مطالب مرتبط:
عملیات دلهره آور نجات پس از سقوط یک اتوبوس به دره ای عمیق + فیلم
معاون عملیات سازمان امداد و نجات اعلام کرد 2 کشته و 24 مصدوم به دلیل برخورد اتوبوس با تریلی در قم
عملیات نجات یک شتر پس از تصادف +فیلم
معاون عملیات سازمان امداد و نجات اعلام کرد مصدومیت 9 مسافر به دلیل واژگونی سواری سمند
عملیات نجات ذخایر ارزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 13:452018-08-16اجتماعي

عملیات نجات زخم خوردگان اجتماعی


سال 1387 بود که سامانه 123 یا اورژانس اجتماعی توسط مسئولان بهزیستی استان تهران راه اندازی شد و حمایت از کودکان آسیب دیده در اولویت کار سامانه قرار گرفت اما در گذر زمان، - دامنه فعالیت هایشان گسترش یافت و افرادی با عنوان گروه های حساس مانند سالمندان، معلولان، زنان و دختران در لیست امداد رسانی سامانه قرار گرفتند.

برای بررسی عملکرد این سامانه و چگونگی خدمت رسانی نیروهای اورژانس 123 در یک عملیات در محله هرندی با موضوع کودک و همسرآزاری با آن ها همراه می شویم.

شعار سال:" سال 1387 بود که سامانه 123 یا اورژانس اجتماعی توسط مسئولان بهزیستی استان تهران راه اندازی شد و حمایت از کودکان آسیب دیده در اولویت کار سامانه قرار گرفت اما در گذر زمان، دامنه فعالیت هایشان گسترش یافت و افرادی با عنوان گروه های حساس مانند سالمندان، معلولان، زنان و دختران در لیست امداد رسانی سامانه قرار گرفتند.

خدمات مددکاران و مشاوران اورژانس اجتماعی در واقع مرهمی بر زخم آسیب دیدگان است با این هدف که میزان آسیب دیدگی اجتماعی را در جامعه به حداقل برسانند.

با گذشت حدود 10 سال هنوز هستند منتقدانی که عملکرد این سامانه را زیر سؤال می برند و نتیجه خدمت رسانی نیروهای اورژانس اجتماعی را رضایتبخش نمی دانند.

برای بررسی عملکرد این سامانه و چگونگی خدمت رسانی نیروهای اورژانس 123 در یک عملیات در محله هرندی با موضوع کودک و همسرآزاری با آن ها همراه می شویم.

پس از انجام هماهنگی های لازم با بهزیستی استان تهران، مقرر می شود به پایگاه اورژانس اجتماعی شهید نواب صفوی در بزرگراه شهید محلاتی برویم.

قرارمان ساعت 10 صبح است.

وارد پایگاه می شویم.

پس از استقبال مهدیه اخگری معاون پایگاه به دفتر مددکاران و مشاوران می رویم و لباس فرم مددکاران 123 را می پوشیم و به سمت خودرو حرکت می کنیم.

پوشه قرمز رنگی که در دست مددکار قرار دارد مربوط به دختر 13 ساله ای به نام سارا است که پدرش او را مجبور به تکدی گری کرده است.

داخل خودرو به گونه ای طراحی شده که مددجویان یا افراد آسیب دیده می توانند در کمال آرامش با مددکاران و روان شناسان صحبت و درددل کنند.

برای کودکان هم تجهیزات و لوازم خاصی پیش بینی شد و همه چیز برای اجرای مأموریت فراهم است.

پلان اول پیش از رسیدن به نشانی محل مورد نظر، فرصتی دست می دهد تا نگاهی به پرونده و اطلاعات ثبت شده بیندازیم.

سارا 13 ساله است و همراه با پدرش در محدوده بازار زندگی می کند.

یکی از همسایه ها طی تماس با اورژانس 123 گزارش داده است که پدر سارا او را شکنجه می دهد و وادار به تکدی گری می کند.

تصور چنین صحنه ای دردناک است.

مددکاری که همراهمان است می گوید: نمونه چنین مواردی کم نیست.

متأسفانه والدینی که معتادند، کنترلی روی رفتارهایشان ندارند و با آزار و شکنجه، کودکانشان را وادار به تکدی گری و زباله گردی و در برخی موارد دستفروشی می کنند.

سارا در سن نوجوانی است، باید به فکر درس و مشق باشد اما ترک تحصیل کرده و به اجبار پدر راهی بازار کسب و کار شده است.

از خیابان های شلوغ می گذریم و به محل مورد نظر می رسیم.

خانه ای قدیمی با در کوچکی که رنگ و رویش رفته و کلی هم برچسب تبلیغاتی رویش نصب شده است.

در می زنیم و مردی لاغر اندام با موهای جوگندمی و دندان های ریخته، در را به رویمان باز می کند و می گوید: بفرمایید! از وضع ظاهرش معلوم است که اوضاع خوبی ندارد.

سراغ سارا را می گیریم و با دستپاچگی می گوید: با دخترم چیکار دارید؟ ماجرای تماس همسایه ها را می گوییم صدایش را کمی بلند می کند و با ناراحتی می گوید: همسایه های فضول! به کسی چه ربطی داره! دخترمه و هرجور که بخوام رفتار می کنم! مرد قصد همکاری ندارد.

برای صدور مجوز ورود به خانه، هماهنگی های لازم با مقامات قضایی انجام می شود و وارد خانه می شویم.

گویا بازار شام است.

شیشه بعضی از پنجره های چوبی شکسته شده و چهره نگران دختر نوجوان از پشت پرده نازک و نخ نما شده نمایان می شود.

پدر با داد و بیداد، تلاش می کند مانع کار مددکاران شود، اما مددکار خودش را به سارا می رساند و با صحبت کردن، او را راضی می کند همراهمان بیاید.

دختر لباس آستین کوتاه به تن دارد و آثار سوختگی روی نقاطی از دست هایش پیداست.

وحشت در چشمان سارا موج می زند و به محض رسیدن پدرش، پشت مددکار پنهان می شود.

سوار خودرو که می شویم، ترس و دلهره دختر فرو می ریزد و گویا به نقطه امنی رسیده، نفس می کشد و به مددکار می گوید: ممنون که کمکم کردید.

دوست نداشتم تکدی گری کنم اما بابا مجبورم می کرد.

بعضی وقت ها هم داخل مترو آدامس می فروختم.

خودرو به سمت افسریه حرکت می کند و سارا به مرکز نگهداری سازمان بهزیستی سپرده می شود.

پلان دوم کار نیروهای اورژانس 123 به اینجا ختم نمی شود.

آن ها مدام پیگیر وضعیت مددجوهایشان هستند تا در صورت نیاز با ارائه خدمات از آن ها حمایت کنند.

پرونده سارا در پایگاه اجتماعی نواب صفوی بایگانی نمی شود و چند روز بعد، از مرکز نگهداری افسریه اطلاع می دهند سارا به مادرش تحویل داده شده است.

مددکاران در تماس های تلفنی و گفت وگو با سارا متوجه می شوند که او از وضعیت کنونی اش راضی است.

آنها به این امر اکتفا نمی کنند و برای اطمینان بیشتر سرزده راهی نشانی مادر سارا در محله شوش می شوند و ما نیز پس از هماهنگی های لازم آن ها را همراهی می کنیم.

پدر و مادر سارا از هم جدا شده اند و به گفته مددکار پایگاه اجتماعی نواب صفوی، مادر به دلیل مشکلات، سال ها قبل اقدام به خودسوزی کرده است.

از خیابان باریک و کنار خانه های قدیمی و فرسوده می گذریم و به مقصد می رسیم.

سارا در را باز می کند.

مادر اجازه عکاسی نمی دهد اما مشکلی با حضور خبرنگار ندارد.

همین که در چهارچوب اتاق قرار می گیریم، بچه های قد و نیم قد دورمان حلقه می زنند.

دو بچه حاصل ازدواج اول، سه فرزند از ازدواج دوم و دو فرزند هم نتیجه ازدواج سوم مادر ساراست.

مادر دستفروشی می کند اما از وضعیت کنونی اش راضی است: خداروشکر روزگارمون بد نیست.

همین که بچه ها کنارم هستن، خداروشکر می کنم.

مددکار از سارا جویای احوالش می شود، می گوید: پیش مامانم راحتم.

همین حرف نشان از رضایت دارد که مددکار آن را در پرونده ثبت می کند.

کار دیگری در منزل این مددجو نداریم و همراه با نیروهای اورژانس اجتماعی برمی گردیم.

خدمت رسانی شبانه روزی اورژانس 123 شبانه روزی است و مددکاران و روان شناسان، 24 ساعته آماده خدمت رسانی هستند.

مهدیه اخگری معاون پایگاه اجتماعی نواب صفوی، که فعال ترین مرکز تهران است، می گوید: اهمیت این پایگاه به دلیل استقرار سامانه تلفنی 123 در آن است.

در تهران سه پایگاه اجتماعی وجود دارد که پس از ثبت تماس ها، با توجه به موقعیت جغرافیایی به سایر پایگاه ها ارجاع داده می شود.

به گفته او در همه عملیات ها یک مددکار و روان شناس با یک دستگاه خودرو ون اعزام می شوند.

در پایگاه های اجتماعی، دفتر ثبتی وجود داردکه همه مشخصات مددجویان در آن ها نوشته می شود.

اخگری می گوید: مددکاران مدام پیگیر وضعیت مددجویان هستند تا شرایط آنها به نتیجه مطلوبی برسد.

کودک آزاری در اولویت تماس های اورژانس 123 است.

اخگری با بیان این مطلب می گوید: کودک آزاری در صدر مأموریت پایگاه ها قرار دارد و پس از آن سالمند آزاری در رتبه دوم است.

کودکان آزاردیده ای که زیر هفت سال هستند پس از جدا شدن از خانواده به شیرخوارگاه های آمنه و ترکمانی که زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند، منتقل می شوند و کودکان هفت تا 14 سال هم به مراکز نگهداری شبه خانواده می روند.

برای کمک کردن به افراد آزار دیده نیاز به اعتماد است که معاون پایگاه اجتماعی نواب صفوی در اهمیت این موضوع می گوید: تا وقتی مددکاران و روان شناسان نتوانند اعتماد مددجویان را جلب کنند، کاری از پیش نمی بریم و نمی توانیم از آنها حمایت کنیم.

بنابراین، ایجاد و حفظ اعتماد بسیار اهمیت دارد.

وجود دستور قضایی برای ورود به خانه یا حریم خصوصی افراد هم لازم و ضروری است: نیروهای اورژانس اجتماعی حق ورود به حریم خصوصی مردم را ندارند.

بنابراین، در مواقع لزوم با هماهنگی مقامات قضایی، مجوز ورود دریافت می شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران: کمک معتمدان محله راهگشاست ویرانه های رها شده و مکان های مخروبه همواره نقاط بی دفاع شهری بوده و هستند.

خلاف کاران، معتادان و کارتن خواب ها با تردد و تجمع در آنها، آسیب پذیری جامعه و شهروندان را افزایش می دهند.

مهشید موقر معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، به این موضوع اشاره می کند و می گوید: بیشترین تماس های اورژانس 123 مربوط به مناطق 11، 12 و 15 است که بیشترین بافت فرسوده را دارند.

ماهانه چه تعداد تماس در سامانه یا خط 123 ثبت می شود؟ براساس آخرین آمارها در سه ماهه اول سال، حدود 50 هزار و 553 تماس در سامانه ثبت شده است که با یک جمع و تفریق ساده می توان گفت به طور متوسط ماهانه، بیش از 16 هزار تماس در خط 123 ثبت می شود.

البته از کل تماس های ثبتی حدود 39 هزار و 500 تماس غیر مرتبط یا مزاحمت تلفنی و 11 هزار و 53 تماس مرتبط بوده است.

در مقایسه با سال گذشته تعداد تماس ها چه تغییری داشته اند؟ متأسفانه آمارها نشان می دهد که میزان تماس با سامانه 123 افزایش داشته است.

به نظر شما دلیل بالا بودن آمار مزاحمت تلفنی سامانه چیست؟ درباره عملکرد و شیوه خدمت رسانی سامانه 123 اطلاع رسانی شده است، اما تعداد زیادی از مردم هنوز آشنایی کافی با این سامانه و حساسیت خدمت رسانی آن را ندارند و گمان نمی کنند تماس بی مورد یا گزارش اشتباه می تواند اتفاقات ناگواری در پی داشته باشد.

بنابراین، فکر می کنم با اطلاع رسانی درست و افزایش آگاهی مردم بتوان این آمارها را کاهش داد.

بیشترین تماس ها مربوط به کدام مناطق تهران است؟ براساس اطلاعات به دست آمده از اعداد و ارقام ثبت شده در سامانه 123، بیشترین تماس ها مربوط به مناطق11، 12 و 15 است.

چرا؟ برخی از مناطق شرقی، جنوب شرقی و جنوب و بخش هایی از حاشیه کلانشهر تهران، به مرور زمان دچار بافت فرسوده شده اند که همین زمینه آسیب خیزی مناطق را فراهم می کند.

از سوی دیگر، شرایط فرهنگی و زندگی در برخی از محله ها از جمله هرندی موجب می شود که مردم برای اینکه دچار آسیب بزرگ تری نشوند، با ساکنان محله همراهی کنند که به ناچار گرفتار آسیب های اجتماعی می شوند.

آماری تفکیکی از تماس های ثبت شده دارید؟ بله.

براساس آمار حدود 28 درصد مربوط به اختلافات خانوادگی، هفت درصد کودک آزاری، 15 درصد زنان آسیب دیده، 14 درصد کودکان خیابانی، 24درصد مربوط به موضوع فرار و 12 درصد هم مربوط به سالمند آزاری بوده است.

گروه های حساس که نیاز به حمایت نیروهای اورژانس اجتماعی دارند، چگونه اولویت بندی می شوند؟ کودک آزاری در اولویت قرار دارد پس از آن سالمند آزاری و پس از آن همسرآزاری است.

به طور میانگین چقدر طول می کشد نیروهای اورژانس اجتماعی به محل اعزام شوند؟ نیروها پس از دریافت گزارش، حدوداً پس از 30 دقیقه به محل مأموریت می رسند.

به نظر شما چگونه می توان با مشارکت مردم میزان آسیب ها را کاهش داد؟ اورژانس اجتماعی 16 مرکز در استان تهران دارد که 3 مرکز آن در شهر تهران فعال است.

علاوه بر این مراکز می توان با راه اندازی پایگاه های اجتماعی در محله ها از مردم و معتمدان محله و حتی ائمه جماعات و مسئولان شهرداری بخواهیم با شناسایی و معرفی افراد آسیب دیده محله ها و کمک به آنها، با افزایش میزان کیفیت خدمت رسانی اورژانس اجتماعی، آمار آسیب ها و آسیب دیدگان را کاهش داد.

شغل پرمخاطره مددکاران و مشاوران اورژانس اجتماعی، وظیفه خدمت رسانی به افرادی را دارند که بنا به دلایلی دچار آزارهای جسمی و روانی شده اند، اما همین افراد در برخی از موارد خودشان در معرض آسیب دیدگی فیزیکی قرار می گیرند.

فرهاد عبادی روان شناس پایگاه اجتماعی نواب صفوی نمونه کسانی است که هنگام انجام وظیفه آسیب دیده است: یک مورد کودک آزاری به پایگاه گزارش شد و براساس دستور قضایی، کودک را از خانواده جدا کردیم.

اقوام کودک با سلاح سرد به ما حمله ور شدند و به شدت زخمی ام کردند.

او به موارد دیگری از توهین و بدرفتاری مردم هم اشاره می کند و می گوید: خیلی از موارد، افراد با ما به تندی رفتار می کنند و حرف های زشت و ناسزا نثارمان می کنند.

همه این موارد را تحمل می کنیم و انتظار داریم مسئولان با حمایت هایشان موجب افزایش انگیزه و خدمت رسانی مطلوب تر نیروها شوند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه همشهری، تاریخ انتشار 23 مرداد 97، کد مطلب: 27003، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: اورژانس - بهزیستی استان تهران - اجتماعی - مددکار - استان تهران - رسانی - امداد رسانی - بهزیستی - کودک - کودکان - تهران - استان - تکدی گری - همراه - مسئولان - شهید نواب صفوی - دختران - دختر - روان شناسان - حمایت - خودرو - امداد - آسیب دیدگی - زنان - لیست - مددجویان - شهید - پیش بینی - اطلاعات - دردناک

آخرین اخبار سرویس:
محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی جاده های کشور در تعطیلات پیش رو

ابلاغ قانون دائمی شدن قانون استخدام در ناجا

شب تاسوعای حسینی در زنجان

تمهیدات دستگاه های امدادی ـ خدماتی در تاسوعا و عاشورای حسینی

کمبود شدید فضای آموزشی در بجنورد/ مشکل 1000 دانش آموز برای تامین لوازم مدرسه

وزش تند باد لحظه ای در تهران

هشدار درباره عوارض کیف سنگین دانش آموزان

مدارس اجازه اخذ پول از خانواده ها را ندارند

معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش خبر داد تحقق 3 وعده آموزش و پرورش در آستانه مهر/ بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی فرهنگیان

آماده شدن دهها فضای آموزشی جدید در آستانه سال تحصیلی جدید

اعلام محدودیت های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) در کرمانشاه

سوگواری مردم شهر قنوات قم در حرم مطهر حضرت معصومه(س)

سال تحصیلی جدید همه کلاس های ابتدایی آموزگار دارند

آیین سنتی زنجیر زنی ابرکوه قابلیت ثبت جهانی دارد

اجرای طرح نذر خون در استان

ترافیک نیمه سنگین در محور فیروزکوه +فیلم

27 شهریور؛ پیش بینی وضع هوای کشور

هوای آلوده عمر کودکان را کاهش می دهد

چگونگی خرید مناسب ترین کفش برای دانش آموزان

رگبار و رعد و برق، اولین مهمانان پاییزی تهران

ترافیک نیمه سنگین در محور فیروزکوه

اعمال محدودیت های ترافیکی همزمان با تاسوعا وعاشورای حسینی

گرگان یک پارچه در غم علمدار کربلا

دوربین هایی که تخلفات را می بینند اما جریمه نمی کنند!

تمهیدات دستگاه های امدادی ـ خدماتی در تاسوعا و عاشورای حسینی

نذرهای عاشورا

کمبود شدید فضای آموزشی در بجنورد/ مشکل 1000 دانش آموز برای تامین لوازم مدرسه

محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی جاده های کشور در تعطیلات پیش رو

انحلال یک مدرسه در تبریز با رأی دادگاه

محدودیت های ترافیکی محورهای کشور تا اول مهر اعلام شد

قم سراسر طنین لبیک یا حسین

بارش باران تابستانی در فارس + فیلم

تردد 40 هزار زائر از مرز مهران برای شرکت در آیین های عزاداری ماه محرم

پاییز پر بارانی در راهست

مسلمان شدن بانوی زرتشتی با تئاتر حسینی

هوای آذربایجان غربی در تاسوعا و عاشورا ابری و بارانی است

شب های محرم حسینه های مهاباد

ساماندهی رانندگان ناواگان حمل و نقل در دوگنبدان

کیوسک های اطلاع رسانی دائمی گردشگری در ورودی ایلام ایجاد شود

اعلام محدودیت های ترافیکی تا اول مهرماه

تامین نیروی انسانی برای تدریس در آذربایجان شرقی

کمبود شدید فضای آموزشی در بجنورد/ مشکل 1000 دانش آموز برای تامین لوازم مدرسه

تمهیدات دستگاه های امدادی ـ خدماتی در تاسوعا و عاشورای حسینی

بارش باران و هشدار طغیان رودخانه ها

باطل کردن قبولی کنکور بعد از 1.5 سال!

متصرفین وقف نزد خدا و در قیامت باید جوابگو باشند

اهدا 250 بسته ی آموزشی بین دانش آموزان نیازمند در گچساران

اعلام محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی تا اول مهرماه

سه هزار بسته مهر تحصیلی به دانش آموزان ملایری اهدا شد

مدارس اردستان آماده میزبانی بیش از چهار هزار دانش آموز شد

پای زنان از کی به تکیه های عزاداری باز شد؟

دوربین هایی که تخلفات را می بینند اما جریمه نمی کنند!

تمهیدات دستگاه های امدادی ـ خدماتی در تاسوعا و عاشورای حسینی

گوشه ای از عزاداری مردم استان

احتمال آبگرفتگی معابر در برخی مناطق خراسان رضوی

محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی جاده های کشور در تعطیلات پیش رو

آماده باش راهور برای تاسوعا و عاشورا +توصیه به عزاداران

آغاز توزیع بسته های بهداشتی برای دانش آموزان روستایی

زنجیرزنان خشن حق ورود به بین الحرمین را ندارند

امین رحیمی اگر هزار سال است هیئت نرفته ای...

احتمال بارش باران در تاسوعا و عاشورا وجود دارد

آسیب پذیری دو میلیارد دستگاه بلوتوثی

محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی جاده های کشور در تعطیلات پیش رو

فرمان آماده باش برای مقابله با حوادث فصل سرما

محدودیت های ترافیکی محورهای کشور تا روز یکشنبه 1 مهرماه اعلام شد

تحقق سه وعده وزارت آموزش وپرورش در آستانه بازگشایی مدارس

آیین «مجمعه گذاری» مازندرانی ها در محرم/ تصاویر

پیش بینی هواشناسی در خصوص وقوع رگبار و رعد و برق

انحلال یک مدرسه در تبریز با رأی دادگاه

محدودیت های ترافیکی محورهای کشور تا روز یکشنبه 1 مهرماه اعلام شد

انحلال یک مدرسه در تبریز با رأی دادگاه

تصاویر هوایی زیبا از ایسلند‎ / تصاویر

آماده باش راهور برای تاسوعا و عاشورا +توصیه به عزاداران

ایجاد رشته موسیقی ویژه دانش آموزان نابینا برای اولین بار در کشور

اعلام تعطیلی پارکینگ های حرم رضوی در تاسوعا و عاشورای حسینی

دور برگردان قبل از میدان غدیر فریمان بازگشایی شد

استقبال از لوازم التحریر ایرانی+گزارش

حضور 30 هزار ایرانی در عراق تا عاشورا

اشعار ویژه شهادت حضرت قمربنی هاشم (ع)

استقبال از لوازم التحریرایرانی

روزیاتو: گشتی دیدنی در ایستگاه های رنگارنگ مترو پایتخت سوئد

پیش بینی وضع هوا در ایام تاسوعا و عاشورا/خطر سیلاب در ارتفاعات

دوربین هایی که تخلفات رانندگی را می بینند اما جریمه نمی کنند!

سرعت مجاز در معابر اعلام شد

تشریح برنامه های تحول آفرین مدارس و نظام آموزشی کشور برای استانداران توسط بطحایی

تکمیل طرح جامع گردشگری اوان تا شش ماه آینده

سنگ های عزا

برپایی میز خدمت در روستای زرگر شهرستان بیله سوار

انحلال یک مدرسه در تبریز با رأی دادگاه

هشدار بطحایی درباره عوارض وزن سنگین کیف دانش آموزان

مدارس اجازه اخذ هیچ گونه وجهی از خانواده ها ندارند

ضرورت آموزش موضوعات شهری به دانش آموزان/ صدور سند کاهش مخاطرات مدارس 

اختصاص سرویس رایگان به دانش آموزان کم توان حداقل کار مدیریت شهری

آشنایی با تالاب بند علیخان - ورامین

اهدای نذورات میلیاردی به حسینیه اعظم زنجان

از قربانی در معابر خودداری کنید

ساعت کاری اورژانس جاده ای در روزهای تاسوعا و عاشورا

اعلام محدودیت های ترافیکی

از قربانی درمعابرخودداری کنید

محاسبه هزینه ویزای اربعین بر اساس دینار عراق

عملیات نجات زخم خوردگان اجتماعی

عملیات نجات زخم خوردگان اجتماعی