مطالب مرتبط:
«پهلبد»؛ مامور ترویج فحشا در دوران «پهلوی»/ وقتی بی بی سی «فاسد» را «فاخر» جا می زند
علیرغم حمایت همه جانبه شبکه لندنی از دوران ستم شاهی؛ مجری سابق «من و تو» دست به افشاگری علیه رژیم پهلوی زد
رونمایی از «خلوت مدیر» دوران پهلوی
پرداخت های سال آخر دوران قالیباف همگی خاص بود/ کمک به احزاب، مداحان و مسجدها از جیب شهر
از دوران سلاطین گذشته ایم؛ قانون اساسی و دموکراسی در جمهوری اسلامی حاکم شده است/ مجلس به دولت: سؤال از رییس جمهور نصاب دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 20:452018-08-16سياسي

«پهلبد»؛ مامور ترویج فحشا در دوران «پهلوی»


مهرداد پهلبد با نام اصلی عزت الله مین باشیان، که اخیرا خبر مرگش مخابره شد، از کارگزاران فرهنگی دستگاه فاسد پهلوی بود.

وی همسر شمس پهلوی و داماد رضاخان محسوب می شد و از سال 1343 تا سال 1357 وزیر فرهنگ و هنر رژیم پهلوی بود.

- با آمدن نام خاندان فاسد پهلوی، دو گزاره به ذهن متبادر می شود؛ نخست چپاول منابع و ثروت ملی ایرانیان و دوم ترویج فحشا و بی بندوباری.

مهرداد پهلبد با نام اصلی عزت الله مین باشیان، که اخیرا خبر مرگش مخابره شد، از کارگزاران فرهنگی دستگاه فاسد پهلوی بود.

وی همسر شمس پهلوی و داماد رضاخان محسوب می شد و از سال 1343 تا سال 1357 وزیر فرهنگ و هنر رژیم پهلوی بود.

پهلبد که پیش از ورود به خاندان فاسد پهلوی، صرفا یک ویولن زن و مطرب کافه ای بود، در مدت کوتاهی مدارج ترقی را چنان در آن خاندان فاسد طی نمود که در زمره عناصر پیشگام در واردات کالا های فرهنگی منحط غربی به کشور درآمد.

این غلام خانه زاد پهلوی ها، خط ابتذال، برهنگی، بیگانگی فرهنگی و رواج بی بندوباری را در تمامی برنامه های فرهنگی دوران منحوس پهلوی دنبال می کرد.

در واقع پیگیری این خط یک نسخه تجویز شده از سوی آمریکایی ها به دربار پهلوی بود تا طی فرایندی میان مدت، سویه های مذهبی را از جامعه ایرانی بستانند.

پهلبد یا همان مین باشیان، یکی از وابستگان به دولت انگلیس بود که مهم ترین دستور کارش اجرای سیاست های فرهنگی انگلیس و آمریکا در ایران بود.

توطئه فرهنگی رژیم پهلوی و ماموریت ویژه پهلبد از موسیقی و کتاب تا تئاتر و سینما؛ همه این حوزه های فرهنگی در دوران ستم شاهی، با کارگزاری فردی همچون پهلبد عرصه تاخت وتاز عناصر و نماد های ضداسلامی و آلوده به مظاهر غیراخلاقی بود.

رژیم پهلوی قصد داشت از طریق این عناصر ضدفرهنگی، جوانان ایرانی را از اهداف متعالی اسلامی و انسانی تهی کند و درون مایه ای تسلیم گونه و خودباخته به هویت ایرانیان دهد؛ تا از این رهگذر، مطامع قدرت های استعماری برای چپاول بیشتر ایران در عصر سیاه پهلوی بیشتر فراهم آید.

بر این اساس پهلبد را باید یکی از کارگزاران قدرت های سلطه گر در ایران عصر پهلوی دانست که با پیشبرد پروژه های ضدفرهنگی در صدد مخدوش کردن هویت اسلامی ایرانیان و به ابتذال کشاندن جامعه ایرانی بودند تا نقشه های شوم سلطه گران با سهولت بیشتری در کشور ما پیاده سازی شود.

مشهود بودن این امر زمانی رخ نمایی می کند که بدانیم پهلبد نیز همچون همسرش شمس پهلوی، جزو مرتدین دین مبین اسلام بود.

ترویج اباحه گری و بی بندوباری در سینما سینما یکی از مقولات و صنایع فرهنگی است که بهره گیری درست و اصولی از آن برای ارتقاء مفاهیم تعالی بخش و انسان ساز و ایجاد حمیت و اتحاد ملی، بسیار حائزاهمیت است.

در دوران ستمشاهی دقیقا کارکردی معکوس از سینما مدنظر دست اندرکاران فرهنگی رژیم بود.

به طوری که در فیلم های سینمایی تولید و اکران شده در آن دوران سیاه، مسائل ضداخلاقی و ترویج اباحه گری و بی بندوباری و ذلیل و حقیر نشان دادن عامه مردم، مضامین غالب را تشکیل می دادند.

این همان خطی بود که از سوی پهلبد بعنوان عضوی از دستگاه رژیم فاسد پهلوی پیگیری می شد.

پهلبد را باید بنیانگذار و مروج فیلم فارسی قلمداد کرد.

ژانری مبتذل که در آن نه سویه های اخلاقی و انسانی وجود دارد و نه حتی زیبایی شناسی هنری؛ بلکه فقط و فقط در آن از نمادها و اِلمان ها و انگاره های جنسی و مفسده انگیز بهره گرفته می شود.

پهلبد که عنصر نشان دار آمریکا و انگلیس در ایران بود با ابداع و ترویج فیلم فارسی قصد داشت پروژه بی هویت کردن و منحرف کردن جوانان ایرانی را با سرگرم کردن آنها به محتویات مبتذل فیلم فارسی فراهم آورد.

در یک کلام می توان گفت که سینمای ایران در دوران رژیم ستمشاهی با کارگزاری فردی همچون پهلبد، مظهر فساد اخلاقی بود.

کارویژه مشخص سینما در آن دوران منحوس، فاسد و بی غیرت کردن جوانان ایرانی و دور کردن آن ها از مضامین دینی و اخلاقی بود.

پهلبد و عواملش در وزارت فرهنگ و هنر رژیم ستمشاهی، بودجه های مخصوص را به فیلم هایی تخصیص می دادند که دارای سکانس های مستهجن بودند.

در واقع فیلمسازان آن دوران سیاه، حتی اگر از به تصویرکشیدن این صحنه ها اکراه نیز داشتند به دلیل بهره مند شدن از بودجه های خاص پهلبد و دربار باید به ارائه صحنه های مستهجن مبادرت می ورزیدند.

امری که نه تنها تباهی افراد جامعه را در پی داشت بلکه باعث معذوریت قشر عظیم متدینین جامعه ایران اسلامی می شد؛ به نحوی که در آن دوران منحوس بسیاری از خانواده های متدین به سبب پوستر های این فیلم های مستهجن که در خیابان ها نصب شده بود، از تردد غیرضرور و تفریحی در معابر شهر خودداری می کردند و بدین ترتیب حقوق شهروندی آن ها زائل می گشت.

یکی از عناصر دستگاه فاسد پهلوی که بعد از انقلاب اسلامی به آمریکا گریخت، در کتاب خاطراتش نوشته که نشریات، سینما و رادیو تلویزیون مملکت به تریبون و ارگان فاحشه گری تبدیل شده بودند.

تلویزیون فیلم های بی پروا و دارای صحنه های جنسی نمایش می داد ! ترویج انواع مفاسد اخلاقی در جشن هنر شیراز با کارگزاری فرح پهلوی و پهلبد یکی دیگر از اقدامات پهلبد در دوران تصدی اش در وزارت فرهنگ و هنر رژیم ستمشاهی که در ضدیت کامل با فرهنگ و هویت دینی و هنجار های جامعه ایرانی قرار داشت، راه انداختن مراسمی موسوم به جشن هنر شیراز بود.

مراسمی که اوج تلاش دستگاه فاسد پهلوی برای نهادینه کردن بی بندوباری و اباحه گری در کشور ما بود.

البته طراح و پیش برنده اصلی جشن هنر شیراز کسی نبود جز فرح پهلوی همسر شاه مخلوع که در باب فساد های اخلاقی او نیز حتی کسانی همچون اسدالله علم از نزدیکان دربار پهلوی، لب به سخن گشوده اند.

با این حال، نقش فردی همچون پهلبد در افتضاح جشن هنر شیراز غیرقابل انکار است.

جشن هنر شیراز قریب به یک دهه از سال 1346 تا 1356 در مقاطع معینی از سال در شهر شیراز یکی از مراکز مذهبی کشور اسلامی ما در جریان بود.

این جشن به قدری دربرگیرنده برنامه های قبیح و سخیف و مبتذل بود که باعث کوچ خودخواسته بسیاری از مردمان متدین شیراز از خانه و کاشانه خود برای درامان ماندن از تجاوزات فرهنگی دستگاه فاسد پهلوی و حفظ فرزندانشان از رذیله های ترویج شده توسط این دستگاه مزدور آمریکا بود.

هدف اصلی از برگزاری جشن هنر شیراز با کارگزاری افرادی همچون فرح پهلوی و رضا قطبی و مهرداد پهلبد ، استحاله فرهنگ اسلامی مردم و باز کردن راه نفوذ فرهنگ منحط غرب به داخل کشور بود.

برنامه های اجرا شده در جشن هنر شیراز تا سال 1355 مستهجن و خلاف اخلاق عمومی بود، اما اوج ابتذال در سال 1356 و در ماه مبارک رمضان آن سال صورت گرفت؛ آنتونی پارسونز- سفیر وقت انگلیس- در کتاب غرور و سقوط می نویسد: موضوع را با شاه در میان گذاشته و به او گفتم اگر چنین نمایشی به طور مثال در شهر منچستر انگلیس اجرا می شد کارگردان و هنرپیشگان آن جان سالم به در نمی بردند، شاه مدتی خندید و چیزی نگفت ! اما رژیم وابسته و آلوده ستمشاهی برای ترویج بیشتر مضامین غیراخلاقی و ابتذالات رخ داده در جشن هنر شیراز، اقدام به پخش برخی از برنامه های مستهجن این جشن ضداخلاقی و ضدعرفی از طریق تلویزیون می کرد.

رضا قطبی که سمت مدیرعاملی جشن هنر شیراز را بر عهده داشت، مسئول رادیو و تلویزیون نیز بود و از نوچه های فرح در دربار به حساب می آمد.

این فرد با هماهنگی پهلبد، بخشی از برنامه های مستهجن جشن ضداخلاقی شیراز را در تلویزیون پخش می کرد.

سوء استفاده های مالی پهلبد و همسرش یکی دیگر از مسائل پیرامونی پهلبد و همسرش شمس پهلوی، مانند بسیاری دیگر از عناصر خاندان فاسد پهلوی، ثروت افسانه ای آن ها بود که از غارت منابع مالی ایرانیان حاصل کرده بودند.

شمس مانند خواهرش اشرف، در انواع مفاسد از مالی تا اخلاقی غرق بود.

وی بدون آنکه طبق سنت اسلامی و موازین قانونی و عرفی از همسر نخستش یعنی فریدون جم طلاق بگیرد به زندگی مشترک با معلم موسیقی اش یعنی عزت مین باشیان روی آورد و پس از مدتی نام عزت مین باشیان به مهرداد پهلبد تغییر کرد و آن دو مشترکا به چپاول ثروت ملی ایرانیان به طرق مختلف از جمله زدوبند های مفسده انگیز روی آوردند.

بنا به تصریح حسین فردوست از نزدیکان دربار رژیم ستمشاهی، مهرداد پهلبد و شمس پهلوی، رییس ده ها سازمان خیریه و غیرخیریه بود که این سازمان ها مراکزی برای سوءاستفاده های مالی و ثروت اندوزی آن ها بود.

فریده دیبا مادر فرح پهلوی در کتاب خاطرات خود، فساد های مالی شمس پهلوی و همسرش مهرداد پهلبد را اینچنین شرح می دهد: عمل زشتی که آن ها انجام می دادند، گرفتن مبالغ هنگفت از واردکنندگان اشیای گرانبها، طلا، جواهر و کالا های پرقیمت بود.

سرمایه داران به آن ها باج می دادند و در مقابل، کالا های خود را به عنوان دربار شاهنشاهی وارد مملکت می کردند و از هرگونه بازرسی و مالیات معاف می شدند.

خودِ پهلبد نیز یکی از بزرگترین قاچاقچیان اشیاء عتیقه و فروش این اشیاء به خارجی ها بود.

اشیایی که بعضا در زمره میراث ملی و ثروت عمومی بودند اما توسط وابستگان خاندان فاسد پهلوی از جمله پهلبد به ثمن بخس در اختیار دشمنان مردم ایران قرار می گرفت و اینچنین در دوران سیاه پهلوی، ثروت مردم ایران به سهولت توسط بیگانگان به تاراج می رفت.

پهلبد همچنین با موافقت فرح پهلوی، برای فروش تابلوهای نقاشی گرانقیمت موجود در دربار خاندان فاسد پهلوی نیز نقش دلالی را ایفا می کرد و از انتقال این تابلوهای گرانقیمت و نفیس به خارج کشور، پول زیادی به جیب می زد.

وقتی بی بی سی فاسد را فاخر جا می زند اما پس از مخابره خبر مرگ مهرداد پهلبد از کارگزاران فرهنگی رژیم فاسد پهلوی در ایران، همانطور که انتظار می رفت بی بی سی فارسی رسانه دولتی انگلیس برای این عنصر فاسد، رپورتاژ ویژه ای منتشر کرد و او را معمار وزارت فرهنگ و هنر ایران نامید! گردانندگان بی بی سی فارسی، همانطور که پیش تر به همراه سایر شبه رسانه های معاند نشان داده بود که در قلب واقعیت و وارونه نمایی تبحر دارد و جای جلاد و شهید را به راحتی عوض می کند -که نمونه بارز این امر در قضیه قاتل خیابان پاسداران نمود داشت- در موضوع رپورتاژ رفتن برای عناصر فاسد پهلوی نیز دستگاه تبلیغاتی امنیتی بی بی سی، تلاش دارد تا جای فاسد و فاخر را عوض کند.

بیشتر بخوانید: بی بی سی جلاد خیابان پاسداران را شهید خطاب کرد" تطهیر عناصر فاسد رژیم ستمشاهی و برجسته سازی اخبار پیرامونی ته مانده های این رژیم ساقط شده و ضدمردمی، از جمله دستورکار های شبه رسانه بی بی سی فارسی است که با ولع خاصی از سوی گردانندگان این شبکه انگلیسی دنبال می شود و هدف آن زدودن جنایات و خیانت های پهلوی ها از حافظه مردم ایران است.

بی بی سی فارسی، برای این منظور نه تنها در مورد عناصر مرده رژیم پهلوی به تحریف تاریخ روی می آورد که حتی تریبون خود را نیز مشتاقانه در اختیار ته مانده های این رژیم قرار می دهد تا اکاذیب و اهانت های خود را نثار مردم و نظام ایران کنند.


کلید واژه ها: فرهنگی - فرهنگ - ایران - ایرانی - کارگزاران - ایرانیان - فرهنگ و هنر - اسلام - اسلامی - رژیم - سینما - آمریکا - انگلیس - همسر - واردات کالا - دربار پهلوی - آمریکایی ها - جامعه - هویت - وزیر - آمریکایی - کشور - فحشا - برنامه - جوانان - واردات - موسیقی - تئاتر - ویولن - آلوده

آخرین اخبار سرویس:
فر کردن شگفت انگیز مو با چنگال !

آخرین ورژن دوربین مخفی جهان!

سانحه مرگبار واژگونی قطار در ترکیه

واکنش دهباشی به توییت یک اصلاح طلب درباره قالیباف

4چالش انتشاراطلاعات معاملات/ضرورت انتشارشرح خدمات قراردادها

آیا حقوق فرهنگیان افزایش می یابد؟

روزی به نام قاین

مخالف جدی هرگونه اصلاح قانون کار به نفع کارفرما هستیم

برد موشک صیاد سه افزایش می یابد

بی خانمان های فراموش شدگان زندگی اجتماعی امروز

رییس جدید موسسه پیامبر اعظم(ص)ساری معارفه شد

29 آذر؛ آغاز مسابقات ملی قرآن «نخبگان» عراق

سخنان امام موسی صدر در مورد زنان بررسی می شود

خطر الهیات عصب شناسانه برای دین/ از تجارب عرفانی تا بیماری های روانی

وضعیت وحدت در کردستان کاملاً حل شده است

سارق حرفه ای طلافروشی های خواف گرفتار شد

دستگیری سارق مسلح طلافروشی مشهد در دامغان

لایحه بودجه 98، پاسخگوی توقعات حداقلی نیست

صداگذاران بازی Red Dead Redemption 2 در جریان پروژه خود نبودند!

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی به فارس خبر داد درج «کد ویژه» در اسناد سه جلدی کودکان «بی هویت»/معرفی سالانه 1600 کودک به عنوان فرزند خوانده

استخدام فروشنده خانم در یک شرکت معتبر در البرز

عامل حمله استراسبورگ کشته شد| داعش مسئولیت حمله را بر عهده گرفت

مدل پیشنهادی محسن رضایی در مورد ایالت های اقتصادی جواب نمی دهد/ با واگذاری مسئولیت یارانه ها به استان ها مخالفم

نواصولگرایی قالیباف علیه اصولگرایی

فعالیت های مؤسسه ثقلین یزد تشریح شد/ اجرای 11 طرح آموزشی

تصادف زنجیره ای خونین در محوریاسوج- اصفهان

مجلس نمایندگان آمریکا: مسلمانان روهینگیا قربانی نسل کشی شده اند

استخدام پشتیبان دستگاه های کارتخوان بانکی جهت یک شرکت در اصفهان

دستگیری رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در قم

برد موشک صیاد سه افزایش می یابد

استخدام باریستا با تجربه در یک کافی شاپ معتبر در اصفهان

رای دادگاه قانون اساسی اندونزی برای پایان ازدواج کودکان

عملیات ساخت 20 هزار و 500 واحد مسکونی زلزله زده پایان یافت

دشمن از پیشرفت ایران نگران است

21 گروه جهادی در بسیج دانشجویی قم فعال است

ضریب اجرای طرح هادی در روستاهای دلفان به 32 درصد رسید

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند

اعتراف مجلس نمایندگان به نسل کشی در روهینگیا

مادر بزرگ یوتیوب درگذشت

راهبه های قمار باز 500 هزار دلار سرقت کردند

مرگ سارق مسلح در دوئل مسلحانه با پلیس

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران

پوربابایی: مشکلات اجرایی نشان از عدم دقت لازم در تصویب قوانین دارد

مهمترین استخدامی های زنجان - هفته 38 ام

مهمترین استخدامی های یزد - هفته 38 ام

مهمترین استخدامی های هرمزگان و بندرعباس - هفته 38 ام

سازمان مدیریت بحران پیگیر رفع مشکلات ناشی از تغییر نوع، تعداد و زمان بارش ها

روایت مصلحی از زیر شاخه های نفوذ دشمن در ایران

نظر مقام معظم رهبری درباره فعالیت های سیاسی دانشجویان

وعده ای برای فارغ التحصیلان رشته موسیقی

اعدادی که با دیدنشان مغز شما سوت خواهد کشید!+فیلم

مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی باطل می شود

اجرایی شدن سند الگوی ایرانی اسلامی

اینجا معنای «جوانی» فرق می کند/ تحقق رویای محرومان در سایه سار خدمت

آیا سوت پایان ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون نواخته شده است؟

واژگونی مرگبار اتوبوس در محور رفسنجان- انار

با یک تیر نمی توان پاسخ صدها تیر شلیک شده به افکار عمومی را داد

شورای عالی آموزش و پرورش در انتظار سه تازه وارد

دشمن از پیشرفت ایران نگران است

استخدام بازاریاب در تولیدی گروه دنیز هوم دیزاین در تهران

استخدام نیروی خدماتی در شرکت معتبر بازرگانی در تهران

آنچه باید بدانیم؟/ جایگاه سازمانی روابط عمومی

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران

رشته های دریایی در هرمزگان تقویت شود

ناجا پنج هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است

حدیث نگاشت/ رفع گرفتاری های مردم در سایه عنایت امام زمان(عج)

تشکیل شورای قرآنی در بروجرد

قرآن و مهجوریت/ بودجه از آسیب های کار فرهنگی و قرآنی است

اتمام حجت احزاب پاکستان در مورد رابطه با رژیم صهیونیستی

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

بهانه­ ی طرح ملی اشتغال روستایی هدر رفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

گلایه رضا کیانیان از یک عادت بد ایرانیان

رسوایی شوم اعضای شورای شهر شریف آباد ورامین پیچیده شد!

تنبیه عجیب دو دانش آموز توسط خانم معلم+ فیلم

21 گروه جهادی در بسیج دانشجویی قم فعال است

استخدام تکنسین آرایشی خانم مسلط با برندهای خارجی در غرب تهران

استخدام کارآموز در یک شرکت معتبر گرید در قزوین

ضریب اجرای طرح هادی در روستاهای دلفان به 32 درصد رسید

هفت دهه تلاش برنامه ریزی توسعه در ایران چگونه بود؟

آرمان های جوانی که در تحقق رویای محرومان شکل می گیرد

رسانه هایی که بخار کله مردم را خالی می کنند!

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 38 ام

این افراد در روز قیامت بزرگتـرین افسـوس، را خواهند خورد

آزمون مفاهیم طرح ملی «صراط» در تبریز برگزار شد

آموزش؛ نخستین گام تعالی «مدیریت مصرف» در جامعه

عبرت آموزی از تاریخ گذشتگان از ثمرات ایمان به معاد است

استخدام پژوهشگر R&D آقا در یک موسسه تحقیقاتی معتبر در شیراز

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی آشنا به اموراداری مالی(لیسانس مدیریت،حسابداری)

استخدام گرافیست در یک کارخانه تولیدی در اصفهان

تصویب قطعنامه نسل کشی مسلمانان روهینگیا در مجلس نمایندگان آمریکا

تحریم ها نمونه مخدوش شدن حق رضایت دولت ها/NPT فرش قرمز برای بازرسی و تحریم است

تأکید رییس سازمان اوقاف بر برون سپاری بخش هایی از مسابقات قرآن

حدیث نگاشت/رفع گرفتاری ها از مردم در سایه عنایت امام زمان(عج)

سریع آب گوشتان را خارج کنید

نماینده مجلس: یک جایی باید پرونده کشف امامزاده را ببندند/ مرتبا نباید امامزاده تولید شود

ناجا پنج هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است

استخدام پرسشگر ماهر فیلد در آمارگران تفکر ایده ال درمازندران

استخدام پرسشگر ماهر فیلد در آمارگران تفکر ایده ال/گیلان

استخدام مدرس زبان،نیروی خدماتی و آشپزی در تهران

«پهلبد»؛ مامور ترویج فحشا در دوران «پهلوی»

«پهلبد»؛ مامور ترویج فحشا در دوران «پهلوی»