مطالب مرتبط:
جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی
قالیباف: خبر معاون اولی من در دولت روحانی کذب بود /هیچ وقت در شهرداری سیاسی کاری نکردم /بعد از انقلاب یک ادبیات در دایره قدرت در سطح بالا حاکم شده است /برای کسب قدرت حاضر نبودم هر کاری انجام دهم /جلسه هفتگی من با رییسی صحت ندارد
با حفظ سمت معاون اولی صورت می گیرد جهانگیری گزینه احتمالی سخنگویی دولت
واکنش قالیباف به معاون اولی روحانی
طلسم دیدار امیدی ها با روحانی شکست /جهانگیری حلقه وصل دولت و حامیانش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 08:002018-08-18سياسي

جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی


تهران- ایرنا- برآیند معاونت اولی اسحاق جهانگیری در دولت یازدهم و امتداد آن در دوره کنونی، ارتقا و بازگشت عالی ترین مسوولیت اجرایی پس از رییس جمهوری، - به جایگاه واقعی خود بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، از زمان پیروزی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد 92 تا زمان تشکیل دولت در میانه مردادماه، گمانه زنی های گوناگونی پیرامون انتخاب وی برای معاونت اولی صورت گرفت.

ویژگی های مقطع آغاز به کار دولت یازدهم که مهمترین آن نابسامانی های شدید اقتصادی، حاشیه گزینی نخبگان و گروه های سیاسی شناسنامه دار، گسترش معضلات مدنی و فرهنگی، افزایش تنگناهای سیاست خارجی و فشار تحریم ها بین المللی بود، سبب شد تا انتخاب های روحانی با حساسیت زیادی از سوی ناظران و جامعه دنبال شود.

طی ماه های منتهی به تشکیل دولت یازدهم گزینه های متعددی به عنوان چهره های محتمل برای معاون اولی مطرح می شد؛ از محمد شریعتمداری مشاور روحانی و وزیر بازرگانی خاتمی و محمد فروزنده وزیر دفاع دولت دوم سازندگی تا محمدباقر قالیباف شهردار تهران که اصلی ترین رقیب روحانی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری محسوب می شد.

در کنار این نام ها محمدعلی نجفی ، محمد نهاوندیان ، محمدرضا عارف و .

هم به عنوان گزینه های معاون اولی مطرح می شدند.

روحانی سرانجام در میانه مردادماه 92، در حکمی اسحاق جهانگیری را به عنوان معاون اول خود برگزید؛ چهره ای که قرار بود در صورت خودداری آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از نامزدی انتخابات یازدهم، خود وارد میدان رقابت های سیاسی شود اما با ثبت نام مرحوم هاشمی، رسانه ها از انتخاب جهانگیری به ریاست ستاد انتخاباتی وی خبر دادند.

هر چند با رد صلاحیت هاشمی این ستاد مجالی برای ادامه کار نیافت.

** پله پله تا معاون اولیزمانی که قالیباف در جریان مناظرات انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری، نامزدی جهانگیری را زیر سوال برد، معاون اول اظهار داشت شما چطور این حق را برای خود قائل هستید که راجع به کاندیداتوری من که سابقه بیشتر و بهتری دارم اظهار نظر کنید.

من از دهستان شروع کردم، شهرستان بودم، استاندار بودم، وزیر بودم، معاون اول هستم و طبیعی است که اگر بخواهم به دنبال مسوولیت جدیدی باشم باید خود را در معرض نظر مردم قرار دهم.

چرا شما و دوستان تان آنقدر برآشفته اید؟ این جملات موجزترین معرفی بود که جهانگیری از کارنامه چهل ساله اجرایی خود ارایه داد.

وی در سال 58 و در حالی که تنها 21 سال داشت کار خود را از جهاد سازندگی روستاهای بم آغاز کرد.

کارنامه او در جهاد سازندگی جیرفت سبب شد تا مردم این شهر برای دو دوره وی را به عنوان نماینده خود در مجالس دوم و سوم راهی مجلس شورای اسلامی سازند.

جهانگیری در دولت دوم هاشمی، به استانداری اصفهان منصوب شد و همچنان که در یکی از برنامه های تبلیغاتی انتخابات دوازدهم در صدا و سیما عنوان داشت، توانست در کنار برنامه های توسعه ای اصفهان، با تدبیر از بروز چالش های سیاسی از جمله در مقطع مراجعت قائم مقام معزول رهبری به این استان جلوگیری کند.

جهانگیری همچنین در آستانه برگزاری انتخابات مجلس پنجم از چهره های تاثیرگذار در شکل گیری کارگزاران سازندگی بود که توانست به عنوان تشکلی نو در فضای سیاسی بین دو جناح چپ و راست قرار گیرد و اقلیتی موثر را در این مجلس تشکیل دهد.

جهانگیری در دولت اول اصلاحات وزارت معادن و فلزات را برعهده گرفت و در دولت دوم سیدمحمد خاتمی نیز این مسوولیت را با عنوان وزیر صنایع و معادن ادامه داد؛ دوره ای که با توجه به تحصیلات وی یعنی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مدیریت صنعتی، مدیریتی تخصصی را به انجام رساند.

** ارتقای دوباره معاونت اول ریاست جمهوریحضور چهره های شاخصی چون حسن حبیبی در جایگاه معاونت اول ریاست جمهوری و جایگاه وزین و مقبولیت وی در دستگاه اجرایی و نزد سایر قوا طی دوره دوازده ساله فعالیت موجب شد تا اهمیت این جایگاه به عنوان مسوولیت جایگزینِ نخست وزیری تثبیت شود.

در دوره دولت های نهم و دهم اما منصب دوم اجرایی کشور به واسطه منش سیاسی محمود احمدی نژاد دچار تحول شد تا جایی که پرویز داودی معاون اول دولت نهم دوره چهار ساله خود را به دلیل عدم هماهنگی کامل با احمدی نژاد به پایان نرساند و در هفته های پایانی جای خود را به اسفندیار رحیم مشایی داد.

احمدی نژاد پس از اوج گیری مخالفت ها با معاون اولی رحیم مشایی عنوان داشت که اختیارات معاونت اول رییس جمهوری از رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یعنی مقام پیشین رحیم مشایی کمتر است و معاونت اول رییس جمهوری فقط دستیار او است.

احمدی نژاد شهریورماه 88 در حکم خود، انجام امور اداره جلسات هیات وزیران در غیاب رییس جمهوری، امضای همه تصویب نامه ها، بخشنامه ها، مقررات و تصمیمات هیات وزیران، تنظیم تقاضاهای وزیران و دستگاه های اجرایی در مورد لوایح، تصویب نامه ها، آیین نامه ها و اساسنامه ها در هیات وزیران و تعیین اولویت آنها و نیز کلیه مکاتبات مربوط به انتصاب هایی که طبق قانون باید به تصویب هیئت وزیران برسد و همچنین ارجاع لوایح به کارگروه های دولت و پیگیری امور مرتبط با آنها را به عنوان وظایف و اختیارات رحیمی برشمرد اما این باعث نشد تا به معاون اول به چشم تکیه گاه اجرایی قابل اتکا بنگرد.

از دید ناظران، رویکرد ستایش آمیز و تاییدگرانه محمدرضا رحیمی در قبال شخصیت و تصمیمات احمدی نژاد سبب انتخاب و ماندگاری وی در سمت معاون اولی دولت دهم شد و این انتخاب عالی ترین جایگاه اجرایی کشور پس از رییس جمهوری را به واقع به سطح یک دستیار فروکاست.

از همین منظر، ناهمسازی احمدی نژاد با چهره هایی که نظراتی متفاوت با وی و حلقه پیرامونی اش داشته و شخصیت هایی به نسبت مستقل و برجسته محسوب می شدند، در انتخاب وی برای معاون اولی به ویژه در دولت دهم نمود یافت.

به همین خاطر این پرسش مطرح بود که آیا روحانی روند قبلی را ادامه می دهد از نخبه ای صاحب نام و چهره ای مطرح برای معاون اولی بهره خواهد برد؟انتخاب جهانگیری نشان داد که روحانی با اعتماد به نفس بالا روی یک مدیر اجرایی کارآمد و پرسابقه حساب کرده تا آنچنان که در نخستین حکم معاون اولی وی تصریح داشته رعایت اصول قانون مداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید را بر اساس شایستگی و سوابق طولانی خدمت موفق در مسئولیت های اجرایی و تقنینی در دستور کار قرار دهد.

** نقش شاخص جهانگیری در انتخابات 96ضرورت های حمایت از روحانی در برابر رقبایی که قصد داشتند با چالش کشیدن وی، ریاست دولت دوازدهم را از آن خود سازند و تشریح سیاست ها و دستاوردهای دولت یازدهم در جریان تبلیغات انتخاباتی سبب شد تا با اصرار طیفی از حامیان رییس جمهوری به ویژه اصلاح طلبان، جهانگیری برای انتخابات اردیبهشت ماه 96 اعلام نامزدی کند؛ تدبیری که به مذاق مخالفان روحانی خوش نیامد و شایعاتی مبنی بر نارضایتی وی از نامزدی جهانگیری به راه افتاد.

جهانگیری به عنوان نامزد اصلاح طلبان و چهره ای که رقبا وی را نامزد پوششی برای روحانی می خواندند، در سه مناظره تلویزیونی خوش درخشید و حمایتی جانانه را از کارنامه و سیاست های دولت به عمل آورد.

وی ضمن تشریح واقعیات و مختصات دوره ای که دولت یازدهم زمان امور اجرایی را برعهده گرفت، از دغدغه ها، چالش ها، موانع، دستاوردها و چشم اندازهای فعالیت دولت تدبیر و امید سخن گفت.

جهانگیری خود را نماینده جریانی دانست که سال ها از سوی برخی کانون های قدرت از مسوولیت ها برکنار داشته شده اند و اکنون اراده خود را بر پیمودن مسیری قرار داده اند که در انتخابات خردادماه 92 برگزیدند.

در حالی که برخی از باقی ماندن جهانگیری در گود رقابت ها و هماوردی سیاسی وی با رییس دولت یازدهم سخن می گفتند، معاون اول سه روز مانده به برگزاری انتخابات از نامزدی انصراف داد تا همه داشته های خود را مصروف تکرار پیروزی روحانی در 29 اردیبهشت 96 سازد.

** تلاش های ناکام برای فرسودن توان معاون اول دولتنقش برجسته جهانگیری در دفاع از دولت، جایگاه محوری وی در تصمیم سازی های اجرایی، مسوولیت هایی چون ریاست ستاد اقتصاد مقاومتی و در ادامه نقش تاثیرگذار او در فرایند رقابت های ریاست جمهوری سبب شد تا تلاش هایی به منظور فرسودن توان وی به کار افتد.

نقطه شروع این تلاش ها در دوره دوم معاون اولی، از ترویج شایعاتی مبنی بر بروز اختلاف نظر بین روحانی و جهانگیری در انتخاب اعضای کابینه کلید خورد.

از جمله برخی این گزاره را مطرح ساختند که احیای معاونت اقتصادی در دولت دوازدهم به معنای کاهش نقش جهانگیری در تصمیم گیری های اقتصادی خواهد بود.

این حاشیه سازی ها در برهه هایی چون زلزله آبان ماه پارسال استان کرمانشاه باز هم اوج گرفت تا جایی که جهانگیری به واسطه اظهاراتش در مورد کاستی های مسکن مهر هدف حملات لفظی کم سابقه ای قرار گرفت و حضورش در میان زلزله زدگان به دستمایه تخریب معاون اول مبدل شد.

در آخرین دور این مساعی مغرضانه، شایعه استعفای جهانگیری از معاون اول یا حتی برکناری عنقریب وی، هفته های نخست تابستان در برخی رسانه ها مطرح شد؛ گزاره ای که دو ماه قبل از آن و در بحبوحه افزایش بهای ارز پس از تعطیلات نوروزی نیز بر سر زبان ها افتاد اما زیر سایه اعلان نرخ ثابت دلار دولتی از زبان معاون اول که به دلار جهانگیری موسوم شد محو و مسکوت ماند.

در مجموع باید گفت یکی از مهمترین نقاط کارنامه عمل جهانگیری در دوره پنج ساله معاونت اولی از دید بسیاری از ناظران اعتلای دوباره عالی ترین مسوولیت اجرایی پس از رییس جمهوری است که به پشتوانه ای قابل اتکا برای مجموعه اجرایی کشور در پیشبرد امور جاری و همچنین موقعیت های حساس و استثنایی تبدیل شده است.


کلید واژه ها: جهانگیری - انتخاب - معاون - انتخابات - روحانی - ریاست جمهوری - دولت یازدهم - اسحاق جهانگیری - انتخابات یازدهم ریاست جمهوری - آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی - جمهوری - دولت - محمد - انتخابات ریاست جمهوری - اکبر هاشمی رفسنجانی - محمدباقر قالیباف - هاشمی - محمد شریعتمداری - دکتر حسن روحانی - کارنامه - قالیباف - ستاد انتخاباتی - هاشمی رفسنجانی - محمد نهاوندیان - نامزدی - وزیر - شهردار تهران - مشاور روحانی - محمدعلی نجفی - محمدرضا عارف

آخرین اخبار سرویس:
قانون جذب معلمان حق التدریس در دست انجام است

برپایی جشنواره ها به مناطق حاشیه ای کرمان امید می بخشد

قانون جذب معلمان حق التدریس در دست انجام است

ناگفته های استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، گروه های خودسر و کشف 2 بمب

سالگرد شهادت شهید طهرانی مقدم

تهران، در یک روز بارانی جمعه

آتشی که به فرشته مرگ مردم کالیفرنیا تبدیل شده است+فیلم

اجتماع مهدویون در تبریز

تصاویر/ نمایش خودروهای کلاسیک در اصفهان

سی و نهمین جلسه ماهانه هییت فرزندان شهدای اسلام

حکم شهردار جدید اوایل هفته آینده صادر می شود

نماز سیاسی - عبادی جمعه تهران به امامت آیت الله امامی کاشانی

امریکا رییس بنیاد گولن را دیپورت نموده به ترکیه تسلیم کرد

یک سوم جمعیت کشور از خشکی دریاچه ارومیه متاثر می شوند

بازداشت سه نفر در رابطه با پرونده تجاوز به نوجوانان شوشتری

بهره مندی نیروگاه از گاز طبیعی اولویت فرمانداری شازند است

عکسی عجیب از مرحوم هاشمی رفسنجانی

مقایسه مشاغل پردرآمد ایران و جهان

پردرآمدترین شغل ها در ایران و انگلیس و امریکا کدام شغل ها هستند؟

یک سوم جمعیت کشور از خشکی دریاچه ارومیه متاثر می شوند

انتقاد صریح آیت الله مصباح به شبهات مطرح شده از سوی برخی مسئولان

ناگفته های استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، گروه های خودسر و کشف 2 بمب

نماهنگ/ «موعود جمعه» جدیدترین اثر گروه محمدرسول الله(ص)

رکورد قیمت تابلویی که نقاشش هنوز زنده است شکسته شد

مدیران مسئولی که خیلی مسئول هستند.

مدیران مسئولی که خیلی مسئول هستند

کشف گور 3700 ساله زن باردار در مصر + عکس

وزیر امنیت سایبری ژاپن نمی تواند با رایانه کار کند

دستگیری 3 نفر در رابطه با پرونده تجاوز به نوجوانان شوشتری

جابجایی هتل رستوران پنج طبقه در رود یانگ تسه + فیلم

دانلود آهنگ جدید رضا یزدانی بنام کلافه

جزییات پرونده تجاوز در شوشتر

ناگفته های استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، گروه های خودسر و کشف 2 بمب

الجبیر: سیاسی کردن پرونده خاشقجی را نمی پذیریم

بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از حقوق کودکان در صحن مجلس

مصباح یزدی: بعضی با طرح رفراندم جدایی دین به دنبال حذف ولایت فقیه هستند

الیاس حضرتی، رییس کمیته اصلاح آیین نامه شورای عالی اصلاح طلبان شد

تاکید پتروشیمی جم بر حمایت از صنایع پایین دستی

دانشگاه امام صادق؛ همسر آیت الله مهدوی کنی و ماجرای ریاست آیت الله منتظری

جایگزین سوییفت از روسیه می آید

اتحادیه اروپا: تجارت و تبادلات مالی با ایران را حفظ می کنیم

جذب نیرو بدون آزمون در پتروشیمی جم و شرکتهای تابعه ممنوع شد

نامه مسیح بروجردی، نوه امام خمینی به آیت الله شبیری زنجانی: امیدوارم خاطر مبارک از این نامه ها مکدّر نباشد / این تجربه های تلخ، درس اخلاقی برای طلاب جوان و انقلابی است که بدانند در هنگام عصبانیت با آبروی حوزه و نهادهای با سابقه آن بازی نکنند

محسن هاشمی: شهردار جدید تا دو هفته آینده انتخاب می شود / امیدوام کارها به گونه ای پیش رود که نیازی به انتخاب سرپرست نداشته باشیم

نامه جمعی از طلاب حوزه به آیت الله یزدی: نامه شما تعجب عارف و عامی را به خود جلب نمود / روا نبود که به جهت ملاقاتی دوستانه بین حضرت آیت الله شبیری و برخی از شاگردان سال های گذشته شان، نامه ای با این ادبیات نگاشته شود

این دستور که «این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد» را فقط امام زمان می تواند به یک مرجع تقلید بگوید

نامه آیت الله عندلیب همدانی به آیت الله یزدی: از ادامه عضویت در جامعه مدرسین معذورم / نامه شما به آیت الله شبیری تردیدهایم را مرتفع کرد

حضور دسته های عزاداری در حرم امامین عسکریین (ع)+ تصاویر

عزاداری زائران حرم امیرالمومنین(ع) در شهادت امام حسن عسکری(ع)+تصاویر

انتقاد امام جمعه بندر آستارا از واگذاری راه آهن این شهر به مدت 25 سال به جمهوری آذربایجان

سی و هفتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی-قم

نامه ای محرمانه از مرحوم نوربخش که ربیعی بازگو کرد

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

اظهارات وزیر امور خارجه قابل چشم پوشی نیست

جد بزرگ رایانه ها

نباید در انجام وظایف افراط و تفریط و در برخورد با مجرمان زیاده روی شود

بدون تعارف با امام جمعه جوان سرپل ذهاب

شهردار جدید تهران واقعا می خواهد متخصصان خارجی را به کار بگیرد؟

پردرآمدترین شغل ها در ایران و انگلیس و امریکا کدام شغل ها هستند؟

استادحسین انصاریان: وقتی روی منبر می نشینی، تنها پروردگار را ببین

هرمزگان پیشتاز در عرصه مبارزه با قاچاق است

وزیر جدید برگزیت منصوب شد

تجدید بیعت طلاب با امام عصر(عج)

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجه اند

شریعتمداری: نوربخش هیچ گاه از سختی ها شکایت نکرد

یک سوم جمعیت کشور از خشکی دریاچه ارومیه متاثر می شوند

مخالفان ظریف، چرا از پولشویی و فساد اقتصادی حمایت می کنند؟

روایت خجسته از آسیب های روحی و روانی شدید به کارمندان گمرک/ افشاگری درباره کشف تخلفی بزرگ

نکاتی درباره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات

هرمزگان پیشتاز در عرصه مبارزه با قاچاق است

جزییات پرونده شهردار سابق چمران ماهشهر تشریح شد

دستیار سابق کی روش ماجرای شکایتش را رد کرد

پیکر مرحوم نوربخش در حرم عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده شد

طرح دغدغه ها و مطالبات اصحاب فرهنگ و هنر فاروج با نماینده مجلس

وجود حضرت ولی عصر( عج)، عصاره همه انبیاء الهی

استاد انصاریان: وقتی روی منبر می نشینی، تنها پروردگار را ببین

کدام عامل مانع بلندتری بر سر راه کسب و کار ایرانیان است؛ تحریم های ترامپ یا فساد مسئولین؟

اسکان اضطراری 710 نفر در چهارمحال و بختیاری

کشور را متهم به پولشویی می کنند/پول دهندگان به اخلالگران ارزی محاکمه شوند

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

در نشست اپلیکیشن های پیام رسان های پرداختی مطرح شد: رقابت با مدل های خارجی می توانست باعث پیشرفت شود

معرفی 5 رنگ رژ لب برای پوست روشن

پیکر مرحوم نوربخش در حرم عبدالعظیم(ع) به خاک سپرده شد

پیکر نوربخش در شهرری آرام گرفت

جلسه شورای اقامه نماز شرکت گاز استان کردستان برگزارشد

بر سر پیمان می مانیم

انقلاب اسلامی؛ محاسبات آمریکایی ها در شکست مسلمانان را ناکام گذاشته است

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

ویدئو / تشییع پیکر رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

قطع ارتباط بین حوزه و جامعه خواسته دشمنان است

سایه استیضاح بر سر خانم نخست وزیر

شنبه های انقلاب به ایستگاه «سرود و موسیقی» رسید

وقوع طوفانی شدید در هند+فیلم

تقدیر امام جمعه پاسارگاد از برخورد با مفسدان اقتصادی

دادگاه در دعوای حقوقی شبکه سی ان ان و ترامپ به سود سی ان ان رای داد

یادواره های شهدا در ملایر و کبودراهنگ

همایش گرامیداشت دهه وقف در شیروان برگزار شد

جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) در ژاپن برگزار شد+ تصاویر

مدیران مسئولی که خیلی مسئول هستند

گذر از سنت به مدرنیته؛ عامل مطالعه اندک

جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی

جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی