مطالب مرتبط:
96 سازمان مردم نهاد خراسان جنوبی در دولت تدبیر و امید ثبت شد
بخش سلامت در دولت تدبیر و امید برند است
دولت تدبیر به رفع مشکلات مردم بپردازد
اسحاق جهانگیری: نخبگان به کانون حل و فصل مشکلات کشور تبدیل شوند/ باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم/ دولت باید با ارتباط قوی تر با محافل دانشگاهی این نگرانی ها و دغدغه ها را مرتفع کند
دولت با مردم صحبت کند و به آن ها امید دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 12:102018-08-16اقتصادي

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای


ایرنا - سد نرماب چهل چای مینودشت، بزرگترین طرح عمرانی ملی در شرق استان گلستان است که مردم و کشاورزان این دیار کمتر توسعه یافته و کم آب، - امیدوار به تکمیل سریعتر آن با تدبیر دولت هستند.

اگرچه تصور خشکسالی و کم آبی برای استانی مانند گلستان که در ناحیه سبز و پرباران شمالی کشور واقع شده در اذهان عمومی دیگر نقاط کشور سخت است اما واقعیت تلخ آن است که بخش زیادی از این استان بویژه نواحی شرق و شمال آن که اقلیم خشک و بیابانی دارند، سال هاست با مشکل کمبود منابع آبی و خشکسالی مواجه است.

کشاورزان این دیار کمتر توسعه یافته که از یک دهه پیش تاکنون هر ساله با چشم خود کاهش بارش ها، سخت شدن استحصال منابع آب زیرزمینی به دلیل افزایش عمق دسترسی به آن و متعاقب آن خشکسالی را نظاره گر بودند، اکنون شهروندان این منطقه را نیز همراه خود دارند که سایه سنگین کم آبی و خشکسالی، تامین آب شرب آنان را هم با مشکل مواجه کرده است.

با این تفاسیر، مردم و کشاورزان منطقه شرق گلستان که ذهنیت پر آبی و سرسبزی این استان، کمتر تصور کم آبی و خشکسالی های مکرر را برای ساکنان این دیار تداعی می کرد، اکنون نگاهشان به سد در حال احداث نرماب چهل چای مینودشت دوخته شده تا با بهره برداری از آن، مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی منطقه رفع شود.

بدون تردید نگاه و امید مردم این دیار، امروز به دست دولت تدبیر و امید و نیز بخش مشارکت کننده در احداث سد نرماب چهل چای است که با تامین اعتبار مورد نیاز و تسریع در عملیات اجرایی آن، سایه سنگین کم آبی را از این دیار و مردمان آن بردارند.

اگرچه گفته می شود، ایده اولیه احداث سد نرماب چهل چای مینودشت به قبل از انقلاب و سال 1350 هجری شمسی بر می گردد اما کار مطالعات اولیه آن بر اساس پیگیری مسئولان منطقه ای و استانی بین سال های 1375 تا 1381 انجام و مطالعات تکمیلی و انجام طراحی آن در سال های 82 تا 85 به پایان رسید.

پس از انجام مطالعات و طراحی سد نرماب چهل چای، دستور اجرای آن با مشارکت 15 درصدی دولت و 85 درصد فاینانس در جریان سفر هیات دولت وقت به استان گلستان درسال 1386 تصویب و متعاقب آن توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ابلاغ و سال بعد نیز دارای ردیف بودجه مستقل شد.

با این حال عملیات اجرایی این طرح بزرگ ملی با اعتبار پیش بینی شده اولیه چهار هزار میلیارد ریال در سال 1391 بر روی سه رودخانه نرماب، چهل چای و خرمالو در شهرستان مینودشت آغاز شد.

این سد مخزنی که از نوع خاکی همگن به ارتفاع 60 متر و حجم مخزن 115 میلیون متر مکعب آب است با هدف کنترل و ذخیره سیلاب، توسعه و بهبود کشاورزی در زمین های زیرپوشش، استفاده صحیح از منابع آب زیر زمینی و تلفیق آن با آب سطحی، تامین آب شرب و کشاورزی منطقه، توسعه صنعت گردشگری و تولید برق توسط وزارت نیرو و قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در حال احداث است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان درحاشیه بازدید یازدهم مرداد امسال وزیر نیرو از سد نرماب چهل چای به خبرنگار ایرنا گفت: برای عملیات اجرایی این سد که 76 درصد پیشرفت فیزیکی دارد تا الان 6 هزار میلیارد ریال هزینه شده و تکمیل آن به پنج هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.

علی نظری افزود: این سد از محل ماده 56 و تنها طرح بزرگ در کشور است که با پیش بینی هزینه 11 هزار میلیارد ریالی که 15 درصد سهم دولت و 85 درصد سهم سرمایه گذار است، در حال اجرا می باشد.

وی اضافه کرد: حجم ذخیره آب مخزن سد نرماب چهل چای 115 میلیون متر مکعب و حجم تنظیم آب آن نیز 175 میلیون متر مکعب است که با بهره برداری از آن علاوه بر تامین آب شرب چهار شهر و 130 روستای شرق استان گلستان، آب مورد نیاز 18 هزار هکتار اراضی زراعی پایین دست این سد نیز تامین می شود.

نظری افزود: همچنین از ظرفیت این سد مقدار 65 میلیون متر مکعب برای تقویت آب سد وشمگیر گلستان پیش بینی شده که آب مورد نیاز بخش قابل توجهی از اراضی پایین دست این سد نیز تامین می شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، احداث دو نیروگاه برق آبی هر کدام با ظرفیت تولید 2 مگاوات برق از محل این سد پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان می گوید که در صورت تخصیص اعتبارات لازم، عملیات اجرایی این طرح ملی در سال 98 پایان یافته و ابگیری می شود و عمر مفید آن حداقل 50 سال پیش بینی شده است.

نماینده مردم چهار شهرستان مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه درشرق گلستان نیز در خصوص اهمیت سد نرماب چهل چای و ضرورت تسریع در تکمیل آن به ایرنا گفت: با بهره برداری از این سد مشکل آب شرب حداقل یک سوم جمعیت این استان که در مناطق شرقی آن سکونت دارند، رفع می شود.

شهرام کوسه غراوی افزود: یکی از علل کندی اجرای طرح، عدم انجام تعهدات مالی توسط دولت و وزارت نیرو بوده که تاکنون سهم یکهزارو 240 میلیارد ریالی خود را پرداخت نکرده اند.

وی با اشاره به آبرسانی سیار به 50 روستای شهرستان مرزی مراوه تپه اضافه کرد: با بهره برداری از سد نرماب چهل چای مشکل آب شرب این روستاها و دیگر روستاهای واقع در نوار مرزی شرق گلستان که مجموعا 130 روستا می شوند، رفع می شود.

کوسه غراوی تصریح کرد: درجریان سفر اخیر وزیر نیرو و بازدید از این سد، وی قول مساعد برای تخصیص اعتبارات لازم برای تکمیل و آبگیری آن تا سال 98 را داد که امیدواریم با تحقق این وعده ها، نگرانی و مشکلات مردم و کشاورزان منطقه در حوزه آب رفع شود.

مدیر طرح سد نرماب چهل چای نیز در این خصوص به ایرنا گفت: با بهره برداری از سد نرماب چهل چای و بارش های سالانه درمنطقه، آب شرب چهار شهر گالیکش، مینودشت، گنبدکاووس، اینچه برون و نیز 130 روستای منطقه که بیشتر در نوار مرزی دو شهرستان گنبد و مراوه تپه واقع اند، تامین می شود.

مهدی ضیایی افزود: علاوه بر آب شرب، آب مورد نیاز 18 هزار هکتار اراضی پایین دست سد و بخشی از آب مورد نیاز سد وشمگیر آق قلا از آب سد نرماب چهل چای تامین می شود.

مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش در شرق گلستان نیز در این خصوص به ایرنا گفت: در راستای فراهم کردن مقدمات استفاده از منابع آب سد نرماب چهل چای، عملیات احداث منبع بتنی ذخیره آب با حجم 50 هزار متر مکعب و تصفیه خانه جانبی آن با اعتبار 120 میلیارد ریال در مینودشت آغاز شده است.

حسین قنبری با بیان اینکه هم اکنون بخش قابل توجهی از آب شرب شهرهای منطقه از منابع زیر زمینی تامین می شود، افزود: با تکمیل سد نرماب چهل چای و تامین آب شرب منطقه، می توان از استحصال بی رویه منابع آب زیرزمینی جلوگیری کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، رضا اردکانیان وزیر نیرو هم 11 مرداد امسال در حاشیه بازدید از سد نرماب چهل چای مینودشت، با قدردانی از تلاش قرارگاه خاتم الانبیا برای فعال نگهداشتن این پروژه ملی که نقش مهمی در تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی گلستان دارد، گفت: امسال دولت برای این پروژه 200 میلیارد ریال تخصیص کامل داد و تا دو برابر این اعتبار نیز تا پایان سال تخصیص می دهد.

وی افزود: دولت برای سال آینده نیز مبلغ 250 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی می کند تا این سد آماده آبگیری و بهره برداری شود.

با این همه و به اعتقاد کارشناسان، استان گلستان بویژه در نواحی شمالی و شرقی از اقلیم خشک و نیمه خشک با بارش سالانه 250 میلیمتر برخوردار است که با توجه به کاهش بارش ها و خشکسالی های اخیر، تکمیل سد نرماب چهل چای برای تامین بخش قابل توجهی از آب شرب و کشاورزی منطقه از نیازهای اساسی آن محسوب می شود.

نیمی از جمعیت حدود یک میلیون و 900 هزار نفری استان گلستان در هفت شهرستان واقع در شرق این استان سکونت دارند.


کلید واژه ها: خشکسالی - استان - گلستان - کشاورزان - استان گلستان - کم آبی - منطقه - دولت - مردم - امید - دولت تدبیر و امید - توسعه - کشاورزی - قبل از انقلاب - مشکل - آب شرب - تدبیر و امید - برنامه ریزی - رییس جمهوری - طراحی - تامین - هیات دولت - درصد - زیرزمینی - کشور - بزرگ - زمین - شمال - بزرگترین - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
تاکید 4+1 بر ارتقای روابط گسترده تر اقتصادی با ایران

کسب و کارهای نوپا حمایت می شوند

آسمان فارس کمی ابری همراه با کاهش نسبی دما

کسب و کارهای نوپا حمایت می شوند

طرحی برای زنده مانی یک تمدن

روایتی از دانشجویانی که درآمدشان ریالی است ولی هزینه تحصیل شان یورویی

مونتاژ کاری، معضلی که تولید ملی را به چالش می کِشد

حاکمیت خانوادگی در مهمترین شرکت بانک ملت/ پای ژن های خوب به «بیمه ما» رسید

واحد نمونه بنیاد مستضعفان در حوزه برق انرژی

طرح توزیع بسته مهرانه در خراسان شمالی

صادرات کیوی از 15 مهرماه از سرگرفته می شود

فروش اسلحه در قزاقستان ممنوع شد

موگرینی اعلام کرد تعهد 1+4 بر تضمین کانال های پرداخت با ایران و تداوم صادرات نفت و میعانات گازی

تلمبارطرح های اشتغال بدون اختصاص بودجه/900میلیاردی که تخصیص نیافت

دلالان ارز سوار بر امواج می تازند

افتتاح پروژه های مخابراتی با حضور وزیر ارتباطات در استان اصفهان

روایتی از کودکی تا شهادت شهید مدافع حرم، محسن حججی منتشر شد

پیش بینی نفت 100 دلاری

گوجه فرنگی برای خارجی ها 2000 تومان ارزان تر از ایران

معاون روحانی: دولت غول چراغ جادو نیست

موانع اصلاحات اقتصادی در ایران

ایمنی مسیرهای پر تردد افزایش یافت

آپارتمان های متری 5 میلیونی در تهران

کاهش عرضه و تقاضای آپارتمان نوساز

افزایش میزان تخلیه وبارگیری کالا در بنادر کشور

کاهش 43 درصدی توان تولید نیروگاه های برق آبی/ رشد 12 درصدی بارش ها در فصل بهار راهگشا نبود

قیمت جدید انواع خودرو هیوندای

سیاست گذار اقتصادی کجای راه را اشتباه رفت؟

گوشمالی سختی به تروریست ها خواهیم داد /معمای دلار سه نرخی /هوای بازار صاف تا کمی ابری

نرخ اجاره آپارتمان در بلوار فردوس + قیمت

روابط اقتصادی سوریه و ایران با ورود بخش خصوصی افزایش می یابد

ماشین لباس شویی جیبی + عکس

عرضه ربات های صنعتی مجهز به اینترنت اشیا/ذخیره سازی داده ها در ابر ایرانی

گفت و شنود/ کدام طرف؟

در خواست سفارت ایران از انگلیس: اعضای گروه تروریستی الاحواز را اخراج کنید

جوانمرگی شغلی در بازار کار

50 درصد پنبه مورد نیاز صنایع نساجی از تولید داخلی تامین می شود

تیراژ خودروسازان خصوصی بالا رفت

درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران

سازوکارهای مخرب

پیش بینی در اقتصاد

«سند آمایش مراکز لجستیک» زمینه ساز حمل ونقل پاک وارزان ریلی*

با 40میلیون چه خودرویی می توان خرید؟

ممنوع الخروجی مقامات مرتبط با التهابات ارزی را پیگیری می کنیم

توضیح خجسته درباره «اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی»

واکنش روحانی به ادعای یک مقام آمریکایی درمورد حمله تروریستی اهواز

تولید مسکن در شرایط خوبی نیست/ تعدد قوانین مزاحم در بخش مسکن

زنگنه می تواند نفت بفروشد اما نمی فروشد!

عربستان رکورددار دور ریز غذا در خاورمیانه

هیچ ظرفیتی در آستارا برای سرمایه گذاری مغفول نماند

اثرات سازنده شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کشور

فارغ التحصیلان کدام رشته ها بیکارترند؟

مصرف برق کشور سیر نزولی گرفت

از «وعده وزیر نفت برای عرضه نفت در بورس» تا «فرار خودروسازی مرسدس بنز از چین با جنگ تعرفه ای ترامپ»

مجلسی: سخنرانی روحانی یک فرصت است

عربستان رکورددار دور ریز غذا در خاورمیانه/ عکس

وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم تنشان نمی کند

دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفت وگو با فارس: تولید مسکن در شرایط خوبی نیست/ تعدد قوانین مزاحم در بخش مسکن

تصمیم های غیر کارشناسی؛ مخل صادرات

علت توزیع نشدن گوجه فرنگی در میادین میوه و تره بار اعلام شد

بزرگترین هیات بازرگانی بخش خصوصی عراق در راه ایران

25 شرکت تولیدی آذربایجان غربی در جشنواره باکو حضور می یابد

قیمت آپارتمان در بلوار مرزداران

حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده اند

موشک 23 و نیم تُنی ایران را بیشتر بشناسید

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

تولید نخستین سوزوکی برقی

فراری به دنبال ساخت کراس اوور

هند؛ مقصد صادراتی جدید خودروسازان

تولید تجاری سازان زیر ظرفیت

پاسخگویی به ابهامات خودرویی

کدام کشور ها بالاترین ساعات تدریس در مقطع ابتدایی را دارند؟

چراغی که با فرمان صوتی روشن می شود

خروج بیش از یک میلیون دلار ارز برای واردات انواع آچار به کشور+جدول

پیش بینی قیمت طلا/چرا بازار طلا فروشی ها راکد است؟

تدابیر مقابله با رکود تورمی در بخش مسکن

تامین مالی احداث سه واحد آب شیرین کن توسط بانک صنعت ومعدن

آدرس غلط از«تقویت پول ملی»

قطع صادرات نفت ایران امکان پذیر نیست

تداوم سقف شکنی شاخص فرابورس

صندوق های پیشتاز بورس در نیمه اول 97

سه آلارم شتاب بورس تهران

جایگاه ویژه بورس کالا در توسعه شفافیت اقتصادی

تقاضای جهانی مقاطع به اوج می رسد

خروج محصولات پتروشیمی از بورس تولیدکنندگان را نابود می کند

متهم ردیف اول رانت در بازار پتروشیمی

ساخت و ساز با حساب خالی

چین، آمریکا را «قلدر تجاری» خواند

کاهش قدرت خرید خانوار عامل اصلی روند نزولی قیمت

مانع اداری واگذاری نیمه تمام ها

رونق تجاری و گردشگری بنادر دریای خزر در دستور کار دولت است

مردم به خرید بدلیجات روی آورده اند

وزیر نفت: امکان احیای سهمیه بندی سوخت وجود دارد

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

رونق تجاری و گردشگری بنادر دریای خزر در دستور کار دولت است

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

رونق تجاری و گردشگری بنادر دریای خزر در دستور کار دولت است

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

رونق تجاری و گردشگری بنادر دریای خزر در دستور کار دولت است

برای خرید موتورسیکلت صفر کیلومتر، چقدر باید هزینه کرد؟

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای

امید مردم شرق گلستان به تدبیر دولت برای تکمیل سد چهل چای