مطالب مرتبط:
«شات های شورانگیز» عکاسان خبری فارس آغاز به کار کرد
لیسانه هایی که حاضرند به عنوان مستخدم مشغول کار شوند/جلوی رانت و فساد در شستا را بگیرید
کار هایی که هرگز نباید در هواپیما انجام دهید
ایده هایی جالب برای چیدمان دفتر کار
(تصاویر) مرد تیغی ، مزرعه صدف در در یای مرمره ، گلابی هایی به شکل بودا و..... در عکس های خبری روز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 18:552018-08-16سياسي

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!


یکی از سختی های کار عکاسان خبری مواظبت از سلامت دوربین شان و همچنین سلامت خودشان حین اجرای ماموریت و عکاسی از برنامه ها و تجمعات خبری است.

- سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم! " یکی از سختی های کار عکاسان خبری مواظبت از سلامت دوربین شان و همچنین سلامت خودشان حین اجرای ماموریت و عکاسی از برنامه ها و تجمعات خبری است.

: برخوردهای موسمی و مقطعی و البته مناسبتی همیشه مورد انتقاد گروه ها و اصناف مختلف بوده است.

یکی از این گروه ها، خبرنگاران هستند که گاه و بی گاه از بی مهری ها و سختی های کارشان گلایه دارند و می گویند برای بیرون رفتن این خستگی از تن شان سالی یک بار در روز خبرنگار، با یک شاخه گل یا حداکثر واریز مبلغی به عنوان هدیه از آن ها تقدیر شده و حضورشان به یاد آورده می شود.

امسال همزمان با روز خبرنگار، در گزارشی به سختی های کار خبرنگاران حوزه کتاب (امنیت شغلی نداریم/مظلوم ترین گروهِ خبرنگاران هستیم) پرداختیم.

اما این کار، همزمان با سالروز این مناسبت انجام شد و احتمالا خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه می گویند گزارشی بوده که از سر تکلیف و وظیفه شغلی منتشر شده و پس از گذر از آن مناسبت، کاربرد دیگری نخواهد داشت.

بنابراین در ادامه هدف انتشار آن گزارش که انعکاس سختی های کار خبرنگاران حوزه کتاب بود، در جمعه هفته ای که روز خبرنگار را در آن، پشت سر گذاشته ایم، گفتگوی تفصیلی مان با یکی از عکاس های خبری را منتشر می کنیم که درد دل های زیادی دارد و مشقت های زیادی را حین کارِ خبر به جان خریده است.

فلسفه تهیه این گزارش این است که برای خبرنگاران و اهالی رسانه، فقط 17 مرداد روز خبرنگار نیست و همه روزهای سال، روز خبرنگار است.

مهران ریاضی که در رسانه های مختلف عکاسی کرده و تجربه دبیری سرویس عکس را نیز در کارنامه دارد، این روزها به عنوان یکی از عکاسان خبری، در این حوزه شناخته می شود و درد دل هایش می تواند برای مخاطبان و جوانانی که احتمالا می خواهند وارد حیطه کار خبر یا عکاسی خبری شوند، آموزنده باشد و آینده مشخصی را مقابل آن ها ترسیم کند.

این عکاس خبری چند روز پیش برای عکاسی از صرافی های اطراف میدان فردوسی و تهیه گزارش تصویری از آن ها پس از اعلام نرخ جدید ارز، به این منطقه رفته بود و ابتدایی گفتگویمان با او به سختی های تهیه این گزارش اختصاص داشت.

ریاضی می گوید: عدم همکاری فروشندگان ارز و از همه مهم تر سنگ اندازی های دلال های خیابانی، بزرگ ترین مشکلم در تهیه این گزارش بود.

خیلی از افرادی که در تهیه این گزارش، برایم مشکل ایجاد کردند، کارِ قانونی نمی کنند چون اگر مشغول کار قانونی باشند و اصطلاحا ریگی به کفش شان نباشد نباید از دوربین رسانه بترسند.

اما برایم مزاحمت ایجاد می کردند که نگیر، نگیر! این مزاحمت ها بعضا به برخورد فیزیکی منجر می شود و ما عکاسان که دوربین عکاسی همراه خود داریم، نمی توانیم واکنش فیزیکی مناسبی داشته باشیم که ضربه نخوریم چون دوربین عکاسی یعنی سرمایه زندگی مان همراهمان است و اگر مشکلی برایش پیش بیاید، مثل راننده ای می شویم که ماشین اش خراب می شود و تنها محل درآمدش همان ماشین است.

این عکاس خبری در ادامه و بیان یکی از خاطراتش گفت: یک سال چهارشنبه سوری، جلویم را گرفتند که چرا عکاسی می کنم؟ خودم را معرفی کرده و مجوزم را نشان دادم.

روال کار ما این است که رسانه یا خبرگزاری مان معرفی نامه ای به موسسه ناجی هنر یعنی معاونت اجتماعی نیروی انتظامی می زند و به نام ما مجوزی صادر می شود.

من هم با همان مجوز عکاسی می کردم.

اما دوستان بدون هیچ دلیلی مجوزم را پاره کرده و من و دوربینم را توقیف کردند.

به مدت چند ساعت همین طور عاطل و باطل من را دنبال خودشان کشاندند و در نهایت هم زمان مفیدم برای عکاسی از دستم رفت و چند ساعت، بی خود و بی جهت معطل شدم.

عکس هایم را هم پاک کردند؛ با وجود این که مجوز هم داشتم و شاید دلیل رفتارشان این بود که از قیافه من خوششان نیامده بود! یکی از عکس های مربوط به عکاسی خبری که در جهان شهرت دارد وی در بیان خاطره دیگری که با چهره درهم و ناراحت آن را روایت می کند، گفت: یک بار تجمع دانشجویان به قراردادهای نفتی، مقابل وزارت نفت بود.

پیش از آن که با گروهی از عکاسان اقدام به عکاسی کنیم، یکی از مسئولان حراست وزارت نفت پیش ما آمد و گفت این تجمع مجوز ندارد.

پس بی خود خودتان را معطل نکنید! من و دیگر دوستان عکاسم در ایستگاه اتوبوسی که روبروی وزارت نفت بود نشستیم.

من به دلیل نزدیکی راه خبرگزاری تا محل مورد نظر، کیف دوربین با خودم نیاورده و دوربینم بی حفاظ بود.

چند نفر به سمت ما آمدند که از نیروی انتظامی هم نبودند و گفتند عکس نگیرید.

ما هم توضیح دادیم که اصلا بنا نیست عکاسی کنیم.

یکی از آن افراد جلو آمد با لگد به زیر دوربین من زد.

من هم با بیان تند گفتم این چه وضعی است و چرا لگد می زنی؟ چند نفر دیگر به کمک آن مرد آمدند و من را به ماشینی چسبانده و تا می خوردم، کتکم زدند.

ضربات شان را هم فقط به شکم و پاهایم وارد می کردند و هیچ ضربه ای به صورتم نخورد.

اما از صبح که کتک خوردم تا عصر آن روز در بیمارستان دادگستری بستری شده و مرتب استفراغ می کردم.

آن زمان در خبرگزاری دانا کار می کردم و مقداد زکی زاده سردبیر وقت مان به این کارها رسیدگی کرد.

به پلیس 110 زنگ زده و شکایت کردیم.

هویت فرد ضارب مشخص نبود اما من در چند تجمع و برنامه خبری دیگر او را دیده و می شناختم.

هنوز هم او را در تجمعات می بینم و وقتی شکایت مان به جایی نرسید، یک روز به سمتش رفتم و پرسیدم من را می شناسد یا خیر؟ مرتب منکر شد و من گفتم امیدوارم روزی برسد که بتوانم رفتارش را تلافی کنم! چون از حق کتک سختی که خوردم، نخواهم گذشت! ریاضی در ادامه گفت: مشکل ما عکاسان خبری این است که از طرفی مردم و افراد ناآگاه برایمان مشکل به وجود می آورند و به نوعی خودشان را رییس می دانند؛ از طرف دیگر از مسئولان و نیروهای ضابط کتک می خوریم.

مشکل دوم مان با این گروه این است که ابتدا کتک می زنند یا برخورد تند و زننده می کنند و بعد می پرسند ما چه کسانی هستیم؟ اصلا خبرنگاریم یا نه! همان طور که گفتم ما عکاسان، نان خود را از دوربین در می آوریم و اگر یک لگد به دوربین مان بخورد، کارمان تمام است! این مدرس عکاسی افزود: یک بار در یکی از جشن های خیابانی که برای برجام برگزار شده بود، در میدان ونک مشغول عکاسی بودم که دوربینم را ضبط کرده و توقیف شدم.

مجوز عکاسی ام را نشان دادم اما فرد بازداشت کننده گفت باید مجوز مخصوص امشب را داشته باشی! بعدا که از نیروی انتظامی پیگیری کردم، متوجه شدم اصلا چنین چیزی یعنی مجوز یک روز به خصوص برای عکاسی خبری وجود ندارد.

به هر حال من را بردند و با وجود مجوز و کارت شناسایی خبری دستگیرم کردند.

در آن هیاهو اتفاقات جالبی افتاد و گفتم اگر بنا به دستگیری باشد، باید خبرنگار بی بی سی را بگیرید که بین مردم است و شعار انحرافی می دهد! اما این من بودم که دستگیر شد و طبق معمول متهم اصلی فرار کرد.

کل شب را معطل بودم و در نهایت رهایم کردند.

ساعت های مفید را از دست دادم و نتوانستم آن شب گزارش تصویری به رسانه ام برسانم.

تا چند روز هم نتوانستم عکاسی کنم.

آن قدر به تو فشار می آورند و حالت بد می شود که نمی توانی کار کنی! عکس هایم را از دوربین پاک نکردند ولی عکس چندانی نگرفته بودم که بشود از آن برای گزارش تصویری استفاده کرد.

این شرایط باعث می شود تا چند روز به خاطر توهین هایی که می کنند، خراب شوی و نتوانی کار کنی! همین که ناسزا می شنوی و برخوردهای بدی می بینی اما هیچ کس به خاطرشان توضیحی نمی دهد، حالت را خراب می کند و مانعی برای کار کردن است.

ریاضی گفت: هیچ کدام از مسئولانی که با ما و کار خبر سر و کار دارند، در پی توضیح درباره کار یا برخوردشان نیستند.

همه هم تو را به یکدیگر پاس کاری می کنند.

بارها برایم پیش آمده که در شرایطی قرار گرفته ام که حرف حق را گفته ام، قانون و مجوز هم طرف من بوده اند اما زورم به چند نفری که احاطه ام کرده بودند، نمی رسیده.

بارها پیش آمده که محتویات کیفم را بی دلیل تخیله کرده اند حتی یک بار لنز دوربینم به خاطر همین تخلیه بدون ملاحظه زمین خورد و شکست و خسارت 800 هزار تومانی برایم به بار آورد.

هرچه هم شکایت کردم نتوانستم هزینه لنز خراب شده ام را تامین کنم.

وی در پایان گفت: هرکاری سختی های خودش را دارد و یکی از سختی های کار عکاسی خبر این است که در محل انجام کار و ماموریت با افرادی روبرو می شوی که بعضا هیچ سمتی ندارند اما دوست دارند رییس بازی درآورده و برایت قلدری کنند! گاهی هم به افرادی بر می خوری که به واسطه لباس یا موقعیت شان می توانند سوءاستفاده کرده و اعمال زور کنند؛ در حالی که از نظر قانونی هیچ حقی برای این رفتارشان ندارند.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 25 مرداد 1397 ، کدخبر: 4375690 ، www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: خبرنگار - خبرنگاران - روز خبرنگار - عکاس - گزارش - عکاسان - عکاسی - سلامت - رسانه - برنامه - گفتگوی - دوربین - گزارش تصویری - میدان فردوسی - ریاضی - منتشر - بزرگ ترین - هایی - کتاب - مشکل - کارنامه - ابتدایی - انتقاد - تصویری - فردوسی - وظیفه - آینده - دبیری - همیشه - فلسفه

آخرین اخبار سرویس:
افشاگری امیر پوردستان درباره پول های داعشی

تاکید پوتین و اردوغان بر عملی ساختن توافقات درمورد سوریه

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

وزیر دفاع ونزوئلا: رییس جمهوری تحمیلی را نمی پذیریم

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

نفرمودید پاسخ چه بود

تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری

چگونه رابطه جنسی تان را رمانتیک تر کنید؟

آموزش در حوزه علمیه متناسب با نیازهای روز جامعه باشد

روحانیون شاغل از حوزه فاصله نگیرند

3 درس خارج در استان سمنان رسمیت پیدا کرده است

فیلمی که AFC از مرتضی پورعلی گنجی بعد از بوسیدن دست مادرش منتشر کرد

شهادت همچون میوه ای است که نمی توان آن را نارس از درخت چید

گفت و شنود/ مصوبه!

سلفی خندان داور محبوب خندوانه/ عکس

هشدار پلوسی به ترامپ

در پیوند به حامله شدن یک زن در حالت کما، نرس مرد بازداشت شد

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کارنامه ولایت فقیه

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

روایتی از دیدار رهبر انقلاب با ماندلا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 4 بهمن 97

32 نقطه حادثه خیز در جاده های استان مرکزی وجود دارد

نماینده مجلس ترکیه: آماده گسترش روابط همه جانبه با ایران هستیم

نزاع ترامپ و رییس مجلس آمریکا بالا گرفت| پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

محسن رضایی: نباید نشانی غلط به مردم داد

عکس سلطان سکه در کتب ادعیه حرم امام رضا(ع) واقعیت دارد؟+تصویر

دیدار سراج با مقام سازمان ملل در امور مقابله با موادمخدر و جرم

خوزستان در جنگ و انقلاب خودش را به اثبات رساند

باجناق چترباز!

عکس نوشته/ آیت الله العظمی سبحانی: مسائل شرعی را برای حوزه بگذارید

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

عجیب ترین ماشین عروس دنیا/ عکس

چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟

جزییات 3خبر ویژه امروز پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1397

4 بهمن 1357؛ محاصره مهرآباد

انتصاب مدیران کل زندان های دو استان

عکس نوشته/ آیت الله العظمی مکارم: سخنان رییس جمهور درباره حجاب و فضای مجازی زننده بود

نخستین کنگره شهدای مقاومت برگزار می شود

برگزاری کنگره شهدای مقاومت موهبت الهی در عصر غربت شهداست

ترویج سبک زندگی شهدا مقدمه ای برای بنای جامعه ای شهیدپرور است

لایحه جامع انتخابات چه زمانی به مجلس می رود؟

فیلم/ غارت بزرگ

ویدئو / پنج راه ساده برای افزایش خلاقیت

آگاهی مدنی یک روزه دست یافتنی نیست

مشهد می تواند پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان های معاند باشد

نشست هم اندیشی ترویج معارف صحیفه سجادیه در عرصه بین الملل در بندرعباس

محبت به ولی عصر(عج)؛ نجات بخش در قیامت/ میزان سنجش عمل شیعیان عصر غیبت امام زمان است

کاروان قرآنی انقلاب در زادگاه امام راحل

محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان ـ اهواز

تقدیر قرآنی متفاوت/ محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان در اهواز برگزار شد

تفاوت علایم و شرایط ظهور چیست؟

برنامه های حضور «کاروان قرآنی انقلاب» در خوزستان اعلام شد

تجلیل کاروان قرآنی انقلاب از فعالان قرآنی استان مرکزی

تصاویر/ نشست «نظام هنجاری کارشناسی دینی در رسانه ملی» با حضور استاد قرائتی

افق های روشن نفتی ایران

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

خصلتی که خداوند آن را دوست دارد

شایعات درباره همسر بن سلمان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

لاریجانی: 95 درصد مسؤولان رژیم پهلوی فاسد بودند

خوداتکایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

دریافت تندیس و لوح «واحد صنعت سبز» توسط شرکت پتروشیمی نوری

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

نابودی روابط سیاسی و دیپلماسی ونزوئلا و آمریکا

رییس جمهور ونزوئلا قطع روابط دیپلوماتیک کشورش با امریکا را اعلام کرد

ترتیل صفحه 564 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

مناظره تاجزاده و زاکانی در مورد تابوترین مسائل کشور نشان داد که فقط گفتگو راه حل است

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

پلارک؛ شهید عطری قطعه 26

استقبال پرشور مردم دلیجان از کاروان قرآنی انقلاب

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

سه موشک در برابر هر موشک اسراییل

تصاویر/ جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی با حضور نماینده ولی فقیه و استاندار

نخستین کارگاه آموزشی دوره تربیت مربی کمک های اولیه روانشناختی آغاز به کار کرد

اولین دوره آموزشی حسابرسان داخلی صنایع پتروشیمی خلیج فارس

والده سردار مومنی درگذشت

دولت به جای پالس باز گذاشتن فضای مجازی بگوید برجام چه شد/چرا به دستمزد میلیاردی کی روش اعتراض نمی شود؟

توانمندسازی محرومان و مددجویان کمیته امداد امام خمینی ضروری است

توضیحات سخنگوی دستگاه قضا در مورد پرونده وحید مظلومین

11 درصد از پرونده های وارده به دستگاه قضایی مازندران به سازش ختم شد

شهرداری باید به ساکنان کوی مهدیس اهواز خدمات دهد

صیانت از حقوق شهروندی باید از اولویت های مدیران باشد

پایگاه پژوهشی میبد از برترین های کشوری است

شخصیت شهید نواب صفوی برای جامعه شناخته شده نیست

کاهش طول همزیستی زوجین، معضلی که نیازمند ریشه یابی است

11 درصد از پرونده های وارده به دستگاه قضایی مازندران به سازش ختم شد

تعیین تکلیف معابر مسکن مهر شهرک شهید حیدری

چاپ اولین نمونه قرآن به نام آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)

هفتمین نشست خیرین استان مرکزی برگزار شد

دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

ادامه دخالتهای کاخ سفید در ونزوئلا و خط دهی به مخالفان دولت

خط دهی پامپئو به مخالفان ونزوئلا

فال روزانه پنجشنبه 4 بهمن 1397

نخستین کارگاه آموزشی دوره تربیت مربی کمک های اولیه روانشناختی آغاز به کار کرد

فرماندار شوشتر:به مدیریت شرکت نئوپان برای حل مشکل کارگران اخراجی سه روز مهلت دادیم

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!