مطالب مرتبط:
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/نهادهای مسئول به وظایفشان در قبال معتادان و کارتن خواب ها عمل نمی کنند
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/نهادهای مسئول به وظایفشان در قبال معتادان و کارتن خواب ها عمل نمی کنند
"معتادان متجاهرِ بیمار" از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پذیرش نمی شوند/وجود 2500 کارتن خوابِ غیرمعتاد در تهران/حضور 150 نیروی پلیس در شوش، هرندی و مولوی
با اجرای طرح ضربتی کارتن خواب های شمال تهران جمع آوری شدند
انگلیس تا سال 2027 کارتن خواب نخواهد داشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 11:422018-08-16پزشكي

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران


همین چند روز پیش بود که رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آمار تکان دهنده جدید و کمتر اعلام شده ای در خصوص کارتن خواب ها و وضعیت آنان عنوان کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ،یکی از عجیب ترین این آمار و ارقام که طبق معمول فقط عدد آنها توسط مسوولان مربوطه اعلام می شود و در عمل اتفاقی برای کنترل تعداد یا کاهش میزان آن صورت نمی گیرد، اعلام حدود چهار هزار کارتن خواب از کل 20 هزار کارتن خواب، دارای بیماری های عفونی و روانی، دو جنسه، معلول جسمی و حرکتی و سالخورده است و هیچ کمپ و مرکز نگهداری ای آنها را پذیرش نمی کند که پس از جمع آوری توسط پلیس و غربالگری دوباره به سطح خیابان باز می گردند و موجب آزار و اذیت مردم می شوند.

به نقل از خبرگزاری های داخلی او تاکید کرده: اگر معتاد متجاهری مبتلا به ایدز، هپاتیت، سل، بیماری های عفونی و.

باشد، باید سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی آنها را در مراکز درمانی پذیرش کرده و معالجه و درمان کنند اما متاسفانه هیچ اقدامی انجام نمی شود و این افراد با وجود بیماری های خطرناکی که دارند، دوباره در جامعه رها می شوند.

فارغ از اینکه دو جنسه ها در کنار بیماران عفونی و روانی خطرناک قرار داده شده اند در حالی که بیمار محسوب نمی شوند و خودشان در این میان آسیب بیشتری علاوه بر آسیب های کارتن خوابی خواهند دید، تصور کنید یک مقام رسمی که متولی ساماندهی و حمایت از کارتن خواب هاست، آمار رسمی اعلام می کند که رقم بالای چهار هزار معتاد دارای بیمار عفونی و روانی خطرناک داریم که در سطح شهر رفت و آمد می کنند و هم به خود آسیب می زنند و هم برای مردم و سلامتی آنها خطرناکند اما به گفته سرهنگ بخشنده هیچ کس هیچ اهمیتی به آنها نمی دهد.

از سویی در حالی علی حیدری مسوول موسسه پایان کارتن خوابی تاکید می کند که ظرف سال های گذشته نه تنها تعداد کارتن خواب ها کاهش نیافته بلکه کارتن خواب های مرد هم تبدیل به کارتن خواب های زن و کودک شده اند که رییس مبارزه با مواد مخدر هم تصریح کرده: حدود 1500 نفر از این تعداد زن هستند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر همچنین با انتقاد از دیگر سازمان های متولی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ادامه داده: مردم در خصوص نگهداری معتادان متجاهر از پلیس مطالبه دارند در حالی که نگهداری و پذیرش این افراد بر عهده سازمان بهزیستی و با همکاری سازمان هایی چون شهرداری، وزارت بهداشت، سازمان فنی وحرفه ای، کمیته امداد، وزارت کار و دانشگاه های علوم پزشکی است و این سازمان ها باید در این زمینه پاسخگو باشند.

در واقع 16 سازمان و وزارتخانه در زمینه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از وقوع اعتیاد مسوولیت داشته و بودجه دریافت می کنند که آخرین سازمان در این خصوص پلیس است.

بخشنده معتقد است پلیس توانایی جمع آوری همه معتادان ظرف مدت یک هفته را نیز دارد اما مشکلات ما برون سازمانی است و متاسفانه خلا قانونی و ضعف های قانونی در این زمینه وجود دارد و قانون در بسیاری موارد بازدارنده نیست.

همچنین سازمان های دیگر به وظایف خود عمل نمی کنند.

پلیس اما بر این هم تاکید می کند که توان جمع آوری کارتن خواب های معتاد را دارند اما کجا آنها را ببرند اسکان دهند؟وقتی شهردار پایتخت با آسیب دیدگان اجتماعی همچون زباله رفتار می کند!بی مسوولیتی حوزه های مختلف دخیل برای ساماندهی کارتن خواب ها هم اینجا بهتر مشخص می شود.

آنجا که پلیس کارتن خواب معتاد را بازداشت می کند اما نه بهزیستی او را پذیرش می کند و نه وزارت بهداشت او را درمان می کند.

حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت هم عنوان کرده: درمان و پذیرش معتادان متجاهر بر عهده وزارت بهداشت نیست.

هیچ کس آنها را نمی بیند و در حالی که وضعیت این تعداد انسان در همین شهر بیخ گوش همه مردم جامعه به اینجا کشیده شده، کسی برای آنها اهمیتی قائل نیست و حتی به اندازه زباله هم آنها را نمی بینند.

در همین پایتخت با این میزان کارتن خواب معتاد و بیمار و غیر معتاد، شهردارش می گوید وظیفه سازمان منصوبش فقط جمع آوری کسانی است که در آسیب های اجتماعی هستند از جمله کودکان کار و زباله گرد و معتادان و کارتن خواب ها.

کانه زباله جمع آوری می کنند که این گونه در مورد آنها صحبت می کنند.

تا زمانی که چنین دیدگاه های نامناسبی از سوی برخی مسوولان موظف در خصوص آسیب های اجتماعی وجود دارد، شاید نباید از باقی سازمان های متولی که وظیفه خود را در این خصوص انجام نمی دهند، انتظاری داشت.

هیچ اقدامی برای کارتن خواب ها انجام نمی شوداز سوی دیگر یکی دیگر از رقم های اعلام شده که البته چندان در میان باقی آمار تازگی ندارد، وجود کارتن خواب های غیر معتاد است که شغل های متفاوتی حتی تا استاد دانشگاهی داشته اند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر از وجود 2500 کارتن خواب در تهران خبر داده در حالی که این افراد اصلا معتاد نیستند بلکه تنها کارتن خواب هستند و با ظاهر بسیار کثیف در تهران زندگی می کنند و سازمان بهزیستی برای این افراد نیز هیچ اقدامی انجام نداده است؛ امری که علی حیدری نیز بر آن تاکید می کند و می گوید: معتقدم این آمار و اطلاعات زمانی به کار می آید که قرار باشد مسوولان با این ارقام کاری انجام دهند یا برای کمک و حمایت از کارتن خواب ها قدمی بردارند در حالی که صرفا از سوی مسوولان اعلام می شود و هیچ ارزشی ندارد.

او تاکید می کند: تاکنون ندیده ام مسوولان ذی ربط در خصوص ساماندهی کارتن خواب ها یا همین مسوولان ستاد مبارزه با مواد مخدر که این همه بودجه برای این کار دریافت می کنند، اقدام درخوری برای کارتن خواب ها انجام دهند.

حیدری با ابراز تاسف از این همه بدبینی و تلخی ای که به کار می گیرد می گوید: هیچ اتفاق مثبتی در طول همه این سال ها برای کارتن خواب ها که قشری از این جامعه هستند رخ نداده و هرگز هم رخ نخواهد داد.

کارتن خواب زخم باز در حال مرگ را می بریم بیمارستان می گویند به ما ربطی ندارد پذیرش نمی کنیم.

او معتقد است مثلا الان که تعداد کارتن خواب های دارای بیماری عفونی چهار هزار نفر اعلام شده و تاکنون هم این طور بیان نشده بود، چه فرقی برای مسوولان و مردم می کند؟ 50 هزار تا هم باشند هیچ اقدام مناسبی برای آنها انجام نمی شود حتی برای هزار نفر هم کمکی انجام نمی شود، چه برسد به آمار بیشتر.

برای کسی که کارتن خواب است و سال هاست این طور زندگی می کند، اعلام این آمار هیچ کمکی محسوب نمی شود.

تازه هر از چندی آنها را بازداشت می کنند و کمی بعد دوباره آنها را به چرخه جامعه بازمی گردانند.

حیدری در پاسخ به اینکه آیا خودشان با بیماران عفونی خطرناک در میان کارتن خواب ها سر و کار داشته اند یا خیر می گوید: ما فراوان با این نوع بیماران عفونی روبه رو شده ایم.

ما کارتن خواب بیماری داشتیم که زخم باز داشت.

زنگ زدیم به اورژانس که مرجع درمانی مملکت است و گفتیم او کنار خیابان افتاده و وضعیت وخیمی دارد، آنها اعلام کردند: ما نمی توانیم به این مسائل ورود کنیم و برای نجات جان آن انسان نیامدند! وقتی آنها را به بیمارستان می رسانیم می گویند: ما نمی توانیم آنها را جراحی کنیم و پذیرش نمی کنند.

ما فقط باید بایستیم تا آنها بمیرند! او تصریح می کند: شاید موافق مردن آنها هستند.

همه گویا موافق از بین رفتن کارتن خواب های بیمار هستند.

چه کسی آنها را آدم حساب می کند وقتی با جمع آوری کارتن خواب ها، آنها را از محله ای متمرکز در کل شهر پخش می کنند.

او با گلایه از سیاست های جمع آوری کارتن خواب ها می گوید: چندی قبل کارتن خواب هایی که در یک مکان بدون آزار رساندن به کسی در شوش تجمع می کردند را از آنجا بیرون راندند و در سطح شهر پخش کردند و باعث شدند تعداد بسیاری از محله ها و کوچه پس کوچه ها هم ناامن شود.

پس از آن در پارک هرندی تجمع می کردند که هیچ خانواده ای به آن پارک نمی رفت اما به بهانه اینکه برای خانواده ها مشکل پیش آمده باز هم آنها را از آنجا بیرون راندند و آتش زدند و باز هم در نقطه ای دیگر پخش شدند.

آوردیم شان در محله اوراقچی ها و در آنجا به آنها غذا می دادیم.

جور دیگری هم آنها را از آنجا بردند.

در واقع فقط کارشان پخش کردن ناامنی در کل شهر است به جای حل مشکل.

حیدری تاکید می کند: مسوولان مملکت اگر بخواهند، می توانند ریگی را در آسمان بگیرند.

در زمینه آسیب های اجتماعی هم اگر واقعا اراده ای باشد و بخواهند، می توانند بسیاری از معضلات را حل کنند اما من تصورم بر آن است که کسی نمی خواهد آسیب های اجتماعی از جمله مشکلات همین کارتن خواب ها حل شود.

او توصیه می کند: یکی از مسوولان متولی ساماندهی همین کارتن خواب ها یک شب بدون اسلحه و بیسیم و لباس رسمی به محله های مختلف سر بزند و وضعیت را بررسی کند تا ببینیم چگونه می توانند به چنین آماری دست یابند و چه اتفاقی رخ خواهد داد.


کلید واژه ها: کارتن خواب - مبارزه با مواد مخدر - پلیس مبارزه با مواد مخدر - خواب - بیمار - مواد مخدر - سازمان بهزیستی - مبارزه - خطرناک - وزارت بهداشت - کارتن خوابی - وزارت - بیماری - پلیس - مخدر - معتاد - بهزیستی - دانشگاه - آمار - مردم - بهداشت - مرکز نگهداری - آمار و ارقام - درمان - سلامت - پزشکی - آزار و اذیت - سلامت نیوز - عجیب ترین - فنی وحرفه

آخرین اخبار سرویس:
احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران تا 20 سال آینده/ اردبیل چاق ترین استان

جراحی زیبایی طبیعی؛ آیا بارداری و زایمان می تواند چهره شما را برای همیشه تغییر دهد؟

دلایل پزشکی برای ختنه پسران و فواید و چگونگی انجام ختنه

درمان دندان درد با خمیر فلفل قرمز

فواید فوق العاده میوه ای بهشتی/از درمان خشکی پوست تا جلوگیری از چاقی

9 حرکت یوگا برای کاهش درد +اینفوگرافی

برگ زیتون را دور نریزید

این کار در دوران بارداری باعث کوتاه شدن قد جنین می شود

قاتل خاموش فصل سرما را بشناسید!

به جای تنقلات این میوه را در اختیار کودکان قرار دهید

علت و درمان کج شدن پاها در نوزادان

مضرات رابطه مقعدی برای زن و مرد

“رابطه زناشویی در دوران بارداری” ، در هر ماه کدام حالت بهتر است؟

بهترین و بدترین مواد غذایی برای معده و گوارش

سه خواسته اصلی مردان در رابطه جنسی

یونیسف: کودکان گرسنه در ساحل آفریقا به بیشترین تعداد در 10 سال گذشته رسید

از بین بردن چربی بدن با خرما

اگر 7 روز رابطه جنسی نداشته باشید چه می شود؟

مرگ روزانه 300 نفر بر اثر بیماری های قلبی

تشییع پیکر رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی در بیمارستان میلاد

مراحل عمل جنسی مردان

دیابت کودکان و علائم و راههای درمان آن

علت خونریزی رحم بعد از پریود چه می تواند باشد؟

چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

افتتاح اقامتگاه بوم گردی در ماکو

نصب پیشرفته ترین MRI غرب کشور

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن می افتد؟ + اینفوگرافی

اردبیل چاق ترین استان کشور

جراحی های غیرمتعارف زیبایی

احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران تا 20سال آینده/ اردبیل چاق ترین استان

اردبیل چاق ترین استان کشور / احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران

جوانی که با یک وان پر از سکه، آیفون خرید

جمع آوری 41 تن بوقلمون در آمریکا با شیوع بیماری مرگبار

احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران تا 20سال آینده/ اردبیل چاق ترین استان

تبلیغ 36 قلم کالای مضر برای سلامت جامعه در صدا و سیمای ایران ممنوع شد

تبلیغ 36 قلم کالای مضر برای سلامت جامعه در صدا و سیمای ایران ممنوع شد.

با این گزینه های غذایی خون بیشتری وارد رگ هایتان کنید

مشکل ترین جراحی بدن کدام است

مشکل ترین جراحی بدن کدام است /چرا خانم ها در جراحی زیبایی افراط می کنند

قهوه بخورید تا دیابت نگیرید

درمان واریس با استفاده از عصاره برگ این میوه

غذاهایی که هیچگاه نباید بگذارید یخ بزنند

از این به بعد این داروها دوپینگ محسوب می شود

عوارض خاموش هندز فری ها برای گوش

مشروبات الکلی در مازندران چند قربانی گرفته است؟

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

اولین پزشکی که پیوند قلب را انجام داد+عکس

رفع پف چشم بعد از خواب با نمک

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

ساخت و تقویت انتقال دهنده های عصبی مغز با این موادغذایی

خوشمزه ترین جایگزین گوشت و لبنیات برای تامین منیزیم و کلسیم

7 زمانی که نباید روی ترازو بروید

ایران تبلیغات محصولات مضر را ممنوع کرد

تپل شدن کودک به صورت کاملا طبیعی، در سریعترین زمان

راهکاری استثنایی برای کاهش فشارخون/ دیابتی‎ها استحمام با آب گرم را فراموش نکنند

جراحی متابولیک تنها در درمان 30 درصد موارد دیابت موثر است

ویدئو / قولنج شکستن واقعا خطرناک است ؟

تشیع پیکر رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

مرگ روزانه 300 نفر بر اثر بیماری های قلبی

ماهی که خود را مومیایی می کند!

کشف سلول هایی تغییر یافته در ارگانوییدها

تفاوت مغز مردان با زنان در چیست؟

نکته بهداشتی: لارنژیت (التهاب حنجره)

پیشنهاد استفاده از تستوسترون در مردان افسرده

بیماری های غیرواگیر عامل مرگ 70درصد ایرانی ها

ام اس: چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

ام اس: چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

باربیکیو چیست؟ هر آنچه که در مورد آن باید بدانید!

تنش در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

برف و باران در 16 استان کشور

اگر به اندازه کافی آب نخوریم چه اتفاقی برایمان می افتد؟

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

کرجی ها پیاده روی کردند

استفاده ابزاری از حقوق بشر محکوم و مردود است

بازنگری تمام دروس پزشکی تا پایان 97

مرگ روزانه 300 نفر بر اثر بیماری های قلبی

اخبار ورزشی 14:30، جمعه 25 آبان 97

درمان بیماران با نیش زنبور عسل +عکس

ایران موفق به تولید داروی سرطان خون شد

مقاومت به آنتی بیوتیک ها به نگرانی عمده امنیت سلامت در جهان تبدیل شده است

کودکان خودباور

آموزه های دین اسلام مروج صلح و دوستی هستند

تدوین برنامه ملی مبارزه با مقاومت میکروبی با جمع آوری اطلاعات از 900 بیمارستان

درمان بیماران با نیش زنبور عسل +عکس

11 درصد جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند/ تحت پوشش بیمه قرارگرفتن داروهای دیابت/ افراد دیابتی 7 درصد از وزن خود را کاهش دهند

دنیای تاریک و پر رنج دختربچه فنوجی

قاتل خاموش فصل سرما را بشناسید!

کانون ها و مجامع سلامت محله در مراغه توسعه می یابد

چگونه بدانیم به بیماری 8 میلیون ایرانی مبتلا هستیم یا نه

دیابت، چاقی و تیرویید از شایع ترین بیماری های غدد

چگونه بدانیم به بیماری 8 میلیون ایرانی مبتلا هستیم یا نه؟

مقاومت به آنتی بیوتیک ها به نگرانی عمده امنیت سلامت در جهان تبدیل شده است

برگزاری همایش پیشگیری از بیماری دیابت در دوگنبدان

مرگ سالانه ده ها هزار آفریقایی به دلیل مصرف داروهای تقلبی

15 چیز عجیبی که نمی دانید می توانند حساسیت زا باشند

تدوین برنامه ملی مبارزه با مقاومت میکروبی با جمع آوری اطلاعات از 900 بیمارستان

خنده های یواشکی مرکل و خانم های سیاستمدار

اعتراف رسانه آمریکایی به تحریم های دارویی علیه ایران

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران

4000 بیمار روانی و عفونی کارتن خواب در تهران