مطالب مرتبط:
ریشه مشکلات اقتصادی، مسائل سیاسی نیست/ افزایش نقدینگی عامل مخرب در اقتصاد کشور است
عوامل نفوذی، سیستم بانکداری و رشوه مشکلات امروز اقتصاد ایران
ریشه های داخلی و خارجی بی ثباتی در اقتصاد ایران چیست؟
نتیجه مشکلات فعلی «نوسازی اقتصاد ایران» خواهد بود
عباس عبدی: ریشه مشکلات ما مدیریت و ساختار تصمیم گیری در ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 01:452018-08-16اقتصادي

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟


چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکارهای خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و… نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد .

- چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکارهای خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و… نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشد؟ شعارسال": این روز ها مشکلات اقتصادی تاحدود زیادی موجب ایجاد ناهنجاریهای مختلف در سطح کشور شده است و حتی بعضا کار به اعتراضات خیابانی کشیده است و اگر نخواهیم بگوییم ایران در وضعیت بی سابقه ای قرار دارد، اما مشابه وضعیت فعلی به ندرت در کشور اتفاق افتاده است؛ لذا بدون شک سوال بزرگ در خصوص اقتصاد ایران این است که مشکل کشور کجا است که 40 سال است دولت های بسیاری با کارشناسان بسیار آمدند و رفتند، اما نتوانسته اند آن ها را رفع کند؟ چهل سال است که بحث اول در کشور مسئله اقتصاد و معیشت مردم است، اما تا به امروز نه تنها این مشکلات کاهش پیدا نکرده بلکه در برخی برهه های زمانی مانند ماه های اخیر به شکل عجیبی گسترش پیدا کرده و بیش از پیش دغدغه آحاد ملت شده است.

هربار هم مسئولان با بیان اینکه به خوبی می دانند مشکل از کجا است و برای آن راه حل هایی دارند به پشت تریبون رفته اند، اما همچنان این معضلات به حیات خود ادامه می دهند.

اما مشکل دقیقا کجاست؟ چرا با وجود اینکه دولت ها با برنامه های مختلف و راهکار های خود نتوانسته اند آن ها را ریشه کن یا حداقل کاهش دهند؟ چرا جمهوری اسلامی با وجود منابع مختلف و ظرفیت های بسیار از جمله نفت و پتانسیل بالای جذب توریست و.

نتوانسته حتی مانند برخی کشورهای همسایه رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشد؟ سایه یک نفرین بر اقتصاد ایران در همین خصوص جعفر خیرخواهان اقتصاددان اظهار کرد: ما یک کشوری هستیم مقادیر زیادی نفت داریم و قرار بر این بود که این به نفعمان باشد، اما به گونه ای عمل کردیم که جز ضرر و آسیب برای ما هیچی نداشت.

زیرا این رانت نفت تا جایی پیش رفت که روی همه مسائل سایه انداخت و آسیب های بسیاری به اقتصاد کشور وارد کرد.

یعنی رسما نفت برای ما یک نفرینی شد که هنوز گریبانگیر ما است.

زیرا شما فرض کنیم ناگهان یک حجم عظیمی از درآمد نصیب کشور شد که هیچ زحمت خاصی برای آن کشیده نشده است و این موجب شد که دولت های ایران دچار این توهم شوند که می توانند با این پول همه کار ها را انجام دهند.

وی ادامه داد: لذا در تصمیم گیری ما به شدت ساده اندیش شدیم و فکر کردیم هر مشکلی که در کشور داریم را می توانیم با این پول حل و فصل کنیم.

از طرف دیگر بعضا این پول در سطح جامعه در اختیار افرادی قرار گرفت که آن ها را هم دچار توهم و تنبلی کرد.

آن ها وقتی دیدند بدون هیچ خلاقیت و مشکلی می توانند پول عظیمی به دست بیاورند، به ادامه این روند عادت کردند و کم کم این ماجرا به تمام سطوح جامعه منتقل شد.

ضمن اینکه، چون تنها بخشی از جامعه از این درآمد استفاده می کنند، موجب شد که یک خشم و غضب فروخورده میان بخش دیگر جامعه که از این پول استفاده نمی کند، ایجاد شود و حالا همه دولت ها و کلیت نظام را مقصر می دانند.

او افزود: از سوی دیگر نفت موجب شد که کشور و دولت ها به مسئله مالیات که می تواند کمک بسیاری به کشور و افزایش درآمد کند را نادیده بگیرند.

به همین دلیل حالا می بینیم با وجود اینکه حدود چهل سال از انقلاب اسلامی می گذرد ما همچنان نظام مالیاتیمان ضعف های جدی دارد و بسیاری از پرداخت مالیات فرار می کنند.

نمونه جدید آن را در مسئله پزشکان دیدیم که برخی از آن ها با وجود اینکه درآمد های بسیار بالایی دارند، اما به روش های مختلف تلاش می کنند که مالیات خود را پرداخت نکنند.

پزشکان صرفا یک نمونه هستند و ما فرار های مالیاتی بسیاری در کشور داریم و این نتیجه بی توجهی به نظام مالیاتی به دلیل تمرکز بیش از حد به نفت است.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: این ها تنها بخشی از تاثیرات تمرکز بیش از حد و غیرمنطقی به نفت است.

به همین دلیل است که می گویم نفت برای ایران مانند یک هیولای بزرگ است که حالا مشغول بلعیدن ایران است و ما باید از آن نجات پیدا کنیم.

شاید یکی از کشور هایی که می تواند الگوی مناسبی برای ایران به حساب بیاید، نروژ است.

آن ها زمانی که متوجه شدند چاه های نفتی دارند سریعا به سراغ آن ها نرفتند و آن ها را باز نکردند.

نروژی ها تا مدت ها به بررسی و تحقیق پرداختند و راه هایی پیدا کردند که نفت به عنوان یک مسئله کمکی مورد استفاده قرار بگیرد.

نخستین اقدام آن ها این بود که پول نفت را به هیچ عنوان وارد بودجه نکردند و صندوقی تاسیس کردند که پول نفت به آنجا می رفت تا برای نسل های آینده ذخیره شود.

زیرا می دانستند که این نفت دائمی نیست و حالا سرمایه این صندوق از هزار میلیارد دلار هم فراتر رفته است.

وی اظهار کرد: اما ایران این کار را نکرد و تمام تمرکز دولت ها بر روی درآمد نفت بود و هیچ وقت تلاش نکردیم این وابستگی به رانت نفت را کاهش یا از بین ببریم.

البته همه در حد صحبت بار ها گفته اند که این وابستگی باید کم شود، اما واقعیت این است که هیچ تلاش خاصی صورت نگرفته است؛ بنابراین به عقیده من تا زمانی که ما وابستگی به نفتمان بالا باشد همه اقتصاد کشور تحت تاثیر آن قرار می گیرد و ما مداوم با مشکلات ریز و درشت اقتصادی دست به گریبان هستیم.

خیرخواهان در پایان تاکید کرد: نفت دقیقا منشا اکثر مشکلات عمده کشور است و دولت اگر می خواهد مشکلات کشور را حل کند، باید به دنبال راهکاری برای کاهش چشمگیر وابستگی به نفت باشد و از طرف دیگر نظام مالیاتی کشور را بهبود و تقویت کند.

اینگونه درآمد های کشور افزایش پیدا می کند و از این طریق عمده مشکلات ما نیز رفع می شود.

زیرا در چنین حالتی هدفمند و اصولی درامد ها را هزینه می کنیم و به دنبال تولید، صادرات و.

می رویم و در مقابل اشتغالزایی نیز انجام می شود.

اگر قبول داشته باشیم که ما یکی از مشکلات عمده کشور نرخ بیکاری، کاهش تولید است و این ها خود موجب سلسله مشکلات دیگر می شود، بنابراین با توجه به مسائلی که اشاره کردم، این ها را تا حدود زیادی رفع خواهیم کرد.

مدیریت سنتی نمی تواند مشکلات را حل کند/ ما هیچ گاه با مسائل و مشکلاتمان با روش های علمی و کارشناسی برخورد نکردیم همچنین مهدی پازوکی دیگر تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار کرد: من اعتقاد قلبی دارم که اگر با مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه برخورد علمی و کارشناسی انجام دهیم، قطعا موفق خواهیم بود و بر مشکلات فائق خواهیم آمد.

نمونه آن هم تجربه جهانی است.

یعنی کشور هایی که مشکلات اقتصادیشان را بیان کردند و بر اساس آن تحقیقات خود را آغاز کردند و راهکار های علمی برای آن پیدا کردند، تا امروز موفق بودند و ما هم باید این مسئله را الگوی خودمان قرار دهیم.

یعنی باید در نخستین گام به مشکلات کشور اعتراف کنیم و اجازه دهیم مردم هم بدانند که مسئولان در جریان مشکلات هستند و نگاه واقع بینانه ای به آن دارند.

او ادامه داد: ما در کشور یک نظام کارشناسی داریم که وظیفه این نظام شناسایی و بررسی و ارائه راهکار برای مشکلات موجود کشور است که باید با توجه به واقعیت ها و تجربه جهانی عمل کند.

از سوی دیگر یک نظام تصمیم گیر داریم که وقتی موفق است که براساس آموزه های نظام تصمیم ساز، عمل کند.

مشکلی که ما در ایران داریم این است مسئولان در هر دو نظام به دنبال این هستند که مشکلات را حل کنند و تصمیماتی اتخاذ کنند، اما نمی خواهند این تصمیمات هزینه ای برای آن ها داشته باشد.

یعنی یک نگاه غیرواقعی و غیرمنطقی به مسائل دارند.

در حالی که طبق یک ضرب المثل غربی وقتی می خواهیم نیمرو درست کنیم باید چند تخم مرغ را بشکنیم.

یعنی باید در ازای تصمیمات درست هم مسئولیت پذیر باشیم و هم حاضر باشیم هزینه پرداخت کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر یک اتفاق عجیبی که در ایران رخ داده این است که سیاست خارجی ما در خدمت توسعه اقتصادی و منافع اقتصادی کشور نیست.

به همین دلیل است که الان برخی کشور های منطقه این روز ها با بلیت ایران بازی می کنند.

منظور من این نیست که مدیریت داخلی ما مشکلی ندارد.

اتفاقا بر این باور هستم که 80 درصد مشکلات ایران مربوط به مسائل داخلی است و 20 درصد تحت تاثیر مسائل بین المللی ایجاد شده است، اما این 20 درصد بسیار قدرتمند و تاثیرگذارتر است.

زیرا چه ما خوشمان بیاید چه بدمان بیاید، 62 درصد از مبادلات جهان با دلار ایالات متحده آمریکا انجام می شود.

علاوه بر این چه ما خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید باید قبول کنیم که 25 درصد از تولید ناخالص دنیا را آمریکا تولید می‎ کند و قدرت اول اقتصادی جهان است.

این اقتصاددان اظهار کرد: حالا این سوال پرسیده می شود که چرا کشور هایی که شرکای تجاری ما هستند مثل چین، روسیه و ترکیه با وجود اختلافات ریز و درشت با امریکا در ارتباط هستند؟ جواب واضحش این است که منافع آن ها اقتضا می کند که این رابطه وجود داشته باشد.

این همان مسئله ای است که ما نادیده می گیریم.

بحث من این نیست که ما باید نوکر آمریکا شویم، صحبت من این است که ما باید تا جایی که منافعمان تامین می شود با کشور های دیگر ارتباط داشته باشیم و باور کنیم که دنیا، دنیایی بده و بستان است.

به عنوان مثال همین عراق که همسایه و دوست ما است الان ببینید اعلام کرده با دلار آمریکا با ایران معامله نمی کند.

زیرا منافعشان اینگونه اقتضا می کند که از امریکا تبعیت و حمایت کند.

مگر غیر از این است که همین اتفاق درباره چین هم افتاد؟ رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می گفت: در زمان تحریم ها، چینی ها حتی حاضر نبودند کالا های مورد نیاز و درخواست ما را در ازای نفت به ما بدهند می گفتند کالایی که خودشان می خواهند می دهند.

پازوکی در پایان گفت: بنابراین ما باید یاد بگیریم که سیاست خارجی می بایست در خدمت توسعه اقتصادی باشد و از سوی دیگر با مسائل باید برخورد علمی و کارشناسی کنیم.

چرا ما از کشور های دیگر مانند سنگاپور و مالزی و آذربایجان و امارات و.

همچنان عقب تر هستیم و مشکلات اقتصادی بیشتری داریم؟ مگر قرار نبود طبق سند چشم انداز 1404 ما بهترین کشور در آسیا باشیم؟ چه اتفاقی افتاد؟ چرا هنوز مداوم مشکلات جدید به وجود می آید؟ جوابش این است که ما هیچ گاه با مسائل و مشکلاتمان با روش های علمی و کارشناسی برخورد نکردیم و همیشه احساسات بر تصمیماتمان حاکم بوده است.

ما باید به این نتیجه برسیم که نمی توانیم در دنیای امروز با مدریت سنتی توسعه کشور را رقم بزنیم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری فرارو ، تاریخ انتشار: 25 مرداد 1397 ، کد خبر: 370944 ، www.

fararu.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - کشورهای همسایه - کشور - جمهوری اسلامی - اقتصاد ایران - مشکل - رشد اقتصادی - اقتصادی - ایران - دولت - جمهوری - برنامه - اسلامی - راهکار - مشکلات - توریست - کاهش - مشکلات اقتصادی - اقتصاددان - اعتراضات - خیابانی - مسئولان - کشوری - درآمد - امروز - هایی - مردم - رانت - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
دلیل افزایش قیمت بلیط پروازهای خارجی چیست؟

طرح میوه رایگان برای کودکان در میادین تره بار

بندرلنگه دومین مرکز مهم تجارت دریایی هرمزگان

بازده 70 درصدی فرابورس از ابتدای امسال

50 هزار یورو جوایز تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان تامین می شود؟

گرانی طلا در پی افت دلار

معاملات بیت کوین در ایران کاهش یافت

استخدام بازاریاب با پورسانت در شرکت پادتن گستر ایثار در تهران

سوداگری جدید نمایندگی های فروش لوازم خانگی

خودروهای گازسوز بازار چند؟ +جدول

قیمت روز انواع مایع دستشویی در بازار چند؟ +جدول

50 هزار یورو جوایز تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان تامین می شود؟

افت دلار به پایین ترین قیمت در 2 ماه اخیر

تولید کوله ای که ماساژ می دهد

ترامپ صادرکنندگان نفت خاورمیانه را تهدید کرد

انجام تراکنش های شبکه بانکی طبق روال عادی با تغییر ساعت رسمی

مردم آذربایجان غربی روزانه 187 میلیون ریال صدقه می دهند

گران فروشی و احتکار خیانت به مردم است

فاصله قیمت مغز گردو تا بازار 4 برابر قیمت واقعی است

اجناس محتکران هنوز وارد بازار نشده است

عمده سپرده های مردم در کدام بانک هاست؟

خودروهای 50 تا 70میلیونی بازار تهران +جدول

خانه کم تر از 150 میلیون تومان هم پیدا می شود؟

افزایش نگرانی چایکاران نسبت به عدم پرداخت بخش دوم اعتبارات

تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه گذاری های وسوسه انگیز/ هزینه سوداگری را این بار چه کسی می دهد؟

شیوه جدید نمایندگی های فروش لوازم خانگی برای سود بیشتر!

مشکل بزرگ برای مالک تراکتورسازی!

افت دلار به پایین ترین قیمت در 2 ماه اخیر

رشد 2 درصدی قیمت نفت در بازار های جهانی

قیمت واقعی دلار در اقتصاد ایران چند است؟

افزایش 10درصدی تولید پسماند پلاستیکی در تاسوعا و عاشورا

جزییات خدمات پرداخت شبکه بانکی با تغییر ساعت رسمی

کانسپت رنو EZ-Pro معرفی شد؛ برداشت فرانسوی ها از آینده تحویل کالا در محیط شهری

هشدار تازه فرابورس به معامله گران بازار پایه

بایدها و نبایدها در بازاریابی های خیابانی بیمه عمر

کمبود عرضه در بازار ثانویه عامل افزایش نرخ دلار

کدام استان ها درگیر تنش کم آبی هستند؟/ مدیریت غلط، بحران آبی را رقم زد

وام های بی اثر مَسکن/ کاهش 50 درصدی سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی

پیکه تورنمنت تنیس برپا می کند

اجناس محتکران هنوز وارد بازار نشده است/ به زودی قیمت ها می شکند

توضیحات تکمیلی رییس پلیس راهور تهران بزرگ درباره شناور شدن ساعت کاری کارمندان

معاونان شریعتمداری استعفا دادند

ادامه همکاری شرکت های کره ای با ایران/کره به نفت ایران وابسته است

اسپایدرمن رکورد فروش God of War را هم شکست

استخدام راننده آقا در یک هلدینگ معتبر در تهران

تحریم هایی که سبب خیر شد!

درسی که بهاره رهنما با بالا رفتن سنش گرفت/ عکس

معاونان شریعتمداری استعفا دادند

شروط انجمن لبنی برای صرف نظر از درخواست واردات شیرخشک

خدمات پرداخت شبکه بانکی همزمان با تغییر ساعت رسمی ارایه می شود

شروط انجمن لبنی برای صرف نظر از درخواست واردات شیرخشک

مردم آذربایجان غربی روزانه 187 میلیون ریال صدقه می دهند

گران فروشی و احتکار خیانت به مردم است

تنها قلعه ایتالیا با معماری ایرانی اسلامی/تصاویر

رشد تقاضای 1.5 میلیون بشکه ای در زمستان داغ نفت

ب ام و احتمال عرضه Z4 دنده دستی را رد کرد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت صنعت ویژه برزین

30 هزار عزادار میهمان حرم سید جلال الدین اشرف بودند

آخوندی: بلیت قطار تهران-پرند شبه مجانی است

دردسر بزرگ برای مالک تراکتورسازی

گران فروشی و احتکار خیانت به مردم است

رییس بانک توسعه اسلامی با «میرضیایف» دیدار کرد

مدیر حمایت از مشاغل وزارت کار در گفت وگو با فارس خبر داد تثبیت 500 هزار شغل در سال 96/ صنایع غذایی در صدر بنگاه های مشکل دار

4.6 میلیارد ریال کالای قاچاق در مرز های ماکو کشف شد

30 هزار عزادار میهمان حرم سید جلال الدین اشرف بودند

افزایش شمار تلفات غرق شدن کشتی در تانزانیا به بیش از 100 نفر

استخدام های بی ضابطه؛ یادگار قالیباف، چالش افشانی

توزیع روزانه 3000 کیلوگرم گوشت منجمد در شهرری

جدیدترین نرخ مسکن در منطقه الهیه

پیگیری آذری جهرمی برای بازگشت وجوه کلاهبرداری 22 میلیارد تومانی شرکت های ارزش افزوده به حساب مردم

کره به نفت ایران وابسته است

6 میلیارد ریال کالای قاچاق در مرز های ماکو کشف شد

آزمون و خطا تا کی؟!

ساعات کاری کارمندان در دو هفته اول مهرماه شناور شد

رشد تولید 9 بخش معدنی در نخستین سال برنامه ششم مثبت بود

خیر دامغانی پنج میلیارد ریال در طرح احسان حسینی مشارکت کرد

محلات در ساخت مسکن مددجویان بهزیستی پیشرو است

محلات در ساخت مسکن مددجویان بهزیستی پیشرو است

رشد تولید 9 بخش معدنی در نخستین سال برنامه ششم مثبت بود

شرکت های کره جنوبی همکاری خود را با ایران قطع نکرده اند

بازی های پلی استیشن 2 را دانلود و آفلاین روی پلی استیشن 4 بازی کنید

ماجرای کلاهبرداری سایت سکه ثامن چیست؟

یک بازی جدید در نمایندگی فروش لوازم خانگی

تولید وانت کاهش یافت

استخدام کارشناس فروش در شرکت بازرگانی ساره خودرو اطمینان

محل تامین ارز اعزام های ورزشی مشخص شد

جدیدترین نرخ مسکن در منطقه الهیه؟

محل تامین ارز اعزام های ورزشی مشخص شد

دو سد مهم تأمین آب جنوب ایران در آستانه خشکی کامل

شرکت های کره جنوبی همکاری خود را با ایران قطع نکرده اند

مردم قم در تاسوعا و عاشورا 883 واحد خون اهدا کردند

واکنش عضو شورای شهر به شکایت قالیباف از او/ علت؛ مصاحبه درباره ماجرای املاک نجومی

رتبه دوم کشوری کردستان در خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان

اجناس محتکران هنوز وارد بازار نشده است/ به زودی قیمت ها می شکند

فیلم/ «به عشق امام حسین مجانی»؛ نذری میوه فروشان سوئدی

دردسر بزرگ برای مالک تراکتورسازی

فروش نوبت در صف مشتاقان خرید آیفون جدید به یک قیمت باور نکردنی

رتبه دوم کشوری کردستان در خرید گندم مازد بر نیاز کشاورزان

یک میلیون نفر در ترکیه بیکار خواهند شد

آزمون و خطا تا کی؟!

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟

ریشه مشکلات اقتصاد ایران کجا خوابیده است؟