مطالب مرتبط:
برخی بانک های خصوصی کانون های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود
برخی بانک های خصوصی کانون های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود
پیرو تصمیمات ارزی دولت شرایط جدید بازار ثانویه ارز برای تجار تعیین شد/ خرید ارز برای گروه کالایی 2 و 3 میسر شد
در حوزه اقتصاد، دولت در گوشه رینگ افتاده؛ صرفا حرکات دفاعی و عکس العملی انجام می دهد / قبلا می گفتیم «سوءمدیریت» الان باید بگوییم «بی مدیریتی» / عرضه ارز پتروشیمی ها با قیمت دلخواه در بازار ثانویه، به تشدید رانت ها دامن می زند / اگر مذاکره کننده ما با فشار گروه های رقیب در داخل، پای م
بازار ثانویه، منتظر مجوز دولت برای ورود ارز پتروشیمی ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 11:112018-08-17اقتصادي

دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود


استاد دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه عده ای ظاهراً با آمریکا عقد اخوت بسته اند که زمینه ساز آشوب در کشور شوند،گفت: شاهد شکل گیری مناسبات فاسدی هستیم که در آن سفته بازی، - " حسین راغفر در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع تبیین مولفه های راهبردی نامه اقتصاددانان به مردم و رییس جمهور گفت: این نامه بازبینی به مشکلات اقتصادی کشور مانند فساد و چگونگی شکل گیری آن در جامعه ما پرداخته است.

سال 1361(1982) که بحران جهانی بدهی های کشورهای جهان سوم مطرح شده بود، کشور مکزیک با 97 میلیارد دلار بدهی اعلام ورشکستگی کرد.

این رقم برای برزیل 107 میلیارد دلار بود.

این باعث شد کشورهای اروپایی و بانک های آنها که این کشورها را تامین مالی کرده بودند، از ترس اعلام ورشکستگی سایر کشورها و ایجاد بحران برای کشورهای اروپایی، سیاست های تعدیل ساختاری را اعلام کردند.

وی ادامه داد: وقتی این کشورها سیاست های تعدیل ساختاری را اعلام می کردند، ما در شرایط جنگ بودیم و این برنامه در قالب برنامه صفر جمهوری اسلامی به مجلس رفت که با توجه به فضای مخالف آن روز کشور به تصویب مجلس نرسید اما بلافاصله پس از اتمام جنگ این فرصت برای دولت جدید فراهم شد که به سهولت این برنامه را دنبال کند.

راغفر با اشاره به مولفه های برنامه تعدیل ساختاری گفت: مولفه های برنامه تعدیل ساختاری عموماً در راستای کاهش نقش دولت و واگذاری فعالیت های اقتصادی به بخش خصوصی است اما مهمترین مسأله خصوصی سازی در ایران، فراهم شدن بستری برای اجراکنندگان آن برای واگذاری منابع به افراد درون ساختار قدرت بود که از این رهگذر صاحب ثروت های کلان شدند.

بنابراین منابع ملی ما را به سادگی به رفقای خود واگذار کردند و موجب تشکیل کانون های فساد و انحصارهای بزرگ امروزی شدند.

وی افزود: همزمان با انباشت سرمایه از سوی این افراد، فرایند بی نواسازی جامعه شکل گرفت.

طوری که بسیاری از مواهب دوران جنگ مانند مسکن، آموزش و .

از دست مردم خارج شد.

برای نمونه یکی از برنامه ها حذف یارانه مسکن برای کاهش هزینه های دولت بود که نتیجه ی آن عدم خانه دار شدن مردم است.

همچنین خصوصی سازی مدارس و خودگردانی بیمارستان ها بخشی از این فرایند است.

استاد دانشگاه الزهرا تصریح کرد: این برنامه ها پیامدهای هولناکی به دنبال داشت، طوری که از دهه 70 شاهد کودکان کار، زنان خیابانی، فروش اجزای بدن و .

هستیم که محصول سیاست های این دوره است.

همزمان شاهد حضور افراد آمده از قدرت و نفوذ در دولت هستیم که با فرصت های بوجود آمده سعی می کنند منابع بانک ها را به سمت بنگاه های بزرگ سوق دهند و دسترسی به تسهیلات بانک ها با نرخ های ترجیحی میسر می شود.

در این دوره خصوصی سازی بانک ها مطرح می شود که تامین مالی از طریق همین بانک ها صورت می گیرد و این بانک ها این امکان را می یابند دو یا سه درصد بیشتر از بانک های دولتی برای سپرده ها سود پرداخت کنند.

وی با انتقاد از پرداخت بهره به نهادهای عمومی گفت: در برنامه چهارم تصویب می کنند که نهادهای عمومی که پول خنثی خود را برای دریافت بهره به بانک های خصوصی بدهند و به نوعی با بانک های خصوصی معامله می کنند که البته یکی از دلایل و منشاء نقدینگی و اصلی ترین عامل تورم است.

سیاست های تنظیم شده بخش عمومی نیز منشاء تورم است؛ مثلا بالا و پایین کردن نرخ سود بستگی به منافع بانک ها دارد.

از همین روی تورم در کشور ما محصول ساختار تصمیم گیری در کشور است طوری که نرخ بهره 5 سال اخیر، هزار هزار میلیارد تومان است که موجب افزایش شدید نقدینگی در کشور شده است.

راغفر برخی از بانک های خصوصی را کانون های فساد نامید و گفت: وقتی این بانک ها سود 20 درصدی پرداخت می کنند معلوم است که باید 35 درصد بهره بگیرند که هیچ فعالیت اقتصادی تامین کننده چنین سودی نیست و تنها قاچاق آن را می تواند انجام دهد.

البته همه این اقدامات را نظام مالی و بانک مرکزی به خوبی می داند اما بازی در تسخیر کسانی است که همه آدم ها را در همه سطوح می توانند بخرند که در مرافعه های استیضاح ها خود را نشان می دهد.

این اقتصاددان با اشاره به رانت منابع طبیعی گفت: فرایندی که در کشور شکل گرفته، منشاء فساد در منابع عمومی به ویژه نفت و منابع طبیعی است.

این گروه ها منابع عمومی را گروگان گرفته و از آب، برق، گاز و .

رایگان بهره مند می شوند که باید ارز حاصل از صادرات آن را به بانک مرکزی بازگردانده و معادل ریالی دریافت کنند.

وی با اشاره به اهمیت مالکیت گفت: وقتی رانت ارز شکل می گیرد بسیاری از مردم بخشی از ارزش دارایی های خود را از دست می دهند و فرایند سلب مالکیت صورت می گیرند که همه اقتصاددانان نهادگرا بر این تاکید دارند که از مهمترین نهادهای تنظیم کننده اقتصاد شکوفا شکل گیری مالکیت است اما دولت ها آن را چپاول می کنند و دست در جیب مردم می کنند که به آن مالیات تورمی می گویند.

راغفر متذکر شد: شاهد شکل گیری مناسبات فاسدی هستیم که در آن سفته بازی، دلالی و رانتی مولفه های نفوذ و تخریب اقتصاد کشور است که توسط سه نهاد دولت، مجلس و خصولتی ها شکل گرفته و این نگران کننده است که دولت در تسخیر گروه های رانتی است که پیامد آن آشفتگی، فقر، اعتیاد، خودکشی و.

است و پرسش این است که اینها را چگونه جمع خواهید کرد؟وی این اقدامات را بازی در زمین دشمن دانسته و افزود: گویا عده ای ظاهراً با آمریکا عقد اخوت بسته اند که زمینه ساز آشوب در کشور شوند.

راغفر یادآور شد: برخی مسئولان تازه یادشان افتاده که ما بعد از پایان جنگ نیز در جنگ اقتصادی بودیم.

البته منافع ایجاب می کرد که آن را اعلام نکنند و ما را در صورت مطرح کردن به خشک مغزی متهم کنند.

باید توجه کرد که آمریکا با تحریم ها و ابزارهای آن دنبال ناآرامی در کشور است و تا زمانی که اقتصاد رانت محور ادامه داشته باشد راه نجاتی برای کشور نمی توان متصور شد و این مربوط به یک گروه خاص نیست.

این استاد دانشگاه درباره بازار ثانویه ارز گفت: متأسفانه در مجلس در طول دو روز بازار ثانویه ارز را شکل دادند و روزنامه و رسانه هایی که در خدمت آنها هستند با مفاهیمی مانند رقابت، بازار و .

از آن دفاع کردند.

ادعا می کردند با این بازار ارز تک نرخی را حاکم خواهند کرد اما ما شاهد ارز سه نرخی در بازار هستیم.

نباید فراموش کرد که موج تورم آن به زودی وارد بازار خواهد شد و شرایط اضطراب به گونه ای شده که مردم مجبور به خرید هر آشغالی شده اند.

وی متذکر شد: کاهش ارزش پول ملی باعث فرار کالای داخلی می شود.

4 ماه نخست سال 700 میلیون دلار برای برنج، یک میلیارد دلار نهاده های دامی، 100 میلیون واردات کره صرف شده در حالیکه برای نمونه شاهد نایابی دارو در بازار هستیم و این جز سوء مدیریت موضوع دیگری نیست.

ما نگران پیامدهای اقتصادی و سیاسی این پوست اندازی ها و خصوصی سازی ها هستیم.

راغفر یادآور شد: ارز حاصل از فروش منابع طبیعی متعلق به مردم و نیز نسل های آینده است.

دولت حق فروش آن را ندارد و باید آن را به اشکال دیگر سرمایه تبدیل کند و در زیر ساخت ها، آموزش، بهداشت.

سرمایه گذاری کند.

این اقتصاددادن در پاسخ به کسانی که افزایش نرخ ارز را محرک صادرات می دانند، گفت: زمانی که نرخ ارز از 7 هزار تومان به 12 هزار تومان افزایش یافت مدافعان آن اشاره می کردند که این باعث تقویت صادرات می شود.

در حالیکه زمانی که روابط روسیه با ترکیه دچار تنش شد و روسیه بازارهای خود را به ما واگذار کرد، ما کالایی برای صادرات نداشتیم یا در عراق که برای آن جنگیده ایم بازار کاملا در اختیار ترکیه است و افزایش نرخ ارز به بهانه افزایش صادرات موجب کمبود کالا در کشور خواهد شد.

با این شرایط بازار ثانویه را باید متوقف کنند.

البته وقتی دولت و مجلس در تسخیر خصولتی ها است هیچ انتظاری نباید داشت.

وی با اشاره به بسته ارزی گفت: در حالی که نیاز ارز کشور برای غذا و دارو 10 میلیارد دلار و مواد ساخت و تولید 20 میلیارد دلار است، مورد دوم در بسته جدید حذف شده و این به معنای نابودی صنایع است و تنها صنایعی می توانند فعالیت داشته باشند که از رانت آب، برق و گاز بهره مند باشند.

این شرایط راه را برای کالاهای بنجل چینی و هندی هموار و افرادی زیادی کار خود را از دست خواهند داد که نتیجه آن لشکری از بیکاران است.

البته شکی نداریم برخی افرادی که دور مسئولان اصلی کشور را گرفته اند نااگاهانه در بازی اسراییل و آمریکا هستند که مرتکب تصمیمات اشتباه می شوند.

راغفر متذکر شد: اگر دولت با مردم صادق است نرخ را به 4200 تومان بازگرداند و اگر آن را انجام ندهد بزرگترین تحول جامعه خواهد بود.

ارز کشور چنان تضعیف شده که دیگر کار برای افغان ها نیز صرفه اقتصادی ندارد.

سال گذشته کل تولید ناخالص داخلی 2 هزار و ششصد میلیارد تومان و افزایش ذخیره انبار هزار و 920 میلیارد تومان بود که این به معنای نبود قدرت خرید در مردم است.

وی با اشاره به نقش مردم در نامه اقتصاددانان گفت: این یک آگاهی و هشدار برای مردم بود چون مسئولان به خوبی از آنها آگاه هستند.

باید پرسید این مردم در فاجعه ای که روی خواهد داد چه خواهند کرد؟ متاسفانه هیچ کس در این مورد حرفی نمی زند.

حضور، صدا و رأی مردم شنیده نمی شود و هیچ کس پاسخگوی اضطراب مردم نیست و همه دنبال بازار ثانویه ای هستند که منافع برخی در آن است و البته عناصر خارجی در این تخریب اقتصادی و التهابات نقش موثری دارند.

راغفر در پایان گفت: خروج ارز از کشور به قصد گرجستان یا ترکیه نشانه هایی از ناآرامی در کشور است و ما خواستیم تا اول به مسئولان و سپس به مردم، مقصران را نشان دهیم.


کلید واژه ها: برنامه - کشور - نامه - ساختار - کشورهای اروپایی - استاد دانشگاه - اقتصاد - دولت - خصوصی سازی - ورشکستگی - اقتصادی - اروپایی - دانشگاه - میلیارد - مشکلات اقتصادی - جمهوری اسلامی - الزهرا - مردم - کشورهای جهان - جامعه - بحران - راغفر - رییس جمهور - کاهش هزینه - حذف یارانه - بیمارستان - دوران جنگ - کاهش - دلار - جهان

آخرین اخبار سرویس:
آمار کشوری از بازار مسکن بهار 97

کشف بزرگ ترین سنگ طلا توسط معدنچیان + عکس

از «پاسخ مکرون به انتقاد ترامپ از قیمت بالای نفت» تا «متوسط قیمت مسکن تهران در شهریورماه»

خبری از سرمایه گذاری میلیاردی عربستان در پاکستان نیست

ماکرون به ترامپ: اگر ایران نفت بفروشد، قیمت پایین می آید

از «پاسخ مکرون به انتقاد دونالد ترامپ از قیمت بالای نفت» تا «متوسط قیمت مسکن تهران در شهریورماه»

جنس دست دوم نداریم که بفروشیم!

مواد شوینده به اندازه کافی در بازار وجود دارد

این دست های نامریی دیدنی است!

ماکرون به ترامپ: اگر ایران نفت بفروشد، قیمت پایین می آید

توضیحات جدید در خصوص اختلاس نفتی

یک درس اقتصادی از ایستگاه های صلواتی

نقش شوک درمانی در بحران سازی نقدینگی

فقط یک تاکسی اینترنتی در شهر ارومیه مجوز قانونی دارد

40هزار تحصیل کرده آذربایجان غربی اسیر دست کاریابی های بی تخصص

مظنه تبلت های اپل در بازار

راند دوم افزایش قیمت مواد شوینده و بهداشتی

صنعت دارو برای دریافت ارز دولتی نقدینگی ندارد

رشد قارچ گونه برندفروشان قاچاق/ اجاره مغازه برای برند ایرانی 2.5 برابر برند خارجی

کمبود سوخت شایعه است

آمار صرافی ها را چه کسی به آمریکا داد؟ بانک مرکزی: از وزارت اقتصاد بپرسید!

تاثیر ارز بر حمل و نقل ریلی | هزینه خرید و نگهداری واگن 130 درصد بیشتر شد

واردات کره به کشور 100 میلیون دلار شد+ جدول

تعیین تکلیف 10موسسه مالی ورشکسته و متخلف جریان دارد

وزیر صنعت پاسخگوی ابهامات خودرویی باشد

قیمت تیرآهن در بازار افزایش نسبی یافت

انواع بخاری برقی در بازار چند؟

آخرین قیمت محصولات هیوندا در بازار + جدول

خرید گوشی موبایل با قیمت بالای یک میلیون تومان

افزایش نسبی قیمت در بازار آهن

آخرین تحولات بازار سبزی و صیفی

مواد شوینده به اندازه کافی در بازار وجود دارد

پیش فروش روز اول ایران خودرو به پایان رسید

تقاضا برای مصنوعات طلا به صفر نزدیک شده است

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

پلاتس گزارش داد تاثیر تحریم های ایران بر قیمت بنزین در کره جنوبی

دولت ارز را در اختیار بازار ثانویه قرار دهد

یک پیشنهاد به خودروسازان

قیمت سبد نفتی اوپک از 78 دلار فراتر رفت

تجارت 13 ساله ایران در یک نگاه

عکس/ حمید گودرزی در لباس طلبگی

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

خروج 303 هزار تن گوجه از کشور

مظنه آپارتمان در منطقه قلهک چند؟

ارزش پول ملی طی 60 روز اخیر 60 درصد کاهش یافت!

مسکن 9.3 درصد گران شد

عرضه نفت خام در بورس در چه مرحله ای قرار دارد؟

هشدار به خریدران ارز: احتمال ضرر زیاد است

حجم تجارت 90 میلیارد دلاری بدون نفت تا پایان امسال

انتقال تکنولوژی کشت سورگوم با پکیج کامل از فرانسه به ایران/ فرصتی برای مدیریت بحران آب نداریم

ارزآوری یک میلیارد دلاری صنعت دام

فارس از 27 پاساژ فروش پوشاک در تهران گزارش می دهد رشد قارچ گونه برندفروشان قاچاق/ اجاره مغازه برای برند ایرانی 2.5 برابر برند خارجی

یادداشت/ حسین شریعتمداری این دست های نامریی دیدنی است!

فیلیپ ای فاروجیو صنایع داروسازی بزرگ و بحران تجویز داروهای مخدر در آمریکا

خبر تکمیل می شود... تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

قیمت طلا افزایش یافت

نوسان شاخص ها در بورس های آسیا

پول فیلیپین سقوط کرد

ساندرو اتوماتیک 1 میلیون تومان گران شد

جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

تامین لاستیک کامیون داران با ارز 4200 تومانی

اقتصاد غزه در فروپاشی کامل قرار دارد

10هزار هکتار از اراضی لرستان آبی می شود

ثبت نام 2500 کامیون دار برای 60 جفت لاستیک!

ترامپ بلوف می زند

سهام عدالت باید قابل خرید و فروش باشد

50 درصد حق آتش سوزی سرا های دانشجویی پرداخت می شود

رییس فدراسیون سه گانه: دنبال افزایش درصد جانبازی ام نیستم/ قانون را اجرا می کنم

کارت هدیه همچنان در دسترس

رییس فدراسیون سه گانه: دنبال افزایش درصد جانبازی ام نیستم/ قانون را اجرا می کنم

قیمت واقعی دلار و یورو چند؟

از ترخیص کالا چه خبر؟

ممنوعیت صادرات دفترچه تحصیلی و گوشت

مقام اماراتی: همگی می دانیم که قیمت نفت توسط بازارها تعیین می شود

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

بازار آشفته مسکن در مازندران/وعده هایی که روی عمل ندید/متقاضیان مسکن توان خرید و ساخت ندارند!

وصیت نامه عجیب یک زن که جسد شوهرش را در فریزر خانه نگه داشته بود

سامانه صدور مجوز الکترونیکی برای مدارس غیر دولتی / لغو مجوز 3 مدرسه غیر دولتی آمار بالایی نیست

جنس دست دوم نداریم که بفروشیم!

تاخیر در اعلام قیمت خوراک فرآورده های نفتی

کمبود سوخت شایعه است

ادعای وزیرخارجه عربستان: 2500 نیروی ایرانی در سوریه حضور دارد/ ایران از القاعده حمایت می کند

پمپئو: تجارت بین المللی با ایران، این کشور را تقویت می کند

سود تسهیلات بافت های فرسوده 9 درصد کاهش یافت

شایعه کمبود سوخت

قیمت انواع بخاری برقی در بازار

قیمت ارز پس از تصویب مجدد یکی از لوایح FATF بالا رفت

استانداران قول دادند، اما برای کشت پاییزه آب جاری نشد

مروری بر ضوابط زیست محیطی استفاده مجدد از آب های برگشتی و پساب

پای فرونشست ها به شاهرود هم باز شد

فقط چهار درصد اعتبار توسعه میادین مشترک در ایلام هزینه می شود

نشست استاندار هرمزگان با گروه های سرمایه گذاری کشور روسیه

میزخدمت با هدف تسهیل و تسریع امور ارباب رجوع در البرز خدمات ارائه می دهد

برنامه های رفع فقر باید به توانمندی افراد منجر شود

گذران زندگی 25 خانوار در چادر پس از 50 روز

فعالان مناطق آزاد بدهکار نیستند که فرار کنند

چرا قیمت گوجه فرنگی به 8 هزار تومان رسید؟

گمرک ایران اعلام کرد: صادرات گوشت گرم و منجمد تولید داخل و وارداتی ممنوع شد

فردا نام نویسی صدور روادید زائران اربعین آغاز می شود

دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

دولت در تسخیر گروه های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود