مطالب مرتبط:
96 سازمان مردم نهاد خراسان جنوبی در دولت تدبیر و امید ثبت شد
بخش سلامت در دولت تدبیر و امید برند است
دولت تدبیر به رفع مشکلات مردم بپردازد
اسحاق جهانگیری: نخبگان به کانون حل و فصل مشکلات کشور تبدیل شوند/ باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم/ دولت باید با ارتباط قوی تر با محافل دانشگاهی این نگرانی ها و دغدغه ها را مرتفع کند
دولت با مردم صحبت کند و به آن ها امید دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 11:102018-08-16اقتصادي

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای


ایرنا - سد نرماب چهل چای مینودشت، بزرگترین طرح عمرانی ملی در شرق استان گلستان است که مردم و کشاورزان این دیار کمتر توسعه یافته و کم آب، - امیدوار به تکمیل سریعتر آن با تدبیر دولت هستند.

اگرچه تصور خشکسالی و کم آبی برای استانی مانند گلستان که در ناحیه سبز و پرباران شمالی کشور واقع شده در اذهان عمومی دیگر نقاط کشور سخت است اما واقعیت تلخ آن است که بخش زیادی از این استان بویژه نواحی شرق و شمال آن که اقلیم خشک و بیابانی دارند، سال هاست با مشکل کمبود منابع آبی و خشکسالی مواجه است.

کشاورزان این دیار کمتر توسعه یافته که از یک دهه پیش تاکنون هر ساله با چشم خود کاهش بارش ها، سخت شدن استحصال منابع آب زیرزمینی به دلیل افزایش عمق دسترسی به آن و متعاقب آن خشکسالی را نظاره گر بودند، اکنون شهروندان این منطقه را نیز همراه خود دارند که سایه سنگین کم آبی و خشکسالی، تامین آب شرب آنان را هم با مشکل مواجه کرده است.

با این تفاسیر، مردم و کشاورزان منطقه شرق گلستان که ذهنیت پر آبی و سرسبزی این استان، کمتر تصور کم آبی و خشکسالی های مکرر را برای ساکنان این دیار تداعی می کرد، اکنون نگاهشان به سد در حال احداث نرماب چهل چای مینودشت دوخته شده تا با بهره برداری از آن، مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی منطقه رفع شود.

بدون تردید نگاه و امید مردم این دیار، امروز به دست دولت تدبیر و امید و نیز بخش مشارکت کننده در احداث سد نرماب چهل چای است که با تامین اعتبار مورد نیاز و تسریع در عملیات اجرایی آن، سایه سنگین کم آبی را از این دیار و مردمان آن بردارند.

اگرچه گفته می شود، ایده اولیه احداث سد نرماب چهل چای مینودشت به قبل از انقلاب و سال 1350 هجری شمسی بر می گردد اما کار مطالعات اولیه آن بر اساس پیگیری مسئولان منطقه ای و استانی بین سال های 1375 تا 1381 انجام و مطالعات تکمیلی و انجام طراحی آن در سال های 82 تا 85 به پایان رسید.

پس از انجام مطالعات و طراحی سد نرماب چهل چای، دستور اجرای آن با مشارکت 15 درصدی دولت و 85 درصد فاینانس در جریان سفر هیات دولت وقت به استان گلستان درسال 1386 تصویب و متعاقب آن توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ابلاغ و سال بعد نیز دارای ردیف بودجه مستقل شد.

با این حال عملیات اجرایی این طرح بزرگ ملی با اعتبار پیش بینی شده اولیه چهار هزار میلیارد ریال در سال 1391 بر روی سه رودخانه نرماب، چهل چای و خرمالو در شهرستان مینودشت آغاز شد.

این سد مخزنی که از نوع خاکی همگن به ارتفاع 60 متر و حجم مخزن 115 میلیون متر مکعب آب است با هدف کنترل و ذخیره سیلاب، توسعه و بهبود کشاورزی در زمین های زیرپوشش، استفاده صحیح از منابع آب زیر زمینی و تلفیق آن با آب سطحی، تامین آب شرب و کشاورزی منطقه، توسعه صنعت گردشگری و تولید برق توسط وزارت نیرو و قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در حال احداث است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان درحاشیه بازدید یازدهم مرداد امسال وزیر نیرو از سد نرماب چهل چای به خبرنگار ایرنا گفت: برای عملیات اجرایی این سد که 76 درصد پیشرفت فیزیکی دارد تا الان 6 هزار میلیارد ریال هزینه شده و تکمیل آن به پنج هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.

علی نظری افزود: این سد از محل ماده 56 و تنها طرح بزرگ در کشور است که با پیش بینی هزینه 11 هزار میلیارد ریالی که 15 درصد سهم دولت و 85 درصد سهم سرمایه گذار است، در حال اجرا می باشد.

وی اضافه کرد: حجم ذخیره آب مخزن سد نرماب چهل چای 115 میلیون متر مکعب و حجم تنظیم آب آن نیز 175 میلیون متر مکعب است که با بهره برداری از آن علاوه بر تامین آب شرب چهار شهر و 130 روستای شرق استان گلستان، آب مورد نیاز 18 هزار هکتار اراضی زراعی پایین دست این سد نیز تامین می شود.

نظری افزود: همچنین از ظرفیت این سد مقدار 65 میلیون متر مکعب برای تقویت آب سد وشمگیر گلستان پیش بینی شده که آب مورد نیاز بخش قابل توجهی از اراضی پایین دست این سد نیز تامین می شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، احداث دو نیروگاه برق آبی هر کدام با ظرفیت تولید 2 مگاوات برق از محل این سد پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان می گوید که در صورت تخصیص اعتبارات لازم، عملیات اجرایی این طرح ملی در سال 98 پایان یافته و ابگیری می شود و عمر مفید آن حداقل 50 سال پیش بینی شده است.

نماینده مردم چهار شهرستان مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه درشرق گلستان نیز در خصوص اهمیت سد نرماب چهل چای و ضرورت تسریع در تکمیل آن به ایرنا گفت: با بهره برداری از این سد مشکل آب شرب حداقل یک سوم جمعیت این استان که در مناطق شرقی آن سکونت دارند، رفع می شود.

شهرام کوسه غراوی افزود: یکی از علل کندی اجرای طرح، عدم انجام تعهدات مالی توسط دولت و وزارت نیرو بوده که تاکنون سهم یکهزارو 240 میلیارد ریالی خود را پرداخت نکرده اند.

وی با اشاره به آبرسانی سیار به 50 روستای شهرستان مرزی مراوه تپه اضافه کرد: با بهره برداری از سد نرماب چهل چای مشکل آب شرب این روستاها و دیگر روستاهای واقع در نوار مرزی شرق گلستان که مجموعا 130 روستا می شوند، رفع می شود.

کوسه غراوی تصریح کرد: درجریان سفر اخیر وزیر نیرو و بازدید از این سد، وی قول مساعد برای تخصیص اعتبارات لازم برای تکمیل و آبگیری آن تا سال 98 را داد که امیدواریم با تحقق این وعده ها، نگرانی و مشکلات مردم و کشاورزان منطقه در حوزه آب رفع شود.

مدیر طرح سد نرماب چهل چای نیز در این خصوص به ایرنا گفت: با بهره برداری از سد نرماب چهل چای و بارش های سالانه درمنطقه، آب شرب چهار شهر گالیکش، مینودشت، گنبدکاووس، اینچه برون و نیز 130 روستای منطقه که بیشتر در نوار مرزی دو شهرستان گنبد و مراوه تپه واقع اند، تامین می شود.

مهدی ضیایی افزود: علاوه بر آب شرب، آب مورد نیاز 18 هزار هکتار اراضی پایین دست سد و بخشی از آب مورد نیاز سد وشمگیر آق قلا از آب سد نرماب چهل چای تامین می شود.

مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش در شرق گلستان نیز در این خصوص به ایرنا گفت: در راستای فراهم کردن مقدمات استفاده از منابع آب سد نرماب چهل چای، عملیات احداث منبع بتنی ذخیره آب با حجم 50 هزار متر مکعب و تصفیه خانه جانبی آن با اعتبار 120 میلیارد ریال در مینودشت آغاز شده است.

حسین قنبری با بیان اینکه هم اکنون بخش قابل توجهی از آب شرب شهرهای منطقه از منابع زیر زمینی تامین می شود، افزود: با تکمیل سد نرماب چهل چای و تامین آب شرب منطقه، می توان از استحصال بی رویه منابع آب زیرزمینی جلوگیری کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، رضا اردکانیان وزیر نیرو هم 11 مرداد امسال در حاشیه بازدید از سد نرماب چهل چای مینودشت، با قدردانی از تلاش قرارگاه خاتم الانبیا برای فعال نگهداشتن این پروژه ملی که نقش مهمی در تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی گلستان دارد، گفت: امسال دولت برای این پروژه 200 میلیارد ریال تخصیص کامل داد و تا دو برابر این اعتبار نیز تا پایان سال تخصیص می دهد.

وی افزود: دولت برای سال آینده نیز مبلغ 250 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی می کند تا این سد آماده آبگیری و بهره برداری شود.

با این همه و به اعتقاد کارشناسان، استان گلستان بویژه در نواحی شمالی و شرقی از اقلیم خشک و نیمه خشک با بارش سالانه 250 میلیمتر برخوردار است که با توجه به کاهش بارش ها و خشکسالی های اخیر، تکمیل سد نرماب چهل چای برای تامین بخش قابل توجهی از آب شرب و کشاورزی منطقه از نیازهای اساسی آن محسوب می شود.

نیمی از جمعیت حدود یک میلیون و 900 هزار نفری استان گلستان در هفت شهرستان واقع در شرق این استان سکونت دارند.


کلید واژه ها: خشکسالی - استان - گلستان - کشاورزان - استان گلستان - کم آبی - منطقه - دولت - مردم - امید - دولت تدبیر و امید - توسعه - کشاورزی - قبل از انقلاب - مشکل - آب شرب - تدبیر و امید - برنامه ریزی - رییس جمهوری - طراحی - تامین - هیات دولت - درصد - زیرزمینی - کشور - بزرگ - زمین - شمال - بزرگترین - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
حرف رک

انبار کردن گوشت تعقیب کیفری دارد/دولت نباید بعد از راهپیمایی 22 بهمن کالاها را گران می کرد

مخالفت مجلس با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین

نرخ پوند افزایش یافت

طرح های علمی دانشگاهی چهارمحال و بختیاری حمایت می شود

قاچاق مایحتاج ضروری مردم، اقدامی جنایتکارانه است

بهره برداری از طرح جاده ورودی شهرک صنعتی جهرم تا پایان سال

قیمت روز خودرو/پراید 51 میلیون تومان

مخالفت مجلس با سهمیه بندی و افزایش بنزین

آخرین قیمت ها از بازار سکه، طلا و ارز

ارزیابی عملکرد شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در آذربایجان شرقی

انتقاد از نادیده گرفتن عملکرد مثبت نظام بانکی

تصاویر / نگاهی به خودروهای پرنده

زمان واریز نهایی عیدی بازنشستگان اعلام شد

از اکباتان فقط یک اسم مانده

دادستان تهران: تشکیل پرونده قضایی در رابطه با گوشت/ بازداشت 4 مرتبط دولتی

توسعه پایدار کشور در گرو توسعه فرهنگی

نمایشگاه صنایع دستی

عسگراولادی: بانک مرکزی با من لجبازی می کند

جزییات واگذاری سهام بانک پارسیان توسط ایران خودرو

رای منفی مجلس به افزایش قیمت بنزین

در جریان بررسی بودجه 98 مجلس چند نرخی شدن قیمت بنزین را رد کرد

اجرای طرح تغییر الگوی کشت روی میز

طرح های علمی دانشگاهی چهارمحال و بختیاری حمایت می شود

91 درصد تعهدات اشتغالزایی سال 97 سمنان محقق شد

یوز ایرانی به مرحله تولید پایلوت رسید

بازار سکه به تصمیم FATF روی خوش نشان نداد

اختلاف 36 میلیونی قیمت برخی خودروها از کارخانه تا بازار

عرضه 1500 میلیارد تومان اوراق سلف موازی نفت کوره در بورس انرژی

پیشنهادهای بانک ملی ایران برای روزهای پایانی سال

هم اندیشی مدیران ارشد بانک ملت در حوزه بلاک چین و رمز ارز

چراغ مدرسه ای در شهر آلونی،توسط بانک مسکن روشن شد

قدردانی استاندار تهران از عملکرد بانک کشاورزی

کالاهای ایرانی را با کارت اعتباری «همیاران سپهر» بانک صادرات اقساطی بخرید

با همراه بانک سینا حسابدار شخصی خود باشید

ایوا بهترین اپلیکیشن بخش فین تک از نگاه مردم شد

استخدام راننده بیل از استان یزد جهت کار در خراسان رضوی

استخدام مدیر بخش بازرگانی با سابقه کار مرتبط در شیراز

فایل های سه منطقه پرتقاضای تهران

وزیر راه و شهرسازی: جامعه مهندسی با ساخت 400 هزار مسکن وارد صنعت ساخت و ساز می شود

آخرین قیمت ها از بازار سکه، طلا و ارز

گلیم بافی توسط 80 درصد بانوان روستای میمند

بیش از 21 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

91 درصد تعهدات اشتغالزایی سال 97 سمنان محقق شد

سفیر آفریقای جنوبی در ایران: تقویت بنگاه های اقتصادی کوچک از راه های دور زدن تحریم های آمریکاست

دستیابی به رکورد داخلی سازی تجهیزات پالایشگاهی فاز 14 پارس جنوبی

قیمت مسکن افت می کند؟

در جریان بررسی بودجه 98 مجلس با افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده مخالفت کرد

91 درصد تعهدات اشتغالزایی سال 97 سمنان محقق شد

بیش از 21 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

موفق بودن زنان کارآفرین قزوینی در حوزه صنعت و اقتصاد

واکنش خوش چهره به اظهارات اخیر نوبخت در خصوص افزایش یارانه نقدی

«ملی شو»، گامی دیگر به سوی تحول دیجیتال بانک ملی

شیوه نامه نحوه هزینه کرد اعتبارات آموزشی شهرداری ها و دهیاری ها ابلاغ شد

برگزاری جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

سامانه سامد یا میز خدمت...

بیمه دانا بیش از 253 میلیارد ریال خسارت به شرکت دارو سازی سها پرداخت کرد

تا 7 اسفند تمامی بازنشستگان عیدی خود را دریافت می کنند

مردم در بانک ها چقدر پول دارند؟

آخرین قیمت ها از بازار سکه، طلا و ارز

واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی تا 7 اسفند

زمان واریز نهایی عیدی بازنشستگان

عسگر اولادی: بانک مرکزی با من لجبازی می کند

بازداشت چند نفر در پرونده مربوط به گوشت قرمز/ لزوم شفاف سازی درباره توقف توزیع گوشت منجمد/ دولت به سمت توزیع هدفمند گوشت حرکت کند

کمک 400 میلیون تومانی بانوان خیر اردبیلی برای آزادی زندانیان

تذکر نمایندگان به وزیر اقتصاد برای ترخیص 17 هزار تن گوشت قرمز از گمرک

ثبت سفارش در وزارت صنعت محل توزیع رانت شده است

وزیر دادگستری: نمی گوییم دولت در بحث ارز اشتباه نداشته است

مودم 5G اینتل سال 2020 در گوشی های هوشمند حضور پیدا می کند

رییس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان پردیس خبر داد حداقل 20 مورد فروش مسکن مهر پردیس به بیش از چند نفر

اوپک و متحدانش به کاهش تولید نفت پایبند هستند

بیش از 21 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

دریافت حق سرویس در رستوران ها ممنوع + گزارش

قیمت زمین در خراسان جنوبی از میانگین کشوری بالاتر است

لاک پشت 300 کیلویی!

عرضه 1500 میلیارد تومان اوراق سلف موازی نفت کوره در بورس انرژی

تعداد زنان روس همچنان بیشتر از مردان است

«برداشت سیاه» نیشکر آغاز شد

50 تن کود شیمیایی قاچاق در مرز چذابه کشف شد

50 تن کود شیمیایی قاچاق در مرز چذابه کشف شد

دهم اسفند ماه آخرین مهلت نوبت گیری برای سرشماری اتباع بیگانه

عملیات احداث شهرک مسکونی 600 واحدی در آبادان آغاز شد

30 هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان نیاز است/ افزایش رقم وام ضروری بازنشستگان کشوری

موفق بودن زنان کارآفرین قزوینی در حوزه صنعت و اقتصاد

انعقاد 70 قرارداد سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی جهرم

گسترش روابط اقتصادی بین استانی میان ایران و ایتالیا

عملیات احداث شهرک مسکونی 600 واحدی در آبادان آغاز شد

رفتار عجیب بازار سکه در اولین روز هفته/ طلا گرمی 425 هزار تومان

یورو ارزان شد،پوند گران

استقبال بانک مرکزی ازتصمیم گروه ویژه اقدام مالی

دکتر صالح آبادی مطرح کرد: امکان رصد جریان وجوه با فناوری های نوین مالی

ساماندهی وضعیت حاشیه نشینان

بازدید رییس هیأت مدیره بانک توسعه تعاون از چند طرح اقتصادی کرمانشاه

پست بانک موثرترین نقش را در توسعه روستاهای کشور داشته است

امور بانکی تجار ایران و عراق تسهیل شد

تقدیر رییس ستاد اجرایی فرمان امام از بانک پارسیان در طرح های اشتغال زای برکت

بنیان بانکداری دیجیتال بر روی تجربه مشتری استوار است

دومین گوشی تاشو هم به زودی معرفی می شود

دهم اسفند ماه آخرین مهلت نوبت گیری برای سرشماری اتباع بیگانه

مقابله با تحریم ها با استفاده از روحیه جهادی مهندسان

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای