مطالب مرتبط:
نشانه های زیاده روی در مصرف نمک چیست؟
هایپرلجر چیست و چه کاربردهایی در صنعت بلاک چین دارد
پارافین چیست و چه کاربردهایی دارد؟
اتریوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟
پارابن چیست و چه کاربردهایی دارد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 11:122018-08-16پزشكي

نمک اپسوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟


نمک اپسوم نام دیگر سولفات منیزیم است که در عین برخوردار بودن از حالت خوراکی، کاربردهای گسترده ای دارد و در حوزه های مختلفی نظیر کشاورزی، پزشکی و سایر حوزه های مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

- نمک اپسوم در علم شیمی معمولا با فرمول MgSO4 شناخته می شود و در شرایط عادی از حالت جامد و بلوری شکل و رنگ سفید برخوردار است.

ستاره سرویس علوم - نمک اپسوم در موادی نظیر استون قابل حل نیست.

با این حال این ماده در شرایط نسبتا عادی و در دمایی حول و حوش 18 درجه ی سلسیوس در آب حل می شود.

با وجود آن که نمک اپسوم در مایعاتی نظیر الکل یا گلیسرول نیز قابل حل است، اما میزان حلالیت آن در مایعات مذکور هم تراز با آب نبوده و تا حد قابل توجهی کمتر از آن برآورد می شود.

در مجموع می توان ادعا کرد که این ماده تمایل فراوانی به ترکیب با آب دارد و کاملا راحت و بی دردسر در آن حل می شود.

از همین رو، ماده ی سولفات منیزیم در حالت بدون آب خود یعنی هنگامی که با آب ترکیب نشده یا در معرض رطوبت هوا قرار نگرفته باشد، معمولا به عنوان یک ماده ی خشک کننده به کار می رود.

چرا که تمایل بالای این ماده به جذب آب موجب می شود که مواد اطراف آن خشک باقی مانده و از قرار گرفتن در معرض رطوبت مصون بمانند.

سولفات منیزیوم در اصلاح به دو شکل تک آبه و هفت آبه یافت می شود که معمولا نوع هفت آبه آن را با نام نمک اپسوم می شناسند.

همان گونه که به آن اشاره شد این نمک کاربردهای فراوانی در حوزه های مختلف دارد و به شکل های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد.

حال که سخن به این جا یعنی نوع کاربرد سولفات منیزیوم در حوزه های مختلف رسید، بد نیست به اتفاق یکدیگر با بخشی از کاربردهای نمک اپسوم آشنا شویم.

کاربرد نمک اپسوم در کشاورزی یکی از کاربردهای مهم نمک اپسوم یا به بیان بهتر سولفات منیزیم در کشاورزی است.

به طور کل می توان گفت که این ماده از خاصیتی شبیه به کود شیمیایی برخوردار بوده و به منظور تقویت گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع از سولفات منیزیم بیش از هر هدف دیگری برای افزایش عنصر منیزیم و سولفور گیاهان و جبران کمبود آنها در خاک استفاده می شود.

در ساز و کار مربوط به سوخت و سوز گیاهان، معمولا شرایط به این ترتیب است که بخش های سبز گیاهان یعنی برگ های آنها انرژی موجود در نور خورشید را در قالب فرایند فتوسنتز به انرژی شیمیایی تبدیل کرده و گیاه توسط آن رشد و نمو می یابد.

فرایندی که به کمک توانایی های کلروفیل موجود در گیاهان انجام می شود و در عمل این بخش از گیاهان وظیفه ی تغذیه کردن آنها را بر عهده دارد.

در این میان دو عنصر منیزیم و سولفور را می توان به عنوان عناصر مهمی که در انجام عمل فتوسنتز نقش دارند شناخت.

عناصری که معمولا از طریق خاک و توسط ریشه ی گیاهان جذب ساقه و برگ های آنها می شود و کمبودشان در خاک می تواند مشکلاتی را در فرایند فتوسنتز پدید بیاورد.

البته همان گونه که در بخش ابتدایی این متن به آن اشاره شد سولفات منیزیم تمایل بسیار زیادی به حل شدن در آب دارد.

موضوعی که موجب می شود تا کشاورزان بتوانند با حل کردن این ماده در آب و پاشیدن محلول ایجاد شده روی برگ های گیاهان موجب تسریع فرایند فتوسنتز در آنها شوند.

به عبارت بهتر هنگام استفاده از سولفات منیزیم در کشاورزی دیگر نیازی به جذب عناصر لازم برای تقویت کلروفیل و تسریع فرایند فتوسنتز از خاک نیست و این عناصر به شکل مستقیم و بی واسطه از طریق برگ گیاهان جذب آنها می شود.

در واقع خصلت حلالیت بالای این نمک ویژه در آب موجب جذب مستقیم عناصر مفید موجود در آن توسط برگ گیاهان خواهد گردید و دیگر نیازی به واسطه شدن خاک برای انجام این کار نخواهد بود.

به این ترتیب بسیاری از گل هایی که داخل گلدان نگهداری می شوند و همچنین آن دسته از گیاهان خوراکی که برای رشد و نمو خود به درصد بالایی از سولفور و منیزیم نیاز دارند می توانند این نیاز را نه از خاک غیر مستعدی که در آن رشده کرده اند، که از طریق نمک اپسوم و در قالب کود شیمیایی تولید شده از آن تامین کنند.

کاربرد نمک اپسوم در رفع یبوست به طور حتم کاربردهای نمک اپسوم تنها به بخش کشاورزی محدود نمی شود و گستر ه ی استفاده از این ماده شاخه های مختلف دیگری را هم در بر می گیرد.

به بیان ساده تر می توان موضوع فوق را این گونه بیان کرد که از سولفات منیزیم تنها برای رفع مشکلات گیاهان استفاده نمی شود و می توان آن را به منظور حل کردن تعدادی از مشکلات ایجاد شده برای برخی از جانوران نیز به کار برد.

یکی از موارد رایج استفاده از نمک اپسوم در آکواریوم های مخصوص نگهداری از ماهی است.

در مجموع مشکل یبوست ماهیان آکواریومی مشکل رایجی قلمداد می شود که برای حل کردن آن معمولا از نمک اپسوم استفاده می گردد.

اگر ماهیان درون آکواریوم در دفع غذای خورده شده با مشکلاتی رو به رو شوند یا آثار بیماری هایی نظیر هگزامیتا و ورم روده یا معده در آنها مشاهده گردد، یکی از بهترین و ساده ترین راه های موجود برای رفع مشکل آنها استفاده از نمک اپسوم خواهد بود.

به این معنی که باید مقدار معینی از این نمک را در آب آکواریوم حل کرد تا مشکل ماهی ها برطرف شود.

در واقع این نمک از خواص ملین برخوردار است و وارد شدن آن به بدن موجودات آبزی، نرم کردن مجراهای داخلی بدن آنها را به همراه خواهد داشت.

موضوعی که البته تنها به ماهیان درون آکواریوم اختصاص ندارد و شامل حال انسان ها نیز می شود.

به بیان دیگر استفاده از این ماده می تواند در برطرف ساختن یبوست انسان ها نیز تا حدی موثر باشد.

همان گونه که در سطور پیشین این متن هم به آن اشاره شد، نمک اپسوم تمایل فراوانی به جذب کردن آب دارد و خود به عنوان شکل هفت آبه سولفات منیزیم شناخته می شود.

به همین دلیل می توان گفت که در این ماده آب فراوانی وجود دارد.

هنگامی که این ماده وارد روده یا سایر مجراهای گوارشی انسان می شود، آب موجود در آن یا جذب شده توسط آن آزاد می شود تا مجراهای مذکور را از حالت خشکی مفرط خارج ساخته و پاک سازی آنها را ساده تر نماید.

با این حال به صورت بلند مدت نمی توان روی خصلت های ضد یبوست نمک اپسوم در انسان حساب باز کرد.

چرا که این ماده نیز همانند بسیاری از مواد ملین مشابه بدون اتخاذ یک رژیم صحیح و سالم غذایی توسط افراد مختلف نمی تواند آن چنان که باید تاثیرگذار باشد.

خصلت های درمانی نمک اپسوم سوای رفع یبوست، از نمک اپسوم می توان برای درمان بیماری ها و رفع سایر مشکلات مربوط به سلامت نیز بهره گرفت.

به عنوان مثال یکی از مهمترین خواص این ماده به حفظ قابلیت انعطاف پذیری رگ های خونی و جلوگیری از سفت شدن آنها مربوط می شود.

به این ترتیب می توان ادعا کرد که استفاده از نمک اپسوم برای حفظ سلامت قلب و پیشگیری از بیماری های قلبی بسیار مفید است.

استفاده از این ماده موجب بهبود بخشیدن به روند گردش خون و جریان یافتن آن در رگ ها (به خصوص سرخ رگ ها) می شود و خصلت انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی رگ ها را حفظ می کند.

موضوعی که موجب جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها شده و احتمال بروز سکته قلبی یا سایر نارسایی های مربوط به آن را کاهش می دهد.

از دیگر خواص درمانی نمک اپسوم می توان به تاثیر آن در کاهش میزان درد و التهاب اشاره کرد.

چرا که منیزیم موجود در نمک اپسوم قادر است در کاهش التهاب کلی بدن موثر واقع شود و کمبود منیزیم آن را جبران کند.

بسیاری از افراد به منظور کاهش درد و تسکین یافتن التهاب نقاط مختلف بدن خود از حمام نمک اپسوم استفاده می کنند.

به این معنی که مقدار معینی از این ماده را در آب گرم حل کرده و موضع ملتهب را برای دقایقی در آن غوطه ور می سازند.

به طور معمول از حمام نمک اپسوم برای کاهش مواردی نظیر درد های عضلانی، سر درد، میگرن و بسیاری از آسیب هایی که با تورم، انقباض و کبودی همراه هستند در کنار درمان جراحت های موضعی استفاده می شود.

سوای حمام کردن در محلول نمک می توان نقاط خاص آسیب دیده از بدن را در محلول آب گرم و نمک اپسوم قرار داد و بدون نیاز به شستشوی مجدد نقاط مذکور اجازه داد تا پوست بدن همان گونه همراه با نمک خشک شود.

این نمک حتی می تواند در کاهش درد زایمان و دردهای احتمالی پس از آن نیز موثر واقع شود.

در کنار برخوردار بودن از ویژگی های مثبت در زمینه ی کاهش درد، سولفات منیزیم قادر است با تثبیت مناسب سطح منیزیم و سولفات، باعث افزایش تولید انسولین در بدن نیز شود.

به عبارت بهتر استفاده از این ماده برای بیماران مبتلا به دیابت هم بسیار مناسب و مفید خواهد بود.

به طور کلی اگر میزان منیزیم در بدن انسان در سطح قابل قبولی قرار داشته باشد، این امر موجبات کاهش خطر ابتلا به دیابت را فراهم می آورد.

به این ترتیب بهره بردن نمک اپسوم از مقادیر قابل توجهی منیزیم و سولفات می تواند به بهبود توانایی بدن برای تولید انسولین کمک کند.

در واقع آن دسته از کسانی که بیم ابتلا به بیماری دیابت دارند، چه نمک اپسوم را به صورت خوراکی استفاده کرده و چه آن را به شکل موضعی به کار ببرند، می توانند با این کار خود به تنظیم قند خون کمک کرده و خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهند.

این موضوع حتی دیابت نوع دوم را هم در بر می گیرد و کاهش خطر ابتلا به آن را به همراه خواهد داشت.

کاربرد نمک اپسوم در امور بهداشتی و آرایشی در کنار مواردی که در سطور پیشین این متن به آنها اشاره شد، می توان از کاربرد نمک اپسوم در مصارف بهداشتی یا اقداماتی که به زیبایی پوست و مو مربوط می شوند نیز سخن به میان آورد.

به عنوان مثال می توان از این ماده برای مبارزه با جوش های سر سیاه روی صورت یا سایر نقاط بدن بهره برد.

در همین رابطه برخی از آموزش های بهداشتی حکایت از آن دارد که به منظور از بین بردن جوش های سر سیاه می توان یک قاشق چای خوری نمک اپسوم را با سه قطره ید مایع و مقداری آب جوشیده ترکیب کرد و سپس مرهم ایجاد شده را با دستمال پارچه ای روی جوش های سرسیاه مالید تا بلکه بتوان آنها را درمان نمود یا از میان برداشت.

علاوه بر درمان جوش ها می توان از نمک اپسوم برای لایه برداری پوست نیز استفاده کرد.

امری که شاید لزوم انجام آن در پاها بیش از هر عضو دیگری از بدن احساس شود.

بر اساس برخی از دستورالعمل های موجود برای انجام این کار باید ابتدا نصف فنجان نمک اپسوم را در مقداری آب گرم حل کرد.

سپس برای تکمیل این عملیات باید پاها را به مدت پانزده تا بیست دقیقه در محلول تدارک دیده شده قرار داد تا به طور کامل در آن غوطه ور گردند.

این کار همچنین علاوه بر درمان ترک کف پا و از میان برداشتن پوست مرده و خشک شده ی آن، در مبارزه با بوی بد پاها و رفع خستگی آنها نیز بسیار مفید خواهد بود.

در کنار موارد یاد شده می توان به استفاده از نمک اپسوم برای تقویت مو نیز اشاره کرد.

چرا که اضافه شدن مقدار معینی از این ماده به محصولات استاندارد ساخته شده برای شستشو یا مراقبت از موها می تواند به کاهش چربی پوست و موی آن دسته از افرادی که از پوست و موی بسیار چرب برخوردارند بیانجامد.

این ماده حتی قادر است کار نرم کننده ی مو را نیز انجام دهد و پس از ترکیب با نرم کننده های رایج مو، اثر آنها را دو چندان سازد.

اگر مایل به تهیه کردن یک نرم کننده ی ساده از نمک اپسوم هستید، می توانید ابتدا دو قاشق غذا خوری شامپوی نرم کننده ی مو و دو قاشق غذاخوری نمک اپسوم را با یکدیگر مخلوط کنید.

سپس موهای خود را به شیوه ی مرسوم بشویید.

پس از شستشوی مو توسط شامپویی که همیشه از آن استفاده می کنید، محلول ایجاد شده را روی موهای خود ریخته و پس از ماساژ دادن موها به مدت ده تا 20 دقیقه، سر خود را به صورت کامل با آب بشویید.

به هر حال در مطلب پیش رو تلاش اصلی بر آن بود که افراد ناآشنا با نمک اپسوم بتوانند با بخشی از قابلیت های این ماده آشنا شوند.

به طور حتم این ماده از قابلیت های مختلف دیگری نیز برخوردار است که در متن پیش رو مجالی برای اشاره به آنها دست نداد.

با این حال اگر شما نیز کاربرد دیگری را برای این ماده می شناسید می توانید آن را در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.


کلید واژه ها: گیاهان - منیزیم - گیاه - ماده - کشاورزی - شرایط - شیمیایی - شیمی - ترکیب - انرژی - رطوبت - افزایش - خورشید - سرویس - میزان - فرمول - وظیفه - اصلاح - پزشکی - دردسر - تغذیه - ستاره - علوم - آشنا - الکل - سفید

آخرین اخبار سرویس:
آیا خودکشی ریشه ژنتیکی دارد؟

حیوانات دنیا را چگونه می بینند؟

بحران هویت چیست؟ شاید شما هم دچارش باشید!

ابلاغ بسته خدمات بیماران صعب العلاج در هفته اول آذرماه/ راه اندازی 137 کلینیک غیر واگیر

هرگز این موقع ناخن کوتاه نکنید!

چه میوه هایی چربی سوزند؟

مهمترین نشانه بیماری لثه/ چگونه ایمپلنت موفقی داشته باشیم؟

خبر خوش برای مبتلایان به سرطان

اخبار لحظه به لحظه استخدام دانشگاه های علوم پزشکی

تاثیر ضد آلرژی مکیدن پستانک نوزاد توسط مادران

« مقاومت به انسولین » در زنان چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟

برنامه ریزی برای صدور نسخه الکترونیکی آزمایشگاه در بخش های بالینی بیمارستان

چه میوه هایی چربی سوزند؟

سامانه تسهیلات ارزی وزارت بهداشت از اول آذر باز می شود

سگ و گربه نگه ندارید ؛ مریض می شوید

کاهش احتمال آسم کودکان با زندگی در مزرعه

کنترل فشار خون با یک آبمیوه طبیعی

قلیان، سرگرمی 80 درصد جوانان ایرانی

شایعترین عامل مرگ و ناتوانی در ایران

بی توجهی به کودکان چه تأثیری بر عملکرد ذهن آن ها می گذارد؟ +عکس

با این معجون فوق العاده زانو ها را تقویت کنید+دستورالعمل

1500میلیارد ریال امسال برای داروهای شیمی درمانی پرداخت شد

نجات جان 4 بیمار هموطن

برنامه ریزی برای صدور نسخه الکترونیکی آزمایشگاه در بخش های بالینی بیمارستان

هرگز این موقع ناخن کوتاه نکنید!

در زمان مصرف آنتی بیوتیک چه غذاهایی بخوریم

بیماران کلیوی گناوه خواستار دستگاه های جدید دیالیز شدند

بیماران کلیوی گناوه خواستار دستگاه های جدید دیالیز شدند

ورزش از پیشرفت سرطان پروستات جلوگیری می کند؟

بررسی تاثیر تغییرات مزاج انسان در آب و هوای متفاوت

شرایط ضروری برای صدور مجوز سقط درمانی اعلام شد

ترفندهای طلایی برای درمان چشم درد

نارنگی درمانی کنید

خواص فوق العاده کدو حلوایی، از تقویت بینایی تا تقویت قلب

نارنگی درمانی کنید

اجرای برنامه ایمنی آب، گام بزرگی در حفظ و ارتقاء کیفیت آب زنجان

درمان لک پوستی با هویج

مقابله با دیابت با این وعده غذایی

تاثیر استرس مداوم بر افزایش نرخ مرگ بیماران قلبی

هرگز همراه با گوشت این چیزها خورده نشود

معدوم شدن مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته در سبزوار

ضرب و شتم پرستار بیمارستان پنجم آذر گرگان

انجام جراحی های زیبایی فقط در چارچوب های علمی و معیارهای عرفی اجتماع

دکوراسیون پذیرایی بزرگ؛ 7 راهکار ساده و کاربردی

1100 نمونه آزمایش پاتولوژی در بیمارستان خمین انجام شد

دریافت گواهی سلامت بیش از 300 ورزشکار اعزامی به المپیاد استعدادهای برتر از هیئت پزشکی ورزشی فارس

حراج لباس عروسی بازیگر معروف به قتل رسیده

بچه ها را بوس نکنید

بیماری خاموش چیست؟

افزایش سن امید در زنان و مردان ایرانی/10 علت مرگ های زودرس درکشور

شایع ترین عامل مرگ و بیماری در ایران

درمان جدید مقابله با آلرژی به بادام زمینی

سگ و گربه نگه ندارید ؛ مریض می شوید

تقویت سلامت با طلای مایع

مغز چطور تغییر مقررات را درک می کند؟

تقویت سلامت با طلای مایع!

امان از وقتی که تیرویید پرکار شود

هرگز همراه با گوشت این چیزها خورده نشود

اظهارات تکان دهنده در خصوص برخی کودک آزاری های رایج در قم

دخانیات در فهرست اولویت های دریافت ارز دولتی!

چتر کوچک بیمه برای آزمایش های ژنتیک

10 عامل اختلال در خواب

موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در قزوین دیده نشده است

سیر؛ حاوی آلیسین

وجود بیماری آتشک در درختان مهر دشت

تحویل مستقیم دارو به چشم با میکروسوزن جدید

استخدام شرکت پخش مواد غذایی سرشار در تهران

موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در قزوین دیده نشده است

بیش از 1/25 میلیون نفر در سال جاری زندگی خود را در جاده ها در سراسر دنیا از دست داده اند

مهم ترین نشانه های ابتلا به بیماری لثه

سن امید به زندگی در مردم ایران

بیمه سلامت چقدر از هزینه های داروهای شیمی درمانی را می پردازد؟

از دست دادن اشتها در کودکان، چالش ها و راهکار ها

دارویی موثر برای درمان کم خونی

9 علامت احتمالی سرطان سینه

هرگز این موقع ناخن کوتاه نکنید!

در اولین دقایق زندگی سلامتی پس انداز کنید

با گوشت و مرغ ناپز چه کنیم ؟

پیوند عضو جان چهار بیمار را در مشهد نجات داد

رویکردی جدید برای اجرای طرح پزشک خانواده روستایی

ابلاغ آیین نامه جشنواره قرآنی دانشگاه های علوم پزشکی

مرگ یک میلیون و 250 هزار نفر در تصادفات رانندگی سال جاری در سراسر جهان

رویکردی جدید برای اجرای طرح پزشک خانواده روستایی

بیمه سلامت چقدر از هزینه های داروهای شیمی درمانی را می پردازد؟

بهترین دمنوش های گیاهی برای دفع سنگ کلیه

تحول در درمان دیابت

10 علت مرگ های زودرس درکشور

تقویت سلامت با طلای مایع

طراحی پرینتر سه بعدی که روند تحقیقات سرطان را سرعت می بخشد

پیوند عضو جان چهار بیمار را در مشهد نجات داد

چاقی موجب افزایش ریسک افسردگی می شود

مغز چطور تغییر مقررات را درک می کند؟

سگ و گربه نگه ندارید؛ مریض می شوید

مصرف سالانه 12 میلیون بطری شربت متادون در ایران

پیشگیری از سرطان به نسخه مادربزرگ ها

مرگ آورترین بیماری با غذای پرچرب

کنترل دردهای سرطانی با یک گیاه دارویی

راهکارهای ساده تقویت حافظه را بشناسیم

استفاده از خدمات دانشکده دندان پزشکی ارتش برای عموم مردم آزاد است

خواص فوق العاده کدو حلوایی، از تقویت بینایی تا تقویت قلب

نمک اپسوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نمک اپسوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟