مطالب مرتبط:
طلسم تفکیک زباله از مبدا در گرگان/کلید گشایش در دست سازمان پسماند
تحقق 53 درصدی فنی حرفه ای استان مرکزی
برای تحقق 20 هزار شغل در استان اردبیل با جان و دل تلاش می کنیم
مصوبه اعلام مناطق اقتصادی مازندران در پایین تر ین سطح تصمیم گیری اتفاق افتاد/هیچ چیزی نصیب استان نمی شود
رتبه دوم مازندران در ثبت اختراعات بعد از استان تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 11:152018-08-16اقتصادي

اما و اگرهای پسماند تا ضرورت تحقق تفکیک زباله/زباله یکی از چالش های مهم استان مازندران


طرح تفکیک زباله تر و خشک از مبدا به گفته کارشناسان یکی از اصلی ترین حلقه های زنجیر بازیافت و بهره برداری از زباله و نخستین گام در مدیریت پسماند است.

- --> کد خبر: 657210 1397/05/25 12:18:28 طرح تفکیک زباله تر و خشک از مبدا به گفته کارشناسان یکی از اصلی ترین حلقه های زنجیر بازیافت و بهره برداری از زباله و نخستین گام در مدیریت پسماند است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، پسماند و زباله بویژه شیرابه های حاصل از آن که از فاضلاب نیز میزان آلودگی بالاتری دارد، می تواند به آب های زیرزمینی نفوذ کرده یا با ترکیب با آب های سحطی منابع آب های مورد استفاده انسان را آلوده کند و سلامت آن را به خطر اندازد.

از سوی دیگر مکان یابی های غیر استاندارد و بدون ارزیابی، نبود فنس کشی و وجود حیوانات ولگرد در محل دفن، دفن غیر استاندارد، تلنبار و نپوشاندن زباله با خاک و پراکندگی زباله ها از عواملی است که آلودگی های ناشی از پسماند را افزایش می دهد.

** زباله یکی از چالش های مهم استان مازندران طرح تفکیک زباله تر و خشک از مبدا یکی از اصلی ترین حلقه های زنجیر بازیافت و بهره برداری از زباله است که اگرچه برنامه ریزی برای اجرای این طرح از سال های پیش مورد نظر بوده اما اجرایی شدن آن اخیرا به طور جدی مورد توجه قرار گرفته است و امکانات لازم برای انجام آن تا حدی فراهم شده است.

اما نکته مهم در این زمینه آموزش دادن، خانواده برای انجام این تفکیک قبل از بیرون گذاشتن زباله هاست.

فربد فخاری درگفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه پسماند که یکی از چالش های مهم مدیریت شهری به شمارمی آید گفت: به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و اکوسیستم حساس استان و هزینه های پرداخت شده تحمیلی در این بخش، زباله یکی از مهمترین دغدغه های مردم و مسئولان و به یکی از چالش های اصلی مدیریت شهری تبدیل شده است .

وی افزود: استان مازندران به دلیل برخورداری از شرایط خاص اقلیمی ، آب و هوای مناسب و وجود مواهب الهی از ظرفیت بالای گردشگری برخوردار است این امرموجب افزایش جمعیت و به همان ترتیب افزایش حجم زباله های تولیدی شود ؛ به ناچار پذیرای بخشی از زباله های دیگر استان ها هستیم.

مسئول پسماند محیط زیست مازندران به ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها با تاکید بر تفکیک زباله از مبدا اشاره و تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران بر اساس شرح وظایف سازمانی و بویژه براساس ماده 23 قانون مدیریت پسماند ها در این حوزه که به صورت مستقیم،ناظر و مسئول حُسن اجرای قوانین موجود است،با توجه به برنامه ها و اولویت های اعلام شده از سوی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان موضوع پسماند در اولویت اصلی برنامه ها تعریف شده است .

** نیمی از مراکزدفن زباله استان فاقد مجوز زیست محیطی هستند وی با اعلام اینکه 28 مرکز دفن زباله در استان مازندران وجود دارد که بیش از 50 درصد آن فاقد مجوز زیست محیطی هستند، ادامه داد: این مراکز به ناچار براساس شرایط خاص در مناطق دوراز شهر در جنگل، حاشیه کوهستان و مراتع انتخاب شدند که ضمن تخریب منابع زیستی آلودگی شدید محیط زیست را نیز در پی خواهد داشت.

ضمن اینکه تقریبا این مراکز تکمیل شده و از حالت دفن غیر بهداشتی خارج وتلمبار می شود.

فخاری با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر برای مدیریت بیش از 90درصد از زباله های تولید شده در استان به روش سنتی دفن یا تلنبار نمودن سطحی زباله ها در مراکز دفن استفاده می شود کاهش تولید زباله را از مهمترین راهکار حفظ محیط زیست عنوان کرد که خانم های خانه دار در تحقق آن می توانند نقش اثر گذاری داشته باشند.

** تفکیک زباله از مبدا از راهکارهای مهم کاهش تولید زباله وی تفکیک زباله از مبدا را یکی دیگر از راهکارهای مهم دراین حوزه بیان کرد و گفت: باید حجم زباله ها از نظر وزنی کم شود چراکه حدود 20 تا 25 درصد زباله ها از نظر وزنی و حجمی مشکل ساز هستند؛ در برخی شهرها تفکیک زباله انجام می شود، اما کامل نیست؛ بنابراین باید از هر اقدامی برای کاهش تولید زباله و تفکیک آنها غافل نشویم.

عضو کمیته تخصصی پسماند مازندران گفت: جدا سازی زباله از مبدا ضمن صرفه جویی از آلودگی کمتری برخوردار است این درحالیست که افرادی به صورت سنتی و غیر مجاز، اقدام به جدا سازی زباله ها می کنند ممکن است وجود برخی از زباله های موجود خطراتی را برای آن به همراه داشته باشد، بنابراین تفکیک زباله از مبدا ضمن ایجاد اشتغال، تولید مواد اولیه برای برخی از صنایع ، کاهش هزینه انتقال بهترین روش برای حفظ محیط زیست تلقی می شود.

به گفته مسئول پسماند محیط زیست مازندران ، استان مازندران روزانه شاهد تولید بیش از سه هزار و 100 تن زباله است که به دلیل کمبود زمین در شهرهای مختلف استان با مشکلات زیاد و هزینه های هنگفت به نقاط دور کوهستانی و جنگلی حمل و دفن می شود؛ البته این میزان تولید ممکن است در شرایط مختلف چون ورود مسافران بویژه درغرب استان افزایش یابد.

وی با بیان این مطلب توضیح داد: چنانچه جدا سازی زباله در مبدا صورت گیرد فشار کمتری به محل دفن زباله وارد شده و دفع پسماندها نیز کاهش یافته و به همان ترتیب آلودگی نیز کمتر می شود.

** مشکلات زیست محیطی استفاده ازظروف یکبار مصرف فخاری آموزش را ازرویکردهای مهم در طرح تفکیک زباله از مبدا عنوان و بر آموزش همگانی از سوی دستگاه های مربوطه و صدا و سیما در این حوزه تاکید کرد و گفت: به شهرداران ، دهیاران و بخشداران سراسر استان نیز اعلام شد با توجه به شرایط ویژه استان و ضرورت موجود، بر اساس فرهنگ بومی مردم منطقه ، نوع و کیفیت زباله های تولیدی و امکانات و تجهیزاتی که در اختیار دارند به صورت منطقه ای عمل کرده و میزان پسماندهای تولید شده و قابل انتقال به مراکز دفع شهری را کاهش دهند.

عضو کمیته تخصصی پسماند مازندران متذکر شد تا مردم از استفاده ظروف یکبار مصرف که بخش عمده ای از زباله های ما را تشکیل می دهد در مناسبات و مراسم (محرم و رمضان) خودداری کرده و سفره های پارچه ای ، لیوان های شیشه ای و پاکت را جایگزین کنند تا در کاهش آلودگی و زباله سهیم باشند.

وی همچنین توصیه کرد که کشاورزان پس از برداشت محصول ساقه های برنج را آتش نزنند؛ این اقدام از سویی موجب آلودگی هوا و به تبع آن کاهش دید رانندگان و احتمال بروز تصادف را خواهد داشت از سویی دیگر موجب از بین رفتن موجودات ریز که در تجزیه خاک موثر هستند؛ می شود.

فخاری با اعلام اینکه 400 هکتار زمین منابع ملی مستقیم زیر دفن زباله قرار دارد ادامه داد: حتی برخی از مناطق زباله ها بیش از800 مترارتفاع دارند مستقیم موجب آلودگی آب و خاک می شود.

** بازیافت بهتر و صحیح تر با تفکیک زباله از مبدا محمد علی رکنی با اشاره بر تفکیک زباله از مبدا و تاکید بر اینکه تفکیک زباله از مبدا سبب می شود تا عملیات بازیافت بهتر و صحیح تر انجام شود، اظهار داشت: در مجموع حدود 65 تا 70 درصد زباله را زباله های فساد پذیر و 30 درصد را زباله خشک تشکیل می دهند که می توان با روش های صحیح آن را مدیریت کرد.

وی توضیح داد: در قدم نخست با انجام تفکیک زباله از مبدا یعنی ما توانستیم تولید زباله را مدیریت کنیم ؛ در استان مازندران که روزانه بیش از سه هزار و 100 تن زباله تولید می شود در قدم دوم با تفکیک زباله از مبدا توانستیم 30 درصد تولید زباله را کاهش دهیم بدین ترتیب نخستین کارمدیریتی را در حوزه پسماند انجام داده ایم.

معاون نظارت و پایش محیط زیست مازندران گفت: تفکیک زباله به شکل کلی، به معنی جدا سازی زباله ها به دو گروه خشک و تر است ، زباله خشک شامل چوب و محصولات وابسته به آن، فلزات و شیشه است.

زباله تر هم به پسماندهایی مثل باقی مانده غذا و میوه و سبزی گفته می شود.

** تغییر الگوی مصرف مهمترین رویکرد در کاهش تولید زباله رکنی تغییر الگوی مصرف را از مهمترین رویکرد در کاهش تولید زباله دانست و گفت: چنانچه در تحقق این امر کوشا باشیم به راحتی می توانیم در کاهش زباله تاثیر بسزایی داشته باشیم؛ البته فقط الگوی مصرف ما دچار مشکل نیست ، بلکه الگوی تولید و توزیع نیز مشکل دارد که بایستی اصلاح شود.

وی ادامه داد: تفکیک و جداسازی زباله و بازیافت آنها برای محیط زیست فواید سودمند و ارزشمندی دارد.

با تفکیک شدن زباله های قابل بازیافت و غیر قابل بازیافت می توان از زباله های قابل بازیافت برای تولید محصولات جدید استفاده کرد و به جای استفاده از منابع طبیعی، مواد بازیافتی را به کار برد و در مصرف منابع طبیعی صرفه جویی کرد.

رکنی تصریح کرد: جدا سازی زباله از یکدیگرضمن ایجاد محصولات جدید و اشتغال، ارزش افزوده را نیز در پی دارد بنابراین اگر این زباله ها و پسماندها قبل از اینکه روی هم انباشته شوند، از هم تفکیک شوند و با جداسازی بهنگام و درست بازیافت شوند، عملیات بازیافت موفق آمیز تر صورت خواهد گرفت وی افزود: استفاده از کیسه های پارچه ای خرید به جای پلاستیک، استفاده از ظروف شیشه ای و قابل شستشو به جای ظروف یک بار مصرف، استفاده از دستمال های پارچه ای بجای دستمال کاغذی برخی از راهکارهای ساده برای تولید زباله کمتر است.

** ضرورت جمع آوری و بازیافت زباله با تکنولوژی روز رکنی بر ضرورت جمع آوری و بازیافت زباله با تکنیک و تکنولوژی روز تاکید کرد و گفت: استفاده از دانش نوین در جمع آوری و بازیافت زباله و کاهش آلودگی زیست محیطی امری ضروری به شمار می آید.

معاون نظارت و پایش محیط زیست مازندران با بیان اینکه برخی از مواد و زباله ها کیفیت لازم برای کمپوست شدن را ندارند سوراندن را بهترین روش برای این مواد عنوان کرد و افزود: برخی دیگر را نیز می توان با ترمیم از آن استفاده کرد نظیر البسه، مبلمان.

به گفته رکنی برخی زباله ها غیرقابل بازیافت است و تنها کمکی که می توانیم بکنیم، این است که کمتر تولید کنیم و تنها راه بهبود این چرخه ، دوری از مصرف گرایی است.

** فرهنگ سازی؛ نخستین گام بازیافت زباله دربسیاری از کشورهای دنیا که ارزش واقعی زباله و درعین حال خطر بی توجهی آن شناخته شده است، شیوه های گوناگونی برای بازیابی و استفاده چند باره از زباله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قاسم قاسمی در این باره گفت: تفکیک و بازیافت زباله طرح مهمی است که در صورت اجرایی شدن علاوه بر صرفه اقتصادی قابل توجه، مانع از ورود زباله به محیط زیست می شود.

وی با اشاره به طرح " تفکیک از مبدا " از فواید تفکیک زباله را حفظ محیط زیست دانست و توضیح داد: با توجه به این که طرح مربوطه از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، اجرایی شدن این طرح نیاز به فرهنگ سازی و آموزش های شهروندی است.

عضو شورای اسلامی شهر ساری افزود:البته فرهنگ سازی نیز نیاز به زمان دارد اینطور نیست که ما بتوانیم در بازه زمانی کوتاه این اتفاق مهم را در شهر رقم بزنیم.

وی با تأکید بر لزوم فرهنگسازی در این راستا خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم با توجیه شهروندان نسبت به اهمیت تفکیک زباله و نیز خطرات زیست محیطی تولید زباله آن ها را متقاعد به همکاری برای اجرای طرح تفکیک زباله کنیم و در این راستا باید از ظرفیت گروه های مختلف مردمی و آموزش های شهروندی استفاده شود.

رییس کمسیون طرح و برنامه شورای اسلامی شهر ساری گفت: متاسفانه امروزه عدم توجه به محیط زیست آسیب های جبران ناپذیری را به مردم وارد می کند ، قطعا شهرداری ساری در راستای وظایف خویش و شورای شهر ساری نیزهمچون دیگر شوراهای شهر تضمین کننده سلامت شهروندان بوده که بخشی از این سلامت در گرو حفظ محیط زیست است اقدامات مناسبی انجام خواهد داد.

وی با اشاره به طرح تپش (تفکیک پسماند شهر) توضیح داد: این طرح بمنظور کاهش اثرات زیانبار زباله در محیط زیست با همکاری شورا و شهرداری ساری راه اندازی شد.

قاسمی تصریح کرد: از آنجایی که ما هنوز به آمار و عدد استاندارد جهانی در حوزه تفکیک زباله نرسیدیم و هزینه های لازم را در حوزه فرهنگی انجام ندادیم؛ خیلی به درآمدزایی این طرح امیدوار نیستیم .

به گفته قاسمی در حال حاضر بیش از 100 نیروی انسانی در سازمان پسماند شهرداری ساری بصورت مستقیم در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا نقش دارند کما اینکه مردم نیز در اجرای این طرح با ما همگام حتی گاهی جلوتر از ما در تحقق این هدف گام بر می دارند.

نماینده شورا در سازمان پسماند شهرداری ساری ادامه داد: بر اساس آمار، مشارکت مردم در تفکیک زباله از آغاز این طرح 35برابر افزایش داشته است.

و اینکه موفق شدیم ماهیانه 1.

5 تا 2 تن از زباله های قابل بازیافت را از دیگر زباله ها کم کنیم؛ دستیابی به چنین هدفی برای ما بسیار حائز اهمیت بوده است.

** مشارکت 14 درصد از شهروندان ساری در طرح تفکیک زباله طرح تفکیک و بازیافت زباله ها علاوه بر آن که می تواند شهر را از آلودگی های زیست محیطی نجات دهد، در رونق بخشیدن به اقتصاد شهری هم تاثیرگذار خواهد بود؛ چون از هزینه های جمع آوری زباله کاسته می شود و نیز در ایجاد اشتغال و ایجاد توسعه پایدار موثر است.

از سویی دیگر، به گفته عباس رجبی ، از 100 هزار خانوار مرکز مازندران معادل 14 هزار خانوار درطرح تفکیک زباله مشارکت دارند و روزانه 5 تن زباله خشک از این خانوارها دریافت می شود.

وی بیان کرد: به خوبی مشخص است که امروزه زباله های شهری یکی از بارزترین معضل های بهداشتی و زیست محیطی شهر به حساب می آیند که نمی توان بر این مشکل بزرگ شهری با رویکرد سنتی فائق شد.

مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری ساری گفت: بازیافت یک سند پردرآمد در کشورهای پیشرفته تعبیر شده و این کشورها زباله های خود اعم از پلاستیک و.

بازیافت کرده و از این طریق درآمدهای خوبی را کسب می کنند این درحالیست که در ایران برغم آمار منتشر شده که سالانه بیش از 20 میلیون تن زباله تولید می کند هنوز نتوانستیم جایگاه خوبی در این باره پیدا کنیم.

** شهرداری ها با بازیافت زباله برای کسب درآمد بهره گیری کنند وی ادامه داد: بجای اینکه این حجم زیاد زباله در ایران تبدیل به یک فرصت طلایی شود تهدیدی برای محیطزیست شده است، بنابراین توصیه می شود که شهرداری ها بجای اتکا به درآمدهای ناپایدار و تراکم فروشی به بازیافت زباله به عنوان یک روش جدید برای کسب درآمد بهره گیری کنند.

رجبی با اعلام اینکه روزانه 50 هزار تن زباله در کشورتولید می شود تنها 200 واحد بازیافت برای آن وجود دارد، تصریح کرد: از این میزان 4 درصد بازیافت و مابقی بصورت سنتی دفع و یا در طبیعت رها می شود.

وی به میزان پسماند دریافتی از ابتدای طرح تا پایان تیرماه 97 اشاره ، کاغذ را 54 درصد، فلز 7 درصد، پلاستیک 22 درصد و شیشه را 17 درصد میزان پسماند دریافتی ساری اعلام کرد.

رجبی همچنین میزان مشارکت شهروندی به تفکیک مناطق را اینچنین عنوان کرد: منطقه یک 36 درصد، منطقه دو 41 درصد و منطقه سه 23 درصد طی یکسال اخیر بوده است .

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری ساری تحویل مخازن پسماند خشک به مجتمع های مسکونی را از برنامه های این سازمان اعلام وتصریح کرد: تحویل مخازن در مرحله اول ازهفته سوم تیر 97 آغاز و به همین ترتیب در مراحل بعد جهت نظارت دقیق تر هر هفته 100 واحد تحت پوشش این مخازن قرار می گیرد.

رجبی ادامه داد: تاکنون در 314 واحد آپارتمان مخازن پسماند خشک به آن نصب شده است ، بر این اساس 2400 خانوار مشارکت مستقیم با ما دارند.

ضمن اینکه میزان پسماند خشک طی مدت چهار در این آپارتمان ها نیم تن بوده است.

وی با اشاره به نیروگاه زباله سوز شهر ساری و اینکه این نیروگاه در سال 89 در سفر استانی دولت دهم به تصویب رسید، عملیات اجرایی آن در تیرماه سال 95 شروع شد، افزود:روزانه در مازندران 3 هزار و 100 تن زباله تولید که حدود 12 درصد از این زباله مربوط به ساری است.

رجبی به آموزش 16 هزار نفر در بازه زمانی چهار ماه در ساری اشاره کرد و گفت: 58 غرفه در مرکز مازندران در طرح تفکیک زباله فعالیت می کنند.

این گزارش حاکی از آن است اگر به همین مشکل شهری نگاهی علمی داشت، می توان پسماند های مخرب شهری را به فرصتی طلایی برای شهر تبدیل کرد.

مدیریت عاقلانه پسماندهای شهری امروز یکی از راه های موثر حفاظت از محیط زیست است.

گزارش از :زهرا شریفی
کلید واژه ها: زباله - پسماند - استان مازندران - مازندران - مدیریت - استان - افزایش - استاندارد - محیط زیست - حفاظت محیط زیست - نامه - نخستین - آلودگی - برنامه - افزایش جمعیت - برنامه ریزی - شرایط - قانون - محیط - زیست - ماده - زیرزمینی - خانواده - گردشگری - مسئولان - حیوانات - خبرنگار - قوانین - فاضلاب - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
آخرین وضعیت اشتغال در کشور

چگونه پول پس انداز کنیم؟

قصدمان افزایش قیمت یا سهمیه بندی بنزین نیست

مصوبه ای در مورد افزایش نرخ خودرو نداشته ایم

استخدام دستیار جهت کلینیک دندانپزشکی در البرز

آمار کشته های تصادفات درون شهری کاهش یافت

استخدام تایپیست جهت یک شرکت بازرگانی در محدوده میدان راه آهن

استخدام کارگر خانم در محدوده فهمیده مشهد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 745 واحد افت کرد

استخدام شرکت خوشنام خراسان در مشهد

استخدام ساندویچ زن آقا جهت فست فود در البرز

سکه 4 میلیون شد

انتقال اضافه متقاضیان مسکن مهر پردیس به پرند

استخدام کارمند اداری جهت یک شرکت بازرگانی در تهران

21 پیش بینی جدید کارشناسی از بازار مسکن

علت ترکیدن حباب سکه و ارز

پیش بینی رییس بانک مرکزی درباره آینده بازار ارز

قیمت دلار،یورو، پوند و درهم امروز چهارشنبه 30 آبان ماه 97

رشد 20 درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی در نیمه نخست سال 97

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهارشنبه 30 آبان4.15 میلیون تومان شد

کرمان میزبان فعالان گردشگری 12 کشور جهان می شود

همتی: بازار ارز متشکل می شود

همه کارگران بازداشت شده هفت تپه آزاد شدند

پیش بینی آسمان نیمه ابری در پایان هفته مازندران

تا دی ماه مطالبات مزدی کارگران به روز می شود/دولتی ها هیچ راهکار بلندمدت و راهبردی ندارند

65درصد سهم نیازمندان، 35درصد سهم طرح های عام المنفعه

مرکز آمار متولی رسمی ارایه نرخ رشد و تورم کشور است

4318 بازرسی از مراکز پرورش طیور استان مرکزی انجام شد

عکس های جنسیس 2019 قبل از معرفی رسمی لو رفت (+تصاویر)

تخلفات عمران شهری در دولت دوازدهم کاهش یافت

همتی: بازار ارز متشکل می شود

گام بعدی رویان چیست؟

آب نقاطی از شهر کرمانشاه قطع می شود

تخلفات عمران شهری در دولت دوازدهم کاهش یافت

انارکاران ابرکوه 11هزار تن محصول برداشت کردند

آزادی در عزلت

6 طرح عمرانی در مناطق محروم همدان بهره برداری شد

4318 بازرسی از مراکز پرورش طیور استان مرکزی انجام شد

فرودگاه گیلان برای زمستان تجهیز شد

مرکز آمار متولی رسمی ارایه نرخ رشد و تورم کشور است

گل زعفران برفراز کوه های دیلمان شکفت

بارندگی 120 میلیارد ریال به کشاورزی اندیمشک خسارت زد

18هزارو 624 هکتار اراضی دولتی بوشهر سند دار شد

ریزش خاک قنات در بهار یک کشته داشت

نمایش اولین تصاویر از پرچم دار سدان جنسیس

زنگنه: مساله سهمیه بندی و تغییر قیمت سوخت مطرح نیست

همه باید کارت سوخت بگیرند/ می خواهیم جلوی قاچاق سوخت را بگیریم

دقیقا 4 سال تا آغاز جام جهانی 2022 قطر/ رویای میلیارد دلاری

آموزش بانکداری الکترونیک با «موش های دندان اره ای» بانک ملی ایران

واریز پول به حساب سایر بانک ها از «بام» بانک ملّی ایران

رییس بانک مرکزی: مشکلی در بازار ارز نداریم/ فشارهای دشمن نتوانست در بازار ارز تاثیرگذار باشد!

فشارهای دشمن نتوانست در بازار ارز تاثیرگذار باشد/ در آینده وضعیت خوبی خواهیم داشت

ترانزیت؛ شاهراه دستیابی به ثبات اقتصادی

استارت انتقال اضافه متقاضیان مسکن مهر پردیس به پرند زده شد

ایکس55 برای تست های استاندارد راهی جاده های ایران خواهد شد

شایعه احتمال همکاری فورد و فولکس واگن قوت گرفت

راه اندازی کارت سوخت ربطی به سهمیه بندی و افزایش قیمت ندارد

گوشی های توقیفی از هفته آینده توزیع می شوند

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/30

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/30

زنگنه: سهمیه بندی و تغییر قیمت سوخت مطرح نیست

16 واحد عرضه ماهی و میگو در بوشهر تعطیل شد

قیمت گوشی Apple Iphone 10 X + مشخصات

توزیع گوشی های توقیفی از هفته آینده

افزایش مجدد قیمت بسترن B30؛ اینبار 17 میلیون تومان بدون امکان صلح و واگذاری

بهای انواع ارز در بازار 30 آبان ماه

استخدام رویه کوب ماهر مبل راحتی سنگین در تهران

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ،کارشناس فروش در استان مرکزی

استخدام حسابدار تمام وقت خانم جهت همکاری در تهران

استخدام نیروی تحصیلدار موتور سوار در تهران

استخدام رییس حسابداری،کارشناس ارشد فروش در استان مرکزی

استخدام مونتاژکار ماهر جهت کار در کارگاه کابینت سازی در تهران

استخدام حسابدار مسلط به سپیدار و مالی در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در تعاونی طعم و عطر ماگنولیا در مرکزی

استخدام تعدادی چرخکار و کارگر ساده آقا جهت کار در کیف دوزی

دستگیری3شکارچی در کلات

استخدام تعدادی کارگر وسط کار در تهران

حقوق کارگران نیشکر هفت تپه پرداخت می شود

استخدام پیک موتوری جهت همکاری در فست فود در تهران

استخدام حسابدار جهت شرکت کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی

قیمت دلار باز هم کاهش می‎یابد

انارکاران ابرکوه 11هزار تن محصول برداشت کردند

16 واحد عرضه ماهی و میگو در بوشهر تعطیل شد

حوه واریز به حساب پرداخت خانوارهای کم درآمد ابلاغ شد

زنگنه: مساله سهمیه بندی و تغییر قیمت سوخت مطرح نیست

توانایی ایران برای سازماندهی بازار 400 میلیون نفری محصولات کشاورزی در منطقه

اگر قیمت خودرو افزایش یابد، آیا کیفیت هم بهتر شده است؟

معیار 110 سکه با شرایط معیشتی زندانیان همخوانی ندارد

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/08/30

نگران عدم کاهش تولید اوپک هستیم

اتحادیه مرغداران ایلام برای تنظیم قیمت پای کار بیاید

انارکاران ابرکوه 11هزار تن محصول برداشت کردند

آب نقاطی از شهر کرمانشاه قطع می شود

افت کیفیت کالاها در 6 ماه گذشته

تعداد چک های برگشتی کاهش یافت/چند درصد چک ها برگشت خورد؟

خریدارانی که از خرید ملک ناامید شده اند!

‍ اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار برای طرح های اجتماع محور سبزوار

صدور اسناد مالیکت در روستاها مهاجرت آنان را به مناطق حاشیه ای کاهش می دهد

جزییات بازار متشکل ارزی اعلام شد

زنگنه: کارت سوخت برای جلوگیری از قاچاق است نه سهمینه بندی

اما و اگرهای پسماند تا ضرورت تحقق تفکیک زباله/زباله یکی از چالش های مهم استان مازندران

اما و اگرهای پسماند تا ضرورت تحقق تفکیک زباله/زباله یکی از چالش های مهم استان مازندران