مطالب مرتبط:
مهلت شرکت در جشنواره کتاب سال دانشجویی فردا به پایان می رسد
امروز، آخرین مهلت شرکت در بیست و پنجمین جشنواره کتاب سال دانشجویی
;کلانتری خبر داد برگزاری اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در آبان 97/ رقابت 2100 اثر در 39 رشته
طرح میثاق طلبگی فرصتی ارزشمند در آشنایی جوانان با رسالت حوزه است/ جامعه گرفتار آسیب های اجتماعی است
مهلت شرکت در بیست و پنجمین جشنواره کتاب سال دانشجویی به پایان می رسد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 09:162018-08-16سياسي

از برگزاری مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال/ وضعیت دانشگاه ها در حوزه آسیب های اجتماعی به مراتب از جامعه بهتر است


معتقدم در حوزه آسیب های اجتماعی موضوع سنجش دینداری ارزش ها و توجه به آرمان ها در دانشگاه وضعیت بهتر از جامعه است است.

- عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، درباره فعالیت های فرهنگی این نهاد گفت:اگر گفته باشیم که اساس تاسیس و راه اندازی جهاد دانشگاهی فعالیت های فرهنگی بوده و با این هدف تشکیل شده شاید سخن خیلی دور از واقع نباشد، چون سال هایی که جهاد دانشگاهی تاسیس شد، سال های بعد انقلاب بود که احساس می کردند فعالیت فرهنگی و علمی در دانشگاه ها باید تغییر کند و متناسب با اهداف و آرمان های انقلاب اهدافی تعیین شد.

وی افزود: جهاد در این سال ها در سه حوزه فعالیتی و ساختاری و نیروی انسانی خوب عمل کرده است.

گرچه معتقدم اساس کار فرهنگی نیروی انسانی آن کار است.

یعنی اگر بخواهیم اضلاع را تعریف کنیم اصل اساس آن نیروی انسانی است که به نظرم جهاد در تربیت نیروی انسانی فرهنگی متناسب با جایگزینی نیرو های متعهد دیگر خوب عمل کرده و اگر ما دانشجو را به مثابه بدنی حساب کنیم که نیاز های مختلف دارد معاونت فرهنگی دانشگاهی برای هرکدام از این نیاز های فرهنگی یک مرکز و سازمان تخصصی و یک ساختار تخصصی خوب دارد.

علیزاده اضافه کرد: اگر دانشجو در دانشگاه نیاز به مسائل هویتی داشته باشد نیاز به مسائل ایرانی و ملی داشته باشد ما متناسب با آن مرکز گردشگری ایران را داریم که متناسب با نیاز های دانشجویان با مسائل هویتی مانند برنامه هایی مثل ایران مرز پرگهر، یا همایش خلیج فارس آشنا می کند.

اگر دانشجونیاز به برنامه های دینی و قرآنی و سبک زندگی داشته باشد سازمان فرهنگی دانشجویان و خبرگزاری ایکنا را داریم که زیر نظر معاونت فرهنگی است که 8 سازمان زیرمجموعه دارد مرکز گردشگری، مرکز انقلاب، مرکز افکارسنجی، خبرگزاری قرآنی، سازمان فعالیت های قرآنی، ایسنا، سازمان انتشارات و صندوق قرض الحسنه یعنی حتی اگر در بعد مالی هم یک دانشجویی احساس نیاز کند، با این نگاه که برای مثال دانشجویی وام می خواسته برود شهرستان خودش، این صندوق به او کمک می کند.

وی در ادامه گفت: این که چه مقدار این ساختار ها موثر و موفق بوده یا نه، به نظر من نیاز به این دارد که یک ساختار بیرونی آن را ارزیابی کند.

یعنی آسیب شناسی کند، ولی خروجی کار برای ما این است که آن چیزی که جامعه ما در قشر دانشجو کم دارد را برایش مهیا کرده باشیم و برنامه ها باید حول محور این جبران کسری ها باشد که این برنامه ها در سه محور است: یکی مباحث مربوط به هویت، یکی مربوط به ایجاد اعتماد و سرمایه اجتماعی و دیگری مباحث مربوط به نشاط و شادی.

در نظرسنجی هایمان که توسط ایسپا (که یکی از مهمترین مراکز افکارسنجی و زیرمجموعه معاونت فرهنگی است) گرفته شده، عموما یک سری کار ها در این زمینه انجام داده ایم، مثلا برنامه هایی که خود مراکز سلامت روان و سنجش سلامت روانی دارد مثل طرح سیمای زندگی دانشجویان که خود دانشگاه تهران محرمانه انجام داده و نشان می دهد در حوزه آسیب های اجتماعی اعتماد و سرمایه اجتماعی رو به تنزل هستیم و این مختص به دانشگاه نیست یعنی هم در حوزه جامعه این اتفاق می افتد و هم در حوزه دانشگاه و دانشجو هم جدای از جامعه نیست لذا من احساس می کنم برنامه هایی که در این حوزه ریخته می شود باید متناسب با نیاز دانشجو باشد.

چون اگر بنا باشد خودمان یک برنامه ای بریزیم و در کنار آن خودمان هم تعریف کنیم و ارزشگذاری نکنیم و تاثیرگذاری را نسنجیم مثل خیلی از کار هایی که انجام و نتیجه بارزی ندارد می شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی تاکنون توانسته تعداد زیادی از دانشجویانی که ممکن است در حوزه فرهنگی با خیلی از ساختار های فرهنگی همراه هستند را همراه کند، اما قطعا جا برای کارو برنامه ریزی بیشتر دارد.

هر کدام از همین ساختار هایی که گفته شد این ویژگی را دارد که تکرار شده است، ما تشکیلاتی داریم یک معاونت فرهنگی در مرکز است تمام استان هایمان معاونت فرهنگی و جهاد دانشگاهی دارند زیرمجموعه تمام معاونت فرهنگی خبرگزاری ایکنا ایسنا و این مراکز است و این ساختارخیلی به کمک ما آمده است.

اگر می خواستیم کار آماری نظرسنجی انجام بدهیم با کمترین هزینه و بیشترین دقت و کمترین زمان انجام می دهیم.

علیزاده خاطرنشان کرد: در حوزه فعالیت های قرآنی تمام شعب ما خبرگزاری ایکنا دارد در حوزه سیاسی اجتماعی تمام شعب ما خبرگزاری ایسنا دارد این ها سرمایه ای است که شاید از لحاظ اعتبار و بودجه در هزینه هایی که اختصاص پیدا می کند در بعد فرهنگی زیاد به نظر نیاید، که آن را هم باز من یک نکته ای دارم، ولی واقعیت این است که به نظر من از حیث ساختار و تشکیلات و شمول فعالیت ها که تمام جوانب را شامل می شود این ها نقاط مثبت جهاد است و یک سری تهدیدات هم هست.

نهاد های فرهنگی دانشجویی گا ها فعالیت های یکدیگر را خنثی می کنند وی در ادامه گفت: این که در دانشگاه نهاد های مختلفی متولی فعالیت فرهنگی هستند خوب است، ولی مشکلی که وجود دارد ،این که گهگاهی فعالیت آن ها همدیگر را خنثی کند یا در جهت رفع اثر آن به خاطر عدم هماهنگی باشد.

این که دچار روزمرگی و سیاست زدگی شویم، این که بدون نیاز دانشجو برنامه ریزی کنیم و یا خدای ناکرده تحت تاثیر فعالیت های سیاسی یا جناح بندی قراربگیریم.

واقعیت این است من احساس می کنم اگر حال دانشجویان این جامعه خوب باشد حال جامعه هم خوب می شود و اگر حال دانشگاه و دانشجویان خوب نباشد حال جامعه هم خوب نخواهد بود.

علیزداه اضافه کرد:چون دانشجو به اعتبار حضور در دانشگاه دانشجو می شود به اعتبار این که در منزل نقش فرزند را بازی می کند فرزند خانواده می شود، نقش همسر را بازی می کند همسر می شود، نقش برادر را بازی می کند، به نظر من اگر غفلت شود قطعا تهدید می تواند باشد.

مضاف بر این که جهاد فرصت دیگری دارد آن هم نگاه مثبتی است که مسئولین دارند تقریبا سران نظام و کسانی که در رده بالای نظام هستند از خود حضرت آقا گرفته نکاتی در مورد این که جهاد دانشگاهی " یکی از ثمرات خوب انقلاب است" یا شعار "ما می توانیم" را جهاد دانشگاهی توانسته خلق کند و من به این نهاد امیدوارم این ها در بیانات مختلف گفته می شود، ولی واقعیت این است که اگر بخواهیم فعالیت فرهنگی انقلاب را بعد از 40 سال بازبینی کنیم واقعا باید متناسب با امکانات و اعتبارات و فضا هایی که هر کدام از نهاد های فرهنگی داشته اند نسبت به عملکرد خودشان باید پاسخگو باشند.

چون قضاوت در مورد عملکرد در مقایسه با امکاناتی است که در اختیارهر مجموعه است انجام می شود.

شما نمی توانید به یک فردی یک امکانات اولیه ای بدهید و بعد توقعات خیلی بالایی داشته باشید.

امسال هفتمین دوره مناظرات دانشجویی را داریم علیزاده اضافه کرد: من فکر می کنم جهاد دانشگاهی با همین مجموعه هایی که در اختیار داشته توانسته حداکثر استفاده را بکند و در خیلی از فعالیت ها پیشگام بوده است، یک دلیلش هم شاید این باشد که جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی ریسک پذیر است.

یعنی ترس از این که بخواهد وارد یک حوزه های شود مثلا در مباحث آزاداندیشی امسال هفتمین دوره مناظرات دانشجویی را داریم واقعیت این است که ما در هر کدام از این فعالیت هایی که داریم چند نکته را در نظر می گیریم.

هر کدام از سازمان ها فعالیت شاخصی دارد مثلا سازمان انتشارات ما همین پایان نامه سال دانشجویی که روی میز است هفدهمین دوره کتاب سال دانشجویی را برگزار می کند یا مرکز امام و انقلاب طریق جاوید را برگزار می کند یا سازمان دانشجویان ما مناظرات را دارد که در دانشگاه فضای خلایی تحت عنوان عدم نقدپذیری و تحمل نظر مخالف و عدم نحوه بیان نظر بدون تخریب، بدون تحقیر، بدون کوبیدن مخالف را تقریبا پر کرده ایم و براساس آن مناظرات دانشجویی را تعریف کردیم که امسال هفتمین دوره آن را داریم و گزاره ای است که دانشجویان می توانند گروه موافق و مخالف را انتخاب کنند.

بگویند مثلا حجاب اجباری خوب است، یک گروه می گویند مخالف هستیم و یک گروه می شوند و صحبت می کنند و گروهی می گویند موافق هستیم اصلا اجباری نیست.

گروه ها در حضور هیئت داورانی که باز با اصل گزاره شاید زیاد کاری نداشته باشند تقسیم می شوند.

یعنی به متد و نحوه استدلال و سوادشان بیشتر توجه می شود.

این در واقع شکل و مدلی از مناظره دانشجویی می باشد.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که در دانشگاه باید احساس می شد؛ کرسی آزاداندیشی و تریبون آزاد و مواردی اینگونه بود.

این ها در واقع شامل مسائلی می شود که اگر دانشجویان فرصت این که در این مجامع بیان کنند پیدا نکنند یا احساس کنند کسی شنیدار حرفشان نیست ممکن است همین امر موجب آسیب در فضای دانشجویی شود.

استقبال دانشجویان از موضوعات فرهنگی آنقدر که باید و شاید نیستمعاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به دیگر فعالیت های این معاونت گفت: همچنین باید بگویم که در حوزه سازمان دانشجویان مسائلی که مربوط به آسیب های اجتماعی بود که الان خیلی دغدغه نظام است یا مسائل محیط زیست که مباحث مربوط به انرژی در حال حاضر بسیار مطرح است، در حوزه مصرف آب ما کانون های فعالی در این حوزه داریم.

واقعیت این است شاید به دلیل اینکه یک انسجامی بین متولیان فرهنگ نیست و یک تعریف مشخصی از خیلی از حوزه ها ندارند تاثیرگذاری آن طور که باید و شاید نیست.

تقریبا در حوزه فعالیت دانشجویی هم مثلا تعریف مشخصی از نشاط و شادی نداریم اگر می گوییم شادی در دانشگاه کم شده هر کدام از متولیان تعریفشان از شادی یک چیز است بعد به تناسب آن هم تصمیم گیری و هم قضاوت می کنند و این به نظر من نمی تواند تاثیرگذار باشد اگر دنبال هدف تاثیر باشیم باید اول به یک فهم مشترکی بین خودمان برسیم بگوییم آیا ما فعالیت هایی که می کنیم همه در پایه نخ تسبیح است؟ یعنی اگر همه را دانه های تسبیح فرض کنیم نخی بین این هست یا اگر ما یک فعالیتی می کنیم شما یا مجموعه دیگر نمی آید آن را خنثی کند؟ واقعیت این است که استقبال دانشجویان از موضوعات فرهنگی آنقدر که باید و شاید نیست.

علیزاده اظهار داشت: وقتی اردو های دانشجویی که مختلط هستند متوقف می شوند دانشجویان خودشان با تور های بیرونی مسافرت می روند.

یعنی شما نمی توانید بگویید که، چون من یک ظرفیت و بستری دارم هیچ کس از بستر های دیگر استفاده نمی کند.

بلکه خودشان مجوز آژانس مسافرتی می گیرند و به مسافرت می روند.

دانشجوی متولد دهه 70 و 80 از مناسبات سیاسی و اتفاقات مهمی که در کشور افتاده تصور چندان درستی ندارد و باید گفت که خیلی از مسائل اجتماعی در کشور تغییر پیدا کرده است.

شما نمی توانید نسخه دانشجوی 75 را برای 85 بریزید اگر ما این را بپذیریم به نظر من خیلی باید تغییر کنیم.

دلیلش این است که حوزه کار فرهنگی، حوزه دغدغه است و کارمندی نیست.

یعنی اگر من که فرهنگی هستم خودم هر روز دغدغه فرهنگی نداشتم و به حوزه فرهنگ مسلط نباشم و فیلم و تئاتر و موسیقی را نشناسم و علاقه مند نباشم و نگاهم نگاهی کارمندی باشد، کار به درستی پیش نمی رود.

دوم اینکه حوزه فرهنگ حوزه ای است که خود آدم ها باید آنچه می پذیریند بگویند.

نکته بعد این است که به نظر من ما در این سال ها در حوزه فرهنگی بعضی از مسئولین مان دچار شعارزدگی شده اند.

اگر من می گویم که حمایت از کالای داخلی باشد منی که فرهنگی هستم حداقل باید در زندگی خودم 70 درصد نشان بدهم که این هست اگر می گویم باید ارز از کشور خارج نشود دیگر نباید من در این شرایط سفر خارجی بروم که ارز از کشور خارج کنم بعد بگویم سفر خارجی خوب نیست یعنی بین گفتار و رفتارم هماهنگی باشد در غیر این صورت نمی توانیم تاثیرگذار باشیم.

فرهنگسازی یعنی: همراه سازی مردم و مسئولین وی گفت: اگر حوزه فرهنگ را درست کنیم هم حوزه پژوهش آموزش و اقتصاد و حتی سیاست درست می شود و اگر روی مردم فرهنگ سازی نکنید و نتوانید از لحاظ فرهنگی اقناعشان کنید آنوقت یک زمانی در سیاست خارجی وقتی مجبور می شوید یک موضع گیری کنید همراهی مسئولین ومردم به خودی خود معضل می شود.

این کار فرهنگی یعنی این که تو باید سیاست ها را در گام اول به مردم بقبولانی، ولی مشکل این است که ما حوزه ها را جدا کردیم.

گذشته استاد خودش نقش فرهنگی در دانشگاه داشت، یعنی مشکل اقتصادی، ازدواج و دغدغه های روانی دانشجو را پیگیری می کرد و درس هم می داد.

الان همه چیز تفکیک شده است، در حوزه آموزش، استاد درس می دهد و می رود.

در حوزه پژوهش و فرهنگی هم درس می دهند می روند.

علیزاده یادآور شد:تا وقتی جزیره ای به موضوع نگاه کنیم نتیجه ای نمی گیریم من معتقدم که هنوز در حوزه آسیب های اجتماعی موضوع سنجش دینداری و ارزش ها، توجه به آرمان ها در دانشگاه وضعیت از جامعه بهتر است.

ولی مشکل این است که دانشگاه یک گروهی است که به عنوان الگو نگاه می شود، وقتی فرزند خانواده وارد دانشگاه می شود و به سطحی از تحصیلات می رسد پدر و مادر اگر نظری داشته باشند به نظرش نگاه می کنند یعنی این جامعه هدف و الگو بودن قشر دانشجو خیلی می تواند برای ما فرصت باشد اگر توجه کنیم.

وی درباره اینکه جشنواره کتاب سال دانشجو چند سال است انجام می شود و خروجی آن چه بوده است گفت: امسال بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب را برگزار می کنیم.

در حوزه دانشگاه ها همانطور که گفتم ما می خواهیم دانشجو هر کدام از نیازهایش را با یکی از مجموعه های ما برطرف کند، امسال 24 دوره است که این جشنواره برگزار می شود.

ویژگی جشنواره کتاب سال و پایان نامه سال این است که درصد عمده از پایان نامه ها تبدیل به کتاب می شود و جهاد دانشگاهی از آن حمایت می کند.

نکته دیگر اینکه جشنواره کتاب سال فقط علمی نیست، تمام رشته ها در آن شرکت دارند.

واقعیت این است که همین هم یک موضوع فرهنگی است یعنی این که بالاخره دانشجو در کنار فعالیتش بتواند اثری از خودش بگذارد و بداند جایی ازاو حمایت می شود.

خوشبختانه انتشارات جهاد دانشگاهی بسیارپذیرفته شده و اساتید دانشگاه دوست دارند جهاد دانشگاهی کتابشان را چاپ کند.

چون می دانند جهاد دانشگاهی ممیزی کتاب ها راسخت می گیرد و مثل بعضی انتشاراتی ها نیست که دو میلیون بدهید 500 نسخه دیجیتال بگیرید.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی یادآور شد: کتاب های ما در حوزه ها مختلف هستند، بعضی ها مورد توجه قرار گرفته و تجدید چاپ شده و حتی بعضی از کتاب ها منبع درسی شده اند.

بعضی از کتب با توجه به این که خوب بوده چاپ شده است و دانشجو براساس آن می تواند از کتابش دفاع کند.

اما من معتقدم که این در کنار فعالیت های دیگر ماست یعنی هرکدام از ساختار هایی که جهاد دانشگاهی راه اندازی کرد براساس یک نیاز است.

ابتدا سازمان دانشجویان را راه اندازی کرد وسپس ایکنا، بعد مرکز امام و انقلاب، پس احساس می کرد که دانشجو باید طوری باشد که در مواجهه با معاونت فرهنگی در دانشگاه سراسر کشورتمام آپشن های مورد نظر خود را بیابد.

هایپر مارکت ها جوری است وقتی وارد شوید هر نیازی که داشتید رفع می شود ما هم برای هر کدامش یک ساختارمشخص گذاشتیم طوریکه اگر دانشجو دوست داشته باشد وارد فعالیت اجتماعی و محیط زیست شود با سازمان دانشجویان می رود اگر دوست داشته باشد کار دینی کند با سازمان فعالیت قرآنی؛ اگر دوست داشته باشد در مورد امام انقلاب انتشارات و پایان نامه داشته باشد هر کدام از این ها حتی اگر علاقه مند به حوزه سیاسی اجتماعی خبری باشد خبرگزاری ایسنا در کل کشور است می تواند خبرنگار افتخاری باشد.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشجو - فرهنگی - نیروی انسانی - جهاد دانشگاهی - آسیب های اجتماعی - ساختار - دانشجویی - خبرگزاری - برنامه - نیرو - جهاد - دانشجویان - ایران - معاون - جامعه - قرآنی - گردشگری - علیزاده - اجتماعی - گردشگری ایران - احساس - آرمان - صندوق - خلیج فارس - سبک زندگی - هایی - جشنواره - خبرنگار - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
ثبت 17موقوفه جدید درگلستان

اسب سواران ترکمن در جرگلان کورس گذاشتند

376 زندانی بین ایران و کشورهای دیگر مبادله شد

ملایر پنجشنبه میزبان وزیر جهاد کشاورزی است

مسوولان ارشد آذربایجان غربی از حماسه حضور مردم تجلیل کردند

دانشگاه سمنان 14 آذرماه میزبان بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز می شود

طرح نظارت انتظامی بر منابع آب چهارمحال و بختیاری اجرا شد

اخذ مجوز و تأمین اعتبار باند اضطراری دهدشت

الآن اصلاً زمان نقد کردن دولت نیست

تصویب لایحه ساماندهی کافه ون های سیار پایتخت در شورا

تعیین تکلیف 20 هزار کیلومتر از حریم رودخانه ها

بررسی سلامت حیوان با برچسب هوشمند

نیمه شمالی پیاده راه 17 شهریور از ابتدای آذر بازگشایی می شود

# من ـ هم ـ می آیم

کلیپ دیدنی نجات دختر یک ساله

رونمایی ازخودروی زرهی ضدمین وضدکمین طوفان

قاچاقچی سیگار به جریمه نقدی محکوم شد

برند پوشاک نداریم

تصاویر/ تجمع طلاب و روحانیون حوزه البرز در حمایت از مردم مظلوم یمن

هیچ گونه دلیل منطقی برای تصویبCFT وجود ندارد

مسابقات ملی قرآن در هند برگزار می شود

اعتلای بسیج و رشد آن در کشف مسائل جامعه و حل آن است

رونمایی از ارکستر «مانجین»/ اجرا در ترسناک ترین تالار دنیا

تکلیف جدید مجلس به بانک های دولتی برای کمک به معیشت فرهنگیان

واکنش مدیرعامل سایپا به صحبت های برانکو

موج اسلام خواهی بعد از تولد انقلاب اسلامی

مجلس برای معلمان حق التدریس چه خواهد کرد؟

انتقاد از پرداخت یارانه نقدی در جلسه کمیسیون برنامه مجلس با وزیر اقتصاد

زمان پخش برنامه های امروز سیمای شبکه دنا

امیدواریم بتوانیم پاسخگوی گرفتاری هایی باشیم که مردم با آن روبرو هستند

نخوردیم نان گندم ...

عطریانفر و احمدی نژاد در ناهار پاسداری خود به هم چه گفتند؟

متون درسی با عنوان «مددکاری اسلامی» طراحی و تدوین شود

نگاهی به فعالیت های دارالقرآن «السابقون» تبریز

عطریانفر و احمدی نژاد در ناهار پاسداری خود به هم چه گفتند؟

نقش گفتمان مهدویت در راهنمایی جوانان

فرود فضاپیمای اینسایت روی مریخ هفته آینده

مدال طلای دانشگاه واترلو کانادا در دست نخبه ایرانی

استخدام کارمند ساده آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مدیر مالی خانم در شرکت آفتاب تابان کویر پارت - تهران

یاد شمس الاشراف...

بررسی وضعیت تولیدات دامی در ایران

نمایش مجاهدت های خاموش + گزارش

3 میلیون دلار جایزه آمریکا برای اطلاعات درباره یک ایرانی

انتصاب مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

دبیر کمیته پدافند غیرعامل سازمان غذا و دارو منصوب شد

وقتی بدون آمار می خواهیم مشکلات را حل کنیم

رییس کمیسیون امنیت ملی: فضای مجلس نسبت به ظریف، استیضاح نیست / دیپلماسی ما باید تقویت شود

باهنر: دندان رقابت با اصلاح طلبان را نکنده ایم/ جدایی حساب اصلاح طلبان از دولت بی معرفتی بود

توییت بعیدی نژاد: مسئولان سالهاست اطلاعات دقیقی از پولشویی دارند

پتنت جدید گوگل از توسعه ی کفش واقعیت مجازی خبر می دهد

هیئت خانوادگی طلاب و فضلای بروجردی در قم برگزار شد

کنترل مبادی اولیه ورود مواد مخدر به کهگیلویه و بویراحمد

مراسم بزرگداشت شیخ ستری از سوی حوزه های علمیه بحرین برگزار شد

استخدام چند رده شغلی جهت فست فود در البرز

طراحی و تدوین متون درسی با عنوان «مددکاری اسلامی»

برگزاری بین المللی نهمین نمایشگاه هوایی

استخدام نیروی آقا آشنا به گرانول سازی در قم

راه کارهای آیت الله العظمی مکارم برای تقویت وحدت شیعه و اهل سنت

جزییات جدید از بسته حمایتی دولت

استخدام کافی من ماهر جهت یک کافه در تهران

عرصه های فقهی بازی های رایانه ای تا مولفه های ورود فقیه به فضای مجازی

استخدام کارگر ماهر نجار در محدوده اندیشه تهران

استخدام کارگر ماهر کارواش با حقوق بالا در خراسان رضوی

استخدام نیروی آقا برای کار انبارداری در قم

بیشتر قطعه سازان خودرو روزانه میلیاردی ضرر می کنند

اعلام آمادگی روسیه برای بحث درباره اصلاح شورای امنیت سازمان ملل

جدال ظریف با پول کثیف

کنفرانس وحدت به تقویت بنیه اقتصادی کشورهای اسلامی کمک می کند/ مقابله با تفکر تکفیری و افراطی در اجلاس وحدت

استخدام بازرس خانم در یک شرکت معتبر در قم

اقدام متقابل چه شد؟

استخدام تعدادی نصاب CNG در گلبهار خراسان رضوی

غیبت بیرانوند در برترین ها صدای کارشناس مطرح آسیا را درآورد

استخدام تراکت پخش کن در محدوده صادقیه تهران

استخدام تعدادی نیروی ساده و چرخکار جهت کار در قم

استخدام صندوقدار خانم جهت فست فودی در تهران

ادله قرآنی و عقلی ولایت فقیه

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت یک میوه فروشی در قم

استخدام نظافتچی جهت یک مطب به صورت تمام وقت در تهران

کارگاه آموزشی توانمندسازی زنان از طریق فناوری اطلاعات برگزار شد

استخدام کارشناس حسابداری

نجات توله خرس در مقابل چشمان نگران مادرش + فیلم

چشم اندازی از طبیعت آرام بخش در «قره آغاج» + فیلم

سر و صدا کردن با بلندگوی سبزی فروشی، نشان دهنده وطن پرستی نیست/راه تنفس کشور را نبندیم/ زمانی با پول انگلیس، پرچم انگلیس را آتش می زدند

نمایش مجاهدت های خاموش

طرح جامع و تفصیلی تهران بازنگری می شود

مشکلات کشور را می توان با بسیج مردمی رفع کرد

ناوشکن سهند به دریای عمان و آب های آزادمی رود

برپایی کارگاه «سبک زندگی قرآنی» در بجنورد

آموزش حفظ تخصصی و تجوید قرآن در مؤسسه حضرت زهرا(س) شوش

اسامی نفرات برگزیده مسابقات سراسری قرآن نظام پرستاری کشور

وحدت؛ تنها سلاح مبارزه با دشمنان اسلام

اجرای طرح نذرکتاب در نمایشگاه «یارمهربان»

گزارش تصویری: رونمایی و افتتاح خط تولید و تحویل دهی خودرو زرهی طوفان به نیروی زمینی سپاه توسط وزارت دفاع

اعزام 10 گروه جهادی به مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد

برنامه ریزی ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد

ارزیابی دستگاه های اجرایی استان در حوزه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

تفکر استدلال گرا، ساخت یافته و مسلط بر منابع؛ عناصر مانایی یک اثر/ کشاکش دلدادگی و کار علمی بی طرف

کارگران زیر تیغ قراردادهای یک ماهه

الحاق ناوشکن فتح به نداجا دشمن را غافلگیر میکند/چیزی به اسم ناامنی در تنگه هرمز نیست

از برگزاری مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال/ وضعیت دانشگاه ها در حوزه آسیب های اجتماعی به مراتب از جامعه بهتر است

از برگزاری مناظرات دانشجویی تا جشنواره کتاب سال/ وضعیت دانشگاه ها در حوزه آسیب های اجتماعی به مراتب از جامعه بهتر است