مطالب مرتبط:
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/نهادهای مسئول به وظایفشان در قبال معتادان و کارتن خواب ها عمل نمی کنند
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/نهادهای مسئول به وظایفشان در قبال معتادان و کارتن خواب ها عمل نمی کنند
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/حضور 150 نیروی پلیس در شوش، هرندی و مولوی
با اجرای طرح ضربتی کارتن خواب های شمال تهران جمع آوری شدند
انگلیس تا سال 2027 کارتن خواب نخواهد داشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 11:422018-08-16پزشكي

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران


همین چند روز پیش بود که رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آمار تکان دهنده جدید و کمتر اعلام شده ای در خصوص کارتن خواب ها و وضعیت آنان عنوان کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ،یکی از عجیب ترین این آمار و ارقام که طبق معمول فقط عدد آنها توسط مسوولان مربوطه اعلام می شود و در عمل اتفاقی برای کنترل تعداد یا کاهش میزان آن صورت نمی گیرد، اعلام حدود چهار هزار کارتن خواب از کل 20 هزار کارتن خواب، دارای بیماری های عفونی و روانی، دو جنسه، معلول جسمی و حرکتی و سالخورده است و هیچ کمپ و مرکز نگهداری ای آنها را پذیرش نمی کند که پس از جمع آوری توسط پلیس و غربالگری دوباره به سطح خیابان باز می گردند و موجب آزار و اذیت مردم می شوند.

به نقل از خبرگزاری های داخلی او تاکید کرده: اگر معتاد متجاهری مبتلا به ایدز، هپاتیت، سل، بیماری های عفونی و.

باشد، باید سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی آنها را در مراکز درمانی پذیرش کرده و معالجه و درمان کنند اما متاسفانه هیچ اقدامی انجام نمی شود و این افراد با وجود بیماری های خطرناکی که دارند، دوباره در جامعه رها می شوند.

فارغ از اینکه دو جنسه ها در کنار بیماران عفونی و روانی خطرناک قرار داده شده اند در حالی که بیمار محسوب نمی شوند و خودشان در این میان آسیب بیشتری علاوه بر آسیب های کارتن خوابی خواهند دید، تصور کنید یک مقام رسمی که متولی ساماندهی و حمایت از کارتن خواب هاست، آمار رسمی اعلام می کند که رقم بالای چهار هزار معتاد دارای بیمار عفونی و روانی خطرناک داریم که در سطح شهر رفت و آمد می کنند و هم به خود آسیب می زنند و هم برای مردم و سلامتی آنها خطرناکند اما به گفته سرهنگ بخشنده هیچ کس هیچ اهمیتی به آنها نمی دهد.

از سویی در حالی علی حیدری مسوول موسسه پایان کارتن خوابی تاکید می کند که ظرف سال های گذشته نه تنها تعداد کارتن خواب ها کاهش نیافته بلکه کارتن خواب های مرد هم تبدیل به کارتن خواب های زن و کودک شده اند که رییس مبارزه با مواد مخدر هم تصریح کرده: حدود 1500 نفر از این تعداد زن هستند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر همچنین با انتقاد از دیگر سازمان های متولی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ادامه داده: مردم در خصوص نگهداری معتادان متجاهر از پلیس مطالبه دارند در حالی که نگهداری و پذیرش این افراد بر عهده سازمان بهزیستی و با همکاری سازمان هایی چون شهرداری، وزارت بهداشت، سازمان فنی وحرفه ای، کمیته امداد، وزارت کار و دانشگاه های علوم پزشکی است و این سازمان ها باید در این زمینه پاسخگو باشند.

در واقع 16 سازمان و وزارتخانه در زمینه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از وقوع اعتیاد مسوولیت داشته و بودجه دریافت می کنند که آخرین سازمان در این خصوص پلیس است.

بخشنده معتقد است پلیس توانایی جمع آوری همه معتادان ظرف مدت یک هفته را نیز دارد اما مشکلات ما برون سازمانی است و متاسفانه خلا قانونی و ضعف های قانونی در این زمینه وجود دارد و قانون در بسیاری موارد بازدارنده نیست.

همچنین سازمان های دیگر به وظایف خود عمل نمی کنند.

پلیس اما بر این هم تاکید می کند که توان جمع آوری کارتن خواب های معتاد را دارند اما کجا آنها را ببرند اسکان دهند؟وقتی شهردار پایتخت با آسیب دیدگان اجتماعی همچون زباله رفتار می کند!بی مسوولیتی حوزه های مختلف دخیل برای ساماندهی کارتن خواب ها هم اینجا بهتر مشخص می شود.

آنجا که پلیس کارتن خواب معتاد را بازداشت می کند اما نه بهزیستی او را پذیرش می کند و نه وزارت بهداشت او را درمان می کند.

حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت هم عنوان کرده: درمان و پذیرش معتادان متجاهر بر عهده وزارت بهداشت نیست.

هیچ کس آنها را نمی بیند و در حالی که وضعیت این تعداد انسان در همین شهر بیخ گوش همه مردم جامعه به اینجا کشیده شده، کسی برای آنها اهمیتی قائل نیست و حتی به اندازه زباله هم آنها را نمی بینند.

در همین پایتخت با این میزان کارتن خواب معتاد و بیمار و غیر معتاد، شهردارش می گوید وظیفه سازمان منصوبش فقط جمع آوری کسانی است که در آسیب های اجتماعی هستند از جمله کودکان کار و زباله گرد و معتادان و کارتن خواب ها.

کانه زباله جمع آوری می کنند که این گونه در مورد آنها صحبت می کنند.

تا زمانی که چنین دیدگاه های نامناسبی از سوی برخی مسوولان موظف در خصوص آسیب های اجتماعی وجود دارد، شاید نباید از باقی سازمان های متولی که وظیفه خود را در این خصوص انجام نمی دهند، انتظاری داشت.

هیچ اقدامی برای کارتن خواب ها انجام نمی شوداز سوی دیگر یکی دیگر از رقم های اعلام شده که البته چندان در میان باقی آمار تازگی ندارد، وجود کارتن خواب های غیر معتاد است که شغل های متفاوتی حتی تا استاد دانشگاهی داشته اند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر از وجود 2500 کارتن خواب در تهران خبر داده در حالی که این افراد اصلا معتاد نیستند بلکه تنها کارتن خواب هستند و با ظاهر بسیار کثیف در تهران زندگی می کنند و سازمان بهزیستی برای این افراد نیز هیچ اقدامی انجام نداده است؛ امری که علی حیدری نیز بر آن تاکید می کند و می گوید: معتقدم این آمار و اطلاعات زمانی به کار می آید که قرار باشد مسوولان با این ارقام کاری انجام دهند یا برای کمک و حمایت از کارتن خواب ها قدمی بردارند در حالی که صرفا از سوی مسوولان اعلام می شود و هیچ ارزشی ندارد.

او تاکید می کند: تاکنون ندیده ام مسوولان ذی ربط در خصوص ساماندهی کارتن خواب ها یا همین مسوولان ستاد مبارزه با مواد مخدر که این همه بودجه برای این کار دریافت می کنند، اقدام درخوری برای کارتن خواب ها انجام دهند.

حیدری با ابراز تاسف از این همه بدبینی و تلخی ای که به کار می گیرد می گوید: هیچ اتفاق مثبتی در طول همه این سال ها برای کارتن خواب ها که قشری از این جامعه هستند رخ نداده و هرگز هم رخ نخواهد داد.

کارتن خواب زخم باز در حال مرگ را می بریم بیمارستان می گویند به ما ربطی ندارد پذیرش نمی کنیم.

او معتقد است مثلا الان که تعداد کارتن خواب های دارای بیماری عفونی چهار هزار نفر اعلام شده و تاکنون هم این طور بیان نشده بود، چه فرقی برای مسوولان و مردم می کند؟ 50 هزار تا هم باشند هیچ اقدام مناسبی برای آنها انجام نمی شود حتی برای هزار نفر هم کمکی انجام نمی شود، چه برسد به آمار بیشتر.

برای کسی که کارتن خواب است و سال هاست این طور زندگی می کند، اعلام این آمار هیچ کمکی محسوب نمی شود.

تازه هر از چندی آنها را بازداشت می کنند و کمی بعد دوباره آنها را به چرخه جامعه بازمی گردانند.

حیدری در پاسخ به اینکه آیا خودشان با بیماران عفونی خطرناک در میان کارتن خواب ها سر و کار داشته اند یا خیر می گوید: ما فراوان با این نوع بیماران عفونی روبه رو شده ایم.

ما کارتن خواب بیماری داشتیم که زخم باز داشت.

زنگ زدیم به اورژانس که مرجع درمانی مملکت است و گفتیم او کنار خیابان افتاده و وضعیت وخیمی دارد، آنها اعلام کردند: ما نمی توانیم به این مسائل ورود کنیم و برای نجات جان آن انسان نیامدند! وقتی آنها را به بیمارستان می رسانیم می گویند: ما نمی توانیم آنها را جراحی کنیم و پذیرش نمی کنند.

ما فقط باید بایستیم تا آنها بمیرند! او تصریح می کند: شاید موافق مردن آنها هستند.

همه گویا موافق از بین رفتن کارتن خواب های بیمار هستند.

چه کسی آنها را آدم حساب می کند وقتی با جمع آوری کارتن خواب ها، آنها را از محله ای متمرکز در کل شهر پخش می کنند.

او با گلایه از سیاست های جمع آوری کارتن خواب ها می گوید: چندی قبل کارتن خواب هایی که در یک مکان بدون آزار رساندن به کسی در شوش تجمع می کردند را از آنجا بیرون راندند و در سطح شهر پخش کردند و باعث شدند تعداد بسیاری از محله ها و کوچه پس کوچه ها هم ناامن شود.

پس از آن در پارک هرندی تجمع می کردند که هیچ خانواده ای به آن پارک نمی رفت اما به بهانه اینکه برای خانواده ها مشکل پیش آمده باز هم آنها را از آنجا بیرون راندند و آتش زدند و باز هم در نقطه ای دیگر پخش شدند.

آوردیم شان در محله اوراقچی ها و در آنجا به آنها غذا می دادیم.

جور دیگری هم آنها را از آنجا بردند.

در واقع فقط کارشان پخش کردن ناامنی در کل شهر است به جای حل مشکل.

حیدری تاکید می کند: مسوولان مملکت اگر بخواهند، می توانند ریگی را در آسمان بگیرند.

در زمینه آسیب های اجتماعی هم اگر واقعا اراده ای باشد و بخواهند، می توانند بسیاری از معضلات را حل کنند اما من تصورم بر آن است که کسی نمی خواهد آسیب های اجتماعی از جمله مشکلات همین کارتن خواب ها حل شود.

او توصیه می کند: یکی از مسوولان متولی ساماندهی همین کارتن خواب ها یک شب بدون اسلحه و بیسیم و لباس رسمی به محله های مختلف سر بزند و وضعیت را بررسی کند تا ببینیم چگونه می توانند به چنین آماری دست یابند و چه اتفاقی رخ خواهد داد.


کلید واژه ها: کارتن خواب - مبارزه با مواد مخدر - پلیس مبارزه با مواد مخدر - خواب - بیمار - مواد مخدر - سازمان بهزیستی - مبارزه - خطرناک - وزارت بهداشت - کارتن خوابی - وزارت - بیماری - پلیس - مخدر - معتاد - بهزیستی - دانشگاه - آمار - مردم - بهداشت - مرکز نگهداری - آمار و ارقام - درمان - سلامت - پزشکی - آزار و اذیت - سلامت نیوز - عجیب ترین - فنی وحرفه

آخرین اخبار سرویس:
عوارض جانبی خطرناک نوشابه های انرژی زا

چگونه آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟

4 راه خوشمزه برای کاهش کلسترول/ اینفوگرافی

سالمندان بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرند

سیب زمینی هایی که مرگبارند

آشنایی با علائم آپاندیس

این سربازان خون مار و عقرب می خورند/ تصاویر

پمادی معجزه گر برای درمان زخم دیابت

خطر نوشیدنی های رژیمی بدون قند این خطرات را دارد

درمان درد های استخوانی با این نان خوشمزه

خواص شلغم، فواید شلغم/ خواص شلغم و مزایای تایید شده شلغم برای سلامت و زیبایی/شلغم، حاوی مقدار زیادی آهن//بــــــــــــــــــرای ساعت 2

سنگ کلیه؛ علل، روش های جلوگیری و درمان آن

سردرد را سریع و بدون دارو درمان کنید

گزارش فارس از تلاش های خیران سلامت از بزرگ ترین لذت زندگی تا گریستن پای تخت احیا/ گپی با زوج خیر سمنانی

علل غلیظ شدن خون کدامند؟

مطمئن ترین راههای مبارزه با تب کریمه کنگو را بشناسید

استفاده زیاد از مواد آرایشی چه پیامدهایی دارد؟

این لباس بیماری را تشخیص می دهد! +عکس

ایران سومین کشور موفق در مهار بیماری عفونی چشمی تراخم

به چه علت مردان بهتر به خواب می روند؟

درمان های خانگی موثر برای آبسه و عفونت دندان

چه زمانی باید درمان دارویی فشار خون را آغاز کرد؟

مفیدترین مواد غذایی برای افراد بالای 45 سال

تقویت بدن با رژیم غذایی رنگین کمانی!

با کاهش مصرف قند از چه بیماری هایی مصون می مانیم؟

بهترین دارو برای عفونت چیست ؟

اولین مجمع خیرین سلامت و اورژانس کشور برگزار شد

آیا شما در خودرو دچار تهوع میشوید ؟

بهترین و بدترین غذاها برای کبد

سنگ کلیه چیست و چگونه ایجاد می شود؟راه های درمان سنگ کلیه

ایدز واکسن دارد؟

شناخت انواع گلو درد

هشدارها در مورد داروی متادون!

چرا به پتاسیم نیاز داریم و چگونه باید آن را دریافت کنیم؟

کمر درد چیست؟

اشتباهات رایج در مصرف دارو

رمز سلامتی با انتخاب روغن سالم

مردم از مراکز معتبر گوشت مرغ خریداری کنند

خطر مرگ از بیخ گوش 3 هوادار تراکتور گذشت

تاثیر استرس بر مغز/ایدز واکسن ندارد

استقبال هلال احمر خراسان رضوی از فراخوان دارو توسط محمدرضا گلزار

ذبح غیرشرعی مرغ های منجمد؛ از شایعه تا واقعیت +عکس

مغز زن ها زودتر پیر می شود یا مغز مردها؟

تعطیلی 15 باب مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی غیربهداشتی در شیراز

معدوم سازی بیش از هزار کیلو رب گوجه در شیراز

تعطیلی 15 باب مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی غیربهداشتی در شیراز

1600 قلاده سگ در خوی علیه بیماری هاری واکسینه شد

ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ

مواد پروبیوتیک چه خواصی دارند؟

حذف دفترچه بیمه با مشکل امضای دیجیتال مواجه است

1600 قلاده سگ در خوی علیه بیماری هاری واکسینه شد

درمان کننده های اسهال و یبوست در یک نمای کلی

واکنش وزارت بهداشت به کیفیت گوشت های وارداتی

پیش بینی سرطان تخمدان با کمک هوش مصنوعی

جزییات فروش مرغ مرده در بازار

مردم از مراکز معتبر گوشت مرغ خریداری کنند

هفت قهرمان آنتی اکسیدانی

چه گیاهانی را در اتاقمان بگذاریم؟

30 هزار بیمار دیالیزی در ایران

پیش بینی سرطان تخمدان با کمک هوش مصنوعی

پیش بینی سرطان تخمدان با کمک هوش مصنوعی

مغز زن ها زودتر پیر می شود یا مغز مردها؟

بیماری با هزار چهره اما راهکارهای درمانی ساده

فیلم | کمک های اولیه برای جلوگیری از خفگی

پیش بینی سرطان تخمدان با کمک هوش مصنوعی

30 هزار بیمار دیالیزی در ایران/انجام 40هزار پیوند کلیه

طرح تحول سلامت درجهت توسعه تامین عدالت و دسترسی فراگیرمردم به ویژه اقشار آسیب پذیردرکشور اجرا شد

طرز تهیه پرتغال خونی کانفیت شده

وقتی پوتین با هر دودست روحانی دست می دهد

چه گیاهانی را در اتاق خواب مان بگذاریم؟+ تصاویر

پیش بینی سرطان تخمدان با کمک هوش مصنوعی

چه گیاهانی را در اتاقمان بگذاریم؟

استخدام منشی،کارمند فروش،پرستار،خدمات،راننده ،آشپز در مازندران

عقل سالم در بدن سالم

بررسی سلامت گوشت قرمز بر عهده سازمان دامپزشکی است

بوشهر رتبه نخست کم تحرکی کشور دارد

استخدام بازاریاب حضوری ، بازاریاب تلفنی و سرپرست فروش

15مرکز تهیه مواد غذایی غیر بهداشتی در شیراز تعطیل شد

بوشهر رتبه نخست کم تحرکی کشور دارد

مجازات مصرف مواد الکلی در کشور بازدارنده نیست

استخدام مرکز جامع شبانه روزی پزشکی / تهران

مجازات مصرف مواد الکلی در کشور بازدارنده نیست

ازدواج زیر 13 سال عوارض جسمی و روحی برای دختران به دنبال دارد

بیمارستان قصرشیرین سال آینده به بهره برداری می رسد

بیش از هزار کیلو رب گوجه در شیراز معدوم شد

کمک 230 میلیارد ریالی خیرین بابل به حوزه بهداشت و درمان

ترفند خانگی برای درمان شپش سر

نگاه دیگران نسبت به ما چیست!

کلینیک تخصصی داندانپزشکی دولتی در اراک گشایش یافت

دفترچه راهنمای آزمون ارشد علوم پزشکی 98 منتشر شد/ آغاز ثبت نام از 30 بهمن

افزایش بسته های خدمتی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با اجرای برنامه پزشک خانواده

افزایش بسته های خدمتی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با اجرای برنامه پزشک خانواده

نکات تغذیه ای برای تسکین علائم PMS

نکات تغذیه ای برای تسکین علائم PMS

تخلفی درباره سلامت گوشت های قرمز وارداتی گزارش نشده است

مسمومیت 5 عضو یک خانواده بویراحمدی با گاز منوکسید کربن

افزایش شیوع افسردگی در نوجوانان شایعه تا دروغ

تبدیل تلفن همراه به گجت های سلامتی

ارائه فرمولاسیون جدیدی از نانو آنتی اکسیدان ها از سوی محققان دانشگاهی

ماجرای فروش مرغ مُرده در بازار واقعیت دارد؟

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران