مطالب مرتبط:
تهدید تحریم ها را به فرصت تبدیل خواهیم کرد
تحدید دریای خزر، تهدید یا فرصت؟
نماز جمعه بهترین فرصت برای نمایش وحدت امت است
یوونتوس منتظر بهترین فرصت برای شکار مارسلو از رئال
باید مشخص شود در چه سالی خوزستانِ بدونِ گردوغبار را خواهیم دید چهل سالگی انقلاب، بهترین فرصت برای ارزیابی مسیر پیموده شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 00:122018-08-17سياسي

اژدهای هفت سر فساد باید نابود شود/امروز بهترین فرصت برای نابودی بدترین تهدید ملت


شاید بتوان گفت مهم ترین اقدامی که طی سال های اخیر در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی شده است، نامه اخیر رییس قوه قضاییه در تاریخ 20 مرداد 97 و استجازه از رهبر انقلاب برای برخورد قاطع و سریع با مفسدان اقتصادی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ، همه بدانند، همه بفهمند بناست با مفسد بدون رعایت هیچ ملاحظه ای برخورد قاطع صورت بگیرد ؛ این یکی از کلیدی ترین بخش های سخنرانی اخیر رهبر انقلاب درباره مفاسد اقتصادی است که در دیدار اقشار مختلف مردم مطرح شد.

رهبر انقلاب این موضوع را با اشاره به نامه اخیر آیت الله آملی لاریجانی، رییس دستگاه قضا به ایشان درباره کسب برخی مجوزها در برخورد با مفسدان اقتصادی مطرح کردند.

نگارش این نامه و موافقت رهبر انقلاب و توضیحات اخیر ایشان درباره این موضوع حکایت از این دارد که عزم مبارزه با فساد اقتصادی جدی تر از همیشه است.

لزوم برخورد علنی با فساد و مفسد رهبر انقلاب همچنین بر علنی کردن مبارزه با فساد اقتصادی هم تاکید دارند و علت آن را نیز مخالفت هایی می دانند که در این حوزه انجام می شود.

ایشان در همین دیدار با اشاره به این موضوع فرمودند: خب! حالا چرا این را ما علنی می گوییم و اصرار می کنیم؟ برای خاطر اینکه تجربه نشان داده وقتی با فساد و با مفسد، مواجهه و مقابله صورت می گیرد، جیغ و دادهایی از گوشه و کنار بلند می شود .

اما یکی از موارد مهم دیگری که رهبر انقلاب در همین سخنرانی اخیر بر آن اشاره کردند، تاکید و تمرکز چند ساله بر موضوع مبارزه با فساد بوده است.

به عبارت دقیق تر، بحث برخورد با فساد صرفاً به همین چند سال اخیر ختم نشده و موضوعی است که طی همه این سال های گذشته از سوی رهبر انقلاب مورد تاکید و البته هشدار قرار گرفته است.

اگر چه جنس تاکیدات رهبر انقلاب در 3-2 سال اخیر متفاوت بوده و نسبت به تذکرات سال های پیشین در باب مبارزه با فساد هشدارگونه تر است، اما مروری بر بیانات ایشان در دوره های مختلف حاکی از این است که رهبر انقلاب همواره بر موضوع فساد اقتصادی حساسیت ویژه داشته اند.

امر رهبری که همچنان بر طاق غفلت خاک می خورد ایشان در این سخنرانی به نامه خود به سران 3 قوه در دهم اردیبهشت 1380 که در ادبیات عمومی به فرمان 8 ماده ای معروف است و بر تاکید چند ساله خود بر بحث مبارزه با فساد اشاره کردند.

رهبر انقلاب در این باره فرمودند: من 12-10 سال قبل از این یک نامه ای نوشتم به سران 3 قوه درباره فساد؛ آنجا گفتم که این یک- قریب به این مضمون؛ در مدارک و مانند اینها موجود است- اژدهای هفت سر است؛ فساد این جوری است، یک سرش را زدی، چند سر دیگر دارد که بالا می آیند؛ باید به طور کامل با آن مواجهه شود .

برای بسط بهتر موضوع و اهمیت مساله مبارزه با فساد مروری بر مهم ترین بخش های فرمان 8 ماده ای و همچنین بخش هایی از بیانات رهبر انقلاب طی سالیان گذشته درباره ضرورت مبارزه با مفساد اقتصادی ضروری به نظر می رسد.

فرمان 8 ماده ای رهبر انقلاب را باید یکی از کلیدی ترین اقدامات ایشان در بحث مبارزه با فساد عنوان کرد.

دستوری اکید و جامع اما عزمی تعارفی و شعاری نگاهی به بندها، دستورات و توصیه های رهبر معظم انقلاب: واقعاً فساد مثل موریانه است؛ نگذارید که فساد و رشوه و پارتی بازی و اسراف و تجمل و خرج های زیادی و مانند اینها، در دستگاه تان نفوذ کند.

مطرح در این نامه، این نگاه را در ذهن تداعی می کند که گویی این موارد در همین سال های اخیر نگارش شده است.

تمام موارد ناظر به شرایط روز است و در حقیقت یک سند دقیق برای مبارزه با فساد محسوب می شود.

این مساله البته حاوی یک نکته مهم دیگری نیز هست؛ اینکه ریشه ها و مبانی شکل گیری فساد در همه دوره ها ثابت است و از یک سری قواعد مشخص پیروی می کند.

در بخشی از نامه رهبر انقلاب در سال 1380 به سران 3 قوه آمده است: خشکانیدن ریشه فساد مالی و اقتصادی و عمل قاطع و گره گشا در این باره، مستلزم اقدام همه جانبه به وسیله قوای سه گانه مخصوصاً 2 قوه مجریه و قضاییه است.

نامه ای در 17 سال پیش اما برای امروز! توجه به مواردی در فرمان 8 ماده ای رهبر انقلاب که ناظر به برخی موارد مطرح در شرایط فعلی نیز هست بسیار قابل تامل است.

در بخشی از بند نخست فرمان 8 ماده ای رهبر انقلاب آمده است: با آغاز مبارزه جدی با فساد اقتصادی و مالی، یقیناً زمزمه ها و بتدریج فریادها و نعره های مخالفت با آن بلند خواهد شد.

این مخالفت ها عمدتاً از سوی کسانی خواهد بود که از این اقدام بزرگ متضرر می شوند و طبیعی است بددلانی که با سعادت ملت و کشور مخالفند یا ساده دلانی که از القائات آنان تأثیر پذیرفته اند با آنان همصدا شوند.

این مخالفت ها نباید در عزم راسخ شما تردید بیفکند.

همان طور که در ابتدای گزارش نیز اشاره شد، فریادها و مخالفت ها در جریان برخورد با فساد از جمله موضوعاتی است که رهبر انقلاب از 17 سال پیش تا امروز آن را مطرح کرده و درباره دقت نظر در مواجهه با آن نیز تاکیداتی داشته اند.

این موضوع در دیدار اخیر رهبر انقلاب نیز مطرح و برای مقابله با آن نیز تاکید شد که باید علنی و بلند تاکید شود که بناست با فساد اقتصادی مبارزه شود.

مصادیق این موضوع را می توان در نمونه هایی از برخورد دستگاه قضا با دانه درشت های اقتصادی بخوبی مشاهده کرد.

قطار شدن برخی روزنامه ها در همین سال های اخیر برای دفاع و تطهیر برخی مفسدان اقتصادی تاییدی بر این موضوع است، لذا این اصل باید به صورت ویژه مورد توجه دستگاه قضا قرار گیرد.

مبارزه با مفسدان امنیت بخش فعالان اقتصادی استبند دوم این فرمان نیز قابل تامل است؛ در این بند آمده است: ممکن است کسانی به خطا تصور کنند که مبارزه با مفسدان و سوءاستفاده کنندگان از ثروت های ملی، موجب ناامنی اقتصادی و فرار سرمایه ها است.

به این اشخاص تفهیم کنید که به عکس، این مبارزه موجب امنیت فضای اقتصادی و اطمینان کسانی است که می خواهند فعالیت سالم اقتصادی داشته باشند.

تولیدکنندگان این کشور، خود نخستین قربانیان فساد مالی و اقتصاد ناسالم اند .

مروری بر این بند که در سال 1380 مطرح شده یکی از مواضع اخیر وزیر اطلاعات درباره برخورد با مفسدان اقتصادی را تداعی می کند که البته مورد تذکر و هشدار رهبر انقلاب نیز قرار گرفت.

این یعنی مواضع رهبر انقلاب در برخورد با فساد و مفاسد اقتصادی طی سال های مختلف همواره بر اصول و قواعد منسجمی استوار بوده است.

اما همان طور که اشاره شد مواضع و بیانات رهبر انقلاب درباره برخورد با مفاسد اقتصادی طی سال های مختلف استمرار داشته و تنها به همین فرمان 8 ماده ای نیز ختم نمی شود.

گزیده هایی از بیانات ایشان در سال های مختلف درباره مبارزه با فساد و برخورد با مفاسد اقتصادی در ادامه می آید.

حمایت قاطع رهبری از مبارزه با فساد و مفسدانبیانات در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی 22/2/1382: بنده با مفاسد میانه ای ندارم و نسبت به آن اغماض نمی کنم.

بیانات در جلسه پرسش و پاسخ حضرت آیت الله خامنه ای شرط اصلی مقابله با فساد اقتصادی دانستند و افزودند: در چنین شرایطی، کسب ثروت با ابتکار و پشتکار، مباح و مورد تأیید نظام است .

دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی 22/2/1382: اگر من کسی را منصوب کرده باشم و بعد در او عیبی از قبیل همین مفاسد اقتصادی ببینم، بدون تردید با او مماشات نمی کنم و او را کنار می گذارم- مثل نمایندگی هایی که هستند و بعضی سمت های معروف- منتها معلوم نیست آنچه درباره آن شخص گفته شده، حقیقت داشته باشد.

نسبت به برخی افراد حرف هایی می زنند که من هم آن حرف ها را شنیده ام و از نزدیک می دانم که خلاف است و درست نیست؛ ممکن است این هم از آن قبیل باشد.

به هر حال بنده فساد را در کسی که با حکم من منصوب شده و می توانم او را از آن کار برکنار کنم، تحمل نمی کنم.

مخاطب اول رهبری در مبارزه با مفسدان، دولت استبیانات در دیدار رییس جمهور و اعضای هیأت دولت 5/6/1382: به نظرم سال گذشته بود که در جلسه ای با شما دوستان دولت یا جلسه دیگری گفتم که به اعتقاد من مرکزی که باید مبارزه با مفاسد اقتصادی را دنبال کند، دولت است و قوه قضاییه در مرحله آخر قرار می گیرد.

باید دولت سینه سپر کند و به میدان بیاید و مبارزه با مفاسد اقتصادی را به جد بخواهد.

آنجایی که لایحه می خواهد، تنظیم کند و بلافاصله به مجلس بدهد و از مجلس مطالبه کند.

وقتی لایحه می آید به شکل قانون می شود، به دقت اجرا کند.

آنجایی که محتاج قانون نیست، بخشنامه های گوناگون و تصویب نامه های دولت کفایت می کند.

بالاخره به جد دنبال کند؛ باید این مسأله را جدی بگیریم.

بیانات در دیدار با مسؤولان قضایی کشور 5/4/1387: مفاسد اقتصادی علاوه بر اینکه مانع از سرمایه گذاری سالم اقتصادی در جامعه می شود، زمینه ساز رواج مفاسد فرهنگی و اخلاقی نیز خواهد بود.

مطالبه 7 سال پیش از سران قوا برای مبارزه جدی و قاطعانه با مفاسد اقتصادی همچنان به روز است.

لزوم سرعت و قاطعیت در برخورد با مفسدانبیانات در دیدار مسؤولان قضایی کشور 5/4/1387: بنده در پرونده های مفاسد اقتصادی معتقد به جنجال و هیاهو نیستم، لیکن معتقد به سرعت و قاطعیت در کار هستم.

سرعت غیر از عجله است؛ سرعت عمل با شتابزدگی و عجله تفاوت می کند.

این پرونده هایی که مورد توجه مردم است- که من حالا اشاره ای در اهمیت این مساله عرض خواهم کرد - بالخصوص و در عموم پرونده ها، مساله اطاله دادرسی بایستی مورد توجه قرار بگیرد، البته در گزارش هایی که داده شده، خوشبختانه این هم هست که از طول مدت گردش کار پرونده مقداری کم شده است، لیکن این با آنچه که باید مقایسه شود، نه با آنچه که بوده ، تا ببینیم ما در کجا هستیم و چقدر دیگر باید کار کنیم تا بتوانیم به آن نقطه مطلوب برسیم.

یک نکته دیگری که از اولویت هاست، بنده سفارش کردم، یادداشت کردم و فرستادم، مساله اتقان احکام و نقض های مکرر است که من سال گذشته هم در اینجا، در همین جلسه این را مطرح کردم.

احکام دادگاه های بدوی- چه در دادگاه های تجدید نظر، چه در دیوان عالی- نقض شدنش باید به حداقل برسد؛ یعنی اتقان احکام جوری باشد که این احکام کمتر قابل نقض باشد.

اگر ما دیدیم درصد غیر قابل قبولی از این احکام نقض می شود، باید بدانیم اینجا نقطه اشکال است.

این هم جزو اولویت هاست.

نتیجه مبارزه با مفسدان اقتصادی، بهبود فرهنگ استبیانات در دیدار مسؤولان قضایی کشور 5/4/1387: آن چیزی که من بالخصوص روی آن امروز مناسب می دانم در کنار مطالبی که گفتم، تکیه کنم، مساله تعقیب مفاسد اقتصادی است.

مفاسد اقتصادی را صرفاً به عنوان یک کار خلاف نباید در کشور در نظر گرفت.

مفاسد اقتصادی، مفاسد فرهنگی را هم با خود می آورد، مفاسد اخلاقی را هم می آورد.

بیانات در رهبر معظم انقلاب: حرف زدن راجع به فساد که فایده ای ندارد؛ با دزد دزد گفتن، دزد از دزدی دست برنمی دارد؛ باید رفت، وارد شد.

مسؤولان کشور، روزنامه که نیستند که راجع به فساد حرف می زنند.

حرم امام رضا علیه السلام 1/1/1388: یکی از مصداق های عدالت، مبارزه با فساد مالی و اقتصادی است که بایستی جدی گرفته شود.

کسانی که بخواهند این کارهای بزرگ را چه در زمینه پیشرفت، چه در زمینه عدالت انجام دهند، باید مدیرانی باشند که به این چیزها معتقد باشند؛ حقیقتا عقیده داشته باشند که باید عدالت برقرار شود، باید با فساد مبارزه شود.

مروری بر مواضع رهبر انقلاب از سال92 به بعد همان طور که در ابتدای این گزارش اشاره شد، تاکیدات رهبر انقلاب درباره برخورد با مفاسد اقتصادی طی چند سال اخیر بویژه یکی دو سال اخیر صریح تر شده است.

بررسی بیانات رهبر انقلاب نشان می دهد ایشان از همان ماه های ابتدایی روی کار آمدن دولت یازدهم در سال 92 بر موضوع فسادستیزی تاکید داشته اند؟.

در همین رابطه ایشان در تاریخ 6 شهریور 1392 در دیدار رییس جمهور و اعضای هیات دولت در بخشی از سخنان خود فرمودند: شما باید مراقب باشید، شما باید چشم بصیر بینای خودتان را بر سرتاسر این دستگاهی که زیر اشراف شماست و تحت مدیریت شماست، آنچنان بگسترانید که نگذارید در یک گوشه ای ناسلامتی اقتصادی به وجود بیاید و این وسوسه ها کارگر بشود.

حتی قبل از آنکه دستگاه های نظارتی وارد شوند؛ خب! ما دستگاه های نظارتی در کشور داریم، آنها وظیفه ای دارند؛ چه آنچه مربوط به مجلس است، چه آنچه مربوط به قوه قضاییه است، چه آنچه مربوط به خود قوه مجریه است- مثل بازرسی های قوه مجریه- لکن قبل از آنکه نوبت به آنها برسد، خود مدیر دستگاه مراقب سلامت [آن ] باشد و این احتیاج دارد به نگاه دائم؛ غفلت نباید کرد.

بنده گاهی برای این دوستان و مدیرانی که با اینها می نشینیم صحبت می کنیم، مثال می زنم، می گویم مثل این نورافکن هایی که ملاحظه کرده اید در بعضی از قلعه ها و مانند اینها یک نورافکنی دائم دارد همین طور دور می زند، این نورافکن نگاه شما باید دائم دور بزند؛ یعنی هیچ راه نفوذی وجود نداشته باشد؛ دائم باید نگاه کنیم، مراقبت کنیم.

فساد منشاء نابودی همه چیز است واقعاً فساد مثل موریانه است؛ نگذارید که فساد و رشوه و پارتی بازی و اسراف و تجمل و خرج های زیادی و مانند اینها، در دستگاه تان نفوذ کند.

بخشی از این علاجی که در زمینه مسائل اقتصادی آقای دکتر روحانی اشاره کردند، در همین صرفه جویی ها و مبارزه با فسادها تأمین شدنی است؛ گاهی اوقات یک خرج های زیاد، بیخود، بیجا- حالا آنجایی که غیرحرام است اما زائد است؛ شاید زائد هم به یک معنا حرام باشد اما بالاخره با آن صراحت حرام نیست اما خرج زائدی است- جلویش باید گرفته شود.

و می توان از این طریق کارهای بزرگ و زیادی کرد.

واقعاً در دستگاه های اجرایی، اکثریت کارکنان، کارکنان زحمتکش و پاک و سالمند؛ [ اما] وقتی که یک مورد، 2 مورد، 10 مورد انسان های ناپاک و ناسالم در یک دستگاهی حضور پیدا می کنند، مثل میکروب، مثل موریانه آنجا فعالیت می کنند، زحمات این مجموعه خدمتگار و زحمتکش واقعاً ضایع می شود، و هم بدنام می شوند و هم زحمات شان از بین می رود؛ [فساد] محیط اطمینان را از بین می برد.

گفتاردرمانی فایده ای ندارد رهبر انقلاب 6 ماه بعد نیز در تاریخ 20 اسفند 92 در حضور جمعی از مسؤولان دستگاه های مختلف، فعالان اقتصادی و مدیران مراکز علمی و رسانه ای و نظارتی به موضوعات مهمی درباره برخورد با مفاسد اقتصادی اشاره کردند.

2 موضوع مهمی که ایشان در این دیدار مورد تاکید قرار دادند شفاف سازی و پرهیز از گفتاردرمانی صرف در برخورد با فساد بود.

رهبر انقلاب در بخشی از این جلسه فرمودند: اگر می خواهیم مردم در صحنه اقتصاد باشند، باید صحنه اقتصادی امنیت داشته باشد؛ اگر امنیت را می خواهیم، بایستی دست مفسد و سوءاستفاده چی و دورزننده قانون محمود علوی، وزیر اطلاعات 16 تیرماه در جلسه شورای اداری استان لرستان در سخنان خود گفته بود نباید با متخلفان برخورد قهرآمیز (تند) شود، بلکه باید با توجیه و راهنمایی از انحراف آنها جلوگیری کرد.

در واکنش به این اظهار نظر رهبر معظم انقلاب به وزیر اطلاعات هشدار دادند که این بیانات به ضرر وزارت اطلاعات و نیز به ضرر اقتصاد ملی است.

و شکننده قانون بسته شود؛ مبارزه با فساد این است .

ایشان در این دیدار همچنین تاکید کردند: لازمه فعالیت سالم و پرتحرک اقتصادی، امنیت است و لازمه امنیت اقتصادی نیز برخورد با مفسدان اقتصادی و افرادی است که قانون را دور می زنند .

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه بیانات خود در این دیدار، شفاف سازی را شرط اصلی مقابله با فساد اقتصادی دانستند و افزودند: باید فضای رقابتی و باثبات اقتصادی به وجود آید، زیرا در چنین فضای سالمی، فعال اقتصادی احساس امنیت خواهد کرد، ضمن اینکه در چنین شرایطی، کسب ثروت با ابتکار و پشتکار، مباح و مورد تأیید نظام است .

ایشان با اشاره به اعلام آمادگی 3 قوه برای مقابله با فساد اقتصادی، تأکید کردند: در این موضوع، گفتن صرف کافی نیست و همه مسؤولان اجرایی، قضایی و قوه مقننه در این خصوص مسؤول هستند .

بیانات در حرم رضوی در سال 93 رهبر انقلاب در بیانات نوروزی خود در سال 93 در حرم مطهر رضوی نیز بار دیگر بر مساله برخورد با مفاسد اقتصادی تاکید می کنند.

در بخشی از بیانات ایشان آمده است: این اقتصادی که به عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح می شود، مردم بنیاد است، یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده مردم، سرمایه مردم، حضور مردم تحقق پیدا می کند اما دولتی نیست به این معنا نیست که دولت در قبال آن مسؤولیتی ندارد؛ چرا! دولت مسؤولیت برنامه ریزی، زمینه سازی، ظرفیت سازی، هدایت و کمک دارد.

کار اقتصادی و فعالیت اقتصادی دست مردم است، مال مردم است؛ اما دولت- به عنوان یک مسؤول عمومی- نظارت می کند، هدایت می کند، کمک می کند.

آن جایی که کسانی بخواهند سوء استفاده کنند و دست به فساد اقتصادی بزنند، جلوی آنها را می گیرد؛ آنجایی که کسانی احتیاج به کمک دارند، به آنها کمک می کند.

بنابراین آماده سازی شرایط، وظیفه دولت است؛ تسهیل می کند .

ادبیات صریح تر می شود اما بعد از گذشت بیش از یک سال از روی کار آمدن دولت یازدهم می توان بخوبی صراحت بیشتر بیانات ایشان درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی را مشاهده کرد.

نمونه این صراحت کلام را می توان در پاسخ رهبر انقلاب به نامه اسحاق جهانگیری در 17 آذر 93 درباره همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد ملاحظه کرد.

ایشان در پاسخ صرحتا گفتند برگزاری این همایش ها قرار است چه معجزه ای کند؟ رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه جهانگیری مبنی بر درخواست صدور پیام برای این همایش، نوشتند: نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه ای کند؟ مگر وضعیت برای شما مسؤولان 3 قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسؤولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی گیرد که نتیجه را همه به طور ملموس مشاهده کنند.

توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه ای بگیرند و اجرا کنند.

موفق باشید .

صراحت رهبر انقلاب در پاسخ به این نمونه بخوبی گویای این مطلب است که راهکار، قانون و مسیر برای برخورد با مفاسد اقتصادی سال هاست که مشخص شده و برگزاری این همایش ها بدون اقدام عملی کارآیی خاصی ندارد.

با دزد دزد گفتن مشکل حل نمی شود رهبر انقلاب حدودا یک سال بعد در تاریخ 9 اردیبهشت 1394 در دیدار هزاران نفر از کارگران سراسر کشور بار دیگر به موضوع مبارزه با فساد اقتصادی اشاره کردند.

بیانات ایشان در این دیدار باز هم از عدم رضایت در موضوع مبارزه با فساد حکایت دارد.

در بخشی از سخنان ایشان در این دیدار آمده است: حالا اسم فساد زیاد آورده می شود.

حرف زدن راجع به فساد که فایده ای ندارد؛ با دزد دزد گفتن، دزد از دزدی دست برنمی دارد؛ باید رفت، وارد شد.

مسؤولان کشور، روزنامه که نیستند که راجع به فساد حرف می زنند.

هشداری که توجیه امنیتی برای عدم برخورد با فساد را کور کرد اما یکی از مهم ترین اقدامات رهبر انقلاب درباره از بین بردن همه موانع برخورد با فساد را باید در تذکر اخیر ایشان به وزیر اطلاعات نسبت به اظهار نظر او درباره مواجهه با متخلفان اقتصادی دید.

محمود علوی، وزیر اطلاعات 16 تیرماه در جلسه شورای اداری استان لرستان در سخنان خود گفته بود نباید با متخلفان برخورد قهرآمیز (تند) شود، بلکه باید با توجیه و راهنمایی از انحراف رهبر معظم انقلاب اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع در چارچوب قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی را به قوه قضاییه داده اند.

آنها جلوگیری کرد.

در واکنش به این اظهار نظر رهبر معظم انقلاب به وزیر اطلاعات هشدار دادند که این بیانات به ضرر وزارت اطلاعات و نیز به ضرر اقتصاد ملی است.

همان طور که در این گزارش نیز مرور شد، رهبر انقلاب امنیت سرمایه گذاری را در گرو برخورد با مفسدان اقتصادی می دانند و در چند نوبت نیز به این موضوع اشاره کرده اند، لذا تذکر ایشان به وزیر اطلاعات که در نوع خود در همه دولت های گذشته بی سابقه بوده است، ناظر به همین هشدارهاست.

هشدار رهبر انقلاب به وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی نمونه دیگری است که صراحت بیشتر رهبر انقلاب از سال 92 به بعد در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی را نشان می دهد.

ورود جنجالی، کلیدواژه مهم اما یکی از موضوعات قابل توجه دیگر اینکه نوع واژگان رهبر انقلاب نیز در حوزه برخورد با مفاسد اقتصادی از سال 92 به بعد کمی متفاوت شده است.

رهبر انقلاب در تیتر 6 تیرماه 97 در دیدار رییس و مسؤولان قوه قضاییه عبارت "ورود جنجالی" را برای مواجهه با برخی پرونده های اقتصادی مطرح کردند.

به کار بردن این عبارت بخوبی از این موضوع حکایت می کند که لزوم برخورد با مفاسد اقتصادی طی سال های اخیر بسیار بیشتر شده است.

ایشان در بخشی از این دیدار می فرمایند: "یک مساله دیگر، مساله مبارزه با مفاسد است که به نظر من چیز مهمی است.

امروز خب! مساله اقتصاد، یک مساله اساسی در کشور است.

مخاطب اصلی در مدیریت اقتصاد کشور البته قوه مجریه است و در بخشی قوه مقننه؛ در این تردیدی نیست ولی قوه قضاییه هم می تواند نقش ایفا کند در جاهای مختلفی در مساله اقتصاد.

یکی از جاهایی که قوه قضاییه می تواند برای اصلاح اقتصاد کشور نقش ایفا کند، ایجاد امنیت فضای اقتصادی است؛ این کار قوه قضاییه است.

قوه قضاییه باید بتواند نوعی برخورد کند با مختل کننده امنیت که فضای کسب وکار مردم، فضای زندگی و معیشت مردم، یک فضای امنی باشد؛ این یکی از زمینه های کار قوه قضاییه برای اقتصاد کشور [است].

یک قلم دیگر از کارهایی که قوه قضاییه در زمینه مسائل اقتصاد می خواهد انجام بدهد، همین است؛ مبارزه با مفاسد اقتصادی و مفسدان اقتصادی.

قوه قضاییه در این زمینه به صورت واضح و گاهی حتی به صورت جنجالی وارد شود".

فصل جدید برخورد با مفاسد اقتصادی شاید بتوان گفت مهم ترین اقدامی که طی سال های اخیر در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی شده است، نامه اخیر رییس قوه قضاییه در تاریخ 20 مرداد 97 و استجازه از رهبر انقلاب برای برخورد قاطع و سریع با مفسدان اقتصادی است.

نگارش چنین نامه ای که در نوع خود بی سابقه بوده است بخوبی از وضعیت ویژه و متفاوت از همه سال ها و دهه های گذشته در حوزه مفاسد اقتصادی خبر می دهد.

رییس قوه قضاییه در این نامه با اشاره به جنگ اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران و انجام برخی جرائم از سوی عده ای از اخلالگران و مفسدان اقتصادی در این شرایط همسو با اهداف دشمنان، درخواست کرد اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع در چارچوب قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی داده شود.

در این نامه پیشنهاد شده است هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات اخلالگران و مفسدان اقتصادی ممنوع باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با این پیشنهادها موافقت و تأکید کردند مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد و در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم شود.

رهبر انقلاب در پاسخ به این نامه مرقوم فرمودند: با پیشنهاد موافقت می شود.

مقصود آن است که مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد.

در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمایید.


کلید واژه ها: رهبر انقلاب - اقتصادی - فساد - رهبر - مبارزه - فساد اقتصادی - مفسدان اقتصادی - مفاسد اقتصادی - سخنرانی - نامه - رییس دستگاه قضا - رییس قوه قضاییه - هشدار - دیدار - قوه قضاییه - صورت - سران - هایی - آیت الله - حساسیت - نابودی - متفاوت - ادبیات - بهترین - تاریخ - همیشه - تمرکز - گزارش - رهبری - معروف

آخرین اخبار سرویس:
اختلافات درونی عامل ضربه زدن به جامعه است

وظیفه رسانه فرونشاندن عطش خبری مخاطب است

کدخدایی: دولت و مجلس برای تعیین تکلیف سیاست های کلی انتخابات همت ویژه بکنند

قدردانی از برگزیدگان مستند تلویزیونی

پایان نهمین جشنواره یادمان ولایت در جیرفت

«افشانی رفت، گدا ها ماندند»

رسوم دارالخلافه

مظلومین و قاسمی از متهمان اصلی اخلال در نظام اقتصادی بودند

فرمانده و مسئولان نیروی انتظامی با رهبر انقلاب دیدار کردند

توزیع فضای سبز در سطح شهر اهواز متناسب نیست

3 شهردار و یک رویکرد

10 اقدام در 6 ماه

انتصاب معاون مراسم و تشریفات دفتر رییس جمهور

آیت الله جنتی: انسانیت در غرب به جاهلیت اولی برگشته/ مشکلات فقط با دست امام زمان حل می شود

دانشگاه پیام نور با سه دانشگاه پاکستان تفاهم نامه امضا کرد

لزوم شفاف سازی مفهوم تراریخت برای مردم

تقدیر از خدمات مدیران و کارشناسان مجرب بازنشسته کشور

هفته وحدت پیام آور صلح و همدلی است

آفت عدالت خواهی کاریکاتوری

ایجاد امید در دل مردم یکی از محوری ترین ماموریت ها در برنامه های چله انقلاب است

آیت الله نوری همدانی: مراکز تجاری باید در زمان نماز تعطیل شود

یک خبر کوتاه از مدرسه منصوریه شیراز

وحدت به جزء لاینفک سبک زندگی شیعه و سنی تبدیل شود

وداع با پیکر شهید «فرمانعلی قربانی» در قدس

قلعه های قرار و آرامش در آموزه های دینی

دستاوردهای 40 ساله انقلاب در معرض دید عموم قرار گیرد

هفته وحدت پیام آور صلح و همدلی است

رسانه های غربی واقعیت های آفریقا را بیان نمی کنند

روحانی از خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته کشور تقدیر کرد

30 درصد تولید علم کشور مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی است

تمامی ملزومات یک پزشک متخلف در رشت به نفع دولت ضبط شد

قدردانی روحانی از تلاش ها و خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته

محبت و اقتدار دو شیوه موثر در دعوت به نماز است

مردم جزو سرمایه های اصلی نظام و کشور هستند

روحانی از تلاش های مدیران و کارشناسان بازنشسته تقدیر کرد

روحانی از تلاش های مدیران و کارشناسان بازنشسته تقدیر کرد

در فضای مجازی، روابط عمومی ها یک پله از مخاطب جلوتر باشند

رح بازگشت 3200 میلیارد تومانی

عباس رضایی استاندار اصفهان شد

تقریظ رهبر انقلاب: دانستن مطالب این کتاب برای جوانان لازم است

امام جمعه ای که از جریمه شدن خوشحال شد+ جزییات کامل

از طرح اجتماع محور مبارزه با اعتیاد چه می دانید ؟

واکنش وزارت خارجه به شایعه خروج ایران از برجام: کذب است

یمن تنگه احد مسلمانان است

ارتش جمهوری اسلامی ولایتمدار و مردمی است

محسن رضایی: دشمن شماره یک ملت ایران، آمریکاست

بدون استفاده از برق، یک لامپ را برای همیشه روشن نگه دارید! + فیلم

نشست هم اندیشی نمایندگان احزاب اصولگرا، مستقل و معتدل استان قزوین

شیو ه های دعوت به نماز باید مبتنی بر رویکرد های قرآن باشد

رسانه بهترین وسیله برای مدیریت بحران است

روحانی از خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته کشور تقدیر کرد

ایران امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت و همبستگی نیاز دارد

برنامه های توسعه ای در فضای تعاملی و اعتدال پیش رفت

عباس رضایی با رای هیئت دولت استاندار اصفهان شد

استیضاح وزیر کشور در صورت عدم صدور حکم حناچی

فرقانی: وظیفه رسانه فرونشاندن عطش خبری مخاطب است

برنامه های توسعه ای در فضای تعاملی و اعتدال پیش رفت

روحانی از مدیران و کارشناسان مجرب بازنشسته کشور تقدیر کرد

وضعیت دینداری دانشجویان اُفت کرده است

انتصاب مدیران عامل جدید شرکت های پتروشیمی

بزرگترین مراسم مولودخوانی کشور در مسجد جامع سنندج برگزار شد

حسینی: فهرست حقوق های نمایندگان به سامانه اطلاعات حقوق کارکنان دولت ارائه شده است

پاسخ رییس مرکز مبارزه با پولشویی به یک ادعا

همه کارگران بازداشت شده هفت تپه آزاد شدند

چرا آدمی شبیه ترین چیز به ترازوست؟

یک عالمه فلاکت؛ 1.5 میلیون نفر در فلاکت کامل و 14 میلیون نفر در فقر +عکس

انسانیت در غرب به جاهلیت اولی برگشته/ مشکلات فقط با دست امام زمان حل می شود

بهره برداری از یک واحد مسکونی در بخش پره سر رضوانشهر/ اجرای 150 عنوان برنامه در رضوانشهر در هفته بسیج

تهیه کننده «دستپخت»، از مردم عذر خواهی کرد

گردهمایی علمای شیعه و سنی خراسان شمالی در رازوجرگلان

برگزاری انتخابات استانی موجب تقویت احزاب می شود

در میلاد پیامبر اکرم (ص)، حرم شاهچراغ (ع) غرق در شادی و سرور می شود

برگزاری محفل انس با قران در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

فرمانده نیروی انتظامی: امنیت پایدار در تمام نقاط کشور برقرار است

ایران بر روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

فروش 50 هزار پراید در 4 دقیقه!

پلاستیک ها جان یک نهنگ را گرفتند + فیلم

انقلاب اسلامی تمام مناسبات داخلی و خارجی را زیر و رو کرد

در دیدار «ظریف» و «جرمی هانت» صحبتی از فاجعه جنگ جهانی اول نشد

ارایه خدمات به روستاییان از افزایش مهاجرت آنان جلوگیری می کند

انتقال اسناد صورت جلسات انجمن شهر تهران به کتابخانه ملی

آخرین مهلت بهره مندی از بخشودگی جرایم رانندگی

باهنر: دندان رقابت با اصلاح طلبان را نکنده ایم/اقدام جالب یک امام جمعه/جنتی: اگر نیروی انتظامی نبود، براندازی در دی ماه 96 انجام می شد/حکم افشانی غیر قانونی اعلام شد

با بازداشت کارگران، مشکلات حل می‎شود؟

ایران بر روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

رایج ترین عوارض تلفون های هوشمند کدام ها اند؟

امسال 300 اقدام تروریستی کشف شد

استاد دانشگاه: ایران روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

تصاویر| جلسه علنی مجلس

روحانی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان را به مجلس فرستاد

تعامل بسیج و ناجا امنیت و آرامش کشور را به همراه دارد

فرصت 10 روزه قوه قضاییه به ظریف

شهرداد روحانی ارکستر سمفونیک تهران در تبریز اجرا می شود

در جلسه پیگیری کارگران شرکت هفت تپه چه گذشت؟

رونمایی از کتاب عقاب کردستان در نیشابور

رفتارهای محفلی باید به کارکردهای ویژه حزبی تبدیل شود

در گذشت پدر دوچرخه سواری آذربایجان

بهنام کامرانی تم جهان هنرمند را گسترش می دهد

«شاهینِ برآفتاب» به پرواز درآمد

یک ماه حقوق کارگران هفت تپه واریز می شود

اژدهای هفت سر فساد باید نابود شود/امروز بهترین فرصت برای نابودی بدترین تهدید ملت

اژدهای هفت سر فساد باید نابود شود/امروز بهترین فرصت برای نابودی بدترین تهدید ملت