مطالب مرتبط:
ریشه مشکلات اقتصادی، مسائل سیاسی نیست/ افزایش نقدینگی عامل مخرب در اقتصاد کشور است
عوامل نفوذی، سیستم بانکداری و رشوه مشکلات امروز اقتصاد ایران
ریشه های داخلی و خارجی بی ثباتی در اقتصاد ایران چیست؟
نتیجه مشکلات فعلی «نوسازی اقتصاد ایران» خواهد بود
عباس عبدی: ریشه مشکلات ما مدیریت و ساختار تصمیم گیری در ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 00:452018-08-16اقتصادي

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟


چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکارهای خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و… نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد .

- چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکارهای خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و… نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشد؟ شعارسال": این روز ها مشکلات اقتصادی تاحدود زیادی موجب ایجاد ناهنجاریهای مختلف در سطح کشور شده است و حتی بعضا کار به اعتراضات خیابانی کشیده است و اگر نخواهیم بگوییم ایران در وضعیت بی سابقه ای قرار دارد، اما مشابه وضعیت فعلی به ندرت در کشور اتفاق افتاده است؛ لذا بدون شک سوال بزرگ در خصوص اقتصاد ایران این است که مشکل کشور کجا است که 40 سال است دولت های بسیاری با کارشناسان بسیار آمدند و رفتند، اما نتوانسته اند آن ها را رفع کند؟ چهل سال است که بحث اول در کشور مسئله اقتصاد و معیشت مردم است، اما تا به امروز نه تنها این مشکلات کاهش پیدا نکرده بلکه در برخی برهه های زمانی مانند ماه های اخیر به شکل عجیبی گسترش پیدا کرده و بیش از پیش دغدغه آحاد ملت شده است.

هربار هم مسئولان با بیان اینکه به خوبی می دانند مشکل از کجا است و برای آن راه حل هایی دارند به پشت تریبون رفته اند، اما همچنان این معضلات به حیات خود ادامه می دهند.

اما مشکل دقیقا کجاست؟ چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکار های خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و.

نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشد؟ سایه یک نفرین بر اقتصاد ایران در همین خصوص جعفر خیرخواهان اقتصاددان اظهار کرد: ما یک کشوری هستیم مقادیر زیادی نفت داریم و قرار بر این بود که این به نفعمان باشد، اما به گونه ای عمل کردیم که جز ضرر و آسیب برای ما هیچی نداشت.

زیرا این رانت نفت تا جایی پیش رفت که روی همه مسائل سایه انداخت و آسیب های بسیاری به اقتصاد کشور وارد کرد.

یعنی رسما نفت برای ما یک نفرینی شد که هنوز گریبانگیر ما است.

زیرا شما فرض کنیم ناگهان یک حجم عظیمی از درآمد نصیب کشور شد که هیچ زحمت خاصی برای آن کشیده نشده است و این موجب شد که دولت های ایران دچار این توهم شوند که می توانند با این پول همه کار ها را انجام دهند.

وی ادامه داد: لذا در تصمیم گیری ما به شدت ساده اندیش شدیم و فکر کردیم هر مشکلی که در کشور داریم را می توانیم با این پول حل و فصل کنیم.

از طرف دیگر بعضا این پول در سطح جامعه در اختیار افرادی قرار گرفت که آن ها را هم دچار توهم و تنبلی کرد.

آن ها وقتی دیدند بدون هیچ خلاقیت و مشکلی می توانند پول عظیمی به دست بیاورند، به ادامه این روند عادت کردند و کم کم این ماجرا به تمام سطوح جامعه منتقل شد.

ضمن اینکه، چون تنها بخشی از جامعه از این درآمد استفاده می کنند، موجب شد که یک خشم و غضب فروخورده میان بخش دیگر جامعه که از این پول استفاده نمی کند، ایجاد شود و حالا همه دولت ها و کلیت نظام را مقصر می دانند.

او افزود: از سوی دیگر نفت موجب شد که کشور و دولت ها به مسئله مالیات که می تواند کمک بسیاری به کشور و افزایش درآمد کند را نادیده بگیرند.

به همین دلیل حالا می بینیم با وجود اینکه حدود چهل سال از انقلاب اسلامی می گذرد ما همچنان نظام مالیاتیمان ضعف های جدی دارد و بسیاری از پرداخت مالیات فرار می کنند.

نمونه جدید آن را در مسئله پزشکان دیدیم که برخی از آن ها با وجود اینکه درآمد های بسیار بالایی دارند، اما به روش های مختلف تلاش می کنند که مالیات خود را پرداخت نکنند.

پزشکان صرفا یک نمونه هستند و ما فرار های مالیاتی بسیاری در کشور داریم و این نتیجه بی توجهی به نظام مالیاتی به دلیل تمرکز بیش از حد به نفت است.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: این ها تنها بخشی از تاثیرات تمرکز بیش از حد و غیرمنطقی به نفت است.

به همین دلیل است که می گویم نفت برای ایران مانند یک هیولای بزرگ است که حالا مشغول بلعیدن ایران است و ما باید از آن نجات پیدا کنیم.

شاید یکی از کشور هایی که می تواند الگوی مناسبی برای ایران به حساب بیاید، نروژ است.

آن ها زمانی که متوجه شدند چاه های نفتی دارند سریعا به سراغ آن ها نرفتند و آن ها را باز نکردند.

نروژی ها تا مدت ها به بررسی و تحقیق پرداختند و راه هایی پیدا کردند که نفت به عنوان یک مسئله کمکی مورد استفاده قرار بگیرد.

نخستین اقدام آن ها این بود که پول نفت را به هیچ عنوان وارد بودجه نکردند و صندوقی تاسیس کردند که پول نفت به آنجا می رفت تا برای نسل های آینده ذخیره شود.

زیرا می دانستند که این نفت دائمی نیست و حالا سرمایه این صندوق از هزار میلیارد دلار هم فراتر رفته است.

وی اظهار کرد: اما ایران این کار را نکرد و تمام تمرکز دولت ها بر روی درآمد نفت بود و هیچ وقت تلاش نکردیم این وابستگی به رانت نفت را کاهش یا از بین ببریم.

البته همه در حد صحبت بار ها گفته اند که این وابستگی باید کم شود، اما واقعیت این است که هیچ تلاش خاصی صورت نگرفته است؛ بنابراین به عقیده من تا زمانی که ما وابستگی به نفتمان بالا باشد همه اقتصاد کشور تحت تاثیر آن قرار می گیرد و ما مداوم با مشکلات ریز و درشت اقتصادی دست به گریبان هستیم.

خیرخواهان در پایان تاکید کرد: نفت دقیقا منشا اکثر مشکلات عمده کشور است و دولت اگر می خواهد مشکلات کشور را حل کند، باید به دنبال راهکاری برای کاهش چشمگیر وابستگی به نفت باشد و از طرف دیگر نظام مالیاتی کشور را بهبود و تقویت کند.

اینگونه درآمد های کشور افزایش پیدا می کند و از این طریق عمده مشکلات ما نیز رفع می شود.

زیرا در چنین حالتی هدفمند و اصولی درامد ها را هزینه می کنیم و به دنبال تولید، صادرات و.

می رویم و در مقابل اشتغالزایی نیز انجام می شود.

اگر قبول داشته باشیم که ما یکی از مشکلات عمده کشور نرخ بیکاری، کاهش تولید است و این ها خود موجب سلسله مشکلات دیگر می شود، بنابراین با توجه به مسائلی که اشاره کردم، این ها را تا حدود زیادی رفع خواهیم کرد.

مدیریت سنتی نمی تواند مشکلات را حل کند/ ما هیچ گاه با مسائل و مشکلاتمان با روش های علمی و کارشناسی برخورد نکردیم همچنین مهدی پازوکی دیگر تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار کرد: من اعتقاد قلبی دارم که اگر با مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه برخورد علمی و کارشناسی انجام دهیم، قطعا موفق خواهیم بود و بر مشکلات فائق خواهیم آمد.

نمونه آن هم تجربه جهانی است.

یعنی کشور هایی که مشکلات اقتصادیشان را بیان کردند و بر اساس آن تحقیقات خود را آغاز کردند و راهکار های علمی برای آن پیدا کردند، تا امروز موفق بودند و ما هم باید این مسئله را الگوی خودمان قرار دهیم.

یعنی باید در نخستین گام به مشکلات کشور اعتراف کنیم و اجازه دهیم مردم هم بدانند که مسئولان در جریان مشکلات هستند و نگاه واقع بینانه ای به آن دارند.

او ادامه داد: ما در کشور یک نظام کارشناسی داریم که وظیفه این نظام شناسایی و بررسی و ارائه راهکار برای مشکلات موجود کشور است که باید با توجه به واقعیت ها و تجربه جهانی عمل کند.

از سوی دیگر یک نظام تصمیم گیر داریم که وقتی موفق است که براساس آموزه های نظام تصمیم ساز، عمل کند.

مشکلی که ما در ایران داریم این است مسئولان در هر دو نظام به دنبال این هستند که مشکلات را حل کنند و تصمیماتی اتخاذ کنند، اما نمی خواهند این تصمیمات هزینه ای برای آن ها داشته باشد.

یعنی یک نگاه غیرواقعی و غیرمنطقی به مسائل دارند.

در حالی که طبق یک ضرب المثل غربی وقتی می خواهیم نیمرو درست کنیم باید چند تخم مرغ را بشکنیم.

یعنی باید در ازای تصمیمات درست هم مسئولیت پذیر باشیم و هم حاضر باشیم هزینه پرداخت کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر یک اتفاق عجیبی که در ایران رخ داده این است که سیاست خارجی ما در خدمت توسعه اقتصادی و منافع اقتصادی کشور نیست.

به همین دلیل است که الان برخی کشور های منطقه این روز ها با بلیت ایران بازی می کنند.

منظور من این نیست که مدیریت داخلی ما مشکلی ندارد.

اتفاقا بر این باور هستم که 80 درصد مشکلات ایران مربوط به مسائل داخلی است و 20 درصد تحت تاثیر مسائل بین المللی ایجاد شده است، اما این 20 درصد بسیار قدرتمند و تاثیرگذارتر است.

زیرا چه ما خوشمان بیاید چه بدمان بیاید، 62 درصد از مبادلات جهان با دلار ایالات متحده آمریکا انجام می شود.

علاوه بر این چه ما خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید باید قبول کنیم که 25 درصد از تولید ناخالص دنیا را آمریکا تولید می‎ کند و قدرت اول اقتصادی جهان است.

این اقتصاددان اظهار کرد: حالا این سوال پرسیده می شود که چرا کشور هایی که شرکای تجاری ما هستند مثل چین، روسیه و ترکیه با وجود اختلافات ریز و درشت با امریکا در ارتباط هستند؟ جواب واضحش این است که منافع آن ها اقتضا می کند که این رابطه وجود داشته باشد.

این همان مسئله ای است که ما نادیده می گیریم.

بحث من این نیست که ما باید نوکر آمریکا شویم، صحبت من این است که ما باید تا جایی که منافعمان تامین می شود با کشور های دیگر ارتباط داشته باشیم و باور کنیم که دنیا، دنیایی بده و بستان است.

به عنوان مثال همین عراق که همسایه و دوست ما است الان ببینید اعلام کرده با دلار آمریکا با ایران معامله نمی کند.

زیرا منافعشان اینگونه اقتضا می کند که از امریکا تبعیت و حمایت کند.

مگر غیر از این است که همین اتفاق درباره چین هم افتاد؟ رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می گفت: در زمان تحریم ها، چینی ها حتی حاضر نبودند کالا های مورد نیاز و درخواست ما را در ازای نفت به ما بدهند می گفتند کالایی که خودشان می خواهند می دهند.

پازوکی در پایان گفت: بنابراین ما باید یاد بگیریم که سیاست خارجی می بایست در خدمت توسعه اقتصادی باشد و از سوی دیگر با مسائل باید برخورد علمی و کارشناسی کنیم.

چرا ما از کشور های دیگر مانند سنگاپور و مالزی و آذربایجان و امارات و.

همچنان عقب تر هستیم و مشکلات اقتصادی بیشتری داریم؟ مگر قرار نبود طبق سند چشم انداز 1404 ما بهترین کشور در آسیا باشیم؟ چه اتفاقی افتاد؟ چرا هنوز مداوم مشکلات جدید به وجود می آید؟ جوابش این است که ما هیچ گاه با مسائل و مشکلاتمان با روش های علمی و کارشناسی برخورد نکردیم و همیشه احساسات بر تصمیماتمان حاکم بوده است.

ما باید به این نتیجه برسیم که نمی توانیم در دنیای امروز با مدریت سنتی توسعه کشور را رقم بزنیم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری فرارو ، تاریخ انتشار: 25 مرداد 1397 ، کد خبر: 370944 ، www.

fararu.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - کشورهای همسایه - کشور - جمهوری اسلامی - اقتصاد ایران - مشکل - رشد اقتصادی - اقتصادی - ایران - دولت - جمهوری - برنامه - اسلامی - راهکار - مشکلات - توریست - کاهش - مشکلات اقتصادی - اقتصاددان - اعتراضات - خیابانی - مسئولان - کشوری - درآمد - امروز - هایی - مردم - رانت - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
فروش انواع لباس هواداری اورجینال استقلال

علت نوسان اخیر دلار

سکه پشت درهای 4میلیون و 700 هزار تومان ایستاد/ طلا 435هزار تومان شد

ارزش دلار کانادا به خاطر بی ثباتی تجارت جهانی کاهش یافت

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/12/01

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/12/01

قیمت خرید دلار در بانک ها امروز 97/12/01

وزیر صنعت خبر داد: قیمت خودرو پایین می آید

سامسونگ با معرفی گلکسی بادز به مصاف ایرپادهای اپل می رود

قیمت خودرو کاهش می یابد؟

آغاز ثبت نام دریافت تسهیلات واحدهای تولیدی از هفته آینده

گوشت قربانی گرفت؛ چهار مقام دولتی بازداشت شدند

مجوز ثبت پوشاک مردم عرب در رشته صنایع دستی صادر شد

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/12/01

افتتاح چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی

رکوردشکنی قیمت طلا در آستانه روز مادر

چنددرصد ایرانیان مستاجرند؟

چرا دلالان مجازی همچنان فعالیت می کنند؟

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 2 اسفند

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: امروز شاهد قاچاق علوفه هم هستیم

نگاه نزدیک به خانواده پرچمدار گلکسی اس 10 [تماشا کنید]

پسته خارجی بخریم، ارزان تر است!

بازار در شوک گرانی چشمگیر سکه و طلا

با عیدی امسال چی می توانیم بخریم؟

مجوز واردات هواپیما صادر شد/ ایرلاین ها راسا اقدام کردند

روند افزایشی عرضه ارز در بازار نیما

جزییات 3خبر ویژه امروز پنجشنبه دوم اسفندماه 1397

خودرو در کشورمان همه را زیر می گیرد حتی دولت و وزیر صنعت را!/ وقتی دولت حریف این اختاپوس نمی شود وای به حال مردم

مسوول بخش ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان: 15 درصد از زوجین همدان مشکل ناباروری دارند

رییس مرکز انتقال خون استان همدان: 70 درصد اهداکنندگان خون در همدان مستمر هستند

افتتاح نهمین نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی

صادرات نفت ایران به 1.3 میلیون بشکه رسید

بوی شیطنت می آید!

امروز شاهد قاچاق علوفه هم هستیم

ایران چهاردهمین تولیدکننده آلومینیوم در جهان می شود

نرخ خرید خانه در کدام محله تهران سر به فلک می کشد؟

اعلام نرخ تورم بهمن ماه

معاون استاندار بوشهر: شرایط بازار مرغ در استان بوشهر بهتر خواهد شد/ کشتارگاه های استان فعال شدند

درآمد بیشتر؛ مالیات بیشتر

چاه های غیرمجاز؛ طلسم قفل منابع آبی

جمعیت بیکار در سردشت 2 برابر میانگین آذربایجان غربی است

سه نمایشگاه تخصصی مواد غذایی در مشهد گشایش یافت

نمایشگاه توانمندیهای بخش تعاون استان بوشهر

نظر وزیر کار درباره افزایش حقوق سال 98 کارگران

صادرات نفت ایران به 1.3 میلیون بشکه رسید

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2اسفند

چند درصد مردم ایران مستاجرند؟ +اینفوگرافی

پژوهشی جدید، یوتیوب را مقصر افزایش زمین تخت گرایان می داند

ارتقای چهار پله ای رتبه ایران در تولید آلومینیوم با افتتاح کارخانه لامرد

میزان میل مردم ایران به خشونت

تعویض سوخت نیروگاه اتمی بوشهر

درآمد بیشتر؛ مالیات بیشتر

سه نمایشگاه تخصصی مواد غذایی در مشهد گشایش یافت

جمعیت بیکار در سردشت 2 برابر میانگین آذربایجان غربی است

پاسخ عسگراولادی به بانک مرکزی

فعالیت دروازه گمرکی وان ترکیه برای سهولت تجارت با ایران

واکنش حدادعادل به قیمت خودرو و کمبود گوشت

کاروانسرای قصر بهرام

چگونه کارمندان مسن تر و باتجربه تر را مدیریت کنیم

صادرات نفت ایران به چند بشکه رسید؟

افزایش 5500 تنی سهمیه آرد آذربایجان شرقی

هند و عربستان سعودی رزمایش دریایی برگزار می کنند

سه نمایشگاه تخصصی مواد غذایی در مشهد گشایش یافت

جمعیت بیکار در سردشت 2 برابر میانگین آذربایجان غربی است

حضور 220 شرکت کننده در نمایشگاه صنایع دستی خوزستان هدف، حمایت از هنرمندان و تولید کنندگان است

گزارش تصویری گشایش چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و دومین جشنواره ملی اقوام ایرانی در خوزستان

پیش فروش بلیت نوروزی اتوبوس به زودی/ ناوگان جاده ای برای عید آماده شد

مجوز واردات هواپیما صادر شد/ ایرلاین ها راسا اقدام کردند

میزان میل مردم ایران به خشونت

مجوز مجلس برای تهاتر بدهی ایدرو و ایمیدرو با دولت

محدودیتی در واردات گوشت وجود ندارد

چاه های غیرمجاز؛ طلسم منابع آبی

نخستین پایگاه داده آمار در استان زنجان راه اندازی شود

حضور 220 شرکت کننده در نمایشگاه صنایع دستی خوزستان/ هدف، حمایت از هنرمندان و تولید کنندگان است

گزارش تصویری گشایش چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و دومین جشنواره ملی اقوام ایرانی در خوزستان

آغاز طرح تامین آب شرب و صنعت لامرد و مُهر از خلیج فارس

مردم کدام استان های ایران از همه شادترند؟

رائفی پور: طوری به برجام عمل کردیم که در خواب هم نمی دیدند/ تزریق روزانه 1000 میلیارد تومان نقدینگی توسط بانک ها

چاه های غیرمجاز؛ طلسم منابع آبی

فناوری، کلید کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است

سیستان و بلوچستان در حذف قبض کاغذی پیشتاز است

تعلل در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری تخلف است

نخستین پایگاه داده آمار در استان زنجان راه اندازی شود

روند افزایشی عرضه ارز در بازار نیما/عرضه 275میلیون یورو در سه روز

تشکیل کمیته مشترک توسعه میدان های نفتی دریای خزر

تعلل در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری تخلف است

آغاز پرداخت «عیدی» مستمری بگیران تأمین اجتماعی + جزییات

بودجه وزارت علوم پنج درصد کاهش یافته است

شکوه ده سالگی؛ سامسونگ گلکسی اس 10 و گلکسی اس 10 پلاس معرفی شدند

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز پنجشنبه 97/12/2 + تغییرات

پست احساسی شفر برای همسرش

نخستین پایگاه داده آمار در استان زنجان راه اندازی شود

مسکن باز هم گران شد

محدودیتی در واردات گوشت وجود ندارد/267 شرکت مجوز واردات گرفتند

تعلل در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری تخلف است

هشدار در مورد قاچاق علوفه!

افزایش بهره وری آب، نیاز جدی کشاورزی گلستان

افزایش بهای گاز و برق برای سال آینده/ واکنش واعظی به طرح استیضاح رییس جمهور/ افزایش واردات گوشت برای تعدیل قیمت/ امیدواری هوک به تحویل کلید سفارت ایران در آمریکا به ایرانی ها/ جزییات شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی، شریعتمداری و سردار نقدی

عراق: با حذف دلار به واردات انرژی از ایران ادامه می دهیم

میزان میل مردم ایران به خشونت

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟