مطالب مرتبط:
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/نهادهای مسئول به وظایفشان در قبال معتادان و کارتن خواب ها عمل نمی کنند
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/نهادهای مسئول به وظایفشان در قبال معتادان و کارتن خواب ها عمل نمی کنند
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/حضور 150 نیروی پلیس در شوش، هرندی و مولوی
با اجرای طرح ضربتی کارتن خواب های شمال تهران جمع آوری شدند
انگلیس تا سال 2027 کارتن خواب نخواهد داشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 12:422018-08-16پزشكي

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران


همین چند روز پیش بود که رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آمار تکان دهنده جدید و کمتر اعلام شده ای در خصوص کارتن خواب ها و وضعیت آنان عنوان کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ،یکی از عجیب ترین این آمار و ارقام که طبق معمول فقط عدد آنها توسط مسوولان مربوطه اعلام می شود و در عمل اتفاقی برای کنترل تعداد یا کاهش میزان آن صورت نمی گیرد، اعلام حدود چهار هزار کارتن خواب از کل 20 هزار کارتن خواب، دارای بیماری های عفونی و روانی، دو جنسه، معلول جسمی و حرکتی و سالخورده است و هیچ کمپ و مرکز نگهداری ای آنها را پذیرش نمی کند که پس از جمع آوری توسط پلیس و غربالگری دوباره به سطح خیابان باز می گردند و موجب آزار و اذیت مردم می شوند.

به نقل از خبرگزاری های داخلی او تاکید کرده: اگر معتاد متجاهری مبتلا به ایدز، هپاتیت، سل، بیماری های عفونی و.

باشد، باید سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی آنها را در مراکز درمانی پذیرش کرده و معالجه و درمان کنند اما متاسفانه هیچ اقدامی انجام نمی شود و این افراد با وجود بیماری های خطرناکی که دارند، دوباره در جامعه رها می شوند.

فارغ از اینکه دو جنسه ها در کنار بیماران عفونی و روانی خطرناک قرار داده شده اند در حالی که بیمار محسوب نمی شوند و خودشان در این میان آسیب بیشتری علاوه بر آسیب های کارتن خوابی خواهند دید، تصور کنید یک مقام رسمی که متولی ساماندهی و حمایت از کارتن خواب هاست، آمار رسمی اعلام می کند که رقم بالای چهار هزار معتاد دارای بیمار عفونی و روانی خطرناک داریم که در سطح شهر رفت و آمد می کنند و هم به خود آسیب می زنند و هم برای مردم و سلامتی آنها خطرناکند اما به گفته سرهنگ بخشنده هیچ کس هیچ اهمیتی به آنها نمی دهد.

از سویی در حالی علی حیدری مسوول موسسه پایان کارتن خوابی تاکید می کند که ظرف سال های گذشته نه تنها تعداد کارتن خواب ها کاهش نیافته بلکه کارتن خواب های مرد هم تبدیل به کارتن خواب های زن و کودک شده اند که رییس مبارزه با مواد مخدر هم تصریح کرده: حدود 1500 نفر از این تعداد زن هستند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر همچنین با انتقاد از دیگر سازمان های متولی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ادامه داده: مردم در خصوص نگهداری معتادان متجاهر از پلیس مطالبه دارند در حالی که نگهداری و پذیرش این افراد بر عهده سازمان بهزیستی و با همکاری سازمان هایی چون شهرداری، وزارت بهداشت، سازمان فنی وحرفه ای، کمیته امداد، وزارت کار و دانشگاه های علوم پزشکی است و این سازمان ها باید در این زمینه پاسخگو باشند.

در واقع 16 سازمان و وزارتخانه در زمینه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از وقوع اعتیاد مسوولیت داشته و بودجه دریافت می کنند که آخرین سازمان در این خصوص پلیس است.

بخشنده معتقد است پلیس توانایی جمع آوری همه معتادان ظرف مدت یک هفته را نیز دارد اما مشکلات ما برون سازمانی است و متاسفانه خلا قانونی و ضعف های قانونی در این زمینه وجود دارد و قانون در بسیاری موارد بازدارنده نیست.

همچنین سازمان های دیگر به وظایف خود عمل نمی کنند.

پلیس اما بر این هم تاکید می کند که توان جمع آوری کارتن خواب های معتاد را دارند اما کجا آنها را ببرند اسکان دهند؟وقتی شهردار پایتخت با آسیب دیدگان اجتماعی همچون زباله رفتار می کند!بی مسوولیتی حوزه های مختلف دخیل برای ساماندهی کارتن خواب ها هم اینجا بهتر مشخص می شود.

آنجا که پلیس کارتن خواب معتاد را بازداشت می کند اما نه بهزیستی او را پذیرش می کند و نه وزارت بهداشت او را درمان می کند.

حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت هم عنوان کرده: درمان و پذیرش معتادان متجاهر بر عهده وزارت بهداشت نیست.

هیچ کس آنها را نمی بیند و در حالی که وضعیت این تعداد انسان در همین شهر بیخ گوش همه مردم جامعه به اینجا کشیده شده، کسی برای آنها اهمیتی قائل نیست و حتی به اندازه زباله هم آنها را نمی بینند.

در همین پایتخت با این میزان کارتن خواب معتاد و بیمار و غیر معتاد، شهردارش می گوید وظیفه سازمان منصوبش فقط جمع آوری کسانی است که در آسیب های اجتماعی هستند از جمله کودکان کار و زباله گرد و معتادان و کارتن خواب ها.

کانه زباله جمع آوری می کنند که این گونه در مورد آنها صحبت می کنند.

تا زمانی که چنین دیدگاه های نامناسبی از سوی برخی مسوولان موظف در خصوص آسیب های اجتماعی وجود دارد، شاید نباید از باقی سازمان های متولی که وظیفه خود را در این خصوص انجام نمی دهند، انتظاری داشت.

هیچ اقدامی برای کارتن خواب ها انجام نمی شوداز سوی دیگر یکی دیگر از رقم های اعلام شده که البته چندان در میان باقی آمار تازگی ندارد، وجود کارتن خواب های غیر معتاد است که شغل های متفاوتی حتی تا استاد دانشگاهی داشته اند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر از وجود 2500 کارتن خواب در تهران خبر داده در حالی که این افراد اصلا معتاد نیستند بلکه تنها کارتن خواب هستند و با ظاهر بسیار کثیف در تهران زندگی می کنند و سازمان بهزیستی برای این افراد نیز هیچ اقدامی انجام نداده است؛ امری که علی حیدری نیز بر آن تاکید می کند و می گوید: معتقدم این آمار و اطلاعات زمانی به کار می آید که قرار باشد مسوولان با این ارقام کاری انجام دهند یا برای کمک و حمایت از کارتن خواب ها قدمی بردارند در حالی که صرفا از سوی مسوولان اعلام می شود و هیچ ارزشی ندارد.

او تاکید می کند: تاکنون ندیده ام مسوولان ذی ربط در خصوص ساماندهی کارتن خواب ها یا همین مسوولان ستاد مبارزه با مواد مخدر که این همه بودجه برای این کار دریافت می کنند، اقدام درخوری برای کارتن خواب ها انجام دهند.

حیدری با ابراز تاسف از این همه بدبینی و تلخی ای که به کار می گیرد می گوید: هیچ اتفاق مثبتی در طول همه این سال ها برای کارتن خواب ها که قشری از این جامعه هستند رخ نداده و هرگز هم رخ نخواهد داد.

کارتن خواب زخم باز در حال مرگ را می بریم بیمارستان می گویند به ما ربطی ندارد پذیرش نمی کنیم.

او معتقد است مثلا الان که تعداد کارتن خواب های دارای بیماری عفونی چهار هزار نفر اعلام شده و تاکنون هم این طور بیان نشده بود، چه فرقی برای مسوولان و مردم می کند؟ 50 هزار تا هم باشند هیچ اقدام مناسبی برای آنها انجام نمی شود حتی برای هزار نفر هم کمکی انجام نمی شود، چه برسد به آمار بیشتر.

برای کسی که کارتن خواب است و سال هاست این طور زندگی می کند، اعلام این آمار هیچ کمکی محسوب نمی شود.

تازه هر از چندی آنها را بازداشت می کنند و کمی بعد دوباره آنها را به چرخه جامعه بازمی گردانند.

حیدری در پاسخ به اینکه آیا خودشان با بیماران عفونی خطرناک در میان کارتن خواب ها سر و کار داشته اند یا خیر می گوید: ما فراوان با این نوع بیماران عفونی روبه رو شده ایم.

ما کارتن خواب بیماری داشتیم که زخم باز داشت.

زنگ زدیم به اورژانس که مرجع درمانی مملکت است و گفتیم او کنار خیابان افتاده و وضعیت وخیمی دارد، آنها اعلام کردند: ما نمی توانیم به این مسائل ورود کنیم و برای نجات جان آن انسان نیامدند! وقتی آنها را به بیمارستان می رسانیم می گویند: ما نمی توانیم آنها را جراحی کنیم و پذیرش نمی کنند.

ما فقط باید بایستیم تا آنها بمیرند! او تصریح می کند: شاید موافق مردن آنها هستند.

همه گویا موافق از بین رفتن کارتن خواب های بیمار هستند.

چه کسی آنها را آدم حساب می کند وقتی با جمع آوری کارتن خواب ها، آنها را از محله ای متمرکز در کل شهر پخش می کنند.

او با گلایه از سیاست های جمع آوری کارتن خواب ها می گوید: چندی قبل کارتن خواب هایی که در یک مکان بدون آزار رساندن به کسی در شوش تجمع می کردند را از آنجا بیرون راندند و در سطح شهر پخش کردند و باعث شدند تعداد بسیاری از محله ها و کوچه پس کوچه ها هم ناامن شود.

پس از آن در پارک هرندی تجمع می کردند که هیچ خانواده ای به آن پارک نمی رفت اما به بهانه اینکه برای خانواده ها مشکل پیش آمده باز هم آنها را از آنجا بیرون راندند و آتش زدند و باز هم در نقطه ای دیگر پخش شدند.

آوردیم شان در محله اوراقچی ها و در آنجا به آنها غذا می دادیم.

جور دیگری هم آنها را از آنجا بردند.

در واقع فقط کارشان پخش کردن ناامنی در کل شهر است به جای حل مشکل.

حیدری تاکید می کند: مسوولان مملکت اگر بخواهند، می توانند ریگی را در آسمان بگیرند.

در زمینه آسیب های اجتماعی هم اگر واقعا اراده ای باشد و بخواهند، می توانند بسیاری از معضلات را حل کنند اما من تصورم بر آن است که کسی نمی خواهد آسیب های اجتماعی از جمله مشکلات همین کارتن خواب ها حل شود.

او توصیه می کند: یکی از مسوولان متولی ساماندهی همین کارتن خواب ها یک شب بدون اسلحه و بیسیم و لباس رسمی به محله های مختلف سر بزند و وضعیت را بررسی کند تا ببینیم چگونه می توانند به چنین آماری دست یابند و چه اتفاقی رخ خواهد داد.


کلید واژه ها: کارتن خواب - مبارزه با مواد مخدر - پلیس مبارزه با مواد مخدر - خواب - بیمار - مواد مخدر - سازمان بهزیستی - مبارزه - خطرناک - وزارت بهداشت - کارتن خوابی - وزارت - بیماری - پلیس - مخدر - معتاد - بهزیستی - دانشگاه - آمار - مردم - بهداشت - مرکز نگهداری - آمار و ارقام - درمان - سلامت - پزشکی - آزار و اذیت - سلامت نیوز - عجیب ترین - فنی وحرفه

آخرین اخبار سرویس:
توصیه هایی برای کنترل خارش پوست

11 توصیه برای پیشگیری از سرطان

توصیه هایی برای کنترل خارش پوست

توصیه هایی برای کنترل خارش پوست

دانش بنیان ها در مسیر جنبش نرم افزاری/38 تولید نانوذراتی با خاصیت ضدباکتری از سوی محققان ایرانی

هادی در سن بلوغ بود اما ندیدم به دختر و ناموس مردم نگاه کند

سردردهای شغلی و عوامل بروز آنها را بشناسیم

فروش و تبلیغ اینترنتی دارو خلاف قانون است

فروش و تبلیغ اینترنتی دارو خلاف قانون است

سردردهای شغلی و عوامل بروز آنها را بشناسیم

سه نشان اصلی افسردگی چیست؟

تاثیر مستقیم آلودگی هوا بر جنین

خواص آناناس در مقابله با سرطان و کاهش علائم آرتروز

شاهین رتیل دردناک ترین نیش جهان را دارد/ بامداد پنجشنبه

علائم کمبود زینک در بدن را بشناسید

استفاده از هوش مصنوعی گوگل برای تشخیص سرطان ریه

الجزیره انگلیسی: کودکان در یمن در معرض خطر مرگ از گرسنگی قرار دارند

چندش آورترین نسخه برای لاغری+ عکس

نقش کلیدی مراقبت روحی در درمان بیماری های سخت و خاص/ سرطان دیگر مساوی با مرگ نیست

اگر زیاد جوش میزنید این نوشیدنی را مصرف کنید

نیمی از سرطانی ها به دلیل عوارض جانبی درمان می میرند

رابطه مادر و کودک چه زمانی به مشکل می خورد؟

ورزشکاران برای مقابله با افسردگی از این خوراکی ها غافل نشوید

فوتبالیستی که با یک چشم هم گل می زند!

اضطراب چه بر سر پوست می آورد؟

طبخ وتوزیع 1500پرس غذا نذری در مسجدسلیمان

نذر خون در دمق

داروهای درمانی و مسکن های تولید داخل، تحت پوشش بیمه هستند

دیدار وزیر دفاع آلمان با زنان پیشمرگه

چرا بهتر است روی زمین غذا بخورید

چه فست فودی بخوریم ؟

دیدار مسئولان با بیماران پروانه ای در شیرین سو

تمرین های مناسب برای کنترل درد های سیاتیک

میوه ای که کبد شمارا زنده و سالم نگه می دارد

اگر زیاد جوش میزنید این نوشیدنی را مصرف کنید

راهکارهای ساده برای کنترل فاکتورهای پرخطر دیابت

چگونه مغز زنان هر ماه تغییر می کند؟

6 عادتی که باعث بروز بیماری های زنانه می شود

پویش نذر سلامتی در امامزاده های تهران (عکس)

داروهای درمانی و مسکن های تولید داخل، تحت پوشش بیمه هستند

خواص شگفت انگیز شنبلیله

کودکان بومی استرالیا هفت برابر بیشتر از سایرین در معرض بدرفتاری

قهوه برای بیماران کلیوی مفید است

منابع سه آزمون کشوری علوم پزشکی اعلام شد

شربتی طبیعی که جایگزین انسولین می شود

روش عجیب و تهوع آور چینی ها برای لاغری! +عکس

هر دو دقیقه سه نوزاد در هند می میرند

طرح پنج عامل ابتلا به بیماری قلبی قبل از 50 سالگی از سوی انجمن قلب آمریکا

برای درک بهتر حرکات بدن ابداع شد

داروهای درمانی و مسکن های تولید داخل، تحت پوشش بیمه هستند

اهدای خون مردم آستارا در تاسوعای حسینی

نخستین سیاهپوستی که به فضا رفت

داروهای درمانی و مسکن های تولید داخل، تحت پوشش بیمه هستند

علائم کمبود زینک در بدن کدامند

داروهای درمانی و مسکن های تولید داخل، تحت پوشش بیمه هستند

بیماران باید در شهر خودشان خدمات دریافت کنند/ اعزام بیمار به تهران فقط در موارد بسیار خاص

بی نظمی درمان شدنی است

چند صبحانه سالم برای بچه های مدرسه ای

بوکسور معروف بدن نامزدش را تکه تکه کرد + عکس 16+

خطری بزرگ که در خانه هایتان جا خوش کرده است/ بیماری های وحشتناکی که از حیوانات خانگی به شما منتقل می شود

گیاهان دارویی که سلامت زنان را تضمین می کنند

وسیله ای محبوب اما خطرناک که جان کودکتان را تهدید می کند

راهکاری خانگی برای رفع یبوست/ شربتی طبیعی که جایگزین انسولین می شود

تاثیر مستقیم آلودگی هوا بر جنین

سیر بهترین راه برای کاهش کلسترول خون

راهکار مقابله با حمله قلبی

خرما و کاچی بخورید تا از شر افسردگی پس از زایمان خلاص شوید

برای درمان عفونت ادراری چه کنیم؟

کم خوابی خطر پرخاشگری به همراه دارد

مهمترین توصیه های بهداشتی و دارویی در سفر + اینفوگرافی

بد و خوب یک گیاه برای بیماران دچار آلزایمر

پذیرش 880 دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مزایا و فواید برنج برای سلامتی

خارج کردن جرم گوش به سادگی و بدون درد

وقتی لاغر می شوید چربی ها کجا می روند؟

افزایش مرگ های ناشی از «اوردوز» در کانادا

6درصد اعتبار بیمه سلامت کردستان هزینه بیماران خاص می شود

خلق مجسمه های چاپ 3بعدی با استفاده از تصاویر 2بعدی

5 عامل ابتلا به بیماری قلبی قبل از 50 سالگی

​وزارت بهداشت: بیماران باید در شهر خودشان خدمات دریافت کنند/اعزام بیمار به تهران فقط در موارد بسیار خاص

مردم ابرکوه از ذبح دام در مسیر هیات های عزاداری خودداری کنند

پس از جراحی آناناس بخورید

چرا سکته مغزی در زنان بیشتر است!

چرت بعدازظهر؛ خوب است یا بد؟!

مضرات نخود فرنگی برای مردان

درمان ساده و آسان برای مراقبت از مو

هضم راحت غذا با این سبزی!

اعزام بیمار به تهران فقط در موارد بسیار خاص

قمه زنی باعث انتقال ویروس هپاتیت

سمی شدن میوه های تابستانی با این عادت اشتباه

بهترین رنگ موی جهان در خانه تان را می شناسید؟

5 ویژگی رفتاری زنان که برای مردان بیشترین جذابیت را دارد

مردم ابرکوه از ذبح دام در مسیر هیات های عزاداری خودداری کنند

قمه زنی باعث انتقال هپاتیت می شود

افزایش مرگ های ناشی از «اوردوز» در کانادا

افزایش مرگ های ناشی از «اوردوز» در کانادا

5 ویژگی رفتاری زنان که برای مردان بیشترین جذابیت را دارد

وقتی لاغر می شوید چربی ها کجا می روند؟

ذرات آلودگی، بر جفت جنین اثر می گذارند

توزیع غذای نذری در تگزاس

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران