مطالب مرتبط:
بهترین اعمال برای شب و روز جمعه
نماز جمعه بهترین فرصت برای نمایش وحدت امت است
خطیب جمعه زاهدان: مشکلات اقتصادی باید با بهترین راهکار ها حل شود
اکنون بهترین فرصت برای اعمال اصلاحات پولی ـ بانکی است
بهترین اعمال برای شب اول قبر اموات چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 13:552018-08-17سياسي

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟


یکی از بهترین زمان ها برای شروع غبارروبی و ارزشمند کردن وجودمان از گرد و غبار بدی ها و آلودگی ها شب جمعه و روز جمعه است، - شعار سال:" بعضی از ماه ها، ساعت ها و حتی روزها حکم لحیم کاری را دارند؛ می پرسید یعنی چه؟ لحیم کارها وقتی می خواهند چیزی را لحیم کنند اول همان جا را با اسید شستشو می دهند، چرا که اگر بی شستشو لحیم کاری کنند یا کارشان نتیجه نمی دهد و یا اگر هم نتیجه بدهد ماندگاری بالایی ندارد.

درست مثل ماجرای شاگرد کوزه گر؛ کوزه گر مغازه ای زد و کوزه گری را به راه انداخت، روزی می خواست لعاب کاری کند، اما بیچاره هر چه می کرد لعاب ها بر کوزه ها نمی نشست، بالاخره به نزد استاد خود رفت و ماجرا را به او گفت، استاد کوزه گر از او خواست تا در پیش چشم او کوزه را لعاب دهد، و شاگرد کوزه را برداشت و بر آن لعاب ریخت، باز هم ریزش کرد و بر کوزه ننشست، کوزه گر تبسمی کرد و گفت: همان کوزه را بیاور و آورد، اما پیش از آنکه بر آن لعاب ریزد کوزه را فوت کرد تا به وسیله فوت هایش گرد و غبارها را از کوزه دور ساخت و آنگاه لعاب را بر آن ریخت و آن وقت لعاب به زیبایی بر کوزه نشست.

سپس رو به شاگرد خود کرد و گفت: فوت کوزه گری یادت نرود، چون کوزه ها غبار دارند و غبارها مانع لعاب می شوند و نمی گذارند لعاب بر کوزه ها بنشیند.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: در روز جمعه، سه ساعت زمانی سحر (نزدیکترین زمان به اذان صبح)، مابین نماز ظهر و عصر و غروب روز جمعه، فضیلت بسیار دارد.

این داستان، ماجرای حال و روز بسیاری از ما آدم ها است که غبار گناه و هوسرانی ها، کینه توزی ها، حسادت ها، بدخواهی ها و هزاران آلودگی دیگر وجودمان را غبار آلود کرده و نمی گذارد لعاب بندگی، استجابت دعا بر وجود ما بنشیند.

به قول سعدی هوی و هوس گرد بر خاسته و تا این غبارها و گردها را فوت نکرده و از خود دور نکنیم، لعاب ها ما را قیمتی و ارزشمند نمی کنند.

بهترین زمان برای غبارروبی وجود از گناهان یکی از بهترین زمان ها برای شروع غبارروبی و ارزشمند کردن وجودمان از گرد و غبار بدی ها و آلودگی ها شب جمعه و روز جمعه است، با دستور العملی که امام صادق علیه السلام بیان فرموده اند؛ صلوات بر محمّد و آل محمّد در شب جمعه با هزار کار نیک برابر است و هزار گناه را پاک می کند و مقام انسان را هزار درجه بالا می برد و مستحب است که پس از نماز عصر پنجشنبه تا آخر روز جمعه بر محمّد و آل محمّد بسیار صلوات فرستند.

در روایتی دیگر حضرت می فرمایند: هنگام عصر روز پنجشنبه فرشتگان از آسمان با قلم های طلا و صحیفه های نقره فرود می آیند و در عصر پنجشنبه و شب و روز جمعه تا هنگام غروب خورشید جز صلوات بر محمّد و خاندان آن حضرت چیزی ننویسند.

(2) بزرگترین عید بعد از غدیرخم در منابع دینی، چهار روز به عنوان عید معرّفی شده است؛ غدیر خم، جمعه، قربان، فطر و در بین این ایام، عید غدیر برترین آنها و جمعه در رتبه دوم قرار دارد.

امام کاظم (ع) در بخشی از یک حدیث طولانی فرموده اند: و امّا الیوم الّذی حملت فیه مریم فهو یوم الجمعه للزوال و هو الیوم الذی هبط فیه الروح الامین، و لیس للمسلمین عید کان اولی منه، عظّمه الله و عظّمه محمد (ص) فامره ان یجعله عیداً فهو یوم الجمعه ؛ امّا روزی که (حضرت) مریم (به عیسی(ع)) باردار شد، روز جمعه لحظه زوال بود، و آن همان روزی است که روح الامین (ملک برتر الهی) فرود آمد.

و برای مسلمین [بعد از عید غدیر] عیدی برتر از جمعه وجود ندارد.

خدا و محمد (ص) آن را بزرگ شمرده اند؛ لذا خداوند به پیامبر (ص) دستور داد که آن روز را عید قرار دهد.

حضرت صادق (ع) فرمود: و الجمعه.

عیدٌ للمسلمین و هو افضل من الفطر و الاضحی و یوم غدیر خم افضل الاعیاد و هو الثامن عشر من ذی الحجّه.

؛ (4) جمعه، عید مسلمین است و این عید برتر از (عید) فطر و قربان است و (لی) روز (عید) غدیر خم، برترین اعیاد است که در روز هیجدهم (ماه) ذی حجه واقع شده است.

روز جمعه، رحمت خداوند بر بندگان زیاد می شود روز جمعه "یوم المزید" است یعنی خداوند رحمت های خود را به بندگان زیاد می کند.

از رحمت هایی که خداوند در این روز نسبت به بندگانش دارد می توان به مضاعف شمردن ثواب کارهای نیک اشاره کرد.

خداوند در هر شب جمعه از اول تا آخر شب ندا می دهد امام باقر (ع) فرموده است: خداوند در هر شب جمعه از اول تا آخر شب ندا می دهد: آیا بنده مؤمنی هست که پیش از طلوع سپیده برای نیازهای دنیا و آخرت خود مرا فرا خواند و حاجتش را برآورم؟ آیا بنده مؤمنی هست که پیش از سپیده توبه کند و توبه اش را بپذیرم؟ آیا بنده مؤمنی هست که روزی او بر او سخت و دشوار شده باشد و پیش از سپیده از من طلب افزونی کند تا بر روزیش بیفزایم و گشایش دهم؟ آیا بنده مؤمن بیمار و دردمندی هست که پیش از سپیده دم مرا فرا خواند و شفایش دهم؟ آیا بنده مؤمن زندانی و گرفتاری هست که پیش از سپیده دم، خلاص خود را مسألت کند و او را رهایی بخشم؟ آیا بنده مؤمن ستم دیده ای هست که پیش از سپیده دم از من دادخواهی کند و او را یاری دهم و انتقامش را بگیرم؟ و این ندا دادن همچنان تا طلوع سپیده ادامه دارد.

سه زمان طلایی در روز جمعه در بیانی پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: در روز جمعه، سه ساعت زمانی سحر(نزدیکترین زمان به اذان صبح)، مابین نماز ظهر و عصر و غروب روز جمعه، فضیلت بسیار دارد.

چنانچه در باب استجابت در زمان طلایی سحر روز جمعه محمد بن مسلم از حضرت صادق (ع) نقل نموده است که ایشان در ذیل این فراز آیه قرآن قال سوف أستغفر لکم ربّی ؛[حضرت یعقوب به برادران یوسف] گفت:به زودی برای شما از پروردگار آمرزش می خواهم (سوره یوسف،ایه 98) فرموده اند: اخّرهم الی السحر لیله الجمعه ؛ طلب آمرزش را تا سحر جمعه تأخیر انداخت.

(7) در جایی دیگر در کتاب الدر المنثور از ابی الشیخ و ابن مردویه از ابن عباس از رسول خدا (ص) روایت کرده که شخصی از آن جناب پرسید: چرا یعقوب استغفار را تاخیر انداخت؟ فرمود: تاخیر انداخت تا هنگام سحر فرا برسد، چون دعای سحر مستجاب است.

(8) هنگام عصر روز پنجشنبه فرشتگان از آسمان با قلم های طلا و صحیفه های نقره فرود می آیند و در عصر پنجشنبه و شب و روز جمعه تا هنگام غروب خورشید جز صلوات بر محمّد و خاندان آن حضرت چیزی ننویسند بهترین اعمال برای شب و روز جمعه از اعمال نیکی که همیشه مورد سفارش بوده فرستادن صلوات و صدقه دادن است که بنابر روایات این اعمال در شب و روز جمعه از اهمیت بیشتری برخوردار هستند؛ قال الصادق علیه السلام؛ الصَّدَقَهُ لَیلَهَ الْجُمُعَهِ وَ یوْمَهَا بِأَلْفٍ وَ الصَّلاهُ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ لَیلَهَ الْجُمُعَهِ بِأَلْفٍ مِنَ الْحَسَنَاتِ وَ یحُطُّ اللّه فِیهَا أَلْفاً مِنَ السَّیئَاتِ وَ یرْفَعُ فِیهَا أَلْفاً مِنَ الدَّرَجَاتِ ؛ صدقه دادن در شب جمعه و روز آن و نیز صلوات (درود فرستادن بر محمد صلی الله علیه و آله و آل او) در شب جمعه و روز آن، برابر هزار حسنه است و هزار سیئه به وسیله آن نابود می شود و هزار درجه بر مقام آدمی افزوده می شود.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، کد مطلب: 6634372، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: کوزه - جمعه - گرد و غبار - بهترین - آلودگی - شب و روز - فوت کوزه گری - پیامبر اکرم - غبار آلود - نماز - ماندگاری - ساعت - شروع - برداشت - زیبایی - حسادت - انسان - آسمان - صادق - امام - ریزش - اسید - نقره - درست

آخرین اخبار سرویس:
نشست تخصصی «نقش ارتش در روزهای نخست جنگ تحمیلی»

علی رستمیان رییس مجمع نمایندگان لرستان شد

سر پرشور میرزا حسن تبریزی

تعارض منافع ریشه ی بی اخلاقی و فساد

برخی آقازاده ها در مدارس خارج از کشور تحصیل می کنند

امروز گروه های تروریستی از سوی کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم حمایت می شوند

سیدعلی خمینی به نجف اشرف هجرت کرد؟

خواص غفلت کنند حسین زمان(ع) به مسلخ می رود

بوسه روباه/ عکس

نقش روحانیت در دوران دفاع مقدس بی بدیل بود

مردم آنقدر گرفتارند که به موسیقی فکر نمی کنند!

عربستان مناطق مسکونی یمن را مورد حمله قرار داد

تروریسم ایدئولوژیک یا قوم گرایانه؟

نامه رییس جمهور به 48 سازمان برای همکاری با کسب و کارهای فضایی

نامه رییس جمهور به 48 سازمان برای همکاری با کسب و کارهای فضایی

برنامه ای برای دیدار با ترامپ ندارم/برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا مدل هایی وجود دارد

پاسخ 2مسئول درباره آزمون دختر وزیر بهداشت

رییس مرکز پژوهش های صدرا در گفتگو با خبرگزاری فارس: اقدامات دولت در کاهش هزینه های سفر اربعین کافی نیست/ضرورت حضور پر شور جوانان ایرانی در پیاده روی اربعین امسال

ایران خواهان آینده ای بهتر و امن تر برای افغانستان است

حامیان برجام باید در سازمان ملل گام موثری بردارند

برگزاری جلسه دفاع «فریدون» و اصرار یکی از داوران به ایرادات اساسی در پایان نامه

مسائل متفرقه شیر دادن

این فرد گناهانتان را از بین می برد

احکام شیردادن

نمایشگاه مطبوعات؛ آری یا نه؟‍

مهریه (فتاوای آیت الله العظمی مظاهری مدظله)

مسائل متفرقه زناشویی

احکام نگاه کردن

مسئولیت صندوق بین الملی پول، حمایت از اعضایش است

سفر وزیر ارتباطات به اصفهان

روحانی: برنامه ای برای دیدار با ترامپ ندارم

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 3 مهر 97

رییس جمهور: جامعه جهانی باید در برابر پیمان شکنی آمریکا با قدرت ایستادگی کند

فاصله گذاری اصلاح طلبان با روحانی به خاطر انتخابات 1400

رییس جمهور روحانی: ملت ایران همواره با قدرت در کنار دوستان خود خواهد بود/ جامعه جهانی باید در برابر پیمان شکنی و نقض عهد آمریکایی ها با قدرت ایستادگی کند

احکام عقد دائم

مجموعه ای از زیباترین عکس نوشته ناب و خاص

جامعه اسلامی نیوزلند نشست «ملاقات با یک مسلمان» برگزار می کند

ایران خواهان آینده ای بهتر و امن تر برای افغانستان است

دستور خواندن عقد دائم

اختیارات رییس جمهوری مولداوی تعلیق شد

رییس جمهور روحانی: ایران خواهان آینده ای بهتر، توسعه یافته تر و امن تر برای افغانستان است

چراغی که با فرمان صوتی روشن می شود

رییس جمهور: جامعه جهانی باید در برابر پیمان شکنی آمریکا با قدرت ایستادگی کند

اهمیت ازدواج در اسلام

رونق ادبیات سیاه دفاع مقدس

رییس جمهور: جامعه جهانی باید در برابر پیمان شکنی آمریکا با قدرت ایستادگی کند

برگزاری مراسم شام غریبان شهدای حمله اهواز در لبنان

چه اسراری در زیارت امام رضا (ع) نهفته است؟

ذکر روز سه شنبه

تهران میزبان شست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه

فرونشست زمین در تهران کند شد

ایران به دنبال استقلال رأی و کیفیت رسیدگی در دیوان لاهه است

گفت وگوی فارس با اعضای پایگاه شعر آیینی «جرعه» جریان سنتی حتی به نوآوری حاج اکبر ناظم ایراد می گرفت/ هر سبک جدیدی بد نیست

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: آمریکا؛ پشت پرده حادثه تروریستی اهواز

انقلاب اسلامی به دنبال حیات طیبه جوامع بشری است/ چهل سالگی انقلاب؛ دوره تثبیت

رونق ادبیات سیاه دفاع مقدس

برنامه ای برای دیدار با ترامپ ندارم/برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا مدل هایی وجود دارد

عالمی که تا آخرعمر در خانه اجاره ای زندگی کرد

پیرمردی که هزینه فیزیوتراپی نداشت +تصاویر

پس از مرگ چه اتفاقی برای بدن انسان می افتد؟

وداع آخر با شهدای حادثه تروریستی اهواز

نسبت به همسایگان و مسلمین خوش رفتار و باصداقت عمل کنید

مورالس با رییس جمهوری ایران دیدار کرد

ماجرای حقوق 27میلیونی یک نماینده چیست؟

حکم پخش صدای مجالس حسینی که سلب آسایش همسایه کند/پاسخ حضرت آیت الله سبحانی

برگزاری مراسم شام غریبان شهدای حمله اهواز در لبنان

احداث مجموعه بزرگ صنعتی در شهرستان جاسک

روحانی: برنامه ای برای دیدار با ترامپ ندارم

روحانی: برنامه ای برای دیدار با ترامپ ندارم

رادار زمینی GSR-110 + عکس

برنامه ای برای دیدار با ترامپ ندارم/برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا مدل هایی وجود دارد

دیدار رییس بنیاد شهید با خانواده های شهدای حادثه تروریستی اهواز

دیدار رییس جمهور بولیوی و رییس اجرایی دولت افغانستان با حسن روحانی

جزییات برنامه سوم توسعه شهرداری تهران/لزوم نظام بودجه ریزی منطبق با برنامه توسعه ای پایتخت

السبسی: تونس در سخت ترین دوران خود به سر می برد

اعتراض کاربران به نحوه پوشش خبری بی بی سی فارسی +تصاویر

فصل خزان در بیلاروس

مقابله با تحریم ها محور بودجه 98 شد

دیدار نماینده رهبر معظم انقلاب با خانواده شهدای حادثه تروریستی

30 نفر نامزد ریاست جمهوری عراق شدند

جشن 40 سالگی انقلاب به کوری چشم دشمنان برگزار خواهد شد

شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می آیند/دستیابی نیروهای مسلح به نسل جدید پیشرانه های نظامی+تصاویر

هویت عاملان حمله تروریستی اهواز کشف شد

مخالفت وزیر راه با توصیه روحانی

گروه های تروریستی از سوی کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم حمایت می شوند

ایران علاقه مند به گسترش روابط خود با نهادهای پولی جهان است/ تاکید بر ضرورت حمایت نهادهای مالی بین المللی از تهران در برابر تحریم های غیرقانونی آمریکا

تصویر منتشر شده از «داریوش ارجمند» و همسرش

یک سناتور: ترامپ با وزارت دادگستری مانند پرسنل شرکت حقوقی خود رفتار می کند

سابقه ابثارگری ندارم، اما بازنشسته نیستم/ اگر بازنشسته شوم استقبال می کنم

مذاکره روحانی و رییس اجرایی دولت افغانستان

دیدار رییس کمیته بین المللی المپیک با رییس جمهور

تفسیر آیاتی از سوره توبه

حکم پخش صدای مجالس حسینی که سلب آسایش همسایه کند/پاسخ حضرت آیت الله سبحانی

قرار محیط زیستی هفته اول مهر ماه دوستداران طبیعت، هزاران بار خم شدند تا فرهنگ پاکی استوار بماند

رییس کمیته بین المللی المپیک با رییس جمهور کشورمان دیدار کرد

جشن 40 سالگی انقلاب به کوری چشم دشمنان برگزار خواهد شد

انتقال آب رودخانه کرج ریسکی برای طبیعت

نخستین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری عراق

لغو ویزای ایران برای سفر شهروندان عمان

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟