مطالب مرتبط:
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش تهران در گفت وگو با فارس اعلام کرد فعالیت 50 پایگاه انتخاب رشته دانشگاه ها در تهران/ انتخاب رشته مناسب با حداکثر 100 هزار تومان
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد / برای یکشنبه لطفا/ تدوین 100 برنامه فرهنگی و پرورشی برای سال تحصیلی جدید/ اجرای طرح توسعه فضائل
نکوداشت یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد
آغاز آیین نکوداشت یکصدمین سال فعالیت آموزش و پرورش گناباد
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد تدوین 100 برنامه فرهنگی و پرورشی برای سال تحصیلی جدید/ اجرای طرح توسعه فضائل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 14:202018-08-16اجتماعي

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی


ایرنا- گناباد در سال 1316 یکی از 49 شهرستان کشور و هفت شهرستان وقت خراسان بزرگ بود و تاکنون هفت شهرستان از آن منفک شده اند که آغاز فعالیت اداره آموزش و پرورش در خطه گناباد سابقه ای کهن دارد و به یکصد سال پیش باز می گردد.

- این شهرستان با سابقه کهن تاریخی و فرهنگی در اعتلای فرهنگی منطقه نقش موثر و بسزایی داشته و نامداران بسیاری از این منطقه نقش آفرین بوده اند که نام خود را به نیکی در صفحات تاریخ به یادگار گذاشته اند.

از جمله آنان می توان به شیخ محمد حکیم خراسانی گنابادی فرزند شیخ زین الدین بیلندی گنابادی خراسانی به عنوان حکیم، فیلسوف محقق، عالم و ادیب جامع؛ خواجه اختیار منشی گنابادی از اساتید و پیشکسوتان خط نستعلیق در قرن دهم هجری قمری، محمد پروین گنابادی نویسنده و مترجم نام برد که در مسیر اعتلای فرهنگی کشور نقش ایفا کرده اند.

در گناباد مدارس قدیمی و تاریخی زیادی وجود داشته که قدمت برخی از آنها به صدها سال می رسد و از مهمترین آنها که هنوز هم نام و نشانی از آنها وجود دارد می توان به مدرسه علمیه جویمند، نجومیه و مدارس دینی بخش ها و روستاهای بیلند، دلویی، کاخک و بجستان اشاره کرد.

قبل از تاسیس مدارس نوین در گناباد، بار اصلی آموزش های ابتدایی کودکان بر دوش صاحبان مکتبخانه های قدیمی بود.

از این مکاتب در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی چندین مورد در مرکز شهر گناباد (جویمند)، کوی شرقی یا قصبه شهر، دلویی، بیدخت ، بیلند و کاخک و همچنین در بسیاری دیگر از روستاهای گناباد وجود داشت.

* شیخ صلاحی پیشگام تاسیس اداره آموزش و پرورش در گنابادهمزمان با پایان جنگ جهانی اول دولت وقت کشور به ریاست حسن وثوق الدوله تشکیل شد و وزارت معارف (آموزش و پرورش وقت) به نصیر الدوله سپرده شد در همین ایام که مرحوم میزا احمدخان سعیدی عهده دار اداره معارف استان خراسان بود شیخ محمدعلی صلاحی دیسفانی در مردادماه 1297 هجری قمری از طرف وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه مامور تاسیس دبستان دولتی و تشکیل اداره معارف در گناباد شد.

با تاسیس مدارس جدید لطمه شدیدی به مکتب خانه ها وارد می شد و از طرفی برای آنکه مدرسه جدید التاسیس دولتی در ابتدای کار با انزجار و مخالفت مردم گناباد مواجه نشود به پیشنهاد مرحوم صلاحی، سیدمحمد معلم باشی که از نظر حسن اخلاق و رفتار و جلالت و نظر مردم مشهور بود به عنوان معلم این مدرسه دولتی استخدام و به تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان اهتمام ورزید.

به تدریج در سایر بخشها و روستاهای تابعه شهرستان گناباد هم مردم خواستار تاسیس مدرسه جدید دولتی شدند که از آن جمله می توان به مدارس ملی بجستان، کاخک و بیدخت در سالهای 1306 و 1307 اشاره کرد و بعدها با توجه به افزایش بودجه تشکیلات وزارت معارف تاسیس دبستان در نقاط شهری و روستایی افزایش یافت و به دنبال آن در سال سال 1310 دبستان دولتی در قصبه شهر (کوی شرقی) این شهر دایر شد.

* از مکتب خانه تا معلم خانه و تشکیل مدارس جدید در مکتب خانه ها پس از یادگرفتن الفبا، خواندن سوره های کوچک از روی عم جزء که به شکل جزوه ای جداگانه بود شروع می شد و سپس قرائت و برخی موارد بقیه سوره های قرآن ادامه می یافت و در برخی از مکتب خانه ها به تناسب معلومات مکتب دار در کنار تعلیم قرآن رسالات و یا کتابهای دیگر و اشعار و مقدمات صرف و نحو عربی به نوآموزان آموزش داده می شد.

از این مکتب خانه ها در گناباد به عنوان معلم خانه یاد می شد که مرحوم سیدمحمد معلم باشی معروف ترین آموزگار آن زمان به شمار می رفت و معلم خانه در واقع نوعی مکتب خانه سطح بالا بود که آموزگار این مرکز به معلم باشی معروف بود.

معلمان در ابتدا بیشتر دارای معلومات قدیمه بودند و مدرک تحصیلی رسمی نداشتند و با این وجود در انتخاب آنان به عنوان معلمی در مدارس جدید ملاکهایی مانند سابقه آموزش و مکتب داری و لیاقت، کفایت و علاقه و سطح معلومات مورد نظر بود.

نخستین دانش آموزان مدارس دولتی وقت گناباد از نظر سن و استعداد و منشاء خانوادگی و طبقه اجتماعی تفاوت فاحشی با هم داشتند و بیشتر فرزندان خانواده های مرفه بودند.

در اوایل تاسیس این مدارس در گناباد روش تدریس خاصی وجود نداشت و بر اساس تجربه های قبلی و اعمال سلیقه شخصی به تدریس کتابهای منتشره از سوی وزارت معارف می پرداختند و مهمترین کتابها و دروس در سالهای اول و دوم راه اندازی این مدارس فارسی، حساب ، دیکته، شرعیات، مشق خط و علم الاشیاء و حفظ الصفحه بود که در کلاسهای بالاتر بر کمیت و کیفیت دروس افزوده می شد.

تا قبل از سال 1313 شاگردان مدارس دولتی را پسران و معلمان را مردان تشکیل می دادند ولی بعد از این سال زمینه ورود بانوان معلم به آموزش و پرورش جدید در گناباد فراهم شد و نخستین بانوان در سال 1315 در این مدارس استخدام و برای نخستین بار در دبستان ناصر خسرو این شهرستان به تدریس پرداختند.

* نامگذاری مدارس دولتی گنابادتا سال 1314 هر یک از مدارس دولتی گناباد با پسوند نام محل همراه بود ولی بعد از تصویب اساس نامه فرهنگستان ایران در هیات دولت وقت در 29 اردیبهشت 1314 بنابر دستور وزارت معارف (آموزش و پرورش) مقرر شد که مدارسه به نام مشاهیر نامگذاری شوند و بعد از آن دبستانهای دولتی گناباد به نام ناصرخسرو، بجستان به نام آزرقی، در کاخک به نام مسعود سعد، بیدخت با نام جامی و قصبه شهر گناباد به عنوان ملامظفر نامگذاری شدند.

* نخستین مرحله پیشرفت آموزش و پرورش گنابادبا ملی شدن صنعت نفت ایران و 2 نوبت نخست وزیری دکتر محمد مصدق در فاصله سالهای 1330 تا 1332 تغییرات و تحولات زیادی در کشور از جمله آموزش و پرورش ایجاد شد و در دوره دوم نخست وزیری مصدق لایحه قانونی نظارت بر مصرف سهیمه فرهنگ از درآمد شهرداری ها تصویب و به موجب آن در مرکز هر شهر کمیسیونی با عنوان ناظر سهم فرهنگ تشکیل شد.

در آن دوران یحیی خرسند مشهدی در دوره تصدی ریاست وقت آموزش و پرورش گناباد در نوسازی و احداث مدارس جدید و فضاهای آموزشی در این شهرستان بسیار تلاش کرد که علاوه بر وی 35 نفر در یکصد سال گذشته تصدی اداره آموزش و پرورش گناباد را عهده دار بوده اند.

جمعی از مدیران ادوار گذشته آموزش و پرورش گناباد در گفت و گو با خبرنگار ما تحول در جامعه را نیازمند توجه بیشتر به آموزش و پرورش دانستند.

علیرضا اسماعیل زاده که در سالهای ابتدایی انقلاب عهده دار ریاست اداره آموزش و پرورش گناباد بود، گفت: معلمان نقش اساسی در پیروزی انقلاب داشتند ولی به تدریج به حاشیه رانده شدند و به نقش آنها کمتر توجه می شود و سطح زندگی آنان از سایر کارکنان دولت پایین تر است و باید توجه بیشتری به این قشر بشود.

محب الله حمیدزاده که در سالهای 1368 تا 1372 سکاندار آموزش و پرورش گناباد بود، مهمترین نکات برجسته تحول آفرین در این بخش در یکصد سال گذشته از جمله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را حرکت به سمت ارزشهای مذهبی و دینی و محلی ذکر کرد و گفت: این مسائل باید هم اکنون نیز نقش پررنگی در نظام تعلیم و تربیت داشته باشند.

غلام رضا حسین پور که در سال 1361 ریاست آموزش و پرورش گناباد را بر عهده داشت نیز در تشریح مهمترین نکات تحول این بخش طی مدت یاد شده، گفت: در واقع شکوفایی آموزش و پرورش این شهرستان از پنج سال به پیروزی انقلاب اسلامی که مردم روستاها تمایل یافتند که دختران آنها به عرصه سیاست و دانشگاهها وارد شوند و اشتغال به تحصیل داشته باشند، شروع شد که بعد از انقلاب نیز تعدادی از این خانمها وارد گردونه مدیریتی کشور شدند.

حسین عباس زاده، رییس آموزش و پرورش گناباد از سال 1362 تا 1367 نیز معتقد است ارتقای سطح بینش و فرهنگ و دانش مردم از دستاوردهای مهم نظام آموزشی است و سیاست بازی در آموزش و پرورش خطای بزرگی است و باید شایسته سالاری در این بخش حاکم شود.

آیین نکوداشت یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد چهارشنبه شب با حضور وزیر و جمعی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی و فرهنگیان در این شهرستان برگزار شد.

یک هزار و 800 معلم تدریس 18 هزار دانش آموز در 230 مدرسه مناطق شهری و روستایی گناباد را در سال تحصیلی جدید عهده دار خواهند بود.


کلید واژه ها: گناباد - آموزش و پرورش - مدارس - آموزش - روستاهای - خراسان - دولت - مدرسه - اداره - فرهنگی - محمد - تاریخ - کودکان - کشور - مردم - تاریخی - جدید - جنگ جهانی اول - تربیت کودکان - مدرسه علمیه - منطقه - قدیمی - وزارت - مدارس دینی - محمد پروین - دوره قاجار - خانه - نوجوانان - معلم - استخدام

آخرین اخبار سرویس:
عزاداری در کمپ ترک اعتیاد

عزاداری شب نهم محرم در شوشتر

آیین مشعل گردانی نجفی های مقیم قم

محدودیت های ترافیکی شهر خرم آباد در تاسوعا و عاشورای حسینی اعلام شد

استرس رفتن به مدرسه را چطور کاهش دهیم؟

جلسه شورای آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

محدودیت های ترافیکی تاسوعا و عاشورا در کرمانشاه اعلام شد

1461 مدرسه فرسوده در تهران / استان تهران دارای بیشترین مدارس فرسوده

دیوار مهربانی در کشور سوئد! + عکس

رسوایی یک مدرسه دیگر این بار در تبریز! / امنیتی ها گزارش دادند! + سند

کاروان عزاداری حسینیه اعظم زنجان

انحلال یک مدرسه در تبریز با رأی دادگاه

مراسم عزاداری محرم در اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهران

ضرورت آموزش موضوعات شهری به دانش آموزان/ صدور سند کاهش مخاطرات مدارس 

مداحی محمدرضا طاهری محرم 97+صوت

گیلان در سوگ شهادت سقای دشت کربلا

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهران

محدودیت های ترافیکی تاسوعا و عاشورا در بجنورد

هوای آلوده عمر کودکان را کاهش می دهد

اعلام محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی تا اول مهرماه

محدودیت های ترافیکی تاسوعا و عاشورا در خراسان شمالی

ارسال تجهیزات آموزشی به مدارس عشایری استان

ارسال تجهیزات آموزشی برای مدارس عشایری استان+فیلم

عزاداری سنتی جوش دوره شب تاسوعا روستای خویدک یزد

محرم در اردبیل

مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی جدید، روز شنبه 31 شهریور در سراسر کشور برگزار می شود

دعوت از خانواده های متوفیان اتوبوس نطنز _ بادرود برای انجام آزمایش DNA

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهران

حال وهوای کربلای معلی قبل از تاسوعا و عاشورای حسینی+عکس

تحقق 3 وعده آموزش و پرورش در آستانه مهر

تحقق 3 وعده آموزش و پرورش در آستانه مهر/ بازگشت «سختی کار» به احکام حقوقی فرهنگیان

پل طبیعت تاسوعا و عاشورای حسینی«قرمز» می شود

پلیس راهور، سرعت مجاز در معابر را اعلام کرد

اعلام محدودیت ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در محورهای گیلان

انحلال یک مدرسه در تبریز با رأی دادگاه

نکته های ایمنی که هیات ها و تکیه ها باید رعایت کنند

ایستگاه صلواتی در ارتفاع 2200 متری ! + عکس ها

عزاداری شب تاسوعای حسینی

اعلام محدودیت ترافیکی در روزهای تاسوعا و عاشورا درشهر رشت

در آیین گل مالی از مشعل های گازی و هیزم های تهیه شده استفاده شود

شبه کاروان ورود به کربلا - نوش آباد آران و بیدگل

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهران

تلاش برای حفاظت از کرگدن ها در آفریقا + عکس

پرواز 170 بالن در آسمان بریتانیا + عکس

محدودیت های ترافیکی تاسوعا و عاشورا در ارومیه اعلام شد

تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98

آماده باش دستگاه های امدادی/ پیش بینی وقوع رگبار و رعد و برق

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهران

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهران

تمهیدات دستگاه های امدادی در تاسوعا و عاشورا

پیش بینی هواشناسی درمورد وقوع رگبار و رعد و برق

عزاداری حسینی در فیروزکوه

هوای آلوده عمر کودکان را کاهش می دهد

680 هزار دانش آموز در مدارس آذربایجان شرقی ثبت نام کردند

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهران

اظهار ارادت مردم به ساحت مقدس اهل بیت(ع) در ماه محرم

تمهیدات دستگاه های امدادی در تاسوعا و عاشورا

برپایی مراسم عزاداری فرهنگیان آموزش و پرورش تهران

25 کاروان دانشجویی در عتبات عالیات حضور می یابند

تایباد 60 کلاس درس کمبود دارد

تمدید مهلت ارسال آثار به مسابقه قصه گویی کانون  

انحلال یک مدرسه در تبریز از سوی دستگاه های امنیتی کشور

جاده های البرز لغزنده شد

عزاداری شب تاسوعا در تهران

جاده های البرز لغزنده شد

محدودیت ترافیکی جاده ها در تعطیلات پیش رو

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو حسینه فارس / حال و هوای مقام امامزادگان در کربلا

اطلاعیه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش استان لرستان

نامگذاری 307 نفر به نام سالار شهیدان

تدارک برنامه آموزش برای بازگشایی مدارس

جاده های البرز لغزنده شد

حضور بانوان سیستان و بلوچستانی با پوشش سنتی در برخی ادارات و سازمان ها

روزگار ما 1397/06/27

آسمان تهران بارانی می شود

شب تاسوعای حسینی در سرزمین نینوا

اعمال محدودیت های ترافیکی در شهرهمدان

تحصیل 220 هزار دانش آموز آذربایجان غربی در مدارس تخریبی!

تحقق 3 وعده آموزش و پرورش در آستانه مهر

انحلال یک مدرسه در تبریز با رأی دادگاه

سوگواری ماندگار جنوب با نوای «سنج و دمام»

آسمان تهران بارانی می شود

شالیزارهای رنگی؛ عکس روز نشنال جئوگرافیک

جلوگیری از حضور دانش آموزان محجبه در مدرسه ای در باکو با اعتراض والدین مواجه شد

محدودیت ها ترافیکی جاده ها در تعطیلات پیش رو

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو حسینیه فارس/ دسته عزای حضرت قاسم در کربلا

تیم های امدادی اورژانس البرز آماده خدمات دهی هستند

آسمان تهران بارانی می شود

ارائه آموزش های لازم به خانواده های در معرض خطر اعتیاد ضروری است

تحصیل 220 هزار دانش آموز آذربایجان غربی در مدارس تخریبی!

تشییع پیکر شهید گمنام دفاع مقدس در کرج

ترافیک در جاده ها+ فیلم

اهتزاز پرچم یاحسین(ع) بر فراز بلندترین قله افریقا توسط کوهنورد گیلانی

دلدادگی مردمان یک شهر

تهران 5 درجه خنک تر می شود

اعلام تعطیلی پارکینگ های حرم مطهر رضوی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی(ع)

تاسوعا و عاشورای بارانی در انتظار عزاداران کرمانشاهی

محدودیت ها ترافیکی جاده ها در تعطیلات پیش رو

طرح و تصویرسازی ویژه ایام تاسوعای حسینی

محزون ترین آیین تاسوعایی مردم ایران؛زاری بر خاک

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی