مطالب مرتبط:
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به فارس خبر داد هدفگذاری کاهش تلفات رانندگی به 9000 نفر/ جزییات مکالمه خلبان و کمک خلبان ATR تهران - یاسوج
معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با فارس خبر داد افتتاح 530 کیلومتر خط آهن تا پایان سال/اتصال ارومیه به ریل تا شهریور
معاون اجتماعی شهرداری تهران در گفت وگو با فارس خبر داد تهیه طرح جامع جمع آوری متکدیان/شهر بدون گدا در انتظار تهرانی ها
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد ثبت 14هزار شکایت رانندگان حمل و نقل جاده ای در سامانه های ارتباطی
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد احداث فرودگاه چابهار در حد نظریه/ صدور مشروط سند به مردم برای اراضی تصرف شده دولت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 13:052018-08-17اقتصادي

معاون شهرسازی پایتخت از تغییر رویکرد شهرداری خبر داد


معاون جدید شهرسازی و معماری شهرداری تهران مجموعه ای از امکانات جایگزین «درآمد سمی» حاصل از فروش تراکم و تغییر کاربری را به عنوان داروی ترک «تهران فروشی» معرفی کرد.

- معاون جدید شهرسازی و معماری شهرداری تهران مجموعه ای از امکانات جایگزین درآمد سمی حاصل از فروش تراکم و تغییر کاربری را به عنوان داروی ترک تهران فروشی معرفی کرد.

شعار سال:" معاون جدید شهرسازی و معماری شهرداری تهران مجموعه ای از امکانات جایگزین درآمد سمی حاصل از فروش تراکم و تغییر کاربری را به عنوان داروی ترک تهران فروشی معرفی کرد.

طی چنددهه گذشته سهم درآمد حاصل از انواع عوارض ساختمانی خارج از ضوابط مصوب، به عنوان یک نوع درآمد ناپایدار و ناسالم، منجر به تحمیل آسیب، عارضه و چالش های سکونتی و زیست محیطی به شهر و شهروندان پایتخت شده است.

از این رو مدیریت شهری جدید تهران اعلام کرده است که ریل گذاری جدید برای تامین منابع پایدار در این دوره بر مبنای اتکای تمام و کمال بر منابع درآمدی حاصل از فروش شهر استوار نخواهد بود.

پیروز حناچی معاون شهرسازی شهرداری تهران در تشریح رویکرد جدید مدیریت شهری در حوزه شهرسازی با رد فرمول توقف کامل ساخت وساز در شهر به عنوان مسیر عبور از تراکم فروشی و فروش شهر، عنوان می کند: در رویکرد جدید روند ساخت وساز متوقف نمی شود، اما این ایده وجود دارد که از حوزه شهرسازی در چارچوب و حریم ضوابط و اسناد فرادست شهری تولید ثروت انجام شود.

معاون جدید شهرسازی شهرداری با اشاره به این خطوط قرمز تاکید می کند: تولید ثروت از حوزه شهرسازی به گونه ای پیش خواهد رفت که اولا ساخت وسازها خارج از ظرفیت پیش بینی شده در شهر صورت نگیرد و به اسناد فرادست شهری پایتخت در این حوزه پایبند باشد.

دوم آنکه از موافقت چشم بسته با خواسته گروهی از فعالان ساختمانی که عمدتا به دنبال زیاده خواهی در اخذ پروانه و مجوزهای خاص هستند، پرهیز شود.

از دیدگاه حناچی خط قرمز دیگر در حوزه شهرسازی لحاظ ضوابط و محدودیت های ترافیکی به خصوص برای تعریف احتمالی ابرپروژه های سرمایه گذاری جدید در شهر است.

در عین حال حناچی اعتقاد دارد موتور و پیش نیاز اصلی برای اثرگذاری داروی ترک فروش تهران، تصویب نهایی لایحه درآمدهای پایدار شهری است که منابع مالی پایدار نسبتا قابل قبولی را در اختیار شهرداری قرار می دهد.

حناچی برخلاف مدیران قبلی حوزه شهرسازی و معماری که بدون ارائه راهکارهای عبور از شهرفروشی، وعده توقف کسب درآمد از تغییر کاربری و تراکم فروشی را ارائه می دادند به دنیای اقتصاد می گوید: اگر این نسخه اجرایی و بستر لازم برای عمل به این پیش شرط ها فراهم شود می توان در یک برنامه پنج ساله، وابستگی موجود به درآمدهای سمی در بودجه اداره شهر تهران را به نصف کاهش داد.

شما با معاونان گذشته حوزه شهرسازی و معماری که طی حداقل هفت سال گذشته بر این مسند تکیه زده اند یک وجه تمایز اصلی دارید و آن این است که شما طی سال های گذشته به عنوان نماد تفکر ضدشهرفروشی شناخته شده اید.

تفکری که چندان دغدغه دوره گذشته مدیریت شهری نبوده است.

با چنین شناختی از تفکر شما این انتظار وجود دارد که دوره جدید شهرسازی و معماری پایتخت نسبت به گذشته تفاوت اساسی داشته باشد.

آیا بازهم روند تغییر کاربری و عبور از خط قرمز طرح تفصیلی اتفاق می افتد؟پاسخ به این سوال نیاز به توضیح درباره چرایی و علت مخالفت من با تفکر شهرفروشی و کسب درآمد از این محل دارد.

یکی از مهم ترین دلایل مخالفت با شهرفروشی، تقابل دو تفکر شهرسازی به معنای پیشبرد ساخت وسازهای مسکونی همراه با پیش بینی خدمات محله ای، منطقه ای و شهری و فروش ضوابط و فروش شهر است.

بنابراین هر فردی که به شکل پایه ای با دانش شهرسازی آشنا باشد باید نسبت به شهرفروشی و فروش ضوابط واکنش نشان دهد، از این رو از دیدگاه من هر اندازه بدنه حوزه شهرسازی و معماری به سمت تخصصی و حرفه ای شدن حرکت کند میزان حساسیت نسبت به شهرفروشی بیشتر می شود و احتمال خطا و تخلف در مجموعه کمتر می شود.

دقیقا به همین دلیل طی دوره گذشته، به استفاده از نیروهای متخصص و حرفه ای توصیه می شد.

در این دوره تلاش می کنیم برای کاهش نرخ عبور از ضوابط و قوانین از نیروهای متخصص و حرفه ای بیشتر استفاده کنیم.

هرچند که انتخاب نیروهای متخصص از میان نیروهای کنونی مجموعه که طی 15 سال گذشته به شهرداری جذب شده اند دشوار است.

البته این موضوع به این معنا نیست که نیروهای تخصصی جذب نشده اند ولی لزوما بهترین ها جذب نشدند، بلکه به همان اندازه که افراد حرفه ای جذب شدند، افراد غیرحرفه ای هم جذب شدند.

در چنین شرایطی باید از میان نیروهای موجود انتخاب صورت گیرد آن هم در وضعیتی که بدنه شهرداری سنگین و با نیروی مازاد مواجه است و امکان جذب نیروی جدید به دلیل شرایط سخت اقتصادی وجود ندارد.

علاوه بر استفاده از نیروهای متخصص برای ایجاد فاصله میان حوزه شهرسازی و فروش ضوابط و مقررات، تصویب لایحه درآمدهای پایدار نیز می تواند میزان وابستگی شهرداری را به درآمدهای حاصل از شهرفروشی و تراکم فروشی کاهش دهد.

در این راستا نیز مطابق با پیگیری ها؛ لایحه درآمدهای پایدار در هیات دولت نهایی و تصویب شد.

هرچند که دولت به دلیل وضعیت سخت اقتصادی، با ملاحظاتی نیز روبه رو است.

تصویب نهایی و اجرایی شدن این لایحه می تواند تاثیر عمیق و موثری در وضعیت تامین درآمدهای شهرداری داشته باشد چراکه اگر هزینه های جاری شهرداری به شکل پایدار و مطلوب تامین نشود، در وضعیت رکود با مشکل مواجه می شود و به همین دلیل مدیریت شهری برای پیشبرد ماموریت های خود چاره ای جز فروش اموال و دارایی ها ندارد.

به این ترتیب با تصویب این لایحه، زمینه برای توقف حرکت شهرداری ها به سمت موارد غیرقانونی در شرایط بحرانی را به وجود می آورد.

در حوزه شهرسازی و معماری قرار است چه ایده ای برای شکل جدید درآمدزایی از این حوزه که برخلاف قوانین و ضوابط نباشد، اجرایی شود؟تئوری تولید ثروت از حوزه معماری و شهرسازی، ظرفیتی است که تلاش می شود از آن استفاده کنیم.

آن بخش از این تئوری رد می شود که تولید ثروت بدون برنامه شکل پیدا می کند.

در حالی که اگر تولید ثروت برمبنای برنامه ریزی شکل بگیرد می توان از ظرفیت های شهر در قالب طرح های مختلف استفاده کرد.

به عنوان مثال اگر در بخشی از شهر دسترسی های مناسب یا اراضی بزرگ و آزاد وجود دارد می توان از این ظرفیت براساس مطالعات پشتیبان و ضوابط شهرسازی برای ایجاد چرخه اقتصادی استفاده کرد.

اما اگر بهره برداری از این ظرفیت خارج از برنامه شکل بگیرد نتیجه آن به نفع شهر نخواهد بود.

به عنوان مثال یکی از پیامدهای منفی شهرسازی بدون برنامه طی سال های گذشته افزایش ظرفیت جمعیت پذیری شهر تهران است.

درحالی که در طرح جامع شهر تهران سقف جمعیت پذیری منطقه 22 معادل 250 هزار نفر تعیین شد و مابقی عرصه این منطقه برای ایجاد ظرفیت های تفریحی-گردشگری در نظر گرفته شد اما این ظرفیت در جریان بازبینی طرح جامع به 350 هزار نفر و در جریان صدور پروانه های ساختمانی بی ضابطه طی دوره گذشته به 550 هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

نتیجه افزایش ظرفیت جمعیت پذیری و ساخت وسازهای بیش از ظرفیت پیش بینی شده در اسناد پشتیبان، آلودگی هوا، ترافیک و.

خواهد بود.

شبیه این اتفاق در سایر مناطق شهر تهران همچون منطقه یک، دو، سه، پنج، شش و هفت نیز کم و بیش اتفاق افتاده است.

این در حالی است که صدور پروانه ساختمانی بدون توجه به سرانه های خدماتی پیش بینی شده در یک منطقه می تواند تبعات و مشکلات این منطقه را به سایرمناطق شهری نیز منتقل کند.

به عنوان مثال ساکنان منطقه 22 به دلیل کمبود سرانه آموزشی ناگزیر به سفر روزانه به سایر مناطق شهری هستند و همین امر می تواند مشکلات ترافیکی و آلودگی هوا را بیشتر کند.

بازبینی ماموریت حوزه های مختلف همچون کمیسیون ماده 100 نیز از جمله مسیرهایی است که می تواند رویکرد حوزه شهرسازی در این دوره را متفاوت از دوره های قبل کند.

به عنوان مثال در قالب یک بررسی مشخص می شود که آیا پرونده های ارجاع شده به کمیسیون ماده 100 توانسته مانع بروز تخلفات ساختمانی شود؟ یا آنکه کمیسیون ماده 100 به مرور زمان به یکی از ردیف های درآمدی شهرداری تهران تبدیل شده است.

بی توجهی به تغییر نقش حوزه های ماموریتی مختلف همچون کمیسیون ماده 100، به معنی چشم پوشی شهرداری از تخلفات ساختمانی است.

نتیجه انحراف عملکرد حوزه ماموریتی این کمیسیون منجر به انباشته شدن بیش از 70 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 می شود که شاید از نگاه درآمدی نیز فقط 500 پرونده موجود در آنها برای شهرداری امکان درآمدزایی داشته باشد.

بنابراین آیا می توان از صحبت های شما این برداشت را داشت که در دوره جدید مدیریت شهری قرار نیست فروش فضای کالبدی و فیزیکی شهر اتفاق بیفتد؟ یا آنکه قرار نیست از مسیر کمیسیون ماده 100 فقط به فکر فروش تخلف و درآمدزایی از این محل باشد؟اگرچه هدف اصلی و آرمانی این موضوع است اما آنچه ظرف 40 سال شکل گرفته و به اصلی ترین منبع درآمدی شهرداری تبدیل شده است امکان ندارد که طی یک دوره زمانی کوتاه یکساله به طور کامل تغییر کند.

اما می توان گفت حرکت عمومی شهرداری به سمتی خواهد بود که میزان وابستگی به درآمدهای ناشی از انواع عوارض ساختمانی به حد متعادل و نرمال برسد.

طبیعتا این بخش درآمدی به طور کامل قطع نخواهد شد؛ چراکه هر ساله در یک چرخه طبیعی یک تقاضای حداقلی برای صدور پروانه ساختمانی وجود دارد اما میزان وابستگی کم خواهد شد.

به طوری که اگر بتوانیم سالانه 10 تا 15 درصد از این وابستگی را کاهش دهیم می توانیم ادعا کنیم ظرف یک برنامه پنج ساله میزان وابستگی شهرداری به درآمدهای حاصل از ساخت وساز به کمترین حد خواهد رسید.

البته لازمه تحقق این پیش بینی آن است که لایحه درآمدهای پایدار نیز به طور نهایی تصویب و اجرایی شود.

چراکه این لایحه پشتوانه نظری و عملی این مسیر خواهد بود.

به طوری که شاهد بودیم طی سال هایی که با همراهی مجلس مالیات ارزش افزوده سهم شهر تهران افزایش پیدا کرد به طور متوسط درآمد شهرداری از این محل معادل چهار هزار میلیارد تومان بود که به راحتی می توانست جوابگوی هزینه ماهانه شهرداری تهران باشد.

به این ترتیب اگر شهرداری در کنار تامین منابع درآمدی پایدار، به منابع جدید مالی نیز از طریق سرمایه گذاری، فاینانس و.

مجهز شود لزومی ندارد که از مسیر های گذشته درآمدزایی صورت گیرد و به نظر من این موضوع یک تفاوت جدی این دوره مدیریت شهری نسبت به دوره های گذشته است.

یکی از موضوعات مهمی که شهردار تهران اخیرا وعده داده به حوزه باغات مربوط می شود.

آقای افشانی عنوان کرده اند در دوره مدیریت شهری جدید حتی یک باغ هم تغییر کاربری نخواهد داد.

برای تحقق این وعده چه برنامه ای دارید؟بررسی ها نشان می دهد تبعات اجرای مصوبه برج باغ هرچند به نیت حفظ باغات در دوره شورای دوم تصویب و اجرایی شد اما نتوانست به حفظ باغات و اراضی سبز شهر تهران کمک کند.

به طوری که آمارها نشان می دهد طی سال های 92 تا 95 حدود 109 هکتار از باغات شهر تخریب شدند و نکته جالب آنکه حدود 70 درصد از این باغات در محدوده منطقه یک قرار داشتند و مابقی در سایر مناطق نیمه شمالی شهر تهران.

از این رو شورای شهر پنجم تصمیم گرفت با لغو مصوبه برج باغ از تخریب باقی مانده باغات شهر جلوگیری کند.

در این رابطه نیز شورای شهر پنجم، معاونت شهرسازی را مامور بازبینی لایحه و ضوابط ساخت وساز در باغات کرده است.

این لایحه پیشنهادی در حال تدوین و جمع بندی است تا با تصویب آن در شورای شهر، روال جدیدی در حوزه حفظ باغات ایجاد شود.

یکی از موضوعات مهمی که معاونت شهرسازی باید به آن ورود کند موضوع ابرپروژه های ساختمانی است.

یک نمونه این پروژه ها در محدوده منطقه 22 جریان ساز شده است.

باچه نگاهی به حوزه تخلفات این پروژه ها ورود خواهید کرد؟همان طور که اشاره کردم منطقه 22 شهر تهران برخلاف اسناد پشتیبان توسعه پیدا کرده است.

اتفاقا پروژه بزرگی که در این منطقه در حال ساخت است برای بیش از یک میلیون مترمربع اضافه بنا رای کمیسیون ماده پنج را دارد.

حالا اینکه آیا اساسا کمیسیون ماده پنج می توانسته چنین دخل و تصرفی داشته باشد یا خیر، بحث دیگری است.

بنابراین مبنای محاسبه شهرداری برای شناسایی تخلف یا عدم تخلف رای کمیسیون ماده پنج است.

البته مطابق گزارش های رسیده هم اکنون این پروژه در مقایسه با مصوبه کمیسیون ماده پنج نیز 20 درصد(حدود 216 هزار مترمربع) اضافه بنا دارد که این بخش از پرونده در کمیسیون ماده 100 مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اما اگر در مورد تاثیر اجرای چنین پروژه ای از من سوال شود اعتقاد دارم چنین پروژه ای تاثیرات فراشهری دارد.

با توجه به اینکه این پروژه همکاری را با معاونت حمل و نقل و ترافیک برای توسعه خط نه مترو آغاز کرده است با استفاده از آن می توان کاری کرد که تمامی بار مراجعات شهروندان به این محل از طریق شریان های اصلی شهر اتفاق نیفتد.

یعنی نه تنها از سطح شهر تهران بلکه همه کسانی که به شهر تهران مسافرت می کنند حتما به آنجا سر خواهند زد و اگر ما این تمهیدات را نیندیشیده باشیم، معنی اش این است که به طور دائمی در بزرگراه های همت و حکیم قفل ترافیکی ایجاد می شود.

عدم هماهنگی میان پروژه های شهری با اسناد فرادست و پشتیبان و همین طور نبود رابطه منطقی میان شهرسازی و طرح های اینچنینی سبب می شود این سوال به وجود آید که آیا اساسا کار درستی بوده که صرفا به دلیل تقاضای سرمایه گذار، محل اجرای پروژه در این منطقه پیش بینی شود.

البته پاسخ به این سوال هر چه باشد در مقطع زمانی کنونی امکان بازگشت به عقب و پاک کردن مساله وجود ندارد.

بنابراین نیاز است تا برای به حداقل رساندن مشکلات پروژه تلاش شود.

البته این نکته قابل ذکر است که چنین پروژه و مواردی در شهر کم نیستند و نکته مهم تر آنکه بسیاری از این طرح ها حتی رای کمیسیون ماده پنج را نیز ندارند و با تفسیر متفاوت از قانون، فراتر از ضوابط پیش بینی شده در طرح جامع و تفصیلی عمل می کردند.

تفاوت پروژه های بررسی شده در کمیسیون ماده پنج با پروژه های دیگر این است که تاثیرات اجرای این پروژه ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و همین موضوع سبب می شود که منجر به بروز اثرات ناهنجار در سطح شهر نشوند یا تاثیرات منفی آن کمتر بشود.

یکی از تکالیف مهمی که شورای شهر در این دوره برعهده معاونت شهرسازی گذاشته بازنگری طرح تفصیلی است.

البته در هفت- هشت ماه گذشته هم این موضوع مطرح شد و در مورد ابعاد و چارچوب های آن بیشتر فکر شد که این بازنگری براساس چه چیزی صورت بگیرد؛ بازنگری طرح تفصیلی نسبت به خود اصل طرح تفصیلی یعنی آن چیزی که اجرا شده؟ یا بازنگری نسبت به طرح جامع که سند بالادست طرح تفصیلی است؟ بازنگری طرح تفصیلی در چه مرحله و در چه چارچوبی انجام می شود؟طرح تفصیلی تهران براساس نگاه ساختاری-راهبردی طراحی شده است.

در این نگاه ساختاری-راهبردی vision، چشم انداز و اهداف راهبردی وجود دارد و برای رسیدن به آن چشم انداز برنامه های عملیاتی پیش بینی می شود.

طرح جامع و طرح تفصیلی تهران بیش از 16 محور عملیاتی برای آن پیش بینی شده است و در قالب پهنه و پارسل روی نقشه GIS قرار می گیرد.

بخش عمده ای از این اطلاعات ثابت است و دیگر تغییر نمی کند؛ مثلا محدوده های مسکونی دیگر تغییر نمی کند؛ ولی از آنجاکه شهر دینامیک و پویا است برای رسیدن به چشم انداز پیش بینی شده در طرح نیاز است اقداماتی انجام شود.

در فاصله طراحی تا اجرای طرح به دلیل تغییراتی که در شهر رخ می دهد پس از دوره ای نیاز به بازبینی وجود دارد.

از این رو بازبینی ضوابط و مقررات در دستور کار قرار گرفته است.

طبیعتا بازبینی ضوابط و مقررات تاثیر خودش را روی طرح تفصیلی هم می گذارد.

وقتی از یک میزانی بالاتر باشد نیازمند مصوبه شورای عالی شهرسازی هم خواهیم بود که آن مسیر را هم طی خواهیم کرد.

هم اکنون استارت تدوین ضوابط مجدد یعنی ضوابط و مقررات اجرای طرح تفصیلی که همان اقدام عاجل و کوتاه مدت است، زده شده است و مراحل بعدی پس از تکمیل تیم شهرسازی آغاز خواهد شد.

فکر می کنید این فرآیند چه زمانی تکمیل می شود؟قاعدتا تا آخر امسال باید بحث بازبینی تدوین مقررات به نتیجه برسد؛ ضمن اینکه خیلی از مصوبات شورای عالی شهرسازی که قبلا به شهرداری ابلاغ شده بود هم به زیردست ابلاغ نشده است و باید مورد بازبینی قرار گیرد.

اگر بنا باشد دو بحران جدی شهرداری تهران را نام ببرید به چه چالش هایی اشاره می کنید؟اول بحث منابع مالی پایدار است و دوم بدنه سنگین نیروی انسانی است.

در حال حاضر شهرداری تهران 68 هزار و 400 نفر نیرو دارد که حتی در مقایسه با شهرهای هم تراز خودش همچون بمبیی، استانبول، جاکارتا و.

وضعیت خوبی ندارد.

تکلیف ضوابط بلندمرتبه سازی چه می شود؟پیش نویس اولیه ضوابط بلندمرتبه سازی در دوره گذشته تدوین و به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شد.

هدف اصلی از تدوین این ضوابط، تعیین و تشخیص مناطقی از شهر بود که امکان یا ممنوعیت بلند مرتبه سازی دارند.

اما نگاه شهرداری در دوره گذشته در زمان تدوین این ضوابط آن بود که در همه نقاط شهر امکان ساخت بلندمرتبه وجود دارد به جز بخش های محدودی از شهر.

بنابراین برای تامین هدف اصلی، بنا شد پیش نویس ضوابط بلندمرتبه سازی که از سوی شهرداری تدوین شده بود مجددا مورد بازبینی قرار گیرد.

طرح بازبینی شده ضوابط بلندمرتبه سازی هم اکنون در دبیرخانه شورای عالی شهرسازی قرار دارد.

البته این نکته قابل ذکر است که از زمان صدور دستور توقف صدور مجوز بلندمرتبه سازی در دوره گذشته، مجوز ساخت بیش از 11 طبقه در تهران داده نمی شود.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 24 مرداد 97، کد مطلب: 3427373، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: شهرسازی - شهرداری تهران - شهرداری - فروش - تهران - درآمد - جدید - معاون - فروشی - فروش تراکم - تراکم - معماری - داروی - محدودیت های ترافیکی - پایتخت - ساختمانی - مدیریت - سرمایه گذاری - دنیای اقتصاد - اسناد - تولید - مالی - پیش بینی - پروانه - مدیران - اقتصاد - سرمایه - فرمول - انواع - تامین

آخرین اخبار سرویس:
افزایش آمار محکومان مهریه در پی بالا رفتن قیمت سکه

محاصره 17 روستا در سیل صحت ندارد

واردات حدود 150 هزار تن گوشت به کشور

رییس کل بانک مرکزی: مشکلی برای تامین ارز نداریم/ جریان ورود ارز به اقتصاد تشدید می شود

میزان افزایش حق مسکن سال 98 مشخص شد / افزایش 60 هزار تومانی

دو شوک بزرگ اقتصادی برای انگلیس در یک روز

وزیر ارتباطات: رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع ترین عبارات بود

واردات حدود 150 هزار تن گوشت به کشور

واکنش وزیر ارتباطات به رزمایش قطع اینترنت + عکس

استون مارتین DBS سوپرلگرا مدل تگ هویر معرفی شد

بخش دوم/ فعالان صنعت پوشاک در میزگردی مطرح کردند مناطق آزاد تبدیل به درگاه واردات قاچاق شده است/فشار برخی مقامات برای توقف مبارزه با پوشاک قاچاق

نرخ جدید بنزین هواپیما +جدول

درخواست عجیب وزیر کار از وزیر نفت + عکس

اضافه برداشت ٥٠هزار میلیارد تومانی بانکها از بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی؛مشکلی برای تامین ارز نداریم/ جریان ورود ارز به اقتصاد تشدید می شود

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل

دو شوک بزرگ اقتصادی برای انگلیس در یک روز

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 3بهمن

یارانه بنزین حذف می شود

واردات بدون انتقال ارز تعادل بازار ارز را بهم می ریزد

کشف 5 میلیارد کالای قاچاق در پایتخت

عربستان، میلیاردها دلار گاز عربستان را خریداری می کند

ایجاد ثبات اقتصادی و آرامش نسبی در بازارهای پول و ارز مهمترین دستاورد 6 ماه گذشته بوده است

کشف تخلف بیمارستانی در کرج/دریافت هزینه بابت خدمات غیرضروری

اتهامات سنگین دادگاه علیه عابربانک پرسپولیس

فرودگاه امام خمینی، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرو نشست زمین

جزییات طرح حذف یارانه بنزین/ 20 تا 30 لیترسهمیه ماهانه به قیمت 97

از فکر راحت زندگی کردن و ماشین لوکس سوار شدن باید بیرون بیاییم/ ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازار ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشحال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده/ به SPV خوش بین هستم/ بند ن

فروش خاک ایران صحت دارد؟!

بده بستان فوتبال و سینما با پول فرهنگیان

نماینده مجلس: افزایش آمار محکومان مهریه در پی بالا رفتن قیمت سکه

روی بازار ارز کنترل کامل داریم

همتی: بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است

ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازار ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشحال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده/ به SPV خوش بین هستم/ از فکر راحت زندگی کردن و ماشین لوکس سوار شدن باید بیرون بیاییم/ بند ن

کلام آخر رییس کل بانک مرکزی

توسعه میادین نفتی فرصتهای شغلی بسیاری درخوزستان ایجاد می کند

واردات بدون انتقال ارز تعادل بازار ارز را بهم می ریزد

بی تفاوتی نسبت به ازدواج جوانان جایز نیست

خودِ واقعی مان باشیم

ناک اوت نفت روی رینگ بورس

نمایشگاه دستاوردهای چهل سالگی انقلاب در شهرکرد گشایش یافت

همتی: بازار متشکل ارزی تا 2 هفته آینده راه اندازی مضی شود

حباب سکه 450 هزار تومان شد

درخواست وزیر کار از وزیر نفت

اجرای موزیک خیابانی در نیواورلئان

افزایش وام اشتغال از 20 میلیون به 50 میلیون تومان

همتی: مشکلی برای ارز نداریم/ بازار متشکل ارزی طی دو هفته ی آتی راه اندازی می شود

ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازار ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشحال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده/ به SPV خوش بین هستم/ از فکر راحت زندگی کردن و ماشین لوکس سوار شدن باید بیرون بیاییم

همتی: بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است و مشکلی نداریم

سهم حقوق کارمندان و بازنشستگان از بودجه 98

گشتی در بازار مسکن گرانترین منطقه مرکزی تهران؛ خرج گران «یوسف آبادی» شدن

یک بازرس صنفی: مردم در خرید مرغ ارزان زیاده روی می کنند!

روی بازار ارز کنترل کامل داریم

بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت ذخایر ارزی کشور مطلوب است

فرش دستباف کالای راهبردی اقتصاد کشور است

دو شوک بزرگ اقتصادی برای انگلیس در یک روز

هرگز برنج پخته مانده را مصرف نکنید!

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

همتی: مشکلی برای ارز نداریم

قربانیان خاموش تبعیض

همتی: مشکلی برای ارز نداریم

افزایش آمار محکومان مهریه در پی بالا رفتن قیمت سکه

آیت الله مکارم شیرازی: پرداخت وام های قرض الحسنه به شیوه فعلی رباخواری آشکار است

بر روی بازار ارز کنترل کامل داریم

ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازار ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور امسال خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشحال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده/ به SPV خوش بین هستم/ از فکر راحت زندگی کردن و ماشین لوکس سوار شدن باید بیرون بیاییم

واکنش وزیر ارتباطات به خبر رزمایش قطع اینترنت در ایران

متراژ منازل مسکونی در تهران چقدر است؟

ملاک سازمان تأمین اجتماعی برای تشخیص مشمولان بسته حمایتی چه بود؟

رییس اتاق بازرگانی ارومیه: اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود

همتی: مشکلی برای ارز نداریم

ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازاز ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور امسال خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشحال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده/ به SPV خوش بین هستم/ از فکر راحت زندگی کردن و ماشین لوکس سوار شدن باید بیرون بیاییم

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

فرانسه گوگل را 57 میلیارد دلار جریمه کرد

همتی: مشکلی برای ارز نداریم

اولتیماتوم تعزیرات به گرانفروشان

کمک 400 میلیون دلاری دولت افغنستان به خانواده های شهدای این کشور

اولتیماتوم تعزیرات به گرانفروشان

ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ 9.2 میلیارد دلار در نیما عرضه شده است/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازاز ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور امسال خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده

واکنش شرکت سایپا به گفت گوی خبرفوری با رییس سابق شورای رقابت/ با کلی گویی ذهن مخاطبان را گمراه نکنید

چرا بستنی گیاهی مهم است ؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/02

به سمت پایدار شدن اقتصاد کشور پیش می رویم/ مشکلی برای ارز نداریم/ جریان ورود ارز به اقتصاد تشدید میشود/ 9.2 میلیارد دلار ارز صادراتی برگشت/تا الان به هر قولی که دادم عمل کردم

10 درصد فرآورده های خام دامی کشور در خراسان رضوی تولید می شود

کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می گیرند؟

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز کشور

واگذاری قطعی سهام عدالت به مردم

راه اندازی سامانه ی صدور حواله ی الکترونیک

بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت مطلوب ذخایر ارزی کشور

تقاضای عجیب وزیر کار از وزیر نفت

مردم در خرید مرغ با قیمت 9800 تومان زیاده روی می کنند

استراتژی دولت حفظ تولید و ارتقاء آن است / هیچ واحد تولیدی نباید تعطیل شود

کاهش 20 درصدی آمار حوادث ناشی از کار منجر به فوت در کشور

نرخ برخی خودروهای داخلی و وارداتی در بازار چقدر است؟

تحویل «سیتروئن C3» به مشتریان شتاب گرفت

محکومیت یک فروشگاه زنجیره ای به ارائه تخفیف 80 درصدی

خودرو های 50 تا 70میلیونی بازار تهران +جدول

وضعیت چالش های بازار کار از پارسال تا امسال

بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم

میوه های قاچاق را بدون رحم آتش بزنید

معاون شهرسازی پایتخت از تغییر رویکرد شهرداری خبر داد

معاون شهرسازی پایتخت از تغییر رویکرد شهرداری خبر داد