مطالب مرتبط:
چرا 15 هزار سپرده گذار موسسات غیر مجاز مراجعه نکردند؟/ آیا حساب ها ساختگی است؟
بهزاد نبوی: چرا فکر می کنیم یا باید با امریکا جنگید یا نوکرش بود؟ آیا راه دیگری نداریم؟
آیا در کارآفرینی شریک داشتن خوب است؟
بهزاد نبوی: مشکل براندازان اصلاح طلبان اند / چرا شما فکر می کنید یا باید نوکر آمریکا بود یا با آمریکا جنگید؟ آیا راه دیگری نداریم؟ / از هرنوع اقدام تحریک آمیز و ماجراجویانه جدید که اروپا و حتی روسیه و چین را در مقابل ما قرار داده و تسلیم فشارهای آمریکا خواهد کرد، اجتناب کنیم
برنامه های ستاد غدیر نباید مختص دهه امامت و ولایت باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 23:222018-08-17سياسي

چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد؟! / آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند؟


حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی با اشاره به شبهات طرح شده در زمینه غدیر، گفت: امروز شبهه طرح می کنند و اینطور می اندیشند که این شبهات جدید است در صورتی که هزاران سال قبل پاسخ آن در کتب ما آمده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی، در همایش آموزشی معارفی ایام غدیریه در مدرسه علمیه عالی نواب مشهد با اشاره به شبهات طرح شده در زمینه غدیر، گفت: امروز شبهه طرح می کنند و این طور می اندیشند که این شبهات جدید است در صورتی که هزاران سال قبل پاسخ آنها در کتب ما آمده است.

مخالفت با غدیر، مخالفتی بی سابقه در طول تاریخ است/ غدیر با عاشورا تفاوت داردوی با بیان این که غدیر با عاشورا تفاوت دارد، چراکه در عاشورا خودشان حاضرند وارد گود شوند و اظهار ناراحتی می کنند چون طرفشان شمر و ابن زیاد و عمر سعد است، لذا ممکن است همراهی هم بکنند، اما در غدیر این چنین نیست، گفت: در جریان غدیر هیچ یک همراهی نمی کنند بدین جهت که رموزشان و فلسفه مصداقی شان زیر سؤال می رود و هستی شان به خطر می افتد.

این محقق حوزوی با بیان این که وقتی رموز و شخصیت ها زیر سؤال رفت، قطعا کل اعتقاداتشان نیز زیر سؤال می رود، لذا برای حفظ اعتقادات خودشان موضع تندی می گیرند، ابراز کرد: عده ای این چنین می گویند که پیامبر گرامی اسلام(ص) وصیت خلافت نکرده و هرچه در این زمینه گفتند داستان بوده است.

وی با بیان این که ابن کثیر هشتصد سال قبل در کتاب خویش شبهه ای نقل کرده و امروز نیز در شبکه های ماهواره ای همین شبهه را طرح می کنند و می گویند معقول نیست 120 هزار صحابه و کسانی که در جنگ ها جان نثاری کردند بیایند، خیانت کنند و با حرف پیامبر(ص) مخالفت کنند، گفت: حال سؤال ما این است که مگر مخالفت صحابه با پیامبر گرامی اسلام(ص) تازگی دارد.

این محقق حوزوی ادامه داد: در جریان حدیبیه پیامبر گرامی اسلام(ص) این چنین فرمودند که من از احرام بیرون می آیم شما هم بیرون بیایید که یک نفر از صحابه بیرون نیامدند، تعابیر زشتی به پیامبر(ص) نسبت دادند؛ بنابراین در پاسخ به این شبهه می توان فهمید که پس مخالفت جدید نیست چراکه صحابه پیامبر معصوم نبودند.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی با بیان این که هرجا جریان نفاقی بود، حضرت علی(ع) با آن مخالفت می کردند که به همین سبب طبیعی است برخی ها با ایشان مخالفت کنند، بیان کرد: این مخالفت ها تازگی نداشته و در زمان حیات پیامبر گرامی اسلام(ص) با ایشان و با حضرت علی(ع) مخالفت های زیادی کردند چه برسد به پس از رحلت رسول گرامی اسلام(ص).

آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند؟وی با بیان این که در شبهه دیگری، عده ای این چنین می گویند که آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند و یا آیا در مدینه هنگام رحلت پیامبر(ص) همان 120 هزارتایی که در غدیر بودند آنجا بودند، بیان کرد: در اینجا پاسخ منفی است چراکه خیلی ها متفرق شدند و در آن زمان جمعیت مدینه به 5 هزار نفر می رسید.

این محقق حوزوی با بیان این که مدینه زمان پیامبر(ص) همین مسجد النبی فعلی با توسعه است و مسجد النبی فعلی کل مدینه بود که همه مسلمین آنجا نبودند، بلکه عده ای بودند و مخالفت با ثقیفه هم شد، خاطر نشان کرد: در کتابی که به همین عنوان تالیف کرده ام، اسم افراد را به شناسنامه معرفی کردم که مخالفت با سقیفه و حرف هایشان را آوردم، آن طور که برخی هایشان می گوید مخالفین 700 نفر بودند و آنانی که بودند نیز به اختیار آنان نبودند.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی با بیان این که عده دیگری نیز این شبهه را مطرح می کنند که اگر علی بن ابی طالب(ع) خلیفه از جانب خداوند بود، پس چرا با فلانی بیعت کرد، گفت: این شبهه نیز رد می شود، چه کسی گفته که حضرت علی(ع) با فلانی بیعت کرده و مرحوم سید مرتضی و همچنین استادش شیخ مفید و سایر محققین در طول تاریخ این چنین بیان کرده اند که بیعت نکرد.

وی افزود: آنان خودشان هم نقل می کنند که عده ای در خانه با چماق و حمله مسلحانه ریختند که اگر این بیعت است قبول است، چراکه مولا را به زور آوردند، دست ها را باز کردند، انگشتان را جمع کرده بود، همه به زور آمدند انگشتان را باز کنند تا دست باز باشد و بیعت کنند اما نتوانستند؛ بنابراین این که علی بن ابی طالب با آنان بیعت کرده درست نیست.

چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد؟این محقق حوزوی با بیان این که برخی این شبهه را مطرح می کنند که چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد، اظهار کرد: در پاسخ به این شبهه باید گفت اگر بناست همه چیز را قرآن بیان کند، پس پیامبر(ص) نقششان چیست.

فرض کنید آیه صریح و محکم نیامده باشد آیا پیامبر اکرم(ص) قولش محکم نیست؟حجت الاسلام والمسلمین طبسی افزود: در حقیقت از روز اول پیامبر در مجالس و محافل مختلف به این تصریح داشتند؛ آیا این کفایت نمی کند؟ و سوال دیگر ما این است که شما دلیل بیاورید که امامت باید فقط از طریق قرآن باشد.

چرا پیامبر علی بن ابی طالب(ع) را مسئول خوابیدن در بستر خود کردند؟وی با بیان این که عده دیگری می گویند که پیامبر اکرم(ص) آن شب به علی بن ابی طالب(ع) گفتند در جای من بخواب؛ اگر علی بن ابی طالب(ع) وصی بود، چرا ایشان را در معرض خطر انداخت، بیان کرد: عده ای خیال می کنند که این شبهه شبهه جدیدی است، در صورتی که همین شبهه را سعد اشعری گفت؛ در پاسخ باید گفت که امیر مومنان(ع) را اگر نگه داشتند بدین سبب بود که این ماموریت جز از عهده امیر مومنان(ع) بر نمی آمد؛ همچنین پیامبر گرامی اسلام(ص) در زمان خود نقل کردند که خلافت بعد از من 30 سال است، یعنی 30 سال شروعش با این فرد و پایانش نیز با او است.

قدمی از اعتقادات خود عقب نمی نشینیم/ جریان غدیر متواتر استاستاد حوزه علمیه قم افزود: در رابطه با اهل سنت و دیگر ادیان و شبهات ارائه شده ما قدمی از اعتقادات خود عقب نمی نشینیم و به فرمایش مولایمان عقب نشینی نخواهیم داشت، اما در عین حال باکسی که اینها را قبول ندارد، دعوا نداریم.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی با بیان این که عده ای این شبهه را طرح می کنند که اگر این قضیه درست باشد شیعه چطور اعتقادات خود را بر قصه تاریخی بنا می کند؛ پس اعتقادات ضعیف است؛ علامه امینی از صحابه نقل کردند و تابعین نقل کردند که این جریان، تاریخی نیست، بلکه متواتر است و اعتقادات شیعه بر امر تاریخی نیست؛ شمایید که اعتقادات خود را بر اساس ضعیفی بنا نهاده اید.

اگر خلافت مساله کم اهمیتی است، پس چرا شما آن را این اندازه بزرگ کرده اید؟وی با بیان این دیگه عده دیگری این شبهه را طرح می کنند که خداوند برای زنبور و مورچه آیاتی آورده، اما در زمینه امامت که از ارکان و اصول دین بود، سخنی نگفته و نامی در قرآن نبرده است، گفت: عده ای بر این اساس نتیجه می گیرند که قضیه امامت و خلافت از قضیه مورچه و زنبور کمتر است.

حال سوال ما این است که اگر از اینان کمتر است چرا چیزی که از مورچه و پشه کمتر است اینقدر به آن بها می دهید و می گویید کسی که خلافت اینان را قبول نداشته باشد، عملش پذیرفته نیست.

در حقیقت اگر خلافت اینقدر بی ارزش بوده است، پس چرا اینقدر شما بزرگ کرده اید؛ به آن بها داده اید و اگر کسی موضعی بگیرد می گویید نجس است؛ چر اینقدر بها می دهید و مرزبندی کرده اید.

باید پیام غدیر اشاعه پیدا کندحجت الاسلام والمسلمین طبسی با بیان این که در طول تاریخ راجع به غدیر فراوان صحبت شده و با همه حذفیات و فشارهایی که بر نویسندگان وارد شده مدارک زیادی می آورند، خاطر نشان کرد: نویسندگان در تاریخ حق تحت تعقیب بودند، قلمشان را می شکستند و کسانی که سخنی می گفتند و یا چیزی می نوشتند آنان را نابود می کردند، اما پیام غدیر تا به امروز رسید که باید بیش از این اشاعه یابد.


کلید واژه ها: عاشورا - شبکه های ماهواره ای - پایگاه اطلاع رسانی - شبکه های ماهواره - امروز - جدید - اطلاع رسانی - مدرسه علمیه - صورتی - تفاوت - خبرگزاری - ماهواره - داستان - همایش - نثاری - فلسفه - طبیعی - رسانی - اطلاع - خیانت - مدرسه - آینده - تاریخ - گزارش - شبکه - مشهد - عالی - کتاب

آخرین اخبار سرویس:
غایبان جشن 40 سالگی انقلاب

مطهری: آملی لاریجانی تندروی های آیت الله جنتی را ندارد

طرح خرید خدمات آموزشی موجب گسترش اشرافیت آموزشی و فساد در مدارس می شود/ نمایندگان مجلس از اجرای این طرح خسارت بار جلوگیری کنند

متلک و مزاحمت خیابانی جرم است

فرمانده سپاه پیام تسلیت داد

گردش مالی موسسات کمک آموزشی چقدر است؟

راهکارهای مفید و سازنده برای دعوای کودکان بر سر اسباب بازی

پای «پول و پورن» به سینما باز شد

اقدام پژوهی چگونه توانستم انزوا وگوشه گیری علی را برطرف کنم؟

محبت به حضرت فاطمه(س) در صد جا به درد می خورد

شفافیت بودجه، اعتماد عمومی به دستگاه های دولتی را افزایش می دهد

خاطره شاگرد دیرین امام از دوران انقلاب

چرا در زمان ظهور عمر شیطان به پایان می رسد؟

چرا رییس جمهوری در برخی جلسات شرکت نمی کند؟ / بسته های حمایتی از گناه تصمیمات اقتصادی دولت نمی کاهد/بسته های حمایتی از گناه تصمیمات اقتصادی دولت نمی کاهد

آنها که غمشان رضایت کدخدا بود فقط بر مشکلات کشور افزودند

سایت رادار صد در صد بومی بیرک افتتاح شد

مجمع یا مجلس؛ خط پایان «سی اف تی» کجاست؟

مصوبات مهم مجلس؛ از منع بکارگیری ماهواره تا هدفمندی یارانه ها

آمریکای لاتین عرصه تخاصم چپ و راست افراطی

ترامپ در اقدامی نادر از بازرس پرونده «تبانی با روسیه» تشکر کرد

آصفی: سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام

معاون استاندار مخالف اتصال فارس به دریا بود/ فرماندار لامرد با مشت و لگدِ مردم هرمزگان مواجه شد/ بوشهری ها عصبانی شدند، همه چیز بهم ریخت

از ربات جراح تا ربات های نانو

ترامپ در اقدامی نادر از بازرس پرونده تبانی او با روسیه تشکر کرد

شورای عالی معادن درلرستان باید تشکیل شود

ادعای سقوط هواپیما در مسیر زاهدان تکذیب شد

بی کفایتی های مدعیان تدبیر و امید را بیندازید گردن دولت اسبق

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد: جزییات هزینه های شرکت های دولتی مشخص نیست/شفاف نبودن پیوست 3 لایحه بودجه

مطالعه و نگارش؛ دو شرط لازم برای پژوهشگران حوزوی

چهره خسته ظریف در جلسه دیروز مجمع/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 30 دی 97/ معوقات بانکی معادل بودجه 13 استان +تصاویر

حجت اشرف زاده: هنرمند نباید از محدودیت ها بترسد

لایه های «آموزش»، «پژوهش»، «خدمات»، «تبلیغات و اطلاع رسانی» راهبرد های حضور دین در فضای مجازی هستند

توصیه امام رضا(ع) به دادن صدقه، هرچند اندک

طرحی برای تقسیم استان اصفهان به مجلس تقدیم نشده است

حاجی نمایندگی مجاز «حاتم طایی» توی قرن بیست و یکم بود

تولد دوچرخه را مبارک گردان!

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ مطالعه صحیح و موثر را در دانش آموزانم نهادینه سازم؟

توضیح در مورد خبر دستگیری واردکنندگان مواد مخدر به زندان

رخ نمایی مسجد و محراب زیر گنبد نظام الملک مسجد جامع اصفهان+فیلم

غیبت مجازی مدعی یمانی

مراسم گرامیداشت قدیمی ترین اسیر فلسطینی اهل طولکرم

کدام خط زیباتر است

یک ژنرال بازنشسته، نخستین نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

تحقیق وتفحص از سازمان محیط زیست کلید خورد +متن طرح

شعر فاطمی علاوه بر بیان مصیبت، باید روایتگر سیره حضرت زهرا(س) باشد

معاندین سال 97 را برای آشوب انتخاب کردند/خنثی شدن اکثر توطئه ها در یکسال گذشته

اینفوگرافی / ایرانی ها چقدر موافق آزادی رسانه ها هستند؟

تمدید مهلت ثبت نام ازدواج دانشجویی

رییس دفتر رییس جمهور از آیت الله مومن عیادت کرد

آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزانم را به شرکت در فعالیت ها و کلاس های مکمل و فوق برنامه علاقمند کنم؟

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کتاب و نشر

وزارت علوم یک موسسه آموزشی را بدون مجوز اعلام کرد

نماینده ولی فقیه در سپاه درگذشت سردار دکتر احمد فضائلی را تسلیت گفت

نماینده ولی فقیه در استان البرز : یکی از بهترین فرصت ها برای جمهوری اسلامی، فضای مجازی است / با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

زیباکلام: آقای موسوی خویینی ها! وقتی دادستان بودید، چند هزار نفر سر از اوین درآوردند؟ / انتخابات آزاد و آزادی بیان هیچگاه برای خویینی ها اهمیت پیدا نکرد / زخم تیر شما به انقلاب هنوز خونریزی دارد / با بغض و کینه تاریخ را تحریف کردید

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 30 دی 97

با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت

انتقاد آیت الله سبحانی از پذیرش بیش از نیاز دانشجو

انتقاد عضو جامعه روحانیت مبارز از تخریب تیم دیپلماسی/ احتمال موافقت آمریکا با تمدید معافیت های نفتی برای 5 کشور/ حواشی جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام

عمل به امور تشریعی، زمینه رشد و پیشرفت را برای بشریت ایجاد می کند

شرایط تقاضای انجام خدمت نظام وظیفه در آستان قدس رضوی

استفاده از ظرفیت نخبگان حوزه در کاهش آسیب های فضای مجازی

انتقاد رییس مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ

نام نویسی 700 نفر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم در خراسان شمالی

ماجرای یک نشست ناتمام در وزارت خارجه

طلاب خطبه فدکیه را حفظ کنند

ستاره درخشان خونین

اقدام پژوهی چگونه توانستم به تقویت و توسعه تفکر پژوهشی و توسعه فکری دانش آموزانم یاری رسانم؟

مهم ترین تحریم های اقتصادی بعد از فتنه 88

محمد علی حوثی: مردم یمن از حمله ائتلاف متجاوز به صنعاء هراسی ندارند

30 دی 1357؛ شروط امام برای ملاقات با رییس شورای سلطنت

ختم کلام درباره جبهه اعتدال

ولایت ستیزی دشمنان از دوران آغازین اسلام

افت شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز 97

طلب 84 میلیارد تومانی مسافران بابت تأخیر و لغو پروازها

زیباکلام: آقای موسوی خویینی ها! وقتی دادستان بودید، چند هزار نفر سر از اوین درآوردند؟

تلفات انفجار خط لوله نفت در مکزیک: 66 کشته و 76 زخمی+فیلم و عکس

برپایی آزمون ورودی طرح دانشجو معلم قرآن کریم درخراسان شمالی

احمدی نژاد هم در چالش عکس 10 ساله شرکت کرد+عکس

پاسگاه هایی که دور می خورند

گزارش نظام مهندسی در حادثه پلاسکو فراموش شد

جلوگیری از تحریف مصونیت است نه محدودیت

سیگنال مثبت شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات

حل مشکل آلودگی با حمل و نقل عمومی

احمد خاتمی: اجلاس لهستان برگزار نشده شکست خورد

آقازاده برزیلی به دردسر افتاد

3 دوست داشتنی ِ دنیا از منظر حضرت زهرا (س)

کنفرانس بین المللی چابهار با حضور 35 کشور برگزار می شود

مستند طراحی سوخته

لایه های «آموزش»، «پژوهش»، «خدمات»، «تبلیغات و اطلاع رسانی» راهبرد های حضور دین در فضای مجازی هستند

اینفوگرافی / ایرانی ها چقدر موافق آزادی رسانه ها هستند؟

فارس گزارش می دهد؛ کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می خورد

40 سال دفاع و امنیت-1 گام هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد/ «ذوالفقار» در نیام، «کرار» در میدان

انتقاد نماینده ولی فقیه از رویکرد محدودسازی فضای مجازی: با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

آمریکایی ها برای پیداکردن همپیمان علیه ایران به دوره گردی افتادند

اقدام پژوهی چگونه توانستم با استفاده از بازی های بومی محلی یادگیری درس تبدیل واحد ها ی کلاس ششم را در دانش آموزان تقویت نمایم؟

پالرمو ضد استقلال و امنیت کشور است برخلاف مصلحت نظام عمل نکنید

چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد؟! / آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند؟

چرا آیه محکم و صریحی راجع به امامت وجود ندارد؟! / آیا در مخالفت با غدیر 120 هزار صحابه شریک بودند؟