مطالب مرتبط:
عملیات دلهره آور نجات پس از سقوط یک اتوبوس به دره ای عمیق + فیلم
معاون عملیات سازمان امداد و نجات اعلام کرد 2 کشته و 24 مصدوم به دلیل برخورد اتوبوس با تریلی در قم
عملیات نجات یک شتر پس از تصادف +فیلم
معاون عملیات سازمان امداد و نجات اعلام کرد مصدومیت 9 مسافر به دلیل واژگونی سواری سمند
عملیات نجات ذخایر ارزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 12:452018-08-16اجتماعي

عملیات نجات زخم خوردگان اجتماعی


سال 1387 بود که سامانه 123 یا اورژانس اجتماعی توسط مسئولان بهزیستی استان تهران راه اندازی شد و حمایت از کودکان آسیب دیده در اولویت کار سامانه قرار گرفت اما در گذر زمان، - دامنه فعالیت هایشان گسترش یافت و افرادی با عنوان گروه های حساس مانند سالمندان، معلولان، زنان و دختران در لیست امداد رسانی سامانه قرار گرفتند.

برای بررسی عملکرد این سامانه و چگونگی خدمت رسانی نیروهای اورژانس 123 در یک عملیات در محله هرندی با موضوع کودک و همسرآزاری با آن ها همراه می شویم.

شعار سال:" سال 1387 بود که سامانه 123 یا اورژانس اجتماعی توسط مسئولان بهزیستی استان تهران راه اندازی شد و حمایت از کودکان آسیب دیده در اولویت کار سامانه قرار گرفت اما در گذر زمان، دامنه فعالیت هایشان گسترش یافت و افرادی با عنوان گروه های حساس مانند سالمندان، معلولان، زنان و دختران در لیست امداد رسانی سامانه قرار گرفتند.

خدمات مددکاران و مشاوران اورژانس اجتماعی در واقع مرهمی بر زخم آسیب دیدگان است با این هدف که میزان آسیب دیدگی اجتماعی را در جامعه به حداقل برسانند.

با گذشت حدود 10 سال هنوز هستند منتقدانی که عملکرد این سامانه را زیر سؤال می برند و نتیجه خدمت رسانی نیروهای اورژانس اجتماعی را رضایتبخش نمی دانند.

برای بررسی عملکرد این سامانه و چگونگی خدمت رسانی نیروهای اورژانس 123 در یک عملیات در محله هرندی با موضوع کودک و همسرآزاری با آن ها همراه می شویم.

پس از انجام هماهنگی های لازم با بهزیستی استان تهران، مقرر می شود به پایگاه اورژانس اجتماعی شهید نواب صفوی در بزرگراه شهید محلاتی برویم.

قرارمان ساعت 10 صبح است.

وارد پایگاه می شویم.

پس از استقبال مهدیه اخگری معاون پایگاه به دفتر مددکاران و مشاوران می رویم و لباس فرم مددکاران 123 را می پوشیم و به سمت خودرو حرکت می کنیم.

پوشه قرمز رنگی که در دست مددکار قرار دارد مربوط به دختر 13 ساله ای به نام سارا است که پدرش او را مجبور به تکدی گری کرده است.

داخل خودرو به گونه ای طراحی شده که مددجویان یا افراد آسیب دیده می توانند در کمال آرامش با مددکاران و روان شناسان صحبت و درددل کنند.

برای کودکان هم تجهیزات و لوازم خاصی پیش بینی شد و همه چیز برای اجرای مأموریت فراهم است.

پلان اول پیش از رسیدن به نشانی محل مورد نظر، فرصتی دست می دهد تا نگاهی به پرونده و اطلاعات ثبت شده بیندازیم.

سارا 13 ساله است و همراه با پدرش در محدوده بازار زندگی می کند.

یکی از همسایه ها طی تماس با اورژانس 123 گزارش داده است که پدر سارا او را شکنجه می دهد و وادار به تکدی گری می کند.

تصور چنین صحنه ای دردناک است.

مددکاری که همراهمان است می گوید: نمونه چنین مواردی کم نیست.

متأسفانه والدینی که معتادند، کنترلی روی رفتارهایشان ندارند و با آزار و شکنجه، کودکانشان را وادار به تکدی گری و زباله گردی و در برخی موارد دستفروشی می کنند.

سارا در سن نوجوانی است، باید به فکر درس و مشق باشد اما ترک تحصیل کرده و به اجبار پدر راهی بازار کسب و کار شده است.

از خیابان های شلوغ می گذریم و به محل مورد نظر می رسیم.

خانه ای قدیمی با در کوچکی که رنگ و رویش رفته و کلی هم برچسب تبلیغاتی رویش نصب شده است.

در می زنیم و مردی لاغر اندام با موهای جوگندمی و دندان های ریخته، در را به رویمان باز می کند و می گوید: بفرمایید! از وضع ظاهرش معلوم است که اوضاع خوبی ندارد.

سراغ سارا را می گیریم و با دستپاچگی می گوید: با دخترم چیکار دارید؟ ماجرای تماس همسایه ها را می گوییم صدایش را کمی بلند می کند و با ناراحتی می گوید: همسایه های فضول! به کسی چه ربطی داره! دخترمه و هرجور که بخوام رفتار می کنم! مرد قصد همکاری ندارد.

برای صدور مجوز ورود به خانه، هماهنگی های لازم با مقامات قضایی انجام می شود و وارد خانه می شویم.

گویا بازار شام است.

شیشه بعضی از پنجره های چوبی شکسته شده و چهره نگران دختر نوجوان از پشت پرده نازک و نخ نما شده نمایان می شود.

پدر با داد و بیداد، تلاش می کند مانع کار مددکاران شود، اما مددکار خودش را به سارا می رساند و با صحبت کردن، او را راضی می کند همراهمان بیاید.

دختر لباس آستین کوتاه به تن دارد و آثار سوختگی روی نقاطی از دست هایش پیداست.

وحشت در چشمان سارا موج می زند و به محض رسیدن پدرش، پشت مددکار پنهان می شود.

سوار خودرو که می شویم، ترس و دلهره دختر فرو می ریزد و گویا به نقطه امنی رسیده، نفس می کشد و به مددکار می گوید: ممنون که کمکم کردید.

دوست نداشتم تکدی گری کنم اما بابا مجبورم می کرد.

بعضی وقت ها هم داخل مترو آدامس می فروختم.

خودرو به سمت افسریه حرکت می کند و سارا به مرکز نگهداری سازمان بهزیستی سپرده می شود.

پلان دوم کار نیروهای اورژانس 123 به اینجا ختم نمی شود.

آن ها مدام پیگیر وضعیت مددجوهایشان هستند تا در صورت نیاز با ارائه خدمات از آن ها حمایت کنند.

پرونده سارا در پایگاه اجتماعی نواب صفوی بایگانی نمی شود و چند روز بعد، از مرکز نگهداری افسریه اطلاع می دهند سارا به مادرش تحویل داده شده است.

مددکاران در تماس های تلفنی و گفت وگو با سارا متوجه می شوند که او از وضعیت کنونی اش راضی است.

آنها به این امر اکتفا نمی کنند و برای اطمینان بیشتر سرزده راهی نشانی مادر سارا در محله شوش می شوند و ما نیز پس از هماهنگی های لازم آن ها را همراهی می کنیم.

پدر و مادر سارا از هم جدا شده اند و به گفته مددکار پایگاه اجتماعی نواب صفوی، مادر به دلیل مشکلات، سال ها قبل اقدام به خودسوزی کرده است.

از خیابان باریک و کنار خانه های قدیمی و فرسوده می گذریم و به مقصد می رسیم.

سارا در را باز می کند.

مادر اجازه عکاسی نمی دهد اما مشکلی با حضور خبرنگار ندارد.

همین که در چهارچوب اتاق قرار می گیریم، بچه های قد و نیم قد دورمان حلقه می زنند.

دو بچه حاصل ازدواج اول، سه فرزند از ازدواج دوم و دو فرزند هم نتیجه ازدواج سوم مادر ساراست.

مادر دستفروشی می کند اما از وضعیت کنونی اش راضی است: خداروشکر روزگارمون بد نیست.

همین که بچه ها کنارم هستن، خداروشکر می کنم.

مددکار از سارا جویای احوالش می شود، می گوید: پیش مامانم راحتم.

همین حرف نشان از رضایت دارد که مددکار آن را در پرونده ثبت می کند.

کار دیگری در منزل این مددجو نداریم و همراه با نیروهای اورژانس اجتماعی برمی گردیم.

خدمت رسانی شبانه روزی اورژانس 123 شبانه روزی است و مددکاران و روان شناسان، 24 ساعته آماده خدمت رسانی هستند.

مهدیه اخگری معاون پایگاه اجتماعی نواب صفوی، که فعال ترین مرکز تهران است، می گوید: اهمیت این پایگاه به دلیل استقرار سامانه تلفنی 123 در آن است.

در تهران سه پایگاه اجتماعی وجود دارد که پس از ثبت تماس ها، با توجه به موقعیت جغرافیایی به سایر پایگاه ها ارجاع داده می شود.

به گفته او در همه عملیات ها یک مددکار و روان شناس با یک دستگاه خودرو ون اعزام می شوند.

در پایگاه های اجتماعی، دفتر ثبتی وجود داردکه همه مشخصات مددجویان در آن ها نوشته می شود.

اخگری می گوید: مددکاران مدام پیگیر وضعیت مددجویان هستند تا شرایط آنها به نتیجه مطلوبی برسد.

کودک آزاری در اولویت تماس های اورژانس 123 است.

اخگری با بیان این مطلب می گوید: کودک آزاری در صدر مأموریت پایگاه ها قرار دارد و پس از آن سالمند آزاری در رتبه دوم است.

کودکان آزاردیده ای که زیر هفت سال هستند پس از جدا شدن از خانواده به شیرخوارگاه های آمنه و ترکمانی که زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند، منتقل می شوند و کودکان هفت تا 14 سال هم به مراکز نگهداری شبه خانواده می روند.

برای کمک کردن به افراد آزار دیده نیاز به اعتماد است که معاون پایگاه اجتماعی نواب صفوی در اهمیت این موضوع می گوید: تا وقتی مددکاران و روان شناسان نتوانند اعتماد مددجویان را جلب کنند، کاری از پیش نمی بریم و نمی توانیم از آنها حمایت کنیم.

بنابراین، ایجاد و حفظ اعتماد بسیار اهمیت دارد.

وجود دستور قضایی برای ورود به خانه یا حریم خصوصی افراد هم لازم و ضروری است: نیروهای اورژانس اجتماعی حق ورود به حریم خصوصی مردم را ندارند.

بنابراین، در مواقع لزوم با هماهنگی مقامات قضایی، مجوز ورود دریافت می شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران: کمک معتمدان محله راهگشاست ویرانه های رها شده و مکان های مخروبه همواره نقاط بی دفاع شهری بوده و هستند.

خلاف کاران، معتادان و کارتن خواب ها با تردد و تجمع در آنها، آسیب پذیری جامعه و شهروندان را افزایش می دهند.

مهشید موقر معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، به این موضوع اشاره می کند و می گوید: بیشترین تماس های اورژانس 123 مربوط به مناطق 11، 12 و 15 است که بیشترین بافت فرسوده را دارند.

ماهانه چه تعداد تماس در سامانه یا خط 123 ثبت می شود؟ براساس آخرین آمارها در سه ماهه اول سال، حدود 50 هزار و 553 تماس در سامانه ثبت شده است که با یک جمع و تفریق ساده می توان گفت به طور متوسط ماهانه، بیش از 16 هزار تماس در خط 123 ثبت می شود.

البته از کل تماس های ثبتی حدود 39 هزار و 500 تماس غیر مرتبط یا مزاحمت تلفنی و 11 هزار و 53 تماس مرتبط بوده است.

در مقایسه با سال گذشته تعداد تماس ها چه تغییری داشته اند؟ متأسفانه آمارها نشان می دهد که میزان تماس با سامانه 123 افزایش داشته است.

به نظر شما دلیل بالا بودن آمار مزاحمت تلفنی سامانه چیست؟ درباره عملکرد و شیوه خدمت رسانی سامانه 123 اطلاع رسانی شده است، اما تعداد زیادی از مردم هنوز آشنایی کافی با این سامانه و حساسیت خدمت رسانی آن را ندارند و گمان نمی کنند تماس بی مورد یا گزارش اشتباه می تواند اتفاقات ناگواری در پی داشته باشد.

بنابراین، فکر می کنم با اطلاع رسانی درست و افزایش آگاهی مردم بتوان این آمارها را کاهش داد.

بیشترین تماس ها مربوط به کدام مناطق تهران است؟ براساس اطلاعات به دست آمده از اعداد و ارقام ثبت شده در سامانه 123، بیشترین تماس ها مربوط به مناطق11، 12 و 15 است.

چرا؟ برخی از مناطق شرقی، جنوب شرقی و جنوب و بخش هایی از حاشیه کلانشهر تهران، به مرور زمان دچار بافت فرسوده شده اند که همین زمینه آسیب خیزی مناطق را فراهم می کند.

از سوی دیگر، شرایط فرهنگی و زندگی در برخی از محله ها از جمله هرندی موجب می شود که مردم برای اینکه دچار آسیب بزرگ تری نشوند، با ساکنان محله همراهی کنند که به ناچار گرفتار آسیب های اجتماعی می شوند.

آماری تفکیکی از تماس های ثبت شده دارید؟ بله.

براساس آمار حدود 28 درصد مربوط به اختلافات خانوادگی، هفت درصد کودک آزاری، 15 درصد زنان آسیب دیده، 14 درصد کودکان خیابانی، 24درصد مربوط به موضوع فرار و 12 درصد هم مربوط به سالمند آزاری بوده است.

گروه های حساس که نیاز به حمایت نیروهای اورژانس اجتماعی دارند، چگونه اولویت بندی می شوند؟ کودک آزاری در اولویت قرار دارد پس از آن سالمند آزاری و پس از آن همسرآزاری است.

به طور میانگین چقدر طول می کشد نیروهای اورژانس اجتماعی به محل اعزام شوند؟ نیروها پس از دریافت گزارش، حدوداً پس از 30 دقیقه به محل مأموریت می رسند.

به نظر شما چگونه می توان با مشارکت مردم میزان آسیب ها را کاهش داد؟ اورژانس اجتماعی 16 مرکز در استان تهران دارد که 3 مرکز آن در شهر تهران فعال است.

علاوه بر این مراکز می توان با راه اندازی پایگاه های اجتماعی در محله ها از مردم و معتمدان محله و حتی ائمه جماعات و مسئولان شهرداری بخواهیم با شناسایی و معرفی افراد آسیب دیده محله ها و کمک به آنها، با افزایش میزان کیفیت خدمت رسانی اورژانس اجتماعی، آمار آسیب ها و آسیب دیدگان را کاهش داد.

شغل پرمخاطره مددکاران و مشاوران اورژانس اجتماعی، وظیفه خدمت رسانی به افرادی را دارند که بنا به دلایلی دچار آزارهای جسمی و روانی شده اند، اما همین افراد در برخی از موارد خودشان در معرض آسیب دیدگی فیزیکی قرار می گیرند.

فرهاد عبادی روان شناس پایگاه اجتماعی نواب صفوی نمونه کسانی است که هنگام انجام وظیفه آسیب دیده است: یک مورد کودک آزاری به پایگاه گزارش شد و براساس دستور قضایی، کودک را از خانواده جدا کردیم.

اقوام کودک با سلاح سرد به ما حمله ور شدند و به شدت زخمی ام کردند.

او به موارد دیگری از توهین و بدرفتاری مردم هم اشاره می کند و می گوید: خیلی از موارد، افراد با ما به تندی رفتار می کنند و حرف های زشت و ناسزا نثارمان می کنند.

همه این موارد را تحمل می کنیم و انتظار داریم مسئولان با حمایت هایشان موجب افزایش انگیزه و خدمت رسانی مطلوب تر نیروها شوند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه همشهری، تاریخ انتشار 23 مرداد 97، کد مطلب: 27003، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: اورژانس - بهزیستی استان تهران - اجتماعی - مددکار - استان تهران - رسانی - امداد رسانی - بهزیستی - کودک - کودکان - تهران - استان - تکدی گری - همراه - مسئولان - شهید نواب صفوی - دختران - دختر - روان شناسان - حمایت - خودرو - امداد - آسیب دیدگی - زنان - لیست - مددجویان - شهید - پیش بینی - اطلاعات - دردناک

آخرین اخبار سرویس:
دانش آموزان خراسان شمالی سواد آبی را فرا می گیرند

70 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی صاحب شغل هستند

ایستگاه سنجش گردوغبار در دهدشت و لیکک راه اندازی شود

تشدید برخورد با مرکز غیر مجاز زیبایی در فارس

این 10 کمدی خاطره انگیز

بودن یا نبودن؟

گردشی در کاخ زیبای فلاحتی +تصاویر

سرپرست شهرداری مشهد معرفی شد

اوج باران شهابی اسدی، حدود 2 بامداد

استخدام کارشناس کنترل کیفیت برق،تکنسین برق،کارشناس برق

70 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی صاحب شغل هستند

آموزش شکار و صید ماهی در Red Dead Redemption 2

تصاویر/ بارش باران سیل آسا در موغله ترکیه

گلایه مندی مردم از وضعیت نامناسبت معابر سرفاریاب

سه موکب رضوی به زوار اربعین حسینی خدمت ارائه کردند

ایستگاه سنجش گردوغبار در دهدشت و لیکک راه اندازی شود

داستان پل سوم بشار یاسوج پس از یک باران

جشنواره ملی و بین المللی قصه گویی در خوزستان برگزار می شود

مشاغل مزاحم پایتخت ساماندهی می شود

ماجرای شیطنت پلنگی که دمپایی شکار کرد+ فیلم

راه اندازی جایگاه پرورش شتر در ایج استهبان

عملیات لق گیری سنگ های جاده چالوس انجام شد

عملیات لق گیری سنگ های جاده چالوس انجام شد

دعوت نوجوان بسیجی از دوستانش به ادامه راه شهدا

تخریب ویلای لوکس غیرمجاز در استان تهران (عکس)

جشنواره ملی و بین المللی قصه گویی در خوزستان برگزار می شود

دیدار سرمایه گذاران ایتالیایی با استاندار هرمزگان

معماری زیبای ایرانی مسجد آقا بزرگ کاشان +عکس

امامزاده سازی ممنوع

هوای کلانشهرها آلوده می شود

عنکبوت ها دیگر از نور نمی ترسند

مشاغل مزاحم پایتخت ساماندهی می شود

سامانه جدید بارشی وارد استان بوشهر می شود

برپایی جشن سالگرد ازدواج با هدیه ای ازجنس کتاب

سامانه جدید بارشی وارد استان بوشهر می شود

مشاغل مزاحم پایتخت ساماندهی می شود

شیب تند مهاجرت به مازندران

پرهیز از هر گونه آسیب به حیات وحش در فصل سرما

اولین جلسه کارگروه مقابله با گرد و غبار و آلودگی هوا در استان

پرهیز از هر گونه آسیب به حیات وحش در فصل سرما

پرهیز از هر گونه آسیب به حیات وحش در فصل سرما

ماشین آلات راهداری کامیاران نیاز به تعمیر و بازسازی دارند

برگزاری جشن بیعت در مدارس البرز

کنترل مرزها برای جلوگیری از انتقال بیماری تب دنگی ضروری است

ماشین آلات راهداری کامیاران نیاز به تعمیر و بازسازی دارند

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از سه شنبه

برگزاری جشن بیعت در مدارس البرز

ماشین آلات راهداری کامیاران نیاز به تعمیر و بازسازی دارند

پاییز و باران ،جلوهایی از زیبا

مهلت اخذ معاینه فنی خودروهای پایتخت تا 3 آذر تمدید شد

247 نیاز فناورانه در حوزه صنایع کوچک در کشور شناسایی شد

باغ 20 هزار مترمربعی اراج در شمال تهران بوستان شد

از سقف و کف حقوق فرهنگیان تا آلودگی در راه هوای تهران

247 نیاز فناورانه در حوزه صنایع کوچک در کشور شناسایی شد

آلودگی هوا و توصیه های بهداشتی

بیش از 10 هزار زائر پاکستانی در خراسان جنوبی پذیرایی شدند

آلودگی هوا و توصیه های بهداشتی

بیش از 10 هزار زائر پاکستانی در خراسان جنوبی پذیرایی شدند

فاصله ارتباطی جوانان با خانواده ها در حال افزایش است

شرایط دمایی کشور در هفته آینده | پیش بینی هفته ای پربارش برای ایران

انتظار شهروندان شهر باران از سکاندار جدید شهرداری

ورود سامانه بارشی جدید به ایران

فاصله ارتباطی جوانان با خانواده ها در حال افزایش است

اجرای طرح نجات بخشی درختان و ساماندهی فضای سبز باغ فین کاشان

استخدام منشی خانم در یک مرکز تخصصی مشاوره سلامت و تناسب اندام

رقابت هنر نویسندگی در جشنواره دانایی توانایی

اجرای طرح حفاظت و نجات بخشی درختان و ساماندهی فضای سبز مجموعه جهانی باغ فین کاشان

اقدامات سازمان محیط زیست در پی تصادف «یارقلی»

لزوم استقرار جرثقیل سنگین در گردنه های برفگیر و دپوی کیسه های شن و نمک در محورهای برف گیر

اقدامات سازمان محیط زیست در پی تصادف «یارقلی»

ضرورت راه اندازی میز خدمت الکترونیکی در ادارات

انتصاب های جدید در سازمان حفاظت محیط زیست

رشد پاسخ مثبت به استعلامات محیط زیستی در استان تهران

برپایی نمایشگاه مُد با مدل محیط زیست در کرج! + تصاویر

بطحایی: یکی از نظام های آموزشی موفق منطقه را داریم

دانلود نمونه سوالات عمومی و تخصصی استخدام استانداری ها

زباله، معدنکاوی و گنج یابی نفس غارها را گرفت

ساخت 15 مدرسه خیری در سیستان و بلوچستان آغاز شد

617 نفرگرفتار در بارندگی شدید خوزستان امدادرسانی شدند

اجرای طرح رتبه بندی مدارس تا 20 روز آینده

طرح مشارکت دانش آموزان در پیشرفت استاندارد اجرا می شود

ورود سامانه بارشی جدید به ایران

هوای کلانشهرها آلوده می شود

دو واحد آموزشی در مناطق روستایی گنبدکاووس افتتاح شد

افندی زاده: آماده اجرای طرح های زمستانه هستیم

617 نفرگرفتار در بارندگی شدید خوزستان امدادرسانی شدند

استخدام شرکت مهندسی ساینا آلومین زاگرس واقع در شهرکرد

آموزش های صحیح خودمراقبتی جنسی به کودکان باعث پررو شدن آنها نمی شود

ارائه خدمت 700 نفر از خادمین حسینی و رضوی در اربعین و دهه پایانی صفر

برپایی نمایشگاه مُد با مدل محیط زیست در کرج! + تصاویر

رگبار، رعد و برق و امواج 2متری در انتظار خلیج فارس

نقش ویژه مدارس در ارتقای مهارت های اجتماعی دانش آموزان

اقدامات سازمان محیط زیست در پی تصادف «یارقلی»

120 کشور دنیا از فناوری اینترنت اشیاء استفاده می کنند

اجرای طرح ویژه ترافیک زمستانی از 22 آذر تا 22 اسفند

پلیس باز هم کوتاه آمد

محمدی: روند بازنشستگی معلمان تدریجی و حساب شده باشد / ایده باشگاه ویژه فرهنگیان بازنشسته اجرایی نشد

برپایی کلاس آموزش نوین قرآن به کودکان در دارالقرآن پرند

نقشه گسل اشتهارد دقیق سازی می شود

10 هزار دانش آموز مازندرانی از مناطق عملیاتی دفاع مقدس بازدید می کنند

عملیات نجات زخم خوردگان اجتماعی

عملیات نجات زخم خوردگان اجتماعی