مطالب مرتبط:
از برگزاری مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال/ وضعیت دانشگاه ها در حوزه آسیب های اجتماعی به مراتب از جامعه بهتر است
مهلت شرکت در جشنواره کتاب سال دانشجویی فردا به پایان می رسد
امروز، آخرین مهلت شرکت در بیست و پنجمین جشنواره کتاب سال دانشجویی
سومین دانشگاه ایران با 67 سال فعالیت علمی پژوهشی/ فردوسی مشهد؛ دانشگاهی با 139 شهید
جهاد دانشگاهی برای مقابله با آسیب های اجتماعی طرح های جامعی تدوین کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 10:312018-08-16سياسي

وضعیت دانشگاه ها در آسیب های اجتماعی از جامعه بهتر است/ همه فعالیت جهاد دانشگاهی از مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال


در حوزه آسیب های اجتماعی موضوع سنجش دینداری ارزش ها و توجه به آرمان ها در دانشگاه وضعیت بهتر از جامعه است.

- عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، درباره فعالیت های فرهنگی این نهاد گفت:اگر گفته باشیم که اساس تاسیس و راه اندازی جهاد دانشگاهی فعالیت های فرهنگی بوده و با این هدف تشکیل شده شاید سخن خیلی دور از واقع نباشد، چون سال هایی که جهاد دانشگاهی تاسیس شد، سال های بعد انقلاب بود که احساس می کردند فعالیت فرهنگی و علمی در دانشگاه ها باید تغییر کند و متناسب با اهداف و آرمان های انقلاب اهدافی تعیین شد.

وی افزود: جهاد در این سال ها در سه حوزه فعالیتی و ساختاری و نیروی انسانی خوب عمل کرده است.

گرچه معتقدم اساس کار فرهنگی نیروی انسانی آن کار است.

یعنی اگر بخواهیم اضلاع را تعریف کنیم اصل اساس آن نیروی انسانی است که به نظرم جهاد در تربیت نیروی انسانی فرهنگی متناسب با جایگزینی نیرو های متعهد دیگر خوب عمل کرده و اگر ما دانشجو را به مثابه بدنی حساب کنیم که نیاز های مختلف دارد معاونت فرهنگی دانشگاهی برای هرکدام از این نیاز های فرهنگی یک مرکز و سازمان تخصصی و یک ساختار تخصصی خوب دارد.

علیزاده اضافه کرد: اگر دانشجو در دانشگاه نیاز به مسائل هویتی داشته باشد نیاز به مسائل ایرانی و ملی داشته باشد ما متناسب با آن مرکز گردشگری ایران را داریم که متناسب با نیاز های دانشجویان با مسائل هویتی مانند برنامه هایی مثل ایران مرز پرگهر، یا همایش خلیج فارس آشنا می کند.

اگر دانشجونیاز به برنامه های دینی و قرآنی و سبک زندگی داشته باشد سازمان فرهنگی دانشجویان و خبرگزاری ایکنا را داریم که زیر نظر معاونت فرهنگی است که 8 سازمان زیرمجموعه دارد مرکز گردشگری، مرکز انقلاب، مرکز افکارسنجی، خبرگزاری قرآنی، سازمان فعالیت های قرآنی، ایسنا، سازمان انتشارات و صندوق قرض الحسنه یعنی حتی اگر در بعد مالی هم یک دانشجویی احساس نیاز کند، با این نگاه که برای مثال دانشجویی وام می خواسته برود شهرستان خودش، این صندوق به او کمک می کند.

وی در ادامه گفت: این که چه مقدار این ساختار ها موثر و موفق بوده یا نه، به نظر من نیاز به این دارد که یک ساختار بیرونی آن را ارزیابی کند.

یعنی آسیب شناسی کند، ولی خروجی کار برای ما این است که آن چیزی که جامعه ما در قشر دانشجو کم دارد را برایش مهیا کرده باشیم و برنامه ها باید حول محور این جبران کسری ها باشد که این برنامه ها در سه محور است: یکی مباحث مربوط به هویت، یکی مربوط به ایجاد اعتماد و سرمایه اجتماعی و دیگری مباحث مربوط به نشاط و شادی.

در نظرسنجی هایمان که توسط ایسپا (که یکی از مهمترین مراکز افکارسنجی و زیرمجموعه معاونت فرهنگی است) گرفته شده، عموما یک سری کار ها در این زمینه انجام داده ایم، مثلا برنامه هایی که خود مراکز سلامت روان و سنجش سلامت روانی دارد مثل طرح سیمای زندگی دانشجویان که خود دانشگاه تهران محرمانه انجام داده و نشان می دهد در حوزه آسیب های اجتماعی اعتماد و سرمایه اجتماعی رو به تنزل هستیم و این مختص به دانشگاه نیست یعنی هم در حوزه جامعه این اتفاق می افتد و هم در حوزه دانشگاه و دانشجو هم جدای از جامعه نیست لذا من احساس می کنم برنامه هایی که در این حوزه ریخته می شود باید متناسب با نیاز دانشجو باشد.

چون اگر بنا باشد خودمان یک برنامه ای بریزیم و در کنار آن خودمان هم تعریف کنیم و ارزشگذاری نکنیم و تاثیرگذاری را نسنجیم مثل خیلی از کار هایی که انجام و نتیجه بارزی ندارد می شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی تاکنون توانسته تعداد زیادی از دانشجویانی که ممکن است در حوزه فرهنگی با خیلی از ساختار های فرهنگی همراه هستند را همراه کند، اما قطعا جا برای کارو برنامه ریزی بیشتر دارد.

هر کدام از همین ساختار هایی که گفته شد این ویژگی را دارد که تکرار شده است، ما تشکیلاتی داریم یک معاونت فرهنگی در مرکز است تمام استان هایمان معاونت فرهنگی و جهاد دانشگاهی دارند زیرمجموعه تمام معاونت فرهنگی خبرگزاری ایکنا ایسنا و این مراکز است و این ساختارخیلی به کمک ما آمده است.

اگر می خواستیم کار آماری نظرسنجی انجام بدهیم با کمترین هزینه و بیشترین دقت و کمترین زمان انجام می دهیم.

علیزاده خاطرنشان کرد: در حوزه فعالیت های قرآنی تمام شعب ما خبرگزاری ایکنا دارد در حوزه سیاسی اجتماعی تمام شعب ما خبرگزاری ایسنا دارد این ها سرمایه ای است که شاید از لحاظ اعتبار و بودجه در هزینه هایی که اختصاص پیدا می کند در بعد فرهنگی زیاد به نظر نیاید، که آن را هم باز من یک نکته ای دارم، ولی واقعیت این است که به نظر من از حیث ساختار و تشکیلات و شمول فعالیت ها که تمام جوانب را شامل می شود این ها نقاط مثبت جهاد است و یک سری تهدیدات هم هست.

نهاد های فرهنگی دانشجویی گا ها فعالیت های یکدیگر را خنثی می کنند وی در ادامه گفت: این که در دانشگاه نهاد های مختلفی متولی فعالیت فرهنگی هستند خوب است، ولی مشکلی که وجود دارد ،این که گهگاهی فعالیت آن ها همدیگر را خنثی کند یا در جهت رفع اثر آن به خاطر عدم هماهنگی باشد.

این که دچار روزمرگی و سیاست زدگی شویم، این که بدون نیاز دانشجو برنامه ریزی کنیم و یا خدای ناکرده تحت تاثیر فعالیت های سیاسی یا جناح بندی قراربگیریم.

واقعیت این است من احساس می کنم اگر حال دانشجویان این جامعه خوب باشد حال جامعه هم خوب می شود و اگر حال دانشگاه و دانشجویان خوب نباشد حال جامعه هم خوب نخواهد بود.

علیزداه اضافه کرد:چون دانشجو به اعتبار حضور در دانشگاه دانشجو می شود به اعتبار این که در منزل نقش فرزند را بازی می کند فرزند خانواده می شود، نقش همسر را بازی می کند همسر می شود، نقش برادر را بازی می کند، به نظر من اگر غفلت شود قطعا تهدید می تواند باشد.

مضاف بر این که جهاد فرصت دیگری دارد آن هم نگاه مثبتی است که مسئولین دارند تقریبا سران نظام و کسانی که در رده بالای نظام هستند از خود حضرت آقا گرفته نکاتی در مورد این که جهاد دانشگاهی " یکی از ثمرات خوب انقلاب است" یا شعار "ما می توانیم" را جهاد دانشگاهی توانسته خلق کند و من به این نهاد امیدوارم این ها در بیانات مختلف گفته می شود، ولی واقعیت این است که اگر بخواهیم فعالیت فرهنگی انقلاب را بعد از 40 سال بازبینی کنیم واقعا باید متناسب با امکانات و اعتبارات و فضا هایی که هر کدام از نهاد های فرهنگی داشته اند نسبت به عملکرد خودشان باید پاسخگو باشند.

چون قضاوت در مورد عملکرد در مقایسه با امکاناتی است که در اختیارهر مجموعه است انجام می شود.

شما نمی توانید به یک فردی یک امکانات اولیه ای بدهید و بعد توقعات خیلی بالایی داشته باشید.

امسال هفتمین دوره مناظرات دانشجویی را داریم علیزاده اضافه کرد: من فکر می کنم جهاد دانشگاهی با همین مجموعه هایی که در اختیار داشته توانسته حداکثر استفاده را بکند و در خیلی از فعالیت ها پیشگام بوده است، یک دلیلش هم شاید این باشد که جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی ریسک پذیر است.

یعنی ترس از این که بخواهد وارد یک حوزه های شود مثلا در مباحث آزاداندیشی امسال هفتمین دوره مناظرات دانشجویی را داریم واقعیت این است که ما در هر کدام از این فعالیت هایی که داریم چند نکته را در نظر می گیریم.

هر کدام از سازمان ها فعالیت شاخصی دارد مثلا سازمان انتشارات ما همین پایان نامه سال دانشجویی که روی میز است هفدهمین دوره کتاب سال دانشجویی را برگزار می کند یا مرکز امام و انقلاب طریق جاوید را برگزار می کند یا سازمان دانشجویان ما مناظرات را دارد که در دانشگاه فضای خلایی تحت عنوان عدم نقدپذیری و تحمل نظر مخالف و عدم نحوه بیان نظر بدون تخریب، بدون تحقیر، بدون کوبیدن مخالف را تقریبا پر کرده ایم و براساس آن مناظرات دانشجویی را تعریف کردیم که امسال هفتمین دوره آن را داریم و گزاره ای است که دانشجویان می توانند گروه موافق و مخالف را انتخاب کنند.

بگویند مثلا حجاب اجباری خوب است، یک گروه می گویند مخالف هستیم و یک گروه می شوند و صحبت می کنند و گروهی می گویند موافق هستیم اصلا اجباری نیست.

گروه ها در حضور هیئت داورانی که باز با اصل گزاره شاید زیاد کاری نداشته باشند تقسیم می شوند.

یعنی به متد و نحوه استدلال و سوادشان بیشتر توجه می شود.

این در واقع شکل و مدلی از مناظره دانشجویی می باشد.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که در دانشگاه باید احساس می شد؛ کرسی آزاداندیشی و تریبون آزاد و مواردی اینگونه بود.

این ها در واقع شامل مسائلی می شود که اگر دانشجویان فرصت این که در این مجامع بیان کنند پیدا نکنند یا احساس کنند کسی شنیدار حرفشان نیست ممکن است همین امر موجب آسیب در فضای دانشجویی شود.

استقبال دانشجویان از موضوعات فرهنگی آنقدر که باید و شاید نیستمعاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به دیگر فعالیت های این معاونت گفت: همچنین باید بگویم که در حوزه سازمان دانشجویان مسائلی که مربوط به آسیب های اجتماعی بود که الان خیلی دغدغه نظام است یا مسائل محیط زیست که مباحث مربوط به انرژی در حال حاضر بسیار مطرح است، در حوزه مصرف آب ما کانون های فعالی در این حوزه داریم.

واقعیت این است شاید به دلیل اینکه یک انسجامی بین متولیان فرهنگ نیست و یک تعریف مشخصی از خیلی از حوزه ها ندارند تاثیرگذاری آن طور که باید و شاید نیست.

تقریبا در حوزه فعالیت دانشجویی هم مثلا تعریف مشخصی از نشاط و شادی نداریم اگر می گوییم شادی در دانشگاه کم شده هر کدام از متولیان تعریفشان از شادی یک چیز است بعد به تناسب آن هم تصمیم گیری و هم قضاوت می کنند و این به نظر من نمی تواند تاثیرگذار باشد اگر دنبال هدف تاثیر باشیم باید اول به یک فهم مشترکی بین خودمان برسیم بگوییم آیا ما فعالیت هایی که می کنیم همه در پایه نخ تسبیح است؟ یعنی اگر همه را دانه های تسبیح فرض کنیم نخی بین این هست یا اگر ما یک فعالیتی می کنیم شما یا مجموعه دیگر نمی آید آن را خنثی کند؟ واقعیت این است که استقبال دانشجویان از موضوعات فرهنگی آنقدر که باید و شاید نیست.

علیزاده اظهار داشت: وقتی اردو های دانشجویی که مختلط هستند متوقف می شوند دانشجویان خودشان با تور های بیرونی مسافرت می روند.

یعنی شما نمی توانید بگویید که، چون من یک ظرفیت و بستری دارم هیچ کس از بستر های دیگر استفاده نمی کند.

بلکه خودشان مجوز آژانس مسافرتی می گیرند و به مسافرت می روند.

دانشجوی متولد دهه 70 و 80 از مناسبات سیاسی و اتفاقات مهمی که در کشور افتاده تصور چندان درستی ندارد و باید گفت که خیلی از مسائل اجتماعی در کشور تغییر پیدا کرده است.

شما نمی توانید نسخه دانشجوی 75 را برای 85 بریزید اگر ما این را بپذیریم به نظر من خیلی باید تغییر کنیم.

دلیلش این است که حوزه کار فرهنگی، حوزه دغدغه است و کارمندی نیست.

یعنی اگر من که فرهنگی هستم خودم هر روز دغدغه فرهنگی نداشتم و به حوزه فرهنگ مسلط نباشم و فیلم و تئاتر و موسیقی را نشناسم و علاقه مند نباشم و نگاهم نگاهی کارمندی باشد، کار به درستی پیش نمی رود.

دوم اینکه حوزه فرهنگ حوزه ای است که خود آدم ها باید آنچه می پذیریند بگویند.

نکته بعد این است که به نظر من ما در این سال ها در حوزه فرهنگی بعضی از مسئولین مان دچار شعارزدگی شده اند.

اگر من می گویم که حمایت از کالای داخلی باشد منی که فرهنگی هستم حداقل باید در زندگی خودم 70 درصد نشان بدهم که این هست اگر می گویم باید ارز از کشور خارج نشود دیگر نباید من در این شرایط سفر خارجی بروم که ارز از کشور خارج کنم بعد بگویم سفر خارجی خوب نیست یعنی بین گفتار و رفتارم هماهنگی باشد در غیر این صورت نمی توانیم تاثیرگذار باشیم.

فرهنگسازی یعنی: همراه سازی مردم و مسئولین وی گفت: اگر حوزه فرهنگ را درست کنیم هم حوزه پژوهش آموزش و اقتصاد و حتی سیاست درست می شود و اگر روی مردم فرهنگ سازی نکنید و نتوانید از لحاظ فرهنگی اقناعشان کنید آنوقت یک زمانی در سیاست خارجی وقتی مجبور می شوید یک موضع گیری کنید همراهی مسئولین ومردم به خودی خود معضل می شود.

این کار فرهنگی یعنی این که تو باید سیاست ها را در گام اول به مردم بقبولانی، ولی مشکل این است که ما حوزه ها را جدا کردیم.

گذشته استاد خودش نقش فرهنگی در دانشگاه داشت، یعنی مشکل اقتصادی، ازدواج و دغدغه های روانی دانشجو را پیگیری می کرد و درس هم می داد.

الان همه چیز تفکیک شده است، در حوزه آموزش، استاد درس می دهد و می رود.

در حوزه پژوهش و فرهنگی هم درس می دهند می روند.

علیزاده یادآور شد:تا وقتی جزیره ای به موضوع نگاه کنیم نتیجه ای نمی گیریم من معتقدم که هنوز در حوزه آسیب های اجتماعی موضوع سنجش دینداری و ارزش ها، توجه به آرمان ها در دانشگاه وضعیت از جامعه بهتر است.

ولی مشکل این است که دانشگاه یک گروهی است که به عنوان الگو نگاه می شود، وقتی فرزند خانواده وارد دانشگاه می شود و به سطحی از تحصیلات می رسد پدر و مادر اگر نظری داشته باشند به نظرش نگاه می کنند یعنی این جامعه هدف و الگو بودن قشر دانشجو خیلی می تواند برای ما فرصت باشد اگر توجه کنیم.

وی درباره اینکه جشنواره کتاب سال دانشجو چند سال است انجام می شود و خروجی آن چه بوده است گفت: امسال بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب را برگزار می کنیم.

در حوزه دانشگاه ها همانطور که گفتم ما می خواهیم دانشجو هر کدام از نیازهایش را با یکی از مجموعه های ما برطرف کند، امسال 24 دوره است که این جشنواره برگزار می شود.

ویژگی جشنواره کتاب سال و پایان نامه سال این است که درصد عمده از پایان نامه ها تبدیل به کتاب می شود و جهاد دانشگاهی از آن حمایت می کند.

نکته دیگر اینکه جشنواره کتاب سال فقط علمی نیست، تمام رشته ها در آن شرکت دارند.

واقعیت این است که همین هم یک موضوع فرهنگی است یعنی این که بالاخره دانشجو در کنار فعالیتش بتواند اثری از خودش بگذارد و بداند جایی ازاو حمایت می شود.

خوشبختانه انتشارات جهاد دانشگاهی بسیارپذیرفته شده و اساتید دانشگاه دوست دارند جهاد دانشگاهی کتابشان را چاپ کند.

چون می دانند جهاد دانشگاهی ممیزی کتاب ها راسخت می گیرد و مثل بعضی انتشاراتی ها نیست که دو میلیون بدهید 500 نسخه دیجیتال بگیرید.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی یادآور شد: کتاب های ما در حوزه ها مختلف هستند، بعضی ها مورد توجه قرار گرفته و تجدید چاپ شده و حتی بعضی از کتاب ها منبع درسی شده اند.

بعضی از کتب با توجه به این که خوب بوده چاپ شده است و دانشجو براساس آن می تواند از کتابش دفاع کند.

اما من معتقدم که این در کنار فعالیت های دیگر ماست یعنی هرکدام از ساختار هایی که جهاد دانشگاهی راه اندازی کرد براساس یک نیاز است.

ابتدا سازمان دانشجویان را راه اندازی کرد وسپس ایکنا، بعد مرکز امام و انقلاب، پس احساس می کرد که دانشجو باید طوری باشد که در مواجهه با معاونت فرهنگی در دانشگاه سراسر کشورتمام آپشن های مورد نظر خود را بیابد.

هایپر مارکت ها جوری است وقتی وارد شوید هر نیازی که داشتید رفع می شود ما هم برای هر کدامش یک ساختارمشخص گذاشتیم طوریکه اگر دانشجو دوست داشته باشد وارد فعالیت اجتماعی و محیط زیست شود با سازمان دانشجویان می رود اگر دوست داشته باشد کار دینی کند با سازمان فعالیت قرآنی؛ اگر دوست داشته باشد در مورد امام انقلاب انتشارات و پایان نامه داشته باشد هر کدام از این ها حتی اگر علاقه مند به حوزه سیاسی اجتماعی خبری باشد خبرگزاری ایسنا در کل کشور است می تواند خبرنگار افتخاری باشد.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشجو - فرهنگی - جهاد دانشگاهی - نیروی انسانی - آسیب های اجتماعی - ساختار - دانشجویی - خبرگزاری - برنامه - جهاد - نیرو - دانشجویان - معاون - ایران - جامعه - قرآنی - گردشگری - علیزاده - اجتماعی - گردشگری ایران - صندوق - آرمان - احساس - خلیج فارس - سبک زندگی - هایی - جشنواره - خبرنگار - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
مستندات شرط بندی از داخل یکی از زندان های اطراف تهران ارائه شود

​من پرسش سوزان حسینم یاران/ با حنجره عشق جوابم بدهید

احسان پوری مدیرعامل سازمان نیازمندی های همشهری شد

نخستین جشنواره سراسری معماری «خشت فیروزه» فراخوان داد

غزل شماره 169 حافظ: یاری اندر کس نمی بینیم یاران را چه شد

هفته فرهنگی استرالیا در خانه هنرمندان ایران

شورای خلیفه گری ارامنه تهران حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

هفته دفاع مقدس کلاس درسی برای ما و اسوه های مقاومت است

مردم تهران در محکومیت حادثه تروریستی اهواز راهپیمایی می کنند

مخالفان روحانی خودسر نیستند، هدایت می شوند/ بهترین پزشک برای وضع فعلی، اعتماد به مردم است

مراسم یادواره شهدای فاجعه منا

تکذیب خبر گردانندگی سایت های شرط بندی در زندان ها

مردم تهران در محکومیت حادثه تروریستی اهواز راهپیمایی می کنند

دانلود آهنگ جدید حسن بحرانی بنام در خون فتاده

درویش با نشان استادی دانشگاه، تجلیل شد

جواد تکجو جان بولتون حامی آشکار منافقین/سخنرانی وکیل ترامپ در گردهمایی منافقین در نیوورک

شوراها هنوز جایگاه قانونی خود را بازنیافته اند

توجه به انتقادها و رفع اعتراضات از وظایف مسئولان است

برگزاری کلاس های حفظ قرآن به همت نوجوان 12 ساله

تشدید پیگیری تخلفات اعضای متخلف شوراها

ظریف با همتای فرانسوی خود دیدار کرد

سیاست سکوت در برابر جنایات مزدوران آمریکا را کنار بگذاریم

اپل محتوای غیراخلاقی را حذف می کند

اراک میزبان قاریان و حافظان برتر سال/ سایه سنگین تبلیغات برای مهم ترین رقابت قرآنی کشور

زندگی نامه آیت الله فلسفی و شهید حنیف در انتظار چاپ

​قیام امام حسین(ع) در طول تاریخ به نماد ارزش ها تبدیل شد

ادای احترام ایرانیان مقیم و شهروندان دانمارکی به شهدای حمله تروریستی اهواز

16 پرسش و پاسخ درباره محورهای تعامل ایران با FATF

استخدام کادر پشتیبانی و فنی در یک شرکت دانش بنیان

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح سه شنبه 3 مهر 97

استخدام حسابدار و صندوقدار خانم و آقا در اصفهان

مسابقه سرعت موتورسیکلت با جت جنگنده!

تصادف شدید موتورسواران حین نمایش بر روی دیوار مرگ!

سامسونگ گلکسی S7 Edge آتش گرفت!

میهمانان غایب هفتاد و سومین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد + فیلم

پرچم سفارت ایران در روسیه به حالت نیمه افراشته درآمد

شورای افتا کردستان اقدام تروریستی اهواز را محکوم کردند

مهدی رحمتی حکم محکومیت مهرداد میناوند را گرفت

همدلی استانها راهکار رفع بحران آب است

هدف نهایی رسانه ها باید تقویت امنیت و پیشرفت جامعه بشری باشد

نمایندگان نباید واهمه ای از اعلام عمومی آرا خود داشته باشند

توجه به انتقادها و رفع اعتراضات از وظایف مسئولان است

دانلود آهنگ جدید شهرام میرجلالی بنام شد خزان

دانلود آهنگ جدید آرشاد بنام تکرار

هدف نهایی رسانه ها در انعکاس حوادث و تحلیل آن ها باید تقویت صلح، امنیت و پیشرفت جامعه بشری باشد/ ترامپ اقدامات بسیار نادرست خود علیه ملت ایران را اصلاح کند

فعالیت بیش از 50 واحد پیام نور در کشورهای خارجی

مخالفت فراکسیون ولایی با FATF

ماجرای شاعری که حضرت زهرا (س) را در عالم رویا دید

همدلی استانها راهکار رفع بحران آب است

برگزاری نخستین دوره مربیگری اسکیت روی یخ در خراسان رضوی

کلید داری کعبه باید در دست باتقواترین افراد باشد

ترامپ اقدامات بسیار نادرست خود علیه ملت ایران را اصلاح کند/ اقدامات اسراییل در سوریه شرایط منطقه را وخیم‎تر می‎کند

پاسخ ‎روحانی به اصرار یک مدیر رسانه برای دیدار با ترامپ: شما با کسی قهوه می خورید که به تغییر رفتارش امید داشته باشید / اگر احساس کنیم ‎آمریکا صادقانه در پی بهبود شرایط است، حتما فضای تازه ای خواهیم داشت

درایتی: روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند

اعلمی: دو گزینه مهم درباره ترامپ پیش رو داریم

نتیجه جالب یک تحقیق؛ مردان رانندگان بسیار خطرناک تری نسبت به زنان هستند

تشدید پیگیری تخلفات اعضای متخلف شوراها

استخدام کارمند تور داخلی و خارجی جهت آژانس هواپیمایی

​فردا؛ برگزاری نشست «نگاهی به نقش منافقین در جنگ تحمیلی» در خبرگزاری تسنیم

انهدام بیش از 360 قبضه ادوات نظامی بعثی ها در والفجر4

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت تولیدی دشت کیمیا در اصفهان

ربیعی: امنیت ملی ما را با یک ترور نمی توان سنجید

وزیر دفاع ایران : تروریست ها منتظر انتقام ایران باشند

ظریف با همتای فرانسوی خود دیدار کرد

توجه به انتقادها و رفع اعتراضات از وظایف مسئولان است

نمایندگان نباید واهمه ای از اعلام عمومی آرا خود داشته باشند

هدف نهایی رسانه ها باید تقویت امنیت و پیشرفت جامعه بشری باشد

افتتاح 8طرح محرومیت زدایی در گلستان

28 نفر برای کسب کرسی های نظام مهندسی کردستان رقابت می کنند

لایجه 98 با توجه به تحریم ها و مقابله با آثار آنها تدوین می شود

حاجی بابایی در گفت وگو با فارس خبرداد مخالفت فراکسیون ولایی با FATF / در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی آورد

رییس جمهور روحانی: ترامپ اقدامات بسیار نادرست خود علیه ملت ایران را اصلاح کند/ محروم کردن ایران از فروش نفت عملی نیست/ اگر روزی آمریکا صادقانه به دنبال جبران و بهبود شرایط باشد، آن زمان درباره مذاکره تصمیم خواهیم گرفت

محروم کردن ایران از فروش نفت عملی نیست/ اگر روزی آمریکا صادقانه دنبال جبران شرایط باشد، درباره مذاکره تصمیم خواهیم گرفت

واکنش رییس قوه قضاییه به سخنان اخیر احمدی نژاد

کتابی که هر دو روز یک بار تجدید چاپ می شود

تصاویر/ خاکسپاری شهدای حادثه تروریستی اهواز

استخدام منشی خانم مسلط به زبان انگلیسی جهت شرکت معتبر

تکذیب درآمد میلیاردی گردانندگان سایت شرط بندی از داخل زندان

پست حمید فرخ نژاد و دفاع تمام قد از وزیر بهداشت در برابر انتقادات

اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی تهران

رونمایی یک نماینده از دو نامزد تصدی شهرداری تهران

تکریم مردم کرمانشاه وظیفه مدیران استان است

روند استخدام معلولان تغییر کرد

مفاهیم: هنر آوانگارد چیست؟

تمدید قرار بازداشت 2 وکیل تا یک ماه دیگر

ظریف با همتای فرانسوی خود دیدار کرد

سه شهید ترور اهواز در باغملک آرام گرفتند

ترامپ اقدامات بسیار نادرست خود را اصلاح کند/محروم کردن ایران از فروش نفت بسیار خطرناک خواهد بود

کاریکاتور تهرانِ آلوده و شلوغ و زلزله خیز و مردم بیچاره.

تیمی که در «بهشت» تکمیل شد +عکس

درآمد میلیاردی سایت های شرط بندی از داخل زندانی اطراف تهران

در حاشیه حوزه/ از نیاز حوزه قم به فقاهت تا هجرت سید علی خمینی به نجف

لزوم بهره گیری از فرصت های فضای مجازی/ تولید محتوای مناسب ضروریست

4 محصول راهبردی حوزه وب در اصفهان رونمایی شد+جزییات

دفتر یادبود شهدای حادثه تروریستی اهواز در آنکارا گشوده شد

اقدامات تروریستی انزجار مردم ایران از استکبار را بیشتر می کند

تذکر لسانی و حساب شده هم می تواند جامعه را از آسیب اجتماعی پاک کند

سه شهید ترور اهواز در باغملک آرام گرفتند

اقدامات تروریستی انزجار مردم ایران از استکبار را بیشتر می کند

ظریف با وزیر خارجه فرانسه دیدار کرد

وضعیت دانشگاه ها در آسیب های اجتماعی از جامعه بهتر است/ همه فعالیت جهاد دانشگاهی از مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال

وضعیت دانشگاه ها در آسیب های اجتماعی از جامعه بهتر است/ همه فعالیت جهاد دانشگاهی از مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال