دلیل نیروی انسانی زیادتر کند.

از بین رفتن اعتماد مردم به سازمان های مردم نهاد با تبدیل آنها به بخش خصوصی این اقتصاد دان با تاکید براینکه اگر این سازمان ها تبدیل به بخش خصوصی شوند و با هدف سوددهی این فعالیت ها را انجام دهند اعتماد عمومی را پشت سرشان نخواهند داشت، افزود: در این حالت دیگر دلیلی ندارد که مردم به آنها کمک کنند.

آنها بخش خصوصی هستند که می توانند خدماتی را در صورت تقاضای موثر تولید و در مقابلش پول دریافت کنند.

در این حالت دیگر اسم این سازمان، سازمان مردم نهاد نیست و اعتمادی که سرمایه اصلی آنهاست، از بین می رود، چراکه مفهوم بخش خصوصی کسب سود است.

راغفر با بیان اینکه به نظر می رسد بخش قابل توجهی از این تصمیمات تحت تاثیر نگاه خصوصی سازی است، تاکید کرد: سمن ها نباید موضوع خدمات و فعالیت های اصلی بخش عمومی باشند بلکه باید موضوع فعالیت آنها باید عمدتا فعالیت های انسان دوستانه و حمایت گری باشد و به همین خاطر است که مردم به سمن ها اعتماد می کنند.

این استاد دانشگاه به نقش مهم سمن ها در زمان وقوع مشکلات و بحران های اقتصادی در جامعه، گفت: سمن ها در این شرایط می توانند منابعی را با کمک مردم دریافت کنند و به معضلات اجتماعی بپردازند .

به طور کلی در زمان فقر زمینه های فساد هم در جامعه رشد می کند و ممکن است در این شرایط کسانی که در بخش عمومی هستند از امکانات سوءاستفاده کرده و آسیب جدی به اعتبار نهادهای مردمی وارد کنند.

به گفته وی اصلی ترین کسانی که ذینفع هستند و باید این فعالیت ها را افشا کنند، خود همین سازمان های مردم نهاد در حوزه های دیگر هستند.

بخشی از آینده اداره حکومت ها باید از طریق سمن ها باشد چون اعتماد عمومی را راحت تر از نهاد های دولتی جذب می کنند.


کلید واژه ها: مردم نهاد - جوانان - مردم - معاون ساماندهی امور جوانان - معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش - درآمد - اشتغال - معاون - وزارت ورزش و جوانان - تندگویان - توسعه - تسهیلات - اقتصادی - اجتماعی - ورزش و جوانان - مالی - سرمایه گذاری - گزارش - وزارت ورزش - مسئولان - بیکاری - سرمایه - جوانی - همراه - هزینه - تعطیل - وزارت - قانون - صورت - ورزش

آخرین اخبار سرویس:
بزهکاری در نوجوانان

تکذیبیه بانک صنعت و معدن در خصوص انتشار یک خبر

آزمایش سنجش آستانه مطلق

بیمه بافندگان فرش دستباف پیگیری می شود

اقدامات مطلوبی برای تنظیم بازار لرستان انجام شده است.

افزایش حقوق ها به زیان مردم

آغاز اعلام رسمی نرخ طلا و سکه در فضای مجازی

هدف فولکس برای تولید خودروهای برقی

غیبت جگوار در نمایشگاه خودروی ژنو

مکانیزم پرداخت با ایران چند هفته دیگر راه اندازی می شود

بد مسکنی 20میلیون ایرانی/ وزارت راه وشهرسازی باید 900هزار مسکن طی یک سال بسازد

اقدامات مطلوبی برای تنظیم بازار لرستان انجام شده است.

بیمه بافندگان فرش دستباف پیگیری می شود

بررسی مسائل و مشکلات صنایع ساوه با حضور استاندار

کیفیت مُد فدای کمیت شده است

چه اشکال دارد سوخت را 2 نرخی کنیم؟

اختصاص هفت هزار میلیارد تومان برای مقابله با فقر

پلمپ نشان های پوشاک بدون مجوز از اول دی

ایران از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شد

رکوردشکنی فیلم Aquaman در افتتاحیه کشور چین

بازی « من نبودم » با دلار 4200 تومانی و رانت 180 هزار میلیاردی

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با فارس خبر داد بد مسکنی 20میلیون ایرانی/ وزارت راه وشهرسازی باید 900هزار مسکن طی یک سال بسازد

گرانی کله پاچه مردم را سیرابی خور کرد

برخورد جدی با فروشندگان پوشاک قاچاق از اول دی

فروش خودرو 5 درصد زیر قیمت بازار

پیش بینی کاهش چشمگیر فروش آیفون در سال آینده

تسخیر نمایشگاه ژنو توسط سدان ها

امسال بودجه پژوهش و فناوری کشور به بالای 14 هزار میلیارد تومان می رسد

سهم کشور ما از مقاله های علمی دنیا در حال رشد است

انتصاب مدیرعامل جدید شستا

متوسط عمر مدیرعاملی شستا فقط 21 ماه!

هشدار رییس انجمن علوم خاک ایران

سرقت برخی تاسیسات ساختمان کتابخانه مرکزی یزد

آجیل ارزان شب یلدا رسید

قره خانی: هنوز تصمیمی درباره افزایش قیمت بنزین گرفته نشده است

تمایل اندونزی به افزایش ارتباطات تجاری با ایران

تغییر نظر وزیر صنعت در 20 روز/ خودرو رسماً گران شد

گردنبند نجات غریق ساخته شد

ثبت نام یک میلیون و100 هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی

نرخ جدید حمل و نقل جاده ای تعیین شد/هر تن-کیلومتر 1033ریال

37 خانه غیرمجاز عرضه قلیان در مشهد شناسایی شد

استارتاپ ویکند زیست محیطی، فردا در بجنورد

سیر صعودی قیمت یورو در بازار ثانویه

نوبخت: حذف یارانه پردرآمدها سلیقه ای نخواهد بود

4.8 میلیون نفر در کشور می خورند و می خوابند و پول در می آورند

قیمت کالاهای اساسی بررسی شد

مشارکت شهروندان در صنعت بیمه باید افزایش یابد

60 درصد ناوگان حمل و نقل درون شهری مهریز فرسوده است

سهم کشورهای جهان از خرید کالاهای ایرانی در 8 ماهه 97

انعقاد قرارداد بهره برداری شهربازی پارک قدس رشت

چگونه کمتر درد بکشیم؟

52 میلیون ایرانی کار مشخصی ندارند و فقط مصرف کننده اند!

انعقاد تفاهم نامه سازمان نظام پزشکی رشت با بانک ملی

سقوط پوند انگلیس در برابر دلار

کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 21آذر

بازی « من نبودم » با دلار 4200 تومانی و رانت 180 هزار میلیاردی

محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید

گلایه وزیر صنعت از رسوب مواد اولیه و ملزومات تولید در گمرک

آمار ثبت نامی های دریافت کارت سوخت المثنی

پرداخت 270 میلیون تومان برای خسارت تلفات پلنگ

یک میلیون و 100 هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی ثبت نام کردند

ریشه اشکال فنی امروز هنوز مشخص نیست

توافق کلی همکاری اوپک و غیر اوپک تا 3 ماه دیگر امضا می شود

به دنبال اشتغال زایی با توزیع پول نیستیم

60 درصد ناوگان حمل و نقل درون شهری مهریز فرسوده است

پدیده بی دولتی

کنایه سنگین جعفرزاده به رییسی +عکس

سهم 3 میلیارد دلاری قاچاق کالا های سلامت محور

خانواده ها چقدر هزینه بهداشت و درمان می کنند؟

نقاط تاریک عملکرد صندوق توسعه ملی در حمایت از اقتصاد ایران

شهر خودرو با کوپا به سومین نمایشگاه خودرو تهران می آید

قیمت انواع میوه به صورت عمده فروشی اعلام شد+جدول

مشکل سکه فروش ها با بانک مرکزی/ کدام نهاد باید مجوز دهد؟

ساخت 400 هزار واحد مسکونی در طرح بازآفرینی شهری تا 1400

تعیین تکلیف تعرفه جدید مصرف برق برای پرمصرف ها تا پایان ماه جاری

قیمت بنزین در آمریکا به کمترین رقم طی یک سال و نیم گذشته رسید

در نشست صمیمی مدیرعامل بانک کشاورزی با مدیر شعب این بانک در استان چهارمحال و بختیاری عنوان شد : رشد 30 درصدی سرانه مبلغ ضمانت نامه های صادره در استان

اعلام قیمت لبنیات براساس ابلاغیه کارگروه تنظیم بازار کشور

20 درصد آمار فوتی های سوانح رانندگی استان مربوط به داخل شهر قم هستند

سازمان ثبت اسناد: املاک مفسدان اقتصادی را شناسایی کردیم

عملکرد رشت در اشتغالزایی راضی کننده نیست

ادامه پاییز پربارش تر از وضعیت نرمال+جدول

ایران نفت خام خود در بازار آسیا را 1 دلار ارزان کرد

سازمان ثبت اسناد: املاک مفسدان اقتصادی را شناسایی کردیم

طرح آبیاری تیپ در 200 هکتار اراضی ابرکوه اجرا شد

چرا قیمت لبنیات کاهش نمی یابد؟ +فیلم

معاملات بازارهای فرابورس ایران ابطال شد

کرمانشاه صاحب اداره کل راه آهن مستقل می شود

طرح آبیاری تیپ در 200 هکتار اراضی ابرکوه اجرا شد

خبر20 در 20 آذر 97

ریزش قیمت ها در بازار ارز و سکه / دلار در سراشیبی سقوط

نمایشگاه تخصصی کشاورزی در گرگان آغاز بکار کرد

نمایشگاه تخصصی کشاورزی در گرگان آغاز بکار کرد

ارتزاق 6 میلیون نفر از صنعت فرش/ پیمان سپاری ارزی مشکل اصلی صادرکنندگان فرش

 عبدالمهدی: به دنبال ادامه واردات گاز از ایران هستیم

زیباکلام: مردم 3 میلیارد تومان برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه به حسابم واریز کردند

رییس مرکز ملی فرش ایران خبر داد ارتزاق 6 میلیون نفر از صنعت فرش/ پیمان سپاری ارزی مشکل اصلی صادرکنندگان فرش

نیکوکاران خراسان شمالی 90 تانکر آب به سیستانی ها اهدا کردند

دریافتی صدا و سیما در خزانه طی 8 ماه: یک تریلیون و 381 میلیارد تومان

آیا زلف اشتغال جوانان را می توان به وام دهی سمن ها گره زد؟

آیا زلف اشتغال جوانان را می توان به وام دهی سمن ها گره زد؟