مطالب مرتبط:
جاسوس هایی که به شکل ماهی زندگی می کنند (+فیلم)
ناگفته هایی از زندگی فرشته کریمی
وعده هایی که در جاده چیتاب یاسوج رها می شوند!/ وقتی استاندار از سرانجام وعده ها تأسف می خورد+ فیلم
فارس منتشر کرد «تاجر امنیت» ناگفته هایی از زندگی شهید حججی/ تعجب اروپایی ها از حماسه جوان 26 ساله
تروریست هایی که زندگی بخشیدند! تحلیل مستند شرح یک عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 09:052018-08-18اقتصادي

زندگی در آلونک هایی که هیچ ندارد/کارگرانِ فصلیِ کوره پزخانه ها به امانِ خدا رها شده اند


یک فعال صنفی کارگران کوره پزخانه ها با انتقاد از وضعیت نامناسب معیشتی این کارگران گفت: در برخی از شهرها حتی افزایش مزد هم نداشته ایم.

- 1397/05/27 10:01:07 یک فعال صنفی کارگران کوره پزخانه ها با انتقاد از وضعیت نامناسب معیشتی این کارگران گفت: در برخی از شهرها حتی افزایش مزد هم نداشته ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، احمد یک کارگر فصلی ست که فصول گرم سال در کوره پزخانه های اطراف تبریز کار می کند؛ احمد محل زندگی اش هم مثل کارش، فصلی تغییر می کند؛ او خانه اش روی دوشش است؛ همراه خانواده از مهاباد به تبریز می روند و در آلونک های اطراف کوره های آجرپزی، چند ماه از سال را زندگی می کنند؛ در واقع هم خانوادگی در کوره ها کار می کنند و هم همانجا زندگی می کنند.

این دست کارگران مشکلات و مصائبِ بسیار دارند؛ بیمه کارگرانِ کوره پزخانه ها مرتب نیست؛ در بهترین حالت اگر کارفرماها طفره نروند و به قانون تمکین کنند، فقط برای چند ماه از سال حق بیمه واریز می شود؛ به همین دلیل است که کارگر کوره پز داریم که چهل سال و اندی کار کرده ولی هنوز بازنشست نشده چراکه هنوز به اندازه سی سال حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

مشکل احمد و چند صد نفر دیگر از همکارانش که غالباً از استان های کردنشین هستند و همراه خانواده در کوره های تبریز مشغول به کارند، علاوه بر بیمه و عدم برخورداری از خدمات حمایتی، ثابت ماندن دستمزدهاست.

او می گوید سال گذشته برای بریدن 1000 خشت، 37 هزار تومان دستمزد دریافت می کردیم؛ امسال هم کارفرمایان همان رقم را می پردازند و حاضر نشده اند ریالی بیشتر به کارگران پرداخت کنند.

دستمزد همین است که هست؛ نمی خواهید بفرمایید! احمد می گوید: هرچه اعتراض کردیم به جایی نرسیدیم؛ با کارفرما چانه زدیم؛ جر و بحث کردیم؛ دست از کار کشیدیم اما عاقبت نتیجه ای نداشت؛ گفتند دستمزد همین است که هست؛ تغییر نمی کند؛ نمی خواهید بفرمایید.

او از بالا رفتن هزینه های زندگی انتقاد دارد: آنقدر هزینه های اولیه زندگی زیاد شده که دیگر برای کارگران فصلی به هیچ وجه نمی صرفد که چند ماه از سال را دور از شهر و دیار، صبح تا شب جان بکنند؛ تازه اگر قرار باشد با مزد سال قبل سر کنند و هیچ خبری از افزایش دستمزد نباشد، دیگر نور اعلی نور می شود.

به گفته ی احمد این بدترین وجه ماجراست؛ این غیرقابل تحمل است که با همسر و فرزندانت بیایی ساکن کوره ها شوی و آن وقت به اندازه بخور و نمیر ساده هم درنیاوری: اگر چاره دیگری داشتیم، اگر در شهرهایمان کارخانه و صنعت بود، اگر کوچک ترین امکانی برای امرار معاش داشتیم، خود ر ا و فرزاندانمان را آواره نمی کردیم؛ گیر افتاده ایم؛ بیمه درست و حسابی که نداریم؛ حداقل، مزدمان را عادلانه بپردازند.

همه ماجرا به اینجا ختم نمی شود؛ کار در کوره های آجرپزی آنهم کار دسته جمعی و خانوادگی، مصائب بسیار دارد؛ نبود وسایل و امکانات بهداشتی، محیط زندگی نامناسب و کار سخت برای کودکان و زنان، تنها بخشی از مشکلاتی است که خانواده های ساکن در کوره های آجرپزی هر روز متحمل می شوند؛ کودکی را تصور کنید که وقتی مدرسه ها تعطیل می شود و تازه زمان بازیگوشی و تفریح است، باید به همراه پدر و مادر برود کوره های آجر پزی؛ باید روزها را در گرمای تابستان به آجر روی آجر گذاشتن بگذراند؛ وسایل بازی و تفریح به کنار؛ از حمام و دستشویی بهداشتی و آشپزخانه مناسب هم خبری نیست؛ حتی تصورش هم سخت است.

امسال اوضاع کارگران کوره ها از همیشه بدتر است از احمد می پرسم که این مشکلات چقدر زندگی او و خانواده اش را تحت تاثیر قرار می دهد؛ او می گوید: این بدبختی ها همیشه بوده؛ هر ساله همین ها را داشته ایم؛ من چند سال است که همراه خانواده ام تابستان ها را پای کوره ها می گذرانم؛ از قبل از ازدواج تا حالا که دو فرزند مدرسه ای دارم؛ همیشه این مشکلات بوده؛ اما حالا دیگر غیرقابل تحمل است چون که هزینه ها بالا رفته؛ مزد دیگر کفاف سیر کردن شکم خانواده هایمان را نمی دهد؛ امسال اوضاع کارگران کوره پز از همیشه بدتر است.

پیروز چراغی (رییس انجمن صنفی کارگران کوره پزخانه های یافت آباد) است؛ او دردها و مشکلات کارگران کوره پزخانه ها را قبول دارد؛ می گوید: اوضاع نسبت به همیشه بدتر شده؛ نه فقط برای کارگران کوره ها بلکه برای همه کارگران؛ آنهایی که فصلی و غیرثابت هستند، اوضاع به نسبت بدتری دارند؛ چون دستمزد فعلی به اندازه یک هفته از ماه هم کفاف نمی دهد؛ حالا حساب کنید کسی بخواهد فقط چند ماه از سال کار ثابت داشته باشد و مزد معین بگیرد؛ دیگر حسابی قوز بالای قوز است.

او به موضوع اعتراض کارگران کوره پزخانه های تبریز و ثابت ماندن مزد آنها می پردازد: در خیلی از شهرها امسال مزد کارگران کوره پزخانه ها اصلاً افزایش نیافته؛ مخصوصاً در شهرها و مناطقی که کارگران تشکل و انجمن صنفی ندارند که بتواند به نمایندگی از آنها چانه زنی کند و مزد را بالا ببرد؛ جاهایی که کارگران نماینده ندارند و به صورت انفرادی برای مزدشان رایزنی می کنند، معمولاً به جایی نمی رسند.

مزد کارگران کوره پزخانه های تهران بیست درصد زیاد شد به گفته ی چراغی امسال در تهران، مزد کارگران کوره پز، بیست درصد زیاد شده؛ او می گوید: انجمن های صنفی کارگران کوره پزخانه ها در شش منطقه ی تهران که کوره ها واقع شده اند از جمله شمس آباد و یافت آباد، با اتحادیه های کارفرمایی به توافق رسیدند و براساس یک پیمان دسته جمعی، مزد کارگران کوره پزخانه های تهران، بیست درصد نسبت به سال قبل زیاد شد.

این فعال صنفی ادامه می دهد: خوشبختانه در تهران توانستیم این امتیاز حداقلی را بگیریم؛ اما چون مزد کارگران کوره پزخانه ها، سراسری نیست و استان به استان فرق می کند، تشکل ها و انجمن های صنفی در هر استان باید با کارفرمایان مذاکره و آنها را برای افزایش مزد مجاب کنند؛ در غیر این صورت، حق کارگران ضایع می شود.

البته این را هم بگویم که همیشه کارفرمایان زیر بار افزایش مزدِ تعیین شده نمی روند؛ در خیلی جاها از اجرای قانون طفره می روند، حتی دور و بر همین تهران؛ همه جور کارگر در کوره ها هست؛ زن، مرد، نوجوان، پیر؛ نظارت درست و حسابی هم نمی شود؛ بنابراین کارفرما خیلی راحت از پرداخت مزد قانونی طفره می رود؛ دست کارگر هم به جایی بند نیست.

موج بیکاری کارگران کوره پزخانه ها و عدم حمایتِ نهادها و مسئولان در مناطق اطراف تهران، بیشترِ کوره های آجرپزی یا تعطیل شده اند یا ظرفیت تولید را به کمتر از نصف رسانده اند؛ چراغی در این رابطه می گوید: تعطیلی کوره ها کارگران بسیاری را بیکار کرده؛ در همین یافت آباد دیگر چندان کوره روشنی باقی نمانده؛ کارگاه های فعال، بسیار محدود هستند و این تعطیلی ها که یکی از دلایلش، کاهش ساخت و ساز است، موج جدیدی از بیکاری کارگران به وجود آورده است؛ کارگرانی هستند که چند دهه در کوره ها کار کرده اند اما حالا یک باره بیکار شده اند.

چراغی به موضوع دیگری هم اشاره می کند؛ آن هم عدم همکاری نهادهای مرتبط با حق و حقوق کارگران ازجمله دیوان عدالت است؛ او می گوید: کارگران کوره پزخانه ها در زمان بیکاری از حمایت کافی بهره مند نمی شوند؛ با این همه بیکاری و این همه گرانی، باید بیشتر از اینها از کارگر حمایت شود؛ من کارگری را سراغ دارم که بعد بیکاری برای گرفتن بیمه بیکاری مراجعه کرده ولی گفته اند دیر مراجعه کرده ای؛ خلاصه به دیوان عدالت شکایت کرده ولی بعد گذشت بیش از یک سال حکم صادر شده! آخر با خودشان فکر نمی کنند این کارگرِ بینوا یک سالِ تمام چطور منتظر حکم بماند و امورات زندگی را بگذراند؟ او ادامه می دهد: باید صدورِ حکمِ کارگرِ مستاصل را در اولویت قرار دهند؛ کارگر به جز خدا کسی را ندارد؛ نباید بگذارند به این راحتی حقش ضایع شود.

چراغی در آخر می گوید: لطفاً از دردهای کارگران بنویسید؛ بنویسید تا از کارگرانِ آجرپز بیشتر از اینها حمایت شود؛ اینها خیلی مظلومند؛ هیچ پشت و پناهی در این اوضاع وانفسا ندارند.

گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: کارگران - کارگر - زندگی - دستمزد - خانه - سازمان تامین اجتماعی - افزایش - انتقاد - بیمه - تبریز - نامناسب - خانواده - هزینه های زندگی - حق بیمه - تامین اجتماعی - افزایش دستمزد - کارفرمایان - همراه - هزینه - کوچک ترین - مشکل - خبرنگار - کارخانه - اجتماعی - بهترین - مشکلات - اعتراض - مهاباد - گزارش - تامین

آخرین اخبار سرویس:
عربستان به دنبال سرمایه گذاری در بخش گاز آمریکاست

بودجه سال 2019 عراق به ارزش 112 میلیارد دلار تصویب شد

سیستم پیش فروش راه نجات مسکن از رکود

پرداخت های برتُن وودزی چیست؟

آش لبو

کاهش قیمت مرغ در راه است

خودروهای 150 تا 200میلیونی بازار تهران

ارتفاع بارش ها به 127 میلیمتر رسید/ رشد 214 درصدی نسبت به سال گذشته + جدول

گران ترین املت جهان! +عکس

وضعیت بحرانی قطع آب در منطقه 22 تهران

تأثیر گرم شدن زمین روی نرخ تولد دختر و پسر

پیش بینی اوضاع صنعت هوایی در سال 2019

آموزش مهارت به بانوان روستایی راز و جرگلان

بدبینی وزیر جدید به برنامه نفتی 500 میلیارد دلاری کویت

استخدام مترجم زبان انگلیسی در موسسه شریف یار

استخدام کارشناس اخذ ویزا آشنا به امور اخذ ویزا در تهران و البرز

مظنه اجاره بهای آپارتمان های بزرگ تهران

70 درصد از نقدینگی ها دست یک درصد از شرکت ها!

اعتراض مشتریان کرمان موتور به افزایش 30 میلیونی بیش از قرارداد

اضافه کار کارمندان در سال 98 چقدر پیش بینی شد

چرا افزایش 30 درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق اجرا نشد؟

چهار عامل افزایش قیمت سکه بهار آزادی

ثروتمندترین مرد دنیا در صف همبرگر ارزان قیمت! +عکس

تصمیم فورد مبنی بر تعطیلی کارخانه های خود دراروپا

برای خرید تیبا چقدر باید هزینه کرد؟

کدام خودرو سردمدار گرانی در بازار است؟

راه اندازی خط تولید کفش های آب گریز/فروش بیش از 2 میلیارد ریالی در کشور

رکوردزنی عجیب جوان مازندرانی/ عکس

صرف هزینه 2 میلیون دلاری برای واردات غذای سگ و گربه+ جدول

دوچرخه های خودران جای تاکسی های اینترنتی را می گیرند

هجوم دوباره خریداران به بازار سکه

موسوی لارگانی: هنوز نجومی بگیر در کشور وجود دارد

ناکامی متهم میلیاردی پرونده پرهام در نقشه فرار

افزایش 8.8 درصدی نرخ تورم تولیدکننده خدماتی

مهلت ثبت سفارش واردات 3 ماه زیاد می شود

خانه به متری 10 میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو!

طرح بحث تنظیم بازار خودرو در مجلس

پسر شیروانی مادرش را به قتل رساند

بهره برداری از 79 پروژه در دهه فجر امسال در شهرضا

ناجا: مشکل صدور کارت خودرو برطرف شد

هشدار مشاور اقتصادی ترامپ

بازار لاستیک به تعادل نزدیک شد

رفتارشناسی بازار خودرو

واکنش فرانسه به تحولات ونزوئلا

بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می شود؟

آغاز نظارت بر قیمت ها در بازارهای تهران

پالرمو، مجازات غربی ها یا پاداش به آنها؟

کاهش 60 درصدی معاملات مسکن

هجدهمین نمایشگاه بین المللی رنگ،رزین و پوشش های صنعتی

استاندار: برخی مدیران گلستان هنوز بیکاری را لمس نکردند

دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت درب و پنجره

قاچاق مرغ زنده در بار گچ!

افزایش 72 درصدی سفر شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران

نقش تهیه کننده سریال شهرزاد در پرونده بانک سرمایه چیست؟ / امامی 700 میلیارد تومان وام بدون وثیقه گرفت!

تورم تولید بخش خدمات 9.2 درصد افزایش یافت

پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

یادداشت/ محمد عبداللهی پالرمو، مجازات غربی ها یا پاداش به آنها؟

کلیه پیش فروش های فعلی خودرو خلاف قانون است

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 4بهمن

مرغ برنت دریای شمال

هنگ کنگ گران ترین بازار مسکن جهان شناخته شد

تار و مار منابع با یارانه کور

رییس کل بیمه مرکزی جزییات بیمه های جدید شخص ثالث را اعلام کرد

هنوز نجومی بگیر در کشور وجود دارد

آینده بازاربورس در گرو بازار های جهانی وقیمت نفت

عیدی 97 کارکنان دولت چقدر است؟

برهم زدن بازار ارز و سکه در ماه های قبل از جمله عملیات روانی دشمن با ابزار رسانه ای بود

کشاورزان نگران تامین سموم نباشند

اهداف مدیرعامل جدید سایپا: تولید محصول جدید و افزایش رضایت مشتریان

ماجرای تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)

ویل مارو یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران / تصمیم فورد مبنی بر تعطیلی کارخانه های خود دراروپا

باهنر: کشور ما در شدت مصرف انرژی رتبه سوم دنیا را دارد/ در بودجه سال 98 دولت 900 هزار میلیارد تومان یارانه مخفی پرداخت می کند

آینده بازار بورس متاثر از عملکرد بازار های جهانی و قیمت نفت

یک بسته حمایتی دیگر تا عید نوروز توزیع می شود

قیمت سبد نفتی اوپک به 61.49 دلار رسید

کمک 3.5 میلیارد ریالی خیران خمینی شهری به بهزیستی

توزیع «گوشت» تنظیم بازار +تصاویر

دفتر پنجره واحد سرمایه گذاری در چابهار راه اندازی شد

دستگاه های اجرایی برای اتمام پروژه های مسکن مهر تلاش کنند

نقش بورس در آینده اقتصاد ملی

متقاضیان دریافت تسهیلات در بهمین یاب ثبت نام کنند

کشف گوشت سگ در یکی از قصابی های مشهد! (+عکس)

کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)+عکس

نقش بورس در آینده اقتصاد ملی

نقش صداوسیما در حل چالش های کشور تعیین کننده است

سامانه #4*4* برای کسب اطلاع بیمه شدگان تامین اجتماعی از علت عدم دریافت«بسته حمایتی»

کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)؛ شایعه یا واقعیت؟

کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می گیرند؟

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

توصیه عجیب یک مسئول برندپوش!

65 روستای شیروان با تنش آبی روبرو است

پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

رییس پلیس راه آهن استان اصفهان: پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

کتونی های هوشمند و خودبند نایک

جایزه بهترین ابزار تکنولوژی می رسد به: همبرگر جعلی!

کاهش چشمگیر شماره گذاری خودروهای صفر

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

کارگران سر دو راهی الهیه و زعفرانیه!

زندگی در آلونک هایی که هیچ ندارد/کارگرانِ فصلیِ کوره پزخانه ها به امانِ خدا رها شده اند

زندگی در آلونک هایی که هیچ ندارد/کارگرانِ فصلیِ کوره پزخانه ها به امانِ خدا رها شده اند