مطالب مرتبط:
اثرگذاری بسته ارزی بانک مرکزی در سیاست تنظیم ارز بازار ثانویه
بازار ثانویه، منتظر مجوز دولت برای ورود ارز پتروشیمی ها
پیش بینی کاهش قیمت ارز با تشکیل بازار ثانویه
ثبت سفارش گوشی تلفن همراه از سر گرفته شد/ تامین ارز مورد نیاز از بازار ثانویه
راهکارهای کاهش فاصله نرخ ارز در بازار آزاد و ثانویه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 00:452018-08-16اقتصادي

هشدار دوباره درباره سیاست بازار ارز ثانویه


وقتی شما می فهمید بر اثر تحریم احتمال اینکه امکان عرضه ی فیزیکی ارز کمتر شود، وجود دارد؛ وابسته کردن بخش بزرگی از نیازهای تولیدکنندگان و مردم به چیزی که بزرگ ترین جنایت درباره اش این است که اسم آن را بازار بگذاریم، - چه معنایی دارد؟ بالأخره بازار هم در علم اقتصاد یک مفهوم آبرومندی است و حساب و کتاب هایی دارد که وقتی شما هیچ کدام از آن حساب و کتاب ها را لحاظ نمی کنید بدین معناست که هدف این بوده که به قیمتی بسیار خطرناک و سنگین برای سوداگران ارز گره گشایی کنید.

شعارسال": دکتر فرشاد مؤمنی که در نشست حقوق شهروندی با حضور صالح نقره کار در موسسه دین و اقتصاد سخن می گفت سیاست ارزی دولت را در ستیز با حقوق مالکیت و حقوق شهروندی و به توضیح نقصان های سیاست گذاری اقتصادی ایران امروز از این منظر پرداخت.

وی با اشاره به این که نشست حقوق شهروندی پس از نشست دولت مدرن و الزامات گزار به دولت تنظیم گر رفاهی دومین نشستی است که به مناسبات سال روز صدور فرمان مشروطیت برگزار می شود، گفت: اگر بخواهیم نسبت این مباحث را با سرنوشت توسعه ی ملّی مشخص کنیم، باید بگوییم که امروز نوعی وفاق جمعی در میان متفکران و اندیشه ورزان بزرگ توسعه درباره ی این موضوع پدید آمده است که ثمر بخش ترین و پایدارترین شیوه ی برون رفت از دورهای باطل فقر و عقب ماندگی، تلاش برای بر پایی نظم اجتماعی غیر قائم به شخص است.

این مسئله در عالی ترین شکل خود در کارهای درخشان داگلاس نورث و همکاران او صورت بندی نظری شده و در کتاب خشنونت و نظم های اجتماعی انعکاس پیدا کرده است.

چیزی که با شعبده بازی اسم آن را بازار ثانویه ی ارز گذاشتند، هیچ یک از ویژگی های یک بازار ثانویه در استانداردی که در ادبیات موضوع هست را برای آن پیش بینی نشده است دکتر مؤمنی با اشاره به این که آزمون تجربی این نظریه در کتاب در سایه ی خشونت در ردگیری این مسئله در تجربه ی توسعه ی حدود ده کشور وجود دارد، گفت: در همه ی تلاش های تکمیلی دیگری هم که متفکران در ایران و خارج از ایران انجام دادند، نشان دادند بخش بزرگی از دستاوردهای نظری و عملی تمدنی در طول تاریخ بشر در سطوحی به این مسئله برمی گردد که نظم اجتماعی که در بر دارنده ی همه ی حیطه های حیات جمعی انسان ها است در فرآیند های تصمیم گیری و تخصیص منابع و اجرا تا چه میزانی ضابطه مند، پیش بینی پذیر و در کلی ترین عبارت مطرح شده غیر قائم به شخص است.

عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: فلسفه ی گرامی داشت نهاد علم، قانون، برنامه ریزی، دیوان و این دست نهادهای تمدن ساز، در طول تاریخ بشر این است که عموماً از زاویه های مختلف برپایی یک نظم ضابطه محور را در برابر قائم به شخص امکان پذیر می کنند.

شما نمی توانید درباره ی منشأهای رشد سرطانی نقدینگی همچنان سهل انگار و بی اعتناء باشید و فکر کنید تا زمانی که این بختک نقدینگی مثل هیولا در حال رشد کردن و دهان باز کردن هست می توان یک چشم انداز با ثبات درباره ی نرخ ارز، نرخ بهره و از این قبیل داشته باشید وی افزود: به لحاظ تاریخی گفته می شود اگر ما نقطه ی عطف سه گانه ی موج های انقلاب صنعتی را به عنوان بزرگ ترین نقطه عطف هایی که خصلت معجزه آسای توان تولیدی بشر را به نمایش گذاشتند؛ در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که این پدیده بیش از هر چیز تابعی از نوآوری های نهادی ای بود که از نیمه ی دوم قرن هجدهم حتی در سطح نظریه ی عدالت، صلاحیت ها و ضابطه ها را معیار برخورداری ها دانست و بنابراین با ملاک هایی مثل نژاد، قومیت، عقیده و از این قبیل مرز بندی کرد.

در این زمینه از جنبه ی اسلامی هم شاید بحث های منحصر به فرد و از جهاتی بی نظیر توسط آیت الله شهید دکتر بهشتی مطرح شده و انصافاً مرور آثار ایشان نشان دهنده ی این است که می توان ادعا کرد که در طول تاریخ تمدن بشر بنیان گذاری ایده ی نظم اجتماعی غیر قائم به شخص به اسلام مربوط می شود.

اینکه یک مقام کلیدی اقتصادی کشور به وضوح در تلویزیون بگوید از نظر ما مصرف کنندگان نسبت به تولیدکنندگان اولویت دارند، منهای همه ی تردیدهایی که درباره ی همه ی صلاحیت های فنی این آدم به وجود می آورد، نشان دهنده ی این است که قرار هست در آینده هم بانک مرکزی ما در غیاب یک راهبرد توسعه گرا اداره شود و من قویاً به آقای رییس جمهور و آقای رییس بانک مرکزی توصیه می کنم اگر واقعاً به چنین اظهاراتی باور دارند یا استعفاء دهند یا تمهیدی بیاندیشند برای اینکه بنیه ی فکری خودشان را ارتقاء دهند و بر محور ملاحظات و مثابه توسعه ی پایدار یک بازنگری جدّی در این زمینه کنند.

وی با اشاره نکته سنجی های بدیع و بی نظیر شهید بهشتی در این زمینه گفت: به عنوان نمونه ایشان در نیمه ی دوم دهه ی 1340 این سؤال را مطرح کرد که چرا دین اسلام با بقیه ی ادیان ابراهیمی متمایز و متفاوت هست؟ و از این زاویه که پیروان این دین دیگر به نام پیامبر خودشان شناخته نمی شوند به بحث پرداخت و توضیح داد که ما می گوییم مسلمانیم و مانند موسی ها و عیسوی ها آن گونه خطاب نمی شویم.

آنجا ایشان این بحث را مطرح می کند که حتی پیامبر از دیدگاه اسلامی نباید مروج خودش به عنوان یک شخص باشد، باید ضابطه ها و اصول را ترویج کند و این احتیاط خارق العاده ای است که در تمدن اسلامی به ثبت رسیده است.

ایشان نکته های بسیار قابل اعتنایی را با استفاده از کتاب و سنت مطرح می کند و شاید جالب ترین و گسترده ترین بحث را درباره ی ایده ای که مولا علی ابن ابی طالب (ع) مطرح کرده بود ارائه می دهد؛ چیزی که مضمون آن این است که مسلمانان باید اشخاص را با ضابطه های حق مورد داوری قرار دهند، نه اینکه حق بر محور اشخاص شناسایی و ردگیری کنند.

این پژوهشگر اقتصاد توسعه با اشاره به بحث های شهید بهشتی درباره قانون اساسی گفت: شهید بهشتی تلاش کرد تا نشان دهد فلسفه ی وجودی قانون اساسی هم این بود که یک نظم اجتماعی غیر قائم به شخص را سامان دهد و به همین خاطر هست که شما در قانون اساسی وقتی به صورت یک سیستم و به صورت یک کلیّت مورد نظر قرار بگیرد می بینید که حتی در مورد ولایت فقیه هم مناسبات مبتنی بر قرارداد میان حکومت و مردم را مبنا قرار می دهد و در مجلس خبرگان رهبری شهید بهشتی در دفاعی درباره ی مفهوم ولایت فقیه تصریح می کند که ولایت فقیه به معنای ولایت صلاحدید یک شخص نیست، بلکه ولایت خرد جمعی است.

ایشان می فرماید سازوکار هایی که در قانون اساسی پیش بینی شده به گونه ای است که هر چقدر در سطوح بالاتر قدرت می رویم این مسئله که ما از صلاحدیدهای شخصی دور شویم و مقامات، نه دیدگاه های شخص خودشان که برآیند دیدگاه های عالمانه و کارشناسی را به زبان بیاورند.

باید از الآن هشدار دهیم و از دولت و به ویژه نهادهای نظارتی بخواهیم که مداخله کنند و یک گفتگوی ملّی در این زمینه شکل دهند تا ما آنجا با جزییات و مستندات مختلف شدت فاحش بودن این خطای راهبردی را درباره چیزی که بازار ارز ثانویه می نامند برملا و آشکار کنیم وی متذکر شد: در بررسی تحولاتی که با سرعت و شتاب بی سابقه ای به ویژه طی سه دهه ی به وقوع می پیوندد، ملاحظه می کنیم که بر اساس همین درک از توسعه و اداره ی کارآمد و پایدار جامعه ها، هر روز بیش از سه دهه ی گذشته، اعتبار و مشروعیت حکومت ها بیش از هر چیز تابعی از گستره و کیفیت سیاست های اجتماعی دولت ها می شود.

حتی لیبرال ها فقط دولتی که نگران رفاه تمام شهروندان باشد را به عنوان دولت ایده آل معرفی می کنند و معتقدند که ضابطه و معیار شهروندی یک متغیر کنترلی است که می توان با آن صلاحیت و مشروعیت دولت ها را اندازه گیری کرد و اعتقاد دارند اگر دولت خود را وامدار یا در تسخیر یک فرد یا یک گروه یا باند قرار دهد، آن دولت به هیچ وجه مشروعیت و قابلت تداوم ندارد.

چنانکه از نظر لیبرال ها فقط چنین دولتی است که می تواند به معنای دقیق کلمه از آزادی فردی که برای لیبرل ها امر مقدس تلقی می شود دفاع کند.

بدین معنا به محض اینکه جایی برای صلاحدیدهای شخصی برای اضافه کردن یا محروم کردن انسان های از بخش هایی از حقوق شهروندی پدید بیاید، آن ها می گویند این دولت نمی تواند دولت قابل اعتنایی باشد.

دکتر مؤمنی با اشاره بحث های جدی تر و پیشرفته تری که امروزه در حیطه ی سیاست اجتماعی مطرح می شود گفت: در این مباحث به غیر مسئله ی برپایی رفاه همگانی بر روی حقوق استانداردی تأکید می شود که بدون تبعیض به همگان تعلق بگیرد.

وقتی همین دولت ارز چهار هزار و دویست تومانی را مطرح کرد، مافیای رسانه ای طرفدار لاشخورها بلوایی راه انداخت که با این کار دارید ارز را چند نرخی می کنید .

اکنون چون منافع سوداگرها تأمین می شود اگر با سیاست بازار ارز ثانویه بازار چند نرخی شود هیچ اشکالی ندارد و چند نرخی شدن موجود بازار ارز دیگر نیروی محرکه ی رانت و فساد نیست! وقتی دولت ارز چهار هزار و دویست تومانی را مطرح کرد این ها واویلا راه انداختند که چون عرضه ی ارز تناسبی با میزان تقاضای آن ندارد، نمی تواند سیاست موفقی باشد.

حالا مگر با این قضیه عرضه ی ارز در ایران افزایش پیدا کرد؟ در یک هفته ی اخیر چه کسانی، چه مداحی هایی درباره ی بازار ثانویه کردند.

یک نفر از این ها به دولت می گوید: تو با این کار ترامپ را ضربه فنی کردی! سخنان سخیفی که آدم خجالت در ربع قرن بیست و یکم چنین چیزهایی را باید بشنود.

وی تأکید کرد: ما مسئولیت ارائه ی سازوکارهای مشخص در زمینه ی بهره مندی همگانی از کالاهای عمومی را هم به عنوان یک دغدغه ی محوری بر روی یک دولت توسعه گرا به رسمیت می شناسیم و مشخصاً کالاهای عمومی، کالاهایی هستند که تخصیص بردار نیستند و با ضابطه های معین امکان برخورداری همگان را درباره آن ها لحاظ می کنند.

چیزی که گستره ی آن می تواند از هوای پاک تا روشنی معابر عمومی از دفاع ملّی تا قانون و نظم و بالأخره از آموزش و مراقبت های بهداشتی تا حفظ سطح حداقلی از درآمد را شامل شود.

به این ترتیب دولتی که می خواهد به معنای صادقانه و عالمانه توسعه ی پایدار را در یک کشور دنبال کند می تواند با این متر و ضابطه حرکت کند که چقدر فرآیند تصمیم گیری و تخصیص منابع و توزیع منافع را ضابطه محور می کند یا اینکه چقدر آن را در خدمت گروه هایی قرار می دهد که توانسته باشند دولت را به تسخیر خودشان دربیاورند.

این پژوهشگر اقتصاد ایران در ادامه از این زاویه بحث درباره اقتصاد ایران امروز را پی گرفت و گفت: به نظر می رسد باید مجدداً مشفقانه به همه ی ارکان ساختار قدرت یادآوری کنیم که در میان همه ی حقوقی که برای شهروندان در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است، یکی از مهم ترین و حیاتی ترین آن ها حق مالکیت است.

اگر دولت و حکومتی به سمت شیوه های خاصی از قاعده گذاری و ترتیبات نهادی توزیع کننده ی منافع برود که از دل آن ها حق مالکیت مردم مورد تعرض قرار بگیرد، به غیر از اینکه اعتبار و مشروعیت چنین حکومتی از نظر اسلامی به شرحی که اشاره کردم کاملاً مخدوش می شود از نظر توسعه گرا بودن هم ماجرا به همین ترتیب هست.

آن عنصر گوهری که به صورت نمادین میزان اهتمام و مسئولیت شناسی هر حکومت را درباره ی حق مالکیت محک می زد، طرز برخورد آن با ارزش پول ملّی است.

وی افزود: طی سه دهه ی گذشته با کمال تأسف مشاهده کردیم که ارزش پول ملّی قربانی مطامع رانت جویان و رباخورها و دلال ها و وارد کننده ها بوده است و مشخص است که بهای این رویکرد غلط و سهل انگاری های غیر قابل بخشش در زمینه ی ارزش پول ملّی را فرودستان، عامه ی مردم و به ویژه تولیدکنندگان پرداخته اند.

مگر شما نمی گویید شرایط تحریم ما را در معرض یک شرایط غیر عادی بدتر از جنگ مواجه می کند.

کدام انسان خرد ورزی در کجای تاریخ در شرایط عادی در مورد حیاتی ترین و راهبردی ترین دارایی ملّی (ارز) به سمت بازارگرایی فاقد نهادهای پشتیبان قانون و بازار که تجسم مناسباتی که قانون جنگل در آن حاکم هست ساده است، هدایت می کند.

دکتر مؤمنی با تأکید بر این که در هر جامعه ای که عامه ی مردم و تولیدکننده ها از فهرست اولویت های یک حکومت خارج شوند، بدون تردید آن حکومت متزلزل خواهد شد، گفت: آنچه که ما به عنوان یک هشدار مجدد با سران قوا و به ویژه قوه ی مجریه و رییس بانک مرکزی می توانیم مطرح کنیم این است که کسانی که از رویکرد تضعیف ارزش پول ملّی مطامع بادآورده ی غیر عادی به دست آورده اند اکنون قدرت جریان سازی غیر متعارفی دارند و علناً حکومت را تشویق می کنند به اینکه سهل انگاری های خودش را در مورد ارزش پول ملّی همچنان استمرار ببخشد.

این پژوهشگر اقتصاد ایران، بازار ارز ثانویه را شکل نوین سهل انگاری درباره ی ارزش پول ملّی دانست و گفت: ما باید خیلی اظهار تأسف کنیم از بنیه ی کارشناسی و کیفیت استدلال های که در هفته ی گذشته در این زمینه از ریاست جمهوری و رییس جدید بانک مرکزی شنیدیم.

سخنان ناسنجیده و بی اعتباری که رییس بانک مرکزی اظهار کرد حتی از حرف هایآقای رییس جمهور هم غم انگیزتر و تأسف بارتر بود؛ برای این که ایشان لااقل از نظر مدرک تحصیلی سابقه ی تحصیل در رشته ی اقتصاد را به نمایش می گذارد.

وی افزود: اینکه یک مقام کلیدی اقتصادی کشور به وضوح در تلویزیون بگوید از نظر ما مصرف کنندگان نسبت به تولیدکنندگان اولویت دارند، منهای همه ی تردیدهایی که درباره ی همه ی صلاحیت های فنی این آدم به وجود می آید، نشان دهنده ی این است که قرار هست در آینده هم بانک مرکزی ما در غیاب یک راهبرد توسعه گرا اداره شود و من قویاً به آقای رییس جمهور و آقای رییس بانک مرکزی توصیه می کنم اگر واقعاً به چنین اظهاراتی باور دارند، تمهیدی بیندیشند برای اینکه بنیه ی فکری خودشان را ارتقاء دهند و بر محور ملاحظات و مثابه توسعه ی پایدار یک بازنگری جدّی در این زمینه کنند.

دکتر مؤمنی با بیان این که چیزی که با شعبده بازی اسم آن را بازار ثانویه ی ارز گذاشتند، هیچ یک از ویژگی های یک بازار ثانویه در استانداردی که در ادبیات موضوع هست را برای آن پیش بینی نشده است، گفت: منهای اینکه بعداً معلوم می شود این اسم گذاری چه پشت پرده ای داشته است از نظر من بزرگ ترین خطای راهبردی در این جهت گیری سیاستی این است که سرنوشت تولیدکنندگان و بخش قابل اعتنایی از سرنوشت فرودستان را به مطامع رانتی سوداگران ارز وابسته کرده است.

طبیعی است که از دل چنین رویکردی نمی توان انتظار داشت که دستاوردی حاصل شود.

بنابراین باید از الآن هشدار دهیم و از آن ها و به ویژه نهادهای نظارتی بخواهیم که مداخله کنند و یک گفتگوی ملّی در این زمینه شکل دهند تا ما آنجا با جزییات و مستندات مختلف شدت فاحش بودن این خطای راهبردی را برملا و آشکار کنیم.

عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با انتقاد از پرداختن جزیره ای به مسائل اقتصاد کشور، گفت: در این رویکرد تصوّر این است که مسئله ی نرخ ارز مسئله ی مستقلی است که نه ربطی به رفتارهای مالی دولت ، نه رفتار بازار پول دارد و نه سیاست های تجاری دولت دارد و از این رویه، نشان دهنده ی این است که چقدر باید منتظر تعارض ها و تناقض ها و بروز اشکال های دائماً رو به افزایش در اثر این سمت گیری کوته نگرانه و شتاب زده و به شدت در راستای منافع غیر مولّدها باشیم.

دکتر مؤمنی گفت: وقتی شما می فهمید بر اثر تحریم احتمال اینکه امکان عرضه ی فیزیکی ارز کمتر شود، وجود دارد؛ وابسته کردن بخش بزرگی از نیازهای تولیدکنندگان و مردم به چیزی که بزرگ ترین جنایت درباره اش این است که اسم آن را بازار بگذاریم، چه معنایی دارد؟ بالأخره بازار هم در علم اقتصاد یک مفهوم آبرومندی است و حساب و کتاب هایی دارد که وقتی شما هیچ کدام از آن حساب و کتاب ها را لحاظ نمی کنید بدین معناست که هدف این بوده که به قیمتی بسیار خطرناک و سنگین برای سوداگران ارز گره گشایی کنید.

وی تأکید کرد: همه ی کسانی که با دیدگاه های مختلف در این زمینه صحبت کرده اند روی این مسئله تأکید کرده اند که شما نمی توانید درباره ی منشأهای رشد سرطانی نقدینگی همچنان سهل انگار و بی اعتناء باشید و فکر کنید تا زمانی که این بختک نقدینگی مثل هیولا در حال رشد کردن و دهان باز کردن هست می توان یک چشم انداز با ثبات درباره ی نرخ ارز، نرخ بهره و از این قبیل داشته باشید.

وی الگوی مصرف دارندگان نقدینگی را نکته پراهمیتی دانست که کمتر به آن اشاره شده و گفت: این توجه به موضوع نشان می دهد که بی اعتنایی به بختک نقدینگی می تواند بحران های بس شدیدتری را برای اقتصاد ایران فراهم کند.

چنانکه نقدینگی به اعتبار نابرابری های فاجعه آمیزی که در ایران در همه ی عرصه ها به وضعیت و شرایط شکنندگی آور رسیده، در میان دارندگان نقدینگی هم توزیع به شدت نامتقارن را به نمایش می گذارد.

کسانی که غیر عادی از امکانات نقدینگی برخوردار هستند و نقدینگی کلان دارند به هیچ وجه تمایلی به مصرف کالاهای داخلی ندارند.

وی خصلت نابارور و رانتی این دسته از صاحبان نقدینگی را نکته ای مهم تر دانست و گفت: هیچ نوع علایق تولیدی در این گروه مشاهده نمی شود و بنابراین فقط با برخوردهای فرصت طلبانه می توانند تب سوداگری را در همه ی عرصه های حیات انسان ها در ایران به تحریک و تحرک دربیاورند.

بنابراین من با تکرار این مسئله صمیمانه و مشفقانه هشدار می دهم کهحتی رانت جوها هم برای بقاء خودشان بهتر است که لااقل در یک دوره ی زمانی توقفی ایجاد کنند و اجازه دهند که آن بسترهای مادی و ذهنی و اجتماعی که بقاء ایران را دارد تهدید می کند یک مقدار ترمیم شود؛ در غیر صورت همه ضرر خواهند کرد.

وی افزود: از همه غم انگیزتراین است که از موضع بازارگرایی از این کارهای ضد توسعه ای و خانمان برانداز دفاع می شود.

من می خواهم نظام غیر متخصص تصمیم گیری کشور را که ولو با حسن نیّت بخاطر نداشتن صلاحیت های تخصصی کافی تحت تأثیر این جوّ سازی مافیای رسانه ای طرفدار سوداگرها شده اند متوجه شدت بی اعتبار بودن حرف هایی که با بزک کارشناسی به نام بازارگرایی در نرخ ارز مطرح می شود کنم.

وقتی همین دولت ارز چهار هزار و دویست تومانی را مطرح کرد، یک مافیای رسانه ای بلوایی راه انداخت که با این کار دارید ارز را چند نرخی می کنید و ادعا کردند چند نرخی شدن یعنی رانت و فساد است.

اما اکنون چون منافع سوداگرها تأمین می شود اگر با سیاست بازار ارز ثانویه بازار چند نرخی شود هیچ اشکالی ندارد و چند نرخی شدن موجود بازار ارز دیگر نیروی محرکه ی رانت و فساد نیست! وقتی دولت ارز چهار هزار و دویست تومانی را مطرح کرد این ها واویلا راه انداختند که چون عرضه ی ارز تناسبی با میزان تقاضای آن ندارد، نمی تواند سیاست موفقی باشد.

حالا مگر با این قضیه عرضه ی ارز در ایران افزایش پیدا کرد؟ در یک هفته ی اخیر چه کسانی، چه مداحی هایی درباره ی بازار ثانویه کردند.

یک نفر از این ها به دولت می گوید: تو با این کار ترامپ را ضربه فنی کردی! سخنان سخیفی که آدم خجالت در ربع قرن بیست و یکم چنین چیزهایی را باید بشنود.

وی افزود: در خود تئوری بازار مگر جز این است که تحت شرایطی می گویند جیره بندی، خرد ورزانه ترین اقدام است.

به طور مثال وزیر معزول کار در آستانه ی عزل خود می گوید فقط در اثر شوک تحریم این احتمال وجود دارد که ما یک میلیون فرصت شغلی موجود خود را از دست بدهیم، آیا شدت اضطراب باید از این هم بیشتر شود تا ما به فکر بیفتیم بجای اینکه منابع ارزی محدود به خواسته های تجملی و لوکس و ضد توسعه ای یک اقلیت اندک اختصاص پیدا کند به نیازهای حیاتی کشور بیشتر اهتمام داشته باشد.

مگر شما نمی گویید شرایط تحریم ما را در معرض یک شرایط غیر عادی بدتر از جنگ مواجه می کند.

کدام انسان خرد ورزی در کجای تاریخ در شرایط عادی در مورد حیاتی ترین و راهبردی ترین دارایی ملّی (ارز) به سمت بازارگرایی فاقد نهادهای پشتیبان قانون و بازار که تجسم مناسباتی که قانون جنگل در آن حاکم هست ساده است، هدایت می کند.

دکتر فرشاد مومنی با انتقاد سیاست های دولت در بازار ارز ثانویه گفت: بر اساس ملاحظات کوته نگرانه با کمال تأسف دولت محترم هم برای بازار به اصطلاح ثانویه خیلی مایه گذاشت.

دلیل آن توهمی است که دولتی ها دارند که تحت این عنوان می توانند دلارهای نفتی را به آن بازار شارژ کنند و معادل ریالی بیشتری به دست بیاورند.

ما برای صدمین بار لااقل طی پنج ساله ی گذشته دوباره ی همه ی مسئولان اقتصادی کشور، آقای رییس جمهور و مشاوران و معاونان خود را دعوت می کنیم که صفحه 34 تا 49 گزارش اقتصادی سال 1373 سازمان برنامه را مطالعه کنند.

در آنجا به صراحت گفته شده به ازاء هر یک ریال درآمدی که دولت از محل فروش سوداگرانه ی ارز خودش بدست می آورد، هزینه های مصرفی با نسبتی حدود 5/3 برابر افزایش پیدا می کند.

وی در پایان گفت: بنابراین این توهم دولت را در باتلاقی می اندازد که هم حیثیت خود و هم تمامیت ارزی کشور را می تواند تهدید کند.

این سیاست چیزی است که در تاریخ اقتصادی ایران تجربه شده و کشور هزینه های آن را پرداخته است ولی گویی منافع کسانی در این است که تعمداً این واقعیت های محرز شده همچنان نادیده گرفته شود.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری جماران، تاریخ انتشار: 24 مرداد 1397 ، کد خبر: 987245 ، www.

jamaran.

ir
کلید واژه ها: حقوق شهروندی - بازار - اقتصاد - دانشگاه علامه طباطبایی - اجتماعی - حساب و کتاب - کتاب - حقوق - بزرگ - توسعه - پیش بینی - ایران - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - فرمان مشروطیت - دولت - امروز - تاریخ - تصمیم گیری - بزرگ ترین - بازار ارز - دکتر - طباطبایی - بینی - انسان ها - اقتصادی - دانشگاه - اندیشه - درخشان - ادبیات

آخرین اخبار سرویس:
حضور ناک در نمایشگاه ایران اکسپو 2018

ورود دلار به کانال 9 هزار تومان/افت قیمت 18 ارز در بازار بین بانکی/قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

پاره شدن کیسه آب، چطور مطمئن شوید!

بازدید از موزه های استان اردبیل افزایش یافت

تعیین و اعلام قیمت های جدید خودرو و دغدغه هایی که تمام شدنی نیست

بزرگ بودن دولت مانع اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار است

93 محصول فناور کردستان تجاری سازی شد

اشتغال مرزنشینان خوزستان حل نشود معضل قاچاق باقی خواهد بود

توقیف کالا های قاچاق در آباده

شرکت های دانش بنیان سلامت 70 میلیون دلار محصول صادر کردند

افزایش 60 درصدی سرمایه گذاری در اردبیل درسالجاری

کشت گلخانه ای زعفران، روش جدید یا سراب سودآوری؟

دستور ویژه وزیر کار برای آزادی کارگران بازداشت شده

قطعه قطعه شدن مشکلات خودرو در صنف قطعه سازان

مشکل سوزاندن کارت بانکی بعد از سرقت | تشکیل پرونده حقوقی زمان بر است

اجرای طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ویژه خانواده های زندانیان همدان

60 درصد متقاضیان، لاستیک دریافت کردند

دایره فقر در حال گسترش است و روز به روز افراد بیشتری به آن دچار می شوند/ حاصل همه ی ریاضت های گذشته طلب ریاضتی حتی بیشتر شد/ بسته حمایتی سوپاپ هم نیست چه برسد به راهکار حل مشکل

نامه نگاری شهرداری با کمیته امداد برای نجات خانه صادق

فقیر شدن سالی 100 میلیون نفر در جهان به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه های سلامت

دستور ویژه برای آزادی تمام کارگران بازداشت شده

آغاز جشنواره محصولات ارگانیک

استخدام کارشناس فروش در شرکت داده ابزار رستاک در تهران

جدول قیمت طلا و سکه تا ساعت 13 امروز

قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه 21 آذرماه 97

دلیل سرمایه گذاری غول های رسانه ای امریکا در هند

نه تشکل داریم و نه حرف مان به جایی می رسد

نامه مجمع کارآفرینان به رییس مجلس شورای اسلامی

گلایه یک تولیدکننده از زوایای پنهان قراردادهای تامین تجهیزات مخابراتی خریدهای کلان از چند شرکت محدود خارجی/ مناقصه های انحصاری که نیمه خصوصی برگزار می شود

صف های انتظار برای بیماران پیوندی طولانی تر شده است/ مرگ روزانه 10 بیمار نیازمند پیوند در کشور

واریز 200 هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری بگیران تا روز شنبه

پیش بینی بازار ارز درپی تند شدن شیب کاهش قیمت ها

جوانگرایی در صنعت بیمه از عوامل مهم توسعه به شمار می آید

سیاست وزارت راه، توسعه حمل و نقل ریلی

نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی قزوین

افزایش 13 و سه دهم درصدی صادرات کشور

بهره برداری از طرح 550 هزار هکتاری در شلمچه

نخستین جایگاه فشرده عرضه بنزین به بهره برداری رسید

پورشه ماکان S نسخه 2019 با تغییراتی رسماً معرفی شد

هواپیمای بویینگ کی سی-46 پگاسوس

لزوم ارائه بسته های تشویقی برای نوسازی بافت های فرسوده تهران

پرداخت عوارض خروج از کشور کاملا الکترونیک شد

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت: در سال های اخیر 70 هزار کیلومتر فیبرنوری کشیده شد

🗣#فرصتهای_همکاری برای مدیران ارشد💥

تمایل بخش خصوصی به تامین مالی از مسیر بورس کالا و انرژی

مهمترین نکات درباره خرید و فروش درباره مزدا

تجمع در مقابل نمایشگاه داتیس خودرو صحت ندارد

.18تا 35 درصد از مردم زیر خط فقر هستند

آخرین قیمت موبایل در بازار

قطعه قطعه شدن مشکلات خودرو در صنف قطعه سازان

دستور ویژه وزیر کار برای آزادی کارگران بازداشت شده

بازدید استاندار قزوین از 2 واحد تولیدی در شهرستان آبیک

تبلیغات چاپی اثرگذار 2018 میلادی +تصاویر

پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیک شد

آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز

محصول فناور کُردستان در کانال تجاری سازی

اجرای طرح تن- کیلومتر برای محاسبه دستمزد رانندگان خودروهای سنگین

دولت مسئله کاغذ را حل کند/ با ارز دولتی کاغذ می خرند و با نرخ آزاد می فروشند!

پرداخت عوارض خروج از کشور کاملا الکترونیک شد

فعالیت های جهاددانشگاهی مبتنی بر رفع نیازهای کشور است

نامه نگاری شهرداری با کمیته امداد برای نجات خانه صادق

عارف: مناطق آزاد باید به عنوان حلقه اتصال اقتصاد کشور با اقتصاد جهانی باشند

قیمت نفت با افت تولید لیبی 61 دلاری شد

تلخند آجیل های اشرافی به یلدا/این بار تخمه سر سفره می نشیند+عکس

97؛ یلدای بدون آجیل! تلخند آجیل های اشرافی به یلدا/این بار تخمه سر سفره می نشیند+عکس

گمرک خبر داد بارگیری روزانه 2000 کامیون کالای اساسی از گمرک بندر امام

صادرات 12 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی

خواب آلودگی پزشک، علت خطای پزشکی؟!

تلاش اوپک برای پیدا کردن جایگزین های نفت ایران در بازار

توضیحات داتیس خودرو در مورد یک خبر/ تجمع در مقابل نمایشگاه مرکزی، برای گوشت یخ زده بوده است

تجلیل از پیشکسوتان اقتصاد و بازرگانی همدان

قیمت فروش ارز مسافرتی در 21 آذر 97 اعلام شد

گزارشی از حال و هوای امروز بازار ارز؛ تشکیل صف های فروش مقابل صرافی ها

ماجرای برداشت های بدون اجازه از حساب مشتریان

چرا قیمت کالاها همپای قیمت ارز کاهش نمی یابد؟

چرا قیمت ارز و سکه می ریزد؟

دلار وارد کانال 9 هزار تومان شد/ افزایش رسمی قیمت خودرو

دریافتی 8 ماهه امسال صداوسیما از خزانه ملت: 1 تریلیون و 381 میلیارد تومان

کاربران نظر دادند/ بی خبری دلواپسان از زندگی مردم تا کارشکنی در مسیر دولت

صرفه جویی 10 هزار میلیاردی با کاهش 4 درصدی تلفات برق

نرخ روز انواع شاسی بلند در بازار + جدول

قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

دلار 9هزاری شد/ صف فروش طولانی مقابل صرافی های دولتی تشکیل شد

​واریز 200 هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری بگیران تا روز شنبه

استخدام مدیر خدمات پس از فروش و ارتباط با مشتریان، اپراتورفروش

چالش های الکترونیکی شدن نسخ و حذف دفترچه های بیمه در تهران

درس هایی از اقتصاد دیجیتالی مالزی

محکومیت ضرغامی به پرداخت جزای نقدی

ناگفته های مدیرعامل اسبق بانک سپه از انتصاب خاوری و استعلام حساب رحیمی

خودرو اقتصادی جدید ایران خودرو +عکس

بیستمین همایش صنایع دریایی برگزار شد

شکرستان

افزایش چشمگیر کشف قاچاق سوخت و کالا در مرزهای کشور

ضرورت تغییر سیستم غذایی برای اطمینان از آینده پایدار

فوتی های ناشی از سوانح جاده ای زنجان 32 درصد افزایش یافت

ایجاد 48 هزار هکتار گلخانه در سراسر کشور

کشت گلخانه ای زعفران، روش جدید یا سراب سودآوری؟

حضور ده هاشرکت داخلی و خارجی در پانزدهمین نمایشگاه ایران متافو

افزایش توجه به بومی سازی در فولاد هرمزگان

تصفیه 171 هزار کیلوگرم وش در خورشید مازندران

هشدار دوباره درباره سیاست بازار ارز ثانویه

هشدار دوباره درباره سیاست بازار ارز ثانویه