مطالب مرتبط:
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش تهران در گفت وگو با فارس اعلام کرد فعالیت 50 پایگاه انتخاب رشته دانشگاه ها در تهران/ انتخاب رشته مناسب با حداکثر 100 هزار تومان
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد / برای یکشنبه لطفا/ تدوین 100 برنامه فرهنگی و پرورشی برای سال تحصیلی جدید/ اجرای طرح توسعه فضائل
نکوداشت یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد
آغاز آیین نکوداشت یکصدمین سال فعالیت آموزش و پرورش گناباد
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد تدوین 100 برنامه فرهنگی و پرورشی برای سال تحصیلی جدید/ اجرای طرح توسعه فضائل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 13:202018-08-16اجتماعي

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی


ایرنا- گناباد در سال 1316 یکی از 49 شهرستان کشور و هفت شهرستان وقت خراسان بزرگ بود و تاکنون هفت شهرستان از آن منفک شده اند که آغاز فعالیت اداره آموزش و پرورش در خطه گناباد سابقه ای کهن دارد و به یکصد سال پیش باز می گردد.

- این شهرستان با سابقه کهن تاریخی و فرهنگی در اعتلای فرهنگی منطقه نقش موثر و بسزایی داشته و نامداران بسیاری از این منطقه نقش آفرین بوده اند که نام خود را به نیکی در صفحات تاریخ به یادگار گذاشته اند.

از جمله آنان می توان به شیخ محمد حکیم خراسانی گنابادی فرزند شیخ زین الدین بیلندی گنابادی خراسانی به عنوان حکیم، فیلسوف محقق، عالم و ادیب جامع؛ خواجه اختیار منشی گنابادی از اساتید و پیشکسوتان خط نستعلیق در قرن دهم هجری قمری، محمد پروین گنابادی نویسنده و مترجم نام برد که در مسیر اعتلای فرهنگی کشور نقش ایفا کرده اند.

در گناباد مدارس قدیمی و تاریخی زیادی وجود داشته که قدمت برخی از آنها به صدها سال می رسد و از مهمترین آنها که هنوز هم نام و نشانی از آنها وجود دارد می توان به مدرسه علمیه جویمند، نجومیه و مدارس دینی بخش ها و روستاهای بیلند، دلویی، کاخک و بجستان اشاره کرد.

قبل از تاسیس مدارس نوین در گناباد، بار اصلی آموزش های ابتدایی کودکان بر دوش صاحبان مکتبخانه های قدیمی بود.

از این مکاتب در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی چندین مورد در مرکز شهر گناباد (جویمند)، کوی شرقی یا قصبه شهر، دلویی، بیدخت ، بیلند و کاخک و همچنین در بسیاری دیگر از روستاهای گناباد وجود داشت.

* شیخ صلاحی پیشگام تاسیس اداره آموزش و پرورش در گنابادهمزمان با پایان جنگ جهانی اول دولت وقت کشور به ریاست حسن وثوق الدوله تشکیل شد و وزارت معارف (آموزش و پرورش وقت) به نصیر الدوله سپرده شد در همین ایام که مرحوم میزا احمدخان سعیدی عهده دار اداره معارف استان خراسان بود شیخ محمدعلی صلاحی دیسفانی در مردادماه 1297 هجری قمری از طرف وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه مامور تاسیس دبستان دولتی و تشکیل اداره معارف در گناباد شد.

با تاسیس مدارس جدید لطمه شدیدی به مکتب خانه ها وارد می شد و از طرفی برای آنکه مدرسه جدید التاسیس دولتی در ابتدای کار با انزجار و مخالفت مردم گناباد مواجه نشود به پیشنهاد مرحوم صلاحی، سیدمحمد معلم باشی که از نظر حسن اخلاق و رفتار و جلالت و نظر مردم مشهور بود به عنوان معلم این مدرسه دولتی استخدام و به تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان اهتمام ورزید.

به تدریج در سایر بخشها و روستاهای تابعه شهرستان گناباد هم مردم خواستار تاسیس مدرسه جدید دولتی شدند که از آن جمله می توان به مدارس ملی بجستان، کاخک و بیدخت در سالهای 1306 و 1307 اشاره کرد و بعدها با توجه به افزایش بودجه تشکیلات وزارت معارف تاسیس دبستان در نقاط شهری و روستایی افزایش یافت و به دنبال آن در سال سال 1310 دبستان دولتی در قصبه شهر (کوی شرقی) این شهر دایر شد.

* از مکتب خانه تا معلم خانه و تشکیل مدارس جدید در مکتب خانه ها پس از یادگرفتن الفبا، خواندن سوره های کوچک از روی عم جزء که به شکل جزوه ای جداگانه بود شروع می شد و سپس قرائت و برخی موارد بقیه سوره های قرآن ادامه می یافت و در برخی از مکتب خانه ها به تناسب معلومات مکتب دار در کنار تعلیم قرآن رسالات و یا کتابهای دیگر و اشعار و مقدمات صرف و نحو عربی به نوآموزان آموزش داده می شد.

از این مکتب خانه ها در گناباد به عنوان معلم خانه یاد می شد که مرحوم سیدمحمد معلم باشی معروف ترین آموزگار آن زمان به شمار می رفت و معلم خانه در واقع نوعی مکتب خانه سطح بالا بود که آموزگار این مرکز به معلم باشی معروف بود.

معلمان در ابتدا بیشتر دارای معلومات قدیمه بودند و مدرک تحصیلی رسمی نداشتند و با این وجود در انتخاب آنان به عنوان معلمی در مدارس جدید ملاکهایی مانند سابقه آموزش و مکتب داری و لیاقت، کفایت و علاقه و سطح معلومات مورد نظر بود.

نخستین دانش آموزان مدارس دولتی وقت گناباد از نظر سن و استعداد و منشاء خانوادگی و طبقه اجتماعی تفاوت فاحشی با هم داشتند و بیشتر فرزندان خانواده های مرفه بودند.

در اوایل تاسیس این مدارس در گناباد روش تدریس خاصی وجود نداشت و بر اساس تجربه های قبلی و اعمال سلیقه شخصی به تدریس کتابهای منتشره از سوی وزارت معارف می پرداختند و مهمترین کتابها و دروس در سالهای اول و دوم راه اندازی این مدارس فارسی، حساب ، دیکته، شرعیات، مشق خط و علم الاشیاء و حفظ الصفحه بود که در کلاسهای بالاتر بر کمیت و کیفیت دروس افزوده می شد.

تا قبل از سال 1313 شاگردان مدارس دولتی را پسران و معلمان را مردان تشکیل می دادند ولی بعد از این سال زمینه ورود بانوان معلم به آموزش و پرورش جدید در گناباد فراهم شد و نخستین بانوان در سال 1315 در این مدارس استخدام و برای نخستین بار در دبستان ناصر خسرو این شهرستان به تدریس پرداختند.

* نامگذاری مدارس دولتی گنابادتا سال 1314 هر یک از مدارس دولتی گناباد با پسوند نام محل همراه بود ولی بعد از تصویب اساس نامه فرهنگستان ایران در هیات دولت وقت در 29 اردیبهشت 1314 بنابر دستور وزارت معارف (آموزش و پرورش) مقرر شد که مدارسه به نام مشاهیر نامگذاری شوند و بعد از آن دبستانهای دولتی گناباد به نام ناصرخسرو، بجستان به نام آزرقی، در کاخک به نام مسعود سعد، بیدخت با نام جامی و قصبه شهر گناباد به عنوان ملامظفر نامگذاری شدند.

* نخستین مرحله پیشرفت آموزش و پرورش گنابادبا ملی شدن صنعت نفت ایران و 2 نوبت نخست وزیری دکتر محمد مصدق در فاصله سالهای 1330 تا 1332 تغییرات و تحولات زیادی در کشور از جمله آموزش و پرورش ایجاد شد و در دوره دوم نخست وزیری مصدق لایحه قانونی نظارت بر مصرف سهیمه فرهنگ از درآمد شهرداری ها تصویب و به موجب آن در مرکز هر شهر کمیسیونی با عنوان ناظر سهم فرهنگ تشکیل شد.

در آن دوران یحیی خرسند مشهدی در دوره تصدی ریاست وقت آموزش و پرورش گناباد در نوسازی و احداث مدارس جدید و فضاهای آموزشی در این شهرستان بسیار تلاش کرد که علاوه بر وی 35 نفر در یکصد سال گذشته تصدی اداره آموزش و پرورش گناباد را عهده دار بوده اند.

جمعی از مدیران ادوار گذشته آموزش و پرورش گناباد در گفت و گو با خبرنگار ما تحول در جامعه را نیازمند توجه بیشتر به آموزش و پرورش دانستند.

علیرضا اسماعیل زاده که در سالهای ابتدایی انقلاب عهده دار ریاست اداره آموزش و پرورش گناباد بود، گفت: معلمان نقش اساسی در پیروزی انقلاب داشتند ولی به تدریج به حاشیه رانده شدند و به نقش آنها کمتر توجه می شود و سطح زندگی آنان از سایر کارکنان دولت پایین تر است و باید توجه بیشتری به این قشر بشود.

محب الله حمیدزاده که در سالهای 1368 تا 1372 سکاندار آموزش و پرورش گناباد بود، مهمترین نکات برجسته تحول آفرین در این بخش در یکصد سال گذشته از جمله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را حرکت به سمت ارزشهای مذهبی و دینی و محلی ذکر کرد و گفت: این مسائل باید هم اکنون نیز نقش پررنگی در نظام تعلیم و تربیت داشته باشند.

غلام رضا حسین پور که در سال 1361 ریاست آموزش و پرورش گناباد را بر عهده داشت نیز در تشریح مهمترین نکات تحول این بخش طی مدت یاد شده، گفت: در واقع شکوفایی آموزش و پرورش این شهرستان از پنج سال به پیروزی انقلاب اسلامی که مردم روستاها تمایل یافتند که دختران آنها به عرصه سیاست و دانشگاهها وارد شوند و اشتغال به تحصیل داشته باشند، شروع شد که بعد از انقلاب نیز تعدادی از این خانمها وارد گردونه مدیریتی کشور شدند.

حسین عباس زاده، رییس آموزش و پرورش گناباد از سال 1362 تا 1367 نیز معتقد است ارتقای سطح بینش و فرهنگ و دانش مردم از دستاوردهای مهم نظام آموزشی است و سیاست بازی در آموزش و پرورش خطای بزرگی است و باید شایسته سالاری در این بخش حاکم شود.

آیین نکوداشت یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد چهارشنبه شب با حضور وزیر و جمعی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی و فرهنگیان در این شهرستان برگزار شد.

یک هزار و 800 معلم تدریس 18 هزار دانش آموز در 230 مدرسه مناطق شهری و روستایی گناباد را در سال تحصیلی جدید عهده دار خواهند بود.


کلید واژه ها: گناباد - آموزش و پرورش - مدارس - آموزش - روستاهای - خراسان - دولت - مدرسه - اداره - فرهنگی - محمد - تاریخ - کودکان - کشور - مردم - تاریخی - جدید - جنگ جهانی اول - تربیت کودکان - مدرسه علمیه - منطقه - قدیمی - وزارت - مدارس دینی - محمد پروین - دوره قاجار - خانه - نوجوانان - معلم - استخدام

آخرین اخبار سرویس:
بارش برف در اردبیل

اقدام پژوهی چگونه توانستم نظم و انضباط را در ساعت تدریس کار و فناوری پایه هشتم متوسطه اول در کلاس برقرار کنم؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم با تلفیق هنر در تدریس درس عربی باعث جذاب شدن این درس بشوم؟

شبیه سازی پل خواجوی در مالزی +عکس

اقدام پژوهی چگونه توانستم نمرات درس عربی سال دوم دانش آموزان مدرسه حضرت مرضیه را افزایش دهم؟

بهزیستی: آموزش رقص در مهدکودک ممنوع است

همدان زیر رخت سرما و برف

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل روخوانی دانش آموز پایه پنجم راحل کنم

تن بزرگان آرمیده یزد در گور می لرزند!

اقدام پژوهی چگونه توانستم آگاهی دانش آموزان دختر پایه اول و پیش دبستانی نسبت به مضرات عروسک باربی افزایش دهم؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل بی توجهی معلمان ابتدایی مدرسه را به درس هنر برطرف کنم؟

آمار تعداد کشته های سوانح رانندگی در هر شبانه روز

توقف کوچکترین آفرودکار جهان در مسیر ثبت گینس+فیلم

اقدام پژوهی چگونه می توان دانش آموزان رابه داشتن محیط آموزشی تمیز ترغیب کرد؟

مدیریت سیلاب امری مغفول مانده در گیلان

مدارس پاوه،سُنقر و کلیایی، شنبه تعطیل هستند/ مدارس کرمانشاه با
 2ساعت تأخیر آغاز به کار می کنند

تعطیلی و آغاز با تاخیر فعالیت مدارس برخی مناطق لرستان در روز شنبه

تمامی مدارس خوزستان در نوبت صبح شنبه تعطیل هستند

فرضیه جدید برای بوی نامطبوع تهران

طوفان اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

اقدام پژوهی چگونه توانستم ضعف پایه ای دانش آموزان پایه سوم دبیرستان را در درس فیزیک جبران نمایم؟

لزوم بررسی ایمنی 900 ساختمان بلندمرتبه تهران

پس از 16 روز پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

دانش آموزان کلاردشت فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

بهزیستی: آموزش رقص در مهدکودک ممنوع است

هوای لرستان در وضعیت بسیار خطرناک

دانش آموزان کلاردشت فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

مدارس برخی از شهرستان های خراسان رضوی فردا تعطیل است

مدارس شهرستان دلفان تعطیل شد

مدارس پیش دبستانی قزوین فردا شنبه تعطیل است

سد دز در آستانه سرریز شدن آماده باش برای بارش سنگین در 6 بهمن

در اتفاقی بی سابقه/سد دز در آستانه سرریز شدن/ آماده باش برای بارش سنگین در 6 بهمن

به دلیل بارش برف و برودت هوا مدارس برخی از شهرستان های خراسان رضوی فردا تعطیل است

بازگشت پارکبان ها، از شایعه تا واقعیت

مدارس استثنایی قزوین فردا شنبه تعطیل است

مدارس شهرستان دلفان تعطیل شد

کوچه انتخابیه کجاست و چرا به این نام خوانده می شود؟

زمان نام نویسی سفر عراق برای اسفند و نوروز اعلام شد

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

سد دز در آستانه سرریز شدن/ آماده باش برای بارش سنگین در 6 بهمن

سهم تهرانی ها امسال از «هوای پاک» چند روز بوده؟

آموزش و پرورش برخی مدارس استان سمنان را تعطیل اعلام کرد

برخی مدارس استان سمنان فردا تعطیل شد

هوای استان لرستان در وضعیت بسیار خطرناک است

جاده های شمالی استان سمنان یخبندان است

پرواز تابان به جای آسمان در آسمان بجنورد

برف و سرما برخی مدارس استان سمنان را تعطیل کرد

تعطیلی برخی مدارس استان سمنان در روز شنبه 29 دی

برف و سرما برخی مدارس استان سمنان را تعطیل کرد

برخی مدارس استان سمنان فردا تعطیل شد

یک گروه گردشگری در منطقه برفگیر سالند دزفول گرفتار شدند

فعالیت مدارس فیروزکوه روز شنبه با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

هشت گردشگر گرفتار در جاده برفگیر سالند دزفول نجات یافتند

اقدام پژوهی چگونه توانستم بوسیله آموزش روابط آسیب زای دختران مدرسه را کاهش دهم ؟

به علت بارش برف و یخبندان برخی مدارس استان سمنان فردا تعطیل شد

تعطیلی مدارس شهرستان طالقان و بخش آسارا

هشت گردشگر گرفتار در جاده برفگیر سالند دزفول نجات یافتند

گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد

مدارس الموت شرقی شنبه تعطیل است فعالیت مدارس آوج و الموت غربی با یکساعت تاخیر

بیش از یکهزار و 700 تن شن و نمک در فیروزکوه پاشیده شد

مدارس فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

حناچی: هوای شهرمان خوب نیست!

باد و گردوخاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد

آخرین وضعیت راه و هوای خراسان شمالی + فیلم

مدارس الموت شرقی شنبه تعطیل است/ فعالیت مدارس آوج و الموت غربی با یکساعت تاخیر

فعالیت اداری دانشگاه بوعلی سینا فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

مدارس کدام استان ها فردا شنبه تعطیل است

باد و گرد و خاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

بیش از یکهزار و 700 تن شن و نمک در فیروزکوه پاشیده شد

باد و گردوخاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

تردد به صورت روان در محورهای مختلف مازندران در جریان است احتمال ریزش برف و جاده در کندوان و هراز

برخی از مدارس 5 شهرستان خراسان شمالی تعطیل شد

مدارس کرمانشاه فردا تعطیل یا با تاخیر برگزار می شود

در پی برودت هوا برخی از مدارس 5 شهرستان خراسان شمالی تعطیل شد

دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

مدارس همدان فردا تعطیل است

طوفان شدید در باکو /تصاویر

برخی از مدارس استان اردبیل فردا تعطیل شد

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

جزییات تعطیلی مدارس استان آذربایجان شرقی

مدارس فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش کرمانشاه: مدارس کرمانشاه فردا تعطیل یا با تاخیر برگزار می شود

بازدید معاون استاندار لرستان از مناطق سیل زده پلدختر

تردد به صورت روان در محورهای مختلف مازندران در جریان است/ احتمال ریزش برف و جاده در کندوان و هراز

گردنه های چری و شاه منصوری بازگشایی شدند/آخرین وضعیت بارش برف و باران در مازندران/طوفان برق 5 هزار مشترک کاشمری را قطع کرد

گرفتاری در برف و کولاک

دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

به دلیل برودت هوا و یخبندان دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

کوچه انتخابیه کجاست و چرا به این نام خوانده می شود؟

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

مدارس کدام شهرها تعطیل شد؟

فردا برخی مدارس گلستان تعطیل است

کلیه مدارس نوبت صبح خوزستان فردا تعطیل است

برف و باران و غبار در آسمان ایران

برخی مدارس گلستان شنبه تعطیل است

فردا برخی مدارس گلستان تعطیل است

آخر هفته و یک پیاده روی - طبس

روزی برای پاک کردن طبیعت از زباله - قاین

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی