مطالب مرتبط:
جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی
قالیباف: خبر معاون اولی من در دولت روحانی کذب بود /هیچ وقت در شهرداری سیاسی کاری نکردم /بعد از انقلاب یک ادبیات در دایره قدرت در سطح بالا حاکم شده است /برای کسب قدرت حاضر نبودم هر کاری انجام دهم /جلسه هفتگی من با رییسی صحت ندارد
با حفظ سمت معاون اولی صورت می گیرد جهانگیری گزینه احتمالی سخنگویی دولت
واکنش قالیباف به معاون اولی روحانی
طلسم دیدار امیدی ها با روحانی شکست /جهانگیری حلقه وصل دولت و حامیانش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 09:002018-08-18سياسي

جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی


تهران- ایرنا- برآیند معاونت اولی اسحاق جهانگیری در دولت یازدهم و امتداد آن در دوره کنونی، ارتقا و بازگشت عالی ترین مسوولیت اجرایی پس از رییس جمهوری، - به جایگاه واقعی خود بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، از زمان پیروزی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد 92 تا زمان تشکیل دولت در میانه مردادماه، گمانه زنی های گوناگونی پیرامون انتخاب وی برای معاونت اولی صورت گرفت.

ویژگی های مقطع آغاز به کار دولت یازدهم که مهمترین آن نابسامانی های شدید اقتصادی، حاشیه گزینی نخبگان و گروه های سیاسی شناسنامه دار، گسترش معضلات مدنی و فرهنگی، افزایش تنگناهای سیاست خارجی و فشار تحریم ها بین المللی بود، سبب شد تا انتخاب های روحانی با حساسیت زیادی از سوی ناظران و جامعه دنبال شود.

طی ماه های منتهی به تشکیل دولت یازدهم گزینه های متعددی به عنوان چهره های محتمل برای معاون اولی مطرح می شد؛ از محمد شریعتمداری مشاور روحانی و وزیر بازرگانی خاتمی و محمد فروزنده وزیر دفاع دولت دوم سازندگی تا محمدباقر قالیباف شهردار تهران که اصلی ترین رقیب روحانی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری محسوب می شد.

در کنار این نام ها محمدعلی نجفی ، محمد نهاوندیان ، محمدرضا عارف و .

هم به عنوان گزینه های معاون اولی مطرح می شدند.

روحانی سرانجام در میانه مردادماه 92، در حکمی اسحاق جهانگیری را به عنوان معاون اول خود برگزید؛ چهره ای که قرار بود در صورت خودداری آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از نامزدی انتخابات یازدهم، خود وارد میدان رقابت های سیاسی شود اما با ثبت نام مرحوم هاشمی، رسانه ها از انتخاب جهانگیری به ریاست ستاد انتخاباتی وی خبر دادند.

هر چند با رد صلاحیت هاشمی این ستاد مجالی برای ادامه کار نیافت.

** پله پله تا معاون اولیزمانی که قالیباف در جریان مناظرات انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری، نامزدی جهانگیری را زیر سوال برد، معاون اول اظهار داشت شما چطور این حق را برای خود قائل هستید که راجع به کاندیداتوری من که سابقه بیشتر و بهتری دارم اظهار نظر کنید.

من از دهستان شروع کردم، شهرستان بودم، استاندار بودم، وزیر بودم، معاون اول هستم و طبیعی است که اگر بخواهم به دنبال مسوولیت جدیدی باشم باید خود را در معرض نظر مردم قرار دهم.

چرا شما و دوستان تان آنقدر برآشفته اید؟ این جملات موجزترین معرفی بود که جهانگیری از کارنامه چهل ساله اجرایی خود ارایه داد.

وی در سال 58 و در حالی که تنها 21 سال داشت کار خود را از جهاد سازندگی روستاهای بم آغاز کرد.

کارنامه او در جهاد سازندگی جیرفت سبب شد تا مردم این شهر برای دو دوره وی را به عنوان نماینده خود در مجالس دوم و سوم راهی مجلس شورای اسلامی سازند.

جهانگیری در دولت دوم هاشمی، به استانداری اصفهان منصوب شد و همچنان که در یکی از برنامه های تبلیغاتی انتخابات دوازدهم در صدا و سیما عنوان داشت، توانست در کنار برنامه های توسعه ای اصفهان، با تدبیر از بروز چالش های سیاسی از جمله در مقطع مراجعت قائم مقام معزول رهبری به این استان جلوگیری کند.

جهانگیری همچنین در آستانه برگزاری انتخابات مجلس پنجم از چهره های تاثیرگذار در شکل گیری کارگزاران سازندگی بود که توانست به عنوان تشکلی نو در فضای سیاسی بین دو جناح چپ و راست قرار گیرد و اقلیتی موثر را در این مجلس تشکیل دهد.

جهانگیری در دولت اول اصلاحات وزارت معادن و فلزات را برعهده گرفت و در دولت دوم سیدمحمد خاتمی نیز این مسوولیت را با عنوان وزیر صنایع و معادن ادامه داد؛ دوره ای که با توجه به تحصیلات وی یعنی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مدیریت صنعتی، مدیریتی تخصصی را به انجام رساند.

** ارتقای دوباره معاونت اول ریاست جمهوریحضور چهره های شاخصی چون حسن حبیبی در جایگاه معاونت اول ریاست جمهوری و جایگاه وزین و مقبولیت وی در دستگاه اجرایی و نزد سایر قوا طی دوره دوازده ساله فعالیت موجب شد تا اهمیت این جایگاه به عنوان مسوولیت جایگزینِ نخست وزیری تثبیت شود.

در دوره دولت های نهم و دهم اما منصب دوم اجرایی کشور به واسطه منش سیاسی محمود احمدی نژاد دچار تحول شد تا جایی که پرویز داودی معاون اول دولت نهم دوره چهار ساله خود را به دلیل عدم هماهنگی کامل با احمدی نژاد به پایان نرساند و در هفته های پایانی جای خود را به اسفندیار رحیم مشایی داد.

احمدی نژاد پس از اوج گیری مخالفت ها با معاون اولی رحیم مشایی عنوان داشت که اختیارات معاونت اول رییس جمهوری از رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یعنی مقام پیشین رحیم مشایی کمتر است و معاونت اول رییس جمهوری فقط دستیار او است.

احمدی نژاد شهریورماه 88 در حکم خود، انجام امور اداره جلسات هیات وزیران در غیاب رییس جمهوری، امضای همه تصویب نامه ها، بخشنامه ها، مقررات و تصمیمات هیات وزیران، تنظیم تقاضاهای وزیران و دستگاه های اجرایی در مورد لوایح، تصویب نامه ها، آیین نامه ها و اساسنامه ها در هیات وزیران و تعیین اولویت آنها و نیز کلیه مکاتبات مربوط به انتصاب هایی که طبق قانون باید به تصویب هیئت وزیران برسد و همچنین ارجاع لوایح به کارگروه های دولت و پیگیری امور مرتبط با آنها را به عنوان وظایف و اختیارات رحیمی برشمرد اما این باعث نشد تا به معاون اول به چشم تکیه گاه اجرایی قابل اتکا بنگرد.

از دید ناظران، رویکرد ستایش آمیز و تاییدگرانه محمدرضا رحیمی در قبال شخصیت و تصمیمات احمدی نژاد سبب انتخاب و ماندگاری وی در سمت معاون اولی دولت دهم شد و این انتخاب عالی ترین جایگاه اجرایی کشور پس از رییس جمهوری را به واقع به سطح یک دستیار فروکاست.

از همین منظر، ناهمسازی احمدی نژاد با چهره هایی که نظراتی متفاوت با وی و حلقه پیرامونی اش داشته و شخصیت هایی به نسبت مستقل و برجسته محسوب می شدند، در انتخاب وی برای معاون اولی به ویژه در دولت دهم نمود یافت.

به همین خاطر این پرسش مطرح بود که آیا روحانی روند قبلی را ادامه می دهد از نخبه ای صاحب نام و چهره ای مطرح برای معاون اولی بهره خواهد برد؟انتخاب جهانگیری نشان داد که روحانی با اعتماد به نفس بالا روی یک مدیر اجرایی کارآمد و پرسابقه حساب کرده تا آنچنان که در نخستین حکم معاون اولی وی تصریح داشته رعایت اصول قانون مداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید را بر اساس شایستگی و سوابق طولانی خدمت موفق در مسئولیت های اجرایی و تقنینی در دستور کار قرار دهد.

** نقش شاخص جهانگیری در انتخابات 96ضرورت های حمایت از روحانی در برابر رقبایی که قصد داشتند با چالش کشیدن وی، ریاست دولت دوازدهم را از آن خود سازند و تشریح سیاست ها و دستاوردهای دولت یازدهم در جریان تبلیغات انتخاباتی سبب شد تا با اصرار طیفی از حامیان رییس جمهوری به ویژه اصلاح طلبان، جهانگیری برای انتخابات اردیبهشت ماه 96 اعلام نامزدی کند؛ تدبیری که به مذاق مخالفان روحانی خوش نیامد و شایعاتی مبنی بر نارضایتی وی از نامزدی جهانگیری به راه افتاد.

جهانگیری به عنوان نامزد اصلاح طلبان و چهره ای که رقبا وی را نامزد پوششی برای روحانی می خواندند، در سه مناظره تلویزیونی خوش درخشید و حمایتی جانانه را از کارنامه و سیاست های دولت به عمل آورد.

وی ضمن تشریح واقعیات و مختصات دوره ای که دولت یازدهم زمان امور اجرایی را برعهده گرفت، از دغدغه ها، چالش ها، موانع، دستاوردها و چشم اندازهای فعالیت دولت تدبیر و امید سخن گفت.

جهانگیری خود را نماینده جریانی دانست که سال ها از سوی برخی کانون های قدرت از مسوولیت ها برکنار داشته شده اند و اکنون اراده خود را بر پیمودن مسیری قرار داده اند که در انتخابات خردادماه 92 برگزیدند.

در حالی که برخی از باقی ماندن جهانگیری در گود رقابت ها و هماوردی سیاسی وی با رییس دولت یازدهم سخن می گفتند، معاون اول سه روز مانده به برگزاری انتخابات از نامزدی انصراف داد تا همه داشته های خود را مصروف تکرار پیروزی روحانی در 29 اردیبهشت 96 سازد.

** تلاش های ناکام برای فرسودن توان معاون اول دولتنقش برجسته جهانگیری در دفاع از دولت، جایگاه محوری وی در تصمیم سازی های اجرایی، مسوولیت هایی چون ریاست ستاد اقتصاد مقاومتی و در ادامه نقش تاثیرگذار او در فرایند رقابت های ریاست جمهوری سبب شد تا تلاش هایی به منظور فرسودن توان وی به کار افتد.

نقطه شروع این تلاش ها در دوره دوم معاون اولی، از ترویج شایعاتی مبنی بر بروز اختلاف نظر بین روحانی و جهانگیری در انتخاب اعضای کابینه کلید خورد.

از جمله برخی این گزاره را مطرح ساختند که احیای معاونت اقتصادی در دولت دوازدهم به معنای کاهش نقش جهانگیری در تصمیم گیری های اقتصادی خواهد بود.

این حاشیه سازی ها در برهه هایی چون زلزله آبان ماه پارسال استان کرمانشاه باز هم اوج گرفت تا جایی که جهانگیری به واسطه اظهاراتش در مورد کاستی های مسکن مهر هدف حملات لفظی کم سابقه ای قرار گرفت و حضورش در میان زلزله زدگان به دستمایه تخریب معاون اول مبدل شد.

در آخرین دور این مساعی مغرضانه، شایعه استعفای جهانگیری از معاون اول یا حتی برکناری عنقریب وی، هفته های نخست تابستان در برخی رسانه ها مطرح شد؛ گزاره ای که دو ماه قبل از آن و در بحبوحه افزایش بهای ارز پس از تعطیلات نوروزی نیز بر سر زبان ها افتاد اما زیر سایه اعلان نرخ ثابت دلار دولتی از زبان معاون اول که به دلار جهانگیری موسوم شد محو و مسکوت ماند.

در مجموع باید گفت یکی از مهمترین نقاط کارنامه عمل جهانگیری در دوره پنج ساله معاونت اولی از دید بسیاری از ناظران اعتلای دوباره عالی ترین مسوولیت اجرایی پس از رییس جمهوری است که به پشتوانه ای قابل اتکا برای مجموعه اجرایی کشور در پیشبرد امور جاری و همچنین موقعیت های حساس و استثنایی تبدیل شده است.


کلید واژه ها: جهانگیری - انتخاب - معاون - انتخابات - روحانی - ریاست جمهوری - دولت یازدهم - اسحاق جهانگیری - انتخابات یازدهم ریاست جمهوری - آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی - جمهوری - دولت - محمد - انتخابات ریاست جمهوری - اکبر هاشمی رفسنجانی - محمدباقر قالیباف - هاشمی - محمد شریعتمداری - دکتر حسن روحانی - کارنامه - قالیباف - ستاد انتخاباتی - هاشمی رفسنجانی - محمد نهاوندیان - نامزدی - وزیر - شهردار تهران - مشاور روحانی - محمدعلی نجفی - محمدرضا عارف

آخرین اخبار سرویس:
خاکی ترین آیین عاشورایی جهان در بیجار/ عشقی که از آب و گل درآمد+فیلم و عکس

عزاداری هیات ها و دسته های عزاداری در حرم مطهر رضوی

پس از پنجاه سال: تحلیل و علت شناسی عاشورا / متن خلاصه و کامل قیام حسین علیه السلام اثر ماندگار دکتر سید جعفر شهیدی

فارس از مراسم سنتی «گلگیران بیجار» گزارش می دهد خاکی ترین آیین عاشورایی جهان در بیجار/ عشقی که از آب و گل درآمد+فیلم و عکس

همزمان با فرا رسیدن عاشورای حسینی صورت گرفت عزاداری هیات ها و دسته های عزاداری در حرم مطهر رضوی

مراسم شیرخوارگان حسینی در حسینیه اعظم زنجان

اهواز- سوگواری عزاداران حسینی در روز عاشورا

نماز جماعت ظهر عاشورا در خراسان رضوی اقامه شد

نماز جماعت ظهر عاشورا در خراسان رضوی اقامه شد

ساعت رسمی کشور فرداشب تغییر می کند

قطعه عاشورا، اثر لوریس چکناواریان

مراسم عاشورای حسینی در حاجی آباد

فعالیت خستگی ناپذیر همکاران خبرگزاری صدا و سیما در کربلا

پلیس قم امنیت کم نظیری را در تاسوعای حسینی رقم زد

استان مرکزی در عزای حسینی غرق ماتم است

قطعه ای به نام خانواده شهدا و ایثار گران در آرامستان بندرعباس

اهدا خون در روز عاشورا

ساعت رسمی کشور فردا شب یک ساعت به عقب کشیده می شود

روسیه از طالبان حمایت نمی کند

نوای مهدی غیاثی در حسینیه امام خمینی (ره)

اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا در خراسان رضوی به امامت آیت الله سید احمد علم الهدی

نخل ‎برداری و نخل گردانی آیین 250 ساله مردم کدکن/ دوباره نخل های عاشورایی قبام کردند

عاشورا و تفسیرهای جناحی یادداشتی از رسول جعفریان

امروز زمان تمرین وفاداری به امام زمان (عج) است

ساعت رسمی کشور کی عقب کشیده می شود؟

آیین کهن تعزیه خوانی در گناباد برگزار شد

دل های ماتم زده در ظهرعاشورایی

سیلاب شاهرود مفقودی نداشته است

هر ساله تصادفات محور ملکشاهی ده ها نفر قربانی می گیرد مردم ملکشاهی محروم از آب شرب کوچ اجباری مردم به ایلام برای زندگی

شور و شعور حسینی در استان بوشهر

تاکید رییس مجلس عراق بر انتخاب دولت آینده به دور از تاثیرگذاری خارجی

مدیران نباید با توصیه انتخاب شوند

ایلان ماسک: اگر از من بخواهند، ساخت سلاح فضایی را کلید می زنم

عزاداری حسینی به چهار زبان در لندن/ حضور شیخ عیسی قاسم+عکس

شاه بیت دسته زینبیه اعظم زنجان اعلام شد

سوگ مردم بیجار در غم عاشورای حسینی+ عکس

بیش از 2500 هیات مذهبی در مشهد

روز عاشورا بر اهل بیت (ع) چه گذشت؟

ایران خواستار محکومیت تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی سازمان ملل شد

یک ماشین رأی گیری در آمریکا در ملأ عام هک شد!

از دادن غذای نذری به مسلمانها معذوریم! +عکس

نیما کرمی در هیئت بنی فاطمه +عکس

غزل شماره 168 حافظ: گداخت جان که شود کار دل تمام و نشد

غزل شماره 167 حافظ: ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد

غزل شماره 166 حافظ: روز هجران و شب فرقت یار آخر شد

غزل شماره 165 حافظ: مرا مهر سیه چشمان ز سر بیرون نخواهد شد

غزل شماره 164 حافظ: نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد

غزل شماره 163 حافظ: گل بی رخ یار خوش نباشد

غزل شماره 162 حافظ: خوش آمد گل وز آن خوشتر نباشد

برنامه های رییس جمهور در سازمان ملل

عزاداری سیاسی از زمان دولت هاشمی باب شد/ انتقادهای مداحان از شخص به جریان تغییر کرده است

برپایی تجمع عاشوراییان در بوشهر

برگزاری مراسم عزاداری روز عاشورا در ضاحیه بیروت

برگزاری مراسم عزاداری حسینی در پایتخت اسپانیا

ساعت رسمی کشور فردا شب یک ساعت به عقب کشیده می شود

ما و حسین (ع)

حسینیه فارس/ عزاداری عاشورای حسینی در استان ها

ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به عقب کشیده می شود

فارس گزارش می دهد سوگواری سراسری در عاشورای حسینی/ مسجدجامع خرمشهر، میزبان ویژه است

شور عاشورا در جنوب شرق آسیا

حضور گردشگران خارجی در آیین های عاشورایی +آلبوم

آماده پاسخگویی به هر تهدیدی حتی خارج از مرزهای کشور هستیم

خرم: می خواهند از دیدارهای ظریف و کری پیراهن عثمان درست کنند/ همه فهمیده اند FATF یک نهاد آمریکایی نیست/ حضور روحانی در جلسه شورای امنیت ضروری است

هر آنچه درباره قرض الحسنه باید بدانیم

مداح بنز سوار +عکس

غزل شماره 161 حافظ: کی شعر تر انگیزد خاطر که حزین باشد

غزل شماره 160 حافظ: خوش است خلوت اگر یار یار من باشد

غزل شماره 158 حافظ: من و انکار شراب این چه حکایت باشد

غزل شماره 157 حافظ: هر که را با خط سبزت سر سودا باشد

غزل شماره 156 حافظ: به حسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسد

غزل شماره 155 حافظ: اگر روم ز پی اش فتنه ها برانگیزد

غزل شماره 154 حافظ: راهی بزن که آهی بر ساز آن توان زد

غزل شماره 153 حافظ: سحر چون خسرو خاور علم بر کوهساران زد

غزل شماره 154 حافظ: در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد

چهارمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

غزل شماره 144 حافظ: به سر جام جم آن گه نظر توانی کرد

غزل شماره 142 حافظ: دوستان دختر رز توبه ز مستوری کرد

غزل شماره 141 حافظ: دیدی ای دل که غم عشق دگربار چه کرد

غزل شماره 140 حافظ: دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد

غزل شماره 139 حافظ: رو بر رهش نهادم و بر من گذر نکرد

غزل شماره 138 حافظ: یاد باد آن که ز ما وقت سفر یاد نکرد

غزل شماره 137 حافظ: دل از من برد و روی از من نهان کرد

غزل شماره 136 حافظ: دست در حلقه آن زلف دوتا نتوان کرد

غزل شماره 135 حافظ: چو باد عزم سر کوی یار خواهم کرد

غزل شماره 134 حافظ: بلبلی خون دلی خورد و گلی حاصل کرد

غزل شماره 133 حافظ: صوفی نهاد دام و سر حقه باز کرد

ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب کشیده می شود

فارس از قدمت سوگواری محرم در همدان گزارش می دهد «صفویه» علمدار عزای حسین در همدان/ «جولان»، قدیمی ترین هیأت مذهبی

روضه «محمود کریمی» در ظهر روز عاشورا + فیلم

در عاشورای حسینی؛ کربلا شاهد حضور میلیون ها دلداده امام حسین(ع) است

ضرورت توجه جامعه جهانی به حقیقت تحولات یمن

ایران یکپارچه در عزای سیدالشهدا(ع) به سوگ نشست

هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت مداری

مداحی میثم مطیعی در حسینیه امام خمینی (ره)

ساعت رسمی به عقب برمی گردد

آیین سنتی شاه حسین گویان در آستارا برگزار شد

ماه محرم انسجام شیعه و سنی را در آستارا تقویت کرد

اشکی که باید به معرفت بدل شود

عاشورای حسینی در مازندران

اجتماع بزرگ عاشوراییان در سومین حرم اهل بیت (ع)

جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی

جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی