مطالب مرتبط:
جاسوس هایی که به شکل ماهی زندگی می کنند (+فیلم)
ناگفته هایی از زندگی فرشته کریمی
وعده هایی که در جاده چیتاب یاسوج رها می شوند!/ وقتی استاندار از سرانجام وعده ها تأسف می خورد+ فیلم
فارس منتشر کرد «تاجر امنیت» ناگفته هایی از زندگی شهید حججی/ تعجب اروپایی ها از حماسه جوان 26 ساله
تروریست هایی که زندگی بخشیدند! تحلیل مستند شرح یک عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 09:052018-08-18اقتصادي

زندگی در آلونک هایی که هیچ ندارد/کارگرانِ فصلیِ کوره پزخانه ها به امانِ خدا رها شده اند


یک فعال صنفی کارگران کوره پزخانه ها با انتقاد از وضعیت نامناسب معیشتی این کارگران گفت: در برخی از شهرها حتی افزایش مزد هم نداشته ایم.

- 1397/05/27 10:01:07 یک فعال صنفی کارگران کوره پزخانه ها با انتقاد از وضعیت نامناسب معیشتی این کارگران گفت: در برخی از شهرها حتی افزایش مزد هم نداشته ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، احمد یک کارگر فصلی ست که فصول گرم سال در کوره پزخانه های اطراف تبریز کار می کند؛ احمد محل زندگی اش هم مثل کارش، فصلی تغییر می کند؛ او خانه اش روی دوشش است؛ همراه خانواده از مهاباد به تبریز می روند و در آلونک های اطراف کوره های آجرپزی، چند ماه از سال را زندگی می کنند؛ در واقع هم خانوادگی در کوره ها کار می کنند و هم همانجا زندگی می کنند.

این دست کارگران مشکلات و مصائبِ بسیار دارند؛ بیمه کارگرانِ کوره پزخانه ها مرتب نیست؛ در بهترین حالت اگر کارفرماها طفره نروند و به قانون تمکین کنند، فقط برای چند ماه از سال حق بیمه واریز می شود؛ به همین دلیل است که کارگر کوره پز داریم که چهل سال و اندی کار کرده ولی هنوز بازنشست نشده چراکه هنوز به اندازه سی سال حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

مشکل احمد و چند صد نفر دیگر از همکارانش که غالباً از استان های کردنشین هستند و همراه خانواده در کوره های تبریز مشغول به کارند، علاوه بر بیمه و عدم برخورداری از خدمات حمایتی، ثابت ماندن دستمزدهاست.

او می گوید سال گذشته برای بریدن 1000 خشت، 37 هزار تومان دستمزد دریافت می کردیم؛ امسال هم کارفرمایان همان رقم را می پردازند و حاضر نشده اند ریالی بیشتر به کارگران پرداخت کنند.

دستمزد همین است که هست؛ نمی خواهید بفرمایید! احمد می گوید: هرچه اعتراض کردیم به جایی نرسیدیم؛ با کارفرما چانه زدیم؛ جر و بحث کردیم؛ دست از کار کشیدیم اما عاقبت نتیجه ای نداشت؛ گفتند دستمزد همین است که هست؛ تغییر نمی کند؛ نمی خواهید بفرمایید.

او از بالا رفتن هزینه های زندگی انتقاد دارد: آنقدر هزینه های اولیه زندگی زیاد شده که دیگر برای کارگران فصلی به هیچ وجه نمی صرفد که چند ماه از سال را دور از شهر و دیار، صبح تا شب جان بکنند؛ تازه اگر قرار باشد با مزد سال قبل سر کنند و هیچ خبری از افزایش دستمزد نباشد، دیگر نور اعلی نور می شود.

به گفته ی احمد این بدترین وجه ماجراست؛ این غیرقابل تحمل است که با همسر و فرزندانت بیایی ساکن کوره ها شوی و آن وقت به اندازه بخور و نمیر ساده هم درنیاوری: اگر چاره دیگری داشتیم، اگر در شهرهایمان کارخانه و صنعت بود، اگر کوچک ترین امکانی برای امرار معاش داشتیم، خود ر ا و فرزاندانمان را آواره نمی کردیم؛ گیر افتاده ایم؛ بیمه درست و حسابی که نداریم؛ حداقل، مزدمان را عادلانه بپردازند.

همه ماجرا به اینجا ختم نمی شود؛ کار در کوره های آجرپزی آنهم کار دسته جمعی و خانوادگی، مصائب بسیار دارد؛ نبود وسایل و امکانات بهداشتی، محیط زندگی نامناسب و کار سخت برای کودکان و زنان، تنها بخشی از مشکلاتی است که خانواده های ساکن در کوره های آجرپزی هر روز متحمل می شوند؛ کودکی را تصور کنید که وقتی مدرسه ها تعطیل می شود و تازه زمان بازیگوشی و تفریح است، باید به همراه پدر و مادر برود کوره های آجر پزی؛ باید روزها را در گرمای تابستان به آجر روی آجر گذاشتن بگذراند؛ وسایل بازی و تفریح به کنار؛ از حمام و دستشویی بهداشتی و آشپزخانه مناسب هم خبری نیست؛ حتی تصورش هم سخت است.

امسال اوضاع کارگران کوره ها از همیشه بدتر است از احمد می پرسم که این مشکلات چقدر زندگی او و خانواده اش را تحت تاثیر قرار می دهد؛ او می گوید: این بدبختی ها همیشه بوده؛ هر ساله همین ها را داشته ایم؛ من چند سال است که همراه خانواده ام تابستان ها را پای کوره ها می گذرانم؛ از قبل از ازدواج تا حالا که دو فرزند مدرسه ای دارم؛ همیشه این مشکلات بوده؛ اما حالا دیگر غیرقابل تحمل است چون که هزینه ها بالا رفته؛ مزد دیگر کفاف سیر کردن شکم خانواده هایمان را نمی دهد؛ امسال اوضاع کارگران کوره پز از همیشه بدتر است.

پیروز چراغی (رییس انجمن صنفی کارگران کوره پزخانه های یافت آباد) است؛ او دردها و مشکلات کارگران کوره پزخانه ها را قبول دارد؛ می گوید: اوضاع نسبت به همیشه بدتر شده؛ نه فقط برای کارگران کوره ها بلکه برای همه کارگران؛ آنهایی که فصلی و غیرثابت هستند، اوضاع به نسبت بدتری دارند؛ چون دستمزد فعلی به اندازه یک هفته از ماه هم کفاف نمی دهد؛ حالا حساب کنید کسی بخواهد فقط چند ماه از سال کار ثابت داشته باشد و مزد معین بگیرد؛ دیگر حسابی قوز بالای قوز است.

او به موضوع اعتراض کارگران کوره پزخانه های تبریز و ثابت ماندن مزد آنها می پردازد: در خیلی از شهرها امسال مزد کارگران کوره پزخانه ها اصلاً افزایش نیافته؛ مخصوصاً در شهرها و مناطقی که کارگران تشکل و انجمن صنفی ندارند که بتواند به نمایندگی از آنها چانه زنی کند و مزد را بالا ببرد؛ جاهایی که کارگران نماینده ندارند و به صورت انفرادی برای مزدشان رایزنی می کنند، معمولاً به جایی نمی رسند.

مزد کارگران کوره پزخانه های تهران بیست درصد زیاد شد به گفته ی چراغی امسال در تهران، مزد کارگران کوره پز، بیست درصد زیاد شده؛ او می گوید: انجمن های صنفی کارگران کوره پزخانه ها در شش منطقه ی تهران که کوره ها واقع شده اند از جمله شمس آباد و یافت آباد، با اتحادیه های کارفرمایی به توافق رسیدند و براساس یک پیمان دسته جمعی، مزد کارگران کوره پزخانه های تهران، بیست درصد نسبت به سال قبل زیاد شد.

این فعال صنفی ادامه می دهد: خوشبختانه در تهران توانستیم این امتیاز حداقلی را بگیریم؛ اما چون مزد کارگران کوره پزخانه ها، سراسری نیست و استان به استان فرق می کند، تشکل ها و انجمن های صنفی در هر استان باید با کارفرمایان مذاکره و آنها را برای افزایش مزد مجاب کنند؛ در غیر این صورت، حق کارگران ضایع می شود.

البته این را هم بگویم که همیشه کارفرمایان زیر بار افزایش مزدِ تعیین شده نمی روند؛ در خیلی جاها از اجرای قانون طفره می روند، حتی دور و بر همین تهران؛ همه جور کارگر در کوره ها هست؛ زن، مرد، نوجوان، پیر؛ نظارت درست و حسابی هم نمی شود؛ بنابراین کارفرما خیلی راحت از پرداخت مزد قانونی طفره می رود؛ دست کارگر هم به جایی بند نیست.

موج بیکاری کارگران کوره پزخانه ها و عدم حمایتِ نهادها و مسئولان در مناطق اطراف تهران، بیشترِ کوره های آجرپزی یا تعطیل شده اند یا ظرفیت تولید را به کمتر از نصف رسانده اند؛ چراغی در این رابطه می گوید: تعطیلی کوره ها کارگران بسیاری را بیکار کرده؛ در همین یافت آباد دیگر چندان کوره روشنی باقی نمانده؛ کارگاه های فعال، بسیار محدود هستند و این تعطیلی ها که یکی از دلایلش، کاهش ساخت و ساز است، موج جدیدی از بیکاری کارگران به وجود آورده است؛ کارگرانی هستند که چند دهه در کوره ها کار کرده اند اما حالا یک باره بیکار شده اند.

چراغی به موضوع دیگری هم اشاره می کند؛ آن هم عدم همکاری نهادهای مرتبط با حق و حقوق کارگران ازجمله دیوان عدالت است؛ او می گوید: کارگران کوره پزخانه ها در زمان بیکاری از حمایت کافی بهره مند نمی شوند؛ با این همه بیکاری و این همه گرانی، باید بیشتر از اینها از کارگر حمایت شود؛ من کارگری را سراغ دارم که بعد بیکاری برای گرفتن بیمه بیکاری مراجعه کرده ولی گفته اند دیر مراجعه کرده ای؛ خلاصه به دیوان عدالت شکایت کرده ولی بعد گذشت بیش از یک سال حکم صادر شده! آخر با خودشان فکر نمی کنند این کارگرِ بینوا یک سالِ تمام چطور منتظر حکم بماند و امورات زندگی را بگذراند؟ او ادامه می دهد: باید صدورِ حکمِ کارگرِ مستاصل را در اولویت قرار دهند؛ کارگر به جز خدا کسی را ندارد؛ نباید بگذارند به این راحتی حقش ضایع شود.

چراغی در آخر می گوید: لطفاً از دردهای کارگران بنویسید؛ بنویسید تا از کارگرانِ آجرپز بیشتر از اینها حمایت شود؛ اینها خیلی مظلومند؛ هیچ پشت و پناهی در این اوضاع وانفسا ندارند.

گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: کارگران - کارگر - زندگی - دستمزد - خانه - سازمان تامین اجتماعی - افزایش - انتقاد - بیمه - تبریز - نامناسب - خانواده - هزینه های زندگی - حق بیمه - تامین اجتماعی - افزایش دستمزد - کارفرمایان - همراه - هزینه - کوچک ترین - مشکل - خبرنگار - کارخانه - اجتماعی - بهترین - مشکلات - اعتراض - مهاباد - گزارش - تامین

آخرین اخبار سرویس:
اسپیکرهای هوشمند آمازون از جنگ تجاری آمریکا و چین مصون ماند

توضیحات مدیرکل دفتر برنامه ریزی تنظیم بازار درباره کاهش قیمت لاستیک، مرغ و خودرو

چگونه بدون دکلره رنگ موی روشن بسازیم؟

حدود 17 هزار تن انواع بذر بین کشاورزان خراسان رضوی توزیع شد

84 هزار بازرسی از واحدهای صنفی قزوین انجام شد

گزینه های جدی 12 استانداری کشور چه کسانی هستند؟

84 هزار بازرسی از واحدهای صنفی قزوین انجام شد

حدود 17 هزار تن انواع بذر بین کشاورزان خراسان رضوی توزیع شد

چرا همه در صف ثبت نام پراید هستند؟

ساختار سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار اصلاح می شود

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

سلطان سکه و همدستش لحظاتی پیش از اعدام + تصاویر

قیمت خودرو در بازار امروز + جدول

سلطان و همدستش لحظاتی قبل از اعدام /تصویر

قیمت طلا و سکه 13 درصد کاهش یافت

اعلام قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده

از 13 آبان و تحریم عبور کردیم/ بازار در حال اصلاح و تعدیل قیمت ارز است

روند نزولی طلا و سکه ادامه دارد/ کاهش 60 هزار تومانی سکه در بازار

قیمت هر کیلو تخم مرغ 8200 تومان

بانک تجارت شعبه ای در بلاروس ندارد/ ارتباط بانک تجارت با کلیه شعب خارجی خود برقرار است

گرمایش زمین توان باروری مردان را کاهش می دهد

یورو مسافرتی ارزان شد

کسری بودجه دولت آمریکا به 110 میلیارد دلار رسید

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان + جدول

کاهش قیمت سکه و ارز | دلار چند فروخته شد؟ + جدول

ریزش قیمت طلا و ارز

قیمت دلار 12 هزار تومان شد

معرفی گوشی موبایل بالای 10 میلیون تومان

قیمت خودرو در بازار امروز 23 آبان 97

قیمت طلا و سکه 13 درصد کاهش یافت/هر گرم طلا 360 هزار تومان

تعداد پرونده های احتکار امسال چقدر افزایش یافت؟

کاهش قیمت سکه و ارز | دلار چند فروخته شد؟+جدول

راه آهن جوین - اسفراین 2 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

بانک تجارت شعبه ای در بلاروس ندارد/ ارتباط بانک تجارت با کلیه شعب خارجی خود برقرار است

نارضایتی جامعه از اوضاع تولید و عرضه خودرو/ ساماندهی صنعت خودرو با نگاه دوجانبه امکان پذیر می شود

مدیر روابط عمومی بانک تجارت در گفت و گو با فارس: بانک تجارت شعبه ای در بلاروس ندارد/ ارتباط بانک تجارت با کلیه شعب خارجی خود برقرار است

راه آهن جوین - اسفراین 2 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

بازار جهانی نفت در سال 2019 با افزایش تقاضا مواجه می شود

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه

آخرین آمار بازی های موبایلی در ایران

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد نارضایتی جامعه از اوضاع تولید و عرضه خودرو/ ساماندهی صنعت خودرو با نگاه دوجانبه امکان پذیر می شود

ساختار سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار اصلاح می شود

مطالعات طرح آمایش سرزمینی گیلان به پایان رسید

رشد ناگهانی قیمت آپارتمان

70 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی شاغل می شوند

105میلیارد تومان برای ساماندهی بافت فرسوده تبریز تزریق شد

مطالعات طرح آمایش سرزمینی گیلان به پایان رسید

قیمت طلا و سکه 13 درصد کاهش یافت/هر گرم طلا 360 هزار تومان

نیلی از دستیاری رییس جمهوری در امور اقتصادی استعفا کرد

قیمت لاستیک و مرغ مصرفی کاهش می یابد

سلطان سکه و همدستش لحظاتی پیش از اعدام

انتظار افزایش 60 درصدی بودجه 98 دانشگاه ها

بازارها و مراکز خرید بزرگ استانبول

ساختار سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار اصلاح می شود

قیمت طلا و سکه 13 درصد کاهش یافت/هر گرم طلا 360 هزار تومان

105میلیارد تومان برای ساماندهی بافت فرسوده تبریز تزریق شد

70 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی شاغل می شوند

نمایشگاه صنایع کشاورزی در ارومیه

از 13 آبان و تحریمی که قرار بود اعمال شود عبور کردیم/بازار بر اثر برآوردی که از آینده تحریم ها داشته واکنش بیش از حد نشان داد

از 13 آبان و تحریم عبور کردیم/ بازار در حال اصلاح و تعدیل قیمت ارز است

محور میامی- قوچان شبکه حمل و نقل شمال شرق را متحول می کند

ورق بورس برگشت

محور میامی- قوچان شبکه حمل و نقل شمال شرق را متحول می کند

سود 200 هزار تومانی سهام عدالت دی ماه واریز می شود

کاهش 200 هزار تومانی قیمت سکه

تولید نفت اوپک در ماه اکتبر روزانه 127 هزار بشکه افزایش یافت

سیاستگذاری تنظیم بازار برای کاهش قیمت لاستیک و مرغ/ افزایش قیمت خودرو در قالب بسته

قیمت طلا و سکه 13 درصد کاهش یافت/هر گرم طلا 360 هزار تومان

عطشِ آب!

دکتر شریعتمداری فردا به گلستان سفر خواهد کرد

خدمات دامپزشکی در همه روستاهای آذربایجان غربی عرضه می شود

توزیع علوفه و سوخت بین عشایر اندیکا آغاز شد

واردات کالا و خودرو به گمرک خرمشهر طبق روال عادی جریان دارد

تشنهِ آب!

واردات کالا و خودرو به گمرک خرمشهر طبق روال عادی جریان دارد

توزیع علوفه و سوخت بین عشایر اندیکا آغاز شد

روزیاتو: آیا می دانید مرخصی گرفتن روی مغز و بدن شما چه تاثیری دارد؟

راهنمای خرید نیسان تیانا دست دوم؛ مشخصات فنی، آپشن ها، قیمت

مصاحبه با پیرمردی که برای وزیر شعر خواند

مجوز 54 آژانس هواپیمایی لغو شد

قیمت واحد مسکونی در خیابان آزادی تهران؟ +جدول

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

نوسانات اخیر نرخ ارز با جامعه چه کرد؟

افزایش قیمت یورو و پوند انگلیس +جدول نرخ ارز 23 آبان

کشف لوازم آرایشی قاچاق در کازرون

ساخت موزه شهرستان گنبدکاووس با اعتبار 60 میلیارد تومان طی 5 سال

اطلاعیه وزارت صنعت درخصوص افزایش قیمت خودرو

تولید نفت اوپک در اکتبر روزانه 127 هزار بشکه افزایش یافت

برنامه ریزی برای کاهش قیمت مرغ و شیر/تدوین بسته قیمت گذاری خودرو

قیمت مرغ و شیر کاهش می یابد/تدوین بسته قیمت گذاری خودرو

تشکیل مرکز گردشگری جهانی در همدان

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 97/08/23

نجات از فضای مجازی با دنیای شیرین کتاب

بسته ای برای تعیین قیمت خودرو تدوین می شود

واکنش یک تحلیلگر بازار طلا و ارز به کاهش قیمت ها: از 13 آبان و تحریمی که قرار بود اعمال شود عبور کردیم/بازار بر اثر برآوردی که از آینده تحریم ها داشته واکنش بیش از حد نشان داد/بازار در حال اصلاح و تعدیل قیمت ارز است

دستور وزیر صنعت درباره قیمت خودرو

قیمت لاستیک و مرغ مصرفی کاهش می یابد

عکس جسد سلطان سکه و همدستش پس از اجرای حکم اعدام

سکه طلا به زیر 4 میلیون سقوط کرد / گزارش تحولات امروز بازار ارز و طلا

زندگی در آلونک هایی که هیچ ندارد/کارگرانِ فصلیِ کوره پزخانه ها به امانِ خدا رها شده اند

زندگی در آلونک هایی که هیچ ندارد/کارگرانِ فصلیِ کوره پزخانه ها به امانِ خدا رها شده اند