مطالب مرتبط:
احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی/ تجارت تهاتری می تواند تحریم ها را دور بزند/ احتمال حذف مابه التفاوت ارزی برای خودرو
احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی/ احتمال حذف مابه التفاوت ارزی برای خودرو
احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی | حذف مابه التفاوت ارزی برای خودرو
احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی
شریعتمداری: لیست کالاهای اساسی رسما اعلام می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 03:002018-08-16اقتصادي

وابستگی 70 درصدی کشور به تجهیزات تجدیدپذیر خارجی/حذف تجدیدپذیرها از لیست کالاهای اساسی


شرکت های سرمایه گذار خارجی در حوزه انرژی های خورشیدی در شرایطی از کشور خارج می شوند که به گفته فعالان این عرصه، تا سال 1404 باید 5000 مگاوات نیاز برقی کشور از طریق نیروگاه های تجدیدپذیر تامین شود، - این در حالی است که این نیروگاه ها تا 75 درصد در تامین قطعات وابستگی به خارج دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایسنا، بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی سازمان انرژی های نو، ایران دارای 300 روز آفتابی است که این عدد نشان از پتانسیل بالای کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دارد.

این پتانسیل به گونه ای است که به باور مدیر کل" آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر " ایران بازار آینده انرژی است و زمینه های سرمایه گذاری فراوانی در بخش انرژی های تجدید پذیر در ایران وجود دارد.

وجود این پتانسیل زمینه ای را فراهم کرده که علاوه بر ایجاد شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید قطعات نیروگاه های خورشیدی، حضور سرمایه گذاران خارجی را در کشور به دنبال داشته است با این وجود به گفته عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، افزایش بی رویه نرخ ارز و سیاست های ناگهانی موجب کاهش جذابیت این بازار نزد سرمایه گذاران شده است.

از سوی دیگر یکی از شرکت های خارجی، سرمایه پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران را به دلیل تلاطمات بین المللی متوقف کرد.

پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی به ارزش 500 میلیون یورو (570 میلیون دلار) در ایران در حالی متوقف شد که قرار بود این نیروگاه با ظرفیت 600 مگاوات به عنوان ششمین نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان معرفی شود.

فعالان عرضه انرژی های تجدید پذیر با اشاره به ناتوانی تولید کنندگان داخلی در عرضه قطعات استاندارد نیروگاه های خورشیدی و وابستگی 70 تا 75 درصدی کشور به قطعات خارجی، معتقد هستند که کاهش جذابیت های سرمایه گذاری خارجی در نیروگاه های تجدید پذیر، کشور را در تحقق هدف تامین 5000 مگاواتی برق ناکام خواهد کرد.

تجدیدپذیرها در گره کور "خود تحریمی"ها سید محمدجواد موسوی، عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه بخش عمده ای از سرمایه گذاری های خارجی که در این مدت وارد کشور شدند، بیشتر در حوزه انرژی بوده است، افزود: بخشی از این سرمایه گذاری در حوزه انرژی های فسیلی شامل نفت و گاز و بخش دیگر سرمایه گذاری ها مربوط به انرژی های تجدید پذیر می شود.

وی انرژی های تجدید پذیر را یکی از منابع پایدار در سطح دنیا معرفی کرد و یادآور شد: از این رو توجه بسیاری از کشورها به سمت این نوع انرژی ها است و زمانی که موضوع توسعه پایدار، کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش کربن مطرح می شود، تحقق این اهداف را در گرو توسعه انرژی های تجدید پذیر می دانند.

موسوی ادامه داد: از این رو در کشور هر مقدار انرژی های تجدید پذیر توسعه یابد، امتیازات محیطی، توسعه اشتغال، انتقال فناوری به کشور و جذب منابع ارزی را به دنبال خواهد داشت؛ چراکه هر میزان بستر را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کنیم، منفعت آن برای کشور است چرا که ارز وارد کشور خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با اشاره به توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران از سوی یکی از شرکت های سرمایه گذار خارجی افزود: در این پروژه قرار بود 600 مگاوات برق خورشیدی تولید شود که این میزان، میزان بالایی است و خروج این شرکت ها از کشور کمبودهایی در زمینه های اشتغال زایی، انتقال فناوری و تولید انرژی در کشور در پی دارد.

موسوی، با تاکید بر اینکه خروج سرمایه گذاران خارجی، بسیاری از معادلات را برهم می زند، یادآور شد: از این رو به نظر می رسد حفظ و توسعه این نوع شرکت ها اگر فراهم شود برای کشور ارزشمند خواهد بود.

وی همچنین به اثرات بحران های سیاسی در دسترسی کشور به قطعات مورد نیاز نیروگاه های خورشیدی اشاره کرد و گفت:متاسفانه ما با برخی بحران های داخلی نیز مواجهیم.

سیاست گذاری های غلط و غیر مترقبه باعث می شود که معادلات اقتصادی کشور دچار چالش شود.

موسوی با تاکید بر اینکه در چنین شرایط ما دچار نوعی "خود تحریمی" می شویم، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اگر تمرکز ما بر مسایل داخلی باشد بسیاری از معضلات ما حل خواهد شد ولی سیاست های اقتصادی غلط و روش های نادرست تصمیم گیری به ویژه در زمان های بحرانی باعث می شود که تبعات این سیاستگذاری نادرست را متحمل شویم.

تکرار تجربیات تلخ عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، با تاکید بر اینکه بسیاری از کشورهای خارجی اقدام به سرمایه گذاری در ایران کرده اند، یادآور شد: برخی از شرکت های آلمانی، ایتالیایی و یونانی به ویژه بر روی توسعه انرژی های خورشیدی سرمایه گذاری های مستقیم انجام دادند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که سیاست های اقتصادی غلط موجب فرار آنها از کشور شده است؛ چراکه این شرکت ها به ایران آمده اند و برای تولید انرژی خورشیدی در حد 40 تا 50 مگاوات در یکی از استان های کشور سرمایه گذاری کرده اند اما در شرایط فعلی که قیمت ارز افزایش بی رویه ای یافته، می خواهند درآمد حاصل از فروش برق را دریافت کنند، به شرکت اعلام شده که با ارز آزاد محاسبه می شود.

موسوی با تاکید بر اینکه با چنین شرطی درآمد این شرکت ها به یک سوم کاهش می یابد، ادامه داد: این وضعیت رغبت شرکت ها را برای سرمایه گذاری کاهش می دهد ضمن آنکه اگر این شرکت ها موضوع را به دیگر همکاران خود در خارج از کشور منتقل کنند، بازتاب بسیاری منفی برای کشور خواهد داشت.

موسوی با بیان اینکه ما در پروژه های تجدید پذیر دچار خود تحریمی هستیم، تاکید کرد: در این وضعیت، سرمایه گذار خارجی رغبتی برای سرمایه گذاری در ایران ندارد.

حضور موثر دستگاه های فعال در کاهش بحران ها عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، با اشاره به ضرورت حضور موثر نهادهای مسوول مانند وزارت نیرو در کاهش بحران های حوزه تجدید پذیرها، گفت: قرار دادهای خرید تضمینی (PPA) مستقیما با وزارت نیرو منعقد می شود و نرخ های خرید تضمینی در توسعه این حوزه بسیار موثر است.

به گفته وی خرید تضمینی برق تجدید پذیر بر مبنای نرخ ارز روز بود ولی با افزایش بی رویه قیمت ارز، هنوز نرخ خرید تضمینی با نرخ های قبلی است.

وی با بیان اینکه ما به دنبال تعدیل نرخ خرید تضمینی برق تجدید پذیر هستیم، اظهار کرد: یا کالای ما که برق تجدید پذیر است، جز کالاهای اساسی قرار گیرد و ارز حمایتی 4200 تومانی به آن تعلق گیرد و یا نرخ های خرید تضمینی افزایش یابد تا جذابیت برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی ایجاد شود.

موسوی تاکید کرد: اگر این امر اتفاق نیفتد سود سرمایه گذاری کاهش می یابد که این امر عدم جذابیت در سرمایه گذاری را کاهش خواهد داد.

غیبت تجدید پذیرها در اولویت کالاهای استراتژیک عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، ادامه داد: متاسفانه در فهرست 26 گانه ابلاغی دولت برای اختصاص ارز دولتی، نامی از انرژی های تجدید پذیر نیست و این در حالی است که در روزهای پیک مصرف برق که کشور با بحران تامین برق و خاموشی ها مواجه بودیم بخش عمده ای از این کسری ها توسط نیروگاه های تجدید پذیر تامین می شد.

وی برق تولیدی این نیروگاه ها را بالغ بر 620 مگاوات در ساعت عنوان کرد و یادآور شد: حال محاسبه شود که اگر بستر سرمایه گذاری با ارز کالای اساسی فراهم شود، این نیروگاه ها می توانند به راحتی کل کسری 3 تا 4 هزار مگاوات برق مصرفی را تامین کنند.

موسوی با تاکید بر اینکه برق تجدید پذیر جز اقلام اساسی کشور لحاظ نشده است، ادامه داد: این امر موجب کاهش توجیه اقتصادی این نوع پروژه ها خواهد شد.

وی از سوی دیگر با تاکید بر اینکه کلیه سرمایه گذاری های انرژی های تجدید پذیر از سوی بخش خصوصی انجام شده است، افزود: به هیچ وجه دولت سرمایه گذاری مستقیمی در این حوزه ندارد و تنها در قرار داد خرید تضمینی حمایت می کند که در این زمینه نیز با چالش افزایش نرخ ارز مواجه هستیم.

نیاز کشور به فناوری های وارداتی موسوی به بیان وضعیت توسعه فناوری انرژی های خورشیدی در کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر 70 تا 75 درصد از تجهیزات نیروگاه های خورشیدی وارداتی است.

وی این میزان را شامل پنل های خورشیدی، اینورتر و بخشی از کابل ها دانست و ادامه داد: تعدادی از شرکت های تولید کننده تجهیزات خورشیدی در کشور ایجاد شده است که این شرکت ها قادر به تامین نیازهای داخل نیستند ضمن آنکه این شرکت ها موفق به کسب استانداردهای مورد نیاز این تجهیزات نیز نشده اند.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، اضافه کرد: بر اساس اسناد بالا دستی تا افق 1404 باید 5000 مگاوات برق مورد نیاز کشور از نیروگاه های تجدید پذیر تامین کنیم ولی میزان تولید برق تجدید پذیر ما با همه فعالان این صنعت به 200 مگاوات نمی رسد.

وی ادامه داد: ما جلسات زیادی با مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر نهادهای مربوط در این زمینه داشتیم ولی متاسفانه نتیجه روشنی از آن به دست نیامد ضمن آنکه تجهیزات نیروگاه های خورشیدی نیز با وجود آنکه مواد اولیه احداث نیروگاه محسوب می شوند به عنوان کالای اساسی لحاظ نشده است.

موسوی محصول خروجی این نیروگاه ها را برق دانست و یادآور شد: برق جز کالاهای اساسی است.

همانطور که در تابستان امسال شاهد بودید تمام صنعت و بیمارستان ها و مراکز حیاتی با نبود برق قادر به انجام عملکردهای خود نیستند در حالی که با تقویت نیروگاه های خورشیدی به راحتی می توان کسری و نیاز کشور به برق را تامین کرد.

این فعال حوزه انرژی تجدید پذیر، عدم نیاز به آب زیاد را از مهمترین مزایای نیروگاه های خورشیدی عنوان کرد و افزود: نیروگاه های سیکل ترکیبی ضمن آنکه نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارد، در یک جا باید متمرکز باشد ولی نیروگاه های خورشیدی را می توان به صورت پراکنده احداث و به سرعت به بهره برداری رساند.

وی با بیان اینکه یک نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی در مدت چهار تا پنج ماه به بهره برداری می رسد، خاطر نشان کرد: اگر در 10 نقطه کشور این نیروگاه ها احداث شود ظرف کمتر از یک سال می توان هزار مگاوات برق را به شبکه متصل کرد در حالی که این مدت برای نیروگاه های سیکل ترکیبی چهار تا پنج سال زمان نیاز دارد.

موسوی خاطر نشان کرد: از آنجایی که این انجمن وابسته به اتاق بازرگانی است، انتظار داریم همه بخش ها و وزارت نیرو و مجلس حمایت کنند و امیدواریم وزارت صنعت با توجه به بخشنامه بانک مرکزی موضوع تولید برق تجدید پذیر را در لیست کالاهای اساسی بگنجاند تا ما بتوانیم مواد اولیه احداث نیروگاه های خورشیدی که شامل پنل، اینورتر و همچنین توربین های بادی می شود با ارز حمایتی وارد کشور کنیم تا هزینه تولید برق در کشور کاهش یابد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سرمایه گذار - انرژی - نیروگاه - سرمایه گذاری - سرمایه - نیروگاه خورشیدی - خورشیدی - کشور - ایران - سرمایه گذاران - وابستگی - بین المللی - سرمایه گذاری خارجی - عضو هیات - تامین - خبرنگار - کالاهای اساسی - تولید کنندگان - درصد - مدیر - جذابیت - مدیره - بازار - پروژه - تولید - استاندارد - کاهش - نرخ ارز - افزایش - آژانس

آخرین اخبار سرویس:
ارمغانی از جنس گرما در خانه های روستایی

رشد بی بدیل فناوری رسانه

1057 واحد صنعتی به چرخه تولید کشور برگشت

کدورت بالای آب ملکشاهی/ طرح آبرسانی به شهرستان اجرا نشد

اجرای عملیات بهسازی درختان کرج / توسعه فضای سبز حصارک

تکمیل بیمارستان ها در سال گذشته توسط وزارت راه و شهرسازی نصف شد!

مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران شد

وزارت نفت، دورهمی بازنشسته ها باقی می ماند؟

هشدار معضل جهانیِ بهداشت عمومی در روز جهانی توالت

هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات

30 اخلال گر ارزی در البرز دستگیر شدند

430 هزار میلیارد ریال طرح گردشگری اجرا شد

شرکت ملی گاز: دولت هر یک روز به 10 روستا گازرسانی کرد

روحانی: 4 تا 5 نوبت در سال باید کمک جبرانی در حدود 200 هزار تومان به خانواده ها بدهیم

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 35 پروژه زیربنایی و اقتصادی در استان آذربایجان غربی

1057 واحد صنعتی به چرخه تولید کشور برگشت

انحراف تسهیلات در بخش صنعت لرستان 2 درصد است

تغیییر کاربری زمین های شهری نباید سرانه فضای سبز را کاهش دهد

مشکل تامین مواد اولیه کارخانه آرتاویل تایر برطرف می شود

1057 واحد صنعتی به چرخه تولید کشور برگشت

آقای رییس جمهور به این سوالات پاسخ دهید

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

نابلدهای توریسم

ساخت و ساز در «اراج» قانونی نیست، اما شورا تنها موفق به توقف کار شده نه بیشتر!

اتصال کارت سوخت به کارت بانکی

قاضی عسکر: هزینه های حج 98 صرفه جویی شود

استفاده از ظرفیت های صنعت و معدن راهکار دولت برای توسعه استان

قله های به هم متصل آلپ؛ عکس روز نشنال جئوگرافیک

مناطق گردشگری به بخش خصوصی کشور واگذار می شود

حضور جداگانه وزیران جهاد کشاورزی و اطلاعات در مهاباد

مشکل تامین مواد اولیه کارخانه آرتاویل تایر برطرف می شود

فرودگاه منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

440کیلومتر جاده درمناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد مسدود است

انحراف تسهیلات در بخش صنعت لرستان 2 درصد است

تغیییر کاربری زمین های شهری نباید سرانه فضای سبز را کاهش دهد

رشد شاخص های توسعه ای آذربایجان غربی

معرفی نخستین محصول از برند لوکس فاو؛ رقیبی برای محصولات ب ام و با موتور V6

خرید تشک نوزاد چقدر هزینه دارد؟

قیمت محصولات میتسوبیشی در بازار

بوقلمون کشتار با چه قیمتی در بازار عرضه می شود؟

قیمت مفتول در بازار آهن چند؟

اسپری مردانه در بازار چند؟

قاضی عسکر: هزینه های حج 98 صرفه جویی شود

یورو 9016 تومان شد

روایت تلخ یک واگذاری در شکرستان هفت تپه/ ایراد بزرگ خصوصی سازی در شمارش پول خریدار

مشکل تامین مواد اولیه کارخانه آرتاویل تایر برطرف می شود

پویش«برای مادران»با همکاری یونیسف در ایران تمدید شد

440کیلومتر جاده درمناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد مسدود است

تغیییر کاربری زمین های شهری نباید سرانه فضای سبز را کاهش دهد

فرودگاه منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

انحراف تسهیلات در بخش صنعت لرستان 2 درصد است

متوسط پرداخت تسهیلات تولید در لرستان بیش از میانگین کشور است

وزیر بهداشت از ساختمان بیمارستان زنان ارومیه بازدید کرد

430 هزار میلیارد ریال طرح گردشکری اجرا شد

تکذیبیه شرکت ملی گاز ایران

دلار باز هم ارزان خواهد شد؛ منتظر ریزش قیمت ها باشید

چرا ناسا مته 850 میلیون دلاری به مریخ می فرستد؟

قیمت روز محصولات سایپا+ جدول

افزایش قابل توجه معاملات نیمایی/ یورو 9016 تومان شد

مشوق های حمایتی برای اشتغال بانوان در دستور کار دولت است

امروز زمان اجرای سهمیه بندی بنزین مشخص می شود؟

وزیر بهداشت از ساختمان بیمارستان زنان ارومیه بازدید کرد

متوسط پرداخت تسهیلات تولید در لرستان بیش از میانگین کشور است

افتتاح دهها طرح عمرانی و خدماتی در آذربایجان غربی

تحویل 12 هزار خودروی خانواده رنو تا پایان امسال/ ارائه ی پیشنهادهای جایگزین طی هفته های آتی

البرز؛ بهشت سرمایه گذاری خارجی

مدیرعامل بانک کشاورزی : امنیت غذایی کشور، محصول اقدامات شبکه بانکی است

تحویل بنزین فقط با کارت سوخت

اقدام جدید بانک کشاورزی برای نمایش عملکرد روزانه بانک در توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری

پرداخت 537 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملّی ایران در هفت ماه ابتدای امسال

دیدار مدیر عامل بانک کشاورزی با مسولان کارخانه قند ارومیه

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 35 پروژه زیربنایی و اقتصادی در استان آذربایجان غربی

متوسط پرداخت تسهیلات تولید در لرستان بیش از میانگین کشور است

430 هزار میلیارد ریال طرح گردشکری اجرا شد

بیش از 17 میلیارد ریال به روستاهای حسن آباد تخصیص یافته است

صنعت غذا جاذبه گردشگری در خراسان رضوی

سرمایه گذاری 100 هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در بنادر کشور

روسیه تجارت با ارز ملی را با تهران آغاز می کند

سرمایه گذاری 100 هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در بنادر کشور

بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو به بهره برداری رسید

صنعت غذا جاذبه گردشگری در خراسان رضوی

مناطق گردشگری به بخش خصوصی واگذار می شود

زنان فعال عرصه اقتصادی از لحاظ دسترسی به سرمایه، اطلاعات و مقامات محدودیت دارند

بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو به بهره برداری رسید

بیش از 17 میلیارد ریال به روستاهای حسن آباد تخصیص یافته است

دولت تدبیر در هر یک روز به 10 روستا گازرسانی کرد

تولید صنایع دستی با طرح ها و ایده های نوین

انهدام یک کارگاه ساخت و تولید مشروبات الکی در مازندران

کارت سوخت به کارت های بانکی متصل می شود

افزایش قابل توجه معاملات نیمایی / یورو 9016 تومان شد

قاضی عسکر: کاهش کیفیت حج پذیرفتنی نیست/ رعایت صرفه جویی در حج 98

سرمایه گذاری 100 هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در بنادر کشور

مناطق گردشگری به بخش خصوصی واگذار می شود

صنعت غذا جاذبه گردشگری در خراسان رضوی

بیش از 17 میلیارد ریال به روستاهای حسن آباد تخصیص یافته است

رییس جمهور 35پروژه زیربنایی و اقتصادی آذربایجان غربی را افتتاح کرد

هزینه های حج 98 صرفه جویی شود

دولت تدبیر در هر یک روز به 10 روستا گازرسانی کرد

افزایش قابل توجه معاملات نیمایی / یورو 9016 تومان شد

گلخانه در پشت بام، چگونه یک سقف سبز داشته باشیم؟!

وابستگی 70 درصدی کشور به تجهیزات تجدیدپذیر خارجی/حذف تجدیدپذیرها از لیست کالاهای اساسی

وابستگی 70 درصدی کشور به تجهیزات تجدیدپذیر خارجی/حذف تجدیدپذیرها از لیست کالاهای اساسی