مطالب مرتبط:
ریشه مشکلات اقتصادی، مسائل سیاسی نیست/ افزایش نقدینگی عامل مخرب در اقتصاد کشور است
عوامل نفوذی، سیستم بانکداری و رشوه مشکلات امروز اقتصاد ایران
ریشه های داخلی و خارجی بی ثباتی در اقتصاد ایران چیست؟
نتیجه مشکلات فعلی «نوسازی اقتصاد ایران» خواهد بود
عباس عبدی: ریشه مشکلات ما مدیریت و ساختار تصمیم گیری در ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 00:452018-08-16اقتصادي

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟


چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکارهای خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و… نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد .

- چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکارهای خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و… نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشد؟ شعارسال": این روز ها مشکلات اقتصادی تاحدود زیادی موجب ایجاد ناهنجاریهای مختلف در سطح کشور شده است و حتی بعضا کار به اعتراضات خیابانی کشیده است و اگر نخواهیم بگوییم ایران در وضعیت بی سابقه ای قرار دارد، اما مشابه وضعیت فعلی به ندرت در کشور اتفاق افتاده است؛ لذا بدون شک سوال بزرگ در خصوص اقتصاد ایران این است که مشکل کشور کجا است که 40 سال است دولت های بسیاری با کارشناسان بسیار آمدند و رفتند، اما نتوانسته اند آن ها را رفع کند؟ چهل سال است که بحث اول در کشور مسئله اقتصاد و معیشت مردم است، اما تا به امروز نه تنها این مشکلات کاهش پیدا نکرده بلکه در برخی برهه های زمانی مانند ماه های اخیر به شکل عجیبی گسترش پیدا کرده و بیش از پیش دغدغه آحاد ملت شده است.

هربار هم مسئولان با بیان اینکه به خوبی می دانند مشکل از کجا است و برای آن راه حل هایی دارند به پشت تریبون رفته اند، اما همچنان این معضلات به حیات خود ادامه می دهند.

اما مشکل دقیقا کجاست؟ چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکار های خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و.

نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشد؟ سایه یک نفرین بر اقتصاد ایران در همین خصوص جعفر خیرخواهان اقتصاددان اظهار کرد: ما یک کشوری هستیم مقادیر زیادی نفت داریم و قرار بر این بود که این به نفعمان باشد، اما به گونه ای عمل کردیم که جز ضرر و آسیب برای ما هیچی نداشت.

زیرا این رانت نفت تا جایی پیش رفت که روی همه مسائل سایه انداخت و آسیب های بسیاری به اقتصاد کشور وارد کرد.

یعنی رسما نفت برای ما یک نفرینی شد که هنوز گریبانگیر ما است.

زیرا شما فرض کنیم ناگهان یک حجم عظیمی از درآمد نصیب کشور شد که هیچ زحمت خاصی برای آن کشیده نشده است و این موجب شد که دولت های ایران دچار این توهم شوند که می توانند با این پول همه کار ها را انجام دهند.

وی ادامه داد: لذا در تصمیم گیری ما به شدت ساده اندیش شدیم و فکر کردیم هر مشکلی که در کشور داریم را می توانیم با این پول حل و فصل کنیم.

از طرف دیگر بعضا این پول در سطح جامعه در اختیار افرادی قرار گرفت که آن ها را هم دچار توهم و تنبلی کرد.

آن ها وقتی دیدند بدون هیچ خلاقیت و مشکلی می توانند پول عظیمی به دست بیاورند، به ادامه این روند عادت کردند و کم کم این ماجرا به تمام سطوح جامعه منتقل شد.

ضمن اینکه، چون تنها بخشی از جامعه از این درآمد استفاده می کنند، موجب شد که یک خشم و غضب فروخورده میان بخش دیگر جامعه که از این پول استفاده نمی کند، ایجاد شود و حالا همه دولت ها و کلیت نظام را مقصر می دانند.

او افزود: از سوی دیگر نفت موجب شد که کشور و دولت ها به مسئله مالیات که می تواند کمک بسیاری به کشور و افزایش درآمد کند را نادیده بگیرند.

به همین دلیل حالا می بینیم با وجود اینکه حدود چهل سال از انقلاب اسلامی می گذرد ما همچنان نظام مالیاتیمان ضعف های جدی دارد و بسیاری از پرداخت مالیات فرار می کنند.

نمونه جدید آن را در مسئله پزشکان دیدیم که برخی از آن ها با وجود اینکه درآمد های بسیار بالایی دارند، اما به روش های مختلف تلاش می کنند که مالیات خود را پرداخت نکنند.

پزشکان صرفا یک نمونه هستند و ما فرار های مالیاتی بسیاری در کشور داریم و این نتیجه بی توجهی به نظام مالیاتی به دلیل تمرکز بیش از حد به نفت است.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: این ها تنها بخشی از تاثیرات تمرکز بیش از حد و غیرمنطقی به نفت است.

به همین دلیل است که می گویم نفت برای ایران مانند یک هیولای بزرگ است که حالا مشغول بلعیدن ایران است و ما باید از آن نجات پیدا کنیم.

شاید یکی از کشور هایی که می تواند الگوی مناسبی برای ایران به حساب بیاید، نروژ است.

آن ها زمانی که متوجه شدند چاه های نفتی دارند سریعا به سراغ آن ها نرفتند و آن ها را باز نکردند.

نروژی ها تا مدت ها به بررسی و تحقیق پرداختند و راه هایی پیدا کردند که نفت به عنوان یک مسئله کمکی مورد استفاده قرار بگیرد.

نخستین اقدام آن ها این بود که پول نفت را به هیچ عنوان وارد بودجه نکردند و صندوقی تاسیس کردند که پول نفت به آنجا می رفت تا برای نسل های آینده ذخیره شود.

زیرا می دانستند که این نفت دائمی نیست و حالا سرمایه این صندوق از هزار میلیارد دلار هم فراتر رفته است.

وی اظهار کرد: اما ایران این کار را نکرد و تمام تمرکز دولت ها بر روی درآمد نفت بود و هیچ وقت تلاش نکردیم این وابستگی به رانت نفت را کاهش یا از بین ببریم.

البته همه در حد صحبت بار ها گفته اند که این وابستگی باید کم شود، اما واقعیت این است که هیچ تلاش خاصی صورت نگرفته است؛ بنابراین به عقیده من تا زمانی که ما وابستگی به نفتمان بالا باشد همه اقتصاد کشور تحت تاثیر آن قرار می گیرد و ما مداوم با مشکلات ریز و درشت اقتصادی دست به گریبان هستیم.

خیرخواهان در پایان تاکید کرد: نفت دقیقا منشا اکثر مشکلات عمده کشور است و دولت اگر می خواهد مشکلات کشور را حل کند، باید به دنبال راهکاری برای کاهش چشمگیر وابستگی به نفت باشد و از طرف دیگر نظام مالیاتی کشور را بهبود و تقویت کند.

اینگونه درآمد های کشور افزایش پیدا می کند و از این طریق عمده مشکلات ما نیز رفع می شود.

زیرا در چنین حالتی هدفمند و اصولی درامد ها را هزینه می کنیم و به دنبال تولید، صادرات و.

می رویم و در مقابل اشتغالزایی نیز انجام می شود.

اگر قبول داشته باشیم که ما یکی از مشکلات عمده کشور نرخ بیکاری، کاهش تولید است و این ها خود موجب سلسله مشکلات دیگر می شود، بنابراین با توجه به مسائلی که اشاره کردم، این ها را تا حدود زیادی رفع خواهیم کرد.

مدیریت سنتی نمی تواند مشکلات را حل کند/ ما هیچ گاه با مسائل و مشکلاتمان با روش های علمی و کارشناسی برخورد نکردیم همچنین مهدی پازوکی دیگر تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار کرد: من اعتقاد قلبی دارم که اگر با مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه برخورد علمی و کارشناسی انجام دهیم، قطعا موفق خواهیم بود و بر مشکلات فائق خواهیم آمد.

نمونه آن هم تجربه جهانی است.

یعنی کشور هایی که مشکلات اقتصادیشان را بیان کردند و بر اساس آن تحقیقات خود را آغاز کردند و راهکار های علمی برای آن پیدا کردند، تا امروز موفق بودند و ما هم باید این مسئله را الگوی خودمان قرار دهیم.

یعنی باید در نخستین گام به مشکلات کشور اعتراف کنیم و اجازه دهیم مردم هم بدانند که مسئولان در جریان مشکلات هستند و نگاه واقع بینانه ای به آن دارند.

او ادامه داد: ما در کشور یک نظام کارشناسی داریم که وظیفه این نظام شناسایی و بررسی و ارائه راهکار برای مشکلات موجود کشور است که باید با توجه به واقعیت ها و تجربه جهانی عمل کند.

از سوی دیگر یک نظام تصمیم گیر داریم که وقتی موفق است که براساس آموزه های نظام تصمیم ساز، عمل کند.

مشکلی که ما در ایران داریم این است مسئولان در هر دو نظام به دنبال این هستند که مشکلات را حل کنند و تصمیماتی اتخاذ کنند، اما نمی خواهند این تصمیمات هزینه ای برای آن ها داشته باشد.

یعنی یک نگاه غیرواقعی و غیرمنطقی به مسائل دارند.

در حالی که طبق یک ضرب المثل غربی وقتی می خواهیم نیمرو درست کنیم باید چند تخم مرغ را بشکنیم.

یعنی باید در ازای تصمیمات درست هم مسئولیت پذیر باشیم و هم حاضر باشیم هزینه پرداخت کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر یک اتفاق عجیبی که در ایران رخ داده این است که سیاست خارجی ما در خدمت توسعه اقتصادی و منافع اقتصادی کشور نیست.

به همین دلیل است که الان برخی کشور های منطقه این روز ها با بلیت ایران بازی می کنند.

منظور من این نیست که مدیریت داخلی ما مشکلی ندارد.

اتفاقا بر این باور هستم که 80 درصد مشکلات ایران مربوط به مسائل داخلی است و 20 درصد تحت تاثیر مسائل بین المللی ایجاد شده است، اما این 20 درصد بسیار قدرتمند و تاثیرگذارتر است.

زیرا چه ما خوشمان بیاید چه بدمان بیاید، 62 درصد از مبادلات جهان با دلار ایالات متحده آمریکا انجام می شود.

علاوه بر این چه ما خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید باید قبول کنیم که 25 درصد از تولید ناخالص دنیا را آمریکا تولید می‎ کند و قدرت اول اقتصادی جهان است.

این اقتصاددان اظهار کرد: حالا این سوال پرسیده می شود که چرا کشور هایی که شرکای تجاری ما هستند مثل چین، روسیه و ترکیه با وجود اختلافات ریز و درشت با امریکا در ارتباط هستند؟ جواب واضحش این است که منافع آن ها اقتضا می کند که این رابطه وجود داشته باشد.

این همان مسئله ای است که ما نادیده می گیریم.

بحث من این نیست که ما باید نوکر آمریکا شویم، صحبت من این است که ما باید تا جایی که منافعمان تامین می شود با کشور های دیگر ارتباط داشته باشیم و باور کنیم که دنیا، دنیایی بده و بستان است.

به عنوان مثال همین عراق که همسایه و دوست ما است الان ببینید اعلام کرده با دلار آمریکا با ایران معامله نمی کند.

زیرا منافعشان اینگونه اقتضا می کند که از امریکا تبعیت و حمایت کند.

مگر غیر از این است که همین اتفاق درباره چین هم افتاد؟ رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می گفت: در زمان تحریم ها، چینی ها حتی حاضر نبودند کالا های مورد نیاز و درخواست ما را در ازای نفت به ما بدهند می گفتند کالایی که خودشان می خواهند می دهند.

پازوکی در پایان گفت: بنابراین ما باید یاد بگیریم که سیاست خارجی می بایست در خدمت توسعه اقتصادی باشد و از سوی دیگر با مسائل باید برخورد علمی و کارشناسی کنیم.

چرا ما از کشور های دیگر مانند سنگاپور و مالزی و آذربایجان و امارات و.

همچنان عقب تر هستیم و مشکلات اقتصادی بیشتری داریم؟ مگر قرار نبود طبق سند چشم انداز 1404 ما بهترین کشور در آسیا باشیم؟ چه اتفاقی افتاد؟ چرا هنوز مداوم مشکلات جدید به وجود می آید؟ جوابش این است که ما هیچ گاه با مسائل و مشکلاتمان با روش های علمی و کارشناسی برخورد نکردیم و همیشه احساسات بر تصمیماتمان حاکم بوده است.

ما باید به این نتیجه برسیم که نمی توانیم در دنیای امروز با مدریت سنتی توسعه کشور را رقم بزنیم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری فرارو ، تاریخ انتشار: 25 مرداد 1397 ، کد خبر: 370944 ، www.

fararu.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - کشورهای همسایه - کشور - جمهوری اسلامی - اقتصاد ایران - مشکل - رشد اقتصادی - اقتصادی - ایران - دولت - جمهوری - برنامه - اسلامی - راهکار - مشکلات - توریست - کاهش - مشکلات اقتصادی - اقتصاددان - اعتراضات - خیابانی - مسئولان - کشوری - درآمد - امروز - هایی - مردم - رانت - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
بودجه 21 میلیارد و 800 میلیونی برای المپیاد استعدادهای برتر ورزش

دعوت مسجد جامعی از مردم برای «کتابگردی» در اول آذر

​مشارکت بانک صادرات ایران برای تولید سالانه یک میلیون و 600 هزار تن متانول

سهم بزرگ بانک ایران زمین درتوسعه بانکداری دیجیتالی در ایران

امشب مبلغ یارانه افزایش می یابد؟

الزامات تحقق بهره وری در مجموعه بانک مسکن

قیمت جدید شیرخام تصویب شد

روند بورس در نیم سال دوم چگونه رقم خواهد خورد؟!

دلیل افزایش قیمت مخدر «گل» چیست؟

رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

کگهر گزارش 9 ماهه را منتشر کرد

ثاخت سود خود را کاهش داد

فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صمت شد

عرضه 170 هزار تن وکیوم باتوم در بورس کالا

تامین 80 درصد نیاز خودروسازان در داخل

حواشی یک اظهار نظر خودرویی

تیگو7 جدید در راه است

قطعه سازان پشت درِ بسته سامانه نیما

کاهش قیمت طلا و سکه

آخرین رقم سبد معیشت کارگران اعلام شد

مشکل فرارهای مالیاتی

بزرگترین شهربازی دنیا؛ هیجان انگیزترین و پرسرعت ترین شهربازی ها

دلار 4200 تومان، خواسته بانک مرکزی نبود

نوبخت: ثبات بازار ارز ادامه خواهد یافت

چرا مخدر «گل» گران شد؟

پرداخت 50درصد تسهیلات مسکن بانک سپه به زلزله زدگان

حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

آمریکا نمی تواند ایران را به زانو در آورد

کاهش نرخ دلار به ده هزار تومان به شرط اینکه اروپایی ها به وعده های داده شده خود عمل کنند

ریشه مشکلات اقتصادی 97 از نگاه روحانی

(فیلم) ایجاد هاب صادرات و واردات حوزه ی ICT/ طراحی شهر لجستیک بر اساس طرح جامع منطقه/ هدف گذاری برای سرمایه گذاری 6 میلیارد دلاری طی 20 سال

قیمت جدید شیرخام تصویب شد

طلای جهانی در هفته جاری گران تر می شود

روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند/ توهم برنامه ریزی داریم نه برنامه/ ورود نهادگرایان به دولت دروغ بزرگ است/ مسببان افزایش نرخ ارز از پذیرش مسوولیت فرار می کنند

سد ایلام سرریز شد

کسب درآمد، با نصب پنل های خورشیدی

افزایش قیمت تمام سکه در بازار امروز / کاهش قیمت نیم سکه، ربع سکه و طلا

افزایش قیمت خُرده فروشی 9 گروه موادخوراکی

82 هزار فرصت شغلی در بخش کشاورزی ایجاد می شود

ناحیه صنعتی شورگل بناب توسعه می یابد

نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال 98 بیشتر از سالهای قبل است

تردید در افزایش نرخ بهره در آمریکا قیمت طلا را افزایش داد

قیمت نفت‎خام سنگین ایران بشکه ای 8 دلار بالا رفت

افزایش 30 درصدی صید ماهی در آب های دور

آیین افتتاح از 17 پروژه شهری

روغن نباتی ارزان شد

جزییات واردات کالاهای اساسی به ایران

مشکل جدید بیماران ام اس پس از گرانی و تحریم ها

82 هزار فرصت شغلی در بخش کشاورزی ایجاد می شود

افتتاح راه آهن ارومیه در هفته آینده/ اولین ایستگاه با سینی دوّار

افزایش 150 هزار هکتاری سطح مکانیزه برنج در سال آینده

زیرساخت کتابخوانی خراسان جنوبی 2 برابر سرانه کشوری است

طی 55 روز پاییز 37 میلیمتر بارش در شهر زنجان ثبت شد

تاثیر زنجیره مشکلات محیط زیستی بر کشاورزی، خدمات و صنعت

اشتغال 180 هنرجوی گچسارانی از ابتدای امسال تاکنون

کارخانه آرتاویل تایر اردبیل فعال است

کارکنان گروه ملی خواستار حل مشکلات خود شدند

قیمت دلار تک نرخی 26 آبان 97/ نرخ 39 ارز عمده اعلام شد

پورشه میشن ای تایکان کراس توریسمو 2019

پرداخت دستی و کاغذی عوارض خروج از کشور متوقف شد

11 ترفند ساده اما هوشمندانه که خانه شما را ضدسرقت می کند

استخدام برنامه نویس وردپرس،برنامه نویس حرفه ای وب در تهران

استخدام کارشناس فروش

روند کُند بهبود فضای کسب و کار/ مسیری پرچالش پیش روی وزیر اقتصاد

استخدام موسسه خدمات پرستاری در منزل صحت پویا در اهواز

استخدام نیروی خانم با مدرک کامپیوتر جهت دفتر بازرگانی

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک موسسه معتبر در تهران

استخدام ماما جهت موسسه خدمات پرستاری در اهواز

استخدام کارشناس فیزیوتراپی جهت همکاری در اهواز

استخدام پرستار خانم و آقا در اهواز

استخدام پزشک عمومی در اهواز

استخدام گرافیست،کارشناس فروش در یک موسسه معتبر در تهران

استخدام کارشناس HSE جهت یک پروژه ساختمانی در بندر عباس

استخدام کارشناس تغذیه جهت همکاری در اهواز

استخدام سالن کار جهت کار در رستوران در کرج

مساعدت بانک سینا در توسعه اشتغال

افتتاح دو طرح تأمین آب در روستاهای تهران

آغاز مذاکرات هیئت های ایرانی و عراقی به ریاست روسای جمهور دو کشور

بیت کوین در مسیر کاهش قیمت؛ بازار رمز ارزها منتظر چیست؟

صادرات 159 میلیون دلار کالا به خارج از کشور

واردات 10.4 میلیون تُن کالای اساسی به کشور

صلا، میزبان استاندار مرکزی

با عدم تعادل و توازن در توسعه روبرو هستیم

معاونین «اداری و مالی» و«حقوقی و امور مجلس» بانک مرکزی منصوب شدند

تعاونی های مرزنشین کرمانشاه 40 میلیارد سرمایه در گردش می خواهند

صدور مجوز استفاده از فاینانس برای اصلاح شبکه های آب خوزستان

اخذ مجوز برای 2 شرکت سرمایه گذار در صنایع جوار ریلی

سرپرست سازمان صنایع کوچک منصوب شد

توسعه 6 معدن کوچک طلا و مس

بحران در آب خوان های البرز

2 هزار پرونده قراردادهای بانکی در تبریز رسیدگی شد

مطالعات 400 کیلومتر حریم رودخانه ای در لرستان انجام شد

عملیات پیشگیری و کنترل آفات در جنگل های لرستان آغاز شد

17 واحد صنعتی با سرمایه خارجی در آذربایجان غربی فعال است

50 دستگاه اتوبوس با تأمین مالی پست بانک وارد ناوگان حمل ونقل عمومی اراک می شود

اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در بانک مرکزی

قیمت 9 گروه کالایی بالا رفت / برنج ثابت ماند

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

خداحافظی بانک مرکزی با دو معاون بازنشسته

نوبخت؛
 
 با امریکا مذاکره نخواهیم کرد/ثبات بازار ارز ادامه خواهد یافت

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟