مطالب مرتبط:
شهریه های سنگین غیرانتفاعی ها، تحمل مشکلات ثبت نام مدارس دولتی را اجتناب ناپذیر کرد/ثبت نام، پروژه ای پیچیده برای خانواده ها
شهریه های سنگین مدارس و مشکلات ثبت نام دانش آموزان/ پیچ و خم های ثبت نام دانش آموزان و دغدغه خانواده ها
هنوز گرفتار ثبت نام/ بیشترین مشکلات مردم در فصل ثبت نام مدارس
بازدید روزانه 5 تیم نظارتی برای بررسی مشکلات مدارس تهران
بازدید روزانه 5 تیم نظارتی برای بررسی مشکلات مدارس تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 14:522018-08-16اجتماعي

مهمترین مشکلات ثبت نام در مدارس تهران


فرصت ثبت نام دانش آموزان در مدارس رو به پایان است، اما هنوز برخی خانواده ها همچنان درگیر مشکلات ثبت نام هستند و شاید اصلی ترین مشکل، - محدوده بندی مدارس باشد البته مسئولان آموزش وپرورش معتقدند به دلیل کمبود مدرسه ناچار به اجرای محدوده بندی هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم، فرصت ثبت نام دانش آموزان در مدارس رو به پایان است، اما هنوز هم برخی خانواده ها همچنان درگیر بوده و موفق به ثبت نام نشده اند علت اصلی هم محدوه بندی های اعلام شده از سوی آموزش وپرورش است یعنی خانواده ها تمایل به ثبت نام فرزندشان در مدرسه ای در همان منطقه محل زندگی خود دارند، اما آموزش وپرورش در دسته بندی ها و محدوده بندی های خود اعلام می کند که این مدرسه از نظر ما در محدوده شما تعریف نشده است بنابراین حق ثبت نام ندارید.

خانواده ها معتقدند، آموزش وپرورش در بحث محدوده بندی ثبت نام بیش از حد حساسیت نشان داده و به اصطلاح "مته به خشاش می گذارد" و در شرایطی که مدرسه ظرفیت دارد و جزو مدارس برتر منطقه هم نیست از ثبت نام ممانعت می کنند و می گویند خارج از محدوده ما هستید.

"جا نداریم" هم اصطلاح رایج بین مدیران مدارس است تا خانواده ها را از اصرار در ثبت نام منصرف کنند، ستاد های ثبت نام نیز مشکلات را حل نمی کنند و خانواده ها پس از چندین بار رفت وآمد به مدرسه و ستاد ثبت نام سرانجام خسته شده و به مدرسه ای که برای آن ها تکلیف شده است، راضی می شوند.

در این رابطه به چند نکته باید توجه داشت.

نخست، چرا باید این حد از تنوع در کیفیت مدارس وجود داشته باشد که خانواده ها برای ثبت نام دچار سرگردانی شوند؟ چرا مدارس دولتی آنقدر به لحاظ سطح کیفیت آموزشی و تربیتی افت کرده اند که خانواده ها باید متقاضی اندک مدارس دولتی خاص منطقه باشند که اتفاقا به لحاظ تربیتی و آموزشی کیفیت بسیار بهتری را نسبت به سایر مدارس دولتی منطقه دارند؟ دوم، چرا در ستاد های ثبت نام از تکریم ارباب رجوع که در دستورالعمل های ابلاغی برآن تاکید می شود، خبری نیست.

اگر قرار است به خانواده ها تکلیف کنیم که کدام مدرسه را باید انتخاب کنند حداقل برای همراهی آن ها اندک تلاشی از سوی مسئولان ستاد های ثبت نام انجام شود تا خانواده ها بپذیرد که به چه دلایلی امکان ندارد در مدرسه ای که متقاضی آن هستند ثبت نام کنند و با این ادبیات که "مشکل خودتان است" به آن ها پاسخ داده نشود.

* بیشترین مشکلات مردم در فصل ثبت نام مدارس علیرضا کمره ای مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش وپرورش معتقد است در بحث مشکلات خانواده ها در فصل ثبت نام دریافت شهریه های غیر متعارف، محدود جغرافیایی ثبت نام، هزینه سرویس، مداخله مدارس در زمینه لباس دانش آموزان از بیشترین موارد شکایت خانواده ها است؛ البته به نظر می رسد برای کاستن از مشکلات خانواده ها در فصل ثبت نام نیاز است تا نظارت های میدانی بازرسان از ستاد های ثبت نام بیشتر شود تا شکایات خانواده ها از مشکلات و دردسر های فصل ثبت نام به طور ملموس تری برای مسئولان قابل احساس باشد.

در همین رابطه قدرت الله گراوند رییس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش تهران با اشاره به اینکه اطلاعات حدود 900 هزار نفر از دانش آموزان ثبت نام شده در مدارس تا 16 مرداد در سامانه سناد ثبت شده است، گفت: سال گذشته آمار ثبت نام دانش آموزان یک میلیون 865 هزار نفر بود که از این تعداد 884 هزار نفر در مدارس دولتی و 201 هزار نفر در مدارس غیردولتی ثبت نام کردند.

* کمبود مدرسه ما را مجبور به محدوده بندی کرد وی افزود: امسال پیش بینی رشد 3.

7 درصدی جمعیت دانش آموزی شهر تهران را داریم.

دربحث محدوده بندی مدارس که به عنوان یک محدودیت مطرح است باید بگویم که با توجه به ماده 31 آیین نامه اجرایی مدارس باید چارچوبی برای ثبت نام در کلانشهر تهران داشته باشیم هر چند که نسبت به این مسئله رضایت نداریم، اما محدودیت فضای آموزشی ما را مجبور به محدوده بندی مدارس می کند.

رییس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش تهران بیان کرد: تهران در مقایسه با بسیاری از استان های محروم کشور به لحاظ فضای آموزشی محروم تر است و به این دلیل ناچار به محدوده بندی هستیم و برای احراز محل سکونت خانواده ها با مشکلاتی مواجه شدند، اما ما بحث احراز محل سکونت را محدود به کدرهگیری نکردیم، رسانه ها به نقل از خانواده ها عنوان می کنند که مدارس از آن ها خواسته اند حتما باید کدرهگیری ارائه بدهند و همین مسئله آن ها را دچار مشکل کرده است، البته با این موضوع برخورد کردیم و به مناطق گفتیم احراز محل سکونت را محدود به کدرهگیری نکنند.

* برای ثبت نام نیازی به کدرهگیری نیست گراوند تصریح کرد: برخی از اولیا برای ثبت نام در مدرسه دلخواه اقدام به گرفتن قولنامه صوری می کنند بنابراین مدیران مدارس مجبور می شوند که از آن ها کدرهگیری بخواهند؛ به منظور حمایت از حقوق والدین و دانش آموزان اعلام کردیم که امسال در شهر تهران نیازی به ارائه کدرهگیری از سوی خانواده ها نیست، اما باید توجه داشت در برخی مدارس که اقبال عمومی زیاد است، مدیر ناچار است اجاره نامه دارای کدرهگیری بخواهد.

وی بیان کرد: برای رعایت حقوق مردم به مناطق اعلام کردیم که نیازی به ارائه کدرهگیری از سوی خانواده ها نیست و از روش های دیگر از جمله تحقیق محلی استفاده کنند یعنی برای خانواده هایی که سند قابل قبولی ندارند و اجاره نامه آن ها دستی است، از راه تحقیق صحت گفته هایشان را بررسی کنند.

* مهمترین مشکلات ثبت نام در مدارس تهران رییس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش تهران درباره مشکلات خانواده ها برای ثبت نام عنوان کرد: امسال مدارس نمونه دولتی به هیئت امنایی تبدیل شدند و در گذشته پذیرش آن ها با آزمون بود، اما با توجه به هیئت امنایی شدن برای ثبت نام با مشکلاتی مواجه شدیم و در حال مدیریت هستیم تا این مدارس برای ثبت نام بحث محدوده بندی را رعایت کنند و پس از آن با توجه به فرم های امتیازبندی ثبت نام کنند.

* توانمندسازی معلمان مدارسی که کم اقبال تر هستند گراوند درباره اختلاف زیاد میان مدارس به لحاظ کیفیت افزود: تنوع مدارس برای آموزش وپرورش یک معضل است و در حال کاستن از تنوع مدارس هستیم و مدارس نمونه دولتی به تدریج در دوره متوسطه اول حذف خواهند شد.

در شهر تهران توانمندسازی معلمان را در مدارس کم اقبال تر مدنظر داریم البته ما طبقه بندی مدارس را انجام نمی دهیم، اما اقبال و سلیقه مردم باعث شده است که برخی مدارس طرفدار بیشتری داشته باشند.

وی گفت: برای ساخت بزرگراه نواب فقط 9 مدرسه در منطقه 11 تخریب شد که جایگزین نشدند، و به شورای شهر تهران نامه زده ایم تا مدارسی که در این طرح تخریب شده اند را جایگزین کنند.

رییس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش تهران بیان کرد: در برخی مدارس تخلفاتی انجام می شود و با بخشنامه اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش وپرورش 11 تیم بازرسی در سطح تهران و 30 تیم بازرسی در مدارس غیردولتی که مسائلشان حادتر است تشکیل دادیم، در بازرسی ها شاهد تخلفاتی بودیم و مدیران متخلف را که تعدادشان اندک است به هیئت تخلفات اداری معرفی کردیم.

گراوند تاکید کرد: دریافت وجه نقد در مدارس دولتی هنگام ثبت نام ممنوع است جز پول کتاب و بیمه.

حساب مدارس را رصد می کنیم و مدارسی که دریافت پول دارند با آن ها برخورد می شود و مردم شکایات خود را به سامانه شکایات آموزش وپرورش به آدرس http://shekayat.

medu.

ir/ یا شماره 88954506 و 88964006 اداره پاسخگویی به شکایات شهر تهران اعلام کنند همچنین جعفر ظفرآسوده، کارشناس مسئول ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام منطقه پنج آموزش و پرورش تهران در این رابطه گفت: یک مدرسه 240 ظرفیت پایه هفتم دارد و با تمام تلاش مدرسه و سخت گیری ها 298 پرونده دریافت کرده یعنی 58 پرونده مازاد بر ظرفیت و 30 نفر از زمانی که ثبت نام را متوقف کردیم سند آورده اند که در محدده هستند همچنین 300 نفر هم درخواست ثبت نام خارج از محدوده دارند.

وی افزود: برخی مدارس در محدوده بزرگی از اطراف آن ها مدرسه دیگری وجود ندارد و مردم چاره ای ندارند جزاینکه به آنجا هجوم بیاورند و برآورد جمعیت از قبل انجام نشده است که مشخص شود خانواده هایی که در ساختمان های جدید ساکن می شوند فرزند دانش آموز دارند یا خیر.

کارشناس مسئول ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام منطقه پنج آموزش و پرورش تهران با اشاره به مثالی دیگر گفت: مدرسه ای 120 نفر ثبت نامی دارد در کلاسی که 36 نفر در آن جا نمی شود همچنین 80 دانش آموز ساکن محدوده را در رزرو کلاس اول دارد پس چگونه می توانیم در ها را باز بگذاریم که خانواده ها بدون قولنامه و کدرهگیری ثبت نام کنند البته ما هم آرزو داریم افراد آسان و با خیال راحت ثبت نام کنند.

متاسفانه ساخت مدرسه در دستور کار ها نیست و برآورد استانداری تهران این است که در منطقه 5 حدود 70 تا 80 مدرسه کم داریم.


کلید واژه ها: ثبت نام - خانواده - مدارس - مدرسه - ثبت نام دانش آموزان - آموزش - مدارس دولتی - مشکلات - دانش آموزان - منطقه - تکریم ارباب رجوع - مسئولان - ثبت نام مدارس - مدارس تهران - درگیر - ادبیات - حساسیت - مدیران - انتخاب - گزارش - رابطه - شهریه - زندگی - تهران - نشان - موفق - مردم

آخرین اخبار سرویس:
گزارش ویدئویی فارس خدمات رایگان دندانپزشکی به اهالی روستای ابراهیم آباد

البرز 38 هزار دانش آموز روستایی دارد/وجود 9 مدرسه شبانه روزی

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز کشور

طوفانی برفی؛ سوژه روز نشنال جئوگرافیک +عکس

نقش اهرمی تاکسیرانی در ارتقای فرهنگ شهر

معتادان بی خانمانی که به دیوار می خورند

9 برخورد غلط در رفتار با کودک نوپا را بشناسید

سفر به دل زیبایی های طبیعت

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست: مسئولان سازمان جنگل ها از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری کنند

1009 کارتخوان غیرمجاز مسدود شد

گردشی در کاخ سلیمانیه استان البرز +تصاویر

معرفی بهترین ویجت های پیش بینی آب و هوا برای اندروید

ابرماه خونین را ببینید+تصاویر

راه دسترسی همه روستاهای گرفتار در برف گلستان باز شد

9700 زائر از گلستان به عتبات عالیات سفر کردند

نقاشی باد در عکس روز نشنال جئوگرافیک +عکس

مروری بر خبر های کوتاه استان قزوین+فیلم

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست: مسئولان سازمان جنگل ها از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری کنند

منظری زیبا از ورودی ها و کمربندی شهر میبد ایجاد شود

فرهیختگان فرهنگی خط شکنان عرصه های فرهنگی

پگاه سرآمد صنعت سبز کشور/ پنج نشان زرین و سیمین در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز

هوای سرد و یخبندان عوارض روانی دارد!

6 بهمن؛ آغاز پیش ثبت نام متقاضیان اعزام به عتبات در نوروز 98

نگهبانان کوچک طبیعت

برگزاری گردهمایی مشاوران و کارشناسان امور زنان آموزش و پرورش در سراسر کشور

مدرسه متفاوت ؛ معلم متفاوت ! +تصاویر

تداوم غلظت غبار در سمنان + فیلم

بیشتر شهرهای آذربایجان شرقی درزمینه مدیریت پسماند مشکل دارند

جو پایدار روی استان

افتتاح دبستان در روستای مرزی شهرستان نهبندان

بهسازی خط 5 متروی تهران و حومه، ارتقاء امنیت و آسایش مسافران

گِل افشان خارق العاده ای در سیستان وبلوچستان که دوباره فعال شد/ عکس

سفر سالانه 700هزار زائر پاکستانی به مشهد

افزایش ترافیک در خیابان عبدالرزاق به دلیل خراب شدن یک اتوبوس

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته تحصیلی نیمه متمرکز فوریت های پزشکی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1397

عیسی کلانتری: فعالان محیط زیست جاسوس نیستند/ ما حق دخالت نداریم

طرح اداره مدارس توسط اعضای شورای آموزش و پرورش سلماس اجرا شد

سالیانه یک هزار نفر معلم بومی درهرمزگان جذب شود

قاچاق خاک صحت ندارد

سفر سالانه 700 هزار زائر پاکستانی به مشهد

نفس های آخر کنکور در نظام آموزشی کشور

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/دومین کشور هدرده جهان هستیم

به 40 میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم

تعطیلی مدارس چهارشنبه 3 بهمن 97

معدوم کردن 110 قلاده حیوان ولگرد

تصویری زیبا از باغ نارنجستان

طبیعت پاییزی ترکیه در قاب 4K

نیازسنجی دوره های آموزشی کارکنان محیط زیست در سال 1398 کلید خورد

قاچاق خاک صحت ندارد/ قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

امدادرسانی به روستای «مچریه» خوزستان ادامه دارد

به یاد دانش آموزان شهید

همایش کنترل خشم و هیجانات دوران بلوغ در گنبدکاووس برگزار شد

کمک به مدرسه ساماندهی شد

مشاور وزیر در امور زنان در ساختار جدید آموزش و پرورش

استخدام رییس واحد بازرگانی در یک شرکت معتبر در البرز

برگزاری همایش دوچرخه سواری سه شنبه های بدون خودرو

اتوبوس های ایدز در شهر تهران مستقر شد ند

فرودگاه ها، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرونشست زمین

وقتی آبشار گنجنامه یخ می زند

زیرگذر و توقفگاه های خودرو در حرم مطهر رضوی بسته می شود

شهردار تهران با حمل و نقل عمومی در ساختمان بهشت حاضر شد

فرودگاه ها، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرونشست زمین

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

شاه ماهیِ نقل وانتقالات ایران در کنار خواننده زنِ معروف ترکیه ای + عکس

اجرای طرح بانویار پلیس درایلام

هوش مصنوعی؛ آرزوها و رویاها

لزوم مدیریت پسماند در شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی

از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

روش و ترفند های اتو کشیدن مو

کاهش 7 درصدی شمار عابران جان باخته در مازندران

با حضور دکتر ولایتی گردهمایی مدیران مدارس سمای کشور در مشهد

کتک کاری معلم و دانش آموز در مدرسه

زیرگذر حرم مطهر رضوی بسته می شود

شهردار تهران با مترو و اتوبوس در ساختمان بهشت حاضر شد

تصاویر / منتخب خبری هفته (22 تا 30 دی)

راه اندازی کانون سلامت محله در سپیدان

دومین تغییر در کابینه اردن در هفت ماه گذشته

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/ دومین کشور هدرده جهان هستیم

اعلام فراخوان ثبت نام آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم در یزد

شاهدان بمباران کوچه بینش زنجان به بیان خاطرات خود پرداختند

مددجویان بهزیستی گناوه آموزش مهارت می بینند

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

ابتکار: نداشتن مهارتهای ارتباطی، اصلی ترین مشکل خانواده های ایرانی

شهرداری خود جوش عوارض زوج و فرد می گیرد!

خدمات رسانی به سالانه 10 میلیون زائر در مهمان سراهای رضوی

تصاویر/ مدرسه متفاوت؛ معلم متفاوت !

رهاسازی آب سدهای دز و کرخه برای کنترل سیلاب 6بهمن است

ماجرای «بهار» در زمستان لواسان

پیشگیری از سرطان در مترو آموزش داده می شود

شهردار تهران با مترو و اتوبوس در ساختمان بهشت حاضر شد

خطاهای انسانی عامل 70 درصد تصادفات است

شاهد افزایش نابودی پوشش جنگلی هستیم/ایرانیان 20سال بیشترعمرمی کنند/ در محیط زیست مرگ برای همسایه خوب است!

اطلاعیه معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت درباره آلودگی هوا

روددره های تهران احیا می شود

راهکارهای شهرهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/دومین کشور هدرده جهان هستیم

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست

مدیر کل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد لزوم وجود مشاور امور زنان در 736 منطقه آموزشی

اجرای طرح اتوبوس ایدز توسط سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران

مهمترین مشکلات ثبت نام در مدارس تهران

مهمترین مشکلات ثبت نام در مدارس تهران