مطالب مرتبط:
بدعت چیست؟/ نگاهی بر دلائل رد نظریه مخالفان زیارت قبور
زیارت قبور بقیع، شرط کمال حج از نگاه مسلمانان نیجریه
نظریه جهان موازی چیست؟
مخالفان برانکو چرا سکوت کرده اند؟ پرفسور نشان داد که نگاهی به نیمکت تیم ملی ندارد
راهکار مخالفان روحانی برای اداره کشور چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 03:322018-08-16سياسي

بدعت چیست؟/ نگاهی بر دلائل رد نظریه مخالفان زیارت قبور


یکی از اشکالات مهم وهابیت بر مسلمانان همین مسأله زیارت قبور است که در منابع خودشان از این عمل به عنوان یک عمل شرک آمیز، حرام و بدعت یاد می کنند چنانکه ابن تیمیه .

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری حوزه ، شناخت دین یکی از وظایفی است که بر عهده هر مسلمانی بوده که این راستا در شماره های گوناگون، بخش های مختلفی از مباحث دینی را تقدیم حضور مخاطبان گرامی خواهیم کرد.

* مخالفان زیارت قبوروهابیان قائلند که هر گونه زیارت قبور (پیامبر- صلی الله علیه و آله- و غیر ایشان)، بدعت و حرام بوده و موجب شرک است!یکی از اشکالات مهم وهابیت بر مسلمانان همین مسأله زیارت قبور است که در منابع خودشان از این عمل به عنوان یک عمل شرک آمیز، حرام و بدعت یاد می کنند چنانکه ابن تیمیه بنیانگذار تفکر وهابیت در کتاب الرّد علی الاخنایی می گوید: من زار قبره (نبی - صلی الله علیه و آله -) او قبره غیره یشرک به و یدعوه من دون اللّه فهذا حرام کلّه و هو مع کونه شرکاً باللّه [1] هرکس قبر پیامبر- صلی الله علیه و آله - و غیر او (از اولیا و صالحان) را زیارت کند به غیر خدا رو آورده و به خداوند شرک ورزیده، پس این عمل حرام و شرک به خداوند است.

و در کتاب الجواب الباهر فی زوار المقابر می گوید: زیارت قبور انبیاء اولیا و صالحین، بدعت و نامشروع است [2]آیات قرآن کریم و احادیث متواتر نبوی به زیارت قبور مخصوصاً زیارت قبور پیامبران و اولیا و صالحان تأکید کرده و بر آن فضیلت ها و پاداش هایی بر شمرده اند.

قبل از استدلال به قرآن و روایات فراوان در خصوص جواز زیارت قبور لازم است به مفهوم سنت و بدعت اشاره کنم: سنت در لغت به معنای دستور، مقررات و قانون می باشد [3] و در اصطلاح به معنای قول معصوم و فعل او و تقریر او است .

بدعت در لغت به معنی عمل بی سابقه و جدید است.

هر چیز تازه و نوظهور که بدون سابقه انجام بگیرد در لغت به آن بدعت می گویند.

[4]در تعریف اصطلاحی بدعت گفته شده است:بدعت، آن است که چیزی بر دین افزوده یا از آن کاسته شود و این عمل، به حساب دین گذاشته شود.

[5] و به تعبیر دیگر بدعت، نوآوری در دین است در حالی که دلیلی بر جواز آن در شرع نباشد و چنان چه این نوآوری ریشه در شرع داشته باشد، بدعت نیست.

[6]بنابراین هر نوع تصرف در دین بدون جواز شرعی به عنوان نوآوری خواه به صورت افزایش و خواه به صورت کاهش بدعت نامیده می شود.

حال با توجه به معنای اصطلاحی بدعت و سنت، با تتبع در آیات قرآن و سنت و سیره ی نبوی برای محققین و جویندگان راه حق و حقیقت روشن می گردد که زیارت قبور از مقوله ی سنت است، نه بدعت.

قرآن و زیارت قبورمشروعیت زیارت قبور ـ عموماً ـ قبر پیامبر ـ خصوصاً ـ از نظر قرآن به اثبات رسیده است؛ چنان که خداوند خطاب به پیامبر می فرماید: (وَ لا تُصلِّ عَلی اَحَد مِنْهُمْ اَبَداً وَ لا تَقُمْ عَلی قَبْرِهِ اِنَّهُمْ کَفَروُا بِاللّهِ وَ رَسولِهِ وَ مَاتُوا وَ هُمْ فاسِقُونَ)[7]هرگز، بر مرده ی هیچ یک از آنان (منافقان) نماز نگذار و بر قبر آنان (برای طلب مغفرت) نایست.

آنان به خدا و پیامبر او کفر ورزیده و در حالی که فاسق و بدکارند، مرده اند.

در این آیه خداوند برای کوبیدن شخصیت منافق، به پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ دستور می دهد که هیچ گاه بر جنازه ی احدی از منافقان نماز مگذارد و بر قبر آنان نایستد.

مفهوم آن این است که درباره ی غیر منافق (مؤمنین) این کار خوب و شایسته است.

اکنون باید ببینیم مقصود از (وَ لا تَقُمْ عَلی قَبْرِهِ) چیست؟ آیا مقصود، ایستادن به هنگام دفن آنان است یا مقصود اعم از موقع دفن و دیگر مواقع است؟ برخی از مفسران، مانند بیضاوی در تفسیر خود و نویسنده تفسیر روح البیان به این آیه از دید وسیع نگریسته و آن را چنین تفسیر می کنند: وَ لا تَقِفْ عِندَ قَبْرِهِ لِلْدَّفْنِ أوِ الزِّیارَه [8] از اطلاق آیه همین معنای گسترده به دست می آید، اعم از توقف هنگام دفن و یا وقوف پس از آن.

و نیز در قرآن می خوانیم: (ولو انهم اذ ظلموا انفسهم جاؤک فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله تواباً رحیماً)[9] واگر این مخالفان،هنگامی که به خود ستم می کردند(و فرمانهای خدا را زیر پا می گذاردند)، به نزد تو (ای پیامبر) می امدند، و از خدا طلب امرزش می کردند، و پیامبر هم برای انها استغفار می کرد، خدا را توبه پذیر و مهربان می یافتند.

بدون شک مفهوم زیارت عبارت است از حضور نزد پیامبر اعم از آن که این حضور برای استغفار باشد یا غیر آن.

و پس از آن که رجحان و مشروعیت این کار در زمان حیات پیامبر ثابت شد، پس از رحلت نیز ثابت خواهد بود؛ زیرا با ادله ی دیگر به اثبات رسیده که پیامبر پس از رحلت از این جهان، حیات و زندگی برزخی دارد و سلام مردم را می شنود و جواب می گوید و اعمال مردم بر او عرضه می شود.

[10] لذا دانشمندان اسلامی از این آیه عموم فهمیده و آن را شامل حال حیات و ممات پیامبر دانسته اند و حتی گفته اند: مستحب است این آیه کنار قبر آن حضرت تلاوت شود.

[11]در این زمینه داستانی از اعرابی نقل می کنند و اجمال آن به عبارت ذیل است:محمد بن حرب هلالی می گوید وارد مدینه شدم و به زیارت قبر پیامبر رفتم.

زیارت کردم و در برابر قبر شریف نشستم.

در این هنگام عربی آمد و گفت: سلام بر تو ای رسول خدا! شنیدم خداوند فرمود: اگر آنان وقتی بر نفس خویش ستم کردند به حضور تو برسند و توبه کنند، و رسول خدا درباره ی آنان طلب آمرزش کند خدا را تواب و رحیم می یابند اینک با پشیمانی و استغفار از گناه خویش آمدم تا این بنده ی گناه کار را در پیش گاه خداوند شفاعت کنی.

سپس گریه کرد و اشعاری را سرود و استغفار نمود.

[12]زیارت قبور از دیدگاه سنت (روایت)برای اثبات جواز زیارت قبور چهار دسته روایت وارد شده است:الف) روایاتی که به طور عام به جواز زیارت قبور دلالت دارند.

ب) روایات خاص در زیارت قبر شریف پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـج) روایاتی که بیان از سیره ی پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ و اصحاب او درباره ی زیارت قبور است.

د) روایات مربوط به تعلیم کیفیت زیارت قبور.

روایاتی که به طور عام بر جواز زیارت قبور دلالت دارند1.

ابی ذر غفاری می گوید: پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ به من فرمود: زرِ القُبُورَ تَذْکُرْ بِها الاَخِرَه [13] قبور را زیارت کنید و به وسیله ی آن آخرت را به یاد بیاورید.

حاکم بعد از نقل این حدیث در مستدرک خود می گوید: هذا الحدیث صحیح .

2.

عایشه می گوید: ان رسول اللّه رَخَّص فی زیاره القبور [14].

پیامبر خدا، زیارت قبور را اجازه داد.

3.

ابو هریره نقل می کند رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله ـ فرمود: زورُوا القبور، فإنَّها تُذَکِّرُکُمْ الاخِرَه [15]؛ قبور را زیارت کنید که شما را به یاد آخرت می اندازد.

4.

در کتاب های معتبر اهل سنت از راه های مختلف نقل شده که پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ فرمود: کُنْتُ نَهَیْتُکُمْ عَنْ زیارَه القُبُور، فَزُورُها فَإنَّها تُزَهِّدُ فی الدُّنیا وَ تُذَکِّرُ الاخِره [16] در بعضی روایت می فرماید: .

فَزورُ القبور فانّها تذکرکُمْ الموتُ [17])؛ من شما را از زیارت قبور نهی کرده بودم (اما) از این به بعد زیارت کنید؛ زیرا زیارت قبور، شما را نسبت به دنیا بی اعتنا و زاهد می گرداند و آخرت را به یاد می آورد و در روایت دیگر می فرماید: قبرها را زیارت کنید؛ زیرا زیارت آن ها مرگ را به یادتان می آورد.

5.

ابن ابی ملیکه می گوید: رسول خدا فرمود: زُوروا مَوْتاکُمْ وَ سَلِّموا عَلَیهِمْ فَاِنَّ لَکُمْ فیهِمْ عِبْرَه [18]؛ مُردگانتان را زیارت کنید و بر آن ها سلام بفرستید؛ چون در این امر برای شما عبرت است.

روایات خاصه در زیارت قبر نبی اکرم ـ صلی الله علیه وآله ـدرباره ی زیارت قبر شریف پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ روایات فراوانی وارد شده است؛ لیکن به جهت اختصار به چند نمونه اشاره می کنیم:1.

مَنْ زارَنی بَعْدَ مَوْتی کان کَمَنْ زارَنی فِی حَیاتی [19]؛ هر کس پس از مرگم مرا زیارت کند، مثل این است که مرا در حال حیات زیارت کرده است.

2.

مَنْ زارَ قَبْرِی (أو قَالَ مَنْ زارَنی) کُنْتُ شَفِیعاً لَهُ[20]؛ هر کس قبر مرا زیارت کند، من شفیع او می گردم .

3.

عَن عَبْدِ اللّه بن عُمَر: من زارَ قَبْری وَجَبَتْ لَهُ شَفاعَتی[21]؛ هر کس قبر مرا زیارت کند از شفاعتم بهره مند خواهد بود.

4.

مَنْ جاءَنی زائِراً (لا تَحْمِلُه) اِلاّ زِیارَتی کَانَ حقاً عَلَی اَنْ اَکُونَ شَفِیعاً له یومَ الْقِیامَه؛[22] هر کس به قصد زیارت به سوی من آید، شایسته است بر من که در روز قیامت شفیع او باشم.

این ها نمونه هایی از احادیث فراوانی است که در آن ها، پیامبر خدا ـ صلی الله علیه وآله ـ مردم را به زیارت قبر خود دعوت کرده است و تعداد این احادیث مطابق تتبّع و بررسی الغدیر[23] به بیست و دو حدیث می رسد و سمهودی در کتاب خویش به طور مفصل در اسناد روایات نقل شده به اندازه ی کافی بحث نموده است و بدین ترتیب جواز زیارت قبور را با کتاب و سنت و اجماع علما ثابت کرده است.

[24]سیره پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ و اصحاب او در زیارت قبوردر این مورد نیز روایات فراوان است.

به جهت اختصار به چند نمونه اشاره می کنیم.

1.

عن ابو هریره قال: زار النبی قَبْرَ اُمِّهِ، فَبَکی وَ أَبکی مَنْ حَوْلَهُ.

وَ قال: فزوروا القبور فانها تُذَکِّرُکُمْ الْمُوْتُ [25]ابو هریره می گوید: پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ قبر مادر خود را زیارت کرد و در کنار قبر او گریست و کسانی را که دور او بودند گریاند و فرمود: قبرها را زیارت کنید زیرا زیارت آن ها مایه ی یادآوری مرگ است.

2.

نافع بن هلال می گوید: کان ابن عُمر رأیتُهُ مائه مَرَّه أو اکثر، یجیء إلی القبر فیقول: السلام علی النبی.

[26]؛بیش از صد بار دیدم که عبدالله عمر به زیارت قبر پیغمبر می آمد و می گفت: السلام علی النبی.

.

3.

سلیمان بن بریده عن ابیه: قالَ زارَ الْنَّبِی ـ صلی الله علیه وآله ـ قَبْرَ اُمِّهِ فِی اَلْف مُقَنَّع[27] فَلَمْ یَرْباکِیَاً اَکْثَرَ مِنْ یَوْمَئِذ[28])؛ سلیمان بن بریده از پدرش نقل می کند که پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ با هزار نفر از نیروی نظامی خود (در حالی که لباس جنگی به تن داشتند) قبر مادرش را زیارت کرد و خیلی گریه کرد به طوری که دیده نشده بود به اندازه ی آن روز گریه کند .

حاکم نیشابوری بعد از نقل این حدیث می گوید: هذا حدیث صحیح علی شرط الشیخین.

4.

عن علی بن الحسین عن ابیه قال: أنّ فاطمه بنت النبی ـ صلی الله علیه وآله ـ کانَتْ تزورُ قَبْرَ عمِّها حمزه بن عبدالمطلّب، کُلِّ جُمَعَه فَتُصَلّی وَ تَبْکِی عِنْدَهُ[29]؛ علی بن حسین از پدرش نقل می کند که می گفت فاطمه دختر پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ در هر جمعه به زیارت قبر عموی خود حمزه می رفت و در کنار قبر او نماز می خواند و گریه می کرد .

5ـ غزالی از ابن ابی مُلَیکه روایت می کند که گفت: روزی دیدم عایشه از زیارت اهل قبور می آید، پرسیدم: ام المؤمنین از کجا می آیی؟ عایشه گفت: از زیارت قبر برادرم عبدالرحمن.

گفتم: مگر پیغمبر از زیارت قبور منع نکرده است؟ عایشه گفت: قبلا منع کرده بود ولی بعد دستور داد به زیارت اهل قبور بروند .

[30]و در روایت دیگر نقل شده که وقتی عایشه از مدینه به مکه آمد، به زیارت قبر برادر خود رفت و در کنار خاک او دو بند شعر در سوگ او سرود و سخنانی گفت.

[31]6ـ محمد بن حرب هلالی می گوید: وارد مدینه شدم و به زیارت قبر پیامبر رفته، زیارت کردم و در برابر قبر شریف نشستم در این هنگام عربی آمد و گفت: سلام بر تو ای رسول خدا شنیدم خداوند فرمود: اگر آنان وقتی بر نفس خویش ستم کردند، حضور تو برسند و خود آنان توبه کنند، و رسول خدا درباره آنان طلب آمرزش کند خدا را تواب و رحیم می یابند اینک با پشیمانی و استغفار از گناه خویش آمدم تا این بنده گناه کار را در پیشگاه خداوند شفاعت کنی، سپس گریه کرد و اشعاری را سرود و استغفار نمود.

[32]و روایات فراوان دیگر که از عهده این مختصر خارج است.

روایاتی که دلالت بر کیفیت زیارت اهل قبور دارد:در کتاب های احادیث اهل سنت مانند صحاح و سنن، راجع به آداب و کیفیت زیارت اهل قبور، احادیث زیادی وارد شده است.

به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:1.

عایشه می گوید: پیامبر زیارت قبور را برای من تعلیم کرد.

تأمرنی ربّی آتی البقیع فَاسْتَغفِرَ لَهُم قالَتْ قُلتَ کیفَ اَقُولُ لَهُم یا رسول اللّه؟ قال: قُولی: السلامُ علی اَهلی الدّیار مِنَ المؤمنینَ و المسلمینَ یَرْحَمُ اللّهُ المُستَقدمینَ مِنّا وَ المُسْتأخِرینَ وَ إنّا إن شاءَ اللّهُ بِکُمْ لَلاحِقُونَ [33])پروردگارم دستور داد که به بقیع بیایم و بر آن ها طلب آمرزش کنم.

عایشه می گوید: گفتم یا رسول اللّه! من چه بگویم؟ فرمود: بگو سلام بر اهل این دیار از مؤمنان و مسلمانان، خدا گذشتگان از ما و عقب ماندگان از ما را رحمت کند! ما به شما به همین زودی ملحق می شویم.

2ـ از بعضی احادیث استفاده می شود که پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ با اصحاب خود به طور دسته جمعی به زیارت اهل قبور می رفتند و حضرت به آن ها تعلیم می کرد که اهل قبور را چگونه زیارت کنند.

مانند این حدیث که می گوید: کان رسولُ اللّه یُعَلِّمُهُمْ اِذا خَرَجُوا اِلی المقابِرِ فکان قائِلُهُمْ یَقُولُ: السّلامُ علی اَهل الدّیار (یا) السلام علیکم اَهْلَ الدِّیار مِنَ المؤمنینَ وَ المُسلمینَ وَ إنّا إن شاءَ اللّهُ للاحِقونَ أَسئَلُ اللّهَ لَنا وَ لَکُمُ العافِیَه [34])اجماع علما بر زیارت قبورتقی الدین سُبکی می گوید: علما بر استحباب زیارت قبور اجماع نموده اند.

[35]نووی می گوید: علما اجماع دارند بر این که زیارت قبور برای مردها سنّت است.

[36]قاضی عیاض می گوید: زیارت قبر پیامبر سنت است و مسلمین بر آن اجماع دارند.

[37]سمهودی می گوید: قد جاء فی السنّه الصحیحه المتّفقُ علیها الامر بزیاره القبور طبق روایت صحیحه زیارت قبور یک امر اجماعی است.

[38]و در جای دیگر می گوید: اجمع العلماء علی استحباب زیاره القبور للِرِّجالِ کَما حکاهُ النّووی علما بر استحباب زیارت قبور برای مردان اجماع دارند؛ چنان که از نووی نیز این اجماع حکایت نموده است.

[39]نتیجهچنان که ملاحظه شد، با تتبّع و تحقیق در آیات قرآن و احادیث نبوی ثابت گردید که زیارت قبور نه تنها بدعت نیست بلکه از سنّت و سیره پیامبر و اصحاب و تابعین او بوده است و علما بر مشروعیت آن اجماع کرده اند و چنان که در بعضی از روایات نیز اشاره شد فلسفه این عمل همان آثار سازنده اخلاقی و تربیتی آن است که مایه زُهد و بی اعتنایی انسان ها به مظاهر فریبنده دنیا و یادآوری و تذکّر سرای آخرت است.


کلید واژه ها: حرام - نوآوری - وهابیت - پایگاه اطلاع رسانی - قرآن - مسلمانان - مخالفان - خبرگزاری حوزه - اطلاع رسانی - صورت - خبرگزاری - کتاب - افزایش - آینده - اطلاع - گزارش - رسانی - قانون - جدید - کاهش - زوار - هایی

آخرین اخبار سرویس:
سی ان ان: صحبت های ترامپ درباره ایران در تناقض است

پاسخی کوبنده به طراحان و حامیان حمله تروریستی اهواز بدهیم

شهرداران شامل قانون بازنشستگان می شوند

سی ان ان: صحبت های ترامپ درباره ایران در تناقض است

پیکر مطهر شهید گتوندی عملیات تروریستی اهواز در خاک آرام گرفت

پاسخی کوبنده به طراحان و حامیان حمله تروریستی اهواز بدهیم

2 هزار محوطه پیش از تاریخ در قزوین شناسایی شده است

رونمایی از سردیس شهیدان خرازی و غازی

اتهام متهمان پرونده دکل نفتی مشخص شد | حکم متهم پرونده ایران صدرا صادر شد

انتشار کتاب رومن گاری پس از 13 سال توقیف

تبیین نقش بسیج در عرصه فعالیت های قرآنی نظام

روحانی: درخواستی دیدار با ترامپ نداشته ایم

انتقاد اردوغان از عملکرد شورای امنیت

سوال توهین آمیز خبرنگار از شفر و ناراحتی پیرمرد ژرمن

شهید بی سر و رؤیای مادری که تعبیر شد

فرزندان ما به ندای مظلومین سوریه پاسخ دادند

خودم را طوری سپر کردم تا تیر به من بخورد و او آسیب نبیند/سبزپوشان ناجا برای حفظ امنیت مردم از جان خود می گذرند

باسواد بی بصیرت، خطرناک است/ طلاب به روز باشند

در چه صورت به پول اهدایی پدر به فرزند خمس تعلق می گیرد؟

دانشگاه شهید رجایی باید به عنوان بازوی فکری قوی در کنار آموزش و پرورش فعالیت کند

تروریست ها در عراق و سوریه تحت فشار قرار گرفته اند

واکنش روحانی به توییت ترامپ

استعفای قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تکذیب شد

بسته حمایتی دولت ربطی به ترمیم دستمزد ندارد

گزارشی از نفوذ داعش در کشورهای مسلمان آسیای مرکزی

حادثه تروریستی اهواز از زبان شاهدان

واحد پول ایران «ریال» می ماند

موافقت نمایندگان با لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی

بهترین عملکرد را داشته ام/ به ایران اجازه گسترش ناامنی نمی دهیم

2 هزار محوطه پیش از تاریخ در قزوین شناسایی شده است

تکذیب استعفای قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی

عاملان قتل دانشجوی ایرانی در باکو به حبس محکوم شدند

خروج آمریکا از برجام، فرصت سوزی بزرگ در تاریخ روابط دو کشور است

تصویب طرح تاسیس بانک توسعه ایران

موکب های کهگیلویه و بویراحمد در کشور عراق مجهزتر می شوند

آشنا: روحانی اسیر گفتمان ترامپی نخواهد شد/ توافق بدون عکس هم می شود ولی نه برعکس

شرکت های ایرانی برای همکاری های خارجی توانمند می شوند

2 هزار محوطه پیش از تاریخ در قزوین شناسایی شده است

طرح تاسیس بانک توسعه ایران تصویب شد

پیام تسلیت دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در پی حادثه تروریستی اهواز

خسروی: امیدوارم نشست فردا زمینه ساز کاهش چالش های امنیتی منطقه شود

دیدار حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با خانواده مدیرکل متوفی سابق بنیاد خوزستان

دیدار حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با خانواده شهدای حادثه تروریستی اهواز

2 هزار محوطه پیش از تاریخ در قزوین شناسایی شده است

طرح| دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند

خودم را طوری سپر کردم تا تیر به من بخورد و او آسیب نبیند/سبرپوشان ناجا برای حفظ امنیت مردم از جان خود می گذرند

تصاویر/ تشییع پیکر حسین ولایتی فر از شهدای حادثه تروریستی 31 شهریور اهواز در دزفول

روحانی اسیر گفتمان ترامپی نخواهد شد

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در استان البرز

قیمت روز موبایل در بازار تهران

خروج آمریکا از برجام فرصت سوزی بزرگ تاریخ روابط دو کشور است

سی ان ان: صحبت های ترامپ درباره ایران در تناقض است

اردوغان با نام بردن از مولانا به عنوان شاعر ترکیه ای خواستار عدالت در جهان شد

جواب روحانی به توییت رییس جمهور آمریکا

آشنا: روحانی به خوبی ترامپ را می شناسد/ توافق بدون عکس هم می شود ولی نه برعکس

برگزاری دومین جلسه توجیهی مربیان طرح تربیت حافظان غرب و شمال غرب تهران

مروری بر اخبار معارفی رسانه ها/ ثبت نام 200 قاری در کاروان نور اربعین

نگاهی به فعالیت های مرکز قرآن و عترت و نماز سازمان عقیدتی ـ سیاسی آجا در نیمه دوم سال

برگزاری آزمون ورودی دوره تربیت مربی روخوانی قرآن در موسسه جامعه الحفاظ کرمان

توان بازدارندگی نیروهای مسلح کشور تقویت شود

روحانی: خروج آمریکا از برجام فرصت سوزی بزرگ تاریخ روابط دو کشور است

تیر رییس جمهور آمریکا به سنگ خورد

رویارویی دو گفتمان در نیویورک

تمسخر ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل پس از سخنان خودستانه وی + فیلم

کمیسیون انتخابات: خرید 21 هزار دستگاه تشخیص هویت برای انتخابات افغانستان

روحانی پاسخ توییت ترامپ را داد

افتخارآفرینی خبرنگار ایران در ایتالیا + فیلم

شرکت های ایرانی برای همکاری های خارجی توانمند می شوند

طرح تاسیس بانک توسعه ایران تصویب شد

نمایشگاه کاغذی را به نفع مطبوعات استانی تعطیل کنید - خداداد ابراهیمی*

رای عدم اعتماد پارلمان سوئد به نخست وزیر

آغاز سال تحصیلی جدید موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی قم

افتتاح اولین قرارگاه توانمند سازی در استان خوزستان

فرمانده دانشگاه افسری: بیش از 200 هزار شهید داریم

ایران استراتژی روشنی برای توسعه روابط با جمهوری آذربایجان در بلندمدت دارد/ باید شناخت درستی از تحرک تروریست ها داشت

خرید میلیاردی هیات انتخاب و خرید کتاب از ناشران

رایزنی کشورهای منطقه درتهران بر محور کاهش چالش های امنیتی

در حاشیه حوزه/ از حضور بت پرستان در عزاداری عاشورا تا تاکید بر تقویت محتوای علمی منابر

طلاب حوزه های علمیه از مسائل اجتماعی غافل نباشند

طلاب حوزه های علمیه از مسائل اجتماعی غافل نباشند

مردم اول انقلاب و جنگ صبرشان بیشتر بود و اعتماد زیادی به مسئولان داشتند

گرارش تصویری اریا از مراسم گرامیداشت مجاهدت های رسانه ای خانواده معاونت برون مرزی رسانه ملی

راه اندازی دفاتر آستان قدس در استان ها یک منشور جهادی است

حال و هوای عمار با خواندن کتاب شهید هادی تغییر کرد

در این شرایط نمی توان برای کشور برنامه ریزی بلندمدت داشت/نیاز به ورود جهاد دانشگاهی به عرصه هنر

کمیسیون امنیت ملی لایحه CFT را به صحن علنی ارجاع کرد

اخطار به برج های ناایمن منطقه

کمیسیون امنیت ملی لایحه CFT را به صحن علنی ارجاع کرد

واکنش روحانی به توییت جالب ترامپ (عکس)

کاظم پالیزدار: دستور جهانگیری برای پیگیری نامه پرسنل سایپا مبنی بر وجود رانت و فساد در این گروه خودرو سازی

خروج آمریکا از برجام، فرصت سوزی بزرگ تاریخ روابط دو کشور است

بازدید نماینده اتحادیه جهانی کشتی از امکانات ایران برای میزبانی جام های جهانی

انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل های دیگر برعهده معلمان است

زبان اشاره به رسمیت شناخته شود

کمرنگ شدن درمان تخصصی با حذف رشته طب سالمندان/ پیشگیری از وقوع بیماری های سالمندی با غربالگری تخصصی

دستور معاون اول رییس جمهور برای تخصیص ارز به لاستیک/100هزار حلقه کمبود لاستیک وجود دارد

آمریکا دیوان بین المللی کیفری را به رسمیت نمی شناسد/ به شورای حقوق بشر سازمان ملل باز نمی گردیم

خان‎علیزاده:هدف ما عینی سازی فضای جامعه بود

چگونه می توان مادر خوبی بود؟

برجام موهبت بادآورده برای ایران بود

بدعت چیست؟/ نگاهی بر دلائل رد نظریه مخالفان زیارت قبور

بدعت چیست؟/ نگاهی بر دلائل رد نظریه مخالفان زیارت قبور