مطالب مرتبط:
بهترین اعمال برای شب و روز جمعه
نماز جمعه بهترین فرصت برای نمایش وحدت امت است
خطیب جمعه زاهدان: مشکلات اقتصادی باید با بهترین راهکار ها حل شود
اکنون بهترین فرصت برای اعمال اصلاحات پولی ـ بانکی است
بهترین اعمال برای شب اول قبر اموات چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 12:552018-08-17سياسي

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟


یکی از بهترین زمان ها برای شروع غبارروبی و ارزشمند کردن وجودمان از گرد و غبار بدی ها و آلودگی ها شب جمعه و روز جمعه است، - شعار سال:" بعضی از ماه ها، ساعت ها و حتی روزها حکم لحیم کاری را دارند؛ می پرسید یعنی چه؟ لحیم کارها وقتی می خواهند چیزی را لحیم کنند اول همان جا را با اسید شستشو می دهند، چرا که اگر بی شستشو لحیم کاری کنند یا کارشان نتیجه نمی دهد و یا اگر هم نتیجه بدهد ماندگاری بالایی ندارد.

درست مثل ماجرای شاگرد کوزه گر؛ کوزه گر مغازه ای زد و کوزه گری را به راه انداخت، روزی می خواست لعاب کاری کند، اما بیچاره هر چه می کرد لعاب ها بر کوزه ها نمی نشست، بالاخره به نزد استاد خود رفت و ماجرا را به او گفت، استاد کوزه گر از او خواست تا در پیش چشم او کوزه را لعاب دهد، و شاگرد کوزه را برداشت و بر آن لعاب ریخت، باز هم ریزش کرد و بر کوزه ننشست، کوزه گر تبسمی کرد و گفت: همان کوزه را بیاور و آورد، اما پیش از آنکه بر آن لعاب ریزد کوزه را فوت کرد تا به وسیله فوت هایش گرد و غبارها را از کوزه دور ساخت و آنگاه لعاب را بر آن ریخت و آن وقت لعاب به زیبایی بر کوزه نشست.

سپس رو به شاگرد خود کرد و گفت: فوت کوزه گری یادت نرود، چون کوزه ها غبار دارند و غبارها مانع لعاب می شوند و نمی گذارند لعاب بر کوزه ها بنشیند.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: در روز جمعه، سه ساعت زمانی سحر (نزدیکترین زمان به اذان صبح)، مابین نماز ظهر و عصر و غروب روز جمعه، فضیلت بسیار دارد.

این داستان، ماجرای حال و روز بسیاری از ما آدم ها است که غبار گناه و هوسرانی ها، کینه توزی ها، حسادت ها، بدخواهی ها و هزاران آلودگی دیگر وجودمان را غبار آلود کرده و نمی گذارد لعاب بندگی، استجابت دعا بر وجود ما بنشیند.

به قول سعدی هوی و هوس گرد بر خاسته و تا این غبارها و گردها را فوت نکرده و از خود دور نکنیم، لعاب ها ما را قیمتی و ارزشمند نمی کنند.

بهترین زمان برای غبارروبی وجود از گناهان یکی از بهترین زمان ها برای شروع غبارروبی و ارزشمند کردن وجودمان از گرد و غبار بدی ها و آلودگی ها شب جمعه و روز جمعه است، با دستور العملی که امام صادق علیه السلام بیان فرموده اند؛ صلوات بر محمّد و آل محمّد در شب جمعه با هزار کار نیک برابر است و هزار گناه را پاک می کند و مقام انسان را هزار درجه بالا می برد و مستحب است که پس از نماز عصر پنجشنبه تا آخر روز جمعه بر محمّد و آل محمّد بسیار صلوات فرستند.

در روایتی دیگر حضرت می فرمایند: هنگام عصر روز پنجشنبه فرشتگان از آسمان با قلم های طلا و صحیفه های نقره فرود می آیند و در عصر پنجشنبه و شب و روز جمعه تا هنگام غروب خورشید جز صلوات بر محمّد و خاندان آن حضرت چیزی ننویسند.

(2) بزرگترین عید بعد از غدیرخم در منابع دینی، چهار روز به عنوان عید معرّفی شده است؛ غدیر خم، جمعه، قربان، فطر و در بین این ایام، عید غدیر برترین آنها و جمعه در رتبه دوم قرار دارد.

امام کاظم (ع) در بخشی از یک حدیث طولانی فرموده اند: و امّا الیوم الّذی حملت فیه مریم فهو یوم الجمعه للزوال و هو الیوم الذی هبط فیه الروح الامین، و لیس للمسلمین عید کان اولی منه، عظّمه الله و عظّمه محمد (ص) فامره ان یجعله عیداً فهو یوم الجمعه ؛ امّا روزی که (حضرت) مریم (به عیسی(ع)) باردار شد، روز جمعه لحظه زوال بود، و آن همان روزی است که روح الامین (ملک برتر الهی) فرود آمد.

و برای مسلمین [بعد از عید غدیر] عیدی برتر از جمعه وجود ندارد.

خدا و محمد (ص) آن را بزرگ شمرده اند؛ لذا خداوند به پیامبر (ص) دستور داد که آن روز را عید قرار دهد.

حضرت صادق (ع) فرمود: و الجمعه.

عیدٌ للمسلمین و هو افضل من الفطر و الاضحی و یوم غدیر خم افضل الاعیاد و هو الثامن عشر من ذی الحجّه.

؛ (4) جمعه، عید مسلمین است و این عید برتر از (عید) فطر و قربان است و (لی) روز (عید) غدیر خم، برترین اعیاد است که در روز هیجدهم (ماه) ذی حجه واقع شده است.

روز جمعه، رحمت خداوند بر بندگان زیاد می شود روز جمعه "یوم المزید" است یعنی خداوند رحمت های خود را به بندگان زیاد می کند.

از رحمت هایی که خداوند در این روز نسبت به بندگانش دارد می توان به مضاعف شمردن ثواب کارهای نیک اشاره کرد.

خداوند در هر شب جمعه از اول تا آخر شب ندا می دهد امام باقر (ع) فرموده است: خداوند در هر شب جمعه از اول تا آخر شب ندا می دهد: آیا بنده مؤمنی هست که پیش از طلوع سپیده برای نیازهای دنیا و آخرت خود مرا فرا خواند و حاجتش را برآورم؟ آیا بنده مؤمنی هست که پیش از سپیده توبه کند و توبه اش را بپذیرم؟ آیا بنده مؤمنی هست که روزی او بر او سخت و دشوار شده باشد و پیش از سپیده از من طلب افزونی کند تا بر روزیش بیفزایم و گشایش دهم؟ آیا بنده مؤمن بیمار و دردمندی هست که پیش از سپیده دم مرا فرا خواند و شفایش دهم؟ آیا بنده مؤمن زندانی و گرفتاری هست که پیش از سپیده دم، خلاص خود را مسألت کند و او را رهایی بخشم؟ آیا بنده مؤمن ستم دیده ای هست که پیش از سپیده دم از من دادخواهی کند و او را یاری دهم و انتقامش را بگیرم؟ و این ندا دادن همچنان تا طلوع سپیده ادامه دارد.

سه زمان طلایی در روز جمعه در بیانی پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: در روز جمعه، سه ساعت زمانی سحر(نزدیکترین زمان به اذان صبح)، مابین نماز ظهر و عصر و غروب روز جمعه، فضیلت بسیار دارد.

چنانچه در باب استجابت در زمان طلایی سحر روز جمعه محمد بن مسلم از حضرت صادق (ع) نقل نموده است که ایشان در ذیل این فراز آیه قرآن قال سوف أستغفر لکم ربّی ؛[حضرت یعقوب به برادران یوسف] گفت:به زودی برای شما از پروردگار آمرزش می خواهم (سوره یوسف،ایه 98) فرموده اند: اخّرهم الی السحر لیله الجمعه ؛ طلب آمرزش را تا سحر جمعه تأخیر انداخت.

(7) در جایی دیگر در کتاب الدر المنثور از ابی الشیخ و ابن مردویه از ابن عباس از رسول خدا (ص) روایت کرده که شخصی از آن جناب پرسید: چرا یعقوب استغفار را تاخیر انداخت؟ فرمود: تاخیر انداخت تا هنگام سحر فرا برسد، چون دعای سحر مستجاب است.

(8) هنگام عصر روز پنجشنبه فرشتگان از آسمان با قلم های طلا و صحیفه های نقره فرود می آیند و در عصر پنجشنبه و شب و روز جمعه تا هنگام غروب خورشید جز صلوات بر محمّد و خاندان آن حضرت چیزی ننویسند بهترین اعمال برای شب و روز جمعه از اعمال نیکی که همیشه مورد سفارش بوده فرستادن صلوات و صدقه دادن است که بنابر روایات این اعمال در شب و روز جمعه از اهمیت بیشتری برخوردار هستند؛ قال الصادق علیه السلام؛ الصَّدَقَهُ لَیلَهَ الْجُمُعَهِ وَ یوْمَهَا بِأَلْفٍ وَ الصَّلاهُ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ لَیلَهَ الْجُمُعَهِ بِأَلْفٍ مِنَ الْحَسَنَاتِ وَ یحُطُّ اللّه فِیهَا أَلْفاً مِنَ السَّیئَاتِ وَ یرْفَعُ فِیهَا أَلْفاً مِنَ الدَّرَجَاتِ ؛ صدقه دادن در شب جمعه و روز آن و نیز صلوات (درود فرستادن بر محمد صلی الله علیه و آله و آل او) در شب جمعه و روز آن، برابر هزار حسنه است و هزار سیئه به وسیله آن نابود می شود و هزار درجه بر مقام آدمی افزوده می شود.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، کد مطلب: 6634372، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: کوزه - جمعه - گرد و غبار - بهترین - آلودگی - شب و روز - فوت کوزه گری - پیامبر اکرم - غبار آلود - نماز - ماندگاری - ساعت - شروع - برداشت - زیبایی - حسادت - انسان - آسمان - صادق - امام - ریزش - اسید - نقره - درست

آخرین اخبار سرویس:
زن ها و مردها برای چه ازدواج می کنند؟

تکرار سگ آزاری در شفت/ محیط زیست اقامه دعوی کرد

نوبخت خطاب به منتقدان ظریف: میلیاردهادلار قاچاق را نفی می کنید؟درآمد قاچاق پول کثیف نیست؟

فرد هتاک به انقلاب اسلامی و مقدسات در قرچک دستگیر شد

محمود صادقی: ماهی 9 میلیون از دانشگاه می گیرم

روحانی: نمی گذاریم فشار تأمین کالا های اساسی روی مردم باشد

اعزام فضانوردان روسیه به مهتاب

لیبرال های داخلی به دنبال عدول از اصول انقلاب اسلامی هستند

توضیحات کدخدایی درباره لیست همراه آیت الله جنتی در انتخابات 94

چراغانی شهرهای پاکستان در آستانه جشن میلاد پیامبر اسلام (ص)

توسعه گردشگری در آذربایجان غربی مورد توجه جدی دولت است

سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

تاکید بر لزوم افزایش توان نظام بانکی

گزارشی از بزرگداشت همایون کاتوزیان، توفیق سبحانی و اسماعیل کهرم

کمک جبرانی 200هزار تومانی دولت به خانواده ها/ تولید نفت به «صفر» نمی رسد

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

باید در مسیر تحقق فرایندهای الکترونیک گام برداریم

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

اجرای 90 ویژه برنامه هفته وحدت در گیلان

معاون رییس جمهور: اکثر بچه پولدارها معتاد می شوند

«علی ضیا» به دادستانی احضار شد؟

اقدام نژاد پرستانه یک کافه در تهران!+عکس

فال روزانه سه شنبه 29 آبان 1397

قوای بحری روسیه مجهز با راکت های مافوق سرعت صوت میگردد

ورزش کرمانشاه ازحواشی تا خبرهای داغ

ورزش کرمانشاه ازحواشی تا خبرهای داغ

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

طی حکمی از سوی معاون اول رییس جمهور.

از رهنمودهای مراجع عظام و علمای قم در کارها بهره می برم

با هیچ یک از مدیران عقد اخوتی به جز کار نبسته ام

اساس کار را دوری از حواشی گذاشتم / می توانستم با رای دیوان عدالت اداری استاندار بمانم

استانی که پُر سیب زمینی است اما کارخانه چیبس ندارد!

مجموعه ای از شیعیان منطقه و جهان به مشهد چشم امید دارند

زیاد به جبهه می رفتند و کم به مرخصی می آمدند

رییس جمهور در ارومیه: صنعت توریسم می تواند مشکل اشتغال را در کشور حل کند

بدون تردید مردم ایران مسیر توسعه را با وحدت، همدلی و کمک به یکدیگر ادامه خواهند داد

70 سال برنامه ریزی از نگاه اقتصاددانان کشور

آغاز جشن های هفته وحدت در بیرجند

ملت ایران تسلیم نخواهد شد

واکنش توییتری نوبخت به انتقادات از ظریف

«علی ضیا» به دادستانی احضار شد؟

مسؤولان به مبانی انقلاب اسلامی پایبند باشند

امواج بلند بحر اسپانیا را تهدید کرد+ویدیو

با شعار با مردم برای مردم برای آبادانی دهستان ها تلاش می کنیم

حضور بشار اسد در جشن میلاد رسول اکرم(ص) در دمشق

رییس جمهور روحانی: حتی اگر آمریکا معافیت نفتی به برخی کشورها نمی داد، باز هم نفت صادر می کردیم/ امید به آینده مهمترین نیاز برای گذر از مشکلات است/ تلاش دولت به حداقل رساندن فشار بر زندگی مردم است/ لطف و محبت مردم قطعا از خدمات دولت بیشتر است

کارنامه انقلاب اسلامی به زبان کیفی تشریح شود

استاندار سابق البرز: امکان بازگشت به کار را داشتم

چالش های سه گانه دریا، دشت و جنگل/ تسخیر قلب خزر

آیا رییس هیات مدیره جوان بیمه البرز در شرکت نمایندگی بیمه سام تدبیر آینده سهام دارد؟

اعضای ناظر مجلس در شورای ملی ایمنی زیستی انتخاب شدند

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات 88، دو تن از حقوقدانان شورا که عضو دولت هم بودند، اقدامی کردند؛ ما به انها تذکر دادیم / در دست داشتن لیست کاندیداها توسط آیت الله جنتی در انتخابات 94 تخلف نبود

چرا بازنشسته‎های بانک‎ها خداحافظی نمی کنند؟

تابش گرمایی (انتقال گرما از طریق تابش) چیست؟

خودروی خاص کیا رونمایی شد +تصاویر

جمع بندی وزارت کشور برای استانداران انجام شده است/ چهارشنبه موعد اعلام استانداران جدید

وقتی جرمی هانت دیر سر قرار حاضر می شود!+فیلم

کارنامه انقلاب اسلامی به زبان کیفی تشریح شود

سفر هیئت های خارجی به دمشق، برای بررسی سفارتخانه هایشان

سوختگی نگهبان ساختمان نیمه کاره در بجنورد

سه سناتور دموکرات از ترامپ شکایت کردند

افتتاح طرح های درمانی ارومیه

روز آزمایش دولت نیست، روز آزمایش همه ملت است

نامه مخالفان «نانسی پلوسی» منتشر شد

واکنش توییتری نوبخت به انتقادات از ظریف

استان های مرزی می توانند تحریم را به فرصت جدید تبدیل کنند

«ایدئولوژی زدایی» از شهر، برنامه اصلی اصلاح طلبان برای تهران+تصاویر

سیلی سیاسی به شهردار شهرساز

کودکان، سه شنبه را آبی می کنند!

با یک دولت تجاوزگر رو به رو هستیم/ فشار ها و توطئه ها علیه مردم ایران است

کدخدایی: در دست داشتن لیست کاندیداها توسط آیت الله جنتی در انتخابات 94 تخلف نبود

عبور شهاب سنگ از آسمان کرمانشاه+فیلم

پیامبر اسلام(ص) بهترین الگوی زندگی فردی، اجتماعی و حکومتی است/ تحمل یکدیگر و سعه صدر، اساس اداره جامعه است

اقدام آیت الله جنتی در انتخابات 94 تخلف نبود

هیأت مدیره شرکت «نیشکر هفت تپه» هیچ نسبتی با جهانگیری ندارند

نفوذی های آمریکا بدتر از ترامپ به کشور ضربه می زنند

دیدار دکتر روحانی با نخبگان آذربایجان غربی

صادقی: شفافیت سیستماتیک پادزهر فساد سیستماتیک است/ کل سیستم باید شفاف شود

استان های مرزی می توانند تحریم را به فرصت جدید تبدیل کنند

فرماندار: بازگشایی مرز «کوزه رش» زمینه ساز توسعه سلماس است

ظرفیت های فرهنگی قزوین در سطح کشور ممتاز هستند

رییس جمهور روحانی: دولت بی نقص نیستیم اما هر گاه دولت و ملت کنار هم بودند، تحول بزرگ ایجاد کردیم/ امروز روز آزمایش دولت نیست، روز آزمایش همه ملت در برابر اقدامات ظالمانه آمریکا است

روحانی: روز آزمایش دولت در برابر آمریکا نیست، روز آزمایش همه ملت است| باید مقابل فشار آمریکا ایستادگی کنیم

اشتیاق کارکنان ناجا برای خدمات دهی به زوار اربعین مشهود بود

فرماندار: بازگشایی مرز «کوزه رش» زمینه ساز توسعه سلماس است

مدیران پروازی پتروشیمی ایلام باید برکنار شوند

امنیت و آسایش امروز ناشی از تفکر بسیجی است

واکنش توییتری نوبخت به انتقادات از ظریف

از حکم فروش بن کتاب تا سوزاندن کتاب هایی با اسماء متبرکه

معترضان به ظریف، درآمد قاچاق را پول کثیف نمی دانند؟

شمخانی: تصمیمات لازم را برای بازگشت به شرایط پیش از برجام اتخاذ کرده ایم

تجدید عهد با امام زمان(عج) نشانه غیرت دینی است

خطرناک ترین کشورها برای توریست ها کدامند؟

وقتی شکارچیان در دام می افتند+فیلم

چرا آیت الله خامنه ای از «حوزه انقلابی» سخن می گویند؟

فرودگاه منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

فرماندار: بازگشایی مرز «کوزه رش» زمینه ساز توسعه سلماس است

شایسته نیست که مسئولین روستاها را نادیده بگیرند

وزیر آموزش و پرورش از نمایشگاه توانمندی های تکاب بازدید کرد

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟