مطالب مرتبط:
65 سال بعد از کودتای 28 مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است
اندیشکده آتلانتیک: 65 سال بعد از کودتای 28 مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است
65 سال بعد از کودتای 28 مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است
طرفداران تغییر نظام در ایران 65 سال پس از کودتای 28 مرداد، از آن درس نگرفته اند
آمریکا هنوز از کودتای 28 مرداد درس نگرفته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 09:052018-08-16سياسي

65 سال بعد از کودتای 28 مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است


مقام سابق سیا و شورای امنیت ملی آمریکا در یادداشتی با خط بطلان کشیدن بر سودای دولتمردان کشورش به تغییر نظام ایران اذعان کرد «65 سال از کودتای آمریکا درایران گذشت ولی طرفداران براندازی نظام هنوز از آن کودتا عبرت نگرفته اند.

- " مقام سابق سیا و شورای امنیت ملی آمریکا در یادداشتی با خط بطلان کشیدن بر سودای دولتمردان کشورش به تغییر نظام ایران اذعان کرد 65 سال از کودتای آمریکا درایران گذشت ولی طرفداران براندازی نظام هنوز از آن کودتا عبرت نگرفته اند.

شعار سال: " پل پیلار از مقام های اسبق سیا در یادداشتی که روز چهارشنبه در اندیشکده آتلانتیک منتشر شد با اشاره به نزدیک شدن سالروز کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332، به دولتمردان آمریکا توصیه کرد با عبرت گرفتن از تاریخ، در امور داخلی ایران دخالت نکنند.

پل پیلار در عنوان این یادداشت نوشته است: 65 سال گذشت ولی طرفداران براندازی نظام ایران هنوز از آن کودتا درس نگرفته اند وی می نویسد: رویکرد دولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در قبال ایران، تغییر نظام است.

ترامپ احتمالا رویای حصول توافقی صریح را با حاکمیت کنونی ایران در سر می پروراند اما هیچ برنامه عملی را برای رسیدن به این هدف تدوین نکرده است.

طبق این تحلیل، امید غالب دولت ترامپ این است که افزایش فشارهای اقتصادی باعث قیام ایرانیان ناراضی شود و سخنرانی اخیر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز دقیقا دعوت به انجام همین کار بود.

پل پیلار در ادامه به اقدام های دولت آمریکا در 65 سال پیش و دخالت در امور داخلی ایران برای براندازی دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت اشاره کرد و نوشت: برخی ازعبرت های آن حادثه با موضوع امروزی تغییر نظام ایران و این که آیا واشنگتن قادر است حکومت ایران را تغییر دهد و چنین اقدامی برای منافع آمریکا خوب خواهد بود یا خیر، در ارتباط است.

مقام سابق سیا سپس با ذکر پاره ای از تفاوت های آن دوره با امروز و انزوای کنونی واشنگتن در اجرای سیاست های مداخله جویانه نوشت: اصلی ترین دلیل اقدام علیه مصدق، تلاش دولت او برای ملی شدن نفت ایران از شرکت نفت انگلیس بود که به نام بریتیش پترولیوم یا بی .

پی شناخته می شود.

در آن ماجرا انگلیس منافع مستقیم بیشتری تا آمریکا داشت و این کشور دست کم به نسبت آمریکا مداخله بیشتری انجام داد.

در تضاد با آن دوره، اینک دولت آمریکا با ریاست دونالد ترامپ، در اجرای سیاست هایش در قبال ایران منزوی است و به جز عربستان سعودی، امارات و (رژیم ) اسراییل حمایت بین المللی کمی از جنگ اقتصادی این کشور علیه ایران وجود دارد، ضمن آنکه لطمه های اقتصادی ناشی از تحریم های ثانویه نیز موجب برانگیخته شدن خشم دیگران شده است.

پیلار با اشاره به موضوع مهم دیگری نوشت: تفاوت مهم تر، حمایت های داخلی به ویژه موضع ارتش است.

ارتش ایران در سال 1953 نقش مهمی را در بازگرداندن محمد رضا شاه به عرصه قدرت ایفا کرد و یک ژنرال ( سپهبد فضل الله زاهدی) به جای مصدق، نخست وزیر شد اما در ایران امروز، این غیر قابل تصور است که سپاه قدرتمند پاسداران انقلاب اسلامی در مسیر مورد نظر آمریکا برای تغییر نظام اقدامی کند.

برخلاف این مسئله، مقام های سپاه خود را در خط مقدم نگهبانی از انقلاب اسلامی برمی شمارند.

پیلار با ذکر تفاوت های موفقیت کودتای آمریکایی 28 مرداد با امروز نوشت: با وجودی که محمد مصدق به عنوان یک نخست وزیر منتخب، به محبوبیت قابل توجه ای دست یافت اما بسیاری از این حمایت ها شکننده و غیرقابل اعتماد بود .

مصدق نیز برخی از متحدان احتمالی خود را با شیوه های اقتدارگرایانه رنجاند .

بنابراین، سرنگونی او دست یافتنی تر از هدف امروز سرنگونی کل نظام سیاسی ایران بود.

وی سپس با اشاره به اینکه دولت آمریکا حتی در صورت موفقیت در براندازی نظام ایران جایگزینی به جای آن ندارد، نوشت: براندازهای بالقوه نظام ایران، هیچ گزینه جایگزینی به جای ساختار قدرت فعلی ندارند.

درماندگی نحوه تفکر دولت ترامپ در این زمینه را می توان از حسابی که آنها روی مجاهدین خلق باز کرده اند،متوجه شد : گروه تروریستی فرقه مسلک که با حمایت از صدام حسین رییس جمهور وقت عراق در جنگ ایران و بعثی ها، اندک حمایت هایش در ایران را هم از دست داد.

نویسنده در خاتمه آورده است: حوادث سال 1953 مبین این نکته است که حتی اگر امروز در ایران تغییر نظام رخ دهد، این تغییر و تحول هم به نفع آمریکا نیست.

درحالی که دولت های آمریکا در 25 سال بعد اقدام هایی را برای حفظ ثبات در خلیج فارس انجام دادند، اما شاه سابق ایران نشان داد که مهره ای ضعیف بوده و تکیه گاه مناسبی نیست.

محمدرضا شاه با حکومت خودکامه اش نفرت مردمی به وجود آورد و در عین حال تصمیم های راهبردی اشتباهی اتخاذ کرد.

او در مواقع لازم سست اراده بود.

حمایت های گذشته آمریکا از شاه نیز امروزه در ایران دلیل خشم مردم این کشور از آمریکا است.

پل پیلار در سال 2005 میلادی پس از 28 سال حضور در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) بازنشسته شد.

آخرین سمت وی در سازمان سی آی ای، افسر اطلاعات ملی در امور شرق نزدیک و جنوب آسیا بود.

البته پیلار پیش از این سمت، مسئولیت های متعددی عهده دار بود که از جمله آنها می توان بر ریاست واحدهای تحلیل عملیات های سی آی ای در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره کرد.

پیلار سابقه حضور در شورای امنیت ملی امریکا به عنوان یکی از اعضای اصلی آن را نیز دارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، کدمطلب: 13970524001224، www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: آمریکا - ایران - کودتا - دولت - شورای امنیت ملی - نظام - طرفداران - دونالد ترامپ - دولت آمریکا - شورای امنیت - وزیر خارجه آمریکا - رییس جمهور آمریکا - کشور - واشنگتن - اقتصادی - دکتر محمد مصدق - انگلیس - امنیت - امروز - شورای - وزیر خارجه - بین المللی - رییس جمهور - نفت ایران - ایرانیان - آمریکایی - وزیر - چهارشنبه - شرکت نفت - عربستان

آخرین اخبار سرویس:

65 سال بعد از کودتای 28 مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

65 سال بعد از کودتای 28 مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است