مطالب مرتبط:
«پهلبد»؛ مامور ترویج فحشا در دوران «پهلوی»/ وقتی بی بی سی «فاسد» را «فاخر» جا می زند
علیرغم حمایت همه جانبه شبکه لندنی از دوران ستم شاهی؛ مجری سابق «من و تو» دست به افشاگری علیه رژیم پهلوی زد
رونمایی از «خلوت مدیر» دوران پهلوی
پرداخت های سال آخر دوران قالیباف همگی خاص بود/ کمک به احزاب، مداحان و مسجدها از جیب شهر
از دوران سلاطین گذشته ایم؛ قانون اساسی و دموکراسی در جمهوری اسلامی حاکم شده است/ مجلس به دولت: سؤال از رییس جمهور نصاب دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 21:452018-08-16سياسي

«پهلبد»؛ مامور ترویج فحشا در دوران «پهلوی»


مهرداد پهلبد با نام اصلی عزت الله مین باشیان، که اخیرا خبر مرگش مخابره شد، از کارگزاران فرهنگی دستگاه فاسد پهلوی بود.

وی همسر شمس پهلوی و داماد رضاخان محسوب می شد و از سال 1343 تا سال 1357 وزیر فرهنگ و هنر رژیم پهلوی بود.

- با آمدن نام خاندان فاسد پهلوی، دو گزاره به ذهن متبادر می شود؛ نخست چپاول منابع و ثروت ملی ایرانیان و دوم ترویج فحشا و بی بندوباری.

مهرداد پهلبد با نام اصلی عزت الله مین باشیان، که اخیرا خبر مرگش مخابره شد، از کارگزاران فرهنگی دستگاه فاسد پهلوی بود.

وی همسر شمس پهلوی و داماد رضاخان محسوب می شد و از سال 1343 تا سال 1357 وزیر فرهنگ و هنر رژیم پهلوی بود.

پهلبد که پیش از ورود به خاندان فاسد پهلوی، صرفا یک ویولن زن و مطرب کافه ای بود، در مدت کوتاهی مدارج ترقی را چنان در آن خاندان فاسد طی نمود که در زمره عناصر پیشگام در واردات کالا های فرهنگی منحط غربی به کشور درآمد.

این غلام خانه زاد پهلوی ها، خط ابتذال، برهنگی، بیگانگی فرهنگی و رواج بی بندوباری را در تمامی برنامه های فرهنگی دوران منحوس پهلوی دنبال می کرد.

در واقع پیگیری این خط یک نسخه تجویز شده از سوی آمریکایی ها به دربار پهلوی بود تا طی فرایندی میان مدت، سویه های مذهبی را از جامعه ایرانی بستانند.

پهلبد یا همان مین باشیان، یکی از وابستگان به دولت انگلیس بود که مهم ترین دستور کارش اجرای سیاست های فرهنگی انگلیس و آمریکا در ایران بود.

توطئه فرهنگی رژیم پهلوی و ماموریت ویژه پهلبد از موسیقی و کتاب تا تئاتر و سینما؛ همه این حوزه های فرهنگی در دوران ستم شاهی، با کارگزاری فردی همچون پهلبد عرصه تاخت وتاز عناصر و نماد های ضداسلامی و آلوده به مظاهر غیراخلاقی بود.

رژیم پهلوی قصد داشت از طریق این عناصر ضدفرهنگی، جوانان ایرانی را از اهداف متعالی اسلامی و انسانی تهی کند و درون مایه ای تسلیم گونه و خودباخته به هویت ایرانیان دهد؛ تا از این رهگذر، مطامع قدرت های استعماری برای چپاول بیشتر ایران در عصر سیاه پهلوی بیشتر فراهم آید.

بر این اساس پهلبد را باید یکی از کارگزاران قدرت های سلطه گر در ایران عصر پهلوی دانست که با پیشبرد پروژه های ضدفرهنگی در صدد مخدوش کردن هویت اسلامی ایرانیان و به ابتذال کشاندن جامعه ایرانی بودند تا نقشه های شوم سلطه گران با سهولت بیشتری در کشور ما پیاده سازی شود.

مشهود بودن این امر زمانی رخ نمایی می کند که بدانیم پهلبد نیز همچون همسرش شمس پهلوی، جزو مرتدین دین مبین اسلام بود.

ترویج اباحه گری و بی بندوباری در سینما سینما یکی از مقولات و صنایع فرهنگی است که بهره گیری درست و اصولی از آن برای ارتقاء مفاهیم تعالی بخش و انسان ساز و ایجاد حمیت و اتحاد ملی، بسیار حائزاهمیت است.

در دوران ستمشاهی دقیقا کارکردی معکوس از سینما مدنظر دست اندرکاران فرهنگی رژیم بود.

به طوری که در فیلم های سینمایی تولید و اکران شده در آن دوران سیاه، مسائل ضداخلاقی و ترویج اباحه گری و بی بندوباری و ذلیل و حقیر نشان دادن عامه مردم، مضامین غالب را تشکیل می دادند.

این همان خطی بود که از سوی پهلبد بعنوان عضوی از دستگاه رژیم فاسد پهلوی پیگیری می شد.

پهلبد را باید بنیانگذار و مروج فیلم فارسی قلمداد کرد.

ژانری مبتذل که در آن نه سویه های اخلاقی و انسانی وجود دارد و نه حتی زیبایی شناسی هنری؛ بلکه فقط و فقط در آن از نمادها و اِلمان ها و انگاره های جنسی و مفسده انگیز بهره گرفته می شود.

پهلبد که عنصر نشان دار آمریکا و انگلیس در ایران بود با ابداع و ترویج فیلم فارسی قصد داشت پروژه بی هویت کردن و منحرف کردن جوانان ایرانی را با سرگرم کردن آنها به محتویات مبتذل فیلم فارسی فراهم آورد.

در یک کلام می توان گفت که سینمای ایران در دوران رژیم ستمشاهی با کارگزاری فردی همچون پهلبد، مظهر فساد اخلاقی بود.

کارویژه مشخص سینما در آن دوران منحوس، فاسد و بی غیرت کردن جوانان ایرانی و دور کردن آن ها از مضامین دینی و اخلاقی بود.

پهلبد و عواملش در وزارت فرهنگ و هنر رژیم ستمشاهی، بودجه های مخصوص را به فیلم هایی تخصیص می دادند که دارای سکانس های مستهجن بودند.

در واقع فیلمسازان آن دوران سیاه، حتی اگر از به تصویرکشیدن این صحنه ها اکراه نیز داشتند به دلیل بهره مند شدن از بودجه های خاص پهلبد و دربار باید به ارائه صحنه های مستهجن مبادرت می ورزیدند.

امری که نه تنها تباهی افراد جامعه را در پی داشت بلکه باعث معذوریت قشر عظیم متدینین جامعه ایران اسلامی می شد؛ به نحوی که در آن دوران منحوس بسیاری از خانواده های متدین به سبب پوستر های این فیلم های مستهجن که در خیابان ها نصب شده بود، از تردد غیرضرور و تفریحی در معابر شهر خودداری می کردند و بدین ترتیب حقوق شهروندی آن ها زائل می گشت.

یکی از عناصر دستگاه فاسد پهلوی که بعد از انقلاب اسلامی به آمریکا گریخت، در کتاب خاطراتش نوشته که نشریات، سینما و رادیو تلویزیون مملکت به تریبون و ارگان فاحشه گری تبدیل شده بودند.

تلویزیون فیلم های بی پروا و دارای صحنه های جنسی نمایش می داد ! ترویج انواع مفاسد اخلاقی در جشن هنر شیراز با کارگزاری فرح پهلوی و پهلبد یکی دیگر از اقدامات پهلبد در دوران تصدی اش در وزارت فرهنگ و هنر رژیم ستمشاهی که در ضدیت کامل با فرهنگ و هویت دینی و هنجار های جامعه ایرانی قرار داشت، راه انداختن مراسمی موسوم به جشن هنر شیراز بود.

مراسمی که اوج تلاش دستگاه فاسد پهلوی برای نهادینه کردن بی بندوباری و اباحه گری در کشور ما بود.

البته طراح و پیش برنده اصلی جشن هنر شیراز کسی نبود جز فرح پهلوی همسر شاه مخلوع که در باب فساد های اخلاقی او نیز حتی کسانی همچون اسدالله علم از نزدیکان دربار پهلوی، لب به سخن گشوده اند.

با این حال، نقش فردی همچون پهلبد در افتضاح جشن هنر شیراز غیرقابل انکار است.

جشن هنر شیراز قریب به یک دهه از سال 1346 تا 1356 در مقاطع معینی از سال در شهر شیراز یکی از مراکز مذهبی کشور اسلامی ما در جریان بود.

این جشن به قدری دربرگیرنده برنامه های قبیح و سخیف و مبتذل بود که باعث کوچ خودخواسته بسیاری از مردمان متدین شیراز از خانه و کاشانه خود برای درامان ماندن از تجاوزات فرهنگی دستگاه فاسد پهلوی و حفظ فرزندانشان از رذیله های ترویج شده توسط این دستگاه مزدور آمریکا بود.

هدف اصلی از برگزاری جشن هنر شیراز با کارگزاری افرادی همچون فرح پهلوی و رضا قطبی و مهرداد پهلبد ، استحاله فرهنگ اسلامی مردم و باز کردن راه نفوذ فرهنگ منحط غرب به داخل کشور بود.

برنامه های اجرا شده در جشن هنر شیراز تا سال 1355 مستهجن و خلاف اخلاق عمومی بود، اما اوج ابتذال در سال 1356 و در ماه مبارک رمضان آن سال صورت گرفت؛ آنتونی پارسونز- سفیر وقت انگلیس- در کتاب غرور و سقوط می نویسد: موضوع را با شاه در میان گذاشته و به او گفتم اگر چنین نمایشی به طور مثال در شهر منچستر انگلیس اجرا می شد کارگردان و هنرپیشگان آن جان سالم به در نمی بردند، شاه مدتی خندید و چیزی نگفت ! اما رژیم وابسته و آلوده ستمشاهی برای ترویج بیشتر مضامین غیراخلاقی و ابتذالات رخ داده در جشن هنر شیراز، اقدام به پخش برخی از برنامه های مستهجن این جشن ضداخلاقی و ضدعرفی از طریق تلویزیون می کرد.

رضا قطبی که سمت مدیرعاملی جشن هنر شیراز را بر عهده داشت، مسئول رادیو و تلویزیون نیز بود و از نوچه های فرح در دربار به حساب می آمد.

این فرد با هماهنگی پهلبد، بخشی از برنامه های مستهجن جشن ضداخلاقی شیراز را در تلویزیون پخش می کرد.

سوء استفاده های مالی پهلبد و همسرش یکی دیگر از مسائل پیرامونی پهلبد و همسرش شمس پهلوی، مانند بسیاری دیگر از عناصر خاندان فاسد پهلوی، ثروت افسانه ای آن ها بود که از غارت منابع مالی ایرانیان حاصل کرده بودند.

شمس مانند خواهرش اشرف، در انواع مفاسد از مالی تا اخلاقی غرق بود.

وی بدون آنکه طبق سنت اسلامی و موازین قانونی و عرفی از همسر نخستش یعنی فریدون جم طلاق بگیرد به زندگی مشترک با معلم موسیقی اش یعنی عزت مین باشیان روی آورد و پس از مدتی نام عزت مین باشیان به مهرداد پهلبد تغییر کرد و آن دو مشترکا به چپاول ثروت ملی ایرانیان به طرق مختلف از جمله زدوبند های مفسده انگیز روی آوردند.

بنا به تصریح حسین فردوست از نزدیکان دربار رژیم ستمشاهی، مهرداد پهلبد و شمس پهلوی، رییس ده ها سازمان خیریه و غیرخیریه بود که این سازمان ها مراکزی برای سوءاستفاده های مالی و ثروت اندوزی آن ها بود.

فریده دیبا مادر فرح پهلوی در کتاب خاطرات خود، فساد های مالی شمس پهلوی و همسرش مهرداد پهلبد را اینچنین شرح می دهد: عمل زشتی که آن ها انجام می دادند، گرفتن مبالغ هنگفت از واردکنندگان اشیای گرانبها، طلا، جواهر و کالا های پرقیمت بود.

سرمایه داران به آن ها باج می دادند و در مقابل، کالا های خود را به عنوان دربار شاهنشاهی وارد مملکت می کردند و از هرگونه بازرسی و مالیات معاف می شدند.

خودِ پهلبد نیز یکی از بزرگترین قاچاقچیان اشیاء عتیقه و فروش این اشیاء به خارجی ها بود.

اشیایی که بعضا در زمره میراث ملی و ثروت عمومی بودند اما توسط وابستگان خاندان فاسد پهلوی از جمله پهلبد به ثمن بخس در اختیار دشمنان مردم ایران قرار می گرفت و اینچنین در دوران سیاه پهلوی، ثروت مردم ایران به سهولت توسط بیگانگان به تاراج می رفت.

پهلبد همچنین با موافقت فرح پهلوی، برای فروش تابلوهای نقاشی گرانقیمت موجود در دربار خاندان فاسد پهلوی نیز نقش دلالی را ایفا می کرد و از انتقال این تابلوهای گرانقیمت و نفیس به خارج کشور، پول زیادی به جیب می زد.

وقتی بی بی سی فاسد را فاخر جا می زند اما پس از مخابره خبر مرگ مهرداد پهلبد از کارگزاران فرهنگی رژیم فاسد پهلوی در ایران، همانطور که انتظار می رفت بی بی سی فارسی رسانه دولتی انگلیس برای این عنصر فاسد، رپورتاژ ویژه ای منتشر کرد و او را معمار وزارت فرهنگ و هنر ایران نامید! گردانندگان بی بی سی فارسی، همانطور که پیش تر به همراه سایر شبه رسانه های معاند نشان داده بود که در قلب واقعیت و وارونه نمایی تبحر دارد و جای جلاد و شهید را به راحتی عوض می کند -که نمونه بارز این امر در قضیه قاتل خیابان پاسداران نمود داشت- در موضوع رپورتاژ رفتن برای عناصر فاسد پهلوی نیز دستگاه تبلیغاتی امنیتی بی بی سی، تلاش دارد تا جای فاسد و فاخر را عوض کند.

بیشتر بخوانید: بی بی سی جلاد خیابان پاسداران را شهید خطاب کرد" تطهیر عناصر فاسد رژیم ستمشاهی و برجسته سازی اخبار پیرامونی ته مانده های این رژیم ساقط شده و ضدمردمی، از جمله دستورکار های شبه رسانه بی بی سی فارسی است که با ولع خاصی از سوی گردانندگان این شبکه انگلیسی دنبال می شود و هدف آن زدودن جنایات و خیانت های پهلوی ها از حافظه مردم ایران است.

بی بی سی فارسی، برای این منظور نه تنها در مورد عناصر مرده رژیم پهلوی به تحریف تاریخ روی می آورد که حتی تریبون خود را نیز مشتاقانه در اختیار ته مانده های این رژیم قرار می دهد تا اکاذیب و اهانت های خود را نثار مردم و نظام ایران کنند.


کلید واژه ها: فرهنگی - فرهنگ - ایران - ایرانی - کارگزاران - ایرانیان - فرهنگ و هنر - اسلام - اسلامی - رژیم - سینما - آمریکا - انگلیس - همسر - واردات کالا - دربار پهلوی - آمریکایی ها - جامعه - هویت - وزیر - آمریکایی - کشور - فحشا - برنامه - جوانان - واردات - موسیقی - تئاتر - ویولن - آلوده

آخرین اخبار سرویس:
مراحل حل یک مسئله به روش علمی کدامند؟

جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی وضعیت یمن

فشار مداوم بر رژیم صهیونیستی برای پیوستن به معاهده NPT

نیکی هیلی: ترامپ هرگونه درخواست روحانی برای دیدار را بررسی می کند

کربلا به باد شهید مظلوم خود غرق عزا شد + تصاویر

فیلم/ مداحی حاج مهدی سماواتی در حضور رهبری

به دستور ترامپ؛ راهبرد امنیت مجازی آمریکا وارد فاز تهاجمی می شود

نیکی هیلی: ترامپ هرگونه درخواست روحانی برای دیدار را بررسی می کند

آیین گل مالی لرستانی ها در روز عاشورا به روایت تصویر

تصاویر/ عاشورای حسینی در حرم زید بن علی (ع) خرم آباد

مراسم خیمه سوزان

امیدواریم شورای نگهبان لایحه حمایت از کودکان را زودتر تصویب کند

فیلم/ مداحی حاج محمدرضا طاهری در حسینیه امام خمینی(ره)

عزاداری در قورتان اصفهان

حضور روحانی در سازمان ملل فرصتی برای اتمام در برجام

الگوی توزیع و انفاق در اقتصاد مقاومتی

در نشست شورای امنیت با موضوع فلسطین مطرح شد هشدار 8 کشور اروپایی به تل آویو درباره تخریب «خان الاحمر»/ هیلی: ایران باید موضوع شورای امنیت باشد نه فلسطین!

تصاویر/ حال و هوای آستان مقدس محمد هلال بن علی (ع) آران و بیدگل در عاشورای حسینی

امیدواریم شورای نگهبان لایحه حمایت از کودکان را زودتر تصویب کند

تصاویر/ مراسم عزاداری عاشورای حسینی در امام زاده محمد بن موسی(ع) نوش آباد آران و بیدگل

جک بلک هم ستاره دار شد +عکس

مهدی المشاط: انقلاب سپتامبر یک نیاز اساسی بود

ترک « امر به معروف و نهی از منکر» موجب هلاک اجتماع است

تصاویر/ شام غریبان امام حسین(ع) در آستانه اشرفیه

حسینیه فارس/ شام غریبان حسینی در استان ها

محدودیت منابع آب باید در توسعه فیزیکی شیراز لحاظ شود

شام غریبان - تهران

هفتمین دوره تربیت مربی راهنما و مشاور دینی برگزار می شود

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو حسینیه فارس/ هیأت طویریج در کربلا

همزیستی پیروان ادیان در ایران الگویی برای دیگر ملت ها است

«سکسکه مغز» از کودکی تا بزرگسالی/ آیا کودک وسواس را از بزرگتر ها یاد می گیرد؟

تصاویر/ عاشورای حسینی در کردستان

نقش ویژه عاشورا در تربیت دینی و تعمیق باورها

گزارش تصویری / دهقانی | واجدی حسینیه فارس/ سوگواره شب غریبانه

آیین شام غریبان در اهواز

همزیستی پیروان ادیان در ایران الگویی برای دیگر ملت ها است

مراسم عزاداری شام غریبان - امامزاده بی بی خاتون و امامزاده عینعلی و زینعلی‎ (ع) تهران

برگزاری مراسم شام غریبان در خوزستان

شاخ ها هم در عزاداری حسین به صدا می آیند

شاخ ها هم در عزاداری حسین به صدا می آیند

تصاویر مراسم عزاداری امام حسین(ع) در هیئت رایه الهدی یزد

تصاویر/ اقامه نماز ظهر عاشورا در بیرجند

مراسم شام غریبان در میدان امام حسین تهران‎

شام غریبان حسینی (ع) در هیئت عاشقان امام حسین (ع) تهران

تصاویر/ مراسم عزاداری روز عاشورا در بیرجند

شام غریبان در گلستان شهدای اصفهان

اهواز- آیین سنتی خیمه سوزان و تعزیه خوانی عاشورا

شام غریبان حسینی در هیئت عاشقان امام حسین (ع) تهران

ویدئو / شام غریبان در محله های تهران

تصاویر/ مراسم مقتل خوانی در مدرسه علمیه معصومیه

تصاویر/ مراسم عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره)

پنجمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

مراسم نخل گردانی عاشورا در مشهد اردهال

شام غریبان کرج با شمیم شهادت عطر آگین شد

منطقه ویژه پارس درتوسعه جنگل کاری شفاف عمل نمی کند

استاندار اردبیل جابجا نمی شود

دیوارنگاره «نام جاوید حسین(ع)» رونمایی می شود

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

پیام عاشورا برای ملت ایران، تسلیم دشمن نشدن است

تصاویر/ مراسم عزاداری روز عاشورا در آستانه اشرفیه

نخل 450 ساله امیر چخماق روی شانه های عزاداران +تصاویر

کنگره اتحادیه آشوری های جهان در لبنان آغاز به کار کرد

تاثیر هیئت ها در ضعف شعر مذهبی

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

ویدئو / شام غریبان در محله های تهران

آیین شام غریبان کودکان امام حسین(ع) در یزد برگزار شد

کارآمدی نظام جمهوری اسلامی به ارائه الگوهای اصیل دینی است

تصاویر/ عاشورای اباعبدالله الحسین در اهواز

تصاویر/ ساخت بزرگترین هواپیمای دوموتوره در بویینگ

مجموعه عکس نوشته شهادت امام سجاد (ع)

از دیدگاه امام حسین(ع) چه نوع مرگی بهتر است؟

نماینده مخالف ترکیه از زندان آزاد شد

خاص و باشکوه مثل کوچه بیوک یزد

عزاداری عاشورای حسینی در شهرستان «جاجرم» خراسان شمالی

چند متر مکعب عشق به نام «سقاخانه»

رهبر انصارالله: از یمنی ها می خواهیم علیه ائتلاف متجاوز در ساحل غربی بپاخیزند

شام غریبان - تهران

تاثیر هیئت ها در ضعف شعر مذهبی

عزاداری شب عاشورای حسینی در پاکستان برگزار شد

مراسم عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره)

کنگره اتحادیه آشوری های جهان در لبنان آغاز به کار کرد

مراسم شام غریبان در کرمان

شام غریبان کرج با شمیم شهادت عطر آگین شد

اگر زینب(س) نبود..

برگزاری شام غریبان حسینی در یزد

مراسم عزاداری شام غریبان برگزار شد

پیام اردوغان در سوگ سالار شهیدان

نماینده مخالف ترکیه از زندان آزاد شد

حضور پادوانی در عزاداری عاشورای حسینی

خرافاتی که وارد عزاداری امام حسین(ع) شده

حضور پادوانی در عزاداری عاشورای حسینی

مراسم عاشورا در ایران به روایت تصویر

راهپیمایی بزرگ عاشوراییان در قلب لندن

مخالفت کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت با تخریب روستای خان الاحمر

پنجمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

نخستین رییس دارالفنون که بود و چه کرد؟

پیام رییس جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا

گزارش تصویری / سایت رهبری مراسم عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره)

مراسم عزاداری شام غریبان در حرم امام خمینی برگزار شد

پایان نامه های دانشگاهی در کتابخانه ها خاک می خورند

«پهلبد»؛ مامور ترویج فحشا در دوران «پهلوی»

«پهلبد»؛ مامور ترویج فحشا در دوران «پهلوی»