مطالب مرتبط:
«شات های شورانگیز» عکاسان خبری فارس آغاز به کار کرد
لیسانه هایی که حاضرند به عنوان مستخدم مشغول کار شوند/جلوی رانت و فساد در شستا را بگیرید
کار هایی که هرگز نباید در هواپیما انجام دهید
ایده هایی جالب برای چیدمان دفتر کار
(تصاویر) مرد تیغی ، مزرعه صدف در در یای مرمره ، گلابی هایی به شکل بودا و..... در عکس های خبری روز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 18:552018-08-16سياسي

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!


یکی از سختی های کار عکاسان خبری مواظبت از سلامت دوربین شان و همچنین سلامت خودشان حین اجرای ماموریت و عکاسی از برنامه ها و تجمعات خبری است.

- سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم! " یکی از سختی های کار عکاسان خبری مواظبت از سلامت دوربین شان و همچنین سلامت خودشان حین اجرای ماموریت و عکاسی از برنامه ها و تجمعات خبری است.

: برخوردهای موسمی و مقطعی و البته مناسبتی همیشه مورد انتقاد گروه ها و اصناف مختلف بوده است.

یکی از این گروه ها، خبرنگاران هستند که گاه و بی گاه از بی مهری ها و سختی های کارشان گلایه دارند و می گویند برای بیرون رفتن این خستگی از تن شان سالی یک بار در روز خبرنگار، با یک شاخه گل یا حداکثر واریز مبلغی به عنوان هدیه از آن ها تقدیر شده و حضورشان به یاد آورده می شود.

امسال همزمان با روز خبرنگار، در گزارشی به سختی های کار خبرنگاران حوزه کتاب (امنیت شغلی نداریم/مظلوم ترین گروهِ خبرنگاران هستیم) پرداختیم.

اما این کار، همزمان با سالروز این مناسبت انجام شد و احتمالا خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه می گویند گزارشی بوده که از سر تکلیف و وظیفه شغلی منتشر شده و پس از گذر از آن مناسبت، کاربرد دیگری نخواهد داشت.

بنابراین در ادامه هدف انتشار آن گزارش که انعکاس سختی های کار خبرنگاران حوزه کتاب بود، در جمعه هفته ای که روز خبرنگار را در آن، پشت سر گذاشته ایم، گفتگوی تفصیلی مان با یکی از عکاس های خبری را منتشر می کنیم که درد دل های زیادی دارد و مشقت های زیادی را حین کارِ خبر به جان خریده است.

فلسفه تهیه این گزارش این است که برای خبرنگاران و اهالی رسانه، فقط 17 مرداد روز خبرنگار نیست و همه روزهای سال، روز خبرنگار است.

مهران ریاضی که در رسانه های مختلف عکاسی کرده و تجربه دبیری سرویس عکس را نیز در کارنامه دارد، این روزها به عنوان یکی از عکاسان خبری، در این حوزه شناخته می شود و درد دل هایش می تواند برای مخاطبان و جوانانی که احتمالا می خواهند وارد حیطه کار خبر یا عکاسی خبری شوند، آموزنده باشد و آینده مشخصی را مقابل آن ها ترسیم کند.

این عکاس خبری چند روز پیش برای عکاسی از صرافی های اطراف میدان فردوسی و تهیه گزارش تصویری از آن ها پس از اعلام نرخ جدید ارز، به این منطقه رفته بود و ابتدایی گفتگویمان با او به سختی های تهیه این گزارش اختصاص داشت.

ریاضی می گوید: عدم همکاری فروشندگان ارز و از همه مهم تر سنگ اندازی های دلال های خیابانی، بزرگ ترین مشکلم در تهیه این گزارش بود.

خیلی از افرادی که در تهیه این گزارش، برایم مشکل ایجاد کردند، کارِ قانونی نمی کنند چون اگر مشغول کار قانونی باشند و اصطلاحا ریگی به کفش شان نباشد نباید از دوربین رسانه بترسند.

اما برایم مزاحمت ایجاد می کردند که نگیر، نگیر! این مزاحمت ها بعضا به برخورد فیزیکی منجر می شود و ما عکاسان که دوربین عکاسی همراه خود داریم، نمی توانیم واکنش فیزیکی مناسبی داشته باشیم که ضربه نخوریم چون دوربین عکاسی یعنی سرمایه زندگی مان همراهمان است و اگر مشکلی برایش پیش بیاید، مثل راننده ای می شویم که ماشین اش خراب می شود و تنها محل درآمدش همان ماشین است.

این عکاس خبری در ادامه و بیان یکی از خاطراتش گفت: یک سال چهارشنبه سوری، جلویم را گرفتند که چرا عکاسی می کنم؟ خودم را معرفی کرده و مجوزم را نشان دادم.

روال کار ما این است که رسانه یا خبرگزاری مان معرفی نامه ای به موسسه ناجی هنر یعنی معاونت اجتماعی نیروی انتظامی می زند و به نام ما مجوزی صادر می شود.

من هم با همان مجوز عکاسی می کردم.

اما دوستان بدون هیچ دلیلی مجوزم را پاره کرده و من و دوربینم را توقیف کردند.

به مدت چند ساعت همین طور عاطل و باطل من را دنبال خودشان کشاندند و در نهایت هم زمان مفیدم برای عکاسی از دستم رفت و چند ساعت، بی خود و بی جهت معطل شدم.

عکس هایم را هم پاک کردند؛ با وجود این که مجوز هم داشتم و شاید دلیل رفتارشان این بود که از قیافه من خوششان نیامده بود! یکی از عکس های مربوط به عکاسی خبری که در جهان شهرت دارد وی در بیان خاطره دیگری که با چهره درهم و ناراحت آن را روایت می کند، گفت: یک بار تجمع دانشجویان به قراردادهای نفتی، مقابل وزارت نفت بود.

پیش از آن که با گروهی از عکاسان اقدام به عکاسی کنیم، یکی از مسئولان حراست وزارت نفت پیش ما آمد و گفت این تجمع مجوز ندارد.

پس بی خود خودتان را معطل نکنید! من و دیگر دوستان عکاسم در ایستگاه اتوبوسی که روبروی وزارت نفت بود نشستیم.

من به دلیل نزدیکی راه خبرگزاری تا محل مورد نظر، کیف دوربین با خودم نیاورده و دوربینم بی حفاظ بود.

چند نفر به سمت ما آمدند که از نیروی انتظامی هم نبودند و گفتند عکس نگیرید.

ما هم توضیح دادیم که اصلا بنا نیست عکاسی کنیم.

یکی از آن افراد جلو آمد با لگد به زیر دوربین من زد.

من هم با بیان تند گفتم این چه وضعی است و چرا لگد می زنی؟ چند نفر دیگر به کمک آن مرد آمدند و من را به ماشینی چسبانده و تا می خوردم، کتکم زدند.

ضربات شان را هم فقط به شکم و پاهایم وارد می کردند و هیچ ضربه ای به صورتم نخورد.

اما از صبح که کتک خوردم تا عصر آن روز در بیمارستان دادگستری بستری شده و مرتب استفراغ می کردم.

آن زمان در خبرگزاری دانا کار می کردم و مقداد زکی زاده سردبیر وقت مان به این کارها رسیدگی کرد.

به پلیس 110 زنگ زده و شکایت کردیم.

هویت فرد ضارب مشخص نبود اما من در چند تجمع و برنامه خبری دیگر او را دیده و می شناختم.

هنوز هم او را در تجمعات می بینم و وقتی شکایت مان به جایی نرسید، یک روز به سمتش رفتم و پرسیدم من را می شناسد یا خیر؟ مرتب منکر شد و من گفتم امیدوارم روزی برسد که بتوانم رفتارش را تلافی کنم! چون از حق کتک سختی که خوردم، نخواهم گذشت! ریاضی در ادامه گفت: مشکل ما عکاسان خبری این است که از طرفی مردم و افراد ناآگاه برایمان مشکل به وجود می آورند و به نوعی خودشان را رییس می دانند؛ از طرف دیگر از مسئولان و نیروهای ضابط کتک می خوریم.

مشکل دوم مان با این گروه این است که ابتدا کتک می زنند یا برخورد تند و زننده می کنند و بعد می پرسند ما چه کسانی هستیم؟ اصلا خبرنگاریم یا نه! همان طور که گفتم ما عکاسان، نان خود را از دوربین در می آوریم و اگر یک لگد به دوربین مان بخورد، کارمان تمام است! این مدرس عکاسی افزود: یک بار در یکی از جشن های خیابانی که برای برجام برگزار شده بود، در میدان ونک مشغول عکاسی بودم که دوربینم را ضبط کرده و توقیف شدم.

مجوز عکاسی ام را نشان دادم اما فرد بازداشت کننده گفت باید مجوز مخصوص امشب را داشته باشی! بعدا که از نیروی انتظامی پیگیری کردم، متوجه شدم اصلا چنین چیزی یعنی مجوز یک روز به خصوص برای عکاسی خبری وجود ندارد.

به هر حال من را بردند و با وجود مجوز و کارت شناسایی خبری دستگیرم کردند.

در آن هیاهو اتفاقات جالبی افتاد و گفتم اگر بنا به دستگیری باشد، باید خبرنگار بی بی سی را بگیرید که بین مردم است و شعار انحرافی می دهد! اما این من بودم که دستگیر شد و طبق معمول متهم اصلی فرار کرد.

کل شب را معطل بودم و در نهایت رهایم کردند.

ساعت های مفید را از دست دادم و نتوانستم آن شب گزارش تصویری به رسانه ام برسانم.

تا چند روز هم نتوانستم عکاسی کنم.

آن قدر به تو فشار می آورند و حالت بد می شود که نمی توانی کار کنی! عکس هایم را از دوربین پاک نکردند ولی عکس چندانی نگرفته بودم که بشود از آن برای گزارش تصویری استفاده کرد.

این شرایط باعث می شود تا چند روز به خاطر توهین هایی که می کنند، خراب شوی و نتوانی کار کنی! همین که ناسزا می شنوی و برخوردهای بدی می بینی اما هیچ کس به خاطرشان توضیحی نمی دهد، حالت را خراب می کند و مانعی برای کار کردن است.

ریاضی گفت: هیچ کدام از مسئولانی که با ما و کار خبر سر و کار دارند، در پی توضیح درباره کار یا برخوردشان نیستند.

همه هم تو را به یکدیگر پاس کاری می کنند.

بارها برایم پیش آمده که در شرایطی قرار گرفته ام که حرف حق را گفته ام، قانون و مجوز هم طرف من بوده اند اما زورم به چند نفری که احاطه ام کرده بودند، نمی رسیده.

بارها پیش آمده که محتویات کیفم را بی دلیل تخیله کرده اند حتی یک بار لنز دوربینم به خاطر همین تخلیه بدون ملاحظه زمین خورد و شکست و خسارت 800 هزار تومانی برایم به بار آورد.

هرچه هم شکایت کردم نتوانستم هزینه لنز خراب شده ام را تامین کنم.

وی در پایان گفت: هرکاری سختی های خودش را دارد و یکی از سختی های کار عکاسی خبر این است که در محل انجام کار و ماموریت با افرادی روبرو می شوی که بعضا هیچ سمتی ندارند اما دوست دارند رییس بازی درآورده و برایت قلدری کنند! گاهی هم به افرادی بر می خوری که به واسطه لباس یا موقعیت شان می توانند سوءاستفاده کرده و اعمال زور کنند؛ در حالی که از نظر قانونی هیچ حقی برای این رفتارشان ندارند.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 25 مرداد 1397 ، کدخبر: 4375690 ، www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: خبرنگار - خبرنگاران - روز خبرنگار - عکاس - گزارش - عکاسان - عکاسی - سلامت - رسانه - برنامه - گفتگوی - دوربین - گزارش تصویری - میدان فردوسی - ریاضی - منتشر - بزرگ ترین - هایی - کتاب - مشکل - کارنامه - ابتدایی - انتقاد - تصویری - فردوسی - وظیفه - آینده - دبیری - همیشه - فلسفه

آخرین اخبار سرویس:
طرح بومی گزینی ظلم به فرزندانمان است

گزارش مجلس از عملکرد هیات عالی مقررات زدایی

کشف 810 تن موادمخدر توسط ایران در سال 96

قدردانی امیرعبداللهیان از حمایت های سیاسی دولت ژاپن

معاون وزیر خارجه هلند با ظریف دیدار کرد

وقوع زلزله قوی در کابل

اهمیت حضور پارک های علم و فناوری در اقتصاد کشور

تکذیب ماجرای اذن پدر و همسر برای کوهنوردی

مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر فرخشهر آغاز به کار کرد

ضرب الاجل 7 روزه وزیر کار

خیرین به خوابگاه سازی ورود کنند

مقاومت فلسطین، صهیونیست ها را متوقف می کند

قدردانی سران طوایف و ریش سفیدان از تلاش شبانه روزی مرزبانان

مشاور رییس جمهوری:باید قبول کنیم که قالیباف در نوسازی خانه های فرسوده تهران موفق عمل کرد/ شهردار جدید تهران، اقدامات افشانی در بازآفرینی شهر را ادامه دهد

پیام تسلیت سرلشکر باقری به مناسبت شهادت جانبار «نورخدا موسوی»

ارسال شکواییه تعدادی از نمایندگان مجلس از آخوندی به قوه قضاییه

دشمنان، نقش سازنده ایران در منطقه را هدف گرفته اند

رحمانی فضلی: مناطق مرزی اولویت ما است

آلمان اقدامات دولت آلمان علیه انتشار «مطالب نفرت انگیز» نئونازی ها در شبکه های اجتماعی

روشنفکران کوتاهی کرده اند/ مذاکره همیشه برد-برد نیست

واکنش مهراب قاسم خانی به بخشنامه مربوط به کوهنوردی زنان؛ من به تپه هم بدبینم!

دیدار رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با سفیر آمریکا در کابل

بازدید حاج حسین یکتا از فعالیت جهادگران در کرمانشاه

دوران بزن و در روی ‎صهیونیست ها گذشته است

بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

تعبیر خواب آماده نبودن برای امتحان (دیر رسیدن به امتحان)

بایدن و سندرز گزینه مطلوب دموکرات ها برای انتخابات 2020 آمریکا

«روایت انحراف» احمدی نژاد از «معجزه هزاره سوم»+عکس

فعالیت 2732 تشکل زنان و خانواده در کشور

سلسله نشست های همسفر تا بهشت در دانشگاه رازی برگزار شد

خراسان شمالی در زمره استان های اول کشور در شیوع اعتیاد

درآمد موقوفات خراسان جنوبی 17 درصد رشد داشته است

سلسله جلسات «نقد، بررسی و ارتقای سند الگوی پایه پیشرفت»

فعالیت 2732 تشکل زنان و خانواده در کشور

آشنا به بولتون: دعا کنید هسته ما بیرون نزند!

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

مردم به وقف اهتمام بیشتری نمایند

پاسخ رهبر انقلاب به استفتائاتی پیرامون نماز مستحبی

دولت منتقدان دلسوز را دشمن و مخالف خود نداند

تعبیر خواب آلت تناسلی زن

وضعیت منازل تخریب شده کرمانشاه یک سال پس از زلزله + فیلم

واکنش فضای مجازی به فیلم درگیری یک پزشک ایذه ای با بیمارش

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

مناطق مرزی اولویت ماست

فلسفه علم باید به شرایط تاریخی و امکان های توسعه علم بپردازد

اجرای 188 پروژه عمرانی در حوزه موقوفات و بقاع متبرکه گیلان

پیش نشست همایش «امام رضا(ع) و گفت وگو با ادیان» برگزار می شود

راه اندازی اتاق فکر یهودیان و مسلمانان در آلمان

نماز جماعت چیست؟ (فضیلت و شرایط نماز جماعت)

سومین جلسه شورای شهر نکا با موضوع استعفای شهردار/ نشستی که پیشاپیش بوی لغو می دهد

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی در اسفراین

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

واکنش آشنا به سخنان ظریف درباره پولشویی

اسامی نامتعارفی که در سال 95 تغییر یافته‎اند+عکس

آخرین مهلت ترک خدمت بازنشستگان 15 آذر ماه است

انسان استوارتر، بر جامعه تاثیر بیشتری خواهد داشت

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

افشاگری زاکانی از علی لاریجانی

دولت آبادی: 1500 نفر در پرونده اخیر اقتصادی احضار شدند

فعالیت 2732 تشکل زنان و خانواده در کشور

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

نامزدهای بهترین بازی های سال 2018 مشخص شدند

دیدار بشار اسد با زنان و کودکان آزاد شده از اسارت داعش + تصاویر

متن شکواییه 10 بندی نمایندگان از آخوندی

کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند

پنج گزینه شهرداری مشهد انتخاب شدند

ابتکار: سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

خرازی: رهبری از روحانی حمایت می کنند

سیاستمدار عراقی درباره سردار سلیمانی و نفوذ ایران چه گفت؟

ورود دشمنان سوریه به فاز فشارهای سیاسی بعد از شکست در فاز نظامی

نخستین فیلم از مرزبانان ربوده شده ایرانی

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد

اسلام آباد بر تقویت همکاری فرهنگی با تهران عزم جدی دارد

بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

سن اعتیاد در خراسان شمالی به 33 سال رسیده است

نامه نگاری محسن هاشمی با وزارت اطلاعات

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

تاکید آیت الله حسینی بوشهری بر حفظ موقوفات/ اموال وقفی حق الناس است

اعلام 5 گزینه شهرداری مشهد

برگزاری مراسم یادبود شهید مدافع حرم محمدرضا دهقان امیری

جاسوس همجنس گرای انگلیسی که در قامت یک مجتهد برای ثبت نام در خبرگان آمده بود!

احتمال رفع فیلتر تلگرام قوت گرفت

نظریه مارپیچ سکوت

سرمایه معنوی وقف در جامعه کمرنگ نشود

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

کنایه هشدار آمیز آشنا به مشاور ترامپ: اگر هسته ما بیرون بزند هستی شما را خواهد سوزاند

ویلاسازی در دل کوه های فشم! + فیلم

نشست خبری احمد مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی

پیاده راه سازی خیابان خیام قزوین به سود شهروندان و کسبه است

ضرورت تدوین و ترویج سبک زندگی اسلامی

پورفرد: مبانی فلسفی و نظری مردم سالاری در تحلیل فلسفی علامه طباطبایی وجود دارد

برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس تهران

در جنگ رسانه ای نمیتوان از رسانه ای توقع عملیات داشت

نوشدارویی با طعم تلخ بی توجهی درکهگیلویه و بویراحمد +تصاویر

شنود جوش و خروش قلیان های رشت/ از دامن بلند ناکارآمدی تا عروسی در کوچه ی ما!

واکنش تلگرام به بازگشت خبرگزاری ها

آموزش ارتباط جنسی در دانشگاه فردوسی مشهد!

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!