مطالب مرتبط:
«شات های شورانگیز» عکاسان خبری فارس آغاز به کار کرد
لیسانه هایی که حاضرند به عنوان مستخدم مشغول کار شوند/جلوی رانت و فساد در شستا را بگیرید
کار هایی که هرگز نباید در هواپیما انجام دهید
ایده هایی جالب برای چیدمان دفتر کار
(تصاویر) مرد تیغی ، مزرعه صدف در در یای مرمره ، گلابی هایی به شکل بودا و..... در عکس های خبری روز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 19:552018-08-16سياسي

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!


یکی از سختی های کار عکاسان خبری مواظبت از سلامت دوربین شان و همچنین سلامت خودشان حین اجرای ماموریت و عکاسی از برنامه ها و تجمعات خبری است.

- سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم! " یکی از سختی های کار عکاسان خبری مواظبت از سلامت دوربین شان و همچنین سلامت خودشان حین اجرای ماموریت و عکاسی از برنامه ها و تجمعات خبری است.

: برخوردهای موسمی و مقطعی و البته مناسبتی همیشه مورد انتقاد گروه ها و اصناف مختلف بوده است.

یکی از این گروه ها، خبرنگاران هستند که گاه و بی گاه از بی مهری ها و سختی های کارشان گلایه دارند و می گویند برای بیرون رفتن این خستگی از تن شان سالی یک بار در روز خبرنگار، با یک شاخه گل یا حداکثر واریز مبلغی به عنوان هدیه از آن ها تقدیر شده و حضورشان به یاد آورده می شود.

امسال همزمان با روز خبرنگار، در گزارشی به سختی های کار خبرنگاران حوزه کتاب (امنیت شغلی نداریم/مظلوم ترین گروهِ خبرنگاران هستیم) پرداختیم.

اما این کار، همزمان با سالروز این مناسبت انجام شد و احتمالا خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه می گویند گزارشی بوده که از سر تکلیف و وظیفه شغلی منتشر شده و پس از گذر از آن مناسبت، کاربرد دیگری نخواهد داشت.

بنابراین در ادامه هدف انتشار آن گزارش که انعکاس سختی های کار خبرنگاران حوزه کتاب بود، در جمعه هفته ای که روز خبرنگار را در آن، پشت سر گذاشته ایم، گفتگوی تفصیلی مان با یکی از عکاس های خبری را منتشر می کنیم که درد دل های زیادی دارد و مشقت های زیادی را حین کارِ خبر به جان خریده است.

فلسفه تهیه این گزارش این است که برای خبرنگاران و اهالی رسانه، فقط 17 مرداد روز خبرنگار نیست و همه روزهای سال، روز خبرنگار است.

مهران ریاضی که در رسانه های مختلف عکاسی کرده و تجربه دبیری سرویس عکس را نیز در کارنامه دارد، این روزها به عنوان یکی از عکاسان خبری، در این حوزه شناخته می شود و درد دل هایش می تواند برای مخاطبان و جوانانی که احتمالا می خواهند وارد حیطه کار خبر یا عکاسی خبری شوند، آموزنده باشد و آینده مشخصی را مقابل آن ها ترسیم کند.

این عکاس خبری چند روز پیش برای عکاسی از صرافی های اطراف میدان فردوسی و تهیه گزارش تصویری از آن ها پس از اعلام نرخ جدید ارز، به این منطقه رفته بود و ابتدایی گفتگویمان با او به سختی های تهیه این گزارش اختصاص داشت.

ریاضی می گوید: عدم همکاری فروشندگان ارز و از همه مهم تر سنگ اندازی های دلال های خیابانی، بزرگ ترین مشکلم در تهیه این گزارش بود.

خیلی از افرادی که در تهیه این گزارش، برایم مشکل ایجاد کردند، کارِ قانونی نمی کنند چون اگر مشغول کار قانونی باشند و اصطلاحا ریگی به کفش شان نباشد نباید از دوربین رسانه بترسند.

اما برایم مزاحمت ایجاد می کردند که نگیر، نگیر! این مزاحمت ها بعضا به برخورد فیزیکی منجر می شود و ما عکاسان که دوربین عکاسی همراه خود داریم، نمی توانیم واکنش فیزیکی مناسبی داشته باشیم که ضربه نخوریم چون دوربین عکاسی یعنی سرمایه زندگی مان همراهمان است و اگر مشکلی برایش پیش بیاید، مثل راننده ای می شویم که ماشین اش خراب می شود و تنها محل درآمدش همان ماشین است.

این عکاس خبری در ادامه و بیان یکی از خاطراتش گفت: یک سال چهارشنبه سوری، جلویم را گرفتند که چرا عکاسی می کنم؟ خودم را معرفی کرده و مجوزم را نشان دادم.

روال کار ما این است که رسانه یا خبرگزاری مان معرفی نامه ای به موسسه ناجی هنر یعنی معاونت اجتماعی نیروی انتظامی می زند و به نام ما مجوزی صادر می شود.

من هم با همان مجوز عکاسی می کردم.

اما دوستان بدون هیچ دلیلی مجوزم را پاره کرده و من و دوربینم را توقیف کردند.

به مدت چند ساعت همین طور عاطل و باطل من را دنبال خودشان کشاندند و در نهایت هم زمان مفیدم برای عکاسی از دستم رفت و چند ساعت، بی خود و بی جهت معطل شدم.

عکس هایم را هم پاک کردند؛ با وجود این که مجوز هم داشتم و شاید دلیل رفتارشان این بود که از قیافه من خوششان نیامده بود! یکی از عکس های مربوط به عکاسی خبری که در جهان شهرت دارد وی در بیان خاطره دیگری که با چهره درهم و ناراحت آن را روایت می کند، گفت: یک بار تجمع دانشجویان به قراردادهای نفتی، مقابل وزارت نفت بود.

پیش از آن که با گروهی از عکاسان اقدام به عکاسی کنیم، یکی از مسئولان حراست وزارت نفت پیش ما آمد و گفت این تجمع مجوز ندارد.

پس بی خود خودتان را معطل نکنید! من و دیگر دوستان عکاسم در ایستگاه اتوبوسی که روبروی وزارت نفت بود نشستیم.

من به دلیل نزدیکی راه خبرگزاری تا محل مورد نظر، کیف دوربین با خودم نیاورده و دوربینم بی حفاظ بود.

چند نفر به سمت ما آمدند که از نیروی انتظامی هم نبودند و گفتند عکس نگیرید.

ما هم توضیح دادیم که اصلا بنا نیست عکاسی کنیم.

یکی از آن افراد جلو آمد با لگد به زیر دوربین من زد.

من هم با بیان تند گفتم این چه وضعی است و چرا لگد می زنی؟ چند نفر دیگر به کمک آن مرد آمدند و من را به ماشینی چسبانده و تا می خوردم، کتکم زدند.

ضربات شان را هم فقط به شکم و پاهایم وارد می کردند و هیچ ضربه ای به صورتم نخورد.

اما از صبح که کتک خوردم تا عصر آن روز در بیمارستان دادگستری بستری شده و مرتب استفراغ می کردم.

آن زمان در خبرگزاری دانا کار می کردم و مقداد زکی زاده سردبیر وقت مان به این کارها رسیدگی کرد.

به پلیس 110 زنگ زده و شکایت کردیم.

هویت فرد ضارب مشخص نبود اما من در چند تجمع و برنامه خبری دیگر او را دیده و می شناختم.

هنوز هم او را در تجمعات می بینم و وقتی شکایت مان به جایی نرسید، یک روز به سمتش رفتم و پرسیدم من را می شناسد یا خیر؟ مرتب منکر شد و من گفتم امیدوارم روزی برسد که بتوانم رفتارش را تلافی کنم! چون از حق کتک سختی که خوردم، نخواهم گذشت! ریاضی در ادامه گفت: مشکل ما عکاسان خبری این است که از طرفی مردم و افراد ناآگاه برایمان مشکل به وجود می آورند و به نوعی خودشان را رییس می دانند؛ از طرف دیگر از مسئولان و نیروهای ضابط کتک می خوریم.

مشکل دوم مان با این گروه این است که ابتدا کتک می زنند یا برخورد تند و زننده می کنند و بعد می پرسند ما چه کسانی هستیم؟ اصلا خبرنگاریم یا نه! همان طور که گفتم ما عکاسان، نان خود را از دوربین در می آوریم و اگر یک لگد به دوربین مان بخورد، کارمان تمام است! این مدرس عکاسی افزود: یک بار در یکی از جشن های خیابانی که برای برجام برگزار شده بود، در میدان ونک مشغول عکاسی بودم که دوربینم را ضبط کرده و توقیف شدم.

مجوز عکاسی ام را نشان دادم اما فرد بازداشت کننده گفت باید مجوز مخصوص امشب را داشته باشی! بعدا که از نیروی انتظامی پیگیری کردم، متوجه شدم اصلا چنین چیزی یعنی مجوز یک روز به خصوص برای عکاسی خبری وجود ندارد.

به هر حال من را بردند و با وجود مجوز و کارت شناسایی خبری دستگیرم کردند.

در آن هیاهو اتفاقات جالبی افتاد و گفتم اگر بنا به دستگیری باشد، باید خبرنگار بی بی سی را بگیرید که بین مردم است و شعار انحرافی می دهد! اما این من بودم که دستگیر شد و طبق معمول متهم اصلی فرار کرد.

کل شب را معطل بودم و در نهایت رهایم کردند.

ساعت های مفید را از دست دادم و نتوانستم آن شب گزارش تصویری به رسانه ام برسانم.

تا چند روز هم نتوانستم عکاسی کنم.

آن قدر به تو فشار می آورند و حالت بد می شود که نمی توانی کار کنی! عکس هایم را از دوربین پاک نکردند ولی عکس چندانی نگرفته بودم که بشود از آن برای گزارش تصویری استفاده کرد.

این شرایط باعث می شود تا چند روز به خاطر توهین هایی که می کنند، خراب شوی و نتوانی کار کنی! همین که ناسزا می شنوی و برخوردهای بدی می بینی اما هیچ کس به خاطرشان توضیحی نمی دهد، حالت را خراب می کند و مانعی برای کار کردن است.

ریاضی گفت: هیچ کدام از مسئولانی که با ما و کار خبر سر و کار دارند، در پی توضیح درباره کار یا برخوردشان نیستند.

همه هم تو را به یکدیگر پاس کاری می کنند.

بارها برایم پیش آمده که در شرایطی قرار گرفته ام که حرف حق را گفته ام، قانون و مجوز هم طرف من بوده اند اما زورم به چند نفری که احاطه ام کرده بودند، نمی رسیده.

بارها پیش آمده که محتویات کیفم را بی دلیل تخیله کرده اند حتی یک بار لنز دوربینم به خاطر همین تخلیه بدون ملاحظه زمین خورد و شکست و خسارت 800 هزار تومانی برایم به بار آورد.

هرچه هم شکایت کردم نتوانستم هزینه لنز خراب شده ام را تامین کنم.

وی در پایان گفت: هرکاری سختی های خودش را دارد و یکی از سختی های کار عکاسی خبر این است که در محل انجام کار و ماموریت با افرادی روبرو می شوی که بعضا هیچ سمتی ندارند اما دوست دارند رییس بازی درآورده و برایت قلدری کنند! گاهی هم به افرادی بر می خوری که به واسطه لباس یا موقعیت شان می توانند سوءاستفاده کرده و اعمال زور کنند؛ در حالی که از نظر قانونی هیچ حقی برای این رفتارشان ندارند.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 25 مرداد 1397 ، کدخبر: 4375690 ، www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: خبرنگار - خبرنگاران - روز خبرنگار - عکاس - گزارش - عکاسان - عکاسی - سلامت - رسانه - برنامه - گفتگوی - دوربین - گزارش تصویری - میدان فردوسی - ریاضی - منتشر - بزرگ ترین - هایی - کتاب - مشکل - کارنامه - ابتدایی - انتقاد - تصویری - فردوسی - وظیفه - آینده - دبیری - همیشه - فلسفه

آخرین اخبار سرویس:
مردم توان خرید مسکن ندارند

با اماکن منسوب به امام زمان(عج) بهتر آشنا شویم

توصیه امام صادق(ع) هنگام خروج از خانه

واکنش سی ان ان به صحبت های ترامپ درباره ایران

لایحه جنجالی به صحن علنی مجلس ارجاع شد

میشل تمر:باید به عوام فریبی نه بگوییم

ثبت نام جام باشگاه های کتاب خوانی آغاز شد

جهان امروز با معضلی به نام “سازمان تروریسم” روبرو است

نسبت دانشجویان به کل جمعیت کشور چقدر است؟

عراقچی:بازگشت امریکا به 6 ماه قبل آسانتر از 6 سال قبل است ​

ایران همواره به دنبال روابط دوستانه با همسایگان و از جمله ارمنستان است/ تاکید بر ارتقاء روابط اقتصادی همپای روابط سیاسی

تفسیر آیاتی از سوره توبه

عراقچی:بازگشت امریکا به 6 ماه قبل آسانتر از 6 سال قبل است ​

ناظران در هیأت نظارت بر اندوخته اسکناس انتخاب شدند

ایران از گسترش و توسعه روابط اقتصادی، علمی و فناوری با نروژ استقبال می کند

درون گرا ها به کار تعهد بیشتری دارند یا برون گرا ها؟

موزه دانشگاه شهید چمران؛ موزه ای به وسعت عجایب علمی + تصاویر

به میز مذاکره ای که خودتان برهم زدید، بازگردید

تصاویری از خانه کشف شده تروریست ها در اهواز

موزه دانشگاه شهید چمران؛ موزه ای به وسعت عجایب علمی + تصاویر

رییس کمیسیون اقتصادی خبر داد؛ برگزاری نشست مشترک با رییس جمهور به منظور بررسی FATF

انتخابات شورایاری ها درانتظار پاسخ وزیرکشور

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

ایران باب مذاکره را برای کشوری نبسته است

عراقچی: دولت ترامپ ظرفیت گفتگو کردن ندارد

نشست شورای امنیت به جلسه ای در حمایت از برجام تبدیل خواهد شد

نقوی حسینی: رییس جمهور پاسخ سنجیده ای به یاوه گویی های ترامپ داد

دهقانی: منطق ایران در برابر صحبت های بی منطق ترامپ بیشتر از قبل مشخص شد

بررسی موادی از طرح قانون جامع بانکداری در کمیسیون اقتصادی

پایان رسیدگی به طرح اداره صدا و سیما در کمیسیون فرهنگی مجلس

رییسان جمهوری ایران و فرانسه با هم دیدار کردند

قاتل مربی بدنسازی گچسارانی اعتراف کرد ! + جزییات

پخش سخنان رییس جمهوری در سازمان ملل

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

بررسی لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از مأمورین یگان های حفاظت دستگاه های اجرایی

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

کامکار: تحسین قورباغه خوانان در تلویزیون

برخلاف ترامپ،روحانی ایران رایک عضومسئول جامعه جهانی نشان داد

موقوفات آذربایجان شرقی تا سال 1400 سنددار می شود

لایحه CFT به صحن علنی مجلس ارجاع شد

لاریجانی: رژیم صهیونیستی عامل فتنه است

عراقچی: دولت فعلی آمریکا ظرفیت گفتگو ندارد

رییسان جمهوری ایران و فرانسه با هم دیدار کردند

حماس: عباس قبل از سخنرانی در سازمان ملل زمینه وحدت را فراهم کند

شلیک، شات، شهید!

دیدار روحانی با رییس جمهوری فرانسه

دید ما به عاشورا سطحی‎نگر شده است

برگزاری هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1398

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

نسخه طلایی امام علی(ع) برای درمان خستگی دِل

واکنش های جهانی به سخنرانی ترامپ

داعش گروه خفته تشکیل می دهد

واکنش روحانی به جمله ترامپ که وی را مردی دوست داشتنی خطاب کرد: به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است/ او دو سال پیگیر دیدار است

جنایت هولناک با نقاب تصادف لو رفت +عکس

بازتاب گسترده سخنرانی روحانی در رسانه های روسیه

تصویب کلیات طرح اصلاح بودجه 97 در خصوص تهاتر قیر

ماجرای شوخی غیربهداشتی وزیر بهداشت چه بود

راه اندازی سامانه ثبت و پیگیری مکاتبات مردمی وزارت بهداشت

فرسودگی 50 درصد مدارس تهران

کنترل ساخت برعهده شهرداری است نه نظام مهندسی

دست و پای رسانه ها را برای مبارزه با فساد بسته اند

برای ترکان متاسفم؛ درخواست او غیرقانونی است

شلیک، شات، شهید!

برگزاری 3 مسابقه کتابخوانی در هفته دفاع مقدس

سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل

عناوین روزنامه های سیاسی 4 مهر 97/ تهدید مقابل تهدید +تصاویر

روحانی بدرستی اشاره کرد که ­مذاکره تنها یک عکس گرفتن نیست و منطقی خاص دارد/ جلسه شورای امنیت برخلاف خواست و میل ترامپ برگزار خواهد شد

نخست وزیر نروژ با روحانی دیدار کرد

رییس جمهور روحانی: هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رییس جمهور آمریکا نداشتیم/ به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است/ ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد/ هیچ قدرت و دولتی نمی تواند در برابر یک ملت بایستد

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

داعش گروه خفته تشکیل می دهد

نقش مشاوره های پیش از ازدواج در موفقیت زندگی ها

شرط عجیب نماینده مجلس برای منتشرکردن فیش حقوقی اش

عملیات انتقام جویانه ایران در قبال حادثه تروریستی اهواز

واکنش روحانی به جمله ترامپ درباره او

فرش تا عرش فاصله مشکلات مردم و دغدغه های نمایندگان اصلاح طلب

موج پیامک های تهدیدی به نمایندگان همچنان ادامه دارد/ پیامک ها بیشتر با کد مشهد است

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

سفر رییس پارلمان به کویت

جزییاتی از نتایج حضور دیپلماتیک ایران در نیویورک

وقتی رهبران جهان به ترامپ خندیدند + عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 4 مهر 97

نخست وزیر نروژ با روحانی دیدار کرد

نخست وزیر ارمنستان با رییس جمهوری ایران دیدار کرد

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

دیدارهای دوجانبه رییس جمهور در نیویورک/ محکومیت حمله تروریستی اهواز از سوی شورای امنیت/ تاکید وزرای خارجه ایران، 1+4 و موگرینی بر ارتقای روابط گسترده تر اقتصادی با تهران/ سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل

مستندسازان متعهد و انقلابی در کشور جریان ساز هستند/ مطالبه گری در حمایت از تولید ملی ؛ هدف از ساخت مستند ایرانیش

مداحی که با توسل به شهیدان دار فانی را وداع گفت +عکس

گریم باورنکردنی ارژنگ امیرفضلی!

باید از مظاهر دل فریب دنیا گذشت

نشست «نگاهی به نقش منافقین در جنگ تحمیلی» برگزار شد

نشست شورای امنیت به جلسه ای در حمایت از برجام تبدیل خواهد شد

فال روزانه چهارشنبه 4 مهر 1397

تصویب لایحه حمایت ازمحیط بانان

درخواست الویری از لاریجانی برای تجدیدنظر در قانون بازنشستگان

مقایسه ترامپ و روحانی از منظر آذری جهرمی

استماع گزارش روسای دانشگاه فنی و حرفه ای در کمیسیون آموزش

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!

سختی های کار عکاسان خبری/کتک هایی که برای حقیقت می خوریم!