مطالب مرتبط:
بطحایی: نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست
نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست
نجات آموزش و پرورش از ورشکستگی نیازمند ورود رییس جمهور به مشکلات است
اینستاگرام و توییتر وزیر آموزش و پرورش را چه کسی مدیریت می کند؟ +فیلم
ساماندهی نیروی انسانی الویت اصلی اداره کل آموزش و پرورش استان تهران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 20:522018-08-16اجتماعي

نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست


وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمی که دغدغه شغل دوم دارد نمی تواند راه و رسم زندگی را تمرین کند، گفت: نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از کاشمر، سید محمد بطحایی صبح امروز در جمع فرهنگیان منطقه ترشیز که در مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر برگزار شد، گفت: اگرچه آموزش و پرورش با مسائل پیچیده و مضمن روبه رو است، اما حضور یک میلیون و 700 هزار معلم شاغل و بازنشسته ای که در کشور داریم، با قوت قلب و انرژی زیاد بر آن فائق می آییم.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر ضرورت تغییر نگاه جامعه به آموزش و پرورش افزود: تا مادامی که رویکرد آموزش و پرورش تغییر نکند، قطعا در 30 سال آینده در مراسم مشابه این چنینی شاهد طرح مجدد همین مسائل و مشکلات هستیم.

وی ادامه داد: تا زمانی که تمرکز ما در تشریح مسئله باشد، یقینا 30 سال آینده مانند 30 سال گذشته و شرایط امروز درگیر همین چالش های مضمن خواهیم بود.

بطحایی با بیان اینکه معلمی که دغدغه شغل دوم دارد نمی تواند راه و رسم زندگی را تمرین کند، گفت: نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیدا است.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه برای حل بسیاری از مسائلی که مطرح است نه تنها در اختیار آموزش و پرورش بلکه در برخی موارد در اختیار دولت هم نیست، افزود: جامعه ذینفعان در آموزش و پرورش و آن کسانی که از این مجموعه تأثیر می پذیرند و تأثیر می گذارند، به هیچ عنوان در دستگاه دیگری وجود ندارند و این دلیل پیچیدگی در آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه مدرسه محل تمرین زندگی برای دانش آموزان است، این گذاره کوتاه نشان می دهد که حداقل در 40 سالی که بعد از انقلاب سپری کردیم با وجود همه تلاش هایی که بعد از انقلاب به دلیل ریشه های انقلاب اسلامی و آموزه های دینی، مذهبی و الهی وجود داشت و تلاش کردیم که آموزش و پرورش را به این سمت ببریم، اما موفقیت مان کم بود، یادآور شد: متأسفانه امروز مدرسه ما محلی برای تمرین زندگی دانش آموزان نشده است.

بطحایی با اشاره به اینکه درس خواندن دانش آموزان به معنای حفظ کردن است و از این حیث بسیاری از والدین و خانواده ها از معلم انتظار دارند که فرزندان شان فرمول ها و تعارف علمی بیشتری حفظ کنند، ادامه داد: دیدگاه خانواده ها نسبت به کادر آموزشی این است، زمانی معلم و مدیر موفق است که دانش آموزان ما رتبه های علمی بالایی به دست بیاورند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورشی که همه انرژی خودش را بر محفوظات دانش آموزان گذاشته و به آنها راه و رسم زندگی کردن را یاد نمی دهد و محلی برای تمرین زندگی قرار نداده، از نشانه های ورشکستگی آموزش و پرورش است و به عنوان وزیر خودم را در کنار همه شما مقصر می دانم.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر تصحیح مسیر در آموزش و پرورش، گفت: وظیفه من و معلم این است که راه و رسم زندگی کردن را به دانش آموزان بیاموزیم و تمرین کنیم.

وی با بیان اینکه بارها در مجامع تصمیم گیر از حقوق معلمان دفاع کردم، افزود: زمانی که صحبت از معیشت معلم شده، اعلام کردم، زمانی که یک معلم برای معیشتش صحبت می کند، تنها برای خود و زندگی اش نیست، بلکه به این دلیل است که وقتی معلمی دغدغه و مشغله شغل دوم را داشته باشد، نمی تواند معلمی باشد که راه و رسم زندگی را برای دانش آموزان تمرین کند.

بطحایی با اشاره به مشکلات مدارس و کمبود فضای فیزیکی، یادآور شد: باید تلاش کنیم، فضاهای مدارس به محلی برای تمرین دانش آموزان تبدیل شود تا آنان یاد بگیرند، چگونه دست یک زمین خورده را بگیرند و مهربانی، مدارا کردن، صبوری و امید به آینده را یاد بگیرند و آن را تمرین کنند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش باید رقابت های فردی را اگر چه ممکن است، ثمراتی داشته باشد، کنار بگذارد، تاکید کرد: اینکه ما دائما دانش آموزان ممتاز علمی را تشویق کنیم و به گردن آنها مدال بیاندازیم، اما زمانی که همین دانش آموز بزرگ شد و فارغ التحصیل ممتاز دانشگاه شد نتواند از عهده حل مسایل کوچک خانواده خودش بر بیاید، بیانگر این است که در مدارس تمرین زندگی انجام نشده، به همین جهت است که مدعی هستیم در نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی نشانه های ورشکستگی پیداست.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه جمع متغیرها و انتظارات از مجموعه آموزش و پرورش بسیار سخت و طاقت فرسا است، اظهار داشت: یکی از مسایل جدی در بسیاری از شهرهای بزرگ، برقراری نظم و انضباط در مدرسه و کلاس است، چراکه معلم باید همراه با تدریس و فعالیت های یاددهی، دائما از حفظ انضباط در کلاس مراقبت کند تا از این طریق بتواند توجه دانش آموزان را به فرآیند یادگیری و یاددهی جلب کند.

وی با تأکید مجدد بر این مهم که مدرسه باید به محلی برای تمرین کردن زندگی دانش آموزان تبدیل شود، بیان کرد: سخنرانی و گفتن این حرف و بیان کردن این جمله کوتاه بسیار آسان است، اما آنجایی که قرار است عمل شود تازه اول راه است.

بطحایی با بیان اینکه استفاده از کتاب های کمک آموزشی در دوره ابتدایی و برگزاری آزمون های مکرر که دانش آموزان را تحت فشار روانی و شخصیتی زیاد قرار داده، ممنوع است، گفت: از امروز به بعد باید رقابت ها گروهی باشد و رقابت فردی در سیستم آموزشی جایگاهی ندارد، بنابراین اگر قرار است، فردی تشویق شود، باید گروه تشویق شود تا از این طریق، دانش آموزان یاد بگیرند و همکاری و با هم زیستن و با هم بودن را تمرین کنند.

وی با اشاره به اینکه در دوره آموزش عمومی باید این موارد را برطرف کنیم تا مدرسه به محلی بانشاط و سرشار از شور برای دانش آموزان تبدیل شود، ادامه داد: باید شرایط به گونه ای باشد که بچه ها از آمدن مدرسه به دلیل اینکه زندگی را تمرین می کنند، لذت ببرند، بنابراین باید این مسیر اصلاح شود و اصلاح این مسیر نه تنها از عهده وزیر و معاون وزیر بلکه از عهده یک میلیون و 700 هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته بر نمی آید.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر نقش مهم و سازنده خانواده ها در همراهی با مدارس برای فراهم کردن زمینه برای تمرین زندگی، افزود: نگاه خانواده و جامعه نسبت به مدرسه باید تغییر کرده، با قرار گرفتن در کار آموزش و پرورش این زمینه را فراهم کنند تا آموزش و پرورش در اولویت اول قرار گیرد.

وی یادآور شد: آنچه امروز می تواند آموزش و پرورش را در اولویت اول قرار دهد، این است که به جامعه نشان دهیم، آموزش و پرورش نیاز اجتماع است و این مهم باید در خانواده و جامعه احساس شود.

بطحایی با اشاره به اینکه در راستای سیاست های وزارتخانه تلاش می کنیم تا در پله نخست به مدارس اجازه بدهیم که روی پای خودشان ایستاده، با تشخیص مسائل نسبت به پیدا کردن راه حل برای حل مسایل اقدام کنند، متذکر شد: سرمایه انسانی تنها در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد و سایر دستگاه ها از آن بی بهره هستند، در همین راستا نیز از حیث تعهد هیچ کارمندی در دستگاه های دولتی و غیردولتی متعهدتر از آموزش و پرورشی ها وجود ندارد و از حیث عشق و علاقه به کشور و ملت و آموزه ها هیچ دستگاهی مانند آموزش و پرورش نیست و همه این موارد جزو سرمایه های ارزشمندی است که در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد.

وی با بیان اینکه برای رسین به این هدف باید رویکرد مدرسه محوری که مورد تأکید اسناد بالادستی است را اجرایی کنیم، ادامه داد: در این مسیر ضمن ارتقای شایستگی ها در مدیریت مدرسه باید اقداماتی انجام اختیارات را به مدرسه تفویض کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه بارها در جلسات مختلف اعلام کردم که من به عنوان وزیر، معاونین وزارتخانه، سازمان های تابعه، ادارات کل و ادارات شهرستانی، همگی نقش پشتیبانی کننده برای مدرسه داریم، اظهار داشت: همواره مدرسه اصل است و همه ما باید در کنار مدارس قرار بگیریم، در هر زمانی که نیاز به حمایت و پشتیبانی داشتند ورود پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه صدور بخشنامه های مکرر، جلسات متعدد و مفصل، بایدها و نبایدهای زیاد سبب شده که توانمندی مدرسه گرفته شود؛ گفت: وجود 700 صفحه مصوبه برای نحوه چگونگی اداره کردن مدرسه و کلاس با توجه به مسایل و پیچیدگی های جامعه امروز سبب شرمندگی است.

بطحایی با اشاره به اینکه در فضای بسیار متمرکز آموزش و پرورش از اول مهرماه 97 شاهد یک اتفاق و تحول در حوزه اداره کردن مدارس می شویم، یادآور شد: بر این اساس دو ساعت از برنامه هفتگی رسمی مدرسه را در اختیار مدرسه قرار دادیم و اعلام کردیم، مدرسه محتوای برنامه رسمی را که پیش از این ابلاغ شده را به مدت 2 ساعت در هفته کنار بگذارد و محتوایی را که خودش بر اساس نیاز و اولویت منطقه لازم می داند در برنامه رسمی جا دهد، همچنین در همین زمینه یکسری برنامه های پیشنهادی هم ارائه می شود تا در صورتی که یک مدرسه به هر دلیلی زمان نداشت یا توانایی لازم را در اختیار نداشت، از این برنامه پیشنهادی انتخاب و 2 ساعت در هفته پر کند.

وی با اشاره به کمبود فضایی برای ایجاد ارتباطات تعاملی مدیران مدرسه، روسای ادارات، مدیرکل و وزیر با جامعه ذینفعان، از راه اندازی یک شبکه تلویزیونی تعاملی در آموزش و پرورش خبر داد و تأکید کرد: با توجه به اینکه این امکان وجود ندارد که بسیاری از گفتنی ها را از طریق رسانه ملی مطرح کنیم با رونمایی از این شبکه تلویزیونی در هفته آینده بستری فراهم می شود تا ضمن گفت وگو و ارائه آموزش های لازم به خانواده ها، زمینه را برای ارتباط آنان با مسؤولان از طریق این شبکه تلویزیونی ایجاد شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه راه اندازی این شبکه تلویزیونی تعاملی در راستای فراهم کردن بستر مناسب برای تبدیل کردن مدارس به محلی برای تمرین زندگی نسل آینده است، افزود: برای رسیدن به اهداف اصلی سند تحول نیاز به یکسری الزامات داریم و در این راستا موضوع فراغت بال و کاهش نگرانی های معیشتی معلمان را در دستور کار قرار دادیم، به طوری که با تدوین لایحه نظام رتبه بندی به زودی پس از تأیید دولت و مجلس، ابلاغ می شود.

وزیر آموزش وپرورش در سفر یک روزه اش به کاشمر کلنگ ساخت مدرسه 12 کلاسه و نیز ساخت دارالقرآن این شهرستان را به زمین زد و در خصوص تأمین اعتبار موردنیاز برای ساخت این دو پروژه قول مساعد داد.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - دانش آموزان - وزیر آموزش و پرورش - زندگی - بعد از انقلاب - ورشکستگی - نشان - معلم - علمی - امروز - خانواده - انقلاب اسلامی - خبرگزاری فارس - وزیر - فرهنگی - برگزار - انرژی - جامعه - آینده - مدرسه - معلمی - کاشمر - مدیر موفق - فرهنگیان - موفق - خبرگزاری - فرزندان - موفقیت - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
استقرار 4 قرارگاه مرزی مجهز به بالگرد و آمبولانس در مرزهای تردد زائران اربعین

مفقود شدن 45 نفر در ارتفاعات برفی هند

تهران گرمتر می شود

اتوبوسرانی به دانش آموزان شهرری خدمات ویژه ارائه می دهد

خسارت سیلاب به برخی مناطق شهری و روستایی رودبار/ صاعقه جان پیرمرد 70 ساله فومنی را گرفت

سال تحصیلی جدید در مدرسه ایرانیان مقیم مسکو

توزیع لوازم التحریر بین مددجویان بهزیستی زیرکوه

پیش بینی دمای هوا در شهر های استان

از مالزی برای گدایی به کرج می آیند

کشف لاشه های طاعون زده کل و بز در طالقان

نگرانی از چاقی دانش آموزان کشور/ارزیابی اختلالات دانش آموزان غیرایرانی

ناوگان حمل ونقل شهری درزنجان برای سالمندان مناسب سازی نشده

نحوه اخذ مجوز خروج از کشور مشمولان سربازی

مهلت ثبت نام در طرح جریمه مشمولان غایب

قرائت زیارت ناحیه مقدسه در آستان حضرت عبدالعظیم(ع)

اجرای طرح «بصیرت بانوان مبلغ» در راستای تقویت بیان احکام

نحوه اخذ مجوز خروج از کشور مشمولان سربازی

فارس از جزییات وقوع سیل در گیلان گزارش می دهد خسارت سیلاب به برخی مناطق شهری و روستایی رودبار/ صاعقه جان پیرمرد 70 ساله فومنی را گرفت

مفقود شدن 45 نفر در ارتفاعات برفی هند

عکس های دیدنی روز

معاون ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: سهم دستگاه های کشور در موفقیت و مردودی دانش آموزان/ نامه به 3 دستگاه اثرگذار

تکالیف مهارت محور جایگزین «مشق شب» می شوند

پیگیر آسفالت لاین ماهدشت به مهرشهر هستیم

سامانه ثبت نام سرویس مدارس در 9 منطقه مازندران فعال نیست

نگرانی از چاقی دانش آموزان کشور

شهر قزوین برای بحران های فصلی باید آماده باشد

پیگیر آسفالت لاین ماهدشت به مهرشهر هستیم

راه شهدا به عنوان درس به دانشجویان و دانش آموزان ارائه شود/ هیچ شهیدی گمنام نیست

اجرای طرح بصیرت مبلغات در راستای تقویت بیان احکام

مشق حسرت بازماندگان از تحصیل در گلستان

ورود فاضلاب به دریاچه اوان قزوین، این دریاچه را به مرور نابود می کند

شرایط اخذ مجوز دانشجویی خروج از کشور برای اربعین

آغازسال تحصیلی در روستای ونه دشت + تصاویر

استخدام کارمند بازرگانی خانم دریک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

سامانه ثبت نام سرویس مدارس در 9 منطقه مازندران فعال نیست

11 درصد دانش آموزان تجربه مصرف سیگار دارند

توقف طرح جریمه ریالی سربازی از سال آینده/ کشف 1884 کارت جعلی سربازی

آغاز سال تحصیلی در مدرسه ایرانیان مقیم مسکو

طرز تهیه دونات

گشتی در ییلاق جهان نما در گلستان+ عکس

توقف طرح جریمه ریالی سربازی از سال آینده/ کشف 1884 کارت جعلی سربازی

دود دیشب اهواز را خفه کرد / شعله ور شدن یک کانون جدید در بخش عراقی هورالعظیم

شهر قزوین برای بحران های فصلی باید آماده باشد

مدارس مواد غذایی مجاز را در بوفه ها عرضه کنند

گل و لای ، علت بالا آمدن سطح آب سد کرج است قطع درختان شخصی نیز مجوز لازم دارد

تردد کامیون از ساعت 6 الی 10 صبح در شهرری ممنوع شد

تبانی 3 سازمان دولتی برای کشت پنبه تراریخته

استخدام راننده میکسر

گرد و خاک و باد شدید برای البرز پیش بینی شد

بارش ها و باد شدید در سمنان ادامه دارد

مفقود شدن 45 نفر در ارتفاعات برفی هند

سفر به عمق 50 متری قنات قصبه گناباد

خطر انقراض پرنده زنبورخوار

مدارس مواد غذایی مجاز را در بوفه ها عرضه کنند

تردد کامیون از ساعت 6 الی 10 صبح در شهرری ممنوع شد

تصویر دریاچه ارومیه روی جلد کتاب درسی از ابتدا وجود نداشت

گل و لای ، علت بالا آمدن سطح آب سد کرج است / قطع درختان شخصی نیز مجوز لازم دارد

متکدیانی که از مالزی برای گدایی به کرج می آیند

کنترل آفت درختان نارون در شمال تهران

شهروندان اتوبوس های دودزا را گزارش کنند

توضیح درباره اعزام مشمولان به سفر اربعین

دریاچه ارومیه خشک شود، دیگر شهری بعنوان تبریز نخواهیم داشت

صدور 10 میلیون کارت پایان خدمت جدید

نصیرزاده عنوان کرد حضور بسیجیان دانشگاه های کشور در تمامی سنگرها برای ایستادگی در برابر دشمن

جزییات مانور سراسری زلزله مدارس اعلام شد

12.7 درصد دانش آموزان ایرانی هیچ وقت صبحانه نمی خورند

بارش ها و باد شدید در سمنان ادامه دارد

گرد و خاک و باد شدید برای البرز پیش بینی شد

50 دانش آموز اشنویه ای به چرخه آموزش بازگشتند

تصاویر: دیدار روحانی با اوو مورالس

خبر خوش: مشق شب حذف می شود!

دود هورالعظیم غرب خوزستان را فراگرفت

سال تحصیلی جدید دانش آموزان ایرانی در چین آغاز شد

بارش ها و باد شدید در سمنان ادامه دارد

معاون درمان اعتیاد بهزیستی در گفت وگو با فارس: نرخ شیوع اعتیاد5.4درصد شد

آگهی آموزش نیرو در شرکت سهند راه ریل (اعلام نتایج مصاحبه)

دماسنج برای اندازه گیری دما در فضا و زمین

افزایش دمای هوا در لرستان از فردا با آهنگی آرام

وزش باد و گردو غبار در آبادان و خرمشهر

توزیع 150بسته نوشت افزار بین دانش آموزان نیازمند

طرح مهرانه147 کودک کار را تحت حمایت قرار داد

دود دیشب اهواز را خفه کرد / شعله ور شدن یک کانون جدید در بخش عراقی هورالعظیم

استقرار 4 قرارگاه مرزی مجهز به بالگرد و آمبولانس در مرزهای تردد زائران اربعین

توقف طرح جریمه ریالی سربازی از سال آینده/ کشف 1884 کارت جعلی سربازی

تاکید IUCN بر گسترش شهرهای سبز

رصد انبار های نگهداری کالا با سامانه جامع انبار ها

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ شیرجه خطرناک

گرد و خاک و باد شدید برای البرز پیش بینی شد

50 دانش آموز اشنویه ای به چرخه آموزش بازگشتند

باشگاه های رفاهی فرهنگیان با کمک خیرین توسعه می یابد

توزیع 150 بسته نوشت افزار بین دانش آموزان نیازمند

شرایط اخذ مجوز دانشجویی خروج از کشور برای اربعین

25 درصد مدارس باشت سرویس بهداشتی ندارند

دو مدرسه دانشکده سما در مراغه افتتاح شد

طاعون نشخوارکنندگان دوباره به جان وحوش البرز افتاد

25 پایگاه امداد جاده ای همزمان با اربعین 97 در ایلام مستقر می شود

هشدار هواشناسی درباره رگبار و طغیان رودخانه های فصلی در سمنان+ فیلم

500 سالمند زیر پوشش خدمات توانبخشی بهزیستی خوی

روستای کندال سیریک در محاصره شن های روان

اعمال جریمه 15 میلیون تومانی برای کارفرمایانی که سربازان غایب را به کار میگیرند

نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست

نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست