مطالب مرتبط:
96 سازمان مردم نهاد خراسان جنوبی در دولت تدبیر و امید ثبت شد
بخش سلامت در دولت تدبیر و امید برند است
دولت تدبیر به رفع مشکلات مردم بپردازد
اسحاق جهانگیری: نخبگان به کانون حل و فصل مشکلات کشور تبدیل شوند/ باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم/ دولت باید با ارتباط قوی تر با محافل دانشگاهی این نگرانی ها و دغدغه ها را مرتفع کند
دولت با مردم صحبت کند و به آن ها امید دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 11:102018-08-16اقتصادي

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای


ایرنا - سد نرماب چهل چای مینودشت، بزرگترین طرح عمرانی ملی در شرق استان گلستان است که مردم و کشاورزان این دیار کمتر توسعه یافته و کم آب، - امیدوار به تکمیل سریعتر آن با تدبیر دولت هستند.

اگرچه تصور خشکسالی و کم آبی برای استانی مانند گلستان که در ناحیه سبز و پرباران شمالی کشور واقع شده در اذهان عمومی دیگر نقاط کشور سخت است اما واقعیت تلخ آن است که بخش زیادی از این استان بویژه نواحی شرق و شمال آن که اقلیم خشک و بیابانی دارند، سال هاست با مشکل کمبود منابع آبی و خشکسالی مواجه است.

کشاورزان این دیار کمتر توسعه یافته که از یک دهه پیش تاکنون هر ساله با چشم خود کاهش بارش ها، سخت شدن استحصال منابع آب زیرزمینی به دلیل افزایش عمق دسترسی به آن و متعاقب آن خشکسالی را نظاره گر بودند، اکنون شهروندان این منطقه را نیز همراه خود دارند که سایه سنگین کم آبی و خشکسالی، تامین آب شرب آنان را هم با مشکل مواجه کرده است.

با این تفاسیر، مردم و کشاورزان منطقه شرق گلستان که ذهنیت پر آبی و سرسبزی این استان، کمتر تصور کم آبی و خشکسالی های مکرر را برای ساکنان این دیار تداعی می کرد، اکنون نگاهشان به سد در حال احداث نرماب چهل چای مینودشت دوخته شده تا با بهره برداری از آن، مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی منطقه رفع شود.

بدون تردید نگاه و امید مردم این دیار، امروز به دست دولت تدبیر و امید و نیز بخش مشارکت کننده در احداث سد نرماب چهل چای است که با تامین اعتبار مورد نیاز و تسریع در عملیات اجرایی آن، سایه سنگین کم آبی را از این دیار و مردمان آن بردارند.

اگرچه گفته می شود، ایده اولیه احداث سد نرماب چهل چای مینودشت به قبل از انقلاب و سال 1350 هجری شمسی بر می گردد اما کار مطالعات اولیه آن بر اساس پیگیری مسئولان منطقه ای و استانی بین سال های 1375 تا 1381 انجام و مطالعات تکمیلی و انجام طراحی آن در سال های 82 تا 85 به پایان رسید.

پس از انجام مطالعات و طراحی سد نرماب چهل چای، دستور اجرای آن با مشارکت 15 درصدی دولت و 85 درصد فاینانس در جریان سفر هیات دولت وقت به استان گلستان درسال 1386 تصویب و متعاقب آن توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ابلاغ و سال بعد نیز دارای ردیف بودجه مستقل شد.

با این حال عملیات اجرایی این طرح بزرگ ملی با اعتبار پیش بینی شده اولیه چهار هزار میلیارد ریال در سال 1391 بر روی سه رودخانه نرماب، چهل چای و خرمالو در شهرستان مینودشت آغاز شد.

این سد مخزنی که از نوع خاکی همگن به ارتفاع 60 متر و حجم مخزن 115 میلیون متر مکعب آب است با هدف کنترل و ذخیره سیلاب، توسعه و بهبود کشاورزی در زمین های زیرپوشش، استفاده صحیح از منابع آب زیر زمینی و تلفیق آن با آب سطحی، تامین آب شرب و کشاورزی منطقه، توسعه صنعت گردشگری و تولید برق توسط وزارت نیرو و قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در حال احداث است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان درحاشیه بازدید یازدهم مرداد امسال وزیر نیرو از سد نرماب چهل چای به خبرنگار ایرنا گفت: برای عملیات اجرایی این سد که 76 درصد پیشرفت فیزیکی دارد تا الان 6 هزار میلیارد ریال هزینه شده و تکمیل آن به پنج هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.

علی نظری افزود: این سد از محل ماده 56 و تنها طرح بزرگ در کشور است که با پیش بینی هزینه 11 هزار میلیارد ریالی که 15 درصد سهم دولت و 85 درصد سهم سرمایه گذار است، در حال اجرا می باشد.

وی اضافه کرد: حجم ذخیره آب مخزن سد نرماب چهل چای 115 میلیون متر مکعب و حجم تنظیم آب آن نیز 175 میلیون متر مکعب است که با بهره برداری از آن علاوه بر تامین آب شرب چهار شهر و 130 روستای شرق استان گلستان، آب مورد نیاز 18 هزار هکتار اراضی زراعی پایین دست این سد نیز تامین می شود.

نظری افزود: همچنین از ظرفیت این سد مقدار 65 میلیون متر مکعب برای تقویت آب سد وشمگیر گلستان پیش بینی شده که آب مورد نیاز بخش قابل توجهی از اراضی پایین دست این سد نیز تامین می شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، احداث دو نیروگاه برق آبی هر کدام با ظرفیت تولید 2 مگاوات برق از محل این سد پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان می گوید که در صورت تخصیص اعتبارات لازم، عملیات اجرایی این طرح ملی در سال 98 پایان یافته و ابگیری می شود و عمر مفید آن حداقل 50 سال پیش بینی شده است.

نماینده مردم چهار شهرستان مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه درشرق گلستان نیز در خصوص اهمیت سد نرماب چهل چای و ضرورت تسریع در تکمیل آن به ایرنا گفت: با بهره برداری از این سد مشکل آب شرب حداقل یک سوم جمعیت این استان که در مناطق شرقی آن سکونت دارند، رفع می شود.

شهرام کوسه غراوی افزود: یکی از علل کندی اجرای طرح، عدم انجام تعهدات مالی توسط دولت و وزارت نیرو بوده که تاکنون سهم یکهزارو 240 میلیارد ریالی خود را پرداخت نکرده اند.

وی با اشاره به آبرسانی سیار به 50 روستای شهرستان مرزی مراوه تپه اضافه کرد: با بهره برداری از سد نرماب چهل چای مشکل آب شرب این روستاها و دیگر روستاهای واقع در نوار مرزی شرق گلستان که مجموعا 130 روستا می شوند، رفع می شود.

کوسه غراوی تصریح کرد: درجریان سفر اخیر وزیر نیرو و بازدید از این سد، وی قول مساعد برای تخصیص اعتبارات لازم برای تکمیل و آبگیری آن تا سال 98 را داد که امیدواریم با تحقق این وعده ها، نگرانی و مشکلات مردم و کشاورزان منطقه در حوزه آب رفع شود.

مدیر طرح سد نرماب چهل چای نیز در این خصوص به ایرنا گفت: با بهره برداری از سد نرماب چهل چای و بارش های سالانه درمنطقه، آب شرب چهار شهر گالیکش، مینودشت، گنبدکاووس، اینچه برون و نیز 130 روستای منطقه که بیشتر در نوار مرزی دو شهرستان گنبد و مراوه تپه واقع اند، تامین می شود.

مهدی ضیایی افزود: علاوه بر آب شرب، آب مورد نیاز 18 هزار هکتار اراضی پایین دست سد و بخشی از آب مورد نیاز سد وشمگیر آق قلا از آب سد نرماب چهل چای تامین می شود.

مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش در شرق گلستان نیز در این خصوص به ایرنا گفت: در راستای فراهم کردن مقدمات استفاده از منابع آب سد نرماب چهل چای، عملیات احداث منبع بتنی ذخیره آب با حجم 50 هزار متر مکعب و تصفیه خانه جانبی آن با اعتبار 120 میلیارد ریال در مینودشت آغاز شده است.

حسین قنبری با بیان اینکه هم اکنون بخش قابل توجهی از آب شرب شهرهای منطقه از منابع زیر زمینی تامین می شود، افزود: با تکمیل سد نرماب چهل چای و تامین آب شرب منطقه، می توان از استحصال بی رویه منابع آب زیرزمینی جلوگیری کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، رضا اردکانیان وزیر نیرو هم 11 مرداد امسال در حاشیه بازدید از سد نرماب چهل چای مینودشت، با قدردانی از تلاش قرارگاه خاتم الانبیا برای فعال نگهداشتن این پروژه ملی که نقش مهمی در تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی گلستان دارد، گفت: امسال دولت برای این پروژه 200 میلیارد ریال تخصیص کامل داد و تا دو برابر این اعتبار نیز تا پایان سال تخصیص می دهد.

وی افزود: دولت برای سال آینده نیز مبلغ 250 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی می کند تا این سد آماده آبگیری و بهره برداری شود.

با این همه و به اعتقاد کارشناسان، استان گلستان بویژه در نواحی شمالی و شرقی از اقلیم خشک و نیمه خشک با بارش سالانه 250 میلیمتر برخوردار است که با توجه به کاهش بارش ها و خشکسالی های اخیر، تکمیل سد نرماب چهل چای برای تامین بخش قابل توجهی از آب شرب و کشاورزی منطقه از نیازهای اساسی آن محسوب می شود.

نیمی از جمعیت حدود یک میلیون و 900 هزار نفری استان گلستان در هفت شهرستان واقع در شرق این استان سکونت دارند.


کلید واژه ها: خشکسالی - استان - گلستان - کشاورزان - استان گلستان - کم آبی - منطقه - دولت - مردم - امید - دولت تدبیر و امید - توسعه - کشاورزی - قبل از انقلاب - مشکل - آب شرب - تدبیر و امید - برنامه ریزی - رییس جمهوری - طراحی - تامین - هیات دولت - درصد - زیرزمینی - کشور - بزرگ - زمین - شمال - بزرگترین - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
عوارض منازل اجاره ای به شهروندان خارجی در مهریز افزایش یافت

طرح خاموشی یک ماهه چاه های کشاورزی ابرکوه آغاز شد

هزینه وام مسکن برای زوج های تهرانی 14.5 میلیون تومان شد

وزارت کشاورزی: میزان نیترات موجود در سیب زمینی مجاز است

قیمت انواع گوشی های هوآوی در بازار /جدول

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97 و تاکید وزیر بهداشت برای 98

هنر صنعت پرطرفدار در جهان/ توانایی برای حذف فرش ایرانی وجود ندارد

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97 و تاکید وزیر بهداشت برای 98

توافق اربیل و بغداد برای صادرات نفت از کرکوک

نامه نگاری ارزی صادرکنندگان با رییس بانک مرکزی

سناریوهای جدید قیمت گذاری خودرو

صادرات صنایع دستی؛ افزایش یا کاهش؟!

حل مشکل یافتن جای پارک با هوش مصنوعی + فیلم

قبادی جایگزین سینکی شد

دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی

تجمع کارگران هفت تپه در اعتراض به معوقات مزدی

ضرر 5000میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا طی شش ماه

تخصیص 68 درصد بودجه دانشگاه ها در 9 ماه سال جاری

12موزه تخصصی در آذربایجان غربی ایجاد می شود

آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی را دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟

بازار فروش ابزار جادوگری و طلسم+عکس

صرف هزینه 4 میلیون دلاری برای واردات دستکش معاینه + جدول

این نی را بجوید و دوباره استفاده کنید+تصاویر

ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟ / روند کاهشی قیمت ارز!؟

بررسی احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار / سیر نزولی قیمت دلار همچنان ادامه دارد!؟

در بازارهای جهانی؛ قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

پیش بینی روند بازار مسکن سخت شد

شماره پیامک سبد کالا 97

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات

قاطعیت قضایی در میدان عمل /بازگشت نفت از سرازیری /قفل بر کارت خوان های ارزی

8 توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

خانه های مسافری از چرخه گردشگری استان حذف نمی شود

کوسه غراوی: طرح مالیات بر عواید سرمایه در بخش مسکن باید جامع تر شود

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار + جدول

کاهش 17 درصدی معاملات مسکن در تهران

مظنه فروش کنسرو خوراک بادمجان در بازار چقدر است؟

خرید پرینتر چقدر هزینه دارد؟

بزرگترین تامین سرمایه کشور در بورس تهران درج شد

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ادعای ظریف را تایید نمی کنند

قیمت طلای جهانی گران تر شد

تحقیق و تفحص از واگذاری کشت و صنعت مغان

دومین شرکت رتبه بندی اعتباری از بورس مجوز فعالیت گرفت

کاهش 2 درصدی شاخص بورس در هفته گذشته

اشتیاق زعفرانکاران برای اخذ مجوز ورود به بورس کالا

افت 3 درصدی شاخص فرابورس در هفته ای که گذشت

چرا قیمت نفت رو به کاهش است؟

مبارزه چین با آلودگی هوا از طریق افزایش مصرف گاز طبیعی

بارش در دریاچه ارومیه به متوسط 50 ساله رسید+جدول

صادرکننده ضایعات کارتن شدیم؟!

انتقاد شدید مجری طرح گندم از شورای اقتصاد

مراقب باشیم اروپا با سامانه SPV از ایران باج خواهی نکند

راه های ایران برای مقابله با تحریم نفتی

گزینه های جدی 12 استانداری کشور چه کسانی هستند؟ +سوابق

سهام عدالت چقدر می ارزد؟/از 2.2 میلیون تا 14 میلیون تومان

اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

گزارش عجیب و مضحک دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال 97/ سهم سوء مدیریت دولت، صفر

ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟

برآورد بازگشت 47 میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال

اکثر واحدهای تولیدی در آستانه تعطیلی

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

واردات بدون نظارت، به بهای پُرکردن جیب عده ای واردات چی؟

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 26آبان

پشت پرده فشار ها برای افزایش قیمت خودرو

بعضی مغازه ها فقط روزی 2 کیلو گردو می فروشند/ زمین های بادام زمینی و تخمه آفتابگردان در شمال به ویلا تبدیل شده اند

رشد 20 درصدی تولید مرکبات

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 26 آبان

پتروشیمی ها چقدر ارز آوردند؟

عامل مهم در کاهش چشمگیر قیمت سکه و ارز

نمای دیدنی تهران از ایستگاه فضایی بین المللی + عکس

فال روزانه شنبه 26 آبان 97

آخرین وضعیت بارش ها

در تاجیکستان بزگترین نیروگاه برق آبی افتتاح شد

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن 

باران پاییزی کم آبی ها را جبران می کند؟

با همت عمومی می توانیم کنکور را حذف کنیم

رویترز از عصبانیت سعودی ها از ترامپ خبر داد/ عربستان درصدد کاهش 1.4 میلیون بشکه ای تولید نفت

شلوار گِل مالی فقط یک و نیم میلیون تومانِ ناقابل!

نارضایی کشاورزان و دامداران از بانک کشاورزی

روند نزولی قیمت طلا و ارز پس از برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی

درآمد ورود هر گردشگر برابر با فروش چند بشکه نفت است؟

آخرین میزان بارش های فارس

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

کاهش قیمت ارز موقتی است/ مردم از فروش دلار صرفنظر کنند

کاهش نیم میلیونی سکه در هفته گذشته

همه احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار

شکست تحریم های آمریکا علیه ایران

در رثای مرحوم نوربخش

قیمت طلا امروز25 آبان ماه 97 / هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1210 دلار

سقوط آزاد قیمت ارز و طلا

قیمت مسکن از بهمن ماه، 30 درصد ارزان می شود.

تنش های برگزیتی طلا را به سقف یک هفته ای فرستاد

چرا مردم باید هزینه وزارتخانه‎های 30 طبقه و 3 میلیون کارمند را بپردازند؟

قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

نایب رییس صنف مشاوران املاک: قیمت مسکن از بهمن ماه 30 درصد ریزش خواهد داشت / الان فرصت سرمایه گذاری در بازار مسکن نیست

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای