مطالب مرتبط:
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش تهران در گفت وگو با فارس اعلام کرد فعالیت 50 پایگاه انتخاب رشته دانشگاه ها در تهران/ انتخاب رشته مناسب با حداکثر 100 هزار تومان
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد / برای یکشنبه لطفا/ تدوین 100 برنامه فرهنگی و پرورشی برای سال تحصیلی جدید/ اجرای طرح توسعه فضائل
نکوداشت یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد
آغاز آیین نکوداشت یکصدمین سال فعالیت آموزش و پرورش گناباد
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد تدوین 100 برنامه فرهنگی و پرورشی برای سال تحصیلی جدید/ اجرای طرح توسعه فضائل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 13:202018-08-16اجتماعي

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی


ایرنا- گناباد در سال 1316 یکی از 49 شهرستان کشور و هفت شهرستان وقت خراسان بزرگ بود و تاکنون هفت شهرستان از آن منفک شده اند که آغاز فعالیت اداره آموزش و پرورش در خطه گناباد سابقه ای کهن دارد و به یکصد سال پیش باز می گردد.

- این شهرستان با سابقه کهن تاریخی و فرهنگی در اعتلای فرهنگی منطقه نقش موثر و بسزایی داشته و نامداران بسیاری از این منطقه نقش آفرین بوده اند که نام خود را به نیکی در صفحات تاریخ به یادگار گذاشته اند.

از جمله آنان می توان به شیخ محمد حکیم خراسانی گنابادی فرزند شیخ زین الدین بیلندی گنابادی خراسانی به عنوان حکیم، فیلسوف محقق، عالم و ادیب جامع؛ خواجه اختیار منشی گنابادی از اساتید و پیشکسوتان خط نستعلیق در قرن دهم هجری قمری، محمد پروین گنابادی نویسنده و مترجم نام برد که در مسیر اعتلای فرهنگی کشور نقش ایفا کرده اند.

در گناباد مدارس قدیمی و تاریخی زیادی وجود داشته که قدمت برخی از آنها به صدها سال می رسد و از مهمترین آنها که هنوز هم نام و نشانی از آنها وجود دارد می توان به مدرسه علمیه جویمند، نجومیه و مدارس دینی بخش ها و روستاهای بیلند، دلویی، کاخک و بجستان اشاره کرد.

قبل از تاسیس مدارس نوین در گناباد، بار اصلی آموزش های ابتدایی کودکان بر دوش صاحبان مکتبخانه های قدیمی بود.

از این مکاتب در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی چندین مورد در مرکز شهر گناباد (جویمند)، کوی شرقی یا قصبه شهر، دلویی، بیدخت ، بیلند و کاخک و همچنین در بسیاری دیگر از روستاهای گناباد وجود داشت.

* شیخ صلاحی پیشگام تاسیس اداره آموزش و پرورش در گنابادهمزمان با پایان جنگ جهانی اول دولت وقت کشور به ریاست حسن وثوق الدوله تشکیل شد و وزارت معارف (آموزش و پرورش وقت) به نصیر الدوله سپرده شد در همین ایام که مرحوم میزا احمدخان سعیدی عهده دار اداره معارف استان خراسان بود شیخ محمدعلی صلاحی دیسفانی در مردادماه 1297 هجری قمری از طرف وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه مامور تاسیس دبستان دولتی و تشکیل اداره معارف در گناباد شد.

با تاسیس مدارس جدید لطمه شدیدی به مکتب خانه ها وارد می شد و از طرفی برای آنکه مدرسه جدید التاسیس دولتی در ابتدای کار با انزجار و مخالفت مردم گناباد مواجه نشود به پیشنهاد مرحوم صلاحی، سیدمحمد معلم باشی که از نظر حسن اخلاق و رفتار و جلالت و نظر مردم مشهور بود به عنوان معلم این مدرسه دولتی استخدام و به تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان اهتمام ورزید.

به تدریج در سایر بخشها و روستاهای تابعه شهرستان گناباد هم مردم خواستار تاسیس مدرسه جدید دولتی شدند که از آن جمله می توان به مدارس ملی بجستان، کاخک و بیدخت در سالهای 1306 و 1307 اشاره کرد و بعدها با توجه به افزایش بودجه تشکیلات وزارت معارف تاسیس دبستان در نقاط شهری و روستایی افزایش یافت و به دنبال آن در سال سال 1310 دبستان دولتی در قصبه شهر (کوی شرقی) این شهر دایر شد.

* از مکتب خانه تا معلم خانه و تشکیل مدارس جدید در مکتب خانه ها پس از یادگرفتن الفبا، خواندن سوره های کوچک از روی عم جزء که به شکل جزوه ای جداگانه بود شروع می شد و سپس قرائت و برخی موارد بقیه سوره های قرآن ادامه می یافت و در برخی از مکتب خانه ها به تناسب معلومات مکتب دار در کنار تعلیم قرآن رسالات و یا کتابهای دیگر و اشعار و مقدمات صرف و نحو عربی به نوآموزان آموزش داده می شد.

از این مکتب خانه ها در گناباد به عنوان معلم خانه یاد می شد که مرحوم سیدمحمد معلم باشی معروف ترین آموزگار آن زمان به شمار می رفت و معلم خانه در واقع نوعی مکتب خانه سطح بالا بود که آموزگار این مرکز به معلم باشی معروف بود.

معلمان در ابتدا بیشتر دارای معلومات قدیمه بودند و مدرک تحصیلی رسمی نداشتند و با این وجود در انتخاب آنان به عنوان معلمی در مدارس جدید ملاکهایی مانند سابقه آموزش و مکتب داری و لیاقت، کفایت و علاقه و سطح معلومات مورد نظر بود.

نخستین دانش آموزان مدارس دولتی وقت گناباد از نظر سن و استعداد و منشاء خانوادگی و طبقه اجتماعی تفاوت فاحشی با هم داشتند و بیشتر فرزندان خانواده های مرفه بودند.

در اوایل تاسیس این مدارس در گناباد روش تدریس خاصی وجود نداشت و بر اساس تجربه های قبلی و اعمال سلیقه شخصی به تدریس کتابهای منتشره از سوی وزارت معارف می پرداختند و مهمترین کتابها و دروس در سالهای اول و دوم راه اندازی این مدارس فارسی، حساب ، دیکته، شرعیات، مشق خط و علم الاشیاء و حفظ الصفحه بود که در کلاسهای بالاتر بر کمیت و کیفیت دروس افزوده می شد.

تا قبل از سال 1313 شاگردان مدارس دولتی را پسران و معلمان را مردان تشکیل می دادند ولی بعد از این سال زمینه ورود بانوان معلم به آموزش و پرورش جدید در گناباد فراهم شد و نخستین بانوان در سال 1315 در این مدارس استخدام و برای نخستین بار در دبستان ناصر خسرو این شهرستان به تدریس پرداختند.

* نامگذاری مدارس دولتی گنابادتا سال 1314 هر یک از مدارس دولتی گناباد با پسوند نام محل همراه بود ولی بعد از تصویب اساس نامه فرهنگستان ایران در هیات دولت وقت در 29 اردیبهشت 1314 بنابر دستور وزارت معارف (آموزش و پرورش) مقرر شد که مدارسه به نام مشاهیر نامگذاری شوند و بعد از آن دبستانهای دولتی گناباد به نام ناصرخسرو، بجستان به نام آزرقی، در کاخک به نام مسعود سعد، بیدخت با نام جامی و قصبه شهر گناباد به عنوان ملامظفر نامگذاری شدند.

* نخستین مرحله پیشرفت آموزش و پرورش گنابادبا ملی شدن صنعت نفت ایران و 2 نوبت نخست وزیری دکتر محمد مصدق در فاصله سالهای 1330 تا 1332 تغییرات و تحولات زیادی در کشور از جمله آموزش و پرورش ایجاد شد و در دوره دوم نخست وزیری مصدق لایحه قانونی نظارت بر مصرف سهیمه فرهنگ از درآمد شهرداری ها تصویب و به موجب آن در مرکز هر شهر کمیسیونی با عنوان ناظر سهم فرهنگ تشکیل شد.

در آن دوران یحیی خرسند مشهدی در دوره تصدی ریاست وقت آموزش و پرورش گناباد در نوسازی و احداث مدارس جدید و فضاهای آموزشی در این شهرستان بسیار تلاش کرد که علاوه بر وی 35 نفر در یکصد سال گذشته تصدی اداره آموزش و پرورش گناباد را عهده دار بوده اند.

جمعی از مدیران ادوار گذشته آموزش و پرورش گناباد در گفت و گو با خبرنگار ما تحول در جامعه را نیازمند توجه بیشتر به آموزش و پرورش دانستند.

علیرضا اسماعیل زاده که در سالهای ابتدایی انقلاب عهده دار ریاست اداره آموزش و پرورش گناباد بود، گفت: معلمان نقش اساسی در پیروزی انقلاب داشتند ولی به تدریج به حاشیه رانده شدند و به نقش آنها کمتر توجه می شود و سطح زندگی آنان از سایر کارکنان دولت پایین تر است و باید توجه بیشتری به این قشر بشود.

محب الله حمیدزاده که در سالهای 1368 تا 1372 سکاندار آموزش و پرورش گناباد بود، مهمترین نکات برجسته تحول آفرین در این بخش در یکصد سال گذشته از جمله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را حرکت به سمت ارزشهای مذهبی و دینی و محلی ذکر کرد و گفت: این مسائل باید هم اکنون نیز نقش پررنگی در نظام تعلیم و تربیت داشته باشند.

غلام رضا حسین پور که در سال 1361 ریاست آموزش و پرورش گناباد را بر عهده داشت نیز در تشریح مهمترین نکات تحول این بخش طی مدت یاد شده، گفت: در واقع شکوفایی آموزش و پرورش این شهرستان از پنج سال به پیروزی انقلاب اسلامی که مردم روستاها تمایل یافتند که دختران آنها به عرصه سیاست و دانشگاهها وارد شوند و اشتغال به تحصیل داشته باشند، شروع شد که بعد از انقلاب نیز تعدادی از این خانمها وارد گردونه مدیریتی کشور شدند.

حسین عباس زاده، رییس آموزش و پرورش گناباد از سال 1362 تا 1367 نیز معتقد است ارتقای سطح بینش و فرهنگ و دانش مردم از دستاوردهای مهم نظام آموزشی است و سیاست بازی در آموزش و پرورش خطای بزرگی است و باید شایسته سالاری در این بخش حاکم شود.

آیین نکوداشت یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد چهارشنبه شب با حضور وزیر و جمعی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی و فرهنگیان در این شهرستان برگزار شد.

یک هزار و 800 معلم تدریس 18 هزار دانش آموز در 230 مدرسه مناطق شهری و روستایی گناباد را در سال تحصیلی جدید عهده دار خواهند بود.


کلید واژه ها: گناباد - آموزش و پرورش - مدارس - آموزش - روستاهای - خراسان - دولت - مدرسه - اداره - فرهنگی - محمد - تاریخ - کودکان - کشور - مردم - تاریخی - جدید - جنگ جهانی اول - تربیت کودکان - مدرسه علمیه - منطقه - قدیمی - وزارت - مدارس دینی - محمد پروین - دوره قاجار - خانه - نوجوانان - معلم - استخدام

آخرین اخبار سرویس:
فوتبالیست معروف به جرم آدم ربایی در دادگاه !

طرح تمام وقت ساعات کار معلمان را افزایش می دهد؟ امکان خروج از طرح معلم تمام وقت

استخدام تایپیست در مرکز آموزش مجازی پارس پندار نهاد

اصلاح نقاط سیل خیز شهرستان شیراز

فناوری VAR در راه لیگ جزیره

ریزش سنگ در جاده چالوس

دانلود نمونه سوالات استخدامی سال 97

دانلود بسته ویژه تمام نمونه سوالات استخدامی آموزش و پرورش (به همراه سوالات97)

دانلود بسته طلایی نمونه سوالات استخدامی

استخدام کارشناس انبار در شرکت دایو پارس در تهران

پرونده باز ثبت نام اتباع در مدارس

پرونده باز ثبت نام اتباع در مدارس

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

آیا دریاچه های شگفت انگیز اطراف تهران را می شناسید؟ / عکس

واکنش پلیس به شایعه آزار و اذیت کودکان از سوی نگهبان پارک

خون خواری عادت همیشگی آمریکایی هاست

حرم عسکریین علیهم السلام: سه تصویر بسیار قدیمی و نادر

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

دمای تهران از شنبه افزایش می یابد

آماده باش مدیریت بحران فارس برای مقابله با حوادث احتمالی بارندگی شدید

کشف سوپرزمین در نزدیکی زمین

روش جالب راهنمایی و رانندگی برای جریمه خودروها+فیلم

سوره هایی که برای اموات فضیلت دارد

خلاصه بازی ایران - ترینیداد و توباگو+فیلم

رودخانه بالارود اندیمشک طغیان کرد

پیش بینی بارش برف در ارتفاعات خراسان شمالی از فردا

بارش برف ارتفاعات اردبیل را سفید پوش کرد

بارش برف و باران در محورهای 16 استان کشور

تصویری از منزل مرحوم نوربخش بعد از تصادف امروز

دریاچه های شگفت انگیز اطراف تهران را بشناسید+ عکس

کتابخانه ها سحرآمیزترین مکان های روی زمین! + تصاویر

تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی

نجات دانش آموز شیرازی از چنگ آدم ربایان پژوسوار !

بازنشستگی پایانی بر تعلیم و تربیت معلمان بازنشسته نیست

پلی که به دلیل بی توجهی میراث فرهنگی محل ریختن زباله شده است+تصاویر

تشییع پیکر مدیرعامل ومعاون سازمان تامین اجتماعی فردا درگرگان

مدیریت بحران قزوین نسبت به بارندگی های فصلی هشدار داد

واکنش علی ربیعی به فوت «رییس سازمان تامین اجتماعی» +عکس

مه شدید و ترافیک روان در هراز و فیروزکوه

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

مردم قدر شناس گلستان و بدرقه مهمانان فقید

مراسم وداع با مرحوم نوربخش و معاونش فردا ساعت 8:30 در گرگان برگزار می شود

یک یوزپلنگ ماده در جاده سنخاست جان سپرد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

مراسم وداع با مرحوم نوربخش و معاونش فردا ساعت 8:30 در گرگان برگزار می شود

شهرداری یاسوج به همکاری دیگر دستگاه ها نیاز دارد

چه مواردی شامل نقص معاینه فنی می شود؟

بارش برف گردنه های الیگودرز را مسدود کرد

رییس سازمان تأمین اجتماعی بر اثر شدت جراحت تصادف درگذشت

یک یوزپلنگ ماده در جاده سنخاست جان سپرد

شریعتمداری: مرحوم نوربخش مورد احترام خانواده بزرگ کارگری بود/درگذشت وی صدمه بزرگی به تأمین اجتماعی وارد کرد

ساخت نخستین مدرسه مداخله زودهنگام استان در اسفراین آغاز شد

ترنم صدای باران در فارس

320 هکتار زمین در جوین رفع تداخل شد

320 هکتار زمین در جوین رفع تداخل شد

تصاویری از حال و هوای بیمارستان گرگان بعد از حادثه رانندگی رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی

خدمت رسانی موکب های حسینی به زائران عسکریین(ع)+تصاویر

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

ساکت و 5بازنشسته دیگر درمجمع آذرماه ازفدراسیون می روند؟

قیمت خرید آپارتمان در برخی مناطق تهران

فصل سرما اهدای خون را کاهش داد

سارگپه زخمی به محیط زیست سردشت تحویل داده شد

طرح پایش پرندگان زمستان گذران استان بوشهر آغاز شد

ساخت 4 بیمارستان تخصصی سرطان

ادامه بارش برف و باران در مناطق مختلف استان اصفهان

برقراری انضباط اجتماعی نیازمند همکاری شهرداری و پلیس است

بارش83 میلی متری باران در یاسوج/بارشها ادامه دارد

مه گرفتگی شدید در گردنه های مواصلاتی شهرستان کوهرنگ

فصل سرما اهدای خون را کاهش داد

سبقت تعداد فرهنگیان بازنشسته از معلمان شاغل

اختلال در روند صدور معاینه فنی خودروها در تهران

مردها رسما با ریش جذابتراند!

دمای هوا در استان بوشهر کاهش می یابد/ وزش باد شدید

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

بارندگی منجر به آبگرفتگی خیابان های دزفول شد

مراسم تجلیل از بیش از 350 دانش آموز برتر کیش

تدوام بارندگی ها در سمنان تا روز شنبه + فیلم

برای نخستبن بار اجرای طرح تحکیم بنیاد خانواده در مدارس

دانش آموزان مداح پایتخت تجلیل شدند

تصاویر/ طرح تخریب دام های هوایی غیر مجاز

اعزام 10 هزار دانش آموز مازندرانی به اردوهای راهیان نور

افتتاح آموزشگاه خیر ساز در شیراز

احتمال بارش برف در خوزستان

ستاد معاینه فنی تهران: از مردم عذرخواهی می کنیم

شریعتمداری تصادف کرد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

تردد در جاده های کهگیلویه وبویراحمد روان است

رسیدگی به مشکل تخلیه زباله در مجاور باغ های شهرک صنعتی سمنان + فیلم

خیران برای ساخت کتابخانه در روستاهای مهریز همکاری کنند

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

بارش برف در محورهای کوهستانی قزوین/ احتمال بارش برف در ارتفاعات خوزستان

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه/ لغزندگی محورها بسیار زیاد است

سه هزار کتاب در جهرم اهدا شد

ماجرای عجیب معلق ماندن یک تکه سنگ درزمان معراج پیامبر(ص)

مدیریت بحران استان ایلام در آماده باش قرار گرفت

طرح تخریب دام های هوایی غیر مجاز

طرح آمبلیوپی در 100 درصد از روستاهای کامیاران اجرا شد

لغزندگی محورهای مواصلاتی استان اصفهان

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی