مطالب مرتبط:
چرا 15 هزار سپرده گذار موسسات غیر مجاز مراجعه نکردند؟/ آیا حساب ها ساختگی است؟
بهزاد نبوی: چرا فکر می کنیم یا باید با امریکا جنگید یا نوکرش بود؟ آیا راه دیگری نداریم؟
آیا در کارآفرینی شریک داشتن خوب است؟
بهزاد نبوی: مشکل براندازان اصلاح طلبان اند / چرا شما فکر می کنید یا باید نوکر آمریکا بود یا با آمریکا جنگید؟ آیا راه دیگری نداریم؟ / از هرنوع اقدام تحریک آمیز و ماجراجویانه جدید که اروپا و حتی روسیه و چین را در مقابل ما قرار داده و تسلیم فشارهای آمریکا خواهد کرد، اجتناب کنیم
برنامه های ستاد غدیر نباید مختص دهه امامت و ولایت باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 00:222018-08-17سياسي

چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد؟! / آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند؟


حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی با اشاره به شبهات طرح شده در زمینه غدیر، گفت: امروز شبهه طرح می کنند و اینطور می اندیشند که این شبهات جدید است در صورتی که هزاران سال قبل پاسخ آن در کتب ما آمده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی، در همایش آموزشی معارفی ایام غدیریه در مدرسه علمیه عالی نواب مشهد با اشاره به شبهات طرح شده در زمینه غدیر، گفت: امروز شبهه طرح می کنند و این طور می اندیشند که این شبهات جدید است در صورتی که هزاران سال قبل پاسخ آنها در کتب ما آمده است.

مخالفت با غدیر، مخالفتی بی سابقه در طول تاریخ است/ غدیر با عاشورا تفاوت داردوی با بیان این که غدیر با عاشورا تفاوت دارد، چراکه در عاشورا خودشان حاضرند وارد گود شوند و اظهار ناراحتی می کنند چون طرفشان شمر و ابن زیاد و عمر سعد است، لذا ممکن است همراهی هم بکنند، اما در غدیر این چنین نیست، گفت: در جریان غدیر هیچ یک همراهی نمی کنند بدین جهت که رموزشان و فلسفه مصداقی شان زیر سؤال می رود و هستی شان به خطر می افتد.

این محقق حوزوی با بیان این که وقتی رموز و شخصیت ها زیر سؤال رفت، قطعا کل اعتقاداتشان نیز زیر سؤال می رود، لذا برای حفظ اعتقادات خودشان موضع تندی می گیرند، ابراز کرد: عده ای این چنین می گویند که پیامبر گرامی اسلام(ص) وصیت خلافت نکرده و هرچه در این زمینه گفتند داستان بوده است.

وی با بیان این که ابن کثیر هشتصد سال قبل در کتاب خویش شبهه ای نقل کرده و امروز نیز در شبکه های ماهواره ای همین شبهه را طرح می کنند و می گویند معقول نیست 120 هزار صحابه و کسانی که در جنگ ها جان نثاری کردند بیایند، خیانت کنند و با حرف پیامبر(ص) مخالفت کنند، گفت: حال سؤال ما این است که مگر مخالفت صحابه با پیامبر گرامی اسلام(ص) تازگی دارد.

این محقق حوزوی ادامه داد: در جریان حدیبیه پیامبر گرامی اسلام(ص) این چنین فرمودند که من از احرام بیرون می آیم شما هم بیرون بیایید که یک نفر از صحابه بیرون نیامدند، تعابیر زشتی به پیامبر(ص) نسبت دادند؛ بنابراین در پاسخ به این شبهه می توان فهمید که پس مخالفت جدید نیست چراکه صحابه پیامبر معصوم نبودند.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی با بیان این که هرجا جریان نفاقی بود، حضرت علی(ع) با آن مخالفت می کردند که به همین سبب طبیعی است برخی ها با ایشان مخالفت کنند، بیان کرد: این مخالفت ها تازگی نداشته و در زمان حیات پیامبر گرامی اسلام(ص) با ایشان و با حضرت علی(ع) مخالفت های زیادی کردند چه برسد به پس از رحلت رسول گرامی اسلام(ص).

آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند؟وی با بیان این که در شبهه دیگری، عده ای این چنین می گویند که آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند و یا آیا در مدینه هنگام رحلت پیامبر(ص) همان 120 هزارتایی که در غدیر بودند آنجا بودند، بیان کرد: در اینجا پاسخ منفی است چراکه خیلی ها متفرق شدند و در آن زمان جمعیت مدینه به 5 هزار نفر می رسید.

این محقق حوزوی با بیان این که مدینه زمان پیامبر(ص) همین مسجد النبی فعلی با توسعه است و مسجد النبی فعلی کل مدینه بود که همه مسلمین آنجا نبودند، بلکه عده ای بودند و مخالفت با ثقیفه هم شد، خاطر نشان کرد: در کتابی که به همین عنوان تالیف کرده ام، اسم افراد را به شناسنامه معرفی کردم که مخالفت با سقیفه و حرف هایشان را آوردم، آن طور که برخی هایشان می گوید مخالفین 700 نفر بودند و آنانی که بودند نیز به اختیار آنان نبودند.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی با بیان این که عده دیگری نیز این شبهه را مطرح می کنند که اگر علی بن ابی طالب(ع) خلیفه از جانب خداوند بود، پس چرا با فلانی بیعت کرد، گفت: این شبهه نیز رد می شود، چه کسی گفته که حضرت علی(ع) با فلانی بیعت کرده و مرحوم سید مرتضی و همچنین استادش شیخ مفید و سایر محققین در طول تاریخ این چنین بیان کرده اند که بیعت نکرد.

وی افزود: آنان خودشان هم نقل می کنند که عده ای در خانه با چماق و حمله مسلحانه ریختند که اگر این بیعت است قبول است، چراکه مولا را به زور آوردند، دست ها را باز کردند، انگشتان را جمع کرده بود، همه به زور آمدند انگشتان را باز کنند تا دست باز باشد و بیعت کنند اما نتوانستند؛ بنابراین این که علی بن ابی طالب با آنان بیعت کرده درست نیست.

چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد؟این محقق حوزوی با بیان این که برخی این شبهه را مطرح می کنند که چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد، اظهار کرد: در پاسخ به این شبهه باید گفت اگر بناست همه چیز را قرآن بیان کند، پس پیامبر(ص) نقششان چیست.

فرض کنید آیه صریح و محکم نیامده باشد آیا پیامبر اکرم(ص) قولش محکم نیست؟حجت الاسلام والمسلمین طبسی افزود: در حقیقت از روز اول پیامبر در مجالس و محافل مختلف به این تصریح داشتند؛ آیا این کفایت نمی کند؟ و سوال دیگر ما این است که شما دلیل بیاورید که امامت باید فقط از طریق قرآن باشد.

چرا پیامبر علی بن ابی طالب(ع) را مسئول خوابیدن در بستر خود کردند؟وی با بیان این که عده دیگری می گویند که پیامبر اکرم(ص) آن شب به علی بن ابی طالب(ع) گفتند در جای من بخواب؛ اگر علی بن ابی طالب(ع) وصی بود، چرا ایشان را در معرض خطر انداخت، بیان کرد: عده ای خیال می کنند که این شبهه شبهه جدیدی است، در صورتی که همین شبهه را سعد اشعری گفت؛ در پاسخ باید گفت که امیر مومنان(ع) را اگر نگه داشتند بدین سبب بود که این ماموریت جز از عهده امیر مومنان(ع) بر نمی آمد؛ همچنین پیامبر گرامی اسلام(ص) در زمان خود نقل کردند که خلافت بعد از من 30 سال است، یعنی 30 سال شروعش با این فرد و پایانش نیز با او است.

قدمی از اعتقادات خود عقب نمی نشینیم/ جریان غدیر متواتر استاستاد حوزه علمیه قم افزود: در رابطه با اهل سنت و دیگر ادیان و شبهات ارائه شده ما قدمی از اعتقادات خود عقب نمی نشینیم و به فرمایش مولایمان عقب نشینی نخواهیم داشت، اما در عین حال باکسی که اینها را قبول ندارد، دعوا نداریم.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی با بیان این که عده ای این شبهه را طرح می کنند که اگر این قضیه درست باشد شیعه چطور اعتقادات خود را بر قصه تاریخی بنا می کند؛ پس اعتقادات ضعیف است؛ علامه امینی از صحابه نقل کردند و تابعین نقل کردند که این جریان، تاریخی نیست، بلکه متواتر است و اعتقادات شیعه بر امر تاریخی نیست؛ شمایید که اعتقادات خود را بر اساس ضعیفی بنا نهاده اید.

اگر خلافت مساله کم اهمیتی است، پس چرا شما آن را این اندازه بزرگ کرده اید؟وی با بیان این دیگه عده دیگری این شبهه را طرح می کنند که خداوند برای زنبور و مورچه آیاتی آورده، اما در زمینه امامت که از ارکان و اصول دین بود، سخنی نگفته و نامی در قرآن نبرده است، گفت: عده ای بر این اساس نتیجه می گیرند که قضیه امامت و خلافت از قضیه مورچه و زنبور کمتر است.

حال سوال ما این است که اگر از اینان کمتر است چرا چیزی که از مورچه و پشه کمتر است اینقدر به آن بها می دهید و می گویید کسی که خلافت اینان را قبول نداشته باشد، عملش پذیرفته نیست.

در حقیقت اگر خلافت اینقدر بی ارزش بوده است، پس چرا اینقدر شما بزرگ کرده اید؛ به آن بها داده اید و اگر کسی موضعی بگیرد می گویید نجس است؛ چر اینقدر بها می دهید و مرزبندی کرده اید.

باید پیام غدیر اشاعه پیدا کندحجت الاسلام والمسلمین طبسی با بیان این که در طول تاریخ راجع به غدیر فراوان صحبت شده و با همه حذفیات و فشارهایی که بر نویسندگان وارد شده مدارک زیادی می آورند، خاطر نشان کرد: نویسندگان در تاریخ حق تحت تعقیب بودند، قلمشان را می شکستند و کسانی که سخنی می گفتند و یا چیزی می نوشتند آنان را نابود می کردند، اما پیام غدیر تا به امروز رسید که باید بیش از این اشاعه یابد.


کلید واژه ها: عاشورا - شبکه های ماهواره ای - پایگاه اطلاع رسانی - شبکه های ماهواره - امروز - جدید - اطلاع رسانی - مدرسه علمیه - صورتی - تفاوت - خبرگزاری - ماهواره - داستان - همایش - نثاری - فلسفه - طبیعی - رسانی - اطلاع - خیانت - مدرسه - آینده - تاریخ - گزارش - شبکه - مشهد - عالی - کتاب

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری کارگاه «سبک زندگی سالم» ویژه خواهران طلبه لرستانی

زندگی شهید رکن آبادی امشب روی آنتن

همدردی دانمارکی ها با حمله تروریستی اهواز

محور های سخنرانی ترامپ در سازمان ملل

ترور کور اهواز ناشی از حماقت تروریست ها بود/ مسئولین بر هوشیاری خود بیفزایند

سنگسار رسول لندی در محضر عام

تولد 43 سالگی اورژانس کشور! + فیلم

آیین بزرگداشت شهدای ترور در دزفول برگزار شد

بخشداران با رویکرد تعامل به مردم خدمت کنند

رییس قوه قضاییه: تخریب دستگاه قضایی خیانت به انقلاب است

سردار سلامی از مجروحان حادثه تروریستی اهواز عیادت کرد +عکس

در حادثه تروریستی اهواز سهل انگاری صورت گرفته است/ خوزستان آرامتر از گذشته خواهد شد

تهدید سایبری از موضوعات مهم کشور است

منطقه 18 تهران میزبان چهارمین سوگواره تعزیه دانش آموزی است

ایران علاقه مند به گسترش روابط خود با نهادهای پولی جهان است/ تاکید بر ضرورت حمایت نهادهای مالی بین المللی از تهران در برابر تحریم های غیرقانونی آمریکا

تهران 1402 شهری بهتر خواهد بود

روحانی با رییس جمهوری کوبا دیدار کرد

نگاهی به تحولات منتهی به عاشورا از دریچه علوم اجتماعی

نخستین سالگرد رحلت آیت الله راستی کاشانی برگزار می شود

بزرگترین خطر تهدیدکننده دین از دیدگاه محسن آرمین

بزرگترین خطر تهدیدکننده دین از دیدگاه محسن آرمین

کتاب زندگی شهید حججی منتشر شد

روحانی: دیداری با ترامپ نخواهم داشت

تکذیب خبر گردانندگی سایت های شرط بندی در زندان ها

گزارش تصویری از مراسم THe BEST در سال 2016

مشکلات جنسی و بارداری بر اثر ازدواج دیرهنگام

علمای یمن عربستان و امارات را مسئول حمله تروریستی اهواز دانستند

غزل شماره 180 حافظ: ای پسته تو خنده زده بر حدیث قند

غزل شماره 179 حافظ: رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند

پلیس راه و وزارت نفت؛ مقصران حادثه تصادف تانکر

نوه امام خمینی ایران را ترک کرد

واکنش ها نسبت به پاسخ جنجالی وزیر بهداشت به یک پیرمرد + فیلم

جانشین فرمانده کل سپاه از مجروحان حادثه تروریستی اهواز عیادت کرد+عکس

منطقه 18 تهران میزبان چهارمین سوگواره تعزیه دانش آموزی است

تهدید سایبری از موضوعات مهم کشور است

روحانی با رییس جمهوری کوبا دیدار کرد

تهدید سایبری موضوعات مهم کشور است

ناکامی مجلس در عفو عمومی

رییس جمهور روحانی: ایران علاقه مند به گسترش روابط خود با نهادهای پولی جهان بویژه صندوق بین المللی پول است/ مسوولیت اصلی صندوق، حمایت از اعضایش در برابر تحریم های بانکی و پولی است

دفاع تمام قد حمید فرخ نژاد از وزیر بهداشت در برابر انتقادات/ عکس

ایران علاقه مند به گسترش روابط خود با نهادهای پولی جهان بویژه صندوق بین المللی پول است

روحانی: دولتمردان بزرگ به جای دیوار، پل می سازند

ایران یکی از موضاعات مجمع عمومی سازمان ملل

واکنش رییس قوه قضاییه به سخنان اخیر احمدی نژاد: می خواهند با فضاسازی دوستان خود را برهانند

انتشار رندرهای رسمی از هواوی میت 20 پرو در سه رنگ

غزل شماره 178 حافظ: هر که شد محرم دل در حرم یار بماند

دولتمردان بزرگ بجای «دیوار»، «پل» می سازند/ درمان نژادپرستی و بیگانه هراسی را در مدارا و مردم سالاری جستجو کنیم

ایران یکی از موضاعات مجمع عمومی سازمان ملل

خلیج فارس باید برای تجارت آبراهی همه کشورها امن باشد

جزییات تازه ای از حادثه تروریستی اهواز / تروریست ها چه ساعتی و چگونه عملیات خود را آغاز کردند؟

ماجرای پاسخ روحانی به ادعای مدیران ارشد رسانه ای آمریکا

همسفران رییس جمهور

پیکر 2 شهید حادثه تروریستی به خاک سپرده شد

دشمن در برنامه ریزی های خود موفق نیست

راه اندازی کاروان فرهنگی روایتگری دفاع مقدس در شاهرود

کشتار مردم اهواز بیانگر شکست استکبار جهانی است

ویژه برنامه «نقطه رهایی» در تهران برگزار می شود

دشمن در برنامه ریزی های خود موفق نیست

کشتار مردم اهواز بیانگر شکست استکبار جهانی است

دشمن اقتدار ملت سرافراز ایران را بر نمی تابد

خون شهدای حادثه تروریستی اهواز سبب عزت ایران می شود

همدردی دانمارکی ها با خانواده شهدا و مجروحان حمله تروریستی اهواز +تصاویر

مدیرعامل جدید توانیر معرفی شد

روحانی: دیداری با ترامپ نخواهم داشت/ امیدی به تغییر رفتار ترامپ نداریم

خون شهدای حادثه تروریستی اهواز سبب عزت ایران می شود

برپایی غرفه انرژی هسته ای برای نخستین بار در نمایشگاه هفته دفاع مقدس قم

گام جدید حوزه در مسیر تحول اجتهادی با ایجاد درس جدید «الفائق فی الاصول»

سه قوه رسیدگی به حادثه تروریستی اهواز را در اولویت کار خود قرار دهند

روحانی: دولتمردان بزرگ به جای دیوار، پل می سازند

عظمت عملیات کربلای 5 سکوت مجامع بین الملی را شکست

محروم کردن ایران از فروش نفت خطرناک خواهد بود

حکم پوشیدن کفش و روسری رنگی از سوی بانوان

استخدام دو نفر کاردان مکانیک آقا جهت شرکت معتبر

مخالفت وزیر راه با توصیه روحانی

توصیه جهانگیری درباره بودجه سال 98

تعامل فقه و خدمت و شهادت در زندگی ده طلبه شهید

استراتژی روحانی در نیویورک چیست؟

ماندلا از دوستان نزدیک و وفادار ایران بود

خون شهدای حادثه تروریستی اهواز سبب عزت ایران می شود

دشمن اقتدار ملت سرافراز ایران را بر نمی تابد

دیدار رییس صندوق بین المللی پول با روحانی (عکس)

ارتباط موسیقی با تعزیه

در حادثه تروریستی اهواز سهل انگاری صورت گرفته است

در حادثه تروریستی اهواز سهل انگاری صورت گرفته است

واکنش محمود دولت آبادی به حمله تروریستی اهواز

در حادثه تروریستی اهواز سهل انگاری صورت گرفته است

سکوت در برابر مزدوران آمریکا کنار گذاشته شود

اعدام سران مفاسد اقتصادی در میدان آزادی/واکنش پیرمرد بجستانی به سخنان وزیر بهداشت/کنایه روحانی به اظهارات مقام آمریکایی درمورد حادثه تروریستی اهواز

چرا FATF جنجالی شد؟ چند پرسش و پاسخ درباره تعامل ایران و FATF

نجات حیات وحش با پهپاد خورشیدی

رونمایی از جدیدترین فناوری نظامی در بریتانیا

غزل شماره 177 حافظ: نه هر که چهره برافروخت دلبری داند

استخدام لیدور تور و مسئول فروش تور جهت همکاری در شهر مشهد

شرط روحانی: در صورت بازگشت ترامپ به برجام، مذاکره می کنیم

واکنش روحانی به درخواست مسئولان آمریکایی برای مذاکره با مقامات ایرانی

سه قوه رسیدگی به حادثه تروریستی اهواز را در اولویت کار خود قرار دهند

همدردی دانمارکی ها با خانواده شهدا و مجروحان حمله تروریستی اهواز +عکس

یکی از اساتید دانشگاه شهیدبهشتی خبر داد برگزاری جلسه دفاع «فریدون» و اصرار یکی از داوران به ایرادات اساسی در پایان نامه

نخستین اظهارات سربازان غیور حاضر در حادثه تروریستی اهواز

مجازات سنگینی در انتظار تروریستهاست/تخریب دستگاه قضایی با سوء استفاده از برخی سوابق، تریبون ها و فرصت های فضای مجازی خیانت به انقلاب است

چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد؟! / آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند؟

چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد؟! / آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند؟