مطالب مرتبط:
بهترین اعمال برای شب و روز جمعه
نماز جمعه بهترین فرصت برای نمایش وحدت امت است
خطیب جمعه زاهدان: مشکلات اقتصادی باید با بهترین راهکار ها حل شود
اکنون بهترین فرصت برای اعمال اصلاحات پولی ـ بانکی است
بهترین اعمال برای شب اول قبر اموات چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 12:552018-08-17سياسي

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟


یکی از بهترین زمان ها برای شروع غبارروبی و ارزشمند کردن وجودمان از گرد و غبار بدی ها و آلودگی ها شب جمعه و روز جمعه است، - شعار سال:" بعضی از ماه ها، ساعت ها و حتی روزها حکم لحیم کاری را دارند؛ می پرسید یعنی چه؟ لحیم کارها وقتی می خواهند چیزی را لحیم کنند اول همان جا را با اسید شستشو می دهند، چرا که اگر بی شستشو لحیم کاری کنند یا کارشان نتیجه نمی دهد و یا اگر هم نتیجه بدهد ماندگاری بالایی ندارد.

درست مثل ماجرای شاگرد کوزه گر؛ کوزه گر مغازه ای زد و کوزه گری را به راه انداخت، روزی می خواست لعاب کاری کند، اما بیچاره هر چه می کرد لعاب ها بر کوزه ها نمی نشست، بالاخره به نزد استاد خود رفت و ماجرا را به او گفت، استاد کوزه گر از او خواست تا در پیش چشم او کوزه را لعاب دهد، و شاگرد کوزه را برداشت و بر آن لعاب ریخت، باز هم ریزش کرد و بر کوزه ننشست، کوزه گر تبسمی کرد و گفت: همان کوزه را بیاور و آورد، اما پیش از آنکه بر آن لعاب ریزد کوزه را فوت کرد تا به وسیله فوت هایش گرد و غبارها را از کوزه دور ساخت و آنگاه لعاب را بر آن ریخت و آن وقت لعاب به زیبایی بر کوزه نشست.

سپس رو به شاگرد خود کرد و گفت: فوت کوزه گری یادت نرود، چون کوزه ها غبار دارند و غبارها مانع لعاب می شوند و نمی گذارند لعاب بر کوزه ها بنشیند.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: در روز جمعه، سه ساعت زمانی سحر (نزدیکترین زمان به اذان صبح)، مابین نماز ظهر و عصر و غروب روز جمعه، فضیلت بسیار دارد.

این داستان، ماجرای حال و روز بسیاری از ما آدم ها است که غبار گناه و هوسرانی ها، کینه توزی ها، حسادت ها، بدخواهی ها و هزاران آلودگی دیگر وجودمان را غبار آلود کرده و نمی گذارد لعاب بندگی، استجابت دعا بر وجود ما بنشیند.

به قول سعدی هوی و هوس گرد بر خاسته و تا این غبارها و گردها را فوت نکرده و از خود دور نکنیم، لعاب ها ما را قیمتی و ارزشمند نمی کنند.

بهترین زمان برای غبارروبی وجود از گناهان یکی از بهترین زمان ها برای شروع غبارروبی و ارزشمند کردن وجودمان از گرد و غبار بدی ها و آلودگی ها شب جمعه و روز جمعه است، با دستور العملی که امام صادق علیه السلام بیان فرموده اند؛ صلوات بر محمّد و آل محمّد در شب جمعه با هزار کار نیک برابر است و هزار گناه را پاک می کند و مقام انسان را هزار درجه بالا می برد و مستحب است که پس از نماز عصر پنجشنبه تا آخر روز جمعه بر محمّد و آل محمّد بسیار صلوات فرستند.

در روایتی دیگر حضرت می فرمایند: هنگام عصر روز پنجشنبه فرشتگان از آسمان با قلم های طلا و صحیفه های نقره فرود می آیند و در عصر پنجشنبه و شب و روز جمعه تا هنگام غروب خورشید جز صلوات بر محمّد و خاندان آن حضرت چیزی ننویسند.

(2) بزرگترین عید بعد از غدیرخم در منابع دینی، چهار روز به عنوان عید معرّفی شده است؛ غدیر خم، جمعه، قربان، فطر و در بین این ایام، عید غدیر برترین آنها و جمعه در رتبه دوم قرار دارد.

امام کاظم (ع) در بخشی از یک حدیث طولانی فرموده اند: و امّا الیوم الّذی حملت فیه مریم فهو یوم الجمعه للزوال و هو الیوم الذی هبط فیه الروح الامین، و لیس للمسلمین عید کان اولی منه، عظّمه الله و عظّمه محمد (ص) فامره ان یجعله عیداً فهو یوم الجمعه ؛ امّا روزی که (حضرت) مریم (به عیسی(ع)) باردار شد، روز جمعه لحظه زوال بود، و آن همان روزی است که روح الامین (ملک برتر الهی) فرود آمد.

و برای مسلمین [بعد از عید غدیر] عیدی برتر از جمعه وجود ندارد.

خدا و محمد (ص) آن را بزرگ شمرده اند؛ لذا خداوند به پیامبر (ص) دستور داد که آن روز را عید قرار دهد.

حضرت صادق (ع) فرمود: و الجمعه.

عیدٌ للمسلمین و هو افضل من الفطر و الاضحی و یوم غدیر خم افضل الاعیاد و هو الثامن عشر من ذی الحجّه.

؛ (4) جمعه، عید مسلمین است و این عید برتر از (عید) فطر و قربان است و (لی) روز (عید) غدیر خم، برترین اعیاد است که در روز هیجدهم (ماه) ذی حجه واقع شده است.

روز جمعه، رحمت خداوند بر بندگان زیاد می شود روز جمعه "یوم المزید" است یعنی خداوند رحمت های خود را به بندگان زیاد می کند.

از رحمت هایی که خداوند در این روز نسبت به بندگانش دارد می توان به مضاعف شمردن ثواب کارهای نیک اشاره کرد.

خداوند در هر شب جمعه از اول تا آخر شب ندا می دهد امام باقر (ع) فرموده است: خداوند در هر شب جمعه از اول تا آخر شب ندا می دهد: آیا بنده مؤمنی هست که پیش از طلوع سپیده برای نیازهای دنیا و آخرت خود مرا فرا خواند و حاجتش را برآورم؟ آیا بنده مؤمنی هست که پیش از سپیده توبه کند و توبه اش را بپذیرم؟ آیا بنده مؤمنی هست که روزی او بر او سخت و دشوار شده باشد و پیش از سپیده از من طلب افزونی کند تا بر روزیش بیفزایم و گشایش دهم؟ آیا بنده مؤمن بیمار و دردمندی هست که پیش از سپیده دم مرا فرا خواند و شفایش دهم؟ آیا بنده مؤمن زندانی و گرفتاری هست که پیش از سپیده دم، خلاص خود را مسألت کند و او را رهایی بخشم؟ آیا بنده مؤمن ستم دیده ای هست که پیش از سپیده دم از من دادخواهی کند و او را یاری دهم و انتقامش را بگیرم؟ و این ندا دادن همچنان تا طلوع سپیده ادامه دارد.

سه زمان طلایی در روز جمعه در بیانی پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: در روز جمعه، سه ساعت زمانی سحر(نزدیکترین زمان به اذان صبح)، مابین نماز ظهر و عصر و غروب روز جمعه، فضیلت بسیار دارد.

چنانچه در باب استجابت در زمان طلایی سحر روز جمعه محمد بن مسلم از حضرت صادق (ع) نقل نموده است که ایشان در ذیل این فراز آیه قرآن قال سوف أستغفر لکم ربّی ؛[حضرت یعقوب به برادران یوسف] گفت:به زودی برای شما از پروردگار آمرزش می خواهم (سوره یوسف،ایه 98) فرموده اند: اخّرهم الی السحر لیله الجمعه ؛ طلب آمرزش را تا سحر جمعه تأخیر انداخت.

(7) در جایی دیگر در کتاب الدر المنثور از ابی الشیخ و ابن مردویه از ابن عباس از رسول خدا (ص) روایت کرده که شخصی از آن جناب پرسید: چرا یعقوب استغفار را تاخیر انداخت؟ فرمود: تاخیر انداخت تا هنگام سحر فرا برسد، چون دعای سحر مستجاب است.

(8) هنگام عصر روز پنجشنبه فرشتگان از آسمان با قلم های طلا و صحیفه های نقره فرود می آیند و در عصر پنجشنبه و شب و روز جمعه تا هنگام غروب خورشید جز صلوات بر محمّد و خاندان آن حضرت چیزی ننویسند بهترین اعمال برای شب و روز جمعه از اعمال نیکی که همیشه مورد سفارش بوده فرستادن صلوات و صدقه دادن است که بنابر روایات این اعمال در شب و روز جمعه از اهمیت بیشتری برخوردار هستند؛ قال الصادق علیه السلام؛ الصَّدَقَهُ لَیلَهَ الْجُمُعَهِ وَ یوْمَهَا بِأَلْفٍ وَ الصَّلاهُ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ لَیلَهَ الْجُمُعَهِ بِأَلْفٍ مِنَ الْحَسَنَاتِ وَ یحُطُّ اللّه فِیهَا أَلْفاً مِنَ السَّیئَاتِ وَ یرْفَعُ فِیهَا أَلْفاً مِنَ الدَّرَجَاتِ ؛ صدقه دادن در شب جمعه و روز آن و نیز صلوات (درود فرستادن بر محمد صلی الله علیه و آله و آل او) در شب جمعه و روز آن، برابر هزار حسنه است و هزار سیئه به وسیله آن نابود می شود و هزار درجه بر مقام آدمی افزوده می شود.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، کد مطلب: 6634372، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: کوزه - جمعه - گرد و غبار - بهترین - آلودگی - شب و روز - فوت کوزه گری - پیامبر اکرم - غبار آلود - نماز - ماندگاری - ساعت - شروع - برداشت - زیبایی - حسادت - انسان - آسمان - صادق - امام - ریزش - اسید - نقره - درست

آخرین اخبار سرویس:
استخدام پستایی دوز چرمی آقا در یک شرکت تولیدی – تهران

استخدام فروشنده با روابط عمومی بالا در محدوده میرزای شیرازی

استخدام طراح و صفحه آرا (تمام وقت) در در یک نشریه در تهران

فال روزانه یکشنبه 28 بهمن 97 + فال حافظ و فال روز تولد 97/11/28

استخدام نیروی دفتر فنی در یک شرکت معتبر پیمانکاری

انفجار منزل مسکونی در خوزستان/ یک کشته و یک مصدوم

جزییات دیدار کروبی با اعضای مجمع روحانیون از زبان الیاس حضرتی

عروس خانوم رفته بادگلو بزنه!

ماموریت ویژه برانکو برای سید جلال حسینی

یک روز مهمان خانه دکتر شریعتی شویم

لزوم بهره گیری از ظرفیت سمن ها در آموزش و تقویت طرح گفتگوی ملی خانواده

سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان تدوین شد

پنجمین دوره مسابقات گل های آسمانی جامعهالقرآن برگزار شد

رساله «تحلیل انتقادی مبانی و روش های قرآنی» دفاع می شود

نشریه علمی ـ پژوهشی «حکمت اسرا» در ایستگاه 29

اسلام کرامت انسانی زن را احیا کرد

بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی شد

بررسی بیانیه گام دوم انقلاب در مجلس خبرگان

بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه شد

بررسی پالرمو در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام

واعظی: فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح می شود

10 هزار دانش آموز در گیلان امداد و نجات را یاد گرفتند

ابتکار: دولت، عزمی جدی در مقابله با آسیب های اجتماعی دارد

تشکل های دانش آموزی مبانی دینی را معیار فعالیت ها قرار دهند

کار کردن زنان نباید مناسبتی و تشریفاتی باشد پیگیری جدی لایحه حمایت از خانواده حضور 30 بانو در پست های مدیریتی

جمهوری اسلامی ایران مظلومیت حلبچه را به جهانیان رساند

هدف شورای اجتماعی محلات، افزایش مشارکت شهروندان است

فرمانده کل سپاه: از عربستان و امارات انتقام شهدای مان را می گیریم/رییس شورای عالی امنیت ملی دست ما را باز بگذارد

مهمان دزدی در تلویزیون!

فراخوان انتخاب شعار نمایشگاه کتاب تهران منتشر شد

بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه شد

امروز بودجه را به حلقمان ریختند

دیدار ظریف با همتایان قرقیز و عمانی

اشرف بروجردی: معتقدم روحانی خیلی تغییر ایجاد کرد + فیلم

فرمانده نیروی دریایی سپاه: باورم شد مافیایی پشت ماجرای کشتی های چینی وجود دارد/ سپاه در برابر پایمال شدن حقوق صیادان ساکت نمی ماند

تاکید رییس دفتر رییس جمهور بر توسعه همه جانبه هرمزگان

تأکید بر خودداری از سفرهای غیر ضروری

فرمانده نیروی دریایی سپاه: چشم ها را در برابر واقعیات صید ترال نمی بندیم/ سپاه در برابر پایمال شدن حقوق صیادان ساکت نمی ماند

یادداشت/محمد کاظم انبارلویی نقد یک نگاه به چهل سالگی انقلاب اسلامی

بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه شد

بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه شد

از عربستان و امارات انتقام شهدای مان را می گیریم

واکنش ایران به تحرکات داخل تاجیکستان

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان : اجرای دالان گازی جنوب وارد مرحله نهایی شده است

بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه شد

اشرف بروجردی: از ابتدا هم حقیقت جو و داوودی مهاجر را انقلابی نمی دانستم + فیلم

در گفت و گو با فارس مطرح شد توضیحات حضرتی از جزییات دیدار کروبی با اعضای مجمع روحانیون

ابتکار: دولت، عزمی جدی در مقابله با آسیب های اجتماعی دارد

توییت عراقچی درباره دیدارش با وزیر امور خارجه هند

اختتامیه چهارمین دوره جشنواره ایده ها و فرصت ها

بخشودگی مودیان بدهکار به شهرداری در دستور کار شورا

تشکل های دانش آموزی مبانی دینی را معیار فعالیت ها قرار دهند

مسؤول بسیج کارگری سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان: 43 پایگاه بسیج کارگری در مراکز تولیدی استان زنجان دایر است

عکس/ سلفی رامبد جوان و نگار جواهریان پشت صحنه یک نمایش

همایش تجلیل از نخبگان زنجان برگزار می شود

بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی شد

همه ملت بحرین گرد محور آیت الله عیسی قاسم متمسک شوند

عزاداران وفات حضرت ام البنین(ع) در حرم امیرالمؤمنین (ع) حضور یافتند+ تصاویر

استخدام مشاور روانشناس خانم در شیراز

عکس منتخب هفته - 20 بهمن ماه تا 26 بهمن ماه 97

استخدام مترجم عربی خانم در بخش پشتیبانی تور در تهران

47 فیلم جشنواره رشد در سالن حکمت آموزش و پرورش گرگان اکران می شود

پیام تسلیت مدیرعامل بانک ملت در پی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب در حادثه تروریستی

سوال حاجی دلیگانی از دولت در صحن مجلس

انتخاب میرسلیم بعنوان رییس شورای حزب موتلفه اسلامی

استخدام نیروی اداری مسلط به مجموعه آفیس در یزد

استخدام راننده تاکسی آنلاین ایلام

تهران وارد بهار شهرنشینی شده است

پیام مقام معظم رهبری به مناسبت چهل سالگی انقلاب

رییس جمهوری درگذشت مادر شهیدان سلیمانیان را تسلیت گفت

کشف 200 تن گوشت تنظیم بازار در بازدیدهای اخیر/مهلت یک هفته ای به دادسراها در رابطه با اجرای عفو

جمهوری اسلامی ایران مظلومیت حلبچه را به جهانیان رساند

رییس جمهوری درگذشت مادر شهیدان سلیمانیان را تسلیت گفت

رایزنی ظریف و وزیر خارجه عمان در مونیخ

فرمول تحقیرکننده اینستکس حتی نفت در برابر غذا هم نیست

جمهوری اسلامی ایران مظلومیت حلبچه را به جهانیان رساند

پاسخ علی اعطا به ابهامات چند روز اخیر + عکس نامه

فرماندار آستارا دهیاران را به احیای گردشگری روستاها فراخواند

معاون رییس جمهوری از اورژانس اجتماعی گیلان بازدید کرد

«بادامچیان» دبیرکل و «میرسلیم» رییس شورای مرکزی موتلفه شدند

دبیرکل و رییس شورای مرکزی حزب موتلفه انتخاب شدند

بادامچیان ومیرسلیم به ترتیب دبیرکل ورییس شورای مرکزی موتلفه شدند

کلیات بودجه 98 تصویب شد

مفتح: به کلیات بودجه رای دهید، امکان اصلاح وجود دارد

واکنش بهرام قاسمی به اظهارات پوچ مایک پنس

بخشودگی مودیان بدهکار به شهرداری در دستور کار شورا

نظر اشرف بروجردی درباره تاثیر تحریم بر قیمت گوشت + فیلم

بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه شد

سرپرست فرمانداری بندرعباس تاکیدکرد ضرورت ارتقاء شاخص های بهبود کیفیت را در زمنیه آرد و نان

در پیامی روحانی درگذشت مادر شهیدان سلیمانیان را تسلیت گفت

امام جمعه اهل سنت ریگان حادثه تروریستی زاهدان را محکوم کرد

بررسی بیانیه گام دوم انقلاب در اجلاس مجلس خبرگان

توضیحات سفیر ایران در لندن در مورد سفر آیت الله جزایری به انگلیس

فرماندهی عملیات مشترک عراق: هیچ اطلاعاتی از مخفیگاه سرکرده داعش نداریم

بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی شد

رایزنی وزیر امور خارجه قرقیزستان با ظریف

استعفای نماینده پارلمان اسلوونی به خاطر ساندویچ! +عکس

دولت باید 100 هزار میلیارد تومان ارز ارزان را به یارانه نقدی تبدیل کند

آمریکایی ها در نشست ورشو هیچ دستاوردی را علیه ایران بدست نیاوردند

مادورو: کودتای آمریکایی شکست خورده است

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام اند؟