مطالب مرتبط:
بطحایی: نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست
نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست
نجات آموزش و پرورش از ورشکستگی نیازمند ورود رییس جمهور به مشکلات است
اینستاگرام و توییتر وزیر آموزش و پرورش را چه کسی مدیریت می کند؟ +فیلم
ساماندهی نیروی انسانی الویت اصلی اداره کل آموزش و پرورش استان تهران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 19:522018-08-16اجتماعي

نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست


وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمی که دغدغه شغل دوم دارد نمی تواند راه و رسم زندگی را تمرین کند، گفت: نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از کاشمر، سید محمد بطحایی صبح امروز در جمع فرهنگیان منطقه ترشیز که در مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر برگزار شد، گفت: اگرچه آموزش و پرورش با مسائل پیچیده و مضمن روبه رو است، اما حضور یک میلیون و 700 هزار معلم شاغل و بازنشسته ای که در کشور داریم، با قوت قلب و انرژی زیاد بر آن فائق می آییم.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر ضرورت تغییر نگاه جامعه به آموزش و پرورش افزود: تا مادامی که رویکرد آموزش و پرورش تغییر نکند، قطعا در 30 سال آینده در مراسم مشابه این چنینی شاهد طرح مجدد همین مسائل و مشکلات هستیم.

وی ادامه داد: تا زمانی که تمرکز ما در تشریح مسئله باشد، یقینا 30 سال آینده مانند 30 سال گذشته و شرایط امروز درگیر همین چالش های مضمن خواهیم بود.

بطحایی با بیان اینکه معلمی که دغدغه شغل دوم دارد نمی تواند راه و رسم زندگی را تمرین کند، گفت: نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیدا است.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه برای حل بسیاری از مسائلی که مطرح است نه تنها در اختیار آموزش و پرورش بلکه در برخی موارد در اختیار دولت هم نیست، افزود: جامعه ذینفعان در آموزش و پرورش و آن کسانی که از این مجموعه تأثیر می پذیرند و تأثیر می گذارند، به هیچ عنوان در دستگاه دیگری وجود ندارند و این دلیل پیچیدگی در آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه مدرسه محل تمرین زندگی برای دانش آموزان است، این گذاره کوتاه نشان می دهد که حداقل در 40 سالی که بعد از انقلاب سپری کردیم با وجود همه تلاش هایی که بعد از انقلاب به دلیل ریشه های انقلاب اسلامی و آموزه های دینی، مذهبی و الهی وجود داشت و تلاش کردیم که آموزش و پرورش را به این سمت ببریم، اما موفقیت مان کم بود، یادآور شد: متأسفانه امروز مدرسه ما محلی برای تمرین زندگی دانش آموزان نشده است.

بطحایی با اشاره به اینکه درس خواندن دانش آموزان به معنای حفظ کردن است و از این حیث بسیاری از والدین و خانواده ها از معلم انتظار دارند که فرزندان شان فرمول ها و تعارف علمی بیشتری حفظ کنند، ادامه داد: دیدگاه خانواده ها نسبت به کادر آموزشی این است، زمانی معلم و مدیر موفق است که دانش آموزان ما رتبه های علمی بالایی به دست بیاورند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورشی که همه انرژی خودش را بر محفوظات دانش آموزان گذاشته و به آنها راه و رسم زندگی کردن را یاد نمی دهد و محلی برای تمرین زندگی قرار نداده، از نشانه های ورشکستگی آموزش و پرورش است و به عنوان وزیر خودم را در کنار همه شما مقصر می دانم.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر تصحیح مسیر در آموزش و پرورش، گفت: وظیفه من و معلم این است که راه و رسم زندگی کردن را به دانش آموزان بیاموزیم و تمرین کنیم.

وی با بیان اینکه بارها در مجامع تصمیم گیر از حقوق معلمان دفاع کردم، افزود: زمانی که صحبت از معیشت معلم شده، اعلام کردم، زمانی که یک معلم برای معیشتش صحبت می کند، تنها برای خود و زندگی اش نیست، بلکه به این دلیل است که وقتی معلمی دغدغه و مشغله شغل دوم را داشته باشد، نمی تواند معلمی باشد که راه و رسم زندگی را برای دانش آموزان تمرین کند.

بطحایی با اشاره به مشکلات مدارس و کمبود فضای فیزیکی، یادآور شد: باید تلاش کنیم، فضاهای مدارس به محلی برای تمرین دانش آموزان تبدیل شود تا آنان یاد بگیرند، چگونه دست یک زمین خورده را بگیرند و مهربانی، مدارا کردن، صبوری و امید به آینده را یاد بگیرند و آن را تمرین کنند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش باید رقابت های فردی را اگر چه ممکن است، ثمراتی داشته باشد، کنار بگذارد، تاکید کرد: اینکه ما دائما دانش آموزان ممتاز علمی را تشویق کنیم و به گردن آنها مدال بیاندازیم، اما زمانی که همین دانش آموز بزرگ شد و فارغ التحصیل ممتاز دانشگاه شد نتواند از عهده حل مسایل کوچک خانواده خودش بر بیاید، بیانگر این است که در مدارس تمرین زندگی انجام نشده، به همین جهت است که مدعی هستیم در نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی نشانه های ورشکستگی پیداست.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه جمع متغیرها و انتظارات از مجموعه آموزش و پرورش بسیار سخت و طاقت فرسا است، اظهار داشت: یکی از مسایل جدی در بسیاری از شهرهای بزرگ، برقراری نظم و انضباط در مدرسه و کلاس است، چراکه معلم باید همراه با تدریس و فعالیت های یاددهی، دائما از حفظ انضباط در کلاس مراقبت کند تا از این طریق بتواند توجه دانش آموزان را به فرآیند یادگیری و یاددهی جلب کند.

وی با تأکید مجدد بر این مهم که مدرسه باید به محلی برای تمرین کردن زندگی دانش آموزان تبدیل شود، بیان کرد: سخنرانی و گفتن این حرف و بیان کردن این جمله کوتاه بسیار آسان است، اما آنجایی که قرار است عمل شود تازه اول راه است.

بطحایی با بیان اینکه استفاده از کتاب های کمک آموزشی در دوره ابتدایی و برگزاری آزمون های مکرر که دانش آموزان را تحت فشار روانی و شخصیتی زیاد قرار داده، ممنوع است، گفت: از امروز به بعد باید رقابت ها گروهی باشد و رقابت فردی در سیستم آموزشی جایگاهی ندارد، بنابراین اگر قرار است، فردی تشویق شود، باید گروه تشویق شود تا از این طریق، دانش آموزان یاد بگیرند و همکاری و با هم زیستن و با هم بودن را تمرین کنند.

وی با اشاره به اینکه در دوره آموزش عمومی باید این موارد را برطرف کنیم تا مدرسه به محلی بانشاط و سرشار از شور برای دانش آموزان تبدیل شود، ادامه داد: باید شرایط به گونه ای باشد که بچه ها از آمدن مدرسه به دلیل اینکه زندگی را تمرین می کنند، لذت ببرند، بنابراین باید این مسیر اصلاح شود و اصلاح این مسیر نه تنها از عهده وزیر و معاون وزیر بلکه از عهده یک میلیون و 700 هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته بر نمی آید.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر نقش مهم و سازنده خانواده ها در همراهی با مدارس برای فراهم کردن زمینه برای تمرین زندگی، افزود: نگاه خانواده و جامعه نسبت به مدرسه باید تغییر کرده، با قرار گرفتن در کار آموزش و پرورش این زمینه را فراهم کنند تا آموزش و پرورش در اولویت اول قرار گیرد.

وی یادآور شد: آنچه امروز می تواند آموزش و پرورش را در اولویت اول قرار دهد، این است که به جامعه نشان دهیم، آموزش و پرورش نیاز اجتماع است و این مهم باید در خانواده و جامعه احساس شود.

بطحایی با اشاره به اینکه در راستای سیاست های وزارتخانه تلاش می کنیم تا در پله نخست به مدارس اجازه بدهیم که روی پای خودشان ایستاده، با تشخیص مسائل نسبت به پیدا کردن راه حل برای حل مسایل اقدام کنند، متذکر شد: سرمایه انسانی تنها در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد و سایر دستگاه ها از آن بی بهره هستند، در همین راستا نیز از حیث تعهد هیچ کارمندی در دستگاه های دولتی و غیردولتی متعهدتر از آموزش و پرورشی ها وجود ندارد و از حیث عشق و علاقه به کشور و ملت و آموزه ها هیچ دستگاهی مانند آموزش و پرورش نیست و همه این موارد جزو سرمایه های ارزشمندی است که در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد.

وی با بیان اینکه برای رسین به این هدف باید رویکرد مدرسه محوری که مورد تأکید اسناد بالادستی است را اجرایی کنیم، ادامه داد: در این مسیر ضمن ارتقای شایستگی ها در مدیریت مدرسه باید اقداماتی انجام اختیارات را به مدرسه تفویض کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه بارها در جلسات مختلف اعلام کردم که من به عنوان وزیر، معاونین وزارتخانه، سازمان های تابعه، ادارات کل و ادارات شهرستانی، همگی نقش پشتیبانی کننده برای مدرسه داریم، اظهار داشت: همواره مدرسه اصل است و همه ما باید در کنار مدارس قرار بگیریم، در هر زمانی که نیاز به حمایت و پشتیبانی داشتند ورود پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه صدور بخشنامه های مکرر، جلسات متعدد و مفصل، بایدها و نبایدهای زیاد سبب شده که توانمندی مدرسه گرفته شود؛ گفت: وجود 700 صفحه مصوبه برای نحوه چگونگی اداره کردن مدرسه و کلاس با توجه به مسایل و پیچیدگی های جامعه امروز سبب شرمندگی است.

بطحایی با اشاره به اینکه در فضای بسیار متمرکز آموزش و پرورش از اول مهرماه 97 شاهد یک اتفاق و تحول در حوزه اداره کردن مدارس می شویم، یادآور شد: بر این اساس دو ساعت از برنامه هفتگی رسمی مدرسه را در اختیار مدرسه قرار دادیم و اعلام کردیم، مدرسه محتوای برنامه رسمی را که پیش از این ابلاغ شده را به مدت 2 ساعت در هفته کنار بگذارد و محتوایی را که خودش بر اساس نیاز و اولویت منطقه لازم می داند در برنامه رسمی جا دهد، همچنین در همین زمینه یکسری برنامه های پیشنهادی هم ارائه می شود تا در صورتی که یک مدرسه به هر دلیلی زمان نداشت یا توانایی لازم را در اختیار نداشت، از این برنامه پیشنهادی انتخاب و 2 ساعت در هفته پر کند.

وی با اشاره به کمبود فضایی برای ایجاد ارتباطات تعاملی مدیران مدرسه، روسای ادارات، مدیرکل و وزیر با جامعه ذینفعان، از راه اندازی یک شبکه تلویزیونی تعاملی در آموزش و پرورش خبر داد و تأکید کرد: با توجه به اینکه این امکان وجود ندارد که بسیاری از گفتنی ها را از طریق رسانه ملی مطرح کنیم با رونمایی از این شبکه تلویزیونی در هفته آینده بستری فراهم می شود تا ضمن گفت وگو و ارائه آموزش های لازم به خانواده ها، زمینه را برای ارتباط آنان با مسؤولان از طریق این شبکه تلویزیونی ایجاد شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه راه اندازی این شبکه تلویزیونی تعاملی در راستای فراهم کردن بستر مناسب برای تبدیل کردن مدارس به محلی برای تمرین زندگی نسل آینده است، افزود: برای رسیدن به اهداف اصلی سند تحول نیاز به یکسری الزامات داریم و در این راستا موضوع فراغت بال و کاهش نگرانی های معیشتی معلمان را در دستور کار قرار دادیم، به طوری که با تدوین لایحه نظام رتبه بندی به زودی پس از تأیید دولت و مجلس، ابلاغ می شود.

وزیر آموزش وپرورش در سفر یک روزه اش به کاشمر کلنگ ساخت مدرسه 12 کلاسه و نیز ساخت دارالقرآن این شهرستان را به زمین زد و در خصوص تأمین اعتبار موردنیاز برای ساخت این دو پروژه قول مساعد داد.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - دانش آموزان - وزیر آموزش و پرورش - زندگی - بعد از انقلاب - ورشکستگی - نشان - معلم - علمی - امروز - خانواده - انقلاب اسلامی - خبرگزاری فارس - وزیر - فرهنگی - برگزار - انرژی - جامعه - آینده - مدرسه - معلمی - کاشمر - مدیر موفق - فرهنگیان - موفق - خبرگزاری - فرزندان - موفقیت - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
اخبار نمایشگاه گردشگری پارس؛با لوگو «توریسم» سلفی بگیرید جایزه ببرید!/تصاویر

تعطیلی بنگاه های فاقد پروانه کسب/ کنترل و نظارت بر فعالیت مشاورین املاک دارای پروانه

سردار حاجی زاده از برگزیدگان کنکور 97 تقدیر کرد

گزارش هواشناسی

هوای بارانی در مازندران

عامل تیراندازی استراسبورگ کشته شد

مامنی ناامن با شکار غیرمجاز

تردد در تمامی محور های اصلی کشور به صورت روان است

وضعیت آب و هوای استان های کشور/ جمعه 23 آذر

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در گفت وگو با فارس اعلام کرد افزایش تعداد دانش آموزان اوتیسمی به 2400 نفر در سال جاری

آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور برگزار شد

تصاویر جدید از مشتری

جان فشانی نیروهای ناجا در مرز

تشریح فعالیت های موسسه ثقلین یزد/اجرای 11 طرح آموزشی فعال

مهمترین استخدامی های آذربایجان شرقی و تبریز - هفته 38 ام

میزان افزایش حقوق فرهنگیان پس از اجرای طرح رتبه بندی معلمان

اخبار کنکور و دانشگاهی - هفته 38 ام

آزمون کارشناسی ارشد پیام نور برگزار شد

استخدام کارمند اداری در مجموعه فرهنگی ورزشی آگاه در تهران

آموزش و پرورش قزوین با کمبود 200 معلم تربیت بدنی مواجه است

افزایش غلظت آلاینده های جوی در استان سمنان

استخدام کارآموز جهت کانتر های فروش در آژانس مسافرتی معتبر

آموزش و پرورش قزوین با کمبود 200 معلم تربیت بدنی مواجه است

جزییات اعتراض معلمان همدان به صدا و سیما

استخدام کارمند اداری آقا در شرکت پخش پگاه در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در یک شرکت بازرگانی معتبر- تبریز

استخدام ویزیتور حرفه ای در یک تولیدی معتبر برنج-آذربایجان شرقی

استخدام مهندس عمران دارای پروانه اشتغال به کار - محدوده دیباجی

استخدام کارشناس آموزش در یک شرکت معتبر در گلشهر کرج

سفری هیجان انگیز به کاشان؛ شهری با قدمت 7 هزار سال!

اوقات شرعی بیست و سوم آذر در سمنان

میلیون ها سال در یک قاب! +عکس

تعویق کلاس های صبح به دانش آموزان کمک می کند

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟

مقادیر مختلف شاخص کیفیت هوا چه پیامی دارند؟

نجات 10 هزار زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج

آسمان موسیقی ایران با نغمه های عاشقانه خرم جلوه زیبا گرفت / تصاویر

آسمان آبی نت ها در نغمه های خرمی ماندگار شد

نجات 10 هزار زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج

گذری بر پل تاریخی زمانخان چهارمحال و بختیاری +تصاویر

پدر و پسر سحرخیز ساعت 6 صبح+عکس

پیش بینی وضع هوای خراسان شمالی

مرگ بیش از 3400 تن در حوادث رانندگی زمستان 96

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

هوا تا 10 درجه سردتر می شود

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

یکتا ناصر و دخترش سوفیا +عکس

خراسان شمالی، جزء 3 استان نخست کشور در ازدواج زودهنگام دختران

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

استقبال از زمستان با سمفونی رنگ ها +تصاویر

پیگیر برقراری بیمه تامین اجتماعی بانوان سرپرست خانوار هستیم

آلودگی رودخانه های رشت از دلایل آمار بالای سرطان در گیلان

بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

بارش برف و یخبندان در چین +تصاویر

مشارکت آموزش و پرورش وشرکت آبفا در مدیریت مصرف آب

جزییات برنامه ریزی راهداری زمستانی اعلام شد

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

بی مهری هایی که کتاب و مدرسه به امام زمان(عج) می کنند

مردم توصیه های امدادی را در زمستان جدی بگیرند

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

آشپز خطاب کردن معلمان یک عقده گشایی سیاسی بود

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

شهرداری در 300 نقطه زندگی شهروندان ارتباط دارد

تولیت آستان قدس رضوی: چهارمین اجلاسیه تولیت های آستان مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام در قم برگزار می شود

استخدام سرپرست کارگاه آقا در شرکت پیمانکاری خمش در تهران

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

نمایشگاه کلپورگان سفالینه های دختران و زنان

استخدام راننده همراه با نیسان یخچالدار با حقوق و مزایای عالی

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

اهدای 770 نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی

انسداد برخی از محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

امشب آخرین مهلت دریافت کارت آزمون فراگیر ارشد/ 48 درصد کارت گرفت

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

نخستین سالانه شهرپژوهی شهرداری رشت برگزار می شود

آمادگی پدافند غیرعامل، هزینه بحران ها را کاهش می دهد

کوچه باغ های قدیمی میامی

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

اجرای طرح مبارزه با خودروهای دودزا وآلاینده در مهاباد

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

تشییع مادر شهیدان بابازاده در مازندران

تصاویر/ آستان مقّدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

مادر شهیدان بابازاده به فرزندان شهیدش پیوست

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

معلمان همدان به صدا و سیما اعتراض کردند+عکس

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش طرح تربیتی شهید محمدی در مدارس آذربایجان غربی

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

پیگیری سوژه مردم | یزد شهر جهانی، اما بدون پارکینگ طبقاتی فارس من | مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد: شهر یزد دارای چهار پارکینگ طبقاتی است

نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست

نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست