مطالب مرتبط:
برخی بانک های خصوصی کانون های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود
برخی بانک های خصوصی کانون های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود
پیرو تصمیمات ارزی دولت شرایط جدید بازار ثانویه ارز برای تجار تعیین شد/ خرید ارز برای گروه کالایی 2 و 3 میسر شد
در حوزه اقتصاد، دولت در گوشه رینگ افتاده؛ صرفا حرکات دفاعی و عکس العملی انجام می دهد / قبلا می گفتیم «سوءمدیریت» الان باید بگوییم «بی مدیریتی» / عرضه ارز پتروشیمی ها با قیمت دلخواه در بازار ثانویه، به تشدید رانت ها دامن می زند / اگر مذاکره کننده ما با فشار گروه های رقیب در داخل، پای م
بازار ثانویه، منتظر مجوز دولت برای ورود ارز پتروشیمی ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 10:112018-08-17اقتصادي

دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود


استاد دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه عده ای ظاهراً با آمریکا عقد اخوت بسته اند که زمینه ساز آشوب در کشور شوند،گفت: شاهد شکل گیری مناسبات فاسدی هستیم که در آن سفته بازی، - " حسین راغفر در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع تبیین مولفه های راهبردی نامه اقتصاددانان به مردم و رییس جمهور گفت: این نامه بازبینی به مشکلات اقتصادی کشور مانند فساد و چگونگی شکل گیری آن در جامعه ما پرداخته است.

سال 1361(1982) که بحران جهانی بدهی های کشورهای جهان سوم مطرح شده بود، کشور مکزیک با 97 میلیارد دلار بدهی اعلام ورشکستگی کرد.

این رقم برای برزیل 107 میلیارد دلار بود.

این باعث شد کشورهای اروپایی و بانک های آنها که این کشورها را تامین مالی کرده بودند، از ترس اعلام ورشکستگی سایر کشورها و ایجاد بحران برای کشورهای اروپایی، سیاست های تعدیل ساختاری را اعلام کردند.

وی ادامه داد: وقتی این کشورها سیاست های تعدیل ساختاری را اعلام می کردند، ما در شرایط جنگ بودیم و این برنامه در قالب برنامه صفر جمهوری اسلامی به مجلس رفت که با توجه به فضای مخالف آن روز کشور به تصویب مجلس نرسید اما بلافاصله پس از اتمام جنگ این فرصت برای دولت جدید فراهم شد که به سهولت این برنامه را دنبال کند.

راغفر با اشاره به مولفه های برنامه تعدیل ساختاری گفت: مولفه های برنامه تعدیل ساختاری عموماً در راستای کاهش نقش دولت و واگذاری فعالیت های اقتصادی به بخش خصوصی است اما مهمترین مسأله خصوصی سازی در ایران، فراهم شدن بستری برای اجراکنندگان آن برای واگذاری منابع به افراد درون ساختار قدرت بود که از این رهگذر صاحب ثروت های کلان شدند.

بنابراین منابع ملی ما را به سادگی به رفقای خود واگذار کردند و موجب تشکیل کانون های فساد و انحصارهای بزرگ امروزی شدند.

وی افزود: همزمان با انباشت سرمایه از سوی این افراد، فرایند بی نواسازی جامعه شکل گرفت.

طوری که بسیاری از مواهب دوران جنگ مانند مسکن، آموزش و .

از دست مردم خارج شد.

برای نمونه یکی از برنامه ها حذف یارانه مسکن برای کاهش هزینه های دولت بود که نتیجه ی آن عدم خانه دار شدن مردم است.

همچنین خصوصی سازی مدارس و خودگردانی بیمارستان ها بخشی از این فرایند است.

استاد دانشگاه الزهرا تصریح کرد: این برنامه ها پیامدهای هولناکی به دنبال داشت، طوری که از دهه 70 شاهد کودکان کار، زنان خیابانی، فروش اجزای بدن و .

هستیم که محصول سیاست های این دوره است.

همزمان شاهد حضور افراد آمده از قدرت و نفوذ در دولت هستیم که با فرصت های بوجود آمده سعی می کنند منابع بانک ها را به سمت بنگاه های بزرگ سوق دهند و دسترسی به تسهیلات بانک ها با نرخ های ترجیحی میسر می شود.

در این دوره خصوصی سازی بانک ها مطرح می شود که تامین مالی از طریق همین بانک ها صورت می گیرد و این بانک ها این امکان را می یابند دو یا سه درصد بیشتر از بانک های دولتی برای سپرده ها سود پرداخت کنند.

وی با انتقاد از پرداخت بهره به نهادهای عمومی گفت: در برنامه چهارم تصویب می کنند که نهادهای عمومی که پول خنثی خود را برای دریافت بهره به بانک های خصوصی بدهند و به نوعی با بانک های خصوصی معامله می کنند که البته یکی از دلایل و منشاء نقدینگی و اصلی ترین عامل تورم است.

سیاست های تنظیم شده بخش عمومی نیز منشاء تورم است؛ مثلا بالا و پایین کردن نرخ سود بستگی به منافع بانک ها دارد.

از همین روی تورم در کشور ما محصول ساختار تصمیم گیری در کشور است طوری که نرخ بهره 5 سال اخیر، هزار هزار میلیارد تومان است که موجب افزایش شدید نقدینگی در کشور شده است.

راغفر برخی از بانک های خصوصی را کانون های فساد نامید و گفت: وقتی این بانک ها سود 20 درصدی پرداخت می کنند معلوم است که باید 35 درصد بهره بگیرند که هیچ فعالیت اقتصادی تامین کننده چنین سودی نیست و تنها قاچاق آن را می تواند انجام دهد.

البته همه این اقدامات را نظام مالی و بانک مرکزی به خوبی می داند اما بازی در تسخیر کسانی است که همه آدم ها را در همه سطوح می توانند بخرند که در مرافعه های استیضاح ها خود را نشان می دهد.

این اقتصاددان با اشاره به رانت منابع طبیعی گفت: فرایندی که در کشور شکل گرفته، منشاء فساد در منابع عمومی به ویژه نفت و منابع طبیعی است.

این گروه ها منابع عمومی را گروگان گرفته و از آب، برق، گاز و .

رایگان بهره مند می شوند که باید ارز حاصل از صادرات آن را به بانک مرکزی بازگردانده و معادل ریالی دریافت کنند.

وی با اشاره به اهمیت مالکیت گفت: وقتی رانت ارز شکل می گیرد بسیاری از مردم بخشی از ارزش دارایی های خود را از دست می دهند و فرایند سلب مالکیت صورت می گیرند که همه اقتصاددانان نهادگرا بر این تاکید دارند که از مهمترین نهادهای تنظیم کننده اقتصاد شکوفا شکل گیری مالکیت است اما دولت ها آن را چپاول می کنند و دست در جیب مردم می کنند که به آن مالیات تورمی می گویند.

راغفر متذکر شد: شاهد شکل گیری مناسبات فاسدی هستیم که در آن سفته بازی، دلالی و رانتی مولفه های نفوذ و تخریب اقتصاد کشور است که توسط سه نهاد دولت، مجلس و خصولتی ها شکل گرفته و این نگران کننده است که دولت در تسخیر گروه های رانتی است که پیامد آن آشفتگی، فقر، اعتیاد، خودکشی و.

است و پرسش این است که اینها را چگونه جمع خواهید کرد؟وی این اقدامات را بازی در زمین دشمن دانسته و افزود: گویا عده ای ظاهراً با آمریکا عقد اخوت بسته اند که زمینه ساز آشوب در کشور شوند.

راغفر یادآور شد: برخی مسئولان تازه یادشان افتاده که ما بعد از پایان جنگ نیز در جنگ اقتصادی بودیم.

البته منافع ایجاب می کرد که آن را اعلام نکنند و ما را در صورت مطرح کردن به خشک مغزی متهم کنند.

باید توجه کرد که آمریکا با تحریم ها و ابزارهای آن دنبال ناآرامی در کشور است و تا زمانی که اقتصاد رانت محور ادامه داشته باشد راه نجاتی برای کشور نمی توان متصور شد و این مربوط به یک گروه خاص نیست.

این استاد دانشگاه درباره بازار ثانویه ارز گفت: متأسفانه در مجلس در طول دو روز بازار ثانویه ارز را شکل دادند و روزنامه و رسانه هایی که در خدمت آنها هستند با مفاهیمی مانند رقابت، بازار و .

از آن دفاع کردند.

ادعا می کردند با این بازار ارز تک نرخی را حاکم خواهند کرد اما ما شاهد ارز سه نرخی در بازار هستیم.

نباید فراموش کرد که موج تورم آن به زودی وارد بازار خواهد شد و شرایط اضطراب به گونه ای شده که مردم مجبور به خرید هر آشغالی شده اند.

وی متذکر شد: کاهش ارزش پول ملی باعث فرار کالای داخلی می شود.

4 ماه نخست سال 700 میلیون دلار برای برنج، یک میلیارد دلار نهاده های دامی، 100 میلیون واردات کره صرف شده در حالیکه برای نمونه شاهد نایابی دارو در بازار هستیم و این جز سوء مدیریت موضوع دیگری نیست.

ما نگران پیامدهای اقتصادی و سیاسی این پوست اندازی ها و خصوصی سازی ها هستیم.

راغفر یادآور شد: ارز حاصل از فروش منابع طبیعی متعلق به مردم و نیز نسل های آینده است.

دولت حق فروش آن را ندارد و باید آن را به اشکال دیگر سرمایه تبدیل کند و در زیر ساخت ها، آموزش، بهداشت.

سرمایه گذاری کند.

این اقتصاددادن در پاسخ به کسانی که افزایش نرخ ارز را محرک صادرات می دانند، گفت: زمانی که نرخ ارز از 7 هزار تومان به 12 هزار تومان افزایش یافت مدافعان آن اشاره می کردند که این باعث تقویت صادرات می شود.

در حالیکه زمانی که روابط روسیه با ترکیه دچار تنش شد و روسیه بازارهای خود را به ما واگذار کرد، ما کالایی برای صادرات نداشتیم یا در عراق که برای آن جنگیده ایم بازار کاملا در اختیار ترکیه است و افزایش نرخ ارز به بهانه افزایش صادرات موجب کمبود کالا در کشور خواهد شد.

با این شرایط بازار ثانویه را باید متوقف کنند.

البته وقتی دولت و مجلس در تسخیر خصولتی ها است هیچ انتظاری نباید داشت.

وی با اشاره به بسته ارزی گفت: در حالی که نیاز ارز کشور برای غذا و دارو 10 میلیارد دلار و مواد ساخت و تولید 20 میلیارد دلار است، مورد دوم در بسته جدید حذف شده و این به معنای نابودی صنایع است و تنها صنایعی می توانند فعالیت داشته باشند که از رانت آب، برق و گاز بهره مند باشند.

این شرایط راه را برای کالاهای بنجل چینی و هندی هموار و افرادی زیادی کار خود را از دست خواهند داد که نتیجه آن لشکری از بیکاران است.

البته شکی نداریم برخی افرادی که دور مسئولان اصلی کشور را گرفته اند نااگاهانه در بازی اسراییل و آمریکا هستند که مرتکب تصمیمات اشتباه می شوند.

راغفر متذکر شد: اگر دولت با مردم صادق است نرخ را به 4200 تومان بازگرداند و اگر آن را انجام ندهد بزرگترین تحول جامعه خواهد بود.

ارز کشور چنان تضعیف شده که دیگر کار برای افغان ها نیز صرفه اقتصادی ندارد.

سال گذشته کل تولید ناخالص داخلی 2 هزار و ششصد میلیارد تومان و افزایش ذخیره انبار هزار و 920 میلیارد تومان بود که این به معنای نبود قدرت خرید در مردم است.

وی با اشاره به نقش مردم در نامه اقتصاددانان گفت: این یک آگاهی و هشدار برای مردم بود چون مسئولان به خوبی از آنها آگاه هستند.

باید پرسید این مردم در فاجعه ای که روی خواهد داد چه خواهند کرد؟ متاسفانه هیچ کس در این مورد حرفی نمی زند.

حضور، صدا و رأی مردم شنیده نمی شود و هیچ کس پاسخگوی اضطراب مردم نیست و همه دنبال بازار ثانویه ای هستند که منافع برخی در آن است و البته عناصر خارجی در این تخریب اقتصادی و التهابات نقش موثری دارند.

راغفر در پایان گفت: خروج ارز از کشور به قصد گرجستان یا ترکیه نشانه هایی از ناآرامی در کشور است و ما خواستیم تا اول به مسئولان و سپس به مردم، مقصران را نشان دهیم.


کلید واژه ها: برنامه - کشور - نامه - ساختار - کشورهای اروپایی - استاد دانشگاه - اقتصاد - دولت - خصوصی سازی - ورشکستگی - اقتصادی - اروپایی - دانشگاه - میلیارد - مشکلات اقتصادی - جمهوری اسلامی - الزهرا - مردم - کشورهای جهان - جامعه - بحران - راغفر - رییس جمهور - کاهش هزینه - حذف یارانه - بیمارستان - دوران جنگ - کاهش - دلار - جهان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش حضوری در یک هلدینگ معتبر در خوزستان

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت زرین پلاستیک نیلگون در تهران

استخدام سرپرست خرید و تدارکات آقا در شرکت زرین پلاستیک نیلگون

استخدام مدیرفروش،کارشناس فروش حضوری،کارشناس فروش تلفنی

استخدام منشی در شرکت آتیه داران روماک در تهران

جزییات ساخت راه آهن بم – جیرفت/ ساخت طرح با بودجه دولتی

سیل گرانی مواد اولیه صنعت پوشاک را با خود برد

اتصال سیلوی قم به راه آهن در حال اجراست

خودروی بدون یورو 5 از ابتدای فروردین 98 شماره گذاری نمی شود

بیش از 80 درصد زیرساخت های توسعه ای چهارمحال و بختیاری در 40 سال اخیر ایجاد شده است

برای خرید آپارتمان در منطقه سهروردی چقدر باید هزینه کرد؟

تعطیلی واحدهای تولیدی را با حساسیت تعقیب می کنیم

تقسیم آپارتمان به قسمت های مشترک و اختصاصی چه اثراتی دارد؟

اما و اگرهایی در مورد خواص «آب کرفس»

آپارتمان های ریزمتراژ در صف فروش

کنایه رشیدپور به ساخت پراید و قیمت آن

استخدام پارکبان،پیک با موتور در یک رستوران معتبر در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک رستوران معتبر محدوده ی چیتگر شمالی

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در دفتر پیشخوان دولت

جدول نرخ سکه و ارز1397/8/29

قیمت خودروهای داخلی1397/8/29

استخدام کارشناس ارزهای دیجیتال،مسئول تحقیق و توسعه (R&D)

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مهندس تولیدو فرآوری و کارشناس رنگ کاری درچرمشهر ورامین

استخدام کارشناس فروش حضوری در یک هلدینگ معتبر در خراسان رضوی

اجرای دو هزار و 700 هکتار جنگل کاری در فارس

تـوافق اعضاء اوپک برای کاهش تولید نفت

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در استان فارس

استخدام مسئول ارتباط با مشتری در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت استارتاپی معتبر

استخدام کارشناس DIGITALMARKETING در یک شرکت استارتاپی معتبر

استخدام مدیر اجرایی قوی،مدیر بازاریابی و فروش در تهران

استخدام نیروی خدماتی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین برق در شرکت صنایع غذایی معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار در شرکت پخش اطلس دینا در تهران

صادرات محصولات نانویی به 50 کشور/ نفوذ نانو در صنعت شیرآلات

مقایسه قیمت مصالح ساختمانی نسبت به پارسال

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در کارخانه تولیدی اصفهان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام اپراتور خط تولید،انبار دار،مسئول IT در یزد

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در کارخانه تولیدی در اصفهان

استخدام مدیر تولید و کنترل کیفیت در شرکت مهندسی در تهران

استخدام کمک انباردار آقا و مدیر تولید و کنترل کیفیت در تهران

استخدام حسابدار در یک صرافی معتبر در تهران

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در هرمزگان

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در تهران

عرضه کنندگان بهبوددهنده نان، گران فروشی می کنند

دوربرگردان ارزی بانک مرکزی علیه بخش خصوصی

این جا بازار ازدواج است+عکس

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

چند نرخی بودن ارز آسیب زا است

استخدام فروشنده آقا،سرپرست فروش آقا ،کارشناس فروش(vip) در فارس

پرداخت کمک جبرانی خانوارهای کم درآمد ابلاغ شد/نحوه واریز به حساب

170 میلیاردریال برای اجرای طرح کلید به کلید در خرم آباد نیاز است

شبکه های اجتماعی میزبان داروهای تقلبی و تاریخ گذشته!

سهم خانوار از سبد حمایت غذایی به نسبت جمعیت/ نحوه واریز به حساب

کاهش آلاینده مازوت با سامانه ساخت محققان کشور

برکناری مدیرکل متخلّف در فارس

تامین برق تابستان در گروی 5950 میلیارد تومان

170 میلیاردریال برای اجرای طرح کلید به کلید در خرم آباد نیاز است

صادرات محصولات فولادی افزایش یافت

دستمزد کارگران چند درصد هزینه هایشان را تامین می کند؟

قیمت های جدید خودرویی روی میز دولت

دلیل سکوت نفتی ها چیست؟

قاچاق روزانه 10 تا 13 میلیون لیتر سوخت از کشور

کاهش قیمت طلا همسو با عقب گرد دلار

چگونه کتاب در ایران فست فودی شد؟

کارمندان یک بانک چینایی بدون اجازه حق باردار شدن را ندارند

چقدر سیگار قاچاق و مصرف شد؟

تبلت ها هم مشمول رجیستری می شوند؟

جنگ اطلاعاتی بین ایران و آمریکا و سکوت نفتی ها

بررسی علت مرگ و میر استارت آپ ها/ ناآگاهی دلیل افول

هفت قصه به روایت «هفت تپه»

بیکاری صدهزار نفری در انتظار صنعت قطعه سازی

اولین دادگاه متحرک و سیار جهان+عکس

پیشنهاد ایجاد شهرک های صنعتی مشترک به عراقی ها/ ظرفیت رسیدن به تجارت 20 میلیارد دلاری با عراق وجود دارد

بهره برداری از طرح بهسازی محوطه امامزاده سید طاهر حسینی بردسکن

خودروهای 200 تا 300میلیونی بازار تهران

همت خیران سبزواری در کتابخانه سازی

کمک 900 میلیون ریالی خیران درود به بقعه امامزادگان این شهر

مراقب ظهور «متولدان فصل تحریم» باشیم!

5 دلیل ریزش قیمت رمز ارزها

استخدام نیروی دفتری مسلط به نرم افزارهای ساختمانی در تهران

استخدام گرافیست جهت شرکت معتبر صنایع غذایی در تهران

استخدام رنگ کار چوب و وردست رنگ کار در تهران

استخدام مدیر رنج با پورسانت و بیمه در دفتر املاک

استخدام کارمند اداری در صنایع بسته بندی آوا پروتیین پایتخت

استخدام مهندس برق جهت شرکت خصوصی در تهران

بهبود اشتهای اژدهای زرد برای خرید نفت ایران+آمار

نسخه جهانی مسکن ارزان

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

درخواست 23هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

مرگ در کمین خلیج گرگان/ عکس

نزول قیمت ارز و سکه

پاساژ ها چطور شهروندی ما را کنترل می کنند؟

گلستان صاحب بیشترین نقاط بوم گردی ایران

استخدام خزانه دار آشنا به امور مالی و مسلط زبان انگلیسی در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در محدوده شمال تهران

دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود