مطالب مرتبط:
از برگزاری مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال/ وضعیت دانشگاه ها در حوزه آسیب های اجتماعی به مراتب از جامعه بهتر است
مهلت شرکت در جشنواره کتاب سال دانشجویی فردا به پایان می رسد
امروز، آخرین مهلت شرکت در بیست و پنجمین جشنواره کتاب سال دانشجویی
سومین دانشگاه ایران با 67 سال فعالیت علمی پژوهشی/ فردوسی مشهد؛ دانشگاهی با 139 شهید
جهاد دانشگاهی برای مقابله با آسیب های اجتماعی طرح های جامعی تدوین کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 09:312018-08-16سياسي

وضعیت دانشگاه ها در آسیب های اجتماعی از جامعه بهتر است/ همه فعالیت جهاد دانشگاهی از مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال


در حوزه آسیب های اجتماعی موضوع سنجش دینداری ارزش ها و توجه به آرمان ها در دانشگاه وضعیت بهتر از جامعه است.

- عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، درباره فعالیت های فرهنگی این نهاد گفت:اگر گفته باشیم که اساس تاسیس و راه اندازی جهاد دانشگاهی فعالیت های فرهنگی بوده و با این هدف تشکیل شده شاید سخن خیلی دور از واقع نباشد، چون سال هایی که جهاد دانشگاهی تاسیس شد، سال های بعد انقلاب بود که احساس می کردند فعالیت فرهنگی و علمی در دانشگاه ها باید تغییر کند و متناسب با اهداف و آرمان های انقلاب اهدافی تعیین شد.

وی افزود: جهاد در این سال ها در سه حوزه فعالیتی و ساختاری و نیروی انسانی خوب عمل کرده است.

گرچه معتقدم اساس کار فرهنگی نیروی انسانی آن کار است.

یعنی اگر بخواهیم اضلاع را تعریف کنیم اصل اساس آن نیروی انسانی است که به نظرم جهاد در تربیت نیروی انسانی فرهنگی متناسب با جایگزینی نیرو های متعهد دیگر خوب عمل کرده و اگر ما دانشجو را به مثابه بدنی حساب کنیم که نیاز های مختلف دارد معاونت فرهنگی دانشگاهی برای هرکدام از این نیاز های فرهنگی یک مرکز و سازمان تخصصی و یک ساختار تخصصی خوب دارد.

علیزاده اضافه کرد: اگر دانشجو در دانشگاه نیاز به مسائل هویتی داشته باشد نیاز به مسائل ایرانی و ملی داشته باشد ما متناسب با آن مرکز گردشگری ایران را داریم که متناسب با نیاز های دانشجویان با مسائل هویتی مانند برنامه هایی مثل ایران مرز پرگهر، یا همایش خلیج فارس آشنا می کند.

اگر دانشجونیاز به برنامه های دینی و قرآنی و سبک زندگی داشته باشد سازمان فرهنگی دانشجویان و خبرگزاری ایکنا را داریم که زیر نظر معاونت فرهنگی است که 8 سازمان زیرمجموعه دارد مرکز گردشگری، مرکز انقلاب، مرکز افکارسنجی، خبرگزاری قرآنی، سازمان فعالیت های قرآنی، ایسنا، سازمان انتشارات و صندوق قرض الحسنه یعنی حتی اگر در بعد مالی هم یک دانشجویی احساس نیاز کند، با این نگاه که برای مثال دانشجویی وام می خواسته برود شهرستان خودش، این صندوق به او کمک می کند.

وی در ادامه گفت: این که چه مقدار این ساختار ها موثر و موفق بوده یا نه، به نظر من نیاز به این دارد که یک ساختار بیرونی آن را ارزیابی کند.

یعنی آسیب شناسی کند، ولی خروجی کار برای ما این است که آن چیزی که جامعه ما در قشر دانشجو کم دارد را برایش مهیا کرده باشیم و برنامه ها باید حول محور این جبران کسری ها باشد که این برنامه ها در سه محور است: یکی مباحث مربوط به هویت، یکی مربوط به ایجاد اعتماد و سرمایه اجتماعی و دیگری مباحث مربوط به نشاط و شادی.

در نظرسنجی هایمان که توسط ایسپا (که یکی از مهمترین مراکز افکارسنجی و زیرمجموعه معاونت فرهنگی است) گرفته شده، عموما یک سری کار ها در این زمینه انجام داده ایم، مثلا برنامه هایی که خود مراکز سلامت روان و سنجش سلامت روانی دارد مثل طرح سیمای زندگی دانشجویان که خود دانشگاه تهران محرمانه انجام داده و نشان می دهد در حوزه آسیب های اجتماعی اعتماد و سرمایه اجتماعی رو به تنزل هستیم و این مختص به دانشگاه نیست یعنی هم در حوزه جامعه این اتفاق می افتد و هم در حوزه دانشگاه و دانشجو هم جدای از جامعه نیست لذا من احساس می کنم برنامه هایی که در این حوزه ریخته می شود باید متناسب با نیاز دانشجو باشد.

چون اگر بنا باشد خودمان یک برنامه ای بریزیم و در کنار آن خودمان هم تعریف کنیم و ارزشگذاری نکنیم و تاثیرگذاری را نسنجیم مثل خیلی از کار هایی که انجام و نتیجه بارزی ندارد می شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی تاکنون توانسته تعداد زیادی از دانشجویانی که ممکن است در حوزه فرهنگی با خیلی از ساختار های فرهنگی همراه هستند را همراه کند، اما قطعا جا برای کارو برنامه ریزی بیشتر دارد.

هر کدام از همین ساختار هایی که گفته شد این ویژگی را دارد که تکرار شده است، ما تشکیلاتی داریم یک معاونت فرهنگی در مرکز است تمام استان هایمان معاونت فرهنگی و جهاد دانشگاهی دارند زیرمجموعه تمام معاونت فرهنگی خبرگزاری ایکنا ایسنا و این مراکز است و این ساختارخیلی به کمک ما آمده است.

اگر می خواستیم کار آماری نظرسنجی انجام بدهیم با کمترین هزینه و بیشترین دقت و کمترین زمان انجام می دهیم.

علیزاده خاطرنشان کرد: در حوزه فعالیت های قرآنی تمام شعب ما خبرگزاری ایکنا دارد در حوزه سیاسی اجتماعی تمام شعب ما خبرگزاری ایسنا دارد این ها سرمایه ای است که شاید از لحاظ اعتبار و بودجه در هزینه هایی که اختصاص پیدا می کند در بعد فرهنگی زیاد به نظر نیاید، که آن را هم باز من یک نکته ای دارم، ولی واقعیت این است که به نظر من از حیث ساختار و تشکیلات و شمول فعالیت ها که تمام جوانب را شامل می شود این ها نقاط مثبت جهاد است و یک سری تهدیدات هم هست.

نهاد های فرهنگی دانشجویی گا ها فعالیت های یکدیگر را خنثی می کنند وی در ادامه گفت: این که در دانشگاه نهاد های مختلفی متولی فعالیت فرهنگی هستند خوب است، ولی مشکلی که وجود دارد ،این که گهگاهی فعالیت آن ها همدیگر را خنثی کند یا در جهت رفع اثر آن به خاطر عدم هماهنگی باشد.

این که دچار روزمرگی و سیاست زدگی شویم، این که بدون نیاز دانشجو برنامه ریزی کنیم و یا خدای ناکرده تحت تاثیر فعالیت های سیاسی یا جناح بندی قراربگیریم.

واقعیت این است من احساس می کنم اگر حال دانشجویان این جامعه خوب باشد حال جامعه هم خوب می شود و اگر حال دانشگاه و دانشجویان خوب نباشد حال جامعه هم خوب نخواهد بود.

علیزداه اضافه کرد:چون دانشجو به اعتبار حضور در دانشگاه دانشجو می شود به اعتبار این که در منزل نقش فرزند را بازی می کند فرزند خانواده می شود، نقش همسر را بازی می کند همسر می شود، نقش برادر را بازی می کند، به نظر من اگر غفلت شود قطعا تهدید می تواند باشد.

مضاف بر این که جهاد فرصت دیگری دارد آن هم نگاه مثبتی است که مسئولین دارند تقریبا سران نظام و کسانی که در رده بالای نظام هستند از خود حضرت آقا گرفته نکاتی در مورد این که جهاد دانشگاهی " یکی از ثمرات خوب انقلاب است" یا شعار "ما می توانیم" را جهاد دانشگاهی توانسته خلق کند و من به این نهاد امیدوارم این ها در بیانات مختلف گفته می شود، ولی واقعیت این است که اگر بخواهیم فعالیت فرهنگی انقلاب را بعد از 40 سال بازبینی کنیم واقعا باید متناسب با امکانات و اعتبارات و فضا هایی که هر کدام از نهاد های فرهنگی داشته اند نسبت به عملکرد خودشان باید پاسخگو باشند.

چون قضاوت در مورد عملکرد در مقایسه با امکاناتی است که در اختیارهر مجموعه است انجام می شود.

شما نمی توانید به یک فردی یک امکانات اولیه ای بدهید و بعد توقعات خیلی بالایی داشته باشید.

امسال هفتمین دوره مناظرات دانشجویی را داریم علیزاده اضافه کرد: من فکر می کنم جهاد دانشگاهی با همین مجموعه هایی که در اختیار داشته توانسته حداکثر استفاده را بکند و در خیلی از فعالیت ها پیشگام بوده است، یک دلیلش هم شاید این باشد که جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی ریسک پذیر است.

یعنی ترس از این که بخواهد وارد یک حوزه های شود مثلا در مباحث آزاداندیشی امسال هفتمین دوره مناظرات دانشجویی را داریم واقعیت این است که ما در هر کدام از این فعالیت هایی که داریم چند نکته را در نظر می گیریم.

هر کدام از سازمان ها فعالیت شاخصی دارد مثلا سازمان انتشارات ما همین پایان نامه سال دانشجویی که روی میز است هفدهمین دوره کتاب سال دانشجویی را برگزار می کند یا مرکز امام و انقلاب طریق جاوید را برگزار می کند یا سازمان دانشجویان ما مناظرات را دارد که در دانشگاه فضای خلایی تحت عنوان عدم نقدپذیری و تحمل نظر مخالف و عدم نحوه بیان نظر بدون تخریب، بدون تحقیر، بدون کوبیدن مخالف را تقریبا پر کرده ایم و براساس آن مناظرات دانشجویی را تعریف کردیم که امسال هفتمین دوره آن را داریم و گزاره ای است که دانشجویان می توانند گروه موافق و مخالف را انتخاب کنند.

بگویند مثلا حجاب اجباری خوب است، یک گروه می گویند مخالف هستیم و یک گروه می شوند و صحبت می کنند و گروهی می گویند موافق هستیم اصلا اجباری نیست.

گروه ها در حضور هیئت داورانی که باز با اصل گزاره شاید زیاد کاری نداشته باشند تقسیم می شوند.

یعنی به متد و نحوه استدلال و سوادشان بیشتر توجه می شود.

این در واقع شکل و مدلی از مناظره دانشجویی می باشد.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که در دانشگاه باید احساس می شد؛ کرسی آزاداندیشی و تریبون آزاد و مواردی اینگونه بود.

این ها در واقع شامل مسائلی می شود که اگر دانشجویان فرصت این که در این مجامع بیان کنند پیدا نکنند یا احساس کنند کسی شنیدار حرفشان نیست ممکن است همین امر موجب آسیب در فضای دانشجویی شود.

استقبال دانشجویان از موضوعات فرهنگی آنقدر که باید و شاید نیستمعاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به دیگر فعالیت های این معاونت گفت: همچنین باید بگویم که در حوزه سازمان دانشجویان مسائلی که مربوط به آسیب های اجتماعی بود که الان خیلی دغدغه نظام است یا مسائل محیط زیست که مباحث مربوط به انرژی در حال حاضر بسیار مطرح است، در حوزه مصرف آب ما کانون های فعالی در این حوزه داریم.

واقعیت این است شاید به دلیل اینکه یک انسجامی بین متولیان فرهنگ نیست و یک تعریف مشخصی از خیلی از حوزه ها ندارند تاثیرگذاری آن طور که باید و شاید نیست.

تقریبا در حوزه فعالیت دانشجویی هم مثلا تعریف مشخصی از نشاط و شادی نداریم اگر می گوییم شادی در دانشگاه کم شده هر کدام از متولیان تعریفشان از شادی یک چیز است بعد به تناسب آن هم تصمیم گیری و هم قضاوت می کنند و این به نظر من نمی تواند تاثیرگذار باشد اگر دنبال هدف تاثیر باشیم باید اول به یک فهم مشترکی بین خودمان برسیم بگوییم آیا ما فعالیت هایی که می کنیم همه در پایه نخ تسبیح است؟ یعنی اگر همه را دانه های تسبیح فرض کنیم نخی بین این هست یا اگر ما یک فعالیتی می کنیم شما یا مجموعه دیگر نمی آید آن را خنثی کند؟ واقعیت این است که استقبال دانشجویان از موضوعات فرهنگی آنقدر که باید و شاید نیست.

علیزاده اظهار داشت: وقتی اردو های دانشجویی که مختلط هستند متوقف می شوند دانشجویان خودشان با تور های بیرونی مسافرت می روند.

یعنی شما نمی توانید بگویید که، چون من یک ظرفیت و بستری دارم هیچ کس از بستر های دیگر استفاده نمی کند.

بلکه خودشان مجوز آژانس مسافرتی می گیرند و به مسافرت می روند.

دانشجوی متولد دهه 70 و 80 از مناسبات سیاسی و اتفاقات مهمی که در کشور افتاده تصور چندان درستی ندارد و باید گفت که خیلی از مسائل اجتماعی در کشور تغییر پیدا کرده است.

شما نمی توانید نسخه دانشجوی 75 را برای 85 بریزید اگر ما این را بپذیریم به نظر من خیلی باید تغییر کنیم.

دلیلش این است که حوزه کار فرهنگی، حوزه دغدغه است و کارمندی نیست.

یعنی اگر من که فرهنگی هستم خودم هر روز دغدغه فرهنگی نداشتم و به حوزه فرهنگ مسلط نباشم و فیلم و تئاتر و موسیقی را نشناسم و علاقه مند نباشم و نگاهم نگاهی کارمندی باشد، کار به درستی پیش نمی رود.

دوم اینکه حوزه فرهنگ حوزه ای است که خود آدم ها باید آنچه می پذیریند بگویند.

نکته بعد این است که به نظر من ما در این سال ها در حوزه فرهنگی بعضی از مسئولین مان دچار شعارزدگی شده اند.

اگر من می گویم که حمایت از کالای داخلی باشد منی که فرهنگی هستم حداقل باید در زندگی خودم 70 درصد نشان بدهم که این هست اگر می گویم باید ارز از کشور خارج نشود دیگر نباید من در این شرایط سفر خارجی بروم که ارز از کشور خارج کنم بعد بگویم سفر خارجی خوب نیست یعنی بین گفتار و رفتارم هماهنگی باشد در غیر این صورت نمی توانیم تاثیرگذار باشیم.

فرهنگسازی یعنی: همراه سازی مردم و مسئولین وی گفت: اگر حوزه فرهنگ را درست کنیم هم حوزه پژوهش آموزش و اقتصاد و حتی سیاست درست می شود و اگر روی مردم فرهنگ سازی نکنید و نتوانید از لحاظ فرهنگی اقناعشان کنید آنوقت یک زمانی در سیاست خارجی وقتی مجبور می شوید یک موضع گیری کنید همراهی مسئولین ومردم به خودی خود معضل می شود.

این کار فرهنگی یعنی این که تو باید سیاست ها را در گام اول به مردم بقبولانی، ولی مشکل این است که ما حوزه ها را جدا کردیم.

گذشته استاد خودش نقش فرهنگی در دانشگاه داشت، یعنی مشکل اقتصادی، ازدواج و دغدغه های روانی دانشجو را پیگیری می کرد و درس هم می داد.

الان همه چیز تفکیک شده است، در حوزه آموزش، استاد درس می دهد و می رود.

در حوزه پژوهش و فرهنگی هم درس می دهند می روند.

علیزاده یادآور شد:تا وقتی جزیره ای به موضوع نگاه کنیم نتیجه ای نمی گیریم من معتقدم که هنوز در حوزه آسیب های اجتماعی موضوع سنجش دینداری و ارزش ها، توجه به آرمان ها در دانشگاه وضعیت از جامعه بهتر است.

ولی مشکل این است که دانشگاه یک گروهی است که به عنوان الگو نگاه می شود، وقتی فرزند خانواده وارد دانشگاه می شود و به سطحی از تحصیلات می رسد پدر و مادر اگر نظری داشته باشند به نظرش نگاه می کنند یعنی این جامعه هدف و الگو بودن قشر دانشجو خیلی می تواند برای ما فرصت باشد اگر توجه کنیم.

وی درباره اینکه جشنواره کتاب سال دانشجو چند سال است انجام می شود و خروجی آن چه بوده است گفت: امسال بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب را برگزار می کنیم.

در حوزه دانشگاه ها همانطور که گفتم ما می خواهیم دانشجو هر کدام از نیازهایش را با یکی از مجموعه های ما برطرف کند، امسال 24 دوره است که این جشنواره برگزار می شود.

ویژگی جشنواره کتاب سال و پایان نامه سال این است که درصد عمده از پایان نامه ها تبدیل به کتاب می شود و جهاد دانشگاهی از آن حمایت می کند.

نکته دیگر اینکه جشنواره کتاب سال فقط علمی نیست، تمام رشته ها در آن شرکت دارند.

واقعیت این است که همین هم یک موضوع فرهنگی است یعنی این که بالاخره دانشجو در کنار فعالیتش بتواند اثری از خودش بگذارد و بداند جایی ازاو حمایت می شود.

خوشبختانه انتشارات جهاد دانشگاهی بسیارپذیرفته شده و اساتید دانشگاه دوست دارند جهاد دانشگاهی کتابشان را چاپ کند.

چون می دانند جهاد دانشگاهی ممیزی کتاب ها راسخت می گیرد و مثل بعضی انتشاراتی ها نیست که دو میلیون بدهید 500 نسخه دیجیتال بگیرید.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی یادآور شد: کتاب های ما در حوزه ها مختلف هستند، بعضی ها مورد توجه قرار گرفته و تجدید چاپ شده و حتی بعضی از کتاب ها منبع درسی شده اند.

بعضی از کتب با توجه به این که خوب بوده چاپ شده است و دانشجو براساس آن می تواند از کتابش دفاع کند.

اما من معتقدم که این در کنار فعالیت های دیگر ماست یعنی هرکدام از ساختار هایی که جهاد دانشگاهی راه اندازی کرد براساس یک نیاز است.

ابتدا سازمان دانشجویان را راه اندازی کرد وسپس ایکنا، بعد مرکز امام و انقلاب، پس احساس می کرد که دانشجو باید طوری باشد که در مواجهه با معاونت فرهنگی در دانشگاه سراسر کشورتمام آپشن های مورد نظر خود را بیابد.

هایپر مارکت ها جوری است وقتی وارد شوید هر نیازی که داشتید رفع می شود ما هم برای هر کدامش یک ساختارمشخص گذاشتیم طوریکه اگر دانشجو دوست داشته باشد وارد فعالیت اجتماعی و محیط زیست شود با سازمان دانشجویان می رود اگر دوست داشته باشد کار دینی کند با سازمان فعالیت قرآنی؛ اگر دوست داشته باشد در مورد امام انقلاب انتشارات و پایان نامه داشته باشد هر کدام از این ها حتی اگر علاقه مند به حوزه سیاسی اجتماعی خبری باشد خبرگزاری ایسنا در کل کشور است می تواند خبرنگار افتخاری باشد.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشجو - فرهنگی - جهاد دانشگاهی - نیروی انسانی - آسیب های اجتماعی - ساختار - دانشجویی - خبرگزاری - برنامه - جهاد - نیرو - دانشجویان - معاون - ایران - جامعه - قرآنی - گردشگری - علیزاده - اجتماعی - گردشگری ایران - صندوق - آرمان - احساس - خلیج فارس - سبک زندگی - هایی - جشنواره - خبرنگار - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
دبیرکل حزب اعتدال و توسعه انتخاب شد

کارگروه اصلاح آیین نامه شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان تشکیل شد

15 عضو هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام/ توضیحات کدخدایی درباره منشاء فشارهای سیاسی به شورای نگهبان/ شکست توطئه غرب علیه ایران در ماجرای میکونوس

آشنایی با شرایط و موانع قانونی اجرای حکم اعدام

جمع بندی روز: پنج شنبه، 24 آبان 1397

رییس مجلس درگذشت مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

ایران بر مبنای موافقتنامه دفاعی به همکاری خود با سوریه ادامه می دهد

اوج فشار و تنگنا در زمان امامت امام حسن عسکری (ع)/نگاهی به زندگی امام یازدهم شیعیان

دیبالا پیراهنش را به نوجوان ایرانی داد+عکس

استخدام کارشناس برق ساختمان،کارشناس شبکه در یک شرکت معتبر

استخدام نماینده توزیع با شرایط عالی در شهر چالوس یا نوشهر

استخدام نیروی خدمات در شرکت ایده برتر پارسیان خاورمیانه

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت ایده برتر پارسیان خاورمیانه- تهران

استخدام نگهبان/حراست آقا در هلدینگ معتبر در شهر مامونیه،ساوه

آشنا نبودن با مدیریت پروژه، علت تاخیر در اجرا

شکنجه، قتل و ناپدیدسازی خاشقجی از منظر حقوق بین الملل

برنامه ای که امام خمینی(ره) حتی در ماه رمضان گرم نجف هم ترک نکرد

واکنش دبیر کل جمعیت ایثارگران به اظهارات ظریف درباره پولشویی

دانلود اصل دفترچه سوالات استخدامی دستگاه های اجرایی (همراه با سوالات 97)

عزت و عظمت امام حسن عسکری علیه السلام

آیت الله مکارم شیرازی: آسیب های فضای مجازی در کشور غوغا می کند

بررسی اوضاع سیاسی دوران امام حسن عسکری(ع)

وزرای دولت روحانی چند سال سن دارند؟

استخدام طراح آشنا به ادیت و تدوین ویدئو با حقوق ثابت و بیمه

استخدام طراح وب با مزایا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

اللهم صلی علی محمد و آل محمد

درخواست سفیر ایران از رییس کل پلیس ملی سنگال

وجود فساد اعتقاد مردم به نظام اسلامی و دین را متزلزل می کند

اعتراض فراکسیون حقوق بشر مجلس به تردد آزادانه تروریست ها در دانمارک

فراخوان استعدادیابی برای شرکت در مسابقات بین المللی GeCCo

اقدامات امام حسن عسکری(ع) در جامعه برای غیبت امام عصر(عج)

با خواندن این سوره های با فضیلت از اموات خود یاد کنید

رییس شورای هماهنگی تبلیغات خراسان رضوی ریسک پذیری ندارد/ مسئولان با سابقه مدیریتی بالا از مسئولیت خود دل بکنند

حضور بانوان در استادیوم ها مشکل امروز مردم نیست

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

مدل درب ورودی ساختمان؛ انواع در ورودی و نکات مهم در انتخاب آن

چرا در زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان اختلاف وجود دارد؟

رییس جمهور درگذشت مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

دستاوردهای انقلاب برای جوانان تشریح شود

سفیر ایران در واتیکان عضو هیات مدیره هیچ یک از شرکت های شستا نیست

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت وزیر کار و استاندار گلستان در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی

پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت درگذشت دکتر نوربخش و معاونش

رییس جمهور درگذشت رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

وزیر بهداشت درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت دکتر جهانگیری در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

اوقات شرعی بیست و پنجم آبان در سمنان

مهدهای کودک؛ فرصت یا تهدید؟

تاکید رییس کمیسیون خارجی مجلس ایتالیا بر گسترش روابط دوجانبه این کشور با ایران

واکنش سروری به پیش نویس قانون جدید احزاب

اهمیت نماز شب در بیان امام حسن عسکری (ع): آیت الله جوادی آملی

لزوم توجه به کیفیت دستاوردهای پژوهشی و اخلاق علمی

وزیر فرهنگ مراکش از نقش پیروان یهود در توسعه کشور قدردانی کرد

ممنوعیت شناوری کشتی های اوکراین در دریای آزوف

امیدوارم روزی بتوانم کارخانه نساجی را در گلستان احیاء کنم

ماجرای مناظره امام حسن عسکری(ع) و اسحاق کندی در مورد قرآن کریم

عدم موافقت 98 کشور با قطعنامه حقوق بشری علیه ایران

توکلی: مردم به دیده بان شفافیت و عدالت اعتماد و با آن همکاری خوبی دارند

40 فروند سوخو سوپرجت 100 در راه ایران

تصاویر/ مراسم سوگواری شهادت امام حسن عسکری (ع) در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی

تصاویر/ مراسم گرامیداشت علامه طباطبایی و ششمین همایش انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه

آیا می دانید دلیل تأخیر در استجابت دعاهایتان چیست؟

سفر وزیر راه و شهرسازی به کرمان

ساز ایرانی در خارج از کشور فراموش شده!

آفریقای جنوبی و اروپا بر حفظ برجام و لغو تحریمها تاکید کردند

توضیحات احمد توکلی در مورد فعالیت های «دیده بان شفافیت و عدالت»

رحیمیان: شیفتگان آمریکاغیرخودی هستند

مراسم تشییع نوربخش و تاج الدین امروز برگزار می شود

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) در مسجد جمکران

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

پیشوای یازدهم بنیانگذار رساله نویسی بود/ بسترسازی زمینه های غیبت خاتم الاوصیا(عج) در شرایط حصر

ماهیت انقلاب اسلامی و ماهیت آمریکایی ها در تقابل حق و باطل قرار دارد

سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی ها 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند

تعداد کتابخانه های عمومی کشور بعد از انقلاب 9 برابر شده است

استفاده از ظرفیت‎های ملی برای رفع مشکلات اقتصادی نیازمند توجه به اقتصاد مقاومتی است

ویژگی مبلغ واقعی از دید قرآن

گزارش ایسنا از حاشیه های کنگره ملی شهدا

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

هلند: از تحریم تسلیحاتی عربستان حمایت می کنیم

زمان تشییع پیکرمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام شد

کریستیانو رونالدو و جورجینا به زودی جشن عروسی می گیرند

حکم شرعی «احضار روح» از نظر مراجع تقلید

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

پیام تسلیت جهانگیری در پی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

تشییع جنازه وحید مظلومین مشهور به سلطان سکه(فیلم)

پیام تسلیت جهانگیری در پی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

مضجع شریف امام حسن عسکری(ع): تصویری از نمای نزدیک

القاب حضرت علی (ع) چیست و ایشان با چه نام هایی شناخته شده اند؟

امام جمعه موقت تهران: شهدا مدال افتخار را بر سینه ایران و ایرانی نصب کرده اند

98 کشور جهان با قطعنامه حقوق بشری علیه ایران موافقت نکردند

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

اخلاق مداری و رفتار حکیمانه با مردم؛ ضرورت کار پلیس

تشییع جنازه وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه +فیلم

سردار سلامی: دور ریز ایرانی ها، آمریکا را سیر میکند

وضعیت دانشگاه ها در آسیب های اجتماعی از جامعه بهتر است/ همه فعالیت جهاد دانشگاهی از مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال

وضعیت دانشگاه ها در آسیب های اجتماعی از جامعه بهتر است/ همه فعالیت جهاد دانشگاهی از مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال